print-manager - en to ca translation catalogue (42 entries)

[ctx: @info:credit]
en: Plasma Print Queue Manager
ca: Gestor de cues d'impressió del Plasma

[ctx: @info:credit]
en: Manage printer job queues
ca: Gestiona les cua de treballs d'impressió

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ca: Desenvolupador

en: Show printer queue
ca: Mostra la cua d'impressió

en: Enter credentials to print from <b>%1</b>
ca: Introduïu les credencials per a imprimir des de <b>%1</b>

[ctx: @label Job types currently showing]
en: %1 Jobs
ca: %1 treballs

[ctx: @label:listbox]
en: Filter Jobs
ca: Filtre de treballs

[ctx: option:check Show active Jobs]
en: Active
ca: Actiu

[ctx: option:check Show completed jobs]
en: Completed
ca: Completada

[ctx: option:check Show all jobs]
en: All
ca: Tots

[ctx: @option:check Hide expanded job view]
en: Hide Job Details
ca: Oculta els detalls del treball

[ctx: @option:check Show expanded job view]
en: Show Job Details
ca: Mostra els detalls del treball

[ctx: @action:button Cancel all active jobs]
en: Cancel All Jobs
ca: Cancel·la tots els treballs

[ctx: @title:window]
en: Cancel all active print jobs?
ca: Cancel·lo tots els treballs d'impressió actius?

[ctx: @info:status Print jobs not found in the print queue]
en: The print queue is empty
ca: La cua d'impressió està buida

[ctx: @action:inmenu Move the job to /info/ which is the friendly name of the other print queue]
en: Move to %1
ca: Mou a %1

[ctx: @action:button This action cancels the job]
en: Cancel
ca: Cancel·la

[ctx: @action:button This action holds the job]
en: Hold
ca: Retén

[ctx: @action:button This action releases the job]
en: Release
ca: Allibera

[ctx: @action:button This action reprints the job]
en: Reprint
ca: Torna a imprimir

[ctx: @action:button]
en: Move
ca: Mou

[ctx: @action:button This action prompts for user/password to authenticate the job]
en: Authenticate
ca: Autentica

[ctx: @label:info]
en: Status: %1, %2
ca: Estat: %1, %2

[ctx: @label:info]
en: Status: %1
ca: Estat: %1

[ctx: @label:info Date created]
en: Created: %1
ca: Creat: %1

[ctx: @label:info Date completed]
en: Completed: %1
ca: Completat: %1

[ctx: @label:info Date processed]
en: Processed: %1
ca: Processat: %1

[ctx: @label:info Job page count]
en: Pages: %1
ca: Pàgines: %1

[ctx: @label:header]
en: Printers
ca: Impressores

[ctx: @action:button about this application]
en: About
ca: Quant a

[ctx: @label:info device description]
en: Printers
ca: Impressores

[ctx: @label:info device description]
en: Printer Groups
ca: Grups d'impressores

[ctx: @action:button Resume printing]
en: Resume
ca: Reprèn

[ctx: @action:button Pause printing]
en: Pause
ca: Posa en pausa

[ctx: @action:button Configure printer in the kcm]
en: Configure…
ca: Configura…

[ctx: @action:button Open additional printer settings]
en: Media Settings…
ca: Configuració del mitjà…

[ctx: @info:status]
en: No printers have been set up
ca: No s'ha configurat cap impressora

[ctx: @action:button]
en: Set Up a Printer…
ca: Configura una impressora…

[ctx: @info:status]
en: Printing services not available
ca: Serveis d'impressió no disponibles

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution support URL %2 is the distribution name]
en: Verify that the CUPS system service is active or check: <a href="%1">%2 Support</a>
ca: Verifiqueu que el servei del sistema CUPS estigui actiu o comproveu: <a href="%1">Assistència de %2</a>

[ctx: @info:status]
en: Unknown error condition with printing services
ca: Condició desconeguda d'error amb els serveis d'impressió

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution bug report URL %2 is the distribution name]
en: Check for issues here: <a href="%1">%2 Issues</a>
ca: Comproveu aquí els problemes: <a href="%1">Problemes de %2</a>
