debian-installer - en to eo translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
eo: Instali la kernon en 'PReP'-ekŝarga diskparto

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
eo: Kopii kernon al 'PReP'-ekŝarga diskparto

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
eo: Serĉi 'PReP'-ekŝargajn diskpartojn

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
eo: Neniu 'PReP'-ekŝargaj diskpartoj

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
eo: Neniu 'PReP'-ekŝargaj diskpartoj estas trovita. Vi nepre kreu PReP'-ekŝargan diskparton en la unuajn ok megabajtojn de via fiksa disko.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
eo: Serĉi radikan diskparton

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
eo: Neniu radika diskparto trovita

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
eo: Neniu diskparto estas muntita kiel vian novan radikan diskparton. Vi devos unue munti radikan diskparton.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
eo: Plensukcese instalita 'PReP'-o

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
eo: La kerno estis bone kopiita al 'PReP'-ekŝarga diskparto.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
eo: La nova sistemo estas nun preta por ekŝargi.
