debian-installer - en to pt_BR translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
pt_BR: Instalar kernel em uma partição de inicialização PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
pt_BR: Copiando o kernel para a partição de inicialização PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
pt_BR: Procurando por partições de inicialização PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
pt_BR: Nenhuma partição de inicialização PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
pt_BR: Nenhuma partição de inicialização PReP foi encontrada. Você deve criar uma partição de inicialização PReP dentro dos primeiros 8MB de seu disco rígido.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
pt_BR: Procurando pela partição raiz

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
pt_BR: Nenhuma partição raiz encontrada

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
pt_BR: Nenhuma partição está montada como sua nova partição raiz. Você deve montar uma partição raiz primeiro.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
pt_BR: PReP instalado com sucesso

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
pt_BR: O kernel foi copiado corretamente para a partição de inicialização PReP.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
pt_BR: O novo sistema está agora pronto para iniciar.
