debian-installer - en to mr translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
mr: PReP आरंभ विभाजनावर गाभा अधिष्ठापित करा

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
mr: PReP आरंभ विभाजनावर गाभा नक्कल होत आहे

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
mr: PReP आरंभ विभाजनांचा शोध होत आहे

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
mr: PReP आरंभ विभाजने नाहीत

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
mr: कोणतीही PReP आरंभ विभाजने आढळली नाहीत. हार्ड डिस्कवरील सुरुवातीची ८ एम्बी जागा वापरून PReP विभाजन निर्माण करा.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
mr: मूल विभाजनाचा शोध होत आहे

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
mr: कोणतेही मूल विभाजन सापडले नाही

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
mr: कोणतेही विभाजन मूल विभाजन म्हणून आरोहित केलेले नाही. आपण मूल विभाजन प्रथम आरोहित करणे जरूरीचे आहे

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
mr: PReP यशश्वीरीत्या अधिष्ठापित झाले.

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
mr: PReP आरंभ विभाजनावर गाभा योग्य रितीने नक्कल केला गेला.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
mr: आपली नवीन प्रणाली आरंभास तयार आहे.
