debian-installer - en to lt translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
lt: Įdiegti branduolį į „PReP“ paleidimo skaidinį

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
lt: Į „PReP“ paleidimo skaidinį kopijuojamas branduolys

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
lt: Ieškoma „PReP“ paleidimo skaidinių

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
lt: Nėra „PReP“ paleidimo skaidinių

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
lt: Nepavyko rasti „PReP“ paleidimo skaidinių. Jūs turite sukurti „PReP“ paleidimo skaidinį standžiojo disko pirmųjų 8MB ribose.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
lt: Ieškoma šakninio skaidinio

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
lt: Nerastas šakninis (root) disko skaidinys

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
lt: Nėra disko skaidinio, prijungto kaip būsimojo šakninio (root) skaidinio. Prieš tęsiant, reikia prijungti šakninį skaidinį.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
lt: „PReP“ įdiegimas sėkmingas

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
lt: Branduolys sėkmingai nukopijuotas į „PReP“ paleidimo skaidinį.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
lt: Nauja sistema dabar paruošta paleidimui.
