debian-installer - en to es translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
es: Instalar el núcleo en la partición de arranque PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
es: Copiando el núcleo a la partición de arranque PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
es: Buscando particiones de arranque PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
es: No se han encontrado particiones de arranque PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
es: No se encontró ninguna partición de arranque «PRep». Debe crear una partición de arranque «PRep» en los primeros 8 MB de su disco duro.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
es: Buscando la partición raíz

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
es: No se ha encontrado una partición raíz

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
es: No hay ninguna partición montada en la partición raíz. Debe montar en primer lugar una partición raíz.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
es: Se ha instalado PReP con éxito

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
es: Se ha copiado el núcleo a la partición de arranque PReP.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
es: El sistema ya está preparado para arrancar.
