debian-installer - en to pt translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
pt: Instalar o kernel numa partição PReP de arranque

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
pt: A copiar o kernel para a partição de arranque PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
pt: À procura de partições de arranque PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
pt: Nenhuma partição de arranque PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
pt: Não foram encontradas partições PReP de arranque. Tem de criar uma partição de arranque PReP nos primeiros 8MB do seu disco rígido.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
pt: À procura da partição raiz

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
pt: Não foi encontrada nenhuma partição raíz

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
pt: Nenhuma partição está montada como a sua nova partição raíz. Você deve montar uma partição raíz primeiro.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
pt: PReP instalado com sucesso

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
pt: O kernel foi devidamente copiado para a partição de arranque PReP.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
pt: O sistema está agora pronto para iniciar.
