print-manager - en to sv translation catalogue (127 entries)

en: Add a new printer
sv: Lägg till en ny skrivare

en: Add a new printer group
sv: Lägg till en ny skrivargrupp

en: Configure a printer
sv: Anpassa en skrivare

[ctx: @info]
en: Failed to configure class:
sv: Misslyckades anpassa klass:

[ctx: @info]
en: Failed to configure printer:
sv: Misslyckades anpassa skrivare:

[ctx: @list:item]
en: Driverless
sv: Utan drivrutin

[ctx: @list:item]
en: PPD File
sv: PPD-fil

en: Failed to perform request: %1
sv: Misslyckades utföra begäran: %1

[ctx: @info]
en: Failed to get server settings: %1
sv: Misslyckades hämta serverinställningar: %1

[ctx: @info]
en: Server Settings Not Saved: (%1): %2
sv: Serverinställningar inte sparade: (%1): %2

[ctx: @info]
en: Fatal Save Server Settings: (%1): %2
sv: Allvarligt fel när serverinställningar skulle sparas: (%1): %2

en: Print Self-Test Page
sv: Skriv ut självtestsida

en: Clean Print Heads
sv: Rengör utskriftshuvud

[ctx: @info]
en: Install Error (package: %1)
    Check authentication credentials and make sure PackageKit is installed properly.
sv: Installationsfel (paket: %1)
    Kontrollera behörighetsinformation och säkerställ att PackageKit är riktigt installerat.

[ctx: @info:usagetip]
en: Example Addresses
sv: Exempeladresser

[ctx: @label:title]
en: Printing Device
sv: Skrivarenhet

[ctx: @label:textbox]
en: Address:
sv: Adress:

[ctx: @info The printer/device address]
en: Enter device address
sv: Ange enhetsadress

[ctx: @info:usagetip]
en: Choose a device connection
sv: Välj en enhetsanslutning

[ctx: @action:button]
en: Select Recommended Driver
sv: Välj rekommenderad drivrutin

[ctx: @info:tooltip]
en: Recommended drivers are based on printer make/model and connection type
sv: Rekommenderade drivrutiner är baserade på skrivarens märke/modell och anslutningstyp

[ctx: @action:button]
en: Manual Driver Search…
sv: Manuell drivrutinsökning…

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for and select a driver based on printer make/model
sv: Sök efter och välj en drivrutin baserad på skrivarens märke/modell

[ctx: @title:group]
en: Line Printer Daemon (LPD) Protocol
sv: Radskrivardemon (LPD) protokoll

[ctx: @info:usagetip]
en: Enter the address of the LPD device
sv: Ange adressen för LPD-enheten

[ctx: @label:textbox]
en: Queue:
sv: Kö:

[ctx: @info:placeholder The LPD device queue name]
en: LPD queue name
sv: LPD-könamn

[ctx: @action:button]
en: Continue with Address…
sv: Fortsätt med adress…

[ctx: @info:status]
en: Invalid LPD URL: %1
sv: Ogiltig LPD-webbadress: %1

[ctx: @title:group]
en: Find remote printing devices
sv: Sök efter fjärrskrivarenheter

[ctx: @info:usagetip]
en: Enter the address of the remote host/device
sv: Ange adressen för fjärrvärddatorn eller fjärrenheten

[ctx: @info:status]
en: No Printers found at host: %1
sv: Inga skrivare hittades på värddator: %1

[ctx: @info:status]
en: CUPS request error (%1): %2
sv: Fel för CUPS-förfrågan (%1): %2

[ctx: @action:button]
en: Select Printer…
sv: Välj skrivare…

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the printer address is known, enter it and choose <interface>Continue</interface>.  If the printer is on a remote host, enter that address and choose <interface>Search</interface>.
sv: Om skrivaradressen är känd, ange den och välj <interface>Fortsätt</interface>. Om skrivaren är på en annan värddator, ange adressen och välj <interface>Sök</interface>.

[ctx: @title:group]
en: AppSocket Protocol (aka JetDirect)
sv: AppSocket-protokoll (pseudonym JetDirect)

[ctx: @info:usagetip]
en: Enter the address of the AppSocket device
sv: Ange adressen för AppSocket-enheten

en: Invalid Socket URL: %1
sv: Ogiltig uttagswebbadress: %1

[ctx: @title:window]
en: Set up a Printer Connection
sv: Ställ in en skrivaranslutning

[ctx: @action:button]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: @action:button]
en: Show Detected Devices
sv: Visa detekterade enheter

[ctx: @action:button]
en: Show Manual Options
sv: Visa manuella alternativ

[ctx: @info:status]
en: This feature is not available (%1)
sv: Funktionen är inte tillgänglig (%1)

[ctx: @info:status]
en: Unable to automatically discover any printing devices
sv: Kan inte upptäcka någon skrivarenhet automatiskt

[ctx: @info:usagetip]
en: Choose "Refresh" to try again or choose a manual configuration option from the list
sv: Välj "Uppdatera" för att försöka igen eller välj ett manuellt inställningsalternativ i listan

[ctx: @info:usagetip]
en: Choose a manual configuration option from the list
sv: Välj ett manuellt inställningsalternativ i listan

[ctx: @title:window]
en: CUPS Server Settings
sv: CUPS-serverinställningar

[ctx: @action:button]
en: CUPS Print Server Admin
sv: Administration av CUPS-utskriftsserver

[ctx: @action:button Reset to current settings]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: @action:button Apply new settings]
en: Apply
sv: Verkställ

en: Please wait while the CUPS server restarts
sv: Vänta medan CUPS-servern startar om

[ctx: @option:check]
en: Share printers connected to this system
sv: Dela skrivare anslutna till systemet

[ctx: @option:check]
en: Allow printing from the Internet
sv: Tillåt utskrift från Internet

[ctx: @option:check]
en: Allow remote administration
sv: Tillåt fjärradministration

[ctx: @option:check]
en: Allow users to cancel any job (not just their own)
sv: Tillåt användare att avbryta alla jobb (inte bara sina egna)

[ctx: @title:window]
en: Printer Setup Helpers
sv: Hjälp om skrivarinställning

[ctx: @info:status]
en: Install has completed successfully
sv: Installationen har slutförts med lyckat resultat

[ctx: @info:status]
en: Installation failed
sv: Installationen misslyckades

[ctx: @info:status]
en: Installing…
sv: Installerar…

[ctx: @info:usagetip]
en: Report this issue to %1
sv: Rapportera felet till %1

en: new_queue
sv: ny_kö

en: new_group
sv: ny_grupp

[ctx: @info:usagetip]
en: A printer support package that provides convenience features does not appear to be installed.<nl/><nl/>Because this distro does not include PackageKit, we cannot provide an install option. Please use your package manager to install the <command>system-config-printer</command> package manually.
sv: Ett skrivarstödpaket som tillhandahåller bekvämlighetsfunktioner verkar inte vara installerat.<nl/><nl/>Eftersom distributionen inte inkluderar PackageKit kan vi inte tillhandahålla ett installationsalternativ. Använd din pakethanterare för att installera paketet <command>system-config-printer</command> manuellt.

[ctx: @info:usagetip]
en: A printer support package that provides convenience features does not appear to be installed.
sv: Ett skrivarstödpaket som tillhandahåller bekvämlighetsfunktioner verkar inte vara installerat.

[ctx: @action:button Install printer setup helper package]
en: Install It
sv: Installera det

[ctx: @action:button The thing being added is a printer]
en: Add…
sv: Lägg till…

[ctx: @action:button]
en: Add Printer…
sv: Lägg till skrivare…

[ctx: @action:button]
en: Add Group…
sv: Lägg till grupp…

[ctx: @action:button]
en: Configure Print Server…
sv: Anpassa utskriftsserver…

[ctx: @info:status]
en: No printers are currently set up
sv: Inga skrivare är för närvarande inställda

[ctx: @info:usagetip]
en: Click <interface>Add…</interface> to set up a new printer on this computer
sv: Klicka på <interface>Lägg till…</interface> för att ställa in en ny skrivare på datorn

[ctx: @info:status]
en: Printing services not available
sv: Utskriftstjänster är inte tillgängliga

[ctx: @info:usagetip]
en: Click <interface>Configure Print Server…</interface> to check settings, or verify that the CUPS system service is active.
sv: Klicka på <interface>Anpassa utskriftsserver…</interface> för att kontrollera inställningarna eller verifiera att CUPS-systemtjänsten är aktiv.

en: Printers
sv: Skrivare

en: Printer Groups
sv: Skrivargrupper

[ctx: @action:button]
en: Open Print Queue
sv: Visa utskriftskö

[ctx: @info:tooltip]
en: Resume printing
sv: Återuppta utskrift

[ctx: @info:tooltip]
en: Pause printing
sv: Pausa utskrift

[ctx: @action:button Resume printing]
en: Resume
sv: Återuppta

[ctx: @action:button Pause printing]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: @title:window]
en: Select a printer make/model
sv: Välj en skrivares märke och modell

[ctx: @title:window]
en: Printer Driver (%1)
sv: Skrivardrivrutin (%1)

[ctx: @title:window]
en: Printer Driver
sv: Skrivardrivrutin

[ctx: @action:button Select ipp everywhere driver]
en: Use IPP Everywhere™
sv: Använd IPP Everywhere™

en: Save
sv: Spara

en: Select a PostScript Printer Description (PPD) file
sv: Välj en PostScript-skrivarbeskrivningsfil (PPD)

en: Printer model is required.  Please select a printer model.
sv: Skrivarmodell krävs. Välj en skrivarmodell.

[ctx: @option:radio]
en: Select Make and Model:
sv: Välj märke och modell:

[ctx: @info:placeholder]
en: Filter Models
sv: Filtrera modeller

[ctx: @option:radio]
en: PPD file:
sv: PPD-fil:

[ctx: @action:button]
en: Select PPD File…
sv: Välj PPD-fil…

en: Select
sv: Välj

en: PostScript Printer Description Files (*.ppd)
sv: PostScript-skrivarbeskrivningsfiler (*.ppd)

[ctx: @title:window]
en: Add Group
sv: Lägg till grupp

[ctx: @title:window]
en: Add Printer
sv: Lägg till skrivare

en: Configure…
sv: Anpassa…

en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:button]
en: CUPS Printers Overview Help
sv: Översiktshjälp om CUPS-skrivare

[ctx: @action:button]
en: Printer/Device Admin Page
sv: Administrationssida för skrivare eller enhet

[ctx: @action:button Add printer]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:button Apply changes]
en: Apply
sv: Verkställ

[ctx: @info:status]
en: Queue name is required. Enter a unique queue name.
sv: Könamn krävs. Ange ett unikt könamn.

[ctx: @info:status]
en: Queue name must be unique. Enter a unique queue name.
sv: Könamnet måste vara unikt. Ange ett unikt könamn.

[ctx: @info:status]
en: Make/Model is required. Choose "Select" to pick Make/Model
sv: Märke och modell krävs. Använd "Välj" för att välja märke och modell

[ctx: @info:status]
en: Configuring %1, please wait…
sv: Anpassar %1, vänta…

en: Failed to remove the printer: %1
sv: Misslyckades ta bort skrivaren: %1

[ctx: @title:window]
en: Remove Group?
sv: Ta bort grupp?

[ctx: @title:window]
en: Remove Printer?
sv: Ta bort skrivare?

[ctx: @info %1 is the name of a printer or printer group]
en: '%1' will be removed.
sv: '%1' kommer att tas bort.

[ctx: @action:button]
en: Remove Group
sv: Ta bort grupp

[ctx: @action:button]
en: Remove Printer
sv: Ta bort skrivare

en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:check Set default printer]
en: Default printer
sv: Standardskrivare

[ctx: @info]
en: To change the default printer, set another printer as the default.
sv: För att ändra standardskrivaren, ange en annan skrivare som standardvärde.

[ctx: @action:check]
en: Share this group
sv: Dela gruppen

[ctx: @action:check]
en: Share this printer
sv: Dela skrivaren

[ctx: @action:check]
en: Accepting print jobs
sv: Accepterar utskriftsjobb

[ctx: @action:button]
en: Print Test Page
sv: Skriv ut testsida

[ctx: @action:button]
en: Print Self-Test Page
sv: Skriv ut självtestsida

[ctx: @action:button]
en: Clean Print Heads
sv: Rengör utskriftshuvuden

[ctx: @label:textbox]
en: Queue Name:
sv: Könamn:

[ctx: @label:textbox]
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: @label:textbox]
en: Location:
sv: Plats:

[ctx: @label:textbox]
en: Connection:
sv: Anslutning:

[ctx: @label:listbox]
en: Member Printers:
sv: Medlemsskrivare:

[ctx: @label:textbox]
en: Make/Model:
sv: Märke och modell:

[ctx: @action:button Select printer make/model]
en: Select…
sv: Välj…
