debian-installer - en to it translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
it: Installare il kernel nella partizione di avvio PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
it: Copia del kernel nella partizione PReP di avvio

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
it: Ricerca delle partizioni PReP di avvio

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
it: Nessuna partizione PReP di avvio trovata

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
it: Non sono state trovate partizioni PReP di avvio. È necessario creare una partizione PReP di avvio nei primi 8MB del disco fisso.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
it: Ricerca della partizione di root

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
it: Non è stata trovata alcuna partizione di root

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
it: Non c'è alcuna partizione montata come nuova partizione di root. È necessario montare una partizione di root per prima cosa.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
it: Installazione di PReP completata

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
it: Il kernel è stato copiato correttamente nella partizione PReP di avvio

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
it: Il nuovo sistema è pronto per essere avviato.
