print-manager - en to nl translation catalogue (39 entries)

[ctx: @info:credit]
en: Plasma Print Queue Manager
nl: Plasma afdrukwachtrijbeheerder

[ctx: @info:credit]
en: Manage printer job queues
nl: Beheer afdruktaakwachtrijen

en: © KDE Community
nl: © KDE-gemeenschap

[ctx: @info:credit]
en: Developer
nl: Ontwikkelaar

en: Show printer queue
nl: Afdrukwachtrij tonen

en: Enter credentials to print from <b>%1</b>
nl: Voer aanmeldgegevens in om af te drukken vanaf <b>%1</b>

[ctx: @label Job types currently showing]
en: %1 Jobs
nl: %1 taken

[ctx: @label:listbox]
en: Filter Jobs
nl: Taken filteren

[ctx: option:check Show active Jobs]
en: Active
nl: Actief

[ctx: option:check Show completed jobs]
en: Completed
nl: Voltooid

[ctx: option:check Show all jobs]
en: All
nl: Allen

[ctx: @option:check Hide expanded job view]
en: Hide Job Details
nl: Taakdetails verbergen

[ctx: @option:check Show expanded job view]
en: Show Job Details
nl: Taakdetails tonen

[ctx: @action:button Cancel all active jobs]
en: Cancel All Jobs
nl: Stop alle opdrachten

[ctx: @title:window]
en: Cancel all active print jobs?
nl: Alle actieve afdruktaken annuleren?

[ctx: @info:status Print jobs not found in the print queue]
en: The print queue is empty
nl: De afdrukwachtrij is leeg

[ctx: @action:inmenu Move the job to /info/ which is the friendly name of the other print queue]
en: Move to %1
nl: Naar %1 verplaatsen

[ctx: @action:button This action cancels the job]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: @action:button This action holds the job]
en: Hold
nl: In wacht

[ctx: @action:button This action releases the job]
en: Release
nl: Uitgave

[ctx: @action:button This action reprints the job]
en: Reprint
nl: Opnieuw afdrukken

[ctx: @action:button]
en: Move
nl: Verplaatsen

[ctx: @action:button This action prompts for user/password to authenticate the job]
en: Authenticate
nl: Authenticeren

[ctx: @label:info Date created]
en: Created: %1
nl: Aangemaakt: %1

[ctx: @label:info Date completed]
en: Completed: %1
nl: Voltooid: %1

[ctx: @label:info Date processed]
en: Processed: %1
nl: Verwerkt: %1

[ctx: @label:info Job page count]
en: Pages: %1
nl: Pagina's:%1

[ctx: @action:button about this application]
en: About
nl: Info over

[ctx: @label:info device description]
en: Printer Groups
nl: Printergroepen

[ctx: @action:button Resume printing]
en: Resume
nl: Hervatten

[ctx: @action:button Pause printing]
en: Pause
nl: Pauzeren

[ctx: @action:button Configure printer in the kcm]
en: Configure…
nl: Configureren…

[ctx: @action:button Open additional printer settings]
en: Media Settings…
nl: Media-instellingen…

[ctx: @info:status]
en: No printers have been set up
nl: Er zijn geen printers ingesteld

[ctx: @action:button]
en: Set Up a Printer…
nl: Een printer instellen…

[ctx: @info:status]
en: Printing services not available
nl: Printservices niet beschikbaar

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution support URL %2 is the distribution name]
en: Verify that the CUPS system service is active or check: <a href="%1">%2 Support</a>
nl: Controleer of de CUPS-systeemservice actief is of raadpleeg: <a href="%1">%2 ondersteuning</a>

[ctx: @info:status]
en: Unknown error condition with printing services
nl: Onbekende foutconditie met afdrukservices

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution bug report URL %2 is the distribution name]
en: Check for issues here: <a href="%1">%2 Issues</a>
nl: Controleer hier op problemen: <a href="%1">%2 problemen</a>
