print-manager - en to pt_BR translation catalogue (41 entries)

[ctx: @info:credit]
en: Plasma Print Queue Manager
pt_BR: Gerenciador de Fila de Impressão do Plasma

[ctx: @info:credit]
en: Manage printer job queues
pt_BR: Gerencia filas de trabalhos de impressão

en: © KDE Community
pt_BR: © Comunidade KDE

[ctx: @info:credit]
en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

en: Show printer queue
pt_BR: Mostrar fila de impressão

en: Enter credentials to print from <b>%1</b>
pt_BR: Digite as credenciais para imprimir em <b>%1</b>

[ctx: @label Job types currently showing]
en: %1 Jobs
pt_BR: %1 trabalhos

[ctx: @label:listbox]
en: Filter Jobs
pt_BR: Filtrar trabalhos

[ctx: option:check Show active Jobs]
en: Active
pt_BR: Ativo

[ctx: option:check Show completed jobs]
en: Completed
pt_BR: Concluído

[ctx: option:check Show all jobs]
en: All
pt_BR: Todos

[ctx: @option:check Hide expanded job view]
en: Hide Job Details
pt_BR: Ocultar detalhes do trabalho

[ctx: @option:check Show expanded job view]
en: Show Job Details
pt_BR: Mostrar detalhes do trabalho

[ctx: @action:button Cancel all active jobs]
en: Cancel All Jobs
pt_BR: Cancelar todos os trabalhos

[ctx: @title:window]
en: Cancel all active print jobs?
pt_BR: Cancelar todos os trabalhos de impressão ativos?

[ctx: @info:status Print jobs not found in the print queue]
en: The print queue is empty
pt_BR: A fila de impressão está vazia

[ctx: @action:inmenu Move the job to /info/ which is the friendly name of the other print queue]
en: Move to %1
pt_BR: Mover para %1

[ctx: @action:button This action cancels the job]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: @action:button This action holds the job]
en: Hold
pt_BR: Aguardar

[ctx: @action:button This action releases the job]
en: Release
pt_BR: Liberar

[ctx: @action:button This action reprints the job]
en: Reprint
pt_BR: Reimprimir

[ctx: @action:button]
en: Move
pt_BR: Mover

[ctx: @action:button This action prompts for user/password to authenticate the job]
en: Authenticate
pt_BR: Autenticar

[ctx: @label:info Date created]
en: Created: %1
pt_BR: Criado: %1

[ctx: @label:info Date completed]
en: Completed: %1
pt_BR: Concluído: %1

[ctx: @label:info Date processed]
en: Processed: %1
pt_BR: Processado: %1

[ctx: @label:info Job page count]
en: Pages: %1
pt_BR: Páginas: %1

[ctx: @label:header]
en: Printers
pt_BR: Impressoras

[ctx: @action:button about this application]
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: @label:info device description]
en: Printers
pt_BR: Impressoras

[ctx: @label:info device description]
en: Printer Groups
pt_BR: Grupos de impressoras

[ctx: @action:button Resume printing]
en: Resume
pt_BR: Continuar

[ctx: @action:button Pause printing]
en: Pause
pt_BR: Pausar

[ctx: @action:button Configure printer in the kcm]
en: Configure…
pt_BR: Configurar…

[ctx: @action:button Open additional printer settings]
en: Media Settings…
pt_BR: Configurações de mídia…

[ctx: @info:status]
en: No printers have been set up
pt_BR: Nenhuma impressora foi configurada

[ctx: @action:button]
en: Set Up a Printer…
pt_BR: Configurar uma impressora…

[ctx: @info:status]
en: Printing services not available
pt_BR: Serviços de impressão não disponíveis

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution support URL %2 is the distribution name]
en: Verify that the CUPS system service is active or check: <a href="%1">%2 Support</a>
pt_BR: Verifique se o serviço do sistema CUPS está ativo ou consulte: <a href="%1">Suporte %2</a>

[ctx: @info:status]
en: Unknown error condition with printing services
pt_BR: Condição de erro desconhecida nos serviços de impressão

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution bug report URL %2 is the distribution name]
en: Check for issues here: <a href="%1">%2 Issues</a>
pt_BR: Verifique se há problemas aqui: <a href="%1">%2 Problemas</a>
