pspp-1.6.0 - en to ca translation catalogue (2117 entries)

en: cannot find a temporary directory, try setting $TMPDIR
ca: no es pot trobar un directori temporal, provar d'ajustar $TMPDIR

en: cannot create a temporary directory using template "%s"
ca: no es pot crear un directori temporal utilitzant la plantilla "%s"

en: cannot remove temporary directory %s
ca: no es pot eliminar el directori temporal %s.

en: cannot remove temporary file %s
ca: no es pot eliminar l'arxiu temporal %s.

en: Unknown system error
ca: Error desconegut de sistema

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
ca: %s: l'opció '%s%s' és ambigua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
ca: %s: l'opció '%s%s' és ambigua; possibilitats:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
ca: %s: opció desconeguda '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
ca: %s: l'opció '%s%s' no permet un argument

en: %s: option '%s%s' requires an argument
ca: %s: l'opció '%s%s' requereix un argument

en: %s: invalid option -- '%c'
ca: %s: opció no vàlida -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
ca: %s: l'opció requereix un argument -- '%c'

en: Packaged by %s (%s)
ca: Empaquet per %s (%s)

en: Packaged by %s
ca: Empaquet per %s

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
ca: Llicencia GPLv3+: GNU GPL versió 3 o posterior <%s>.
    Aquest és software lliure: pots canviar-ho i redistribuir-ho.
    No té CAP GARANTIA, fins a on la llei ho permet.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
ca: Escrit per %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
ca: Escrit per %s i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
ca: Escrit per %s, %s, i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    %s, i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    %s, %s, i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, i %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
ca: Escrit per %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, i altres.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
ca: Informar d'errors a: %s

en: Report %s bugs to: %s
ca: Informar de %s errors a: %s

en: %s home page: <%s>
ca: %s pàgina inicial: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
ca: Suport general sobre l'ús de software GNU: <%s>

en: memory exhausted
ca: memòria exhaurida

en: failed to set file descriptor text/binary mode
ca: error en establir el descriptor de l'arxiu en mode text/binari

en: Success
ca: Correcte

en: No match
ca: No coincidencia

en: Invalid regular expression
ca: Expresión regular no vàlida

en: Invalid collation character
ca: Caràcter de control no vàlid.

en: Invalid character class name
ca: Nom de classe de caràcter no vàlid

en: Trailing backslash
ca: Barra inversa final de línia

en: Invalid back reference
ca: Referència inversa no vàlida

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
ca: Clausura incompleta per a [, [^, [:, [., o [=

en: Unmatched ( or \(
ca: Clausura incompleta per a ( o \(

en: Unmatched \{
ca: Clausura incompleta per a \{

en: Invalid content of \{\}
ca: Contingut no vàlid de \{\}

en: Invalid range end
ca: Final d'interval no vàlid

en: Memory exhausted
ca: Memòria exhaurida

en: Invalid preceding regular expression
ca: Expressió regular precedent no vàlida

en: Premature end of regular expression
ca: Final prematur d'expressió regular

en: Regular expression too big
ca: Expressió regular massa gran

en: Unmatched ) or \)
ca: Clausura incompleta per a ) or \)

en: No previous regular expression
ca: No hi ha expressió regular prèvia

en: An error occurred while opening `%s': %s.
ca: S'ha produït un error en obrir `%s': %s.

en: Error reading `%s': %s.
ca: Error llegint `%s': %s.

en: `%s' is not a system or portable file.
ca: `%s' no és un arxiu del sistema o portàtil.

en: The inline file is not allowed here.
ca: L'arxiu en línia no està permès aquí.

en: Cannot read from dataset %s because no dictionary or data has been written to it yet.
ca: No es pot llegir de l'arxiu de dades actiu %s perquè no s'ha omplert encara amb cap diccionari o dades.

en: Dataset
ca: Arxiu de dades

en: Date %04d-%d-%d is before the earliest supported date 1582-10-15.
ca: La data %04d-%d-%d és anterior a la data acceptada mes antiga 1582-10-15.

en: Month %d is not in the acceptable range of 0 to 13.
ca: El mes %d no està dins l'interval vàlid de 0 a 13.

en: Day %d is not in the acceptable range of 0 to 31.
ca: El dia %d no està dins l'interval vàlid de 0 a 31.

en: At least one case in the data read had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
ca: Almenys un cas a la lectura de dades tenia un valor de ponderació que és perdut d'usuari, de sistema, zero o negatiu. Aquest(s) cas(os) van ser ignorat(s).

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: CSV file
ca: arxiu CSV

en: Error opening `%s' for writing as a CSV file: %s.
ca: Error en obrir `%s' per gravar com arxiu CSV: %s.

en: An I/O error occurred writing CSV file `%s'.
ca: S'ha produït un error de E/S al desar l'arxiu de sistema `%s'.

en: Data is not valid as format %s: %s
ca: Dades no vàlides com a format %s: %s.

en: Field contents are not numeric.
ca: El contingut del camp no és numèric.

en: Number followed by garbage.
ca: Nombre seguit per escombraria.

en: Invalid numeric syntax.
ca: Sintaxi numèrica no vàlida.

en: Too-large number set to system-missing.
ca: Nombre massa gran definit com a perdut del sistema.

en: Too-small number set to zero.
ca: Nombre massa petit definit com a zero.

en: All characters in field must be digits.
ca: Tots els caràcters del camp han de ser dígits.

en: Unrecognized character in field.
ca: Caràcter no reconegut en el camp.

en: Field must have even length.
ca: Camp ha de tenir l'amplada divisible per 2 (parell).

en: Field must contain only hex digits.
ca: Camp ha de contenir només dígits hexadecimals.

en: Invalid zoned decimal syntax.
ca: Sintaxi decimal no vàlida.

en: Invalid syntax for P field.
ca: Sintaxi no vàlida per un camp P.

en: Syntax error in date field.
ca: Error sintàctic en el camp de dades.

en: Day (%ld) must be between 1 and 31.
ca: Dia (%ld) ha de ser entre 1 i 31.

en: Delimiter expected between fields in date.
ca: A la data s'espera un delimitador entre els camps.

en: Unrecognized month format.  Months may be specified as Arabic or Roman numerals or as at least 3 letters of their English names.
ca: Format de mes no reconegut. Els mesos poden ser especificats com a números Aràbics o Romans, o com a mínim 3 lletres dels seus noms en Anglès.

en: Year (%ld) must be between 1582 and 19999.
ca: Any (%ld) ha de ser entre 1582 i 19999.

en: Trailing garbage `%.*s' following date.
ca: Escombraria  `%.*s' darrera de la data.

en: Julian day must have exactly three digits.
ca: Dia Julià ha de tenir exactament tres dígits.

en: Julian day (%ld) must be between 1 and 366.
ca: Dia Julià (%ld) ha de ser entre 1 i 366.

en: Quarter (%ld) must be between 1 and 4.
ca: Trimestre (%ld) ha de ser entre 1 i 4.

en: Week (%ld) must be between 1 and 53.
ca: Setmana (%ld) ha de ser entre 1 i 53.

en: Delimiter expected between fields in time.
ca: Delimitador esperat entre camps de temps.

en: Minute (%ld) must be between 0 and 59.
ca: Minut (%ld) ha de ser entre 0 i 59.

en: Unrecognized weekday name.  At least the first two letters of an English weekday name must be specified.
ca: Dia de la setmana no reconegut. Al menys s'han d'especificar les dues primeres lletres del nom en anglès.

en: `%c' expected in date field.
ca: S'espera `%c' en un camp de dades.

en: Weekday number %f is not between 1 and 7.
ca: Nombre de dia de la setmana%f no està entre 1 i 7.

en: Month number %f is not between 1 and 12.
ca: Nombre de mes %f no està entre 1 i 12.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: dataset
ca: arxiu de dades

en: ordinary
ca: ordinàri/a

en: system
ca: sistema

en: scratch
ca: zero

note: TRANSLATORS: "bytes" is correct, not characters due to UTF encoding
en: Truncating document line to %d bytes.
ca: Línia de document tallada a  %d bytes.

en: An error occurred while reading `%s': %s.
ca: S'ha produït un error en obrir `%s': %s.

en: %s: encrypted file corrupted (ends in incomplete %u-byte ciphertext block)
ca: %s: arxiu encriptat corrupte (s'acaba amb un bloc %u-byte ciphertext incomplet)

en: %s: encrypted file corrupted (ends with bad padding)
ca: %s: arxiu encriptat corrupte (s'acaba amb un farciment incorrecte)

en: active dataset
ca: arxiu de dades actiu

en: Can't read from %s as a %s because it is already being read as a %s.
ca: No es pot llegir de %s com una %s perquè ja està sent llegit com una %s.

en: Can't write to %s as a %s because it is already being written as a %s.
ca: No es pot escriure en %s com un %s perquè ja està escrit com un %s.

en: Can't re-open %s as a %s.
ca: No es pot tornar a obrir %s com a %s.

en: Not opening pipe file `%s' because %s option set.
ca: No obrir l'arxiu de transferència '%s' perquè l'opció %s està activada.

en: Format %s may not be used for input.
ca: Format %s no pot ser utilitzat com entrada.

en: Input format %s specifies width %d, but %s requires an even width.
ca: El format d'entrada %s especifica amplada %d, però %s requereix una amplada parella.

en: Output format %s specifies width %d, but %s requires an even width.
ca: El format de sortida %s especifica amplada %d, però %s requereix una amplada parella.

en: Input format %s specifies width %d, but %s requires a width between %d and %d.
ca: El format d'entrada %s especifica amplada %d, però %s requereix una amplada entre %d i %d.

en: Output format %s specifies width %d, but %s requires a width between %d and %d.
ca: El format de sortida %s especifica amplada %d, però %s requereix una amplada entre %d i %d.

en: Input format %s specifies %d decimal place, but %s does not allow any decimals. | Input format %s specifies %d decimal places, but %s does not allow any decimals.
ca[0]: El format d'entrada %s especifica %d decimal, però %s no en permet cap.
ca[1]: El format d'entrada %s especifica %d decimals, però %s no en permet cap.

en: Output format %s specifies %d decimal place, but %s does not allow any decimals. | Output format %s specifies %d decimal places, but %s does not allow any decimals.
ca[0]: El format de sortida %s especifica %d decimal, però %s no en permet cap.
ca[1]: El format de sortida %s especifica %d decimals, però %s no en permet cap.

en: Numeric
ca: Numèric

en: Comma
ca: Coma

en: Dot
ca: Punt

en: Scientific
ca: Científic

en: Date
ca: Data

en: Dollar
ca: Dolar

en: Custom
ca: Usuari

en: String
ca: Cadena

en: Cannot convert the value in the spreadsheet cell %s to format (%s): %s
ca: Impossible convertir el valor a la cel.la %s del full de càlcul al format (%s): %s

en: There was a problem whilst reading the %s file `%s' (near line %d): `%s'
ca: Hi ha hagut un problema mentre es llegia l'arxiu %s `%s' (a prop de la línia %d): `%s'

en: Invalid cell range `%s'
ca: Interval de cel·la `%s' invàlid

en: Selected sheet or range of spreadsheet `%s' is empty.
ca: El full o fulls de càlcul seleccionats `%s' és buit.

en: The gnumeric file `%s' is encoded as %s instead of the usual UTF-8 encoding. Any non-ascii characters will be incorrectly imported.
ca: L'arxiu gnumeric `%s' és codificat com a %s contràriament a la codificació habitual UTF-8. Qualsevol caràcter no-ascii serà incorrectament importat.

en: Identifier `%s' exceeds %d-byte limit.
ca: L'identificador `%s' supera el límit de %d caràcters.

en: Identifier cannot be empty string.
ca: L'identificador no pot ser una cadena buida.

en: `%s' may not be used as an identifier because it is a reserved word.
ca: '%s' no pot ser utilitzat com a identificador perquè és una paraula reservada.

en: `%s' may not be used as an identifier because it contains ill-formed UTF-8 at byte offset %tu.
ca: '%s' no pot ser utilitzat com a identificador perquè conté malformació UTF-8 al byte en posició %tu.

en: Character %s (in `%s') may not appear in an identifier.
ca: El caràcter %s (a `%s') no pot aparèixer a un identificador.

en: An I/O error occurred writing metadata file `%s'.
ca: Error E/S en escriure les dades de l'arxiu de metadades `%s'.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: metadata file
ca: arxiu de metadades

en: Error opening `%s' for writing as a metadata file: %s.
ca: Error al obrir `%s' per a escriure com a arxiu de metadades: %s.

en: Internal error creating xmlTextWriter.  Please report this to %s.
ca: Error intern en la creació de xmlTextWriter.  Si us plau, comunica-lo a %s.

en: Opening %s for writing: %s.
ca: Obrint %s per a escriure: %s.

en: Opening stream for %s: %s.
ca: Obrint flux per a %s: %s.

en: Creating temporary file to replace %s: %s.
ca: Creant arxiu temporal per a substituir %s: %s.

en: Creating temporary file %s: %s.
ca: Creant arxiu temporal %s: %s.

en: Opening stream for temporary file %s: %s.
ca: Obrint flux per a l'arxiu temporal %s: %s.

en: Replacing %s by %s: %s.
ca: Substituint %s per %s: %s.

en: Removing %s: %s.
ca: Eliminant %s: %s.

en: Cannot open %s as a OpenDocument file: %s
ca: No es pot obrir %s com a arxiu OpenDocument: %s

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: SPSS/PC+ system file
ca: arxiu de sistema SPSS/PC+

en: Error opening `%s' for reading as an SPSS/PC+ system file: %s.
ca: Error en obrir `%s' per a la lectura com arxiu de sistema SPSS/PS+: %s.

en: %s: stat failed (%s).
ca: %s: stat fallida (%s).

en: %s: file too large.
ca: %s: arxiu massa gran.

en: Directory entry is for a %u-byte record starting at offset %u but file is only %u bytes long.
ca: La entrada del directori és per a un registre %u-byte començant a la posició %u però l'arxiu només té %u bytes de llarg.

en: Directory fields have unexpected values (%u,%u).
ca: Els camps de directori tenen valors no esperats (%u,%u).

en: Variable %zu Label
ca: Etiqueta de variable %zu

en: Variable %zu Value Label %zu
ca: Variable %zu Etiqueta de Valor %zu

en: Creation Date
ca: Data de creació

en: Creation Time
ca: Hora de creació

en: Product
ca: Producte

en: File Label
ca: Etiqueta de l'arxiu

en: Using default encoding %s to read this SPSS/PC+ system file.  For best results, specify an encoding explicitly.  Use SYSFILE INFO with ENCODING="DETECT" to analyze the possible encodings.
ca: S'utilitzarà la codificació per defecte %s per llegir aquest arxiu de sistema SPSSS/PC+.  Per millorar el resultat, especifiqueu explícitament un tipus de codificació.  Utilitzeu SYSFILE INFO amb ENCODING="DETECT" per a analitzar les codificacions possibles.

en: Error closing system file `%s': %s.
ca: Error en tancar l'arxiu de sistema `%s': %s.

en: This is not an SPSS/PC+ system file.
ca: Això no és un arxiu de sistema de SPSS/PC+.

en: Record 0 has unexpected length %u.
ca: El registre 0 té llargada no esperada %u.

en: Record 0 specifies unexpected system missing value %g (%a).
ca: El registre 0 especifica un valor perdut inesperat %g (%a).

en: Record 0 reserved fields have unexpected values (%u,%u,%u,%u,%u,%u).
ca: Els camps reservats del registre 0 tenen valors no esperats (%u,%u,%u,%u,%u,%u).

en: Record 0 case counts differ (%u versus %u).
ca: El recompte de casos del registre 0 és diferent (%u versus %u).

en: Invalid compression type %u.
ca: Tipus de compressió invalid %u

en: Record 0 claims %u cases with %u values per case (requiring at least %zu bytes) but data record is only %u bytes long.
ca: El registre 0 demana %u casos amb %u valors per cas (requerint al menys %zu bytes) però el registre de dades té només %u bytes de llarg.

en: Value labels claimed to end at offset %u in labels record but labels record is only %u bytes.
ca: Les etiquetes de valor demanen acabar a la posició %u al registre d'etiquetes però aquest només té %u bytes.

en: Value labels claimed to be at offset %u with length %u but file size is only %u bytes.
ca: Les etiquetes de valor demanen ser a la posició %u amb llargària %u però l'arxiu només té %u bytes.

en: Value labels end with partial label (%u bytes left in record, label length %<PRIu8>).
ca: Les etiquetes de valor acaben amb una etiqueta parcial (queden %u bytes al registre, la llargada d'etiqueta %<PRIu8>).

en: %u leftover bytes following value labels.
ca: %u bytes sobrants a continuació de les etiquetes de valor.

en: Variable label claimed to start at offset %u in labels record but labels record is only %u bytes.
ca: La etiqueta de variable demana començar a la posició %u al registre d'etiquetes però el registre d'etiquetes té només %u bytes.

en: Variable label with length %u starting at offset %u in labels record overruns end of %u-byte labels record.
ca: Etiqueta de variable amb llargada %u que comença a la posició %u al registre d'etiquetes envaeix el final del registre d'etiquetes %u-byte.

en: Record 1 has length %u (expected %u).
ca: El registre 1 té llargada %u (s'espera %u).

en: Variable %u has invalid type %<PRIu8>.
ca: La variable %u té un tipus no vàlid %<PRIu8>.

en: Invalid weight index %u.
ca: Índex de ponderació %u no vàlid.

en: Invalid variable name `%s'.
ca: Nom de variable '%s' no vàlid.

en: Renaming variable with duplicate name `%s' to `%s'.
ca: Es canviarà el nom duplicat de variable `%s' per `%s'.

en: Cannot weight by string variable `%s'.
ca: No es pot ponderar per la variable de cadena `%s'.

en: File ends in partial case.
ca: L'arxiu acaba en un cas parcial.

en: Case beginning at offset 0x%08x extends past end of data record at offset 0x%08x.
ca: El cas que comença a la posició 0x%08x s'estén més enllà del final del registre de dades a la posició 0x%08x.

en: Error reading case from file %s.
ca: Error llegint un cas de l'arxiu %s.

en: Possible compressed data corruption: string contains compressed integer (opcode %d).
ca: Possible corrupció de dades comprimides: una cadena textual conté un enter comprimit (opcode %d).

en: `%s' near offset 0x%llx:
ca: `%s' prop de la posició 0x%llx:

en: System error: %s.
ca: Error de sistema: %s.

en: Unexpected end of file.
ca: Final d'arxiu inesperat.

en: %s: seek failed (%s).
ca: %s: cerca fallida (%s).

en: SPSS/PC+ System File
ca: Arxiu de Sistema SPSS/PC+

en: portable file %s corrupt at offset 0x%llx:
ca: l'arxiu portàtil %s és trencat a la posició 0x%llx:

en: reading portable file %s at offset 0x%llx:
ca: Llegint l'arxiu portàtil %s en la posició 0x%llx:

en: Error closing portable file `%s': %s.
ca: Error en tancar l'arxiu portàtil `%s': %s.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: portable file
ca: arxiu portàtil

en: An error occurred while opening `%s' for reading as a portable file: %s.
ca: Error en obrir `%s' per a la lectura com a arxiu portàtil: %s.

en: Data record expected.
ca: Registre de dades esperat.

en: Number expected.
ca: Nombre esperat.

en: Missing numeric terminator.
ca: Manca de terminació numèrica.

en: Invalid integer.
ca: Nombre enter invàlid.

en: Bad string length %d.
ca: Longitud de cadena %d invàlida.

en: %s: Not a portable file.
ca: %s: No és un arxiu portàtil.

en: Unrecognized version code `%c'.
ca: Codi de versió `%c' no reconegut.

en: Bad date string length %zu.
ca: Longitud de cadena de dades %zu invàlida.

en: Bad time string length %zu.
ca: Longitud de cadena de temps %zu invàlida.

en: Numeric variable %s has invalid format specifier %s.
ca: La variable numèrica %s té una especificació de format invàlida %s.

en: String variable %s with width %d has invalid format specifier %s.
ca: La variable en cadena %s amb longitud %d té una especificació de format  no vàlida %s.

en: %s: Bad format specifier byte (%d).  Variable will be assigned a default format.
ca: %s: Byte especificador de format invàlid (%d). S'assignarà el format predeterminat a la variable.

en: Expected variable count record.
ca: Registre de recompte de variables esperat.

en: Invalid number of variables %d.
ca: Número invàlid de variables: %d.

en: Weight variable name (%s) truncated.
ca: Nom de la variable ponderada (%s) truncat.

en: Expected variable record.
ca: Registre de variable esperat.

en: Invalid variable width %d.
ca: Amplada de la variable invàlida %d.

en: Bad width %d for variable %s.
ca: Amplada %d incorrecte per a la variable %s.

en: Weighting variable %s not present in dictionary.
ca: La variable de ponderació %s no està al diccionari.

en: Unknown variable %s while parsing value labels.
ca: Variable %s desconeguda mentre s'analitzaven les etiquetes de valor.

en: Cannot assign value labels to %s and %s, which have different variable types.
ca: No es pot assignar etiquetes de valor a %s i %s, que tenen diferent tipus de variables.

en: SPSS Portable File
ca: Arxiu SPSS Portable

en: Invalid decimal digits count %d.  Treating as %d.
ca: Recompte de dígits decimals %d invàlid. Es tractarà com a %d.

en: Error opening `%s' for writing as a portable file: %s.
ca: Error al obrir `%s' per a escriure com a arxiu  portàtil: %s.

en: An I/O error occurred writing portable file `%s'.
ca: Error E/S en escriure l'arxiu portàtil `%s'.

en: Support for reading postgres databases was not compiled into this installation of PSPP
ca: El suport per a la lectura de les bases de dades postgres no va ser compilat en aquesta instal·lació de PSPP

en: Memory error whilst opening psql source
ca: Error de memòria al obrir la font psql

en: Error opening psql source: %s.
ca: Error obrint la font psql: %s.

en: Postgres server is version %s. Reading from versions earlier than 8.0 is not supported.
ca: La versió del servidor Postgres és la %s. No és possible la lectura des de versions anteriors a la 8.0.

en: Connection is unencrypted, but unencrypted connections have not been permitted.
ca: La connexió no està xifrada, però les connexions sense xifrar no estan permeses.

en: Error from psql source: %s.
ca: Error des de la font psql: %s.

en: Unsupported OID %d.  SYSMIS values will be inserted.
ca: OID %d no admès. Valors SYSMIS seran inserits.

en: MXWARNS set to zero.  No further warnings will be given even when potentially problematic situations are encountered.
ca: S'assigna zero a MXWARNS.  No es proporcionaran més avisos tot, i que podrien trobar-se situacions problemàtiques posteriors.

en: Warnings re-enabled. %d warnings will be issued before aborting syntax processing.
ca: Avisos activats de nou.  Es tindran en compte %d avisos abans d'avortar el procés.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: system file
ca: arxiu de sistema

en: Error opening `%s' for reading as a system file: %s.
ca: Error en obrir `%s' per a la lectura com arxiu de sistema: %s.

en: Misplaced type 4 record.
ca: Registre de tipus 4 fora de lloc.

en: Duplicate type 6 (document) record.
ca: Registre de tipus 6 (document) duplicat.

en: Unrecognized record type 7, subtype %d.  For help, please send this file to %s and mention that you were using %s.
ca: Registre de tipus 7, subtipus %d no reconegut. Si us plau envieu una còpia d'aquest arxiu a %s i comenteu que estàveu utilitzant %s.

en: Record type 7, subtype %d found here has the same type as the record found near offset 0x%llx.  For help, please send this file to %s and mention that you were using %s.
ca: Registre de tipus 7, subtipus %d que s'ha trobat aquí té el mateix tipus que el registre trobat prop de la posició 0x%llx. Si us plau envieu una còpia d'aquest arxiu a %s i esmenteu que estàveu fent servir %s.

en: Unrecognized record type %d.
ca: Tipus de registre %d no reconegut.

en: Value Label %zu
ca: Etiqueta de Valor %zu

en: Extra Product Info
ca: Informació extra del Producte

en: Document Line %zu
ca: Línia del document %zu

en: MRSET %zu Label
ca: Etiqueta MRSET %zu

en: MRSET %zu Counted Value
ca: Valor de recompte de MRSET %zu

en: This system file does not indicate its own character encoding.  Using default encoding %s.  For best results, specify an encoding explicitly.  Use SYSFILE INFO with ENCODING="DETECT" to analyze the possible encodings.
ca: L'arxiu de sistema no especifica la codificació de caràcters. S'utilitzarà la codificació per defecte %s.  Per a millors resultats, especifiqueu explícitament un tipus de codificació.  Utilitzeu SYSFILE INFO amb ENCODING="DETECT" per a analitzar les codificacions possibles.

en: File header claims %d variable positions but %zu were read from file.
ca: Capçalera de l'arxiu requereix %d posicions de variable, però s'han llegit %zu des de l'arxiu.

en: This is not an SPSS system file.
ca: Això no és un arxiu de sistema de SPSS.

en: Compression bias is not the usual value of 100, or system file uses unrecognized floating-point format.
ca: El biaix de compressió no és el valor habitual de 100, o l'arxiu de sistema utilitza un format de punt flotant no reconegut.

en: Variable label indicator field is not 0 or 1.
ca: Camp indicador d'etiqueta de variable no és 0 o 1.

en: Numeric missing value indicator field is not -3, -2, 0, 1, 2, or 3.
ca: Camp d'indicador de valors perduts numèrics  no és -3, -2, 0, 1, 2 o 3.

en: String missing value indicator field is not 0, 1, 2, or 3.
ca: Camp d'indicador de valors perduts de cadena no és 0, 1, 2 o 3.

en: Invalid number of labels %u.
ca: Nombre invàlid d'etiquetes %u.

en: Variable index record (type 4) does not immediately follow value label record (type 3) as it should.
ca: Registre d'índex de variable (tipus 4) no és seguit immediatament pel registre d'etiquetes de valors (tipus 3) com hauria.

en: Number of variables associated with a value label (%u) is not between 1 and the number of variables (%zu).
ca: Nombre de variables associades amb una etiqueta de valor (%u) no està entre 1 i el nombre de variables (%zu).

en: Number of document lines (%d) must be greater than 0 and less than %d.
ca: Nombre de línies de document (%d) ha de ser més gran que 0 i més petit que %d.

en: Record type 7, subtype %d has bad size %u (expected %d).
ca: Registre de tipus 7, subtipus %d té una mida incorrecta %u (s'espera %d).

en: Record type 7, subtype %d has bad count %u (expected %d).
ca: Registre de tipus 7, subtipus %d té un recompte incorrecte %u (s'espera %d).

en: Missing string continuation record.
ca: Manca de registre de continuació de cadena.

en: Variable %s with width %d has invalid print format 0x%x.
ca: La variable %s amb longitud %d té una especificació de format invàlida 0x%x.

en: Variable %s with width %d has invalid write format 0x%x.
ca: La variable %s amb longitud %d té una especificació de format invàlida 0x%x.

en: Suppressing further invalid format warnings.
ca: Es desactiven les alertes posteriors de format no vàlid.

en: Floating-point representation indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
ca: Representació del punt flotant indicat per l'arxiu de sistema (%d) difereix de l'esperat (%d).

en: Integer format indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
ca: Format enter indicat per l'arxiu de sistema  (%d) difereix de l'esperat (%d).

en: File specifies unexpected value %g (%a) as %s, instead of %g (%a).
ca: L'arxiu especifica un valor inesperat %g (%a) com a %s, i no %g (%a).

en: File specifies unexpected value %g (%a) as %s, instead of %g (%a) or %g (%a).
ca: L'arxiu especifica un valor inesperat %g (%a) com a %s, i no %g (%a) o %g (%a).

en: Missing space following `%c' at offset %zu in MRSETS record.
ca: Espai perdut darrera `%c' a la posició %zu al registre MRSETS.

en: Missing label source value following `E' at offset %zu in MRSETS record.
ca: Valor perdut d'etiqueta de font darrera `E' a la posició %zu d'un registre MRSETS.

en: Unexpected label source value following `E' at offset %zu in MRSETS record.
ca: Valor d'etiqueta no esperat darrera `E' a la posició %zu d'un registre MRSETS.

en: Missing `C', `D', or `E' at offset %zu in MRSETS record.
ca: Manca `C', `D' o `E' a la posició %zu d'un registre MRSETS.

en: Missing new-line parsing variable names at offset %zu in MRSETS record.
ca: Manquen noms de variable de nova línia en la posició %zu d'un registre MRSETS.

en: Invalid multiple response set name `%s'.
ca: Nom invàlid del conjunt multi-resposta %s.

en: MRSET %s contains duplicate variable name %s.
ca: L' MRSET %s conté el nom de variable duplicat %s.

en: MRSET %s contains both string and numeric variables.
ca: MRSET %s conté variables textuals i numèriques.

en: MRSET %s has no variables.
ca: MRSET %s no té variables.

en: MRSET %s has only one variable.
ca: MRSET %s té només una variable.

en: Extension 11 has bad count %u (for %zu variables).
ca: Extensió 11 té un recompte invàlid %u (per a %zu variables).

en: Invalid variable display parameters for variable %zu (%s).  Default parameters substituted.
ca: Paràmetres de visualització de variable no vàlids per a la variable %zu (%s). Substitució pels paràmetres per defecte.

en: Duplicate long variable name `%s'.
ca: Nom de la variable llarga `%s' duplicat.

en: Long variable mapping from %s to invalid variable name `%s'.
ca: Identificació de variable llarga des de %s cap a un nom de variable invàlid  '%s'.

en: %s listed as string of invalid length %s in very long string record.
ca: %s figura com a cadena de longitud no vàlida %s a un registre de cadena molt llarg.

en: %s listed in very long string record with width %s, which requires only one segment.
ca: %s figura en el registre de cadena molt llarga amb longitud %s, que requereix només un segment.

en: Very long string %s overflows dictionary.
ca: Cadena molt llarga %s desborda el diccionari.

en: Very long string with width %ld has segment %d of width %d (expected %d).
ca: Cadena molt llarga amb una mida de %ld conté segment %d de longitud %d (s'espera %d).

en: Value label variable index %d not in valid range 1...%zu.
ca: Índex del valor d'etiqueta de variable %d fora de l'interval vàlid de 1...%zu.

en: Value label variable index %d refers to long string continuation.
ca: Índex del valor d'etiqueta de la variable %d es refereix a una continuació de cadena llarga.

en: Variables associated with value label are not all of identical type.  Variable %s is %s, but variable %s is %s.
ca: Les variables associades amb etiqueta de valors no són totes del mateix tipus.  La variable %s és %s, però la variable %s és %s.

en: numeric
ca: numèric

en: string
ca: cadena

en: Value labels may not be added to long string variables (e.g. %s) using records types 3 and 4.
ca: No es pot afegir etiquetes dels valors a les variables de cadena llarga (e.g. %s) utilitzant els tipus de registres 3 i 4.

en: Duplicate value label for %g on %s.
ca: Etiqueta de valors duplicats per %g en %s.

en: Duplicate value label for `%.*s' on %s.
ca: Etiqueta de valor duplicat per a `%.*s' a %s.

en: Suppressed %d additional warnings for value labels.
ca: Suprimides %d advertències addicionals per a etiquetes de valor.

en: Weight variable index %d not in valid range 1...%zu.  Treating file as unweighted.
ca: Índex de la variable ponderada  %d fora de l'interval vàlid de 1...%zu. Es tracta l'arxiu com a no ponderat.

en: Weight variable index %d refers to long string continuation.  Treating file as unweighted.
ca: Índex de la variable ponderada %d es refereix a una continuació de cadena llarga. Es tracta l'arxiu com a no ponderat.

en: Ignoring string variable `%s' set as weighting variable.
ca: Ignorant variable de text destí `%s' especificada com a variable ponderada.

en: Error parsing attribute value %s[%d].
ca: Error en analitzar el valor de l'atribut %s[%d].

en: Attribute value %s[%d] is not quoted: %s.
ca: El valor de l'atribut %s[%d] no esta entre cometes: %s.

en: Duplicate attribute %s.
ca: Atribut %s duplicat.

en: Invalid role for variable %s.
ca: Rol no vàlid per a la variable %s.

en: %zu other variables had invalid roles.
ca: altres %zu variables tenen rols no vàlids.

en: Extension record subtype %d ends unexpectedly.
ca: Subtipus %d d'extensió de registre finalitza inesperadament.

en: Ignoring long string value label record for unknown variable %s.
ca: Ignorant el registre del valor de cadena llarga per a la variable desconeguda %s.

en: Ignoring long string value label record for numeric variable %s.
ca: Ignorant el registre del valor de cadena llarga per a la variable numèrica %s.

en: Ignoring long string value label record for variable %s because the record's width (%d) does not match the variable's width (%d).
ca: Ignorant el registre del valor de cadena llarga %s donat que la mida del registre (%d) no coincideix amb la mida de la variable (%d).

en: Ignoring long string value label %zu for variable %s, with width %d, that has bad value width %zu.
ca: Ignorant el valor de cadena llarga %zu per a la variable %s, d'amplada %d, que té una amplada de valor incorrecta %zu.

en: Long string missing values record says variable %s has %d missing values, but only 1 to 3 missing values are allowed.
ca: Registre de valors perduts d'una variable literal llarga indica que la variable %s té %d valors perduts, però només  son permesos d'1 a 3 valors perduts.

en: Ignoring long string missing value record for unknown variable %s.
ca: Ignorant el registre del valor perdut de cadena llarga per a la variable desconeguda %s.

en: Ignoring long string missing value record for numeric variable %s.
ca: Ignorant el registre del valor perdut de cadena llarga per a la variable numèrica %s.

en: Ignoring long string missing value %zu for variable %s, with width %d, that has bad value width %zu.
ca: Ignorant el valor de cadena llarga %zu per a la variable %s, d'amplada %d, que té una amplada de valor incorrecta %zu.

en: File ends in partial string value.
ca: L'arxiu acaba en un valor de text parcial.

en: Possible compressed data corruption: compressed spaces appear in numeric field.
ca: Possible corrupció de dades comprimides: apareixen espais comprimits a un camp numeric.

en: Suppressed %d additional related warnings.
ca: Suprimides %d advertències addicionals.

en: Dictionary record refers to unknown variable %s.
ca: El registre diccionari es refereix a la variable desconeguda %s.

en: Expecting digit at offset %zu in MRSETS record.
ca: S'espera un dígit a la posició %zu d'un registre MRSETS.

en: Expecting space at offset %zu in MRSETS record.
ca: S'espera un espai a la posició %zu d'un registre MRSETS.

en: %zu-byte string starting at offset %zu exceeds record length %zu.
ca: El text de %zu-bytes que comença en la posició %zu excedeix la mida del registre %zu.

en: Expecting space at offset %zu following %zu-byte string.
ca: S'espera un espai en la posició %zu darrera d'un text de %zu-bytes.

en: Wrong ZLIB data header offset %#llx (expected %#llx).
ca: Capçalera de dades ZLIB incorrecta amb offset %#llx (s'espera %#llx).

en: Invalid ZLIB trailer length %lld.
ca: Amplada no vàlida %lld pel ZLIB trailer.

en: End of ZLIB trailer (0x%llx) is not file size (0x%llx).
ca: Final de ZLIB trailer (0x%llx) no és longitud d'arxiu (0x%llx).

en: ZLIB trailer bias (%lld) differs from file header bias (%.2f).
ca: Esbiaix de ZLIB trailer (%lld) és diferent del biaix de capçalera d'arxiu (%.2f).

en: ZLIB trailer "zero" field has nonzero value %lld.
ca: El camp "zero" del ZLIB trailer té un valor diferent a zero %lld.

en: ZLIB trailer specifies unexpected %u-byte block size.
ca: El ZLIB trailer especifica una amplada de block %u-byte no esperat.

en: %lld-byte ZLIB trailer specifies %u data blocks (expected %lld).
ca: El ZLIB trailer %lld-byte especifica %u blocs de dades (s'espera %lld).

en: ZLIB block descriptor %u reported uncompressed data offset %#llx, when %#llx was expected.
ca: El descriptor de blocs ZLIB %u informa d'un offset de dades no comprimides %#llx, quan s'espera %#llx.

en: ZLIB block descriptor %u reported compressed data offset %#llx, when %#llx was expected.
ca: El descriptor de bloc ZLIB %u informa d'un offset de dades comprimides %#llx, quan s'espera %#llx.

en: ZLIB block descriptor %u reported block size %#x, when %#x was expected.
ca: El descriptor de bloc ZLIB %u informa d'una amplada de bloc %#x, quan s'espera %#x.

en: ZLIB block descriptor %u reported block size %#x, when at most %#x was expected.
ca: El descriptor de bloc ZLIB %u informa d'una amplada de bloc %#x, quan s'espera com a màxim %#x.

en: ZLIB block descriptor %u reports compressed size %u and uncompressed size %u.
ca: El descriptor de bloc ZLIB %u informa d'una amplada comprimida %u i descomprimida %u.

en: ZLIB trailer is at offset %#llx but %#llx would be expected from block descriptors.
ca: El ZLIB trailer està a la posició %#llx però %#llx s'espera pels descriptors de bloc.

en: ZLIB initialization failed (%s).
ca: Inicialització de ZLIB fallida (%s).

en: Inconsistency at end of ZLIB stream (%s).
ca: Inconsistència al final del flux ZLIB (%s).

en: ZLIB stream inconsistency (%s).
ca: Inconsistència al flixe ZLIB (%s).

en: Unexpected end of ZLIB compressed data.
ca: Final inesperat de dades comprimides ZLIB.

en: SPSS System File
ca: Arxiu de Sistema SPSS

en: Unknown system file version %d. Treating as version %d.
ca: Versió d'arxiu de sistema %d desconeguda. Es tractarà com a versió %d.

en: Error opening `%s' for writing as a system file: %s.
ca: Error en obrir `%s' per gravar com arxiu de sistema: %s.

en: An I/O error occurred writing system file `%s'.
ca: S'ha produït un error de E/S en desar l'arxiu de sistema `%s'.

en: Failed to initialize ZLIB for compression (%s).
ca: Inicialització fallida de compressió per a ZLIB (%s).

en: Failed to complete ZLIB stream compression (%s).
ca: Compressió completa fallida pel flixe ZLIB (%s).

en: ZLIB stream compression failed (%s).
ca: Compressió fallida del flixe ZLIB (%s).

en: %s: Seek failed (%s).
ca: %s: Cerca fallida (%s).

en: Left
ca: Esquerra

en: Right
ca: Dreta

en: Center
ca: Centre

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Scale
ca: Escala

en: Input
ca: Entrada

note: TRANSLATORS: This will be part of a filename.  Please avoid whitespace.
en: Output
ca: Sortida

en: Both
ca: Tots dos

en: None
ca: Cap

en: Partition
ca: Partició

en: Split
ca: Divisió

en: At least one case in the data file had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
ca: Almenys un cas a l'arxiu de dades tenia un valor de ponderació que és perdut d'usuari, de sistema, zero o negatiu. Aquest(s) cas(os) van ser ignorat(s).

en: %s is not yet implemented.
ca: %s encara no està implementat.

en: %s may be used only in testing mode.
ca: %s només pot ser utilitzat en el mode de prova.

en: %s may be used only in enhanced syntax mode.
ca: %s només pot ser utilitzat en el mode de sintaxi ampliat.

en: Unknown command `%s'.
ca: Ordre `%s' desconeguda.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined.
ca: %s només es permet abans que l'arxiu de dades actiu s'ha definit.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined.
ca: %s només es permet després que l'arxiu de dades actiu s'ha definit.

en: %s is allowed only inside %s.
ca: %s és permés només dins de %s.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined or inside %s.
ca: %s només es permet abans que l'arxiu de dades actiu s'ha definit o dins de %s.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined or inside %s.
ca: %s només es permet després que l'arxiu de dades actiu s'ha definit, o dins de %s.

en: %s is allowed only inside %s or inside %s.
ca: %s només es permet dins de %s o de %s.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined, inside INPUT PROGRAM, or inside FILE TYPE.
ca: %s només es permet després que l'arxiu de dades actiu s'ha definit, dins de INPUT PROGRAM, o arxiu TYPE.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined, inside INPUT PROGRAM, or inside FILE TYPE.
ca: %s només es permet abans que l'arxiu de dades actiu s'ha definit, dins de INPUT PROGRAM, o arxiu TYPE.

en: %s is not allowed inside %s.
ca: %s no és permés dins de %s.

en: %s is not allowed inside DO IF or LOOP.
ca: %s no és permés dins de DO IF o de LOOP.

en: In INPUT PROGRAM, %s is not allowed inside DO IF or LOOP.
ca: A INPUT PROGRAM, %s no és permès dins de DO IF o de LOOP.

en: This command not allowed when the %s option is set.
ca: Aquesta ordre no està permesa quan l'opció %s està activada.

en: Error removing `%s': %s.
ca: Error d'eliminació de '%s' : %s.

en: Title
ca: Titol

en: Data List
ca: Llistat de dades

en: Display
ca: Veure

en: Missing Values
ca: Valors perduts

en: Multiple Response Sets
ca: Conjunts Multi-Resposta

en: Split File
ca: Divideix Arxiu

en: Value Labels
ca: Etiquetes de Valor

en: Weight
ca: Pes

en: Count
ca: Recompte

en: Crosstabs
ca: Taules _Creuades

en: Correlations
ca: Correlacions

en: Frequencies
ca: Freqüències

en: Logistic Regression
ca: Regressió Logística

en: Means
ca: Mitjanes

en: Regression
ca: Regressió

en: Sample
ca: Mostra

en: Save
ca: Desar

en: Sort Cases
ca: Ordenar Casos

en: Subcommand %s may only be specified once.
ca: Subordre %s només es pot especificar un cop.

en: Required subcommand %s was not specified.
ca: El subordre %s requerit no s'ha especificat.

en: Macro Expansion
ca: Macro Expansió

en: Opening `%s': %s.
ca: Obrint `%s': %s.

en: Error closing `%s': %s.
ca: Error tancant '%s' : %s.

en: At `%s' in the expansion of `%s',
ca: A `%s' en l'expansió de `%s',

en: In the expansion of `%s',
ca: A l'expansió de `%s',

en: inside the expansion of `%s',
ca: dins de l'expansió de `%s',

en: Reached end of command expecting %zu more token in argument %s to macro %s.
ca: S'ha arribar al final de l'ordre esperant %zu testimoni (token) més a l'argument %s per a la macro %s.

en: Reached end of command expecting %zu more tokens in argument %s to macro %s.
ca: S'ha arribat al final de l'ordre esperant %zu testimonis (tokens) més a l'argument %s per a la macro %s.

en: Reached end of command expecting "%s" in argument %s to macro %s.
ca: S'ha arribat al final de l'ordre esperant "%s" a l'argument %s per a la macro %s.

en: Found `%.*s' while expecting `%s' reading argument %s to macro %s.
ca: S'ha trobat `%.*s' però s'esperava `%s' quan es llegia l'argumento %s per a la macro %s.

en: Argument %s multiply specified in call to macro %s.
ca: Argument %s múltiple especificat a una crida a la macro %s.

en: `,' or `)' expected in call to macro function %s.
ca: `,' o `)' esperat a una crida a la macro funció %s.

en: Missing `)' in call to macro function %s.
ca: Manca  `)' a una crida a la macro funció %s.

en: Macro function %s takes one argument (not %zu).
ca: Macro función %s pren un argument (no %zu).

en: Macro function %s takes two arguments (not %zu).
ca: Macro función %s pren dos arguments (no %zu).

en: Macro function %s takes two or three arguments (not %zu).
ca: Macro función %s pren dos o tres argumento (no %zu).

en: Macro function %s needs at least one argument.
ca: Macro funció %s requereix mínim un argument.

en: Argument to !BLANKS must be non-negative integer (not "%s").
ca: Argument per a !BLANKS ha de ser un enter no negatiu (no "%s").

en: Second argument of !SUBSTR must be positive integer (not "%s").
ca: El segon argument de !SUBSTR ha de ser un enter positiu (no "%s").

en: Third argument of !SUBSTR must be non-negative integer (not "%s").
ca: El tercer argumento de !SUBSTR ha de ser un enter no negatiu (no "%s").

en: Expecting ')' in macro expression.
ca: S'espera  ')' a l'expressió de macro.

en: Expecting literal or function invocation in macro expression.
ca: S'espera un literal o la invocació d'una funció a l'expressió de macro.

en: Macro expression must evaluate to a number (not "%s").
ca: La macro expressió ha d'avaluar a un nombre (no "%s").

en: !THEN expected in macro !IF construct.
ca: !THEN esperat a un constructe !IF de macro.

en: !ELSE or !IFEND expected in macro !IF construct.
ca: !ELSE o !IFEND esperat a un constructe !IF de macro.

en: !IFEND expected in macro !IF construct.
ca: !IFEND esperat a un constructe !IF de macro.

en: Expected macro variable name following !LET.
ca: Després de !LET s'espera un nom de variable de macro.

en: Cannot use argument name or macro keyword "%.*s" as !LET variable.
ca: Com a nom de variable en !LET no es pot utilitzar un nom d'argument o una paraula reservada de macro "%.*s".

en: Expected `=' following !LET.
ca: S'espera un `=' a continuació de !LET.

en: Missing !DOEND.
ca: Manca !DOEND.

en: Expected macro variable name following !DO.
ca: S'espera un nom de variable macro a continuació de !DO.

en: Cannot use argument name or macro keyword as !DO variable.
ca: Com a variable a !DO no es pot utilitzar un nom d'argument o una paraula reservada de macro.

en: !DO loop over list exceeded maximum number of iterations %d.  (Use SET MITERATE to change the limit.)
ca: El bucle !DO aplicat a la llista excedeix el nombre màxim d'iteracions %d.  (Fer ús de SET MITERATE per a canviar el límit.)

en: Expected !TO in numerical !DO loop.
ca: S'espera !TO a un bucle numèric !DO.

en: !BY value cannot be zero.
ca: El valor !BY no pot ser zero.

en: Numerical !DO loop exceeded maximum number of iterations %d.  (Use SET MITERATE to change the limit.)
ca: El bucle numèric !DO excedeix el nombre màxim d'iteracions %d.  (Fer ús de SET MITERATE per a canviar el límit.)

en: Expected `=' or !IN in !DO loop.
ca: S'espera `=' o !IN al bucle !DO.

en: !BREAK outside !DO.
ca: !BREAK fora de !DO.

en: Maximum nesting level %d exceeded.  (Use SET MNEST to change the limit.)
ca: S'excedeix el nivell màxim %d d'imbricació.  (Fer ús de SET MNEST per a canviar el límit.)

en: Unknown format type `%s'.
ca: Tipus de format `%s' desconegut.

en: Format specifier `%s' lacks required width.
ca: L'especificador de format `%s' no té l'amplada adient.

en: String of hex digits has %zu characters, which is not a multiple of 2.
ca: La cadena hexadecimal té %zu caràcters, que no és un múltiple de 2.

en: `%c' is not a valid hex digit.
ca: `%c' no és un dígit hexadecimal vàlid.

en: Unicode string contains %zu bytes, which is not in the valid range of 1 to 8 bytes.
ca: La cadena Unicode conté %zu bytes, que no es troba en l'interval vàlid d'1 a 8 bytes.

en: U+%04llX is not a valid Unicode code point.
ca: U+%04llX no és un punt de codi Unicode vàlid.

en: Bad character %s in input.
ca: Caràcter erroni %s a la entrada.

en: Unterminated string constant.
ca: Constant de cadena truncada.

en: Missing exponent following `%.*s'.
ca: Manca un exponente a continuación de `%.*s'.

en: Ends of range are equal (%.*g).
ca: *Els límits de l'interval són iguals (%.*g).

en: %s or %s must be part of a range.
ca: %s o %s han de ser part de l'interval.

en: System-missing value is not valid here.
ca: Valor perdut del sistema no és vàlid aquí.

en: %s is not a variable name.
ca: %s no és un nom de variable.

en: %s is not a numeric variable.  It will not be included in the variable list.
ca: %s no és una variable numèrica. No serà inclosa a la llista de variables.

en: %s is not a string variable.  It will not be included in the variable list.
ca: %s no és una variable de cadena. No serà inclosa a la llista de variables.

en: Scratch variables (such as %s) are not allowed here.
ca: Les variables de treball  (com ara %s) no estan permeses aquí.

en: %s and %s are not the same type.  All variables in this variable list must be of the same type.  %s will be omitted from the list.
ca: %s i %s no són del mateix tipus. Totes les variables d'aquesta llista han de ser del mateix tipus. %s serà omesa de la llista.

en: %s and %s are string variables with different widths.  All variables in this variable list must have the same width.  %s will be omitted from the list.
ca: %s i %s són variables de cadena amb grandàries diferents. Totes les variables d'aquesta llista han de tenir la mateixa amplada. %s serà omesa de la llista.

en: Variable %s appears twice in variable list.
ca: La variable %s apareix dues vegades en la llista de variables.

en: %s TO %s is not valid syntax since %s precedes %s in the dictionary.
ca: %s TO %s no és una sintaxi vàlida atès que %s precedeix %s en el diccionari.

en: `%s' cannot be used with TO because it does not end in a digit.
ca: `%s' no pot ser utilitzat amb TO perquè no acaba amb un dígit.

en: Numeric suffix on `%s' is larger than supported with TO.
ca: Sufix numèric a `%s' és més llarg del que és suportat amb TO.

en: Prefixes don't match in use of TO convention.
ca: Els prefixos no coincideixen en l'ús de la convenció TO.

en: Bad bounds in use of TO convention.
ca: Límits incorrectes en l'ús de la convenció TO.

en: %s is not a numeric variable.
ca: %s no és una variable numèrica.

en: Unknown aggregation function %s.
ca: Funció desconeguda %s.

en: Missing argument %zu to %s.
ca: Argument perdut %zu per a %s.

en: Arguments to %s must be of same type as source variables.
ca: Els arguments per a %s han de ser del mateix tipus que les variables d'origen.

en: Number of source variables (%zu) does not match number of target variables (%zu).
ca: Nombre de variables d'origen (%zu) no coincideix amb el nombre de variables de destinació (%zu).

en: Sum of values
ca: Suma de valors

en: Mean average
ca: Mitjana promig

en: Median
ca: Mediana

en: Standard deviation
ca: Desviació Estàndard

en: Maximum value
ca: Valor màxim

en: Minimum value
ca: Valor mínim

en: Percentage greater than
ca: Percentatge mes gran que

en: Percentage less than
ca: Percentatge mes petit que

en: Percentage included in range
ca: Percentatge inclòs a l'interval

en: Percentage excluded from range
ca: Percentatge exclòs de l'interval

en: Fraction greater than
ca: Fracció més gran que

en: Fraction less than
ca: Fracció més petit que

en: Fraction included in range
ca: Fracció inclosa a l'interval

en: Fraction excluded from range
ca: Fracció exclosa de l'interval

en: Number of cases
ca: Nombre de casos

en: Number of cases (unweighted)
ca: Nombre de casos (sense ponderar)

en: Number of missing values
ca: Nombre de valors perduts

en: Number of missing values (unweighted)
ca: Nombre de valors perduts (sense ponderar)

en: First non-missing value
ca: Primer valor no-perdut

en: Last non-missing value
ca: Darrer valor no-perdut

en: Variable %s is %s in target file, but %s in source file.
ca: La variable %s és %s en l'arxiu de destinació, però %s en l'arxiu d'origen.

en: No matching variables found between the source and target files.
ca: No s'han trobat coincidències de variables entre els arxius d'origen i de destinació.

en: Source variable count (%zu) does not match target variable count (%zu).
ca: El recompte de la variable d'origen (%zu) no coincideix amb el recompte de la variable de destí (%zu).

en: Target variable %s duplicates existing variable %s.
ca: Variable de destí %s duplica una variable existent %s.

en: With GROUP, variables may not mix string variables (such as %s) and numeric variables (such as %s).
ca: Amb GROUP, les variables no poden barrejar variables de text (com %s) amb variables numèriques (com %s).

en: Recoding grouped variables.
ca: Recodificant les variables agrupades.

en: Recoding %s into %s (%s).
ca: Recodificant %s per %s (%s).

en: Recoding %s into %s.
ca: Recodificant %s per %s.

en: Attributes
ca: Atributs

en: New Value
ca: Nou Valor

en: Value Label
ca: Etiqueta de Valor

en: Old Value
ca: Valor antic

en: Variable %s is not dichotomous
ca: La variable %s no és dicotòmica

en: Binomial Test
ca: Prova Binomial

en: Statistics
ca: Estadístics

en: Category
ca: Categoria

en: Observed Prop.
ca: Prop. Observat

en: Exact Sig. (2-tailed)
ca: Sig. Exacta (2-cues)

en: Exact Sig. (1-tailed)
ca: Sig. Exacta (1-cua)

en: Groups
ca: Grups

en: Group 1
ca: Grup 1

en: Group 2
ca: Grup 2

en: Variables
ca: Variables:

en: Cannot change directory to %s: %s
ca: No es pot canviar el directori per %s: %s

en: CHISQUARE test specified %d expected values, but variable %s has %zu distinct values.
ca: Prova CHISQUARE especifica %d valors esperats, però la variable %s té %zu valors diferents.

en: Observed N
ca: N observat

en: Expected N
ca: N esperat

en: Value
ca: Valor

en: Test Statistics
ca: Proves Estad.

en: Chi-square
ca: Chi-quadrada

en: Asymp. Sig.
ca: Sig. Asimpt.

en: More than two values encountered.  Cochran Q test will not be run.
ca: S'han trobat més de dos valors.  El Test Q de Cochran no es pot executar.

en: Success (%.*g)
ca: Èxit (%.*g)

en: Failure (%.*g)
ca: Fracàs (%.*g)

en: Cochran's Q
ca: Q de Cochran

en: Cannot specify the active dataset since none has been defined.
ca: No es pot especificar l'arxiu de dades actiu ja que cap no ha estat definit.

en: This command may not be used after TEMPORARY when the active dataset is an input source.  Temporary transformations will be made permanent.
ca: Aquesta ordre no pot ser utilitzada després de TEMPORARY quan l'arxiu de dades actiu és una font d'entrada.  Les transformacions temporals seran permanents.

en: Multiple IN subcommands for a single FILE or TABLE.
ca: Múltiples subordres IN  per a un únic arxiu o TABLE.

en: File %s lacks BY variable %s.
ca: L'arxiu %s no té variable BY %s.

en: BY is required when %s is specified.
ca: BY és necessari quan s'especifica %s.

en: In file %s, %s is numeric.
ca: A l'arxiu %s, %s és numèric.

en: Variable name %s specified on %s subcommand duplicates an existing variable name.
ca: Nom de la variable %s especificat a la subordre %s duplica el nom de la variable existent.

en: Encountered %zu sets of duplicate cases in the master file.
ca: Trobats %zu conjunts de casos duplicats a l'arxiu principal.

en: When executing COMPUTE: SYSMIS is not a valid value as an index into vector %s.
ca: Quan s'executa COMPUTE: SYSMIS no és un valor vàlid com a índex en el vector %s.

en: When executing COMPUTE: %.*g is not a valid value as an index into vector %s.
ca: Quan s'executa COMPUTE: %.*g no és un valor vàlid com a índex en el vector %s.

en: There is no vector named %s.
ca: No hi ha cap vector anomenat %s.

en: Descriptive Statistics
ca: Estadístiques Descriptives

en: Mean
ca: Mitjana

en: Std. Deviation
ca: Desviació Est.

en: Pearson Correlation
ca: Correlació de Pearson

en: Sig. (2-tailed)
ca: Sig. (2-cues)

en: Sig. (1-tailed)
ca: Sig. (1-cua)

en: Cross-products
ca: Productes-creuats

en: Covariance
ca: Covariància

en: Significant at .05 level
ca: Significatiu a nivell 0.05

en: The data for the chosen variables are all missing or empty.
ca: Les dades per a les variables triades son tots perduts o buits.

en: No variables specified.
ca: Variables no especificades.

en: Destination cannot be a string variable.
ca: El destí no pot ser una variable de cadena.

en: Expected
ca: Esperat

en: Row %
ca: % Fila

en: Column %
ca: % Columna

en: Total %
ca: % Total

en: Std. Residual
ca: Residu Tipificat

en: Adjusted Residual
ca: Residu Ajustat

en: At least one crosstabulation must be requested (using the TABLES subcommand).
ca: Cal demanar com a mínim una taula de contingència (utilitzant la subordre TABLES).

en: Missing mode %s not allowed in general mode.  Assuming %s.
ca: El mode perdut %s no està disponible al mode general.  S'assumeix %s.

en: Too many cross-tabulation variables or dimensions.
ca: Massa variables o dimensions per a l'encreuament tabulat.

en: %s must be specified before %s.
ca: %s han de ser especificades abans que %s.

en: Summary
ca: Resum

en: Percent
ca: Percentatge

en: Cases
ca: Casos

en: Valid
ca: Vàlid

en: Missing
ca: Perduts

en: Crosstabulation
ca: Tabulació creuada

en: Crosstabulation %s contained no non-missing cases.
ca: La taula de contingència %s no conté cap cas no-perdut.

en: Missing value
ca: Valor perdut

en: Chi-Square Tests
ca: Contrast Chi-quadrat

en: Pearson Chi-Square
ca: Chi-quadrat de Pearson

en: Likelihood Ratio
ca: Raó de Similitud

en: Fisher's Exact Test
ca: Prova exacta de Fisher

en: Continuity Correction
ca: Correcció per continuïtat

en: Linear-by-Linear Association
ca: Associació linear per linear

en: N of Valid Cases
ca: N de casos vàlids

en: Asymptotic Sig. (2-tailed)
ca: Sign. Asimp. (2-cues)

en: Symmetric Measures
ca: Mesures simètriques

en: Values
ca: Valores

en: Asymp. Std. Error
ca: Error Est. Asimp.

en: Approx. T
ca: Aprox. T

en: Approx. Sig.
ca: Sig. Aproxim.

en: Nominal by Nominal
ca: Nominal segons Nominal

en: Cramer's V
ca: V de Cramer

en: Contingency Coefficient
ca: Coeficient de Contingència

en: Ordinal by Ordinal
ca: Ordinal segons Ordinal

en: Kendall's tau-b
ca: Tau-B de Kendall

en: Kendall's tau-c
ca: Tau-C de Kendall

en: Spearman Correlation
ca: Correlació de Spearman

en: Interval by Interval
ca: Interval segons Interval

en: Pearson's R
ca: R de Pearson

en: Measure of Agreement
ca: Mesura d'Acord

en: Risk Estimate
ca: Estimador de Risc

en: 95% Confidence Interval
ca: Interval de Confiança del 95%

en: Lower
ca: Inferior

en: Upper
ca: Superior

en: Symmetric
ca: Simètric

en: Directional Measures
ca: Mesures direccionals

en: Goodman and Kruskal tau
ca: Tau de Kruskal i Goodman

en: Uncertainty Coefficient
ca: Coeficient d'Incertesa

en: Somers' d
ca: D de Somers

en: Nominal by Interval
ca: Nominal segons Interval

en: Odds Ratio for %s
ca: Raó de diferencies per a %s

en: For cohort %s =
ca: Per a cohort %s =

en: Maximum
ca: Màxim

en: Minimum
ca: Mínim

en: Range
ca: Interval

en: Sum
ca: Suma

en: Valid N
ca: N vàlids

en: Variance
ca: Variància

en: The exponentiation operator (`**') is left-associative: `a**b**c' equals `(a**b)**c', not `a**(b**c)'.  To disable this warning, insert parentheses.
ca: L'operador d'exponenciació (`**') opera cap a l'esquerra: `a**b**c' és igual  a `(a**b)**c', i no `a**(b**c)'. Per a desactivar aquesta alerta, cal inserir parèntesis.

en: Rows
ca: Files

en: Columns
ca: Columnes

en: At least one variable must be specified.
ca: Al menys una variable ha de ser especificada.

en: The %s subcommand may only be used within %s.
ca: La subordre %s només pot ser utilitzat dins de %s.

en: Only one of FIXED, FREE, or LIST may be specified.
ca: Només un de FIXED, FREE, o LIST pot ser especificat.

en: Encoding should not be specified for inline data. It will be ignored.
ca: La codificació no ha de ser especificada per les dades en línia. Serà ignorada.

en: The %s subcommand may be used only with %s.
ca: La subordre %s només pot ser utilitzada només amb %s.

en: %s is a duplicate variable name.
ca: %s és un nom de variable duplicat.

en: There is already a variable %s of a different type.
ca: Ja existeix una variable %s de diferent tipus.

en: There is already a string variable %s of a different width.
ca: Ja existeix una cadena de la variable %s d'amplada diferent.

en: Cannot place variable %s on record %d when RECORDS=%d is specified.
ca: No es pot posar la variable %s en el registre %d quan RECORDS=%d està especificat.

en: Quoted string extends beyond end of line.
ca: La cadena entre cometes s'estén més enllà del final de línia.

en: Missing delimiter following quoted string.
ca: Manca el delimitador darrera de la cadena entre cometes.

en: Data for variable %s is not valid as format %s: %s
ca: Les dades per a la variable %s no son vàlides com a format %s: %s

en: Partial case of %d of %d records discarded.
ca: Casos parcials de %d de %d registres descartats.

en: Partial case discarded.  The first variable missing was %s.
ca: Cas parcial descartat.  La primera variable que faltava era %s.

en: Missing value(s) for all variables from %s onward.  These will be filled with the system-missing value or blanks, as appropriate.
ca: Valor(s) perdut(s) per a totes les variables des de %st.  Aquests s'omplen amb el valor perdut del sistema o espais en blanc, segons correspongui.

en: Record ends in data not part of any field.
ca: El registre termina amb dades que no formen part de cap camp.

en: Reading %d record from %s. | Reading %d records from %s.
ca[0]: Llegint %d registre de %s.
ca[1]: Llegint %d registres de %s.

en: Record
ca: Registre

en: Reading free-form data from %s.
ca: Llegint dades amb format lliure de %s.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: data file
ca: arxiu de dades

en: Could not open `%s' for reading as a data file: %s.
ca: No s'ha pogut obrir `%s' per a la lectura com a arxiu de dades: %s.

en: Could not read `%s' as a text file with encoding `%s': %s.
ca: No s'ha pogut llegir `%s' com a arxiu de text amb codificació `%s': %s.

en: Missing %s while reading inline data.  This probably indicates a missing or incorrectly formatted %s command.  %s must appear by itself on a single line with exactly one space between words.
ca: Manca %s quan es llegien dades en línia.  Això probablement indica una pèrdua o format erroni de la ordre %s.  %s ha d'aparèixer per si mateix en una sola línia amb, exactament, un espai entre les paraules.

en: Error reading file %s: %s.
ca: S'ha produït un error en llegir l'arxiu %s: %s.

en: Unexpected end of file in partial record reading %s.
ca: Fi d'arxiu inesperat en la lectura del registre parcial %s.

en: Corrupt block descriptor word at offset 0x%lx in %s.
ca: Paraula descriptora de bloc malmesa en localització 0x%lx en %s.

en: Corrupt record descriptor word at offset 0x%lx in %s.
ca: Paraula descriptora de registre malmesa en localització 0x%lx en %s.

en: Corrupt record size at offset 0x%lx in %s.
ca: Longitud de registre malmesa en localització 0x%lx en %s.

en: Record exceeds remaining block length.
ca: El registre excedeix la longitud de blocs restants.

en: Attempt to read beyond end-of-file on file %s.
ca: Intent llegir més enllà de la fi de l'arxiu a %s.

en: Attempt to read beyond %s.
ca: Intent de llegir més enllà de %s.

en: This command is not valid here since the current input program does not access the inline file.
ca: Aquesta ordre no és vàlida ja que el programa d'entrada actual no té accés a l'arxiu en línia.

en: An error occurred while opening `%s' for writing as a data file: %s.
ca: S'ha produït un error en obrir `%s' per a escriure'l com a arxiu de dades: %s.

en: I/O error occurred writing data file `%s'.
ca: Error E/S en escriure les dades de l'arxiu `%s'.

en: There is no dataset named %s.
ca: No hi ha cap arxiu de dades anomenat %s.

en: Datasets
ca: Matriu de dades

en: unnamed dataset
ca: Arxiu de dades sense nom

en: Only %s is currently implemented.
ca: Només %s està implementat actualment.

en: String must contain exactly one token.
ca: La cadena ha de contenir exactament un testimoni (token).

en: Only one of !TOKENS, !CHAREND, !ENCLOSE, or !CMDEND is allowed.
ca: Només és permès un d'entre !TOKENS, !CHAREND, !ENCLOSE, o !CMDEND.

en: Positional parameters must precede keyword parameters.
ca: Els paràmetres posicionals han de precedir als paràmetres de paraula reservada.

en: Keyword macro parameter must be named in definition without "!" prefix.
ca: Els paràmetres de paraula reservada per a macro han de ser anomenats a la definició sense el prefix  "!".

en: Cannot use macro keyword "%s" as an argument name.
ca: No es pot utilitzar la paraula reservada de macro "%s" com a nom d'argument.

en: !DEFAULT is allowed only once per argument.
ca: Només està permès l'ús de !DEFAULT una vegada per argument.

en: %s may not be used to delete all variables from the active dataset dictionary.  Use %s instead.
ca: %s no pot ser utilitzar per esborrar totes les variables de l'arxiu de dades de diccionari actiu. Utilitzeu %s al seu lloc.

en: S.E. Mean
ca: E.E. Mitj.

en: Std Dev
ca: Desv.Std.

en: Kurtosis
ca: Curtosi

en: S.E. Kurt
ca: E.E. Curt.

en: Skewness
ca: Asimetria

en: S.E. Skew
ca: E.E. Asim.

en: Z-score variable name %s would be a duplicate variable name.
ca: el nom de variable puntuació-Z %s seria un nom de variable duplicat.

en: DESCRIPTIVES with Z scores ignores TEMPORARY.  Temporary transformations will be made permanent.
ca: DESCRIPTIVES amb puntuacions Z ignora TEMPORARY.  Les transformacions temporals seran permanents.

en: Mapping of Variables to Z-scores
ca: Convertint variables a les puntuacions-Z

en: Names
ca: Noms

en: Source
ca: Font

en: Target
ca: Destí

en: Internal error processing Z scores.  Please report this to %s.
ca: Error intern processant puntuacions-Z. Si us plau, comuniqueu-lo a %s.

en: Z-score of %s
ca: puntuació-Z de %s

en: Valid N (listwise)
ca: N Valid (listwise)

en: Missing N (listwise)
ca: N Perduts (listwise)

en: ELSE IF is not allowed following ELSE within DO IF...END IF.
ca: Dins de DO IF...END IF, no se permet ELSE IF a continuació de ELSE.

en: Only one ELSE is allowed within DO IF...END IF.
ca: Es permès un únic ELSE dins d'un DO IF...END IF.

en: This is the location of the previous ELSE clause.
ca: Aquesta és la posició de la clàusula prèvia ELSE.

en: This is the location of the DO IF command.
ca: Aquesta és la posició de l'ordre DO IF.

en: This command cannot appear outside DO IF...END IF.
ca: Aquesta ordre no pot aparèixer fora de DO IF...END IF.

en:  (missing)
ca: (perduts)

en: Boxplot of %s vs. %s
ca: Diagrama de caixa de %s vs. %s

en: Boxplot of %s
ca: Diagrama de caixa de %s

en: Boxplot
ca: Diagrama de caixa

en: Not creating NP plot because data set is empty.
ca: No es crearà el gràfic NP perquè el conjunt de dades es buit.

en: Not creating spreadlevel chart for %s
ca: No s'ha generat el diagrama d'Heteroscedasticitat (spreadlevel) per a %s

en: User-missing value.
ca: Valor perdut d'usuari.

en: Percentiles
ca: Percentils

en: Weighted Average
ca: Mitjana Ponderada

en: Tukey's Hinges
ca: Bisagras de Tukey

en: Dependent Variables
ca: Variables Dependents

en: Tests of Normality
ca: Contrast de Normalitat

en: Statistic
ca: Estadístic

en: Aspect
ca: Aspecte

en: Std. Error
ca: Error Est.

en: %g%% Confidence Interval for Mean
ca: Interval de Confiança de Mitjana %g%%

en: Lower Bound
ca: Límit Inferior

en: Upper Bound
ca: Límit Superior

en: 5% Trimmed Mean
ca: Mitjana retallada al 5%

en: Interquartile Range
ca: Interval inter-quartilic

en: Extreme Values
ca: Valor extrems

en: Case Number
ca: Número de Cas

en: Order
ca: Ordre

note: TRANSLATORS: This is a noun, not an adjective.
en: Extreme
ca: Extrem

en: Highest
ca: Superior

en: Lowest
ca: Inferior

en: Case Processing Summary
ca: Resum de processament del Casos

en: Matrix input for %s must be either COV or CORR
ca: La matriu d'entrada per a %s ha de ser COV o CORR

en: Factor analysis on a single variable is not useful.
ca: L'anàlisi factorial per a una única variable és inútil.

en: Component Number
ca: Número de Component

en: Factor Number
ca: Número de Factor

en: Communalities
ca: Comunalitats

en: Initial
ca: Inicial

en: Extraction
ca: Extracció

en: Total Variance Explained
ca: Variància Total Explicada

en: % of Variance
ca: % de Variància

en: Cumulative %
ca: % Acumulat

en: Phase
ca: Fase

en: Initial Eigenvalues
ca: Valors propis Inicials

en: Extraction Sums of Squared Loadings
ca: Extracció: Sumes de Carregues al Quadrat

en: Rotation Sums of Squared Loadings
ca: Rotació: Sumes de Carregues al Quadrat

en: Factor Correlation Matrix
ca: Matriu de Correlació Factorial

en: Anti-Image Matrices
ca: Matrius Anti-Imatge

en: Anti-image Covariance
ca: Covariància Anti-Imatge

en: Anti-image Correlation
ca: Correlació Anti-Imatge

en: Correlation Matrix
ca: Matriu de Correlació

en: Correlation
ca: Correlació

en: Covariance Matrix
ca: Co_variància Anti-Imatge

en: The dataset contains no complete observations. No analysis will be performed.
ca: La matriu de dades conté observacions incompletes. No es pot realitzar cap anàlisi.

en: The dataset has no covariance matrix or a correlation matrix along with standard deviations.
ca: El conjunt de dades no té una matriu de covariància o una matriu de correlació amb desviacions típiques.

en: Analysis N
ca: N Anàlisis

en: KMO and Bartlett's Test
ca: KMO i Prova de Bartlett

en: Kaiser-Meyer-Olkin Measure of Sampling Adequacy
ca: Mesura Kaiser-Meyer-Olkin d'Adequació de mostreig

en: Bartlett's Test of Sphericity
ca: Prova d'Esfericitat de Bartlett

en: Approx. Chi-Square
ca: Chi-quadrada Aprox.

en: The %s criteria result in zero factors extracted. Therefore no analysis will be performed.
ca: El criteri %s té com a resultat l'extracció de zero factors. No es pot realitzar cap anàlisi.

en: The %s criteria result in more factors than variables, which is not meaningful. No analysis will be performed.
ca: El criteri %s té com a resultat més factors que variables, i això no té cap sentit.  No es realitza cap anàlisi.

en: Component Matrix
ca: Matriu de Components

en: Factor Matrix
ca: Matriu de Factors

en: Pattern Matrix
ca: Matriu de Patrons

en: Structure Matrix
ca: Matriu d'Estructura

en: Rotated Component Matrix
ca: Matriu Rotada de Components

en: Rotated Factor Matrix
ca: Matriu Rotada de Factors

en: File handle %s is already defined.  Use %s before redefining a file handle.
ca: El manipulador d'arxiu %s ja ha esta definit.  Utilitzar %s abans de redefinir un manipulador d'arxius.

en: %s must be specified with %s.
ca: %s ha de ser especificat amb %s.

en: The specified file mode requires LRECL.  Assuming %zu-character records.
ca: El mode d'arxiu especificat requereix LRECL.  S'assumeix registres de %zu caràcters.

en: file
ca: arxiu

en: inline file
ca: arxiu en línia

en: Handle for %s not allowed here.
ca: Aquí no està permès un manipulador per a %s.

en: %s ignores %s.  Temporary transformations will be made permanent.
ca: %s ignora %s.  Les transformacions temporals seran permanents.

en: Could not create temporary file for %s.
ca: No s'ha pogut crear l'arxiu temporal per a %s.

en: Error rewinding %s file: %s.
ca: Error reconstruint l'arxiu %s: %s.

en: Error creating %s source file.
ca: Error en crear l'arxiu d'origen %s.

en: Error reading %s file: %s.
ca: Error de lectura de l'arxiu %s: %s.

en: Unexpected end of file reading %s file.
ca: Final inesperat de la lectura d'arxiu %s.

en: Error seeking %s source file: %s.
ca: Error cercant l'arxiu font %s: %s.

en: Error writing %s source file: %s.
ca: Error d'escriptura de l'arxiu font %s: %s.

en: Error rewinding %s source file: %s.
ca: Error reconstruint d'arxiu font %s: %s.

en: Error reading %s temporary file: %s.
ca: Error de lectura de l'arxiu temporal %s: %s.

en: Unexpected end of file reading %s temporary file.
ca: Final inesperat de la lectura d'arxiu temporal %s.

en: Frequency
ca: Freqüència

en: Valid Percent
ca: Percentatge Vàlid

en: Cumulative Percent
ca: Percentatge Acumulat

en: Omitting pie chart for %s, which has only %d unique values.
ca: S'omet gràfic de sectors per a %s, que només té %d valors únics.

en: Omitting pie chart for %s, which has over 50 unique values.
ca: S'omet gràfic de sectors per a %s, que té més de 50 valors únics.

en: Omitting bar chart, which has no values.
ca: S'omet el gràfic de barres, que no té valors.

en: Ranks
ca: Rankings

en: Mean Rank
ca: Ranking mitjà

en: Kendall's W
ca: W de Kendall

en: Chi-Square
ca: Chi-quadrat

en: error reading file `%s'
ca: error llegint l'arxiu `%s'

en: Ignoring obsolete IMPORTCASES subcommand.  (N OF CASES or SAMPLE may be used to substitute.)
ca: S'ignorarà la subordre obsoleta IMPORTCASES. (N OF CASES o SAMPLE ha de ser utilitzada com a substitut.)

en: In compatible syntax mode, the QUALIFIER string must contain exactly one character.
ca: En el mode de sintaxi compatible, la cadena QUALIFIER ha de contenir exactament un caràcter.

en: %s: Data file dictionary has no variables.
ca: %s: El diccionari de dades de l'arxiu no té variables.

en: Tests of Between-Subjects Effects
ca: Contraste de Efectos Inter-Sujetos

en: Type I Sum Of Squares
ca: Suma de Quadrats tipus I

en: Type II Sum Of Squares
ca: Suma de Quadrats tipus II

en: Type III Sum Of Squares
ca: Suma de Quadrats tipus III

en: Mean Square
ca: Rang mitjà

en: Corrected Model
ca: Model corregit

en: Intercept
ca: Constant

en: Corrected Total
ca: Total Corregit

en: Percentage
ca: _Percentatge

en: Cumulative Count
ca: Recompte Acumulat

en: %s vs. %s by %s
ca: %s vs. %s per %s

en: Maximum number of scatterplot categories reached. Your BY variable has too many distinct values. The coloring of the plot will not be correct.
ca: S'ha assolit el màxim nombre de categories de la gràfica. La teva variable BY té massa valors diferents. La coloració de la gràfica no serà correcta

en: %s of %s
ca: %s de %s

en: Only one chart type is allowed.
ca: Només es permet un tipus de gràfica.

en: Only one variable is allowed.
ca: Només es permet una variable.

en: %s: Command exited with status %d.
ca: %s: S'ha sortir de l'ordre amb estatus %d.

en: Failed to create temporary file (%s).
ca: Error en crear l'arxiu temporal (%s).

en: /dev/null: Failed to open (%s).
ca: /dev/null: No s'ha pogut obrir (%s).

en: Couldn't fork: %s.
ca: Impossible crear forquilla: %s.

en: Failed to set process group.
ca: Error en establir un grup de procés.

en: Failed to set timeout.
ca: Error en establir el temps límit.

en: While running "%s", waiting for child process failed (%s).
ca: Mentre s'executava "%s", fallada quan s'esperava el procés fill (%s).

en: Command "%s" timed out.
ca: L'ordre "%s" ha caducat.

en: Command "%s" terminated by signal %d.
ca: L'ordre "%s" ha culminat per senyal %d.

en: Command or shell not found
ca: No s'ha trobat l'ordre o l'interpret d'ordres

en: Could not invoke command or shell
ca: No s'ha pogut invocar l'ordre o l'interpret d'ordres

en: Command "%s" exited with status %d (%s).
ca: L'ordre "%s" ha acabat amb estatus %d (%s).

en: Command "%s" exited with status %d.
ca: L'ordre "%s" ha acabat amb estatus %d.

en: Command "%s" output could not be read (%s).
ca: El resultat de l'ordre "%s" no s'ha pogut llegir (%s).

en: Time limit not supported on this platform.
ca: Límit de temps no disponible per aquesta plataforma.

en: Can't find `%s' in include file search path.
ca: No es pot trobar `%s' en la ruta de cerca de l'arxiu d'inclusió.

en: Unexpected end-of-file within %s.
ca: Final d'arxiu inesperat dins %s.

en: Input program did not create any variables.
ca: El programa d'entrada no va crear cap variable.

en: REREAD: Column numbers must be positive finite numbers.  Column set to 1.
ca: REREAD: Els nombres de columna han de ser nombres positius finits. La columna s'estableix en 1.

en: Jonckheere-Terpstra Test
ca: Contrast Jonckheere-Terpstra

en: Number of levels in %s
ca: Nombre de nivells a %s

en: Observed J-T Statistic
ca: Estadístic J-T observat

en: Mean J-T Statistic
ca: Estadístic J-T mitjana

en: Std. Deviation of J-T Statistic
ca: Desviació Est. d'estadístic J-T

en: Std. J-T Statistic
ca: Estadístic J-T Est.

en: Asymp. Sig. (2-tailed)
ca: Sig. Asimp. (2-cues)

en: One-Sample Kolmogorov-Smirnov Test
ca: Prova Kolmogorov-Smirnov per a Una mostra

en: Uniform Parameters
ca: Paràmetres Uniforme

en: Normal Parameters
ca: Paràmetres Normal

en: Poisson Parameters
ca: Paràmetres Poisson

en: Exponential Parameters
ca: Paràmetres Exponencial

en: Most Extreme Differences
ca: Diferències Mes Extremes

en: Absolute
ca: Absolut

en: Positive
ca: Positiu

en: Negative
ca: Negatiu

en: Kolmogorov-Smirnov Z
ca: Z de Kolmogorov-Smirnov

en: All predicted values are either 1 or 0
ca: Tots els valors predits son 1 o 0

en: Dependent variable's values are not dichotomous.
ca: Els valors de la variable dependent no son dicotòmics.

en: Category %s does not have at least two distinct values. Logistic regression will not be run.
ca: La categoria %s no té com a mimin dos valors diferents. No s'executa la regressió logística.

en: Estimation terminated at iteration number %d because parameter estimates changed by less than %g
ca: La estimació ha finalitzat a la iteració numero %d perquè els estimadors de paràmetres han canviat en menys de %g

en: Estimation terminated at iteration number %d because maximum iterations has been reached
ca: La estimació ha finalitzat a la iteració numero %d perquè s'ha assolit el màxim d'iteracions

en: Dependent Variable Encoding
ca: Codificació de la Variable Depenent

en: Internal Value
ca: Valor intern

en: Original Value
ca: Valor original

en: Variables in the Equation
ca: Variables a l'equació

en: S.E.
ca: Err.Est.

en: %d%% CI for Exp(B)
ca: IC %d%% per a Exp(B)

en: Step 1
ca: Pas 1

en: Model Summary
ca: Resum del model

en: -2 Log likelihood
ca: -2 Log-Versemblança

en: Cox & Snell R Square
ca: R quadrat de Cox & Snell

en: Nagelkerke R Square
ca: R quadrat de Nagelkerke

en: Step
ca: Pas

en: Unweighted Cases
ca: Casos no ponderats

en: Included in Analysis
ca: Inclòs a l'anàlisi

en: Missing Cases
ca: Casos perduts

en: Categorical Variables' Codings
ca: Codificació de Variables Categòriques

en: Codings
ca: Codificacions

en: Parameter coding
ca: Codificació de Paràmetres

en: Classification Table
ca: Taula de Clasificació

en: Predicted
ca: Predicció

en: Percentage Correct
ca: Percentatge Correcte

en: Observed
ca: Observat

en: Overall Percentage
ca: Percentatge Global

en: This command cannot appear outside LOOP...END LOOP.
ca: Aquesta ordre no pot aparéixer fora de LOOP...END LOOP.

en: Only one index clause may be specified.
ca: Només pot ser especificada una clàusula d'índex.

en: Sum of Ranks
ca: Suma de Rangs

en: Mann-Whitney U
ca: U de Mann-Whitney

en: Wilcoxon W
ca: W de Wilcoxon

en: Unknown row type "%.*s".
ca: Tipus desconegut de fila "%.*s".

en: Extraneous data expecting end of line.
ca: Dades estranyes quan s'esperava un final de línia.

en: N record is not allowed with N subcommand.  Ignoring N record.
ca: No es permet el registre N amb la subordre N.  S'ignorarà el registre N.

en: Data contains pooled row type %s not included in CONTENTS.
ca: Les dades contenen tipus de columnes agrupades %s no incloses a CONTENTS.

en: Data contains with-factors row type %s not included in CONTENTS.
ca: Les dades contenen tipus de columnes amb factors %s no inclosos a CONTENTS.

en: Matrix %s had %zu rows but %zu rows were expected.
ca: La matriu %s té %zu files però s'esperaven %zu files.

en: VARIABLES may not include VARNAME_.
ca: VARIABLES no pot incloure VARNAME_.

en: ROWTYPE_ is not allowed on SPLIT or FACTORS.
ca: ROWTYPE_ no és permés a SPLIT o a FACTORS.

en: %s may not appear on both SPLIT and FACTORS.
ca: %s no pot aparéixer al mateix temps a SPLIT i FACTORS.

en: FORMAT=FULL and FORMAT=NODIAGONAL are mutually exclusive.
ca: FORMAT = FULL i FORMAT = NODIAGONAL son mútuament excloents.

en: CELLS is ignored when VARIABLES includes ROWTYPE_
ca: CELLS s'ignora quan VARIABLES inclou ROWTYPE_

en: CELLS is required when factor variables are specified and VARIABLES does not include ROWTYPE_.
ca: Es requereix CELLS quan s'especifiquen variables factor i VARIABLES no inclou ROWTYPE_.

en: CONTENTS was not specified and VARIABLES does not include ROWTYPE_.  Assuming CONTENTS=CORR.
ca: CONTENTS no fou especificat i VARIABLES no inclou ROWTYPE_.  S'assumeix CONTENTS=CORR.

en: At least one continuous variable is required.
ca: Es requereix com a mínim una variable contínua.

en: VARIABLES includes ROWTYPE_ but the continuous variables are not the last ones on VARIABLES.
ca: VARIABLES inclou ROWTYPE_ però les variables contínues no son les últimes a VARIABLES.

en: Cannot specify N on CONTENTS along with the N subcommand.
ca: No es pot especificar N a CONTENTS juntament amb la subordre N.

en: Matrix dataset lacks a variable called %s.
ca: L'arxiu de dades no en té cap variable anomenada %s.

en: Matrix dataset variable %s should be of string type.
ca: La variable %s de la matriu de dades he de ser de tipus alfabètic.

en: Variable %s must precede %s in matrix file dictionary.
ca: La variable %s he de precedir a %s al diccionari de l'arxiu de matriu.

en: Matrix dataset variable %s should be numeric.
ca: La variable %s de la matriu de dades ha de ser numèrica.

en: Matrix dataset does not have any continuous variables.
ca: El conjunt de dades matriu no té cap variable contínua.

en: %s matrix has %zu columns but %zu rows named variables to be analyzed (and %zu rows named unknown variables).
ca: La matriu %s té %zu columnes però %zu variables anomenades per a ser analitzades (i %zu variables anomenades desconegudes).

en: Matrix function %s requires %zu argument. | Matrix function %s requires %zu arguments.
ca[0]: La funció de matriu %s requereix %zu argument.
ca[1]: La funció de matriu %s requereix %zu arguments.

en: Matrix function %s requires 1 or 2 arguments, but %zu was provided. | Matrix function %s requires 1 or 2 arguments, but %zu were provided.
ca[0]: La funció de matriu %s requereix 1 o 2 arguments, però s'han proporcionat %zu.
ca[1]: La funció de matriu %s requereix 1 o 2 arguments, però s'han proporcionat %zu.

en: Matrix function %s requires at least one argument.
ca: La funció de matriu %s requereix com a mínim un argument.

en: Unknown variable %s.
ca: Variable desconeguda %s.

en: Input to CHOL function is not positive-definite.
ca: La entrada per a la funció CHOL no està definida com a matriu definida-positiva.

en: Column %zu in DESIGN argument has constant value.
ca: La columna %zu a l'argument DESIGN té un valor constant.

en: Argument of EVAL must be symmetric.
ca: L'argument per a EVAL ha de ser simètric.

en: GSCH requires its argument to have at least as many columns as rows, but it has dimensions %zu×%zu.
ca: GSCH requereix que el seu argument contingui com a mínim tantes columnes com files, però té dimensions %zu×%zu.

en: %zu×%zu argument to GSCH contains only %zu linearly independent columns.
ca: L'argument %zu×%zu per a GSCH conté únicament %zu columnes linealment independents.

en: Arguments 2 and 3 to RESHAPE must be integers.
ca: Els argumento 2 i 3 per a RESHAPE han de ser enters.

en: Product of RESHAPE size arguments (%zu×%zu = %zu) differs from product of matrix dimensions (%zu×%zu = %zu).
ca: El producte dels arguments d'amplada per a RESHAPE (%zu×%zu = %zu) difereix del producte de dimensions de la matriu (%zu×%zu = %zu).

en: SOLVE arguments must have the same number of rows.
ca: Els arguments per a SOLVE han de tenir el mateix nombre de files.

en: Argument 1 has dimensions %zu×%zu.
ca: L'argument 1 té dimensions %zu×%zu.

en: Argument 2 has dimensions %zu×%zu.
ca: L'argument 2 té dimensions %zu×%zu.

en: Scalar argument to SWEEP must be integer.
ca: L'argument escalar per a SWEEP ha de ser enter.

en: Scalar argument to SWEEP must be integer less than or equal to the smaller of the matrix argument's rows and columns.
ca: L'argument escalar per a SWEEP ha de ser un enter menor o igual al nombre menor de files i columnes de l'argument de matriu.

en: Product of arguments to UNIFORM exceeds memory size.
ca: El producte d'arguments per a UNIFORM excedeix la capacitat de memòria.

en: The operands of %s must have the same dimensions or one must be a scalar.
ca: Els operands de %s han de tenir les mateixes dimensions o un d'ells han de ser escalar.

en: The left-hand operand is a %zu×%zu matrix.
ca: L'operand del costat esquerre és una matriu %zu×%zu.

en: The right-hand operand is a %zu×%zu matrix.
ca: L'operand del costat dret és una matriu %zu×%zu.

en: Matrices not conformable for multiplication.
ca: Les matrius no son adients per multiplicació.

en: Matrix exponentation with ** requires a square matrix on the left-hand size, not one with dimensions %zu×%zu.
ca: La matriu per a exponenciació amb ** requereix una matriu quadrada en l'amplada  del costat esquerre, i no una matriu amb dimensions %zu×%zu.

en: Matrix exponentiation with ** requires a scalar on the right-hand side, not a matrix with dimensions %zu×%zu.
ca: La matriu per a exponenciació amb ** requereix un escalar en el costat esquerre,  i no una matriu amb dimensions %zu×%zu.

en: Exponent %.1f in matrix exponentiation is non-integer or outside the valid range.
ca: L'exponent %.1f en la potenciació de matriu és no enter o està fora del rang vàlid.

en: This operand is a %zu×%zu matrix.
ca: Aquest operand és una matriu %zu×%zu.

en: The increment operand to : must be nonzero.
ca: L'operand d'increment per a : ha de ser diferent de zero.

en: This expression tries to horizontally join matrices with differing numbers of rows.
ca: Aquesta expressió intenta unir horitzontalment matrius amb diferents nombres de files.

en: This expression tries to vertically join matrices with differing numbers of columns.
ca: Aquesta expressió intenta unir verticalment matrius amb diferents nombres de columnes.

en: Vector index must be scalar or vector, not a %zu×%zu matrix.
ca: L'índex del vector ha de ser escalar o vector, no una matriu %zu×%zu.

en: Matrix row index must be scalar or vector, not a %zu×%zu matrix.
ca: L'índex de fila de matriu ha de ser escalar o vector, no una matriu %zu×%zu.

en: Matrix column index must be scalar or vector, not a %zu×%zu matrix.
ca: L'índex de columna de matriu ha de ser escalar o vector, no una matriu %zu×%zu.

en: Index %g is out of range for vector with %zu elements.
ca: L'índex %g està fora de rang per a un vector amb %zu elements.

en: %g is not a valid row index for a %zu×%zu matrix.
ca: %g no és un índex vàlid de fila per a una matriu %zu×%zu.

en: %g is not a valid column index for a %zu×%zu matrix.
ca: %g no és un índex vàlid de columna per a una matriu %zu×%zu.

en: Vector index operator may not be applied to a %zu×%zu matrix.
ca: L'operador d'índex de vector pot no ser aplicable per a una matriu %zu×%zu.

en: Function %s argument %zu must be a scalar, not a %zu×%zu matrix.
ca: A la funció %s l'argument %zu ha de ser un escalar, no una matriu %zu×%zu.

en: Function %s argument %zu must be a vector, not a %zu×%zu matrix.
ca: A la funció %s l'argument %zu ha de ser un vector, no una matriu %zu×%zu.

en: Argument %zu to matrix function %s must be greater than or equal to argument %zu.
ca: L'argument %zu per a la functio de matriu %s ha de ser més gran que o igual  a l'argument %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s must be greater than argument %zu.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s ha de ser més gran que l'argument %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s must be less than or equal to argument %zu.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s ha de ser més petit o igual que l'argument %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s must be less than argument %zu.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s ha de ser més petit que l'argumento %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s must not be equal to argument %zu.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s no ha de ser igual a l'argument %zu.

en: Argument %zu is %g.
ca: L'argument %zu és %g.

en: Row %zu, column %zu of argument %zu is %g.
ca: La fila %zu, columna %zu de l'argument %zu és %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be greater than or equal to %g.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s ha de ser més gran que o igual a %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be greater than %g.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s ha de ser més gran que %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be less than or equal to %g.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s ha de ser menor que o igual a %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must be less than %g.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s ha de ser menor que %g.

en: Argument %zu to matrix function %s must not be equal to %g.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s no ha de ser igual a %g.

en: Row %zu, column %zu of argument %zu to matrix function %s is %g, which is outside the valid range %c%d,%d%c.
ca: La fila %zu, columna %zu de l'argument %zu per a la funció de matriu %s és %g,  que està fora del rang vàlid %c%d,%d%c.

en: Argument %zu to matrix function %s is %g, which is outside the valid range %c%d,%d%c.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s és %g, que està fora del rang vàlid %c%d,%d%c.

en: Argument %zu to matrix function %s, which must be integer, contains non-integer value %g in row %zu, column %zu.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s, que ha de ser un enter, conté  el valor no enter %g a la fila %zu, columna %zu.

en: Argument %zu to matrix function %s, which must be integer, has non-integer value %g.
ca: L'argument %zu per a la funció de matriu %s, que ha de ser un enter, conté  el valor no enter %g.

en: Arguments 1 and 2 to %s have dimensions %zu×%zu and %zu×%zu, but %s requires these arguments either to have the same dimensions or for one of them to be a scalar.
ca: Els argumento 1 i 2 per a %s tenen dimensions %zu×%zu i %zu×%zu, però %s requereix que aquests arguments tinguin o be les mateixes dimensions o que un d'ells sigui scalar.

en: Uninitialized variable %s used in expression.
ca: Variable %s no inicialitzada usada en l'expressió.

en: Expression for %s must evaluate to scalar, not a %zu×%zu matrix.
ca: L'expressió per a %s ha d'avaluar un escalar, no una matriu %zu×%zu.

en: Undefined variable %s.
ca: Variable %s no definida.

en: Cannot index %zu×%zu matrix %s.
ca: No és possible indexar com a %zu×%zu la matriu %s.

en: Can't use vector indexing on %zu×%zu matrix %s.
ca: No es pot utilitzar l'indexat de vector per a la matriu %zu×%zu, %s.

en: Only an %zu-element vector may be assigned to this %zu-element subvector of %s.
ca: Només un vector de %zu elements pot ser assignat a aquest %zu-element  de subvector per a %s.

en: The source is an %zu×%zu matrix.
ca: La font és una matriu %zu×%zu.

en: The source vector has %zu element. | The source vector has %zu elements.
ca[0]: El vector font té %zu element.
ca[1]: El vector font té %zu elements.

en: Numbers of indexes for assigning to %s differ from the size of the source matrix.
ca: El nombres d'índexs per a assignar a %s difereixen de l'amplada de la matriu font.

en: Number of row indexes for assigning to %s differs from number of rows in source matrix.
ca: El nombres d'índexs per a assignar a %s difereixen del nombre de files a  la matriu font.

en: Number of column indexes for assigning to %s differs from number of columns in source matrix.
ca: El nombres d'índexs per a assignar a %s difereixen del nombre de columnes en  la matriu font.

en: There is %zu row index. | There are %zu row indexes.
ca[0]: Hi ha %zu índex de fila.
ca[1]: Hi ha %zu índexs de files.

en: Destination matrix %s has %zu row. | Destination matrix %s has %zu rows.
ca[0]: La matriu destí %s té %zu fila.
ca[1]: La matriu destí %s té %zu files.

en: There is %zu column index. | There are %zu column indexes.
ca[0]: Hi ha %zu índex de columna.
ca[1]: Hi ha %zu índexs de columnes.

en: Destination matrix %s has %zu column. | Destination matrix %s has %zu columns.
ca[0]: La matriu de destí %s té %zu columna.
ca[1]: La matriu de destí %s té %zu columnes.

en: The source matrix is %zu×%zu.
ca: La matriu font és %zu×%zu.

en: BREAK not inside LOOP.
ca: No hi ha BREAK dins del LOOP.

en: Matrix Variables
ca: Variables de Matriu

en: Attribute
ca: Atribut

en: Dimension
ca: Dimensió

en: Size (kB)
ca: Grandària (kB)

en: Cannot save %zu×%zu matrix to %s because the first SAVE to %s in this matrix program wrote a %zu-column matrix.
ca: No es possible desar la matriu %zu×%zu en %s perquè el primer SAVE a %s per a   aquesta programació de matriu va escriure una matriu de %zu columnes.

en: This is the location of the first SAVE to %s.
ca: Aquesta és la ubicació del primer SAVE en %s.

en: Duplicate variable name %s in SAVE statement.
ca: Nom de variable duplicat %s en una declaració SAVE.

en: The SAVE command STRINGS subcommand specifies an unknown variable %s.
ca: La subordre STRINGS de l'ordre SAVE especifica una variable desconeguda %s.

en: The SAVE command STRINGS subcommand specifies %zu unknown variable: %s. | The SAVE command STRINGS subcommand specifies %zu unknown variables, including %s.
ca[0]: La subordre STRINGS de l'ordre SAVE especifica %zu variable desconeguda: %s.
ca[1]: La subordre STRINGS de l'ordre SAVE especifica %zu variables desconegudes, incloent %s.

en: Unknown format %s.
ca: Format desconegut %s.

en: SIZE is required for reading data into a full matrix (as opposed to a submatrix).
ca: Es requereix SIZE per a llegir dades en una matriu completa (al contrario  que amb una submatriu).

en: %d repetitions cannot fit in record width %d.
ca: %d repeticions no poden ajustar-se en una amplada de registre de %d.

en: Error reading "%.*s" as format %s for matrix row %zu, column %zu: %s
ca: Error llegint "%.*s" com a format %s per a la matriu en fila %zu, columna %zu: %s

en: Matrix data may not contain missing value.
ca: Les dades de la matriu no poden contenir valors perduts.

en: Unexpected end of file reading matrix data.
ca: Final d'arxiu no esperat en la lectura de dades de matriu.

en: Trailing garbage following data for matrix row %zu.
ca: Escombraria residual a continuació de les dades per a la fila %zu de la matriu.

en: SIZE must evaluate to a scalar or a 2-element vector, not a %zu×%zu matrix.
ca: SIZE ha d'avaluar un escalar o un vector de 2 elements, no una matriu %zu×%zu.

en: Matrix dimensions %g×%g specified on SIZE are outside valid range.
ca: Les dimensions %g×%g de la matriu especificades a SIZE estan fora del rang vàlid.

en: Dimensions specified on SIZE differ from dimensions of destination submatrix.
ca: Les dimensions especificades a SIZE difereixen de les dimensions de la submatriu de destinació.

en: SIZE specifies dimensions %zu×%zu.
ca: SIZE especifica les dimensions %zu×%zu.

en: Destination submatrix has dimensions %zu×%zu.
ca: La submatriu de destinació té dimensions %zu×%zu.

en: Cannot read non-square %zu×%zu matrix using READ with MODE=SYMMETRIC.
ca: No es pot llegir una matriu %zu×%zu no-quadrada fent servir READ amb MODE=SYMMETRIC.

en: Format %s is too wide for %zu-byte matrix elements.
ca: El format %s és massa ample per a elements de matriu de %zu bytes.

en: WRITE with MODE=TRIANGULAR requires a square matrix but the matrix to be written has dimensions %zu×%zu.
ca: WRITE amb MODE=TRIANGULAR requereix una matriu quadrada però la matriu a escriure té dimensions %zu×%zu.

en: Variable %s is not numeric.
ca: La variable %s no és numèrica.

en: Variable %s in case %lld is system-missing.
ca: A la variable %s el cas %lld s és perdut del sistema.

en: Variable %s in case %lld has user-missing value %g.
ca: A la variable %s el cas %lld té valor perdut d'usuari %g.

en: The %s command cannot read an empty active file.
ca: L'ordre %s no pot llegir un arxiu actiu buit.

en: %s may only be specified on MSAVE if it was specified on the first MSAVE within MATRIX.
ca: %s només pot ser especificat en MSAVE si ha estat especificat al primer MSAVE dins de MATRIX.

en: OUTFILE must name the same file on each MSAVE within a single MATRIX command.
ca: OUTFILE ha d'anomenar el mateix arxiu en cada MSAVE en una única ordre MATRIX.

en: Variable name %s is reserved.
ca: El nom de variable %s està reservat.

en: FNAMES requires FACTOR.
ca: FNAMES requereix FACTOR.

en: SNAMES requires SPLIT.
ca: SNAMES requereix SPLIT.

en: %s expression must evaluate to vector, not a %zu×%zu matrix.
ca: L'expressió %s ha d'avaluar un vector, no una matriu %zu×%zu.

en: Duplicate or invalid FACTOR variable name %s.
ca: Nom de variable FACTOR %s duplicat o no vàlid.

en: Duplicate or invalid variable name %s.
ca: Nom de variable %s duplicat o no vàlid.

en: Matrix on MSAVE has %zu columns but there are %zu variables.
ca: La matriu a MSAVE té %zu columnes però hi ha només %zu variables.

en: There are %zu factor variables, but %zu factor values were supplied.
ca: Hi ha %zu variables factor, però només s proporcionen %zu valors de factor.

en: There are %zu split variables, but %zu split values were supplied.
ca: Hi ha %zu variables de segmentació, però només es proporcionen %zu valors de segmentació.

en: Matrix data file lacks %s variable.
ca: L'arxiu de dades de matriu no conté la variable %s.

en: %s variable in matrix data file must be 8-byte string, but it has width %d.
ca: La variable %s a l'arxiu de dades de matriu ha de ser una cadena de 8-byte,  però té amplada %d.

en: Matrix data file contains unknown ROWTYPE_ "%.*s".
ca: El archivo de datos de matriz contiene el desconocido ROWTYPE_ "%.*s".

en: Matrix data file contains variable with existing name %s.
ca: L'arxiu de dades de matriu conté una variable amb el nom existent %s.

en: Matrix data file variable %s contains a missing value, which was treated as zero. | Matrix data file variable %s contains %zu missing values, which were treated as zero.
ca[0]: La variable de l'arxiu de dades de matriu %s conté un valor perdut, que ha estat tractat com a zero.
ca[1]: La variable de l'arxiu de dades de matriu %s conté %zu valors perduts, que  han estat tractats com a zero.

en: ROWTYPE_ must precede VARNAME_ in matrix data file.
ca: ROWTYPE_ ha de precedir a VARNAME_ a l'arxiu de dades de matriu.

en: Matrix data file contains no continuous variables.
ca: L'arxiu de dades de matriu no conté variables continues.

en: Matrix data file contains unexpected string variable %s.
ca: L'arxiu de dades de matriu conté la variable de cadena no esperada %s.

en: Matrix Variables Created by MGET
ca: Variables de matriu creades per MGET

en: Split Values
ca: Valors de Separació

en: Argument of EIGEN must be symmetric.
ca: Argument de EIGEN ha de ser simètric.

en: SETDIAG destination matrix %s is uninitialized.
ca: La matriu destinació de SETDIAG %s no està inicialitzada.

en: SETDIAG argument 2 must be a scalar or a vector, not a %zu×%zu matrix.
ca: L'argument 2 de SETDIAG ha de ser un escalar o un vector, no una matriu %zu×%zu.

en: Premature END MATRIX within %s.
ca: END MATRIX prematur a %s.

en: Unknown matrix command.
ca: Ordre de matriu desconeguda.

en: Matrix command %s is not yet implemented.
ca: La ordre de matriu %s encara no està implementada.

en: Unexpected end of input expecting matrix command.
ca: Final de entrada inesperat quan s'esperava una ordre de matriu.

en: The McNemar test is appropriate only for dichotomous variables
ca: La prova McNemar només és adequada per a variables dicotòmiques

en: Point Probability
ca: Punt de Probabilitat

en: Pairs
ca: Parelles

en: No active file is defined and no external file is specified on MATRIX=IN.
ca: No s'ha definit cap arxiu actiu i no s'ha especificat cap arxiu  extern a MATRIX=IN.

en: Group Median
ca: Mediana de Grup

en: First
ca: Primer

en: Last
ca: Últim

en: Percent N
ca: Percentatge N

en: Percent Sum
ca: Suma de Percentatge

en: Harmonic Mean
ca: Mitjana Harmònica

en: Geom. Mean
ca: Mitjana Geom.

en: Included
ca: Inclòs

en: Excluded
ca: Exclós

en: Report
ca: Informe

en: The table "%s" has no non-empty control variables.  No result for this table will be displayed.
ca: La taula "%s" no té cap variable no-buida. No es realitza cap anàlisi.

en: > Median
ca: > Mediana

en: ≤ Median
ca: ≤ Mediana

en: Too many numeric missing values.  At most three individual values or one value and one range are allowed.
ca: Massa valors perduts numèrics. Es permet com a màxim tres valors individuals i un rang de valors.

en: Truncating missing value to maximum acceptable length (%d bytes).
ca: Truncant el valor perdut a la longitud màxima acceptable (%d bytes).

en: Too many string missing values.  At most three individual values are allowed.
ca: Massa valors perduts alfanumèrics. Es permet com a màxim tres valors individuals.

en: Numeric VALUE must be an integer.
ca: VALUE numèric ha de ser un enter.

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies LABELSOURCE=VARLABEL but not CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES.  Ignoring LABELSOURCE.
ca: La subordre MDGROUP pel grup %s especifica LABELSOURCE=VARLABEL però no CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES. S'ignorarà LABELSOURCE.

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies both LABEL and LABELSOURCE, but only one of these subcommands may be used at a time.  Ignoring LABELSOURCE.
ca: La subordre MDGROUP pel grup %s especifica LABEL i LABELSOURCE, però només un d'aquests subordres pot ser utilitzat alhora. S'ignorarà LABELSOURCE.

en: Variables %s and %s specified as part of multiple dichotomy group %s have the same variable label.  Categories represented by these variables will not be distinguishable in output.
ca: Les variables %s i %s especificades com a part del grup dicotòmic múltiple %s tenen la mateixa etiqueta de variable. Les categories representades per aquestes variables no seran distingibles als resultats.

en: Variable %s specified as part of multiple dichotomy group %s (which has CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) has no value label for its counted value.  This category will not be distinguishable in output.
ca: La variable %s especificada com a part del grup dicotòmic múltiple %s (que té CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) no en té etiqueta de valor pel seu valor de recompte. Aquesta categoria no serà distingible als resultats.

en: Variables %s and %s specified as part of multiple dichotomy group %s (which has CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) have the same value label for the group's counted value.  These categories will not be distinguishable in output.
ca: Les variables %s i %s  especificades com a part del grup dicotòmic múltiple %s (que té CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) té la mateixa etiqueta de valor pel valor de recompte del grup. Aquestes categories no seran distingible als resultats.

en: Variables specified on MCGROUP should have the same categories, but %s and %s (and possibly others) in multiple category group %s have different value labels for value %s.
ca: Variables especificades a MDGROUP han de tenir les mateixes categories, però %s i %s (i possiblement d'altres) al grup de categories múltiple %s té diferents etiquetes de valors pel valor %s.

en: No multiple response set named %s.
ca: Cap conjunt multi-resposta anomenat %s.

en: The active dataset dictionary does not contain any multiple response sets.
ca: El diccionari de l'arxiu de dades actiu no conté cap conjunt de multi-resposta.

en: Label
ca: Etiqueta

en: Encoding
ca: Codificació

en: Counted Value
ca: Valor de recompte

en: Member Variables
ca: Variables membre

en: Name
ca: Nom

en: Dichotomies
ca: Dicotomies

en: %d expected values were given, but the specified range (%d-%d) requires exactly %d values.
ca: S'han proporcionat %d valors esperats, però l'interval especificat (%d-%d) requereix exactament %d valors.

en: Format type %s may not be used with a numeric variable.
ca: Tipus de format %s no pot ser utilitzat amb una variable numèrica.

en: There is already a variable named %s.
ca: Ja existeix una variable amb el nom %s.

en: Tukey HSD
ca: HSD de Tukey

en: Dependent variable %s has no non-missing values.  No analysis for this variable will be done.
ca: La variable dependent %s no en té cap valor no-perdut. No es realitza cap anàlisi per aquesta variable.

en: In contrast list %zu, the number of coefficients (%zu) does not equal the number of groups (%d). This contrast list will be ignored.
ca: A la llista de contrast %zu, el nombre de coeficients (%zu) no equival al nombre de grups (%d). Aquesta llista de contrast serà ignorada.

en: Coefficients for contrast %zu do not total zero
ca: Els coeficients per contrastar %zu no sumen zero.

en: Sum of Squares
ca: Suma de Quadrats

en: Type
ca: Tipus:

en: Between Groups
ca: Entre Grups

en: Within Groups
ca: Intra Grups

en: Dependent Variable
ca: Variable Dependent

en: Test of Homogeneity of Variances
ca: Prova de Homogeneïtat de variàncies

en: Levene Statistic
ca: Estadístic de Levene

en: Contrast Coefficients
ca: Coeficients de Contrast

en: Contrast Tests
ca: Proves de contrast

en: Value of Contrast
ca: Valor de contrast

en: Assumption
ca: Supòsit

en: Assume equal variances
ca: S'assumeix igualtat de variances

en: Does not assume equal variances
ca: No s'assumeix igualtat de variàncies

en: Multiple Comparisons (%s)
ca: Comparacions Múltiples (%s)

en: Mean Difference (I - J)
ca: Diferència Mitjana (I - J)

en: %g%% Confidence Interval
ca: Interval de Confiança del %g%%

en: (J) Family
ca: (J) Familia

en: Test
ca: Contrast

en: Unknown cell class %s.
ca: Tipus de cel·la %s desconegut.

en: Number of variables specified (%zu) differs from number of variable formats (%zu).
ca: Nombre de variables especificades (%zu) difereix del nombre de formats de la variable (%zu).

en: SPSS-like or Fortran-like format specification expected after variable names.
ca: Després del nom de les variables s'esperen especificacions en format tipus-SPSS o tipus-Fortran.

en: The %d columns %d-%d can't be evenly divided into %zu fields.
ca: Les %d columnes %d-%d no poden ser uniformement dividides entre els camps %zu.

en: Column positions for fields must be positive.
ca: Les posicions de columna pels camps han de ser positives.

en: Column positions for fields must not be negative.
ca: Les posicions de columnes pels camps no poden ser negatives.

en: The ending column for a field must be greater than the starting column.
ca: La columna final d'un camp ha de ser major que la columna d'inici.

en: The expression on %s evaluated to the system-missing value.
ca: L'expressió a %s s'avalua pel sistema de valors perduts.

en: The expression on %s evaluated to %g.
ca: L'expressió a %s s'avalua a %g.

en: %s is required when binary formats are specified.
ca: %s és necessari quan s'especifiquen formats binaris.

en: Output calls for %d records but %zu specified on RECORDS subcommand.
ca: Resultats obtinguts per a %d registres, però %zu especificats a la subordre RECORDS.

en: Print Summary
ca: Imprimeix Resum

en: N of Records
ca: N de registres

en: Initial Cluster Centers
ca: Centres d'Agrupaments Inicials

en: Final Cluster Centers
ca: Centres d'Agrupaments Finals

en: Cluster
ca: Agrupament

en: Cluster Membership
ca: Pertinença d'Agrupament

en: Number of Cases in each Cluster
ca: Nombre de casos a cada Agrupament

en: Clusters
ca: Agrupaments

en: A variable called `%s' already exists.
ca: Ja existeix una variable anomenada `%s'.

en: Cannot generate variable name for ranking %s with %s.  All candidates in use.
ca: No es pot crear el nom de la variable de ranking %s amb %s.  Tots els candidats estan en ús.

en: Too many variables in %s clause.
ca: Massa variables a la clàusula %s.

en: Variable %s already exists.
ca: La variable %s ja existeix.

en: Duplicate variable name %s.
ca: Nom de la variable %s duplicat.

en: %s of %s by %s
ca: %s de %s per %s

en: Variables Created by RANK
ca: Variables creades per RANK

en: New Variable
ca: Nova Variable

en: Function
ca: Funció

en: Fraction
ca: Fracció

en: Grouping Variables
ca: Variables d'Agrupament

en: Existing Variable
ca: Variable existent

en: %s is not allowed with string variables.
ca: %s no es permet amb variables de cadena.

en: VARIABLES may not appear after %s
ca: VARIABLES no pot aparèixer desprès de %s.

en: REGRESSION with SAVE ignores TEMPORARY.  Temporary transformations will be made permanent.
ca: REGRESSION amb SAVE ignora TEMPORARY.  Les transformacions temporals seran permanents.

en: REGRESSION with SAVE ignores FILTER.  All cases will be processed.
ca: REGRESSION amb SAVE ignora FILTER. Tots els casos seran processats.

en: The dependent variable is equal to the independent variable. The least squares line is therefore Y=X. Standard errors and related statistics may be meaningless.
ca: La variable dependent és igual a la variable independent. La línia de mínims quadrats és doncs Y=X. Els errors estàndard i els estadístics relacionats podrien ser irrellevants.

en: No valid data found. This command was skipped.
ca: No s'han trobat dades vàlides. S'ignora aquesta ordre.

en: Model Summary (%s)
ca: Resum del model (%s)

en: R Square
ca: R Quadrada

en: Adjusted R Square
ca: R Quadrada Ajustada

en: Std. Error of the Estimate
ca: Error estàndard de l'Estimador

en: Coefficients (%s)
ca: Coeficients (%s)

en: Unstandardized Coefficients
ca: Coeficients no estandarditzats

en: Standardized Coefficients
ca: Coeficients Estandarditzats

en: %g%% Confidence Interval for B
ca: Interval de Confiança per B %g%%

en: Collinearity Statistics
ca: Estadístiques de Col·linearitat

en: Tolerance
ca: Tolerància

en: Coefficient Correlations (%s)
ca: Correlacions de Coeficients (%s)

en: Covariances
ca: Covariància

en: Reliability on a single variable is not useful.
ca: L'anàlisi de fiabilitat d'una única variable és inútil.

en: The STATISTICS subcommand is not yet implemented.  No statistics will be produced.
ca: La subordre STATISTICS encara no està implementada.  No es produirà cap estadística.

en: Scale: %s
ca: Escala: %s

en: Item-Total Statistics
ca: Estadístiques de total d'ítems

en: Scale Mean if Item Deleted
ca: Escalar la mitjana si s'esborra l'element

en: Scale Variance if Item Deleted
ca: Escalar la variància si s'esborra l'element

en: Corrected Item-Total Correlation
ca: Correlació total-ítem corregida

en: Cronbach's Alpha if Item Deleted
ca: Cronbach's Alpha si s'esborra l'element

en: Reliability Statistics
ca: Estadístiques de fiabilitat

en: Cronbach's Alpha
ca: Alfa de Cronbach

en: N of Items
ca: N d'elements

en: Total N of Items
ca: N total d'elements

en: Correlation Between Forms
ca: Correlación entre formes

en: Spearman-Brown Coefficient
ca: Coeficient d'Spearman-Brown

en: Equal Length
ca: Ample igual

en: Unequal Length
ca: Ample desigual

en: Guttman Split-Half Coefficient
ca: Coeficient Gutman de DIvisió pel mig

en: %s may not be used after %s.  Temporary transformations will be made permanent.
ca: %s no pot ser utilitzar després de %s. Les transformacions temporals seran permanents.

en: Differing number of variables in old name list (%zu) and in new name list (%zu).
ca: Diferent nombre de variables en la llista de noms antiga (%zu) i en la llista de noms nova (%zu).

en: Renaming would duplicate variable name %s.
ca: Canviar el nom duplicaria el nom de la variable %s.

en: Dummy variable name `%s' hides dictionary variable `%s'.
ca: El nom de la variable fictícia `%s' oculta la variable de diccionari `%s'.

en: Dummy variable name `%s' is given twice.
ca: El nom de la variable fictícia `%s' es dóna dues vegades.

en: Ranges may only have integer bounds.
ca: Els intervals només poden tenir límits sencers.

en: %ld TO %ld is an invalid range.
ca: %ld TO %ld és un interval invalid.

en: No matching %s.
ca: %s no coincideix.

en: Area Under the Curve
ca: Àrea Sota la Corba

en: Area
ca: Àrea

en: Asymptotic Sig.
ca: Signif. Asimpt.

en: Asymp. %g%% Confidence Interval
ca:  Interval de Confiança Asimp. %g%%

en: Variable under test
ca: Variable sota prova

en: Case Summary
ca: Resum del Cas

en: Unweighted
ca: No ponderat

en: Weighted
ca: Ponderat

en: Coordinates of the Curve
ca: Coordenades de la Corba

en: Positive if greater than or equal to
ca: Positiu si és major o igual a

en: Sensitivity
ca: Sensibilitat

en: 1 - Specificity
ca: 1 - Especificitat

en: Coordinates
ca: Coordenades

en: Test variable
ca: Variable de prova

en: Multiple modes exist for variable `%s'.  Using %.*g as the threshold value.
ca: Existeixen múltiples modes per a la variable `%s'.  S'utilitza %.*g com a valor límit.

en: Runs Test
ca: Executa prova

en: Test Value
ca: Valor de prova

en: Test Value (mode)
ca: Valor de prova (moda)

en: Test Value (mean)
ca: Valor de prova (mitjana)

en: Test Value (median)
ca: Valor de prova (mediana)

en: Cases < Test Value
ca: Casos < Valor de prova

en: Cases ≥ Test Value
ca: Casos  ≥ Valor de la Prova

en: Total Cases
ca: Casos Totals

en: Number of Runs
ca: Nombre d'execucions

en: The %s string must contain exactly one character.
ca: La cadena %s hauria de contenir exactament un caràcter.

en: Output file `%s' exists but %s was not specified.
ca: Existeix un arxiu de sortida `%s' tot i que no s'ha especificat %s.

en: The OUTFILE or METADATA subcommand is required.
ca: Es requereix la sub-ordre OUTFILE or METADATA.

en: The filter variable must be numeric.
ca: La variable de filtre ha de ser numèrica.

en: The filter variable may not be scratch.
ca: La variable de filtre no pot ser zero.

en: %s requires numeric output format as an argument.  Specified format %s is of type string.
ca: %s requereix format de resultat numèric com a argument.  El format %s especificat és de tipus cadena textual.

en: %s is not a recognized encoding or locale name
ca: %s no és una codificació o un nom local reconegut

en: System Information
ca: Informació del Sistema

en: Version
ca: Versió

en: Host System
ca: Sistema amfitrió

en: Build System
ca: Sistema generat

en: Locale Directory
ca: Carpeta local

en: Compiler Version
ca: Versió de compilació

en: Too many %s commands without a %s: at most %d levels of saved settings are allowed.
ca: Massa ordres %s sense un %s: es permet, com a màxim, %d nivells de configuracions desades.

en: %s without matching %s.
ca: %s sense el corresponent %s.

en: Differences
ca: Diferències

en: Negative Differences
ca: Diferències Negatives

en: Positive Differences
ca: Diferències Positives

en: Ties
ca: Lligams

en: Variable %s specified twice in sort criteria.
ca: La variable %s s'especifica dues vegades als criteris d'ordenació.

en: File Information
ca: Arxiu d'Informació

en: File
ca: Arxiu

en: Created
ca: Creació

en: Integer Format
ca: Format enter

en: Big Endian
ca: Tipus Big-Endian.

en: Little Endian
ca: Tipus Little-Endian.

en: Real Format
ca: Format Real

en: IEEE 754 BE.
ca: IEE 754 BE.

en: Not weighted
ca: No ponderat

en: Compression
ca: Compressió

en: (none)
ca: (cap)

en: No variables to display.
ca: Cap variable per mostrar.

en: (empty)
ca: (buit)

en: Position
ca: Posició

en: Measurement Level
ca: Nivell de Mesura

en: Role
ca: Rol

en: Width
ca: Ample

en: Alignment
ca: Alineació

en: Print Format
ca: Format d'Impressió

en: Write Format
ca: Format d'Escriptura

en: Variable Value
ca: Valor de Variable

en: User-missing value
ca: Valor perdut d'usuari

en: Variable and Dataset Attributes
ca: Atributs de Variable i de Matriu de Dades

en: Variable and Name
ca:  Variable i Nom

en: (dataset)
ca: (matriu de dades)

en: No vectors defined.
ca: Vectors no definits.

en: Vector and Position
ca: Vector i Posició

en: No valid encodings found.
ca: No s'ha trobat codificació vàlida.

en: Usable encodings for %s.
ca: Codificacions disponibles per a %s.

en: Encodings that can successfully read %s (by specifying the encoding name on the GET command's ENCODING subcommand).  Encodings that yield identical text are listed together.
ca: Codificacions que poden llegir %s correctament (especificant el nom de codificació a l'ordre GET amb la subordre ENCODING). Les codificacions que proporcionen text identic apareixen llistades juntes.

en: Encodings
ca: Codificacions

en: %s Encoded Text Strings
ca: %s Cadenes de Text Codificades

en: Text strings in the file dictionary that the previously listed encodings interpret differently, along with the interpretations.
ca: Cadenes de text al diccionari de l'arxiu que les codificacions prèviament llistades interpreten de forma diferent, amb les seves interpretacions.

en: Purpose
ca: Propòsit

en: Group Statistics
ca: Estadístiques de grup

en: Group
ca: Grup

en: Independent Samples Test
ca: Prova per mostres independents

en: Levene's Test for Equality of Variances
ca: Prova de Levene per a l'igualtat de variàncies

en: T-Test for Equality of Means
ca: Prova T per a Igualtat de Mitjanes

en: Mean Difference
ca: Diferència Mitjana

en: Std. Error Difference
ca: Err.Est. de la Diferència

en: 95% Confidence Interval of the Difference
ca: Interval de confiança 95% per a la Diferència

en: Assumptions
ca: Suposicions

en: Equal variances assumed
ca: S'assumeix igualtat de variàncies

en: Equal variances not assumed
ca: Igualtat de variàncies no assumida

en: One-Sample Test
ca: Prova d'una mostra

en: Test Value = %.*g
ca: Valor de prova = %.*g

en: %g%% Confidence Interval of the Difference
ca: Interval de confiança de la Diferència %g%%

en: One-Sample Statistics
ca: Estadístiques d'una mostra

en: Paired Sample Statistics
ca: Estadístiques de mostres aparellades

en: Pair %zu
ca: Parella %zu

en: Paired Samples Correlations
ca: Correlacions de mostres aparellades

en: Paired Samples Test
ca: Prova de mostres aparellades

en: Paired Differences
ca: Diferències aparellades

en: When applying %s to a string variable, two values must be specified.
ca: Quan s'aplica %s a una variable de text, s'han d'especificar dos valors.

en: %s subcommand may not be used with %s.
ca: La subordre %s no pot ser utilitzada amb %s<.

en: Exactly one of TESTVAL, GROUPS and PAIRS subcommands must be specified.
ca: Exactament un de les subordres TESTVAL, GROUPS i PAIRS ha d'especificar-se.

en: This command may only appear once between procedures and procedure-like commands.
ca: Aquesta ordre només pot aparèixer una vegada entre les ordres de procediments i quasi-procediments.

en:    (Entered %s)
ca:    (Introduït %s)

en: Requested renaming duplicates variable name %s.
ca: El reanomenament demanat duplica el nom de la variable %s.

en: Cannot DROP all variables from dictionary.
ca: Impossible DROP totes les variables del diccionari.

en: Truncating value label to %d bytes.
ca: Truncant etiqueta de valor a %d caràcters.

en: A vector named %s already exists.
ca: Un vector anomenat %s ja existeix.

en: Vector name %s is given twice.
ca: El nom del vector %s es dóna dues vegades.

en: %s is an existing variable name.
ca: %s és un nom de variable existent.

en: The weighting variable must be numeric.
ca: La variable de ponderació ha de ser numèrica.

en: The weighting variable may not be scratch.
ca: La variable de ponderació no pot ser zero.

en: Sign
ca: Signe

en: Negative Ranks
ca: Rangs Negatius

en: Positive Ranks
ca: Rangs Positius

en: Too many pairs to calculate exact significance
ca: Massa parelles per calcular la significativitat exacta

en: Invalid arguments to %s function.
ca: Arguments no vàlids per a la funció %s.

en: Unrecognized date unit `%.*s'.  Valid date units are `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', and `%s'.
ca: Unitat de data `%.*s' no reconeguda. Les unitats de dates vàlides són `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', and `%s'.

en: Invalid DATESUM method.  Valid choices are `%s' and `%s'.
ca: Mètode DATESUM invàlid. Les opcions vàlides són `%s' i `%s'.

en: Index outside valid range 1 to %zu, inclusive, for vector %s.  The value will be treated as system-missing.
ca: Índex fora del rang vàlid 1 a %zu, inclòs, per al vector %s.  El valor  serà tractat com a perdut del sistema.

en: The index is system-missing.
ca: L'índex és perdut del sistema.

en: The index has value %g.
ca: L'índex té valor %g.

en: Type mismatch: expression has %s type, but a boolean value is required here.
ca: Incompatibilidad de tipus: l'expressió té tipus %s, però aquí es requereix un valor booleà.

en: This command tries to create a new variable %s by assigning a string value to it, but this is not supported.  Use the STRING command to create the new variable with the correct width before assigning to it, e.g. STRING %s(A20).
ca: Aquesta ordre prova de crear una nova variable %s assignant-li un valor cadena,  però això no està implementat.  Fer ús de l'ordre STRING per a crear la nova variable amb l'amplada correcta abans de assignar-la, e.g. STRING %s(A20).

en: Type mismatch: expression has type '%s', but a numeric value is required.
ca: Incompatibilitat de tipus: l'expressió té tipus '%s', però es requereix un valor numèric.

en: Type mismatch: expression has type '%s', but a string value is required.
ca: Incompatibilitat de tipus: l'expressió té tipus '%s', però es requereix un valor de cadena.

en: Both operands of %s must have the same type.
ca: Ambdós operands de %s han de tenir el mateix tipus.

en: Both operands of %s must be numeric.
ca: Ambdós operands de %s han de ser numèrics.

en: This operand has type '%s'.
ca: Aquest operand té tipus '%s'.

en: The unary %s operator requires a numeric operand.
ca: L'operador unari %s requereix un operand numèric.

en: The operand of %s has type '%s'.
ca: L'operand de %s té tipus '%s'.

en: Chaining relational operators (e.g. `a < b < c') will not produce the mathematically expected result.  Use the AND logical operator to fix the problem (e.g. `a < b AND b < c').  To disable this warning, insert parentheses.
ca: La seqüencia d'operadors relacionals (p.e. `a < b < c') no produirà  el resultat esperat matemàticament. Fer ús de l'operador lògic AND per a solucionar el problema (p.e. `a < b AND b < c'). Per a  desactivar aquest avís cal inserir parèntesis (p.e. `(a < b) < c'.)

en: Unknown system variable %s.
ca: Variable de sistema desconeguda %s.

en: Unknown identifier %s.
ca: Identificador desconegut %s.

en: A vector index must be numeric.
ca: Un índex de vector ha de ser numèric.

en: This vector index has type '%s'.
ca: Aquest índex de vector té tipus '%s'.

en: %s must have an odd number of arguments.
ca: %s ha de tenir un nombre senar d'arguments.

en: %s function cannot accept suffix .%d to specify the minimum number of valid arguments.
ca: la funció %s no accepta el sufix .%d per a especificar el mínim nombre  d'arguments vàlids.

en: For %s with %d arguments, at most %d (not %d) may be required to be valid.
ca: Per a %s amb %d arguments, com a mínim %d (no %d) han de ser vàlids.

en: Type mismatch invoking %s as
ca: Incompatibilitats de tipus invocant %s com a

en: Function invocation
ca: Invocació de funció

en:  does not match any known function.  Candidates are:
ca: no coincideix amb cap funció coneguda. Els candidats són:

en: This argument has type '%s' but '%s' is required.
ca: Aquest argument té tipus '%s' però es requereix '%s'.

en: No function or vector named %s.
ca: Cap funció o vector anomenat %s.

en: %s is a PSPP extension.
ca: %s és una extensió de PSPP.

en: %s is not available in this version of PSPP.
ca: %s no és disponible a aquesta versió de PSPP.

en: %s may not appear after %s.
ca: %s no pot aparèixer desprès de %s.

en: failed to create temporary file
ca: error en crear l'arxiu temporal

en: seeking in temporary file
ca: cercant en l'arxiu temporal

en: reading temporary file
ca: llegint arxiu temporal

en: unexpected end of file reading temporary file
ca: final d'arxiu inesperat en llegir l'arxiu temporal

en: writing to temporary file
ca: escrivint a un arxiu temporal

en: Arabic
ca: Àrab

en: Armenian
ca: Armeni

en: Central European
ca: Centre Europeu

en: Chinese Simplified
ca: Xinès Simplificat

en: Chinese Traditional
ca: Xinès Tradicional

en: Croatian
ca: Croata

en: Cyrillic
ca: Ciril·lic

en: Cyrillic/Russian
ca: Ciril·lic/Rus

en: Cyrillic/Ukrainian
ca: Ciril·lic/Ucranià

en: Georgian
ca: Georgià

en: Greek
ca: Grec

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Hebrew Visual
ca: Hebreu Visual

en: Icelandic
ca: Islandès

en: Japanese
ca: Japonès

en: Korean
ca: Coreà

en: Nordic
ca: Nórdic

en: Romanian
ca: Romanès

en: South European
ca: Sud Europeu

en: Thai
ca: Tailandès

en: Turkish
ca: Turc

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: Western European
ca: Europeu Occidental

en: warning
ca: avís

en: note
ca: nota

en: Notes (%d) exceed limit (%d).  Suppressing further notes.
ca: Les anotacions (%d) han superat el límit (%d).  Es suprimeixen les posteriors.

en: Warnings (%d) exceed limit (%d).  Syntax processing will be halted.
ca: Les alertes (%d) han superat el límit (%d).  S'atura el processament de sintaxi.

en: Errors (%d) exceed limit (%d).  Syntax processing will be halted.
ca: Els errors (%d) han superat el límit (%d).  S'atura el processament de sintaxi.

en: %s: unexpected end of file
ca: %s: final de arxiu no esperat

en: %s: I/O error reading Zip archive (%s)
ca: %s: error de I/O llegint el fitxer Zip (%s)

en: %s: I/O error reading Zip archive
ca: %s: error de I/O llegint el fitxer Zip

en: %s: corrupt archive at 0x%llx: expected %#<PRIx32> but got %#<PRIx32>
ca: %s: Arxiu corrupte a 0x%llx: s'esperava %#<PRIx32> però hi ha %#<PRIx32>

en: %s: open failed (%s)
ca: %s: obertura fallida (%s)

en: %s: cannot find central directory
ca: %s: no es pot trobar el directori central

en: %s: seek failed (%s)
ca: %s: cerca fallida (%s)

en: %s: unknown member "%s"
ca: %s: membre "%s" desconegut

en: %s: member "%s" has unknown compression type %<PRIu16>
ca: %s: el membre "%s" té tipus de compressió desconegut %<PRIu16>

en: %s: name mismatch between central directory (%s) and local file header (%s)
ca: %s: incoherència de noms entre el directori central (%s) i l'encapçalament de l'arxiu local (%s)

en: %s: cannot initialize inflator (%s)
ca: %s: No es pot inicialitzar el descompressor (%s)

en: %s: error inflating "%s" (%s)
ca: %s: Error en descomprimir  "%s" (%s)

en: %s: error opening output file
ca: %s: error obrint l'arxiu de resultats

en: %s: not writing ZIP file to terminal
ca: %s: no s'escriu el fitxer ZIP a la terminal

en: %s: error seeking in output file
ca: %s: error cercant a l'arxiu de resultats

en: %s: write failed
ca: %s: error en escriure

en: Not creating histogram because the data contains less than 2 distinct values
ca: No es crea l'histograma perquè les dades contenen menys de 2 valors diferents.

en: One or more weight values are non-integer.  Fractional parts will be ignored when calculating the Shapiro-Wilk statistic.
ca: Un o més valors de ponderació no son sencers. Les parts fraccionals seran ignorades al moment de calcular l'estadístic Shapiro-Wilk.

en: ascii: opening output file `%s'
ca: ascii: obrint l'arxiu de resultats `%s'

en: %s: %s must be positive integer or `auto'
ca: %s: %s ha de ser enter positiu o `auto'

en: ascii: page must be at least %d characters wide, but as configured is only %d characters
ca: ascii: una pàgina ha de tenir com a mínim %d caràcters d'ample, però tal com està configurada, només n'hi ha %d caràcters

en: See %s for an image.
ca: Veure %s per a una imatge.

en: See %s for a chart.
ca: Veure %s per a gràfica.

en: error writing output file `%s': %s
ca: Error escrivint l'arxiu de resultats `%s': %s.

en: `%s': bad font specification
ca: `%s': especificació de tipus de lletra no vàlida

en: error opening output file `%s': %s
ca: error obrint l'arxiu de resultats `%s': %s

en: error drawing output for %s driver: %s
ca: error dibuixant resultats pel controlador %s: %s

en: Bar Chart
ca: Gràfica de Barres

en: Normal Q-Q Plot of %s
ca: Gràfica Normal Q-Q de %s

en: Observed Value
ca: Valor observat

en: Expected Normal
ca: Normal esperada

en: Detrended Normal Q-Q Plot of %s
ca: Gràfica Normal Detrended Q-Q de %s

en: Dev from Normal
ca: Desviació de la Normal

en: ROC Curve
ca: Corba ROC

en: Scatterplot %s
ca: Gràfica %s

en: Scree Plot
ca: Gràfic de Sedimentació

en: Eigenvalue
ca: Valor-propi

en: Spread vs. Level Plot of %s
ca: Gràfic de Dispersió per nivell (Spread-Level) de %s

en: Level
ca: Nivell

en: Spread
ca: Dispersió

en: error opening output file `%s'
ca: error obrint l'arxiu de resultats `%s'

en: %s: unknown option `%s'
ca: %s: opció desconeguda `%s'

en: %s: output option missing `='
ca: %s: manca opció de resultat `='

en: %s: output option specified more than once
ca: %s: opció de resultat especificada més d'una vegada

en: PSPP Output
ca: Resultat de PSPP

en: No description
ca: Sense descripció

en: error writing output file `%s'
ca: error en escriure l'arxiu de resultats `%s'

en: `%s' is not a valid length.
ca: `%s' no és una longitud vàlida.

en: syntax error in paper size `%s'
ca: error de sintaxi en la mida de paper `%s'

en: unknown paper type `%.*s'
ca: tipus de paper desconegut `%.*s'

en: error opening input file `%s'
ca: error en obrir l'arxiu de dades `%s'

en: file `%s' does not state a paper size
ca: l'arxiu `%s' no indica una mida de paper

en: %s: `%s' is `%s' but a Boolean value is required
ca: %s: `%s' és `%s', però es requereix un valor Booleà

en: %s: `%s' is `%s' but one of the following is required: %s
ca: %s: `%s' és `%s', però es requereix un del següents: %s

en: %s: `%s' is `%s' but a non-negative integer is required
ca: %s: `%s' és `%s', però es requereix un nombre enter no-negatiu

en: %s: `%s' is `%s' but a positive integer is required
ca: %s: `%s' és `%s', però es requereix un enter positiu

en: %s: `%s' is `%s' but an integer is required
ca: %s: `%s' és `%s', però es requereix un enter

en: %s: `%s' is `%s' but an integer greater than %d is required
ca: %s: `%s' és `%s', però es requereix un enter més gran que %d

en: %s: `%s' is `%s'  but an integer between %d and %d is required
ca: %s: `%s' és `%s', però es requereix un enter entre %d i %d

en: %s: `%s' is `%s' but a file name that contains `#' is required.
ca: %s: `%s' és `%s', però es requereix un nom d'arxiu que contingui `#'.

en: %s: `%s' is `%s', which could not be parsed as a color
ca: %s: `%s' és `%s', que no pot ser analitzat com a un color

en: Chart
ca: Gràfic

en: Warning
ca: Avís

en: Note
ca: Nota

en: Page Break
ca: Salt de pàgina

en: Table
ca: Taula

en: Page Title
ca: Títol de pàgina

en: Table lacks cell data.
ca: La taula no té dades a les cel·les.

en: %s: create failed (%s)
ca: %s: error en crear (%s)

en: %s: failed to start writing XML
ca: %s: error en començar a escriure XML

en: %s: error writing file (%s)
ca: %s: error escrivint l'arxiu (%s)

en: %s: create failed
ca: %s: error en crear

en: I/O error writing SPV file
ca: Error E/S escrivint un arxiu SPV

en: %s: Failed to create XML parser
ca: %s: Error en crear analitzador XML

en: %s: document is not well-formed
ca: %s: el document no està ben format

en: %s: root node is "%s" but "%s" was expected
ca: %s: el node arrel és "%s" però s'esperava "%s"

en: Add
ca: Afegir

en: Edit
ca: _Editar

en: Remove
ca: Eliminar

en: Go To
ca: Anar a

en: Continue
ca: Continuar

en: Paste
ca: Enganxa

en: Find
ca: Cerca

en: Cancel
ca: Cancel·lar

en: Close
ca: Tancar

en: Reset
ca: Reiniciar

en: Help
ca: Ajuda

en: _Insert Case
ca: _Inserir Cas

en: Cl_ear Cases
ca: Eliminar _Casos

en: _Insert Variable
ca: _Inserir Variable

en: Cl_ear Variables
ca: _Eliminar Variables:

en: Sort _Ascending
ca: Ordenació _Ascendent

en: Sort _Descending
ca: Ordenació _Descendent

en: Aggregate destination file
ca: Arxiu destinació de l'agregació

en: System Files (*.sav)
ca: Arxius de Sistema (*.sav)

en: Compressed System Files (*.zsav)
ca: Arxius Comprimits de Sistema (*.zsav)

en: Portable Files (*.por)
ca: Arxius Portables (*.por)

en: New
ca: Nou

en: Old
ca: Antic

en: Column Number: %d
ca: Número de columna: %d

en: Pearson chi-square, likelihood ratio, Fisher’s exact test, continuity correction, linear-by-linear association.
ca: Chi-quadrat de Pearson, Raó de Similitud, Contrast exacte de Fisher, Correcció per continuïtat, Associació linial-linial.

en: Phi and Cramer's V
ca: Phi i V de Cramer

en: Contingency coefficient
ca: Coeficient de contingència

en: Uncertainty coefficient
ca: Coeficient d'Incertesa

en: Kendall's Tau-b
ca: Tau-b de Kendall

en: Kendall's Tau-c
ca: Tau-c de Kendall

en: Risk
ca: Risc

en: Relative Risk estimate
ca: Estimador de Risc Relatiu

en: Somer's d
ca: d de Somer

en: Cohen's Kappa
ca: Kappa de Cohen

en: Corr
ca: Corr.

en: Spearman correlation, Pearson's r
ca: Correlació de Spearman, r de Pearson

en: Frequency Count
ca: Freqüència

en: Row
ca: Fila

en: Row percent
ca: Percentatge per Fila

en: Column
ca: Columna

en: Column percent
ca: Percentatge per Columna

en: Total percent
ca: Percentatge Total

en: Expected value
ca: Valor Esperat

en: Standardized Residual
ca: Residu Tipificat

en: Adjusted Std. Residual
ca: Residu Tipificat Ajustat

en: Standard error
ca: Error Estàndard

en: Standard error of mean
ca: Error estàndard de la mitjana

en: Kurtosis and standard error of kurtosis
ca: Curtosi i Error estàndard de curtosi

en: Skewness and standard error of skewness
ca: Asimetria i Error estàndard d'asimetria

en: _Eigenvalues over %4.2f times the mean eigenvalue
ca: _Valors-propis per sobre de %4.2f vegades el valor-propi mitjà

en: Standard error of the mean
ca: Error estàndard en la mitjana

en: Standard error of the skewness
ca: Error estàndard de l'asimetria

en: Standard error of the kurtosis
ca: Error estàndard en la curtosi

en: Contrast %d of %d
ca: Contrast %d de %d

en: O_ptions...
ca: O_pcions...

en: Paired Samples T Test
ca: Prova T per mostres Aparellades

en: Recode into Different Variables
ca: Recodifica en variables Diferents

en: Recode into Different Variables: Old and New Values
ca: Recodifica en variables Diferents: Antics i Nous valors

en: Recode into Same Variables
ca: Recodifica en les Mateixes variables

en: Recode into Same Variables: Old and New Values
ca: Recodifica en les mateixes variables: Antics i Nous valors

en: Coeff
ca: Coef.

en: Show the regression coefficients
ca: Veure els coeficients de correlació

en: Conf. Interval
ca: Interval de Confiança

en: Show the confidence interval for the regression coefficients
ca: Veure l'interval de confiança pels coeficients de regressió

en: Show the correlation between observed and predicted values
ca: Veure la correlació entre els valors predits i observats

en: Show the analysis of variance table
ca: Veure la taula d'anàlisi de la variància

en: Show the variance coefficient matrix
ca: Veure la matriu de coeficients de variància

en: Show the variance inflation factor and its reciprocal
ca: Veure el factor d'inflació de la variància i el seu reciproc

en: Approximately %3d%% of all cases.
ca: Aproximadament %3d%% de tots els casos.

en: Exactly %3d cases from the first %3d cases.
ca: Exactament %3d casos dels primers  %3d casos.

en: %d thru %d
ca: %d fins a %d

en: Test Type
ca: Tipus de Test

en: _Sign
ca: _Signe

en: Two-Related-Samples Tests
ca: Prova de Dues mostres aparellades

en: Do not weight cases
ca: No ponderar casos.

en: Weight cases by %s
ca: Pondera casos per %s

en: Wrap around
ca: Envolcallar

en: Search backward
ca: Cerca cap endarrere

en: Variable Details
ca: Detalls de variable

en: Prefer variable labels
ca: Prefereixo les etiquetes de variable

en: Default sort order
ca: Ordenació per defecte

en: Unsorted (dictionary order)
ca: No ordenat (segons diccionari)

en: Sort by name
ca: Ordenat per nom

en: Sort by label
ca: Ordenat per etiqueta

en: Variable Information
ca: Informació de variable

en: add
ca: suma

en: subtract
ca: resta

en: multiply
ca: multiplica

en: divide
ca: divideix

en: raise x to the power of y
ca: eleva x a la y potència

en: is greater than
ca: és més gran que

en: is less than
ca: és més petit que

en: is no less than
ca: és no més petit que

en: is no greater than
ca: és no més gran que

en: is not equal to
ca: és no igual que

en: is equal to
ca: és igual a

en: and
ca: i

en: or
ca: o

en: not
ca: no

en: Layer %d of %d
ca: Capa %d de %d

en: Forward
ca: Endavant

en: Back
ca: Endarrere

en: Could not open `%s'
ca: No es pot obrir `%s'

en: Error reading `%s': %s
ca: Error llegint `%s': %s

en: Failed to read `%s', because it contains a line over %d bytes long and therefore appears not to be a text file.
ca: Error en llegir `%s', per què conté una línia per sobre dels %d bytes de llarg i, per tant, sembla que no és un arxiu de text.

en: `%s' is empty.
ca: `%s' és buit.

en: through
ca: fins a

en: _Value:
ca: _Valor:

en: _System Missing
ca: Perdut del _Sistema

en: System _or User Missing
ca: Perdut del sistema _o d'usuari

en: _Range:
ca: Inte_rval:

en: Range, _LOWEST thru value
ca: Interval, MENOR fins al va_lor

en: Range, value thru _HIGHEST
ca: Interval, valor fins al SUPERIOR

en: _All other values
ca: Tota la rest_a de valors

en: Align
ca: Alineament

en: Measure
ca: Mesura

en: Algorithm must be either `%s' or `%s'.
ca: L'algoritme ha de ser o `%s' or `%s'.

en: Syntax must be either `%s' or `%s'.
ca: La sintaxi ha de ser o `%s' or `%s'.

en: Error encountered while ERROR=STOP is effective.
ca: Detectat un error mentre està actiu ERROR=STOP.

en: Stopping syntax file processing here to avoid a cascade of dependent command failures.
ca: Aturant el processament de l'arxiu de sintaxi aquí per evitar una cascada d'errors derivats.

en: PSPP, a program for statistical analysis of sampled data.
    Usage: %s [OPTION]... FILE...
    
    Arguments to long options also apply to equivalent short options.
    
    Output options:
      -o, --output=FILE         output to FILE, default format from FILE's name
      -O format=FORMAT          override format for previous -o
      -O OPTION=VALUE           set output option to customize previous -o
      -O device={terminal|listing}  override device type for previous -o
      -e, --error-file=FILE     append errors, warnings, and notes to FILE
      --no-output               disable default output driver
      --table-look=FILE         use output style read from FILE
    Supported output formats: %s
    
    Language options:
      -I, --include=DIR         append DIR to search path
      -I-, --no-include         clear search path
      -r, --no-statrc           disable running rc file at startup
      -a, --algorithm={compatible|enhanced}
                                set to `compatible' if you want output
                                calculated from broken algorithms
      -x, --syntax={compatible|enhanced}
                                set to `compatible' to disable PSPP extensions
      -b, --batch               interpret syntax in batch mode
      -i, --interactive         interpret syntax in interactive mode
      --syntax-encoding=ENCODING  specify encoding for syntax files
      -s, --safer               don't allow some unsafe operations
    Default search path: %s
    
    Informative output:
      -h, --help                display this help and exit
      -V, --version             output version information and exit
    
    Non-option arguments are interpreted as syntax files to execute.
ca: PSPP, un programa per l'anàlisi estadística de dades mostrals.
    Ús: %s [OPTION]... arxiu...
    
    Els arguments per a opcions llargues també s'apliquen a les opcions curtes equivalents.
    
    Opcions de Sortida:
      -o, --output=arxiu         sortida cap a arxiu, amb format per defecte segons el nom de arxiu
      -O format=FORMAT          sobreescriptura del format previ de -o
      -O OPTION=VALUE           estableix opcions de sortida personalitzades per a -o
      -O device={terminal|listing}  canvia el tipus de dispositiu per a -o
      -e, --error-arxiu=arxiu     afegeix errors, alertes i notes a arxiu
      --no-output               desactiva el dispositiu de sortida per defecte
      --table-look=arxiu         utilitza l'estil de sortida llegit de arxiu
    Formats de sortida disponibles: %s
    
    Opcions d'idioma:
      -I, --include=DIR         afegeix DIR a la ruta de cerca
      -I-, --no-include         netejar la ruta de cerca
      -r, --no-statrc           desactiva arxiu rc executant-se a l'inici
      -a, --algorithm={compatible|enhanced}
                                marcar com `compatible' si es prefereix la sortida
                                calculada a partir d'algoritmes trencats
      -x, --syntax={compatible|enhanced}
                                marcar com `compatible' per desactivar les extensions de PSPP
      -b, --batch               interpretar la sintaxi en mode paquet
      -i, --interactive         interpretar la sintaxi en mode interactiu
      --syntax-encoding=ENCODING  especifica la codificació pels arxius de sintaxi
      -s, --safer               no permet algunes operacions poc segures
    Ruta de cerca per defecte:%s
    
    Sortida Informativa:
      -h, --help                mostra aquesta ajuda i surt
      -V, --version             mostra informació sobre la versió i surt
    
    Els arguments sense opcions son interpretats com a arxius de sintaxis per executar.

en: Bad regular expression: %s
ca: Expressió regular incorrecta: %s

en: A program for the analysis of sampled data
ca: Un programa per a l'anàlisi de dades de mostreig

en: Help path conversion error: %s
ca: Error de conversió de la ruta d'ajut: %s

en: Cannot open via html: %s with uri: %s The PSSP manual is also available at %s
ca: No es pot obrir utilitzant html: %s amb uri: %s. El manual d'usuari de PSPP es troba també disponible a %s

en: _Help
ca: Ajut

en: _About
ca: Qu_ant a...

en: _System Information
ca: Informació del _Sistema

en: _Reference Manual
ca: Manual de _Referencia

en: Right click on variable lists to change between viewing the variables' names and their labels.
ca: Clic-dret a sobre de les llistes de variables per a canviar entre veure els noms  de les variables i veure les seves etiquetes.

en: Click "Paste" instead of "OK" when running procedures.  This allows you to edit your commands before running them and you have better control over your work.
ca: Clic a "Enganxar" en compte de "Acceptar" quan s'executen els procediments.  Això permet editar les ordres abans d'executar-los i tenir un millor  control sobre el treball.

en: Directly import your spreadsheets using the "File | Import Data" menu.
ca: Importa directament fulles de càlcul fent servir el menú "Arxiu | Importar Dades".

en: For an easy way to convert string variables into numerically encoded variables, use "Automatic Recode"  which preserves the variable names as labels.
ca: Per a una forma fàcil de convertir variables de cadena en variables  codificades numèricament, fer ús de "Recodificació automàtica" que  conserva els noms de les variables com a etiquetes.

en: When browsing large data sets, use "Windows | Split" to see both ends of the data in the same view.
ca: Quan s'exploren grans conjunts de dades, fer ús de "Finestres | Dividir"  per a veure tots dos extrems de les dades a la mateixa vista.

en: Export your reports to ODT format for easy editing with the Libreoffice.org suite.
ca: Exporta informes a formato ODT per a editar-los fàcilment amb la suite Libreoffice.org.

en: Use "Edit | Options" to have your Output window automatically appear when statistics are generated.
ca: Utilitzar "Editar | Opcions" per fer que la finestra de sortida aparegui  automàticament quan es generin estadístiques.

en: To easily reorder your variables, drag and drop them in the Variable View or the Data View.
ca: Per a reordenar fàcilment les variables a la Vista de Variables o  a la Vista de Dades, arrossegar-les i deixar-les anar.

en: Psppire User Hint
ca: Suggeriments d'ús pel Psppire

en: _Next Tip
ca: Següent Consell

en: _Close
ca: Tancar

en: Psppire: Fatal Error
ca: Psppire: Error fatal

en: You have discovered a bug in PSPP.  Please report this to %s including all of the following information, and a description of what you were doing when this happened.
ca: Has trobat un error al PSPP.  Informa d'això a %s i inclou tota la següent informació i una descripció  d'allò que s'estava fent quan va succeir.

en: Show version information and exit
ca: Mostrar informació de la versió i tancar.

en: Do not display the splash screen
ca: No mostrar la pantalla de benvinguda

en: Do not attempt single instance negotiation
ca: No provar de fer negociació d'instància única

en: The maximum length of a missing value for a string variable is 8 in UTF-8.
ca: La llargada màxima d'un valor perdut per a una variable alfanumèrica és 8 a UTF-8.

en: At least one value must be specified
ca: Al menys un valor ha de ser especificat.

en: Incorrect range specification
ca: Especificació d'interval incorrecte

en: %'d case | %'d cases
ca[0]: %'d cas
ca[1]: %'d casos

en: %'d variable | %'d variables
ca[0]: Variable %'d
ca[1]: Variables %'d

en: Case
ca: Cas

en: Data View
ca: Vista de dades

en: Variable View
ca: Vista de Variables

en: Transformations Pending
ca: Transformacions pendents

en: Filter off
ca: Filtre desactivat

en: Filter by %s
ca: Filtrat per %s

en: No Split
ca: No dividit

en: Split by
ca: Dividit per

en: Weights off
ca: Sense Ponderar:

en: Weight by %s
ca: Ponderat per %s

en: All Files
ca: Tots els arxius

en: System File
ca: Arxiu de Sistema

en: Compressed System File
ca: Arxiu Comprimit de Sistema

en: Portable File
ca: Arxiu Portable

en: Delete Existing Dataset?
ca: Eliminar arxiu de dades existent?

en: Renaming "%s" to "%s" will destroy the existing dataset named "%s".  Are you sure that you want to do this?
ca: Re-anomenar "%s" com a "%s" eliminarà les dades existents anomenades "%s".  Segur que vol fer això?

en: Delete
ca: Elimina

en: Please enter a new name for dataset "%s":
ca: Si us plau, introdueixi un nou nom per l'arxiu de dades "%s":

en: Rename Dataset
ca: Reanomena l'Arxiu de dades

en: _File
ca: _Arxiu

en: _New
ca: _Nou

en: _Syntax
ca: _Sintaxi

en: _Data
ca: _Dades

en: _Open
ca: _Obert

en: _Import Data...
ca: _Importar Dades...

en: _Save...
ca: De_sar...

en: Save _As...
ca: Desar Com _A...

en: _Rename Dataset...
ca: _Reanomenar l'arxiu de dades...

en: _Display Data File Information
ca: Mostrar informació de l'Arxiu de _Dades

en: Working File
ca: Arxius de treball

en: _External File...
ca: Arxiu _Extern...

en: _Recently Used Data
ca: Dades usades _Recentment

en: Recently Used _Files
ca: Arxius utilitzats recentment

en: _Quit
ca: Sortir

en: _Edit
ca: _Editar

en: _Go To Variable...
ca: Anar a la Variable...

en: _Go To Case...
ca: Anar al Cas...

en: Cu_t
ca: Re_talla

en: _Copy
ca: _Copia

en: _Paste
ca: Enganxa

en: Clear _Variables
ca: Eliminar _Variables

en: _Find...
ca: Cercar...

en: _Options...
ca: _Opcions...

en: Jump to variable
ca: Anar a la variable

en: Jump to a case in the data sheet
ca: Anar a un cas a la matriu de Dades

en: Search for values in the data
ca: Cerca valors dins les dades

en: Create a new case at the current position
ca: Crear un nou cas a la posició actual

en: Create a new variable at the current position
ca: Crear una nova variable a la posició seleccionada

en: Split the active dataset
ca: Dividir l'arxiu de dades actiu

en: Weight cases by variable
ca: Pondera casos per la variable

en: Show/hide value labels
ca: Mostra/Oculta etiquetes de valor

en: Data Editor
ca: Editor de Dades

en: Automatically Detect
ca: Detecció Automàtica

en: Locale Encoding
ca: Codificació Local

en: Character Encoding:
ca: Codificació de caràcters:

en: Text Files
ca: Arxius de text

en: Text (*.txt) Files
ca: Arxius de Text (*.txt)

en: Plain Text (ASCII) Files
ca: Arxius de Text Pla (ASCII)

en: Comma Separated Value Files
ca: Arxius de Valors Separats per Comes

en: Tab Separated Value Files
ca: Arxius de Valors Separats per Tabuladors

en: Gnumeric Spreadsheet Files
ca: Arxius de full de càlcul Gnumeric

en: OpenDocument Spreadsheet Files
ca: Arxius de full de càlcul OpenDocument

en: All Spreadsheet Files
ca: Tots els arxius de full de càlcul

en: Select File to Import
ca: Seleccionar Arxiu per a Importar

en: Importing Delimited Text Data
ca: Important dades de text delimitat

en: Adjust Variable Formats
ca: Ajustar formats de variables

en: Importing Spreadsheet Data
ca: Important dades de full de càlcul

en: line
ca: línia

en: Select the First Line
ca: Seleccionar la Primera Línia

en: Line
ca: Línia

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
ca: Aquest assistent t'acompanyarà per tot el procés d'importar dades cap al PSPP a partir d'un arxiu de text amb una línia per cas,  al qual els camps estan separats per tabuladors, comes, o altres delimitadors.

en: The selected file contains %'lu line of text.   | The selected file contains %'lu lines of text.
ca[0]: L'arxiu seleccionat conté %'lu línia de text.
ca[1]: L'arxiu seleccionat conté %'lu línies de text.

en: The selected file contains approximately %'lu line of text.   | The selected file contains approximately %'lu lines of text.
ca[0]: L'arxiu seleccionat conté aproximadament %'lu línia de text.
ca[1]: L'arxiu seleccionat conté aproximadament %'lu línies de text.

en: Only the first %zu line of the file will be shown for preview purposes in the following screens.   | Only the first %zu lines of the file will be shown for preview purposes in the following screens.
ca[0]: Només les primeres %zu línies de l'arxiu es previsualitzaran a les següents pantalles.
ca[1]: Només les primeres %zu línies de l'arxiu es previsualitzaran a les següents pantalles.

en: You may choose below how much of the file should actually be imported.
ca: Pots triar a continuació quina part de l'arxiu ha de ser importat.

en: Only the first %4d cases
ca: Només els primers %4d casos

en: Only the first %3d %% of file (approximately)
ca: Només els primers %3ds %% de l'arxiu (aproximadament)

en: Select the Lines to Import
ca: Seleccionar les Línies a Importar

en: Choose Separators
ca: Triar els separadors

en: failed to create temporary directory during clipboard operation
ca: error en crear el directori temporal en una operació de porta-papers

en: Infer file type from extension
ca: Inferir tipus d'arxiu a partir de l'extensió

en: SPSS Viewer (*.spv)
ca: Visor de SPSS (*.spv)

en: Text [plain] (*.txt)
ca: Text [pla] (*.txt)

en: Comma-Separated Values (*.csv)
ca: Valors Separats per Comes (*.csv)

en: Portable Network Graphics (*.png)
ca: Gràfics Portàtils de Xarxa (*.png)

en: Scalable Vector Graphics (*.svg)
ca: Gràfics Vectorials Escalables (*.svg)

en: Export Output
ca: Exporta Resultats

en: Output Viewer
ca: Vista de resultats

note: TRANSLATORS: This is part of a filename.  Please avoid whitespace.
en: Untitled
ca: Sense títol

en: Saved file `%s'
ca: Desat com a arxiu `%s'

en: Save Syntax
ca: Desar sintaxi

en: Syntax Files (*.sps)
ca: Arxius de Sintaxi (*.sps)

en: Syntax Editor
ca: Editor de sintaxi

en: Cannot load syntax file `%s'
ca: No es pot obrir l'arxiu de sintaxi `%s'

en: Save the changes to `%s' before closing?
ca: Desa el canvis a `%s' abans de sortir?

en: If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ca: Si no es desa, els canvis dels darrers %ld segons es perdran permanentment.

en: Close _without saving
ca: Tancar sense desar

en: Open
ca: Obert

en: Data and Syntax Files
ca: Arxius de Dades i Sintaxi

en: System Files (*.sav, *.zsav)
ca: Arxius de Sistema (*.sav, *.zsav)

en: Output Files (*.spv)
ca: Arxius de sortida (*.spv)

en: Con_fidence Interval: %2d %%
ca: Interval de Con_fiança: %2d %%

en: Variable Type and Format
ca: Tipus i Format de Variable

en: _Minimize all Windows
ca: _Minimitza totes les finestres

en: _Split
ca: Divideix

en: _Windows
ca: Finestres

en: %s argument must be a single character
ca: l'argument %s ha de ser un únic caràcter

en: exactly two non-option arguments are required; use --help for help
ca: son requerits exactament dos arguments sense opció; consultar --help per ajuda

en: %s: cannot guess output format (use -O option)
ca: %s: no s'ha pogut determinar el format de sortida (utilitzeu l'opció -O)

en: %s: unknown output format (use -O option)
ca: %s: format de sortida desconegut (utilitzeu l'opció -O)

en: %s: error reading input file
ca: %s: error llegint l'arxiu d'entrada

en: %s: error writing output file
ca: %s: error escrivint l'arxiu de resultats

en: %s: error opening password file
ca: %s: error obrint arxiu amb contrasenya

en: 
    %s: password not in file
ca: 
    %s: contrasenya no trobada a l'arxiu

en: %s: '%c' is not in alphabet
ca: %s: '%c' not es troba a l'alfabet

en: sorry, wrong password
ca: Sap greu, la contrasenya és invàlida

en: %s: invalid XPath expression
ca: %s: expressió XPath no vàlida

en: missing command name (use --help for help)
ca: Nom d'ordre perdut (utilitza --help per suport)

en: unknown command "%s" (use --help for help)
ca: ordre desconeguda "%s" (utilitza --help per suport)

en: "%s" command takes exactly %d argument | "%s" command takes exactly %d arguments
ca[0]: l'ordre "%s" té exactament %d argument
ca[1]: l'ordre "%s" té exactament %d arguments

en: "%s" command requires at least %d argument | "%s" command requires at least %d arguments
ca[0]: L'ordre "%s" requereix al menys %d argument
ca[1]: %s requereix com a mínim %d arguments vàlids en la llista.

en: "%s" command requires between %d and %d arguments
ca: L'ordre "%s" requereix entre %d i %d arguments

en: The following object classes are supported:
ca: Els següent tipus d'objectes son acceptats:

en: unknown object class "%s" (use --select=help for help)
ca: classe d'objecte desconeguda "%s" (utilitzar --select=help per a suport)

en: Aggregate Data
ca: Dades Agregades

en: _Break variable(s)
ca: Variable(s) de Tall

en: Variable Name:
ca:  Variable:

en: Variable Label:
ca: Etiqueta de variable:

en: Function:
ca: Funció:

en: Aggregated variables
ca: Variables agregades

en: _Add aggregated variables to the active dataset
ca: _Afegeix variables agregades al conjunt de dades actiu

en: _Replace the current dataset with the aggregated variables
ca: _Reemplaça el conjunt de dades actual amb les variables agregades

en: _Write a new data file containing only the aggregated variables
ca: Escriu un nou arxiu de dades que contingui només les variables agregades

en: label
ca: etiqueta

en: File is _already sorted on break variable(s)
ca: L'arxiu j_a està ordenat per le(s) variable(s) de tall

en: Sort file before a_ggregating
ca: Ordenar l'arxiu abans de l'a_gregació

en: Options for very large datasets
ca: Opcions per conjunts de dades grans

en: Automatic Recode
ca: Recodificació Automàtica

en: Variable -> New Name
ca: Variable -> Nom Nou

en: _Lowest value
ca: _Valor Inferior

en: _Highest value
ca: _Valor Superior

en: Recode starting from
ca: Recodificació comença des de

en: _New Name
ca: _Nou Valor

en: _Add New Name
ca: _Afegir Nou Nom

en: _Use the same recoding scheme for all variables
ca: _Utilitzar el mateix esquema de codificació per a totes les variables

en: Treat _blank string values as missing
ca: Tractar els valors de cadena en _blanc com a perduts

en: _Test Variable List:
ca: Lista de Variable _Test:

en: _Get from data
ca: Obtenció des de dades

en: _Cut point:
ca: Punt de tall:

en: Define Dichotomy
ca: Defineix Dicotomia

en: Test _Proportion:
ca: Test _Proporció:

en: Compute Variable: Type and Label
ca: Calcular Variable: Tipus i Etiqueta

en: Use _expression as label
ca: Utilitza l'_expressió com a etiqueta

en: _Label:
ca: Etiqueta:

en: _String
ca: Cadena

en: _Numeric
ca: _Numèric

en: Compute Variable
ca: Calcular Variable

en: Target _Variable:
ca: _Variable objectiu:

en: _Type & Label...
ca: _Tipus i Etiquetes

en: _Numeric Expressions:
ca: Expressions _Numèriques:

en: _Functions:
ca: _Funcions:

en: _If...
ca: S_i...

en: Barchart
ca: Gràfica de Barres

en: Category A_xis:
ca: Eix de CA_tegories

en: _N of cases
ca: _Nombre de casos

en: _Cum. n of cases
ca: Nombre de _Casos Acumulat

en: Other _summary function
ca: Altra funció de re_sum

en: % of c_ases
ca: % de c_asos

en: C_um. % of cases
ca: % de C_asos Acumulats

en: Bars Represent
ca: Les barres representen

en: Category C_luster:
ca:  C_ategoria d'Agrupament

en: Bivariate Correlations
ca: Correlacions Bivariades

en: _Kendall's tau-b
ca: Tau-b de _Kendall

en: Correlation Coefficients
ca: Coeficients de Correlació

en: _Two-tailed
ca: Dues cues

en: One-tai_led
ca: Una cua

en: Test of Significance
ca: Test de Significativitat

en: _Flag significant correlations
ca: Marca correlacions significants

en: Count Occurrences of Values within Cases
ca: Recomptar Ocurrències de Valors dins de Casos

en: Numeric _Variables:
ca: _Variables Numèriques:

en: _Target Variable:
ca: Variable Objec_tiu:

en: Target _Label:
ca: _Etiqueta d'Objetiu:

en: _Define Values...
ca: _Definir Valors...

en: Count Values within Cases: Values to Count
ca: Recomptar Valors en Casos: Valors a Comptar

en: Values _to Count:
ca: Valors a Comp_tar:

en: Data File Comments
ca: Comentaris de l'arxiu de dades

en: Comments:
ca: Comentaris:

en: Display comments in output
ca: Mostra comentaris al resultat

en: Column Number: 0
ca: Columna Numero: 0

en: Crosstabs: Cells
ca: Taules Creuades: Cel·les

en: Cell Display
ca: Contingut de cel.la

en: _Rows
ca: _Files

en: _Columns
ca: _Columnes

en: _Statistics...
ca: _Estadístics...

en: Ce_lls...
ca: Ce_l.les...

en: Crosstabs: Format
ca: Taules Creuades: Format

en: Print tables
ca: Imprimir tablas:

en: Ascending
ca: Ascendent

en: Crosstabs: Statistics
ca: Taules Creuades: Estadístics

en: Chi-Square Test
ca: Test Chi-quadrat.

en: All categor_ies equal
ca: Igual totes categories

en: _Values
ca: _Valors

en: Expected Values:
ca: Valors Esperats:

en: Test _Variables
ca: Variables de prova

en: Use _specified range
ca: Utilitza rang e_specificat

en: _Lower:
ca: Mínim:

en: _Upper:
ca: Màxim:

en: Expected Range:
ca: Rang esperat:

en: S_tatistics:
ca: Es_tadístiques:

en: _Exclude entire case if any selected variable is missing
ca: _Exclou el cas enter si qualsevol variable seleccionada té valor perdut

en: _Include user-missing data in analysis
ca: _Incloure els valors perduts d'usuari a l'anàlisi

en: Save _Z-scores of selected variables as new variables
ca: Desar puntuacions-_Z de les variables seleccionades com a noves variables

en: Options:
ca: Opcions:

en: Explore
ca: Explorar

en: _Label Cases by:
ca: Etiqueta casos per:

en: _Factor List:
ca: Llistat de _Factors:

en: _Dependent List:
ca: Llistat de Dependents:

en: Plots
ca: Gràfics

en: Plot...
ca: Gràfic...

en: Explore: Options
ca: Explorar: Opcions

en: Exclude cases _listwise
ca: Excloure casos per _llista

en: Exclude cases _pairwise
ca: Excloure casos per _parelles

en: _Report values
ca: _Reporta valors

en: Explore: Plots
ca: Explorar: Gràfics

en: Factor levels together
ca: Nivells de factor agregats

en: Dependents together
ca: Dependents agregades

en: Boxplots
ca: Gràfic de caixa

en: Histogram
ca: Histograma

en: Descriptive
ca: Descriptives

en: Normality plots with tests
ca: Gràfics de normalitat amb tests

en: Power estimation
ca: Estimació de Potència

en: Transformed Power:
ca: Potència Transformada:

en: Natural Log
ca: Logaritme Natural

en: Cube
ca: Cub

en: Square
ca: Quadrat

en: Square Root
ca: Arrel Quadrada

en: Rec. Root
ca: Arrel Recíproca

en: Reciprocal
ca: Recíproca

en: Untransformed
ca: No Transformada

en: Spread vs Level with Levene Test
ca: Dispersió Vs. Nivell amb test de Levene

en: Explore: Statistics
ca: Explorar: Estadístics

en: _Extremes
ca: _Extrems

en: _Percentiles
ca: _Percentils

en: Goto Case
ca: Anar a Cas

en: Goto Case Number:
ca: Anar al cas número:

en: Factor Analysis: Rotation
ca: Anàlisi Factorial: Rotació

en: _None
ca: _No res

en: Method
ca: Mètode

en: _Display rotated solution
ca: Mostra solució rotada

en: Ma_ximum iterations for convergence:
ca: Iteracions mà_ximes per convergència:

en: Principal Components Analysis
ca: Anàlisi de Components Principals

en: Principal Axis Factoring
ca: Factors pels eixos principals

en: Factor Analysis: Extraction
ca: Anàlisi Factorial: Extracció

en: _Method:
ca: _Mètode:

en: Co_rrelation matrix
ca: Matriu de Co_rrelació

en: Co_variance matrix
ca: Matriu de Co_variància

en: Analyze
ca: Analitzar

en: _Unrotated factor solution
ca: Sol·l_ució factorial sense rotació

en: _Scree plot
ca: Gràfic de _sedimentació

en: _Number of factors:
ca: _Nombre de factors:

en: Extract
ca: Extracció

en: Factor Analysis
ca: Anàlisi Factorial

en: _Descriptives...
ca: _Descriptius...

en: _Extraction...
ca: _Extracció...

en: _Rotations...
ca: Rotacions...

en: Find Case
ca: Cerca cas

en: Value:
ca: Valor:

en: Search value labels
ca: Cerca etiquetes de valor

en: Regular expression Match
ca: Expressió regular coincident

en: Search substrings
ca: Cercar subcadenes

en: Frequencies: Frequency Tables
ca: Freqüències: Taules de freqüències

en: _Always
ca: Sempre

en: _Never
ca: Mai

en: If no _more than
ca: Si no _més de

en: values
ca: Valors

en: Display frequency tables
ca: Mostra taula de freqüències

en: A_scending value
ca: Valor _Ascendent

en: D_escending value
ca: Valor _Descendent

en: Ascending _frequency
ca: Freqüència _ascendent

en: Descending f_requency
ca: Freqüència _descendent

en: Order by
ca: Ordenat per

en: Frequencies: Charts
ca: Freqüències: Gràfics

en: Scale:
ca: Escala:

en: _Frequencies
ca: _Freqüències

en: _Percentages
ca: _Percentatges

en: Exclude values _below
ca: Excloure valors per sota

en: Exclude values _above
ca: Excloure  valors per sobre

en: <b>Chart Formatting</b>
ca: <b>Format de Gràfics</b>

en: Draw _histograms
ca: Dibuixa _histogrames

en: Superimpose _normal curve
ca: Sobreimposa curva _normal

en: <b>Histograms</b>
ca: <b>Histogrames</b>

en: Draw _bar charts
ca: Dibuixa gràfiques de _barres

en: <b>Bar Charts</b>
ca: <b>Gràfiques de Barres</b>

en: Draw _pie charts
ca: Dibuixa gràfiques de sectors

en: Include slices for _missing values
ca: Incloure sectors pels valors perduts

en: <b>Pie Charts</b>
ca: <b>Gràfiques de Sectors</b>

en: _Statistics:
ca: E_stadístics:

en: Include _missing values
ca: Inclou valors _perduts

en: Ch_arts...
ca: Gr_afics...

en: Frequency _Tables...
ca: _Taules de Freqüències...

en: _Display normal curve
ca: Mostra corba normal

en: Define Groups
ca: Definir grups

en: Group_2 value:
ca: Valor del grup 2:

en: Group_1 value:
ca: Valor del Grup 1:

en: _Use specified values:
ca: Utilitza valors especificats:

en: Independent-Samples T Test
ca: Prova T per mostres Independents

en: _Define Groups...
ca: _Definir grups

en: _Test Variable(s):
ca: Variable(s) de _test:

en: _Grouping Variable:
ca: Variable d'A_grupament:

en: _Upper limit:
ca: Límit Superior:

en: _Lower limit:
ca: _Límit Inferior:

en: Tests for Several Independent Samples
ca: Contrast per a Múltiples Mostres Aparellades

en: Test _Variable List:
ca: Llista de Variables de _Prova:

en: _Define Groups
ca: _Definir grups

en: _Kruskal-Wallis H
ca: H de _Kruskal-Wallis

en: _Median
ca: _Mediana

en: K-Means Cluster Analysis
ca: Anàlisi de Conglomerats K-Mitjanes

en: N_umber of Clusters:
ca: _Nombre de conglomerats:

en: Tests for Several Related Samples
ca: Prova per Múltiples Mostres Aparellades

en: _Test Variables:
ca: Variables de prova:

en: _Kendall's W
ca:  W de Kendall

en: _Cochran's Q
ca: Q de Cochran

en: _Uniform
ca: _Uniforme

en: _Exponential
ca: _Exponencial

en: Test Distribution
ca: Distribució de Prova

en: Logistic Regression: Options
ca: Regressió Logística: Opcions

en: CI for _exp(B):
ca: IC per a _exp(B):

en: Classification cu_toff:
ca: _Tall de Classificació:

en: _Maximum Iterations:
ca: Iteracions _màximes:

en: Include _constant in model
ca: Incloure la _constant al model

en: _Independent List:
ca: Llistat de _Independents:

en: _No missing values
ca: Sense valors perduts

en: _Discrete missing values
ca: Valors perduts _Discrets

en: _Low:
ca: Baix:

en: _High:
ca: Superior:

en: Di_screte value:
ca: Valor Di_scret:

en: _Range plus one optional discrete missing value
ca: Valor perdut discret opcional d'interval més un

en: One-Way ANOVA: Contrasts
ca: ANOVA d'un factor: Contrasts

en: _Coefficients:
ca: _Coeficients:

en: Coefficient Total:
ca: Coeficient Total:

en: Contrast 1 of 1
ca: Contrast 1 de 1

en: One-Way ANOVA
ca: ANOVA d'un factor

en: Dependent _Variable(s):
ca: _Variable(s) Dependents:

en: _Homogeneity
ca: _Homogeneitat

en: One-Way ANOVA: Post-Hoc
ca: ANOVA d'un factor: Post-Hoc

en: Fisher's LSD
ca: LSD de Fisher

en: Options Case
ca: Opcions de Cas

en: Display _Labels
ca: Mostrar Etiquetes

en: Display _Names
ca: Mostrar _Noms

en: Sort by L_abel
ca: Ordenar per etiqueta

en: Sort by Na_me
ca: Ordenar per No_m

en: Do not S_ort
ca: No ordenar

en: Variable Lists
ca: Llista de Variables

en: Ma_ximize
ca: Ma_ximitzar

en: _Raise
ca: Eleva_r

en: Aler_t
ca: Aler_ta

en: Output Window Action
ca: Acció de Finestra de Resultats

en: Show Tips
ca: Mostra Consells

en: Startup Options
ca: Opcions d'Inici

en: _Test Pair(s):
ca: Parella(es) de Prova:

en: Rank Cases: Types
ca: Rang de casos: Tipus

en: Sum of case _weights
ca: Suma de ponderacions de cas

en: Fractional rank as _%
ca: Rànquing fraccional com a _%

en: _Fractional rank
ca: Ranking _fraccional

en: _Savage score
ca: Puntuació de _Savage

en: _Rank
ca: Ranking

en: _Proportion Estimates
ca: Estimació de _Proporcions

en: _Normal Scores
ca: Puntuacions _Normals

en: _Van der Waerden
ca: _Van der Wärden

en: Proportion Estimation Formula
ca: Formula d'estimació de Proporcions

en: Rank Cases
ca: Rang de casos

en: _By:
ca: Segons:

en: _Smallest Value
ca: Valor Inferior

en: _Largest Value
ca: Valor Superior

en: Assign rank 1 to:
ca: Assigna rang 1 a:

en: _Display summary tables
ca: Mostra taules resum

en: Rank T_ypes
ca: Tipus de Rangs

en: _Ties...
ca: Vincles...

en: Rank Cases: Ties
ca: Rang de casos: Vincles

en: _Mean
ca: _Mitjana

en: _Low
ca: Baix

en: _High
ca: Superior

en: _Sequential ranks to unique values
ca: Rangs _Sequencials per a valors únics

en: Rank Assigned to Ties
ca: Rang assignat a empats

en: M_ean
ca: M_itjana

en: Mo_de
ca: M_oda

en: _Custom:
ca: _Personalitzat:

en: Cut Point
ca: Punt de tall

en: Sort by:
ca: Ordenat per:

en: Descending
ca: Descendent

en: Sort Order
ca: Ordre d'ordenació

en: Anal_yze all cases.  Do not create groups.
ca: Analitzar tots els casos.  No crear grups.

en: Compare _groups.
ca: Comparar grups.

en: Organize ou_tput by groups.
ca: Organitzar els resultats per grups.

en: Groups _based on:
ca: Grups _basats en:

en: _Sort the file by grouping variables.
ca: Ordena l'arxiu segons les variables d'agrupació.

en: _File is already sorted.
ca: L'arxiu ja està ordenat.

en: Current Status :
ca: Estatus actual :

en: Analysis by groups is off
ca: L'anàlisi per grups està activat

en: System _Missing
ca: Perdut del Sistema

en: Co_py old values
ca: Co_piar els valors antics

en: Va_lue:
ca: Va_lor:

en: Conver_t numeric strings to numbers (`5' -> 5)
ca: Conver_tir cadenes alfanumèriques en números (`5' -> 5)

en: Output variables are _strings
ca: Les variables de sortida son alfabètique_s

en: Width:
ca: Ample:

en: _Name:
ca: _Nom:

en: La_bel:
ca: Etiqueta:

en: Chan_ge
ca: Canvi

en: Output Variable
ca: Variables de sortida

en: Old and New Va_lues...
ca: Va_lors antics i nous...

en: S_tatistics...
ca: E_stadístics...

en: Regression: Save
ca: Regressió: Desar

en: _Predicted values
ca: Valors _Predits

en: Regression: Statistics
ca: Regressió: Estadístics

en: S_tatistics
ca: E_statístics

en: Reliability Analysis
ca: Anàlisi de fiabilitat

en: _Variables in first split:
ca: _Variables a la primera divisió:

en: Show _descriptives for scale if item is deleted
ca: Mostrar _descriptius per escala si l'ítem és esborrat

en: _Test Variable:
ca: Variable de prova:

en: _State Variable:
ca: Variable d'Estat:

en: _Value of state variable:
ca: _Valor de la variable d'estat:

en: ROC C_urve
ca: Corba ROC

en: _With diagonal reference line
ca: Amb línia de referència diagonal

en: Standard _Error and Confidence Interval
ca: _Error típic i Interval de Confiança

en: _Coordinate points of the ROC Curve
ca: _Coordenades de la Corba ROC

en: Scatterplot
ca: Gràfica de punts

en: _X Axis:
ca: Eix _X:

en: _Y Axis:
ca: Eix _Y:

en: Select Cases: Range
ca: Seleccionar casos: Rang

en: First case
ca: Primer cas

en: Last case
ca: Últim cas

en: Observation
ca: Observació

en: Select Cases
ca: Seleccionar casos

en: Use filter variable
ca: Utilitzar variable de filtre

en: Based on time or case range
ca: Basat en interval de temps o casos

en: Range...
ca: Interval...

en: Random sample of cases
ca: Mostra aleatòria de casos

en: Sample...
ca: Mostra...

en: If condition is satisfied
ca: si la condició es satisfà

en: If...
ca: si...

en: All Cases
ca: Tots els Casos:

en: Select
ca: Selecciona

en: Filtered
ca: Filtrat

en: Deleted
ca: Eliminat

en: Unselected Cases Are
ca: Els casos no seleccionats son

en: Select Cases: Random Sample
ca: Seleccionar casos: Mostra aleatòria

en: Sample Size
ca: Grandària de mostra

en: Choose below the sheet number and the cell range that you wish to import.
ca: Triar a continuació el nombre de fulla i el rang de cel·les que es desitja importar.

en: Importing file:
ca: Important arxiu:

en: Use the first selected row as _variable names
ca: Utilitzar la primera fila seleccionada com a noms de _variables

en: _Cells:
ca: _Cel.les:

en: <b>Cells to Import</b>
ca: <b>Cel.les a importar</b>

en: Options
ca: Opcions

en: Exclude cases _analysis by analysis
ca: Excloure casos _anàlisi per anàlisi

en: One - Sample T Test
ca: Prova T per una mostra

en: Test _Value:
ca: _Valor de Prova:

en: Select the first line of the data file that contains data.
ca: Seleccionar la primera línia de l'arxiu que conté dades.

en: Line above selected line contains variable names
ca: La línia sobre la línia seleccionada conté els noms de les variables

en: Check the data formats displayed below and fix any that are incorrect.  You may set other variable properties now or later.
ca: Comprovar els formats de les dades mostrades a continuació i corregir els problemes.  Es pot assignar altres propietats de les variables ara o més tard.

en: <b>Data Preview</b>
ca: <b>Previsualització de dades</b>

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
    
    	The selected file contains N lines of text.  Only the first M of these will be shown for preview purposes in the following screens.  You may choose below how much of the file should actually be imported.
ca: Aquest assistent t'acompanyarà per tot el procés d'importar dades al PSPP des d'un arxiu de text amb una línia per cas, al qual els camps estan separats per tabuladors, comes, o altres delimitadors.
    
    	 L'arxiu seleccionat conté N línies de text.  Només les primeres M seran mostrades per previsualització a les pantalles següents.  Pots triar a continuació quina part de l'arxiu ha de ser importat.

en: All cases
ca: Tots els casos

en: <b>Amount to Import</b>
ca: <b>Quantitat a importar</b>

en: C_ustom
ca: _Usuari

en: Slas_h (/)
ca: Barra (/)

en: Semicolo_n (;)
ca: Punt i coma (;)

en: P_ipe (|)
ca: Tub (|)

en: H_yphen (-)
ca: Guionet (-)

en: Co_mma (,)
ca: Coma (,)

en: _Colon (:)
ca: Dos punts (:)

en: Ban_g (!)
ca: Exclamació (!)

en: Ta_b
ca: Tabulador

en: _Space
ca: E-spai

en: <b>What characters separate fields?</b>
ca: <b>Quins caràcters separen els camps?</b>

en: Single quote (')
ca: Cometa simple (')

en: Double quote (")
ca: Doble cometa (")

en: Custom:
ca: _Personalitzat:

en: <b>What character quotes fields?</b>
ca: <b>Quin caràcter cita els camps?</b>

en: <b>Fields Preview</b>
ca: <b>Previsualitza camps</b>

en: Transpose
ca: Transposar

en: Name Variable:
ca: Nom de Variable:

en: Univariate: Save
ca: Univariat: Desar

en: Univariate: Statistics
ca: Univariat: Estadístics

en: Univariate
ca: Univariat

en: _Dependent Variable
ca: Variable(s) _Dependent(s):

en: _Fixed Factors
ca: _Factors Fixes:

en: Value Label:
ca: Etiqueta de Valor:

en: Information Area
ca: Àrea d'Informació

en: Case Counter Area
ca: Area del Recompte

en: Filter Use Status Area
ca: Area del Filtre

en: Weight Status Area
ca: Area de Ponderació

en: Split File Status Area
ca: Area de Divisió

en: _View
ca: _Veure

en: _Status Bar
ca: Barra d'E_stat

en: _Grid Lines
ca: _Linies divisòries

en: Value _Labels
ca: Etiquetes de _Valors

en: _Variables
ca: _Variables:

en: _Sort Cases...
ca: Ordenar Casos...

en: _Transpose...
ca: _Transposar...

en: _Aggregate...
ca: _Agregar...

en: S_plit File...
ca: Divideix Arxiu...

en: Select _Cases...
ca: Seleccionar _Casos...

en: _Weight Cases...
ca: Ponderar Casos...

en: _Transform
ca: _Transformar

en: _Compute...
ca: _Calcular...

en: Cou_nt...
ca: Reco_mpte...

en: Ran_k Cases...
ca: Rang de Casos...

en: Auto_matic Recode...
ca: Recodificació Auto_màtica...

en: Recode into _Same Variables...
ca: Recodificar a les Mateixe_s Variables...

en: Recode into _Different Variables...
ca: Recodificar a Variables _Diferents...

en: _Run Pending Transforms
ca: Executa_r Transformacions pendents

en: _Analyze
ca: _Analitzar

en: _Descriptive Statistics
ca: Estadística _Descriptiva

en: _Frequencies...
ca: _Freqüències...

en: _Explore...
ca: _Explorar...

en: _Crosstabs...
ca: Taules _Creuades...

en: Compare _Means
ca: Comparar _Mitjanes

en: _Means...
ca: _Mitjanes...

en: _One Sample T Test...
ca: Prova T per una mostra...

en: _Independent Samples T Test...
ca: Prova T per a Mostres _Independents...

en: _Paired Samples T Test...
ca: Prova T per a Mostres A_parellades...

en: One Way _ANOVA...
ca: _ANOVA d'un factor...

en: _Univariate Analysis...
ca: Anàlisi Univariada...

en: Bivariate _Correlation...
ca: _Correlació Bivariada...

en: _K-Means Cluster...
ca: Conglomerat K-Mitjanes...

en: _Factor Analysis...
ca: Anàlisi _Factorial...

en: Re_liability...
ca: Fiabi_litat...

en: _Regression
ca: _Regressió

en: _Linear...
ca: _Lineal...

en: _Binary Logistic...
ca: _Binaria Logística...

en: _Non-Parametric Statistics
ca: Proves _No-Paramètriques

en: _Chi Square...
ca: _Chi Quadrada...

en: _Runs...
ca: Execucions...

en: _1 Sample K-S...
ca: _1 Mostra K-S...

en: _2 Related Samples...
ca: _2 Mostres Aparellades...

en: _K Related Samples...
ca: _K Mostres Aparellades...

en: K _Independent Samples...
ca: K Mostres _Independents...

en: ROC Cur_ve...
ca: Corba ROC...

en: _Graphs
ca: _Grafiques

en: _Scatterplot
ca: Gràfica de punt_s

en: _Histogram
ca: _Histograma

en: _Barchart
ca: Gràfica de _Barres

en: _Utilities
ca: _Utilitats

en: Data File _Comments...
ca: _Comentaris arxiu de dades...

en: _Print...
ca: Im_primir...

en: _Export...
ca: _Exportar...

en: Select _All
ca: Seleccion_a Tot

en: Syntax
ca: Sintaxi

en: Data
ca: Dades

en: _Save
ca: De_sar

en: Save _As
ca: Desar com _A

en: _Print
ca: Im_primir

en: _Delete
ca: Elimina

en: _Undo
ca: Desfer

en: _Redo
ca: Refer

en: _Find
ca: Cerca

en: _Run
ca: Executa_r

en: _All
ca: Tot

en: _Selection
ca: _Selecció

en: _To End
ca: Fins al final

en: A_uto Syntax
ca: Sintaxi A_utomàtica

en: _Interactive Syntax
ca: Sintaxi _Interactiva

en: _Batch Syntax
ca: Sintaxi de lots

en: Scientific notation
ca: Notació científica

en: Custom currency
ca: Moneda propia

en: positive
ca: positiu

en: negative
ca: negatiu

en: Width:
ca: Ample:

en: Decimal Places:
ca: Llocs decimals:

en: Weight Cases
ca: Ponderar Casos

en: Weight cases by
ca: Pondera casos per

en: Frequency Variable
ca: Variable de Freqüència

en: Current Status:
ca: Estatus actual:

en: GNU PSPP is a program for statistical analysis of sampled data
ca: GNU PSPP és un programa per a l'anàlisi estadística de dades de mostreig

en: GNU PSPP is a program for the statistical analysis of sampled data. It is a Free replacement for the proprietary program SPSS, and appears very similar to it with a few exceptions. The most important of these exceptions are, that there are no “time bombs”; your copy of PSPP will not “expire” or deliberately stop working in the future. Neither are there any artificial limits on the number of cases or variables which you can use. There are no additional packages to purchase in order to get “advanced” functions; all functionality that PSPP currently supports is in the core package.
ca: GNU PSPP és un programa per l'anàlisi estadística de dades mostrals. És una alternativa lliure del programa propietari SPSS, i té una aparença similar al mateix amb algunes excepcions. Les més importants d'aquestes excepcions son, que no hi ha cap “bomba de rellotgeria”; la teva copia de PSPP no “caducarà” ni deixarà de funcionar deliberadament en el futur. Tampoc no hi ha cap limitació artificial al nombre de casos o variables que pots utilitzar. No cal adquirir cap paquet addicional per aconseguir funcions "avançades"; tota la funcionalitat que actualment PSPP ofereix està inclosa a la instal·lació estàndard.

en: PSPP is a stable and reliable application. It can perform descriptive statistics, T-tests, anova, linear and logistic regression, measures of association, cluster analysis, reliability and factor analysis, non-parametric tests and more. Its backend is designed to perform its analyses as fast as possible, regardless of the size of the input data. You can use PSPP with its graphical interface or the more traditional syntax commands.
ca: PSPP es una aplicació estable i confiable. Pot realitzar estadística descriptiva, Test T, anova, regressions lineals i logístiques, mesures d'associació, anàlisi d'agrupacions, anàlisi factorial i de fiabilitat, tests no-paramètrics i altres. El motor d'execució ha estat dissenyat per a realitzar les anàlisis el més ràpid possible, independentment de la quantitat de dades introduïdes. Pots utilitzar PSPP mitjançant la seva interfície gràfica o la sintaxi d'ordres més tradicional.

en: A brief list of some of PSPP's features.
ca: Un breu llistat d'algunes de les característiques de PSPP.

en: Support for over 1 billion cases
ca: Suport per a fins a 1000 milions de casos

en: Support for over 1 billion variables
ca: Suport per a fins 1000 milions de variables

en: Syntax and data files which are compatible with those of SPSS
ca: Arxius de dades i de sintaxi compatibles amb els de SPSS

en: A choice of terminal or graphical user interface
ca: Interfícies d'usuari a triar entre terminal o gràfica

en: A choice of text, postscript, pdf, opendocument, html or TeX output formats
ca: Opció d'exportació de resultats com a text, postscript, pdf, opendocument, TeX  or html

en: Inter-operability with: LibreOffice, Apache OpenOffice, Gnumeric and other free software
ca: Inter-operabilitat amb: LibreOffice, Apache OpenOffice, Gnumeric i d'altre software lliure

en: Easy data import from spreadsheets, text files and database sources
ca: Facilitat d'importació de dades de fulls de càlcul, arxius de text i fonts de bases de dades

en: The capability to open, analyse and edit two or more datasets concurrently
ca: Capacitat per a obrir, analitzar i editar dos o més matrius de dades de forma simultània

en: A user interface supporting all common character sets
ca: Una interfície d'usuari amb suport per a tots els jocs de caràcters habituals

en: The user interface has been translated to multiple languages
ca: Interfície d'usuari traduïda a múltiples idiomes

en: Very fast statistical procedures, even on very large data sets
ca: Procediments estadístics molt ràpids, fins i tot en cas de grans conjunts de edades

en: No license fees and no expiration period
ca: No pagament per llicencia i no període de caducitat

en: No unethical “end user license agreements”
ca: Cap “acord de llicencia d'usuari final” poc ètic.

en: A fully indexed user manual
ca: Manual d'usuari totalment indexat

en: Freedom ensured; It is licensed under the GPLv3 or later
ca: Llibertat assegurada; està llicenciat sota GPLv3 o posterior

en: Portability; Runs on many different computers and many different operating systems
ca: Portabilitat; Funciona en moltes diferent computadors i molt diversos sistemes operatius

en: PSPP is particularly aimed at statisticians, social scientists and students requiring fast convenient analysis of sampled data.
ca: PSPP està particularment adreçat a estadístics, científics socials i estudiants que requereixin d'anàlisi convenient de dades de mostreig.

en: GNU PSPP Variable View
ca: GNU PSPP Vista de Variables

en: Statistical Software
ca: Programari estadístic

en: Analyze statistical data with a free alternative to SPSS
ca: Analitza dades estadístiques amb una alternativa lliure a SPSS
