procps-ng 4.0.4-rc1 - en to fr translation catalogue (794 entries)

en: write error
fr: erreur d'écriture

en:  -b, --bytes         show output in bytes
fr:  -b, --bytes         afficher la sortie en octets

en:      --kilo          show output in kilobytes
fr:      --kilo          afficher la sortie en kilooctets

en:      --mega          show output in megabytes
fr:      --mega          afficher la sortie en mégaoctets

en:      --giga          show output in gigabytes
fr:      --giga          afficher la sortie en gigaoctets

en:      --tera          show output in terabytes
fr:      --tera          afficher la sortie en téraoctets

en:      --peta          show output in petabytes
fr:      --peta          afficher la sortie en pétaoctets

en:  -k, --kibi          show output in kibibytes
fr:  -k, --kibi          afficher la sortie en kibioctets

en:  -m, --mebi          show output in mebibytes
fr:  -m, --mebi          afficher la sortie en mébioctets

en:  -g, --gibi          show output in gibibytes
fr:  -g, --gibi          afficher la sortie en gibioctets

en:      --tebi          show output in tebibytes
fr:      --tebi          afficher la sortie en tébioctets

en:      --pebi          show output in pebibytes
fr:      --pebi          afficher la sortie en pébioctets

en:  -h, --human         show human-readable output
fr:  -h, --human         afficher la sortie sous forme lisible par un humain

en:      --si            use powers of 1000 not 1024
fr:      --si            utiliser des puissances de 1000 au lieu de 1024

en:  -l, --lohi          show detailed low and high memory statistics
fr:  -l, --lohi          afficher des statistiques détaillées pour les mémoires basse et haute

en:  -L, --line          show output on a single line
fr:  -L, --line          afficher la sortie sur une seule ligne

en:  -t, --total         show total for RAM + swap
fr:  -t, --total         afficher le total de la RAM + échange (swap)

en:  -v, --committed     show committed memory and commit limit
fr:  -v, --committed     montrer la mémoire dédiée et sa limite

en:  -s N, --seconds N   repeat printing every N seconds
fr:  -s N, --seconds N   répéter l'affichage toutes les N secondes

en:  -c N, --count N     repeat printing N times, then exit
fr:  -c N, --count N     répéter l'affichage N fois puis termine

en:  -w, --wide          wide output
fr:  -w, --wide          sortie large

en:      --help     display this help and exit
fr:      --help     afficher cette aide et termine

en: Multiple unit options don't make sense.
fr: Des options d'unités multiples n'ont aucun sens.

en: seconds argument `%s' is not positive number
fr: l'argument des secondes « %s » n'est pas un nombre positif

en: failed to parse count argument
fr: l'argument du nombre de répétitions ne peut pas être décodé

en: failed to parse count argument: '%s'
fr: échec du décodage de l'argument du nombre de répétitions: « %s »

en: Memory information file /proc/meminfo does not exist
fr: Le fichier d'information de la mémoire /proc/meminfo n'existe pas

en: Unable to create meminfo structure
fr: impossible de créer la structure meminfo

note: Translation Hint: These are shortened column headers * that are all 7 characters long. Use spaces and right * align if the translation is shorter.
en: SwapUse
fr: ÉchUtil

en: CachUse
fr: CachUti

en:  MemUse
fr: MemUtil

en: MemFree
fr: MemLibr

en:                total        used        free      shared     buffers       cache   available
fr:                total       utilisé      libre     partagé    tampons       cache   disponible

en:                total        used        free      shared  buff/cache   available
fr:                total       utilisé      libre     partagé tamp/cache   disponible

en: Low:
fr: Basse:

en: High:
fr: Haute:

en: Swap:
fr: Échange:

en: Comm:
fr: Dédié:

en:  %s [options] <pid> [...]
fr:  %s [options] <pid> […]

en:  <pid> [...]            send signal to every <pid> listed
fr:  <pid> […]              envoie le signal à chaque <pid> listé

en:  -<signal>, -s, --signal <signal>
                            specify the <signal> to be sent
fr:  -<signal>, -s, --signal <signal>
                            spécifier le <signal> à envoyer

en:  -q, --queue <value>    integer value to be sent with the signal
fr:  -q, --queue <valeur>   valeur entière à envoyer avec le signal

en:  -l, --list=[<signal>]  list all signal names, or convert one to a name
fr:  -l, --list=[<signal>]  liste tous les noms de signaux ou en converti un en son nom

en:  -L, --table            list all signal names in a nice table
fr:  -L, --table            liste tous les noms de signaux dans une belle table

en: unknown signal name %s
fr: nom de signal %s inconnu

en: must be an integer value to be passed with the signal.
fr: doit être une valeur entière passée avec le signal.

en: invalid argument %c
fr: argument %c invalide

en: internal error
fr: erreur interne

en: failed to parse argument
fr: échec de l'analyse de l'argument

en: integer overflow
fr: débordement d'entier

en:  %s [options] <pattern>
fr: %s [options] <motif>

en:  -d, --delimiter <string>  specify output delimiter
fr:  -d, --delimiter <chaîne> désigne le délimiteur de sortie

en:  -l, --list-name           list PID and process name
fr:  -l, --list-name           liste le PID et le nom du processus

en:  -a, --list-full           list PID and full command line
fr:  -a, --list-full           liste le PID et la ligne de commande complète

en:  -v, --inverse             negates the matching
fr:  -v, --inverse             inverse le sens de la correspondance

en:  -w, --lightweight         list all TID
fr:  -w, --lightweight         liste tous les TID

en:  -<sig>                    signal to send (either number or name)
fr:  -<sig>                    signal à envoyer (numéro ou nom du signal)

en:  -H, --require-handler     match only if signal handler is present
fr:  -H, --require-handler     correspondre uniquement si un gestionnaire de signal est présent

en:  -q, --queue <value>       integer value to be sent with the signal
fr:  -q, --queue <valeur>      valeur entière à envoyer avec le signal

en:  -e, --echo                display what is killed
fr:  -e, --echo                affiche ce qui est tué

en:  -e, --echo                display PIDs before waiting
fr:  -e, --echo                affiche les PID avant l'attente

en:  -c, --count               count of matching processes
fr:  -c, --count               compte les processus correspondants

en:  -f, --full                use full process name to match
fr:  -f, --full                correspondance sur le nom complet du processus

en:  -g, --pgroup <PGID,...>   match listed process group IDs
fr:  -g, --pgroup <PGID,…>     affiche les ID de groupe des processus listés

en:  -G, --group <GID,...>     match real group IDs
fr:  -G, --group <GID,…>       correspondance sur le ID de groupe réel

en:  -i, --ignore-case         match case insensitively
fr:  -i, --ignore-case         correspondance insensible à la casse

en:  -n, --newest              select most recently started
fr:  -n, --newest              sélectionne le plus récemment démarré

en:  -o, --oldest              select least recently started
fr:  -o, --oldest              sélectionne le moins récemment démarré

en:  -O, --older <seconds>     select where older than seconds
fr:  -O, --older <secondes>    sélectionne ceux plus vieux que secondes

en:  -P, --parent <PPID,...>   match only child processes of the given parent
fr:  -P, --parent <PPID,…>     correspondance parmi les processus enfants du parent donné

en:  -s, --session <SID,...>   match session IDs
fr:  -s, --session <SID,…>     correspondance sur le ID de session

en:      --signal <sig>        signal to send (either number or name)
fr:      --signal <sig>        signal à envoyer (numéro ou nom du signal)

en:  -t, --terminal <tty,...>  match by controlling terminal
fr:  -t, --terminal <tty,…>    correspondance sur le terminal contrôlant

en:  -u, --euid <ID,...>       match by effective IDs
fr:  -u, --euid <ID,…>         correspondance sur le ID effectif

en:  -U, --uid <ID,...>        match by real IDs
fr:  -U, --uid <ID,…>          correspondance sur le ID réel

en:  -x, --exact               match exactly with the command name
fr:  -x, --exact               correspondance exacte avec le nom de la commande

en:  -F, --pidfile <file>      read PIDs from file
fr:  -F, --pidfile <fichier>   lit les PID depuis le fichier

en:  -L, --logpidfile          fail if PID file is not locked
fr:  -L, --logpidfile          échoue si le fichier PID n'est pas verrouillé

en:  -r, --runstates <state>   match runstates [D,S,Z,...]
fr:  -r, --runstates <état>    correspond aux états d'exécution [D,S,Z,…]

en:  -A, --ignore-ancestors    exclude our ancestors from results
fr:  -A, --ignore-ancestors    exclure nos ancêtres des résultats

en:  --cgroup <grp,...>        match by cgroup v2 names
fr:  --cgroup <grp,…>          correspondance par noms cgroup v2

en:  --ns <PID>                match the processes that belong to the same
                               namespace as <pid>
fr:  --ns <PID>                fait correspondre les processus qui appartiennent
                               au même espace de nom que <pid>

en:  --nslist <ns,...>         list which namespaces will be considered for
                               the --ns option.
                               Available namespaces: ipc, mnt, net, pid, user, uts
fr:  --nslist <ns,…>           liste les espaces de noms qui seront acceptés par
                               l'option --ns.
                               Espaces de noms disponibles: ipc, mnt, net, pid, user, uts

en: Unable to create pid info structure
fr: Impossible de créer la structure des infos pid

en: invalid user name: %s
fr: nom d'utilisateur invalide : %s

en: invalid group name: %s
fr: nom de groupe invalide : %s

en: invalid process group: %s
fr: groupe de processus invalide : %s

en: invalid session id: %s
fr: ID de session invalide : %s

en: not a number: %s
fr: pas un nombre : %s

en: not a hex string: %s
fr: pas un chaîne hexadécimale : %s

en: Unable to read process namespace information
fr: Impossible de lire l'information de l'espace de noms du processus

en: regex error: %s
fr: erreur exp reg : %s

en: Error reading reference namespace information
fr: Erreur lors de la lecture des informations de l'espace de nom de référence

en: pattern that searches for process name longer than 15 characters will result in zero matches
    Try `%s -f' option to match against the complete command line.
fr: un motif qui cherche un nom de processus plus long que 15 caractères ne retournera aucun résultat
    Essayez l'option « %s -f » pour obtenir une correspondance sur la ligne de commande complète.

en: Unknown signal "%s".
fr: Signal « %s » inconnu.

en: -L without -F makes no sense
    Try `%s --help' for more information.
fr: -L sans -F n'a pas de sens
    Essayez « %s --help » pour plus d'informations.

en: pidfile not valid
    Try `%s --help' for more information.
fr: fichier pid pas valable
    Essayez « %s --help » pour plus d'informations.

en: only one pattern can be provided
    Try `%s --help' for more information.
fr: fournissez un seul motif à la fois
    Essayez « %s --help » pour plus d'informations.

en: no matching criteria specified
    Try `%s --help' for more information.
fr: aucun critère correspondant spécifié
    Essayez « %s --help » pour plus d'informations.

en: %s killed (pid %lu)
fr: %s tué (pid %lu)

en: killing pid %ld failed
fr: le pid %ld n'a pu être tué

en: waiting for %s (pid %lu)
fr: attente de %s (pid %lu)

en: pidfd_open() not implemented in Linux < 5.3
fr: pidfd_opent() n'est pas implémenté avant Linux 5.3

en: opening pid %ld failed
fr: l'ouverture du pid %ld a échoué

en: epoll_wait failed
fr: epoll_wait a échoué

en:  %s [options] [program [...]]
fr:  %s [options] [programme […]]

en:  -s, --single-shot         return one PID only
fr:  -s, --single-shot         retourne un seul PID

en:  -c, --check-root          omit processes with different root
fr:  -c, --check-root          omet les processus avec des racines différentes

en:  -q,                       quiet mode, only set the exit code
fr:  -q                        mode silencieux, retourne uniquement un code de sortie

en:  -w, --with-workers        show kernel workers too
fr:  -w, --with-workers        montre aussi les « workers » du noyau

en:  -x                        also find shells running the named scripts
fr:  -x                        trouve aussi les shells exécutant les scripts nommés

en:  -o, --omit-pid <PID,...>  omit processes with PID
fr:  -o, --omit-pid <PID,…>    omet les processus avec ce PID

en:  -t, --lightweight         list threads too
fr:  -t, --lightweight         lister aussi les threads

en:  -S, --separator SEP       use SEP as separator put between PIDs
fr:  -S, --separator SEP       place le séparateur SEP entre les PID

en: illegal omit pid value (%s)!
fr: valeur de pid à omettre invalide (%s) !

en: Address
fr: Adresse

en: Offset
fr: Décalage

en: Device
fr: Périphérique

en: Mapping
fr: Carte

en: Kbytes
fr: kilo-octets

en: Dirty
fr: Modifié

en:  %s [options] PID [PID ...]
fr:  %s [options] PID [PID …]

en:  -x, --extended              show details
fr:  -x, --extended              montre les détails

en:  -X                          show even more details
fr:  -X                          montre plus de détails

en:             WARNING: format changes according to /proc/PID/smaps
fr:             ATTENTION: le format change selon /proc/PID/smaps

en:  -XX                         show everything the kernel provides
fr:  -XX                         montre tout ce que le kernel fournis

en:  -c, --read-rc               read the default rc
fr:  -c, --read-rc               lit le rc par défaut

en:  -C, --read-rc-from=<file>   read the rc from file
fr:  -C, --read-rc-from=<fichier> lit le rc dans le fichier

en:  -n, --create-rc             create new default rc
fr:  -n, --create-rc             crée un nouveau rc par défaut

en:  -N, --create-rc-to=<file>   create new rc to file
fr:  -N, --create-rc-to=<fichier> crée un nouveau rc dans le fichier

en:             NOTE: pid arguments are not allowed with -n, -N
fr:             NOTE: un pid n'est pas accepté comme argument avec -n, -N

en:  -d, --device                show the device format
fr:  -d, --device                montre le format du périphérique

en:  -q, --quiet                 do not display header and footer
fr:  -q, --quiet                 n'affiche pas l'en-tête ni le pied de page

en:  -p, --show-path             show path in the mapping
fr:  -p, --show-path             montre le chemin dans la carte

en:  -A, --range=<low>[,<high>]  limit results to the given range
fr:  -A, --range=<min>[,<max>]   limite les résultats à l'intervalle donné

en: shared memory detach
fr: détacher mémoire partagée

en: shared memory remove
fr: retirer mémoire partagée

en:   [ stack ]
fr:   [ pile  ]

en: Unknown format in smaps file!
fr: Format inconnu dans le fichier smaps !

en: ERROR: memory allocation failed
fr: ERREUR : l'allocation de mémoire a échoué

en: inconsistent detail field in smaps file, line:
fr: champ de détail inconsistant dans le fichier smaps à la ligne:

en: total kB
fr: ko total

en: mapped: %ldK    writeable/private: %ldK    shared: %ldK
fr: mappé: %ldK     inscriptible/privé: %ldK   partagé: %ldK

en: config line too long - line %d
fr: ligne de configuration trop longue – ligne %d

en: unsupported section found in the config - line %d
fr: section non supportée dans la config – ligne %d

en: syntax error found in the config - line %d
fr: erreur de syntaxe dans la config – ligne %d

en: memory allocation failed
fr: l'allocation de mémoire a échoué

en: the file already exists - delete or rename it first
fr: le fichier existe déjà – effacez ou renommez-le d'abord

en: HOME variable undefined
fr: variable HOME non définie

en: option -r is ignored as SunOS compatibility
fr: l'option -r est ignorée par compatibilité avec SunOS

en: options -c, -C, -d, -n, -N, -x, -X are mutually exclusive
fr: les options -c, -C, -d, -n, -N, -x, -X sont mutuellement exclusives

en: options -p, -q are mutually exclusive with -n, -N
fr: les options -p et -q sont exclues avec -n et -N

en: too many arguments
fr: trop d'arguments

en: rc file successfully created, feel free to edit the content
fr: fichier rc créé avec succès, vous pouvez éditer son contenu

en: couldn't create the rc file
fr: le fichier rc n'a pu être créé

en: ~/.%src file successfully created, feel free to edit the content
fr: fichier ~/.%src créé, vous pouvez éditer son contenu

en: couldn't create ~/.%src
fr: n'a pu créer ~/.%src

en: argument missing
fr: argument manquant

en: couldn't read the rc file
fr: le fichier rc n'a pu être lu

en: couldn't read ~/.%src
fr: n'a pu lire ~/.%src

en: library failed pids statistics
fr: la bibliothèque a échoué dans les statistiques des pids

en: Signal %d (%s) caught by %s (%s).
fr: Signal %d (%s) intercepté par %s (%s).

en: please report this bug
fr: merci de rapporter ce bug

en: fatal library error, reap
fr: erreur fatale de la bibliothèque, reap

en: could not find ppid
fr: n'a pu trouver le ppid

en: could not find start_time
fr: n'a pu trouver start_time

en: your %dx%d screen size is bogus. expect trouble
fr: votre taille d'écran %dx%d est fausse. Attendez-vous à des problèmes

en: environment specified an unknown personality
fr: l'environnement a spécifié une personnalité inconnue

en: cannot strdup() personality text
fr: le texte de la personnalité ne peut être dupliqué avec strdup()

en: fatal library error, context
fr: erreur fatale de la bibliothèque, context

en: fatal library error, lookup self
fr: erreur fatale de la bibliothèque, recherche de sois-même

note: Translation Note: . The following translatable word will be used to recognize the . user's request for help text.  In other words, the translation . you provide will alter program behavior. . . It must be limited to 15 characters or less.
en: help
fr: aide

note: Translation Hint, Pair #2
en: list
fr: liste

note: Translation Hint, Pair #3
en: output
fr: sortie

en: t
fr: h

note: Translation Hint, Pair #5
en: misc
fr: divers

en: m
fr: d

note: Translation Hint, Pair #6
en: all
fr: tous

en: a
fr: t

en: 
    Basic options:
fr: 
    Options de base:

en:  -A, -e               all processes
fr:  -A, -e               tous les processus

en:  -a                   all with tty, except session leaders
fr:  -a                   tous avec un tty sauf les têtes de sessions

en:   a                   all with tty, including other users
fr:   a                   tous avec un tty y compris les autres utilisateurs

en:  -d                   all except session leaders
fr:  -d                   tous sauf les têtes de sessions

en:  -N, --deselect       negate selection
fr:  -N, --deselect       inverse la sélection

en:   r                   only running processes
fr:   r                   seuls les processus s'exécutant

en:   T                   all processes on this terminal
fr:   T                   tous les processus sur ce terminal

en:   x                   processes without controlling ttys
fr:   x                   processus sans ttys contrôlant

en: 
    Selection by list:
fr: 
    Sélection par liste:

en:  -C <command>         command name
fr:  -C <commande>        nom de la commande

en:  -G, --Group <GID>    real group id or name
fr:  -G, --Group <GID>    ID ou nom réel du groupe

en:  -g, --group <group>  session or effective group name
fr:  -g, --group <groupe> session ou nom de group effectif

en:  -p, p, --pid <PID>   process id
fr:  -p, p, --pid <PID>   ID du processus

en:         --ppid <PID>  parent process id
fr:         --ppid <PID>  ID du processus parent

en:  -q, q, --quick-pid <PID>
                          process id (quick mode)
fr:  -q, q, --quick-pid <PID>
                          ID du processus (mode rapide)

en:  -s, --sid <session>  session id
fr:  -s, --sid <session>  ID de session

en:  -u, U, --user <UID>  effective user id or name
fr:  -u, U, --user <UID>  nom ou ID de l'utilisateur effectif

en:  -U, --User <UID>     real user id or name
fr:  -U, --User <UID>     nom ou ID de l'utilisateur réel

en: 
      The selection options take as their argument either:
        a comma-separated list e.g. '-u root,nobody' or
        a blank-separated list e.g. '-p 123 4567'
fr: 
      Les options de sélection prennent comme argument
        une liste séparée par des virgules (par exemple,
        « -u root,nobody ») ou une liste séparée par des
        espaces (par exemple, « -p 123 4567 »)

en: 
    Output formats:
fr: 
    Formats de sortie:

en:  -D <format>          date format for lstart
fr:  -D <format>          format de date pour lstart

en:  -F                   extra full
fr:  -F                   vraiment complet

en:  -f                   full-format, including command lines
fr:  -f                   format complet y compris les lignes de commande

en:   f, --forest         ascii art process tree
fr:  f, --forest          arbre des processus en art ascii

en:  -H                   show process hierarchy
fr:  -H                   montre la hiérarchie des processus

en:  -j                   jobs format
fr:  -j                   format de la tâche

en:   j                   BSD job control format
fr:   j                   format de contrôle de la tâche BSD

en:  -l                   long format
fr:  -l                   format long

en:   l                   BSD long format
fr:   l                   format long BSD

en:  -M, Z                add security data (for SELinux)
fr:  -M, Z                ajoute les données de sécurité (pour SELinux)

en:  -O <format>          preloaded with default columns
fr:  -O <format>          pré-remplir avec les colonnes par défaut

en:   O <format>          as -O, with BSD personality
fr:   O <format>          comme -O avec la personnalité BSD

en:  -o, o, --format <format>
                          user-defined format
fr:  -o, o, --format <format>
                          format défini par l'utilisateur

en:   -P                  add psr column
fr:   -P                  ajouter la colonne psr

en:   s                   signal format
fr:   s                   format de signal

en:   u                   user-oriented format
fr:   u                   format orienté utilisateur

en:   v                   virtual memory format
fr:   v                   format de mémoire virtuelle

en:   X                   register format
fr:   X                   format de registre

en:  -y                   do not show flags, show rss vs. addr (used with -l)
fr:  -y                   ne montre pas les fanions, montre rss/adr (utilisé avec -l)

en:      --context        display security context (for SELinux)
fr:      --context        affiche le contexte de sécurité (pour SELinux)

en:      --headers        repeat header lines, one per page
fr:      --headers        répète les lignes d'en-tête, une par page

en:      --no-headers     do not print header at all
fr:      --no-headers     ne pas afficher du tout d'en-tête

en:      --cols, --columns, --width <num>
                          set screen width
fr:      --cols, --columns, --width <num>
                          change la largeur de l'écran

en:      --rows, --lines <num>
                          set screen height
fr:      --rows, --lines <num>
                          change la hauteur de l'écran

en:      --signames       display signal masks using signal names
fr:      --signames       lister les masques des signaux en utilisant les noms des signaux

en: 
    Show threads:
fr: 
    Montre les threads:

en:   H                   as if they were processes
fr:   H                   comme si ils étaient des processus

en:  -L                   possibly with LWP and NLWP columns
fr:  -L                   éventuellement avec les colonnes LWP et NLWP

en:  -m, m                after processes
fr:  -m, m                après les processus

en:  -T                   possibly with SPID column
fr:  -T                   éventuellement avec la colonne SPID

en: 
    Miscellaneous options:
fr: 
    Options diverses:

en:  -c                   show scheduling class with -l option
fr:  -c                   montre la classe d'ordonnancement avec l'option -l

en:   c                   show true command name
fr:   c                   montre le vrai nom de commande

en:   e                   show the environment after command
fr:   e                   montre l'environnement après la commande

en:   k,    --sort        specify sort order as: [+|-]key[,[+|-]key[,...]]
fr:   k,    --sort        indique l'ordre de tri: [+|-]clé[,[+|-]clé[,…]]

en:   L                   show format specifiers
fr:   L                   montre le spécificateur de format

en:   n                   display numeric uid and wchan
fr:   n                   affiche les uid et wchan sous forme numérique

en:   S,    --cumulative  include some dead child process data
fr:   S,    --cumulative  inclus quelques données sur les processus enfants terminés

en:  -y                   do not show flags, show rss (only with -l)
fr:  -y                   ne montre pas les fanions, montre rss (uniquement avec -l)

en:  -V, V, --version     display version information and exit
fr:  -V, V, --version     affiche les informations de version et arrête

en:  -w, w                unlimited output width
fr:  -w, w                sortie sur largeur illimitée

en: 
            --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>
                          display help and exit
fr: 
            --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>
                          affiche l'aide et arrête

note: Translation Notes for ps Help #2 --------------------------------- .  Most of the following c-format string is derived from the 6 .  pairs of words + chars mentioned above in "Notes for ps Help #1". . .  In its full English form, help text would look like this: .      Try 'ps --help <simple|list|out
en: 
     Try '%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>'
      or '%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>'
     for additional help text.
fr: 
     Essayez '%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>'
      ou '%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>'
     pour plus d'aide.

en: 
    For more details see ps(1).
fr: 
    Pour plus de détails, consultez ps(1).

en: Unable to get system boot time
fr: Impossible d'obtenir l'heure de démarrage du système

en: Unable to get total memory
fr: Impossible d'obtenir la mémoire totale

en: fix bigness error
fr: corriger l'erreur d'ordre des octets

en: bad alignment code
fr: mauvais code d'alignement

en: the option is exclusive:
fr: l'option est exclusive:

en: process ID list syntax error
fr: erreur de syntaxe dans la liste des ID de processus

en: process ID out of range
fr: ID de processus hors limites

en: user name does not exist
fr: le nom d'utilisateur n'existe pas

en: user ID out of range
fr: ID utilisateur hors limites

en: group name does not exist
fr: le nom du groupe n'existe pas

en: group ID out of range
fr: ID du groupe hors limites

en: TTY could not be found
fr: le TTY n'a pu être trouvé

en: list member was not a TTY
fr: l'élément de la liste n'était pas un TTY

en: improper list
fr: liste incorrecte

en: list of command names must follow -C
fr: la liste des noms de commandes doit suivre -C

en: date format must follow -D
fr: un format de date doit suivre -D

en: list of real groups must follow -G
fr: la liste des groupes réels doit suivre -G

en: list of jobs must follow -J
fr: la liste des tâches doit suivre -J

en: format or sort specification must follow -O
fr: la spécification de format ou de tri doit suivre -O

en: list of PRM groups must follow -R
fr: la liste des groupes PRM doit suivre -R

en: list of real users must follow -U
fr: la liste des utilisateurs réels doit suivre -U

en: list of session leaders OR effective group names must follow -g
fr: la liste des têtes de sessions OU des noms de groupes effectifs doit suivre -g

en: list of session leaders OR effective group IDs was invalid
fr: la liste des têtes de sessions OU des ID de groupes effectifs était invalide

en: format specification must follow -o
fr: le spécificateur de format doit suivre -o

en: list of process IDs must follow -p
fr: la liste des ID des processus doit suivre -p

en: the -r option is reserved
fr: l'option -r est réservée

en: list of session IDs must follow -s
fr: la liste des ID de sessions doit suivre -s

en: list of terminals (pty, tty...) must follow -t
fr: la liste des terminaux (pty, tty…) doit suivre -t

en: list of users must follow -u
fr: la liste des utilisateurs doit suivre -u

en: must set personality to get -x option
fr: la personnalité doit être définie pour avoir l'option -x

en: list of zones (contexts, labels, whatever?) must follow -z
fr: la liste des zones (contextes, étiquettes, quoi d'autre ?) doit suivre -z

en: embedded '-' among SysV options makes no sense
fr: un « - » incrusté dans les options SysV n'a pas de sens

en: unsupported SysV option
fr: option SysV non supportée

en: cannot happen - problem #1
fr: ne peut se produire – problème #1

en: cannot happen - problem #2
fr: ne peut se produire – problème #2

en: second chance parse failed, not BSD or SysV
fr: l'analyse de la seconde chance a échoué: pas BSD ni SysV

en: option A is reserved
fr: l'option A est réservée

en: option C is reserved
fr: l'option C est réservée

en: format or sort specification must follow O
fr: la spécification de format ou de tri doit suivre O

en: list of users must follow U
fr: la liste des utilisateurs doit suivre U

en: obsolete W option not supported (you have a /dev/drum?)
fr: l'option obsolète W n'est pas supportée (avez-vous un /dev/drum ?)

en: only one heading option may be specified
fr: une seule option d'en-tête peut être spécifiée

en: long sort specification must follow 'k'
fr: la spécification de tri long doit suivre « k »

en: format specification must follow o
fr: la spécification de format doit suivre o

en: list of process IDs must follow p
fr: la liste des ID de processus doit suivre p

en: embedded '-' among BSD options makes no sense
fr: un « - » incrusté dans les options BSD n'a pas de sens

en: unsupported option (BSD syntax)
fr: option non supportée (syntaxe BSD)

en: unknown gnu long option
fr: option longue gnu inconnue

en: list of real groups must follow --Group
fr: la liste des groupes réels doit suivre --Group

en: list of real users must follow --User
fr: la liste des utilisateurs réels doit suivre --User

en: number of columns must follow --cols, --width, or --columns
fr: le nombre de colonnes doit suivre --cols, --width ou --columns

en: option --cumulative does not take an argument
fr: l'option --cumulative ne prend pas d'argument

en: date format must follow --date-format
fr: un format de date doit suivre --date-format

en: option --deselect does not take an argument
fr: l'option --deselect ne prend pas d'argument

en: option --no-heading does not take an argument
fr: l'option --no-heading ne prend pas d'argument

en: option --heading does not take an argument
fr: l'option --heading ne prend pas d'argument

en: option --forest does not take an argument
fr: l'option --forest ne prend pas d'argument

en: format specification must follow --format
fr: la spécification de format doit suivre --format

en: list of effective groups must follow --group
fr: la liste des groupes effectifs doit suivre --group

en: list of process IDs must follow --pid
fr: la liste des ID de processus doit suivre --pid

en: list of process IDs must follow --ppid
fr: la liste des ID de processus doit suivre --ppid

en: number of rows must follow --rows or --lines
fr: le nombre de lignes doit suivre --rows ou --lines

en: some sid thing(s) must follow --sid
fr: quelques choses sid doivent suivre --sid

en: long sort specification must follow --sort
fr: la spécification de tri longue doit suivre --sort

en: list of ttys must follow --tty
fr: la liste des tty doit suivre --tty

en: list of effective users must follow --user
fr: la liste des utilisateurs effectifs doit suivre --user

en: way bad
fr: très mauvais

en: garbage option
fr: option crasse

en: something broke
fr: quelque chose de cassé

en: thread display conflicts with forest display
fr: l'affichage par threads est en conflit avec l'affichage de type forêt

en: thread flags conflict; can't use H with m or -m
fr: conflit dans les fanions de threads: H ne peut être utilisé avec m ou -m

en: thread flags conflict; can't use both m and -m
fr: conflit dans les fanions de threads: m et -m ne peuvent être utilisés ensemble

en: thread flags conflict; can't use both -L and -T
fr: conflit dans les fanions de threads: -L et -T ne peuvent être utilisés ensemble

en: error: %s
fr: erreur: %s

en: process selection options conflict
fr: conflit dans les options de sélection des processus

en: seriously crashing: goodbye cruel world
fr: plantage sérieux: adieu monde cruel

en: missing AIX field descriptor
fr: descripteur de champ AIX manquant

en: improper AIX field descriptor
fr: descripteur de champ AIX incorrect

en: unknown AIX field descriptor
fr: descripteur de champ AIX inconnu

en: AIX field descriptor processing bug
fr: bug dans le traitement du descripteur de champ AIX

en: unknown user-defined format specifier "%s"
fr: spécificateur de format défini par l'utilisateur « %s » inconnu

en: empty format list
fr: liste de format vide

en: improper format list
fr: liste de format incorrecte

en: column widths must be unsigned decimal numbers
fr: les largeurs de colonnes doivent être des nombres décimaux non signés

en: can not set width for a macro (multi-column) format specifier
fr: la largeur ne peut pas être définie pour une macro (multi colonne) de spécificateur de format

en: improper sort list
fr: liste de tri incorrecte

en: empty sort list
fr: liste de tri vide

en: unknown sort specifier
fr: spécificateur de tri inconnu

en: bad sorting code
fr: mauvais code de tri

en: PPID sort and forest output conflict
fr: conflit entre le tri de PPID et l'affichage de type forêt

en: option -O can not follow other format options
fr: l'option -O ne peut pas suivre d'autres options de format

en: multiple sort options
fr: options de tri multiples

en: option O is neither first format nor sort order
fr: l'option O n'est ni le premier format ni un ordre de tri

en: modifier -y without format -l makes no sense
fr: le modificateur -y sans le format -l n'a pas de sens

en: bug: must reset the list first
fr: bug: la liste doit être réinitialisée d'abord

en: tell <procps@freelists.org> what you expected
fr: dites à <procps@freelists.org> ce que vous attendiez

en: tell <procps@freelists.org> what you want (-L/-T, -m/m/H, and $PS_FORMAT)
fr: dites à <procps@freelists.org> ce que vous voulez (-L/-T, -m/m/H et $PS_FORMAT)

en: warning: $PS_FORMAT ignored. (%s)
fr: attention: $PS_FORMAT est ignoré. (%s)

en: conflicting format options
fr: options de format en conflit

en: can not use output modifiers with user-defined output
fr: un modificateur de sortie ne peut pas être utilisé avec une sortie définie par l'utilisateur

en: -L/-T with H/m/-m and -o/-O/o/O is nonsense
fr: -L/-T avec H/m/-m et -o/-O/o/O n'a pas de sens

en: internal error: no PID or PPID for -j option
fr: erreur interne: pas de PID ou de PPID pour l'option -j

en: lost my PGID
fr: j'ai perdu mon PGID

en: internal error: no PRI for -c option
fr: erreur interne: pas de PRI pour l'option -c

en: lost my CLS
fr: j'ai perdu mon CLS

en: -T with H/-m/m but no PID for SPID to follow
fr: -T avec H/-m/m mais aucun PID à suivre pour SPID

en: -L with H/-m/m but no PID/PGID/SID/SESS for NLWP to follow
fr: -L comme H/-m/m mais sans PID/PGID/SID/SESS à suivre pour NLWP

en:  %s [options] pid...
fr:  %s [options] pid…

en: invalid process id: %s
fr: ID de processus invalide: %s

en: Unable to create pid Pids_info structure
fr: Impossible de créer la structure Pids_info du pid

en: Unable to load process information
fr: Impossible de charger les informations du processus

en:  %s [new priority] [options] <expression>
fr:  %s [nouvelle priorité] [options] <expression>

en:  -f, --fast         fast mode (not implemented)
fr:  -f, --fast         mode rapide (pas encore disponible)

en:  -i, --interactive  interactive
fr:  -i, --interactive  interactif

en:  -l, --list         list all signal names
fr:  -l, --list         liste tous les noms de signaux

en:  -L, --table        list all signal names in a nice table
fr:  -L, --table        liste tous les noms de signaux dans une belle table

en:  -n, --no-action    do not actually kill processes; just print what would happen
fr:  -n, --no-action    ne tue pas réellement le processus. Affiche simplement ce qui va se passer

en:  -v, --verbose      explain what is being done
fr:  -v, --verbose      explique ce qui est en train de se produire

en:  -w, --warnings     enable warnings (not implemented)
fr:  -w, --warnings     active les avertissements (pas disponible)

en: Expression can be: terminal, user, pid, command.
    The options below may be used to ensure correct interpretation.
fr: L'expression peut être: terminal, user, pid, command.
    Les options ci-dessous peuvent être utilisées pour assurer une interprétation correcte.

en:  -c, --command <command>  expression is a command name
fr:  -c, --command <commande> l'expression est un nom de commande

en:  -p, --pid <pid>          expression is a process id number
fr:  -p, --pid <pid>          l'expression est un numéro d'identification de processus

en:  -t, --tty <tty>          expression is a terminal
fr:  -t, --tty <tty>          l'expression est un terminal

en:  -u, --user <username>    expression is a username
fr:  -u, --user <nom_utilisateur> l'expression est un nom d'utilisateur

en: Alternatively, expression can be:
fr: L'expression peut aussi être:

en:  --ns <pid>               match the processes that belong to the same
                              namespace as <pid>
fr:  --ns <pid>               fait correspondre les processus qui appartiennent
                              au même espace de nom que <pid>

en:  --nslist <ns,...>        list which namespaces will be considered for
                              the --ns option; available namespaces are
    :                          ipc, mnt, net, pid, user, uts
fr:  --nslist <en,…>          liste quels espaces de noms vont être pris en
                              considération par l'option --ns. Les espaces de noms
                              disponibles sont: ipc, mnt, net, pid, user, uts

en: 
    The default signal is TERM. Use -l or -L to list available signals.
    Particularly useful signals include HUP, INT, KILL, STOP, CONT, and 0.
    Alternate signals may be specified in three ways: -SIGKILL -KILL -9
fr: 
    Le signal par défaut est TERM. Utilisez -l ou -L pour afficher les signaux
    disponibles. Les signaux particulièrement utiles comprennent HUP, INT, KILL,
    STOP, CONT et 0. Les signaux peuvent aussi être spécifiés de trois manières:
    -SIGKILL -KILL -9

en: 
    The default priority is +4. (snice +4 ...)
    Priority numbers range from +20 (slowest) to -20 (fastest).
    Negative priority numbers are restricted to administrative users.
fr: 
    La priorité par défaut est +4. (snice +4 …)
    La priorité prend une valeur entre +20 (le plus bas) à -20 (le plus rapide).
    Les priorités négatives sont accessibles aux seuls administrateurs.

en: priority %lu out of range
fr: priorité %lu hors limites

en: invalid pid number %s
fr: numéro de pid %s invalide

en: error reading reference namespace information
fr: erreur lors de la lecture de l'information de l'espace de nom de référence

en: invalid namespace list
fr: liste d'espace de noms invalide

en: no process selection criteria
fr: aucun critère de sélection de processus

en: general flags may not be repeated
fr: les fanions généraux ne peuvent pas être répétés

en: -i makes no sense with -v, -f, and -n
fr: -i n'a pas de sens avec -v, -f et -n

en: -v makes no sense with -i and -f
fr: -v n'a pas de sens avec -i et -f

en: skill: "%s" is not supported
fr: compétence: « %s » n'est pas supporté

en:  -d, --delay <secs>  delay updates
fr:  -d, --delay <secs>  délai des mises à jour

en:  -o, --once          only display once, then exit
fr:  -o, --once          n'affiche qu'une seule fois puis arrête

en:  -s, --sort <char>   specify sort criteria by character (see below)
fr:  -s, --sort <car>    spécifie le critère de tri par caractère (voir plus bas)

en: 
    The following are valid sort criteria:
fr: 
    Voici les critères de tri acceptés:

en:  a: sort by number of active objects
fr:  a: trie selon le nombre d'objets actifs

en:  b: sort by objects per slab
fr:  b: trie selon les objets dans le slab

en:  c: sort by cache size
fr:  c: trie selon la taille de la cache

en:  l: sort by number of slabs
fr:  l: trie selon le nombre de slabs

en:  v: sort by (non display) number of active slabs
fr:  v: trie selon le nombre de slabs actives (non affiché)

en:  n: sort by name
fr:  n: trie par nom

en:  o: sort by number of objects (the default)
fr:  o: tri selon le nombre d'objets (choix par défaut)

en:  p: sort by (non display) pages per slab
fr:  p: trie selon les pages par slab (non affiché)

en:  s: sort by object size
fr:  s: trie par taille d'objet

en:  u: sort by cache utilization
fr:  u: trie selon l'utilisation de la cache

en: Cannot combine -d and -o options
fr: Les options -d et -o ne peuvent pas être combinées

en: illegal delay
fr: délai illégal

en: delay must be positive integer
fr: le délai doit être un nombre entier positif

en: Error getting slab summary results
fr: Erreur lors de l'obtention des résultats du résumé slab

note: Translation Hint: Next five strings must not * exceed a length of 35 characters.
en: Active / Total Objects (% used)
fr: Actif / Total Objets (% utilisé)

en: Active / Total Slabs (% used)
fr: Actif / Total Slabs (% utilisé)

en: Active / Total Caches (% used)
fr: Actif / Total Caches (% utilisé)

en: Active / Total Size (% used)
fr: Actif / Taille Totale (% utilisé)

en: Minimum / Average / Maximum Object
fr: Minimum / Moyenne / Maximum (Objet)

note: Translation Hint: Please keep alignment of the * following intact.
en:   OBJS ACTIVE  USE OBJ SIZE  SLABS OBJ/SLAB CACHE SIZE NAME
fr:   OBJS ACTIF  UTIL OBJ DIM   SLABS OBJ/SLAB CACHE DIM  NOM

en: Unable to create slabinfo structure
fr: Impossible de créer la structure slabinfo

en: terminal setting retrieval
fr: récupération des paramètres du terminal

en: Unable to get slabinfo node data
fr: Impossible d'obtenir les données du nœud slabinfo

en: Unable to sort slab nodes
fr: impossible de trier les nœuds slab

en: Path is not under %s: %s
fr: Le chemin n'est pas sous %s : %s

en: separators should not be repeated: %s
fr: les séparateurs ne devraient pas être répétés: %s

en:  %s [options] [variable[=value] ...]
fr:  %s [options] [variable[=valeur] …]

en:   -a, --all            display all variables
fr:   -a, --all            affiche toutes les variables

en:   -A                   alias of -a
fr:   -A                   synonyme de -a

en:   -X                   alias of -a
fr:   -X                   synonyme de -a

en:       --deprecated     include deprecated parameters to listing
fr:       --deprecated     inclus les paramètres dépréciés dans la liste

en:       --dry-run        Print the key and values but do not write
fr:       --dry-run        Afficher les clés et les valeurs sans les écrire

en:   -b, --binary         print value without new line
fr:   -b, --binary         affiche la valeur sans retour à la ligne

en:   -e, --ignore         ignore unknown variables errors
fr:   -e, --ignore         ignore les erreurs des variables inconnues

en:   -N, --names          print variable names without values
fr:   -N, --names          affiche les noms des variables sans les valeurs

en:   -n, --values         print only values of the given variable(s)
fr:   -n, --values         affiche uniquement les valeurs de la variable donnée

en:   -p, --load[=<file>]  read values from file
fr:   -p, --load[=<fichier>]
                           lis les valeurs dans le fichier

en:   -f                   alias of -p
fr:   -f                   synonyme de -p

en:       --system         read values from all system directories
fr:       --system         lis les valeurs depuis tous les répertoires systèmes

en:   -r, --pattern <expression>
                           select setting that match expression
fr:   -r, --pattern <expression>
                           sélectionne les paramètres qui correspondent à l'expression

en:   -q, --quiet          do not echo variable set
fr:   -q, --quiet          ne répète pas la variable changée

en:   -w, --write          enable writing a value to variable
fr:   -w, --write          active l'écriture d'une valeur dans la variable

en:   -o                   does nothing
fr:   -o                   ne fait rien

en:   -x                   does nothing
fr:   -x                   ne fait rien

en:   -d                   alias of -h
fr:   -d                   synonyme de -h

en: "%s" is an unknown key
fr: « %s » est une clé inconnue

en: cannot stat %s
fr: impossible d'obtenir les stat de %s

en: permission denied on key '%s'
fr: permission refusée sur la clé « %s »

en: reading key "%s"
fr: lecture de la clé « %s »

en: unable to open directory "%s"
fr: impossible d'ouvrir le répertoire « %s »

en: strdup key
fr: clé strdup

en: setting key "%s"
fr: change la clé « %s »

en: "%s" is an unknown key%s
fr: « %s » est une clé inconnue%s

en: , ignoring
fr:  ignorée

en: permission denied on key "%s"%s
fr: permission refusée sur la clé « %s »%s

en: setting key "%s"%s
fr: change la clé « %s »%s

en: %s(%d): invalid syntax, continuing...
fr: %s(%d): erreur de syntaxe, je continue…

en: GLOB_TILDE is not supported on your platform, the tilde in "%s" won't be expanded.
fr: GLOB_TILDE n'est pas supporté sur votre plate-forme. Le tilde dans « %s » ne sera pas remplacé.

en: glob failed
fr: glob a échoué

en: cannot open "%s"
fr: impossible d'ouvrir « %s »

en: * Applying %s ...
fr: * Applique %s …

en: no variables specified
    Try `%s --help' for more information.
fr: pas de variable spécifiée
    Essayez « %s --help » pour plus d'informations.

en: options -N and -q cannot coexist
    Try `%s --help' for more information.
fr: les options -N et -q ne peuvent pas coexister
    Essayez « %s --help » pour plus d'informations.

en: screen too small or too large
fr: écran trop petit ou trop grand

en: screen too small
fr: écran trop petit

en:  -d, --delay <secs>  update delay in seconds
fr:  -d, --delay <secs>  délai de mise à jour en secondes

en:  -s, --scale <num>   vertical scale
fr:  -s, --scale <num>   échelle verticale

en: scale cannot be negative
fr: l'échelle ne peut pas être négative

en: too large delay value
fr: valeur de délai trop grande

en: can not open tty
fr: le tty ne peut être ouvert

en: Load average file /proc/loadavg does not exist
fr: Le fichier de charge moyenne /proc/loadavg n'existe pas

en: Unable to get load average
fr: Impossible d'obtenir la charge moyenne

en: writing to tty failed
fr: l'écriture dans le tty a échoué

en: Process Id
fr: ID processus

en: Parent Process pid
fr: ID processus parent

en: Effective User Id
fr: ID util. effectif

note: Translation Hint: maximum 'USER' = 8 +
en: USER
fr: UTIL.

en: Effective User Name
fr: Nom util. effectif

en: Real User Id
fr: ID util. réel

en: Real User Name
fr: Nom util. réel

en: Saved User Id
fr: ID util. sauvé

en: Saved User Name
fr: Nom util. sauvé

en: Group Id
fr: ID groupe

note: Translation Hint: maximum 'GROUP' = 8 +
en: GROUP
fr: GROUPE

en: Group Name
fr: Nom groupe

en: Process Group Id
fr: ID groupe proc.

en: Controlling Tty
fr: TTY contrôlant

en: Tty Process Grp Id
fr: ID grp tty proc.

en: Session Id
fr: ID session

en: Priority
fr: Priorité

en: Nice Value
fr: Politesse

en: Number of Threads
fr: Nombre de threads

en: Last Used Cpu (SMP)
fr: Dernier CPU utilisé

en: CPU Usage
fr: Util. CPU

note: Translation Hint: maximum '' = 6
en: TIME
fr: TEMPS

en: CPU Time
fr: Temps CPU

note: Translation Hint: maximum 'TIME+' = 9
en: TIME+
fr: TEMPS+

en: CPU Time, hundredths
fr: Temps CPU (centièmes)

en: Memory Usage (RES)
fr: Util. mémoire (RES)

en: Virtual Image (KiB)
fr: Image virtuelle (Kio)

note: Translation Hint: maximum 'SWAP' = 6
en: SWAP
fr: ÉCH.

en: Swapped Size (KiB)
fr: Taille écrite dans le swap (Kio)

en: Resident Size (KiB)
fr: Taille résid. (Kio)

en: Code Size (KiB)
fr: Taille code (Kio)

en: Data+Stack (KiB)
fr: Data+pile (Kio)

en: Shared Memory (KiB)
fr: Mem partagée (Kio)

en: Major Page Faults
fr: Fautes page majeurs

en: Minor Page Faults
fr: Fautes page mineurs

en: Dirty Pages Count
fr: Pages modifiées

en: Process Status
fr: Statut processus

note: Translation Hint: maximum 'COMMAND' = variable
en: COMMAND
fr: COM.

en: Command Name/Line
fr: Nom/ligne commande

en: Sleeping in Function
fr: Dors dans fonction

note: Translation Hint: maximum 'Flags' = 8
en: Flags
fr: Fanions

en: Task Flags <sched.h>
fr: Fanions tâche <sched.h>

en: Control Groups
fr: Groups contrôle

en: Supp Groups IDs
fr: ID groups sup

en: Supp Groups Names
fr: Noms groups sup

en: Thread Group Id
fr: ID group thread

en: OOMEM Adjustment
fr: Ajustement OOMEM

en: OOMEM Score current
fr: Score OOMEM actuel

note: Translation Hint: the abbreviation 'vars' below is shorthand for 'variables'
en: Environment vars
fr: Var. d'environnement

en: Major Faults delta
fr: Delta fautes maj

en: Minor Faults delta
fr: Delta fautes min

note: Translation Hint: maximum 'USED' = 6
en: USED
fr: UTIL

en: Res+Swap Size (KiB)
fr: Taille res+éch (Kio)

en: IPC namespace Inode
fr: Inode esp nom IPC

en: MNT namespace Inode
fr: Inode esp nom MNT

en: NET namespace Inode
fr: Inode esp nom NET

en: PID namespace Inode
fr: Inode esp nom PID

en: USER namespace Inode
fr: Inode esp nom USER

en: UTS namespace Inode
fr: Inode esp nom UTS

en: LXC container name
fr: Nom container LXC

en: RES Anonymous (KiB)
fr: RES Anonymes (Kio)

en: RES File-based (KiB)
fr: RES Basé fichier (Kib)

en: RES Locked (KiB)
fr: RES verrouillé (Kio)

en: RES Shared (KiB)
fr: RES partagée (Kio)

en: Control Group name
fr: Nom groupe contrôle

en: Last Used NUMA node
fr: Dernier nœud NUMA utilisé

en: Login User Id
fr: ID util. connecté

en: Executable Path
fr: Chemin de l'exécutable

en: Proportion File, KiB
fr: Proportion Fichier, KiB

en: Unique RSS, KiB
fr: RSS unique, KiB

note: Translation Hint: maximum 'ioR' = 6
en: ioR
fr: esL

en: I/O Bytes Read
fr: E/S Octets Lus

note: Translation Hint: maximum 'ioRop' = 5
en: ioRop
fr: esOpL

en: I/O Read Operations
fr: E/S Opérations Lecture

note: Translation Hint: maximum 'ioW' = 6
en: ioW
fr: esÉ

en: I/O Bytes Written
fr: E/S Octets Écrits

note: Translation Hint: maximum 'ioWop' = 5
en: ioWop
fr: esOpé

en: I/O Write Operations
fr: E/S Opérations Écriture

note: Translation Hint: maximum 'AGID' = 5
en: AGID
fr: IDAG

en: Autogroup Identifier
fr: Identificateur Autogroupe

en: Autogroup Nice Value
fr: Politesse Autogroupe

note: Translation Hint: maximum 'STARTED' = 7
en: STARTED
fr: DÉMAR

en: Start Time from boot
fr: Heure du démarrage

note: Translation Hint: maximum 'ELAPSED' = 7
en: ELAPSED
fr: ÉCOULÉ

en: Elapsed Running Time
fr: Temps de fonctionnement écoulé

en: CPU Utilization
fr: Utilisation CPU

note: Translation Hint: maximum '%CUC' = 7
en: %CUC
fr: %CUE

en: Utilization + child
fr: Utilisation + enfant

en: CGRP namespace Inode
fr: Inode esp nom CGRP

note: Translation Hint: maximum 'nsTIME' = 10 +
en: nsTIME
fr: nsTEMPS

en: TIME namespace Inode
fr: Inode esp nom TEMPS

note: Translation Notes ------------------------------------------------ .  It is strongly recommend that the --no-wrap command line option .  be used with all supporting translation tools, when available. . .  This group of lines contains both plain text and c-format strings. .  Some strings reflect swit
en: 	signal %d (%s) was caught by %s, please
    	send bug reports to <procps@freelists.org>
fr: 	le signal %d (%s) a été intercepté par %s, veuillez
    	envoyer les rapports de bogues à <procps@freelists.org>

en: bad delay interval '%s'
fr: mauvais intervalle de délai « %s »

en: bad iterations argument '%s'
fr: mauvais argument d'interactions « %s »

en: pid limit (%d) exceeded
fr: limite de pid (%d) dépassée

en: bad pid '%s'
fr: mauvais pid « %s »

en: -%c argument missing
fr: argument -%c manquant

en: bad width arg '%s'
fr: mauvais param de largeur « %s »

en: unknown option '%s'
fr: option « %s » inconnue

en: -d disallowed in "secure" mode
fr: -d interdit en mode « sure »

en: -d requires positive argument
fr: -d requiert un paramètre positif

en: %s from %s
fr: %s de %s

en: Forest mode %s
fr: Mode forêt %s

en: failed tty get
fr: échec de get sur le tty

en: failed tty set: %s
fr: échec de set sur le tty: %s

en: Choose field group (1 - 4)
fr: Choisissez le groupe du champ (1 à 4)

en: Command disabled, 'A' mode required
fr: Commande désactivée, mode « A » requis

en: Command disabled, activate %s with '-' or '_'
fr: Commande désactivée, activez %s avec « - » ou « _ »

en: No colors to map!
fr: Pas de couleur dans la correspondance !

en: Failed '%s' open: %s
fr: Échec à l'ouverture de « %s »: %s

en: Wrote configuration to '%s'
fr: Configuration écrite dans  « %s »

en: Change delay from %.1f to
fr: Change le délai de %.1f à

en: Show threads %s
fr: Montre les threads %s

en: Irix mode %s
fr: Mode Irix %s

en: PID to signal/kill [default pid = %d]
fr: PID à signaler/tuer [pid par défaut = %d]

en: Send pid %d signal [%d/sigterm]
fr: Envoyer au pid %d le signal [%d/sigterm]

en: Failed signal pid '%d' with '%d': %s
fr: Échec à l'envoi du signal « %2$d » au pid « %1$d »: %3$s

en: Invalid signal
fr: Signal invalide

en: PID to renice [default pid = %d]
fr: PID dont la courtoisie va changer [pid par défaut = %d]

en: Renice PID %d to value
fr: Change la courtoisie du PID %d à la valeur

en: Failed renice of PID %d to %d: %s
fr: La courtoisie du PID %d n'a pas pu être mise à %d: %s

en: Rename window '%s' to (1-3 chars)
fr: Renomme la fenêtre « %s » en (1-3 caractères)

en: Cumulative time %s
fr: Temps cumulé %s

en: Maximum tasks = %d, change to (0 is unlimited)
fr: Tâches maximum = %d, change en (0 pour illimité)

en: Invalid maximum
fr: Maximum invalide

en: Which user (blank for all)
fr: Quel utilisateur (vide pour tous)

en: Unknown command - try 'h' for help
fr: Commande inconnue – essayez « h » pour l'aide

en: scroll coordinates: y = %d/%d (tasks), x = %d/%d (fields)
fr: coordonnées de défilement: y= %d/%d (tâches), x = %d/%d (champs)

en: failed memory allocate
fr: échec de l'allocation de mémoire

en: failed memory re-allocate
fr: échec de la ré-allocation de mémoire

en: Unacceptable floating point
fr: Nombre décimal inacceptable

en: Invalid user
fr: Utilisateur invalide

en: forest view
fr: vue forêt

en: failed pid maximum size test
fr: le test du pid maximum a échoué

en: failed number of cpus test
fr: le test du nombre de CPU a échoué

en: incompatible rcfile, you should delete '%s'
fr: fichier rcfile incompatible, vous devriez effacer « %s »

en: window entry #%d corrupt, please delete '%s'
fr: l'entrée de fenêtre #%d est corrompue, veuillez effacer « %s »

en: Unavailable in secure mode
fr: Non disponible en mode sécurisé

en: Only 1 cpu detected
fr: Seulement 1 CPU détecté

en: Unacceptable integer
fr: Nombre entier inacceptable

en: conflicting process selections (U/p/u)
fr: sélections de processus conflictuelles (U/p/u)

en: Tasks
fr: Tâches

note: Translation Hint: The following word "another" must have 1 trailing space
en: another
fr: autre

en: Locate next inactive, use "L"
fr: Trouve le suivant inactif, utilisez « L »

en: Locate string
fr: Trouve chaîne

en: %s"%s" not found
fr: %s« %s » pas trouvé

en: width incr is %d, change to (0 default, -1 auto)
fr: largeur incr est %d, change à (0 défaut, -1 auto)

en: rcfile has inspect/other-filter error(s), save anyway?
fr: rcfile a une ou des erreur(s) d'entrée « inspect » ou d'autre filtre, écrire quand-même ?

en: unrecognized field name '%s'
fr: nom de champ « %s » non reconnu

en: even using field names only, window is now too small
fr: même en n'utilisant que les noms de champs, la fenêtre est maintenant trop petite

en: Open Files
fr: Ouvrir fichiers

en: NUMA Info
fr: Info NUMA

en: Log
fr: Journal

en: the '=' key will eventually show the actual file read or command(s) executed ...
fr: la touche « = » montera le fichier réellement lu ou la/les commande(s) exécutée(s)…

en: demo
fr: démo

en: This is simulated output representing the contents of some file or the output
    from some command.  Exactly which commands and/or files are solely up to you.
    
    Although this text is for information purposes only, it can still be scrolled
    and searched like real output will be.  You are encouraged to experiment with
    those features as explained in the prologue above.
    
    To enable real Inspect functionality, entries must be added to the end of the
    top personal personal configuration file.  You could use your favorite editor
    to accomplish this, taking care not to disturb existing entries.
    
    Another way to add entries is illustrated below, but it risks overwriting the
    rcfile.  Redirected echoes must not replace (>) but append (>>) to that file.
    
      /bin/echo -e "pipe\tOpen Files\tlsof -P -p %d 2>&1" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "file\tNUMA Info\t/proc/%d/numa_maps" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "pipe\tLog\ttail -n200 /var/log/syslog | sort -Mr" >> ~/.toprc
    
    If you don't know the location or name of the top rcfile, use the 'W' command
    and note those details.  After backing up the current rcfile, try issuing the
    above echoes exactly as shown, replacing '.toprc' as appropriate.  The safest
    approach would be to use copy then paste to avoid any typing mistakes.
    
    Finally, restart top to reveal what actual Inspect entries combined with this
    new command can offer.  The possibilities are endless, especially considering
    that 'pipe' type entries can include shell scripts too!
    
    For additional important information, please consult the top(1) man document.
    Then, enhance top with your very own customized 'file' and/or 'pipe' entries.
    
    Enjoy!
fr: Ceci est une sortie simulée représentant le contenu d'un fichier ou la sortie
    d'une commande. Quelle commande ou quel fichier dépend uniquement de vous.
    
    Bien que ce texte soit purement informatif, vous pouvez le faire défiler ou
    lancer une recherche comme une sortie réelle. Vous êtes encouragé à
    expérimenter ces fonctionnalités comme expliqué dans le prologue ci-dessus.
    
    Pour activer les fonctionnalités réelles d'Inspect, des entrées doivent être
    ajoutées à la fin du fichier personnel de configuration de top. Vous pouvez
    utiliser votre éditeur de texte pour accomplir ceci en prenant soin de ne
    pas démettre les entrées existantes.
    
    Une autre manière d'ajouter les entrées est illustrée ci-dessous mais il y
    a un risque qu'elle écrase le fichier rcfile. Les sorties echo redirigées
    ne doivent pas remplacer le contenu (>) mais bien ajouter (>>) à la fin
    du fichier.
    
      /bin/echo -e "pipe\tOpen Files\tlsof -P -p %d 2>&1" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "file\tNUMA Info\t/proc/%d/numa_maps" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "pipe\tLog\ttail -n200 /var/log/syslog | sort -Mr" >> ~/.toprc
    
    Si vous ignorez l'emplacement ou le nom du fichier rcfiled de top, utilisez
    la commande « W » et notez ces détails. Après avoir fait une copie de
    sauvegarde du fichier rcfile actuel, essayez les commandes echo ci-dessus
    exactement tel que montré. Remplacez « .toprc » par le bon nom de fichier.
    La manière la plus sûre est d'utiliser un copier/coller pour éviter les
    fautes de frappe.
    
    Finalement, redémarrez top pour révéler ce que les entrées Inspect combinées
    avec cette nouvelle commande peuvent offrir. Les possibilités sont illimitées,
    surtout en considérant que les entrées de type « pipe » peuvent inclure des
    scripts shell aussi !
    
    Pour obtenir plus d'informations importantes, veuillez vous référer à la
    documentation man de top(1). Ensuite, améliorez top avec vos propres entrées
    « file » et « pipe ».
    
    Amusez-vous~!

en: to enable 'Y' press <Enter> then type 'W' and restart top
fr: pour activer « Y », appuyez sur <Entrée> puis tapez « W » et redémarrez top

en: to enable 'Y' please consult the top man page (press Enter)
fr: pour activer « Y », consultez la page man de top (pressez Entrée)

en: Selection failed with: %s
fr: La sélection a échoué avec: %s

en: unable to inspect, pid %d not found
fr: impossible d'inspecter, pid %d pas trouvé

en: inspect at PID [default pid = %d]
fr: inspection du PID [pid par défaut = %d]

en: %s: %*d-%-*d lines, %*d-%*d columns, %lu bytes read
fr: %s: %*d-%-*d lignes, %*d-%*d colonnes, %lu octets lus

en: patience please, working ...
fr: merci de patienter, travail en cours…

en: working, use Ctrl-C to end ...
fr: travail en cour, utilisez Ctrl-C pour arrêter…

note: Translation Hint: Below are 2 abbreviations which can be as long as needed: .                 FLD = FIELD, VAL = VALUE
en: add filter #%d (%s) as: [!]FLD?VAL
fr: ajouter le filtre #%d (%s) comme: [!]FLD?VAL

en: ignoring case
fr: ignore les majuscules/minuscules

en: case sensitive
fr: sensible à la casse

en: duplicate filter was ignored
fr: le doublon dans les filtres a été ignoré

en: '%s' filter delimiter is missing
fr: délimiteur manquant dans le filtre « %s »

en: '%s' filter value is missing
fr: valeur manquante dans le filtre « %s »

en: include
fr: inclure

en: exclude
fr: exclure

en: <Enter> to resume, filters: %s
fr: <Enter> pour continuer, filtres: %s

en: none
fr: aucun

note: Translation Hint: The following word 'Node' should be exactly 4 characters, excluding leading %%, fmt chars & colon)
en: %%Node%-2d:
fr: %%Nœud%-2d:

en: expand which numa node (0-%d)
fr: développer quel nœud numa (0-%d)

en: invalid numa node
fr: nœud numa invalide

en: sorry, NUMA extensions unavailable
fr: désolé, les extensions NUMA ne sont pas disponibles

en: Swap
fr: Éch

en: library failed memory statistics, at %d: %s
fr: la bibliothèque a échoué dans les statistiques mémoire à %d : %s

en: library failed cpu statistics, at %d: %s
fr: la bibliothèque a échoué dans les statistiques du processeur à %d : %s

en: library failed pids statistics, at %d: %s
fr: la bibliothèque a échoué dans les statistiques des pids à %d : %s

en: bad memory scaling arg '%s'
fr: mauvais argument de mise à l'échelle de la mémoire « %s »

en: PID to collapse/expand [default pid = %d]
fr: PID à replier ou étendre [pid par défaut = %d]

en: wrong mode, command inactive
fr: mode incorrect, commande inactive

en: saving prevents older top from reading, save anyway?
fr: l'enregistrement empêche un ancien top de le lire, enregistrer malgré tout ?

en: failed sem_init() at %d: %s
fr: échec de sem_init() à %d : %s

en: failed pthread_create() at %d: %s
fr: échec de pthread_create() à %d : %s

en: sorry, restricted namespace with reduced functionality
fr: désolé, espace de nom restreint avec des fonctionnalités réduites

en: set pid %d AGNI value to
fr: définir la valeur AGNI du pid %d à

en: valid AGNI range is -20 to +19
fr: plage valide pour AGNI est -20 à +19

en: autogroup open failed, %s
fr: impossible d'ouvrir l'autogroupe, %s

en: autogroup write failed, %s
fr: échec d'écriture dans l'autogroupe, %s

en: command line for pid %d, %s
fr: ligne de commande pour le pid %d, %s

en: control groups for pid %d, %s
fr: groupes de contrôle pour le pid %d, %s

en: environment for pid %d, %s
fr: environnement pour le pid %d, %s

en: namespaces for pid %d, %s
fr: espaces de noms pour le pid %d, %s

en: supplementary groups for pid %d, %s
fr: groupes supplémentaires pour le pid %d, %s

en: message log, last 10 messages:
fr: journal des messages, 10 derniers messages :

note: Translation Notes ------------------------------------------------ .  It is strongly recommend that the --no-wrap command line option .  be used with all supporting translation tools, when available. . .  The next several text groups contain special escape sequences .  representing values used to in
en: Help for Interactive Commands~2 - %s
    Window ~1%s~6: ~1Cumulative mode ~3%s~2.  ~1System~6: ~1Delay ~3%.1f secs~2; ~1Secure mode ~3%s~2.
    
      Z~5,~1B~5,E,e   Global: '~1Z~2' colors; '~1B~2' bold; '~1E~2'/'~1e~2' summary/task memory scale
      l,t,m,I,0 Toggle: '~1l~2' load avg; '~1t~2' task/cpu; '~1m~2' memory; '~1I~2' Irix; '~10~2' zeros
      1,2,3,4,5 Toggle: '~11~2/~12~2/~13~2' cpu/numa views; '~14~2' cpus abreast; '~15~2' P/E-cores
      f,X       Fields: '~1f~2' add/remove/order/sort; '~1X~2' increase fixed-width fields
    
      L,&,<,> . Locate: '~1L~2'/'~1&~2' find/again; Move sort column: '~1<~2'/'~1>~2' left/right
      R,H,J,C . Toggle: '~1R~2' Sort; '~1H~2' Threads; '~1J~2' Num justify; '~1C~2' Coordinates
      c,i,S,j . Toggle: '~1c~2' Cmd name/line; '~1i~2' Idle; '~1S~2' Time; '~1j~2' Str justify
      x~5,~1y~5     . Toggle highlights: '~1x~2' sort field; '~1y~2' running tasks
      z~5,~1b~5     . Toggle: '~1z~2' color/mono; '~1b~2' bold/reverse (only if 'x' or 'y')
      u,U,o,O . Filter by: '~1u~2'/'~1U~2' effective/any user; '~1o~2'/'~1O~2' other criteria
      n,#,^O  . Set: '~1n~2'/'~1#~2' max tasks displayed; Show: ~1Ctrl~2+'~1O~2' other filter(s)
      V,v,F   . Toggle: '~1V~2' forest view; '~1v~2' hide/show children; '~1F~2' keep focused
    
    %s  ^G,K,N,U  View: ctl groups ~1^G~2; cmdline ~1^K~2; environment ~1^N~2; supp groups ~1^U~2
      Y,!,^E,P  Inspect '~1Y~2'; Combine Cpus '~1!~2'; Scale time ~1^E~2; View namespaces ~1^P~2
      W,q       Write config file '~1W~2'; Quit '~1q~2'
              ( commands shown with '.' require a ~1visible~2 task display ~1window~2 ) 
    Press '~1h~2' or '~1?~2' for help with ~1Windows~2,
    Type 'q' or <Esc> to continue
fr: Aide pour les commandes interactives~2 - %s
    Fenêtre ~1%s~6: ~1Mode cumulatif ~3%s~2.  ~1Système~6: ~1Délai ~3%.1f secs~2; ~1Mode sûr ~3%s~2.
    
      Z~5,~1B~5,E,e   Global: «~1Z~2» couleurs; «~1B~2» gras; «~1E~2»/«~1e~2» résumé/échelle mem tâches
      l,t,m,I,0 Commuter: «~1l~2» charge moy; «~1t~2» stats tâche/cpu; «~1m~2» info mem; «~1I~2» Mode Irix; «~10~2» zéros
      1,2,3,4,5 Commuter: «~11~2/~12~2/~13~2» vues cpus/numa; «~14~2» cpus par deux; «~15~2» cœurs P/E
      f,X       Champs: «~1f~2» ajouter/supprimer/ordre/tri; «~1X~2» augmenter largeur fixe
    
      L,&,<,> . Identifier: «~1L~2»/«~1&~2» chercher/encore; Déplacer colonne tri: «~1<~2»/«~1>~2» gauche/droite
      R,H,J,C . Commuter: «~1R~2» Tri; «~1H~2» Threads; «~1J~2» Justifier nombre, «~1C~2» Coordonnées
      c,i,S,j . Commuter: «~1c~2» Nom/ligne com; «~1i~2» Repos; «~1S~2» Temps; «~1j~2» Justifier chaîne
      x~5,~1y~5     . Commuter mise en évidence: «~1x~2» champ de tri; «~1y~2» tâches en cours
      z~5,~1b~5     . Commuter: «~1z~2» couleur/mono; «~1b~2» gras/inverse (uniquement avec « x » ou « y »)
      u,U,o,O . Filtrer par: «~1u~2»/«~1U~2» utilisateur eff/tous; «~1o~2»/«~1O~2» autre critère
      n,#,^O  . Changer: «~1n~2»/«~1#~2» tâches max affichées; Montrer: ~1Ctrl~2+«~1O~2» autre(s) filtre(s)
      V,v,F   . Commuter: «~1V~2» vue forêt; «~1v~2» montrer/cacher les enfants dans la vue forêt; «~1F~2» garder focus
    
    %s  ^G,K,N,U  Vue: grp ctl ~1^G~2; lignecmd ~1^K~2; environ. ~1^N~2; grp sup ~1^U~2
      Y,!^E,P   Inspecter «~1Y~2»; Combiner Cpus «~1!~2»; Échelle temps «~1^E~2», Voir espaces de noms ~1^P~2
      W,q       Écrire config «~1W~2»; Quitter «~1q~2»
             ( commandes montrée avec « . » exigent une ~1fenêtre~2 ~1visible~2 d'affichage des tâches ) 
    Appuyez sur «~1h̃~2» ou «~1?~2» pour l'aide sur les ~1Fenêtres~2,
    Appuyez sur « q » ou « Éch » pour continuer

en: Help for Windows / Field Groups~2 - "Current Window" = ~1 %s ~6
    
    . Use multiple ~1windows~2, each with separate config opts (color,fields,sort,etc)
    . The 'current' window controls the ~1Summary Area~2 and responds to your ~1Commands~2
      . that window's ~1task display~2 can be turned ~1Off~2 & ~1On~2, growing/shrinking others
      . with ~1NO~2 task display, some commands will be ~1disabled~2 ('i','R','n','c', etc)
        until a ~1different window~2 has been activated, making it the 'current' window
    . You ~1change~2 the 'current' window by: ~1 1~2) cycling forward/backward;~1 2~2) choosing
      a specific field group; or~1 3~2) exiting the color mapping or fields screens
    . Commands ~1available anytime   -------------~2
        A       . Alternate display mode toggle, show ~1Single~2 / ~1Multiple~2 windows
        g       . Choose another field group and make it 'current', or change now
                  by selecting a number from: ~1 1~2 =%s;~1 2~2 =%s;~1 3~2 =%s; or~1 4~2 =%s
    . Commands ~1requiring~2 '~1A~2' mode~1  -------------~2
        G       . Change the ~1Name~5 of the 'current' window/field group
     ~1*~4  a , w   . Cycle through all four windows:  '~1a~5' Forward; '~1w~5' Backward
     ~1*~4  - , _   . Show/Hide:  '~1-~5' ~1Current~2 window; '~1_~5' all ~1Visible~2/~1Invisible~2
      The screen will be divided evenly between task displays.  But you can make
      some ~1larger~2 or ~1smaller~2, using '~1n~2' and '~1i~2' commands.  Then later you could:
     ~1*~4  = , +   . Rebalance tasks:  '~1=~5' ~1Current~2 window; '~1+~5' ~1Every~2 window
                  (this also forces the ~1current~2 or ~1every~2 window to become visible)
    
    In '~1A~2' mode, '~1*~4' keys are your ~1essential~2 commands.  Please try the '~1a~2' and '~1w~2'
    commands plus the 'g' sub-commands NOW.  Press <Enter> to make 'Current'
fr: Aide pour les fenêtres / Groupes de champs~2 – « Fenêtre courante » = ~1 %s ~6
    
    . Utiliser plusieurs ~1fenêtres~2, chacune avec des options de configuration (couleur,champs,tri,etc)
    . La fenêtre « courante » contrôle la ~1zone de résumé~2 et répond à vos ~1Commandes~2
      . l'~1affichage de tâches~2 de cette fenêtre peut être ~1éteint~2 ou ~1allumé~2, agrandir/réduire les autres
      . ~1SANS~2 affichage de tâches, certaines commandes seront ~1désactivées~2 («i»,«R»,«n»,«c», etc)
        jusqu'à ce qu'une ~1fenêtre différente~2 soit activée et devienne la fenêtre « courante »
    . Vous ~1changez~2 la fenêtre « courante » en: ~1 1~2) rotation avant/arrière;~1 2~2) choisissant
      un group de champ spécifique; ou~1 3~2) sortant des écrans de correspondance des couleurs ou des champs
    . Commandes ~1disponibles tout le temps   -------------~2
        A        . Basculer vers le mode d'affichage alternatif, montrer ~1Une~2 / ~1Plusieurs~2 fenêtres
        g        . Choisir un autre groupe de champs et le rendre « courant », ou changer maintenant
                   en choisissant un nombre:  ~1 1~2 =%s;~1 2~2 =%s;~1 3~2 =%s; ou~1 4~2 =%s
    . Commandes ~1exigeant~2 le mode «~1A~2»~1  -------------~2
        G        . Changer le ~1Nom~2 de la fenêtre/groupe de champs « courant »
     ~1*~4  a , w   . Rotation par toutes les quatre fenêtres: «~1a~5» avant, «~1w~5» arrière
     ~1*~4  - , _   . Montrer/cacher: «~1-~5» fenêtre « courante »; «~1_~5» toutes ~1Visibles~2/~1Invisibles~2
     L'écran sera divisé de manière équitable entre les affichages de tâches. Mais vous pouvez en rendre
     certaines plus ~1larges~2 ou plus ~1petites~2 en utilisant les commandes  «~1n~2» et «~1i~2».
     Vous pouvez ensuite:
     ~1*~4  = , +   . Ré-équilibrer les tâches: «~1=~5» fenêtre ~1courante~2; «~1+̃5» ~1toutes~2 fenêtres
                  (ceci force aussi la fenêtre ~1courante~2 ou ~1toutes~2 les fenêtres à devenir visibles)
    
    En mode «~1A~2», les touches «~1*~4» sont vos commandes ~1essentielles~2. Essayez les commandes «~1a~2»
    et «~1w~2» ainsi que les sous-commandes «g» MAINTENANT. Appuyez sur « Entrée » pour rendre « courant »

note: Translation Notes ------------------------------------------------ .  The following 'Help for color mapping' simulated screen should .  probably NOT be translated.  It is terribly hard to follow in .  this form and any translation could produce unpleasing results .  that are unlikely to parallel the
en: Help for color mapping~2 - "Current Window" = ~1 %s ~6
    
       color - 04:25:44 up 8 days, 50 min,  7 users,  load average:
       Tasks:~3  64 ~2total,~3   2 ~3running,~3  62 ~2sleeping,~3   0 ~2stopped,~3
       %%Cpu(s):~3  76.5 ~2user,~3  11.2 ~2system,~3   0.0 ~2nice,~3  12.3 ~2idle~3
       ~1 Nasty Message! ~4  -or-  ~1Input Prompt~5
       ~1  PID TTY     PR  NI %%CPU    TIME+   VIRT SWAP S COMMAND    ~6
       17284 ~8pts/2  ~7  8   0  0.0   0:00.75  1380    0 S /bin/bash   ~8
       ~1 8601 pts/1    7 -10  0.4   0:00.03   916    0 R color -b -z~7
       11005 ~8?      ~7  9   0  0.0   0:02.50  2852 1008 S amor -sessi~8
       available toggles: ~1B~2 =disable bold globally (~1%s~2),
           ~1z~2 =color/mono (~1%s~2), ~1b~2 =tasks "bold"/reverse (~1%s~2)
    
    1) Select a ~1target~2 as an upper case letter, ~1current target~2 is ~1 %c ~4:
       S~2 = Summary Data,~1  M~2 = Messages/Prompts,
       H~2 = Column Heads,~1  T~2 = Task Information
    2) Select a ~1color~2 as a number or use the up/down arrow keys
       to raise/lower the %d colors value, ~1current color~2 is ~1 %d ~4:
       0~2 = black,~1  1~2 = red,    ~1  2~2 = green,~1  3~2 = yellow,
       4~2 = blue, ~1  5~2 = magenta,~1  6~2 = cyan, ~1  7~2 = white
    
    3) Then use these keys when finished:
       'q' or <Esc> to abort changes to window '~1%s~2'
       'a' or 'w' to commit & change another, <Enter> to commit and end
fr: Aide pour la correspondance des couleurs~2 - « Fenêtre Actuelle » = ~1 %s ~6
    
       couleur - 04:25:44 up 8 jours, 50 min,  7 utilisateurs,  charge moyenne:
       Tâches:~3  64 ~2total,~3   2 ~3exécutée,~3  62 ~2endormie,~3   0 ~2arrêtée,~3
       %%Cpu(s):~3  76.5 ~2util.,~3  11.2 ~2système,~3   0.0 ~2nice,~3  12.3 ~2inactif~3
       ~1 Message méchant! ~4  -or-  ~1Invite d'entrée~5
       ~1  PID TTY     PR  NI %%CPU    TEMPS+   VIRT SWAP S COMMANDE    ~6
       17284 ~8pts/2  ~7  8   0  0.0   0:00.75  1380    0 S /bin/bash   ~8
       ~1 8601 pts/1    7 -10  0.4   0:00.03   916    0 R couleur -b -z~7
       11005 ~8?      ~7  9   0  0.0   0:02.50  2852 1008 S amor -sessi~8
       commutateurs disponibles: ~1B~2 =désactive gras globalement (~1%s~2),
           ~1z~2 =couleur/mono (~1%s~2), ~1b~2 =tâches "gras"/inversé (~1%s~2)
    
    1) Choisissez une ~1cible~2 en lettre majuscule, la ~1cible actuelle~2 est ~1 %c ~4:
       S~2 = Données résumées,~1  M~2 = Messages/Invites,
       H~2 = En-têtes de colonnes,~1  T~2 = Informations tâches
    2) Choisissez une ~1couleur~2 par un nombre ou utilisez les flèches haut/bas
       pour augmenter/diminuer la valeur des %d couleurs, la ~1couleur actuelle~2 est ~1 %d ~4:
       0~2 = noir,~1   1~2 = rouge,  ~1  2~2 = vert ,~1  3~2 = jaune,
       4~2 = bleu, ~1  5~2 = magenta,~1  6~2 = cyan, ~1  7~2 = blanc
    
    3) Utilisez ensuite ces touches pour terminer:
       'q' ou « Échap » pour annuler les changements à la fenêtre '~1%s~2'
       'a' ou 'w' pour valider et changer une autre, <Entrée> pour valider et terminer

note: Translation Hint: As is true for the text above, the "keys" shown to the left and .                 also embedded in the translatable text (along with escape seqs) .                 should never themselves be translated.
en:   d,k,r,^R '~1d~2' set delay; '~1k~2' kill; '~1r~2' renice; ~1Ctrl~2+'~1R~2' renice autogroup
fr:   d,k,r,^R '~1d~2' délai; '~1k~2' tuer; '~1r~2' courtoisie; ~1Ctrl~2+'~1R~2' courtoisie autogroupe

note: Translation Hint: .  This Fields Management header should be 3 lines long so as .  to allow 1 blank line before the fields & descriptions. .  If absolutely necessary, 4 lines could be used (but never more). .
en: Fields Management~2 for window ~1%s~6, whose current sort field is ~1%s~2
       Navigate with Up/Dn, Right selects for move then <Enter> or Left commits,
       'd' or <Space> toggles display, 's' sets sort.  Use 'q' or <Esc> to end!
fr: Gestion des champs~2 pour la fenêtre ~1%s~6 qui trie selon le champ ~1%s~2
       Naviguer avec Haut/Bas, Droit sélectionne pour le déplacement puis <Entrée> ou Gauche applique le changement,
       'd' ou <Espace> bascule l'affichage, 's' change le tri. Utiliser 'q' ou <Echap> pour terminer !

note: Translation Hint: .  The next 5 items must each be translated as a single line. .
en: %s:~3 %3u ~2total,~3 %3u ~2running,~3 %3u ~2sleeping,~3 %3u ~2stopped,~3 %3u ~2zombie~3
fr: %s:~3 %3u ~2total,~3 %3u ~2en cours,~3 %3u ~2en veille,~3 %3u ~2arrêté,~3 %3u ~2zombie~3

note: Translation Hint: Only the following abbreviations need be translated .                 us = user, sy = system, ni = nice, id = idle, wa = wait, .                 hi hardware interrupt, si = software interrupt
en: %s~3 %#5.1f ~2us,~3 %#5.1f ~2sy,~3 %#5.1f ~2ni,~3 %#5.1f ~2id,~3 %#5.1f ~2wa,~3 %#5.1f ~2hi,~3 %#5.1f ~2si~3 ~1
fr: %s~3 %#5.1f ~2ut,~3 %#5.1f ~2sy,~3 %#5.1f ~2ni,~3 %#5.1f ~2id,~3 %#5.1f ~2wa,~3 %#5.1f ~2hi,~3 %#5.1f ~2si~3 ~1

note: Translation Hint: Only the following abbreviations need be translated .                 us = user, sy = system, ni = nice, id = idle, wa = wait, .                 hi hardware interrupt, si = software interrupt, st = steal time
en: %s~3%#5.1f ~2us,~3%#5.1f ~2sy,~3%#5.1f ~2ni,~3%#5.1f ~2id,~3%#5.1f ~2wa,~3%#5.1f ~2hi,~3%#5.1f ~2si,~3%#5.1f ~2st~3 ~1
fr: %s~3%#5.1f ~2ut,~3%#5.1f ~2sy,~3%#5.1f ~2ni,~3%#5.1f ~2id,~3%#5.1f ~2wa,~3%#5.1f ~2hi,~3%#5.1f ~2si,~3%#5.1f ~2st~3 ~1

note: Translation Hint: next 2 must be treated together, with WORDS above & below aligned
en: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2free,~3 %9.9s~2used,~3 %9.9s~2buff/cache~3 ~1
fr: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2libr,~3 %9.9s~2util,~3 %9.9s~2tamp/cache~3 ~1

en: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2free,~3 %9.9s~2used.~3 %9.9s~2avail %s~3
fr: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2libr,~3 %9.9s~2util.~3 %9.9s~2dispo %s~3

note: Translation Hint: .  The next 2 headers for 'Inspection' must each be 3 lines or less .
en: Inspection~2 Pause at: pid ~1%d~6, running ~1%s~6
    Use~2:  left/right then <Enter> to ~1select~5 an option; 'q' or <Esc> to ~1end~5 !
    Options~2: ~1%s
fr: Inspection~2 Pause à: pid ~1%d~6 en cours ~1%s~6
    Usage~2:  gauche/droite puis <Entrée> pour ~1sélectionner~5 une option; « q » ou <Éch> pour ~1terminer~5 !
    Options~2: ~1%s

en: Inspection~2 View at pid: ~1%s~3, running ~1%s~3.  Locating: ~1%s~6
    Use~2:  left/right/up/down/etc to ~1navigate~5 the output; 'L'/'&' to ~1locate~5/~1next~5.
    Or~2:   <Enter> to ~1select another~5; 'q' or <Esc> to ~1end~5 !
fr: Inspection~2 Vue au pid: ~1%s~3, exécution ~1%s~3.  Position: ~1%s~6
    Usage~2:  gauche/droite/haut/bas/etc pour ~1naviguer~5 dans la sortie; « L »/« & » pour ~1trouver~5/~1suivant~5.
    Ou~2:   <Entrée> pour ~1sélectionner une autre~5; « q » or <Éch> pour ~1terminer~5 !

en: Cannot get system uptime
fr: Impossible d'obtenir le temps de fonctionnement du système

en:  -p, --pretty   show uptime in pretty format
fr:  -p, --pretty   montre le temps de fonctionnement dans un joli format

en:  -s, --since    system up since
fr:  -s, --since    système en route depuis

en:  %s [options] [delay [count]]
fr:  %s [options] [délai [décompte]]

en:  -a, --active           active/inactive memory
fr:  -a, --active           active/désactive la mémoire

en:  -f, --forks            number of forks since boot
fr:  -f, --forks            nombre de forks depuis l'amorçage

en:  -n, --one-header       do not redisplay header
fr:  -n, --one-header       ne réaffiche pas l'en-tête

en:  -s, --stats            event counter statistics
fr:  -s, --stats            statistiques du compteur d'événements

en:  -d, --disk             disk statistics
fr:  -d, --disk             statistiques du disque

en:  -D, --disk-sum         summarize disk statistics
fr:  -D, --disks-sum        résume les statistiques du disque

en:  -p, --partition <dev>  partition specific statistics
fr:  -p, --partition <dev>  statistiques spécifiques à la partition

en:  -S, --unit <char>      define display unit
fr:  -S, --unit <char>      défini les unités d'affichage

en:  -w, --wide             wide output
fr:  -w, --wide             sortie large

en:  -t, --timestamp        show timestamp
fr:  -t, --timestamp        affiche l'horodatage

en:  -y, --no-first         skips first line of output
fr:  -y, --no-first         passer outre la première ligne de la sortie

en: procs -----------memory---------- ---swap-- -----io---- -system-- -------cpu-------
fr: procs ----------mémoire---------- -échange- -----io---- -système- ------cpu--------

en: --procs-- -----------------------memory---------------------- ---swap-- -----io---- -system-- ----------cpu----------
fr: --procs-- -----------------------mémoire--------------------- -échange- -----io---- -système- ----------cpu----------

en:  -----timestamp-----
fr:  -----horodatage----

note: Translation Hint: max 6 chars
en: free
fr: libre

note: Translation Hint: max 6 chars
en: buff
fr: tampon

note: Translation Hint: max 6 chars
en: active
fr: actif

en: Unable to create vmstat structure
fr: Impossible de créer la structure vmstat

en: Unable to create system stat structure
fr: Impossible de créer la structure des stats système

en: Unable to get uptime
fr: Impossible d'obtenir le temps de fonctionnement

en: Unable to select memory information
fr: Impossible de sélectionner l'information mémoire

en: Unable to select stat information
fr: Impossible de sélectionner l'information des stats

note: Translation Hint: Translating folloging disk partition * header fields that follow (marked with max x chars) might * not work, unless manual page is translated as well. Translation Hint: max 10 chars
en: reads
fr: lectures

note: Translation Hint: max 16 chars
en: read sectors
fr: secteurs lus

note: Translation Hint: max 10 chars
en: writes
fr: écritures

note: Translation Hint: max 16 chars
en: requested writes
fr: écritures dem

en: Unable to create diskstat structure
fr: Impossible de créer la structure diskstat

en: Disk/Partition %s not found
fr: Disque/Partition %s pas trouvé

en: disk- ------------reads------------ ------------writes----------- -----IO------
fr: disq- -----------lectures----- ---- -----------écritures--------- -----ES------

en: disk- -------------------reads------------------- -------------------writes------------------ ------IO-------
fr: disq- ------------------lectures----------------- ------------------écritures---------------- ------ES-------

note: Translation Hint: max 6 chars
en: merged
fr: fusion

note: Translation Hint: max 7 chars
en: sectors
fr: secteurs

en: Unable to retrieve disk statistics
fr: Impossible de récupérer les statistiques disque

note: Translation Hint: max 6 chars
en: Num
fr: #

note: Translation Hint: max 6 chars
en: Size
fr: Taille

en: %13d disks
fr: %13d disques

en: %13lu total reads
fr: %13lu lectures totales

en: %13lu merged reads
fr: %13lu lectures fusionnées

en: %13lu read sectors
fr: %13lu secteurs lus

en: %13lu milli reading
fr: %13lu temps lectures (ms)

en: %13lu writes
fr: %13lu écritures

en: %13lu merged writes
fr: %13lu écritures fusionnées

en: %13lu written sectors
fr: %13lu secteurs écrits

en: %13lu milli writing
fr: %13lu temps écritures (ms)

en: %13lu inprogress IO
fr: %13lu E/S en cours

en: %13lu milli spent IO
fr: %13lu temps E/S consommés (ms)

en: %13lu milli weighted IO
fr: %13lu temps E/S pondéré (ms)

en: %13lu %s total memory
fr: %13lu %s mémoire totale

en: %13lu %s used memory
fr: %13lu %s mémoire utilisée

en: %13lu %s active memory
fr: %13lu %s mémoire active

en: %13lu %s inactive memory
fr: %13lu %s mémoire inactive

en: %13lu %s free memory
fr: %13lu %s mémoire libre

en: %13lu %s buffer memory
fr: %13lu %s mémoire tampon

en: %13lu %s swap cache
fr: %13lu %s mémoire échange

en: %13lu %s total swap
fr: %13lu %s échange total

en: %13lu %s used swap
fr: %13lu %s échange utilisé

en: %13lu %s free swap
fr: %13lu %s échange libre

en: %13lld non-nice user cpu ticks
fr: %13lld tics du cpu utilisateur non-courtois

en: %13lld nice user cpu ticks
fr: %13lld tics cpu utilisateur courtois

en: %13lld system cpu ticks
fr: %13lld tics cpu système

en: %13lld idle cpu ticks
fr: %13lld tics cpu inactif

en: %13lld IO-wait cpu ticks
fr: %13lld tics cpu attente E/S

en: %13lld IRQ cpu ticks
fr: %13lld tics cpu IRQ

en: %13lld softirq cpu ticks
fr: %13lld tics cpu IRQ soft

en: %13lld stolen cpu ticks
fr: %13lld tics cpu volés

en: %13lld non-nice guest cpu ticks
fr: %13lld tics du cpu invité non-courtois

en: %13lld nice guest cpu ticks
fr: %13lld tics cpu invité courtois

en: %13lu K paged in
fr: %13lu K pages lues depuis le disque

en: %13lu K paged out
fr: %13lu K pages écrites sur le disque

en: %13lu pages swapped in
fr: %13lu pages mises en mémoire d'échange

en: %13lu pages swapped out
fr: %13lu pages sorties de la mémoire d'échange

en: %13lu interrupts
fr: %13lu interruptions

en: %13lu CPU context switches
fr: %13lu changements de contexte CPU

en: %13lu boot time
fr: %13lu heure d'amorçage

en: %13lu forks
fr: %13lu clonages

note: Translation Hint: do not change argument characters
en: -S requires k, K, m or M (default is KiB)
fr: -S requiert k, K, m ou M (KiB par défaut)

en:  %s [options] command
fr:  %s [options] commande

en:   -b, --beep             beep if command has a non-zero exit
fr:   -b, --beep             émet un bip si la commande sort avec un code non nul

en:   -c, --color            interpret ANSI color and style sequences
fr:   -c, --color            interprète les séquences de couleurs et de styles ANSI

en:   -C, --no-color         do not interpret ANSI color and style sequences
fr:   -C, --no-color         ne pas interpréter les séquences de couleurs et de styles ANSI

en:   -d, --differences[=<permanent>]
                             highlight changes between updates
fr:   -d, --differences[=<permanent>]
                             met en évidence les changements entre mises à jours

en:   -e, --errexit          exit if command has a non-zero exit
fr:   -e, --errexit          termine si la commande sort avec un code non nul

en:   -g, --chgexit          exit when output from command changes
fr:   -g, --chgexit          termine quand la sortie de la commande change

en:   -q, --equexit <cycles>
                             exit when output from command does not change
fr:   -q, --equexit <cycles>
                             termine quand la sortie de la commande ne change plus

en:   -n, --interval <secs>  seconds to wait between updates
fr:   -n, --interval <sec>   secondes de délai entre mises à jours

en:   -p, --precise          attempt run command in precise intervals
fr:   -p, --precise          essaie d'exécuter la commande à intervalles réguliers

en:   -r, --no-rerun         do not rerun program on window resize
fr:   -r, --no-rerun         ne pas ré-exécuter le programme lors du redimensionnement de la fenêtre

en:   -t, --no-title         turn off header
fr:   -t, --no-title         masque l'en-tête

en:   -w, --no-wrap          turn off line wrapping
fr:   -w, --no-wrap          désactive le retour à la ligne

en:   -x, --exec             pass command to exec instead of "sh -c"
fr:   -x, --exec             passe la commande à exec au lieu de « sh -c »

en:  -v, --version  output version information and exit
fr:  -v, --version  affiche les informations de version et sort

en: Every %.1fs:
fr: Toutes les %.1fs:

en: unable to create IPC pipes
fr: impossible de créer les tubes IPC

en: unable to fork process
fr: impossible de clôner le processus

en: dup2 failed
fr: dup2 a échoué

en: unable to execute '%s'
fr: impossible d'exécuter « %s »

en: command exit with a non-zero status, press a key to exit
fr: la commande s'est terminée avec un statut non nul, pressez une touche pour terminer

en: Could not parse interval from WATCH_INTERVAL
fr: Impossible d'analyser l'intervalle dans WATCH_INTERVAL

en: unicode handling error
fr: erreur de gestion de unicode

en: unicode handling error (malloc)
fr: erreur de gestion de unicode (malloc)

en:  %2lludays
fr: %2llujours

en:  %s [options] [user]
fr:  %s [options] [utilisateur]

en:  -h, --no-header     do not print header
fr:  -h, --no-header     n'affiche pas l'en-tête

en:  -u, --no-current    ignore current process username
fr:  -u, --no-current    ignore le nom d'utilisateur du processus courant

en:  -s, --short         short format
fr:  -s, --short         format court

en:  -f, --from          show remote hostname field
fr:  -f, --from          montre le champ du nom d'hôte distant

en:  -o, --old-style     old style output
fr:  -o, --old-style     sortie dans l'ancien style

en:  -i, --ip-addr       display IP address instead of hostname (if possible)
fr:  -i, --ip-addr       affiche l'adresse IP au lieu du nom d'hôte (si possible)

en:  -p, --pids          show the PID(s) of processes in WHAT
fr:  -p, --pids          montrer le/les PID des processus dans QUOI

en: User length environment PROCPS_USERLEN must be between 8 and %i, ignoring.
fr: la longueur « utilisateur » dans l'environnement PROCPS_USERLEN doit être entre 8 et %i, ignoré.

en: from length environment PROCPS_FROMLEN must be between 8 and %d, ignoring
fr: la longueur « de » dans l'environnement PROCPS_FROMLEN doit être entre 8 et %d, ignoré.

en: FROM
fr: DE

en:   LOGIN@   IDLE   JCPU   PCPU WHAT
fr:   LOGIN@   IDLE   JCPU   PCPU QUOI

en:    IDLE WHAT
fr:    IDLE QUOI

en: error getting sessions
fr: erreur lors de l'obtention des sessions

en: get user name failed
fr: échec de l'obtention du nom de l'utilisateur

en:  -h, --help     display this help and exit
fr:  -h, --help     affiche cette aide et termine

en:  -V, --version  output version information and exit
fr:  -V, --version  affiche les informations de version et termine

en: 
    For more details see %s.
fr: 
    Pour plus de détails, consultez %s.

en: %s from %s
fr: %s de %s
