debian-installer - en to tl translation catalogue (11 entries)

note: Type: text Description :sl4: Main menu item Keep translations below 55 ccolumns (1 character=1 column except for wide character languages such as Chinese/Japanese/Korean) A bit of context for translators : PReP stands for PowerPC Reference Platform, is an acronym, and should not be translated. The P
en: Install the kernel on a PReP boot partition
tl: Magluklok ng kernel sa partisyong boot na PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Copying the kernel to the PReP boot partition
tl: Kinokopya ang kernel sa partisyong boot PReP

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for PReP boot partitions
tl: Naghahanap ng mga partisyong pang-boot na PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions
tl: Walang partisyong boot na PReP

note: Type: error Description :sl4:
en: No PReP boot partitions were found. You must create a PReP boot partition within the first 8MB of your hard disk.
tl: Walang partisyong boot PReP na nahanap. Kinakailangang lumikha ng partisyong boot PReP sa unang 8MB ng inyong hard disk.

note: Type: text Description :sl4:
en: Looking for the root partition
tl: Naghahanap ng root partisyon

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
tl: Walang root na partisyon na nahanap

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
tl: Walang partisyon na naka-mount bilang bago ninyong root partisyon. Kailangan niyo munang mag-mount ng root partisyon.

note: Type: note Description :sl4:
en: Successfully installed PReP
tl: Matagumpay na nailuklok ang PReP

note: Type: note Description :sl4:
en: The kernel was properly copied to the PReP boot partition.
tl: Matagumpay na nakopya ang kernel sa partisyong boot PReP.

note: Type: note Description :sl4:
en: The new system is now ready to boot.
tl: Handa na mag-boot ang bagong sistema.
