debian-installer - en to sk translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
sk: Inštalácia jadra na PReP zavádzaciu oblasť

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
sk: Na PReP zavádzaciu oblasť sa kopíruje jadro

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
sk: Hľadajú sa PReP zavádzacie oblasti

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
sk: Nebola nájdená žiadna PReP zavádzacia oblasť

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
sk: Neboli nájdené žiadne PReP zavádzacie oblasti. PReP zavádzaciu oblasť musíte vytvoriť na prvých 8MB vášho pevného disku.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
sk: Hľadá sa koreňová oblasť

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
sk: Nebola nájdená žiadna koreňová oblasť

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
sk: Žiadna oblasť nie je pripojená ako vaša nová koreňová oblasť. Koreňovú oblasť musíte najprv pripojiť.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
sk: PReP bol úspešne nainštalovaný

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
sk: Na PReP zavádzaciu oblasť sa správne skopírovalo jadro.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
sk: Systém je teraz pripravený na spustenie.
