debian-installer - en to si translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
si: කර්නලය PReP ආරම්භක කොටසක ස්ථාපනය කරන්න

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
si: කර්නලය PReP ආරම්භක කොටසක් වෙත පිටපත් කරමින්

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
si: PReP ආරම්භක කොටස් සඳහා සොයමින්

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
si: PReP ආරම්භක කොටස් නොමැත

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
si: කිසිඳු PRrP ආරම්භක කොටසක් හමු නොවිනි. ඔබට ඔබේ තැටියේ මුල් 8MB තුල PReP ආරම්භක කොටස සැකසීමට සිදුවේ.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
si: root කොටස සඳහා සොයමින්

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
si: root කොටසක් හමු නොවිනි

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
si: ඔබේ නව root කොටස ලෙස කිසිඳු කොටසක් රඳවා නොමැත. ඔබට ‌ප්‍රථමයෙන් root කොටසක් රැඳවීමට සිදුවේ.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
si: PReP සාර්ථකව ස්ථාපනය විය

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
si: කර්නලය නිසිපරිදි PReP ආරම්භක කොටසට පිටපත් විය.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
si: නව පද්ධතිය දැන් ආරම්භකිරීමට සූදානම්.
