debian-installer - en to ga translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
ga: Suiteáil an eithne ar dheighilt tosaithe PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
ga: Eithne á cóipeáil go dtí an deighilt tosaithe PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
ga: Ag lorg deighiltí tosaithe PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
ga: Gan deighiltí tosaithe PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
ga: Níor aimsíodh aon deighiltí tosaithe PReP.  Caithfidh tú deighilt tosaithe PReP a chruthú áit éigin sa chéad 8MB ar do dhiosca crua.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
ga: Ag lorg na fréamhdheighilte

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
ga: Níor aimsíodh aon fhréamhdheighilt

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
ga: Níl aon deighilt feistithe mar do fhréamhdheighilt nua. Caithfidh tú fréamhdheighilt a fheistiú ar dtús.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
ga: D'éirigh le suiteáil PReP

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
ga: Cóipeáladh an eithne go dtí an deighilt tosaithe PReP gan fadhb ar bith.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
ga: Tá an córas nua réidh le tosú.
