procps-ng 4.0.6rc1 - en to ro translation catalogue (843 entries)

en: write error
ro: eroare de scriere

en:  %s [options]
ro:  %s [opțiuni]

en:  -b, --bytes         show output in bytes
ro:  -b, --bytes         afișează ieșirea în octeți

en:      --kilo          show output in kilobytes
ro:      --kilo          afișează ieșirea în kiloocteți

en:      --mega          show output in megabytes
ro:      --mega          afișează ieșirea în megaocteți

en:      --giga          show output in gigabytes
ro:      --giga          afișează ieșirea în gigaocteți

en:      --tera          show output in terabytes
ro:      --tera          afișează ieșirea în teraocteți

en:      --peta          show output in petabytes
ro:      --peta          afișează ieșirea în petaocteți

en:  -k, --kibi          show output in kibibytes
ro:  -k, --kibi          afișează ieșirea în kibiocteți

en:  -m, --mebi          show output in mebibytes
ro:  -m, --mebi          afișează ieșirea în mebiocteți

en:  -g, --gibi          show output in gibibytes
ro:  -g, --gibi          afișează ieșirea în gibiocteți

en:      --tebi          show output in tebibytes
ro:      --tebi          afișează ieșirea în tebiocteți

en:      --pebi          show output in pebibytes
ro:      --pebi          afișează ieșirea în pebiocteți

en:  -h, --human         show human-readable output
ro:  -h, --human         afișează ieșirea într-o formă care poate fi citită ușor
                         de către om

en:      --si            use powers of 1000 not 1024
ro:      --si            utilizează puteri de 1000, nu de 1024

en:  -l, --lohi          show detailed low and high memory statistics
ro:  -l, --lohi          afișează statistici detaliate despre cantitatea de memorie
                         utilizată, scăzută(Low) și ridicată(High)

en:  -L, --line          show output on a single line
ro:  -L, --line          afișează ieșirea pe o singură linie

en:  -t, --total         show total for RAM + swap
ro:  -t, --total         afișează totalul pentru RAM + swap

en:  -v, --committed     show committed memory and commit limit
ro:  -v, --committed     afișează memoria alocată și limita de alocare

en:  -s N, --seconds N   repeat printing every N seconds
ro:  -s N, --seconds N   repetă afișarea rezultatelor, la fiecare N secunde

en:  -c N, --count N     repeat printing N times, then exit
ro:  -c N, --count N     repetă afișarea rezultatelor de N ori, după care iese

en:  -w, --wide          wide output
ro:  -w, --wide          ieșire largă

en:      --help     display this help and exit
ro:      --help     afișează acest mesaj de ajutor și iese

en: Multiple unit options don't make sense.
ro: Opțiunile de unități multiple nu au sens.

en: seconds argument `%s' is not positive number
ro: argumentul de secunde „%s” nu este un număr pozitiv

en: failed to parse count argument
ro: a eșuat analizarea argumentului de numărare (count)

en: failed to parse count argument: '%s'
ro: a eșuat analizarea argumentului de numărare (count): „%s”

en: Memory information file /proc/meminfo does not exist
ro: Fișierul cu informații despre memorie „/proc/meminfo” nu există

en: Unable to create meminfo structure
ro: Nu se poate crea structura informațiilor despre memorie

note: Translation Hint: These are shortened column headers * that are all 7 characters long. Use spaces and right * align if the translation is shorter.
en: SwapUse
ro: UzSwap

en: CachUse
ro: UzCache

en:  MemUse
ro:  UzMem

en: MemFree
ro: MemLib

en:                total        used        free      shared     buffers       cache   available
ro:                total   utilizată      liberă   partajată     buffers       cache disponibilă

en:                total        used        free      shared  buff/cache   available
ro:                total   utilizată      liberă   partajată  buff/cache disponibilă

en: Comm:
ro: Com.:

en:      PID     SHARED    PRIVATE COMMAND
ro:      PID     PARTAJATĂ PRIVATĂ COMANDĂ

en:  -d, --delay <secs>  delay updates
ro:  -d, --delay <sec>   întârzierea dintre actualizări (intervalul de actualizare;
                         sec = numărul de secunde pentru întârziere)

en:  -n, --numa          display per NUMA nodes Huge pages information
ro:  -n, --numa          afișează informații despre paginile imense pe nodurile NUM

en:  -o, --once          only display once, then exit
ro:  -o, --once          se afișează o singură dată, apoi se iese

en:  -H, --human         display human-readable output
ro:  -H, --human         afișează ieșirea într-o formă care poate fi citită ușor
                         de către om

en: illegal delay
ro: întârziere incorectă

en: delay must be positive integer
ro: întârzierea trebuie să fie un număr întreg pozitiv

en: terminal setting retrieval
ro: se preiau configurările terminalului

en:  %s [options] <pid> [...]
ro:  %s [opțiuni] <pid> [...]

en:  <pid> [...]            send signal to every <pid> listed
ro:  <pid> [...]            trimite semnalul la fiecare <pid> listat

en:  -<signal>, -s, --signal <signal>
                            specify the <signal> to be sent
ro:  -<signal>, -s, --signal <semnal>
                            specifică <semnalul> care trebuie trimis

en:  -q, --queue <value>    integer value to be sent with the signal
ro:  -q, --queue <valoare>  valoare întreagă care trebuie trimisă împreună cu semnalul

en:  -l, --list=[<signal>]  list all signal names, or convert one to a name
ro:  -l, --list=[<semnal>]  listează toate numele semnalelor sau convertește unul
                            într-un nume

en:  -L, --table            list all signal names in a nice table
ro:  -L, --table            listează toate numele semnalelor într-un tabel

en: unknown signal name %s
ro: nume de semnal necunoscut %s

en: must be an integer value to be passed with the signal.
ro: trebuie să fie o valoare întreagă pentru a fi transmisă cu semnalul.

en: invalid argument %c
ro: argument nevalid %c

en: failed to parse argument
ro: nu s-a reușit să se analizeze argumentul

en: internal error
ro: eroare internă

en: integer overflow
ro: depășire de număr întreg

en:  %s [options] <pattern>
ro:  %s [opțiuni] <model>

en:  -d, --delimiter <string>  specify output delimiter
ro:  -d, --delimiter <șir>     specifică delimitatorul de ieșire

en:  -l, --list-name           list PID and process name
ro:  -l, --list-name           afișează numărul PID și numele procesului

en:  -a, --list-full           list PID and full command line
ro:  -a, --list-full           afișează numărul PID și linia de comandă completă

en:      --quiet               suppress all normal output
ro:      --quiet               suprimă toate detaliile de ieșire normale

en:  -v, --inverse             negates the matching
ro:  -v, --inverse             inversează potrivirile (afișează ce NU se potrivește
                               cu modelul)

en:  -w, --lightweight         list all TID
ro:  -w, --lightweight         afișează toate numerele TID (Thread-ID,
                               identificatoarele firelor procesului furnizat)

en:  -<sig>                    signal to send (either number or name)
ro:  -<sig>                    semnalul «sig» de trimis (fie număr, fie nume)

en:  -H, --require-handler     match only if signal handler is present
ro:  -H, --require-handler     potrivește numai dacă este prezent un gestionar de semnal

en:  -q, --queue <value>       integer value to be sent with the signal
ro:  -q, --queue <valoare>     valoarea numărului întreag care trebuie trimis cu
                               semnalul

en:  -e, --echo                display what is killed
ro:  -e, --echo                afișează care proces este omorât

en:  -m, --mrelease            release process memory immediately after kill
ro:  -m, --mrelease            eliberează memoria procesului imediat după omorârea acestuia

en:  -e, --echo                display PIDs before waiting
ro:  -e, --echo                afișează numerele PID înainte de așteptare

en:  -c, --count               count of matching processes
ro:  -c, --count               numărul de procese care s-au potrivit

en:  -f, --full                use full command line to match
ro:  -f, --full                utilizează linia de comandă completă pentru potrivire

en:  -g, --pgroup <PGID,...>   match listed process group IDs
ro:  -g, --pgroup <PGID,...>   găsește ID-urile grupurilor de procese listate

en:  -G, --group <GID,...>     match real group IDs
ro:  -G, --group <GID,...>     găsește ID-urile reale ale grupului

en:  -i, --ignore-case         match case insensitively
ro:  -i, --ignore-case         potrivește fără să diferențieze între majuscule și
                               minuscule

en:  -n, --newest              select most recently started
ro:  -n, --newest              selectează procesul cel mai recent început

en:  -o, --oldest              select least recently started
ro:  -o, --oldest              selectează procesul cel mai puțin recent început

en:  -O, --older <seconds>     select where older than seconds
ro:  -O, --older <secunde>     selectează procesele care sunt mai vechi de
                               <secunde> secunde

en:  -p, --pid <PID,...>       match process PIDs
ro:  -p, --pid <PID,...>       potrivește PID-urile proceselor

en:  -P, --parent <PPID,...>   match only child processes of the given parent
ro:  -P, --parent <PPID,...>   potrivește numai procesele-copil ale părintelui dat

en:  -s, --session <SID,...>   match session IDs
ro:  -s, --session <SID,...>   potrivește ID-urile de sesiune

en:      --signal <sig>        signal to send (either number or name)
ro:      --signal <sig>        semnalul «sig» de trimis (fie număr, fie nume)

en:  -t, --terminal <tty,...>  match by controlling terminal
ro:  -t, --terminal <tty,...>  potrivire prin terminalul de control

en:  -u, --euid <ID,...>       match by effective IDs
ro:  -u, --euid <ID,...>       potrivire prin ID-uri efective

en:  -U, --uid <ID,...>        match by real IDs
ro:  -U, --uid <ID,...>        potrivire prin ID-uri reale

en:  -x, --exact               match exactly with the command name
ro:  -x, --exact               se potrivește exact cu numele comenzii

en:  -F, --pidfile <file>      read PIDs from file
ro:  -F, --pidfile <fișier>    citește PID-urile din fișierul <fișier>

en:  -L, --logpidfile          fail if PID file is not locked
ro:  -L, --logpidfile          eșuează dacă fișierul PID nu este blocat

en:  -r, --runstates <state>   match runstates [D,S,Z,...]
ro:  -r, --runstates <stare>   potrivește stările de rulare [D,S,Z,...]

en:  -A, --ignore-ancestors    exclude our ancestors from results
ro:  -A, --ignore-ancestors    exclude predecesorii noștrii din rezultate

en:  -Q, --shell-quote         output the command line in shell-quoted form
ro:  -Q, --shell-quote         afișează linia de comandă în formatul citat din shell

en:  --cgroup <grp,...>        match by cgroup v2 names
ro:  --cgroup <nume_grup,...>  potrivește numele cgroup v2

en:  --ns <PID>                match the processes that belong to the same
                               namespace as <pid>
ro:  --ns <PID>                potrivește procesele care aparțin aceluiași
                               spațiu de nume ca <pid>

en:  --nslist <ns,...>         list which namespaces will be considered for
                               the --ns option.
                               Available namespaces: ipc, mnt, net, pid, user, uts
ro:  --nslist <ns,...>         listează spațiile de nume de utilizat pentru
                               procesare cu opțiunea „--ns”.
                               Spații de nume disponibile: ipc, mnt, net, pid, user, uts

en:   --env <name=val,...>     match on environment variable
ro:   --env <nume=val,...>     potrivire cu variabila de mediu

en: Unable to create pid info structure
ro: Nu se poate crea structura de informații pid

en: Unable to open pidfile
ro: Nu s-a putut deschide fișierul pid

en: Locking check for pidfile failed
ro: Verificarea blocajului pentru fișierul pid a eșuat

en: invalid user name: %s
ro: nume de utilizator nevalid: %s

en: invalid group name: %s
ro: nume de grup nevalid: %s

en: invalid process group: %s
ro: grup de procese nevalid: %s

en: invalid session id: %s
ro: ID de sesiune nevalid: %s

en: not a number: %s
ro: nu este un număr: %s

en: not a hex string: %s
ro: nu este un șir hexazecimal: %s

en: Unable to read process namespace information
ro: Nu se pot citi informațiile despre spațiul de nume ale procesului

en: regex error: %s
ro: eroare expresie regulată: %s

en: Error reading reference namespace information
ro: Eroare la citirea informațiilor despre spațiul de nume de referință

en: pattern that searches for process name longer than 15 characters will result in zero matches
    Try `%s -f' option to match against the complete command line.
ro: modelul care caută un nume de proces mai lung de 15 caractere va avea ca rezultat zero potriviri
    Încercați cu opțiunea «%s -f» pentru a se potrivi cu linia de comandă completă.

en: Unknown signal "%s".
ro: Semnal necunoscut „%s”.

en: -L without -F makes no sense
    Try `%s --help' for more information.
ro: „-L” fără „-F” nu are sens
    Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: Cannot use pidfile and pid option together
    Try `%s --help' for more information.
ro: Opțiunile pidfile și pid nu pot fi utilizate împreună.
    Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: pidfile not valid
    Try `%s --help' for more information.
ro: fișierul de PID nu este valid
    Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: Cannot use --quiet and -a,--list-full options together
    Try `%s --help' for more information.
ro: Opțiunile „--quiet” și „-a,--list-full” nu pot fi utilizate împreună.
    Încercați «%s --help» pentru informații suplimentare.

en: Cannot use --quiet and -l,--list-name options together
    Try `%s --help' for more information.
ro: Opțiunile „--quiet” și „-l,--list-name” nu pot fi utilizate împreună.
    Încercați «%s --help» pentru informații suplimentare.

en: only one pattern can be provided
    Try `%s --help' for more information.
ro: doar un model poate fi furnizat
    Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: no matching criteria specified
    Try `%s --help' for more information.
ro: nu sunt specificate criterii de potrivire
    Încercați «%s --help» pentru mai multe informații.

en: pidfd_open for process %ld failed
ro: pidfd_open pentru procesul %ld a eșuat

en: %s killed (pid %lu)
ro: %s omorât (pid %lu)

en: pid %ld killed, but process_mrelease failed
ro: pid-ul %ld a fost omorât, dar process_mrelease a eșuat

en: killing pid %ld failed
ro: omorârea pid-ului %ld a eșuat

en: waiting for %s (pid %lu)
ro: se așteaptă %s (pid %lu)

en: pidfd_open() not implemented in Linux < 5.3
ro: funcția pidfd_open() nu este implementată în nucleui Linux < 5.3

en: opening pid %ld failed
ro: deschiderea pid-ului %ld a eșuat

en: epoll_wait failed
ro: epoll_wait a eșuat

en:  %s [options] [program [...]]
ro:  %s [opțiuni] [program [...]]

en:  -s, --single-shot         return one PID only
ro:  -s, --single-shot         returnează doar un singur PID

en:  -c, --check-root          omit processes with different root
ro:  -c, --check-root          omite procesele cu rădăcină diferită

en:  -q,                       quiet mode, only set the exit code
ro:  -q,                       modul silențios, afișează doar codul de ieșire

en:  -w, --with-workers        show kernel workers too
ro:  -w, --with-workers        afișează de asemenea, firele de lucru ale nucleului

en:  -x                        also find shells running the named scripts
ro:  -x                        găsește, de asemenea, shell-uri care rulează scripturile numite

en:  -o, --omit-pid <PID,...>  omit processes with PID
ro:  -o, --omit-pid <PID,...>  omite procesele cu PID

en:  -t, --lightweight         list threads too
ro:  -t, --lightweight         listează de asemenea și firele procesului

en:  -S, --separator SEP       use SEP as separator put between PIDs
ro:  -S, --separator SEP       utilizează SEP ca separator între PID-uri

en: illegal omit pid value (%s)!
ro: omite valoarea pid ilegală (%s)!

en: Address
ro: Adresă

en: Offset
ro: Poziție

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Mapping
ro: Atribuire

en: Perm
ro: Permisiuni

en: Inode
ro: Nod-i

en: Kbytes
ro: Kocteți

en: Mode
ro: Mod

en: Dirty
ro: Murdar

en:  %s [options] PID [PID ...]
ro:  %s [opțiuni] PID [PID ...]

en:  -x, --extended              show details
ro:  -x, --extended              afișează detaliile

en:  -X                          show even more details
ro:  -X                          afișează și mai multe detalii

en:             WARNING: format changes according to /proc/PID/smaps
ro:             AVERTISMENT: formatul se modifică în funcție de /proc/PID/smaps

en:  -XX                         show everything the kernel provides
ro:  -XX                         afișează toate mesajele ce le oferă nucleul

en:  -c, --read-rc               read the default rc
ro:  -c, --read-rc               citește configurarea din fișierul „rc” implicit

en:  -C, --read-rc-from=<file>   read the rc from file
ro:  -C, --read-rc-from=<fișier> citește configurarea din fișierul <fișier>

en:  -n, --create-rc             create new default rc
ro:  -n, --create-rc             creează un nou fișier de configurare implicit „~/.pmaprc”

en:  -N, --create-rc-to=<file>   create new rc to file
ro:  -N, --create-rc-to=<fișier> creează un nou fișier de configurare în
                                 „ruta-către/<fișier>”

en:             NOTE: pid arguments are not allowed with -n, -N
ro:             NOTĂ: argumentele pid nu sunt permise cu opțiunile „-n”, „-N”

en:  -d, --device                show the device format
ro:  -d, --device                afișează formatul dispozitivului

en:  -q, --quiet                 do not display header and footer
ro:  -q, --quiet                 nu afișează antetul și notele de subsol

en:  -p, --show-path             show path in the mapping
ro:  -p, --show-path             afișează ruta în coloana de asociere

en:  -k, --use-kernel-name       use names provided by kernel
ro:  -k, --use-kernel-name       utilizează numele furnizate de nucleul

en:  -A, --range=<low>[,<high>]  limit results to the given range
ro:  -A, --range=<jos>[,<sus>]   limitează rezultatele la intervalul dat

en: shared memory detach
ro: detașare memorie partajată

en: shared memory remove
ro: eliminare memorie partajată

en:   [ stack ]
ro:   [ stivă ]

en: Unknown format in smaps file!
ro: Format necunoscut în fișierul smaps!

en: ERROR: memory allocation failed
ro: EROARE: alocarea memoriei a eșuat

en: inconsistent detail field in smaps file, line:
ro: câmp de detaliu inconsecvent în fișierul smaps, linia:

en: total kB
ro: total ko

en: mapped: %ldK    writeable/private: %ldK    shared: %ldK
ro: atribuit: %ldK    inscriptibil/privat: %ldK    partajat: %ldK

en: config line too long - line %d
ro: linia de configurare este prea lungă - linia %d

en: unsupported section found in the config - line %d
ro: secțiune neacceptată găsită în linia de configurare %d

en: syntax error found in the config - line %d
ro: eroare de sintaxă găsită în linia de configurare %d

en: memory allocation failed
ro: alocarea memoriei a eșuat

en: the file already exists - delete or rename it first
ro: fișierul există deja - ștergeți-l sau redenumiți-l mai întâi

en: HOME variable undefined
ro: Variabila HOME nedefinită

en: option -r is ignored as SunOS compatibility
ro: opțiunea „-r” este ignorată pentru compatibilitate cu SunOS

en: options -c, -C, -d, -n, -N, -x, -X are mutually exclusive
ro: opțiunile „-c”, „-C”, „-d”, „-n”, „-N”, „-x”, „-X” se exclud reciproc

en: options -p, -q are mutually exclusive with -n, -N
ro: opțiunile „-p”, „-q” se exclud reciproc cu „-n”, „-N”

en: too many arguments
ro: prea multe argumente

en: rc file successfully created, feel free to edit the content
ro: fișierul de configurare „rc” a fost creat cu succes, nu ezitați să editați conținutul acestuia

en: couldn't create the rc file
ro: nu s-a putut crea fișierul de configurare „rc”

en: ~/.%src file successfully created, feel free to edit the content
ro: Fișierul „~/.%src” a fost creat cu succes, nu ezitați să editați conținutul acestuia

en: couldn't create ~/.%src
ro: nu s-a putut crea fișierul „~/.%src”

en: argument missing
ro: lipsește argumentul

en: couldn't read the rc file
ro: nu s-a putut citii fișierul de configurare „rc”

en: couldn't read ~/.%src
ro: nu s-a putut citii fișierul „~/.%src”

en: library failed pids statistics
ro: biblioteca a eșuat în statisticile de pid

en: Signal %d (%s) caught by %s (%s).
ro: Semnalul %d (%s) a fost captat de %s (%s).

en: please report this bug
ro: raportați acestă eroare

en: Fatal library error, unable to select pids
ro: Eroare fatală de bibliotecă, imposibil de selectat pid-urile

en: Fatal library error, unable to reap pids
ro: Eroare fatală de bibliotecă, nu s-au putut obține datele referitoare la pid-uri

en: could not find start_time
ro: nu s-a putut găsi start_time

en: could not find ppid
ro: nu s-a putut găsi ppid

en: fatal library error, reap
ro: eroare fatală de bibliotecă, reap

en: your %dx%d screen size is bogus. expect trouble
ro: dimensiunea ecranului dumneavoastră %dx%d este falsă. Așteptați-vă la probleme

en: environment specified an unknown personality
ro: mediul a specificat o personalitate necunoscută

en: cannot strdup() personality text
ro: textul de personalitate nu poate fi duplicat cu strdup()

en: fatal library error, context
ro: eroare fatală de bibliotecă, context

en: fatal library error, lookup self
ro: eroare fatală de bibliotecă, căutare a ei însăși

note: Translation Notes for ps Help #1 --------------------------------- .  This next group of lines represents 6 pairs of words + abbreviations .  which are the basis of the 'ps' program help text. . .  The words and abbreviations you provide will alter program behavior. .  They will also appear in the h
en: simple
ro: simple(simplu)

note: Translation Hint, Pair #2
en: list
ro: list(listă)

note: Translation Hint, Pair #3
en: output
ro: output(ieșire)

note: Translation Hint, Pair #4
en: threads
ro: threads(fire)

note: Translation Hint, Pair #5
en: misc
ro: misc(diverse)

note: Translation Hint, Pair #6
en: all
ro: all(toate)

en: 
    Usage:
     %s [options]
ro: 
    Utilizare:
     %s [opțiuni]

en: 
    Basic options:
ro: 
    Opțiuni de bază:

en:  -A, -e               all processes
ro:  -A, -e               toate procesele

en:  -a                   all with tty, except session leaders
ro:  -a                   toate procesele cu un tty, cu excepția liderilor de sesiune

en:   a                   all with tty, including other users
ro:   a                   toate procesele cu un tty, inclusiv ale altor utilizatori

en:  -d                   all except session leaders
ro:  -d                   toate procesele, cu excepția liderilor de sesiune

en:  -N, --deselect       negate selection
ro:  -N, --deselect       inversează selecția

en:   r                   only running processes
ro:   r                   doar procesele care rulează

en:   T                   all processes on this terminal
ro:   T                   toate procesele din acest terminal

en:   x                   processes without controlling ttys
ro:   x                   procese fără control al terminalelor

en: 
    Selection by list:
ro: 
    Selectare după listă:

en:  -C <command>         command name
ro:  -C <comanda>         numele comenzii

en:  -G, --Group <GID>    real group id or name
ro:  -G, --Group <GID>    ID-ul sau numele real al grupului

en:  -g, --group <group>  session or effective group name
ro:  -g, --group <grup>   sesiune sau numele efectiv al grupului

en:  -p, p, --pid <PID>   process id
ro:  -p, p, --pid <PID>   ID proces

en:         --ppid <PID>  parent process id
ro:         --ppid <PID>  ID-ul procesului părinte

en:  -q, q, --quick-pid <PID>
                          process id (quick mode)
ro:  -q, q, --quick-pid <PID>
                          ID-ul procesului (modul rapid)

en:  -s, --sid <session>  session id
ro:  -s, --sid <session>  ID-ul sesiunii

en:  -u, U, --user <UID>  effective user id or name
ro:  -u, U, --user <UID>  ID sau nume de utilizator efectiv

en:  -U, --User <UID>     real user id or name
ro:  -U, --User <UID>     ID sau nume de utilizator real

en: 
      The selection options take as their argument either:
        a comma-separated list e.g. '-u root,nobody' or
        a blank-separated list e.g. '-p 123 4567'
ro: 
      Opțiunile de selecție iau drept argument fie:
        o listă separată prin virgulă de exp. „-u root,nobody” sau
        o listă separată prin spații de exp. „-p 123 4567”

en: 
    Output formats:
ro: 
    Formate de ieșire:

en:  -D <format>          date format for lstart
ro:  -D <format>          format de dată pentru lstart

en:  -F                   extra full
ro:  -F                   format-complet cu elemente extra

en:  -f                   full-format, including command lines
ro:  -f                   format-complet, inclusiv linii de comandă

en:   f, --forest         ascii art process tree
ro:   f, --forest         arborele procesului în caractere ASCII

en:  -H                   show process hierarchy
ro:  -H                   arată ierarhia procesului

en:  -j                   jobs format
ro:  -j                   format de sarcini(lucrări)

en:   j                   BSD job control format
ro:   j                   format de control al sarcinilor BSD

en:  -l                   long format
ro:  -l                   format lung

en:   l                   BSD long format
ro:   l                   format lung în stil BSD

en:  -M, Z                add security data (for SELinux)
ro:  -M, Z                adaugă date de securitate (pentru SELinux)

en:  -O <format>          preloaded with default columns
ro:  -O <format>          preîncărcat cu coloane implicite

en:   O <format>          as -O, with BSD personality
ro:   O <format>          precum „-O”, cu personalitate BSD

en:  -o, o, --format <format>
                          user-defined format
ro:  -o, o, --format <format>
                          format definit de utilizator

en:   -P                  add psr column
ro:   -P                  adaugă coloana psr

en:   s                   signal format
ro:   s                   format de semnal

en:   u                   user-oriented format
ro:   u                   format orientat către utilizator

en:   v                   virtual memory format
ro:   v                   format de memorie virtuală

en:   X                   register format
ro:   X                   format înregistrare de jurnal

en:  -y                   do not show flags, show rss vs. addr (used with -l)
ro:  -y                   nu afișează fanioane, afișează „rss” vs. „adresă”
                          (utilizată doar cu opțiunea cu „-l”)

en:      --context        display security context (for SELinux)
ro:      --context        afișează contextul de securitate (pentru SELinux)

en:      --delimiter <d>  Use <d> as a column delimiter instead of variable space
ro:      --delimiter <d>  utilizează  <d> ca delimitator de coloană în locul spațiului variabil

en:      --headers        repeat header lines, one per page
ro:      --headers        repetă liniile de antet, câte una pe pagină

en:      --no-headers     do not print header at all
ro:      --no-headers     nu afișează deloc antetele

en:      --cols, --columns, --width <num>
                          set screen width
ro:      --cols, --columns, --width <num>
                          stabilesc lățimea ecranului

en:      --rows, --lines <num>
                          set screen height
ro:      --rows, --lines <num>
                          stabilesc înălțimea ecranului

en:      --signames       display signal masks using signal names
ro:      --signames       afișează măștile semnalelor folosind numele semnalelor

en: 
    Show threads:
ro: 
    Afișează firele de execuție:

en:   H                   as if they were processes
ro:   H                   ca și când ar fi procese

en:  -L                   possibly with LWP and NLWP columns
ro:  -L                   eventual cu coloane LWP și NLWP

en:  -m, m                after processes
ro:  -m, m                sunt afișate, după procese

en:  -T                   possibly with SPID column
ro:  -T                   eventual cu coloană SPID

en: 
    Miscellaneous options:
ro: 
    Opțiuni diverse:

en:  -c                   show scheduling class with -l option
ro:  -c                   afișează clasa de programare cu opțiunea „-l”

en:   c                   show true command name
ro:   c                   afișează numele adevărat al comenzii

en:   e                   show the environment after command
ro:   e                   afișează mediul după comandă

en:   k,    --sort        specify sort order as: [+|-]key[,[+|-]key[,...]]
ro:   k,    --sort        specificați ordinea de sortare după cum urmează:
                          [+|-]cheie[,[+|-]cheie[,...]]

en:   L                   show format specifiers
ro:   L                   afișează specificatorii de format

en:   n                   display numeric uid and wchan
ro:   n                   afișează uid și wchan numeric

en:   S,    --cumulative  include some dead child process data
ro:   S,    --cumulative  include unele date asupra proceselor-copii moarte

en:  -y                   do not show flags, show rss (only with -l)
ro:  -y                   nu afișează fanioane, afișează „rss” (utilizată
                          doar cu opțiunea „-l”)

en:  -V, V, --version     display version information and exit
ro:  -V, V, --version     afișează informații despre versiune și iese

en:  -w, w                unlimited output width
ro:  -w, w                lățime de ieșire nelimitată

en: 
            --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>
                          display help and exit
ro: 
            --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>
                          afișează acest mesaj de ajutor și iese

note: Translation Notes for ps Help #2 --------------------------------- .  Most of the following c-format string is derived from the 6 .  pairs of words + chars mentioned above in "Notes for ps Help #1". . .  In its full English form, help text would look like this: .      Try 'ps --help <simple|list|out
en: 
     Try '%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>'
      or '%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>'
     for additional help text.
ro: 
     Încercați «%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>»
      sau «%s --%s <%s|%s|%s|%s|%s|%s>»
     pentru un mesaj de ajutor mai amplu.

en: 
    For more details see ps(1).
ro: 
    Pentru mai multe detalii consultați ps(1).

en: Unable to get system boot time
ro: Nu s-a putut obține ora de pornire a sistemului

en: Unable to get total memory
ro: Nu s-a putut obține memoria totală

en: fix bigness error
ro: remediați eroarea de mărime

en: bad alignment code
ro: cod de aliniere defectuos

en: the option is exclusive:
ro: opțiunea este exclusivă:

en: process ID list syntax error
ro: eroare de sintaxă a listei de ID-uri de proces

en: process ID out of range
ro: ID-ul procesului în afara intervalului

en: user name does not exist
ro: numele de utilizator nu există

en: user ID out of range
ro: ID-ul utilizatorului în afara intervalului

en: group name does not exist
ro: numele grupului nu există

en: group ID out of range
ro: ID-ul grupului în afara intervalului

en: TTY could not be found
ro: TTY (terminalul) nu a putut fi găsit

en: list member was not a TTY
ro: elementul din listă nu era un TTY

en: improper list
ro: listă necorespunzătoare

en: list of command names must follow -C
ro: o listă de nume de comenzi trebuie să urmeze după opțiunea „-C”, ca argument al acesteia

en: date format must follow -D
ro: formatul de dată trebuie să urmeze după „-D”

en: list of real groups must follow -G
ro: opțiunea „-G”, trebuie să fie urmată de lista de grupuri reale

en: list of jobs must follow -J
ro: opțiunea „-J”, trebuie să fie urmată de lista de sarcini

en: format or sort specification must follow -O
ro: opțiunea „-O”, trebuie să fie urmată de specificația de format sau sortare

en: list of PRM groups must follow -R
ro: opțiunea „-R”, trebuie să fie urmată de lista grupurilor PRM

en: list of real users must follow -U
ro: opțiunea „-U”, trebuie să fie urmată de lista de utilizatori reali

en: list of session leaders OR effective group names must follow -g
ro: opțiunea „-g”, trebuie să fie urmată de lista de lideri de sesiune SAU lista numelor efective de grup

en: list of session leaders OR effective group IDs was invalid
ro: lista de lideri de sesiune SAU lista de ID-uri efective de grup a fost nevalidă

en: format specification must follow -o
ro: opțiunea „-o”, trebuie să fie urmată de specificația de format

en: list of process IDs must follow -p
ro: opțiunea „-p”, trebuie să fie urmată de lista de ID-uri de proces

en: the -r option is reserved
ro: opțiunea „-r” este rezervată

en: list of session IDs must follow -s
ro: opțiunea „-s”, trebuie să fie urmată de lista de ID-uri de sesiune

en: list of terminals (pty, tty...) must follow -t
ro: opțiunea „-t”, trebuie să fie urmată de lista de terminale (pty, tty...)

en: list of users must follow -u
ro: opțiunea „-u”, trebuie să fie urmată de lista de utilizatori

en: must set personality to get -x option
ro: personalitatea trebuie să fie definită pentru a accesa opțiunea „-x”

en: list of zones (contexts, labels, whatever?) must follow -z
ro: opțiunea „-z”, trebuie să fie urmată de lista de zone (contexte, etichete, altceva?)

en: embedded '-' among SysV options makes no sense
ro: „-” încorporat printre opțiunile SysV nu are sens

en: unsupported SysV option
ro: opțiune SysV neacceptată

en: cannot happen - problem #1
ro: nu se poate întâmpla - problema nr. 1

en: cannot happen - problem #2
ro: nu se poate întâmpla - problema nr. 2

en: second chance parse failed, not BSD or SysV
ro: a doua încercare de analizare a eșuat, nu BSD sau SysV

en: option A is reserved
ro: opțiunea „A” este rezervată

en: option C is reserved
ro: opțiunea „C” este rezervată

en: format or sort specification must follow O
ro: opțiunea „O”, trebuie să fie urmată de specificația de format sau sortare

en: list of users must follow U
ro: opțiunea „U”, trebuie să fie urmată de lista de utilizatori

en: obsolete W option not supported (you have a /dev/drum?)
ro: opțiunea învechită „W”, nu este acceptată (aveți un dispozitiv „/dev/drum”?)

en: only one heading option may be specified
ro: poate fi specificată doar o singură opțiune de antet

en: long sort specification must follow 'k'
ro: opțiunea „k”, trebuie să fie urmată de specificația de sortare lungă

en: format specification must follow o
ro: opțiunea „o”, trebuie să fie urmată de specificația de format

en: list of process IDs must follow p
ro: opțiunea „p”, trebuie să fie urmată de lista de ID-uri de proces

en: embedded '-' among BSD options makes no sense
ro: „-” încorporat printre opțiunile BSD nu are sens

en: unsupported option (BSD syntax)
ro: opțiune neacceptată (sintaxă BSD)

en: unknown gnu long option
ro: opțiune lungă gnu necunoscută

en: list of real groups must follow --Group
ro: opțiunea „--Group”, trebuie să fie urmată de lista de grupuri reale

en: list of real users must follow --User
ro: opțiunea „--User”, trebuie să fie urmată de lista de utilizatorilor reali

en: number of columns must follow --cols, --width, or --columns
ro: opțiunile „--cols”, „--width”, sau „--columns”, trebuie să fie urmate de numărul de coloane

en: option --cumulative does not take an argument
ro: opțiunea „--cumulative” nu acceptă un argument

en: date format must follow --date-format
ro: opțiunea „--date-format”, trebuie să fie urmată de formatul de dată

en: delimiter character must follow --delimiter
ro: opțiunea „--delimiter”, trebuie să fie urmată de caracterul delimitator

en: delimiter must be a single character
ro: delimitatorul trebuie să fie un singur caracter

en: option --deselect does not take an argument
ro: opțiunea „--deselect” nu acceptă un argument

en: option --no-heading does not take an argument
ro: opțiunea „--no-heading” nu acceptă un argument

en: option --heading does not take an argument
ro: opțiunea „--heading” nu acceptă un argument

en: option --forest does not take an argument
ro: opțiunea „--forest” nu acceptă un argument

en: format specification must follow --format
ro: opțiunea „--format”, trebuie să fie urmată de specificația de format

en: list of effective groups must follow --group
ro: opțiunea „--group”, trebuie să fie urmată de lista de grupuri efective

en: list of process IDs must follow --pid
ro: opțiunea „--pid”, trebuie să fie urmată de lista de ID-uri de proces

en: list of process IDs must follow --ppid
ro: opțiunea „--ppid”, trebuie să fie urmată de lista de ID-uri de proces (părinte)

en: number of rows must follow --rows or --lines
ro: opțiunile „--rows” sau „--lines”, trebuie să fie urmate de numărul de linii

en: some sid thing(s) must follow --sid
ro: opțiunea „--sid”, trebuie să fie urmată de ceva legat de sid (id-ul sesiunii)

en: long sort specification must follow --sort
ro: opțiunea „--sort”, trebuie să fie urmată de specificația de sortare lungă

en: list of ttys must follow --tty
ro: opțiunea „--tty”, trebuie să fie urmată de lista de terminale (pty, tty...)

en: list of effective users must follow --user
ro: opțiunea „--user”, trebuie să fie urmată de lista de utilizatori efectivi

en: way bad
ro: foarte rău

en: garbage option
ro: opțiune deșeu

en: something broke
ro: ceva s-a rupt

en: thread display conflicts with forest display
ro: afișarea firelor de execuție (o ramură a arborelui de procese) intră în conflict cu afișarea arborelui de proces(e)

en: thread flags conflict; can't use H with m or -m
ro: conflict ale opțiunilor firelor de execuție; nu se poate utiliza opțiunea „H” cu opțiunea „m” sau cu opțiunea „-m”

en: thread flags conflict; can't use both m and -m
ro: conflict ale opțiunilor firelor de execuție; nu se poate utiliza atât opțiunea „m” cât și opțiunea „-m”

en: thread flags conflict; can't use both -L and -T
ro: conflict ale opțiunilor firelor de execuție; nu se poate utiliza atât opțiunea „-L” cât și opțiunea „-T”

en: error: %s
ro: eroare: %s.

en: process selection options conflict
ro: conflict între opțiunile de selecție a(le) procesului(elor)

en: seriously crashing: goodbye cruel world
ro: accident grav: adio, lume crudă 😈

en: missing AIX field descriptor
ro: lipsește descriptorul de câmp AIX

en: improper AIX field descriptor
ro: descriptor de câmp AIX necorespunzător

en: unknown AIX field descriptor
ro: descriptor de câmp AIX necunoscut

en: AIX field descriptor processing bug
ro: eroare la procesarea descriptorului de câmp AIX

en: unknown user-defined format specifier "%s"
ro: specificator de format definit de utilizator, necunoscut „%s”

en: empty format list
ro: lista de format este goală

en: improper format list
ro: lista de format este necorespunzătoare

en: column widths must be unsigned decimal numbers
ro: lățimile coloanelor trebuie să fie numere zecimale fără semn

en: can not set width for a macro (multi-column) format specifier
ro: nu se poate defini lățimea pentru un specificator de format macro (cu mai multe coloane)

en: improper sort list
ro: listă de sortare necorespunzătoare

en: empty sort list
ro: listă de sortare goală

en: unknown sort specifier
ro: specificator de sortare necunoscut

en: bad sorting code
ro: cod de sortare incorect

en: PPID sort and forest output conflict
ro: conflict între afișarea arborelui de procese și afișarea sortării PPID

en: option -O can not follow other format options
ro: opțiunea „-O” nu poate fi urmată de alte opțiuni de format

en: multiple sort options
ro: multiple opțiuni de sortare

en: option O is neither first format nor sort order
ro: opțiunea „O” nu este nici primul format, nici ordinea de sortare

en: modifier -y without format -l makes no sense
ro: opțiunea modificatoare „-y”, fără opțiunea de format „-l”, nu are niciun sens

en: bug: must reset the list first
ro: eroare: trebuie mai întâi să redefiniți lista

en: tell <procps@freelists.org> what you expected
ro: spuneți la <procps@freelists.org>, la ce vă așteptați

en: tell <procps@freelists.org> what you want (-L/-T, -m/m/H, and $PS_FORMAT)
ro: spuneți la <procps@freelists.org>, la ce vă așteptați (-L/-T, -m/m/H, și $PS_FORMAT)

en: warning: $PS_FORMAT ignored. (%s)
ro: avertisment: $PS_FORMAT ignorat. (%s)

en: conflicting format options
ro: opțiuni de format în conflict

en: can not use output modifiers with user-defined output
ro: nu se pot folosi modificatori de ieșire, cu ieșire definită de utilizator

en: -L/-T with H/m/-m and -o/-O/o/O is nonsense
ro: -L/-T cu H/m/-m și -o/-O/o/O este un nonsens

en: internal error: no PID or PPID for -j option
ro: eroare internă: fără PID sau PPID pentru opțiunea „-j”

en: lost my PGID
ro: ps: mi-am pierdut PGID-ul

en: internal error: no PRI for -c option
ro: eroare internă: fără PRI pentru opțiunea „-c”

en: lost my CLS
ro: ps: mi-am pierdut CLS-ul

en: -T with H/-m/m but no PID for SPID to follow
ro: -T cu H/-m/m, dar fără PID pentru utilizarea cu SPID

en: -L with H/-m/m but no PID/PGID/SID/SESS for NLWP to follow
ro: -L cu H/-m/m, dar fără PID/PGID/SID/SESS pentru utilizare cu NLWP

en:  %s [options] pid...
ro:  %s [opțiuni] pid...

en: invalid process id: %s
ro: ID de proces nevalid: %s

en: Unable to create pid Pids_info structure
ro: Nu s-a putut crea structura pid Pids_info

en: Unable to load process information
ro: Nu s-au putut încărca informațiile de proces

en:  %s [signal] [options] <expression>
ro:  %s [semnal] [opțiuni] <expresie>

en:  %s [new priority] [options] <expression>
ro:  %s [prioritate nouă] [opțiuni] <expresie>

en:  -f, --fast         fast mode (not implemented)
ro:  -f, --fast         modul rapid (nu este implementat)

en:  -i, --interactive  interactive
ro:  -i, --interactive  interactiv

en:  -l, --list         list all signal names
ro:  -l, --list         listează toate numele semnalelor

en:  -L, --table        list all signal names in a nice table
ro:  -L, --table        listează toate numele semnalelor într-un tabel

en:  -n, --no-action    do not actually kill processes; just print what would happen
ro:  -n, --no-action    nu omoară procesele actuale, de fapt; afișează doar ceea ce s-ar întâmpla

en:  -v, --verbose      explain what is being done
ro:  -v, --verbose      explică ce se face în fiecare moment

en:  -w, --warnings     enable warnings (not implemented)
ro:  -w, --warnings     activează avertismentele (nu este implementată)

en: Expression can be: terminal, user, pid, command.
    The options below may be used to ensure correct interpretation.
ro: Expresia poate fi: „terminal”, „user”, „pid”, „command”.
    Opțiunile de mai jos pot fi utilizate pentru a asigura o interpretare corectă.

en:  -c, --command <command>  expression is a command name
ro:  -c, --command <comanda>  expresia este un nume de comandă

en:  -p, --pid <pid>          expression is a process id number
ro:  -p, --pid <pid>          expresia este un număr de identificare a procesului

en:  -t, --tty <tty>          expression is a terminal
ro:  -t, --tty <tty>          expresia este un terminal

en:  -u, --user <username>    expression is a username
ro:  -u, --user <nume_ utilizator>
                              expresia este un nume de utilizator

en: Alternatively, expression can be:
ro: Alternativ, expresia poate fi:

en:  --ns <pid>               match the processes that belong to the same
                              namespace as <pid>
ro:  --ns <pid>               potrivește procesele care aparțin aceluiași
                              spațiu de nume ca <pid>

en:  --nslist <ns,...>        list which namespaces will be considered for
                              the --ns option; available namespaces are:
                              ipc, mnt, net, pid, user, uts
ro:  --nslist <ns,...>        listează spațiile de nume de utilizat pentru
                              procesare cu opțiunea „--ns”; spațiile de nume
                              disponibile, sunt: ipc, mnt, net, pid, user, uts

en: 
    The default signal is TERM. Use -l or -L to list available signals.
    Particularly useful signals include HUP, INT, KILL, STOP, CONT, and 0.
    Alternate signals may be specified in three ways: -SIGKILL -KILL -9
ro: 
    Semnalul implicit este TERM.
    Utilizați „-l” sau „-L” pentru a enumera semnalele disponibile.
    Semnalele deosebit de utile includ HUP, INT, KILL, STOP, CONT și 0.
    Semnalele alternative pot fi specificate în trei moduri: -SIGKILL -KILL -9

en: 
    The default priority is +4. (snice +4 ...)
    Priority numbers range from +20 (slowest) to -20 (fastest).
    Negative priority numbers are restricted to administrative users.
ro: 
    Prioritatea implicită este +4. (snice +4...)
    Numerele de prioritate sunt cuprinse între +20 (cel mai lent) și -20 (cel mai rapid).
    Numerele de prioritate negative, sunt limitate la utilizatorii administrativi.

en: priority %lu out of range
ro: prioritatea %lu este în afara intervalului

en: invalid pid number %s
ro: număr pid nevalid %s

en: error reading reference namespace information
ro: eroare la citirea informațiilor despre spațiul de nume de referință

en: invalid namespace list
ro: listă de spații de nume nevalidă

en: no process selection criteria
ro: nu există criterii de selecție a procesului

en: general flags may not be repeated
ro: opțiunile generale nu pot fi repetate

en: -i makes no sense with -v, -f, and -n
ro: opțiunea „-i” nu are niciun sens cu „-v”, „-f” și „-n”

en: -v makes no sense with -i and -f
ro: opțiunea „-v” nu are niciun sens cu „-i” și „-f”

en: skill: "%s" is not supported
ro: skill: „%s” nu este acceptată

en:  --human             show human-readable output
ro:  --human             afișează ieșirea într-o formă care poate fi citită ușor
                         de către om

en:  -s, --sort <char>   specify sort criteria by character (see below)
ro:  -s, --sort <caracter>
                         specifică criteriile de sortare după caracter
                         (vedeți mai jos, detaliile )

en: 
    The following are valid sort criteria:
ro: 
    Următoarele sunt criterii de sortare valide:

en:  a: sort by number of active objects
ro:  a: sortează după numărul de obiecte active

en:  b: sort by objects per slab
ro:  b: sortează după numărul de obiecte „slab”

en:  c: sort by cache size
ro:  c: sortează după dimensiunea memoriei tampon

en:  l: sort by number of slabs
ro:  l: sortează după numărul de „slabs”

en:  v: sort by (non display) number of active slabs
ro:  v: sortează după (nu afișează) numărul de „slabs” active

en:  n: sort by name
ro:  n: sortează după nume

en:  o: sort by number of objects (the default)
ro:  o: sortează după numărul de obiecte (opțiunea implicită)

en:  p: sort by (non display) pages per slab
ro:  p: sortează după (nu afișează) numărul de pagini per „slab”

en:  s: sort by object size
ro:  s: sortează după dimensiunea obiectelor

en:  u: sort by cache utilization
ro:  u: sortează după utilizarea memoriei tampon

en: Cannot combine -d and -o options
ro: Nu se pot combina opțiunile „-d” și „-o”

en: Error getting slab summary results
ro: Eroare la obținerea rezultatelor rezumatului „slab”

note: Translation Hint: Next five strings must not * exceed a length of 35 characters.
en: Active / Total Objects (% used)
ro: Active/Total obiecte (%u utilizate)

en: Active / Total Slabs (% used)
ro: Active/Total Slabs (%u utilizate)

en: Active / Total Caches (% used)
ro: Active/Total MemTamp (%u utilizată)

en: Active / Total Size (% used)
ro: Active/Dim. totală (%u utilizată)

en: Minimum / Average / Maximum Object
ro: Minim / Mediu / Maxim obiect

note: Translation Hint: Please keep alignment of the * following intact.
en:     OBJS   ACTIVE  USE OBJ SIZE  SLABS OBJ/SLAB CACHE SIZE NAME
ro:     OBJS   ACTIVE  USE DIM. OBJ  SLABS OBJ/SLAB DIM. CACHE NUME

en: Unable to create slabinfo structure
ro: Nu se poate crea structura de informații „slab”

en: Unable to get slabinfo node data
ro: Nu s-au putut obține date despre nodul de informații „slab”

en: Unable to sort slab nodes
ro: Nu s-au putut sorta nodurile „slab”

en: Path is not under %s: %s
ro: Ruta nu este sub %s: %s

en: separators should not be repeated: %s
ro: separatorii nu trebuie să se repete: %s

en:  %s [options] [variable[=value] ...]
ro:  %s [opțiuni] [variabilă[=valoare] ...]

en:   -a, --all            display all variables
ro:   -a, --all            afișează toate variabilele

en:   -A                   alias of -a
ro:   -A                   alias de „-a”

en:   -X                   alias of -a
ro:   -X                   alias de „-a”

en:       --deprecated     include deprecated parameters to listing
ro:       --deprecated     include parametri învechiți în listare

en:       --dry-run        Print the key and values but do not write
ro:       --dry-run        afișează cheia și valorile, dar nu le scrie

en:   -b, --binary         print value without new line
ro:   -b, --binary         afișează valoarea fără linie nouă

en:   -e, --ignore         ignore unknown variables errors
ro:   -e, --ignore         ignoră erorile variabilelor necunoscute

en:   -N, --names          print variable names without values
ro:   -N, --names          afișează numele variabilelor fără valori

en:   -n, --values         print only values of the given variable(s)
ro:   -n, --values         afișează numai valorile variabilelor date

en:   -p, --load[=<file>]  read values from file
ro:   -p, --load[=<fișier>]
                           citește valorile din fișier

en:   -f                   alias of -p
ro:   -f                   alias de „-p”

en:       --system         read values from all system directories
ro:       --system         citește valorile din toate directoarele de sistem

en:   -r, --pattern <expression>
                           select setting that match expression
ro:   -r, --pattern <expresie>
                           selectează configurarea care se potrivește cu expresia

en:   -q, --quiet          do not echo variable set
ro:   -q, --quiet          nu afișează setul de variabile(perechile var.=val.)

en:   -w, --write          enable writing a value to variable
ro:   -w, --write          activează scrierea unei valori în variabilă

en:   -o                   does nothing
ro:   -o                   nu face nimic

en:   -x                   does nothing
ro:   -x                   nu face nimic

en:   -d                   alias of -h
ro:   -d                   alias de „-h”

en: "%s" is an unknown key
ro: „%s” este o cheie necunoscută

en: cannot stat %s
ro: nu se poate obține starea %s

en: permission denied on key '%s'
ro: permisiunea a fost refuzată pentru cheia „%s”

en: reading key "%s"
ro: se citește cheia „%s”

en: unable to open directory "%s"
ro: nu se poate deschide directorul „%s”

en: strdup key
ro: cheie strdup

en: setting key "%s"
ro: se configurează cheia „%s”

en: "%s" is an unknown key%s
ro: „%s” este o cheie necunoscută%s

en: , ignoring
ro: , se ignoră

en: permission denied on key "%s"%s
ro: permisiunea a fost refuzată pentru cheia „%s”%s

en: setting key "%s"%s
ro: se configurează cheia „%s”%s

en: %s(%d): invalid syntax, continuing...
ro: %s(%d): sintaxă nevalidă, se continuă...

en: GLOB_TILDE is not supported on your platform, the tilde in "%s" won't be expanded.
ro: GLOB_TILDE nu este acceptată pe platforma dumneavoastră, tilde din „%s” nu va fi extinsă.

en: glob failed
ro: glob() a eșuat

en: cannot open "%s"
ro: nu se poate deschide „%s”

en: * Applying %s ...
ro: * Se aplică %s...

en: no variables specified
    Try `%s --help' for more information.
ro: nicio variabilă specificată
    Încercați «%s --help» pentru informații suplimentare.

en: options -N and -q cannot coexist
    Try `%s --help' for more information.
ro: opțiunile „-N” și „-q” nu pot coexista
    Încercați «%s --help» pentru informații suplimentare.

en: screen too small or too large
ro: ecranul este prea mic sau prea mare

en: screen too small
ro: ecranul este prea mic

en:  %s [options] [tty]
ro:  %s [opțiuni] [tty]

en:  -d, --delay <secs>  update delay in seconds
ro:  -d, --delay <sec>   întârzierea între actualizări (intervalul de actualizare)

en:  -s, --scale <num>   vertical scale
ro:  -s, --scale <num>   scară verticală

en: scale cannot be negative
ro: scara nu poate fi negativă

en: too large delay value
ro: valoare de întârziere prea mare

en: can not open tty
ro: nu se poate deschide terminalul(tty)

en: Load average file /proc/loadavg does not exist
ro: Fișierul de încărcare medie „/proc/loadavg” nu există

en: Unable to get load average
ro: Nu se poate obține încărcarea medie

en: writing to tty failed
ro: scrierea la terminal(tty) a eșuat

en: Process Id
ro: Id-ul procesului

en: Parent Process pid
ro: PID-ul procesului părinte

en: Effective User Id
ro: ID-ul utilizatorului efectiv

note: Translation Hint: maximum 'USER' = 8 +
en: USER
ro: UTILIZ.

en: Effective User Name
ro: Numele utilizatorului efectiv

note: Translation Hint: maximum 'RUID' = 5 +
en: RUID
ro: UIDR

en: Real User Id
ro: Id-ul utilizatorului real

note: Translation Hint: maximum 'RUSER' = 8 +
en: RUSER
ro: UTILIZ.R

en: Real User Name
ro: Numele utilizatorului real

note: Translation Hint: maximum 'SUID' = 5 +
en: SUID
ro: UIDS

en: Saved User Id
ro: ID-ul utilizatorului salvat

note: Translation Hint: maximum 'SUSER' = 8 +
en: SUSER
ro: UTILIZ.S

en: Saved User Name
ro: Numele utilizatorului salvat

en: Group Id
ro: ID-ul grupului

note: Translation Hint: maximum 'GROUP' = 8 +
en: GROUP
ro: GRUP

en: Group Name
ro: Numele grupului

en: Process Group Id
ro: Id-ul grupului de procese

en: Controlling Tty
ro: Control Tty

en: Tty Process Grp Id
ro: ID-ul grupului de procese Tty

en: Session Id
ro: ID-ul sesiunii

note: Translation Hint: maximum 'PR' = 3
en: PR
ro: PRI

en: Priority
ro: Prioritate

en: Nice Value
ro: Valoare „nice”

en: Number of Threads
ro: Numărul de fire de execuție

en: Last Used Cpu (SMP)
ro: Ultimul procesor folosit (SMP)

en: CPU Usage
ro: Utilizarea CPU

note: Translation Hint: maximum '' = 6
en: TIME
ro: TIMP

en: CPU Time
ro: Timp CPU

note: Translation Hint: maximum 'TIME+' = 9
en: TIME+
ro: TIMP+

en: CPU Time, hundredths
ro: Timp CPU, sutimi

en: Memory Usage (RES)
ro: Utilizarea memoriei (RES)

en: Virtual Image (KiB)
ro: Imagine virtuală (Kio)

en: Swapped Size (KiB)
ro: Dimensiunea utilizată din swap (Kio)

en: Resident Size (KiB)
ro: Dimensiunea rezidentului (Kio)

note: Translation Hint: maximum 'CODE' = 4
en: CODE
ro: COD

en: Code Size (KiB)
ro: Dimensiunea codului (Kio)

note: Translation Hint: maximum 'DATA' = 7
en: DATA
ro: DATE

en: Data+Stack (KiB)
ro: Date+Stiva (Kio)

note: Translation Hint: maximum 'SHR' = 6
en: SHR
ro: M.PART

en: Shared Memory (KiB)
ro: Memoria partajată (Kio)

en: Major Page Faults
ro: Greșeli majore de pagină

en: Minor Page Faults
ro: Greșeli minore de pagină

en: Dirty Pages Count
ro: Numărul de pagini cu greșeli

en: Process Status
ro: Starea procesului

note: Translation Hint: maximum 'COMMAND' = variable
en: COMMAND
ro: COMANDA

en: Command Name/Line
ro: Nume/linie de comandă

en: Sleeping in Function
ro: Dormire în funcție

note: Translation Hint: maximum 'Flags' = 8
en: Flags
ro: Fanioane

en: Task Flags <sched.h>
ro: Fanioane sarcini <sched.h>

en: Control Groups
ro: Grupuri de control

en: Supp Groups IDs
ro: ID-urile grupurilor de asistență

en: Supp Groups Names
ro: Numele grupurilor de asistență

en: Thread Group Id
ro: Id-ul grupului de fire de execuție

en: OOMEM Adjustment
ro: Ajustare OOMEM

en: OOMEM Score current
ro: Scorul OOMEM curent

note: Translation Hint: maximum 'ENVIRON' = variable
en: ENVIRON
ro: MEDIU

note: Translation Hint: the abbreviation 'vars' below is shorthand for 'variables'
en: Environment vars
ro: Variabile de mediu

en: Major Faults delta
ro: Greșeli majore delta

en: Minor Faults delta
ro: Greșeli minore delta

en: Res+Swap Size (KiB)
ro: Dimensiune res+swap (Kio)

en: IPC namespace Inode
ro: Nodul-i al spațiului de nume IPC

en: MNT namespace Inode
ro: Nodul-i al spațiului de nume MNT

en: NET namespace Inode
ro: Nodul-i al spațiului de nume NET

en: PID namespace Inode
ro: Nodul-i al spațiului de nume PID

en: USER namespace Inode
ro: Nodul-i al spațiului de nume USER

en: UTS namespace Inode
ro: Nodul-i al spațiului de nume UTS

en: LXC container name
ro: Numele containerului LXC

en: RES Anonymous (KiB)
ro: RES Anonim (Kio)

en: RES File-based (KiB)
ro: RES bazat pe fișiere (Kio)

en: RES Locked (KiB)
ro: RES blocat (Kio)

en: RES Shared (KiB)
ro: RES partajat (Kio)

en: Control Group name
ro: Numele grupului de control

en: Last Used NUMA node
ro: Ultimul nod NUMA utilizat

en: Login User Id
ro: Id-ul utilizatorului autentificat

en: Executable Path
ro: Ruta către executabil

en: Res Mem (smaps), KiB
ro: Mem Res (smaps), KiB

en: Proportion RSS,  KiB
ro: Proporția RSS, KiB

en: Proportion Anon, KiB
ro: Proporția Anon, KiB

en: Proportion File, KiB
ro: Proporția Fișier, KiB

en: Proportion Shrd, KiB
ro: Proporția Shrd, KiB

en: Unique RSS, KiB
ro: RSS unic, KiB

en: I/O Bytes Read
ro: Octeți citiți la In/Ieș

en: I/O Read Operations
ro: Operații de citire a In/Ieș

en: I/O Bytes Written
ro: Octeți scriși la In/Ieș

en: I/O Write Operations
ro: Operații de scriere a In/Ieș

en: Autogroup Identifier
ro: Identificatorul autogrupului

en: Autogroup Nice Value
ro: Valoarea „nice” a autogrupului

note: Translation Hint: maximum 'STARTED' = 7
en: STARTED
ro: ÎNCEPUT

en: Start Time from boot
ro: Ora începere a pornirii

note: Translation Hint: maximum 'ELAPSED' = 7
en: ELAPSED
ro: SCURS

en: Elapsed Running Time
ro: Timpul de rulare scurs

en: CPU Utilization
ro: Utilizarea CPU

en: Utilization + child
ro: Utilizare + proces-copil

en: CGRP namespace Inode
ro: Nodul-i al spațiului de nume CGRP

note: Translation Hint: maximum 'nsTIME' = 10 +
en: nsTIME
ro: nsTIMP

en: TIME namespace Inode
ro: Nodul-i al spațiului de nume TIMP

en: Schedule Class
ro: Clasa planificare

en: Docker container id
ro: Id container Docker

en: Number of Open Files
ro: Numărul de fișiere deschise

note: Translation Notes ------------------------------------------------ .  It is strongly recommend that the --no-wrap command line option .  be used with all supporting translation tools, when available. . .  This group of lines contains both plain text and c-format strings. .  Some strings reflect swit
en: 	signal %d (%s) was caught by %s, please
    	send bug reports to <procps@freelists.org>
ro: 	semnalul %d (%s) a fost captat de %s, 
    	trimiteți rapoartele de eroare la <procps@freelists.org>

en: bad delay interval '%s'
ro: interval de întârziere greșit „%s”

en: bad iterations argument '%s'
ro: argumentul iterațiilor este greșit „%s”

en: pid limit (%d) exceeded
ro: limita pid (%d) a fost depășită

en: bad pid '%s'
ro: pid incorect „%s”

en: -%c argument missing
ro: argumentul opțiunii „-%c”, lipsește

en: bad width arg '%s'
ro: argument de lățime incorect „%s”

en: unknown option '%s'
ro: opțiune necunoscută „%s”

en: -d disallowed in "secure" mode
ro: opțiunea „-d” nu este permisă în modul „securizat”

en: -d requires positive argument
ro: opțiunea „-d” necesită un argument pozitiv

en: %s from %s
ro: %s de la %s

en: Forest mode %s
ro: Modul arborescent %s

en: failed tty get
ro: nu s-a putut obține terminalul (tty)

en: failed tty set: %s
ro: nu s-a putut configura terminalul (tty): %s

en: Choose field group (1 - 4)
ro: Alegeți grupul câmpului (de la 1 la 4)

en: Command disabled, 'A' mode required
ro: Comanda este dezactivată, este necesar modul „A”

en: Command disabled, activate %s with '-' or '_'
ro: Comanda a fost dezactivată, activați %s cu „-” sau „_”

en: No colors to map!
ro: Nu există culori aplicabile!

en: Failed '%s' open: %s
ro: Deschiderea lui „%s” a eșuat: %s

en: Wrote configuration to '%s'
ro: S-a scris configurația în „%s”

en: Change delay from %.1f to
ro: Se modifică întârzierea de la %.1f la

en: Show threads %s
ro: Afișează firele de execuție %s

en: Irix mode %s
ro: Modul Irix %s

en: PID to signal/kill [default pid = %d]
ro: PID pentru a trimite semnal sau a omorî [pid implicit=%d]

en: Send pid %d signal [%d/sigterm]
ro: Trimite semnal la pid %d [%d/sigterm]

en: Failed signal pid '%d' with '%d': %s
ro: Trimiterea semnalului „%2$d” către pid „%1$d”: %3$s a eșuat

en: Invalid signal
ro: Semnal nevalid

en: PID to renice [default pid = %d]
ro: PID a cărui valoare „nice” se va schimba [pid implicit = %d]

en: Renice PID %d to value
ro: Schimbă valoarea „nice” a PID %d la valoarea

en: Failed renice of PID %d to %d: %s
ro: Nu s-a putut schimba valoarea „nice” a PID %d în %d: %s

en: Rename window '%s' to (1-3 chars)
ro: Redenumește fereastra „%s” la (1-3 caractere)

en: Cumulative time %s
ro: Timpul cumulat %s

en: Maximum tasks = %d, change to (0 is unlimited)
ro: Numărul maxim de sarcini = %d, schimbați la (0 este nelimitat)

en: Invalid maximum
ro: Maxim nevalid

en: Which user (blank for all)
ro: Care utilizator (necompletat, pentru toți)

en: Unknown command - try 'h' for help
ro: Comandă necunoscută - încercați „h” pentru ajutor

en: scroll coordinates: y = %d/%d (tasks), x = %d/%d (fields)
ro: coordonatele derulării: y = %d/%d (sarcini), x = %d/%d (câmpuri)

en: failed memory allocate
ro: alocarea memoriei a eșuat

en: failed memory re-allocate
ro: re-alocarea memoriei a eșuat

en: Unacceptable floating point
ro: Număr zecimal inacceptabil

en: Invalid user
ro: Utilizator nevalid

en: forest view
ro: vizualizare arborescentă

en: failed pid maximum size test
ro: testul de dimensiune maximă a pid-ului a eșuat

en: failed number of cpus test
ro: testul numărului de cpus, a eșuat

en: incompatible rcfile, you should delete '%s'
ro: fișier rc incompatibil, ar trebui să ștergeți „%s”

en: window entry #%d corrupt, please delete '%s'
ro: intrarea de fereastră #%d este coruptă, trebuie să ștergeți „%s”

en: Unavailable in secure mode
ro: Indisponibil în modul securizat

en: Only 1 cpu detected
ro: Doar 1 CPU a fost detectat

en: Unacceptable integer
ro: Număr întreg inacceptabil

en: conflicting process selections (U/p/u)
ro: selecții de proces în conflict (U/p/u)

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 kibibytes (1024 bytes)
en: KiB
ro: Kio

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 mebibytes (1,048,576 bytes)
en: MiB
ro: Mio

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 gibibytes (1,073,741,824 bytes)
en: GiB
ro: Gio

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 tebibytes (1,099,511,627,776 bytes)
en: TiB
ro: Tio

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 pebibytes (1,024 tebibytes)
en: PiB
ro: Pio

note: Translation Hint: This is an abbreviation (limit 3 characters) for: .                 exbibytes (1,024 pebibytes)
en: EiB
ro: Eio

en: Threads
ro: Fire exec

en: Tasks
ro: Sarcini

note: Translation Hint: The following word "another" must have 1 trailing space
en: another
ro: altul

en: Locate next inactive, use "L"
ro: Găsește următorul inactiv, utilizați „L”

en: Locate string
ro: Găsește șirul

en: %s"%s" not found
ro: %s„%s” nu a fost găsit

en: width incr is %d, change to (0 default, -1 auto)
ro: incrementul de lățime este %d, schimbați la (0 implicit, -1 automat)

en: rcfile has inspect/other-filter error(s), save anyway?
ro: erori detectate în fișierul rc prin inspecție sau altă filtrare, îl salvați oricum?

en: unrecognized field name '%s'
ro: nume de câmp nerecunoscut „%s”

en: even using field names only, window is now too small
ro: chiar și folosind numai nume de câmpuri, fereastra este acum prea mică

en: Open Files
ro: Deschide fișiere

en: NUMA Info
ro: Info NUMA

en: Log
ro: Jurnal

en: the '=' key will eventually show the actual file read or command(s) executed ...
ro: tasta „=” va afișa în cele din urmă fișierul citit sau comenzile executate...

en: This is simulated output representing the contents of some file or the output
    from some command.  Exactly which commands and/or files are solely up to you.
    
    Although this text is for information purposes only, it can still be scrolled
    and searched like real output will be.  You are encouraged to experiment with
    those features as explained in the prologue above.
    
    To enable real Inspect functionality, entries must be added to the end of the
    top personal personal configuration file.  You could use your favorite editor
    to accomplish this, taking care not to disturb existing entries.
    
    Another way to add entries is illustrated below, but it risks overwriting the
    rcfile.  Redirected echoes must not replace (>) but append (>>) to that file.
    
      /bin/echo -e "pipe\tOpen Files\tlsof -P -p %d 2>&1" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "file\tNUMA Info\t/proc/%d/numa_maps" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "pipe\tLog\ttail -n200 /var/log/syslog | sort -Mr" >> ~/.toprc
    
    If you don't know the location or name of the top rcfile, use the 'W' command
    and note those details.  After backing up the current rcfile, try issuing the
    above echoes exactly as shown, replacing '.toprc' as appropriate.  The safest
    approach would be to use copy then paste to avoid any typing mistakes.
    
    Finally, restart top to reveal what actual Inspect entries combined with this
    new command can offer.  The possibilities are endless, especially considering
    that 'pipe' type entries can include shell scripts too!
    
    For additional important information, please consult the top(1) man document.
    Then, enhance top with your very own customized 'file' and/or 'pipe' entries.
    
    Enjoy!
ro: Aceasta este o ieșire simulată care reprezintă conținutul unui fișier sau
    ieșirea de la o comandă. Exact ce comenzi și/sau fișiere depinde numai de dvs.
    
    Deși acest text are doar scop informativ, el poate fi derulat și căutat, așa cum
    va fi rezultatul real.  Sunteți încurajat să experimentați cu aceste
    caracteristici, așa cum este explicat în prologul de mai sus.
    
    Pentru a activa funcționalitatea „Inspect” reală, trebuie adăugate intrări la
    sfârșitul fișierului personal de configurare al «top».  Puteți să folosiți
    editorul dumneavoastră favorit pentru a realiza acest lucru, având grijă să nu
    modificați intrările existente.
    
    O altă modalitate de a adăuga intrări este ilustrată mai jos, dar riscă să
    suprascrie fișierul „toprc”. Ecourile redirecționate nu trebuie să înlocuiască
    (>) ci să adauge (>>) la acel fișier.
    
      /bin/echo -e "pipe\tOpen Files\tlsof -P -p %d 2>&1" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "file\tNUMA Info\t/proc/%d/numa_maps" >> ~/.toprc
      /bin/echo -e "pipe\tLog\ttail -n200 /var/log/syslog | sort -Mr" >> ~/.toprc
    
    Dacă nu cunoașteți locația sau numele fișierului rc de sus, utilizați comanda
    „W” și notați aceste detalii.  După ce ați făcut o copie de rezervă a fișierului
    rc curent, încercați să emiteți ecourile de mai sus exact așa cum se arată,
    înlocuind „.toprc” după caz.  Cea mai sigură abordare ar fi să folosiți copierea
    și apoi lipirea pentru a evita orice greșeală de tastare.
    
    În cele din urmă, reporniți «top» pentru a descoperi ceea ce pot oferi intrările
    Inspect combinate cu această nouă comandă.  Posibilitățile sunt nesfârșite, mai
    ales având în vedere că intrările de tip „pipe” pot include și scripturi shell!
    
    Pentru informații suplimentare importante, consultați documentul top(1) man.
    Apoi, îmbunătățiți «top» cu propriul dumneavoastră „fișier” și/sau intrări
    personalizate „pipe”.
    
    Distrați-vă!

en: to enable 'Y' press <Enter> then type 'W' and restart top
ro: pentru a activa „Y” apăsați <Enter> apoi tastați „W” și reporniți «top»

en: to enable 'Y' please consult the top man page (press Enter)
ro: pentru a activa „Y”, consultați pagina de manual a «top» (apăsați Enter)

en: Selection failed with: %s
ro: Selectarea a eșuat cu: %s

en: unable to inspect, pid %d not found
ro: nu se poate inspecta, pid %d nu a fost găsit

en: inspect at PID [default pid = %d]
ro: efectuează inspecția la PID [pid implicit = %d]

en: %s: %*d-%-*d lines, %*d-%*d columns, %lu bytes read
ro: %s: %*d-%-*d linii, %*d-%*d coloane, %lu octeți citiți

en: patience please, working ...
ro: aveți răbdare, se lucrează...

en: working, use Ctrl-C to end ...
ro: funcționează, utilizați Ctrl-C pentru a încheia...

note: Translation Hint: Below are 2 abbreviations which can be as long as needed: .                 FLD = FIELD, VAL = VALUE
en: add filter #%d (%s) as: [!]FLD?VAL
ro: adăugați filtrul #%d (%s) ca: [!]CÂMP?VALOARE

en: ignoring case
ro: ignoră diferența majuscule/minuscule

en: case sensitive
ro: respectă diferența majuscule/minuscule

en: duplicate filter was ignored
ro: filtrul duplicat a fost ignorat

en: '%s' filter delimiter is missing
ro: delimitatorul filtrului „%s” lipsește

en: '%s' filter value is missing
ro: valoarea filtrului „%s” lipsește

en: <Enter> to resume, filters: %s
ro: <Enter> pentru a relua, filtre: %s

en: none
ro: niciunul

note: Translation Hint: The following word 'Node' should be exactly 4 characters, excluding leading %%, fmt chars & colon)
en: %%Node%-2d:
ro: %%Nod %-2d:

en: expand which numa node (0-%d)
ro: extinde care nod numa (0-%d)

en: invalid numa node
ro: nod numa nevalid

en: sorry, NUMA extensions unavailable
ro: scuze, extensiile NUMA nu sunt disponibile

en: library failed memory statistics, at %d: %s
ro: biblioteca a eșuat în statisticile de memorie, la %d: %s

en: library failed cpu statistics, at %d: %s
ro: biblioteca a eșuat în statisticile cpu, la %d: %s

en: library failed pids statistics, at %d: %s
ro: biblioteca a eșuat în statisticile de pid, la %d: %s

en: bad memory scaling arg '%s'
ro: argument de scalare a memoriei greșit „%s”

en: PID to collapse/expand [default pid = %d]
ro: PID pentru a restrânge sau extinde [pid implicit = %d]

en: saving prevents older top from reading, save anyway?
ro: Salvarea împiedică citirea configurației, versiunilor de top mai vechi, continuați oricum?

en: failed sem_init() at %d: %s
ro: a eșuat sem_init() la %d: %s

en: failed pthread_create() at %d: %s
ro: a eșuat pthread_create() la %d: %s

en: sorry, restricted namespace with reduced functionality
ro: scuze, spațiu de nume restricționat cu funcționalitate redusă

en: set pid %d AGNI value to
ro: stabilește valoarea pid %d AGNI la

en: valid AGNI range is -20 to +19
ro: intervalul AGNI valid este de la -20 la +19

en: autogroup open failed, %s
ro: deschiderea autogrupului a eșuat, %s

en: autogroup write failed, %s
ro: scrierea în autogrup a eșuat, %s

en: permitted capabilities for pid %d, %s
ro: capacități permise pentru pid %d, %s

en: command line for pid %d, %s
ro: linia de comandă pentru pid %d, %s

en: control groups for pid %d, %s
ro: grupuri de control pentru pid %d, %s

en: environment for pid %d, %s
ro: variabila de mediu pentru pid %d, %s

en: namespaces for pid %d, %s
ro: spații de nume pentru pid %d, %s

en: n/a
ro: nu este disponibil

en: supplementary groups for pid %d, %s
ro: grupuri suplimentare pentru pid %d, %s

en: message log, last 10 messages:
ro: jurnal de mesaje, ultimele 10 mesaje:

en: option '%s' must be used alone
ro: opțiunea „%s” trebuie utilizată singură

en: sorry, distinct cpu core types do not exist
ro: scuze, nu există tipuri distincte de nuclee CPU

en: sorry, system cpu core data is unavailable
ro: scuze, datele privind nucleele cpu-ului sistemului nu sunt disponibile

note: Translation Notes ------------------------------------------------ .  It is strongly recommend that the --no-wrap command line option .  be used with all supporting translation tools, when available. . .  The next several text groups contain special escape sequences .  representing values used to in
en: Help for Interactive Commands~2 - %s
    Window ~1%s~6: ~1Cumulative mode ~3%s~2.  ~1System~6: ~1Delay ~3%.1f secs~2; ~1Secure mode ~3%s~2.
    
      Z~5,~1B~5,E,e   Global: '~1Z~2' colors; '~1B~2' bold; '~1E~2'/'~1e~2' summary/task memory scale
      l,t,m,I,0 Toggle: '~1l~2' load avg; '~1t~2' task/cpu; '~1m~2' memory; '~1I~2' Irix; '~10~2' zeros
      1,2,3,4,5 Toggle: '~11~2/~12~2/~13~2' cpu/numa views; '~14~2' cpus abreast; '~15~2' P/E-cores
      f,X       Fields: '~1f~2' add/remove/order/sort; '~1X~2' increase fixed-width fields
    
      L,&,<,> . Locate: '~1L~2'/'~1&~2' find/again; Move sort column: '~1<~2'/'~1>~2' left/right
      R,H,J,C . Toggle: '~1R~2' Sort; '~1H~2' Threads; '~1J~2' Num justify; '~1C~2' Coordinates
      c,i,S,j . Toggle: '~1c~2' Cmd name/line; '~1i~2' Idle; '~1S~2' Time; '~1j~2' Str justify
      x~5,~1y~5     . Toggle highlights: '~1x~2' sort field; '~1y~2' running tasks
      z~5,~1b~5     . Toggle: '~1z~2' color/mono; '~1b~2' bold/reverse (only if 'x' or 'y')
      u,U,o,O . Filter by: '~1u~2'/'~1U~2' effective/any user; '~1o~2'/'~1O~2' other criteria
      n,#,^O  . Set: '~1n~2'/'~1#~2' max tasks displayed; Show: ~1Ctrl~2+'~1O~2' other filter(s)
      V,v,F   . Toggle: '~1V~2' forest view; '~1v~2' hide/show children; '~1F~2' keep focused
              ( commands shown with '.' require a ~1visible~2 task display ~1window~2 ) 
    
    %s  Y,^E      Inspect a task '~1Y~2'; Scale process time '~1^E~2'
      !,^       Progressively Combine Cpus '~1!~2'; Display Cores vs. Cpus '~1^~2' 
      W         Write config file '~1W~2'
    
    Press '~1h~2' for help with ~1Specialized~2 keys, '~1H~2' for help with ~1Windows~2,
    Type 'q' or <Esc> to continue
ro: Ajutor pentru comenzile interactive~2 - %s
    Fereastra ~1%s~6: ~1Mod cumulativ ~3%s~2.  ~1Sistem~6: ~1Întîrz. ~3%.1f sec~2; ~1Mod securizat ~3%s~2.
    
     Z~5,~1B~5,E,e   Global: „~1Z~2” culori; „~1B~2” aldin; „~1E~2”/„~1e~2” rezumat/scalare sarcini mem
     l,t,m,I,0 Comut.: „~1l~2” încărc. medie; „~1t~2” sarcini/cpu; „~1m~2” mem; „~1I~2” Irix; „~10~2” zerouri
     1,2,3,4,5 Comut.: „~11~2/~12~2/~13~2” cpu/vizual. numa; „~14~2” cpu pe rând; '~15~2' P/E-nuclee
     f,X       Câmp: „~1f~2” adaugă/elim./ord./sort.; „~1X~2” mărește câmp cu lățime fixă
    
     L,&,<,> . Căutare: „~1L~2”/„~1&~2” găsește/din nou; Mută col. sort.: „~1<~2”/„~1>~2” stg./dr.
     R,H,J,C . Comut.: „~1R~2” Sortare; „~1H~2” Fire exec; „~1J~2” Aliniere nr.; „~1C~2” Coordonate
     c,i,S,j . Comut.: „~1c~2” Cmd nume/linie; „~1i~2” Inactiv; „~1S~2” Timp; „~1j~2” Aliniere șir
     x~5,~1y~5     . Comut. evidențieri: „~1x~2” sortare câmp; „~1y~2” sarcini în execuție
     z~5,~1b~5     . Comut.: „~1z~2” color/mono; „~1b~2” aldin/invers (doar dacă „x” sau „y”)
     u,U,o,O . Filtr. după: „~1u~2”/„~1U~2” utilizator efectiv/oricare; „~1o~2”/„~1O~2” alt criteriu
     n,#,^O  . Def.: „~1n~2”/„~1#~2” max sarcini afișate; Afișare: ~1Ctrl~2+„~1O~2” alte filtre
     V,v,F   . Comut.: „~1V~2” vizual. arbores.; „~1v~2” asc/afiș copil; „~1F~2” menține focal
              ( comenzile cu „.” necesită o ~1fereastră~2 de afișare a sarcinii ~1vizibilă~2 ) 
    
    %s Y,^E       Inspect. o sarcină „~1Y~2”; Scala timpului de procesare „~1^E~2”
      !,^       Combinare progresivă a CPU-urilor „~1!~2”; Afișează Cores vs. Cpus „~1^~2” 
     W          Scrie fișierul config „~1W~2”
    
    Apăsați „~1h~2” pt. ajutor cu tastele ~1Speciale~2, „~1H~2” pentru ajutor cu ~1Fereastra~2,
    Tastați „q” sau <Esc> pentru a continua

en: Help for Specialized Keys - %s
    
    These keys invoke a separate window at the bottom of the screen while normal
    top monitoring continues uninterrupted. Keying the same '~1Ctrl~2' command a
    second time removes that separate window as does the '~1=~2' command.
    
    The following are applied to the 1st task displayed. The Up/Down ~1arrow keys~2
    will be important in choosing a target process as is a more stable display
    like forest view or a sort on PID or a larger delay interval.
       ~1^A~6   Display Capabilities          (Ctrl key + 'a')
       ~1^G~6   Display Control Groups        (Ctrl key + 'g')
       ~1^K~6   Display Cmdline               (Ctrl key + 'k')
       ~1^N~6   Display Environment           (Ctrl key + 'n')
       ~1^P~6   Display Namesspaces           (Ctrl key + 'p')
       ~1^U~6   Display Supplementary Groups  (Ctrl key + 'u')
    
    The 'Ctrl+L' command is not associated with a specific task. Rather, up to
    10 of the most recent messages issued by top are recalled for review.
       ~1^L~6  :Display Logged Messages       (Ctrl key + 'l')
    
    The Tab key (forward) or Shift+Tab combination (backward) can be used to
    highlight individual elements being displayed in the bottom window.
    
    Type 'q' or <Esc> to continue
ro: Ajutor pentru tastele Speciale - %s
    
    Aceste taste deschid o fereastră separată în partea de jos a ecranului,
    în timp ce monitorizarea normală din partea de sus continuă fără întrerupere.
    Apăsarea aceleiași comenzi „~1Ctrl~2” a doua oară închide fereastra separată,
    la fel ca și comanda „~1=~2”.
    
    Următoarele se aplică primei sarcini afișate. Tastele sus/jos ~1~2 vor fi
    importante în alegerea unui proces țintă, la fel ca și un afișaj mai stabil,
    cum ar fi vizualizarea arborescentă, sortarea după PID sau un interval de
    întârziere mai mare.
       ~1^A~6   Afișează Capacități             (Tasta Ctrl + 'a')
       ~1^G~6   Afișează Grupuri de control     (Tasta Ctrl + 'g')
       ~1^K~6   Afișează LiniaCmd               (Tasta Ctrl + 'k')
       ~1^N~6   Afișează Mediul                 (Tasta Ctrl + 'n')
       ~1^P~6   Afișează Spații de nume         (Tasta Ctrl + 'p')
       ~1^U~6   Afișează Grupuri suplimentare   (Tasta Ctrl + 'u')
    
    Comanda „Ctrl+L” nu este asociată cu o sarcină specifică. În schimb, sunt
    reapelate pt. revizuire până la 10 dintre cele mai recente mesaje emise de top.
       ~1^L~6  :Afișează mesajele înregistrate  (Tasta Ctrl + 'l')
    
    Tasta Tab (înainte) sau combinația Shift+Tab (înapoi) poate fi utilizată pentru
    a evidenția elementele individuale afișate în fereastra inferioară.
    
    Tastați „q” sau <Esc> pentru a continua.

en: Help for Windows / Field Groups~2 - "Current Window" = ~1 %s ~6
    
    . Use multiple ~1windows~2, each with separate config opts (color,fields,sort,etc)
    . The 'current' window controls the ~1Summary Area~2 and responds to your ~1Commands~2
      . that window's ~1task display~2 can be turned ~1Off~2 & ~1On~2, growing/shrinking others
      . with ~1NO~2 task display, some commands will be ~1disabled~2 ('i','R','n','c', etc)
        until a ~1different window~2 has been activated, making it the 'current' window
    . You ~1change~2 the 'current' window by: ~1 1~2) cycling forward/backward;~1 2~2) choosing
      a specific field group; or~1 3~2) exiting the color mapping or fields screens
    . Commands ~1available anytime   -------------~2
        A       . Alternate display mode toggle, show ~1Single~2 / ~1Multiple~2 windows
        g       . Choose another field group and make it 'current', or change now
                  by selecting a number from: ~1 1~2 =%s;~1 2~2 =%s;~1 3~2 =%s; or~1 4~2 =%s
    . Commands ~1requiring~2 '~1A~2' mode~1  -------------~2
        G       . Change the ~1Name~5 of the 'current' window/field group
     ~1*~4  a , w   . Cycle through all four windows:  '~1a~5' Forward; '~1w~5' Backward
     ~1*~4  - , _   . Show/Hide:  '~1-~5' ~1Current~2 window; '~1_~5' all ~1Visible~2/~1Invisible~2
      The screen will be divided evenly between task displays.  But you can make
      some ~1larger~2 or ~1smaller~2, using '~1n~2' and '~1i~2' commands.  Then later you could:
     ~1*~4  = , +   . Rebalance tasks:  '~1=~5' ~1Current~2 window; '~1+~5' ~1Every~2 window
                  (this also forces the ~1current~2 or ~1every~2 window to become visible)
    
    In '~1A~2' mode, '~1*~4' keys are your ~1essential~2 commands.  Please try the 'a' and 'w'
    commands or the 'g' command numbers NOW.  Press <Enter> to make 'Current'
ro: Ajutor pentru ferestre / grupuri de câmpuri~2 - "Fereastra curentă" = ~1 %s ~6
    
    . Utilizați multiple ~1ferestre~2, fiecare cu opț, separate (culoare, câmpuri, sort., șa)
    . Fereastra „actuală” controlează ~1Zona de rezumat~2 și răspunde la ~1Comenzile~2 dvs.
    . Afișarea sarcinilor din această fereastră poate fi ~1Activ~2/~1Dezactiv~2, maxim/minim 
    pe cele ~1FĂRĂ~2 afișare de sarcini, unele comenzi vor fi ~1dezactivate~2 ('i','R','n',
    'c', șa) până când va fi activată o ~1altă fereastră~2, devenind fereastra „actuală”
    . ~1Schimbați~2 fereastra „actuală” prin: ~1 1~2) rotind înainte/înapoi;~1 2~2) alegând
    un câmp specific; sau~1 3~2) ieșind din ecranele de asociere a culorilor sau câmpuri
    . Comenzi ~1disponibile oricând   -------------~2
        A       Comutare alternativă a modului de afișare: ~1Una~2 / ~1Multiple~2 ferestre
        g       Alegeți un alt grup de câmpuri și faceți-l „actual” sau modificați-l 
                acum, selectând un număr din: ~1 1~2 =%s;~1 2~2 =%s;~1 3~2 =%s; sau~1 4~2 =%s
    . Comenzi ~1care necesită ~2modul '~1A~2'~1  -------------~2
        G       Schimbați ~1Numele~5 ferestrei/grupului de câmpuri „actual”
     ~1*~4  a , w   Parcurgeți toate cele patru ferestre:  '~1a~5' Înainte; '~1w~5' Înapoi
     ~1*~4  - , _   Afiș/Asc:  '~1-~5' ~2Feraastra~1 actuală; '~1_~5' toate ~1Vizibile~2/~1Invizibile~2
     Ecranul va fi împărțit în mod egal între afișările de sarcini. Dar puteți face
    unele ~1mai mari~2 sau ~1mai mici~2, utilizând comenzile '~1n~2' și '~1i~2'. Apoi, puteți face:
     ~1*~4  = , +   Reechilibrați sarcinile: '~1=~5' ~2Fereastra~1 actuală; '~1+~5' ~1Fiecare~2 fereastră
    (acest lucru forțează, de asemenea, ~1actuala~2/~1fiecare~2 fereastră să devină vizibilă)
    
    În modul '~1A~2', tastele '~1*~4' sunt comenzile dvs ~1esențiale~2. Încercați cmds „a” și „w”
    sau numerele comenzii „g” ACUM. Apăsați <Enter> pentru a o face fereastra „Actuală”

note: Translation Notes ------------------------------------------------ .  The following 'Help for color mapping' simulated screen should .  probably NOT be translated.  It is terribly hard to follow in .  this form and any translation could produce unpleasing results .  that are unlikely to parallel the
en: Help for color mapping~2 - "Current Window" = ~1 %s ~6
    
       color - 04:25:44 up 8 days, 50 min,  7 users,  load average:
       Tasks:~3  64 ~2total,~3   2 ~3running,~3  62 ~2sleeping,~3   0 ~2stopped,~3
       %%Cpu(s):~3  76.5 ~2user,~3  11.2 ~2system,~3   0.0 ~2nice,~3  12.3 ~2idle~3
       ~1 Nasty Message! ~4  -or-  ~1Input Prompt~5
       ~1  PID TTY     PR  NI %%CPU    TIME+   VIRT SWAP S COMMAND    ~6
       17284 ~8pts/2  ~7  8   0  0.0   0:00.75  1380    0 S /bin/bash   ~8
       ~1 8601 pts/1    7 -10  0.4   0:00.03   916    0 R color -b -z~7
       11005 ~8?      ~7  9   0  0.0   0:02.50  2852 1008 S amor -sessi~8
       available toggles: ~1B~2 =disable bold globally (~1%s~2),
           ~1z~2 =color/mono (~1%s~2), ~1b~2 =tasks bold/reverse (~1%s~2)
    
    1) Select a ~1target~2 as an upper case letter, ~1current target~2 is ~1 %c ~4:
       S~2 = Summary Data,~1  M~2 = Messages/Prompts,~1  H~2 = Column Heads
       T~2 = Task Information,~1  X~2 = Task x/y (col/row) Highlights
    2) Select a ~1color~2 as a number (~1none~2 as @) or use the up/down arrow
       keys to raise/lower the %d colors value, ~1current color~2 is ~1 %d ~4:
       0~2 = black,~1  1~2 = red,    ~1  2~2 = green,~1  3~2 = yellow,
       4~2 = blue, ~1  5~2 = magenta,~1  6~2 = cyan, ~1  7~2 = white,~1  @~2 = none (-1)
    
    3) Then use these keys when finished:
       'q' or <Esc> to abort changes to window '~1%s~2'
       'a' or 'w' to commit & change another, <Enter> to commit and end
ro: Ajutor pentru asocierea culorilor~2 - „Fereastra curentă” = ~1 %s ~6
    
       culoare - 04:25:44 funcționează 8 zile, 50 min,  7 utilizatori,  încărcarea medie:
       Sarcini:~3  64 ~2total,~3   2 ~3rulând,~3  62 ~2dormind,~3   0 ~2oprite,~3
       %%Cpu(s):~3  76.5 ~2utilizator,~3  11.2 ~2sistem,~3   0.0 ~2„nice”,~3  12.3 ~2inactiv~3
       ~1 Mesaj urât! ~4  -sau-  ~1Solicitare de intrare~5
       ~1  PID TTY     PR  NI %%CPU    TIMP+   VIRT SWAP S COMANDA    ~6
       17284 ~8pts/2  ~7  8   0  0.0   0:00.75  1380    0 S /bin/bash   ~8
       ~1 8601 pts/1    7 -10  0.4   0:00.03   916    0 R color -b -z~7
       11005 ~8?      ~7  9   0  0.0   0:02.50  2852 1008 S amor -sessi~8
       comutatoare disponibile: ~1B~2 =dezact. global caracterele aldine (~1%s~2),
           ~1z~2 =color/mono (~1%s~2), ~1b~2 =sarcini aldin/invers (~1%s~2)
    
    1) Selectați o ~1țintă~2 cu literele în majusculă, ~1ținta curentă~2 este ~1 %c ~4:
       S~2 = Rezumat de date,~1  M~2 = Mesaje/Solicitări,~1  H~2 = Titluri coloane
       T~2 = Informații despre sarcini,~1  X~2 = Evidențiere sarcini x/y (col/rând)
    2) Selectați o ~1culoare~2 ca un număr (~1none~2 as @) sau utilizați săgețile sus/jos
       pt. a crește/micșora valoarea culorii %d, ~1culoarea curentă~2 este ~1 %d ~4:
       0~2 = negru,~1  1~2 = roșu,    ~1  2~2 = verde,~1  3~2 = galben,
       4~2 = albastru, ~1  5~2 = fucsia,~1  6~2 = cian, ~1  7~2 = alb
    
    3) Apoi, când ați terminat, utilizați aceste taste:
       „q” sau <Esc> pentru a anula modificările aduse ferestrei „~1%s~2”
       „a'”sau „w” pt. a efectua modificările și-a trece la alta, <Enter>pt. a efectua modificările și ieși

note: Translation Hint: As is true for the text above, the "keys" shown to the left and .                 also embedded in the translatable text (along with escape seqs) .                 should never themselves be translated.
en:   d,k,r,^R  Set delay '~1d~2'; Kill '~1k~2'; Renice '~1r~2; Renice autogroup '~1Ctrl~2+'~1R~2'
ro:  d,k,r,^R „~1d~2” Def. întârzierea; „~1k~2” Omoară; „~1r~2” Renice; „~1Ctrl~2+~1R~2” Renice autogrup

note: Translation Hint: .  This Fields Management header should be 3 lines long so as .  to allow 1 blank line before the fields & descriptions. .  If absolutely necessary, 4 lines could be used (but never more). .
en: Fields Management~2 for window ~1%s~6, whose current sort field is ~1%s~2
       Navigate with Up/Dn, Right selects for move then <Enter> or Left commits,
       'd' or <Space> toggles display, 's' sets sort.  Use 'q' or <Esc> to end!
ro: Gestionarea câmpurilor~2 pentru fereastra ~1%s~6, al cărei câmp de sortare curent este ~1%s~2
       Navigați cu Sus/Jos; Cu Dreapta selectați pentru mutare, apoi <Enter> sau Stânga pentru a o efectua,
       „d” sau <Spațiu> comută afișarea, „s” activează sortarea.  Utilizați „q” sau <Esc> pentru a ieși!

note: Translation Hint: .  The next 5 items must each be translated as a single line. .
en: %s:~3 %u ~2total,~3 %u ~2running,~3 %u ~2sleep,~3 %u ~2d-sleep,~3 %u ~2stopped,~3 %u ~2zombie~3
ro: %s:~3 %u ~2total,~3 %u ~2rulând,~3 %u ~2dormind,~3 %u ~2d-dormind,~3 %u ~2oprit(e),~3 %u ~2zombi~3

note: Translation Hint: next 2 must be treated together, with WORDS above & below aligned
en: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2free,~3 %9.9s~2used,~3 %9.9s~2buff/cache~3 ~1
ro: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2liberă,~3 %9.9s~2utilizată,~3 %9.9s~2buff/cache~3 ~1

en: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2free,~3 %9.9s~2used.~3 %9.9s~2avail %s~3
ro: %s %s:~3 %9.9s~2total,~3 %9.9s~2liberă,~3 %9.9s~2utilizată.~3 %9.9s~2dispo %s~3

note: Translation Hint: .  The next 2 headers for 'Inspection' must each be 3 lines or less .
en: Inspection~2 Pause at: pid ~1%d~6, running ~1%s~6
    Use~2:  left/right then <Enter> to ~1select~5 an option; 'q' or <Esc> to ~1end~5 !
    Options~2: ~1%s
ro: Inspectare~2 Suspendare: pid ~1%d~6, în execuție ~1%s~6
    Utilizați~2:  stânga/dreapta apoi <Enter> pentru a ~1selecta~5 o opțiune; „q” sau <Esc> pentru ~1a ieși~5 !
    Opțiuni~2: ~1%s

en: Inspection~2 View at pid: ~1%s~3, running ~1%s~3.  Locating: ~1%s~6
    Use~2:  left/right/up/down/etc to ~1navigate~5 the output; 'L'/'&' to ~1locate~5/~1next~5.
    Or~2:   <Enter> to ~1select another~5; 'q' or <Esc> to ~1end~5 !
ro: Inspectare~2 Vizualizare a pid: ~1%s~3, în execuție ~1%s~3.  Poziția: ~1%s~6
    Utilizați~2:  stânga/dreapta/sus/jos/etc pentru a ~1naviga~5 la ieșire; „L”/„&” pentru a ~1trece la~5/~1următoarea~5.
    Sau~2:   <Enter> pentru a ~1selecta altă~5; „q” sau <Esc> pentru ~1a ieși~5 !

en: Cannot get container uptime
ro: Nu se poate obține timpul de funcționare al containerului

en: Cannot get system uptime
ro: Nu se poate obține timpul de funcționare a sistemului

en:  -c, --container show container uptime
ro:  -c, --container afișează timpul de funcționare al containerului

en:  -p, --pretty   show uptime in pretty format
ro:  -p, --pretty   afișează timpul de funcționare într-un format amiabil

en:  -r, --raw      show uptime values in raw format
ro:  -r, --raw       afișează valorile timpului de funcționare în format brut

en:  -s, --since    system up since
ro:  -s, --since    sistemul rulează de atunci

en:  %s [options] [delay [count]]
ro:  %s [opțiuni] [întârziere [număr]]

en:  -a, --active           active/inactive memory
ro:  -a, --active           memorie activă/inactivă

en:  -f, --forks            number of forks since boot
ro:  -f, --forks            numărul de bifurcări de la pornire

en:  -m, --slabs            slabinfo
ro:  -m, --slabs            info-slabs

en:  -n, --one-header       do not redisplay header
ro:  -n, --one-header       nu reafișează antetul(titlurile)

en:  -s, --stats            event counter statistics
ro:  -s, --stats            statistici contor de evenimente

en:  -d, --disk             disk statistics
ro:  -d, --disk             statisticile discului

en:  -D, --disk-sum         summarize disk statistics
ro:  -D, --disk-sum         rezumatul statisticilor de utilizare a discului

en:  -p, --partition <dev>  partition specific statistics
ro:  -p, --partition <partiția>
                            statistici specifice partiției

en:  -S, --unit <char>      define display unit
ro:  -S, --unit <caracter>  definește unitatea de afișare(k, K, m sau M)

en:  -w, --wide             wide output
ro:  -w, --wide             ieșire în format mare (detaliat)

en:  -t, --timestamp        show timestamp
ro:  -t, --timestamp        afișează marcajul de timp

en:  -y, --no-first         skips first line of output
ro:  -y, --no-first         omite prima linie de ieșire

en: procs -----------memory---------- ---swap-- -----io---- -system-- -------cpu-------
ro: procese ----------memorie--------- ---swap-- ---in/ieș-- -sistem-- ------cpu----

en: --procs-- -----------------------memory---------------------- ---swap-- -----io---- -system-- ----------cpu----------
ro: -procese- -----------------------memorie--------------------- ---swap-- ---in/ieș-- -sistem-- ----------cpu----------

en:  -----timestamp-----
ro:  ----marcaj timp----

en: Unable to create vmstat structure
ro: Nu se poate crea structura vmstat

en: Unable to create system stat structure
ro: Nu se poate crea structura statistică a sistemului

en: Unable to get uptime
ro: Nu s-a putut obține timpul de funcționare

en: Unable to select memory information
ro: Nu se pot selecta informațiile de memorie

en: Unable to select stat information
ro: Nu se pot selecta informațiile statistice

note: Translation Hint: Translating folloging disk partition * header fields that follow (marked with max x chars) might * not work, unless manual page is translated as well. Translation Hint: max 10 chars
en: reads
ro: citiri

note: Translation Hint: max 16 chars
en: read sectors
ro: citește sectoarele

note: Translation Hint: max 10 chars
en: writes
ro: scrieri

note: Translation Hint: max 16 chars
en: requested writes
ro: solicitare scrieri

en: Unable to create diskstat structure
ro: Nu se poate crea structura statistică a discului

en: Disk/Partition %s not found
ro: Discul sau partiția %s nu a fost găsite

en: disk- ------------reads------------ ------------writes----------- -----IO------
ro: disc- ------------citiri----------- ------------scrieri---------- ---In/Ieș----

en: disk- -------------------reads------------------- -------------------writes------------------ ------IO-------
ro: disc- -------------------citiri------------------ -------------------scrieri----------------- ----In/Ieș-----

note: Translation Hint: max 6 chars
en: merged
ro: mixate

en: Unable to retrieve disk statistics
ro: Nu se pot prelua statisticile discului

note: Translation Hint: max 6 chars
en: Size
ro: Dim.

note: Translation Hint: max 6 chars
en: Pages
ro: Pagini

en: %13d disks
ro: %13d discuri

en: %13d partitions
ro: %13d partiții

en: %13lu total reads
ro: %13lu total citiri

en: %13lu merged reads
ro: %13lu de citiri combinate

en: %13lu read sectors
ro: %13lu sectoare citite

en: %13lu milli reading
ro: %13lu timp de citire (ms)

en: %13lu writes
ro: %13lu scrieri

en: %13lu merged writes
ro: %13lu de scrieri combinate

en: %13lu written sectors
ro: %13lu sectoare scrise

en: %13lu milli writing
ro: %13lu timp de scriere (ms)

en: %13lu inprogress IO
ro: %13lu In/Ieș în curs

en: %13lu milli spent IO
ro: %13lu ms consumate per In/Ieș

en: %13lu milli weighted IO
ro: %13lu ms In/Ieș ponderat

en: %13lu %s total memory
ro: %13lu %s total memorie

en: %13lu %s used memory
ro: %13lu %s memorie utilizată

en: %13lu %s active memory
ro: %13lu %s memorie activă

en: %13lu %s inactive memory
ro: %13lu %s memorie inactivă

en: %13lu %s free memory
ro: %13lu %s memorie liberă

en: %13lu %s buffer memory
ro: %13lu %s memorie tampon

en: %13lu %s used swap
ro: %13lu %s swap utilizată

en: %13lu %s free swap
ro: %13lu %s swap liberă

en: %13lld non-nice user cpu ticks
ro: %13lld cicluri cpu pentru procese de utilizator „non-nice”

en: %13lld nice user cpu ticks
ro: %13lld cicluri cpu pentru procese de utilizator „nice”

en: %13lld system cpu ticks
ro: %13lld cicluri cpu pentru procese de sistem

en: %13lld idle cpu ticks
ro: %13lld cicluri cpu inactiv

en: %13lld IO-wait cpu ticks
ro: %13lld cicluri cpu de așteptare In/Ieș

en: %13lld IRQ cpu ticks
ro: %13lld cicluri cpu IRQ

en: %13lld softirq cpu ticks
ro: %13lld cicluri cpu IRQ-software

en: %13lld stolen cpu ticks
ro: %13lld cicluri de cpu furate

en: %13lld non-nice guest cpu ticks
ro: %13lld cicluri cpu pentru procese de invitat „non-nice”

en: %13lld nice guest cpu ticks
ro: %13lld cicluri cpu pentru procese de invitat „nice”

en: %13lu K paged in
ro: %13lu K date de intrare paginate

en: %13lu K paged out
ro: %13lu K date de ieșire paginate

en: %13lu pages swapped in
ro: %13lu pagini introduse în stocarea swap

en: %13lu pages swapped out
ro: %13lu pagini scoase din stocarea swap

en: %13lu pages alloc in dma
ro: %13lu pagini alocate în dma

en: %13lu pages alloc in dma32
ro: %13lu pagini alocate în dma32

en: %13lu pages alloc in high
ro: %13lu pagini alocate în ridicată

en: %13lu pages alloc in movable
ro: %13lu pagini alocate în mobile

en: %13lu pages alloc in normal
ro: %13lu pagini alocate în normal

en: %13lu pages free
ro: %13lu pagini libere

en: %13lu interrupts
ro: %13lu întreruperi

en: %13lu CPU context switches
ro: %13lu comutatoare de context CPU

en: %13lu boot time
ro: %13lu durata timpului pornire

en: %13lu forks
ro: %13lu bifurcări

note: Translation Hint: do not change argument characters
en: -S requires k, K, m or M (default is KiB)
ro: opțiunea „-S” necesită k, K, m sau M ca argument (implicit este Kio)

en:  %s [options] command
ro:  %s [opțiuni] comanda

en:   -b, --beep             beep if command has a non-zero exit
ro:   -b, --beep             emite un bip dacă comanda are o ieșire diferită de zero

en:   -c, --color            interpret ANSI color and style sequences
ro:   -c, --color            interpretează secvențele de culoare și stil ANSI

en:   -C, --no-color         do not interpret ANSI color and style sequences
ro:   -C, --no-color         nu interpretează secvențele de culoare și stil ANSI

en:   -d, --differences[=<permanent>]
                             highlight changes between updates
ro:   -d, --differences[=<permanent>]
                             evidențiază modificările dintre actualizări

en:   -e, --errexit          exit if command has a non-zero exit
ro:   -e, --errexit          iese dacă comanda are o ieșire diferită de zero

en:   -f, --follow           Follow the output and don't clear screen
ro:   -f, --follow           monitorizează ieșirea și nu șterge ecranul

en:   -g, --chgexit          exit when output from command changes
ro:   -g, --chgexit          iese atunci când ieșirea de la comandă se modifică

en:   -q, --equexit <cycles>
                             exit when output from command does not change
ro:   -q, --equexit <cicluri>
                             iese când ieșirea din comandă nu se modifică

en:   -n, --interval <secs>  seconds to wait between updates
ro:   -n, --interval <secunde>
                             numărul de secunde de așteptare între actualizări

en:   -p, --precise          -n includes command running time
ro:   -p, --precise          ca „-n”, dar include timpul de execuție a comenzii

en:   -r, --no-rerun         do not rerun program on window resize
ro:   -r, --no-rerun         nu reexecută programul la redimensionarea ferestrei

en:   -s, --shotsdir         directory to store screenshots
ro:   -s, --shotsdir         director pentru stocarea capturilor de ecran

en:   -t, --no-title         turn off header
ro:   -t, --no-title         nu afișează antetul (titlurile)

en:   -w, --no-wrap          turn off line wrapping
ro:   -w, --no-wrap          dezactivează întreruperile de linie

en:   -x, --exec             pass command to exec instead of "sh -c"
ro:   -x, --exec             pasează comanda lui „exec” în loc de „sh -c”

en:  -v, --version  output version information and exit
ro:  -v, --version  afișează informații despre versiune și iese

en: Every %.1fs:
ro: La fiecare %.1fs:

en: unable to create IPC pipes
ro: nu se pot crea conductele IPC

en: unable to fork process
ro: nu se poate bifurca procesul

en: Could not parse interval from WATCH_INTERVAL
ro: Nu s-a putut analiza intervalul de la WATCH_INTERVAL

en: Follow -f option conflicts with change options -d,-e or -q
ro: Opțiunea „-f” intră în conflict cu opțiunile de modificare „-d”, „-e” sau „-q”.

en: command exit with a non-zero status, press a key to exit
ro: comanda a ieșit cu o stare diferită de zero, apăsați o tastă pentru a ieși

en:  %2lludays
ro:  %2lluzile

en: Cannot format uptime
ro: Nu se poate formata timpul de funcționare

en:  %s [options] [user]
ro:  %s [opțiuni] [utilizator]

en:  -c, --container     show container uptime
ro:  -c, --container     afișează timpul de funcționare al containerului

en:  -h, --no-header     do not print header
ro:  -h, --no-header     nu afișează antetul(titlurile)

en:  -u, --no-current    ignore current process username
ro:  -u, --no-current    ignoră numele de utilizator al procesului curent

en:  -s, --short         short format
ro:  -s, --short         formatul scurt

en:  -t, --terminal      show terminals
ro:  -t, --terminal      afișează terminalele

en:  -f, --from          toggle remote hostname field (default: %s)
ro:  -f, --from          afișează/ascunde câmpul de nume de gazdă de la distanță (implicit: %s)

en:  -o, --old-style     old style output
ro:  -o, --old-style     ieșire în stil vechi

en:  -i, --ip-addr       display IP address instead of hostname (if possible)
ro:  -i, --ip-addr       afișează adresa IP în loc de numele gazdei (dacă este posibil)

en:  -p, --pids          show the PID(s) of processes in WHAT
ro:  -p, --pids          afișează numărul PID ale proceselor în WHAT

en: Unable to sort processes by TTY
ro: Imposibil de sortat procesele după TTY

en: User length environment PROCPS_USERLEN must be between 8 and %i, ignoring.
ro: Lungimea variabilei de mediu a utilizatorului PROCS_USERLEN trebuie să fie între 8 și %i, se ignoră.

en: from length environment PROCPS_FROMLEN must be between 8 and %d, ignoring
ro: valoarea lungimii variabilei de mediu, PROCPS_FROMLEN, trebuie să fie între 8 și %d, se ignoră

en: Unable to sort processes by PID
ro: Imposibil de sortat procesele după PID

en: FROM
ro: DIN

en:  LOGIN@   IDLE   JCPU   PCPU  WHAT
ro:  ORA AUT. INACT. JCPU   PCPU  CARE

en: error getting sessions
ro: eroare la obținerea sesiunilor

en: session get class failed
ro: sesiunea de obținere a clasei a eșuat

en: get user name failed
ro: obținerea numelui de utilizator a eșuat

en: 
    Usage:
ro: 
    Utilizare:

en: 
    Options:
ro: 
    Opțiuni:

en:  -h, --help     display this help and exit
ro:  -h, --help     afișează acest mesaj de ajutor și iese

en:  -V, --version  output version information and exit
ro:  -V, --version  afișează informații despre versiune și iese

en: 
    For more details see %s.
ro: 
    Pentru mai multe detalii, consultați %s.

en: %s from %s
ro: %s de la %s
