psmisc 23.6-rc1 - en to sv translation catalogue (87 entries)

en: Usage: fuser [-fIMuvw] [-a|-s] [-4|-6] [-c|-m|-n SPACE]
                 [-k [-i] [-SIGNAL]] NAME...
           fuser -l
           fuser -V
    Show which processes use the named files, sockets, or filesystems.
    
      -a,--all              display unused files too
      -i,--interactive      ask before killing (ignored without -k)
      -I,--inode            use always inodes to compare files
      -k,--kill             kill processes accessing the named file
      -l,--list-signals     list available signal names
      -m,--mount            show all processes using the named filesystems or
                            block device
      -M,--ismountpoint     fulfill request only if NAME is a mount point
      -n,--namespace SPACE  search in this name space (file, udp, or tcp)
      -s,--silent           silent operation
      -SIGNAL               send this signal instead of SIGKILL
      -u,--user             display user IDs
      -v,--verbose          verbose output
      -w,--writeonly        kill only processes with write access
      -V,--version          display version information
sv: Användning: fuser [-fIMuvw] [-a|-s] [-4|-6] [-c|-m|-n RYMD]
                 [-k [-i] [-SIGNAL]] NAMN…
           fuser -l
           fuser -V
    Visa vilka processer som använder namngivna filer, uttag eller filsystem.
    
      -a,--all              visa även filer som inte används
      -i,--interactive      fråga innan processen dödas (ignoreras utan -k)
      -I,--inode            använd alltid inoder för att jämföra filer
      -k,--kill             döda processer som använder namngiven fil
      -l,--list-signals     lista tillgängliga signalnamn
      -m,--mount            visa alla processer som använder namngivna filsystem eller blockenheter
      -M,--ismountpoint     genomför begäran endast om NAMN är en monteringspunkt
      -n,--namespace RYMD   sök i denna namnrymd (fil, udp, tcp)
      -s,--silent           tyst körning
      -SIGNAL               skicka denna signal istället för SIGKILL
      -u,--user             visa användar-ID
      -v,--verbose          informativ utskrift
      -w,--writeonly        döda bara processer med skrivrättighet
      -V,--version          visa versionsinformation

en:   -4,--ipv4             search IPv4 sockets only
      -6,--ipv6             search IPv6 sockets only
sv:   -4,--ipv4             sök endast bland IPv4-uttag (socket)
      -6,--ipv6             sök endast bland IPv6-uttag (socket)

en:   udp/tcp names: [local_port][,[rmt_host][,[rmt_port]]]
sv:   udp/tcp-namn: [lokal_port][,[fjärrvärd][,[fjärrport]]]

en: PSmisc comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY.
    This is free software, and you are welcome to redistribute it under
    the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the files named COPYING.
sv: PSmisc kommer med ABSOLUT INGEN GARANTI.
    Detta är fri programvara och du är välkommen att distribuera den under
    villkoren för GNU General Public License.
    För mer information om dessa villkor, se filerna kallade COPYING.
    Följande text är en informell översättning som enbart tillhandahålls
    i informativt syfte. För alla juridiska tolkningar gäller den engelska originaltexten.

en: Cannot open /proc directory: %s
sv: Kan inte öppna katalogen /proc: %s

en: Cannot allocate memory for matched proc: %s
sv: Kan inte allokera minne för matchande proc: %s

en: Specified filename %s does not exist.
sv: Angivna filnamnet %s finns inte.

en: Cannot stat %s: %s
sv: Kan inte ta status på %s: %s

en: Cannot resolve local port %s: %s
sv: Kan inte slå upp lokal port %s: %s

en: Unknown local port AF %d
sv: Okänd AF %d för lokal port

en: Cannot open protocol file "%s": %s
sv: Kan inte öppna protokollfilen "%s": %s

en: Specified filename %s is not a mountpoint.
sv: Angivet filnamn %s är inte en monteringspunkt.

en: %s: Invalid option %s
sv: %s: Ogiltig flagga %s

en: Namespace option requires an argument.
sv: Flagga för namnrymd kräver ett argument.

en: Invalid namespace name
sv: Ogiltigt namn för namnrymd

en: You can only use files with mountpoint options
sv: Du kan endast använda filer med monteringspunktsflaggor

en: No process specification given
sv: Ingen processpecifikation angiven

en: all option cannot be used with silent option.
sv: flagga för alla, -m,  kan inte användas med flaggan för tyst, -s.

en: You cannot search for only IPv4 and only IPv6 sockets at the same time
sv: Du kan inte söka efter endast IPv4- och endast IPv6-uttag samtidigt

en: %*s USER        PID ACCESS COMMAND
sv: %*s ANVÄNDARE   PID ÅTKOMS KOMMANDO

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: Cannot stat file %s: %s
sv: Kan inte ta status på fil %s: %s

en: Cannot open /proc/net/unix: %s
sv: Kan inte öppna /proc/net/unix: %s

en: Kill process %d ? (y/N)
sv: Döda process %d ? (y/N)

en: Could not kill process %d: %s
sv: Kunde inte döda process %d: %s

en: Cannot open a network socket.
sv: Kan inte öppna ett nätverksuttag.

en: Cannot find socket's device number.
sv: Kan inte hitta uttagets enhetsnummer.

en: Kill %s(%s%d) ? (y/N)
sv: Döda %s(%s%d) ? (y/N)

en: Signal %s(%s%d) ? (y/N)
sv: Signalera %s(%s%d) ? (y/N)

en: killall: Cannot get UID from process status
sv: killall: Kan inte hämta UID från processtatus

en: killall: Bad regular expression: %s
sv: killall: Felaktigt reguljärt uttryck: %s

en: killall: skipping partial match %s(%d)
sv: killall: hoppar över partiell matchning %s(%d)

en: Killed %s(%s%d) with signal %d
sv: Dödade %s(%s%d) med signal %d

en: %s: no process found
sv: %s: ingen process hittades

en: Usage: killall [OPTION]... [--] NAME...
sv: Användning: killall [FLAGGA]… [--] NAMN…

en:        killall -l, --list
           killall -V, --version
    
      -e,--exact          require exact match for very long names
      -I,--ignore-case    case insensitive process name match
      -g,--process-group  kill process group instead of process
      -y,--younger-than   kill processes younger than TIME
      -o,--older-than     kill processes older than TIME
      -i,--interactive    ask for confirmation before killing
      -l,--list           list all known signal names
      -q,--quiet          don't print complaints
      -r,--regexp         interpret NAME as an extended regular expression
      -s,--signal SIGNAL  send this signal instead of SIGTERM
      -u,--user USER      kill only process(es) running as USER
      -v,--verbose        report if the signal was successfully sent
      -V,--version        display version information
      -w,--wait           wait for processes to die
      -n,--ns PID         match processes that belong to the same namespaces
                          as PID
sv:        killall -l, --list
           killall -V, --version
    
      -e,--exact          kräver exakt matchning för väldigt långa namn
      -I,--ignore-case    ingen skillnad på gemener/versaler vid namnmatchning
      -g,--process-group  döda processgrupp istället för process
      -y,--younger-than   döda processer yngre än TID
      -o,--older-than     döda processer äldre än TID
      -i,--interactive    fråga efter bekräftelse före dödandet
      -l,--list           lista alla kända signalnamn
      -q,--quiet          skriv inte ut klagomål
      -r,--regexp         tolka NAMN som ett utökat reguljärt uttryck
      -s,--signal SIGNAL  skicka signal istället för SIGTERM
      -u,--user ANVÄNDARE döda endast process(er) som körs som ANVÄNDARE
      -v,--verbose        rapportera om signalen blev skickad korrekt
      -V,--version        visa versionsinformation
      -w,--wait           vänta tills processerna är döda
      -n,--ns PID         matcha processer som tillhöl samma namnrymd
                          som PID

en:   -Z,--context REGEXP kill only process(es) having context
                          (must precede other arguments)
sv:   -Z,--context REGEXP döda endast process(er) som har kontext
                          (måste föregå andra argument)

en: Invalid time format
sv: Ogiltigt tidsformat

en: Cannot find user %s
sv: Kan inte hitta användare %s

en: Invalid namespace PID
sv: Ogiltig PID för namnrymd

en: Bad regular expression: %s
sv: Felaktigt reguljärt uttryck: %s

en: killall: Maximum number of names is %d
sv: killall: Maximalt antal namn är %d

en: killall: %s lacks process entries (not mounted ?)
sv: killall: %s saknar processposter (inte monterad?)

en: Error attaching to pid %i
sv: Fel vid koppling till pid %i

en: Copyright (C) 2007 Trent Waddington
sv: Copyright © 2007 Trent Waddington

en: Usage: peekfd [-8] [-n] [-c] [-d] [-V] [-h] <pid> [<fd> ..]
        -8, --eight-bit-clean        output 8 bit clean streams.
        -n, --no-headers             don't display read/write from fd headers.
        -c, --follow                 peek at any new child processes too.
        -t, --tgid                   peek at all threads where tgid equals <pid>.
        -d, --duplicates-removed     remove duplicate read/writes from the output.
        -V, --version                prints version info.
        -h, --help                   prints this help.
    
      Press CTRL-C to end output.
sv: Användning: peekfd [-8] [-n] [-c] [-d] [-V] [-h] <pid> [<fd> ..]
        -8, --eight-bit-clean         skriv ut 8-bitars rena strömmar.
        -n, --no-headers              visa inte läs/skriv från fd-huvuden.
        -c, --follow                  titta även på alla nya barnprocesser.
        -t, --tgid                    titta på alla trådar där tgid är lika med <pid>.
        -d, --duplicates-removed      Ta bort dubbletter av läs/skriv från utdata.
        -V, --version                 visar versionsinformation.
        -h, --help                    visar den här hjälpen.
    
      Tryck CTRL-C för att avsluta utdata.

en: Usage: prtstat [options] PID ...
           prtstat -V
    Print information about a process
        -r,--raw       Raw display of information
        -V,--version   Display version information and exit
sv: Användning: prtstat [flaggor] PID …
           prtstat -V
    Skriv ut information om en process
        -r,--raw       Rå visning av information
        -V,--version   Visa versionsinformation och avsluta

en: running
sv: kör

en: sleeping
sv: sover

en: disk sleep
sv: disk sover

en: traced
sv: spårad

en: paging
sv: sidväxling

en: unknown
sv: okänd

en: Process: %-14s		State: %c (%s)
      CPU#:  %-3d		TTY: %s	Threads: %ld
sv: Process: %-14s		Tillstånd: %c (%s)
      Proc.:  %-3d		TTY: %s	Trådar: %ld

en: Process, Group and Session IDs
      Process ID: %d		  Parent ID: %d
        Group ID: %d		 Session ID: %d
      T Group ID: %d
sv: Process-, Grupp- och Sessions-ID
      Process-ID: %d		 Överordnat ID: %d
        Group-ID: %d		   Sessions-ID: %d
      T Group-ID: %d

en: Page Faults
      This Process    (minor major): %8lu  %8lu
      Child Processes (minor major): %8lu  %8lu
sv: Sidfel
      Denna Process (lägre övre): %8lu  %8lu
      Barnprocesser (lägre övre): %8lu  %8lu

en: CPU Times
      This Process    (user system guest blkio): %6.2f %6.2f %6.2f %6.2f
      Child processes (user system guest):       %6.2f %6.2f %6.2f
sv: CPU-tider
      Denna process (användare system gäst blkio): %6.2f %6.2f %6.2f %6.2f
      Barnprocesser (användare system gäst):       %6.2f %6.2f %6.2f

en: Memory
      Vsize:       %-10s
      RSS:         %-10s 		 RSS Limit: %s
      Code Start:  %#-10lx		 Code Stop:  %#-10lx
      Stack Start: %#-10lx
      Stack Pointer (ESP): %#10lx	 Inst Pointer (EIP): %#10lx
sv: Minne
      V-storlek:  %-10s
      RSS:        %-10s 		 RSS-begränsning: %s
      Kodstart:   %#-10lx		 Kodslut:  %#-10lx
      Stackstart: %#-10lx
      Stackpekare (ESP): %#10lx	 Instr.-pekare (EIP): %#10lx

en: Scheduling
      Policy: %s
      Nice:   %ld 		 RT Priority: %ld %s
sv: Schemaläggning
      Policy: %s
      Nice:   %ld 		 RT-prioritet: %ld %s

en: asprintf in print_stat failed.
sv: asprintf i print_stat misslyckades.

en: Process with pid %d does not exist.
sv: Någon process med pid %d finns inte.

en: Unable to open stat file for pid %d (%s)
sv: Kan inte öppna stat-fil för pid %d (%s)

en: Unable to allocate memory for proc_info
sv: Kan inte allokera minne för proc_info

en: Unable to scan stat file
sv: Kan inte genomsöka stat-fil

en: Invalid option
sv: Ogiltig flagga

en: You must provide at least one PID.
sv: Du måste tillhandahålla minst en PID.

en: /proc is not mounted, cannot stat /proc/self/stat.
sv: /proc är inte monterad, kan inte ta status på /proc/self/stat.

en: %s is empty (not mounted ?)
sv: %s är tom (inte monterad?)

en: Usage: pstree [-acglpsStTuZ] [ -h | -H PID ] [ -n | -N type ]
                  [ -A | -G | -U ] [ PID | USER ]
       or: pstree -V
sv: Användning: pstree [-acglpsStTuZ] [ -h | -H PID ] [ -n | -N typ ]
                  [ -A | -G | -U ] [ PID | ANVÄNDARE ]
       eller: pstree -V

en: 
    Display a tree of processes.
sv: 
    Visa ett träd av processer.

en:   -a, --arguments     show command line arguments
      -A, --ascii         use ASCII line drawing characters
      -c, --compact-not   don't compact identical subtrees
sv:   -a, --arguments     visa kommandoradsargument
      -A, --ascii         använd ASCII-linjeritningstecken
      -c, --compact-not   komprimera inte identiska underträd

en:   -C, --color=TYPE    color process by attribute
                          (age)
sv:   -C, --color=TYP     färglägg process efter attribut
                          (ålder)

en:   -g, --show-pgids    show process group ids; implies -c
      -G, --vt100         use VT100 line drawing characters
sv:   -g, --show-pgids    visa processgrupps-ID:n; medför -c
      -G, --vt100         använd VT100-linjeritningstecken

en:   -h, --highlight-all highlight current process and its ancestors
      -H PID, --highlight-pid=PID
                          highlight this process and its ancestors
      -l, --long          don't truncate long lines
sv:   -h, --highlight-all markera aktuell process och dess förfäder
      -H PID, --highlight-pid=PID
                          markera denna process och dess förfäder
      -l, --long          korta inte ner långa rader

en:   -n, --numeric-sort  sort output by PID
      -N TYPE, --ns-sort=TYPE
                          sort output by this namespace type
                                  (cgroup, ipc, mnt, net, pid, time, user, uts)
      -p, --show-pids     show PIDs; implies -c
sv:   -n, --numeric-sort  sortera utdata efter PID
      -N TYP, --ns-sort=TYP
                          sortera utdata efter namnrymd
                                  (cgroup, ipc, mnt, net, pid, time, user, uts)
      -p, --show-pids     visa PID:ar; medför -c

en:   -s, --show-parents  show parents of the selected process
      -S, --ns-changes    show namespace transitions
      -t, --thread-names  show full thread names
      -T, --hide-threads  hide threads, show only processes
sv:   -s, --show-parents  visa överordnade processer för vald process
      -S, --ns-changes    visa namnrymdsövergångar
      -t, --thread-names  visa fullständiga trådnamn
      -T, --hide-threads  göm trådar, visa endast processer

en:   -u, --uid-changes   show uid transitions
      -U, --unicode       use UTF-8 (Unicode) line drawing characters
      -V, --version       display version information
sv:   -u, --uid-changes   visa uid-övergångar
      -U, --unicode       använd UTF-8-linjeritningstecken (Unicode)
      -V, --version       visa versionsinformation

en:   -Z, --security-context
                          show security attributes
sv:   -Z, --security-context
                          visa säkerhetsattribut

en: 
      PID    start at this PID; default is 1 (init)
      USER   show only trees rooted at processes of this user
sv: 
      PID    starta vid denna PID; standardvärde är 1 (init)
      ANVÄNDARE   visa endast träd med denna användares
                  processer som rot

en: TERM is not set
sv: TERM är inte inställd

en: Can't get terminal capabilities
sv: Kan inte ta reda på terminalens förmågor

en: procfs file for %s namespace not available
sv: procfs-fil för %s-namnrymd inte tillgänglig

en: No such user name: %s
sv: Ingen sådan användare: %s

en: Process %d not found.
sv: Process %d hittades inte.

en: No processes found.
sv: Inga processer hittades.

en: Press return to close
sv: Tryck Retur för att stänga

en: %s: unknown signal; %s -l lists signals.
sv: %s: okänd signal; %s -l listar signaler.
