print-manager - en to nn translation catalogue (41 entries)

[ctx: @info:credit]
en: Plasma Print Queue Manager
nn: Plasma utskriftskø-handsamar

[ctx: @info:credit]
en: Manage printer job queues
nn: Handsam utskriftskøar

en: © KDE Community
nn: © KDE-fellesskapet

[ctx: @info:credit]
en: Developer
nn: Utviklar

en: Show printer queue
nn: Vis utskriftskø

en: Enter credentials to print from <b>%1</b>
nn: Skriv inn brukarnamn og passord for å skriva ut frå <b>%1</b>

[ctx: @label Job types currently showing]
en: %1 Jobs
nn: %1 jobbar

[ctx: @label:listbox]
en: Filter Jobs
nn: Filter jobbar

[ctx: option:check Show active Jobs]
en: Active
nn: Verksame

[ctx: option:check Show completed jobs]
en: Completed
nn: Fullførte

[ctx: option:check Show all jobs]
en: All
nn: Alle

[ctx: @option:check Hide expanded job view]
en: Hide Job Details
nn: Gøym jobbdetaljar

[ctx: @option:check Show expanded job view]
en: Show Job Details
nn: Vis jobbdetaljar

[ctx: @action:button Cancel all active jobs]
en: Cancel All Jobs
nn: Avbryt alle jobbane

[ctx: @title:window]
en: Cancel all active print jobs?
nn: Vil du avbryta alle verksame jobbar?

[ctx: @info:status Print jobs not found in the print queue]
en: The print queue is empty
nn: Utskriftskøen er tom

[ctx: @action:inmenu Move the job to /info/ which is the friendly name of the other print queue]
en: Move to %1
nn: Flytt til %1

[ctx: @action:button This action cancels the job]
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: @action:button This action holds the job]
en: Hold
nn: Set på vent

[ctx: @action:button This action releases the job]
en: Release
nn: Frigje

[ctx: @action:button This action reprints the job]
en: Reprint
nn: Skriv ut på nytt

[ctx: @action:button]
en: Move
nn: Flytt

[ctx: @action:button This action prompts for user/password to authenticate the job]
en: Authenticate
nn: Autentiser

[ctx: @label:info Date created]
en: Created: %1
nn: Oppretta: %1

[ctx: @label:info Date completed]
en: Completed: %1
nn: Fullført: %1

[ctx: @label:info Date processed]
en: Processed: %1
nn: Handsama: %1

[ctx: @label:info Job page count]
en: Pages: %1
nn: Sider: %1

[ctx: @label:header]
en: Printers
nn: Skrivarar

[ctx: @action:button about this application]
en: About
nn: Om

[ctx: @label:info device description]
en: Printers
nn: Skrivarar

[ctx: @label:info device description]
en: Printer Groups
nn: Skrivargrupper

[ctx: @action:button Resume printing]
en: Resume
nn: Hald fram

[ctx: @action:button Pause printing]
en: Pause
nn: Set på vent

[ctx: @action:button Configure printer in the kcm]
en: Configure…
nn: Set opp …

[ctx: @action:button Open additional printer settings]
en: Media Settings…
nn: Medieinnstillingar …

[ctx: @info:status]
en: No printers have been set up
nn: Ingen skrivarar er sette opp

[ctx: @action:button]
en: Set Up a Printer…
nn: Set opp skrivar …

[ctx: @info:status]
en: Printing services not available
nn: Utskriftstenester er ikkje tilgjengelege

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution support URL %2 is the distribution name]
en: Verify that the CUPS system service is active or check: <a href="%1">%2 Support</a>
nn: Sjå til at CUPS-systemtenesta køyrer eller sjå: <a href="%1">Støtte for %2</a>

[ctx: @info:status]
en: Unknown error condition with printing services
nn: Ukjend feil med utskriftstenestene

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution bug report URL %2 is the distribution name]
en: Check for issues here: <a href="%1">%2 Issues</a>
nn: Sjå etter kjende problem her: <a href="%1">Problem med %2</a>
