debian-installer - en to hu translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
hu: Kernel telepítése egy PReP boot partícióra

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
hu: Rendszermag másolása a PReP boot partícióra

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
hu: PReP boot partíció keresése

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
hu: Nincs PReP boot partíció

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
hu: Nincs PReP boot partíció. Létre kell hozni egyet a merevlemez első 8MB területén.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
hu: Gyökér partíció keresése

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
hu: Nincs gyökér partíció

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
hu: Nincs felcsatolva gyökérpartíció. A továbblépéshez csatolj fel egyet.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
hu: Sikeresen telepített PReP

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
hu: A rendszermag sikeresen a PReP boot partícióra került

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
hu: Az új rendszer kész az indulásra
