procps-ng-man 4.0.4-rc1 - en to pl translation catalogue (593 entries)

note: type: TH
en: User Commands
pl: Polecenia użytkownika

note: type: SH
en: NAME
pl: NAZWA

note: type: Plain text
en: free - Display amount of free and used memory in the system
pl: free - wyświetlanie ilości wolnej i użytej pamięci w systemie

note: type: SH
en: SYNOPSIS
pl: SKŁADNIA

note: type: Plain text
en: B<free> [I<options>]
pl: B<free> [I<opcje>]

note: type: SH
en: DESCRIPTION
pl: OPIS

note: type: Plain text
en: B<free> displays the total amount of free and used physical and swap memory in the system, as well as the buffers and caches used by the kernel. The information is gathered by parsing /proc/meminfo. The displayed columns are:
pl: B<free> wyświetla całkowitą ilość wolnej i użytej pamięci fizycznej oraz pamięci wymiany w systemie, a także rozmiary buforów i pamięci podręcznych używanych przez jądro. Informacje są zbierane poprzez analizę /proc/meminfo. Wyświetlane kolumny to:

note: type: TP
en: B<total>
pl: B<razem>

note: type: Plain text
en: Total usable memory (MemTotal and SwapTotal in /proc/meminfo). This includes the physical and swap memory minus a few reserved bits and kernel binary code.
pl: Całkowita użyteczna pamięć (MemTotal oraz SwapTotal w /proc/meminfo). Obejmuje pamięć fizyczną i obszar wymiany minus kilka zarezerwowanych partii oraz binarny kod jądra.

note: type: TP
en: B<used>
pl: B<użyte>

note: type: Plain text
en: Used or unavailable memory (calculated as B<total> - B<available>)
pl: Pamięć użyta lub niedostępna (liczona jako B<razem> - B<wolne>)

note: type: TP
en: B<free>
pl: B<wolne>

note: type: Plain text
en: Unused memory (MemFree and SwapFree in /proc/meminfo)
pl: Pamięć nie używana (MemFree oraz SwapFree w /proc/meminfo)

note: type: TP
en: B<shared>
pl: B<dzielone>

note: type: Plain text
en: Memory used (mostly) by tmpfs (Shmem in /proc/meminfo)
pl: Pamięć używana (głównie) przez tmpfs (Shmem w /proc/meminfo)

note: type: TP
en: B<buffers>
pl: B<bufory>

note: type: Plain text
en: Memory used by kernel buffers (Buffers in /proc/meminfo)
pl: Pamięć używana przez bufory jądra (Buffers w /proc/meminfo)

note: type: TP
en: B<cache>
pl: B<w cache>

note: type: Plain text
en: Memory used by the page cache and slabs (Cached and SReclaimable in /proc/meminfo)
pl: Pamięć używana przez cache stron oraz płyty (Cached i SReclaimable w /proc/meminfo)

note: type: TP
en: B<buff/cache>
pl: B<buf/cache>

note: type: Plain text
en: Sum of B<buffers> and B<cache>
pl: Suma B<buforów> i B<w cache>

note: type: TP
en: B<available>
pl: B<dostępne>

note: type: Plain text
en: Estimation of how much memory is available for starting new applications, without swapping. Unlike the data provided by the B<cache> or B<free> fields, this field takes into account page cache and also that not all reclaimable memory slabs will be reclaimed due to items being in use (MemAvailable in /proc/meminfo, available on kernels 3.14, emulated on kernels 2.6.27+, otherwise the same as B<free>)
pl: Przybliżenie, jak dużo pamięci jest dostępne do uruchamiania nowych aplikacji bez swapowania. W przeciwieństwie do danych udostępnianych w polach B<w cache> czy B<wolne>, to pole bierze pod uwagę cache stron oraz to, że nie wszystkie płyty pamięci podlegające reklamacji zostaną zwrócone (MemAvailable w /proc/meminfo, dostępne w jądrach 3.14, emulowane w jądrach 2.6.27+, w innych przypadkach - to samo, co B<wolne>)

note: type: SH
en: OPTIONS
pl: OPCJE

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in bytes.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w bajtach.

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in kibibytes.  This is the default.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w kibibajtach (zachowanie domyślne).

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in mebibytes.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w mebibajtach.

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in gibibytes.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w gibibajtach.

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in tebibytes.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w tebibajtach.

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in pebibytes.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w pebibajtach.

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in kilobytes. Implies --si.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w kilobajtach. Włącza --si.

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in megabytes. Implies --si.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w megabajtach. Włącza --si.

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in gigabytes. Implies --si.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w gigabajtach. Włącza --si.

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in terabytes. Implies --si.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w terabajtach. Włącza --si.

note: type: Plain text
en: Display the amount of memory in petabytes. Implies --si.
pl: Wyświetlanie ilości pamięci w petabajtach. Włącza --si.

note: type: Plain text
en: Show all output fields automatically scaled to shortest three digit unit and display the units of print out.  Following units are used.
pl: Wyświetlanie wszystkich pól wyjściowych automatycznie przeskalowanych do najkrótszej trzycyfrowej jednostki wraz z użytą jednostką. Używane są następujące jednostki:

note: type: Plain text
en:   B = bytes
      Ki = kibibyte
      Mi = mebibyte
      Gi = gibibyte
      Ti = tebibyte
      Pi = pebibyte
pl:   B = bajty
      Ki = kibibajty
      Mi = mebibajty
      Gi = gibibajty
      Ti = tebibajty
      Pi = pebibajty

note: type: Plain text
en: If unit is missing, and you have exbibyte of RAM or swap, the number is in tebibytes and columns might not be aligned with header.
pl: Jeśli brak jednostki, a w systemie jest eksbibajt RAM-u lub obszaru wymiany, liczba będzie w tebibajtach, a kolumny mogą nie być wyrównane z nagłówkiem.

note: type: Plain text
en: Switch to the wide mode. The wide mode produces lines longer than 80 characters. In this mode B<buffers> and B<cache> are reported in two separate columns.
pl: Przełączenie w tryb szeroki, z liniami przekraczającymi 80 znaków. W tym trybie B<bufory> oraz B<w cache> są wypisywane w dwóch osobnych kolumnach.

note: type: TP
en: B<-c>, B<--count> I<count>
pl: B<-c>, B<--count> I<liczba>

note: type: Plain text
en: Display the result I<count> times.  Requires the B<-s> option.
pl: Wyświetlenie wyniku podaną I<liczbę> razy. Wymaga opcji B<-s>.

note: type: Plain text
en: Show detailed low and high memory statistics.
pl: Wyświetlanie szczegółowych statystyk niskiej i wysokiej pamięci.

note: type: Plain text
en: Show output on a single line, often used with the B<-s> option to show memory statistics repeatedly.
pl: Wyjście w pojedynczej linii, używane zwykle z opcją B<-s> do wielokrotnego pokazywania statystyk pamięci.

note: type: TP
en: B<-s>, B<--seconds> I<delay>
pl: B<-s>, B<--seconds> I<opóźnienie>

note: type: Plain text
en: Continuously display the result I<delay> seconds apart.  You may actually specify any floating point number for I<delay> using either . or , for decimal point.  B<usleep>(3)  is used for microsecond resolution delay times.
pl: Stałe wyświetlanie wyników co podane I<opóźnienie> w sekundach. Można podać dowolną liczbę zmiennoprzecinkową, obsługiwane są opóźnienia z dokładnością do mikrosekundy dzięki użyciu funkcji B<usleep>(3).

note: type: Plain text
en: Use kilo, mega, giga etc (power of 1000) instead of kibi, mebi, gibi (power of 1024).
pl: Użycie kilo, mega, giga itp. (potęg 1000) zamiast kibi, mebi, gibi (potęg 1024).

note: type: Plain text
en: Display a line showing the column totals.
pl: Wyświetlanie linii pokazującej podsumowanie kolumn.

note: type: Plain text
en: Display a line showing the memory commit limit and amount of committed/uncommitted memory. The B<total> column on this line will display the memory commit limit.  This line is relevant if memory overcommit is disabled.
pl: Wyświelenie linii pokazującej limit i ilość fizycznie przydzielonej/nieprzydzielonej pamięci. Kolumna B<razem> w tej linii pokazuje limit pamięci fizycznie przydzielonej. Ta linia ma znaczenie tylko w przypadku wyłączenia overcommitu.

note: type: Plain text
en: Print help.
pl: Wyświetlenie opisu.

note: type: Plain text
en: Display version information.
pl: Wyświetlenie informacji o wersji.

note: type: SH
en: FILES
pl: PLIKI

note: type: Plain text
en: memory information
pl: informacje dotyczące pamięci

note: type: SH
en: BUGS
pl: BŁĘDY

note: type: Plain text
en: The value for the B<shared> column is not available from kernels before 2.6.32 and is displayed as zero.
pl: Wartość kolumny B<dzielone> nie jest dostępna w jądrach starszych niż 2.6.32 - wtedy wyświetlane jest zero.

note: type: TP
en: Please send bug reports to
pl: Zgłoszenia błędów prosimy wysyłać na adres

note: type: SH
en: SEE ALSO
pl: ZOBACZ TAKŻE

note: type: Plain text
en: kill - send a signal to a process
pl: kill - wysłanie sygnału do procesu

note: type: Plain text
en: B<kill> [options] E<lt>pidE<gt> [...]
pl: B<kill> [opcje] E<lt>pidE<gt> [...]

note: type: Plain text
en: The default signal for kill is TERM.  Use B<-l> or B<-L> to list available signals.  Particularly useful signals include HUP, INT, KILL, STOP, CONT, and 0.  Alternate signals may be specified in three ways: B<-9>, B<-SIGKILL> or B<-KILL>.  Negative PID values may be used to choose whole process groups; see the PGID column in ps command output.  A PID of B<-1> is special; it indicates all processes except the kill process itself and init.
pl: Domyślnym sygnałem dla programu kill jest TERM. Listę dostępnych sygnałów można uzyskać przy użyciu opcji B<-l> lub B<-L>. W szczególności przydatne sygnały obejmują HUP, INT, KILL, STOP, CONT oraz 0. Alternatywny sygnał można podać na trzy sposoby: B<-9>, B<-SIGKILL>, B<-KILL>. Można użyć ujemnych wartości PID, aby wybrać całe grupy procesów - patrz kolumna PGID w wyjściu polecenia ps. Wartość PID B<-1> jest specjalna: oznacza wszystkie procesy oprócz samego procesu kill oraz procesu init.

note: type: Plain text
en: Send signal to every E<lt>pidE<gt> listed.
pl: Wysłanie sygnału do każdego podanego E<lt>pidE<gt>u.

note: type: TP
en: B<-E<lt>signalE<gt>>
pl: B<-E<lt>sygnałE<gt>>

note: type: TQ
en: B<-s E<lt>signalE<gt>>
pl: B<-s E<lt>sygnałE<gt>>

note: type: TQ
en: B<--signal E<lt>signalE<gt>>
pl: B<--signal E<lt>sygnałE<gt>>

note: type: Plain text
en: Specify the B<signal> to be sent.  The signal can be specified by using name or number.  The behavior of signals is explained in B<signal>(7)  manual page.
pl: Określenie B<sygnału> do wysłania. Sygnał może być podany za pomocą nazwy lub numeru. Zachowanie sygnałów jest wyjaśnione na stronie manuala B<signal>(7).

note: type: TP
en: B<-q>, B<--queue >I<value>
pl: B<-q>, B<--queue >I<wartość>

note: type: Plain text
en: Use B<sigqueue>(3)  rather than B<kill>(2)  and the value argument is used to specify an integer to be sent with the signal. If the receiving process has installed a handler for this signal using the SA_SIGINFO flag to B<sigaction>(2), then it can obtain this data via the si_value field of the siginfo_t structure.
pl: Użycie B<sigqueue>(3) zamiast B<kill>(2), a argument będący wartością określa liczbę całkowitą do wysłania wraz z sygnałem. Jeśli proces odbierający ma zainstalowaną procedurę obsługi dla tego sygnału przy użyciu flagi SA_SIGINFO wywołania B<sigaction>(2), może następnie odebrać te dane w polu si_value struktury siginfo_t.

note: type: TP
en: B<-l>, B<--list> [I<signal>]
pl: B<-l>, B<--list> [I<sygnał>]

note: type: Plain text
en: List signal names.  This option has optional argument, which will convert signal number to signal name, or other way round.
pl: Lista nazw sygnałów. Ta opcja ma opcjonalny argument, pozwalający przekonwertować numer sygnału na nazwę lub odwrotnie.

note: type: TP
en: B<-L>,B<\ --table>
pl: B<-L>, B<\ --table>

note: type: Plain text
en: List signal names in a nice table.
pl: Lista nazw sygnałów w ładnej tabelce.

note: type: SH
en: NOTES
pl: UWAGI

note: type: Plain text
en: Your shell (command line interpreter) may have a built-in kill command.  You may need to run the command described here as /bin/kill to solve the conflict.
pl: Używana powłoka (interpreter linii poleceń) może mieć wbudowane polecenie kill. Może być konieczne wywoływanie opisanego tu polecenia jako /bin/kill, aby rozwiązać konflikt.

note: type: SH
en: EXAMPLES
pl: PRZYKŁADY

note: type: Plain text
en: Kill all processes you can kill.
pl: Zabicie wszystkich procesów, które uruchamiający jest w stanie.

note: type: Plain text
en: Translate number 11 into a signal name.
pl: Przetłumaczenie numeru 11 na nazwę sygnału.

note: type: Plain text
en: List the available signal choices in a nice table.
pl: Lista dostępnych sygnałów w ładnej tabelce.

note: type: Plain text
en: Send the default signal, SIGTERM, to all those processes.
pl: Wysłanie domyślnego sygnału - SIGTERM - do wszystkich podanych procesów.

note: type: SH
en: STANDARDS
pl: STANDARDY

note: type: Plain text
en: This command meets appropriate standards. The B<-L> flag is Linux-specific.
pl: To polecenie jest zgodne z odpowiednimi standardami. Flaga B<-L> jest specyficzna dla Linuksa.

note: type: SH
en: AUTHOR
pl: AUTOR

note: type: Plain text
en: E<.UR albert@users.sf.net> Albert Cahalan E<.UE> wrote kill in 1999 to replace a bsdutils one that was not standards compliant.  The util-linux one might also work correctly.
pl: E<.UR albert@users.sf.net> Albert Cahalan E<.UE> napisał program kill w 1999 roku, aby zastąpić wersję z bsdutils, która nie była zgodna ze standardami. Polecenie z pakietu util-linux także może działać poprawnie.

note: type: SH
en: REPORTING BUGS
pl: ZGŁASZANIE BŁĘDÓW

note: type: Plain text
en: Please send bug reports to E<.UR procps@freelists.org> E<.UE>
pl: Zgłoszenia błędów prosimy wysyłać na adres E<.UR procps@freelists.org> E<.UE>

note: type: Plain text
en: pgrep, pkill, pidwait - look up, signal, or wait for processes based on name and other attributes
pl: pgrep, pkill, pidwait - wyszukiwanie, wysyłanie sygnałów lub oczekiwanie na procesy na podstawie nazwy i innych atrybutów

note: type: Plain text
en: B<pgrep> [options] pattern
pl: B<pgrep> [opcje] wzorzec

note: type: Plain text
en: B<pkill> [options] pattern
pl: B<pkill> [opcje] wzorzec

note: type: Plain text
en: B<pidwait> [options] pattern
pl: B<pidwait> [opcje] wzorzec

note: type: Plain text
en: B<pgrep> looks through the currently running processes and lists the process IDs which match the selection criteria to stdout.  All the criteria have to match.  For example,
pl: B<pgrep> przeszukuje aktualnie działające procesy i wypisuje na standardowym wyjściu identyfikatory procesów, które pasują do wybranych kryteriów. Wszystkie kryteria muszą pasować. Na przykład:

note: type: Plain text
en: will only list the processes called B<sshd> AND owned by B<root>.  On the other hand,
pl: wypisze tylko listę procesów o nazwie B<sshd> ORAZ będących własnością B<roota>. Z drugiej strony:

note: type: Plain text
en: will list the processes owned by B<root> OR B<daemon>.
pl: wypisze procesy, których właścicielem jest B<root> LUB B<daemon>.

note: type: Plain text
en: B<pkill> will send the specified signal (by default B<SIGTERM>)  to each process instead of listing them on stdout.
pl: B<pkill> zamiast wypisywania procesów wyśle do każdego podany sygnał (domyślnie B<SIGTERM>).

note: type: Plain text
en: B<pidwait> will wait for each process instead of listing them on stdout.
pl: B<pidwait> zamiast wypisywania procesów oczekuje na nie.

note: type: TP
en: B<->I<signal>
pl: B<->I<sygnał>

note: type: TQ
en: B<--signal> I<signal>
pl: B<--signal> I<sygnał>

note: type: Plain text
en: Defines the signal to send to each matched process.  Either the numeric or the symbolic signal name can be used. In B<pgrep> or B<pidwait> mode only the long option can be used and has no effect unless used in conjunction with B<--require-handler> to filter to processes with a userspace signal handler present for a particular signal.
pl: Określenie sygnału do wysłania do każdego pasującego procesu. Można użyć nazwy liczbowej lub symbolicznej. W trybie B<pgrep> lub B<pidwait> można użyć tylko długiej opcji i nie ma to efektu poza przypadkiej użycia w połączeniu z B<--require-handler> do filtrowania procesów z obecną procedurą obsługi konkretnego sygnału w przestrzeni użytkownika.

note: type: Plain text
en: Suppress normal output; instead print a count of matching processes.  When count does not match anything, e.g. returns zero, the command will return non-zero value. Note that for pkill and pidwait, the count is the number of matching processes, not the processes that were successfully signaled or waited for.
pl: Pominięcie zwykłego wyjścia; zamiast niego wypisanie liczby pasujących procesów. Jeśli nic nie zostanie policzone (np. liczba będzie zerem), polecenie zwróci wartość niezerową. Uwaga: w przypadku pkill i pidwait zwracana wartość to liczba pasujących procesów, a nie procesów, do których udało się dostarczyć sygnał lub zaczekać na zakończenie.

note: type: TP
en: B<-d>, B<--delimiter> I<delimiter>
pl: B<-d>, B<--delimiter> I<separator>

note: type: Plain text
en: Sets the string used to delimit each process ID in the output (by default a newline).  (B<pgrep> only.)
pl: Ustawienie łańcucha oddzielającego identyfikatory procesów na wyjściu (domyślnie nowa linia). (tylko B<pgrep>)

note: type: Plain text
en: Display name and PID of the process being killed.  (B<pkill> only.)
pl: Wyświetlanie nazw oraz identyfikatorów zabijanych procesów (tylko B<pkill>).

note: type: Plain text
en: The I<pattern> is normally only matched against the process name.  When B<-f> is set, the full command line is used.
pl: I<wzorzec> normalnie jest dopasowywany tylko do nazwy procesu. Z ustawioną opcją B<-f>, wykorzystywana jest cała linia poleceń.

note: type: Plain text
en: Only match processes in the process group IDs listed.  Process group 0 is translated into B<pgrep>'s, B<pkill>'s, or B<pidwait>'s own process group.
pl: Dopasowanie tylko do procesów z grup o podanych identyfikatorach. Grupa procesów 0 jest tłumaczona na własną grupę procesów polecenia B<pgrep>, B<pkill> lub B<pidwait>.

note: type: Plain text
en: Only match processes whose real group ID is listed.  Either the numerical or symbolical value may be used.
pl: Dopasowanie tylko do procesów o podanych identyfikatorach grup rzeczywistych. Można użyć wartości liczbowych lub symbolicznych.

note: type: TP
en: B<-i>, B<--ignore-case>
pl: B<-e>, B<--ignore-case>

note: type: Plain text
en: Match processes case-insensitively.
pl: Dopasowywanie procesów bez rozróżniania wielkości liter.

note: type: Plain text
en: List the process name as well as the process ID.  (B<pgrep> only.)
pl: Wypisanie nazw oraz identyfikatorów procesów. (tylko B<pgrep>)

note: type: Plain text
en: List the full command line as well as the process ID.  (B<pgrep> only.)
pl: Wypisanie pełnych linii poleceń oraz identyfikatorów procesów. (tylko B<pgrep>)

note: type: Plain text
en: Select only the newest (most recently started) of the matching processes.
pl: Wybór tylko najnowszych (najpóźniej uruchomionych) spośród pasujących procesów.

note: type: Plain text
en: Select only the oldest (least recently started) of the matching processes.
pl: Wybór tylko najstarszych (najwcześniej uruchomionych) spośród pasujących procesów.

note: type: TP
en: B<-O>, B<--older> I<secs>
pl: B<-O>, B<--older> I<sekundy>

note: type: Plain text
en: Select processes older than secs.
pl: Wybór procesów starszych niż podana liczba sekund.

note: type: Plain text
en: Only match processes whose parent process ID is listed.
pl: Dopasowanie tylko do procesów o wymienionych identyfikatorach procesów rodziców.

note: type: Plain text
en: Only match processes whose process session ID is listed.  Session ID 0 is translated into B<pgrep>'s, B<pkill>'s, or B<pidwait>'s own session ID.
pl: Dopasowanie tylko do procesów o wymienionych identyfikatorach sesji procesów. Identyfikator sesji 0 jest tłumaczony na własny procesu B<pgrep>, B<pkill> lub B<pidwait>.

note: type: Plain text
en: Only match processes whose controlling terminal is listed.  The terminal name should be specified without the "/dev/" prefix.
pl: Dopasowanie tylko do procesów o wymienionych terminalach sterujących. Nazwa terminala powinna być podana bez przedrostka "/dev/".

note: type: Plain text
en: Only match processes whose effective user ID is listed.  Either the numerical or symbolical value may be used.
pl: Dopasowanie tylko do procesów o wymienionych identyfikatorach użytkowników efektywnych. Można użyć wartości liczbowych lub symbolicznych.

note: type: Plain text
en: Only match processes whose real user ID is listed.  Either the numerical or symbolical value may be used.
pl: Dopasowanie tylko do procesów o wymienionych identyfikatorach użytkowników rzeczywistych. Można użyć wartości liczbowych lub symbolicznych.

note: type: Plain text
en: Negates the matching.  This option is usually used in B<pgrep>'s or B<pidwait>'s context.  In B<pkill>'s context the short option is disabled to avoid accidental usage of the option.
pl: Negacja dopasowania. Zwykle używana w kontekście programu B<pgrep> lub B<pidwait>. W kontekście B<pkill> krótka opcja jest wyłączona, aby zapobiec przypadkowemu użyciu.

note: type: Plain text
en: Shows all thread ids instead of pids in B<pgrep>'s or B<pidwait>'s context.  In B<pkill>'s context this option is disabled.
pl: Wyświetlenie wszystkich identyfikatorów wątków zamiast pidów w kontekście programu B<pgrep> lub B<pidwait>. W kontekście B<pkill> ta opcja jest wyłączona.

note: type: Plain text
en: Only match processes whose names (or command lines if B<-f> is specified)  B<exactly> match the I<pattern>.
pl: Dopasowanie tylko do procesów, których nazwy (lub linie poleceń, jeśli podano opcję B<-f>) pasują B<dokładnie> do I<wzorca>.

note: type: TP
en: B<-F>, B<--pidfile> I<file>
pl: B<-F>, B<--pidfile> I<plik>

note: type: Plain text
en: Read I<PID>s from I<file>.  This option is more useful for B<pkill> or B<pidwait> than B<pgrep>.
pl: Odczyt I<PID>ów z I<pliku>. Ta opcja jest bardziej przydatna dla programu B<pkill> lub B<pidwait> niż B<pgrep>.

note: type: Plain text
en: Fail if pidfile (see B<-F>) not locked.
pl: Niepowodzenie, jeśli plik PID (p. opcja B<-F>) nie jest zablokowany.

note: type: Plain text
en: Match only processes which match the process state.
pl: Dopasowanie tylko do procesów o pasującym stanie.

note: type: TP
en: B<-A>, B<--ignore-ancestors>
pl: B<-e>, B<--ignore-ancestors>

note: type: Plain text
en: Ignore all ancestors of B<pgrep>, B<pkill>, or B<pidwait>.  For example, this can be useful when elevating with B<sudo> or similar tools.
pl: Ignorowanie wszystkich przodków B<pgrep>, B<pkill> i B<pidwait>. Może to być przydatne np. przy podnoszeniu uprawnień przez B<sudo> lub podobne narzędzia.

note: type: Plain text
en: Only match processes with a userspace signal handler present for the signal to be sent.
pl: Dopasowanie tylko procesów z obecną w przestrzeni użytkownika procedurą obsługi sygnału do wysłania.

note: type: TP
en: B<--cgroup >I<name>B<,...>
pl: B<--cgroup >I<nazwa>B<,...>

note: type: Plain text
en: Match on provided control group (cgroup) v2 name. See B<cgroups>(8)
pl: Dopasowanie po przekazanej nazwie grupy kontrolnej (cgroup) v2. P. B<cgroups>(8)

note: type: Plain text
en: Match processes that belong to the same namespaces. Required to run as root to match processes from other users. See B<--nslist> for how to limit which namespaces to match.
pl: Dopasowanie do procesów należących do tych samych przestrzeni nazw. Wymagane w przypadku uruchamiania przez roota, aby dopasować do procesów innych użytkowników. Więcej o ograniczaniu dopasowywanych przestrzeni nazw przy opcji B<--nslist>.

note: type: TP
en: B<--nslist >I<name>B<,...>
pl: B<--nslist >I<nazwa>B<,...>

note: type: Plain text
en: Match only the provided namespaces. Available namespaces: ipc, mnt, net, pid, user, uts.
pl: Dopasowanie tylko do podanych przestrzeni nazw. Dostępne przestrzenie: ipc, mnt, net, pid, user, uts.

note: type: Plain text
en: Display version information and exit.
pl: Wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie.

note: type: Plain text
en: Display help and exit.
pl: Wyświetlenie opisu i zakończenie.

note: type: SH
en: OPERANDS
pl: ARGUMENTY

note: type: TP
en: I<pattern>
pl: I<wzorzec>

note: type: Plain text
en: Specifies an Extended Regular Expression for matching against the process names or command lines.
pl: Określenie rozszerzonego wyrażenia regularnego do dopasowania nazwy procesu lub linii poleceń.

note: type: Plain text
en: Example 1: Find the process ID of the B<named> daemon:
pl: Przykład 1: znalezienie identyfikatora procesu demona B<named>:

note: type: Plain text
en: Example 2: Make B<syslog> reread its configuration file:
pl: Przykład 2: wymuszenie ponownego odczytu pliku konfiguracyjnego przez program B<syslog>:

note: type: Plain text
en: Example 3: Give detailed information on all B<xterm> processes:
pl: Przykład 3: podanie szczegółowych informacji o wszystkich procesach B<xterm>:

note: type: Plain text
en: Example 4: Make all B<chrome> processes run nicer:
pl: Przykład 4: zwiększenie nice wszystkich procesów B<chrome>:

note: type: SH
en: EXIT STATUS
pl: KOD WYJŚCIA

note: type: Plain text
en: One or more processes matched the criteria. For B<pkill> and B<pidwait>, one or more processes must also have been successfully signalled or waited for.
pl: Jeden lub więcej procesów pasowało do warunków. W przypadku B<pkill> i B<pidwait>, musi udać się wysłać sygnał lub zaczekać na przynajmniej jeden proces.

note: type: Plain text
en: No processes matched or none of them could be signalled.
pl: Brak procesów pasujących do warunków lub do żadnego nie udało się wysłać sygnału.

note: type: Plain text
en: Syntax error in the command line.
pl: Błąd składni w linii poleceń.

note: type: Plain text
en: Fatal error: out of memory etc.
pl: Błąd krytyczny: brak pamięci itp.

note: type: Plain text
en: The process name used for matching is limited to the 15 characters present in the output of /proc/I<pid>/stat.  Use the B<-f> option to match against the complete command line, /proc/I<pid>/cmdline. Threads may not have the same process name as the parent process but will have the same command line.
pl: Nazwa procesu używana przy dopasowaniu jest ograniczona do 15 znaków obecnych w wyjściu /proc/I<pid>/stat. Aby dopasować do pełnej linii poleceń (/proc/I<pid>/cmdline), należy użyć opcji B<-f>. Wątki mogą nie mieć tej samej nazwy procesu jako rodzica, ale będą miały tę samą linię poleceń.

note: type: Plain text
en: The running B<pgrep>, B<pkill>, or B<pidwait> process will never report itself as a match.
pl: Działający proces B<pgrep>, B<pkill> ani B<pidwait> nigdy nie zgłosi siebie jako dopasowania.

note: type: Plain text
en: The B<-O --older> option will silently fail if I</proc> is mounted with the I<subset=pid> option.
pl: Opcja B<-O --older> cicho się nie powiedzie, jeśli I</proc> jest zamontowany z opcją I<subset=pid>.

note: type: Plain text
en: The options B<-n> and B<-o> and B<-v> can not be combined.  Let me know if you need to do this.
pl: Opcji B<-n>, B<-o> oraz B<-v> nie można łączyć. Gdyby było to przydatne, proszę zawiadomić autora.

note: type: Plain text
en: Defunct processes are reported.
pl: Zgłoszono procesy nie funkcjonujące.

note: type: Plain text
en: B<pidwait> requires the B<pidfd_open>(2)  system call which first appeared in Linux 5.3.
pl: B<pidwait> wymaga wywołania systemowego B<pidfd_open>(2), które pojawiło się w Linuksie 5.3.

note: type: Plain text
en: pidof - find the process ID of a running program
pl: pidof - znalezienie ID procesu działającego programu

note: type: Plain text
en: B<pidof> [B<-s>] [B<-c>] [B<-q>] [B<-w>] [B<-x>] [B<-o> I<omitpid[,omitpid...]...>] [B<-t>] [B<-S> I<separator>] I<program> I<[>B<program...>I<]>
pl: B<pidof> [B<-s>] [B<-c>] [B<-q>] [B<-w>] [B<-x>] [B<-o> I<pomiń-pid[,pomiń-pid...]...>] [B<-t>] [B<-S> I<separator>] I<program> I<[>B<program...>I<]>

note: type: Plain text
en: B<Pidof> finds the process id's (pids) of the named programs. It prints those id's on the standard output.
pl: B<Pidof> znajduje identyfikatory procesów (pidy) programów o podanych nazwach. Identyfikatory są wypisywane na standardowe wyjście.

note: type: Plain text
en: Single shot - this instructs the program to only return one I<pid>.
pl: Pojedynczy strzał - program zwróci tylko jeden I<pid>.

note: type: Plain text
en: Only return process ids that are running with the same root directory.  This option is ignored for non-root users, as they will be unable to check the current root directory of processes they do not own.
pl: Zwracanie tylko identyfikatorów procesów działających w tym samym katalogu głównym. Ta opcja jest ignorowana dla użytkowników bez praw roota, ponieważ nie mają oni możliwości sprawdzenia katalogu głównego procesów, których nie są właścicielami.

note: type: Plain text
en: Quiet mode, suppress any output and only sets the exit status accordingly.
pl: Tryb cichy - pominięcie całego wyjścia i ustawienie tylko odpowiedniego statusu zakończenia.

note: type: Plain text
en: Show also processes that do not have visible command line (e.g. kernel worker threads).
pl: Pokazanie także procesów, które nie mają widocznej linii polecenia (np. wątków jądra).

note: type: Plain text
en: Scripts too - this causes the program to also return process id's of shells running the named scripts.
pl: Także skrypty - powoduje to, że program zwróci także identyfikatory procesów powłok uruchamiających skrypty o podanych nazwach.

note: type: IP
en: B<-o> I<omitpid>
pl: B<-o> I<pomiń-pid>

note: type: Plain text
en: Tells B<pidof> to omit processes with that process id. The special pid B<%PPID> can be used to name the parent process of the B<pidof> program, in other words the calling shell or shell script.
pl: Pominięcie przez B<pidof> procesów o podanych identyfikatorach. Można podać pid specjalny B<%PPID>, aby określić proces rodzica programu B<pidof>, innymi słowy powłokę lub skrypt go wywołujący.

note: type: Plain text
en: Shows all thread ids instead of pids.
pl: Pokazanie wszystkich identyfikatorów wątków zamiast pidów.

note: type: Plain text
en: Use I<separator> as a separator put between pids. Used only when more than one pids are printed for the program.  The B<-d> option is an alias for this option for sysvinit B<pidof> compatibility.
pl: Używanie podanego I<separatora> między pidami. Używane tylko w przypadku wypisywania więcej niż jednego pidu dla programu. Opcja B<-d> jest aliasem dla tej opcji w celu zgodności z programem B<pidof> z pakietu sysvinit.

note: type: Plain text
en: At least one program was found with the requested name.
pl: Znaleziono przynajmniej jeden program o żądanej nazwie.

note: type: Plain text
en: No program was found with the requested name.
pl: Nie znaleziono programu o żądanej nazwie.

note: type: Plain text
en: When using the B<-x> option, B<pidof> only has a simple method for detecting scripts and will miss scripts that, for example, use env. This limitation is due to how the scripts look in the proc filesystem.
pl: Podczas używania opcji B<-x>, B<pidof> ma tylko prostą metodę wykrywania skryptów i pominie skrypty np. używające env. Ograniczenie to jest spowodowane tym, jak wyglądają skrypty w systemie plików proc.

note: type: Plain text
en: pmap - report memory map of a process
pl: pmap - informacje o odwzorowaniu pamięci procesu

note: type: Plain text
en: B<pmap> [I<options>] I<pid> [...]
pl: B<pmap> [I<opcje>] I<pid> [...]

note: type: Plain text
en: The B<pmap> command reports the memory map of a process or processes.
pl: Polecenie B<pmap> wypisuje mapę pamięci procesu lub procesów.

note: type: Plain text
en: Show the extended format.
pl: Wyświetlanie w formacie rozszerzonym.

note: type: Plain text
en: Show the device format.
pl: Wyświetlanie w formacie urządzeń.

note: type: Plain text
en: Do not display some header or footer lines.
pl: Bez wyświetlania linii nagłówka i stopki.

note: type: TP
en: B<-A>, B<--range> I<low>,I<high>
pl: B<-A>, B<--range> I<dolny>,I<górny>

note: type: Plain text
en: Limit results to the given range to I<low> and I<high> address range.  Notice that the low and high arguments are single string separated with comma.
pl: Ograniczenie wyników do podanego przedziału adresów: I<dolny>,I<górny>. Limity dolny i górny podaje się rozdzielone przecinkiem jako pojedynczy argument.

note: type: Plain text
en: Show even more details than the B<-x> option. WARNING: format changes according to I</proc/PID/smaps>
pl: Wypisywanie jeszcze więcej szczegółów niż z opcją B<-x>. UWAGA: format zmienia się z I</proc/PID/smaps>

note: type: Plain text
en: Show everything the kernel provides
pl: Wypisywanie wszystkiego, co udostępnia jądro

note: type: Plain text
en: Show full path to files in the mapping column
pl: Wypisywanie pełnych ścieżek do plików w kolumnie odwzorowań

note: type: Plain text
en: Read the default configuration
pl: Odczyt domyślnej konfiguracji

note: type: TP
en: B<-C>, B<--read-rc-from> I<file>
pl: B<-C>, B<--read-rc-from> I<plik>

note: type: Plain text
en: Read the configuration from I<file>
pl: Odczyt konfiguracji z I<pliku>

note: type: Plain text
en: Create new default configuration
pl: Utworzenie nowej konfiguracji domyślnej

note: type: TP
en: B<-N>, B<--create-rc-to> I<file>
pl: B<-N>, B<--create-rc-to> I<plik>

note: type: Plain text
en: Create new configuration to I<file>
pl: Utworzenie nowej konfiguracji w I<pliku>

note: type: Plain text
en: Display help text and exit.
pl: Wyświetlenie tekstu pomocy i zakończenie.

note: type: Plain text
en: Success.
pl: Sukces.

note: type: Plain text
en: Failure.
pl: Niepowodzenie.

note: type: Plain text
en: Did not find all processes asked for.
pl: Nie znaleziono wszystkich żądanych procesów.

note: type: Plain text
en: No standards apply, but B<pmap> looks an awful lot like a SunOS command.
pl: Polecenia B<pmap> nie dotyczą żadne standardy, ale wygląda równie brzydko, co polecenie SunOS.

note: type: Plain text
en: pwdx - report current working directory of a process
pl: pwdx - informacje o bieżącym katalogu roboczym procesu

note: type: Plain text
en: B<pwdx> [I<options>] I<pid> [...]
pl: B<pwdx> [I<opcje>] I<pid> [...]

note: type: Plain text
en: Output version information and exit.
pl: Wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie.

note: type: Plain text
en: Output help screen and exit.
pl: Wyświetlenie tekstu pomocy i zakończenie.

note: type: Plain text
en: No standards apply, but B<pwdx> looks an awful lot like a SunOS command.
pl: Polecenia B<pwdx> nie dotyczą żadne standardy, ale wygląda równie brzydko, co polecenie SunOS.

note: type: Plain text
en: E<.UR nmiell@gmail.com> Nicholas Miell E<.UE> wrote pwdx in 2004.
pl: E<.UR nmiell@gmail.com> Nicholas Miell E<.UE> napisał pwdx w 2004 roku.

note: type: Plain text
en: skill, snice - send a signal or report process status
pl: skill, snice - wysłanie sygnału lub informacja o stanie procesu

note: type: Plain text
en: B<skill> [I<signal>] [I<options>] I<expression>
pl: B<skill> [I<sygnał>] [I<opcje>] I<wyrażenie>

note: type: Plain text
en: B<snice> [I<new priority>] [I<options>] I<expression>
pl: B<snice> [I<nowy priorytet>] [I<opcje>] I<wyrażenie>

note: type: Plain text
en: These tools are obsolete and unportable.  The command syntax is poorly defined.  Consider using the B<killall>, B<pkill>, and B<pgrep> commands instead.
pl: Te narzędzia są przestarzałe i nieprzenośne. Składnia jest słabo określona. Należy rozważyć używanie poleceń B<killall>, B<pkill> oraz B<pgrep>.

note: type: Plain text
en: The default signal for B<skill> is TERM.  Use B<-l> or B<-L> to list available signals.  Particularly useful signals include HUP, INT, KILL, STOP, CONT, and 0.  Alternate signals may be specified in three ways: B<-9> B<-SIGKILL> B<-KILL>.
pl: Domyślnym sygnałem dla programu B<skill> jest TERM. Listę dostępnych sygnałów można uzyskać opcją B<-l> lub B<-L>. W szczególności przydatne sygnały obejmują HUP, INT, KILL, STOP, CONT oraz 0. Alternatywny sygnał można podać na trzy sposoby: B<-9>, B<-SIGKILL>, B<-KILL>.

note: type: Plain text
en: The default priority for B<snice> is +4.  Priority numbers range from +20 (slowest) to -20 (fastest).  Negative priority numbers are restricted to administrative users.
pl: Domyślnym priorytetem dla B<snice> jest +4. Numery priorytetów mają zakres od +20 (najwolniej) do -20 (najszybciej). Liczby ujemne są ograniczone dla użytkowników administracyjnych.

note: type: Plain text
en: Fast mode.  This option has not been implemented.
pl: Tryb szybki. Ta opcja nie została zaimplementowana.

note: type: Plain text
en: Interactive use.  You will be asked to approve each action.
pl: Użycie interaktywne. Użytkownik będzie proszony o potwierdzenie każdej akcji.

note: type: Plain text
en: List all signal names.
pl: Lista nazw wszystkich sygnałów.

note: type: Plain text
en: List all signal names in a nice table.
pl: Lista nazw wszystkich sygnałów w ładnej tabelce.

note: type: Plain text
en: No action; perform a simulation of events that would occur but do not actually change the system.
pl: Brak akcji; wykonanie symulacji zdarzeń, które by nastąpiły, ale bez zmian w systemie.

note: type: Plain text
en: Verbose; explain what is being done.
pl: Tryb szczegółowy: objaśnianie, co się dzieje.

note: type: Plain text
en: Enable warnings.  This option has not been implemented.
pl: Włączenie ostrzeżeń. Ta opcja nie została zaimplementowana.

note: type: SH
en: PROCESS SELECTION OPTIONS
pl: OPCJE WYBORU PROCESU

note: type: Plain text
en: Selection criteria can be: terminal, user, pid, command.  The options below may be used to ensure correct interpretation.
pl: Kryterium wyboru może być: terminal, użytkownik, pid, polecenie. Można używać poniższych opcji, aby zapewnić poprawną interpretację.

note: type: Plain text
en: The next expression is a terminal (tty or pty).
pl: Następne wyrażenie jest terminalem (tty lub pty).

note: type: TP
en: B<-u>, B<--user> I<user>
pl: B<-u>, B<--user> I<użytkownik>

note: type: Plain text
en: The next expression is a username.
pl: Następne wyrażenie jest nazwą użytkownika.

note: type: Plain text
en: The next expression is a process ID number.
pl: Następne wyrażenie jest numerem identyfikatora procesu.

note: type: Plain text
en: The next expression is a command name.
pl: Następne wyrażenie jest nazwą polecenia.

note: type: Plain text
en: Match the processes that belong to the same namespace as pid.
pl: Dopasowanie do procesów należących do tej samej przestrzeni nazw, co pid.

note: type: Plain text
en: list which namespaces will be considered for the B<--ns> option.  Available namespaces: ipc, mnt, net, pid, user, uts.
pl: wypisanie, które przestrzenie nazw mają być brane pod uwagę dla opcji B<--ns>. Dostępne przestrzenie: ipc, mnt, net, pid, user, uts.

note: type: SH
en: SIGNALS
pl: SYGNAŁY

note: type: Plain text
en: The behavior of signals is explained in B<signal>(7)  manual page.
pl: Zachowanie sygnałów jest wyjaśnione na stronie podręcznika B<signal>(7).

note: type: Plain text
en: +Slow down B<seti> and B<crack> commands.
pl: +Spowolnienie poleceń B<seti> oraz B<crack>.

note: type: Plain text
en: Kill users on PTY devices.
pl: Zabicie użytkowników na urządzeniach PTY.

note: type: Plain text
en: Stop three users.
pl: Zatrzymanie trzech użytkowników.

note: type: Plain text
en: No standards apply.
pl: Nie ma powiązanych standardów.

note: type: Plain text
en: E<.MT albert@users.sf.net> Albert Cahalan E<.ME> wrote skill and snice in 1999 as a replacement for a non-free version.
pl: E<.MT albert@users.sf.net> Albert Cahalan E<.ME> napisał skill oraz snice w 1999 roku jako zamiennik wersji niewolnodostępnych.

note: type: Plain text
en: slabtop - display kernel slab cache information in real time
pl: slabtop - wyświetlanie informacji jądra o pamięci podręcznej płyt w czasie rzeczywistym

note: type: Plain text
en: B<slabtop> [I<options>]
pl: B<slabtop> [I<opcje>]

note: type: Plain text
en: B<slabtop> displays detailed kernel slab cache information in real time.  It displays a listing of the top caches sorted by one of the listed sort criteria.  It also displays a statistics header filled with slab layer information.
pl: B<slabtop> wyświetla szczegółowe informacje o pamięci podręcznej płyt jądra w czasie rzeczywistym. Wyświetla listę największych pamięci podręcznych posortowaną wg jednego z wymienionych kryteriów. Wyświetla także nagłówek statystyk wypełniony informacjami o warstwie płyt.

note: type: Plain text
en: Normal invocation of B<slabtop> does not require any options.  The behavior, however, can be fine-tuned by specifying one or more of the following flags:
pl: Zwykłe wywołanie programu B<slabtop> nie wymaga żadnych opcji. Zachowanie można jednak dostrrajać przekazując jedną lub więcej z następujących flag:

note: type: Plain text
en: Refresh the display every I<n> in seconds.  By default, B<slabtop> refreshes the display every three seconds.  To exit the program, hit B<q>.  This cannot be combined with the B<-o> option.
pl: Odświeżanie widoku co każde I<n> sekund. Domyślnie B<slabtop> odświeża widok co trzy sekundy. Aby zakończyć program, należu nacisnąć B<q>. Nie można tego łączyć z opcją B<-o>.

note: type: Plain text
en: Sort by I<S>, where I<S> is one of the sort criteria.
pl: Sort wg I<S>, gdzie I<S> jest jednym z kryteriów sortowania.

note: type: Plain text
en: Display the output once and then exit.
pl: Jednokrotne wyświetlenie wyjścia i zakończenie.

note: type: Plain text
en: Display usage information and exit.
pl: Wyświetlenie informacji o sposobie użycia i zakończenie.

note: type: SH
en: SORT CRITERIA
pl: KRYTERIA SORTOWANIA

note: type: Plain text
en: The following are valid sort criteria used to sort the individual slab caches and thereby determine what are the "top" slab caches to display.  The default sort criteria is to sort by the number of objects ("o").
pl: Poniżej są wymienione poprawne kryteria sortowania, określające także, które "największe" pamięci podręczne płyt mają być wyświetlane. Domyślnym kryterium jest sortowanie po liczbie obiektów ("o").

note: type: Plain text
en: The sort criteria can also be changed while B<slabtop> is running by pressing the associated character.
pl: Kryterium sortowania można także zmienić podczas działania programu B<slabtop> przez naciśnięcie przypisanego znaku.

note: type: tbl table
en: B<character>
pl: B<znak>

note: type: tbl table
en: B<description>
pl: B<opis>

note: type: tbl table
en: B<header>
pl: B<nagłówek>

note: type: tbl table
en: number of active objects
pl: liczba aktywnych obiektów

note: type: tbl table
en: ACTIVE
pl: AKTYWNE

note: type: tbl table
en: objects per slab
pl: obiektów na płytę

note: type: tbl table
en: OBJ/SLAB
pl: OB./PŁ.

note: type: tbl table
en: cache size
pl: rozmiar pamięci podręcznej

note: type: tbl table
en: CACHE SIZE
pl: ROZM.CACHE

note: type: tbl table
en: number of slabs
pl: liczba płyt

note: type: tbl table
en: SLABS
pl: PŁYTY

note: type: tbl table
en: number of active slabs
pl: liczba aktywnych płyt

note: type: tbl table
en: N/A
pl: N/D

note: type: tbl table
en: name
pl: nazwa

note: type: tbl table
en: NAME\:
pl: NAZWA\:

note: type: tbl table
en: number of objects
pl: liczba obiektów

note: type: tbl table
en: OBJS
pl: OB.

note: type: tbl table
en: pages per slab
pl: stron na płytę

note: type: tbl table
en: object size
pl: rozmiar obiektu

note: type: tbl table
en: OBJ SIZE
pl: ROZM.OB.

note: type: tbl table
en: cache utilization
pl: wykorzystanie pamięci podręcznej

note: type: tbl table
en: USE
pl: UŻ.

note: type: SH
en: COMMANDS
pl: POLECENIA

note: type: Plain text
en: B<slabtop> accepts keyboard commands from the user during use.  The following are supported.  In the case of letters, both cases are accepted.
pl: B<slabtop> przyjmuje w trakcie działania polecenia z klawiatury. Obsługiwane są wymienione poniżej; w przypadku liter, akceptowane są obie wielkości.

note: type: Plain text
en: Each of the valid sort characters are also accepted, to change the sort routine. See the section B<SORT CRITERIA>.
pl: Akceptowane są także wszystkie poprawne znaki sortowania w celu zmiany kryterium - więcej w sekcji B<KRYTERIA SORTOWANIA>.

note: type: TP
en: B<E<lt>SPACEBARE<gt>>
pl: B<E<lt>SPACJAE<gt>>

note: type: Plain text
en: Refresh the screen.
pl: Odświeżenie ekranu.

note: type: Plain text
en: Quit the program.
pl: Zakończenie programu.

note: type: Plain text
en: slab information
pl: informacje o płytach

note: type: Plain text
en: B<free>(1), B<ps>(1), B<top>(1), B<vmstat>(8)
pl: B<free>(1), B<ps>(1), B<top>(1), B<vmstat>(8).

note: type: Plain text
en: Currently, B<slabtop> requires a 2.4 or later kernel (specifically, a version 1.1 or later I</proc/slabinfo>).  Kernel 2.2 should be supported in the future.
pl: Obecnie program B<slabtop> wymaga jądra 2.4 lub nowszego (w szczególności wersji 1.1 lub późniejszej I</proc/slabinfo>). Jądro 2.2 powinno być obsługiwane w przyszłości.

note: type: Plain text
en: The B<slabtop> statistic header is tracking how many bytes of slabs are being used and is not a measure of physical memory.  The 'Slab' field in the I</proc/meminfo> file is tracking information about used slab physical memory.
pl: Nagłówek statystyk B<slabtop> śledzi liczbę bajtów płyt będących w użyciu, nie mierzy pamięci fizycznej. Pole 'Slab' w pliku I</proc/meminfo> śledzi informacje o wykorzystanej pamięci fizycznej płyt.

note: type: Plain text
en: The B<CACHE SIZE> column is not accurate, it's the upper limit of memory used by specific slab. When system using slub (most common case) is under high memory pressure, there are slab order fallbacks, which means "pages per slab" is not constant and may decrease.
pl: Kolumna B<ROZM.CACHE> nie jest dokładne, jest to górny limit pamięci wykorzystywanej przez daną płytę. Kiedy system jest obciążony pamięciowo, może być zmieniana kolejność płyt, co oznacza, że "liczba stron na płytę" nie jest stała i może się zmniejszać.

note: type: SH
en: AUTHORS
pl: AUTORZY

note: type: Plain text
en: Written by Chris Rivera and Robert Love.
pl: Napisali Chris Rivera i Robert Love.

note: type: Plain text
en: B<slabtop> was inspired by Martin Bligh's perl script, B<vmtop>.
pl: B<slabtop> był zainspirowany skryptem perlowym B<vmtop> Martina Bligha.

note: type: TH
en: System Administration
pl: Administracja systemem

note: type: Plain text
en: sysctl - configure kernel parameters at runtime
pl: sysctl - konfiguracja parametrów jądra w trakcie działania

note: type: Plain text
en: B<sysctl> [I<options>] [I<variable>[B<=>I<value>]] [...]
pl: B<sysctl> [I<opcje>] [I<zmienna>[B<=>I<wartość>]] [...]

note: type: Plain text
en: B<sysctl -p> [I<file> or I<regexp>] [...]
pl: B<sysctl -p> [I<plik> lub I<wyr.reg.>] [...]

note: type: SH
en: PARAMETERS
pl: PARAMETRY

note: type: TP
en: I<variable>
pl: I<zmienna>

note: type: Plain text
en: The name of a key to read from.  An example is kernel.ostype.  The '/' separator is also accepted in place of a '.'.
pl: Nazwa klucza do odczytu, np. kernel.ostype. Zamiast '.' przyjmowany jest też separator '/'.

note: type: TP
en: I<variable>=I<value>
pl: I<zmienna>=I<wartość>

note: type: Plain text
en: Use this option to disable printing of the key name when printing values.
pl: Ta opcja wyłącza wypisywanie nazwy klucza przy wypisywaniu wartości.

note: type: Plain text
en: Use this option to ignore errors about unknown keys.
pl: Ta opcja powoduje ignorowanie błędów o nieznanych kluczach.

note: type: TP
en: B<-p>[I<FILE>], B<--load>[=I<FILE>]
pl: B<-p>[I<PLIK>], B<--load>[=I<PLIK>]

note: type: Plain text
en: Display all values currently available.
pl: Wyświetlenie wszystkich obecnie dostępnych wartości.

note: type: Plain text
en: Include deprecated parameters to B<--all> values listing.
pl: Dołączenie przestarzałych parametrów do listy wartości B<--all>.

note: type: Plain text
en: Print value without new line.
pl: Wypisywanie wartości bez nowej linii.

note: type: TP
en: B<-r>, B<--pattern> I<pattern>
pl: B<-r>, B<--pattern> I<wzorzec>

note: type: Plain text
en: Alias of B<-a>
pl: Alias dla B<-a>

note: type: Plain text
en: Alias of B<-h>
pl: Alias dla B<-h>

note: type: Plain text
en: Alias of B<-p>
pl: Alias dla B<-p>

note: type: SH
en: SYSTEM FILE PRECEDENCE
pl: PIERWSZEŃSTWO PLIKÓW SYSTEMOWYCH

note: type: SH
en: DEPRECATED PARAMETERS
pl: PARAMETRY PRZESTARZAŁE

note: type: TH
en: File Formats
pl: Formaty plików

note: type: Plain text
en: # comment
    ; comment
pl: # komentarz
    ; komentarz

note: type: Plain text
en: token = value
pl: token = wartość

note: type: SH
en: EXAMPLE
pl: PRZYKŁAD

note: type: Plain text
en: tload - graphic representation of system load average
pl: tload - graficzna reprezentacja średniego obciążenia systemu

note: type: Plain text
en: B<tload> [I<options>] [I<tty>]
pl: B<tload> [I<opcje>] [I<tty>]

note: type: TP
en: B<-s>, B<--scale> I<number>
pl: B<-s>, B<--scale> I<liczba>

note: type: TP
en: B<-d>, B<--delay> I<seconds>
pl: B<-d>, B<--delay> I<sekundy>

note: type: Plain text
en: Display this help text.
pl: Wyświetlenie tego opisu.

note: type: Plain text
en: I</proc/loadavg> load average information
pl: I</proc/loadavg> informacja o średnim obciążeniu

note: type: Plain text
en: Branko Lankester, E<.UR david@\:ods.\:com> David Engel E<.UE , and> E<.UR johnsonm@\:redhat.\:com> Michael K. Johnson E<.UE .>
pl: Branko Lankester, E<.UR david@\:ods.\:com> David Engel E<.UE oraz> E<.UR johnsonm@\:redhat.\:com> Michael K. Johnson E<.UE .>

note: type: TH
en: December 2012
pl: grudzień 2012

note: type: Plain text
en: uptime - Tell how long the system has been running.
pl: uptime - informacja, jak długo działa system.

note: type: Plain text
en: B<uptime> [I<options>]
pl: B<uptime> [I<opcje>]

note: type: Plain text
en: B<uptime> gives a one line display of the following information.  The current time, how long the system has been running, how many users are currently logged on, and the system load averages for the past 1, 5, and 15 minutes.
pl: B<uptime> w pojedynczej linii podaje następujące informacje: bieżący czas; czas, jak długo działa system; liczbę aktualnie zalogowanych użytkowników; średnie obciążenie systemu dla ostatnich 1, 5 i 15 minut.

note: type: Plain text
en: This is the same information contained in the header line displayed by B<w>(1).
pl: Są to te same informacje, które zawiera linia nagłówka wyświetlana przez polecenie B<w>(1).

note: type: Plain text
en: System load averages is the average number of processes that are either in a runnable or uninterruptable state.  A process in a runnable state is either using the CPU or waiting to use the CPU.  A process in uninterruptable state is waiting for some I/O access, eg waiting for disk.  The averages are taken over the three time intervals.  Load averages are not normalized for the number of CPUs in a system, so a load average of 1 means a single CPU system is loaded all the time while on a 4 CPU system it means it was idle 75% of the time.
pl: Średnie obciążenie systemu to średnia liczba procesów w stanie działającym lub nieprzerywalnym. Proces jest w stanie działającym, kiedy używa procesora lub oczekuje na procesor. Proces jest w stanie nieprzerywalnym, kiedy oczekuje na jakiś dostęp we/wy, np. na dysk. Średnie są obliczane dla trzech okresów czasu. Nie są normalizowane pod kątem liczby procesorów w systemie, więc średnie obciążenie 1 oznacza, że system jednoprocesorowy jest obciążony cały czas, podczas gdy system 4-procesorowy jest bezczynny przez 75% czasu.

note: type: Plain text
en: show uptime in pretty format
pl: wyświetlenie czasu działania w ładnym formacie

note: type: Plain text
en: display this help text
pl: wyświetlenie tego opisu

note: type: Plain text
en: system up since, in yyyy-mm-dd HH:MM:SS format
pl: początek czasu działania systemu w formacie rrrr-mm-dd GG:MM:SS

note: type: Plain text
en: display version information and exit
pl: wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie

note: type: Plain text
en: information about who is currently logged on
pl: informacja o tym, kto jest obecnie zalogowany

note: type: Plain text
en: process information
pl: informacje o procesach

note: type: Plain text
en: B<uptime> was written by E<.UR greenfie@gauss.\:rutgers.\:edu> Larry Greenfield E<.UE> and E<.UR johnsonm@sunsite.\:unc.\:edu> Michael K. Johnson E<.UE>
pl: Program B<uptime> napisali E<.UR greenfie@gauss.\:rutgers.\:edu> Larry Greenfield E<.UE> oraz E<.UR johnsonm@sunsite.\:unc.\:edu> Michael K. Johnson E<.UE>

note: type: Plain text
en: vmstat - Report virtual memory statistics
pl: vmstat - statystyki pamięci wirtualnej

note: type: Plain text
en: B<vmstat> [options] [I<delay> [I<count>]]
pl: B<vmstat> [opcje] [I<opóźnienie> [I<liczba>]]

note: type: Plain text
en: B<vmstat> reports information about processes, memory, paging, block IO, traps, disks and cpu activity.
pl: B<vmstat> raportuje informacje o aktywności procesów, pamięci, stronicowania, blokowego we/wy, pułapek, dysków i procesora.

note: type: Plain text
en: The first report produced gives averages since the last reboot.  Additional reports give information on a sampling period of length I<delay>.  The process and memory reports are instantaneous in either case.
pl: Pierwszy tworzony raport podaje średnie wartości od ostatniego restartu systemu. Dodatkowe raporty podają informacje dla okresów próbkowania o długości I<opóźnienia>. Raporty dotyczące procesów i pamięci są w obu przypadkach natychmiastowe.

note: type: TP
en: I<delay>
pl: I<opóźnienie>

note: type: Plain text
en: The I<delay> between updates in seconds.  If no I<delay> is specified, only one report is printed with the average values since boot.
pl: I<Opóźnienie> pomiędzy uaktualnieniami w sekundach. Jeśli nie podano I<opóźnienia>, wypisywany jest tylko raport z wartościami średnimi od rozruchu systemu.

note: type: TP
en: I<count>
pl: I<liczba>

note: type: Plain text
en: Number of updates.  In absence of I<count>, when I<delay> is defined, default is infinite.
pl: Liczba uaktualnień. W przypadku braku I<liczby>, jeśli podano I<opóźnienie>, domyślna jest nieskończoność.

note: type: Plain text
en: Display active and inactive memory, given a 2.5.41 kernel or better.
pl: Wyświetlenie pamięci aktywnej i nieaktywnej, jeśli używane jest jądro 2.5.41 lub nowsze.

note: type: Plain text
en: The B<-f> switch displays the number of forks since boot.  This includes the fork, vfork, and clone system calls, and is equivalent to the total number of tasks created.  Each process is represented by one or more tasks, depending on thread usage.  This display does not repeat.
pl: Opcja B<-f> wyświetla liczbę rozgałęzień procesów od rozruchu systemu. Liczba ta obejmuje wywołania systemowe fork, vfork oraz clone; jest odpowiednikiem całkowitej liczby utworzonych zadań. Każdy proces jest reprezentowany przez jedno lub więcej zadań, w zależności od wykorzystania wątków. Ten widok się nie powtarza.

note: type: Plain text
en: Displays slabinfo.
pl: Wyświetlenie slabinfo.

note: type: Plain text
en: Display the header only once rather than periodically.
pl: Wyświetlenie nagłówka tylko raz zamiast regularnie.

note: type: Plain text
en: Displays a table of various event counters and memory statistics.  This display does not repeat.
pl: Wyświetlenie tabeli różnych liczników zdarzeń i statystyk pamięci. Ten widok się nie powtarza.

note: type: Plain text
en: Report disk statistics (2.5.70 or above required).
pl: Raport statystyk dysku (wymagane jądro 2.5.70 lub nowsze).

note: type: Plain text
en: Report some summary statistics about disk activity.
pl: Raport pewnych statystyk zbiorczych dotyczących aktywności dysku.

note: type: TP
en: B<-p>, B<--partition> I<device>
pl: B<-p>, B<--partition> I<urządzenie>

note: type: Plain text
en: Detailed statistics about partition (2.5.70 or above required).
pl: Szczegółowe statystyki dotyczące partycji (wymagane jądro 2.5.70 lub nowsze).

note: type: TP
en: B<-S>, B<--unit> I<character>
pl: B<-S>, B<--unit> I<znak>

note: type: Plain text
en: Switches outputs between 1000 (I<k>), 1024 (I<K>), 1000000 (I<m>), or 1048576 (I<M>)  bytes.  Note this does not change the swap (si/so) or block (bi/bo)  fields.
pl: Przełączenie wyjścia między jednostkami 1000 (I<k>), 1024 (I<K>),1000000 (I<m>) lub 1048576 (I<M>) bajtów. Opcja nie zmienia pól operacji wymiany (si/so) ani blokowych (bi/bo).

note: type: Plain text
en: Append timestamp to each line
pl: Dołączenie znacznika czasu do każdej linii

note: type: Plain text
en: Wide output mode (useful for systems with higher amount of memory, where the default output mode suffers from unwanted column breakage).  The output is wider than 80 characters per line.
pl: Tryb szerokiego wyjścia (przydatny dla systemów z dużą ilością pamięci, gdzie domyślny tryb wyjścia cierpi przez niechciane łamanie kolumn). Wyjście jest szersze niż 80 znaków w linii.

note: type: Plain text
en: Omits first report with statistics since system boot.
pl: Pominięcie pierwszego raportu ze statystykami od rozruchu systemu.

note: type: SH
en: FIELD DESCRIPTION FOR VM MODE
pl: OPIS PÓL DLA TRYBU VM

note: type: SS
en: Procs
pl: Proc.

note: type: Plain text
en: r: The number of runnable processes (running or waiting for run time).
    b: The number of processes blocked waiting for I/O to complete.
pl: r: Liczba procesów działających (działających lub czekających na czas pracy).
    b: Liczba procesów zablokowanych na oczekiwaniu na zakończenie we/wy.

note: type: SS
en: Memory
pl: Pamięć

note: type: Plain text
en: These are affected by the B<--unit> option.
pl: Te podlegają opcji B<--unit>.

note: type: Plain text
en: swpd: the amount of swap memory used.
    free: the amount of idle memory.
    buff: the amount of memory used as buffers.
    cache: the amount of memory used as cache.
    inact: the amount of inactive memory.  (B<-a> option)
    active: the amount of active memory.  (B<-a> option)
pl: swap:   ilość użytej pamięci wymiany.
    wolna:  ilość pamięci bezczynnej.
    bufor:  ilość pamięci używanej jako bufory.
    cache:  ilość pamięci używanej jako podręczna.
    nieakt: ilość pamięci nieaktywnej (opcja B<-a>).
    akt:    ilość pamięci aktywnej (opcja B<-a>).

note: type: Plain text
en: si: Amount of memory swapped in from disk (/s).
    so: Amount of memory swapped to disk (/s).
pl: si: Ilość pamięci wymiany wczytanej z dysku (/s).
    so: Ilość pamięci wymiany zapisanej na dysk (/s).

note: type: Plain text
en: bi: Kibibyte received from a block device (KiB/s).
    bo: Kibibyte sent to a block device (KiB/s).
pl: bi: Kibibajty odebrane z urządzenia blokowego (bloki/s).
    bo: Kibibajty wysłane do urządzenia blokowego (bloki/s).

note: type: Plain text
en: in: The number of interrupts per second, including the clock.
    cs: The number of context switches per second.
pl: in: Liczba przerwań na sekundę, włącznie z zegarowym.
    cs: Liczba przełączeń kontekstu na sekundę.

note: type: Plain text
en: These are percentages of total CPU time.
pl: Procenty całkowitego czasu procesora.

note: type: Plain text
en: us: Time spent running non-kernel code.  (user time, including nice time)
    sy: Time spent running kernel code.  (system time)
    id: Time spent idle.  Prior to Linux 2.5.41, this includes IO-wait time.
    wa: Time spent waiting for IO.  Prior to Linux 2.5.41, included in idle.
    st: Time stolen from a virtual machine.  Prior to Linux 2.6.11, unknown.
    gu: Time spent running KVM guest code (guest time, including guest nice).
pl: us: Czas spędzony w kodzie poza jądrem (czas użytkownika, w tym nice).
    sy: Czas spędzony w kodzie jądra (czas systemu)
    id: Czas spędzony bezczynnie. Przed Linuksem 2.5.41 obejmował czas IO-wait.
    wa: Czas spędzony na oczekiwaniu na we/wy. Przed 2.5.41 zawarty w bezczynnym.
    st: Czas skradziony wirtualnej maszynie. Przed Linuksem 2.6.11 nieznany.
    gu: Czas spędzony w kodzie gościa KVM (czas gościa, w tym nice).

note: type: SH
en: FIELD DESCRIPTION FOR DISK MODE
pl: OPIS PÓL DLA TRYBU DYSKOWEGO

note: type: SS
en: Reads
pl: Odczyty

note: type: Plain text
en: total: Total reads completed successfully
    merged: grouped reads (resulting in one I/O)
    sectors: Sectors read successfully
    ms: milliseconds spent reading
pl: total: wszystkie odczyty zakończone poprawnie
    merged: odczyty zgrupowane (zakończone w jednym we/wy)
    sectors: sektory odczytane poprawnie
    ms: milisekundy spędzone na odczycie

note: type: SS
en: Writes
pl: Zapisy

note: type: Plain text
en: total: Total writes completed successfully
    merged: grouped writes (resulting in one I/O)
    sectors: Sectors written successfully
    ms: milliseconds spent writing
pl: total: wszystkie zapisy zakończone poprawnie
    merged: zapisy zgrupowane (zakończone w jednym we/wy)
    sectors: sektory zapisane poprawnie
    ms: milisekundy spędzone na zapisie

note: type: Plain text
en: cur: I/O in progress
    s: seconds spent for I/O
pl: cur: operacje we/wy w trakcie
    s: sekundy spędzone na operacjach we/wy

note: type: SH
en: FIELD DESCRIPTION FOR DISK PARTITION MODE
pl: OPIS PÓL DLA TRYBU PARTYCJI DYSKU

note: type: Plain text
en: reads: Total number of reads issued to this partition
    read sectors: Total read sectors for partition
    writes : Total number of writes issued to this partition
    requested writes: Total number of write requests made for partition
pl: reads: całkowita liczba odczytów zleconych dla tej partycji
    read sectors: całkowita liczba sektorów odczytanych z partycji
    writes: całkowita liczba zapisów zleconych dla tej partycji
    requested writes: całkowita liczba żądań zapisu dla partycji

note: type: SH
en: FIELD DESCRIPTION FOR SLAB MODE
pl: OPIS PÓL DLA TRYBU PŁYT

note: type: Plain text
en: cache: Cache name
    num: Number of currently active objects
    total: Total number of available objects
    size: Size of each object
    pages: Number of pages with at least one active object
pl: cache: nazwa pamięci podręcznej
    num: liczba obecnie aktywnych obiektów
    total: całkowita liczba dostępnych obiektów
    size: rozmiar każdego obiektu
    pages: liczba stron z przynajmniej jednym aktywnym obiektem

note: type: Plain text
en: w - Show who is logged on and what they are doing.
pl: w - wyświetlenie, kto jest zalogowany i co robi.

note: type: Plain text
en: B<w> [I<options>] [I<user>]
pl: B<w> [I<opcje>] [I<użytkownik>]

note: type: Plain text
en: B<w> displays information about the users currently on the machine, and their processes.  The header shows, in this order, the current time, how long the system has been running, how many users are currently logged on, and the system load averages for the past 1, 5, and 15 minutes.
pl: B<w> wyświetla informacje o użytkownikach obecnych aktualnie na maszynie oraz ich procesach. Nagłówek pokazuje, w tej kolejności, bieżący czas, czas działania systemu, liczbę zalogowanych użytkowników oraz średnie obciążenia systemu dla ostatniej 1 minuty, 5 minut i 15 minut.

note: type: SH
en: COMMAND-LINE OPTIONS
pl: OPCJE LINII POLECEŃ

note: type: Plain text
en: Don't print the header.
pl: Bez wypisywania nagłówka.

note: type: TP
en: B<user >
pl: B<użytkownik >

note: type: Plain text
en: Show information about the specified user only.
pl: Wyświetlenie informacji tylko o podanym użytkowniku.

note: type: SH
en: ENVIRONMENT
pl: ŚRODOWISKO

note: type: Plain text
en: B<w> was re-written almost entirely by Charles Blake, based on the version by E<.UR greenfie@\:gauss.\:rutgers.\:edu> Larry Greenfield E<.UE> and E<.UR johnsonm@\:redhat.\:com> Michael K. Johnson E<.UE>
pl: B<w> został prawie całkowicie napisany od nowa przez Charlesa Blake'a w oparciu o wersję autorstwa E<.UR greenfie@\:gauss.\:rutgers.\:edu> Larry'ego Greenfielda E<.UE> i E<.UR johnsonm@\:redhat.\:com> Michaela K. Johnsona E<.UE>

note: type: Plain text
en: watch - execute a program periodically, showing output fullscreen
pl: watch - cykliczne uruchamianie programu z wyświetlaniem wyjścia na pełnym ekranie

note: type: Plain text
en: B<watch> [I<options>] I<command>
pl: B<watch> [I<opcje>] I<polecenie>

note: type: Plain text
en: Beep if command has a non-zero exit.
pl: Pisk, jeśli polecenie zakończy się z niezerowym statusem.

note: type: Plain text
en: Interpret ANSI color and style sequences.
pl: Interpretowanie sekwencji kolorów i styli ANSI.

note: type: Plain text
en: Do not interpret ANSI color and style sequences.
pl: Bez interpretowania sekwencji kolorów i styli ANSI.

note: type: TP
en: B<-n>, B<--interval> I<seconds>
pl: B<-n>, B<--interval> I<sekundy>

note: type: TP
en: B<-q>, B<--equexit> E<lt>cyclesE<gt>
pl: B<-q>, B<--eqexit> E<lt>cykleE<gt>

note: type: TP
en: B<-r>, B<--no-rerun>
pl: B<-r>, B<--no=rerun>

note: type: Plain text
en: Various failures.
pl: Różne niepowodzenia.

note: type: TP
en: B<other>
pl: B<inny>

note: type: Plain text
en: ps - report a snapshot of the current processes.
pl: ps - raport migawki bieżących procesów.

note: type: Plain text
en: B<ps> [\,I<options\/>]
pl: B<ps> [\,I<opcje\/>]

note: type: SH
en: SIMPLE PROCESS SELECTION
pl: PROSTY WYBÓR PROCESÓW

note: type: Plain text
en: Select all processes.  Identical to B<-e>.
pl: Wybór wszystkich procesów. Identyczne z B<-e>.

note: type: Plain text
en: Select all processes except session leaders.
pl: Wybór wszystkich procesów poza liderami sesji.

note: Current "g" behavior: add in the session leaders, which would be excluded in the sunos4 personality. Supposed "g" behavior: add in the group leaders -- at least according to the SunOS 4 man page on the FreeBSD site. Uh oh. I think I had tested SunOS though, so maybe the code is correct. type: Plain 
en: Select all processes.  Identical to B<-A>.
pl: Wybór wszystkich procesów. Identyczne z B<-A>.

note: type: SH
en: PROCESS SELECTION BY LIST
pl: WYBÓR PROCESÓW PRZEZ LISTĘ

note: type: Plain text
en: Identical to B<--pid\ >I<123>.
pl: Identyczne z B<--pid\ >I<123>.

note: type: Plain text
en: Identical to B<--sid\ >I<123>.
pl: Identyczne z B<--sid\ >I<123>.

note: type: Plain text
en: Select by process group ID (PGID).
pl: Wybór wg identyfikatora grupy procesów (PGID).

note: type: TP
en: B<-C>I<\ cmdlist>
pl: B<-C>I<\ lista\ poleceń>

note: type: TP
en: B<-G>I<\ grplist>
pl: B<-G>I<\ lista\ grup>

note: type: TP
en: B<-g>I<\ grplist>
pl: B<-g>I<\ lista\ grup>

note: type: TP
en: B<--Group>I<\ grplist>
pl: B<--Group>I<\ lista\ grup>

note: type: TP
en: B<--group>I<\ grplist>
pl: B<--group>I<\ lista\ grup>

note: type: TP
en: B<p>I<\ pidlist>
pl: B<p>I<\ lista\ pidów>

note: type: Plain text
en: Select by process ID.  Identical to B<-p> and B<--pid>.
pl: Wybór wg identyfikatora procesu. Identyczne z B<-p> i B<--pid>.

note: type: TP
en: B<-p>I<\ pidlist>
pl: B<-p>I<\ lista\ pidów>

note: type: TP
en: B<--pid>I<\ pidlist>
pl: B<--pid>I<\ lista\ pidów>

note: type: TP
en: B<--ppid>I<\ pidlist>
pl: B<--ppid>I<\ lista\ pidów>

note: type: TP
en: B<q>I<\ pidlist>
pl: B<q>I<\ lista\ pidów>

note: type: TP
en: B<-q>I<\ pidlist>
pl: B<-q>I<\ lista\ pidów>

note: type: TP
en: B<--quick-pid>I<\ pidlist>
pl: B<--quick-pid>I<\ lista\ pidów>

note: type: TP
en: B<-s>I<\ sesslist>
pl: B<-s>I<\ lista\ sesji>

note: type: TP
en: B<--sid>I<\ sesslist>
pl: B<--sid>I<\ lista\ sesji>

note: type: Plain text
en: Select by session\ ID.  Identical to B<-s>.
pl: Wybór wg identyfikatorów sesji. Identyczne z B<-s>.

note: type: TP
en: B<t>I<\ ttylist>
pl: B<t>I<\ lista\ tty>

note: type: TP
en: B<-t>I<\ ttylist>
pl: B<-t>I<\ lista\ tty>

note: type: TP
en: B<--tty>I<\ ttylist>
pl: B<--tty>I<\ lista\ tty>

note: type: Plain text
en: Select by terminal.  Identical to B<-t> and B<t>.
pl: Wybór wg terminala. Identyczne z B<-t> i B<t>.

note: type: TP
en: B<U>I<\ userlist>
pl: B<U>I<\ lista\ użytkowników>

note: type: TP
en: B<-U>I<\ userlist>
pl: B<-U>I<\ lista\ użytkowników>

note: type: TP
en: B<-u>I<\ userlist>
pl: B<-u>I<\ lista\ użytkowników>

note: type: TP
en: B<--User>I<\ userlist>
pl: B<--User>I<\ lista\ użytkowników>

note: type: TP
en: B<--user>I<\ userlist>
pl: B<--user>I<\ lista\ użytkowników>

note: type: SH
en: OUTPUT FORMAT CONTROL
pl: STEROWANIE FORMATEM WYJŚCIA

note: type: Plain text
en: Display security context format (for SELinux).
pl: Wyświetlanie formatu kontekstu bezpieczeństwa (dla SELinuksa).

note: type: Plain text
en: user-defined format.  Identical to B<-o> and B<o>.
pl: format zdefiniowany przez użytkownika. Identyczne z B<-o> i B<o>.

note: type: Plain text
en: Jobs format.
pl: Format zadań.

note: type: Plain text
en: Display BSD long format.
pl: Wyświetlanie długiego formatu BSD.

note: type: Plain text
en: Display signal format.
pl: Wyświetlanie formatu sygnałów.

note: type: Plain text
en: Display user-oriented format.
pl: Wyświetlanie formatu zorientowanego na użytkowników.

note: type: Plain text
en: Display virtual memory format.
pl: Wyświetlanie formatu pamięci wirtualnej.

note: type: Plain text
en: Register format.
pl: Format rejestru.

note: type: SH
en: OUTPUT MODIFIERS
pl: ZMIANA WYJŚCIA

note: type: Plain text
en: Set screen width.
pl: Ustawienie szerokości ekranu.

note: type: Plain text
en: Identical to B<-D>.
pl: Identyczne z B<-D>.

note: type: Plain text
en: Show the environment after the command.
pl: Pokazanie środowiska po poleceniu.

note: type: Plain text
en: ASCII art process hierarchy (forest).
pl: Hierarchia procesów (las) w postaci ASCII art.

note: type: Plain text
en: ASCII art process tree.
pl: Drzewo procesów w postaci ASCII art.

note: type: Plain text
en: Show process hierarchy (forest).
pl: Pokazanie hierarchii procesów (lasu).

note: type: Plain text
en: Examples:
pl: Przykłady:

note: type: Plain text
en: Set screen height.
pl: Ustawienie wysokości ekranu.

note: type: TP
en: B<O>I<\ order>
pl: B<O>I<\ kolejność>

note: type: SH
en: THREAD DISPLAY
pl: WYŚWIETLANIE WĄTKÓW

note: type: SH
en: OTHER INFORMATION
pl: INNE INFORMACJE

note: type: TP
en: B<--help>I<\ section>
pl: B<--help>I<\ sekcja>

note: type: Plain text
en: Print debugging info.
pl: Wypisanie informacji diagnostycznych.

note: type: Plain text
en: List all format specifiers.
pl: Lista wszystkich określeń formatu.

note: type: Plain text
en: Print the procps-ng version.
pl: Wypisanie wersji procps-ng.

note: type: SH
en: PROCESS FLAGS
pl: FLAGI PROCESÓW

note: type: SH
en: PROCESS STATE CODES
pl: KODY STANÓW PROCESÓW

note: type: SH
en: OBSOLETE SORT KEYS
pl: PRZESTARZAŁE KLUCZE SORTOWANIA

note: type: tbl table
en: B<KEY>
pl: B<KLUCZ>

note: type: tbl table
en: B<LONG>
pl: B<DŁUGA WERSJA>

note: type: tbl table
en: B<DESCRIPTION>
pl: B<OPIS>

note: type: tbl table
en: session ID
pl: identyfikator sesji

note: type: tbl table
en: process ID
pl: identyfikator procesu

note: type: tbl table
en: parent process ID
pl: identyfikator procesu rodzica

note: type: tbl table
en: memory size in kilobytes
pl: rozmiar pamięci w kilobajtach

note: type: tbl table
en: amount of shared pages
pl: liczba współdzielonych stron

note: type: tbl table
en: time process was started
pl: czas uruchomienia procesu

note: type: tbl table
en: user ID number
pl: numer identyfikatora użytkownika

note: type: tbl table
en: user name
pl: nazwa użytkownika

note: type: SH
en: AIX FORMAT DESCRIPTORS
pl: SPECYFIKACJE FORMATÓW AIX

note: type: tbl table
en: B<CODE>
pl: B<KOD>

note: type: tbl table
en: B<NORMAL>
pl: B<NORMALNY>

note: type: tbl table
en: B<HEADER>
pl: B<NAGŁÓWEK>

note: type: tbl table
en: COMMAND
pl: POLECENIE

note: type: tbl table
en: TIME
pl: CZAS

note: type: SH
en: STANDARD FORMAT SPECIFIERS
pl: STANDARDOWE OKREŚLENIA FORMATU

note: type: tbl table
en: CODE
pl: KOD

note: type: tbl table
en: HEADER
pl: NAGŁÓWEK

note: type: tbl table
en: CGNAME
pl: NAZWACG

note: type: tbl table
en: SUSER
pl: UŻYTK.Z.

note: type: SH
en: ENVIRONMENT VARIABLES
pl: ZMIENNE ŚRODOWISKOWE

note: type: Plain text
en: Date format.
pl: Format daty.

note: type: Plain text
en: Not currently supported.
pl: Obecnie nie obsługiwane.

note: type: Plain text
en: When set to "on", acts as B<POSIXLY_CORRECT>.
pl: Ustawione na "on" działa tak samo, jak B<POSIXLY_CORRECT>.

note: type: Plain text
en: Cancel B<CMD_ENV>=I<irix> non-standard behavior.
pl: Anuluje niestandardowe zachowanie B<CMD_ENV>=I<irix>.

note: type: SH
en: PERSONALITY
pl: OSOBOWOŚĆ

note: type: tbl table
en: like the OS/390 OpenEdition B<ps>
pl: jak B<ps> z OS/390 OpenEdition

note: type: tbl table
en: like AIX B<ps>
pl: jak B<ps> z AIX B

note: type: tbl table
en: like FreeBSD B<ps> (totally non-standard)
pl: jak B<ps> z FreeBSD (zupełnie niestandardowe)

note: type: tbl table
en: like Digital Unix B<ps>
pl: jak B<ps> z Digital Unix

note: type: tbl table
en: like the old Debian B<ps>
pl: jak B<ps> ze starego Debiana

note: type: tbl table
en: like Tru64 (was Digital\ Unix, was OSF/1) B<ps>
pl: jak B<ps> z Tru64 (dawniej Digital\ Unix, dawniej OSF/1)

note: type: tbl table
en: like HP-UX B<ps>
pl: jak B<ps> z HP-UX

note: type: tbl table
en: like Irix B<ps>
pl: jak B<ps> z Irix

note: type: tbl table
en: ***** B<recommended> *****
pl: ***** B<zalecane> *****

note: type: tbl table
en: like the original Linux B<ps> (totally non-standard)
pl: jak oryginalne B<ps> z Linuksa (zupełnie niestandardowe)

note: type: tbl table
en: like OS/390 Open Edition B<ps>
pl: jak B<ps> z OS/390 Open Edition

note: type: tbl table
en: like SCO B<ps>
pl: jak B<ps> z SCO

note: type: tbl table
en: like Solaris 2+ (SunOS 5) B<ps>
pl: jak B<ps> z Solarisa 2+ (SunOS 5)

note: type: tbl table
en: like SunOS 4 (Solaris 1) B<ps> (totally non-standard)
pl: jak B<ps> z SunOS 4 (Solaris 1) (zupełnie niestandardowe)

note: type: tbl table
en: like Tru64 (was Digital Unix, was OSF/1) B<ps>
pl: jak B<ps> z Tru64 (dawniej Digital Unix, dawniej OSF/1)

note: type: Plain text
en: This B<ps> conforms to:
pl: Ten program B<ps> jest zgodny z:

note: type: Plain text
en: Version 2 of the Single Unix Specification
pl: Single Unix Specification w wersji 2

note: type: Plain text
en: The Open Group Technical Standard Base Specifications, Issue\ 6
pl: The Open Group Technical Standard Base Specifications, wydanie 6

note: type: Plain text
en: IEEE Std 1003.1, 2004\ Edition
pl: IEEE Std 1003.1, edycja 2004

note: type: Plain text
en: Please send bug reports to E<.MT procps@\:freelists.\:org> E<.ME .> No subscription is required or suggested.
pl: Zgłoszenia błędów prosimy wysyłać na adres E<.MT procps@\:freelists.\:org> E<.ME .> Nie wymaga to zapisania.

note: type: ds CF
en: configuration file
pl: plik konfiguracyjny

note: type: TH
en: August 2023
pl: sierpień 2023

note: ---------------------------------------------------------------------- type: Plain text
en: top - display Linux processes
pl: top - wyświetlanie procesów Linuksa

note: ---------------------------------------------------------------------- type: Plain text
en: \*(WE [options]
pl: \*(WE [opcje]

note: type: Plain text
en:    k - kibibytes
       m - mebibytes
       g - gibibytes
       t - tebibytes
       p - pebibytes
       e - exbibytes
pl:    k - kibibajty
       m - mebibajty
       g - gibibajty
       t - tebibajty
       p - pebibajty
       e - eksbibajty

note: type: Plain text
en:    k - kibibytes
       m - mebibytes
       g - gibibytes
       t - tebibytes
       p - pebibytes
pl:    k - kibibajty
       m - mebibajty
       g - gibibajty
       t - tebibajty
       p - pebibajty

note: type: Plain text
en: Display usage help text, then quit.
pl: Wyświetlenie tekstu pomocy i zakończenie.

note: type: TP
en: -B<n>, B<--iterations> = I<NUMBER>
pl: -B<n>, B<--iterations> = I<LICZBA>

note: type: TP
en: -B<o>, B<--sort-override> = I<FIELDNAME>
pl: -B<o>, B<--sort-override> = I<NAZWA POLA>

note: type: TP
en: -B<p>, B<--pid> = I<PIDLIST> (as: I<1>,I<2>,I<3>, ... or -pI<1> -pI<2> -pI<3> ...)
pl: -B<p>, B<--pid> = I<LISTA PIDÓW> (jako: I<1>,I<2>,I<3>, ... lub -pI<1> -pI<2> -pI<3> ...)

note: type: TP
en: -B<U>, B<--filter-any-user> = I<USER> (as: I<number> or I<name>)
pl: -B<U>, B<--filter-any-user> = I<UŻYTKOWNIK> (jako: I<liczba> lub I<nazwa>)

note: type: TP
en: -B<u>, B<--filter-only-euser> = I<USER> (as: I<number> or I<name>)
pl: -B<u>, B<--filter-only-euser> = I<UŻYTKOWNIK> (jako: I<liczba> lub I<nazwa>)

note: type: Plain text
en: Display version information, then quit.
pl: Wyświetlenie informacji o wersji i zakończenie.

note: type: TP
en: -B<w>, B<--width> [=I<COLUMNS>]
pl: -B<w>, B<--width> [=I<KOLUMNY>]

note: type: Plain text
en: The B<avail> number on line 2 is an estimation of \*(MP available for starting new applications, without swapping.  Unlike the B<free> field, it attempts to account for readily reclaimable page cache and memory slabs.  It is available on kernels 3.14, emulated on kernels 2.6.27+, otherwise the same as B<free>.
pl: Liczba B<dost.> w linii 2 to oszacowanie pamięci fizycznej dostępnej do uruchamiania nowych aplikacji bez użycia pamięci wymiany. W przeciwieństwie do pola B<wolne>, próbuje uwzględnić możliwe do uzyskania strony podręczne i płyty pamięci. Oszacowanie jest dostępne na jądrach 3.14, emulowane na 2.6.27+, w przeciwnym wypadku równe polu B<wolne>.

note: type: Plain text
en:     KiB = kibibyte = 1024 bytes
        MiB = mebibyte = 1024 KiB = 1,048,576 bytes
        GiB = gibibyte = 1024 MiB = 1,073,741,824 bytes
        TiB = tebibyte = 1024 GiB = 1,099,511,627,776 bytes
        PiB = pebibyte = 1024 TiB = 1,125,899,906,842,624 bytes
        EiB = exbibyte = 1024 PiB = 1,152,921,504,606,846,976 bytes
pl:     KiB = kibibajt = 1024 bajtów
        MiB = mebibajt = 1024 KiB = 1 048 576 bajtów
        GiB = gibibajt = 1024 MiB = 1 073 741 824 bajtów
        TiB = tebibajt = 1024 GiB = 1 099 511 627 776 bajtów
        PiB = pebibajt = 1024 TiB = 1 125 899 906 842 624 bajtów
        EiB = eksbibajt = 1024 PiB = 1 152 921 504 606 846 976 bajtów

note: ---------------------------------------------------------------------- type: SH
en: 3. FIELDS / Columns
pl: 3. POLA / kolumny

note: ---------------------------------------------------------------------- ...................................................................... type: SS
en: 3a. DESCRIPTIONS of Fields
pl: 3a. OPIS pól

note: ---------------------------------------------------------------------- type: SH
en: 6. FILES
pl: 6. PLIKI

note: ---------------------------------------------------------------------- type: SH
en: 7. ENVIRONMENT VARIABLE(S)
pl: 7. ZMIENNE ŚRODOWISKOWE

note: type: Plain text
en: The value set for the following is unimportant, just its presence.
pl: Ustawiona wartość następującej zmiennej nie jest istotna, a jedynie jej obecność.

note: ---------------------------------------------------------------------- type: SH
en: 9. BUGS
pl: 9. BŁĘDY

note: ---------------------------------------------------------------------- type: Plain text
en: Please send bug reports to E<.UR procps@freelists.org> E<.UE .>
pl: Zgłoszenia błędów prosimy wysyłać na adres E<.UR procps@freelists.org> E<.UE .>

note: type: TH
en: August 2022
pl: Sierpień 2022

note: type: Plain text
en: procps - API to access system level information in the /proc filesystem
pl: procps - API do dostępu do informacji systemowych w systemie plików /proc

note: type: Plain text
en: Five distinct interfaces are represented in this synopsis and named after the files they access in the /proc pseudo filesystem: B<diskstats>, B<meminfo>, B<slabinfo>, B<stat> and B<vmstat>.
pl: W niniejszym opisie jest reprezentowanych pięć różnych interfejsów, nazwanych od plików służących do dostępu w pseudo systemie plików /proc: B<diskstats>, B<meminfo>, B<slabinfo>, B<stat> oraz B<vmstat>.

note: type: Plain text
en: #include E<lt>libproc2/B<named_interface>.hE<gt>
pl: #include E<lt>libproc2/B<interfejs>.hE<gt>

note: type: Plain text
en: struct result *B<procps_get> (
        struct info *I<info>,
    [   const char *I<name>,      ]   B<diskstats> api only
        enum item I<item>);
pl: struct result *B<procps_get> (
        struct info *I<info>,
    [   const char *I<name>,      ]   tylko API B<diskstats>
        enum item I<item>);

note: type: Plain text
en: struct stack *B<procps_select> (
        struct info *I<info>,
    [   const char *I<name>,      ]   B<diskstats> api only
        enum item *I<items>,
        int I<numitems>);
pl: struct stack *B<procps_select> (
        struct info *I<info>,
    [   const char *I<name>,      ]   tylko API B<diskstats>
        enum item *I<items>,
        int I<numitems>);

note: type: Plain text
en: struct reaped *B<procps_reap> (
        struct info *I<info>,
    [   enum reap_type I<what>,   ]   B<stat> api only
        enum item *I<items>,
        int I<numitems>);
pl: struct reaped *B<procps_reap> (
        struct info *I<info>,
    [   enum reap_type I<what>,   ]   tylko API B<stat>
        enum item *I<items>,
        int I<numitems>);

note: type: Plain text
en: The above functions and structures are generic but the specific B<named_interface> would also be part of any identifiers.  For example, `procps_new' would actually be `procps_B<meminfo>_new' and `info' would really be `B<diskstats>_info', etc.
pl: Powyższe funkcje i struktury są ogólne, ale konkretne B<interfejsy> stają się częścią identyfikatorów. Np. `procps_new' właściwie staje się `procps_B<meminfo>_new', `info' staje się `B<diskstats>_info' itd.

note: type: Plain text
en: The same B<named_interface> is used in each header file name with an appended `.h' suffix.
pl: Ten sam B<interfejs> jest używany w nazwie każdego pliku nagłówkowego z dodanym rozszerzeniem `.h'.

note: type: Plain text
en: Link with I<-lproc2>.
pl: Konsolidować z I<-lproc2>.

note: type: SS
en: Overview
pl: Przegląd

note: type: Plain text
en: Central to these interfaces is a simple `result' structure reflecting an `item' plus its value (in a union with standard C language types as members).  All `result' structures are automatically allocated and provided by the library.
pl: Interfejsy te opierają się na prostej strukturze `result', odzwierciedlającej element `item' wraz z jego wartością (w unii ze standardowymi typami C jako składowymi). Wszystkie struktury `result' są automatycznie przydzielane i dostarczane przez bibliotekę.

note: type: Plain text
en: By specifying an array of `items', these structures can be organized as a `stack', potentially yielding many results with a single function call.  Thus, a `stack' can be viewed as a variable length record whose content and order is determined solely by the user.
pl: Podając tablicę elementów `item', struktury te mogą być zorganizowane w "stos", potencjalnie zwracając wiele wyników w pojedynczym wywołaniu funkcji. W ten sposób na "stos" można patrzeć jak na rekord zmiennej długości, którego zawartość i porządek są określane wyłącznie przez użytkownika.

note: type: Plain text
en: As part of each interface there are two unique enumerators.  The `noop' and `extra' items exist to hold user values.  They are never set by the library, but the `extra' result will be zeroed with each library interaction.
pl: Częścią każdego interfejsu jest para unikatowych enumeratorów. Elementy `noop' i `extra' istnieją w celu trzymania wartości użytkownika. Nie są nigdy ustawiane przez bibliotekę, ale wynik `extra' jest zerowany przy każdej interakcji z biblioteką.

note: type: Plain text
en: The B<named_interface> header file will be an essential document during user program development.  There you will find available items, their return type (the `result' struct member name) and the source for such values.  Additional enumerators and structures are also documented there.
pl: Plik nagłówkowy B<interfejsu> jest podstawowym dokumentem przy tworzeniu programu użytkownika. Tam można zaleźć dostępne elementy, ich typ zwracany (nazwę składowej struktury `result') oraz źródła tych wartości. Tam też są udokumentowane dodatkowe enumeratory czy struktury.

note: type: SS
en: Usage
pl: Użycie

note: type: Plain text
en: The following would be a typical sequence of calls to these interfaces.
pl: Poniżej znajduje się typowa sekwencja wywołań tych intefejsów.

note: type: Plain text
en: 1. B<procps_new()>
    2. B<procps_get()>, B<procps_select()> or B<procps_reap()>
    3. B<procps_unref()>
pl: 1. B<procps_new()>
    2. B<procps_get()>, B<procps_select()> lub B<procps_reap()>
    3. B<procps_unref()>

note: type: Plain text
en: The B<get> function is used to retrieve a `result' structure for a single `item'.  Alternatively, a B<GET> macro is available when only the return value is of interest.
pl: Funkcja B<get> służy do odczytania struktury `result' dla pojedynczego elementu `item'. Alternatywnie dostępne jest makro B<GET>, kiedy istotna jest tylko wartość zwracana.

note: type: Plain text
en: The B<select> function can retrieve multiple `result' structures in a single `stack'.
pl: Funkcja B<select> potrafi odczytać wiele struktur `result' z pojedynczego "stosu".

note: type: Plain text
en: For unpredictable variable outcomes, the B<diskstats>, B<slabinfo> and B<stat> interfaces export a B<reap> function.  It is used to retrieve multiple `stacks' each containing multiple `result' structures.  Optionally, a user may choose to B<sort> those results.
pl: Na potrzeby nieprzewidywalnych, zmiennych wyników, interfejsy B<diskstats>, B<slabinfo> oraz B<stat> eksportują funkcję B<reap>. Służy do odczytania wielu "stosów", zawierających wiele struktur `result'. Opcjonalnie użytkownik może zdecydować, aby wykonać B<sort> tych wyników.

note: type: Plain text
en: To exploit any `stack', and access individual `result' structures, a I<relative_enum> is required as shown in the B<VAL> macro defined in the header file.  Such values could be hard coded as: 0 through numitems-1.  However, this need is typically satisfied by creating your own enumerators corresponding to the order of the `items' array.
pl: Aby wykorzystać dowolny "stos" i dostać się do poszczególnych struktur `result', wymagana jest wartość I<relative_enum>, jak widać w makrze B<VAL> zdefiniowanym w pliku nagłówkowym. Takie wartości mogą być sztywno zakodowane od 0 do numitems-1. Zwykle jednak tę potrzebę zaspokaja się tworząc własne enumeratory odpowiadające kolejności tablicy `items'.

note: type: SS
en: Caveats
pl: Zastrzeżenia

note: type: Plain text
en: The B<new>, B<ref>, B<unref>, B<get> and B<select> functions are available in all five interfaces.
pl: Funkcje B<new>, B<ref>, B<unref>, B<get> oraz B<select> są dostępne we wszystkich pięciu interfejsach.

note: type: Plain text
en: For the B<new> and B<unref> functions, the address of an I<info> struct pointer must be supplied.  With B<new> it must have been initialized to NULL.  With B<unref> it will be reset to NULL if the reference count reaches zero.
pl: W przypadku funkcji B<new> i B<unref>, trzeba przekazać adres wskaźnika do struktury I<info>. W przypadku B<new> musi być zainicjowany na NULL. W przypadku B<unref> zostanie ustawiony na NULL, jeśli licznik odwołań osiągnie zero.

note: type: Plain text
en: In the case of the B<diskstats> interface, a I<name> parameter on the B<get> and B<select> functions identifies a disk or partition name
pl: W przypadku interfejsu B<diskstats>, parametr I<name> funkcji B<get> i B<select> określa nazwę dysku lub partycji

note: type: Plain text
en: For the B<stat> interface, a I<what> parameter on the B<reap> function identifies whether data for just CPUs or both CPUs and NUMA nodes is to be gathered.
pl: W przypadku interfejsu B<stat>, parametr I<what> funkcji B<reap> określa, czy zebrane mają być dane tylko dla CPU, czy dla CPU oraz NUMA.

note: type: Plain text
en: When using the B<sort> function, the parameters I<stacks> and I<numstacked> would normally be those returned in the `reaped' structure.
pl: Przy używaniu funkcji B<sort>, parametry I<stacks> i I<numstacked> są zwykle zwracame w strukturze `reaped'.

note: type: SH
en: RETURN VALUE
pl: WARTOŚĆ ZWRACANA

note: type: SS
en: Functions Returning an `int'
pl: Funkcje zwracające `int'

note: type: Plain text
en: An error will be indicated by a negative number that is always the inverse of some well known errno.h value.
pl: Błąd jest oznaczany poprzez liczbę ujemną, będącą liczbą przeciwną do znanej wartości errno.h.

note: type: Plain text
en: Success is indicated by a zero return value.  However, the B<ref> and B<unref> functions return the current I<info> structure reference count.
pl: Sukces jest oznaczany wartością zerową. Jednak funkcje B<ref> i B<unref> zwracają bieżący licznik odwołań struktury I<info>.

note: type: SS
en: Functions Returning an `address'
pl: Funkcje zwracające adres

note: type: Plain text
en: An error will be indicated by a NULL return pointer with the reason found in the formal errno value.
pl: Błąd jest oznaczany zwracanym wskaźnikiem NULL, a powód można znaleźć w wartości errno.

note: type: Plain text
en: Success is indicated by a pointer to the named structure.
pl: Sukces jest oznaczany wskaźnikiem na nazwaną strukturę.

note: type: SH
en: DEBUGGING
pl: DIAGNOSTYKA

note: type: Plain text
en: To aid in program development, there is a provision that can help ensure `result' member references agree with library expectations.  It assumes that a supplied macro in the header file is used to access the `result' value.
pl: Aby pomóc przy rozwijaniu programów, jest udogodnienie pozwalające zapewnić, że odwołania do składowej `result' zgadzają się z oczekiwaniami biblioteki. Zakłada, że do dostępu do wartości `result' jest używane makro udostępnione w pliku nagłówkowym.

note: type: Plain text
en: This feature can be activated through either of the following methods and any discrepancies will be written to B<stderr>.
pl: Tę opcję można włączyć w jeden z poniższych sposobów, a wszystkie niezgodności będą wypisane na B<stderr>.

note: type: Plain text
en: Add CFLAGS='-DXTRA_PROCPS_DEBUG' to any other ./configure options employed.
pl: Dodanie CFLAGS='-DXTRA_PROCPS_DEBUG' do pozostałych użytych opcji ./configure.

note: type: Plain text
en: Add #include E<lt>procps/xtra-procps-debug.hE<gt> to any program I<after> the named interface includes.
pl: Dodanie #include E<lt>procps/xtra-procps-debug.hE<gt> do dowolnego programu I<po> nagłówkach nazwanych interfejsów.

note: type: Plain text
en: This verification feature incurs substantial overhead.  Therefore, it is important that it I<not> be activated for a production/release build.
pl: Ta opcja weryfikacji dodaje istotny narzut. W związku z tym ważne jest, żeby I<nie> była włączona w binariach produkcyjnych.

note: type: Plain text
en: procps_misc - API for miscellaneous information in the /proc filesystem
pl: procps_misc - API do różnych informacji w systemie plików /proc

note: type: Plain text
en: Platform Particulars
pl: Szczegóły platformy

note: type: Plain text
en: Runtime Particulars
pl: Szczegóły czasu działania

note: type: Plain text
en: Namespace Particulars
pl: Szczegóły przestrzeni nazw

note: type: Plain text
en: Link with I<-lproc2>.
pl: Konsolidować z I<-lproc2>.

note: type: Plain text
en: B<procps_cpu_count>()  returns the number of CPUs that are currently online as B<sysconf(>I<_SC_NPROCESSORS_ONLY>B<)> or an assumed I<1>.
pl: B<procps_cpu_count>()  zwraca liczbę CPU obecnie włączonych, jak w B<sysconf(>I<_SC_NPROCESSORS_ONLY>B<)> lub przyjęte I<1>.

note: type: Plain text
en: B<procps_hertz_get>()  returns the number of clock ticks per second as B<sysconf(>I<_SC_CLK_TCK>B<)> or an assumed I<100>.  Dividing tics by this value yields seconds.
pl: B<procps_hertz_get>()  zwraca liczbę tyknięć zegara na sekundę, jak w B<sysconf(>I<_SC_CLK_TCK>B<)> lub przyjęte I<100>. Podzielenie tyknięć przez tę wartość daje sekundy.

note: type: Plain text
en: B<procps_pid_length>()  returns the maximum string length for a PID on the system. For example, if the largest possible PID value on was 123, then the length would be 3. If the file I</proc/sys/kernel/pid_max> is unreadable, the value is assumed to be I<5>.
pl: B<procps_pid_length>()  zwraca maksymalną długość łańcucha dla PIDu w systemie. Na przykład, jeśli największa możliwa wartość PID to 123, długość wynosi 3. Jeśli plik I</proc/sys/kernel/pid_max> jest nieczytelny, przyjmowana jest wartość I<5>.

note: type: Plain text
en: B<procps_linux_version>()  returns the current Linux version as an encoded integer. On non-Linux systems that have an emulated proc filesystem this function returns the version of the Linux emulation instead.  The version consists of three positive integers representing the major, minor and patch levels.  The following macros are provided for encoding a given Linux version or separating out the components of the current version.
pl: B<procps_linux_version>()  zwraca bieżącą wersję Linuksa zakodowaną w liczbie całkowitej. Na systemach innych niż Linux, mających emulację systemu plików proc, ta funkcja zwraca wersję emulacji Linuksa. Wersja składa się z trzech dodatnich liczb całkowitych, oznaczających poziomy główny, poboczny i poprawek. Do kodowania danej wersji Linuksa lub podziału wersji na składniki służą poniższe makra:

note: type: Plain text
en: B<procps_loadavg>()  fetches the system load average and puts the 1, 5 and 15 minute averages into location(s) specified by any pointer which is not I<NULL>.
pl: B<procps_loadavg>()  pobiera średnie obciążenie systemu i wpisuje średnie 1-, 5- i 15-minutowe w miejsce określone wskaźnikiem różnym niż I<NULL>.

note: type: Plain text
en: B<procps_uptime>()  returns uptime and/or idle seconds into location(s) specified by any pointer which is not I<NULL>.  The B<sprint> varieties return a human-readable string in one of two forms.
pl: B<procps_uptime>()  zwraca czas działania systemu i/lub liczbę sekund bezczynności w miejsce określone wskaźnikiem innym niż I<NULL>. Odmiana B<sprint> zwraca łańcuch czytelny dla użytkownika w jednej z dwóch postaci.

note: type: Plain text
en: HH:MM:SS up HH:MM, # users, load average: 1, 5, 15 MM averages
pl: HH:MM:SS up HH:MM, # users, load average: średnie 1, 5, 15 minutowe

note: type: Plain text
en: B<procps_ns_get_id>()  returns the integer id (enum namespace_type) of the namespace for the given namespace I<name>.
pl: B<procps_ns_get_id>()  zwraca całkowite id (enum namespace_type) przestrzeni nazw dla podanej przestrzeni nazw I<name>.

note: type: Plain text
en: B<procps_ns_get_name>()  returns the name of the namespace for the given I<id> (enum namespace_type).
pl: B<procps_ns_get_name>()  zwraca nazwę przestrzeni nazw dla podanego I<id> (enum namespace_type).

note: type: Plain text
en: B<procps_ns_read_pid>()  returns the inodes for the namespaces of the given process in the procps_ns structure pointed to by I<nsp>.  Those inodes will appear in the order proscribed by enum namespace_type.
pl: B<procps_ns_read_pid>()  zwraca i-węzły przestrzeni nazw podanego procesu w strukturze procps_ns wskazanej przez I<nsp>. I-węzły będą w kolejności określonej przez enum namespace_type.

note: type: SS
en: Functions Returning an `int' or `long'
pl: Funkcje zwracające `int' lub `long'

note: type: Plain text
en: The raw values for load average.
pl: Surowe wartości średniego obciążenia.

note: type: Plain text
en: Contains the release version of the Linux kernel or proc filesystem.
pl: Wersja wydania jądra Linuksa lub systemu plików proc.

note: type: Plain text
en: Contains the value at which PIDs wrap around, one greater than the maximum PID value.
pl: Wartość, przy której licznik PIDów się przekręca - o jeden większa, niż maksymalna wartość PID.

note: type: Plain text
en: The raw values for uptime and idle time.
pl: Surowe wartości czasu włączenia systemu i bezczynności.

note: type: Plain text
en: contains the set of namespaces for a particular B<PID>.
pl: zbiór przestrzeni nazw dla określonegu B<PIDu>.

note: type: Plain text
en: procps_pids - API to access process information in the /proc filesystem
pl: procps_pids - API do dostępu do informacji o procesach w systemie plików /proc

note: type: Plain text
en: Central to this interface is a simple `result' structure reflecting an `item' plus its value (in a union with standard C language types as members).  All `result' structures are automatically allocated and provided by the library.
pl: Interfejs ten opiera się na prostej strukturze `result', odzwierciedlającej element `item' wraz z jego wartością (w unii ze standardowymi typami C jako składowymi). Wszystkie struktury `result' są automatycznie przydzielane i dostarczane przez bibliotekę.

note: type: Plain text
en: As part of this interface there are two unique enumerators.  The `noop' and `extra' items exist to hold user values.  They are never set by the library, but the `extra' result will be zeroed with each library interaction.
pl: Częścią tego interfejsu jest para unikatowych enumeratorów. Elementy `noop' i `extra' istnieją w celu trzymania wartości użytkownika. Nie są nigdy ustawiane przez bibliotekę, ale wynik `extra' jest zerowany przy każdej interakcji z biblioteką.

note: type: Plain text
en: The pids.h file will be an essential document during user program development.  There you will find available items, their return type (the `result' struct member name) and the source for such values.  Additional enumerators and structures are also documented there.
pl: Plik pids.h jest podstawowym dokumentem przy tworzeniu programu użytkownika. Tam można zaleźć dostępne elementy, ich typ zwracany (nazwę składowej struktury `result') oraz źródła tych wartości. Tam też są udokumentowane dodatkowe enumeratory czy struktury.

note: type: Plain text
en: The following would be a typical sequence of calls to this interface.
pl: Poniżej znajduje się typowa sekwencja wywołań tego intefejsu.

note: type: Plain text
en: 1. B<fatal_proc_unmounted()>
    2. B<procps_pids_new()>
    3. B<procps_pids_get()>, B<procps_pids_reap()> or B<procps_pids_select()>
    4. B<procps_pids_unref()>
pl: 1. B<fatal_proc_unmounted()>
    2. B<procps_pids_new()>
    3. B<procps_pids_get()>, B<procps_pids_reap()> lub B<procps_pids_select()>
    4. B<procps_pids_unref()>

note: type: Plain text
en: The B<get> function is an iterator for successive PIDs/TIDs, returning those `items' previously identified via B<new> or B<reset>.
pl: Funkcja B<get> to iterator dla kolejnych PIDów/TIDów, zwracający te elementy `item' wcześniej określane poprzez B<new> lub B<reset>.

note: type: Plain text
en: Two functions support unpredictable variable outcomes.  The B<reap> function gathers data for all processes while the B<select> function deals with specific PIDs or UIDs.  Both can return multiple `stacks' each containing multiple `result' structures.  Optionally, a user may choose to B<sort> such results
pl: Dwie funkcje obsługują nieprzewidywalne, zmienne wyniki. Funkcja B<reap> zbiera dane dla wszystkich procesów, a funkcja B<select> obsługuje konkretne PIDy i UIDy. Obie mogą zwrócić wiele "stosów", z których każdy zawiera wiele struktur `result'. Opcjonalnie użytkownik może zdecydować, aby wykonać B<sort> tych wyników.

note: type: Plain text
en: The E<lt>pidsE<gt> API differs from others in that those items of interest must be provided at B<new> or B<reset> time, the latter being unique to this API.  If either the I<items> or I<numitems> parameter is zero at B<new> time, then B<reset> becomes mandatory before issuing any other call.
pl: API E<lt>pidsE<gt> różni się od innych tym, że interesujące elementy trzeba przekazać w czasie B<new> lub B<reset> - to drugie zachodzi tylko dla tego API. Jeśli w czasie B<new> parametr I<items> lub I<numitems> jest zerowy, wywołanie B<reset> jest obowiązkowe przed wykonaniem dowolnego innego wywołania.

note: type: Plain text
en: The B<get> and B<reap> functions use the I<which> parameter to specify whether just tasks or both tasks and threads are to be fetched.
pl: Funkcje B<get> i B<reap> wykorzystują parametr I<which>, określający, czy pobrane mogą być tylko zadania, czy zadania i wątki.

note: type: Plain text
en: The B<select> function requires an array of PIDs or UIDs as I<these> along with I<numthese> to identify which processes are to be fetched.  This function then operates as a subset of B<reap>.
pl: Funkcja B<select> wymaga jako I<these> wraz z I<numthese> tablicy PIDów lub UIDów, określających procesy do pobrania. Ta funkcja operuje działa jako podzbiór B<reap>.

note: type: Plain text
en: When using the B<sort> function, the parameters I<stacks> and I<numstacked> would normally be those returned in the `pids_fetch' structure.
pl: W przypadku funkcji B<sort>, parametry I<stacks> oraz I<numstacked> będą zwykle zwracane w strukturze `pids_fetch'.

note: type: Plain text
en: Lastly, a B<fatal_proc_unmounted> function may be called before any other function to ensure that the /proc/ directory is mounted.  As such, the I<info> parameter would be NULL and the I<return_self> parameter zero.  If, however, some items are desired for the issuing program (a I<return_self> other than zero) then the B<new> call must precede it to identify the I<items> and obtain the required I<info> pointer.
pl: Funkcja B<fatal_proc_unmounted> może być wywołana przed dowolną inną funkcją, aby upewnić się, że katalog /proc/ jest zamontowany. W takim przypadku parametr I<info> będzie NULLem, a parametr I<return_self> zerem. Jeśli jednak jakieś elementy są pożądane przez wywołujący program (I<return_self> inny niż zero), wywołanie B<new> musi je poprzedzać, aby określić elementy I<items> i uzyskać żądany wskaźnik I<info>.

note: type: Plain text
en: Success is indicated by a pointer to the named structure.  However, if one survives the B<fatal_proc_unmounted> call, NULL is always returned when I<return_self> is zero.
pl: Sukces jest oznaczany wskaźnikiem na nazwaną strukturę. Jednak, jeśli program przeżyje wywołanie B<fatal_proc_unmounted>, zwracany jest zawsze NULL, jeśli I<return_self> jest zerowy.

note: type: Plain text
en: To aid in program development, there are two procps-ng provisions that can be exploited.
pl: Aby pomóc przy rozwijaniu programów, można wykorzystać dwa udogodnienia procps-ng.

note: type: Plain text
en: The first is a supplied file named `libproc.supp' which may be useful when developing a I<multi-threaded> application.  When used with the valgrind `--suppressions=' option, warnings associated with the procps library itself are avoided.
pl: Pierwsze do dołączony plik o nazwie `libproc.supp', który może być przydatny przy rozwijaniu aplikacji wielowątkowych. W przypadku użycia opcji valgrinda `--suppressions=', pomijane będą ostrzeżenia związane z samą biblioteką procps.

note: type: Plain text
en: Such warnings arise because the library handles heap based allocations in a thread-safe manner.  A I<single-threaded> application will not receive those warnings.
pl: Ostrzeżenia takie mogą się pojawić, ponieważ biblioteka obsługuje przydzielanie pamięci na stercie w sposób bezpieczny dla wątków. Aplikacje jednowątkowe nie będą powodowały ostrzeżeń.

note: type: Plain text
en: The second provision can help ensure `result' member references agree with library expectations.  It assumes that a supplied macro in the header file is used to access the `result' value.
pl: Drugie udogodnienie pozwala zapewnić, że odwołania do składowej `result' zgadzają się z oczekiwaniami biblioteki. Zakłada, że do dostępu do wartości `result' jest używane makro udostępnione w pliku nagłówkowym.

note: type: Plain text
en: Add CFLAGS='-DXTRA_PROCPS_DEBUG' to any other ./configure options your project may employ.
pl: Dodanie CFLAGS='-DXTRA_PROCPS_DEBUG' do pozostałych użytych opcji ./configure.

note: type: Plain text
en: Add #include E<lt>procps/xtra-procps-debug.hE<gt> to any program I<after> the #include E<lt>procps/pids.hE<gt>.
pl: Dodanie #include E<lt>procps/xtra-procps-debug.hE<gt> do dowolnego programu I<po> #include E<lt>procps/pids.hE<gt>.

note: type: SH
en: ENVIRONMENT VARIABLE(S)
pl: ZMIENNE ŚRODOWISKOWE

note: type: Plain text
en: This will hide kernel threads which would otherwise be returned with a B<procps_pids_get>, B<procps_pids_select> or B<procps_pids_reap> call.
pl: Zmienna ukrywa wątki jądra, które w innym wypadku byłyby zwrócone przez wywołania B<procps_pids_get>, B<procps_pids_select> i B<procps_pids_reap>.
