procps-ng-4.0.4-rc1 - en to uk translation catalogue (806 entries)

en: write error
uk: помилка під час спроби запису

en:  %s [options]
uk:  %s [параметри]

en:  -b, --bytes         show output in bytes
uk:  -b, --bytes         вивести дані у байтах

en:      --kilo          show output in kilobytes
uk:      --kilo          вивести дані у кілобайтах

en:      --mega          show output in megabytes
uk:      --mega          вивести дані у мегабайтах

en:      --giga          show output in gigabytes
uk:      --giga          вивести дані у гігабайтах

en:      --tera          show output in terabytes
uk:      --tera          вивести дані у терабайтах

en:      --peta          show output in petabytes
uk:      --peta          вивести дані у петабайтах

en:  -k, --kibi          show output in kibibytes
uk:  -k, --kibi          вивести дані у кібібайтах

en:  -m, --mebi          show output in mebibytes
uk:  -m, --mebi          вивести дані у мебібайтах

en:  -g, --gibi          show output in gibibytes
uk:  -g, --gibi          вивести дані у гібібайтах

en:      --tebi          show output in tebibytes
uk:      --tebi          вивести дані у тебібайтах

en:      --pebi          show output in pebibytes
uk:      --pebi          вивести дані у пебібайтах

en:  -h, --human         show human-readable output
uk:  -h, --human         вивести дані у зручному для читання вигляді

en:      --si            use powers of 1000 not 1024
uk:      --si            використовувати одиниці з кратністю 1000, а не 1024

en:  -l, --lohi          show detailed low and high memory statistics
uk:  -l, --lohi          вивести докладні дані щодо використання верхньої і нижньої областей пам’яті

en:  -L, --line          show output on a single line
uk:  -L, --line          вивести дані в один рядок

en:  -t, --total         show total for RAM + swap
uk:  -t, --total         вивести загальні дані для RAM + свопінґ

en:  -v, --committed     show committed memory and commit limit
uk:  -v, --committed     показати внесену пам'ять та обмеження внесення

en:  -s N, --seconds N   repeat printing every N seconds
uk:  -s N, --seconds N   повторювати виведення кожні N секунд

en:  -c N, --count N     repeat printing N times, then exit
uk:  -c N, --count N     повторити виведення N разів, потім завершити роботу

en:  -w, --wide          wide output
uk:  -w, --wide          виведення у широкому форматі

en:      --help     display this help and exit
uk:      --help     показати цю довідку та вийти

en: Multiple unit options don't make sense.
uk: Зазначення декількох параметрів одиниць не має сенсу.

en: seconds argument `%s' is not positive number
uk: аргумент секунд, «%s», не є додатним числом

en: failed to parse count argument
uk: не вдалося обробити аргумент кількості

en: failed to parse count argument: '%s'
uk: не вдалося обробити аргумент кількості: «%s»

en: Memory information file /proc/meminfo does not exist
uk: Файла даних щодо пам'яті /proc/meminfo не існує

en: Unable to create meminfo structure
uk: Не вдалося створити структуру meminfo

note: Translation Hint: These are shortened column headers * that are all 7 characters long. Use spaces and right * align if the translation is shorter.
en: SwapUse
uk: ВикСвоп

en: CachUse
uk: ВикКеш

en:  MemUse
uk:  ВикПам

en: MemFree
uk: ВільПам

en:                total        used        free      shared     buffers       cache   available
uk:                загалом      використ.   вільна    спільна    буфери        кеш     дост.

en:                total        used        free      shared  buff/cache   available
uk:                загалом      використ.   вільна    спільна буфери/кеш   дост.

en: Mem:
uk: Пам.:

en: Low:
uk: Нижня:

en: High:
uk: Верхня:

en: Swap:
uk: Своп.:

en: Total:
uk: Загалом:

en:  %s [options] <pid> [...]
uk:  %s [параметри] <pid> [...]

en:  <pid> [...]            send signal to every <pid> listed
uk:  <pid> [...]            надіслати сигнал кожному <pid> зі списку

en:  -<signal>, -s, --signal <signal>
                            specify the <signal> to be sent
uk:  -<сигнал>, -s, --signal <сигнал>
                            вказати <сигнал>, який слід надіслати

en:  -q, --queue <value>    integer value to be sent with the signal
uk:  -q, --queue <значення> ціле значення, яке має бути надіслано із сигналом

en:  -l, --list=[<signal>]  list all signal names, or convert one to a name
uk:  -l, --list [=<сигнал>] вивести список усіх назв сигналів або перетворити номер на назву

en:  -L, --table            list all signal names in a nice table
uk:  -L, --table            показати список усіх назв сигналів у таблиці nice

en: unknown signal name %s
uk: невідома назва сигналу, %s

en: must be an integer value to be passed with the signal.
uk: має бути цілим значенням, яке слід передати разом із сигналом.

en: invalid argument %c
uk: некоректний аргумент, %c

en: internal error
uk: внутрішня помилка

en: failed to parse argument
uk: не вдалося обробити аргумент

en: integer overflow
uk: переповнення цілочисельного типу

en:  %s [options] <pattern>
uk:  %s [параметри] <шаблон>

en:  -d, --delimiter <string>  specify output delimiter
uk:  -d, --delimiter <рядок>   визначити роздільник для виведення даних

en:  -l, --list-name           list PID and process name
uk:  -l, --list-name           вивести список PID і назву процесу

en:  -a, --list-full           list PID and full command line
uk:  -a, --list-full           вивести список PID на рядків команд повністю

en:  -v, --inverse             negates the matching
uk:  -v, --inverse             інвертувати відповідність

en:  -w, --lightweight         list all TID
uk:  -w, --lightweight         вивести список усіх TID

en:  -<sig>                    signal to send (either number or name)
uk:  -<сиг>                    сигнал, який слід надіслати (у форматі числа або назви)

en:  -H, --require-handler     match only if signal handler is present
uk:  -H, --require-handler     встановлювати відповідність, лише якщо є обробник сигналу

en:  -q, --queue <value>       integer value to be sent with the signal
uk:  -q, --queue <значення>    ціле значення, яке має бути надіслано із сигналом

en:  -e, --echo                display what is killed
uk:  -e, --echo                вивести дані щодо того, що було завершено

en:  -e, --echo                display PIDs before waiting
uk:  -e, --echo                вивести PID до очікування

en:  -c, --count               count of matching processes
uk:  -c, --count               полічити відповідні процеси

en:  -f, --full                use full process name to match
uk:  -f, --full                для встановлення відповідності використати назву повністю

en:  -g, --pgroup <PGID,...>   match listed process group IDs
uk:  -g, --pgroup <PGID,...>   відповідність за ідентифікаторами груп процесів у списку

en:  -G, --group <GID,...>     match real group IDs
uk:  -G, --group <GID,...>     відповідність за справжніми ідентифікаторами

en:  -i, --ignore-case         match case insensitively
uk:  -i, --ignore-case         враховувати регістр символів

en:  -n, --newest              select most recently started
uk:  -n, --newest              вибрати останні запущені

en:  -o, --oldest              select least recently started
uk:  -o, --oldest              вибрати перші запущені

en:  -O, --older <seconds>     select where older than seconds
uk:  -O, --older <секунди>     вибрати ті, які старіші за вказане значення у секундах

en:  -P, --parent <PPID,...>   match only child processes of the given parent
uk:  -P, --parent <PPID,...>   відповідність лише за дочірніми процесами вказаного процесу

en:  -s, --session <SID,...>   match session IDs
uk:  -s, --session <SID,...>   відповідність за ідентифікаторами сеансу

en:      --signal <sig>        signal to send (either number or name)
uk:       --signal <сиг>     сигнал, який слід надіслати (у форматі числа або назви)

en:  -t, --terminal <tty,...>  match by controlling terminal
uk:  -t, --terminal <tty,...>  відповідність за терміналом керування

en:  -u, --euid <ID,...>       match by effective IDs
uk:  -u, --euid <ID,...>       відповідність за ефективними ідентифікаторами

en:  -U, --uid <ID,...>        match by real IDs
uk:  -U, --uid <ID,...>        відповідність за справжніми ідентифікаторами

en:  -x, --exact               match exactly with the command name
uk:  -x, --exact               встановити точну відповідність з назвою команди

en:  -F, --pidfile <file>      read PIDs from file
uk:  -F, --pidfile <файл>      прочитати PID з файла

en:  -L, --logpidfile          fail if PID file is not locked
uk:  -L, --logpidfile          завершити з помилкою, якщо файл PID не заблоковано

en:  -r, --runstates <state>   match runstates [D,S,Z,...]
uk:  -r, --runstates <стан>    пошук за станами запуску [D,S,Z,...]

en:  -A, --ignore-ancestors    exclude our ancestors from results
uk:  -A, --ignore-ancestors    виключити наших попередників з результатів

en:  --cgroup <grp,...>        match by cgroup v2 names
uk:  --cgroup <група,...>      встановити відповідність за назвами cgroup версії 2

en:  --ns <PID>                match the processes that belong to the same
                               namespace as <pid>
uk:  --ns <PID>                відповідність процесам, що належать тому самому
                               простору назв, що і <PID>

en:  --nslist <ns,...>         list which namespaces will be considered for
                               the --ns option.
                               Available namespaces: ipc, mnt, net, pid, user, uts
uk:  --nslist <ns,...>         вивести список просторів назв, які використовуватимуться для
                               обробки з параметром --ns.
                               Можливі простори назв: ipc, mnt, net, pid, user, uts

en: Unable to create pid info structure
uk: Не вдалося створити структуру відомостей щодо pid

en: invalid user name: %s
uk: некоректна назва облікового запису користувача: %s

en: invalid group name: %s
uk: некоректна назва групи: %s

en: invalid process group: %s
uk: некоректна група процесу: %s

en: invalid session id: %s
uk: некоректний ідентифікатор сеансу: %s

en: not a number: %s
uk: не є числом: %s

en: not a hex string: %s
uk: не є шістнадцятковим рядком: %s

en: Unable to read process namespace information
uk: Не вдалося прочитати дані щодо простору назв процесу

en: regex error: %s
uk: помилка у формальному виразі: %s

en: Error reading reference namespace information
uk: Помилка під час спроби читання даних щодо еталонного простору назв

en: pattern that searches for process name longer than 15 characters will result in zero matches
    Try `%s -f' option to match against the complete command line.
uk: зразки для пошуку назви процесу, яка є довшою за 15 символів, призведуть до того, що нічого не буде знайдено
    Спробуйте параметр «%s -f», щоб виконати пошук за повним рядком команди.

en: Unknown signal "%s".
uk: Невідомий сигнал «%s».

en: -L without -F makes no sense
    Try `%s --help' for more information.
uk: -L без -F позбавлений сенсу
    Спробуйте «%s --help», щоб отримати додаткову інформацію.

en: pidfile not valid
    Try `%s --help' for more information.
uk: некоректний pidfile
    Спробуйте команду «%s --help», щоб дізнатися більше.

en: only one pattern can be provided
    Try `%s --help' for more information.
uk: можна вказувати лише один шаблон
    Спробуйте «%s --help», щоб отримати додаткову інформацію.

en: no matching criteria specified
    Try `%s --help' for more information.
uk: не вказано критеріїв відповідності
    Спробуйте «%s --help», щоб отримати додаткову інформацію.

en: %s killed (pid %lu)
uk: роботу %s завершено (pid %lu)

en: killing pid %ld failed
uk: не вдалося завершити роботу pid %ld

en: waiting for %s (pid %lu)
uk: очікуємо на %s (pid %lu)

en: pidfd_open() not implemented in Linux < 5.3
uk: pidfd_open() не реалізовано у Linux < 5.3

en: opening pid %ld failed
uk: не вдалося відкрити pid %ld

en: epoll_wait failed
uk: помилка epoll_wait

en:  %s [options] [program [...]]
uk:  %s [параметри] [програма [...]]

en:  -s, --single-shot         return one PID only
uk:  -s, --single-shot         вивести лише один PID

en:  -c, --check-root          omit processes with different root
uk:  -c, --check-root          пропускати процеси з іншим кореневим каталогом

en:  -q,                       quiet mode, only set the exit code
uk:  -q,                       режим без повідомлень, лише встановити код виходу

en:  -w, --with-workers        show kernel workers too
uk:  -w, --with-workers        показувати і обробники з ядра

en:  -x                        also find shells running the named scripts
uk:  -x                        знайти також оболонки, у яких запущено вказані за назвами скрипти

en:  -o, --omit-pid <PID,...>  omit processes with PID
uk:  -o, --omit-pid <PID,...>  пропускати процеси із вказаним PID

en:  -t, --lightweight         list threads too
uk:  -t, --lightweight         також показати список потоків обробки

en:  -S, --separator SEP       use SEP as separator put between PIDs
uk:  -S, --separator РОЗД      використовувати РОЗД як роздільник між записами PID

en: illegal omit pid value (%s)!
uk: некоректне значення pid для пропускання (%s)!

en: Address
uk: Адреса

en: Offset
uk: Зміщення

en: Device
uk: Пристрій

en: Mapping
uk: Відповідність

en: Perm
uk: Доступ

en: Kbytes
uk: кбайтів

en: Mode
uk: Режим

en: Dirty
uk: Брудно

en:  %s [options] PID [PID ...]
uk:  %s [параметри] PID [PID ...]

en:  -x, --extended              show details
uk:  -x, --extended              вивести подробиці

en:  -X                          show even more details
uk:  -X                          вивести додаткові подробиці

en:             WARNING: format changes according to /proc/PID/smaps
uk:             ПОПЕРЕДЖЕННЯ: формат змінено відповідно до /proc/PID/smaps

en:  -XX                         show everything the kernel provides
uk:  -XX                         вивести усе, що надається ядром

en:  -c, --read-rc               read the default rc
uk:  -c, --read-rc               прочитати типовий rc

en:  -C, --read-rc-from=<file>   read the rc from file
uk:  -C, --read-rc-from=<файл>   прочитати rc з файла

en:  -n, --create-rc             create new default rc
uk:  -n, --create-rc             створити типовий rc

en:  -N, --create-rc-to=<file>   create new rc to file
uk:  -N, --create-rc-to=<файл>   створити rc у вказаному файлі

en:             NOTE: pid arguments are not allowed with -n, -N
uk:             Зауваження: аргументи pid не можна використовувати разом з -n, -N

en:  -d, --device                show the device format
uk:  -d, --device                вивести формат пристрою

en:  -q, --quiet                 do not display header and footer
uk:  -q, --quiet                 не виводити заголовок і підвал

en:  -p, --show-path             show path in the mapping
uk:  -p, --show-path             вивести шлях у прив’язці

en:  -A, --range=<low>[,<high>]  limit results to the given range
uk:  -A, --range=<низ>[,<верх>]  обмежити результати вказаним діапазоном

en: shared memory detach
uk: від’єднання від спільної пам’яті

en: shared memory remove
uk: вилучення спільної пам’яті

en:   [ anon ]
uk:   [ анон ]

en:   [ stack ]
uk:   [ стек  ]

en: Unknown format in smaps file!
uk: Невідомий формат у файлі smaps!

en: ERROR: memory allocation failed
uk: ПОМИЛКА: не вдалося отримати місце у пам'яті

en: inconsistent detail field in smaps file, line:
uk: неповне поле подробиць у файлі smaps, рядок:

en: total kB
uk: кБ загалом

en: mapped: %ldK    writeable/private: %ldK    shared: %ldK
uk: пов'язано: %ldК  записуване/приватне: %ldК спільне: %ldК

note: Translation Hint: keep total string length * as 24 characters. Adjust %16 if needed
en:  total %16ldK
uk:  загалом %16ld К

note: Translation Hint: keep total string length * as 16 characters. Adjust %8 if needed
en:  total %8ldK
uk:  загалом %8ld К

en: config line too long - line %d
uk: рядок налаштувань є надто довгим, номер рядка %d

en: unsupported section found in the config - line %d
uk: у файлі налаштувань виявлено непідтримуваний розділ, рядок %d

en: syntax error found in the config - line %d
uk: виявлено синтаксичну помилку у налаштуваннях, рядок %d

en: memory allocation failed
uk: не вдалося отримати місце у пам'яті

en: the file already exists - delete or rename it first
uk: файл вже існує, спочатку його слід вилучити або перейменувати

en: HOME variable undefined
uk: змінну HOME не визначено

en: option -r is ignored as SunOS compatibility
uk: параметр -r ігнорується з міркувань сумісності з SunOS

en: options -c, -C, -d, -n, -N, -x, -X are mutually exclusive
uk: параметри -c, -C, -d, -n, -N, -x, -X не можна використовувати одночасно

en: options -p, -q are mutually exclusive with -n, -N
uk: параметри -p, -q не можна поєднувати з параметрами -n, -N

en: too many arguments
uk: забагато аргументів

en: rc file successfully created, feel free to edit the content
uk: файл rc успішно створено, тепер можна редагувати його вміст

en: couldn't create the rc file
uk: не вдалося створити файл rc

en: ~/.%src file successfully created, feel free to edit the content
uk: файл ~/.%src успішно створено, тепер ви можете редагувати його вміст

en: couldn't create ~/.%src
uk: не вдалося створити ~/.%src

en: argument missing
uk: не вистачає аргументу

en: couldn't read the rc file
uk: не вдалося прочитати файл rc

en: couldn't read ~/.%src
uk: не вдалося прочитати ~/.%src

en: library failed pids statistics
uk: статистика щодо помилкових pid бібліотеки

en: Signal %d (%s) caught by %s (%s).
uk: %3$s (%4$s) отримано сигнал %1$d (%2$s).

en: please report this bug
uk: будь ласка, повідомте про цю ваду

en: fatal library error, reap
uk: критична помилка бібліотеки, reap

en: could not find ppid
uk: не вдалося знайти ppid

en: could not find start_time
uk: не вдалося знайти start_time

en: your %dx%d screen size is bogus. expect trouble
uk: ваш розмір екрана, %dx%d символів, є несправжнім. Очікуємо на проблеми.

en: environment specified an unknown personality
uk: у середовищі вказано невідому особистість (personality)

en: cannot strdup() personality text
uk: не вдалося обробити текст запису особистості за допомогою strdup()

en: fatal library error, context
uk: критична помилка бібліотеки, контекст

en: fatal library error, lookup self
uk: критична помилка бібліотеки, самопошук

en: 
    Usage:
     %s [options]
uk: 
    Користування:
     %s [параметри]

en: 
    Basic options:
uk: 
    Основні параметри:

en:  -A, -e               all processes
uk:  -A, -e               усі процеси

en:  -a                   all with tty, except session leaders
uk:  -a                   усі з tty, окрім лідерів сеансу

en:   a                   all with tty, including other users
uk:   a                   усі з tty, включно з іншими користувачами

en:  -d                   all except session leaders
uk:  -d                   усі, окрім лідерів сеансу

en:  -N, --deselect       negate selection
uk:  -N, --deselect       інвертувати вибір

en:   r                   only running processes
uk:   r                   лише процеси, що працюють

en:   T                   all processes on this terminal
uk:   T                   усі процеси на цьому терміналі

en:   x                   processes without controlling ttys
uk:   x                   процеси без tty керування

en: 
    Selection by list:
uk: 
    Вибір за списком:

en:  -C <command>         command name
uk:  -C <команда>         назва команди

en:  -G, --Group <GID>    real group id or name
uk:  -G, --Group <GID>    ідентифікатор або назва справжньої групи

en:  -g, --group <group>  session or effective group name
uk:  -g, --group <група>  назва групи сеансу або ефективної групи

en:  -p, p, --pid <PID>   process id
uk:  -p, p, --pid <PID>   ідентифікатор процесу

en:         --ppid <PID>  parent process id
uk:         --ppid <PID>  ідентифікатор батьківського процесу

en:  -q, q, --quick-pid <PID>
                          process id (quick mode)
uk:  -q, q, --quick-pid <PID>
                          ідентифікатор процесу (швидкий режим)

en:  -s, --sid <session>  session id
uk:  -s, --sid <сеанс>    ідентифікатор сеансу

en:  -t, t, --tty <tty>   terminal
uk:  -t, t, --tty <tty>   термінал

en:  -u, U, --user <UID>  effective user id or name
uk:  -u, U, --user <UID>  ідентифікатор або ім’я ефективного користувача

en:  -U, --User <UID>     real user id or name
uk:  -U, --User <UID>     ідентифікатор або ім’я справжнього користувача

en: 
      The selection options take as their argument either:
        a comma-separated list e.g. '-u root,nobody' or
        a blank-separated list e.g. '-p 123 4567'
uk: 
      Параметрам вибору слід передавати аргументи у таких форматах:
        список значень, відокремлених комами, приклад: -u root,nobody
        список значень, відокремлених пробілами, приклад: -p 123 4567

en: 
    Output formats:
uk: 
    Формати виведення даних:

en:  -D <format>          date format for lstart
uk:  -D <format>          формат дати для lstart

en:  -F                   extra full
uk:  -F                   найповніший

en:  -f                   full-format, including command lines
uk:  -f                   повний формат, із включенням рядків команд

en:   f, --forest         ascii art process tree
uk:   f, --forest         ієрархія процесів із псевдографікою ascii

en:  -H                   show process hierarchy
uk:  -H                   вивести ієрархію процесів

en:  -j                   jobs format
uk:  -j                   формат завдань

en:   j                   BSD job control format
uk:   j                   формат керування завданнями BSD

en:  -l                   long format
uk:  -l                   довгий формат

en:   l                   BSD long format
uk:   l                   довгий формат BSD

en:  -M, Z                add security data (for SELinux)
uk:  -M, Z                додавати дані щодо безпеки (для SELinux)

en:  -O <format>          preloaded with default columns
uk:  -O <формат>          попередньо завантажене з типовими стовпчиками

en:   O <format>          as -O, with BSD personality
uk:   O <формат>          як -O, з personality BSD

en:  -o, o, --format <format>
                          user-defined format
uk:  -o, o, --format <формат>
                          визначений користувачем формат

en:   -P                  add psr column
uk:   -P                  додати стовпчик psr

en:   s                   signal format
uk:   s                   формат запису сигналів

en:   u                   user-oriented format
uk:   u                   орієнтований на користувача формат

en:   v                   virtual memory format
uk:   v                   формат записів віртуальної пам’яті

en:   X                   register format
uk:   X                   формат реєстрації

en:  -y                   do not show flags, show rss vs. addr (used with -l)
uk:  -y                   не виводити прапорці, виводити у форматі rss - адреса (використовується з -l)

en:      --context        display security context (for SELinux)
uk:      --context        вивести контекст безпеки (для SELinux)

en:      --headers        repeat header lines, one per page
uk:      --headers        повторювати рядки заголовка, по одному на сторінку

en:      --no-headers     do not print header at all
uk:      --no-headers     взагалі не виводити заголовки

en:      --cols, --columns, --width <num>
                          set screen width
uk:      --cols, --columns, --width <кількість>
                          встановити ширину екрана у символах

en:      --rows, --lines <num>
                          set screen height
uk:      --rows, --lines <кількість>
                          встановити висоту екрана у рядках

en:      --signames       display signal masks using signal names
uk:      --signames       показувати маски сигналів з використанням назв сигналів

en: 
    Show threads:
uk: 
    Показ потоків:

en:   H                   as if they were processes
uk:   H                   так, наче вони є процесами

en:  -L                   possibly with LWP and NLWP columns
uk:  -L                   можливо, зі стовпчиками LWP і NLWP

en:  -m, m                after processes
uk:  -m, m                після процесів

en:  -T                   possibly with SPID column
uk:  -T                   можливо, зі стовпчиком SPID

en: 
    Miscellaneous options:
uk: 
    Інші параметри:

en:  -c                   show scheduling class with -l option
uk:  -c                   виводити для параметра -l клас планування

en:   c                   show true command name
uk:   c                   вивести справжню назву команди

en:   e                   show the environment after command
uk:   e                   вивести дані середовища після команди

en:   k,    --sort        specify sort order as: [+|-]key[,[+|-]key[,...]]
uk:   k,    --sort        вказати спосіб упорядковування: [+|-]ключ[,[+|-]ключ[,...]]

en:   L                   show format specifiers
uk:   L                   вивести специфікатори форматів

en:   n                   display numeric uid and wchan
uk:   n                   вивести числові значення uid і wchan

en:   S,    --cumulative  include some dead child process data
uk:   S,    --cumulative  включити деякі дані щодо «мертвих» дочірніх процесів

en:  -y                   do not show flags, show rss (only with -l)
uk:  -y                   не виводити прапорців, вивести rss (лише з -l)

en:  -V, V, --version     display version information and exit
uk:  -V, V, --version     вивести дані щодо версії і завершити роботу

en:  -w, w                unlimited output width
uk:  -w, w                необмежена ширина виведення даних

en: 
            --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>
                          display help and exit
uk: 
            --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>
                          вивести довідкове повідомлення і вийти

note: Translation Notes for ps Help #2 --------------------------------- .  Most of the following c-format string is derived from the 6 .  pairs of words + chars mentioned above in "Notes for ps Help #1". . .  In its full English form, help text would look like this: .      Try 'ps --help <simple|list|out
en: 
     Try '%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>'
      or '%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>'
     for additional help text.
uk: 
     Додаткову довідкову інформацію можна отримати
      за допомогою таких команд:   %s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>
      %s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>

en: 
    For more details see ps(1).
uk: 
    Докладніший опис можна знайти у ps(1).

en: Unable to get system boot time
uk: Не вдалося отримати час завантаження системи

en: Unable to get total memory
uk: Не вдалося отримати загальні дані щодо пам'яті

en: fix bigness error
uk: помилка з виправленням величини

en: bad alignment code
uk: помилковий код вирівнювання

en: the option is exclusive:
uk: параметр не можна використовувати з іншими:

en: process ID list syntax error
uk: синтаксична помилка у списку ідентифікаторів процесів

en: process ID out of range
uk: ідентифікатор процесу не належить до припустимого діапазону

en: user name does not exist
uk: такого імені користувача не існує

en: user ID out of range
uk: ідентифікатор користувача не належить до припустимого діапазону

en: group name does not exist
uk: назви групи не існує

en: group ID out of range
uk: ідентифікатор групи поза межами припустимого діапазону

en: TTY could not be found
uk: не вдалося знайти TTY

en: list member was not a TTY
uk: запис списку не був записом TTY

en: improper list
uk: неналежний список

en: list of command names must follow -C
uk: після -C має бути вказано список команд

en: date format must follow -D
uk: формат дати має відповідати -D

en: list of real groups must follow -G
uk: після -G має бути вказано список справжніх груп

en: list of jobs must follow -J
uk: після списку завдань має бути вказано -J

en: format or sort specification must follow -O
uk: після -O має бути вказано формат або специфікацію впорядкування

en: list of PRM groups must follow -R
uk: після -R слід вказати список груп PRM

en: list of real users must follow -U
uk: після -U має бути вказано список справжніх користувачів

en: list of session leaders OR effective group names must follow -g
uk: після -g має бути вказано список лідерів сеансів або назв ефективних груп

en: list of session leaders OR effective group IDs was invalid
uk: список лідерів сеансів або ідентифікаторів ефективних груп виявився некоректним

en: format specification must follow -o
uk: після -o має бути вказано специфікацію формату

en: list of process IDs must follow -p
uk: після -p має бути вказано список ідентифікаторів процесів

en: the -r option is reserved
uk: параметр -r зарезервовано

en: list of session IDs must follow -s
uk: після -s має бути вказано список ідентифікаторів сеансів

en: list of terminals (pty, tty...) must follow -t
uk: після -t має бути вказано список терміналів (pty, tty...)

en: list of users must follow -u
uk: після -u має бути вказано список користувачів

en: must set personality to get -x option
uk: для отримання доступу до параметра -x слід встановити особистість

en: list of zones (contexts, labels, whatever?) must follow -z
uk: після -z слід вказати список зон (контекстів, міток, чогось іншого?)

en: embedded '-' among SysV options makes no sense
uk: вбудовування «-» до параметрів SysV не має сенсу

en: unsupported SysV option
uk: непідтримуваний параметр SysV

en: cannot happen - problem #1
uk: цього не мало статися — проблема 1

en: cannot happen - problem #2
uk: цього не мало статися — проблема 2

en: second chance parse failed, not BSD or SysV
uk: друга спроба обробки зазнала невдачі, не BSD або SysV

en: option A is reserved
uk: параметр A зарезервовано

en: option C is reserved
uk: параметр C зарезервовано

en: format or sort specification must follow O
uk: після O має бути вказано формат або специфікацію впорядкування

en: list of users must follow U
uk: після U має бути вказано список користувачів

en: obsolete W option not supported (you have a /dev/drum?)
uk: підтримки застарілого параметра W не передбачено (маєте /dev/drum?)

en: only one heading option may be specified
uk: має бути вказано лише один параметр заголовка

en: long sort specification must follow 'k'
uk: після k має бути вказано довгу специфікацію упорядковування

en: format specification must follow o
uk: після o має бути вказано специфікацію формату

en: list of process IDs must follow p
uk: після p має бути вказано список ідентифікаторів процесів

en: embedded '-' among BSD options makes no sense
uk: вбудовування «-» серед параметрів BSD не має сенсу

en: unsupported option (BSD syntax)
uk: непідтримуваний параметр (синтаксис BSD)

en: unknown gnu long option
uk: невідомий довгий параметр gnu

en: list of real groups must follow --Group
uk: після --Group має бути вказано список справжніх груп

en: list of real users must follow --User
uk: після --User має бути вказано список справжніх користувачів

en: number of columns must follow --cols, --width, or --columns
uk: після --cols, --width або --columns має бути вказано кількість стовпчиків

en: option --cumulative does not take an argument
uk: параметру --cumulative не передається жоден аргумент

en: date format must follow --date-format
uk: формат дати має відповідати --date-format

en: option --deselect does not take an argument
uk: параметру --deselect не передається жоден аргумент

en: option --no-heading does not take an argument
uk: параметру --no-heading не передається жоден аргумент

en: option --heading does not take an argument
uk: параметру --heading не передається жоден аргумент

en: option --forest does not take an argument
uk: параметру --forest не передається жоден аргумент

en: format specification must follow --format
uk: після --format має бути вказано специфікацію формату

en: list of effective groups must follow --group
uk: після --group має бути вказано список ефективних груп

en: list of process IDs must follow --pid
uk: після --pid має бути вказано список ідентифікаторів процесів

en: list of process IDs must follow --ppid
uk: після --ppid має бути вказано список ідентифікаторів процесів

en: number of rows must follow --rows or --lines
uk: після --rows або --lines має бути вказано кількість рядків

en: some sid thing(s) must follow --sid
uk: після --sid має бути вказано щось пов’язане із sid

en: long sort specification must follow --sort
uk: після --sort має бути вказано довгу специфікацію упорядковування

en: list of ttys must follow --tty
uk: після --tty має бути вказано список tty

en: list of effective users must follow --user
uk: після --user має бути вказано ефективних користувачів

en: way bad
uk: погано

en: garbage option
uk: зайвий параметр

en: something broke
uk: щось поламалося

en: thread display conflicts with forest display
uk: показ гілки конфліктує з показом деревоподібної ієрархії

en: thread flags conflict; can't use H with m or -m
uk: конфлікт прапорців гілок; не можна використовувати H з m або -m

en: thread flags conflict; can't use both m and -m
uk: конфлікт прапорців гілок; не можна використовувати одразу m і -m

en: thread flags conflict; can't use both -L and -T
uk: конфлікт прапорців гілок; не можна використовувати одразу -L і -T

en: error: %s
uk: помилка: %s

en: process selection options conflict
uk: конфлікт параметрів вибору процесів

en: seriously crashing: goodbye cruel world
uk: серйозна аварія: прощавай, жорстокий світе

en: missing AIX field descriptor
uk: пропущено дескриптор поля AIX

en: improper AIX field descriptor
uk: неналежний дескриптор поля AIX

en: unknown AIX field descriptor
uk: невідомий дескриптор поля AIX

en: AIX field descriptor processing bug
uk: вада обробки дескриптора поля AIX

en: unknown user-defined format specifier "%s"
uk: невідомий визначений користувачем специфікатор формату «%s»

en: empty format list
uk: порожній список форматів

en: improper format list
uk: неналежний список форматів

en: column widths must be unsigned decimal numbers
uk: значеннями ширин стовпчиків мають бути додатні десяткові числа

en: can not set width for a macro (multi-column) format specifier
uk: не вдалося встановити ширину для специфікатора формату макросу (багатостовпчикового)

en: improper sort list
uk: неналежний список упорядковування

en: empty sort list
uk: порожній список упорядковування

en: unknown sort specifier
uk: невідомий специфікатор упорядковування

en: bad sorting code
uk: помилковий код упорядковування

en: PPID sort and forest output conflict
uk: конфлікт виведення упорядковування PPID та ієрархії

en: option -O can not follow other format options
uk: після параметра -O не може бути вказано інших параметрів форматування

en: multiple sort options
uk: варіанти упорядковування

en: option O is neither first format nor sort order
uk: параметр O не є ні першим форматом, ні упорядковуванням

en: modifier -y without format -l makes no sense
uk: модифікатор -y без формату -l позбавлений сенсу

en: bug: must reset the list first
uk: вада: спочатку слід скинути список

en: tell <procps@freelists.org> what you expected
uk: повідомте за адресою <procps@freelists.org> про очікувані результати

en: tell <procps@freelists.org> what you want (-L/-T, -m/m/H, and $PS_FORMAT)
uk: повідомте за адресою <procps@freelists.org> про очікувані результати (-L/-T, -m/m/H і $PS_FORMAT)

en: warning: $PS_FORMAT ignored. (%s)
uk: попередження: $PS_FORMAT проігноровано. (%s)

en: conflicting format options
uk: конфлікт параметрів форматування

en: can not use output modifiers with user-defined output
uk: не можна використовувати модифікатори виведення з визначеним користувачем виведенням

en: -L/-T with H/m/-m and -o/-O/o/O is nonsense
uk: -L/-T з H/m/-m і -o/-O/o/O позбавлене сенсу

en: internal error: no PID or PPID for -j option
uk: внутрішня помилка: не вказано PID або PPID для параметра -j

en: lost my PGID
uk: втрачено наш PGID

en: internal error: no PRI for -c option
uk: внутрішня помилка: немає PRI для параметра -c

en: lost my CLS
uk: втрачено наш CLS

en: -T with H/-m/m but no PID for SPID to follow
uk: -T з H/-m/m, але без PID для використання з SPID

en: -L with H/-m/m but no PID/PGID/SID/SESS for NLWP to follow
uk: -L з H/-m/m, але немає PID/PGID/SID/SESS для використання з NLWP

en:  %s [options] pid...
uk:  %s [параметри] pid...

en: invalid process id: %s
uk: некоректний ідентифікатор процесу: %s

en: Unable to load process information
uk: Не вдалося завантажити дані щодо процесу

en:  %s [signal] [options] <expression>
uk:  %s [сигнал] [параметри] <вираз>

en:  %s [new priority] [options] <expression>
uk:  %s [нова пріоритетність] [параметри] <вираз>

en:  -f, --fast         fast mode (not implemented)
uk:  -f, --fast         швидкий режим (не реалізовано)

en:  -i, --interactive  interactive
uk:  -i, --interactive  інтерактивний режим

en:  -l, --list         list all signal names
uk:  -l, --list         вивести список усіх назв сигналів

en:  -L, --table        list all signal names in a nice table
uk:  -L, --table        вивести список усіх назв сигналів у таблиці nice

en:  -n, --no-action    do not actually kill processes; just print what would happen
uk:  -n, --no-action    не завершувати роботу процесів; просто вивести дані щодо дій, які буде виконано

en:  -v, --verbose      explain what is being done
uk:  -v, --verbose      вивести дані щодо дій, які виконуються

en:  -w, --warnings     enable warnings (not implemented)
uk:  -w, --warnings     увімкнути попередження (не реалізовано)

en: Expression can be: terminal, user, pid, command.
    The options below may be used to ensure correct interpretation.
uk: Можливі вирази: terminal, user, pid, command.
    Наведені нижче параметри може бути використано для забезпечення належної інтерпретації.

en:  -c, --command <command>  expression is a command name
uk:  -c, --command <команда>  вираз є назвою команди

en:  -p, --pid <pid>          expression is a process id number
uk:  -p, --pid <pid>          вираз є числовим ідентифікатором процесу

en:  -t, --tty <tty>          expression is a terminal
uk:  -t, --tty <tty>          вираз є терміналом

en:  -u, --user <username>    expression is a username
uk:  -u, --user <користувач>   вираз є іменем користувача

en: Alternatively, expression can be:
uk: Крім того, виразом може бути:

en:  --ns <pid>               match the processes that belong to the same
                              namespace as <pid>
uk:  --ns <pid>                відповідність процесам, що належать тому самому
                               простору назв, що і <pid>

en:  --nslist <ns,...>        list which namespaces will be considered for
                              the --ns option; available namespaces are
    :                          ipc, mnt, net, pid, user, uts
uk:  --nslist <ns,..>         вивести список просторів назв для
                               обробки з параметром --ns.
                               Можливі простори назв: ipc, mnt, net, pid, user, uts

en: 
    The default signal is TERM. Use -l or -L to list available signals.
    Particularly useful signals include HUP, INT, KILL, STOP, CONT, and 0.
    Alternate signals may be specified in three ways: -SIGKILL -KILL -9
uk: 
    Типовим сигналом є TERM. Скористайтеся -l або -L для отримання списку сигналів.
    Зокрема, корисними сигналами є HUP, INT, KILL, STOP, CONT та 0.
    Інші сигнали може бути вказано у три способи: -SIGKILL -KILL -9

en: 
    The default priority is +4. (snice +4 ...)
    Priority numbers range from +20 (slowest) to -20 (fastest).
    Negative priority numbers are restricted to administrative users.
uk: 
    Типовим рівнем пріоритетності є +4. (snice +4 ...)
    Рівням відповідають числа від +20 (найнижчий) до -20 (найвищий).
    Від’ємними значеннями можуть скористатися лише користувачі з
    адміністративними правами доступу.

en: priority %lu out of range
uk: рівень пріоритетності %lu лежить поза межами припустимого діапазону

en: invalid pid number %s
uk: некоректне число pid %s

en: error reading reference namespace information
uk: помилка під час спроби читання даних щодо еталонного простору назв

en: invalid namespace list
uk: некоректний список просторів назв

en: no process selection criteria
uk: немає критерію вибору процесу

en: general flags may not be repeated
uk: не можна повторювати загальні прапорці

en: -i makes no sense with -v, -f, and -n
uk: -i не має сенсу з -v, -f та -n

en: -v makes no sense with -i and -f
uk: -v не має сенсу з -i та -f

en: skill: "%s" is not supported
uk: skill: підтримки «%s» не передбачено

en:  -d, --delay <secs>  delay updates
uk:  -d, --delay <сек.>  відкласти оновлення

en:  -o, --once          only display once, then exit
uk:  -o, --once          показати лише раз, потім завершити роботу

en:  -s, --sort <char>   specify sort criteria by character (see below)
uk:  -s, --sort <символ> вказати критерій упорядковування за допомогою символу (див. нижче)

en: 
    The following are valid sort criteria:
uk: 
    Передбачено такі критерії упорядковування:

en:  a: sort by number of active objects
uk:  a: упорядкувати за кількістю активних об’єктів

en:  b: sort by objects per slab
uk:  b: упорядкувати за кількістю об’єктів на частину

en:  c: sort by cache size
uk:  c: упорядкувати за розміром кешу

en:  l: sort by number of slabs
uk:  l: упорядкувати за кількістю частин

en:  v: sort by (non display) number of active slabs
uk:  v: упорядкувати (непоказані) за кількістю активних частин

en:  n: sort by name
uk:  n: упорядкувати за назвою

en:  o: sort by number of objects (the default)
uk:  o: упорядкувати за кількістю об’єктів (типовий варіант)

en:  p: sort by (non display) pages per slab
uk:  p: упорядкувати (непоказані) за кількістю сторінок на частину

en:  s: sort by object size
uk:  s: упорядкувати за розмірами об’єктів

en:  u: sort by cache utilization
uk:  u: упорядкувати за використанням кешу

en: Cannot combine -d and -o options
uk: Не можна поєднувати параметри -d і -o

en: illegal delay
uk: некоректна затримка

en: delay must be positive integer
uk: затримку слід вказувати як додатне число

en: Error getting slab summary results
uk: Помилка під час отримання результатів резюме частини

note: Translation Hint: Next five strings must not * exceed a length of 35 characters.
en: Active / Total Objects (% used)
uk: Активних об’єктів / Об’єктів загалом (% u використання)

en: Active / Total Slabs (% used)
uk: Активних частин / Частин загалом (% u використання)

en: Active / Total Caches (% used)
uk: Активних кешів / Кешів загалом (% u використання)

en: Active / Total Size (% used)
uk: Активний розмір / Загальний розмір (% u використання)

en: Minimum / Average / Maximum Object
uk: Мінімальний / Середній / Максимальний об’єкт

note: Translation Hint: Please keep alignment of the * following intact.
en:   OBJS ACTIVE  USE OBJ SIZE  SLABS OBJ/SLAB CACHE SIZE NAME
uk:   ОБ’Є АКТИВН  ВИК РОЗМ ОБ.  ЧАСТ  ОБ./ЧАСТ РОЗМ. КЕШУ НАЗВ

en: Unable to create slabinfo structure
uk: Не вдалося отримати структуру slabinfo

en: terminal setting retrieval
uk: отримання параметра термінала

en: Unable to get slabinfo node data
uk: Не вдалося отримати дані вузла slabinfo

en: Unable to sort slab nodes
uk: Не вдалося упорядкувати вузли частини

en: Path is not under %s: %s
uk: Шлях не є вкладеним щодо %s: %s

en: separators should not be repeated: %s
uk: не слід повторювати роздільники: %s

en:  %s [options] [variable[=value] ...]
uk:  %s [параметри] [змінна[=значення] ...]

en:   -a, --all            display all variables
uk:   -a, --all            вивести усі змінні

en:   -A                   alias of -a
uk:   -A                   те саме, що і -a

en:   -X                   alias of -a
uk:   -X                   те саме, що і -a

en:       --deprecated     include deprecated parameters to listing
uk:       --deprecated     включити до списку застарілі параметри

en:       --dry-run        Print the key and values but do not write
uk:       --dry-run        вивести ключ і значення, але не записувати

en:   -b, --binary         print value without new line
uk:   -b, --binary         вивести значення без додавання символу розриву рядка

en:   -e, --ignore         ignore unknown variables errors
uk:   -e, --ignore         ігнорувати повідомлення про помилки, пов’язані з невідомими змінними

en:   -N, --names          print variable names without values
uk:   -N, --names          вивести назви змінних без значень

en:   -n, --values         print only values of the given variable(s)
uk:   -n, --values         вивести лише значення вказаних змінних змінних

en:   -p, --load[=<file>]  read values from file
uk:   -p, --load[=<файл>]  прочитати значення з файла

en:   -f                   alias of -p
uk:   -f                   те саме, що і -p

en:       --system         read values from all system directories
uk:       --system         прочитати значення з усіх каталогів системи

en:   -r, --pattern <expression>
                           select setting that match expression
uk:   -r, --pattern <вираз>
                           вибрати налаштування, відповідні до виразу

en:   -q, --quiet          do not echo variable set
uk:   -q, --quiet          не виводити встановлені змінні повторно

en:   -w, --write          enable writing a value to variable
uk:   -w, --write          уможливити запис значення до змінної

en:   -o                   does nothing
uk:   -o                   фіктивний параметр

en:   -x                   does nothing
uk:   -x                   фіктивний параметр

en:   -d                   alias of -h
uk:   -d                   те саме, що і -h

en: "%s" is an unknown key
uk: «%s» є невідомим ключем

en: cannot stat %s
uk: не вдалося отримати статистичні дані щодо %s

en: permission denied on key '%s'
uk: доступ до ключа «%s» заборонено

en: reading key "%s"
uk: читаємо ключ «%s»

en: unable to open directory "%s"
uk: не вдалося відкрити каталог «%s»

en: strdup key
uk: ключ strdup

en: setting key "%s"
uk: встановлюємо ключ «%s»

en: "%s" is an unknown key%s
uk: «%s» є невідомим ключем%s

en: , ignoring
uk: , ігноруємо

en: permission denied on key "%s"%s
uk: заборонено доступ до ключа «%s»%s

en: setting key "%s"%s
uk: встановлюємо ключ «%s»%s

en: %s(%d): invalid syntax, continuing...
uk: %s(%d): некоректний синтаксис, продовжуємо...

en: GLOB_TILDE is not supported on your platform, the tilde in "%s" won't be expanded.
uk: На цій платформі не передбачено підтримки GLOB_TILDE, тильду у «%s» не буде замінено.

en: glob failed
uk: не вдалося використати символи-замінники

en: cannot open "%s"
uk: не вдалося відкрити «%s»

en: * Applying %s ...
uk: * Застосовуємо %s ...

en: no variables specified
    Try `%s --help' for more information.
uk: не вказано змінних
    Спробуйте «%s --help», щоб отримати додаткову інформацію.

en: options -N and -q cannot coexist
    Try `%s --help' for more information.
uk: не можна одночасно використовувати параметри -N та -q
    Спробуйте «%s --help», щоб отримати додаткову інформацію.

en: screen too small or too large
uk: екран є надто малим або надто великим

en: screen too small
uk: надто малий екран

en:  %s [options] [tty]
uk:  %s [параметри] [tty]

en:  -d, --delay <secs>  update delay in seconds
uk:  -d, --delay <сек.>  затримка оновлення у секундах

en:  -s, --scale <num>   vertical scale
uk:  -s, --scale <число> вертикальний масштаб

en: scale cannot be negative
uk: масштаб не може бути від’ємним

en: too large delay value
uk: надто велике значення затримки

en: can not open tty
uk: не вдалося відкрити tty

en: Load average file /proc/loadavg does not exist
uk: Файла середніх значень навантаження /proc/loadavg не існує

en: Unable to get load average
uk: Не вдалося отримати середнє навантаження

en: writing to tty failed
uk: спроба виконати запис до tty зазнала невдачі

en: Process Id
uk: Ідентифікатор процесу

en: Parent Process pid
uk: Ідентифікатор батьківського процесу

en: Effective User Id
uk: Ідентифікатор ефективного користувача

note: Translation Hint: maximum 'USER' = 8 +
en: USER
uk: КОР.

en: Effective User Name
uk: Ефективне ім’я користувача

en: Real User Id
uk: Справжній ідентифікатор користувача

en: Real User Name
uk: Справжнє ім’я користувача

en: Saved User Id
uk: Збережений ідентифікатор користувача

en: Saved User Name
uk: Збережене ім’я користувача

en: Group Id
uk: Ідентифікатор групи

en: Group Name
uk: Назва групи

en: Process Group Id
uk: Ідентифікатор групи процесу

en: Controlling Tty
uk: Tty керування

en: Tty Process Grp Id
uk: Tty Процес  Гру Ід

en: Session Id
uk: Ідентифікатор сеансу

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Nice Value
uk: Значення Nice

en: Number of Threads
uk: Кількість потоків

en: Last Used Cpu (SMP)
uk: Останній використаний процесор (SMP)

en: CPU Usage
uk: Використання процесора

en: CPU Time
uk: Час процесора

en: CPU Time, hundredths
uk: Час процесора з сотими

en: Memory Usage (RES)
uk: Використання пам’яті (RES)

en: Virtual Image (KiB)
uk: Віртуальний образ (КіБ)

en: Swapped Size (KiB)
uk: Зарезервований розмір (КіБ)

en: Resident Size (KiB)
uk: Резидентний розмір (КіБ)

en: Code Size (KiB)
uk: Розмір коду (КіБ)

en: Data+Stack (KiB)
uk: Дані+Стек (КіБ)

en: Shared Memory (KiB)
uk: Спільна пам’ять (КіБ)

en: Major Page Faults
uk: Основні помилки сторінок

en: Minor Page Faults
uk: Вторинні помилки сторінок

en: Dirty Pages Count
uk: Кількість брудних сторінок

en: Process Status
uk: Стан процесу

en: Command Name/Line
uk: Назва або рядок команди

en: Sleeping in Function
uk: Сон у функції

note: Translation Hint: maximum 'Flags' = 8
en: Flags
uk: Прапорці

en: Task Flags <sched.h>
uk: Прапорці завдання <sched.h>

en: Control Groups
uk: Групи керування

en: Supp Groups IDs
uk: Ідентифікатори допоміжних груп

en: Supp Groups Names
uk: Назви допоміжних груп

en: Thread Group Id
uk: Ідентифікатор групи потоку

en: OOMEM Adjustment
uk: Коригування OOMEM

en: OOMEM Score current
uk: Поточна оцінка OOMEM

note: Translation Hint: the abbreviation 'vars' below is shorthand for 'variables'
en: Environment vars
uk: Змінні середовища

en: Major Faults delta
uk: Приріст основних помилок

en: Minor Faults delta
uk: Приріст вторинних помилок

en: Res+Swap Size (KiB)
uk: Розмір Res+Swap (у КіБ)

en: IPC namespace Inode
uk: Inode простору назв IPC

en: MNT namespace Inode
uk: Inode простору назв MNT

en: NET namespace Inode
uk: Inode простору назв NET

en: PID namespace Inode
uk: Inode простору назв PID

en: USER namespace Inode
uk: Inode простору назв USER

en: UTS namespace Inode
uk: Inode простору назв UTS

en: LXC container name
uk: Назва контейнера LXC

en: RES Anonymous (KiB)
uk: Анонімна RES (КіБ)

en: RES File-based (KiB)
uk: RES на основі файлів (КіБ)

en: RES Locked (KiB)
uk: Заблокована RES (КіБ)

en: RES Shared (KiB)
uk: Спільна RES (КіБ)

en: Control Group name
uk: Назва групи керування

en: Last Used NUMA node
uk: Останній використаний вузол NUMA

en: Login User Id
uk: Ідентифікатор користувача для входу

en: Executable Path
uk: Шлях до виконуваного файла

en: Res Mem (smaps), KiB
uk: Рез пам (smaps), КіБ

en: Proportion RSS,  KiB
uk: Пропорційне RSS,  КіБ

en: Proportion Anon, KiB
uk: Пропорційне анон, КіБ

en: Proportion File, KiB
uk: Пропорційне файлове, КіБ

en: Proportion Shrd, KiB
uk: Пропорційне Shrd, КіБ

en: Unique RSS, KiB
uk: Унікальне RSS, КіБ

en: I/O Bytes Read
uk: Прочитано байтів ВВ

en: I/O Read Operations
uk: Операцій читання ВВ

en: I/O Bytes Written
uk: Записано байтів ВВ

en: I/O Write Operations
uk: Операцій запис ВВ

en: Autogroup Identifier
uk: Ідентифікатор автогрупи

en: Autogroup Nice Value
uk: Значення пріоритетності автогрупи

note: Translation Hint: maximum 'STARTED' = 7
en: STARTED
uk: РОЗПОЧАТО

en: Start Time from boot
uk: Час початку від завантаження

en: Elapsed Running Time
uk: Час виконання, що минув

en: CPU Utilization
uk: Використання процесора

en: Utilization + child
uk: Використання + дочірні

en: CGRP namespace Inode
uk: Inode простору назв CGRP

en: TIME namespace Inode
uk: Inode простору назв TIME

note: Translation Notes ------------------------------------------------ .  It is strongly recommend that the --no-wrap command line option .  be used with all supporting translation tools, when available. . .  This group of lines contains both plain text and c-format strings. .  Some strings reflect swit
en: 	signal %d (%s) was caught by %s, please
    	send bug reports to <procps@freelists.org>
uk: 	%3$s отримано сигнал %1$d (%2$s). Будь ласка,
    	надішліть звіт щодо вади до див. <procps@freelists.org>

en: bad delay interval '%s'
uk: помилковий інтервал затримки, «%s»

en: bad iterations argument '%s'
uk: помилковий аргумент ітерацій, «%s»

en: pid limit (%d) exceeded
uk: перевищено обмеження pid (%d)

en: bad pid '%s'
uk: помилковий pid, «%s»

en: -%c argument missing
uk: не вистачає аргументу -%c

en: bad width arg '%s'
uk: помилковий аргумент ширини, «%s»

en: unknown option '%s'
uk: невідомий параметр «%s»

en: -d disallowed in "secure" mode
uk: -d заборонено використовувати у режимі «secure»

en: -d requires positive argument
uk: -d потребує додатного аргументу

en: On
uk: Увімкнено

en: Off
uk: Вимкнено

en: %s from %s
uk: %s з %s

en: Forest mode %s
uk: Режим лісу %s

en: failed tty get
uk: помилка отримання tty

en: failed tty set: %s
uk: помилка встановлення tty: %s

en: Choose field group (1 - 4)
uk: Вибір групи поля (1 - 4)

en: Command disabled, 'A' mode required
uk: Команду вимкнено, потрібен режим «A»

en: Command disabled, activate %s with '-' or '_'
uk: Команду вимкнено, задійте %s за допомогою «-» або «_»

en: No colors to map!
uk: Немає кольорів для прив’язки!

en: Failed '%s' open: %s
uk: Не вдалося виконати відкриття «%s»: %s

en: Wrote configuration to '%s'
uk: Записано налаштування до «%s»

en: Change delay from %.1f to
uk: Змінити затримку з %.1f на

en: Show threads %s
uk: Вивести потоки %s

en: Irix mode %s
uk: Режим Irix %s

en: PID to signal/kill [default pid = %d]
uk: PID для надсилання сигналу або завершення [типовий pid = %d]

en: Send pid %d signal [%d/sigterm]
uk: Надіслати сигнал pid %d [%d/sigterm]

en: Failed signal pid '%d' with '%d': %s
uk: Помилка сигналу pid «%d» з «%d»: %s

en: Invalid signal
uk: Некоректний сигнал

en: PID to renice [default pid = %d]
uk: PID для зміни уподобаності [типовий pid = %d]

en: Renice PID %d to value
uk: Змінити уподобаність PID %d до значення

en: Failed renice of PID %d to %d: %s
uk: Не вдалося змінити уподобаність PID %d на %d: %s

en: Rename window '%s' to (1-3 chars)
uk: Перейменувати вікно «%s» (1-3 символи)

en: Cumulative time %s
uk: Накопичений час %s

en: Maximum tasks = %d, change to (0 is unlimited)
uk: Максимальна кількість завдань = %d, змінити (0 — не обмежувати)

en: Invalid maximum
uk: Некоректний максимум

en: Which user (blank for all)
uk: Користувач (порожнє значення — усі)

en: Unknown command - try 'h' for help
uk: Невідома команда. Скористайтеся «h» для отримання довідки.

en: scroll coordinates: y = %d/%d (tasks), x = %d/%d (fields)
uk: координати гортання: y = %d/%d (завдання), x = %d/%d (поля)

en: failed memory allocate
uk: не вдалося розмістити у пам’яті

en: failed memory re-allocate
uk: не вдалося повторно розмістити у пам’яті

en: Unacceptable floating point
uk: Неприйнятна рухома крапка

en: Invalid user
uk: Некоректний користувач

en: forest view
uk: перегляд лісу

en: failed pid maximum size test
uk: не вдалося пройти перевірку на максимальний розмір pid

en: failed number of cpus test
uk: не вдалося пройти перевірку на кількість процесорів

en: incompatible rcfile, you should delete '%s'
uk: несумісний файл rc, вам слід вилучити «%s»

en: window entry #%d corrupt, please delete '%s'
uk: запис вікна %d пошкоджено, будь ласка, вилучіть «%s»

en: Unavailable in secure mode
uk: Недоступне у захищеному режимі

en: Only 1 cpu detected
uk: Виявлено лише 1 процесор

en: Unacceptable integer
uk: Неприйнятне ціле число

en: conflicting process selections (U/p/u)
uk: конфлікт вибору процесів (U/p/u)

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 kibibytes (1024 bytes)
en: KiB
uk: КіБ

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 mebibytes (1,048,576 bytes)
en: MiB
uk: МіБ

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 gibibytes (1,073,741,824 bytes)
en: GiB
uk: ГіБ

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 tebibytes (1,099,511,627,776 bytes)
en: TiB
uk: ТіБ

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 pebibytes (1,024 tebibytes)
en: PiB
uk: ПіБ

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 exbibytes (1,024 pebibytes)
en: EiB
uk: ЕіБ

en: Threads
uk: Потоки

en: Tasks
uk: Завдання

note: Translation Hint: The following "word" is meant to represent either a single .                 cpu or all of the processors in a multi-processor computer .                 (should be exactly 6 characters, excluding leading % & colon)
en: %Cpu(s):
uk: %CПроц.:

note: Translation Hint: The following word "another" must have 1 trailing space
en: another
uk: інші

en: Locate next inactive, use "L"
uk: Знайти наступний неактивний, скористайтеся «L»

en: Locate string
uk: Знайти рядок

en: %s"%s" not found
uk: %s«%s» не знайдено

en: width incr is %d, change to (0 default, -1 auto)
uk: крок збільшення ширини, %d, змінити (0 — типовий, -1 — автоматичний)

en: rcfile has inspect/other-filter error(s), save anyway?
uk: У rcfile виявлено помилки за допомогою інспектування або іншого фільтрування. Зберегти його попри це?

en: unrecognized field name '%s'
uk: нерозпізнана назва поля, «%s»

en: even using field names only, window is now too small
uk: навіть за використання лише назв полів, вікно є зараз надто малим

en: Open Files
uk: Відкрити файли

en: NUMA Info
uk: Дані щодо NUMA

en: Log
uk: Журнал

en: the '=' key will eventually show the actual file read or command(s) executed ...
uk: нарешті, ключ «=» покаже справжнє читання даних з файла або виконану команду...

en: demo
uk: демо

en: This is simulated output representing the contents of some file or the output
    from some command.  Exactly which commands and/or files are solely up to you.
    
    Although this text is for information purposes only, it can still be scrolled
    and searched like real output will be.  You are encouraged to experiment with
    those features as explained in the prologue above.
    
    To enable real Inspect functionality, entries must be added to the end of the
    top personal personal configuration file.  You could use your favorite editor
    to accomplish this, taking care not to disturb existing entries.
    
    Another way to add entries is illustrated below, but it risks overwriting the
    rcfile.  Redirected echoes must not replace (>) but append (>>) to that file.
    
      /bin/echo -e "pipe\tOpen Files\tlsof -P -p %d 2>&1" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "file\tNUMA Info\t/proc/%d/numa_maps" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "pipe\tLog\ttail -n200 /var/log/syslog | sort -Mr" >> ~/.toprc
    
    If you don't know the location or name of the top rcfile, use the 'W' command
    and note those details.  After backing up the current rcfile, try issuing the
    above echoes exactly as shown, replacing '.toprc' as appropriate.  The safest
    approach would be to use copy then paste to avoid any typing mistakes.
    
    Finally, restart top to reveal what actual Inspect entries combined with this
    new command can offer.  The possibilities are endless, especially considering
    that 'pipe' type entries can include shell scripts too!
    
    For additional important information, please consult the top(1) man document.
    Then, enhance top with your very own customized 'file' and/or 'pipe' entries.
    
    Enjoy!
uk: Це імітація виведених даних вмісту певного файла або або результату виконання
    певної команди. Вибір команд і/або файлів є вашою справою.
    
    Хоча призначення цього тексту є суто інформаційним, його можна гортати, у ньому
    можна виконувати пошук, як у звичайних виведених даних. Поекспериментуйте з
    можливостями, описаними у передмові вище.
    
    Щоб увімкнути функціональні можливості справжнього інспектування, записи має
    бути додано наприкінці особистого файла налаштувань top. Для цього можна
    скористатися вашим улюбленим текстовим редактором, подбавши про недоторканність
    наявних записів.
    
    Інший спосіб додавання записів проілюстровано нижче. Цей спосіб є ризикованим
    через можливість перезапису файла rc. Переспрямовування виведення не повинне
    замінювати вміст (>), а лише доповнювати вміст (>>) цього файла.
    
      /bin/echo -e "pipe\tВідкрити файли\tlsof -P -p %d 2>&1" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "file\tДані щодо NUMA\t/proc/%d/numa_maps" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "pipe\tЖурнал\ttail -n200 /var/log/syslog | sort -Mr" >> ~/.toprc
    
    Якщо вам не відоме місце зберігання або назва файла rc top, скористайтеся
    командою «W», яка допоможе вам дізнатися ці подробиці. Після створення
    резервної копії поточного файла rc, спробуйте віддати команди, наведені вище
    точно так, як їх записано, замінивши «.toprc» відповідним файлом.
    Найбезпечнішим підходом буде копіювання з наступним вставленням, щоб
    уникнути друкарських помилок.
    
    Нарешті, перезапустіть top, щоб визначити, які записи інспектування
    у поєднанні з новою командою можна використати. Діапазон можливостей є
    нескінченним, особливо, якщо врахувати те, що записи типу «pipe»
    можна включати до скриптів оболонки!
    
    Щоб отримати додаткову корисну інформацію, будь ласка, зверніться до
    документації з top(1). Таким чином, ви можете розширити можливості top
    вашими власними, корисними для вас записами «file» і «pipe».
    
    Приємного користування!

en: to enable 'Y' press <Enter> then type 'W' and restart top
uk: щоб увімкнути «Y», натисніть <Enter>, потім введіть «W» і перезапустіть top

en: to enable 'Y' please consult the top man page (press Enter)
uk: щоб увімкнути «Y», будь ласка, ознайомтеся зі сторінкою підручника з top (натисніть Enter)

en: Selection failed with: %s
uk: Помилка вибору: %s

en: unable to inspect, pid %d not found
uk: не вдалося виконати інспекцію, pid %d не знайдено

en: inspect at PID [default pid = %d]
uk: виконати інспекцію PID [типовий pid = %d]

en: %s: %*d-%-*d lines, %*d-%*d columns, %lu bytes read
uk: %s: %*d-%-*d рядків, %*d-%*d стовпчиків, прочитано %lu байтів

en: patience please, working ...
uk: зачекайте, будь ласка, виконуємо обробку...

en: working, use Ctrl-C to end ...
uk: працюємо, скористайтеся Ctrl-C, щоб перервати обробку...

note: Translation Hint: Below are 2 abbreviations which can be as long as needed: .                 FLD = FIELD, VAL = VALUE
en: add filter #%d (%s) as: [!]FLD?VAL
uk: додати фільтрування %d (%s) у форматі: [!]ПОЛЕ?ЗНАЧЕННЯ

en: ignoring case
uk: не враховувати регістр

en: case sensitive
uk: з врахуванням регістру

en: duplicate filter was ignored
uk: дублікат фільтра проігноровано

en: '%s' filter delimiter is missing
uk: не вистачає роздільника фільтрування «%s»

en: '%s' filter value is missing
uk: не вистачає значення фільтрування «%s»

en: include
uk: включити

en: exclude
uk: виключити

en: <Enter> to resume, filters: %s
uk: <Enter>, щоб поновити, фільтри: %s

en: none
uk: немає

note: Translation Hint: The following word 'Node' should be exactly 4 characters, excluding leading %%, fmt chars & colon)
en: %%Node%-2d:
uk: %%Вузол%-2d:

en: expand which numa node (0-%d)
uk: вузол numa для розгортання (0-%d)

en: invalid numa node
uk: некоректний вузол numa

en: sorry, NUMA extensions unavailable
uk: вибачте, немає доступу до розширень NUMA

note: Translation Hint: 'Mem ' is an abbreviation for physical memory/ram .                 'Swap' represents the linux swap file -- .                 please make both translations exactly 4 characters, .                 padding with extra spaces as necessary
en: Mem
uk: Пам

en: Swap
uk: Своп

en: library failed memory statistics, at %d: %s
uk: статистика помилок у пам'яті бібліотеки, на %d: %s

en: library failed cpu statistics, at %d: %s
uk: статистика помилок процесора бібліотеки, на %d: %s

en: library failed pids statistics, at %d: %s
uk: статистика щодо помилкових pid бібліотеки, на %d: %s

en: bad memory scaling arg '%s'
uk: помилкове аргумент масштабування пам'яті «%s»

en: PID to collapse/expand [default pid = %d]
uk: PID для зміни згортання або розгортання [типовий pid = %d]

en: wrong mode, command inactive
uk: помилковий режим, команда є неактивною

en: saving prevents older top from reading, save anyway?
uk: після збереження зникне можливість читати застарілі повідомлення на початку списку. Зберегти попри це?

en: failed sem_init() at %d: %s
uk: не вдалося виконати sem_init() на %d: %s

en: failed pthread_create() at %d: %s
uk: не вдалося виконати pthread_create() на %d: %s

en: sorry, restricted namespace with reduced functionality
uk: вибачте, обмежений простір назв із скороченими функціональними можливостями

en: set pid %d AGNI value to
uk: встановити значення AGNI pid %d

en: valid AGNI range is -20 to +19
uk: коректним діапазоном AGNI є значення від -20 до +19

en: autogroup open failed, %s
uk: не вдалося відкрити автогрупу, %s

en: autogroup write failed, %s
uk: помилка запису автогрупи, %s

en: command line for pid %d, %s
uk: рядок команди для pid %d, %s

en: control groups for pid %d, %s
uk: групи керування для pid %d, %s

en: environment for pid %d, %s
uk: середовище для pid %d, %s

en: namespaces for pid %d, %s
uk: простір назв для pid %d, %s

en: n/a
uk: н/д

en: supplementary groups for pid %d, %s
uk: допоміжні групи для pid %d, %s

en: message log, last 10 messages:
uk: журнал повідомлень, останні 10 повідомлень:

note: Translation Notes ------------------------------------------------ .  It is strongly recommend that the --no-wrap command line option .  be used with all supporting translation tools, when available. . .  The next several text groups contain special escape sequences .  representing values used to in
en: Help for Interactive Commands~2 - %s
    Window ~1%s~6: ~1Cumulative mode ~3%s~2.  ~1System~6: ~1Delay ~3%.1f secs~2; ~1Secure mode ~3%s~2.
    
      Z~5,~1B~5,E,e   Global: '~1Z~2' colors; '~1B~2' bold; '~1E~2'/'~1e~2' summary/task memory scale
      l,t,m,I,0 Toggle: '~1l~2' load avg; '~1t~2' task/cpu; '~1m~2' memory; '~1I~2' Irix; '~10~2' zeros
      1,2,3,4,5 Toggle: '~11~2/~12~2/~13~2' cpu/numa views; '~14~2' cpus abreast; '~15~2' P/E-cores
      f,X       Fields: '~1f~2' add/remove/order/sort; '~1X~2' increase fixed-width fields
    
      L,&,<,> . Locate: '~1L~2'/'~1&~2' find/again; Move sort column: '~1<~2'/'~1>~2' left/right
      R,H,J,C . Toggle: '~1R~2' Sort; '~1H~2' Threads; '~1J~2' Num justify; '~1C~2' Coordinates
      c,i,S,j . Toggle: '~1c~2' Cmd name/line; '~1i~2' Idle; '~1S~2' Time; '~1j~2' Str justify
      x~5,~1y~5     . Toggle highlights: '~1x~2' sort field; '~1y~2' running tasks
      z~5,~1b~5     . Toggle: '~1z~2' color/mono; '~1b~2' bold/reverse (only if 'x' or 'y')
      u,U,o,O . Filter by: '~1u~2'/'~1U~2' effective/any user; '~1o~2'/'~1O~2' other criteria
      n,#,^O  . Set: '~1n~2'/'~1#~2' max tasks displayed; Show: ~1Ctrl~2+'~1O~2' other filter(s)
      V,v,F   . Toggle: '~1V~2' forest view; '~1v~2' hide/show children; '~1F~2' keep focused
    
    %s  ^G,K,N,U  View: ctl groups ~1^G~2; cmdline ~1^K~2; environment ~1^N~2; supp groups ~1^U~2
      Y,!,^E,P  Inspect '~1Y~2'; Combine Cpus '~1!~2'; Scale time ~1^E~2; View namespaces ~1^P~2
      W,q       Write config file '~1W~2'; Quit '~1q~2'
              ( commands shown with '.' require a ~1visible~2 task display ~1window~2 ) 
    Press '~1h~2' or '~1?~2' for help with ~1Windows~2,
    Type 'q' or <Esc> to continue
uk: Довідка щодо інтерактивних команд~2 - %s
    Вікно ~1%s~6: ~1Накопичувальний режим ~3%s~2.  ~1Система~6: ~1Затримка ~3%.1f сек.~2; ~1Режим захисту ~3%s~2.
    
      Z~5,~1B~5,E,e   Загалом: '~1Z~2' кольорів; '~1B~2' напівжирний; '~1E~2'/'~1e~2' масштаб пам’яті для резюме/завдання
      l,t,m,I,0 Перемикання: '~1l~2' сер. навант.; '~1t~2' завдань/проц; '~1m~2' memory; '~1I~2' Irix; '~10~2' нулі
      1,2,3,4,5 Перемикання: '~11~2/~12~2/~13~2' перегляди проц/numa; '~14~2' два проц. поряд; '~15~2' P/E-ядра
      f,X       Поля: '~1f~2' add/remove/order/sort; '~1X~2' збільшити поля фіксованої ширини
    
      L,&,<,> . Пошук: '~1L~2'/'~1&~2' знайти дані; Пересунути стовпчик упорядковування: '~1<~2'/'~1>~2' ліворуч/праворуч
      R,H,J,C . Перемикання: '~1R~2' Упорядковування; '~1H~2' Потоки; '~1J~2' Вирівнювання цифр; '~1C~2' Координати
      c,i,S,j . Перемикання: '~1c~2' Назва або рядок команди; '~1i~2' Бездіяльність; '~1S~2' Час; '~1j~2' Вирівнювання рядків
      x~5,~1y~5     . Перемикання підсвічування: '~1x~2' поле упорядковування; '~1y~2' завдання, що виконуються
      z~5,~1b~5     . Перемикання: '~1z~2' колір/моно; '~1b~2' напівжирний/зворотній (лише якщо 'x' або 'y')
      u,U,o,O . Фільтрування: '~1u~2'/'~1U~2' за ефективним/будь-яким користувачем; '~1o~2'/'~1O~2' інші критерії
      n,#,^O  . Встановлення: '~1n~2'/'~1#~2' максимальна показана кількість завдань; Показ: ~1Ctrl~2+'~1O~2' інші фільтри
      V,v,F   . Перемикання: '~1V~2' перегляд лісу; '~1v~2' приховати або показати дочірні об'єкти; '~1F~2' зберегти фокус
    
    %s  ^G,K,N,U  Перегляд: контрольні групи ~1^G~2; командний рядок ~1^K~2; середовище ~1^N~2; доп. групи ~1^U~2
      Y,!,^E,P  Інспектувати '~1Y~2'; Поєднати процесори '~1!~2'; Масштабувати час ~1^E~2'; Переглянути простори назв ~1^P~2
      W,q       Записати файл налаштувань '~1W~2'; Вийти '~1q~2'
              ( для команд з «.» потрібне ~1видиме~2 ~1вікно~2 показу завдань ) 
    Натисніть «~1h~2» або «~1?~2» для отримання довідки щодо ~1Windows~2,
    Натисніть «q» або <Esc>, щоб продовжити перегляд даних.

en: Help for Windows / Field Groups~2 - "Current Window" = ~1 %s ~6
    
    . Use multiple ~1windows~2, each with separate config opts (color,fields,sort,etc)
    . The 'current' window controls the ~1Summary Area~2 and responds to your ~1Commands~2
      . that window's ~1task display~2 can be turned ~1Off~2 & ~1On~2, growing/shrinking others
      . with ~1NO~2 task display, some commands will be ~1disabled~2 ('i','R','n','c', etc)
        until a ~1different window~2 has been activated, making it the 'current' window
    . You ~1change~2 the 'current' window by: ~1 1~2) cycling forward/backward;~1 2~2) choosing
      a specific field group; or~1 3~2) exiting the color mapping or fields screens
    . Commands ~1available anytime   -------------~2
        A       . Alternate display mode toggle, show ~1Single~2 / ~1Multiple~2 windows
        g       . Choose another field group and make it 'current', or change now
                  by selecting a number from: ~1 1~2 =%s;~1 2~2 =%s;~1 3~2 =%s; or~1 4~2 =%s
    . Commands ~1requiring~2 '~1A~2' mode~1  -------------~2
        G       . Change the ~1Name~5 of the 'current' window/field group
     ~1*~4  a , w   . Cycle through all four windows:  '~1a~5' Forward; '~1w~5' Backward
     ~1*~4  - , _   . Show/Hide:  '~1-~5' ~1Current~2 window; '~1_~5' all ~1Visible~2/~1Invisible~2
      The screen will be divided evenly between task displays.  But you can make
      some ~1larger~2 or ~1smaller~2, using '~1n~2' and '~1i~2' commands.  Then later you could:
     ~1*~4  = , +   . Rebalance tasks:  '~1=~5' ~1Current~2 window; '~1+~5' ~1Every~2 window
                  (this also forces the ~1current~2 or ~1every~2 window to become visible)
    
    In '~1A~2' mode, '~1*~4' keys are your ~1essential~2 commands.  Please try the '~1a~2' and '~1w~2'
    commands plus the 'g' sub-commands NOW.  Press <Enter> to make 'Current'
uk: Довідка щодо вікон / груп полів~2 - "Current Window" = ~1 %s ~6
    
    . Використання декількох ~1вікон~2 з окремими параметрами налаштування (колір, поля, впорядкування тощо)
    . «Поточне» вікно керує ~1областю резюме~2 і відповідає на ваші ~1команди~2
      . ~1показ завдань~2 цього вікна може бути ~1вимкнено~2 і ~1увімкнено~2, з розширенням або звуженням інших
      . якщо показу завдань ~1немає~2, деякі з команд буде ~1вимкнено~2 ('i','R','n','c', тощо),
        аж доки не буде активовано ~1інше вікно~2, яке після цього стане «поточним» вікном
    . ~1Змінити~2 «поточне» вікно можна так: ~1 1~2) циклічним переходом вперед/назад;~1 2~2) вибором
      певної групи полів;~1 3~2) виходом прив’язки кольорів або панелей полів
    . Команди, ~1доступні завжди   -------------~2
        A       . Перемикач режиму показу, показ ~1єдиного~2 / ~1декількох~2 вікон
        g       . Вибрати іншу групу полів і зробити її «поточною» або негайна зміна
                  вибором номеру: ~1 1~2 =%s;~1 2~2 =%s;~1 3~2 =%s; або~1 4~2 =%s
    . Команди, що ~1потребують~2 режиму «~1A~2»~1  -------------~2
        G       . Змінити ~1назву~5 «поточного» вікна або групи полів
     ~1*~4  a , w   . Циклічний перехід усіма чотирма вікнами:  «~1a~5» вперед; «~1w~5» назад
     ~1*~4  - , _   . Показати або сховати:  «~1-~5» ~1поточне~2 вікно; «~1_~5» усі ~1видимі~2/~1невидимі~2
      Екран буде рівномірно поділено між показами завдань. ~1Збільшити~2 або
      ~1зменшити~2 розмір панелі можна за допомогою команд «~1n~2» та «~1i~2».  Згодом можна:
     ~1*~4  = , +   . Змінити баланс завдань:  «~1=~5» ~1поточне~2 вікно; «~1+~5» ~1кожне~2 вікно
                  (ці команди примусово зроблять ~1поточне~2 або ~1кожне~2 вікно видимим)
    
    У режимі «~1A~2» клавіші «~1*~4» визначають ~1основні~2 команди. Спробуйте скористатися командами «~1a~2» і «~1w~2»
    разом з підкомандою «g» зараз же. Натисніть <Enter>, щоб зробити «поточним»

note: Translation Notes ------------------------------------------------ .  The following 'Help for color mapping' simulated screen should .  probably NOT be translated.  It is terribly hard to follow in .  this form and any translation could produce unpleasing results .  that are unlikely to parallel the
en: Help for color mapping~2 - "Current Window" = ~1 %s ~6
    
       color - 04:25:44 up 8 days, 50 min,  7 users,  load average:
       Tasks:~3  64 ~2total,~3   2 ~3running,~3  62 ~2sleeping,~3   0 ~2stopped,~3
       %%Cpu(s):~3  76.5 ~2user,~3  11.2 ~2system,~3   0.0 ~2nice,~3  12.3 ~2idle~3
       ~1 Nasty Message! ~4  -or-  ~1Input Prompt~5
       ~1  PID TTY     PR  NI %%CPU    TIME+   VIRT SWAP S COMMAND    ~6
       17284 ~8pts/2  ~7  8   0  0.0   0:00.75  1380    0 S /bin/bash   ~8
       ~1 8601 pts/1    7 -10  0.4   0:00.03   916    0 R color -b -z~7
       11005 ~8?      ~7  9   0  0.0   0:02.50  2852 1008 S amor -sessi~8
       available toggles: ~1B~2 =disable bold globally (~1%s~2),
           ~1z~2 =color/mono (~1%s~2), ~1b~2 =tasks "bold"/reverse (~1%s~2)
    
    1) Select a ~1target~2 as an upper case letter, ~1current target~2 is ~1 %c ~4:
       S~2 = Summary Data,~1  M~2 = Messages/Prompts,
       H~2 = Column Heads,~1  T~2 = Task Information
    2) Select a ~1color~2 as a number or use the up/down arrow keys
       to raise/lower the %d colors value, ~1current color~2 is ~1 %d ~4:
       0~2 = black,~1  1~2 = red,    ~1  2~2 = green,~1  3~2 = yellow,
       4~2 = blue, ~1  5~2 = magenta,~1  6~2 = cyan, ~1  7~2 = white
    
    3) Then use these keys when finished:
       'q' or <Esc> to abort changes to window '~1%s~2'
       'a' or 'w' to commit & change another, <Enter> to commit and end
uk: Довідка щодо прив’язки кольорів~2 - "Поточне вікно" = ~1 %s ~6
    
       колір - 04:25:44, працюємо 8 днів, 50 хв.,  7 користувачів, середнє навантаження:
       Завдань:~3  64 ~2загалом,~3   2 ~3працює,~3  62 ~2приспано,~3   0 ~2зупинено,~3
       %%Процесори:~3  76.5 ~2кор.,~3  11.2 ~2система,~3   0.0 ~2упод.,~3  12.3 ~2безд.~3
       ~1 Якесь повідомлення! ~4  -або-  ~1Запит щодо введення~5
       ~1  PID TTY     PR  NI %%CPU    TIME+   VIRT SWAP S КОМАНДА   ~6
       17284 ~8pts/2  ~7  8   0  0.0   0:00.75  1380    0 S /bin/bash   ~8
       ~1 8601 pts/1    7 -10  0.4   0:00.03   916    0 R color -b -z~7
       11005 ~8?      ~7  9   0  0.0   0:02.50  2852 1008 S amor -sessi~8
       доступні перемикачі: ~1B~2 =вимкнути напівжирний загалом (~1%s~2),
           ~1z~2 =колір/моно (~1%s~2), ~1b~2 ="напівжирні"/зворотній порядок (~1%s~2)
    
    1) Виберіть ~1ціль~2 за літерою верхнього регістра, ~1поточною ціллю~2 є ~1 %c ~4:
       S~2 = Резюме даних,~1  M~2 = Повідомлення або запити,
       H~2 = Заголовки стовпчиків,~1  T~2 = Дані щодо завдань
    2) Виберіть ~1колір~2 за числом або скористайтеся клавішами зі стрілками
       для збільшення чи зменшення значення кольорів %d, ~1поточним кольором~2 є ~1 %d ~4:
       0~2 = чорний,~1 1~2 = червоний,    ~1  2~2 = зелений,~1  3~2 = жовтий,
       4~2 = синій, ~1  5~2 = малиновий,~1  6~2 = блакитний, ~1  7~2 = білий
    
    3) Скористайтеся однією з цих клавіш:
       q або Esc — перервати внесення змін до вікна '~1%s~2'
       a або w — внести зміни і перейти до внесення інших змін, <Enter> — внести зміни і завершити

note: Translation Hint: As is true for the text above, the "keys" shown to the left and .                 also embedded in the translatable text (along with escape seqs) .                 should never themselves be translated.
en:   d,k,r,^R '~1d~2' set delay; '~1k~2' kill; '~1r~2' renice; ~1Ctrl~2+'~1R~2' renice autogroup
uk:   d,k,r,^R '~1d~2' вст.затримку; '~1k~2' вбити; '~1r~2' зм.пріор.; ~1Ctrl~2+'~1R~2' зм.пріор.автогрупи

note: Translation Hint: .  This Fields Management header should be 3 lines long so as .  to allow 1 blank line before the fields & descriptions. .  If absolutely necessary, 4 lines could be used (but never more). .
en: Fields Management~2 for window ~1%s~6, whose current sort field is ~1%s~2
       Navigate with Up/Dn, Right selects for move then <Enter> or Left commits,
       'd' or <Space> toggles display, 's' sets sort.  Use 'q' or <Esc> to end!
uk: Керування полями~2 для вікна ~1%s~6, де полем упорядковування є ~1%s~2
       Навігація здійснюється за допомогою клавіш зі стрілками вгору/вниз,
       стрілка праворуч вибирає, <Enter> або стрілка ліворуч фіксує вибір,
       «d» або <Пробіл> перемикає показ, «s» встановлює упорядкування.
       Щоб завершити роботу, скористайтеся «q» або <Esc>!

note: Translation Hint: .  The next 5 items must each be translated as a single line. .
en: %s:~3 %3u ~2total,~3 %3u ~2running,~3 %3u ~2sleeping,~3 %3u ~2stopped,~3 %3u ~2zombie~3
uk: %s:~3 %3u ~2загалом,~3 %3u ~2працює,~3 %3u ~2приспано,~3 %3u ~2зупинено,~3 %3u ~2зомбі~3

note: Translation Hint: next 2 must be treated together, with WORDS above & below aligned
en: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2free,~3 %9.9s~2used,~3 %9.9s~2buff/cache~3 ~1
uk: %s %s:~3 %9.9s~2загал,~3 %9.9s~2вільн,~3 %9.9s~2вик,~3 %9.9s~2буф/кеш~3 ~1

en: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2free,~3 %9.9s~2used.~3 %9.9s~2avail %s~3
uk: %s %s:~3 %9.9s~2загал,~3 %9.9s~2віль,~3 %9.9s~2вико.~3 %9.9s~2дост. %s~3

note: Translation Hint: .  The next 2 headers for 'Inspection' must each be 3 lines or less .
en: Inspection~2 Pause at: pid ~1%d~6, running ~1%s~6
    Use~2:  left/right then <Enter> to ~1select~5 an option; 'q' or <Esc> to ~1end~5 !
    Options~2: ~1%s
uk: Інспектування~2 Призупинка: pid ~1%d~6 виконується ~1%s~6
    Кор.~2:  ліворуч/праворуч, потім <Enter> для ~1вибору~5 пункту; q або <Esc> для ~1завершення~5 !
    Пункти~2: ~1%s

en: Inspection~2 View at pid: ~1%s~3, running ~1%s~3.  Locating: ~1%s~6
    Use~2:  left/right/up/down/etc to ~1navigate~5 the output; 'L'/'&' to ~1locate~5/~1next~5.
    Or~2:   <Enter> to ~1select another~5; 'q' or <Esc> to ~1end~5 !
uk: Інспектування~2 Перегляд у pid: ~1%s~3, виконується ~1%s~3.  Місце: ~1%s~6
    Кор.~2:  ліворуч, праворуч, вниз, вгору тощо для ~1навігації~5 даними; L/& для ~1пошуку~5/~1переходу далі~5.
    Або~2:   <Enter> для ~1позначення іншого~5; q або <Esc> для ~1завершення роботи~5 !

en: Cannot get system uptime
uk: Не вдалося отримати час роботи системи

en:  -p, --pretty   show uptime in pretty format
uk:  -p, --pretty   показати час роботи у зручному для читання форматі

en:  -s, --since    system up since
uk:  -s, --since    вивести час початку роботи системи

en:  %s [options] [delay [count]]
uk:  %s [параметри] [delay [число]]

en:  -a, --active           active/inactive memory
uk:  -a, --active           активна або неактивна пам’ять

en:  -f, --forks            number of forks since boot
uk:  -f, --forks            кількість відгалужень з часу завантаження

en:  -m, --slabs            slabinfo
uk:  -m, --slabs            дані щодо частин

en:  -n, --one-header       do not redisplay header
uk:  -n, --one-header       не показувати заголовок повторно

en:  -s, --stats            event counter statistics
uk:  -s, --stats            статистика щодо кількості подій

en:  -d, --disk             disk statistics
uk:  -d, --disk             статистика щодо використання диска

en:  -D, --disk-sum         summarize disk statistics
uk:  -D, --disk-sum         підсумкова статистика щодо використання диска

en:  -p, --partition <dev>  partition specific statistics
uk:  -p, --partition <dev>  статистика для окремих розділів

en:  -S, --unit <char>      define display unit
uk:  -S, --unit <символ>    визначити одиницю показу

en:  -w, --wide             wide output
uk:  -w, --wide             виведення у широкому форматі

en:  -t, --timestamp        show timestamp
uk:  -t, --timestamp        вивести часову позначку

en:  -y, --no-first         skips first line of output
uk:  -y, --no-first         пропустити перший рядок виведення

en: procs -----------memory---------- ---swap-- -----io---- -system-- -------cpu-------
uk: проц  -----------пам’ять--------- ---своп-- ----в/в---- -система- -----процесор-----

en: --procs-- -----------------------memory---------------------- ---swap-- -----io---- -system-- ----------cpu----------
uk: проц  -----------пам’ять--------- ---своп-- ----в/в---- -система- ------процесор-----

en:  -----timestamp-----
uk:  -----часова позначка-----

note: Translation Hint: max 6 chars
en: active
uk: активно

note: Translation Hint: max 6 chars
en: cache
uk: кеш

en: Unable to create vmstat structure
uk: Не вдалося створити структуру vmstat

en: Unable to create system stat structure
uk: Не вдалося створити структуру статистики системи

en: Unable to get uptime
uk: Не вдалося отримати час роботи

en: Unable to select memory information
uk: Не вдалося вибрати відомості щодо пам'яті

en: Unable to select stat information
uk: Не вдалося вибрати статистичні відомості

note: Translation Hint: Translating folloging disk partition * header fields that follow (marked with max x chars) might * not work, unless manual page is translated as well. Translation Hint: max 10 chars
en: reads
uk: читання

note: Translation Hint: max 16 chars
en: read sectors
uk: чит. секторів

note: Translation Hint: max 10 chars
en: writes
uk: записи

note: Translation Hint: max 16 chars
en: requested writes
uk: запитаних записів

en: Unable to create diskstat structure
uk: Не вдалося створити структуру diskstat

en: Disk/Partition %s not found
uk: Диск або розділ %s не знайдено

en: disk- ------------reads------------ ------------writes----------- -----IO------
uk: диск- -----------читання----------- ------------запис----------- -----В/В-----

en: disk- -------------------reads------------------- -------------------writes------------------ ------IO-------
uk: диск- ------------------читання------------------ -------------------запис------------------- ------В/В------

note: Translation Hint: max 6 chars
en: total
uk: загалом

note: Translation Hint: max 6 chars
en: merged
uk: об’єднано

note: Translation Hint: max 7 chars
en: sectors
uk: сектори

note: Translation Hint: max 7 chars
en: ms
uk: мс

note: Translation Hint: max 6 chars
en: cur
uk: пот.

note: Translation Hint: max 6 chars
en: sec
uk: сек

en: Unable to retrieve disk statistics
uk: Не вдалося отримати статистику щодо дисків

note: Translation Hint: Translating folloging slab fields that * follow (marked with max x chars) might not work, unless * manual page is translated as well. Translation Hint: max 24 chars
en: Cache
uk: Кеш

note: Translation Hint: max 6 chars
en: Num
uk: Числ

note: Translation Hint: max 6 chars
en: Total
uk: Загалом

note: Translation Hint: max 6 chars
en: Size
uk: Розмір

note: Translation Hint: max 6 chars
en: Pages
uk: Сторінки

en: %13d disks
uk: %13d дисків

en: %13d partitions
uk: %13d розділів

en: %13lu total reads
uk: %13lu читань загалом

en: %13lu merged reads
uk: %13lu об’єднаних читань

en: %13lu read sectors
uk: %13lu секторів прочитано

en: %13lu milli reading
uk: %13lu мілісекунд на читання

en: %13lu writes
uk: %13lu записів

en: %13lu merged writes
uk: %13lu об’єднаних записів

en: %13lu written sectors
uk: %13lu секторів записано

en: %13lu milli writing
uk: %13lu мілісекунд на запис

en: %13lu inprogress IO
uk: %13lu дій з введення-виведення, що виконуються

en: %13lu milli spent IO
uk: %13lu мілісекунд на введення-виведення

en: %13lu milli weighted IO
uk: %13lu мілісекунд зваженого введення-виведення

en: %13lu %s total memory
uk: %13lu %s пам’яті загалом

en: %13lu %s used memory
uk: %13lu %s пам’яті використано

en: %13lu %s active memory
uk: %13lu %s пам’яті активно

en: %13lu %s inactive memory
uk: %13lu %s пам’яті неактивно

en: %13lu %s free memory
uk: %13lu %s пам’яті вільно

en: %13lu %s buffer memory
uk: %13lu %s пам’яті у буфері

en: %13lu %s swap cache
uk: %13lu %s резервного кешу

en: %13lu %s total swap
uk: %13lu %s резервної пам’яті загалом

en: %13lu %s used swap
uk: %13lu %s резервної пам’яті використано

en: %13lu %s free swap
uk: %13lu %s резервної пам’яті вільно

en: %13lld non-nice user cpu ticks
uk: %13lld тактів процесора для неуподобаних процесів користувача

en: %13lld nice user cpu ticks
uk: %13lld тактів процесора для уподобаних процесів користувача

en: %13lld system cpu ticks
uk: %13lld тактів процесора для системи

en: %13lld idle cpu ticks
uk: %13lld тактів бездіяльності процесора

en: %13lld IO-wait cpu ticks
uk: %13lld тактів очікування введення-виведення процесора

en: %13lld IRQ cpu ticks
uk: %13lld тактів IRQ процесора

en: %13lld softirq cpu ticks
uk: %13lld тактів програмних переривань процесора

en: %13lld stolen cpu ticks
uk: %13lld викрадених тактів процесора

en: %13lld non-nice guest cpu ticks
uk: %13lld тактів процесора для неуподобаних гостьових процесів

en: %13lld nice guest cpu ticks
uk: %13lld тактів процесора для уподобаних гостьових процесів

en: %13lu K paged in
uk: %13lu K поділених на сторінки вхідних даних

en: %13lu K paged out
uk: %13lu K поділених на сторінки вихідних даних

en: %13lu pages swapped in
uk: %13lu сторінок завантажено

en: %13lu pages swapped out
uk: %13lu сторінок вивантажено

en: %13lu interrupts
uk: %13lu переривань

en: %13lu CPU context switches
uk: %13lu перемикачів контексту процесора

en: %13lu boot time
uk: %13lu час з моменту завантаження

en: %13lu forks
uk: %13lu відгалужень

note: Translation Hint: do not change argument characters
en: -S requires k, K, m or M (default is KiB)
uk: для -S слід вказати k, K, m або M (типовою одиницею є КіБ)

en:  %s [options] command
uk:  %s [параметри] команда

en:   -b, --beep             beep if command has a non-zero exit
uk:   -b, --beep             гудок, якщо виконання команди завершується ненульовим станом

en:   -c, --color            interpret ANSI color and style sequences
uk:   -c, --color            обробляти послідовності символів ANSI для кольорів і стилю

en:   -C, --no-color         do not interpret ANSI color and style sequences
uk:   -C, --no-color         не обробляти послідовності символів ANSI для кольорів і стилю

en:   -d, --differences[=<permanent>]
                             highlight changes between updates
uk:   -d, --differences[=<сталість>]
                             позначати відмінності між оновленнями

en:   -e, --errexit          exit if command has a non-zero exit
uk:   -e, --errexit          вийти, якщо виконання команди завершується ненульовим станом

en:   -g, --chgexit          exit when output from command changes
uk:   -g, --chgexit          вийти, якщо змінюються дані, виведені командою

en:   -q, --equexit <cycles>
                             exit when output from command does not change
uk:   -q, --equexit <цикли>
                             вийти, якщо виведення з командного рядка не змінюється

en:   -n, --interval <secs>  seconds to wait between updates
uk:   -n, --interval <число> кількість секунд очікування між оновленнями

en:   -p, --precise          attempt run command in precise intervals
uk:   -p, --precise          намагатися виконувати команду з точними проміжками

en:   -r, --no-rerun         do not rerun program on window resize
uk:   -r, --no-rerun         не перезапускати програми при зміні розмірів вікна

en:   -t, --no-title         turn off header
uk:   -t, --no-title         вимкнути заголовок

en:   -w, --no-wrap          turn off line wrapping
uk:   -w, --no-wrap          вимкнути перенесення рядків

en:   -x, --exec             pass command to exec instead of "sh -c"
uk:   -x, --exec             передати команду exec, а не "sh -c"

en:  -v, --version  output version information and exit
uk:  -v, --version  вивести інформацію про версію та вийти

en: Every %.1fs:
uk: Кожні %.1f с:

en: unable to create IPC pipes
uk: не вдалося створити канали IPC

en: unable to fork process
uk: не вдалося розгалузити процес

en: dup2 failed
uk: помилка dup2

en: unable to execute '%s'
uk: не вдалося виконати «%s»

en: command exit with a non-zero status, press a key to exit
uk: виконання команди завершено з ненульовим повідомлення щодо стану, натисніть клавішу, щоб завершити роботу

en: Could not parse interval from WATCH_INTERVAL
uk: Не вдалося обробити інтервал з WATCH_INTERVAL

en: unicode handling error
uk: помилка обробки unicode

en: unicode handling error (malloc)
uk: помилка обробки unicode (malloc)

en:  %2lludays
uk:  %2lluднів

note: Translation Hint: Minutes:Seconds Translation Hint: Hours:Minutes
en:  %2llu:%02um
uk:  %2llu:%02uхв

note: Translation Hint: Seconds:Centiseconds
en:  %2llu.%02us
uk:  %2llu.%02uс

en:  %s [options] [user]
uk:  %s [параметри] [користувач]

en:  -h, --no-header     do not print header
uk:  -h, --no-header     не виводити заголовок

en:  -u, --no-current    ignore current process username
uk:  -u, --no-current    ігнорувати ім’я користувача поточного процесу

en:  -s, --short         short format
uk:  -s, --short         скорочений формат

en:  -f, --from          show remote hostname field
uk:  -f, --from          вивести поле назви віддаленого вузла

en:  -o, --old-style     old style output
uk:  -o, --old-style     виведення даних у застарілому форматі

en:  -i, --ip-addr       display IP address instead of hostname (if possible)
uk:  -i, --ip-addr       виводити IP-адресу замість назви вузла (якщо можна)

en:  -p, --pids          show the PID(s) of processes in WHAT
uk:  -p, --pids          вивести ідентифікатори процесів у WHAT

en: User length environment PROCPS_USERLEN must be between 8 and %i, ignoring.
uk: Значення довжини для середовища користувача, PROCPS_USERLEN, має належати діапазону від 8 до %i, ігноруємо.

en: from length environment PROCPS_FROMLEN must be between 8 and %d, ignoring
uk: значення довжини вхідних даних середовища, PROCPS_FROMLEN, має бути від 8 до %d, ігноруємо

en: FROM
uk: З

en: error getting sessions
uk: помилка під час спроби отримання списку сеансів

en: get user name failed
uk: не вдалося отримати ім'я користувача

en: 
    Usage:
uk: 
    Користування:

en: 
    Options:
uk: 
    Параметри:

en:  -h, --help     display this help and exit
uk:  -h, --help     вивести довідку та завершити роботу

en:  -V, --version  output version information and exit
uk:  -V, --version  вивести інформацію щодо версії і вийти

en: 
    For more details see %s.
uk: 
    Докладніший опис можна знайти у %s.

en: %s from %s
uk: %s з %s
