print-manager - en to tr translation catalogue (43 entries)

[ctx: @info:credit]
en: Plasma Print Queue Manager
tr: Plasma Yazıcı Kuyruğu Yöneticisi

[ctx: @info:credit]
en: Manage printer job queues
tr: Yazıcı iş kuyruklarını yönetin

en: © KDE Community
tr: © KDE Topluluğu

[ctx: @info:credit]
en: Developer
tr: Geliştirici

en: Show printer queue
tr: Yazıcı kuyruğunu göster

en: Enter credentials to print from <b>%1</b>
tr: <b>%1</b> konumundan yazdırmak için kimlik bilgilerinizi girin

[ctx: @label Job types currently showing]
en: %1 Jobs
tr: %1 iş

[ctx: @label:listbox]
en: Filter Jobs
tr: İşleri süz

[ctx: option:check Show active Jobs]
en: Active
tr: Etkin

[ctx: option:check Show completed jobs]
en: Completed
tr: Tamamlanmış

[ctx: option:check Show all jobs]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @option:check Hide expanded job view]
en: Hide Job Details
tr: İş ayrıntılarını gizle

[ctx: @option:check Show expanded job view]
en: Show Job Details
tr: İş ayrıntılarını göster

[ctx: @action:button Cancel all active jobs]
en: Cancel All Jobs
tr: Tüm İşleri İptal Et

[ctx: @title:window]
en: Cancel all active print jobs?
tr: İşleri İptal Et?

[ctx: @info:status Print jobs not found in the print queue]
en: The print queue is empty
tr: Yazıcı kuyruğu boş

[ctx: @action:inmenu Move the job to /info/ which is the friendly name of the other print queue]
en: Move to %1
tr: Taşı: %1

[ctx: @action:button This action cancels the job]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @action:button This action holds the job]
en: Hold
tr: Tut

[ctx: @action:button This action releases the job]
en: Release
tr: Bırak

[ctx: @action:button This action reprints the job]
en: Reprint
tr: Yeniden Yazdır

[ctx: @action:button]
en: Move
tr: Taşı

[ctx: @action:button This action prompts for user/password to authenticate the job]
en: Authenticate
tr: Yetkilendir

[ctx: @label:info]
en: Status: %1, %2
tr: Durum: %1, %2

[ctx: @label:info]
en: Status: %1
tr: Durum: %1

[ctx: @label:info Date created]
en: Created: %1
tr: Oluşturuldu: %1

[ctx: @label:info Date completed]
en: Completed: %1
tr: Tamamlandı: %1

[ctx: @label:info Date processed]
en: Processed: %1
tr: İşlendi: %1

[ctx: @label:info Job page count]
en: Pages: %1
tr: Sayfa: %1

[ctx: @label:header]
en: Printers
tr: Yazıcılar

[ctx: @action:button about this application]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: @label:info device description]
en: Printers
tr: Yazıcılar

[ctx: @label:info device description]
en: Printer Groups
tr: Yazıcı Grupları

[ctx: @action:button Resume printing]
en: Resume
tr: Sürdür

[ctx: @action:button Pause printing]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: @action:button Configure printer in the kcm]
en: Configure…
tr: Yapılandır…

[ctx: @action:button Open additional printer settings]
en: Media Settings…
tr: Ortam Ayarları…

[ctx: @info:status]
en: No printers have been set up
tr: Ayarlanmış yazıcı yok

[ctx: @action:button]
en: Set Up a Printer…
tr: Yazıcı Ayarla…

[ctx: @info:status]
en: Printing services not available
tr: Yazdırma hizmetleri kullanılamıyor

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution support URL %2 is the distribution name]
en: Verify that the CUPS system service is active or check: <a href="%1">%2 Support</a>
tr: CUPS sistem hizmetinin etkin olduğundan emin olun veya <a href="%1">%2 desteğine</a> bakın

[ctx: @info:status]
en: Unknown error condition with printing services
tr: Yazdırma hizmetleriyle ilgili bilinmeyen bir sorun oluştu

[ctx: @info:usagetip %1 is the distribution bug report URL %2 is the distribution name]
en: Check for issues here: <a href="%1">%2 Issues</a>
tr: Sorunlar için <a href="%1">%2 konularına</a> bakın
