psmisc-23.6-rc1 - en to el translation catalogue (67 entries)

en: Usage: fuser [-fIMuvw] [-a|-s] [-4|-6] [-c|-m|-n SPACE]
                 [-k [-i] [-SIGNAL]] NAME...
           fuser -l
           fuser -V
    Show which processes use the named files, sockets, or filesystems.
    
      -a,--all              display unused files too
      -i,--interactive      ask before killing (ignored without -k)
      -I,--inode            use always inodes to compare files
      -k,--kill             kill processes accessing the named file
      -l,--list-signals     list available signal names
      -m,--mount            show all processes using the named filesystems or
                            block device
      -M,--ismountpoint     fulfill request only if NAME is a mount point
      -n,--namespace SPACE  search in this name space (file, udp, or tcp)
      -s,--silent           silent operation
      -SIGNAL               send this signal instead of SIGKILL
      -u,--user             display user IDs
      -v,--verbose          verbose output
      -w,--writeonly        kill only processes with write access
      -V,--version          display version information
el: Χρήση: fuser [-fMuvw] [-a|-s] [-4|-6] [-c|-m|-n SPACE] [-k [-i] [-ΣΗΜΑ]]  ΟΝΟΜΑ...
           fuser -l
           fuser -V
    Οι διεργασίες που χρησιμοποιούν τα δεδομένα αρχεία, sockets, ή συστήματα αρχείων.
    
        -a,--all        εμφάνιση επίσης των μη χρησιμοποιουμένων αρχείων 
        -i,--interactive        ερώτηση πριν τον τερματισμό (ignored without -k)
        -k,--kill        τερματισμός διεργασιών που χρησιμοποιούν το δεδομένο αρχείο
        -l        λίστα διαθεσίμων σημάτων
        -m,--mount        οι διεργασίες που χρησιμοποιούν τα δεδομένα συστήματα αρχείων ή συσκευές μπλοκ
        -M,--ismountpoint απάντηση μόνο αν ΟΝΟΜΑ αποτελεί σημείο προσάρτησης
        -n,--namespace SPACE  αναζήτηση σε αυτήν την ομάδα ονομάτων (file, udp, ή tcp)
        -s,--silent        σιωπηλή λειτουργία
        -SIGNAL   αποστολή αυτού του σήματος αντί του SIGKILL
        -u,--user        εμφάνιση ID χρήστη
        -v,--verbose        έξοδος με πολλά λόγια
        -w,--writeonly    τερματισμός μόνο των διεργασιών με άδεια εγγραφής
        -V,--version        εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης

en:   -4,--ipv4             search IPv4 sockets only
      -6,--ipv6             search IPv6 sockets only
el:     -4,--ipv4        αναζήτηση μόνο IPv4 sockets
        -6,--ipv6        αναζήτηση μόνο IPv6 sockets

en:   udp/tcp names: [local_port][,[rmt_host][,[rmt_port]]]
el:   ονόματα udp/tcp: [local_port][,[rmt_host][,[rmt_port]]]

en: Cannot open /proc directory: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος καταλόγου /proc: %s

en: Cannot allocate memory for matched proc: %s
el: Αδύνατη η εκχώρηση μνήμης στην αντίστοιχη διεργασία: %s

en: Specified filename %s does not exist.
el: Το όνομα αρχείου %s δεν υπάρχει.

en: Cannot stat %s: %s
el: Αδύνατον να προσδιορίσω %s: %s

en: Cannot resolve local port %s: %s
el: Δεν μπορώ να βρω την τοπική θύρα %s: %s

en: Unknown local port AF %d
el: Άγνωστη τοπική θύρα AF %d

en: Cannot open protocol file "%s": %s
el: Δεν μπορώ να ανοίξω αρχείο πρωτοκόλλου «%s»: %s

en: Specified filename %s is not a mountpoint.
el: Το όνομα αρχείου %s δεν αποτελεί σημείο προσάρτησης.

en: %s: Invalid option %s
el: %s: μη έγκυρη επιλογή %s

en: Namespace option requires an argument.
el: Η επιλογή του πίνακα ονομάτων απαιτεί όρισμα.

en: Invalid namespace name
el: Λάθος όνομα

en: You can only use files with mountpoint options
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε μόνο αρχεία με την επιλογή σημείου προσάρτησης

en: No process specification given
el: Ουδεμία προδιαγραφή διεργασίας δόθηκε

en: all option cannot be used with silent option.
el: η επιλογή all δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με την επιλογή silent.

en: You cannot search for only IPv4 and only IPv6 sockets at the same time
el: Δεν μπορείτε να ψάξετε συγχρόνως μόνο για sockets IPv4 και μόνο για sockets IPv6

en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: Cannot stat file %s: %s
el: Αδύνατον να προσδιορίσω το αρχείο %s: %s

en: Cannot open /proc/net/unix: %s
el: Αδυναμία ανοίγματος του /proc/net/unix: %s

en: Kill process %d ? (y/N)
el: Τερματισμός διεργασίας %d ? (y/N)

en: Could not kill process %d: %s
el: Αδύνατον να τερματίσω τη διεργασία %d: %s

en: Cannot open a network socket.
el: Δεν μπορώ να ανοίξω ένα δικτυακό socket.

en: Cannot find socket's device number.
el: Αδύνατον να βρω τον αριθμό της συσκευής του socket.

en: killall: Cannot get UID from process status
el: killall: Δεν μπορώ να πάρω UID από την κατάσταση της διεργασίας

en: killall: Bad regular expression: %s
el: killall: Κακή κανονική έκφραση: %s

en: killall: skipping partial match %s(%d)
el: killall: παράβλεψη μερικού ταιριάσματος %s(%d)

en: Killed %s(%s%d) with signal %d
el: Τερματίστηκε %s(%s%d) με το σήμα %d

en: %s: no process found
el: %s: δεν βρέθηκε διεργασία

en: Usage: killall [OPTION]... [--] NAME...
el: Χρήση: killall [ΕΠΙΛΟΓΗ]... [--] ΟΝΟΜΑ...

en:        killall -l, --list
           killall -V, --version
    
      -e,--exact          require exact match for very long names
      -I,--ignore-case    case insensitive process name match
      -g,--process-group  kill process group instead of process
      -y,--younger-than   kill processes younger than TIME
      -o,--older-than     kill processes older than TIME
      -i,--interactive    ask for confirmation before killing
      -l,--list           list all known signal names
      -q,--quiet          don't print complaints
      -r,--regexp         interpret NAME as an extended regular expression
      -s,--signal SIGNAL  send this signal instead of SIGTERM
      -u,--user USER      kill only process(es) running as USER
      -v,--verbose        report if the signal was successfully sent
      -V,--version        display version information
      -w,--wait           wait for processes to die
      -n,--ns PID         match processes that belong to the same namespaces
                          as PID
el:        killall -l, --list
           killall -V, --version
    
      -e,--exact          απαιτεί ακριβές ταίριασμα για για πολύ μεγάλα ονόματα
      -I,--ignore-case    ταίριασμα ανεξαρτήτως πεζών ή κεφαλαίων
      -g,--process-group  kill process group instead of process
      -y,--younger-than   kill processes younger than TIME
      -o,--older-than     kill processes older than TIME
      -i,--interactive    ερώτηση για επιβεβαίωση πριν από killing
      -l,--list           λίστα με όλα τα γνωστά σήματα
      -q,--quiet          χωρίς εμφάνιση παραπόνων
      -r,--regexp         interpret NAME as an extended regular expression
      -s,--signal ΣΗΜΑ    αποστολή αυτού εδώ του σήματος αντί του SIGTERM
      -u,--user USER      kill only process(es) running as USER
      -v,--verbose        αναφορά αν το σήμα στάλθηκε επιτυχώς
      -V,--version        πληροφορίες έκδοσης 
      -w,--wait           αναμονή για θάνατο διεργασίας
      -n,--ns PID   ταίριασμα διεργασιών που ανήκουν στα ίδια namespaces
                         ως PID

en:   -Z,--context REGEXP kill only process(es) having context
                          (must precede other arguments)
el:   -Z,--context REGEXP τερματίζει μόνο την/τις διεργασία(ες) με context
                          (πρέπει να προηγείται των άλλων ορισμάτων)

en: Invalid time format
el: Μη έγκυρο φορμά χρόνου

en: Cannot find user %s
el: Δεν μπορώ να βρω το χρήστη %s

en: Invalid namespace PID
el: Μη έγκυρο namespace PID

en: Bad regular expression: %s
el: Κακή κανονική έκφραση: %s

en: killall: Maximum number of names is %d
el: killall: Μέγιστος αριθμός ονομάτων είναι %d

en: Error attaching to pid %i
el: Σφάλμα κατά την πρόσδεση στη διεργασία με pid %i

en: Usage: peekfd [-8] [-n] [-c] [-d] [-V] [-h] <pid> [<fd> ..]
        -8, --eight-bit-clean        output 8 bit clean streams.
        -n, --no-headers             don't display read/write from fd headers.
        -c, --follow                 peek at any new child processes too.
        -t, --tgid                   peek at all threads where tgid equals <pid>.
        -d, --duplicates-removed     remove duplicate read/writes from the output.
        -V, --version                prints version info.
        -h, --help                   prints this help.
    
      Press CTRL-C to end output.
el: Χρήση: peekfd [-8] [-n] [-c] [-d] [-V] [-h] <pid> [<fd> ..]
        -8, --eight-bit-clean   καθαρή 8μπιτη έξοδος.
        -n, --no-headers   δεν εμφανίζει αναγνώσεις/εγγραφές from fd headers.
        -c, --follow    peek at any new child processes too.
        -t, --tgid  peek at all threads where tgid equals <pid>.
        -d, --duplicates-removed  αφαίρεση διπλών read/writes από την έξοδο.
        -V, --version   εμφανίζει πληροφορίες έκδοσης.
        -h, --help   εμφανίζει αυτήν εδώ τη βοήθεια.
    
      Πάτησε CTRL-C to end output.

en: Usage: prtstat [options] PID ...
           prtstat -V
    Print information about a process
        -r,--raw       Raw display of information
        -V,--version   Display version information and exit
el: Χρήση: prtstat [επιλογές] PID ...
           prtstat -V
    Εμφάνιση πληροφορίας για μια διεργασία
        -r,--raw       Raw display of information
        -V,--version   Εμφάνιση πληροφοριών έκδοσης κι έξοδος

en: CPU Times
      This Process    (user system guest blkio): %6.2f %6.2f %6.2f %6.2f
      Child processes (user system guest):       %6.2f %6.2f %6.2f
el: Χρόνοι CPU
      This Process    (user system guest blkio): %6.2f %6.2f %6.2f %6.2f
      Child processes (user system guest):       %6.2f %6.2f %6.2f

en: Memory
      Vsize:       %-10s
      RSS:         %-10s 		 RSS Limit: %s
      Code Start:  %#-10lx		 Code Stop:  %#-10lx
      Stack Start: %#-10lx
      Stack Pointer (ESP): %#10lx	 Inst Pointer (EIP): %#10lx
el: Μνήμη
      Vsize:       %-10s
      RSS:         %-10s 		 RSS Limit: %s
      Code Start:  %#-10lx		 Code Stop:  %#-10lx
      Stack Start: %#-10lx
      Stack Pointer (ESP): %#10lx	 Inst Pointer (EIP): %#10lx

en: Process with pid %d does not exist.
el: Διεργασία με pid %d δεν υπάρχει.

en: Unable to open stat file for pid %d (%s)
el: Αδύνατον να αανοίξω το αρχείο stat του pid %d (%s)

en: Unable to allocate memory for proc_info
el: Αδυναμία εκχώρησης για proc_info

en: Invalid option
el: Μη έγκυρη επιλογή

en: You must provide at least one PID.
el: Πρέπει να δώσεις τουλάχιστον ένα PID.

en: /proc is not mounted, cannot stat /proc/self/stat.
el: /proc δεν είναι προσαρτημένο, αδύνατον να πάρω τα στατιστικά από το /proc/self/stat.

en: %s is empty (not mounted ?)
el: %s είναι άδειο (μή προσαρτημένο ;)

en: Usage: pstree [-acglpsStTuZ] [ -h | -H PID ] [ -n | -N type ]
                  [ -A | -G | -U ] [ PID | USER ]
       or: pstree -V
el: Χρήση: pstree [-acglpsStTuZ] [ -h | -H PID ] [ -n | -N type ]
                  [ -A | -G | -U ] [ PID | USER ]
       or: pstree -V

en: 
    Display a tree of processes.
el: 
    Εμφάνιση δέντρου διεργασιών.

en:   -a, --arguments     show command line arguments
      -A, --ascii         use ASCII line drawing characters
      -c, --compact-not   don't compact identical subtrees
el:   -a, --arguments     εμφάνιση ορισμάτων
      -A, --ascii         χρήση ASCII line drawing characters
      -c, --compact-not   don't compact identical subtrees

en:   -C, --color=TYPE    color process by attribute
                          (age)
el:   -C, --color=TYPE    χρωματισμός διεργασιών by attribute
                          (age)

en:   -n, --numeric-sort  sort output by PID
      -N TYPE, --ns-sort=TYPE
                          sort output by this namespace type
                                  (cgroup, ipc, mnt, net, pid, time, user, uts)
      -p, --show-pids     show PIDs; implies -c
el:   -n, --numeric-sort  ταξινόμηση κατά PID στην έξοδο
      -N TYPE, --ns-sort=TYPE
                          ταξινόμηση στην έξοδο κατά TYPE
                                  (cgroup, ipc, mnt, net, pid, time, user, uts)
      -p, --show-pids     εμφάνιση PID, συνεπάγεται -c

en:   -s, --show-parents  show parents of the selected process
      -S, --ns-changes    show namespace transitions
      -t, --thread-names  show full thread names
      -T, --hide-threads  hide threads, show only processes
el:   -s, --show-parents  εμφάνιση γονικών διεργασιών των επιλεγμένων διεργασιών
      -S, --ns-changes    show namespace transitions
      -t, --thread-names  εμφάνιση πλήρους ονόματος νημάτων
      -T, --hide-threads  απόκρυψη νημάτων, εμφάνιση μόνο των διεργασιών

en:   -u, --uid-changes   show uid transitions
      -U, --unicode       use UTF-8 (Unicode) line drawing characters
      -V, --version       display version information
el:   -u, --uid-changes   show uid transitions
      -U, --unicode       use UTF-8 (Unicode) line drawing characters
      -V, --version       εμφάνιση πληροφορίας έκδοσης

en:   -Z, --security-context
                          show security attributes
el:   -Z, --security-context
                          εμφάνιση ιδιοτήτων ασφαλείας

en: 
      PID    start at this PID; default is 1 (init)
      USER   show only trees rooted at processes of this user
el: 
      PID    εκκίνηση σε αυτό το PID. Η προεπιλογή είναι 1 (init)
      USER   εμφάνιση μόνο δέντρων rooted at processes of this user

en: TERM is not set
el: Η μεταβλητή TERM δεν έχει καθοριστεί

en: Can't get terminal capabilities
el: Δεν μπορώ να πάρω τις ικανότητες τερματικού

en: procfs file for %s namespace not available
el: το αρχείο procfs για %s δεν είναι διαθέσιμο

en: No such user name: %s
el: Δεν υπάρχει τέτοιο όνομα χρήστη: %s

en: Process %d not found.
el: Η διεργασία %d δεν βρέθηκε.

en: No processes found.
el: Δεν βρέθηκαν διεργασίες.

en: Press return to close
el: Πάτησε return για κλείσιμο

en: %s: unknown signal; %s -l lists signals.
el: %s: άγνωστο σήμα, %s -l εμφανίζει όλα τα σήματα.
