print-manager - en to de translation catalogue (41 entries)

[ctx: @info:credit]
en: Plasma Print Queue Manager
de: Plasma Druckerwarteschlangenverwaltung

[ctx: @info:credit]
en: Manage printer job queues
de: Druckerwarteschlangen verwalten

en: © KDE Community
de: © KDE-Gemeinschaft

[ctx: @info:credit]
en: Developer
de: Entwickler

en: Show printer queue
de: Druckerwarteschlange anzeigen

en: Enter credentials to print from <b>%1</b>
de: Geben Sie die Benutzerdaten ein, um von <b>%1</b> zu drucken

[ctx: @label Job types currently showing]
en: %1 Jobs
de: %1 Aufträge

[ctx: @label:listbox]
en: Filter Jobs
de: Aufträge filtern

[ctx: option:check Show active Jobs]
en: Active
de: Aktiv

[ctx: option:check Show completed jobs]
en: Completed
de: Abgeschlossen

[ctx: option:check Show all jobs]
en: All
de: Alle

[ctx: @option:check Hide expanded job view]
en: Hide Job Details
de: Auftragsdetails ausblenden

[ctx: @option:check Show expanded job view]
en: Show Job Details
de: Auftragsdetails anzeigen

[ctx: @action:button Cancel all active jobs]
en: Cancel All Jobs
de: Alle Aufträge abbrechen

[ctx: @title:window]
en: Cancel all active print jobs?
de: Alle aktiven Druckaufträge abbrechen?

[ctx: @info:status Print jobs not found in the print queue]
en: The print queue is empty
de: Die Druckerwarteschlange ist leer

[ctx: @action:inmenu Move the job to /info/ which is the friendly name of the other print queue]
en: Move to %1
de: Verschieben nach %1

[ctx: @action:button This action cancels the job]
en: Cancel
de: Abbrechen

[ctx: @action:button This action holds the job]
en: Hold
de: Zurückhalten

[ctx: @action:button This action releases the job]
en: Release
de: Freigeben

[ctx: @action:button This action reprints the job]
en: Reprint
de: Erneut drucken

[ctx: @action:button]
en: Move
de: Verschieben

[ctx: @action:button This action prompts for user/password to authenticate the job]
en: Authenticate
de: Authentifizieren

[ctx: @label:info Date created]
en: Created: %1
de: Erstellt: %1

[ctx: @label:info Date completed]
en: Completed: %1
de: Abgeschlossen: %1

[ctx: @label:info Date processed]
en: Processed: %1
de: Bearbeitet: %1

[ctx: @label:info Job page count]
en: Pages: %1
de: Seiten: %1

[ctx: @label:header]
en: Printers
de: Drucker

[ctx: @action:button about this application]
en: About
de: Über

[ctx: @label:info device description]
en: Printers
de: Drucker

[ctx: @label:info device description]
en: Printer Groups
de: Druckergruppen

[ctx: @action:button Resume printing]
en: Resume
de: Fortsetzen

[ctx: @action:button Pause printing]
en: Pause
de: Anhalten

[ctx: @action:button Configure printer in the kcm]
en: Configure…
de: Einrichten …

[ctx: @action:button Open additional printer settings]
en: Media Settings…
de: Medieneinstellungen …

[ctx: @info:status]
en: No printers have been set up
de: Es wurden keine Drucker eingerichtet

[ctx: @action:button]
en: Set Up a Printer…
de: Einen Drucker einrichten …

[ctx: @info:status]
en: Printing services not available
de: Druckdienste sind nicht verfügbar

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution support URL %2 is the distribution name]
en: Verify that the CUPS system service is active or check: <a href="%1">%2 Support</a>
de: Überprüfen Sie, ob der CUPS-Systemdienst aktiv ist oder sehen Sie hier nach: <a href="%1">%2-Hilfe</a>

[ctx: @info:status]
en: Unknown error condition with printing services
de: Unbekannte Fehlersituation mit den Druckdiensten

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution bug report URL %2 is the distribution name]
en: Check for issues here: <a href="%1">%2 Issues</a>
de: Durchsuchen Sie Fehlerberichte hier:<a href="%1">%2-Fehlerberichte</a>
