print-manager - en to da translation catalogue (110 entries)

[ctx: @info]
en: Failed to configure class:
da: Kunne ikke konfigurere klasse:

[ctx: @info]
en: Failed to configure printer:
da: Kunne ikke konfigurere printer:

en: Failed to perform request: %1
da: Kunne ikke udføre anmodning: %1

[ctx: @info]
en: Failed to get server settings: %1
da: Kunne ikke få serverindstillinger: %1

[ctx: @info]
en: Server Settings Not Saved: (%1): %2
da: Serverindstillinger ikke gemt: (%1): %2

[ctx: @info]
en: Fatal Save Server Settings: (%1): %2
da: Fatalt at gemme serverindstillinger: (%1): %2

en: Print Self-Test Page
da: Udskriv selvtestside

en: Clean Print Heads
da: Rens printerhoveder

[ctx: @info]
en: Install Error (package: %1)
    Check authentication credentials and make sure PackageKit is installed properly.
da: Installationsfejl (pakke: %1)
    Tjek autentificeringsoplysninger og sørg for, at PackageKit er installeret korrekt.

[ctx: @info:usagetip]
en: Example Addresses
da: Eksempel på adresser

[ctx: @label:textbox]
en: Address:
da: Adresse:

[ctx: @info The printer/device address]
en: Enter device address
da: Indtast enhedens adresse

[ctx: @info:usagetip]
en: Choose a device connection
da: Vælg en enhedsforbindelse

[ctx: @action:button]
en: Select Recommended Driver
da: Vælg anbefalet driver

[ctx: @info:tooltip]
en: Recommended drivers are based on printer make/model and connection type
da: Anbefalede drivers er baseret på printerens fabrikant/model og forbindelsestype

[ctx: @title:group]
en: Line Printer Daemon (LPD) Protocol
da: Linjeprinterdæmon (LPD)-protokol

[ctx: @info:usagetip]
en: Enter the address of the LPD device
da: Indtast adressen af LPD-enheden

[ctx: @label:textbox]
en: Queue:
da: Kø:

[ctx: @info:placeholder The LPD device queue name]
en: LPD queue name
da: LPD kønavn

[ctx: @action:button]
en: Continue with Address…
da: Fortsæt med adresse…

[ctx: @info:status]
en: Invalid LPD URL: %1
da: Ugyldigt LPD-URL: %1

[ctx: @title:group]
en: Find remote printing devices
da: Find ekstern printerenheder

[ctx: @info:usagetip]
en: Enter the address of the remote host/device
da: Indtast adressen af ekstern vært/enhed

[ctx: @info:status]
en: No Printers found at host: %1
da: Ingen printere fundet hos værten: %1

[ctx: @info:status]
en: CUPS request error (%1): %2
da: CUPS-anmodningsfejl (%1): %2

[ctx: @action:button]
en: Select Printer…
da: Vælg printer…

[ctx: @title:group]
en: AppSocket Protocol (aka JetDirect)
da: AppSocket-protokol (aka JetDirect)

[ctx: @info:usagetip]
en: Enter the address of the AppSocket device
da: Indtast adressen af AppSocket-enheden

en: Invalid Socket URL: %1
da: Ugyldigt socket-URL: %1

[ctx: @title:window]
en: Set up a Printer Connection
da: Opsæt en printerforbindelse

[ctx: @action:button]
en: Show Detected Devices
da: Vis detekterede enheder

[ctx: @action:button]
en: Show Manual Options
da: Vis manuelle indstillinger

[ctx: @info:status]
en: Unable to automatically discover any printing devices
da: Kunne ikke automatisk finde nogen printerenheder

[ctx: @info:usagetip]
en: Choose "Refresh" to try again or choose a manual configuration option from the list
da: Vælg "Genindlæs" for at prøve igen eller vælg en manuel konfigurationsmulighed fra listen

[ctx: @info:usagetip]
en: Choose a manual configuration option from the list
da: Vælg en manuel konfigurationsmulighed fra listen

[ctx: @title:window]
en: CUPS Server Settings
da: CUPS-serverindstillinger

[ctx: @action:button]
en: CUPS Print Server Admin
da: CUPS-printserver-administrator

[ctx: @action:button Reset to current settings]
en: Reset
da: Nulstil

[ctx: @action:button Apply new settings]
en: Apply
da: Anvend

en: Please wait while the CUPS server restarts
da: Vent venligst mens CUPS-serveren genstarter

[ctx: @option:check]
en: Share printers connected to this system
da: Delingsprintere forbundet til dette system

[ctx: @option:check]
en: Allow printing from the Internet
da: Tillad at printe fra internettet

[ctx: @option:check]
en: Allow remote administration
da: Tillad fjern administration

[ctx: @option:check]
en: Allow users to cancel any job (not just their own)
da: Tillad brugere at annullere ethvert arbejde (ikke kun deres egne)

[ctx: @title:window]
en: Printer Setup Helpers
da: Hjælpere for printeropsætning

[ctx: @info:status]
en: Install has completed successfully
da: Installationen er gennemført

[ctx: @info:status]
en: Installation failed
da: Kunne ikke installere

[ctx: @info:status]
en: Installing…
da: Installerer…

[ctx: @info:usagetip]
en: Report this issue to %1
da: Rapportér denne fejl til %1

en: new_queue
da: ny_kø

en: new_group
da: ny_gruppe

[ctx: @info:usagetip]
en: A printer support package that provides convenience features does not appear to be installed.<nl/><nl/>Because this distro does not include PackageKit, we cannot provide an install option. Please use your package manager to install the <command>system-config-printer</command> package manually.
da: En printerunderstøttelsespakke, der giver praktiske funktioner ser ikke ud til at være installeret.<nl/><nl/>På grund af, at denne distro ikke inkluderer PackageKit, kan ikke ikke give en mulighed for at installere den. Brug venligst din distros pakkehåndtør til at installere <command>system-config-printer</command>-pakken manuelt.

[ctx: @info:usagetip]
en: A printer support package that provides convenience features does not appear to be installed.
da: En printerunderstøttelsespakke, der giver praktiske funktioner ser ikke ud til at være installeret.

[ctx: @action:button Install printer setup helper package]
en: Install It
da: Installér den

[ctx: @action:button The thing being added is a printer]
en: Add…
da: Tilføj…

[ctx: @action:button]
en: Add Printer…
da: Tilføj printer…

[ctx: @action:button]
en: Add Group…
da: Tilføj gruppe…

[ctx: @action:button]
en: Configure Print Server…
da: Konfigurér printserver…

[ctx: @info:status]
en: No printers are currently set up
da: Ingen printere er p.t. sat op

[ctx: @info:usagetip]
en: Click <interface>Add…</interface> to set up a new printer on this computer
da: Klik <interface>Tilføj…</interface> for at opsætte en ny printer på denne computer

en: Printers
da: Printere

en: Printer Groups
da: Printergrupper

[ctx: @action:button Resume printing]
en: Resume
da: Genoptag

[ctx: @info:tooltip]
en: Resume printing
da: Genoptag print

[ctx: @info:tooltip]
en: Pause printing
da: Sæt print på pause

[ctx: @title:window]
en: Select a printer make/model
da: Vælg en printer fabrikant/model

[ctx: @title:window]
en: Printer Driver (%1)
da: Printerdriver (%1)

[ctx: @title:window]
en: Printer Driver
da: Printerdriver

en: Save
da: Gem

en: Select a PostScript Printer Description (PPD) file
da: Vælg en PostScript Printer Description-fil (PPD)

en: Printer model is required.  Please select a printer model.
da: Printermodel er krævet.  Vælg venligst en printermodel

[ctx: @option:radio]
en: Select Make and Model:
da: Vælg fabrikant og model:

[ctx: @info:placeholder]
en: Filter Models
da: Filtrér modeller

[ctx: @option:radio]
en: PPD file:
da: PPD-fil:

[ctx: @action:button]
en: Select PPD File…
da: Vælg PPD-fil…

en: Select
da: Vælg

en: PostScript Printer Description Files (*.ppd)
da: PostScript Printer Description-filer (*.ppd)

[ctx: @title:window]
en: Add Group
da: Tilføj gruppe

[ctx: @title:window]
en: Add Printer
da: Tilføj printer

en: Configure…
da: Indstil…

en: Remove
da: Fjern

[ctx: @action:button]
en: CUPS Printers Overview Help
da: Hjælp til CUPS printeroverblik

[ctx: @action:button]
en: Printer/Device Admin Page
da: Administrationsside til printer/enhed

[ctx: @action:button Add printer]
en: Add
da: Tilføj

[ctx: @action:button Apply changes]
en: Apply
da: Anvend

[ctx: @info:status]
en: Queue name is required. Enter a unique queue name.
da: Kønavn er krævet. Indtast et unikt kønavn.

[ctx: @info:status]
en: Queue name must be unique. Enter a unique queue name.
da: Kønavn skal være unikt. Indtast et unikt kønavn

[ctx: @info:status]
en: Make/Model is required. Choose "Select" to pick Make/Model
da: Fabrikant/model er krævet. Vælg "Vælg" for at vælge fabrikant/model

[ctx: @info:status]
en: Configuring %1, please wait…
da: Konfigurerer %1, vent venligst…

en: Failed to remove the printer: %1
da: Kunne ikke fjerne printeren: %1

[ctx: @title:window]
en: Remove Group?
da: Fjern gruppe?

[ctx: @title:window]
en: Remove Printer?
da: Fjern printer?

[ctx: @info %1 is the name of a printer or printer group]
en: '%1' will be removed.
da: '%1' vil blive fjernet

[ctx: @action:button]
en: Remove Group
da: Fjern gruppe

[ctx: @action:button]
en: Remove Printer
da: Fjern printer

en: Cancel
da: Annullér

[ctx: @action:check Set default printer]
en: Default printer
da: Standardprinter

[ctx: @action:check]
en: Share this group
da: Del denne gruppe

[ctx: @action:check]
en: Share this printer
da: Del denne printer

[ctx: @action:check]
en: Accepting print jobs
da: Accepterer printopgaver

[ctx: @action:button]
en: Print Test Page
da: Print testside

[ctx: @action:button]
en: Print Self-Test Page
da: Print selvtestside

[ctx: @action:button]
en: Clean Print Heads
da: Rengør printhoveder

[ctx: @label:textbox]
en: Queue Name:
da: Kønavn:

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
da: Beskrivelse:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
da: Placering:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection:
da: Forbindelse:

[ctx: @label:listbox]
en: Member Printers:
da: Medlemsprintere:

[ctx: @label:textbox]
en: Make/Model:
da: Fabrikant/model:

[ctx: @action:button Select printer make/model]
en: Select…
da: Vælg…
