pspp-2.0.0-pre3 - en to ar translation catalogue (2710 entries)

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
ar: لا يمكن العثور على مجلد مؤقت ، حاول ضبط TMPDIR$

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
ar: لا يمكن إنشاء مجلد مؤقت باستخدام النموذج  "%s"

en: cannot remove temporary directory %s
ar: لا يمكن إزالة المجلد المؤقت %s

en: cannot remove temporary file %s
ar: لا يمكن إزالة الملف المؤقت %s

en: Unknown system error
ar: خطأ نظام غير معروف

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ar: %s: الخيار '%s%s' غامض

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ar: %s: الخيار '%s%s' غامض ؛ الاحتمالات:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ar: %s: خيار غير معروف '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ar: %s: الخيار '%s%s' لا يسمح بوجود وسيطة

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ar: %s: الخيار '%s%s' يتطلب وسيطة

en: %s: invalid option -- '%c'
ar: %s: خيار غير صالح - "%c"

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ar: %s: الخيار يتطلب وسيطة - "%c"

en: Packaged by %s (%s)
ar: مجمع بواسطة %s (%s)

en: Packaged by %s
ar: مجمع بواسطة %s

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ar: الترخيص GPLv3 +: GNU GPL الإصدار 3 أو أحدث <%s>.
    هذا برنامج مجاني: أنت حر في تغييره وإعادة توزيعه.
    لا يوجد ضمان ، إلى الحد الذي يسمح به القانون.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ar: بقلم %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ar: بقلم %s و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ar: بقلم %s و %s و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ar: بقلم %s ، %s ، %s ،
    و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ar: بقلم %s ، %s ، %s ،
    %s و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ar: بقلم %s ، %s ، %s ،
    %s و %s و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ar: بقلم %s ، %s ، %s ،
    %s و %s و %s و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ar: بقلم %s ، %s ، %s ،
    %s ، %s ، %s ، %s ،
    و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ar: بقلم %s ، %s ، %s ،
    %s ، %s ، %s ، %s ،
    %s و %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ar: بقلم %s ، %s ، %s ،
    %s ، %s ، %s ، %s ،
    %s و %s وغيرها.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
ar: إبلاغ عن الأخطاء إلى: %s

en: Report %s bugs to: %s
ar: أبلغ عن الأخطاء %s إلى: %s

en: %s home page: <%s>
ar: %s الصفحة الرئيسية: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
ar: مساعدة عامة في استخدام برنامج جنو: <%s>

en: memory exhausted
ar: استنفدت الذاكرة

en: failed to set file descriptor text/binary mode
ar: فشل في تعيين نص واصف الملف / الوضع الثنائي

en: Success
ar: نجاح

en: No match
ar: لا تطابق

en: Invalid regular expression
ar: تعبير عادي غير صالح

en: Invalid collation character
ar: حرف ترتيب غير صالح

en: Invalid character class name
ar: اسم فئة الحرف غير صالح

en: Trailing backslash
ar: زائدة الشرطة المائلة للخلف

en: Invalid back reference
ar: مرجع خلفي غير صالح

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ar: لا مثيل لها [، [^ ، [: ، [. ، أو [=

en: Unmatched ( or \(
ar: لا مثيل له (أو \ (

en: Unmatched \{
ar: لا مثيل له \{

en: Invalid content of \{\}
ar: محتوى غير صالح لـ \{\}

en: Invalid range end
ar: نهاية المدى غير صالحة

en: Memory exhausted
ar: استنفدت الذاكرة

en: Invalid preceding regular expression
ar: تعبير عادي سابق غير صالح

en: Premature end of regular expression
ar: نهاية مبكرة للتعبير العادي

en: Regular expression too big
ar: التعبير العادي كبير جدًا

en: Unmatched ) or \)
ar: لا مثيل له) أو \)

en: No previous regular expression
ar: لا يوجد تعبير عادي سابق

en: An error occurred while opening `%s': %s.
ar: حدث خطأ أثناء فتح "%s": %s.

en: Error reading `%s': %s.
ar: خطأ في قراءة "%s": %s.

en: `%s' is not a system or portable file.
ar: "%s" ليس ملفًا محمولًا أو نظامًا.

en: The inline file is not allowed here.
ar: الملف المضمن غير مسموح به هنا.

en: Cannot read from dataset %s because no dictionary or data has been written to it yet.
ar: لا يمكن القراءة من مجموعة البيانات %s لأنه لم تتم كتابة أي قاموس أو بيانات إليها حتى الآن.

en: Dataset
ar: مجموعة البيانات

en: Date %04d-%d-%d is before the earliest supported date 1582-10-15.
ar: التاريخ %04d-%d- %d يسبق أقدم تاريخ معتمد 1582-10-15.

en: Month %d is not in the acceptable range of 0 to 13.
ar: الشهر %d ليس ضمن المدى المقبول من 0 إلى 13.

en: Day %d is not in the acceptable range of 0 to 31.
ar: اليوم %d ليس في المدى المقبول من 0 إلى 31.

en: At least one case in the data read had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
ar: حالة واحدة على الأقل في البيانات التي تمت قراءتها لها قيمة وزن مفقودة من المستخدم أو مفقودة من النظام أو صفر أو سلبية. تم تجاهل هذه الحالة (الحالات).

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: CSV file
ar: _ملف CSV

en: Error opening `%s' for writing as a CSV file: %s.
ar: خطأ في فتح "%s" للكتابة كملف CSV: %s.

en: An I/O error occurred writing CSV file `%s'.
ar: حدث خطأ I / O أثناء كتابة ملف CSV "%s".

en: Data is not valid as format %s: %s
ar: البيانات غير صالحة كتنسيق %s: %s

en: Field contents are not numeric.
ar: محتويات الحقل ليست رقمية.

en: Number followed by garbage.
ar: الرقم متبوعًا بمهملات.

en: Invalid numeric syntax.
ar: بناء الجملة الرقمي غير صالح.

en: Too-large number set to system-missing.
ar: تم تعيين رقم كبير جدًا على مفقود من النظام.

en: Too-small number set to zero.
ar: عدد صغير جدًا مضبوط على الصفر.

en: All characters in field must be digits.
ar: يجب أن تكون جميع الأحرف في الحقل من الأرقام.

en: Unrecognized character in field.
ar: شخصية غير معروفة في المجال.

en: Field must have even length.
ar: يجب أن يكون للحقل أطوال متساوية.

en: Field must contain only hex digits.
ar: يجب أن يحتوي الحقل على أرقام سداسية عشرية فقط.

en: Invalid zoned decimal syntax.
ar: بناء جملة عشري مقسم إلى مناطق غير صالح.

en: Invalid syntax for P field.
ar: بناء جملة غير صالح للحقل P.

en: Syntax error in date field.
ar: خطأ في بناء الجملة في حقل التاريخ.

en: Day (%ld) must be between 1 and 31.
ar: يجب أن يكون اليوم (%ld) بين 1 و 31.

en: Delimiter expected between fields in date.
ar: المتوقع المحدد بين الحقول في التاريخ.

en: Unrecognized month format.  Months may be specified as Arabic or Roman numerals or as at least 3 letters of their English names.
ar: تنسيق الشهر غير معروف. يمكن تحديد الأشهر كأرقام عربية أو رومانية أو على الأقل 3 أحرف من أسمائها الإنجليزية.

en: Year (%ld) must be between 1582 and 19999.
ar: يجب أن تكون السنة (%ld) بين 1582 و 19999.

en: Trailing garbage `%.*s' following date.
ar: التاريخ التالي "%.*s" تذيّله مهملات.

en: Julian day must have exactly three digits.
ar: يجب أن يحتوي يوم جوليان على ثلاثة أرقام بالضبط.

en: Julian day (%ld) must be between 1 and 366.
ar: يجب أن يكون اليوم اليوليوسي (%ld) بين 1 و 366.

en: Quarter (%ld) must be between 1 and 4.
ar: ربع (%ld) يجب أن يكون بين 1 و 4.

en: Week (%ld) must be between 1 and 53.
ar: يجب أن يكون الأسبوع (%ld) بين 1 و 53.

en: Delimiter expected between fields in time.
ar: المتوقع المحدد بين الحقول في الوقت المناسب.

en: Minute (%ld) must be between 0 and 59.
ar: يجب أن تتراوح الدقيقة (%ld) بين 0 و 59.

en: Unrecognized weekday name.  At least the first two letters of an English weekday name must be specified.
ar: اسم يوم من أيام الأسبوع غير معروف. يجب تحديد أول حرفين على الأقل من اسم أيام الأسبوع باللغة الإنجليزية.

en: `%c' expected in date field.
ar: متوقع "%c" في حقل التاريخ.

en: Weekday number %f is not between 1 and 7.
ar: رقم يوم الأسبوع %f ليس بين 1 و 7.

en: Month number %f is not between 1 and 12.
ar: رقم الشهر %f لا يقع بين 1 و 12.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: dataset
ar: مجموعة البيانات

en: ordinary
ar: عادي

en: system
ar: النظام

en: scratch
ar: خدش

note: TRANSLATORS: "bytes" is correct, not characters due to UTF encoding
en: Truncating document line to %d bytes.
ar: قطع سطر المستند إلى %d بايت.

en: An error occurred while reading `%s': %s.
ar: حدث خطأ أثناء قراءة "%s": %s.

en: %s: encrypted file corrupted (ends in incomplete %u-byte ciphertext block)
ar: %s: ملف مشفر تالف (ينتهي بكتلة نص مشفر %u غير مكتملة)

en: %s: encrypted file corrupted (ends with bad padding)
ar: %s: ملف مشفر تالف (ينتهي بمساحة متروكة غير صالحة)

en: active dataset
ar: مجموعة البيانات النشطة

en: Can't read from %s as a %s because it is already being read as a %s.
ar: لا يمكن القراءة من %s كـ %s لأنه تتم قراءته بالفعل كـ %s.

en: Can't write to %s as a %s because it is already being written as a %s.
ar: لا يمكن الكتابة إلى %s كـ %s لأنه تمت كتابته بالفعل كـ %s.

en: Can't re-open %s as a %s.
ar: لا يمكن إعادة فتح %s باعتباره %s.

en: Not opening pipe file `%s' because %s option set.
ar: لم يتم فتح ملف الأنبوب "%s" بسبب تعيين خيارات %s.

en: Format %s may not be used for input.
ar: لا يجوز استخدام التنسيق %s للإدخال.

en: Input format %s specifies width %d, but %s requires an even width.
ar: تنسيق الإدخال %s يحدد العرض %d ، لكن %s يتطلب عرضًا زوجيًا.

en: Output format %s specifies width %d, but %s requires an even width.
ar: تنسيق الإخراج %s يحدد العرض %d ، لكن %s يتطلب عرضًا زوجيًا.

en: Input format %s specifies width %d, but %s requires a width between %d and %d.
ar: تنسيق الإدخال %s يحدد العرض %d ، لكن %s يتطلب عرضًا بين %d و %d.

en: Output format %s specifies width %d, but %s requires a width between %d and %d.
ar: تنسيق الإخراج %s يحدد العرض %d ، لكن %s يتطلب عرضًا بين %d و %d.

en: Input format %s specifies %d decimal place, but %s does not allow any decimals. | Input format %s specifies %d decimal places, but %s does not allow any decimals.
ar[0]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[1]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[2]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[3]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[4]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[5]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.

en: Output format %s specifies %d decimal place, but %s does not allow any decimals. | Output format %s specifies %d decimal places, but %s does not allow any decimals.
ar[0]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[1]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[2]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[3]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[4]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[5]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن %s لا يسمح بأي فواصل عشرية.

en: Input format %s specifies %d decimal place, but width %d allows at most %d decimals. | Input format %s specifies %d decimal places, but width %d allows at most %d decimals.
ar[0]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح بعدد %d من الكسور العشرية على الأكثر.
ar[1]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح بعدد %d من الكسور العشرية على الأكثر.
ar[2]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح بعدد %d من الكسور العشرية على الأكثر.
ar[3]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح بعدد %d من الكسور العشرية على الأكثر.
ar[4]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح بعدد %d من الكسور العشرية على الأكثر.
ar[5]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح بعدد %d من الكسور العشرية على الأكثر.

en: Output format %s specifies %d decimal place, but width %d allows at most %d decimals. | Output format %s specifies %d decimal places, but width %d allows at most %d decimals.
ar[0]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح %d فواصل عشرية.
ar[1]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح %d فواصل عشرية.
ar[2]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح %d فواصل عشرية.
ar[3]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح %d فواصل عشرية.
ar[4]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح %d فواصل عشرية.
ar[5]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d يسمح %d فواصل عشرية.

en: Input format %s specifies %d decimal place, but width %d does not allow for any decimals. | Input format %s specifies %d decimal places, but width %d does not allow for any decimals.
ar[0]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكان عشري ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[1]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكان عشري ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[2]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكان عشري ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[3]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكان عشري ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[4]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكان عشري ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[5]: تنسيق الإدخال %s يحدد %d مكان عشري ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.

en: Output format %s specifies %d decimal place, but width %d does not allow for any decimals. | Output format %s specifies %d decimal places, but width %d does not allow for any decimals.
ar[0]: يحدد تنسيق الإخراج %s%d منزلة عشرية، لكن العرض %d لا يسمح بأية أرقام عشرية.
ar[1]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[2]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[3]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[4]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.
ar[5]: تنسيق الإخراج %s يحدد %d مكانًا عشريًا ، لكن العرض %d لا يسمح بأي فواصل عشرية.

en: String variable %s is not compatible with numeric format %s.
ar: متغير السلسلة %s غير متوافق مع التنسيق الرقمي %s.

en: String variables are not compatible with numeric format %s.
ar: متغيرات السلسلة غير متوافقة مع التنسيق الرقمي %s.

en: Numeric variable %s is not compatible with string format %s.
ar: المتغير الرقمي %s غير متوافق مع تنسيق السلسلة %s.

en: Numeric variables are not compatible with string format %s.
ar: المتغيرات الرقمية غير متوافقة مع تنسيق السلسلة %s.

en: String variable %s with width %d is not compatible with format %s.  Use format %s instead.
ar: متغير السلسلة %s بالعرض %d غير متوافق مع التنسيق %s. استخدم التنسيق %s بدلاً من ذلك.

en: String variable with width %d is not compatible with format %s.  Use format %s instead.
ar: متغير السلسلة بالعرض %d غير متوافق مع التنسيق %s. استخدم التنسيق %s بدلاً من ذلك.

en: Numeric
ar: رقمي

en: Comma
ar: فاصلة

en: Dot
ar: نقطة

en: Scientific
ar: علمي

en: Date
ar: التاريخ

en: Dollar
ar: دولار

en: Custom
ar: مخصص

en: String
ar: سلسلة

en: Cannot convert the value in the spreadsheet cell %s to format (%s): %s
ar: لا يمكن تحويل القيمة في خلية جدول البيانات %s إلى تنسيق (%s): %s

en: There was a problem whilst reading the %s file `%s' (near line %d): `%s'
ar: حدثت مشكلة أثناء قراءة الملف %s "%s" (بالقرب من السطر %d): "%s"

en: Invalid cell range `%s'
ar: مدى خلايا غير صالح "%s"

en: Selected sheet or range of spreadsheet `%s' is empty.
ar: الورقة المحددة أو مدى جدول البيانات "%s" فارغ.

en: The gnumeric file `%s' is encoded as %s instead of the usual UTF-8 encoding. Any non-ascii characters will be incorrectly imported.
ar: تم ترميز الملف الرقمي "%s" كـ %s بدلاً من ترميز UTF-8 المعتاد. سيتم استيراد أي أحرف غير ascii بشكل غير صحيح.

en: Identifier `%s' is not valid in encoding `%s' used for this dictionary.
ar: المعرف `%s' غير صالح في ترميز `%s' المستخدم لهذا القاموس.

en: `%s' is not valid here because this identifier must start with `$'.
ar: "%s" غير صالح هنا لأن هذا المعرف يجب أن يبدأ بـ "$".

en: `%s' is not valid here because this identifier must start with `#'.
ar: "%s" غير صالح هنا لأن هذا المعرف يجب أن يبدأ بـ "#".

en: `%s' is not valid here because this identifier must start with `$' or `#'.
ar: "%s" غير صالح هنا لأن هذا المعرف يجب أن يبدأ بـ "$" أو "#".

en: `%s' and other identifiers starting with `$' are not valid here.
ar: "%s" والمعرفات الأخرى التي تبدأ بـ "$" غير صالحة هنا.

en: `%s' and other identifiers starting with `#' are not valid here.
ar: "%s" والمعرفات الأخرى التي تبدأ بـ "#" غير صالحة هنا.

en: Identifier `%s' exceeds %d-byte limit.
ar: المعرف "%s" يتجاوز حد %d بايت.

en: Identifier cannot be empty string.
ar: لا يمكن أن يكون المعرف سلسلة فارغة.

en: `%s' may not be used as an identifier because it is a reserved word.
ar: لا يجوز استخدام "%s" كمعرف لأنها كلمة محجوزة.

en: `%s' may not be used as an identifier because it contains ill-formed UTF-8 at byte offset %tu.
ar: لا يجوز استخدام "%s" كمعرف لأنه يحتوي على UTF-8 غير صحيح عند إزاحة البايت %tu.

en: Character %s (in `%s') may not appear as the first character in an identifier.
ar: قد لا يظهر الحرف %s (في "%s") كالحرف الأول في المعرف.

en: Character %s (in `%s') may not appear in an identifier.
ar: قد لا يظهر الحرف %s (في "%s") في المعرف.

en: An I/O error occurred writing metadata file `%s'.
ar: حدث خطأ I / O أثناء كتابة ملف البيانات الوصفية "%s".

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: metadata file
ar: ملف البيانات الوصفية

en: Error opening `%s' for writing as a metadata file: %s.
ar: خطأ في فتح "%s" للكتابة كملف بيانات وصفية: %s.

en: Internal error creating xmlTextWriter.  Please report this to %s.
ar: خطأ داخلي في إنشاء xmlTextWriter. الرجاء الإبلاغ عن هذا إلى %s.

en: Opening %s for writing: %s.
ar: فتح %s للكتابة: %s.

en: Opening stream for %s: %s.
ar: فتح دفق لـ %s: %s.

en: Creating temporary file to replace %s: %s.
ar: إنشاء ملف مؤقت ليحل محل %s: %s.

en: Creating temporary file %s: %s.
ar: إنشاء ملف مؤقت %s: %s.

en: Opening stream for temporary file %s: %s.
ar: فتح الدفق للملف المؤقت %s: %s.

en: Replacing %s by %s: %s.
ar: استبدال %s بـ %s: %s.

en: Removing %s: %s.
ar: إزالة %s: %s.

en: Cannot open %s as a OpenDocument file: %s
ar: لا يمكن فتح %s كملف OpenDocument: %s

en: %s is not an OpenDocument file.
ar: %s ليس ملف OpenDocument.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: SPSS/PC+ system file
ar: ملف نظام SPSS / PC +

en: Error opening `%s' for reading as an SPSS/PC+ system file: %s.
ar: خطأ في فتح "%s" للقراءة كملف SPSS / PC + system: %s.

en: %s: stat failed (%s).
ar: %s: فشل الإحصاء (%s).

en: %s: file too large.
ar: %s: الملف كبير جدًا.

en: Directory entry is for a %u-byte record starting at offset %u but file is only %u bytes long.
ar: يُعد إدخال مجلد لسجل %u بايت يبدأ عند الإزاحة %u لكن الملف لا يتجاوز طوله %u بايت.

en: Directory fields have unexpected values (%u,%u).
ar: تحتوي حقول المجلد على قيم غير متوقعة (%u ، %u).

en: Variable %zu
ar: متغير %zu

en: Variable %zu Label
ar: تسمية %zu المتغير

en: Variable %zu Value Label %zu
ar: متغير %zu تسمية قيمة %zu

en: Creation Date
ar: تاريخ الاضافة

en: Creation Time
ar: وقت الابتكار

en: Product
ar: المنتج

en: File Label
ar: تسمية الملف

en: Using default encoding %s to read this SPSS/PC+ system file.  For best results, specify an encoding explicitly.  Use SYSFILE INFO with ENCODING="DETECT" to analyze the possible encodings.
ar: استخدام التشفير الافتراضي %s لقراءة ملف النظام SPSS / PC +. للحصول على أفضل النتائج ، حدد الترميز بشكل صريح. استخدم SYSFILE INFO مع ENCODING = "DETECT" لتحليل الترميزات الممكنة.

en: Error closing system file `%s': %s.
ar: خطأ في إغلاق ملف النظام "%s": %s.

en: This is not an SPSS/PC+ system file.
ar: هذا ليس ملف نظام SPSS / PC +.

en: Record 0 has unexpected length %u.
ar: سجل 0 له طول غير متوقع %u.

en: Record 0 specifies unexpected system missing value %g (%a).
ar: يحدد السجل 0 قيمة غير متوقعة مفقودة للنظام %g (%a).

en: Record 0 reserved fields have unexpected values (%u,%u,%u,%u,%u,%u).
ar: سجل 0 تحتوي الحقول المحجوزة على قيم غير متوقعة (%u ، %u ، %u ، %u ، %u ، %u).

en: Record 0 case counts differ (%u versus %u).
ar: سجل 0 يختلف عدد الحالات (%u مقابل %u).

en: Invalid compression type %u.
ar: نوع ضغط غير صالح %u.

en: Record 0 claims %u cases with %u values per case (requiring at least %zu bytes) but data record is only %u bytes long.
ar: سجل 0 مطالبات %u من الحالات مع %u من القيم لكل حالة (تتطلب على الأقل %zu بايت) لكن سجل البيانات يبلغ طوله %u بايت فقط.

en: Value labels claimed to end at offset %u in labels record but labels record is only %u bytes.
ar: يُدعى أن تسميات القيمة تنتهي عند الإزاحة %u في سجل الملصقات لكن سجل التسميات يبلغ %u بايت فقط.

en: Value labels claimed to be at offset %u with length %u but file size is only %u bytes.
ar: يُدعى أن تسميات القيمة مزعومة %u بطول %u لكن حجم الملف لا يتجاوز %u بايت.

en: Value labels end with partial label (%u bytes left in record, label length %<PRIu8>).
ar: تنتهي تسميات القيمة بتسمية جزئية (يتبقى %u بايت في السجل ، وطول التسمية%<PRIu8> ).

en: %u leftover bytes following value labels.
ar: %u بايت متبقية بعد تسميات القيمة.

en: Variable label claimed to start at offset %u in labels record but labels record is only %u bytes.
ar: يُدعى أن تسمية المتغير تبدأ عند الإزاحة %u في سجل التسميات لكن سجل التسميات يبلغ %u بايت فقط.

en: Variable label with length %u starting at offset %u in labels record overruns end of %u-byte labels record.
ar: تسمية متغير بطول %u يبدأ عند الإزاحة %u في تسميات تجاوز سجل نهاية %u بايت سجل تسميات.

en: Record 1 has length %u (expected %u).
ar: سجل 1 له طول %u (المتوقع %u).

en: Variable %u has invalid type %<PRIu8>.
ar: المتغير %u به نوع غير صالح%<PRIu8> .

en: Invalid weight index %u.
ar: مؤشر الوزن غير صالح %u.

en: Invalid variable name `%s'.
ar: اسم متغير غير صالح "%s".

en: Renaming variable with duplicate name `%s' to `%s'.
ar: إعادة تسمية متغير باسم مكرر "%s" إلى "%s".

en: Cannot weight by string variable `%s'.
ar: لا يمكن الترجيح بواسطة متغير السلسلة "%s".

en: File ends in partial case.
ar: ينتهي الملف في حالة جزئية.

en: Case beginning at offset 0x%08x extends past end of data record at offset 0x%08x.
ar: الحالة التي تبدأ عند الإزاحة 0x %08x تمتد إلى ما بعد نهاية سجل البيانات عند الإزاحة 0x %08x.

en: Error reading case from file %s.
ar: خطأ في قراءة الحالة من الملف %s.

en: Possible compressed data corruption: string contains compressed integer (opcode %d).
ar: احتمال تلف البيانات المضغوطة: السلسلة تحتوي على عدد صحيح مضغوط (كود التشغيل %d).

en: `%s' near offset 0x%llx:
ar: '%s' بالقرب من الإزاحة 0x %llx:

en: `%s':
ar: '%s':

en: System error: %s.
ar: خطأ في النظام: %s.

en: Unexpected end of file.
ar: نهايه غير متوقعه للملف.

en: %s: seek failed (%s).
ar: %s: فشل البحث (%s).

en: SPSS/PC+ System File
ar: SPSS / PC + ملف النظام

en: portable file %s corrupt at offset 0x%llx:
ar: ملف محمول %s تالف عند الإزاحة 0x %llx:

en: reading portable file %s at offset 0x%llx:
ar: قراءة ملف محمول %s عند الإزاحة 0x %llx:

en: Error closing portable file `%s': %s.
ar: خطأ في إغلاق ملف محمول "%s": %s.

en: Unexpected end of file
ar: نهايه غير متوقعه للملف

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: portable file
ar: ملف محمول

en: An error occurred while opening `%s' for reading as a portable file: %s.
ar: حدث خطأ أثناء فتح "%s" للقراءة كملف محمول: %s.

en: Data record expected.
ar: توقع سجل البيانات.

en: Number expected.
ar: توقع الرقم.

en: Missing numeric terminator.
ar: فاصل رقمي مفقود.

en: Invalid integer.
ar: عدد صحيح غير صالح.

en: Bad string length %d.
ar: طول السلسلة غير صحيح %d.

en: %s: Not a portable file.
ar: %s: ليس ملفًا محمولاً.

en: Unrecognized version code `%c'.
ar: رمز الإصدار غير معروف "%c".

en: Bad date string length %zu.
ar: طول سلسلة التاريخ غير صحيح %zu.

en: Bad time string length %zu.
ar: طول سلسلة الوقت غير صالح %zu.

en: Numeric variable %s has invalid format specifier %s.
ar: المتغير الرقمي %s به محدد تنسيق غير صالح %s.

en: String variable %s with width %d has invalid format specifier %s.
ar: متغير السلسلة %s بالعرض %d به محدد تنسيق غير صالح %s.

en: %s: Bad format specifier byte (%d).  Variable will be assigned a default format.
ar: %s: بايت محدد تنسيق غير صالح (%d). سيتم تعيين تنسيق افتراضي للمتغير.

en: Expected variable count record.
ar: سجل العد المتغير المتوقع.

en: Invalid number of variables %d.
ar: عدد غير صالح من المتغيرات %d.

en: Weight variable name (%s) truncated.
ar: اسم متغير الوزن (%s) مقطوع.

en: Expected variable record.
ar: تعداد المتغير المتوقع.

en: Invalid variable width %d.
ar: عرض متغير غير صالح %d.

en: Bad width %d for variable %s.
ar: عُرض غير صالح %d للمتغير %s.

en: Invalid or duplicate variable name %s in position %d renamed to %s.
ar: اسم متغير غير صالح أو مكرر %s في الموضع %d تمت إعادة تسميته إلى %s.

en: Weighting variable %s not present in dictionary.
ar: متغير الوزن %s غير موجود في القاموس.

en: Unknown variable %s while parsing value labels.
ar: متغير غير معروف %s أثناء تحليل تسميات القيم.

en: Cannot assign value labels to %s and %s, which have different variable types.
ar: لا يمكن تعيين تسميات قيم لـ %s و %s ، والتي لها أنواع متغيرات مختلفة.

en: SPSS Portable File
ar: ملف SPSS المحمول

en: Invalid decimal digits count %d.  Treating as %d.
ar: عدد الأرقام العشرية غير صالح %d. معاملة %d.

en: Error opening `%s' for writing as a portable file: %s.
ar: خطأ في فتح "%s" للكتابة كملف محمول: %s.

en: An I/O error occurred writing portable file `%s'.
ar: حدث خطأ I / O أثناء كتابة ملف محمول "%s".

en: Support for reading postgres databases was not compiled into this installation of PSPP
ar: لم يتم تجميع دعم قراءة قواعد بيانات postgres في تثبيت PSPP هذا

en: Memory error whilst opening psql source
ar: خطأ في الذاكرة أثناء فتح مصدر psql

en: Error opening psql source: %s.
ar: خطأ في فتح مصدر psql: %s.

en: Postgres server is version %s. Reading from versions earlier than 8.0 is not supported.
ar: خادم Postgres هو الإصدار %s. القراءة من إصدارات أقدم من 8.0 غير مدعومة.

en: Connection is unencrypted, but unencrypted connections have not been permitted.
ar: الاتصال غير مشفر ، لكن لم يُسمح بالاتصالات غير المشفرة.

en: Error from psql source: %s.
ar: خطأ من مصدر psql: %s.

en: Unsupported OID %d.  SYSMIS values will be inserted.
ar: OID غير مدعوم %d. سيتم إدراج قيم SYSMIS.

en: MXWARNS set to zero.  No further warnings will be given even when potentially problematic situations are encountered.
ar: تم ضبط MXWARNS على الصفر. لن يتم إعطاء أي تحذيرات أخرى حتى عند مواجهة مواقف يحتمل أن تكون إشكالية.

en: Warnings re-enabled. %d warnings will be issued before aborting syntax processing.
ar: تمت إعادة تمكين التحذيرات. سيتم إصدار %d من التحذيرات قبل إحباط معالجة البنية.

en: Custom currency string `%s' for %s does not contain exactly three periods or commas (or it contains both).
ar: لا تحتوي سلسلة العملة المخصصة "%s" لـ %s على ثلاث نقاط أو فاصلات بالضبط (أو تحتوي على كليهما).

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: system file
ar: ملف النظام

en: Error opening `%s' for reading as a system file: %s.
ar: خطأ في فتح "%s" للقراءة كملف نظام: %s.

en: Misplaced type 4 record.
ar: سجل من النوع 4 في غير محله.

en: Duplicate type 6 (document) record.
ar: نوع مكرر 6 (وثيقة) سجل.

en: Unrecognized record type 7, subtype %d.  For help, please send this file to %s and mention that you were using %s.
ar: نوع السجل 7 ، النوع الفرعي %d غير معروف. للحصول على مساعدة ، الرجاء إرسال هذا الملف إلى %s وذكر أنك كنت تستخدم %s.

en: Record type 7, subtype %d found here has the same type as the record found near offset 0x%llx.  For help, please send this file to %s and mention that you were using %s.
ar: نوع السجل 7 ، النوع الفرعي %d الموجود هنا له نفس نوع السجل الموجود بالقرب من الإزاحة 0x %llx. للحصول على مساعدة ، الرجاء إرسال هذا الملف إلى %s وذكر أنك كنت تستخدم %s.

en: Unrecognized record type %d.
ar: نوع السجل غير معروف %d.

en: Value Label %zu
ar: تسمية القيمة %zu

en: Extra Product Info
ar: معلومات المنتج الإضافية

en: Document Line %zu
ar: سطر المستند %zu

en: MRSET %zu Label
ar: تسمية MRSET %zu

en: MRSET %zu Counted Value
ar: MRSET %zu قيمة محسوبة

en: This system file does not indicate its own character encoding.  Using default encoding %s.  For best results, specify an encoding explicitly.  Use SYSFILE INFO with ENCODING="DETECT" to analyze the possible encodings.
ar: لا يشير ملف النظام هذا إلى ترميز الأحرف الخاص به. استخدام التشفير الافتراضي %s. للحصول على أفضل النتائج ، حدد الترميز بشكل صريح. استخدم SYSFILE INFO مع ENCODING = "DETECT" لتحليل الترميزات الممكنة.

en: File header claims %d variable positions but %zu were read from file.
ar: يدعي رأس الملف وجود %d مواضع متغيرة ولكن تمت قراءة %zu من الملف.

en: This is not an SPSS system file.
ar: هذا ليس ملف نظام SPSS.

en: Compression bias is not the usual value of 100, or system file uses unrecognized floating-point format.
ar: انحياز الضغط ليس القيمة المعتادة 100 ، أو أن ملف النظام يستخدم تنسيق فاصلة عائمة غير معروف.

en: Variable label indicator field is not 0 or 1.
ar: حقل مؤشر التسمية للمتغير ليس 0 أو 1.

en: Numeric missing value indicator field is not -3, -2, 0, 1, 2, or 3.
ar: حقل مؤشر القيمة الرقمية المفقودة ليس -3 أو -2 أو 0 أو 1 أو 2 أو 3.

en: String missing value indicator field is not 0, 1, 2, or 3.
ar: حقل مؤشر قيمة السلسلة المفقودة ليس 0 أو 1 أو 2 أو 3.

en: Invalid number of labels %u.
ar: عدد غير صالح من التسميات %u.

en: Variable index record (type 4) does not immediately follow value label record (type 3) as it should.
ar: سجل الفهرس المتغير (النوع 4) لا يتبع على الفور سجل تسمية القيمة (النوع 3) كما ينبغي.

en: Number of variables associated with a value label (%u) is not between 1 and the number of variables (%zu).
ar: عدد المتغيرات المرتبطة بتسمية القيمة (%u) ليس بين 1 وعدد المتغيرات (%zu).

en: Number of document lines (%d) must be greater than 0 and less than %d.
ar: يجب أن يكون عدد سطور المستند (%d) أكبر من 0 وأقل من %d.

en: Record type 7, subtype %d has bad size %u (expected %d).
ar: نوع السجل 7 ، نوع الفرعي %d له حجم سيئ %u (متوقع %d).

en: Record type 7, subtype %d has bad count %u (expected %d).
ar: نوع السجل 7 ، النوع الفرعي %d به عدد غير صالح %u (متوقع %d).

en: Renaming variable with invalid or duplicate name `%s' to `%s'.
ar: إعادة تسمية المتغير باسم غير صالح أو مكرر `%s' إلى `%s'.

en: Missing string continuation record.
ar: سجل متابعة السلسلة مفقود.

en: Variable %s with width %d has invalid print format 0x%x.
ar: المتغير %s بالعرض %d به تنسيق طباعة غير صالح 0x %x.

en: Variable %s with width %d has invalid write format 0x%x.
ar: المتغير %s بالعرض %d به تنسيق كتابة غير صالح 0x %x.

en: Suppressing further invalid format warnings.
ar: قمع المزيد من تحذيرات التنسيق غير الصالحة.

en: Floating-point representation indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
ar: تمثيل النقطة العائمة المشار إليه بواسطة ملف النظام (%d) يختلف عن المتوقع (%d).

en: Integer format indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
ar: تنسيق العدد الصحيح المشار إليه بواسطة ملف النظام (%d) يختلف عن المتوقع (%d).

en: File specifies unexpected value %g (%a) as %s, instead of %g (%a).
ar: يحدد الملف القيمة غير المتوقعة %g (%a) كـ %s ، بدلاً من %g (%a).

en: File specifies unexpected value %g (%a) as %s, instead of %g (%a) or %g (%a).
ar: يحدد الملف القيمة غير المتوقعة %g (%a) كـ %s ، بدلاً من %g (%a) أو %g (%a).

en: Missing space following `%c' at offset %zu in MRSETS record.
ar: هناك مسافة مفقودة بعد "%c" عند الإزاحة %zu في سجل MRSETS.

en: Missing label source value following `E' at offset %zu in MRSETS record.
ar: قيمة مصدر التسمية مفقودة بعد "E" عند الإزاحة %zu في سجل MRSETS.

en: Unexpected label source value following `E' at offset %zu in MRSETS record.
ar: قيمة مصدر تسمية غير متوقعة تتبع "E" عند الإزاحة %zu في سجل MRSETS.

en: Missing `C', `D', or `E' at offset %zu in MRSETS record.
ar: مفقود "C" أو "D" أو "E" عند الإزاحة %zu في سجل MRSETS.

en: Missing new-line parsing variable names at offset %zu in MRSETS record.
ar: مفقود في سطر جديد لأسماء متغيرات التحليل عند الإزاحة %zu في سجل MRSETS.

en: Invalid multiple response set name `%s'.
ar: اسم مجموعة الاستجابات المتعددة غير صالح "%s".

en: MRSET %s contains duplicate variable name %s.
ar: يحتوي MRSET %s على اسم متغير مكرر %s.

en: MRSET %s contains both string and numeric variables.
ar: يحتوي MRSET %s على متغيرات سلسلة ومتغيرات رقمية.

en: MRSET %s has no variables.
ar: MRSET %s ليس له متغيرات.

en: MRSET %s has only one variable.
ar: MRSET %s لها متغير واحد فقط.

en: Extension 11 has bad count %u (for %zu variables).
ar: الملحق 11 به عدد غير صالح %u (لمتغيرات %zu).

en: Invalid variable display parameters for variable %zu (%s).  Default parameters substituted.
ar: معلمات عرض المتغير غير صالحة للمتغير %zu (%s). تم استبدال المعلمات الافتراضية.

en: Duplicate long variable name `%s'.
ar: اسم متغير طويل مكرر "%s".

en: Long variable mapping from %s to invalid variable name `%s'.
ar: تعيين متغير طويل من %s إلى اسم متغير غير صالح "%s".

en: %s listed as string of invalid length %s in very long string record.
ar: تم إدراج %s كسلسلة ذات طول غير صالح %s في سجل سلسلة طويل جدًا.

en: %s listed in very long string record with width %s, which requires only one segment.
ar: %s مدرج في سجل سلسلة طويل جدًا بعرض %s ، والذي يتطلب مقطعًا واحدًا فقط.

en: Very long string %s overflows dictionary.
ar: السلسلة الطويلة جدًا %s تتجاوز القاموس.

en: Very long string with width %ld has segment %d of width %d (expected %d).
ar: سلسلة طويلة جدًا بعرض %ld بها جزء %d من العرض %d (متوقع %d).

en: Value label variable index %d not in valid range 1...%zu.
ar: فهرس متغير تسمية القيمة %d ليس في المدى الصالح 1 ... %zu.

en: Value label variable index %d refers to long string continuation.
ar: يشير فهرس متغير تسمية القيمة %d إلى استمرار سلسلة طويلة.

en: Variables associated with value label are not all of identical type.  Variable %s is %s, but variable %s is %s.
ar: المتغيرات المرتبطة بتسمية القيمة ليست كلها من نفس النوع. المتغير %s هو %s ، لكن المتغير %s هو %s.

en: numeric
ar: رقمية

en: string
ar: سلسله

en: Value labels may not be added to long string variables (e.g. %s) using records types 3 and 4.
ar: لا يجوز إضافة تسميات القيمة إلى متغيرات السلاسل الطويلة (مثل %s) باستخدام السجلات من النوع 3 و 4.

en: Duplicate value label for %g on %s.
ar: تسمية قيمة مكررة لـ %g في %s.

en: Duplicate value label for `%.*s' on %s.
ar: تسمية قيمة مكررة لـ "%.*s" في %s.

en: Suppressed %d additional warnings for value labels.
ar: %d من التحذيرات الإضافية الملغاة تسميات القيم.

en: Weight variable index %d not in valid range 1...%zu.  Treating file as unweighted.
ar: مؤشر متغير الترجيح %d ليس في المدى الصالح 1 ... %zu. معاملة الملف على أنه غير مرجح.

en: Weight variable index %d refers to long string continuation.  Treating file as unweighted.
ar: مؤشر متغير الترجيح %d يشير إلى استمرار سلسلة طويلة. معاملة الملف على أنه غير مرجح.

en: Ignoring string variable `%s' set as weighting variable.
ar: تم تعيين تجاهل متغير السلسلة "%s" كمتغير ترجيح.

en: Error parsing attribute value %s[%d].
ar: خطأ في تحليل قيمة السمة %s [%d].

en: Attribute value %s[%d] is not quoted: %s.
ar: قيمة السمة %s [%d] غير مقتبسة: %s.

en: Duplicate attribute %s.
ar: سمة مكررة %s.

en: Invalid role for variable %s.
ar: دور غير صالح للمتغير %s.

en: %zu other variables had invalid roles.
ar: %zu متغيرات أخرى لها أدوار غير صالحة.

en: Extension record subtype %d ends unexpectedly.
ar: النوع الفرعي لسجل الامتداد %d ينتهي بشكل غير متوقع.

en: Ignoring long string value label record for unknown variable %s.
ar: تجاهل سجل تسمية قيمة السلسلة الطويلة لمتغير غير معروف %s.

en: Ignoring long string value label record for numeric variable %s.
ar: تجاهل سجل تسمية قيمة السلسلة الطويلة للمتغير الرقمي %s.

en: Ignoring long string value label record for variable %s because the record's width (%d) does not match the variable's width (%d).
ar: تجاهل سجل تسمية قيمة السلسلة الطويلة للمتغير %s لأن عرض السجل (%d) لا يطابق عرض المتغير (%d).

en: Ignoring long string value label %zu for variable %s, with width %d, that has bad value width %zu.
ar: تجاهل تسمية قيمة السلسلة الطويلة %zu للمتغير %s ، ذي العرض %d ، الذي يحتوي على عرض قيمة غير صحيح %zu.

en: Long string missing values record says variable %s has %d missing values, but only 1 to 3 missing values are allowed.
ar: يشير سجل القيم في السلسلة الطويلة إلى أن المتغير %s يحتوي على %d قيم مفقودة ، ولكن يُسمح فقط بقيم مفقودة من 1 إلى 3.

en: Ignoring long string missing value record for unknown variable %s.
ar: تجاهل سلسلة طويلة تفتقد سجل قيمة لمتغير غير معروف %s.

en: Ignoring long string missing value record for numeric variable %s.
ar: تجاهل السلسلة الطويلة التي تفتقد إلى سجل القيمة للمتغير الرقمي %s.

en: This file has corrupted metadata written by a buggy version of PSPP.  To fix it, save a new copy of the file.
ar: يحتوي هذا الملف على بيانات تعريف تالفة مكتوبة بواسطة إصدار عربات التي تجرها الدواب من PSPP. لإصلاح هذه المشكلة، احفظ نسخة جديدة من الملف.

en: Ignoring long string missing value %zu for variable %s, with width %d, that has bad value width %zu.
ar: تجاهل السلسلة الطويلة التي تفتقد إلى القيمة %zu للمتغير %s ، ذي العرض %d ، الذي يحتوي على عرض قيمة غير صحيح %zu.

en: Variable set %s contains unknown variable %s.
ar: مجموعة المتغير %s تحتوي على متغير غير معروف %s.

en: File ends in partial string value.
ar: ينتهي الملف بقيمة سلسلة جزئية.

en: Possible compressed data corruption: compressed spaces appear in numeric field.
ar: احتمال تلف البيانات المضغوطة: تظهر المساحات المضغوطة في حقل رقمي.

en: Suppressed %d additional related warnings.
ar: تم منع %d من التحذيرات ذات الصلة الإضافية.

en: Dictionary record refers to unknown variable %s.
ar: يشير سجل القاموس إلى متغير غير معروف %s.

en: Expecting digit at offset %zu in MRSETS record.
ar: الرقم المتوقع عند الإزاحة %zu في سجل MRSETS.

en: Expecting space at offset %zu in MRSETS record.
ar: من المتوقع وجود مسافة عند الإزاحة %zu في سجل MRSETS.

en: %zu-byte string starting at offset %zu exceeds record length %zu.
ar: %zu سلسلة بايت تبدأ عند الإزاحة %zu تتجاوز طول السجل %zu.

en: Expecting space at offset %zu following %zu-byte string.
ar: توقع مسافة عند الإزاحة %zu بعد سلسلة مكونة من %zu بايت.

en: Wrong ZLIB data header offset %#llx (expected %#llx).
ar: إزاحة رأس بيانات ZLIB خاطئة %#llx (المتوقع %#llx).

en: Impossible ZLIB trailer offset 0x%llx.
ar: تعويض مقطورة ZLIB المستحيل 0x %llx.

en: Invalid ZLIB trailer length %lld.
ar: طول مقطورة ZLIB غير صالح %lld.

en: End of ZLIB trailer (0x%llx) is not file size (0x%llx).
ar: نهاية المقطع الدعائي لـ ZLIB (0x %llx) ليس حجم الملف (0x %llx).

en: ZLIB trailer bias (%lld) differs from file header bias (%.2f).
ar: انحياز مقطورة ZLIB (%lld) يختلف عن انحياز رأس الملف (%.2f).

en: ZLIB trailer "zero" field has nonzero value %lld.
ar: يحتوي حقل المقطع الدعائي ZLIB "صفر" على قيمة غير صفرية %lld.

en: ZLIB trailer specifies unexpected %u-byte block size.
ar: يحدد المقطع الدعائي ZLIB حجم كتلة %u غير متوقع.

en: %lld-byte ZLIB trailer specifies %u data blocks (expected %lld).
ar: %lld -byte ZLIB trailer يحدد %u كتل البيانات (متوقع %lld).

en: ZLIB block descriptor %u reported uncompressed data offset %#llx, when %#llx was expected.
ar: أبلغ واصف كتلة ZLIB %u عن إزاحة البيانات غير المضغوطة %#llx ، عندما كان %#llx متوقعًا.

en: ZLIB block descriptor %u reported compressed data offset %#llx, when %#llx was expected.
ar: أبلغ واصف كتلة ZLIB %u عن إزاحة البيانات المضغوطة %#llx ، عندما كان %#llx متوقعًا.

en: ZLIB block descriptor %u reported block size %#x, when %#x was expected.
ar: واصف كتلة ZLIB %u تم الإبلاغ عن حجم الكتلة %#x ، عندما كان %#x متوقعًا.

en: ZLIB block descriptor %u reported block size %#x, when at most %#x was expected.
ar: واصف كتلة ZLIB %u تم الإبلاغ عن حجم الكتلة %#x ، عندما كان متوقعًا على الأكثر %#x.

en: ZLIB block descriptor %u reports compressed size %u and uncompressed size %u.
ar: يقوم واصف كتلة ZLIB %u بالإبلاغ عن الحجم المضغوط %u والحجم غير المضغوط %u.

en: ZLIB trailer is at offset %#llx but %#llx would be expected from block descriptors.
ar: المقطع الدعائي لـ ZLIB في حالة الإزاحة %#llx ولكن من المتوقع أن يكون %#llx من واصفات الكتلة.

en: ZLIB initialization failed (%s).
ar: فشل تهيئة ZLIB (%s).

en: Inconsistency at end of ZLIB stream (%s).
ar: تضارب في نهاية دفق ZLIB (%s).

en: ZLIB stream inconsistency (%s).
ar: عدم تناسق دفق ZLIB (%s).

en: Unexpected end of ZLIB compressed data.
ar: نهاية غير متوقعة لبيانات ZLIB المضغوطة.

en: SPSS System File
ar: ملف نظام SPSS

en: Unknown system file version %d. Treating as version %d.
ar: إصدار ملف نظام غير معروف %d. التعامل كإصدار %d.

en: Error opening `%s' for writing as a system file: %s.
ar: خطأ في فتح "%s" للكتابة كملف نظام: %s.

en: An I/O error occurred writing system file `%s'.
ar: حدث خطأ I / O أثناء كتابة ملف النظام "%s".

en: Failed to initialize ZLIB for compression (%s).
ar: فشل تهيئة ZLIB للضغط (%s).

en: Failed to complete ZLIB stream compression (%s).
ar: فشل إكمال ضغط تدفق ZLIB (%s).

en: ZLIB stream compression failed (%s).
ar: فشل ضغط دفق ZLIB (%s).

en: %s: Seek failed (%s).
ar: %s: فشل البحث (%s).

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Center
ar: مركز

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Nominal
ar: رمزيناتج

en: Ordinal
ar: ترتيبي

en: Scale
ar: قياس

en: Input
ar: إدخال

note: TRANSLATORS: This will be part of a filename.  Please avoid whitespace.
en: Output
ar: إخراج

en: Both
ar: كلاهما

en: None
ar: لا شيء

en: Partition
ar: جزء

en: Split
ar: تقسيم

en: At least one case in the data file had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
ar: حالة واحدة على الأقل في ملف البيانات لها قيمة وزن كانت مفقودة من المستخدم أو مفقودة من النظام أو صفرًا أو سالبة. تم تجاهل هذه الحالة (الحالات).

en: %s is not yet implemented.
ar: %s لم يتم تنفيذه بعد.

en: %s may be used only in testing mode.
ar: يمكن استخدام %s في وضع الاختبار فقط.

en: %s may be used only in enhanced syntax mode.
ar: يمكن استخدام %s في وضع البنية المحسن فقط.

en: Syntax error expecting command name.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار اسم الأمر.

en: Unknown command `%s'.
ar: أمر غير معروف "%s".

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined.
ar: %s مسموح به فقط قبل أن يتم تعريف مجموعة البيانات النشطة.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined.
ar: يُسمح بـ %s فقط بعد تحديد مجموعة البيانات النشطة.

en: %s is allowed only inside %s.
ar: %s مسموح به فقط داخل %s.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined or inside %s.
ar: %s مسموح به فقط قبل أن يتم تعريف مجموعة البيانات النشطة أو داخل %s.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined or inside %s.
ar: لا يُسمح بـ %s إلا بعد تعريف مجموعة البيانات النشطة أو بعد أن تكون داخل %s.

en: %s is allowed only inside %s or inside %s.
ar: %s مسموح به فقط داخل %s أو داخل %s.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined, inside INPUT PROGRAM, or inside FILE TYPE.
ar: يُسمح بـ %s فقط بعد تحديد مجموعة البيانات النشطة ، داخل INPUT PROGRAM أو داخل FILE TYPE.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined, inside INPUT PROGRAM, or inside FILE TYPE.
ar: يُسمح بـ %s فقط قبل تحديد مجموعة البيانات النشطة ، داخل INPUT PROGRAM أو داخل FILE TYPE.

en: %s is not allowed inside %s.
ar: %s غير مسموح به داخل %s.

en: %s is not allowed inside DO IF or LOOP.
ar: %s غير مسموح به داخل DO IF أو LOOP.

en: In INPUT PROGRAM, %s is not allowed inside DO IF or LOOP.
ar: في INPUT PROGRAM ، %s غير مسموح به داخل DO IF أو LOOP.

en: %s is not allowed inside DO IF or LOOP (except inside INPUT PROGRAM).
ar: %s غير مسموح به داخل DO IF أو LOOP (باستثناء داخل INPUT PROGRAM).

en: This command not allowed when the %s option is set.
ar: هذا الأمر غير مسموح به عند تعيين الخيار %s.

en: Error removing `%s': %s.
ar: خطأ في إزالة "%s": %s.

en: Close File Handle
ar: إغلاق مقبض الملف

en: Cache
ar: مخبأ

en: Define
ar: عرِّف

en: Display Macros
ar: عرض وحدات الماكرو

en: Do Repeat
ar: هل كرر

en: End Repeat
ar: إنهاء التكرار

en: Echo
ar: صدى

en: Erase
ar: محو

en: Exit
ar: خروج

en: File Handle
ar: مقبض الملف

en: Finish
ar: إنهاء

en: Host
ar: مضيف

en: Include
ar: التضمين

en: Insert
ar: إدراج

en: Matrix
ar: مصفوفة

en: Matri Convert
ar: ماتري تحويل

en: N of Cases
ar: N من الحالات

en: New File
ar: ملف جديد

en: Output Modify
ar: تعديل الإخراج

en: Permissions
ar: السماحيات

en: Preserve
ar: الاحتفاظ

en: Quit
ar: إنهاء

en: Restore
ar: استعادة

en: Set
ar: تعيين

en: Show
ar: عرض

en: Subtitle
ar: عنوان فرعي

en: Title
ar: العنوان

en: Add Files
ar: إضافة ملفات

en: Data List
ar: قائمة البيانات

en: Get
ar: احصل

en: Get Data
ar: احصل على البيانات

en: Import
ar: استيراد

en: Input Program
ar: برنامج الإدخال

en: Match Files
ar: مطابقة الملفات

en: Matrix Data
ar: بيانات المصفوفة

en: Update
ar: تحديث

en: Dataset Activate
ar: تفعيل مجموعة البيانات

en: Dataset Declare
ar: إعلان مجموعة البيانات

en: Dataset Close
ar: إغلاق مجموعة البيانات

en: Dataset Copy
ar: نسخة مجموعة البيانات

en: Dataset Name
ar: اسم مجموعة البيانات

en: Dataset Display
ar: عرض مجموعة البيانات

en: Add Value Labels
ar: إضافة تسميات القيمة

en: Add Document
ar: إضافة مستند

en: Apply Dictionary
ar: تطبيق القاموس

en: Datafile Attribute
ar: سمة ملف البيانات

en: Display
ar: عرض

en: Display Variable Sets
ar: عرض مجموعات المتغيرات

en: Document
ar: مستند

en: Drop Documents
ar: إسقاط المستندات

en: Formats
ar: التنسيقات

en: Leave
ar: غادر

en: Missing Values
ar: قيم مفقودة

en: Multiple Response Sets
ar: مجموعات استجابة متعددة

en: Print Formats
ar: تنسيقات الطباعة

en: Split File
ar: ملف الانقسام

en: Value Labels
ar: تسميات القيمة

en: Variable Alignment
ar: محاذاة متغيرة

en: Variable Attribute
ar: سمة متغيرة

en: Variable Labels
ar: تسميات متغيرة

en: Variable Level
ar: مستوى متغير

en: Variable Role
ar: دور متغير

en: Variable Width
ar: عرض متغير

en: Vector
ar: المتجه

en: Weight
ar: الوزن

en: Write Formats
ar: تنسيقات الكتابة

en: Break
ar: استراحة

en: Compute
ar: _إحسب

en: Do If
ar: القيام به إذا

en: If
ar: في حالة

en: Loop
ar: حلقه

en: Print Eject
ar: إخراج الطباعة

en: Print Space
ar: مساحة الطباعة

en: Print
ar: طباعة

en: Recode
ar: إعادة ترميز

en: Write
ar: كتابة

en: Select If
ar: حدد إذا

en: Aggregate
ar: إجمالي

en: Autorecode
ar: الترميز التلقائي

en: Begin Data
ar: ابدأ البيانات

en: Count
ar: عد

en: Crosstabs
ar: متقاطعات

en: Ctables
ar: جداول

en: Correlations
ar: الارتباطات

en: Delete Variables
ar: حذف المتغيرات

en: Descriptives
ar: الاوصاف

en: Examine
ar: يفحص

en: Execute
ar: تنفيذ

en: Export
ar: تصدير

en: Factor
ar: العامل

en: Filter
ar: فلترة

en: Flip
ar: إقلب

en: Frequencies
ar: التكرارات

en: Graph
ar: رسم بياني

en: List
ar: قائمة

en: Logistic Regression
ar: الانحدار اللوجستي

en: Means
ar: متوسطات

en: Nonparametric Tests
ar: الاختبارات اللابارامترية

en: Oneway
ar: طريق وحيد الاتجاه

en: Pearson Correlations
ar: علاقات بيرسون

en: Quick Cluster
ar: الكتلة السريعة

en: Rank
ar: الرتبة

en: Regression
ar: اختبار الانحدار

en: Reliability
ar: مصداقية

en: Rename Variables
ar: إعادة تسمية المتغيرات

en: Sample
ar: عينة

en: Save
ar: حفظ

en: Save Data Collection
ar: حفظ جمع البيانات

en: Save Translate
ar: حفظ الترجمة

en: Sort Cases
ar: رتّب الحالات

en: Sort Variables
ar: فرز المتغيرات

en: T-Test
ar: اختبار T

en: Temporary
ar: مؤقت

en: Use
ar: استخدم

en: End Case
ar: حالة النهاية

en: End File
ar: نهاية الملف

en: Reread
ar: أعد القراءة

en: Else If
ar: آخر إذا

en: Else
ar: آخر

en: End If
ar: إنهاء إذا

en: End Loop
ar: حلقة النهاية

en: Syntax error expecting %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %s.

en: Syntax error expecting %s or %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %s أو %s.

en: Syntax error expecting %s, %s, or %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %s أو %s أو %s.

en: Syntax error expecting %s, %s, %s, or %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %s، أو %s، أو %s، أو %s.

en: Syntax error expecting %s, %s, %s, %s, or %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %s، أو %s، أو %s، أو %s، أو %s.

en: Syntax error expecting %s, %s, %s, %s, %s, or %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %s، أو %s، أو %s، أو %s، أو %s، أو %s.

en: Syntax error expecting %s, %s, %s, %s, %s, %s, or %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %s، أو %s، أو %s، أو %s، أو %s، أو %s، أو %s.

en: Syntax error expecting %s, %s, %s, %s, %s, %s, %s, or %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %s، أو %s، أو %s، أو %s، أو %s، أو %s، أو %s، أو %s.

en: Syntax error expecting one of the following: %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع مما يلي: %s.

en: Subcommand %s may only be specified once.
ar: يمكن تحديد الأمر الفرعي %s مرة واحدة فقط.

en: Required subcommand %s was not specified.
ar: لم يتم تحديد الأمر الفرعي المطلوب %s.

en: %s may only be specified once within subcommand %s.
ar: يمكن تحديد %s مرة واحدة فقط داخل الأمر الفرعي %s.

en: Required %s specification missing from %s subcommand.
ar: المواصفات المطلوبة %s مفقودة من الأمر الفرعي %s.

en: Syntax error expecting end of command.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار نهاية الأمر.

en: Syntax error expecting string.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار السلسلة.

en: Syntax error expecting integer.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار عدد صحيح.

en: Syntax error expecting integer for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع عدد صحيح لـ %s.

en: Syntax error expecting %ld for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %ld لـ %s.

en: Syntax error expecting %ld.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %ld.

en: Syntax error expecting %ld or %ld for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %ld أو %ld لـ %s.

en: Syntax error expecting %ld or %ld.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %ld أو %ld.

en: Syntax error expecting integer between %ld and %ld for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع عدد صحيح بين %ld و%ld لـ %s.

en: Syntax error expecting integer between %ld and %ld.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع عدد صحيح بين %ld و%ld.

en: Syntax error expecting non-negative integer for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع عددًا صحيحًا غير سالب لـ %s.

en: Syntax error expecting non-negative integer.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقعًا لعدد صحيح غير سالب.

en: Syntax error expecting positive integer for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع عددًا صحيحًا موجبًا لـ %s.

en: Syntax error expecting positive integer.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار عدد صحيح موجب.

en: Syntax error expecting integer %ld or greater for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع عددًا صحيحًا %ld أو أكبر لـ %s.

en: Syntax error expecting integer %ld or greater.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع عدد صحيح %ld أو أكبر.

en: Syntax error expecting integer less than or equal to %ld for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع عددًا صحيحًا أقل من أو يساوي %ld لـ %s.

en: Syntax error expecting integer less than or equal to %ld.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع عددًا صحيحًا أقل من أو يساوي %ld.

en: Syntax error expecting number.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار الرقم.

en: Syntax error expecting number for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار الرقم لـ %s.

en: Syntax error expecting number %g for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار الرقم %g لـ %s.

en: Syntax error expecting number %g.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار الرقم %g.

en: Syntax error expecting number between %g and %g for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع الرقم بين %g و%g لـ %s.

en: Syntax error expecting number between %g and %g.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع الرقم بين %g و%g.

en: Syntax error expecting non-negative number for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع رقمًا غير سالب لـ %s.

en: Syntax error expecting non-negative number.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار رقم غير سالب.

en: Syntax error expecting number %g or greater for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع الرقم %g أو أكبر لـ %s.

en: Syntax error expecting number %g or greater.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع الرقم %g أو أكبر.

en: Syntax error expecting number less than or equal to %g for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع رقمًا أقل من أو يساوي %g لـ %s.

en: Syntax error expecting number less than or equal to %g.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع رقمًا أقل من أو يساوي %g.

en: Syntax error expecting number in [%g,%g) for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع الرقم في [%g،%g) لـ %s.

en: Syntax error expecting number in [%g,%g).
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع الرقم في [%g،%g).

en: Syntax error expecting number less than %g for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع رقمًا أقل من %g لـ %s.

en: Syntax error expecting number less than %g.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع رقمًا أقل من %g.

en: Syntax error expecting number in (%g,%g] for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع الرقم في (%g،%g] لـ %s.

en: Syntax error expecting number in (%g,%g].
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع الرقم في (%g،%g).

en: Syntax error expecting positive number for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع رقمًا موجبًا لـ %s.

en: Syntax error expecting positive number.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار رقم موجب.

en: Syntax error expecting number greater than %g for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع رقمًا أكبر من %g لـ %s.

en: Syntax error expecting number greater than %g.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع رقمًا أكبر من %g.

en: Syntax error expecting number %g or less for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع الرقم %g أو أقل لـ %s.

en: Syntax error expecting number %g or less.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع الرقم %g أو أقل.

en: Syntax error expecting number in (%g,%g) for %s.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع الرقم في (%g،%g) لـ %s.

en: Syntax error expecting number in (%g,%g).
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع الرقم في (%g،%g).

en: Syntax error expecting identifier.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار المعرف.

en: Syntax error expecting `%s'.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع `%s'.

en: In syntax expanded from `%s'
ar: في البنية الموسعة من "%s"

en: At end of input
ar: في نهاية الإدخال

en: Syntax error.
ar: خطأ في بناء الجملة.

en: Macro Expansion
ar: التوسع الكلي

en: Opening `%s': %s.
ar: فتح "%s": %s.

en: Error closing `%s': %s.
ar: خطأ في إغلاق "%s": %s.

en: At `%s' in the expansion of `%s',
ar: في "%s" في توسيع "%s" ،

en: In the expansion of `%s',
ar: في توسيع "%s" ،

en: inside the expansion of `%s',
ar: داخل توسيع "%s" ،

en: Reached end of command expecting %zu more token in argument %s to macro %s.
ar: تم الوصول إلى نهاية الأمر مع توقع %zu المزيد من الرموز المميزة في الوسيطة %s للماكرو %s.

en: Reached end of command expecting %zu more tokens in argument %s to macro %s.
ar: تم الوصول إلى نهاية الأمر مع توقع %zu المزيد من الرموز المميزة في الوسيطة %s للماكرو %s.

en: Reached end of command expecting "%s" in argument %s to macro %s.
ar: تم الوصول إلى نهاية الأمر متوقعًا "%s" في الوسيطة %s للماكرو %s.

en: Found `%.*s' while expecting `%s' reading argument %s to macro %s.
ar: تم العثور على "%.*s" أثناء توقع وسيطة القراءة "%s" %s للماكرو %s.

en: Argument %s multiply specified in call to macro %s.
ar: الوسيطة %s المضاعفة المحددة في استدعاء الماكرو %s.

en: `,' or `)' expected in call to macro function %s.
ar: يتوقع "،" أو ")" استدعاء دالة الماكرو %s.

en: Missing `)' in call to macro function %s.
ar: مفقود ")" في استدعاء دالة الماكرو %s.

en: Macro function %s takes one argument (not %zu).
ar: تأخذ دالة الماكرو %s وسيطة واحدة (وليس %zu).

en: Macro function %s takes two arguments (not %zu).
ar: تأخذ دالة الماكرو %s وسيطتين (وليس %zu).

en: Macro function %s takes two or three arguments (not %zu).
ar: تأخذ دالة الماكرو %s وسيطتين أو ثلاث (وليس %zu).

en: Macro function %s needs at least one argument.
ar: تحتاج دالة الماكرو %s إلى وسيطة واحدة على الأقل.

en: Argument to !BLANKS must be non-negative integer (not "%s").
ar: وسيطة! BLANKS يجب أن تكون عددًا صحيحًا غير سالب (وليس "%s").

en: Second argument of !SUBSTR must be positive integer (not "%s").
ar: الوسيطة الثانية لـ! SUBSTR يجب أن تكون عددًا صحيحًا موجبًا (وليس "%s").

en: Third argument of !SUBSTR must be non-negative integer (not "%s").
ar: الوسيطة الثالثة لـ! SUBSTR يجب أن تكون عددًا صحيحًا غير سالب (وليس "%s").

en: Expecting ')' in macro expression.
ar: توقع ')' في تعبير الماكرو.

en: Expecting literal or function invocation in macro expression.
ar: توقع استدعاء حرفي أو دالة في تعبير الماكرو.

en: Macro expression must evaluate to a number (not "%s").
ar: يجب تقييم تعبير الماكرو إلى رقم (وليس "%s").

en: !ELSE or !IFEND expected in macro !IF construct.
ar: !ELSE أو!IFEND متوقع في الماكرو! IF الإنشاء.

en: !IFEND expected in macro !IF construct.
ar: توقع IFEND في الماكرو! IF build.

en: Expected macro variable name following !LET.
ar: اسم متغير الماكرو المتوقع التالي !LET.

en: Cannot use argument name or macro keyword "%.*s" as !LET variable.
ar: لا يمكن استخدام اسم الوسيطة أو الكلمة الأساسية للماكرو "%.*s" مثل متغير LET.

en: Expected `=' following !LET.
ar: متوقع "=" متابعة  !LET.

en: Missing !DOEND.
ar: مفقود !DOEND.

en: Expected macro variable name following !DO.
ar: اسم متغير الماكرو المتوقع التاليDO!.

en: Cannot use argument name or macro keyword as !DO variable.
ar: لا يمكن استخدام اسم الوسيطة أو الكلمة الأساسية للماكرو مثل! DO متغير.

en: !DO loop over list exceeded maximum number of iterations %d.  (Use SET MITERATE to change the limit.)
ar: ! تجاوزت التكرار على القائمة الحد الأقصى لعدد التكرارات %d. (استخدم SET MITERATE لتغيير الحد.)

en: Expected !TO in numerical !DO loop.
ar: متوقع! TO في العددية! DO loop.

en: !BY value cannot be zero.
ar: !BY لا يمكن أن تكون القيمة صفرًا.

en: Numerical !DO loop exceeded maximum number of iterations %d.  (Use SET MITERATE to change the limit.)
ar: Numerical! DO loop تجاوزت الحد الأقصى لعدد التكرارات %d. (استخدم SET MITERATE لتغيير الحد.)

en: Expected `=' or !IN in !DO loop.
ar: متوقع "=" أو! IN in! DO loop.

en: !BREAK outside !DO.
ar: !BREAK خارج !DO.

en: Maximum nesting level %d exceeded.  (Use SET MNEST to change the limit.)
ar: تم تجاوز الحد الأقصى لمستوى التداخل %d. (استخدم SET MNEST لتغيير الحد.)

en: Syntax error expecting valid format specifier.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار محدد تنسيق صالح.

en: Unknown format type `%s'.
ar: نوع التنسيق غير معروف "%s".

en: Format specifier `%s' lacks required width.
ar: محدد التنسيق "%s" يفتقر إلى العرض المطلوب.

en: Syntax error expecting format type.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار نوع التنسيق.

en: String of hex digits has %zu characters, which is not a multiple of 2.
ar: سلسلة من الأرقام السداسية العشرية تتكون من %zu حرف ، وهو ليس من مضاعفات 2.

en: `%c' is not a valid hex digit.
ar: "%c" ليس رقمًا سداسيًا عشريًا صالحًا.

en: Unicode string contains %zu bytes, which is not in the valid range of 1 to 8 bytes.
ar: تحتوي سلسلة Unicode على %zu بايت ، وهي ليست في المدى الصالح الذي يتراوح من 1 إلى 8 بايت.

en: U+%04llX is not a valid Unicode code point.
ar: U + %04llX ليس نقطة رمز Unicode صالحة.

en: Bad character %s in input.
ar: حرف غير صالح %s في الإدخال.

en: Unterminated string constant.
ar: سلسلة ثابتة غير منتهية.

en: Missing exponent following `%.*s'.
ar: الأس الذي يلي "%.*s" مفقود.

en: Ends of range are equal (%.*g).
ar: نهايات المدى متساوية (%.*g).

en: %s or %s must be part of a range.
ar: يجب أن يكون %s أو %s جزءًا من مدى.

en: System-missing value is not valid here.
ar: القيمة المفقودة في النظام غير صالحة هنا.

en: This string is not representable in the dataset encoding.
ar: هذه السلسلة غير قابلة للتمثيل في ترميز مجموعة البيانات.

en: This %zu-byte string is too long for variable %s with width %d.
ar: هذه السلسلة ذات %zu بايت طويلة جدًا بالنسبة للمتغير %s بعرض %d.

en: Syntax error expecting variable name.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار اسم المتغير.

en: %s is not a variable name.
ar: %s ليس اسمًا متغيرًا.

en: %s is not a numeric variable.  It will not be included in the variable list.
ar: %s ليس متغيرًا رقميًا. لن يتم تضمينه في قائمة المتغيرات.

en: %s is not a string variable.  It will not be included in the variable list.
ar: %s ليس متغير سلسلة. لن يتم تضمينه في قائمة المتغيرات.

en: Scratch variables (such as %s) are not allowed here.
ar: متغيرات الصفر (مثل %s) غير مسموح بها هنا.

en: %s and %s are not the same type.  All variables in this variable list must be of the same type.  %s will be omitted from the list.
ar: %s و %s ليسا من نفس النوع. يجب أن تكون جميع المتغيرات في قائمة المتغيرات من نفس النوع. سيتم حذف %s من القائمة.

en: %s and %s are string variables with different widths.  All variables in this variable list must have the same width.  %s will be omitted from the list.
ar: %s و %s عبارة عن متغيرات سلسلة ذات عرض مختلف. يجب أن يكون لجميع المتغيرات في قائمة المتغيرات نفس العرض. سيتم حذف %s من القائمة.

en: Variable %s appears twice in variable list.
ar: المتغير %s يظهر مرتين في قائمة المتغيرات.

en: %s TO %s is not valid syntax since %s precedes %s in the dictionary.
ar: %s TO %s ليس بناء جملة صالحًا لأن %s يسبق %s في القاموس.

en: With the syntax <a> TO <b>, variables <a> and <b> must be both regular variables or both scratch variables.
ar: باستخدام بناء الجملة <a> TO <b>، يجب أن يكون المتغيران <a> و<b> متغيرين عاديين أو متغيرين مؤقتين.

en: %s is a regular variable.
ar: %s متغير عادي.

en: %s is a scratch variable.
ar: %s متغير خدش.

en: %s is a system variable.
ar: %s هو متغير نظام.

en: `%s' cannot be used with TO because it does not end in a digit.
ar: لا يمكن استخدام "%s" مع TO لأنها لا تنتهي برقم.

en: Numeric suffix on `%s' is larger than supported with TO.
ar: اللاحقة الرقمية في "%s" أكبر مما هي مدعومة في TO.

en: Prefixes don't match in use of TO convention.
ar: البادئات لا تتطابق في استخدام اصطلاح TO.

en: Bad bounds in use of TO convention.
ar: حدود سيئة في استخدام اصطلاح TO.

en: %s is not a numeric variable.
ar: %s ليس متغيرًا رقميًا.

en: When the input data is presorted, specifying sorting directions with (A) or (D) has no effect.  Output data will be sorted the same way as the input data.
ar: عندما يتم فرز البيانات المدخلة مسبقًا، فإن تحديد اتجاهات الفرز باستخدام (A) أو (D) ليس له أي تأثير. سيتم فرز بيانات الإخراج بنفس طريقة فرز بيانات الإدخال.

en: The PRESORTED subcommand states that the input data is presorted.
ar: ينص الأمر الفرعي PRESORTED على أن بيانات الإدخال قد تم فرزها مسبقًا.

en: ADDVARIABLES implies that the input data is presorted.
ar: تشير ADDVARIABLES إلى أن بيانات الإدخال تم فرزها مسبقًا.

en: The input data must be presorted because the OUTFILE subcommand is not specified.
ar: يجب أن يتم فرز بيانات الإدخال مسبقًا لأنه لم يتم تحديد الأمر الفرعي OUTFILE.

en: Syntax error expecting aggregation function.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار وظيفة التجميع.

en: Unknown aggregation function %s.
ar: دالة تجميع غير معروفة %s.

en: Missing argument %zu to %s.
ar: الوسيطة %zu إلى %s مفقودة.

en: Arguments to %s must be of same type as source variables.
ar: يجب أن تكون وسيطات %s من نفس نوع متغيرات المصدر.

en: The argument is numeric.
ar: الوسيطة رقمية.

en: The variables have string type.
ar: المتغيرات لها نوع السلسلة.

en: The argument is a string.
ar: الوسيطة عبارة عن سلسلة.

en: The variables are numeric.
ar: المتغيرات رقمية.

en: Number of source variables (%zu) does not match number of target variables (%zu).
ar: عدد متغيرات المصدر (%zu) لا يطابق عدد المتغيرات المستهدفة (%zu).

en: These are the source variables.
ar: هذه هي المتغيرات المصدر.

en: These are the target variables.
ar: هذه هي المتغيرات المستهدفة.

en: The value arguments passed to the %s function are out of order.  They will be treated as if they had been specified in the correct order.
ar: وسيطات القيمة التي تم تمريرها إلى الدالة %s خارج الترتيب. سيتم التعامل معها كما لو تم تحديدها بالترتيب الصحيح.

en: Duplicate target variable name %s.
ar: اسم متغير الهدف مكرر %s.

en: Variable name %s duplicates the name of a variable in the active file dictionary.
ar: اسم المتغير %s يكرر اسم المتغير في قاموس الملفات النشط.

en: Variable name %s duplicates the name of a break variable.
ar: اسم المتغير %s يكرر اسم متغير الفاصل.

en: Sum of values
ar: مجموع القيم

en: Mean average
ar: معدل المتوسط

en: Median
ar: وسيط

en: Standard deviation
ar: الانحراف المعياري

en: Maximum value
ar: القيمة القصوى

en: Minimum value
ar: الحد الأدنى للقيمة

en: Percentage greater than
ar: النسبة المئوية أكبر من

en: Percentage less than
ar: النسبة المئوية أقل من

en: Percentage included in range
ar: النسبة المئوية المدرجة في المدى

en: Percentage excluded from range
ar: النسبة المئوية المستبعدة من المدى

en: Fraction greater than
ar: الكسر أكبر من

en: Fraction less than
ar: الكسر أقل من

en: Fraction included in range
ar: جزء مدرج في المدى

en: Fraction excluded from range
ar: جزء مستبعد من المدى

en: Count greater than
ar: عد أكبر من

en: Count less than
ar: عد أقل من

en: Count included in range
ar: العد المدرج في النطاق

en: Count excluded from range
ar: العد المستبعد من النطاق

en: Number of cases
ar: عدد الحالات

en: Number of cases (unweighted)
ar: عدد الحالات (غير مرجحة)

en: Number of missing values
ar: عدد القيم المفقودة

en: Number of missing values (unweighted)
ar: عدد القيم المفقودة (غير مرجحة)

en: First non-missing value
ar: أول قيمة غير مفقودة

en: Last non-missing value
ar: آخر قيمة غير مفقودة

en: Variable %s is %s in target file, but %s in source file.
ar: المتغير %s هو %s في الملف الهدف ، ولكن %s في الملف المصدر.

en: No matching variables found between the source and target files.
ar: لم يتم العثور على متغيرات مطابقة بين الملفات المصدر والهدف.

en: Source variable count (%zu) does not match target variable count (%zu).
ar: عدد متغير المصدر (%zu) لا يطابق العدد المتغير المستهدف (%zu).

en: Target variable %s duplicates existing variable %s.
ar: المتغير المستهدف %s يكرر متغير حالي %s.

en: With GROUP, variables may not mix string variables (such as %s) and numeric variables (such as %s).
ar: باستخدام GROUP ، قد لا تخلط المتغيرات متغيرات السلسلة (مثل %s) والمتغيرات الرقمية (مثل %s).

en: Recoding grouped variables.
ar: تسجيل المتغيرات المجمعة.

en: Recoding %s into %s (%s).
ar: إعادة ترميز %s إلى %s (%s).

en: Recoding %s into %s.
ar: إعادة ترميز %s إلى %s.

en: Attributes
ar: السمات

en: New Value
ar: القيمة جديدة

en: Value Label
ar: تسمية القيمة

en: Old Value
ar: القيمة السابقة

en: Variable %s is not dichotomous
ar: المتغير %s ليس ثنائي التفرع

en: Binomial Test
ar: اختبار ذو الحدين

en: Statistics
ar: إحصائيات

en: Category
ar: التصنيف

en: Observed Prop.
ar: الدعامة المرصودة.

en: Test Prop.
ar: اختبار النسب.

en: Exact Sig. (2-tailed)
ar: معنوية مضبوطة (ثنائية الذيل)

en: Exact Sig. (1-tailed)
ar: معنوية مضبوطة (أحادية الذيل)

en: Groups
ar: المجموعات

en: Group 1
ar: مجموعة 1

en: Group 2
ar: مجموعة 2

en: Total
ar: المجموع

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Cannot change directory to %s: %s
ar: لا يمكن تغيير المجلد إلى %s: %s

en: CHISQUARE test specified %d expected values, but variable %s has %zu distinct values.
ar: حدد اختبار مربع كاي %d من القيم المتوقعة ، ولكن المتغير %s يحتوي على %zu قيم مميزة.

en: Observed N
ar: N الملاحظ

en: Expected N
ar: N المتوقع

en: Residual
ar: المتبقي

en: Value
ar: القيمة

en: Variable
ar: متغير

en: Test Statistics
ar: إحصائيات الاختبار

en: Chi-square
ar: مربع كاي

en: Asymp. Sig.
ar: المعنوية التقريبية

en: More than two values encountered.  Cochran Q test will not be run.
ar: تمت مصادفة أكثر من قيمتين. لن يتم تشغيل اختبار كوكران Q.

en: Success (%.*g)
ar: نجاح (%.*g)

en: Failure (%.*g)
ar: فشل (%.*g)

en: Cochran's Q
ar: كوكران Q

en: Cannot specify the active dataset since none has been defined.
ar: لا يمكن تحديد مجموعة البيانات النشطة نظرًا لعدم تحديد أي منها.

en: This command may not be used after TEMPORARY when the active dataset is an input source.  Temporary transformations will be made permanent.
ar: لا يجوز استخدام هذا الأمر بعد مؤقت عندما تكون مجموعة البيانات النشطة مصدر إدخال. ستكون التحويلات المؤقتة دائمة.

en: Multiple IN subcommands for a single FILE or TABLE.
ar: أوامر فرعية متعددة لملف واحد أو جدول.

en: File %s lacks BY variable %s.
ar: الملف %s يفتقر إلى المتغير BY %s.

en: BY is required when %s is specified.
ar: مطلوب BY عند تحديد %s.

en: Variable %s has different types in different files.
ar: يحتوي المتغير %s على أنواع مختلفة في ملفات مختلفة.

en: In file %s, %s is numeric.
ar: في الملف %s ، يكون %s رقميًا.

en: In file %s, %s is a string.
ar: في الملف %s ، تكون %s سلسلة.

en: Combining files with different encodings.  String data (such as in variable `%s') may not be represented correctly.
ar: دمج الملفات مع ترميزات مختلفة. قد لا يتم تمثيل بيانات السلسلة (مثل المتغير `%s') بشكل صحيح.

en: File %s uses encoding %s.  The output will use this encoding.
ar: يستخدم الملف %s التشفير %s. سيستخدم الإخراج هذا الترميز.

en: File %s uses encoding %s.
ar: يستخدم الملف %s التشفير %s.

en: Variable name %s specified on %s subcommand duplicates an existing variable name.
ar: اسم المتغير %s المحدد في %s أمر فرعي يكرر اسم متغير موجود.

en: Encountered %zu sets of duplicate cases in the master file.
ar: تمت مصادفة %zu مجموعة من الحالات المكررة في الملف الرئيسي.

en: When executing COMPUTE: SYSMIS is not a valid value as an index into vector %s.
ar: عند تنفيذ COMPUTE: SYSMIS ليست قيمة صالحة كمؤشر في المتجه %s.

en: When executing COMPUTE: %.*g is not a valid value as an index into vector %s.
ar: عند تنفيذ COMPUTE: %.*g ليست قيمة صالحة كمؤشر في متجه %s.

en: There is no vector named %s.
ar: لا يوجد متجه باسم %s.

en: Descriptive Statistics
ar: الإحصاء الوصفي

en: Mean
ar: متوسط

en: Std. Deviation
ar: الانحراف المعياري

en: Pearson Correlation
ar: إرتباط بيرسون

en: Sig. (2-tailed)
ar: معنوية (ثنائية الذيل)

en: Sig. (1-tailed)
ar: معنوية (أحادية الذيل)

en: Cross-products
ar: منتجات متقاطعة

en: Covariance
ar: تغاير

en: Significant at .05 level
ar: معنوية عند مستوى 0.05

en: The data for the chosen variables are all missing or empty.
ar: جميع بيانات المتغيرات المختارة مفقودة أو فارغة.

en: No variables specified.
ar: لم يتم تحديد متغيرات.

en: Destination cannot be a string variable.
ar: لا يمكن أن تكون الوجهة متغير سلسلة.

en: Expected
ar: المتوقع

en: Row %
ar: صف %

en: Column %
ar: عمود %

en: Total %
ar: المجموع %

en: Std. Residual
ar: المتبقي المعياري

en: Adjusted Residual
ar: المتبقي المعدّل

en: At least one crosstabulation must be requested (using the TABLES subcommand).
ar: يجب طلب تقاطع واحد على الأقل (باستخدام الأمر الفرعي TABLES).

en: Missing mode %s not allowed in general mode.  Assuming %s.
ar: المنوال المفقود %s غير مسموح به في المنوال العام. بافتراض %s.

en: Syntax error expecting subcommand name or variable name.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار اسم الأمر الفرعي أو اسم المتغير.

en: Too many cross-tabulation variables or dimensions.
ar: عدد كبير جدًا من متقاطعات الجدولة المتقاطعة أو الأبعاد.

en: %s must be specified before %s.
ar: يجب تحديد %s قبل %s.

en: Summary
ar: ملخص

en: Percent
ar: النسبة المئوية

en: Cases
ar: حالات

en: Valid
ar: صالح

en: Missing
ar: مفقود

en: Crosstabulation
ar: جدولة متقاطعة

en: Crosstabulation %s contained no non-missing cases.
ar: متقاطعات %s لا تحتوي على أي حالات غير مفقودة.

en: Missing value
ar: قيمة مفقودة

en: Chi-Square Tests
ar: اختبارات مربع كاي

en: Pearson Chi-Square
ar: بيرسون مربع كاي

en: Likelihood Ratio
ar: نسبة احتمالية

en: Fisher's Exact Test
ar: اختبار فيشر الدقيق

en: Continuity Correction
ar: تصحيح الاستمرارية

en: Linear-by-Linear Association
ar: الرابطة الخطية بخطي

en: N of Valid Cases
ar: الحالات الصالحة

en: Asymptotic Sig. (2-tailed)
ar: معنوية تقريبية (ثنائية الذيل)

en: Symmetric Measures
ar: المقاييس المتماثلة

en: Values
ar: القيم

en: Asymp. Std. Error
ar: خطأ معياري غير متماثل

en: Approx. T
ar: T التقريبية

en: Approx. Sig.
ar: المعنوية التقريبية

en: Nominal by Nominal
ar: اسمي حسب الاسمي

en: Phi
ar: فاي

en: Cramer's V
ar: كرامر الخامس

en: Contingency Coefficient
ar: معامل التوافق

en: Ordinal by Ordinal
ar: ترتيب حسب الترتيب

en: Kendall's tau-b
ar: كندل تاو b

en: Kendall's tau-c
ar: كندل تاو c

en: Gamma
ar: كاما

en: Spearman Correlation
ar: ارتباط سبيرمان

en: Interval by Interval
ar: فترة حسب الفترة

en: Pearson's R
ar: بيرسون R

en: Measure of Agreement
ar: قياس الاتفاق

en: Risk Estimate
ar: تقدير المخاطر

en: 95% Confidence Interval
ar: 95٪ فترة ثقة

en: Lower
ar: الأدنى

en: Upper
ar: الأعلى

en: Symmetric
ar: متماثل

en: %s Dependent
ar: %s متغير تابع

en: Directional Measures
ar: مقاييس الاتجاه

en: Lambda
ar: لامدا

en: Goodman and Kruskal tau
ar: كودمان وكروسكال تاو

en: Uncertainty Coefficient
ar: معامل عدم اليقين

en: Somers' d
ar: سومرز د

en: Nominal by Interval
ar: الاسمي حسب الفترة

en: Eta
ar: ايتا

en: Odds Ratio for %s
ar: نسبة الأرجحية لـ %s

en: For cohort %s =
ar: للمجموعة النموذجية %s =

en: Support for LCL, UCL, and SE summary functions is not yet implemented.
ar: لم يتم بعد تنفيذ دعم وظائف ملخص LCL وUCL وSE.

en: Syntax error expecting summary function name.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع OFF أو BY. إيقاف تشغيل تصفية الحالة.

en: Adjusted Count
ar: العد المعدل

en: Unweighted Count
ar: عدد غير مرجح

en: Table %
ar: جدول %

en: Unweighted Table %
ar: الجدول غير المرجح %

en: Layer %
ar: طبقة %

en: Unweighted Layer %
ar: الطبقة غير الموزونة %

en: Layer Row %
ar: صف الطبقة %

en: Unweighted Layer Row %
ar: صف الطبقة غير المرجح %

en: Layer Column %
ar: عمود الطبقة %

en: Unweighted Layer Column %
ar: عمود الطبقة غير الموزون %

en: Subtable %
ar: % الجدول الفرعي

en: Unweighted Subtable %
ar: جدول فرعي غير مرجح %

en: Unweighted Row %
ar: الصف غير المرجح %

en: Unweighted Column %
ar: العمود غير المرجح %

en: Table Valid N %
ar: الجدول صالح N %

en: Unweighted Table Valid N %
ar: جدول غير مرجح صالح N %

en: Layer Valid N %
ar: طبقة صالحة N %

en: Unweighted Layer Valid N %
ar: طبقة غير مرجحة صالحة N %

en: Layer Row Valid N %
ar: صف الطبقة صالح N %

en: Unweighted Layer Row Valid N %
ar: صف الطبقة غير الموزون صالح N %

en: Layer Column Valid N %
ar: عمود الطبقة صالح N ٪

en: Unweighted Layer Column Valid N %
ar: عمود الطبقة غير الموزون صالح N %

en: Subtable Valid N %
ar: جدول فرعي صالح N %

en: Unweighted Subtable Valid N %
ar: جدول فرعي غير مرجح صالح N %

en: Row Valid N %
ar: الصف صالح N %

en: Unweighted Row Valid N %
ar: صف غير مرجح صالح N %

en: Column Valid N %
ar: العمود صالح N%

en: Unweighted Column Valid N %
ar: العمود غير الموزون صالح N %

en: Table Total N %
ar: إجمالي الجدول N %

en: Unweighted Table Total N %
ar: الجدول غير المرجح إجمالي العدد %

en: Layer Total N %
ar: إجمالي الطبقة N %

en: Unweighted Layer Total N %
ar: إجمالي الطبقة غير الموزونة N %

en: Layer Row Total N %
ar: إجمالي صف الطبقة N %

en: Unweighted Layer Row Total N %
ar: إجمالي صف الطبقة غير الموزون N %

en: Layer Column Total N %
ar: إجمالي عمود الطبقة N ٪

en: Unweighted Layer Column Total N %
ar: إجمالي عمود الطبقة غير الموزون N %

en: Subtable Total N %
ar: إجمالي الجدول الفرعي N %

en: Unweighted Subtable Total N %
ar: إجمالي الجدول الفرعي غير الموزون N %

en: Row Total N %
ar: إجمالي الصف N %

en: Unweighted Row Total N %
ar: إجمالي الصف غير الموزون N %

en: Column Total N %
ar: إجمالي العمود N%

en: Unweighted Column Total N %
ar: إجمالي العمود غير المرجح N %

en: Maximum
ar: الحد الأقصى

en: Unweighted Mean
ar: المتوسط غير الموزون

en: Unweighted Median
ar: الوسيط غير المرجح

en: Minimum
ar: الحد الأدنى

en: Unweighted Missing
ar: مفقود غير مرجح

en: Mode
ar: المنوال

en: Unweighted Mode
ar: وضع غير مرجح

en: Range
ar: المدى

en: Std Error of Mean
ar: خطأ قياسي في المتوسط

en: Unweighted Std Error of Mean
ar: الخطأ المعياري غير المرجح للمتوسط

en: Std Deviation
ar: الانحراف المعياري

en: Unweighted Std Deviation
ar: الانحراف المعياري غير المرجح

en: Sum
ar: مجموع

en: Unweighted Sum
ar: المجموع غير المرجح

en: Total N
ar: إجمالي N

en: Adjusted Total N
ar: المجموع المعدل N

en: Unweighted Total N
ar: المجموع غير المرجح ن

en: Valid N
ar: صالح N

en: Adjusted Valid N
ar: N الصحيح المعدّل

en: Unweighted Valid N
ar: غير مرجح صالح N

en: Variance
ar: التباين

en: Unweighted Variance
ar: التباين غير المرجح

en: Table Sum %
ar: مجموع الجدول %

en: Unweighted Table Sum %
ar: مجموع الجدول غير المرجح %

en: Layer Sum %
ar: مجموع الطبقة %

en: Unweighted Layer Sum %
ar: مجموع الطبقة غير المرجحة %

en: Layer Row Sum %
ar: مجموع صف الطبقة %

en: Unweighted Layer Row Sum %
ar: مجموع صف الطبقة غير الموزونة٪

en: Layer Column Sum %
ar: مجموع عمود الطبقة %

en: Unweighted Layer Column Sum %
ar: مجموع عمود الطبقة غير المرجح %

en: Subtable Sum %
ar: مجموع الجدول الفرعي %

en: Unweighted Subtable Sum %
ar: مجموع الجدول الفرعي غير المرجح %

en: Row Sum %
ar: مجموع الصف %

en: Unweighted Row Sum %
ar: مجموع الصف غير المرجح %

en: Column Sum %
ar: مجموع العمود%

en: Unweighted Column Sum %
ar: مجموع العمود غير المرجح %

en: Percentile %.2f
ar: النسبة المئوية %.2f

en: Unweighted Percentile %.2f
ar: النسبة المئوية غير الموزونة %.2f

en: Syntax error expecting number or string or range.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار الرقم أو السلسلة أو النطاق.

en: Syntax error in postcompute expression.
ar: خطأ في بناء الجملة في تعبير ما بعد الحساب.

en: The exponentiation operator (`**') is left-associative: `a**b**c' equals `(a**b)**c', not `a**(b**c)'.  To disable this warning, insert parentheses.
ar: عامل الأسي (`` ** ') هو ترابطي يسار: `` أ ** ب ** ج' يساوي `(أ ** ب) ** ج '، وليس` `أ ** (ب ** ج)'. لتعطيل هذا التحذير ، أدخل الأقواس.

en: Summary function %s applies only to multiple response sets.
ar: تنطبق وظيفة الملخص %s فقط على مجموعات الاستجابات المتعددة.

en: '%s' is not a multiple response set.
ar: لم يتم تعيين ردود متعددة باسم %s.

en: Summary function %s applies only to scale variables.
ar: تنطبق وظيفة الملخص %s فقط على متغيرات القياس.

en: '%s' is not a scale variable.
ar: '%s' ليس متغيرًا رقميًا.

en: Multiple response set support not implemented.
ar: لم يتم تنفيذ دعم مجموعة الاستجابة المتعددة.

en: Cannot use string variable %s as a scale variable.
ar: لا يمكن استخدام متغير السلسلة %s كمتغير مقياس.

en: Output format %s requires width 2 or greater.
ar: يتطلب تنسيق الإخراج %s العرض 2 أو أكبر.

en: Output format %s requires width greater than decimals.
ar: يتطلب تنسيق المخرجات %s عرضًا أكبر من الكسور العشرية.

en: Cannot nest scale variables.
ar: لا يمكن تداخل متغيرات المقياس.

en: This is an outer scale variable.
ar: هذا هو متغير النطاق الخارجي.

en: This is an inner scale variable.
ar: هذا هو متغير النطاق الداخلي.

en: Summaries may only be requested for categorical variables at the innermost nesting level.
ar: لا يجوز طلب الملخصات إلا للمتغيرات الفئوية على مستوى التداخل الأعمق.

en: This outer categorical variable has a summary.
ar: يحتوي هذا المتغير القاطع الخارجي على ملخص.

en: Subtotal
ar: المجموع الفرعي

en: Unknown postcompute &%s.
ar: حساب ما بعد الحساب غير معروف &%s.

en: Syntax error expecting category specification.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار مواصفات الفئة.

en: Failed to parse category specification as format %s: %s.
ar: فشل تحليل مواصفات الفئة كتنسيق %s: %s.

en: These categories include %zu instance of SUBTOTAL or HSUBTOTAL, so references from computed categories must refer to subtotals by position, e.g. SUBTOTAL[1]. | These categories include %zu instances of SUBTOTAL or HSUBTOTAL, so references from computed categories must refer to subtotals by position, e.g. SUBTOTAL[1].
ar[0]: تتضمن هذه الفئات %zu مثيل SUBTOTAL أو HSUBTOTAL ، لذا يجب أن تشير المراجع من الفئات المحسوبة إلى الإجماليات الفرعية حسب الموضع ، على سبيل المثال المجموع الفرعي [1].
ar[1]: تتضمن هذه الفئات %zu مثيل SUBTOTAL أو HSUBTOTAL ، لذا يجب أن تشير المراجع من الفئات المحسوبة إلى الإجماليات الفرعية حسب الموضع ، على سبيل المثال المجموع الفرعي [1].
ar[2]: تتضمن هذه الفئات %zu مثيل SUBTOTAL أو HSUBTOTAL ، لذا يجب أن تشير المراجع من الفئات المحسوبة إلى الإجماليات الفرعية حسب الموضع ، على سبيل المثال المجموع الفرعي [1].
ar[3]: تتضمن هذه الفئات %zu مثيل SUBTOTAL أو HSUBTOTAL ، لذا يجب أن تشير المراجع من الفئات المحسوبة إلى الإجماليات الفرعية حسب الموضع ، على سبيل المثال المجموع الفرعي [1].
ar[4]: تتضمن هذه الفئات %zu مثيل SUBTOTAL أو HSUBTOTAL ، لذا يجب أن تشير المراجع من الفئات المحسوبة إلى الإجماليات الفرعية حسب الموضع ، على سبيل المثال المجموع الفرعي [1].
ar[5]: تتضمن هذه الفئات %zu مثيل SUBTOTAL أو HSUBTOTAL ، لذا يجب أن تشير المراجع من الفئات المحسوبة إلى الإجماليات الفرعية حسب الموضع ، على سبيل المثال المجموع الفرعي [1].

en: This is the reference that lacks a position.
ar: وهذا هو المرجع الذي يفتقر إلى الموقف.

en: Computed category &%s references a category not included in the category list.
ar: الفئة المحسوبة & %s تشير إلى فئة غير مدرجة في قائمة الفئات.

en: This is the missing category.
ar: هذه هي الفئة المفقودة.

en: To fix the problem, add subtotals to the list of categories here.
ar: لإصلاح المشكلة، قم بإضافة الإجماليات الفرعية إلى قائمة الفئات هنا.

en: To fix the problem, add TOTAL=YES to the variable's CATEGORIES specification.
ar: لإصلاح المشكلة، أضف TOTAL=YES إلى مواصفات CATEGORIES للمتغير.

en: To fix the problem, add the missing category to the list of categories here.
ar: لإصلاح المشكلة، أضف الفئة المفقودة إلى قائمة الفئات هنا.

en: This category specification may be applied only to string variables, but this subcommand tries to apply it to numeric variable %s.
ar: قد يتم تطبيق مواصفات الفئة هذه فقط على متغيرات السلسلة، ولكن يحاول هذا الأمر الفرعي تطبيقها على المتغير الرقمي %s.

en: Data-dependent sorting is not implemented.
ar: لم يتم تنفيذ الفرز المعتمد على البيانات.

en: This category specification may be applied only to numeric variables, but this subcommand tries to apply it to string variable %s.
ar: قد يتم تطبيق مواصفات الفئة هذه فقط على المتغيرات الرقمية، ولكن يحاول هذا الأمر الفرعي تطبيقها على متغير السلسلة %s.

en: Custom Tables
ar: جداول مخصصة

en: Row Categories
ar: فئات الصف

en: Column Categories
ar: فئات العمود

en: Rows
ar: صفوف

en: Columns
ar: اعمدة

en: Layers
ar: طبقات

en: Category labels may not be moved to another axis when sorting by a summary function.
ar: لا يجوز نقل تسميات الفئات إلى محور آخر عند الفرز بواسطة دالة تلخيصية.

en: This syntax moves category labels to another axis.
ar: يقوم بناء الجملة هذا بنقل تسميات الفئات إلى محور آخر.

en: This syntax requests sorting by a summary function.
ar: يطلب بناء الجملة هذا الفرز حسب دالة التلخيص.

en: To move category labels from one axis to another, the variables whose labels are to be moved must be categorical, but %s is scale.
ar: لنقل تسميات الفئات من محور إلى آخر، يجب أن تكون المتغيرات التي سيتم نقل تسمياتها فئوية، ولكن %s هو مقياس.

en: To move category labels from one axis to another, the variables whose labels are to be moved must all have the same width, but %s has width %d and %s has width %d.
ar: لنقل تسميات الفئة من محور إلى آخر، يجب أن يكون للمتغيرات التي سيتم نقل تسمياتها نفس العرض، ولكن %s له عرض %d و%s له عرض %d.

en: To move category labels from one axis to another, the variables whose labels are to be moved must all have the same value labels, but %s and %s have different value labels.
ar: لنقل تسميات الفئات من محور إلى آخر، يجب أن تحتوي جميع المتغيرات التي سيتم نقل تسمياتها على نفس تسميات القيمة، ولكن يكون لـ %s و%s تسميات قيمة مختلفة.

en: To move category labels from one axis to another, the variables whose labels are to be moved must all have the same category specifications, but %s and %s have different category specifications.
ar: لنقل تسميات الفئة من محور إلى آخر، يجب أن تحتوي جميع المتغيرات التي سيتم نقل تسمياتها على نفس مواصفات الفئة، ولكن يكون لـ %s و%s مواصفات فئة مختلفة.

en: New definition of &%s will override the previous definition.
ar: التعريف الجديد لـ &%s سيتجاوز التعريف السابق.

en: This is the previous definition.
ar: هذا هو التعريف السابق.

en: Unknown computed category &%s.
ar: فئة محسوبة غير معروفة &%s.

en: MINCOLWIDTH must not be greater than MAXCOLWIDTH.
ar: يجب ألا يكون MINCOLWIDTH أكبر من MAXCOLWIDTH.

en: TABLE must appear before this subcommand.
ar: يجب أن يظهر TABLE قبل هذا الأمر الفرعي.

en: At least one variable must be specified.
ar: يجب تحديد متغير واحد على الأقل.

en: Scale variables may appear only on one axis.
ar: قد تظهر متغيرات القياس على محور واحد فقط.

en: This scale variable appears on the rows axis.
ar: يظهر متغير المقياس هذا على محور الصفوف.

en: This scale variable appears on the columns axis.
ar: يظهر متغير المقياس هذا على محور الأعمدة.

en: This scale variable appears on the layer axis.
ar: يظهر متغير المقياس هذا على محور الطبقة.

en: Summaries may appear only on one axis.
ar: قد تظهر الملخصات على محور واحد فقط.

en: This variable on the rows axis has a summary.
ar: يحتوي هذا المتغير الموجود على محور الصفوف على ملخص.

en: This variable on the columns axis has a summary.
ar: يحتوي هذا المتغير على محور الأعمدة على ملخص.

en: This variable on the layers axis has a summary.
ar: يحتوي هذا المتغير الموجود على محور الطبقات على ملخص.

en: This is a scale variable, so it always has a summary even if the syntax does not explicitly specify one.
ar: هذا متغير مقياس، لذا فهو دائمًا يحتوي على ملخص حتى لو لم يحدد بناء الجملة واحدًا بشكل صريح.

en: ROWLABELS and COLLABELS may not both be specified.
ar: قد لا يتم تحديد كل من ROWLABELS وCOLLABELS.

en: This is the first specification.
ar: هذه هي المواصفات الأولى.

en: This is the second specification.
ar: وهذه هي المواصفات الثانية.

en: Support for SIGTEST not yet implemented.
ar: لم يتم تنفيذ دعم SIGTEST بعد.

en: Support for COMPARETEST not yet implemented.
ar: دعم COMPARETEST لم يتم تنفيذه بعد.

en: This subcommand must appear before TABLE.
ar: يجب أن يظهر هذا الأمر الفرعي قبل TABLE.

en: The %s subcommand may only be used within %s.
ar: يمكن استخدام الأمر الفرعي %s فقط داخل %s.

en: Only one of FIXED, FREE, or LIST may be specified.
ar: يمكن تحديد واحد فقط من Fixed أو FREE أو LIST.

en: Syntax error expecting TAB or delimiter string.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار TAB أو سلسلة المحدد.

en: Encoding should not be specified for inline data. It will be ignored.
ar: لا ينبغي تحديد الترميز للبيانات المضمنة. سيتم تجاهله.

en: The %s subcommand may be used only with %s.
ar: يمكن استخدام الأمر الفرعي %s فقط مع %s.

en: Cannot advance to record %d when RECORDS=%d is specified.
ar: لا يمكن التقدم لسجل %d عند تحديد RECORDS = %d.

en: %s is a duplicate variable name.
ar: %s هو اسم متغير مكرر.

en: There is already a variable %s of a different type.
ar: يوجد بالفعل متغير %s من نوع مختلف.

en: There is already a string variable %s of a different width.
ar: يوجد بالفعل متغير سلسلة %s بعرض مختلف.

en: Cannot place variable %s on record %d when RECORDS=%d is specified.
ar: لا يمكن وضع المتغير %s في السجل %d عند تحديد RECORDS = %d.

en: No fields were specified.  At least one is required.
ar: لم يتم تحديد الحقول. مطلوب واحد على الأقل.

en: Quoted string extends beyond end of line.
ar: تمتد السلسلة المقتبسة إلى ما بعد نهاية السطر.

en: Missing delimiter following quoted string.
ar: المحدد مفقود بعد السلسلة المقتبسة.

en: Data for variable %s is not valid as format %s: %s
ar: بيانات المتغير %s غير صالحة كتنسيق %s: %s

en: Partial case of %d of %d records discarded.
ar: تم تجاهل الحالة الجزئية لسجلات %d من %d.

en: Partial case discarded.  The first variable missing was %s.
ar: تم تجاهل الحالة الجزئية. المتغير الأول المفقود هو %s.

en: Missing value(s) for all variables from %s onward.  These will be filled with the system-missing value or blanks, as appropriate.
ar: قيمة (قيم) مفقودة لجميع المتغيرات بدءًا من %s فصاعدًا. سيتم ملؤها بالقيمة أو الفراغات المفقودة من النظام ، حسب الاقتضاء.

en: Record ends in data not part of any field.
ar: سجل ينتهي في بيانات ليست جزءا من أي مجال.

en: Reading %d record from %s. | Reading %d records from %s.
ar[0]: قراءة سجل %d من %s.
ar[1]: قراءة سجل %d من %s.
ar[2]: قراءة سجل %d من %s.
ar[3]: قراءة سجل %d من %s.
ar[4]: قراءة سجل %d من %s.
ar[5]: قراءة سجل %d من %s.

en: Record
ar: تسجيل

en: Format
ar: التنسيق

en: Reading free-form data from %s.
ar: قراءة البيانات الحرة من %s.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: data file
ar: ملف البيانات

en: Could not open `%s' for reading as a data file: %s.
ar: تعذر فتح "%s" للقراءة كملف بيانات: %s.

en: Could not read `%s' as a text file with encoding `%s': %s.
ar: تعذرت قراءة "%s" كملف نصي بترميز "%s": %s.

en: Missing %s while reading inline data.  This probably indicates a missing or incorrectly formatted %s command.  %s must appear by itself on a single line with exactly one space between words.
ar: مفقود %s أثناء قراءة البيانات المضمنة. ربما يشير هذا إلى وجود أمر %s مفقود أو منسق بشكل غير صحيح. يجب أن يظهر %s بمفرده في سطر واحد مع وجود مسافة واحدة بين الكلمات.

en: Error reading file %s: %s.
ar: خطأ في قراءة الملف %s: %s.

en: Unexpected end of file in partial record reading %s.
ar: نهاية غير متوقعة للملف في قراءة السجل الجزئي %s.

en: Corrupt block descriptor word at offset 0x%lx in %s.
ar: كلمة واصف كتلة تالفة عند الإزاحة 0x %lx في %s.

en: Corrupt record descriptor word at offset 0x%lx in %s.
ar: كلمة واصف السجل تالفة عند الإزاحة 0x %lx في %s.

en: Corrupt record size at offset 0x%lx in %s.
ar: حجم السجل تالف عند الإزاحة 0x %lx في %s.

en: Record exceeds remaining block length.
ar: تجاوز السجل طول الكتلة المتبقية.

en: Attempt to read beyond end-of-file on file %s.
ar: محاولة قراءة ما وراء نهاية الملف بالملف %s.

en: Attempt to read beyond %s.
ar: حاول القراءة بعد %s.

en: This command is not valid here since the current input program does not access the inline file.
ar: هذا الأمر غير صالح هنا لأن برنامج الإدخال الحالي لا يصل إلى الملف المضمن.

en: An error occurred while opening `%s' for writing as a data file: %s.
ar: حدث خطأ أثناء فتح "%s" للكتابة كملف بيانات: %s.

en: I/O error occurred writing data file `%s'.
ar: حدث خطأ I / O أثناء كتابة ملف البيانات "%s".

en: There is no dataset named %s.
ar: لا توجد مجموعة بيانات باسم %s.

en: Datasets
ar: مجموعات البيانات

en: unnamed dataset
ar: مجموعة بيانات غير مسماة

en: Only %s is currently implemented.
ar: يتم تنفيذ %s فقط حاليًا.

en: String must contain exactly one token.
ar: يجب أن تحتوي السلسلة على رمز مميز واحد بالضبط.

en: Only one of !TOKENS, !CHAREND, !ENCLOSE, or !CMDEND is allowed.
ar: واحد فقط من! الرموز ،! CHAREND ،! ENCLOSE ، أو! CMDEND مسموح به.

en: Syntax error expecting macro body or !ENDDEFINE.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع نص الماكرو أو !ENDDEFINE.

en: Positional parameters must precede keyword parameters.
ar: يجب أن تسبق المعلمات الموضعية معلمات الكلمات الرئيسية.

en: Here is a previous keyword parameter.
ar: هنا معلمة الكلمة الرئيسية السابقة.

en: Keyword macro parameter must be named in definition without "!" prefix.
ar: يجب تسمية معلمة الماكرو للكلمة الرئيسية في التعريف بدون "!" بادئة.

en: Cannot use macro keyword "%s" as an argument name.
ar: لا يمكن استخدام الكلمة الأساسية للماكرو "%s" كاسم وسيطة.

en: !DEFAULT is allowed only once per argument.
ar: !DEFAULT مسموح به مرة واحدة فقط لكل وسيطة.

en: %s may not be used when there are pending transformations (use %s to execute transformations).
ar: لا يجوز استخدام %s عند وجود تحويلات معلقة (استخدم %s لتنفيذ التحويلات).

en: %s may not be used after %s.
ar: لا يجوز استخدام %s بعد %s.

en: %s may not be used to delete all variables from the active dataset dictionary.  Use %s instead.
ar: لا يجوز استخدام %s لحذف جميع المتغيرات من قاموس مجموعة البيانات النشط. استخدم %s بدلاً من ذلك.

en: S.E. Mean
ar: الخطأ المعياري للمتوسط

en: Std Dev
ar: الانحراف المعياري

en: Kurtosis
ar: التفلطح

en: S.E. Kurt
ar: الخطأ المعياري للتفلطح

en: Skewness
ar: الالتواء

en: S.E. Skew
ar: الخطأ المعياري للالتواء

en: Z-score variable name %s would be a duplicate variable name.
ar: سيكون اسم متغير Z- النتيجة %s اسم متغير مكررًا.

en: DESCRIPTIVES with Z scores ignores TEMPORARY.  Temporary transformations will be made permanent.
ar: تتجاهل الأوصاف ذات درجات Z المؤقتة. ستكون التحويلات المؤقتة دائمة.

en: Ran out of generic names for Z-score variables.  There are only 126 generic names: ZSC001-ZSC099, STDZ01-STDZ09, ZZZZ01-ZZZZ09, ZQZQ01-ZQZQ09.
ar: نفدت الأسماء العامة لمتغيرات النتيجة Z. لا يوجد سوى 126 اسمًا عامًا: ZSC001-ZSC099، STDZ01-STDZ09، ZZZZ01-ZZZZ09، ZQZQ01-ZQZQ09.

en: Mapping of Variables to Z-scores
ar: تعيين المتغيرات إلى درجات Z

en: Names
ar: أسماء

en: Source
ar: المصدر

en: Target
ar: هدف

en: Internal error processing Z scores.  Please report this to %s.
ar: خطأ داخلي في معالجة درجات Z. الرجاء الإبلاغ عن هذا إلى %s.

en: Z-score of %s
ar: درجة Z لـ %s

en: Valid N (listwise)
ar: صالح N (تسلسلي)

en: Missing N (listwise)
ar: مفقود N (تسلسلي)

en: ELSE IF is not allowed following ELSE within DO IF...END IF.
ar: ELSE IF غير مسموح به بعد ELSE ضمن DO IF ... END IF.

en: Only one ELSE is allowed within DO IF...END IF.
ar: مسموح ببرنامج ELSE واحد فقط داخل DO IF ... END IF.

en: This is the location of the previous ELSE clause.
ar: هذا هو موقع جملة ELSE السابقة.

en: This is the location of the DO IF command.
ar: هذا هو موقع الأمر DO IF.

en: This command cannot appear outside DO IF...END IF.
ar: لا يمكن أن يظهر هذا الأمر خارج DO IF ... END IF.

en:  (missing)
ar:  (مفقود)

en: Boxplot of %s vs. %s
ar: مخطط صندوقي لـ %s مقابل %s

en: Boxplot of %s
ar: مخطط صندوقي لـ %s

en: Boxplot
ar: مخطط صندوقي

en: Not creating NP plot because data set is empty.
ar: لا يتم إنشاء مخطط NP لأن مجموعة البيانات فارغة.

en: Not creating spreadlevel chart for %s
ar: عدم إنشاء مخطط ذو مستوى انتشار لـ %s

en: User-missing value.
ar: قيمة مفقودة من قبل المستخدم.

en: Percentiles
ar: النسب المئوية

en: Weighted Average
ar: المعدل المرجح

en: Tukey's Hinges
ar: مفصلات توكي

en: Dependent Variables
ar: المتغيرات التابعة

en: Tests of Normality
ar: اختبارات الحالة الطبيعية

en: Shapiro-Wilk
ar: شابيرو ويلك

en: Statistic
ar: الإحصائيات

en: Sig.
ar: المعنوية

en: Aspect
ar: جانب

en: Std. Error
ar: الخطأ المعياري

en: %g%% Confidence Interval for Mean
ar: %g%% النسبة المئوية لفترة الثقة للمتوسط

en: Lower Bound
ar: الحد الأدنى

en: Upper Bound
ar: الحد الأعلى

en: 5% Trimmed Mean
ar: 5٪ متوسط مقصوص

en: Interquartile Range
ar: المدى الربيعي

en: Extreme Values
ar: القيم المتطرفة

en: Case Number
ar: رقم الحالة

en: Order
ar: طلب

note: TRANSLATORS: This is a noun, not an adjective.
en: Extreme
ar: شديد

en: Highest
ar: أعلى

en: Lowest
ar: أدنى

en: Case Processing Summary
ar: ملخص انجاز الحالة

en: %s and %s are mutually exclusive.
ar: %s و %s متنافيتان.

en: Matrix input for %s must be either COV or CORR
ar: يجب أن يكون إدخال المصفوفة لـ %s إما COV أو CORR

en: Factor analysis on a single variable is not useful.
ar: تحليل العامل على متغير واحد غير مفيد.

en: Component Number
ar: رقم المكون

en: Factor Number
ar: رقم العامل

en: Communalities
ar: المجتمعات

en: Initial
ar: مبدئي

en: Extraction
ar: اِستِخلاص

en: Component
ar: مكون

en: Total Variance Explained
ar: شرح التباين الكلي

en: % of Variance
ar: % من التباين

en: Cumulative %
ar: النسبة التراكمية

en: Phase
ar: مرحلة

en: Initial Eigenvalues
ar: قيم ايكن الأولية

en: Extraction Sums of Squared Loadings
ar: استخلاص مجاميع الأحمال المربعة

en: Rotation Sums of Squared Loadings
ar: المجموع المدور للأحمال المربعة

en: Factor Correlation Matrix
ar: مصفوفة عامل الارتباط

en: Factor 2
ar: العامل 2

en: Anti-Image Matrices
ar: المصفوفات المضادة للصور

en: Anti-image Covariance
ar: تغاير عكس للصورة

en: Anti-image Correlation
ar: مكافحة ارتباط الصورة

en: Correlation Matrix
ar: مصفوفة الارتباط

en: Correlation
ar: ارتباط

en: Determinant
ar: محدد

en: Covariance Matrix
ar: مصفوفة التغاير

en: The dataset contains no complete observations. No analysis will be performed.
ar: لا تحتوي مجموعة البيانات على ملاحظات كاملة. لن يتم إجراء أي تحليل.

en: The dataset has no covariance matrix or a correlation matrix along with standard deviations.
ar: لا تحتوي مجموعة البيانات على مصفوفة تغاير أو مصفوفة ارتباط إلى جانب الانحرافات المعيارية.

en: Analysis N
ar: تحليل N

en: KMO and Bartlett's Test
ar: KMO واختبار بارتليت

en: Kaiser-Meyer-Olkin Measure of Sampling Adequacy
ar: قياس Kaiser-Meyer-Olkin لكفاية أخذ العينات

en: Bartlett's Test of Sphericity
ar: اختبار بارتليت الكروية

en: Approx. Chi-Square
ar: مربع كاي التقريبي

en: The %s criteria result in zero factors extracted. Therefore no analysis will be performed.
ar: معايير %s ينتج عنها صفر عوامل مستخرجة. لذلك لن يتم إجراء أي تحليل.

en: The %s criteria result in more factors than variables, which is not meaningful. No analysis will be performed.
ar: ينتج عن المعايير %s عوامل أكثر من المتغيرات ، وهذا ليس له معنى. لن يتم إجراء أي تحليل.

en: Component Matrix
ar: مصفوفة المكون

en: Factor Matrix
ar: مصفوفة العامل

en: Pattern Matrix
ar: مصفوفة النمط

en: Structure Matrix
ar: مصفوفة الهيكل

en: Rotated Component Matrix
ar: مصفوفة المكونات المستديرة

en: Rotated Factor Matrix
ar: مصفوفة العامل المستدير

en: File handle %s is already defined.  Use %s before redefining a file handle.
ar: تم تعريف مقبض الملف %s بالفعل. استخدم %s قبل إعادة تعريف مقبض الملف.

en: %s must be specified with %s.
ar: يجب تحديد %s بـ %s.

en: The specified file mode requires LRECL.  Assuming %zu-character records.
ar: يتطلب منوال الملف المحدد LRECL. بافتراض أن عدد السجلات المكونة من %zu حرف.

en: No file handle named %s.
ar: لا يوجد معالج ملف باسم %s.

en: file
ar: ملف

en: inline file
ar: ملف مضمّن

en: Syntax error expecting a file name or handle name.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار اسم ملف أو اسم مؤشر.

en: Handle for %s not allowed here.
ar: التعامل مع %s غير مسموح به هنا.

en: %s ignores %s.  Temporary transformations will be made permanent.
ar: %s يتجاهل %s. ستكون التحويلات المؤقتة دائمة.

en: Could not create temporary file for %s.
ar: تعذر إنشاء ملف مؤقت لـ %s.

en: Error rewinding %s file: %s.
ar: خطأ في إرجاع ملف %s: %s.

en: Error creating %s source file.
ar: خطأ في إنشاء ملف المصدر %s.

en: Error reading %s file: %s.
ar: خطأ في قراءة ملف %s: %s.

en: Unexpected end of file reading %s file.
ar: نهاية غير متوقعة لقراءة الملف %s ملف.

en: Error seeking %s source file: %s.
ar: خطأ في البحث عن ملف المصدر %s: %s.

en: Error writing %s source file: %s.
ar: خطأ في كتابة ملف المصدر %s: %s.

en: Error rewinding %s source file: %s.
ar: خطأ في إرجاع ملف المصدر %s: %s.

en: Error reading %s temporary file: %s.
ar: خطأ في قراءة %s الملف المؤقت: %s.

en: Unexpected end of file reading %s temporary file.
ar: نهاية غير متوقعة لقراءة الملف %s ملف مؤقت.

en: Frequency
ar: التكرار

en: Valid Percent
ar: النسبة المئوية الصالحة

en: Cumulative Percent
ar: النسبة التراكمية

en: Omitting pie chart for %s, which has only %d unique values.
ar: حذف المخطط الدائري لـ %s ، الذي يحتوي على %d فقط من القيم الفريدة.

en: Omitting pie chart for %s, which has over 50 unique values.
ar: حذف المخطط الدائري لـ %s ، والذي يحتوي على أكثر من 50 قيمة فريدة.

en: Omitting bar chart, which has no values.
ar: حذف مخطط شريطي لا يحتوي على قيم.

en: Ranks
ar: الرتب

en: Mean Rank
ar: الرتبة المتوسطة

en: Kendall's W
ar: كندل دبليو

en: Chi-Square
ar: مربع كاي

en: error reading file `%s'
ar: خطأ في قراءة الملف "%s"

en: FIXED and DELIMITED arrangements are mutually exclusive.
ar: الترتيبات الثابتة والمحدودة لا تتعارض مع بعضها البعض.

en: This syntax requires %s arrangement.
ar: يتطلب بناء الجملة هذا ترتيبًا %s.

en: Ignoring obsolete IMPORTCASES subcommand.  (N OF CASES or SAMPLE may be used to substitute.)
ar: تجاهل الأمر الفرعي IMPORTCASES المتقادم. (يمكن استخدام N OF CASES أو SAMPLE كبديل.)

en: In compatible syntax mode, the QUALIFIER string must contain exactly one character.
ar: في وضع بناء الجملة المتوافق ، يجب أن تحتوي سلسلة QUALIFIER على حرف واحد بالضبط.

en: %s: Data file dictionary has no variables.
ar: %s: لا يحتوي قاموس ملف البيانات على متغيرات.

en: Multivariate analysis is not yet implemented.
ar: لم يتم تنفيذ التحليل متعدد المتغيرات بعد.

en: Tests of Between-Subjects Effects
ar: اختبارات التأثيرات بين الموضوعات

en: Type I Sum Of Squares
ar: مجموع المربعات للنوع 1

en: Type II Sum Of Squares
ar: مجموع المربعات للنوع 2

en: Type III Sum Of Squares
ar: مجموع المربعات للنوع 3

en: Mean Square
ar: مربع المتوسط

en: Corrected Model
ar: النموذج المصحح

en: Model
ar: نموذج

en: Intercept
ar: تقاطع

en: Error
ar: خطأ

en: Corrected Total
ar: الإجمالي المصحح

en: Percentage
ar: النسبة المئوية

en: Cumulative Count
ar: العدد التراكمي

en: %s vs. %s by %s
ar: %s في مقابل %s بواسطة %s

en: %s vs. %s
ar: %s ضد %s

en: Maximum number of scatterplot categories reached. Your BY variable has too many distinct values. The coloring of the plot will not be correct.
ar: تم الوصول إلى الحد الأقصى لعدد فئات مخطط انتشار. يحتوي متغير BY على عدد كبير جدًا من القيم المميزة. لن يكون تلوين المخطط صحيحًا.

en: %s of %s
ar: ‫%s من %s

en: Only one chart type is allowed.
ar: يسمح فقط بنوع مخطط واحد.

en: Only one variable is allowed.
ar: يسمح فقط لمتغير واحد.

en: %s: Command exited with status %d.
ar: %s: الأمر تم الخروج منه بالحالة %d.

en: Failed to create temporary file (%s).
ar: فشل إنشاء ملف مؤقت (%s).

en: /dev/null: Failed to open (%s).
ar: / dev / null: فشل في الفتح (%s).

en: Couldn't fork: %s.
ar: تعذر تفرع: %s.

en: Failed to set process group.
ar: فشل في تعيين مجموعة العملية.

en: Failed to set timeout.
ar: فشل تعيين المهلة.

en: While running "%s", waiting for child process failed (%s).
ar: أثناء تشغيل "%s" ، فشل انتظار العملية الفرعية (%s).

en: Command "%s" timed out.
ar: انتهت مهلة الأمر "%s".

en: Command "%s" terminated by signal %d.
ar: تم إنهاء الأمر "%s" بالإشارة %d.

en: Command or shell not found
ar: أمر أو قذيفة غير موجود

en: Could not invoke command or shell
ar: تعذر استدعاء الأمر أو القشرة

en: Command "%s" exited with status %d (%s).
ar: تم إنهاء الأمر "%s" بالحالة %d (%s).

en: Command "%s" exited with status %d.
ar: تم إنهاء الأمر "%s" بالحالة %d.

en: Command "%s" output could not be read (%s).
ar: تعذر قراءة إخراج الأمر "%s" (%s).

en: Time limit not supported on this platform.
ar: المهلة الزمنية غير مدعومة في هذا النظام الأساسي.

en: Can't find `%s' in include file search path.
ar: لا يمكن العثور على "%s" في تضمين مسار بحث الملف.

en: Unexpected end-of-file within %s.
ar: نهاية غير متوقعة للملف داخل %s.

en: Input program does not contain %s or %s.
ar: لا يحتوي برنامج الإدخال على %s أو %s.

en: Input program did not create any variables.
ar: لم ينشئ برنامج الإدخال أي متغيرات.

en: REREAD: Column numbers must be positive finite numbers.  Column set to 1.
ar: إعادة: يجب أن تكون أرقام الأعمدة أرقامًا محدودة موجبة. تم تعيين العمود على 1.

en: Jonckheere-Terpstra Test
ar: اختبار Jonckheere-Terpstra

en: Number of levels in %s
ar: عدد المستويات في %s

en: Observed J-T Statistic
ar: إحصائية J-T تمت ملاحظتها

en: Mean J-T Statistic
ar: متوسط J-T الإحصائية

en: Std. Deviation of J-T Statistic
ar: الانحراف المعياري لإحصاء J-T

en: Std. J-T Statistic
ar: إحصائية J-T المعيارية

en: Asymp. Sig. (2-tailed)
ar: معنوية تقريبية (ثنائية الذيل)

en: One-Sample Kolmogorov-Smirnov Test
ar: اختبار كولموكوروف سميرنوف من عينة واحدة

en: Uniform Parameters
ar: معلمات منتظمة

en: Normal Parameters
ar: المعلمات الطبيعية

en: Poisson Parameters
ar: معلمات بواسون

en: Exponential Parameters
ar: المعلمات الأسية

en: Most Extreme Differences
ar: معظم الاختلافات الشديدة

en: Absolute
ar: مطلق

en: Positive
ar: إيجابي

en: Negative
ar: سلبي

en: Kolmogorov-Smirnov Z
ar: كولموكوروف سميرنوف Z

en: All predicted values are either 1 or 0
ar: جميع القيم المتوقعة هي إما 1 أو 0

en: Dependent variable's values are not dichotomous.
ar: قيم المتغير التابع ليست ثنائية التفرع.

en: Category %s does not have at least two distinct values. Logistic regression will not be run.
ar: لا تحتوي الفئة %s على قيمتين مميزتين على الأقل. لن يتم تشغيل الانحدار اللوجستي.

en: Estimation terminated at iteration number %d because parameter estimates changed by less than %g
ar: تم إنهاء التقدير برقم التكرار %d لأن تقديرات المعلمات تغيرت بنسبة أقل من %g

en: Estimation terminated at iteration number %d because Log Likelihood decreased by less than %g%%
ar: تم إنهاء التقدير برقم التكرار %d لأن احتمال السجل انخفض بنسبة أقل من %g%%

en: Estimation terminated at iteration number %d because maximum iterations has been reached
ar: تم إنهاء التقدير برقم التكرار %d لأنه تم الوصول إلى الحد الأقصى من التكرارات

en: Dependent Variable Encoding
ar: ترميز متغير تابع

en: Mapping
ar: إعادة المتغيرات

en: Internal Value
ar: القيمة الداخلية

en: Original Value
ar: القيمة الأصلية

en: Variables in the Equation
ar: المتغيرات في المعادلة

en: S.E.
ar: الخطأ المعياري.

en: Wald
ar: والد

en: Exp(B)
ar: إكسب (ب)

en: %d%% CI for Exp(B)
ar: %d%% CI لـ Exp (B)

en: Step 1
ar: الخطوة الاولى

en: Constant
ar: مستمر

en: Model Summary
ar: ملخص نموذج

en: -2 Log likelihood
ar: -2 سجل احتمالية

en: Cox & Snell R Square
ar: كوكس & مربع R لسنيل

en: Nagelkerke R Square
ar: مربع Nagelkerke R

en: Step
ar: خطوة

en: Unweighted Cases
ar: حالات غير مرجحة

en: Included in Analysis
ar: المدرجة في التحليل

en: Missing Cases
ar: حالات مفقودة

en: Categorical Variables' Codings
ar: ترميزات المتغيرات الفئوية

en: Codings
ar: ترميزات

en: Parameter coding
ar: ترميز المعلمة

en: Categories
ar: التصنيفات

en: Classification Table
ar: جدول التصنيف

en: Predicted
ar: وتوقع

en: Percentage Correct
ar: النسبة المئوية صحيحة

en: Observed
ar: لاحظ

en: Overall Percentage
ar: النسبة الإجمالية

en: This command cannot appear outside LOOP...END LOOP.
ar: لا يمكن أن يظهر هذا الأمر خارج LOOP ... END LOOP.

en: Only one index clause may be specified.
ar: يمكن تحديد جملة فهرس واحدة فقط.

en: Sum of Ranks
ar: مجموع الرتب

en: Mann-Whitney U
ar: مان ويتني يو

en: Wilcoxon W
ar: ويلكوكسن دبليو

en: Unknown row type "%.*s".
ar: نوع الصف غير معروف "%.*s".

en: Extraneous data expecting end of line.
ar: بيانات غريبة تتوقع نهاية السطر.

en: N record is not allowed with N subcommand.  Ignoring N record.
ar: سجل N غير مسموح به مع الأمر الفرعي N. تجاهل سجل N.

en: Data contains pooled row type %s not included in CONTENTS.
ar: تحتوي البيانات على نوع صف مجمع %s غير مدرج في المحتويات.

en: Data contains with-factors row type %s not included in CONTENTS.
ar: تحتوي البيانات على نوع صف مع عوامل %s غير مدرج في المحتويات.

en: Matrix %s had %zu rows but %zu rows were expected.
ar: %s تحتوي المصفوفة على %zu من الصفوف ولكن كان من المتوقع وجود %zu من الصفوف.

en: VARIABLES may not include VARNAME_.
ar: لا تشتمل VARIABLES على VARNAME_.

en: ROWTYPE_ is not allowed on SPLIT or FACTORS.
ar: ROWTYPE_ غير مسموح به على SPLIT أو FACTORS.

en: %s may not appear on both SPLIT and FACTORS.
ar: %s قد لا تظهر في كل من SPLIT و FACTORS.

en: FORMAT=FULL and FORMAT=NODIAGONAL are mutually exclusive.
ar: FORMAT = FULL و FORMAT = NODIAGONAL متنافيان.

en: CELLS is ignored when VARIABLES includes ROWTYPE_
ar: _يتم تجاهل الخلية عندما تتضمن المتغيرات نوع الصف

en: CELLS is required when factor variables are specified and VARIABLES does not include ROWTYPE_.
ar: _تكون الخلايا مطلوبة عندما يتم تحديد متغيرات العامل ولا تتضمن المتغيرات نوع الصف.

en: CONTENTS was not specified and VARIABLES does not include ROWTYPE_.  Assuming CONTENTS=CORR.
ar: _لم يتم تحديد المحتويات ولا تتضمن المتغيرات نوع الصف. نفترض CONTENTS=CORR.

en: At least one continuous variable is required.
ar: مطلوب متغير واحد مستمر على الأقل.

en: VARIABLES includes ROWTYPE_ but the continuous variables are not the last ones on VARIABLES.
ar: _تتضمن المتغيرات نوع الصف لكن المتغيرات المستمرة ليست الأخيرة في قائمة المتغيرات.

en: Cannot specify N on CONTENTS along with the N subcommand.
ar: لا يمكن تحديد N في CONTENTS مع الأمر الفرعي N.

en: Matrix dataset lacks a variable called %s.
ar: تفتقر مجموعة بيانات المصفوفة إلى متغير يسمى %s.

en: Matrix dataset variable %s should be of string type.
ar: يجب أن يكون متغير مجموعة بيانات المصفوفة %s من نوع سلسلة.

en: Variable %s must precede %s in matrix file dictionary.
ar: يجب أن يسبق المتغير %s %s في قاموس ملف المصفوفة.

en: Matrix dataset variable %s should be numeric.
ar: يجب أن يكون متغير مجموعة بيانات المصفوفة %s رقميًا.

en: Matrix dataset does not have any continuous variables.
ar: لا تحتوي مجموعة بيانات المصفوفة على أي متغيرات مستمرة.

en: %s matrix has %zu columns but %zu rows named variables to be analyzed (and %zu rows named unknown variables).
ar: %s تحتوي المصفوفة على %zu من الأعمدة ولكن %zu من الصفوف تسمى المتغيرات المراد تحليلها (و %zu من الصفوف المسماة متغيرات غير معروفة).

en: Matrix function %s requires %zu argument. | Matrix function %s requires %zu arguments.
ar[0]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة %zu.
ar[1]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة %zu.
ar[2]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة %zu.
ar[3]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة %zu.
ar[4]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة %zu.
ar[5]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة %zu.

en: Matrix function %s requires 1 or 2 arguments, but %zu was provided. | Matrix function %s requires 1 or 2 arguments, but %zu were provided.
ar[0]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة واحدة أو وسيطتين ، ولكن تم توفير %zu.
ar[1]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة واحدة أو وسيطتين ، ولكن تم توفير %zu.
ar[2]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة واحدة أو وسيطتين ، ولكن تم توفير %zu.
ar[3]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة واحدة أو وسيطتين ، ولكن تم توفير %zu.
ar[4]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة واحدة أو وسيطتين ، ولكن تم توفير %zu.
ar[5]: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة واحدة أو وسيطتين ، ولكن تم توفير %zu.

en: Matrix function %s requires at least one argument.
ar: تتطلب دالة المصفوفة %s وسيطة واحدة على الأقل.

en: Unknown variable %s.
ar: متغير غير معروف %s.

en: Syntax error expecting matrix expression.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار تعبير المصفوفة.

en: Input to CHOL function is not positive-definite.
ar: الإدخال إلى دالة CHOL ليس محددًا بشكل إيجابي.

en: Column %zu in DESIGN argument has constant value.
ar: العمود %zu في تصميم الوسيطة له قيمة ثابتة.

en: Argument of EVAL must be symmetric.
ar: يجب أن تكون الوسيطة EVAL متماثلة.

en: GSCH requires its argument to have at least as many columns as rows, but it has dimensions %zu×%zu.
ar: تتطلب GSCH أن تحتوي الوسيطة الخاصة بها على عدد من الأعمدة يساوي عدد الصفوف على الأقل ، ولكن لها أبعاد %zu × %zu.

en: %zu×%zu argument to GSCH contains only %zu linearly independent columns.
ar: تحتوي الوسيطة %zu × %zu لـ GSCH على %zu من الأعمدة المستقلة خطيًا فقط.

en: Arguments 2 and 3 to RESHAPE must be integers.
ar: يجب أن تكون الوسيطتان 2 و 3 لإعادة التشكيل أعدادًا صحيحة.

en: Product of RESHAPE size arguments (%zu×%zu = %zu) differs from product of matrix dimensions (%zu×%zu = %zu).
ar: يختلف ناتج وسيطات حجم RESHAPE (%zu × %zu = %zu) عن منتج أبعاد المصفوفة (%zu × %zu = %zu).

en: SOLVE arguments must have the same number of rows.
ar: يجب أن تحتوي وسيطات SOLVE على نفس عدد الصفوف.

en: Argument 1 has dimensions %zu×%zu.
ar: الوسيطة 1 لها أبعاد %zu × %zu.

en: Argument 2 has dimensions %zu×%zu.
ar: الوسيطة 2 لها أبعاد %zu × %zu.

en: Scalar argument to SWEEP must be integer.
ar: يجب أن تكون الوسيطة العددية لـ SWEEP عددًا صحيحًا.

en: Scalar argument to SWEEP must be integer less than or equal to the smaller of the matrix argument's rows and columns.
ar: يجب أن تكون الوسيطة العددية لـ SWEEP عددًا صحيحًا أقل من أو يساوي أصغر صفوف وأعمدة وسيطة المصفوفة.

en: Product of arguments to UNIFORM exceeds memory size.
ar: نتاج الوسيطات إلى UNIFORM يتجاوز حجم الذاكرة.

en: The operands of %s must have the same dimensions or one must be a scalar.
ar: يجب أن يكون لمعاملات %s نفس الأبعاد أو يجب أن يكون أحدهما عددًا.

en: The left-hand operand is a %zu×%zu matrix.
ar: المعامل الأيسر مصفوفة %zu × %zu.

en: The right-hand operand is a %zu×%zu matrix.
ar: المعامل الأيمن مصفوفة %zu × %zu.

en: Matrices not conformable for multiplication.
ar: المصفوفات غير مطابقة للضرب.

en: Matrix exponentation with ** requires a square matrix on the left-hand size, not one with dimensions %zu×%zu.
ar: يتطلب أس المصفوفة بـ ** مصفوفة مربعة بالحجم الأيسر ، وليست مصفوفة بأبعاد %zu × %zu.

en: Matrix exponentiation with ** requires a scalar on the right-hand side, not a matrix with dimensions %zu×%zu.
ar: يتطلب أس المصفوفة بـ ** عددًا على الجانب الأيمن ، وليس مصفوفة بأبعاد %zu × %zu.

en: Exponent %.1f in matrix exponentiation is non-integer or outside the valid range.
ar: الأس %.1f في أس المصفوفة ليس عددًا صحيحًا أو يقع خارج المدى الصالح.

en: This operand is a %zu×%zu matrix.
ar: هذا المعامل عبارة عن مصفوفة %zu × %zu.

en: This operand with value %g is outside the supported integer range from %ld to %ld.
ar: هذا المعامل ذو القيمة %g يقع خارج نطاق الأعداد الصحيحة المدعومة من %ld إلى %ld.

en: All operands of : must be scalars in the supported integer range.
ar: يجب أن تكون جميع معاملات: الحجميات في نطاق الأعداد الصحيحة المدعومة.

en: The increment operand to : must be nonzero.
ar: يجب أن يكون معامل الزيادة إلى: غير صفري.

en: This expression tries to horizontally join matrices with differing numbers of rows.
ar: يحاول هذا التعبير ربط المصفوفات أفقيًا بأعداد مختلفة من الصفوف.

en: This expression tries to vertically join matrices with differing numbers of columns.
ar: يحاول هذا التعبير ربط المصفوفات عموديًا بأعداد مختلفة من الأعمدة.

en: Vector index must be scalar or vector, not a %zu×%zu matrix.
ar: يجب أن يكون فهرس المتجه حجميًا أو متجهًا ، وليس مصفوفة %zu × %zu.

en: Matrix row index must be scalar or vector, not a %zu×%zu matrix.
ar: يجب أن يكون فهرس صف المصفوفة حجميًا أو متجهًا ، وليس مصفوفة %zu × %zu.

en: Matrix column index must be scalar or vector, not a %zu×%zu matrix.
ar: يجب أن يكون فهرس عمود المصفوفة حجميًا أو متجهًا ، وليس مصفوفة %zu × %zu.

en: Index %g is out of range for vector with %zu elements.
ar: الفهرس %g خارج مدى المتجه مع عناصر %zu.

en: %g is not a valid row index for a %zu×%zu matrix.
ar: %g ليس فهرس صف صالحًا لمصفوفة %zu × %zu.

en: %g is not a valid column index for a %zu×%zu matrix.
ar: %g ليس فهرس عمود صالحًا لمصفوفة %zu × %zu.

en: Vector index operator may not be applied to a %zu×%zu matrix.
ar: لا يجوز تطبيق عامل فهرس المتجه على مصفوفة %zu × %zu.

en: Function %s argument %zu must be a scalar, not a %zu×%zu matrix.
ar: يجب أن تكون %s الوسيطة %zu دالة عددية وليست مصفوفة %zu × %zu.

en: Function %s argument %zu must be a vector, not a %zu×%zu matrix.
ar: يجب أن تكون الدالة %s الوسيطة %zu متجهًا وليست مصفوفة %zu × %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s must be greater than or equal to argument %zu.
ar: يجب أن تكون الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s أكبر من أو تساوي الوسيطة %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s must be greater than argument %zu.
ar: يجب أن تكون الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s أكبر من الوسيطة %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s must be less than or equal to argument %zu.
ar: يجب أن تكون الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s أقل من أو تساوي الوسيطة %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s must be less than argument %zu.
ar: يجب أن تكون الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s أقل من الوسيطة %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s must not be equal to argument %zu.
ar: يجب ألا تكون الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s مساوية للوسيطة %zu.

en: Argument %zu is %g.
ar: الوسيطة %zu هي %g.

en: Row %zu, column %zu of argument %zu is %g.
ar: الصف %zu والعمود %zu من الوسيطة %zu هو %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be greater than or equal to %g.
ar: يجب أن تكون الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s أكبر من أو تساوي %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be greater than %g.
ar: يجب أن تكون الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s أكبر من %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be less than or equal to %g.
ar: يجب أن تكون الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s أقل من أو تساوي %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be less than %g.
ar: يجب أن تكون الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s أقل من %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must not be equal to %g.
ar: يجب ألا تكون الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s مساوية لـ %g.

en: Row %zu, column %zu of argument %zu to matrix function %s is %g, which is outside the valid range %c%d,%d%c.
ar: الصف %zu ، العمود %zu من الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s هو %g ، وهو خارج المدى الصالح  %c%d,%d%c.

en: Argument %zu to matrix function %s is %g, which is outside the valid range %c%d,%d%c.
ar: الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s هي %g ، وهي خارج المدى الصالح %c%d,%d%c.

en: Argument %zu to matrix function %s, which must be integer, contains non-integer value %g in row %zu, column %zu.
ar: الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s ، والتي يجب أن تكون عددًا صحيحًا ، تحتوي على قيمة غير صحيحة %g في الصف %zu ، العمود %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s, which must be integer, has non-integer value %g.
ar: الوسيطة %zu لدالة المصفوفة %s ، والتي يجب أن تكون عددًا صحيحًا ، لها قيمة غير صحيحة %g.

en: Arguments 1 and 2 to %s have dimensions %zu×%zu and %zu×%zu, but %s requires these arguments either to have the same dimensions or for one of them to be a scalar.
ar: الوسيطات 1 و 2 إلى %s لها أبعاد %zu × %zu و %zu × %zu ، ولكن %s تتطلب هذه الوسيطات إما أن يكون لها نفس الأبعاد أو أن يكون أحدهما عددًا.

en: Uninitialized variable %s used in expression.
ar: متغير غير مهيأ %s مستخدم في التعبير.

en: Expression for %s must evaluate to scalar, not a %zu×%zu matrix.
ar: يجب أن يكون تعبير %s مقياسًا وليس مصفوفة %zu × %zu.

en: Expression for %s is outside the supported integer range.
ar: التعبير عن %s يقع خارج نطاق العدد الصحيح المدعوم.

en: Undefined variable %s.
ar: متغير غير محدد %s.

en: Cannot index %zu×%zu matrix %s.
ar: لا يمكن فهرسة %zu × %zu مصفوفة %s.

en: Can't use vector indexing on %zu×%zu matrix %s.
ar: لا يمكن استخدام فهرسة المتجه على مصفوفة %zu × %zu %s.

en: Only an %zu-element vector may be assigned to this %zu-element subvector of %s.
ar: يمكن تعيين متجه عنصر %zu فقط لهذا العنصر الفرعي %zu للعنصر %s.

en: The source is an %zu×%zu matrix.
ar: المصدر هو مصفوفة %zu × %zu.

en: The source vector has %zu element. | The source vector has %zu elements.
ar[0]: يحتوي متجه المصدر على عنصر %zu.
ar[1]: يحتوي متجه المصدر على عنصر %zu.
ar[2]: يحتوي متجه المصدر على عنصر %zu.
ar[3]: يحتوي متجه المصدر على عنصر %zu.
ar[4]: يحتوي متجه المصدر على عنصر %zu.
ar[5]: يحتوي متجه المصدر على عنصر %zu.

en: Numbers of indexes for assigning to %s differ from the size of the source matrix.
ar: تختلف أعداد الفهارس المراد تخصيصها لـ %s عن حجم مصفوفة المصدر.

en: Number of row indexes for assigning to %s differs from number of rows in source matrix.
ar: يختلف عدد فهارس الصفوف المراد تعيينها لـ %s عن عدد الصفوف في مصفوفة المصدر.

en: Number of column indexes for assigning to %s differs from number of columns in source matrix.
ar: يختلف عدد فهارس الأعمدة المراد تعيينها لـ %s عن عدد الأعمدة في مصفوفة المصدر.

en: There is %zu row index. | There are %zu row indexes.
ar[0]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[1]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[2]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[3]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[4]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[5]: يوجد فهرس صف %zu.

en: Destination matrix %s has %zu row. | Destination matrix %s has %zu rows.
ar[0]: مصفوفة الوجهة %s بها صف %zu.
ar[1]: مصفوفة الوجهة %s بها صف %zu.
ar[2]: مصفوفة الوجهة %s بها صف %zu.
ar[3]: مصفوفة الوجهة %s بها صف %zu.
ar[4]: مصفوفة الوجهة %s بها صف %zu.
ar[5]: مصفوفة الوجهة %s بها صف %zu.

en: There is %zu column index. | There are %zu column indexes.
ar[0]: يوجد فهرس عمود %zu.
ar[1]: يوجد فهرس عمود %zu.
ar[2]: يوجد فهرس عمود %zu.
ar[3]: يوجد فهرس عمود %zu.
ar[4]: يوجد فهرس عمود %zu.
ar[5]: يوجد فهرس عمود %zu.

en: Destination matrix %s has %zu column. | Destination matrix %s has %zu columns.
ar[0]: مصفوفة الوجهة %s بها عمود %zu.
ar[1]: مصفوفة الوجهة %s بها عمود %zu.
ar[2]: مصفوفة الوجهة %s بها عمود %zu.
ar[3]: مصفوفة الوجهة %s بها عمود %zu.
ar[4]: مصفوفة الوجهة %s بها عمود %zu.
ar[5]: مصفوفة الوجهة %s بها عمود %zu.

en: The source matrix is %zu×%zu.
ar: مصفوفة المصدر هي %zu × %zu.

en: BREAK not inside LOOP.
ar: كسر ليس داخل LOOP.

en: Matrix Variables
ar: متغيرات المصفوفة

en: Attribute
ar: السمة

en: Dimension
ar: الأبعاد

en: Size (kB)
ar: الحجم (كيلو بايت)

en: Cannot save %zu×%zu matrix to %s because the first SAVE to %s in this matrix program wrote a %zu-column matrix.
ar: لا يمكن حفظ مصفوفة %zu × %zu في %s لأن أول حفظ لـ %s في برنامج المصفوفة هذا كتب مصفوفة مكونة من %zu عمود.

en: This is the location of the first SAVE to %s.
ar: هذا هو موقع أول حفظ إلى %s.

en: Duplicate variable name %s in SAVE statement.
ar: اسم متغير مكرر %s في عبارة احفظ.

en: The SAVE command STRINGS subcommand specifies an unknown variable %s.
ar: يحدد الأمر الفرعي STRINGS للأمر SAVE متغيرًا غير معروف %s.

en: The SAVE command STRINGS subcommand specifies %zu unknown variable: %s. | The SAVE command STRINGS subcommand specifies %zu unknown variables, including %s.
ar[0]: الأمر الفرعي "حفظ" STRINGS يحدد %zu متغير غير معروف: %s.
ar[1]: الأمر الفرعي "حفظ" STRINGS يحدد %zu متغير غير معروف: %s.
ar[2]: الأمر الفرعي "حفظ" STRINGS يحدد %zu متغير غير معروف: %s.
ar[3]: الأمر الفرعي "حفظ" STRINGS يحدد %zu متغير غير معروف: %s.
ar[4]: الأمر الفرعي "حفظ" STRINGS يحدد %zu متغير غير معروف: %s.
ar[5]: الأمر الفرعي "حفظ" STRINGS يحدد %zu متغير غير معروف: %s.

en: Ignoring NAMES because VARIABLES was also specified.
ar: تجاهل NAMES لأنه تم تحديد VARIABLES أيضًا.

en: Field width %d does not evenly divide record width %d.
ar: عرض الحقل %d لا يقسم عرض السجل بالتساوي %d.

en: This syntax designates the record width.
ar: يعين بناء الجملة هذا عرض السجل.

en: This syntax specifies the field width.
ar: يحدد بناء الجملة هذا عرض الحقل.

en: Unknown format %s.
ar: تنسيق غير معروف %s.

en: SIZE is required for reading data into a full matrix (as opposed to a submatrix).
ar: مطلوب SIZE لقراءة البيانات في مصفوفة كاملة (على عكس مصفوفة فرعية).

en: This expression designates a full matrix.
ar: يعين هذا التعبير مصفوفة كاملة.

en: %d repetitions cannot fit in record width %d.
ar: %d لا يمكن احتواء التكرارات في عرض السجل %d.

en: This syntax designates the number of repetitions.
ar: يحدد بناء الجملة هذا عدد التكرارات.

en: This command specifies two different field widths.
ar: يحدد هذا الأمر عرضين مختلفين للحقل.

en: This syntax specifies %d repetition. | This syntax specifies %d repetitions.
ar[0]: تحدد هذه البنية التكرار %d.
ar[1]: تحدد هذه البنية التكرار %d.
ar[2]: تحدد هذه البنية التكرار %d.
ar[3]: تحدد هذه البنية التكرار %d.
ar[4]: تحدد هذه البنية التكرار %d.
ar[5]: تحدد هذه البنية التكرار %d.

en: This syntax designates record width %d, which divided by %d repetitions implies field width %d.
ar: تحدد هذه الصيغة عرض السجل %d، والذي مقسومًا على %d التكرارات يعني عرض الحقل %d.

en: This syntax specifies field width %d.
ar: يحدد بناء الجملة هذا عرض الحقل %d.

en: Error reading "%.*s" as format %s for matrix row %zu, column %zu: %s
ar: خطأ في قراءة "%.*s" كتنسيق %s لصف المصفوفة %zu ، العمود %zu: %s

en: Matrix data may not contain missing value.
ar: قد لا تحتوي بيانات المصفوفة على قيمة مفقودة.

en: Unexpected end of file reading matrix data.
ar: نهاية غير متوقعة لملف قراءة بيانات المصفوفة.

en: Trailing garbage following data for matrix row %zu.
ar: البيانات اللاحقة لصف المصفوفة %zu تكون مهملة.

en: SIZE must evaluate to a scalar or a 2-element vector, not a %zu×%zu matrix.
ar: يجب أن يتم تقييم SIZE إلى متجه عددي أو ثنائي ، وليس مصفوفة %zu × %zu.

en: Matrix dimensions %g×%g specified on SIZE are outside valid range.
ar: أبعاد المصفوفة %g × %g المحددة في SIZE خارج المدى الصالح.

en: Dimensions specified on SIZE differ from dimensions of destination submatrix.
ar: الأبعاد المحددة في SIZE تختلف عن أبعاد المصفوفة الفرعية للوجهة.

en: SIZE specifies dimensions %zu×%zu.
ar: يحدد SIZE الأبعاد %zu × %zu.

en: Destination submatrix has dimensions %zu×%zu.
ar: المصفوفة الفرعية للوجهة لها أبعاد %zu × %zu.

en: Cannot read non-square %zu×%zu matrix using READ with MODE=SYMMETRIC.
ar: لا يمكن قراءة المصفوفة غير المربعة %zu × %zu باستخدام READ مع MODE = SYMMETRIC.

en: This syntax specifies format %s.
ar: يحدد بناء الجملة هذا التنسيق %s.

en: Format %s is too wide for %zu-byte matrix elements.
ar: التنسيق %s كبير جدًا بالنسبة لعناصر المصفوفة المكونة من %zu بايت.

en: WRITE with MODE=TRIANGULAR requires a square matrix but the matrix to be written has dimensions %zu×%zu.
ar: WRITE with MODE = TRIANGULAR يتطلب مصفوفة مربعة لكن المصفوفة المراد كتابتها لها أبعاد %zu × %zu.

en: Syntax error expecting ACCEPT or OMIT or a number for MISSING.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع قبول أو حذف أو رقم مفقود.

en: Syntax error expecting OMIT or a number for SYSMIS.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع OMIT أو رقم SYSMIS.

en: Variable %s is not numeric.
ar: المتغير %s ليس رقميًا.

en: Variable %s in case %lld is system-missing.
ar: المتغير %s في حالة فقدان النظام %lld.

en: Variable %s in case %lld has user-missing value %g.
ar: المتغير %s في حالة احتواء %lld على قيمة مفقودة من المستخدم %g.

en: The %s command cannot read an empty active file.
ar: لا يمكن للأمر %s قراءة ملف نشط فارغ.

en: %s may only be specified on MSAVE if it was specified on the first MSAVE within MATRIX.
ar: لا يجوز تحديد %s إلا في MSAVE إذا تم تحديده في MSAVE الأول داخل MATRIX.

en: The first MSAVE in MATRIX did not specify %s.
ar: لم يحدد MSAVE الأول في MATRIX %s.

en: This is the specification of %s on a later MSAVE.
ar: هذه هي مواصفات %s في MSAVE لاحق.

en: %s must specify the same variables on each MSAVE within a given MATRIX.
ar: يجب أن تحدد %s المتغيرات نفسها في كل مرة ضمن مصفوفة معينة.

en: This is the specification of %s on the first MSAVE.
ar: هذه هي مواصفات %s في MSAVE الأول.

en: This is a different specification of %s on a later MSAVE.
ar: هذه مواصفات مختلفة لـ %s في MSAVE لاحق.

en: OUTFILE must name the same file on each MSAVE within a single MATRIX command.
ar: يجب أن يقوم OUTFILE بتسمية نفس الملف على كل MSAVE داخل أمر MATRIX واحد.

en: This is the OUTFILE on the first MSAVE command.
ar: هذا هو الملف الخارجي في أمر MSAVE الأول.

en: This is the OUTFILE on a later MSAVE command.
ar: هذا هو OUTFILE على أمر MSAVE لاحق.

en: Variable name %s is reserved.
ar: اسم المتغير %s محجوز.

en: FNAMES requires FACTOR.
ar: تتطلب FNAMES عامل.

en: SNAMES requires SPLIT.
ar: يتطلب SNAMES انقسام.

en: %s expression must evaluate to vector, not a %zu×%zu matrix.
ar: يجب أن يكون التعبير %s متجهًا وليس مصفوفة %zu × %zu.

en: Duplicate or invalid FACTOR variable name %s.
ar: اسم متغير عامل مكرر أو غير صالح %s.

en: Duplicate or invalid variable name %s.
ar: اسم متغير مكرر أو غير صالح %s.

en: Matrix on MSAVE has %zu columns but there are %zu variables.
ar: تحتوي المصفوفة في MSAVE على %zu من الأعمدة ولكن هناك %zu متغيرًا.

en: There are %zu factor variables, but %zu factor values were supplied.
ar: يوجد %zu متغير عامل ، ولكن تم توفير %zu من قيم العوامل.

en: There are %zu split variables, but %zu split values were supplied.
ar: يوجد %zu متغير مقسم ، ولكن تم توفير %zu قيم مقسمة.

en: Matrix data file lacks %s variable.
ar: ملف بيانات المصفوفة ينقصه %s متغير.

en: %s variable in matrix data file must be 8-byte string, but it has width %d.
ar: يجب أن يكون متغير %s في ملف بيانات المصفوفة سلسلة من 8 بايت ، لكن عرضه %d.

en: Matrix data file contains unknown ROWTYPE_ "%.*s".
ar: يحتوي ملف بيانات المصفوفة على ROWTYPE_ "%.*s" غير معروف.

en: Matrix data file contains variable with existing name %s.
ar: يحتوي ملف بيانات المصفوفة على متغير باسم موجود %s.

en: Matrix data file variable %s contains a missing value, which was treated as zero. | Matrix data file variable %s contains %zu missing values, which were treated as zero.
ar[0]: يحتوي متغير ملف بيانات المصفوفة %s على قيمة مفقودة ، والتي تم التعامل معها على أنها صفر.
ar[1]: يحتوي متغير ملف بيانات المصفوفة %s على قيمة مفقودة ، والتي تم التعامل معها على أنها صفر.
ar[2]: يحتوي متغير ملف بيانات المصفوفة%s على%zu من القيم المفقودة ، والتي تم التعامل معها على أنها صفر.
ar[3]: يحتوي متغير ملف بيانات المصفوفة%s على%zu من القيم المفقودة ، والتي تم التعامل معها على أنها صفر.
ar[4]: يحتوي متغير ملف بيانات المصفوفة%s على%zu من القيم المفقودة ، والتي تم التعامل معها على أنها صفر.
ar[5]: يحتوي متغير ملف بيانات المصفوفة%s على%zu من القيم المفقودة ، والتي تم التعامل معها على أنها صفر.

en: ROWTYPE_ must precede VARNAME_ in matrix data file.
ar: يجب أن تسبق ROWTYPE_ VARNAME_ في ملف بيانات المصفوفة.

en: Matrix data file contains no continuous variables.
ar: لا يحتوي ملف بيانات المصفوفة على متغيرات مستمرة.

en: Matrix data file contains unexpected string variable %s.
ar: يحتوي ملف بيانات المصفوفة على متغير سلسلة غير متوقع %s.

en: Matrix Variables Created by MGET
ar: متغيرات المصفوفة التي أنشأتها MGET

en: Split Values
ar: قيم التقسيم

en: Factors
ar: عوامل

en: Dimensions
ar: الأبعاد

en: Argument of EIGEN must be symmetric.
ar: يجب أن تكون وسيطة ايكن متماثلة.

en: SETDIAG destination matrix %s is uninitialized.
ar: مصفوفة وجهة SETDIAG %s غير مهيأة.

en: SETDIAG argument 2 must be a scalar or a vector, not a %zu×%zu matrix.
ar: يجب أن تكون الوسيطة SETDIAG 2 عددية أو متجهًا ، وليست مصفوفة %zu × %zu.

en: Premature END MATRIX within %s.
ar: المصفوفة النهائية المبكرة خلال %s.

en: Unknown matrix command.
ar: أمر مصفوفة غير معروف.

en: Matrix command %s is not yet implemented.
ar: لم يتم تنفيذ أمر المصفوفة %s بعد.

en: Unexpected end of input expecting matrix command.
ar: نهاية غير متوقعة للإدخال تتوقع أمر مصفوفة.

en: The McNemar test is appropriate only for dichotomous variables
ar: اختبار مك نيمر مناسب فقط للمتغيرات ثنائية التفرع

en: Point Probability
ar: احتمالية النقطة

en: Pairs
ar: أزواج

en: No active file is defined and no external file is specified on MATRIX=IN.
ar: لم يتم تحديد ملف نشط ولم يتم تحديد ملف خارجي على MATRIX = IN.

en: Group Median
ar: وسيط المجموعة

en: First
ar: الأول

en: Last
ar: الأخير

en: Percent N
ar: في المئة N

en: Percent Sum
ar: مجموع النسبة المئوية

en: Harmonic Mean
ar: المتوسط التوافقي

en: Geom. Mean
ar: المتوسط الهندسي

en: Included
ar: يتضمن

en: Excluded
ar: لايشمل

en: Report
ar: تقرير

en: The table "%s" has no non-empty control variables.  No result for this table will be displayed.
ar: لا يحتوي الجدول "%s" على متغيرات تحكم غير فارغة. لن يتم عرض أي نتيجة لهذا الجدول.

en: > Median
ar: > الوسيط

en: ≤ Median
ar: ≤ الوسيط

en: Too many numeric missing values.  At most three individual values or one value and one range are allowed.
ar: عدد كبير جدًا من القيم الرقمية المفقودة. يُسمح بثلاث قيم فردية على الأكثر أو قيمة واحدة ومدى واحد.

en: Truncating missing value to maximum acceptable length (%d bytes).
ar: اقتطاع القيمة المفقودة إلى أقصى طول مقبول (%d بايت).

en: Too many string missing values.  At most three individual values are allowed.
ar: عدد كبير جدًا من السلسلة ينقص قيمًا. يُسمح بثلاث قيم فردية على الأكثر.

en: Cannot assign string missing values to numeric variable %s.
ar: لا يمكن تعيين قيم سلسلة مفقودة لمتغير رقمي %s.

en: Missing values are too long to assign to variable %s with width %d.
ar: القيم المفقودة طويلة جدًا بحيث لا يمكن تخصيصها للمتغير %s بالعرض %d.

en: At least two variables are required.
ar: مطلوب متغيرين على الأقل.

en: Numeric VALUE must be an integer.
ar: يجب أن يكون VALUE الرقمي عددًا صحيحًا.

en: Syntax error expecting integer or string.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار عدد صحيح أو سلسلة.

en: VARIABLES and VALUE must have the same type.
ar: يجب أن يكون للمتغيرات والقيمة نفس النوع.

en: These are string variables.
ar: هذه هي متغيرات السلسلة.

en: These are numeric variables.
ar: هذه متغيرات رقمية.

en: This is a string value.
ar: هذه قيمة سلسلة.

en: This is a numeric value.
ar: هذه قيمة رقمية.

en: The VALUE string must be no longer than the narrowest variable in the group.
ar: يجب ألا تكون سلسلة VALUE أطول من أضيق متغير في المجموعة.

en: The VALUE string is %d bytes long.
ar: يبلغ طول سلسلة VALUE %d بايت.

en: Variable %s has a width of %d bytes.
ar: المتغير %s يبلغ عرضه %d بايت.

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies LABELSOURCE=VARLABEL but not CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES.  Ignoring LABELSOURCE.
ar: الأمر الفرعي MDGROUP للمجموعة %s يحدد LABELSOURCE = VARLABEL وليس CATEGORYLABELS = COUNTEDVALUES. تجاهل LABELSOURCE.

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies both LABEL and LABELSOURCE, but only one of these subcommands may be used at a time.  Ignoring LABELSOURCE.
ar: الأمر الفرعي MDGROUP للمجموعة %s يحدد كلاً من LABEL و LABELSOURCE ، ولكن يمكن استخدام أحد هذين الأمرين الفرعيين فقط في كل مرة. تجاهل LABELSOURCE.

en: Here is the %s setting.
ar: هذا هو الإعداد %s.

en: Variables %s and %s specified as part of multiple dichotomy group %s have the same variable label.  Categories represented by these variables will not be distinguishable in output.
ar: المتغيرات %s و %s المحددة كجزء من مجموعة ثنائية متعددة %s لها نفس تسمية المتغير. لن تكون الفئات التي تمثلها هذه المتغيرات قابلة للتمييز في الإخراج.

en: Variable %s specified as part of multiple dichotomy group %s (which has CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) has no value label for its counted value.  This category will not be distinguishable in output.
ar: المتغير %s المحدد كجزء من مجموعة ثنائية متعددة %s (التي تحتوي على CATEGORYLABELS = COUNTEDVALUES) ليس له تسمية قيمة لقيمته المحسوبة. هذه الفئة لن تكون قابلة للتمييز في الإخراج.

en: Variables %s and %s specified as part of multiple dichotomy group %s (which has CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) have the same value label for the group's counted value.  These categories will not be distinguishable in output.
ar: المتغيرات %s و %s المحددة كجزء من مجموعة ثنائية متعددة %s (التي لها CATEGORYLABELS = COUNTEDVALUES) لها نفس تسمية القيمة للقيمة المحسوبة للمجموعة. هذه الفئات لن تكون قابلة للتمييز في الإخراج.

en: Variables specified on MCGROUP should have the same categories, but %s and %s (and possibly others) in multiple category group %s have different value labels for value %s.
ar: يجب أن تحتوي المتغيرات المحددة في MCGROUP على نفس الفئات ، ولكن %s و %s (وربما أخرى) في مجموعة فئات متعددة %s لها تسميات قيم مختلفة للقيمة %s.

en: No multiple response set named %s.
ar: لم يتم تعيين ردود متعددة باسم %s.

en: The active dataset dictionary does not contain any multiple response sets.
ar: لا يحتوي قاموس مجموعة البيانات النشط على أي مجموعات استجابات متعددة.

en: Label
ar: تسمية

en: Encoding
ar: الترميز

en: Counted Value
ar: القيمة المحسوبة

en: Member Variables
ar: متغيرات العضو

en: Name
ar: الاسم

en: Dichotomies
ar: الانقسامات

en: Syntax error expecting %s, %s, %s or a number.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %s، %s، %s أو رقم.

en: %d expected values were given, but the specified range (%d-%d) requires exactly %d values.
ar: تم تقديم %d من القيم المتوقعة ، لكن المدى المحدد (%d% -d) يتطلب قيم %d بالضبط.

en: PAIRED was specified, but the number of variables preceding WITH (%zu) does not match the number following (%zu).
ar: تم تحديد PAIRED، ولكن عدد المتغيرات التي تسبق (%zu) لا يتطابق مع العدد الذي يلي (%zu).

en: Format type %s may not be used with a numeric variable.
ar: لا يمكن استخدام نوع التنسيق %s مع متغير رقمي.

en: There is already a variable named %s.
ar: يوجد بالفعل متغير باسم %s.

en: Bonferroni
ar: بونفيروني

en: Scheffé
ar: شيفيه

en: Games-Howell
ar: كيمز هويل

en: Unknown post hoc analysis method.
ar: طريقة تحليل لاحقة غير معروفة.

en: Dependent variable %s has no non-missing values.  No analysis for this variable will be done.
ar: المتغير التابع %s ليس له قيم غير مفقودة. لن يتم إجراء أي تحليل لهذا المتغير.

en: In contrast list %zu, the number of coefficients (%zu) does not equal the number of groups (%d). This contrast list will be ignored.
ar: في قائمة التباين %zu ، لا يساوي عدد المعاملات (%zu) عدد المجموعات (%d). سيتم تجاهل قائمة التباين هذه.

en: Coefficients for contrast %zu do not total zero
ar: معاملات التباين %zu لا تساوي صفرًا

en: ANOVA
ar: أنوفا

en: Sum of Squares
ar: مجموع المربعات

en: Type
ar: النوع

en: Between Groups
ar: بين المجموعات

en: Within Groups
ar: داخل المجموعات

en: Dependent Variable
ar: المتغير التابع

en: Test of Homogeneity of Variances
ar: اختبار تجانس التباينات

en: Levene Statistic
ar: إحصائية ليفين

en: df1
ar: مدافع 1

en: df2
ar: مدافع 2

en: Contrast Coefficients
ar: معاملات التباين

en: Contrast
ar: التباين

en: Contrast Tests
ar: اختبارات التباين

en: Value of Contrast
ar: قيمة التباين

en: t
ar: قيمة T

en: Assumption
ar: افتراض

en: Assume equal variances
ar: افترض تباينات متساوية

en: Does not assume equal variances
ar: لا تفترض تباينات متساوية

en: Multiple Comparisons (%s)
ar: مقارنات متعددة (%s)

en: Mean Difference (I - J)
ar: فرق المتوسط(I - J)

en: %g%% Confidence Interval
ar: %g%% فترة الثقة

en: (J) Family
ar: عائلة (J)

en: (I) Family
ar: عائلة (J)

en: Test
ar: اختبار

en: Unknown cell class %s.
ar: فئة خلية غير معروفة %s.

en: Cannot read permissions for %s: %s
ar: لا يمكن قراءة الأذونات لـ %s: %s

en: Cannot change permissions for %s: %s
ar: لا يمكن تغيير الأذونات لـ %s: %s

en: Number of variables specified (%zu) differs from number of variable formats (%zu).
ar: يختلف عدد المتغيرات المحددة (%zu) عن عدد التنسيقات المتغيرة (%zu).

en: SPSS-like or Fortran-like format specification expected after variable names.
ar: مواصفات تنسيق شبيهة بـ SPSS أو فورتران المتوقعة بعد أسماء المتغيرات.

en: The %d columns %d-%d can't be evenly divided into %zu fields.
ar: لا يمكن تقسيم %d الأعمدة %d-%d بالتساوي إلى %zu حقل.

en: Column positions for fields must be positive.
ar: يجب أن تكون مواضع الأعمدة للحقول إيجابية.

en: Column positions for fields must not be negative.
ar: يجب ألا تكون مواضع الأعمدة للحقول سالبة.

en: The ending column for a field must be greater than the starting column.
ar: يجب أن يكون عمود النهاية للحقل أكبر من عمود البداية.

en: The expression on %s evaluated to the system-missing value.
ar: تم تقييم التعبير الموجود في %s إلى القيمة المفقودة من النظام.

en: The expression on %s evaluated to %g.
ar: تم تقييم التعبير الموجود في %s إلى %g.

en: %s is required when binary formats are specified.
ar: %s مطلوب عند تحديد تنسيقات ثنائية.

en: Output calls for %d records but %zu specified on RECORDS subcommand.
ar: استدعاءات الإخراج لسجلات %d ولكن %zu محددة في الأمر الفرعي RECORDS.

en: Print Summary
ar: ملخص الطباعة

en: N of Records
ar: N من السجلات

en: Initial Cluster Centers
ar: مراكز العنقود الأولية

en: Final Cluster Centers
ar: مراكز العنقود النهائية

en: Cluster
ar: العنقود

en: Cluster Membership
ar: عضوية العنقود

en: Number of Cases in each Cluster
ar: عدد الحالات في كل عنقود

en: Clusters
ar: عناقيد

en: A variable called `%s' already exists.
ar: متغير يسمى "%s" موجود بالفعل.

en: Cannot generate variable name for ranking %s with %s.  All candidates in use.
ar: لا يمكن إنشاء اسم متغير للترتيب %s مع %s. جميع المرشحين قيد الاستخدام.

en: Too many variables in %s clause.
ar: المتغيرات كثيرة جدًا في عبارة %s.

en: Variable %s already exists.
ar: المتغير %s موجود بالفعل.

en: Duplicate variable name %s.
ar: اسم متغير مكرر %s.

en: %s of %s by %s
ar: %s من %s بواسطة %s

en: Variables Created by RANK
ar: المتغيرات التي أنشأتها الرتب

en: New Variable
ar: متغير جديد

en: Function
ar: الدالة

en: Fraction
ar: جزء

en: Grouping Variables
ar: تجميع المتغيرات

en: Existing Variable
ar: المتغير الحالي

en: CONVERT requires string input values.
ar: يتطلب CONVERT قيم إدخال السلسلة.

en: Output values must be all numeric or all string.
ar: يجب أن تكون قيم الإخراج كلها رقمية أو كل سلسلة.

en: This output value is numeric.
ar: قيمة الإخراج هذه رقمية.

en: This output value is string.
ar: قيمة الإخراج هذه هي سلسلة.

en: %s is not allowed with string variables.
ar: %s غير مسموح به مع متغيرات السلسلة.

en: Syntax error expecting output value.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار قيمة الإخراج.

en: Source and target variable counts must match.
ar: يجب أن تتطابق أعداد متغيرات المصدر والهدف.

en: There is %zu source variable. | There are %zu source variables.
ar[0]: يوجد %zu متغير المصدر.
ar[1]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[2]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[3]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[4]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[5]: يوجد فهرس صف %zu.

en: There is %zu target variable. | There are %zu target variables.
ar[0]: يوجد %zu متغير الهدف.
ar[1]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[2]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[3]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[4]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[5]: يوجد فهرس صف %zu.

en: All string variables specified on INTO must already exist.  (Use the STRING command to create a string variable.)
ar: يجب أن تكون كافة متغيرات السلسلة المحددة في INTO موجودة بالفعل. (استخدم الأمر STRING لإنشاء متغير سلسلة.)

en: There is no variable named %s.
ar: لا يوجد متغير اسمه %s.

en: INTO is required with numeric input values and string output values.
ar: مطلوب INTO مع قيم الإدخال الرقمية وقيم إخراج سلسلية.

en: INTO is required with string input values and numeric output values.
ar: مطلوب INTO مع قيم إدخال سلسلية وقيم اخراج رقمية.

en: Type mismatch: cannot store string data in numeric variable %s.
ar: عدم تطابق النوع: لا يمكن تخزين بيانات السلسلة في المتغير الرقمي %s.

en: Type mismatch: cannot store numeric data in string variable %s.
ar: عدم تطابق النوع: لا يمكن تخزين البيانات الرقمية في متغير السلسلة %s.

en: At least one target variable is too narrow for the output values.
ar: متغير هدف واحد على الأقل ضيق جدًا بالنسبة لقيم الإخراج.

en: This output value has width %d.
ar: قيمة المخرجات هذه لها عرض %d.

en: Target variable %s only has width %d.
ar: المتغير الهدف %s له عرض %d فقط.

en: VARIABLES may not appear after %s
ar: يجب ان لا تظهر المتغيرات بعد %s

en: REGRESSION with SAVE ignores TEMPORARY.  Temporary transformations will be made permanent.
ar: يتجاهل الانحدار مع حفظ مؤقت. ستكون التحويلات المؤقتة دائمة.

en: REGRESSION with SAVE ignores FILTER.  All cases will be processed.
ar: يتجاهل الانحدار مع مرشح. سيتم معالجة جميع الحالات.

en: The dependent variable is equal to the independent variable. The least squares line is therefore Y=X. Standard errors and related statistics may be meaningless.
ar: المتغير التابع يساوي المتغير المستقل. وبالتالي ، فإن خط المربعات الصغرى هو Y = X. قد تكون الأخطاء المعيارية والإحصاءات ذات الصلة بلا معنى.

en: No valid data found. This command was skipped.
ar: لم يتم العثور على بيانات صالحة. تم تخطي هذا الأمر.

en: Model Summary (%s)
ar: ملخص النموذج (%s)

en: R Square
ar: مربع R

en: Adjusted R Square
ar: مربع R المعدل

en: Std. Error of the Estimate
ar: الخطأ المعياري في التقدير

en: Coefficients (%s)
ar: المعاملات (%s)

en: Unstandardized Coefficients
ar: معاملات غير معيارية

en: Standardized Coefficients
ar: معاملات موحدة

en: Beta
ar: بيتا

en: %g%% Confidence Interval for B
ar: %g%% النسبة المئوية لفترة الثقة لـ B

en: Collinearity Statistics
ar: إحصائيات العلاقة الخطية المتداخلة

en: Tolerance
ar: التسامح

en: (Constant)
ar: (ثابت)

en: ANOVA (%s)
ar: أنوفا (%s)

en: Coefficient Correlations (%s)
ar: ارتباطات المعامل (%s)

en: Models
ar: النماذج

en: Covariances
ar: التغايرات

en: Reliability on a single variable is not useful.
ar: الموثوقية على متغير واحد ليست مفيدة.

en: The STATISTICS subcommand is not yet implemented.  No statistics will be produced.
ar: لم يتم تنفيذ الأمر الفرعي STATISTICS بعد. لن يتم إنتاج أية إحصاءات.

en: The split point must be less than the number of variables.
ar: يجب أن تكون نقطة الانقسام أقل من عدد المتغيرات.

en: There is %zu variable. | There are %zu variables.
ar[0]: يوجد متغير %zu.
ar[1]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[2]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[3]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[4]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[5]: يوجد فهرس صف %zu.

en: Scale: %s
ar: مقياس: %s

en: Item-Total Statistics
ar: عنصر إجمالي الإحصائيات

en: Scale Mean if Item Deleted
ar: مقياس المتوسط إذا تم حذف العنصر

en: Scale Variance if Item Deleted
ar: مقياس التباين إذا تم حذف العنصر

en: Corrected Item-Total Correlation
ar: العلاقة المصححة - ارتباط كلي

en: Cronbach's Alpha if Item Deleted
ar: ألفا كرونباخ إذا تم حذف العنصر

en: Reliability Statistics
ar: إحصائيات الموثوقية

en: Cronbach's Alpha
ar: ألفا كرونباخ

en: N of Items
ar: N من العناصر

en: Part 1
ar: الجزء الأول

en: Part 2
ar: الجزء الثاني

en: Total N of Items
ar: مجموع N من العناصر

en: Correlation Between Forms
ar: الارتباط بين النماذج

en: Spearman-Brown Coefficient
ar: معامل سبيرمان-براون

en: Equal Length
ar: متساوي الطول

en: Unequal Length
ar: غير متساوي الطول

en: Guttman Split-Half Coefficient
ar: معامل انقسام نصف جوتمان

en: %s may not be used after %s.  Temporary transformations will be made permanent.
ar: لا يجوز استخدام %s بعد %s. ستكون التحويلات المؤقتة دائمة.

en: Differing number of variables in old name list (%zu) and in new name list (%zu).
ar: اختلاف عدد المتغيرات في قائمة الأسماء القديمة (%zu) وقائمة الأسماء الجديدة (%zu).

en: Renaming would duplicate variable name %s.
ar: قد تؤدي إعادة التسمية إلى تكرار اسم المتغير %s.

en: Dummy variable name `%s' hides dictionary variable `%s'.
ar: اسم المتغير الوهمي "%s" يخفي متغير القاموس "%s".

en: Dummy variable name `%s' is given twice.
ar: تم إعطاء اسم المتغير الوهمي "%s" مرتين.

en: Syntax error expecting substitution values.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار قيم الاستبدال.

en: Syntax error expecting `/' or end of command.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع `/' أو نهاية الأمر.

en: Each dummy variable must have the same number of substitutions.
ar: يجب أن يكون لكل متغير وهمي نفس عدد الاستبدالات.

en: Dummy variable %s had %zu substitution. | Dummy variable %s had %zu substitutions.
ar[0]: المتغير الوهمي %s له استبدال %zu.
ar[1]: المتغير الوهمي %s له استبدال %zu.
ar[2]: المتغير الوهمي %s له استبدال %zu.
ar[3]: المتغير الوهمي %s له استبدال %zu.
ar[4]: المتغير الوهمي %s له استبدال %zu.
ar[5]: المتغير الوهمي %s له استبدال %zu.

en: Syntax error expecting END REPEAT.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار التكرار النهائي.

en: Expansion %zu of %zu
ar: توسيع %zu من %zu

en: Ranges may only have integer bounds.
ar: قد تحتوي المديات على حدود عدد صحيح فقط.

en: %ld TO %ld is an invalid range.
ar: %ld الى %ld مدى غير صالح.

en: No matching %s.
ar: لا يوجد تطابق %s.

en: Area Under the Curve
ar: منطقة تحت المنحنى

en: Area
ar: المنطقة

en: Asymptotic Sig.
ar: معنوية تقريبية

en: Asymp. %g%% Confidence Interval
ar: فترة الثقة %g%% المقارب

en: Variable under test
ar: متغير قيد الاختبار

en: Case Summary
ar: ملخص الحالة

en: Unweighted
ar: غير مرجح

en: Weighted
ar: مرجح

en: Coordinates of the Curve
ar: إحداثيات المنحنى

en: Positive if greater than or equal to
ar: موجب إذا كان أكبر من أو يساوي

en: Sensitivity
ar: الحساسية

en: 1 - Specificity
ar: 1 - الخصوصية

en: Coordinates
ar: الإحداثيات

en: Test variable
ar: متغير الاختبار

en: Multiple modes exist for variable `%s'.  Using %.*g as the threshold value.
ar: توجد منوالات متعددة للمتغير "%s". استخدام %.*g كقيمة حدية.

en: Runs Test
ar: تشغيل الاختبار

en: Test Value
ar: قيمة الاختبار

en: Test Value (mode)
ar: قيمة الاختبار (المنوال)

en: Test Value (mean)
ar: قيمة الاختبار (المتوسط)

en: Test Value (median)
ar: قيمة الاختبار (وسيط)

en: Cases < Test Value
ar: الحالات <قيمة الاختبار

en: Cases ≥ Test Value
ar: الحالات ≥ قيمة الاختبار

en: Total Cases
ar: اجمالي الحالات

en: Number of Runs
ar: عدد الأشواط

en: The %s string must contain exactly one character.
ar: يجب أن تحتوي السلسلة %s على حرف واحد بالضبط.

en: Output file `%s' exists but %s was not specified.
ar: ملف الإخراج "%s" موجود ولكن لم يتم تحديد %s.

en: The OUTFILE or METADATA subcommand is required.
ar: مطلوب الأمر الفرعي OUTFILE أو METADATA.

en: The filter variable must be numeric.
ar: يجب أن يكون متغير المرشح رقميًا.

en: The filter variable may not be scratch.
ar: لا يكن حذف متغير المرشح.

en: ISL (32-bit IEEE 754 single, little-endian)
ar: ISL (32 بت IEEE 754 فردي ، صغير الحجم)

en: ISB (32-bit IEEE 754 single, big-endian)
ar: ISB (32 بت IEEE 754 مفرد ، كبير Endian)

en: IDL (64-bit IEEE 754 double, little-endian)
ar: IDL (64 بت IEEE 754 مزدوج ، صغير Endian)

en: IDB (64-bit IEEE 754 double, big-endian)
ar: IDB (64 بت IEEE 754 مزدوج ، كبير Endian)

en: VF (32-bit VAX F, VAX-endian)
ar: VF (32 بت VAX F ، VAX-endian)

en: VD (64-bit VAX D, VAX-endian)
ar: VD (64 بت VAX D ، VAX-endian)

en: VG (64-bit VAX G, VAX-endian)
ar: VG (64 بت VAX G ، VAX-endian)

en: ZS (32-bit IBM Z hexadecimal short, big-endian)
ar: ZS (32 بت IBM Z سداسي عشري قصير ، كبير النهاية)

en: ZL (64-bit IBM Z hexadecimal long, big-endian)
ar: ZL (64 بت IBM Z سداسي عشري طويل ، كبير النهاية)

en: Syntax error expecting %s or year.
ar: خطأ في بناء الجملة متوقع %s أو سنة.

en: %s requires numeric output format as an argument.  Specified format %s is of type string.
ar: تتطلب %s تنسيق الإخراج الرقمي كوسيطة. التنسيق المحدد %s من نوع السلسلة.

en: Syntax error expecting ON or OFF or a file name.
ar: خطأ في بناء الجملة يتوقع ON أو OFF  أو اسم ملف.

en: %s is not a recognized encoding or locale name
ar: %s ليس ترميزًا أو اسم لغة معروفًا

en: Settings
ar: إعدادات

en: Setting
ar: الاعدادات

en: System Information
ar: معلومات النظام

en: Version
ar: الإصدار

en: Host System
ar: النظام المضيف

en: Build System
ar: بناء النظام

en: Locale Directory
ar: مجلد اللغة

en: Journal File
ar: ملف المجلة

en: Compiler Version
ar: إصدار المترجم

en: Syntax error expecting the name of a setting.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار اسم الإعداد.

en: Environment Variables
ar: متغيرات البيئة

en: Too many %s commands without a %s: at most %d levels of saved settings are allowed.
ar: عدد كبير جدًا من %s الأوامر بدون %s: يُسمح على الأكثر %d من مستويات الإعدادات المحفوظة.

en: %s without matching %s.
ar: %s بدون مطابقة %s.

en: Differences
ar: اختلافات

en: Negative Differences
ar: الفروق السلبية

en: Positive Differences
ar: الفروق الإيجابية

en: Ties
ar: العلاقات

en: Variable %s specified twice in sort criteria.
ar: تم تحديد المتغير %s مرتين في معايير الترتيب.

en: At most 8 split variables may be specified.
ar: يمكن تحديد 8 متغيرات مقسمة على الأكثر.

en: File Information
ar: معلومات الملف

en: File
ar: ملف

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Integer Format
ar: تنسيق صحيح

en: Big Endian
ar: Endian كبيرة

en: Little Endian
ar: ليتل انديان

en: Real Format
ar: تنسيق حقيقي

en: IEEE 754 LE.
ar: IEEE 754 جنيه.

en: IEEE 754 BE.
ar: IEEE 754 بي.

en: VAX D.
ar: VAX د.

en: Not weighted
ar: غير مرجح

en: Compression
ar: ضغط

en: Documents
ar: المستندات

en: (none)
ar: (لا توجد)

en: No variables to display.
ar: لا توجد متغيرات لعرضها.

en: No macros to display.
ar: لا توجد وحدات ماكرو لعرضها.

en: Macros
ar: وحدات الماكرو

en: Source Location
ar: مكان المصدر

en: No variable sets defined.
ar: لم يتم تحديد مجموعات متغيرة.

en: Variable Sets
ar: مجموعات متغيرة

en: Variable Set and Position
ar: مجموعة متغيرة والموقف

en: (empty)
ar: (خالي)

en: Position
ar: الموضع

en: Measurement Level
ar: مستوى القياس

en: Role
ar: دور

en: Width
ar: العرض

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: Print Format
ar: تنسيق الطباعة

en: Write Format
ar: تنسيق الكتابة

en: Variable Value
ar: قيمة المتغير

en: User-missing value
ar: قيمة مفقودة من قبل المستخدم

en: Variable and Dataset Attributes
ar: السمات للمتغيرات ومجموعة البيانات

en: Variable and Name
ar: المتغير والاسم

en: (dataset)
ar: (مجموعة البيانات)

en: No vectors defined.
ar: لم يتم تحديد ناقلات.

en: Vectors
ar: ثلاثة أبعاد

en: Vector and Position
ar: المتجه والموقف

en: No valid encodings found.
ar: لم يتم العثور على ترميزات صالحة.

en: Usable encodings for %s.
ar: ترميزات قابلة للاستخدام لـ %s.

en: Encodings that can successfully read %s (by specifying the encoding name on the GET command's ENCODING subcommand).  Encodings that yield identical text are listed together.
ar: الترميزات التي يمكن قراءتها بنجاح %s (من خلال تحديد اسم الترميز على الأمر الفرعي ENCODING الخاص بأمر GET). يتم سرد الترميزات التي تنتج نصًا متطابقًا معًا.

en: Encodings
ar: ترميزات

en: %s Encoded Text Strings
ar: %s سلاسل نصية مشفرة

en: Text strings in the file dictionary that the previously listed encodings interpret differently, along with the interpretations.
ar: سلاسل النص في قاموس الملف التي تفسرها الترميزات المدرجة سابقًا بشكل مختلف ، جنبًا إلى جنب مع التفسيرات.

en: Text
ar: نص

en: Purpose
ar: الغرض

en: Group Statistics
ar: إحصائيات المجموعة

en: Group
ar: المجموعة

en: Independent Samples Test
ar: اختبار عينات مستقلة

en: Levene's Test for Equality of Variances
ar: اختبار ليفين للمساواة في التباينات

en: T-Test for Equality of Means
ar: اختبار T للمساواة بين المتوسطات

en: Mean Difference
ar: الفروقات للمتوسط

en: Std. Error Difference
ar: فرق الخطأ المعياري

en: 95% Confidence Interval of the Difference
ar: 95٪ فترة الثقة للاختلاف

en: Assumptions
ar: الافتراضات

en: Equal variances assumed
ar: افتراض التباينات متساوية

en: Equal variances not assumed
ar: لا يفترض التباينات متساوية

en: One-Sample Test
ar: اختبار العينة الواحدة

en: Test Value = %.*g
ar: قيمة الاختبار = %.*g

en: %g%% Confidence Interval of the Difference
ar: %g%% النسبة المئوية لفترة الموثوقية للاختلاف

en: One-Sample Statistics
ar: إحصائيات عينة واحدة

en: Paired Sample Statistics
ar: إحصائيات نموذجية مقترنة

en: Pair %zu
ar: إقران %zu

en: Paired Samples Correlations
ar: إرتباطات العينات المقترنة

en: Paired Samples Test
ar: اختبار العينات المقترنة

en: Paired Differences
ar: الاختلافات المزدوجة

en: When applying %s to a string variable, two values must be specified.
ar: عند تطبيق %s على متغير سلسلة ، يجب تحديد قيمتين.

en: %s subcommand may not be used with %s.
ar: لا يجوز استخدام الأمر الفرعي %s مع %s.

en: Exactly one of TESTVAL, GROUPS and PAIRS subcommands must be specified.
ar: يجب تحديد أحد الأوامر الفرعية TESTVAL و GROUPS و PAIRS بالضبط.

en: This command may only appear once between procedures and procedure-like commands.
ar: قد يظهر هذا الأمر مرة واحدة فقط بين الإجراءات والأوامر الشبيهة بالإجراء.

en:    (Entered %s)
ar:    (تم إدخال %s)

en: Old and new variable counts do not match.
ar: أعداد المتغيرات القديمة والجديدة غير متطابقة.

en: There is %zu old variable. | There are %zu old variables.
ar[0]: يوجد %zu متغير قديم.
ar[1]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[2]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[3]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[4]: يوجد فهرس صف %zu.
ar[5]: يوجد فهرس صف %zu.

en: There is %zu new variable name. | There are %zu new variable names.
ar[0]: يوجد %zu اسم متغير جديد.
ar[1]: يوجد %zu اسم متغير جديد.
ar[2]: يوجد %zu اسم متغير جديد.
ar[3]: يوجد %zu اسم متغير جديد.
ar[4]: يوجد %zu اسم متغير جديد.
ar[5]: يوجد %zu اسم متغير جديد.

en: Requested renaming duplicates variable name %s.
ar: تم طلب إعادة تسمية اسم متغير مكرر %s.

en: Cannot DROP all variables from dictionary.
ar: لا يمكن إسقاط كافة المتغيرات من القاموس.

en: Truncating value label to %d bytes.
ar: اقتطاع تسمية القيمة إلى %d بايت.

en: A vector named %s already exists.
ar: يوجد متجه باسم %s بالفعل.

en: Vector name %s is given twice.
ar: تم إعطاء اسم المتجه %s مرتين.

en: Only a single vector name may be specified when a list of variables is given.
ar: يمكن تحديد اسم متجه واحد فقط عند تقديم قائمة المتغيرات.

en: Vector length may only be specified once.
ar: لا يجوز تحديد طول المتجه إلا مرة واحدة.

en: Only one format may be specified.
ar: يمكن تحديد تنسيق واحد فقط.

en: Syntax error expecting vector length or format.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار طول المتجه أو تنسيقه.

en: Vector length is required.
ar: طول المتجه مطلوب.

en: %s is an existing variable name.
ar: %s هو اسم متغير موجود.

en: Two different vectors add variable %s%zu.
ar: يضيف متجهان مختلفان المتغير %s%zu.

en: The weighting variable must be numeric.
ar: يجب أن يكون متغير الترجيح رقميًا.

en: The weighting variable may not be scratch.
ar: لا يمكن حذف متغير الترجيح.

en: Sign
ar: معنوية

en: Negative Ranks
ar: الرتب السلبية

en: Positive Ranks
ar: الرتب الإيجابية

en: Too many pairs to calculate exact significance
ar: أزواج كثيرة جدًا لحساب المعنوية الدقيقة

en: Syntax error expecting weight value.
ar: خطأ في بناء الجملة في توقع قيمة الوزن.

en: Syntax error expecting number or string.
ar: خطأ في بناء الجملة في انتظار الرقم أو السلسلة.

en: Invalid arguments to %s function.
ar: وسيطات غير صالحة للدالة %s.

en: Unrecognized date unit `%.*s'.  Valid date units are `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', and `%s'.
ar: وحدة تاريخ غير معروفة '%.*s'. وحدات التاريخ الصالحة هي '%s' و '%s' و '%s' و '%s' و '%s' و '%s' و '%s' و %s '.

en: Invalid DATESUM method.  Valid choices are `%s' and `%s'.
ar: طريقة DATESUM غير صالحة. الخيارات الصالحة هي "%s" و "%s".

en: Index outside valid range 1 to %zu, inclusive, for vector %s.  The value will be treated as system-missing.
ar: فهرس خارج المدى الصالح من 1 إلى %zu ، شاملًا ، للمتجه %s. ستتم معاملة القيمة على أنها مفقودة من النظام.

en: The index is system-missing.
ar: الفهرس مفقود من النظام.

en: The index has value %g.
ar: الفهرس له قيمة %g.

en: Type mismatch: expression has %s type, but a boolean value is required here.
ar: النوع غير متطابق: التعبير له نوع %s ، ولكن القيمة المنطقية مطلوبة هنا.

en: This command tries to create a new variable %s by assigning a string value to it, but this is not supported.  Use the STRING command to create the new variable with the correct width before assigning to it, e.g. STRING %s(A20).
ar: يحاول هذا الأمر إنشاء متغير جديد %s من خلال تعيين قيمة سلسلة له ، ولكن هذا غير مدعوم. استخدم الأمر STRING لإنشاء المتغير الجديد بالعرض الصحيح قبل التخصيص له ، على سبيل المثال STRING %s (A20).

en: Type mismatch: expression has type '%s', but a numeric value is required.
ar: النوع غير متطابق: التعبير له نوع "%s" ، لكن القيمة الرقمية مطلوبة.

en: Type mismatch: expression has type '%s', but a string value is required.
ar: النوع غير متطابق: التعبير له نوع '%s' ، لكن قيمة السلسلة مطلوبة.

en: Both operands of %s must have the same type.
ar: يجب أن يكون كلا المعاملين في %s من نفس النوع.

en: Both operands of %s must be numeric.
ar: يجب أن يكون كلا معاملي %s رقميين.

en: This operand has type '%s'.
ar: هذا المعامل من النوع "%s".

en: The unary %s operator requires a numeric operand.
ar: يتطلب عامل التشغيل الأحادي %s معاملًا رقميًا.

en: The operand of %s has type '%s'.
ar: معامل %s له نوع "%s".

en: Chaining relational operators (e.g. `a < b < c') will not produce the mathematically expected result.  Use the AND logical operator to fix the problem (e.g. `a < b AND b < c').  To disable this warning, insert parentheses.
ar: لن يؤدي تسلسل عوامل الارتباط (على سبيل المثال ، "أ <ب <ج") إلى النتيجة الرياضية المتوقعة. استخدم عامل التشغيل المنطقي AND لإصلاح المشكلة (على سبيل المثال ، "أ <ب AND ب <ج"). لتعطيل هذا التحذير ، أدخل الأقواس.

en: Unknown system variable %s.
ar: متغير نظام غير معروف %s.

en: Unknown identifier %s.
ar: معرف غير معروف %s.

en: Syntax error parsing expression.
ar: خطأ في تحليل التعبير.

en: A vector index must be numeric.
ar: يجب أن يكون فهرس المتجه رقميًا.

en: This vector index has type '%s'.
ar: فهرس المتجه هذا من النوع "%s".

en: %s must have an odd number of arguments.
ar: يجب أن يحتوي %s على عدد فردي من الوسيطات.

en: %s function cannot accept suffix .%d to specify the minimum number of valid arguments.
ar: لا يمكن للدالة %s قبول اللاحقة. %d لتحديد الحد الأدنى لعدد الوسائط الصالحة.

en: For %s with %d arguments, at most %d (not %d) may be required to be valid.
ar: بالنسبة إلى %s مع وسيطات %d ، قد يلزم أن يكون %d (وليس %d) صالحًا على الأكثر.

en: Type mismatch invoking %s as
ar: عدم تطابق النوع عند استدعاء %s كـ

en: Function invocation
ar: استدعاء الدالة

en:  does not match any known function.  Candidates are:
ar:  لا يتطابق مع أي دالة معروفة. المرشحون هم:

en: This argument has type '%s' but '%s' is required.
ar: هذه الوسيطة من النوع "%s" ولكن "%s" مطلوب.

en: No function or vector named %s.
ar: لا توجد دالة أو متجه باسم %s.

en: %s is a PSPP extension.
ar: %s هو امتداد PSPP.

en: %s is not available in this version of PSPP.
ar: %s غير متوفر في هذا الإصدار من PSPP.

en: %s may not appear after %s.
ar: %s قد لا تظهر بعد %s.

en: failed to create temporary file
ar: فشل في إنشاء ملف مؤقت

en: seeking in temporary file
ar: البحث في ملف مؤقت

en: reading temporary file
ar: قراءة ملف مؤقت

en: unexpected end of file reading temporary file
ar: نهاية غير متوقعة للملف قراءة الملف المؤقت

en: writing to temporary file
ar: الكتابة إلى ملف مؤقت

en: Arabic
ar: العربية

en: Armenian
ar: الأرميني

en: Baltic
ar: البلطيق

en: Celtic
ar: سلتيك

en: Central European
ar: مركز أوروبا

en: Chinese Simplified
ar: الصينية المبسطة

en: Chinese Traditional
ar: تقاليد صينية

en: Croatian
ar: الكرواتية

en: Cyrillic
ar: السيريلي

en: Cyrillic/Russian
ar: السيريلية / الروسية

en: Cyrillic/Ukrainian
ar: السيريلية / الأوكرانية

en: Georgian
ar: الجورجية

en: Greek
ar: اليونانية

en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

en: Gurmukhi
ar: جرمخي

en: Hebrew
ar: العبرية

en: Hebrew Visual
ar: عبري بصري

en: Hindi
ar: الهندية

en: Icelandic
ar: أيسلندي

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Korean
ar: الكورية

en: Nordic
ar: الشمال

en: Romanian
ar: روماني

en: South European
ar: جنوب أوروبا

en: Thai
ar: التايلاندية

en: Turkish
ar: التركية

en: Vietnamese
ar: الفيتنامية

en: Western European
ar: أوروبا الغربية

en: error
ar: خطأ

en: warning
ar: تحذير

en: note
ar: ملاحظة

en: Notes (%d) exceed limit (%d).  Suppressing further notes.
ar: الملاحظات (%d) تتجاوز الحد (%d). قمع مزيد من الملاحظات.

en: Warnings (%d) exceed limit (%d).  Syntax processing will be halted.
ar: تحذيرات (%d) تتجاوز الحد (%d). سيتم إيقاف معالجة بناء الجملة.

en: Errors (%d) exceed limit (%d).  Syntax processing will be halted.
ar: الأخطاء (%d) تتجاوز الحد (%d). سيتم إيقاف معالجة بناء الجملة.

en: %s: unexpected end of file
ar: %s: نهاية غير متوقعة للملف

en: %s: I/O error reading Zip archive (%s)
ar: %s: خطأ I / O أثناء قراءة أرشيف Zip (%s)

en: %s: I/O error reading Zip archive
ar: %s: حدث خطأ I / O أثناء قراءة أرشيف Zip

en: %s: corrupt archive at 0x%llx: expected %#<PRIx32> but got %#<PRIx32>
ar: %s: أرشيف فاسد في 0x%llx: متوقع %#<PRIx32> لكن حصل %#<PRIx32>

en: %s: corrupt archive reading member "%s": bad CRC %#<PRIx32> (expected %<PRIx32>)
ar: %s: عضو قراءة أرشيف فاسد "%s": bad CRC %#<PRIx32> (متوقع %<PRIx32>)

en: %s: open failed (%s)
ar: %s: فشل الفتح (%s)

en: %s: cannot find central directory
ar: %s: لا يمكن العثور على المجلد المركزي

en: %s: seek failed (%s)
ar: %s: فشل البحث (%s)

en: %s: unknown member "%s"
ar: %s: عضو غير معروف "%s"

en: %s: member "%s" has unknown compression type %<PRIu16>
ar: %s: العضو "%s" نوع ضغط غير معروف%<PRIu16>

en: %s: name mismatch between central directory (%s) and local file header (%s)
ar: %s: الاسم غير متطابق بين المجلد المركزي (%s) ورأس الملف المحلي (%s)

en: %s: cannot initialize inflator (%s)
ar: %s: لا يمكن تهيئة نفخ الهواء (%s)

en: %s: error inflating "%s" (%s)
ar: %s: خطأ في تضخيم "%s" (%s)

en: %s: error opening output file
ar: %s: خطأ في فتح ملف الإخراج

en: %s: not writing ZIP file to terminal
ar: %s: عدم كتابة ملف ZIP في المحطة

en: %s: error seeking in output file
ar: %s: البحث عن خطأ في ملف الإخراج

en: %s: write failed
ar: %s: فشلت الكتابة

en: Not creating histogram because the data contains less than 2 distinct values
ar: عدم إنشاء مخطط مدرج تكراري لأن البيانات تحتوي على أقل من قيمتين مميزتين

en: One or more weight values are non-integer.  Fractional parts will be ignored when calculating the Shapiro-Wilk statistic.
ar: قيمة وزن واحدة أو أكثر ليست عددًا صحيحًا. سيتم تجاهل الأجزاء الكسرية عند حساب إحصائية Shapiro-Wilk.

en: ascii: opening output file `%s'
ar: ascii: فتح ملف الإخراج "%s"

en: %s: %s must be positive integer or `auto'
ar: %s: %s يجب أن يكون عددًا صحيحًا موجبًا أو "تلقائي"

en: ascii: page must be at least %d characters wide, but as configured is only %d characters
ar: ascii: يجب أن يكون عرض الصفحة %d على الأقل من الأحرف ، ولكن كما تم تكوينها فهي %d من الأحرف فقط

en: See %s for an image.
ar: انظر %s للحصول على صورة.

en: See %s for a chart.
ar: راجع %s للحصول على مخطط.

en: error writing output file `%s': %s
ar: خطأ في كتابة ملف الإخراج "%s": %s

en: `%s': bad font specification
ar: "%s": تحديد خط غير صحيح

en: error opening output file `%s': %s
ar: خطأ في فتح ملف الإخراج "%s": %s

en: error drawing output for %s driver: %s
ar: خطأ في رسم مخرجات التشغيل %s: %s

en: Bar Chart
ar: مخطط شريطي

en: Normal Q-Q Plot of %s
ar: مخطط Q-Q طبيعي لـ %s

en: Observed Value
ar: القيمة المرصودة

en: Expected Normal
ar: طبيعي متوقع

en: Detrended Normal Q-Q Plot of %s
ar: مخطط Q-Q طبيعي محدد لـ %s

en: Dev from Normal
ar: الانحراف عن الطبيعي

en: *MISSING*
ar: *مفقود*

en: HISTOGRAM
ar: مخطط مدرج تكراري

en: ROC Curve
ar: منحنى ROC

en: Scatterplot %s
ar: مخطط انتشار %s

en: Scree Plot
ar: مخطط حصاة

en: Eigenvalue
ar: قيمة ايكن

en: Spread vs. Level Plot of %s
ar: مخطط منتشر مقابل مستوي لـ %s

en: Level
ar: المستوى

en: Spread
ar: انتشار

en: error opening output file `%s'
ar: خطأ في فتح ملف الإخراج "%s"

en: %s: unknown option `%s'
ar: %s: خيار غير معروف "%s"

en: %s: output option missing `='
ar: %s: خيار الإخراج مفقود "="

en: %s: output option specified more than once
ar: %s: تم تحديد خيار الإخراج أكثر من مرة

en: PSPP Output
ar: خرج PSPP

en: No description
ar: بدون وصف

en: error writing output file `%s'
ar: خطأ في كتابة ملف الإخراج "%s"

en: `%s' is not a valid length.
ar: "%s" ليس طولًا صالحًا.

en: syntax error in paper size `%s'
ar: خطأ في بناء الجملة في حجم الورق "%s"

en: unknown paper type `%.*s'
ar: نوع ورق غير معروف "%.*s"

en: error opening input file `%s'
ar: خطأ في فتح ملف الإدخال "%s"

en: file `%s' does not state a paper size
ar: لا يشير الملف "%s" إلى حجم ورق

en: %s: `%s' is `%s' but a Boolean value is required
ar: %s: "%s" هي "%s" لكن القيمة المنطقية مطلوبة

en: %s: `%s' is `%s' but one of the following is required: %s
ar: %s: "%s" هي "%s" ولكن أحد الخيارات التالية مطلوب: %s

en: %s: `%s' is `%s' but a non-negative integer is required
ar: %s: "%s" هو "%s" ولكن مطلوب عدد صحيح غير سالب

en: %s: `%s' is `%s' but a positive integer is required
ar: %s: "%s" هو "%s" لكن مطلوب عدد صحيح موجب

en: %s: `%s' is `%s' but an integer is required
ar: %s: "%s" هو "%s" ولكن مطلوب عدد صحيح

en: %s: `%s' is `%s' but an integer greater than %d is required
ar: %s: "%s" هو "%s" ولكن مطلوب عدد صحيح أكبر من %d

en: %s: `%s' is `%s'  but an integer between %d and %d is required
ar: %s: "%s" هو "%s" ولكن مطلوب عدد صحيح بين %d و %d

en: %s: `%s' is `%s' but a file name that contains `#' is required.
ar: %s: "%s" هو "%s" ولكن اسم ملف يحتوي على "#" مطلوب.

en: %s: `%s' is `%s', which could not be parsed as a color
ar: %s: "%s" هي "%s" ، والتي لا يمكن تحليلها كلون

en: Chart
ar: مخطط بياني

en: Warning
ar: تحذير

en: Note
ar: ملاحظة

en: Page Break
ar: فاصل صفحات

en: Table
ar: جدول

en: Page Title
ar: عنوان الصفحة

en: Log
ar: سجل

en: Suppressed %d additional warning about duplicate split values. | Suppressed %d additional warnings about duplicate split values.
ar[0]: تم منع %d تحذير إضافي حول قيم الانقسام المكررة.
ar[1]: %d من التحذيرات الإضافية الملغاة تسميات القيم.
ar[2]: %d من التحذيرات الإضافية الملغاة تسميات القيم.
ar[3]: %d من التحذيرات الإضافية الملغاة تسميات القيم.
ar[4]: %d من التحذيرات الإضافية الملغاة تسميات القيم.
ar[5]: %d من التحذيرات الإضافية الملغاة تسميات القيم.

en: When SPLIT FILE is in effect, the input data must be sorted by the split variables (for example, using SORT CASES), but multiple runs of cases with the same split values were found separated by cases with different values.  Each run will be analyzed separately.  The duplicate split values are: %s
ar: عندما يكون SPLIT FILE ساري المفعول، يجب فرز بيانات الإدخال حسب متغيرات التقسيم (على سبيل المثال، باستخدام SORT CASES)، ولكن تم العثور على عمليات تشغيل متعددة للحالات بنفس قيم التقسيم مفصولة بحالات ذات قيم مختلفة. سيتم تحليل كل تشغيل على حدة. قيم التقسيم المكررة هي: %s

note: TRANSLATORS: Do not translate this string.  If the script of your language reads from right to left (eg Persian, Arabic, Hebrew etc), then replace this string with "output-direction-rtl".  Otherwise either leave it untranslated or copy it verbatim.
en: output-direction-ltr
ar: output-direction-rtl

en: Table lacks cell data.
ar: الجدول يفتقر إلى بيانات الخلية.

en: %s: create failed (%s)
ar: %s: فشل الإنشاء (%s)

en: %s: failed to start writing XML
ar: %s: فشل بدء كتابة XML

en: %s: error writing file (%s)
ar: %s: خطأ في كتابة الملف (%s)

en: %s: create failed
ar: %s: فشل الإنشاء

en: I/O error writing SPV file
ar: خطأ في الإدخال / الإخراج أثناء كتابة ملف SPV

en: %s: Failed to create XML parser
ar: %s: فشل إنشاء محلل XML

en: %s: document is not well-formed
ar: %s: المستند غير منسق بشكل جيد

en: %s: root node is "%s" but "%s" was expected
ar: %s: عقدة الجذر هي "%s" ولكن "%s" كانت متوقعة

en: Add
ar: إضافة

en: Edit
ar: تعديل

en: Remove
ar: إزالة

en: OK
ar: موافق

en: Go To
ar: اذهب إلى

en: Continue
ar: استمر

en: Paste
ar: لصق

en: Find
ar: إيجاد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Close
ar: إغلاق

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Help
ar: مساعدة

en: _Insert Case
ar: _إدراج الحالة

en: Cl_ear Cases
ar: امسح الحالات

en: _Insert Variable
ar: _إدراج متغير

en: Cl_ear Variables
ar: _امسح المتغيرات

en: Sort _Ascending
ar: رتّب تصاعدي

en: Sort _Descending
ar: _رتّب تنازلي

en: Aggregate destination file
ar: تجميع ملف الوجهة

en: System Files (*.sav)
ar: ملفات النظام (* .sav)

en: Compressed System Files (*.zsav)
ar: ملفات النظام المضغوطة (* .zsav)

en: Portable Files (*.por)
ar: الملفات المحمولة (* .por)

en: New
ar: جديد

en: Old
ar: قديم

en: Column Number: %d
ar: رقم العمود: %d

en: Pearson chi-square, likelihood ratio, Fisher’s exact test, continuity correction, linear-by-linear association.
ar: بيرسون مربع كاي ، نسبة الاحتمالية ، اختبار فيشر الدقيق ، تصحيح الاستمرارية ، الارتباط الخطي بخطي.

en: Phi and Cramer's V
ar: Phi و Cramer's V

en: Contingency coefficient
ar: معامل التوافق

en: Uncertainty coefficient
ar: معامل عدم اليقين

en: Kendall's Tau-b
ar: كندل تاو b

en: Kendall's Tau-c
ar: كندل تاو c

en: Risk
ar: مخاطرة

en: Relative Risk estimate
ar: تقدير المخاطر النسبية

en: Somer's d
ar: سومر د

en: Cohen's Kappa
ar: كابا كوهين

en: Corr
ar: ارتباط

en: Spearman correlation, Pearson's r
ar: ارتباط سبيرمان ، r بيرسون

en: Frequency Count
ar: عدد التكرارات

en: Row
ar: صف

en: Row percent
ar: نسبة الصف

en: Column
ar: عمود

en: Column percent
ar: نسبة العمود

en: Total percent
ar: النسبة الإجمالية

en: Expected value
ar: القيمة المتوقعة

en: Standardized Residual
ar: المتبقي الموحّد

en: Adjusted Std. Residual
ar: المتبقي القياسي المعدّل

en: Standard error
ar: خطأ معياري

en: Standard error of mean
ar: الخطأ المعياري للمتوسط

en: Kurtosis and standard error of kurtosis
ar: التفلطح والخطأ المعياري للتفلطح

en: Skewness and standard error of skewness
ar: الالتواء والخطأ المعياري للالتواء

en: _Eigenvalues over %4.2f times the mean eigenvalue
ar: _قيمة ايكن أكثر من %4.2f أضعاف متوسط القيمة الذاتية

en: Standard error of the mean
ar: الخطأ المعياري للمتوسط

en: Standard error of the skewness
ar: الخطأ المعياري للالتواء

en: Standard error of the kurtosis
ar: الخطأ المعياري للتفلطح

en: Contrast %d of %d
ar: التباين %d من %d

en: O_ptions...
ar: خيارات...

en: Paired Samples T Test
ar: اختبار T للعينات المقترنة

en: Recode into Different Variables
ar: تسجيل إلى متغيرات مختلفة

en: Recode into Different Variables: Old and New Values
ar: تسجيل إلى متغيرات مختلفة: قيم قديمة وجديدة

en: Recode into Same Variables
ar: تسجيل في نفس المتغيرات

en: Recode into Same Variables: Old and New Values
ar: تسجيل في نفس المتغيرات: القيم القديمة والجديدة

en: Coeff
ar: معامل

en: Show the regression coefficients
ar: أظهر معاملات الانحدار

en: Conf. Interval
ar: فترة الثقة

en: Show the confidence interval for the regression coefficients
ar: اعرض فترة الثقة لمعاملات الانحدار

en: Show the correlation between observed and predicted values
ar: أظهر الارتباط بين القيم المرصودة والمتوقعة

en: Anova
ar: أنوفا

en: Show the analysis of variance table
ar: عرض تحليل جدول التباين

en: Show the variance coefficient matrix
ar: أظهر مصفوفة معامل التباين

en: Show the variance inflation factor and its reciprocal
ar: بيّن معامل تضخم التباين ومتبادله

en: Approximately %3d%% of all cases.
ar: تقريبًا %3d%% لجميع الحالات.

en: Exactly %3d cases from the first %3d cases.
ar: %3d حالات بالضبط من الحالات %3d الأولى.

en: %d thru %d
ar: %d حتى %d

en: Category 0
ar: الفئة 0

en: Category 1
ar: الفئة 1

en: Test Type
ar: نوع الاختبار

en: _Wilcoxon
ar: _ويلكوكسن

en: _Sign
ar: _معنوية

en: _McNemar
ar: _مك نيمر

en: Two-Related-Samples Tests
ar: اختبارات العينات ذات الصلة

en: Do not weight cases
ar: لا تثقل الحالات

en: Weight cases by %s
ar: زن الحالات بواسطة %s

en: Search Text:
ar: نص البحث:

en: Ignore case
ar: تجاهل الحالة

en: Wrap around
ar: التفاف حولها

en: Match whole words only
ar: مطابقة الكلمات الكاملة فقط

en: Search forward
ar: البحث إلى الأمام

en: Search backward
ar: البحث للخلف

en: PSPPIRE Search Syntax
ar: بناء جملة البحث PSPPIRE

en: Var
ar: متغيّر

note: TRANSLATORS: This string must be a valid variable name.  That means: - The string must be at most 64 bytes (not characters) long. - The string may not contain whitespace. - The first character may not be '$' - The first character may not be a digit - The final character may not be '.' or '_'
en: Var%04d
ar: متغير%04d

en: Variable Details
ar: تفاصيل المتغير

en: Prefer variable labels
ar: تفضل التسميات للمتغيرات

en: Default sort order
ar: ترتيب الافتراضي

en: Unsorted (dictionary order)
ar: غير مرتب (ترتيب القاموس)

en: Sort by name
ar: رتّب حسب الاسم

en: Sort by label
ar: رتّب حسب التسمية

en: Variable Information
ar: معلومات المتغير

en: add
ar: إضافة

en: subtract
ar: طرح او خصم

en: multiply
ar: تضاعف

en: divide
ar: يقسم

en: raise x to the power of y
ar: ارفع x للقوة y

en: is greater than
ar: أكبر من

en: is less than
ar: اقل من

en: is no less than
ar: ليس أقل من

en: is no greater than
ar: ليس أكبر من

en: is not equal to
ar: لا يساوي

en: is equal to
ar: يساوي

en: and
ar: و

en: or
ar: أو

en: not
ar: لا

en: Layer %d of %d
ar: طبقة %d من %d

en: Forward
ar: للأمام

en: Back
ar: رجوع

en: Could not open `%s'
ar: تعذر فتح "%s"

en: Error reading `%s': %s
ar: خطأ في قراءة "%s": %s

en: Failed to read `%s', because it contains a line over %d bytes long and therefore appears not to be a text file.
ar: فشلت قراءة "%s" ، لأنه يحتوي على سطر يزيد طوله عن %d بايت وبالتالي يبدو أنه ليس ملفًا نصيًا.

en: `%s' is empty.
ar: "%s" فارغ.

en: through
ar: عبر

en: _Value:
ar: القيمة:

en: _System Missing
ar: _ النظام مفقود

en: System _or User Missing
ar: النظام _ أو المستخدم مفقود

en: _Range:
ar: _المدى:

en: Range, _LOWEST thru value
ar: المدى ، _أدنى قيمة من خلال

en: Range, value thru _HIGHEST
ar: المدى ، القيمة من خلال _الاعلى

en: _All other values
ar: _جميع القيم الأخرى

en: Var%d
ar: متغير %d

en: Decimal
ar: عشري

en: Align
ar: محاذاة

en: Measure
ar: المقدر

en: {%s, %s}...
ar: {%s ، %s} ...

en: Algorithm must be either `%s' or `%s'.
ar: يجب أن تكون الخوارزمية إما "%s" أو "%s".

en: Syntax must be either `%s' or `%s'.
ar: يجب أن يكون بناء الجملة إما "%s" أو "%s".

en: Error encountered while ERROR=STOP is effective.
ar: حدث خطأ أثناء تفعيل الخطأ ERROR = STOP.

en: Stopping syntax file processing here to avoid a cascade of dependent command failures.
ar: يتم هنا إيقاف معالجة ملف بناء الجملة لتجنب سلسلة من حالات فشل الأوامر التابعة.

en: PSPP, a program for statistical analysis of sampled data.
    Usage: %s [OPTION]... FILE...
    
    Arguments to long options also apply to equivalent short options.
    
    Output options:
      -o, --output=FILE         output to FILE, default format from FILE's name
      -O format=FORMAT          override format for previous -o
      -O OPTION=VALUE           set output option to customize previous -o
      -O device={terminal|listing}  override device type for previous -o
      -e, --error-file=FILE     append errors, warnings, and notes to FILE
      --no-output               disable default output driver
      --table-look=FILE         use output style read from FILE
    Supported output formats: %s
    
    Language options:
      -I, --include=DIR         append DIR to search path
      -I-, --no-include         clear search path
      -r, --no-statrc           disable running rc file at startup
      -a, --algorithm={compatible|enhanced}
                                set to `compatible' if you want output
                                calculated from broken algorithms
      -x, --syntax={compatible|enhanced}
                                set to `compatible' to disable PSPP extensions
      -b, --batch               interpret syntax in batch mode
      -i, --interactive         interpret syntax in interactive mode
      --syntax-encoding=ENCODING  specify encoding for syntax files
      -s, --safer               don't allow some unsafe operations
    Default search path: %s
    
    Informative output:
      -h, --help                display this help and exit
      -V, --version             output version information and exit
    
    Non-option arguments are interpreted as syntax files to execute.
ar: PSPP ، برنامج للتحليل الإحصائي للبيانات المأخوذة.
    الاستخدام: %s [OPTION] ... FILE ...
    
    تنطبق الحجج الخاصة بالخيارات الطويلة أيضًا على الخيارات القصيرة المكافئة.
    
    خيارات الإخراج:
      -o، - Output = إخراج FILE إلى FILE ، التنسيق الافتراضي من اسم FILE
      -O format = تنسيق تجاوز FORMAT للسابق -o
      -O OPTION = VALUE ضبط خيار الإخراج لتخصيص السابق -o
      -O device = {terminal|listing} تجاوز نوع الجهاز للسابق -o
      -e، --error-file = FILE إلحاق الأخطاء والتحذيرات والملاحظات بالملف FILE
      --لا يوجد إخراج تعطيل سائق الإخراج الافتراضي
      --table-look = FILE استخدام نمط الإخراج للقراءة من FILE
    تنسيقات الإخراج المعتمدة: %s
    
    خيارات اللغة:
      -I، --include = DIR إلحاق DIR بمسار البحث
      -أنا ، - لا يتضمن مسار بحث واضح
      -r ، - no-statrc تعطيل تشغيل ملف rc عند بدء التشغيل
      -a ، - الخوارزمية = {compatible|enhanced}
                                اضبط على "متوافق" إذا كنت تريد الإخراج
                                محسوبة من الخوارزميات المعطلة
      -x ، - بناء الجملة = {compatible|enhanced}
                                اضبط على "متوافق" لتعطيل ملحقات PSPP
      -b، - دفعة تفسير بناء الجملة في وضع الدُفعات
      -i ، - تفسير بناء الجملة التفاعلي في الوضع التفاعلي
      - Syntax-encoding = الترميز تحديد الترميز لملفات بناء الجملة
      -s ، - safer لا تسمح ببعض العمليات غير الآمنة
    مسار البحث الافتراضي: %s
    
    الإخراج الإعلامي:
      -h ، - ساعد في عرض هذه التعليمات والخروج
      -V ، - معلومات إصدار الإخراج والخروج
    
    يتم تفسير الوسائط غير الاختيارية كملفات بناء الجملة ليتم تنفيذها.

en: Bad regular expression: %s
ar: تعبير عادي سيئ: %s

en: A program for the analysis of sampled data
ar: برنامج لتحليل عينات البيانات

en: Help path conversion error: %s
ar: خطأ تحويل مسار المساعدة: %s

en: Cannot open via html: %s with uri: %s The PSSP manual is also available at %s
ar: لا يمكن الفتح عبر html: %s مع uri: %s دليل PSSP متوفر أيضًا على %s

en: _Help
ar: _مساعدة

en: _About
ar: _عن

en: _System Information
ar: _معلومات النظام

en: _Reference Manual
ar: _الدليل المرجعي

en: PSPP runs best on free platforms such as GNU and GNU/Linux.
ar: يعمل PSPP بشكل أفضل على الأنظمة الأساسية المجانية مثل GNU وGNU/Linux.

en: Right click on variable lists to change between viewing the variables' names and their labels.
ar: انقر بزر الفأر الأيمن على قوائم المتغيرات للتبديل بين عرض أسماء المتغيرات وتسمياتها.

en: Click "Paste" instead of "OK" when running procedures.  This allows you to edit your commands before running them and you have better control over your work.
ar: انقر فوق "لصق" بدلاً من "موافق" عند تشغيل الإجراءات. يتيح لك هذا تحرير أوامرك قبل تشغيلها ولديك تحكم أفضل في عملك.

en: Directly import your spreadsheets using the "File | Import Data" menu.
ar: استورد جداول البيانات مباشرة باستخدام قائمة "ملف | استيراد البيانات".

en: For an easy way to convert string variables into numerically encoded variables, use "Automatic Recode"  which preserves the variable names as labels.
ar: للحصول على طريقة سهلة لتحويل متغيرات السلسلة إلى متغيرات مشفرة عدديًا ، استخدم "إعادة الترميز التلقائي" الذي يحافظ على أسماء المتغيرات كعناوين.

en: When browsing large data sets, use "Windows | Split" to see both ends of the data in the same view.
ar: عند تصفح مجموعات البيانات الكبيرة ، استخدم "نوافذ | قسّم" لرؤية طرفي البيانات في نفس طريقة العرض.

en: Export your reports to ODT format for easy editing with the Libreoffice.org suite.
ar: قم بتصدير تقاريرك إلى تنسيق ODT لتحريرها بسهولة باستخدام مجموعة Libreoffice.org.

en: Use "Edit | Options" to have your Output window automatically appear when statistics are generated.
ar: استخدم "تحرير | خيارات" لتظهر نافذة الإخراج تلقائيًا عند إنشاء الإحصائيات.

en: To easily reorder your variables, drag and drop them in the Variable View or the Data View.
ar: لإعادة ترتيب المتغيرات بسهولة ، اسحبها وأفلتها في طريقة عرض المتغير أو طريقة عرض البيانات.

en: Psppire User Hint
ar: تلميح مستخدم Psppire

en: _Next Tip
ar: النصيحة التالية

en: _Close
ar: _أغلاق

en: Psppire: Fatal Error
ar: Psppire: خطأ فادح

en: You have discovered a bug in PSPP.  Please report this to %s including all of the following information, and a description of what you were doing when this happened.
ar: لقد اكتشفت خطأ في PSPP. الرجاء الإبلاغ عن ذلك لـ %s بما في ذلك جميع المعلومات التالية ، ووصفًا لما كنت تفعله عند حدوث ذلك.

en: Show version information and exit
ar: إظهار معلومات الإصدار والخروج

en: Do not display the splash screen
ar: لا تعرض شاشة البداية

en: Do not attempt single instance negotiation
ar: لا تحاول تفاوض مثيل واحد

en: The maximum length of a missing value for a string variable is 8 in UTF-8.
ar: الحد الأقصى لطول قيمة مفقودة لمتغير سلسلة هو 8 في UTF-8.

en: At least one value must be specified
ar: يجب تحديد قيمة واحدة على الأقل

en: Incorrect range specification
ar: مواصفات المدى غير صحيحة

en: %d : %s
ar: %d: %s

en: %'d case | %'d cases
ar[0]: %'d
ar[1]: حالة
ar[2]: حالتان
ar[3]: %'d حالة
ar[4]: %'d حالة
ar[5]: %'d حالة

en: %'d variable | %'d variables
ar[0]: %'d
ar[1]: %'d
ar[2]: %'d
ar[3]: %'d
ar[4]: %'d
ar[5]: %'d

en: Case
ar: حالة

en: Data View
ar: عرض البيانات

en: Variable View
ar: عرض المتغيرات

en: Transformations Pending
ar: التحويلات معلقة

en: Filter off
ar: تصفية قبالة

en: Filter by %s
ar: التصفية بحسب %s

en: No Split
ar: بدون انقسام

en: Split by
ar: تقسيم حسب

en: Weights off
ar: الأوزان

en: Weight by %s
ar: الوزن بمقدار %s

en: All Files
ar: كل الملفات

en: System File
ar: ملف النظام

en: Compressed System File
ar: ملف النظام المضغوط

en: Portable File
ar: ملف محمول

en: Format:
ar: التنسيق:

en: Delete Existing Dataset?
ar: هل تريد حذف مجموعة البيانات الموجودة؟

en: Renaming "%s" to "%s" will destroy the existing dataset named "%s".  Are you sure that you want to do this?
ar: ستؤدي إعادة تسمية "%s" إلى "%s" إلى إتلاف مجموعة البيانات الحالية المسماة "%s". هل أنت متأكد أنك تريد أن تفعل هذا؟

en: Delete
ar: حذف

en: Please enter a new name for dataset "%s":
ar: الرجاء إدخال اسم جديد لمجموعة البيانات "%s":

en: Rename Dataset
ar: إعادة تسمية مجموعة البيانات

en: _File
ar: _ملف

en: _New
ar: جديد

en: _Syntax
ar: _بناء الجملة

en: _Data
ar: _بيانات

en: _Open
ar: _فتح

en: _Import Data...
ar: _بيانات الاستيراد...

en: _Save...
ar: حفظ...

en: Save _As...
ar: حفظ باسم ...

en: _Rename Dataset...
ar: _إعادة تسمية مجموعة البيانات ...

en: _Display Data File Information
ar: _عرض معلومات ملف البيانات

en: Working File
ar: ملف العمل

en: _External File...
ar: _ملف خارجي ...

en: _Recently Used Data
ar: _ البيانات المستخدمة مؤخراً

en: Recently Used _Files
ar: _الملفات المستخدمة مؤخرًا

en: _Quit
ar: _أخرج

en: _Edit
ar: تحرير

en: _Go To Variable...
ar: _الذهاب إلى المتغير ...

en: _Go To Case...
ar: _ اذهب إلى حالة ...

en: Cu_t
ar: _قص

en: _Copy
ar: _نسخ

en: _Paste
ar: لصق

en: Clear _Variables
ar: _امسح المتغيرات

en: _Find...
ar: _تجد...

en: _Options...
ar: _خيارات...

en: Jump to variable
ar: انتقل إلى المتغير

en: Jump to a case in the data sheet
ar: انتقل إلى حالة في ورقة البيانات

en: Search for values in the data
ar: ابحث عن القيم في البيانات

en: Create a new case at the current position
ar: قم بإنشاء حالة جديدة في الوضع الحالي

en: Create a new variable at the current position
ar: قم بإنشاء متغير جديد في الموقع الحالي

en: Split the active dataset
ar: قسّم مجموعة البيانات النشطة

en: Weight cases by variable
ar: زن الحالات بواسطة المتغير

en: Show/hide value labels
ar: إظهار / إخفاء تسميات القيمة

en: Data Editor
ar: محرر البيانات

en: Automatically Detect
ar: الحقل المخصص (اختياري)

en: Locale Encoding
ar: ترميز اللغة

en: Character Encoding:
ar: ترميز الأحرف:

en: Text Files
ar: ملفات نصية

en: Text (*.txt) Files
ar: ملفات نصية (* .txt)

en: Plain Text (ASCII) Files
ar: ملفات نص عادي (ASCII)

en: Comma Separated Value Files
ar: ملفات قيم مفصولة بفواصل

en: Tab Separated Value Files
ar: ملفات قيم مفصولة بعلامات جدولة

en: Gnumeric Spreadsheet Files
ar: ملفات جداول البيانات الرقمية

en: OpenDocument Spreadsheet Files
ar: ملفات جداول بيانات OpenDocument

en: All Spreadsheet Files
ar: جميع ملفات جداول البيانات

en: Select File to Import
ar: حدد ملف للاستيراد

en: Importing Delimited Text Data
ar: استيراد بيانات نصية محددة

en: Adjust Variable Formats
ar: ضبط التنسيقات للمتغيرات

en: Importing Spreadsheet Data
ar: استيراد بيانات جدول البيانات

en: line
ar: الخط

en: var
ar: متغيّر

en: Select the First Line
ar: حدد السطر الأول

en: Line
ar: خط

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
ar: سيرشدك هذا المساعد خلال عملية استيراد البيانات إلى PSPP من ملف نصي بسطر واحد لكل حالة ، حيث يتم فصل الحقول بعلامات تبويب أو فاصلات أو محددات أخرى.

en: The selected file contains %'lu line of text.   | The selected file contains %'lu lines of text.
ar[0]: يحتوي الملف المحدد على%'lu سطر من النص.
ar[1]: يحتوي الملف المحدد على%'lu سطر من النص.
ar[2]: يحتوي الملف المحدد على%'lu سطر من النص.
ar[3]: يحتوي الملف المحدد على%'lu سطر من النص.
ar[4]: يحتوي الملف المحدد على%'lu سطر من النص.
ar[5]: يحتوي الملف المحدد على%'lu سطر من النص.

en: The selected file contains approximately %'lu line of text.   | The selected file contains approximately %'lu lines of text.
ar[0]: يحتوي الملف المحدد على سطر نص%'lu تقريبًا.
ar[1]: يحتوي الملف المحدد على سطر نص%'lu تقريبًا.
ar[2]: يحتوي الملف المحدد على سطر نص%'lu تقريبًا.
ar[3]: يحتوي الملف المحدد على سطر نص%'lu تقريبًا.
ar[4]: يحتوي الملف المحدد على سطر نص%'lu تقريبًا.
ar[5]: يحتوي الملف المحدد على سطر نص%'lu تقريبًا.

en: Only the first %zu line of the file will be shown for preview purposes in the following screens.   | Only the first %zu lines of the file will be shown for preview purposes in the following screens.
ar[0]: سيتم عرض أول %zu سطر فقط من الملف لأغراض المعاينة في الشاشات التالية.
ar[1]: سيتم عرض أول %zu سطر فقط من الملف لأغراض المعاينة في الشاشات التالية.
ar[2]: سيتم عرض أول %zu سطر فقط من الملف لأغراض المعاينة في الشاشات التالية.
ar[3]: سيتم عرض أول %zu سطر فقط من الملف لأغراض المعاينة في الشاشات التالية.
ar[4]: سيتم عرض أول %zu سطر فقط من الملف لأغراض المعاينة في الشاشات التالية.
ar[5]: سيتم عرض أول %zu سطر فقط من الملف لأغراض المعاينة في الشاشات التالية.

en: You may choose below how much of the file should actually be imported.
ar: يمكنك أن تختار أدناه حجم الملف الذي يجب أن يتم استيراده بالفعل.

en: Only the first %4d cases
ar: الحالات الـ %4d الأولى فقط

en: Only the first %3d %% of file (approximately)
ar: أول %3d %% فقط من الملف (تقريبًا)

en: Select the Lines to Import
ar: حدد الخطوط المراد استيرادها

en: Choose Separators
ar: اختر فواصل

en: failed to create temporary directory during clipboard operation
ar: فشل في إنشاء مجلد مؤقت أثناء عملية الحافظة

en: Infer file type from extension
ar: استنتج نوع الملف من الامتداد

en: SPSS Viewer (*.spv)
ar: عارض SPSS (* .spv)

en: PDF (*.pdf)
ar: PDF (* .pdf)

en: HTML (*.html)
ar: HTML (* .html)

en: OpenDocument (*.odt)
ar: OpenDocument (* .odt)

en: Text (*.txt)
ar: نص (* .txt)

en: Text [plain] (*.txt)
ar: نص [عادي] (* .txt)

en: PostScript (*.ps)
ar: PostScript (* .ps)

en: Comma-Separated Values (*.csv)
ar: قيم مفصولة بفواصل (* .csv)

en: Portable Network Graphics (*.png)
ar: رسومات الشبكة المحمولة (* .png)

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
ar: رسومات موجهة قابلة للتحجيم (* .svg)

en: Export Output
ar: إخراج التصدير

en: Output Viewer
ar: عارض الإخراج

note: TRANSLATORS: This is part of a filename.  Please avoid whitespace.
en: Untitled
ar: بغيرعنوان

en: Saved file `%s'
ar: الملف المحفوظ "%s"

en: Save Syntax
ar: حفظ بناء الجملة

en: Syntax Files (*.sps)
ar: ملفات بناء الجملة (* .sps)

en: Syntax Editor
ar: محرر النحو

en: Cannot load syntax file `%s'
ar: لا يمكن تحميل ملف بناء الجملة "%s"

en: Save the changes to `%s' before closing?
ar: هل تريد حفظ التغييرات في "%s" قبل الإغلاق؟

en: If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ar: إذا لم تقم بالحفظ ، فستفقد التغييرات من آخر %ld ثانية نهائيًا.

en: Close _without saving
ar: _إغلاق دون حفظ

en: Open
ar: فتح

en: Data and Syntax Files
ar: ملفات البيانات والنحو

en: System Files (*.sav, *.zsav)
ar: ملفات النظام (* .sav ، * .zsav)

en: Output Files (*.spv)
ar: ملفات الإخراج (* .spv)

en: Con_fidence Interval: %2d %%
ar: _فترة الثقة: %2d %%

en: %s = `%s'
ar: %s = "%s"

en: Variable Type and Format
ar: نوع المتغير والتنسيق

en: _Minimize all Windows
ar: _ تصغير جميع النوافذ

en: _Split
ar: _قسّم

en: _Windows
ar: _نوافذ

en: %s argument must be a single character
ar: يجب أن تتكون الوسيطة %s من حرف واحد

en: exactly two non-option arguments are required; use --help for help
ar: مطلوب وسيطتين غير اختياريين بالضبط ؛ استخدم - مساعدة للحصول على مساعدة

en: %s: cannot guess output format (use -O option)
ar: %s: لا يمكن تخمين تنسيق الإخراج (خيار استخدام -O)

en: %s: unknown output format (use -O option)
ar: %s: تنسيق إخراج غير معروف (خيار استخدام -O)

en: %s: error reading input file
ar: %s: خطأ في قراءة ملف الإدخال

en: %s: error writing output file
ar: %s: خطأ في كتابة ملف الإخراج

en: %s: error opening password file
ar: %s: خطأ في فتح ملف كلمة المرور

en: 
    %s: password not in file
ar: 
    %s: كلمة المرور ليست في الملف

en: %s: '%c' is not in alphabet
ar: %s: "%c" ليس بالأبجدية

en: sorry, wrong password
ar: آسف ، كلمة مرور خاطئة

en: %s: invalid XPath expression
ar: %s: تعبير XPath غير صالح

en: missing command name (use --help for help)
ar: اسم الأمر مفقود (استخدم - help للحصول على مساعدة)

en: unknown command "%s" (use --help for help)
ar: أمر غير معروف "%s" (use --help for help)

en: "%s" command takes exactly %d argument | "%s" command takes exactly %d arguments
ar[0]: يأخذ الأمر "%s" وسيطة %d بالضبط
ar[1]: يأخذ الأمر "%s" وسيطة %d بالضبط
ar[2]: يأخذ الأمر "%s" وسيطة %d بالضبط
ar[3]: يأخذ الأمر "%s" وسيطة %d بالضبط
ar[4]: يأخذ الأمر "%s" وسيطة %d بالضبط
ar[5]: يأخذ الأمر "%s" وسيطة %d بالضبط

en: "%s" command requires at least %d argument | "%s" command requires at least %d arguments
ar[0]: يتطلب الأمر "%s" وسيطة %d على الأقل
ar[1]: يتطلب الأمر "%s" وسيطة %d على الأقل
ar[2]: يتطلب الأمر "%s" وسيطة %d على الأقل
ar[3]: يتطلب الأمر "%s" وسيطة %d على الأقل
ar[4]: يتطلب الأمر "%s" وسيطة %d على الأقل
ar[5]: يتطلب الأمر "%s" وسيطة %d على الأقل

en: "%s" command requires between %d and %d arguments
ar: يتطلب الأمر "%s" بين %d و %d وسيطات

en: The following object classes are supported:
ar: فئات الكائنات التالية مدعومة:

en: unknown object class "%s" (use --select=help for help)
ar: فئة كائن غير معروفة "%s" (use --select = help for help)

en: Aggregate Data
ar: تجميع البيانات

en: _Break variable(s)
ar: _متغيرات الكسر

en: Variable Name:
ar: اسم المتغير:

en: Variable Label:
ar: اسم المتغير:

en: Function:
ar: الدالة:

en: Argument 1:
ar: الوسيطة 1:

en: Argument 2:
ar: الوسيطة 2:

en: Aggregated variables
ar: المتغيرات المجمعة

en: _Add aggregated variables to the active dataset
ar: _إضافة متغيرات مجمعة إلى مجموعة البيانات النشطة

en: _Replace the current dataset with the aggregated variables
ar: _استبدل مجموعة البيانات الحالية بالمتغيرات المجمعة

en: _Write a new data file containing only the aggregated variables
ar: _ اكتب ملف بيانات جديدًا يحتوي فقط على المتغيرات المجمعة

en: label
ar: عنوان

en: File is _already sorted on break variable(s)
ar: _تم ترتيب الملف بالفعل على متغير (متغيرات) فاصل

en: Sort file before a_ggregating
ar: _رتّب الملف قبل التجميع

en: Options for very large datasets
ar: خيارات لمجموعات البيانات الكبيرة جدًا

en: Automatic Recode
ar: إعادة الترميز التلقائي

en: Variable -> New Name
ar: متغير -> اسم جديد

en: _Lowest value
ar: _أقل قيمة

en: _Highest value
ar: _أعلى قيمة

en: Recode starting from
ar: أعد الترميز بدءًا من

en: _New Name
ar: _اسم جديد

en: _Add New Name
ar: _إضافة اسم جديد

en: _Use the same recoding scheme for all variables
ar: _استخدم نفس نظام التسجيل لجميع المتغيرات

en: Treat _blank string values as missing
ar: التعامل مع قيم سلسلة _blank على أنها مفقودة

en: _Test Variable List:
ar: _قائمة متغيرات الاختبار:

en: _Get from data
ar: _ احصل من البيانات

en: _Cut point:
ar: _النقطة الفاصلة:

en: Define Dichotomy
ar: تحديد الانقسام

en: Test _Proportion:
ar: اختبار _النسب:

en: Compute Variable: Type and Label
ar: حساب متغير: النوع والتسمية

en: Use _expression as label
ar: استخدم التعبير _ التعبير كتسمية

en: _Label:
ar: _مُلصَق:

en: _String
ar: _سلسلة

en: _Numeric
ar: _رقمي

en: Compute Variable
ar: حساب المتغير

en: Target _Variable:
ar: _المتغير المستهدف:

en: _Type & Label...
ar: _ النوع والتسمية ...

en: _Numeric Expressions:
ar: _ التعبيرات الرقمية:

en: _Functions:
ar: الدوال:

en: _If...
ar: _إذا...

en: Barchart
ar: مخطط شريطي

en: Category A_xis:
ar: _محور الفئة:

en: _N of cases
ar: _ الحالات

en: _Cum. n of cases
ar: _تراكمي N من الحالات

en: Other _summary function
ar: دالة _تلخيصية أخرى

en: % of c_ases
ar: _% عدد الحالات

en: C_um. % of cases
ar: _تراكمي. ٪ من الحالات

en: _Variable:
ar: _متغير:

en: Bars Represent
ar: الحانات تمثل

en: Category C_luster:
ar: _فئة العنقود:

en: Bivariate Correlations
ar: الارتباطات ثنائية المتغير

en: Pearso_n
ar: _بيرسون

en: _Kendall's tau-b
ar: كندل تاو b

en: _Spearman
ar: _سبيرمان

en: Correlation Coefficients
ar: معاملات الارتباط

en: _Two-tailed
ar: _ثنائية الذيل

en: One-tai_led
ar: واحد tai_led

en: Test of Significance
ar: اختبار معنوية

en: _Flag significant correlations
ar: _يؤشر ارتباطات ذات معنوية

en: Count Occurrences of Values within Cases
ar: عد تكرارات القيم داخل الحالات

en: Numeric _Variables:
ar: _المتغيرات الرقمية:

en: _Target Variable:
ar: _المتغير المستهدف:

en: Target _Label:
ar: _التسمية المستهدفة:

en: _Define Values...
ar: _ تعريف القيم ...

en: Count Values within Cases: Values to Count
ar: حساب القيم داخل الحالات: القيم المطلوب حسابها

en: Values _to Count:
ar: القيم _للحساب:

en: Data File Comments
ar: تعليقات ملف البيانات

en: Comments:
ar: التعليقات:

en: Display comments in output
ar: عرض التعليقات في الإخراج

en: Column Number: 0
ar: رقم العمود: 0

en: Crosstabs: Cells
ar: متقاطعات: الخلايا

en: Cell Display
ar: عرض الخلية

en: _Rows
ar: _ الصفوف

en: _Columns
ar: _ الأعمدة

en: _Format...
ar: _شكل...

en: _Statistics...
ar: _إحصائيات...

en: Ce_lls...
ar: _خلايا...

en: Crosstabs: Format
ar: متقاطعات: تنسيق

en: Print tables
ar: طباعة الجداول

en: Pivot
ar: الجدول المحوري

en: Ascending
ar: تصاعدي

en: Crosstabs: Statistics
ar: متقاطعات: الإحصاء

en: Chi-Square Test
ar: اختبار مربع كاي

en: All categor_ies equal
ar: _جميع الفئات متساوية

en: _Values
ar: _قيم

en: Expected Values:
ar: القيم المتوقعة:

en: Test _Variables
ar: _متغيرات الاختبار

en: Use _specified range
ar: استخدم _المدى المحدد

en: _Lower:
ar: _أدنى:

en: _Upper:
ar: _الأعلى:

en: Expected Range:
ar: المدى المتوقع:

en: _Variables:
ar: المتغيرات:

en: S_tatistics:
ar: إحصائيات:

en: _Exclude entire case if any selected variable is missing
ar: _استبعد الحالة بأكملها إذا كان أي متغير محدد مفقودًا

en: _Include user-missing data in analysis
ar: _ قم بتضمين بيانات المستخدم المفقودة في التحليل

en: Save _Z-scores of selected variables as new variables
ar: احفظ درجات _Z للمتغيرات المحددة كمتغيرات جديدة

en: Options:
ar: خيارات:

en: Explore
ar: استكشف

en: _Label Cases by:
ar: _تسمية الحالات بواسطة:

en: _Factor List:
ar: _قائمة العوامل:

en: _Dependent List:
ar: _قائمة التابع:

en: Plots
ar: مخططات

en: Plot...
ar: مخطط...

en: Explore: Options
ar: استكشاف: خيارات

en: Exclude cases _listwise
ar: _استبعاد الحالات بتسلسل

en: Exclude cases _pairwise
ar: _استبعاد الحالات بزوجية

en: _Report values
ar: _قيم التقرير

en: Explore: Plots
ar: الاستكشاف: مخططات

en: Factor levels together
ar: مستويات العوامل معا

en: Dependents together
ar: التابعون معا

en: Boxplots
ar: مخططات صندوقية

en: Histogram
ar: مخطط مدرج تكراري

en: Descriptive
ar: وصفي

en: Normality plots with tests
ar: الرسومات الطبيعية مع الاختبارات

en: Power estimation
ar: تقدير القوة

en: Transformed Power:
ar: القوة المتحولة:

en: Natural Log
ar: السجل الطبيعي

en: Cube
ar: مكعب

en: Square
ar: مربع

en: Square Root
ar: الجذر التربيعي

en: Rec. Root
ar: Rec. جذر

en: Reciprocal
ar: متبادل

en: Untransformed
ar: غير متحول

en: Spread vs Level with Levene Test
ar: انتشار مقابل المستوى مع اختبار ليفين

en: Explore: Statistics
ar: استكشف: الإحصاء

en: _Descriptives
ar: _ الأوصاف

en: _Extremes
ar: _المتطرفات

en: _Percentiles
ar: _ النسب المئوية

en: Goto Case
ar: اذهب إلى حالة

en: Goto Case Number:
ar: اذهب إلى حالة رقم:

en: Factor Analysis: Rotation
ar: تحليل العامل: الدوران

en: _None
ar: _بلا

en: Method
ar: الطريقة

en: _Display rotated solution
ar: _عرض حل مستدير

en: Ma_ximum iterations for convergence:
ar: _الحد الأقصى من التكرارات للتقارب:

en: Principal Components Analysis
ar: تحليل المكونات الرئيسية

en: Principal Axis Factoring
ar: العوملة للمحور الرئيسي

en: Factor Analysis: Extraction
ar: تحليل العامل: الاستخراج

en: Co_rrelation matrix
ar: _مصفوفة الارتباطات

en: Co_variance matrix
ar: _مصفوفة التغاير

en: Analyze
ar: تحليل

en: _Unrotated factor solution
ar: _ حل عامل غير مدور

en: _Scree plot
ar: _مخطط حصاة

en: _Number of factors:
ar: _عدد العوامل:

en: Extract
ar: استخراج

en: Factor Analysis
ar: تحليل العامل

en: _Descriptives...
ar: _الأوصاف ...

en: _Extraction...
ar: _اِستِخلاص...

en: _Rotations...
ar: _دورات ...

en: Find Case
ar: البحث عن حالة

en: Variable:
ar: متغير:

en: Value:
ar: القيمة:

en: Search value labels
ar: البحث عن تسميات القيمة

en: Regular expression Match
ar: مطابقة التعبير العادي

en: Search substrings
ar: البحث عن سلاسل فرعية

en: Frequencies: Frequency Tables
ar: التكرارات: جداول التكرار

en: _Always
ar: _دائماً

en: _Never
ar: _أبداً

en: If no _more than
ar: إذا لم يكن أكثر من

en: values
ar: القيم

en: Display frequency tables
ar: عرض جداول التكرار

en: A_scending value
ar: _قيمة تنازلية

en: D_escending value
ar: قيمة تنازلية

en: Ascending _frequency
ar: _تكرار تصاعدي

en: Descending f_requency
ar: _تكرار تنازلي

en: Order by
ar: ترتيب حسب

en: Frequencies: Charts
ar: التكرارات: الرسوم البيانية

en: Scale:
ar: مقياس:

en: _Frequencies
ar: _التكرارات

en: _Percentages
ar: _النسب المئوية

en: Exclude values _below
ar: _استبعاد القيم اقل من

en: Exclude values _above
ar: _استبعاد القيم _اكبر من

en: <b>Chart Formatting</b>
ar: <b>تنسيق المخطط</b>

en: Draw _histograms
ar: _ارسم مخططات تكرارية

en: Superimpose _normal curve
ar: ركب منحنى طبيعي

en: <b>Histograms</b>
ar: <b>الرسوم البيانية</b>

en: Draw _bar charts
ar: _ارسم مخططات شريطية

en: <b>Bar Charts</b>
ar: <b>المخططات الشريطية</b>

en: Draw _pie charts
ar: ارسم مخططات دائرية

en: Include slices for _missing values
ar: قم بتضمين شرائح للقيم المفقودة

en: <b>Pie Charts</b>
ar: <b>الرسوم البيانية الدائرية</b>

en: _Variable(s):
ar: _المتغيرات:

en: _Statistics:
ar: _إحصائيات:

en: Include _missing values
ar: قم بتضمين _ القيم المفقودة

en: Ch_arts...
ar: _الرسوم البيانية...

en: Frequency _Tables...
ar: جداول _ التكرار...

en: _Display normal curve
ar: _ عرض منحنى طبيعي

en: Define Groups
ar: تحديد المجموعات

en: Group_2 value:
ar: قيمة Group_2:

en: Group_1 value:
ar: قيمة Group_1:

en: _Use specified values:
ar: _استخدم القيم المحددة:

en: Independent-Samples T Test
ar: اختبار T للعينات المستقلة

en: _Define Groups...
ar: _تحديد المجموعات ...

en: _Test Variable(s):
ar: _متغير (متغيرات) الاختبار:

en: _Grouping Variable:
ar: _متغير التجميع:

en: _Upper limit:
ar: _الحد الأعلى:

en: _Lower limit:
ar: _الحد الأدنى:

en: Tests for Several Independent Samples
ar: اختبارات لعدة عينات مستقلة

en: Test _Variable List:
ar: _قائمة المتغيرات الاختبار:

en: _Define Groups
ar: _ تعريف المجموعات

en: _Kruskal-Wallis H
ar: _كرسكال-والس H

en: _Median
ar: _الوسيط

en: K-Means Cluster Analysis
ar: تحليل متوسطات K للعنقود

en: N_umber of Clusters:
ar: N_عدد العناقيد:

en: Tests for Several Related Samples
ar: اختبارات لعدة عينات ذات صلة

en: _Test Variables:
ar: _متغيرات الاختبار:

en: _Friedman
ar: _ فريدمان

en: _Kendall's W
ar: _كندل دبليو

en: _Cochran's Q
ar: _كوكران Q

en: _Normal
ar: طبيعي

en: _Poisson
ar: _بواسون

en: _Uniform
ar: _منتظم

en: _Exponential
ar: اسّي

en: Test Distribution
ar: توزيع الاختبار

en: Logistic Regression: Options
ar: الانحدار اللوجستي: الخيارات

en: CI for _exp(B):
ar: CI لـ _exp (B):

en: Classification cu_toff:
ar: _قطع التصنيف:

en: _Maximum Iterations:
ar: _الحد الأقصى من التكرارات:

en: Include _constant in model
ar: _تضمين ثابت في النموذج

en: _Dependent
ar: _تابع

en: _Independent
ar: _مستقل

en: _Independent List:
ar: _قائمة المستقلة:

en: _No missing values
ar: _لا توجد قيم مفقودة

en: _Discrete missing values
ar: _قيم مفقودة منفصلة

en: _Low:
ar: _قليل:

en: _High:
ar: _عالٍ:

en: Di_screte value:
ar: _قيم منفصلة:

en: _Range plus one optional discrete missing value
ar: _المدى بالإضافة إلى قيمة واحدة مفقودة منفصلة اختيارية

en: One-Way ANOVA: Contrasts
ar: اتجاه واحد ANOVA: التناقضات

en: _Coefficients:
ar: _المعاملات:

en: Coefficient Total:
ar: إجمالي المعامل:

en: Contrast 1 of 1
ar: التباين 1 من 1

en: One-Way ANOVA
ar: اتجاه واحد أنوفا

en: _Factor:
ar: _عامل:

en: Dependent _Variable(s):
ar: _المتغيرات التابعة:

en: _Homogeneity
ar: _تجانس

en: Post-Hoc...
ar: بعد المخصص ...

en: _Contrasts...
ar: _ التباين ...

en: One-Way ANOVA: Post-Hoc
ar: اتجاه واحد ANOVA: Post-Hoc

en: Games Howell
ar: كيمز هويل

en: Fisher's LSD
ar: فيشرز إل إس دي

en: Options Case
ar: حالة الخيارات

en: Display _Labels
ar: _عرض التسميات

en: Display _Names
ar: _عرض الأسماء

en: Sort by L_abel
ar: _رتّب حسب التسميات

en: Sort by Na_me
ar: _رتّب حسب الاسم

en: Do not S_ort
ar: _لا ترتب

en: Variable Lists
ar: قوائم المتغيرات

en: Ma_ximize
ar: تحقيق أقصى قدر

en: _Raise
ar: _رفع

en: Aler_t
ar: _إنذار

en: Output Window Action
ar: عمل نافذة الإخراج

en: Show Tips
ar: عرض نصائح

en: Startup Options
ar: خيارات بدء التشغيل

en: Default
ar: الافتراضي

en: _Test Pair(s):
ar: _اختبار زوج (أزواج):

en: Rank Cases: Types
ar: رتب الحالات: أنواع

en: Sum of case _weights
ar: مجموع أوزان الحالة

en: Fractional rank as _%
ar: رتبة جزئية كـ _٪

en: _Fractional rank
ar: _رتبة جزئية

en: _Savage score
ar: _ نقاط التوفير

en: _Rank
ar: _رتبة

en: _Proportion Estimates
ar: _تقديرات النسب

en: _Normal Scores
ar: _ النتائج الطبيعية

en: Ran_kit
ar: _رتّب

en: Proportion Estimation Formula
ar: صيغة تقدير النسبة

en: Rank Cases
ar: رتّب الحالات

en: _By:
ar: _بواسطة:

en: _Smallest Value
ar: _أصغر قيمة

en: _Largest Value
ar: _ أكبر قيمة

en: Assign rank 1 to:
ar: قم بتعيين الرتبة 1 لـ:

en: _Display summary tables
ar: _عرض جداول الملخص

en: Rank T_ypes
ar: _أنواع الرتب

en: _Ties...
ar: _روابط...

en: Rank Cases: Ties
ar: رتب الحالات: الارتباطات

en: _Mean
ar: _متوسط

en: _Low
ar: _قليل

en: _High
ar: _عالٍ

en: _Sequential ranks to unique values
ar: _ الرتب المتسلسلة للقيم الفريدة

en: Rank Assigned to Ties
ar: رتبة مخصصة للروابط

en: M_ean
ar: _متوسط

en: Mo_de
ar: المنو_ال

en: _Custom:
ar: _مخصص:

en: Cut Point
ar: النقطة الفاصلة

en: Sort by:
ar: ترتيب حسب:

en: Descending
ar: تنازلي

en: Sort Order
ar: طريقة الترتيب

en: Anal_yze all cases.  Do not create groups.
ar: _تحليل جميع الحالات. لا تنشئ مجموعات.

en: Compare _groups.
ar: _قارن المجموعات.

en: Organize ou_tput by groups.
ar: _تنظيم المخرجات حسب المجموعات.

en: Groups _based on:
ar: مجموعات _ استنادًا إلى:

en: _Sort the file by grouping variables.
ar: _رتّب الملف عن طريق تجميع المتغيرات.

en: _File is already sorted.
ar: _تم ترتيب الملف بالفعل.

en: Current Status :
ar: الحالة الحالية :

en: Analysis by groups is off
ar: تم إيقاف التحليل حسب المجموعات

en: System _Missing
ar: النظام _ مفقود

en: Co_py old values
ar: _انسخ القيم القديمة

en: Conver_t numeric strings to numbers (`5' -> 5)
ar: _تحويل السلاسل الرقمية إلى أرقام ("5" -> 5)

en: Output variables are _strings
ar: _متغيرات الإخراج من نوع سلسلة

en: Width:
ar: العرض:

en: _Name:
ar: الاسم:

en: La_bel:
ar: _تسمية:

en: Chan_ge
ar: _تغيير

en: Output Variable
ar: متغير الإخراج

en: Old and New Va_lues...
ar: Va_lues القديمة والجديدة ...

en: S_tatistics...
ar: إحصائيات...

en: Regression: Save
ar: الانحدار: حفظ

en: _Predicted values
ar: _ القيم المتوقعة

en: _Residuals
ar: _المتبقيات

en: Regression: Statistics
ar: الانحدار: الإحصاء

en: S_tatistics
ar: إحصائيات

en: Alpha
ar: ألفا

en: Reliability Analysis
ar: تحليل الموثوقية

en: _Items:
ar: _العناصر:

en: _Model:
ar: _نموذج:

en: _Variables in first split:
ar: _ المتغيرات في القسم الأول:

en: Show _descriptives for scale if item is deleted
ar: إظهار اوصاف للمقياس إذا تم حذف العنصر

en: _Test Variable:
ar: _متغير الاختبار:

en: _State Variable:
ar: _المتغير الاحصائي:

en: _Value of state variable:
ar: _قيمة متغير الحالة:

en: ROC C_urve
ar: _منحني ROC

en: _With diagonal reference line
ar: _ مع خط مرجعي قطري

en: Standard _Error and Confidence Interval
ar: _الخطأ المعياري وفترة الثقة

en: _Coordinate points of the ROC Curve
ar: _ نقاط التنسيق لمنحنى ROC

en: Scatterplot
ar: مخطط انتشار

en: _X Axis:
ar: _X المحور:

en: _Y Axis:
ar: المحور _Y:

en: Select Cases: Range
ar: حدد الحالات: المدى

en: First case
ar: الحالة الأولى

en: Last case
ar: الحالة الأخيرة

en: Observation
ar: مراقبة ورصد

en: Select Cases
ar: حدد الحالات

en: Use filter variable
ar: استخدم متغير المرشح

en: Based on time or case range
ar: بناءً على الوقت أو مدى الحالة

en: Range...
ar: المدى...

en: Random sample of cases
ar: عينة عشوائية من الحالات

en: Sample...
ar: عينة...

en: If condition is satisfied
ar: إذا تم استيفاء الشرط

en: If...
ar: إذا...

en: All Cases
ar: جميع الحالات

en: Select
ar: تحديد

en: Filtered
ar: تصفيه

en: Deleted
ar: تم الحذف

en: Unselected Cases Are
ar: الحالات غير المختارة

en: Select Cases: Random Sample
ar: حدد الحالات: عينة عشوائية

en: Sample Size
ar: حجم العينة

en: Choose below the sheet number and the cell range that you wish to import.
ar: اختر أدناه رقم الورقة ومدى الخلايا الذي ترغب في استيراده.

en: Importing file:
ar: ملف الاستيراد:

en: Use the first selected row as _variable names
ar: _استخدم الصف الأول المحدد كأسماء المتغيرات

en: _Cells:
ar: _خلايا:

en: <b>Cells to Import</b>
ar: <b>الخلايا المراد استيرادها</b>

en: Options
ar: خيارات

en: Exclude cases _analysis by analysis
ar: _استبعاد الحالات من التحليل بالتحليل

en: One - Sample T Test
ar: اختبار T من عينة واحدة

en: Test _Value:
ar: قيمة _الاختبار:

en: Select the first line of the data file that contains data.
ar: حدد السطر الأول من ملف البيانات الذي يحتوي على بيانات.

en: Line above selected line contains variable names
ar: يحتوي السطر الموجود أعلى السطر المحدد على أسماء المتغيرات

en: Check the data formats displayed below and fix any that are incorrect.  You may set other variable properties now or later.
ar: تحقق من تنسيقات البيانات المعروضة أدناه وأصلح أي منها غير صحيح. يمكنك تعيين خصائص أخرى للمتغير الآن أو لاحقًا.

en: <b>Variables</b>
ar: <b>المتغيرات</b>

en: <b>Data Preview</b>
ar: <b>معاينة البيانات</b>

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
    
    	The selected file contains N lines of text.  Only the first M of these will be shown for preview purposes in the following screens.  You may choose below how much of the file should actually be imported.
ar: سيرشدك هذا المساعد خلال عملية استيراد البيانات إلى PSPP من ملف نصي بسطر واحد لكل حالة ، حيث يتم فصل الحقول بعلامات تبويب أو فاصلات أو محددات أخرى.
    
    يحتوي الملف المحدد على N سطور من النص. سيتم عرض أول M فقط لأغراض المعاينة في الشاشات التالية. يمكنك أن تختار أدناه حجم الملف الذي يجب أن يتم استيراده بالفعل.

en: All cases
ar: جميع الحالات

en: <b>Amount to Import</b>
ar: <b>مبلغ للاستيراد</b>

en: C_ustom
ar: _مخصص

en: Slas_h (/)
ar: سلاس (/)

en: Semicolo_n (;)
ar: _فاصلة منقوطة (؛)

en: Co_mma (,)
ar: _ الأعمدة (،)

en: Ban_g (!)
ar: _دوي (!)

en: Ta_b
ar: فاتورة غير مدفوعة

en: _Space
ar: _فراغ

en: <b>What characters separate fields?</b>
ar: <b>ما هي الأحرف التي تفصل الحقول؟</b>

en: Single quote (')
ar: اقتباس واحد (')

en: Double quote (")
ar: اقتباس مزدوج (")

en: Custom:
ar: مخصص :

en: <b>What character quotes fields?</b>
ar: <b>ما حرف يقتبس الحقول؟</b>

en: <b>Fields Preview</b>
ar: <b>معاينة الحقول</b>

en: Transpose
ar: نقل الموضع

en: Name Variable:
ar: متغير الاسم:

en: Variable(s):
ar: المتغيرات:

en: Univariate: Save
ar: أحادي المتغير: حفظ

en: Univariate: Statistics
ar: وحيد المتغير: الإحصاء

en: Univariate
ar: وحيد المتغير

en: _Dependent Variable
ar: _المتغير التابع

en: _Fixed Factors
ar: _ العوامل الثابتة

en: Value Label:
ar: تسمية القيمة:

en: Information Area
ar: منطقة المعلومات

en: Case Counter Area
ar: منطقة عداد الحالة

en: Filter Use Status Area
ar: منطقة حالة استخدام المرشح

en: Weight Status Area
ar: منطقة حالة الوزن

en: Split File Status Area
ar: تقسيم منطقة حالة الملف

en: _View
ar: _معاينة

en: _Status Bar
ar: _شريط الحالة

en: _Font...
ar: _الخط ...

en: _Grid Lines
ar: _ خطوط الشبكة

en: Value _Labels
ar: تسميات القيمة

en: _Variables
ar: _المتغيرات

en: _Sort Cases...
ar: _رتّب الحالات ...

en: _Transpose...
ar: _تبديل موضع...

en: _Aggregate...
ar: _إجمالي...

en: S_plit File...
ar: ملف الانقسام...

en: Select _Cases...
ar: _حدد الحالات ...

en: _Weight Cases...
ar: _ زن الحالات ...

en: _Transform
ar: _تحويل

en: _Compute...
ar: _إحسب...

en: Cou_nt...
ar: _عدد...

en: Ran_k Cases...
ar: _رتب الحالات...

en: Auto_matic Recode...
ar: _إعادة الترميز التلقائي ...

en: Recode into _Same Variables...
ar: _تسجيل إلى المتغيرات نفسها ...

en: Recode into _Different Variables...
ar: تسجيل إلى متغيرات مختلفة ...

en: _Run Pending Transforms
ar: _شغّل التحويلات المعلقة

en: _Analyze
ar: _تحليل

en: _Descriptive Statistics
ar: _الإحصاء الوصفي

en: _Frequencies...
ar: _التكرارات ...

en: _Explore...
ar: _يكتشف...

en: _Crosstabs...
ar: _متقاطعات ...

en: _Tables...
ar: _الجداول...

en: Compare _Means
ar: _قارن المتوسطات

en: _Means...
ar: _متوسطات...

en: _One Sample T Test...
ar: _اختبار T من عينة واحدة...

en: _Independent Samples T Test...
ar: _اختبار T للعينات المستقلة ...

en: _Paired Samples T Test...
ar: _اختبار T للعينات المزدوجة ...

en: One Way _ANOVA...
ar: اتجاه واحد أنوفا...

en: _Univariate Analysis...
ar: _تحليل أحادي أو عديد المتغير...

en: Bivariate _Correlation...
ar: _الارتباط ثنائي المتغير ...

en: _K-Means Cluster...
ar: _متوسطات K للعنقود...

en: _Factor Analysis...
ar: _ تحليل العامل ...

en: Re_liability...
ar: مصداقية...

en: _Regression
ar: _اختبار الانحدار

en: _Linear...
ar: _خطي...

en: _Binary Logistic...
ar: _اللوجستية الثنائية ...

en: _Non-Parametric Statistics
ar: _الإحصاءات غير المعلمية

en: _Chi Square...
ar: _مربع كاي...

en: _Binomial...
ar: _ذات الحدين ...

en: _Runs...
ar: _أشواط...

en: _1 Sample K-S...
ar: _1 نموذج كولموكوروف سميرنوف...

en: _2 Related Samples...
ar: _2 العينات ذات الصلة ...

en: _K Related Samples...
ar: _K عينات ذات صلة ...

en: K _Independent Samples...
ar: ك _العينات المستقلة ...

en: ROC Cur_ve...
ar: _منحنى ROC ...

en: _Graphs
ar: _مخططات

en: _Scatterplot
ar: _مخطط انتشار

en: _Histogram
ar: _مخطط مدرج تكراري

en: _Barchart
ar: _مخطط شريطي

en: _Utilities
ar: _خدمات

en: _Variables...
ar: _المتغيرات...

en: Data File _Comments...
ar: _ملف تعليقات البيانات...

en: _Print...
ar: _طباعة...

en: _Export...
ar: تصدير...

en: Select _All
ar: اختيار الكل

en: Syntax
ar: بناء الجملة

en: Data
ar: البيانات

en: _Save
ar: حفظ

en: Save _As
ar: حفظ _As

en: _Print
ar: _طباعة

en: _Delete
ar: _حذف

en: _Undo
ar: _الغاء

en: _Redo
ar: _إعادة

en: _Find
ar: _بحث

en: _Run
ar: _تشغيل

en: _All
ar: _الكل

en: _Selection
ar: _التحديد

en: _To End
ar: _إلى النهاية

en: A_uto Syntax
ar: _بناء تلقائي

en: _Interactive Syntax
ar: _تركيب تفاعلي

en: _Batch Syntax
ar: _تركيب الدفعة

en: Scientific notation
ar: الترميز العلمي

en: Custom currency
ar: العملة المخصصة

en: positive
ar: إيجابي

en: negative
ar: نفي

en: Width:
ar: العرض:

en: Decimal Places:
ar: منازل عشرية:

en: Weight Cases
ar: وزن الحالات

en: Weight cases by
ar: زن الحالات بواسطة

en: Frequency Variable
ar: متغير التكرار

en: Current Status:
ar: الحالة الحالية:

en: GNU PSPP is a program for statistical analysis of sampled data
ar: GNU PSPP هو برنامج للتحليل الإحصائي لبيانات العينة

en: GNU PSPP is a program for the statistical analysis of sampled data. It is a Free replacement for the proprietary program SPSS, and appears very similar to it with a few exceptions. The most important of these exceptions are, that there are no “time bombs”; your copy of PSPP will not “expire” or deliberately stop working in the future. Neither are there any artificial limits on the number of cases or variables which you can use. There are no additional packages to purchase in order to get “advanced” functions; all functionality that PSPP currently supports is in the core package.
ar: GNU PSPP هو برنامج للتحليل الإحصائي لبيانات العينة. إنه بديل مجاني لبرنامج الملكية SPSS ، ويبدو مشابهًا جدًا له مع استثناءات قليلة. وأهم هذه الاستثناءات هو عدم وجود "قنابل موقوتة". لن "تنتهي" نسختك من PSPP أو ستتوقف عن العمل عمدًا في المستقبل. لا توجد حدود مصطنعة لعدد الحالات أو المتغيرات التي يمكنك استخدامها. لا توجد حزم إضافية للشراء من أجل الحصول على دوال "متقدمة" ؛ جميع الدوال التي يدعمها PSPP حاليًا موجودة في الحزمة الأساسية.

en: PSPP is a stable and reliable application. It can perform descriptive statistics, T-tests, anova, linear and logistic regression, measures of association, cluster analysis, reliability and factor analysis, non-parametric tests and more. Its backend is designed to perform its analyses as fast as possible, regardless of the size of the input data. You can use PSPP with its graphical interface or the more traditional syntax commands.
ar: PSPP هو تطبيق مستقر وموثوق. يمكنه إجراء الإحصاء الوصفي واختبارات T و أنوفا والانحدار الخطي واللوجستي ومقاييس الارتباط والتحليل العنقودي والموثوقية وتحليل العوامل والاختبارات غير المعلمية والمزيد. تم تصميم الواجهة الخلفية الخاصة به لإجراء تحليلاته بأسرع ما يمكن ، بغض النظر عن حجم بيانات الإدخال. يمكنك استخدام PSPP مع واجهته الرسومية أو أوامر بناء الجملة الأكثر تقليدية.

en: A brief list of some of PSPP's features.
ar: قائمة مختصرة ببعض ميزات PSPP.

en: Support for over 1 billion cases
ar: دعم لأكثر من 1 مليار حالة

en: Support for over 1 billion variables
ar: دعم أكثر من 1 مليار متغير

en: Syntax and data files which are compatible with those of SPSS
ar: ملفات بناء الجملة والبيانات المتوافقة مع ملفات SPSS

en: A choice of terminal or graphical user interface
ar: اختيار واجهة المستخدم الطرفية أو الرسومية

en: A choice of text, postscript, pdf, opendocument, html or TeX output formats
ar: اختيار تنسيقات إخراج نص أو بوستسكريبت أو pdf أو مستند مفتوح أو html أو TeX

en: Inter-operability with: LibreOffice, Apache OpenOffice, Gnumeric and other free software
ar: إمكانية التشغيل البيني مع: LibreOffice و Apache OpenOffice و Gnumeric وغيرها من البرامج المجانية

en: Easy data import from spreadsheets, text files and database sources
ar: سهولة استيراد البيانات من جداول البيانات والملفات النصية ومصادر قواعد البيانات

en: The capability to open, analyse and edit two or more datasets concurrently
ar: القدرة على فتح وتحليل وتحرير مجموعتين أو أكثر من مجموعات البيانات في وقت واحد

en: A user interface supporting all common character sets
ar: واجهة مستخدم تدعم جميع مجموعات الأحرف الشائعة

en: The user interface has been translated to multiple languages
ar: تمت ترجمة واجهة المستخدم إلى لغات متعددة

en: Very fast statistical procedures, even on very large data sets
ar: إجراءات إحصائية سريعة جدًا ، حتى في مجموعات البيانات الكبيرة جدًا

en: No license fees and no expiration period
ar: لا توجد رسوم ترخيص ولا فترة انتهاء الصلاحية

en: No unethical “end user license agreements”
ar: لا توجد "اتفاقيات ترخيص المستخدم النهائي" غير الأخلاقية

en: A fully indexed user manual
ar: دليل مستخدم مفهرس بالكامل

en: Freedom ensured; It is licensed under the GPLv3 or later
ar: الحرية مكفولة. تم ترخيصه بموجب GPLv3 أو أحدث

en: Portability; Runs on many different computers and many different operating systems
ar: قابلية التنقل؛ يعمل على العديد من أجهزة الكمبيوتر المختلفة والعديد من أنظمة التشغيل المختلفة

en: PSPP is particularly aimed at statisticians, social scientists and students requiring fast convenient analysis of sampled data.
ar: يستهدف PSPP بشكل خاص الإحصائيين وعلماء الاجتماع والطلاب الذين يحتاجون إلى تحليل سريع ومناسب لبيانات العينة.

en: GNU PSPP Variable View
ar: عرض متغيرات GNU PSPP

en: statistics
ar: الإحصائيات

en: Free Software Foundation
ar: مؤسسة البرمجيات المجانية

en: Statistical Software
ar: البرامج الإحصائية

en: Analyze statistical data with a free alternative to SPSS
ar: تحليل البيانات الإحصائية باستخدام بديل مجاني لبرنامج SPSS

note: TRANSLATORS: You must keep all ";" - also at the end of line.
en: statistics;analysis;spss;
ar: الإحصاء; التحليل; spss;
