pspp-2.0.0-pre3 - en to el translation catalogue (1813 entries)

en: An error occurred while opening `%s': %s.
el: Ένα σφάλμα προέκυψε κατά το άνοιγμα `%s': %s.

en: Error reading `%s': %s.
el: Σφάλμα ανάγνωσης `%s': %s.

en: `%s' is not a system or portable file.
el: `%s' δεν είναι αρχείο φορητό ή συστήματος.

en: The inline file is not allowed here.
el: Το εσωκλειώμενο αρχείο δεν επιτρέπεται εδώ.

en: Cannot read from dataset %s because no dictionary or data has been written to it yet.
el: Δεν μπορεί να γίνει ανάγνωση από τη βάση δεδομένων %s επειδή δεν υπάρχει λίστα αυτών ή δεδομένα σε αυτό ακόμη.

en: Dataset
el: Βάση δεδομένων

en: At least one case in the data read had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
el: Τουλάχιστον μία υπόθεση στα αναγνωσμένα δεδομένα είχε τιμή Στάθμισης που ήταν 'ελλειπούσα-Χρήστη', 'ελλειπούσα-συστήματος', μηδενική, ή αρνητική.  Αυτές οι υποθέσεις αγνοήθηκαν.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: CSV file
el: CSV αρχείο

en: Error opening `%s' for writing as a CSV file: %s.
el: Σφάλμα ανοίγματος `%s' προς εγγραφή σαν αρχείο CSV: %s.

en: An I/O error occurred writing CSV file `%s'.
el: Ένα I/O σφάλμα συναίβει στην εγγραφή του CSV αρχείου `%s'.

en: Data is not valid as format %s: %s
el: Τα δεδομένα δεν είναι έγκυρα με μορφότυπο %s: %s

en: Field contents are not numeric.
el: Τα περιεχόμενα του πεδίου δεν είναι αριθμητικά.

en: Number followed by garbage.
el: Αριθμός με μη έγκυρη ακολουθία.

en: Invalid numeric syntax.
el: Άκυρη αριθμητική σύνταξη.

en: Too-large number set to system-missing.
el: Πολύ μεγάλος αριθμός ορίστηκε σαν ελλειπούσες-συστήματος.

en: Too-small number set to zero.
el: Πολύ μικρός αριθμός ορίστηκε σαν μηδέν.

en: All characters in field must be digits.
el: Όλοι οι χαρακτήρες στο πεδίο πρέπει να είναι αριθμητικά ψηφία.

en: Unrecognized character in field.
el: Μη κατανόητος χαρακτήρας στο πεδίο.

en: Field must have even length.
el: Το πεδίο πρέπει να έχει ζυγό μήκος.

en: Field must contain only hex digits.
el: Το πεδίο πρέπει να έχει μόνο Δεκαεξαδικά ψηφία.

en: Invalid zoned decimal syntax.
el: Μη έγκυρη ζώνη δεκαδικής σύνταξης.

en: Invalid syntax for P field.
el: Μη έγκυρη σύνταξη για το P πεδίο.

en: Syntax error in date field.
el: Σφάλμα σύνταξης στο πεδίο ημερομηνίας.

en: Day (%ld) must be between 1 and 31.
el: Η μέρα (%ld) πρέπει να είναι μεταξύ 1 και 31.

en: Delimiter expected between fields in date.
el: Οριοθέτης αναμενόταν ανάμεσα στα πεδία της ημερομηνίας.

en: Unrecognized month format.  Months may be specified as Arabic or Roman numerals or as at least 3 letters of their English names.
el: Μη αναγνωρίσιμη μορφή ημερομηνίας. Οι μήνες μπορεί να δηλωθούν ως Αραβικοί ή Ρωμαϊκοί αριθμοί ή τουλάχιστον 3 γράμματα από την Αγγλική τους ονομασία.

en: Year (%ld) must be between 1582 and 19999.
el: Το έτος (%ld) πρέπει να είναι μεταξύ 1582 και 19999.

en: Trailing garbage `%.*s' following date.
el: Μη αναγκαίος χαρακτήρας `%.*s' μετά την ημερομηνία.

en: Julian day must have exactly three digits.
el: Η Ιουλιανή μέρα πρέπει να έχει ακριβώς τρία ψηφία.

en: Julian day (%ld) must be between 1 and 366.
el: Η Ιουλιανή μέρα (%ld) πρέπει να είναι μεταξύ 1 και 366.

en: Quarter (%ld) must be between 1 and 4.
el: Το Ένα Τέταρτο (%ld) πρέπει να είναι μεταξύ 1 και 4.

en: Week (%ld) must be between 1 and 53.
el: Η εβδομάδα (%ld) πρέπει να είναι μεταξύ 1 και 53.

en: Delimiter expected between fields in time.
el: Διαχωριστής αναμένεται μεταξύ των πεδίων χρόνου.

en: Minute (%ld) must be between 0 and 59.
el: Το λεπτό (%ld) πρέπει να είναι μεταξύ 0 και 59.

en: Unrecognized weekday name.  At least the first two letters of an English weekday name must be specified.
el: Μη κατανοητό όνομα εβομαδιαίας μέρας.  Τουλάχιστον, τα πρώτα δύο ψηφία μιας εβομαδιαίας μέρας στα Αγγλικά πρέπει να οριστεί.

en: `%c' expected in date field.
el: `%c' αναμένεται στο πεδίο ημερομηνίας.

en: Weekday number %f is not between 1 and 7.
el: Ο αριθμός της εβδομαδιαίας μέρας %f δεν είναι μεταξύ 1 και 7.

en: Month number %f is not between 1 and 12.
el: Ο αριθμο του μήνα %f δεν είναι μεταξύ 1 και 12.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: dataset
el: βάση δεδομένων

en: ordinary
el: κλασσική

en: system
el: σύστημα

en: scratch
el: πρόχειρο

note: TRANSLATORS: "bytes" is correct, not characters due to UTF encoding
en: Truncating document line to %d bytes.
el: Περικοπή γραμμής κειμένου κατά %d bytes.

en: An error occurred while reading `%s': %s.
el: Σφάλμα συνέβη στην ανάγνωση `%s': %s.

en: %s: encrypted file corrupted (ends in incomplete %u-byte ciphertext block)
el: %s: κρυπτογραφημένο αρχείο κατεστραμμένο (τελειώνει σε ατελή %u-byte κρυπτογραφημένο κείμενο μπλοκ)

en: %s: encrypted file corrupted (ends with bad padding)
el: %s:κρυπτογραφημένο αρχείο έχει καταστραφεί (τελειώνει με μη έγκυρο κενό)

en: active dataset
el: ενεργή βάση δεδομένων

en: Can't read from %s as a %s because it is already being read as a %s.
el: Δεν μπορεί να γίνει ανάγνωση από %s σαν %s επειδή ήδη έχει αναγνωστεί ως %s.

en: Can't write to %s as a %s because it is already being written as a %s.
el: Δεν μπορεί να γίνει εγγραφή στο %s σαν %s επειδή ήδη έχει εγγραφτεί σαν %s.

en: Can't re-open %s as a %s.
el: Δεν μπορεί να ξανά-ανοικτεί %s σαν %s.

en: Not opening pipe file `%s' because %s option set.
el: Δεν μπορεί να ανοιχθεί το αρχείο pipe `%s' επειδή η επιλογή αυτή %s είναι ενεργή.

en: Format %s may not be used for input.
el: Το μορφότυπο %s δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν εισαγωγή.

en: Numeric
el: Αριθμητικά

en: Comma
el: Κόμμα

en: Dot
el: Τελεία

en: Scientific
el: Επιστημονικό

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Dollar
el: Δολλάριο

en: Custom
el: Επιλογή χρήστη

en: String
el: Συμβολοσειρά

en: Cannot convert the value in the spreadsheet cell %s to format (%s): %s
el: Δεν μπορεί να μετατραπεί η τιμή του κελιού του υπολογιστικού φύλλου %s στο μορφότυπο (%s): %s

en: There was a problem whilst reading the %s file `%s' (near line %d): `%s'
el: Υπήρξε πρόβλημα στην ανάγνωση του %s αρχείου `%s' (κοντά στη γραμμή %d): `%s'

en: Invalid cell range `%s'
el: Μη έγκυρο εύρος κελιού `%s'

en: Selected sheet or range of spreadsheet `%s' is empty.
el: Το επιλεγμένο φύλλο ή το εύρος των υπολογιστικών φύλλων `%s' είναι άδειο.

en: The gnumeric file `%s' is encoded as %s instead of the usual UTF-8 encoding. Any non-ascii characters will be incorrectly imported.
el: Το αρχείο του Gnumeric `%s' είναι κωδικοποιημένο σαν %s αντί UTF-8.Οποιοσδήποτε μη-ascii χαρακτήρας θα εισαχθεί εσφαλμένα.

en: Identifier `%s' exceeds %d-byte limit.
el: Ο αναγνώστης ID `%s' υπερβαίνει το όριο των %d-δύφιων.

en: Identifier cannot be empty string.
el: Ο αναγνώστης, ID, δεν μπορεί να είναι άδεια συμβολοσειρά.

en: `%s' may not be used as an identifier because it is a reserved word.
el: `%s' δεν μπορεί να χρησημοποιηθεί σαν αναγνώστης, ID, επειδή είναι μία δεσμευμένη λέξη.

en: `%s' may not be used as an identifier because it contains ill-formed UTF-8 at byte offset %tu.
el: `%s' δεν μπορεί να χρησημοποιηθεί σαν Αναγνωριστης, ID, επειδή έχει λανθασμένο UTF-8 στο δυφίο που αρχίζει στο %tu.

en: Character %s (in `%s') may not appear in an identifier.
el: Ο χαρακτήρας %s (στο `%s') δεν μπορεί να είναι στον Αναγνωριστή, ID.

en: An I/O error occurred writing metadata file `%s'.
el: I/O σφάλμα προέκυψε στην εγγραφή του μεταδεδομένων `%s'.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: metadata file
el: μεταδεδομένα αρχείου

en: Error opening `%s' for writing as a metadata file: %s.
el: Σφάλμα ανοίγματος `%s' για εγγραφή μεταδεδομένων αρχείου: %s.

en: Internal error creating xmlTextWriter.  Please report this to %s.
el: Εσωτερικό σφάλμα κατά τη δημιουργία xmlTextWriter. Αναφέρετέ το στο %s.

en: Opening %s for writing: %s.
el: Άνοιγμα %s για εγγραφή: %s.

en: Opening stream for %s: %s.
el: Άνοιγμα ροοθήκευσης για %s: %s.

en: Creating temporary file to replace %s: %s.
el: Δημιουργία πρόχειρου αρχείου για αντικατάσταση του %s: %s.

en: Creating temporary file %s: %s.
el: Δημιουργία πρόχειρου αρχείου %s: %s.

en: Opening stream for temporary file %s: %s.
el: Άνοιγμα ροοθήκευσης για πρόχειρο αρχείο %s: %s.

en: Replacing %s by %s: %s.
el: Αντικατάσταση του %s από %s: %s.

en: Removing %s: %s.
el: Αφαίρεση του %s: %s.

en: Cannot open %s as a OpenDocument file: %s
el: Δεν μπορεί να ανοιχθεί %s σαν ένα OpenDocument αρχείο: %s

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: SPSS/PC+ system file
el: SPSS/PC+ αρχείο συστήματος

en: Error opening `%s' for reading as an SPSS/PC+ system file: %s.
el: Σφάλμα ανοίγματος `%s' για ανάγνωση σαν αρχείο συστήματος SPSS/PC+: %s.

en: %s: stat failed (%s).
el: %s: αποτυχία του stat (%s).

en: %s: file too large.
el: %s: αρχείο πολυ'μεγάλο.

en: Directory entry is for a %u-byte record starting at offset %u but file is only %u bytes long.
el: Η καταχώρηση καταλόγου είναι έκτασης %u-byte που η εγγραφή αρχίζει από %u αλλά το αρχείο είναι μόνο %u δύφια.

en: Directory fields have unexpected values (%u,%u).
el: Τα πεδία του καταλόγου έχουν μη αναμενόμενες τιμές (%u,%u).

en: Variable %zu
el: Μεταβλητή %zu

en: Variable %zu Label
el: Μεταβλητή %zu ετικέτας

en: Variable %zu Value Label %zu
el: Μεταβλητή %zu Τιμές Ετικέτας %zu

en: Creation Date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Creation Time
el: Ώρα δημιουργίας

en: Product
el: Προϊόν

en: File Label
el: Ετικέτα αρχείου

en: Using default encoding %s to read this SPSS/PC+ system file.  For best results, specify an encoding explicitly.  Use SYSFILE INFO with ENCODING="DETECT" to analyze the possible encodings.
el: Χρησιμοποιώντας τις προκαθορισμένες επιλογές κωδικοποίησης %s για ανάγνωση του αρχείου συστήματος SPSS/PC+. Καλύτερα, προκαθόρισε έναν κωδικοποιητή εξαρχής. Χρησιμοποίησε SYSFILE INFO με ENCODING="DETECT" για να δεις πιθανούς κωδικοποιητές.

en: Error closing system file `%s': %s.
el: Σφάλμα κλεισίματος αρχείου συστήματος `%s': %s.

en: This is not an SPSS/PC+ system file.
el: Δεν είναι ένα αρχείο συστήματος SPSS/PC+.

en: Record 0 has unexpected length %u.
el: Η εγγραφή 0 έχει μη αναμενόμενο μήκος %u.

en: Record 0 specifies unexpected system missing value %g (%a).
el: Η εγγραφή 0 καθορίζει μία μη αναμενόμενη ελλειπούσα τιμή συστήματος %g (%a).

en: Record 0 reserved fields have unexpected values (%u,%u,%u,%u,%u,%u).
el: Η εγγραφή 0 δεσμεύει πεδία τα οποία έχουν μη αναμενόμενες τιμές (%u,%u,%u,%u,%u,%u).

en: Record 0 case counts differ (%u versus %u).
el: Η εγγραφή 0 υπόθεση διαφορετικά υπολογίζεται (%u αντί για %u).

en: Invalid compression type %u.
el: Μη έγκυρη συμπίεση τύπου %u.

en: Record 0 claims %u cases with %u values per case (requiring at least %zu bytes) but data record is only %u bytes long.
el: Η εγγραφή 0 αναφέρει %u υποθέσεις με %u τιμές ανά υπόθεση (απαιτεί τουλάχιστον %zu δύφια) αλλά οι εγγραφές δεδομένων είναι μόνο %u δύφια.

en: Value labels claimed to end at offset %u in labels record but labels record is only %u bytes.
el: Οι ταμπέλες τιμών ανέφεραν ότι σταμάτησαν στο %u στις εγγραφές ταμπελών αλλά οι εγγραφές ταμπελών είναι μόνο %u δύφια.

en: Value labels claimed to be at offset %u with length %u but file size is only %u bytes.
el: Οι ταμπέλες τιμών ανέφεραν ότι ξεκινούν στο %u με μήκος %u αλλά το μέγεθος του αρχείου είναι μόνο %u δύφια.

en: Value labels end with partial label (%u bytes left in record, label length %<PRIu8>).
el: Οι ετικέτας τιμών τελειώνουν με περικομμένη ταμπέλα (%u δύφια έμειναν για εγγραφή, μήκος ετικέτας %<PRIu8>).

en: %u leftover bytes following value labels.
el: %u δύφια έμείναν για ταμπέλες τιμών.

en: Variable label claimed to start at offset %u in labels record but labels record is only %u bytes.
el: Οι ταμπέλες μεταβλητών  ανέφεραν ότι ξεκινούν στο %u στις εγγραφές ταμπέλων αλλά οι εγγραφές ταμπέλων είναι μόνο %u δύφια.

en: Variable label with length %u starting at offset %u in labels record overruns end of %u-byte labels record.
el: Οι ταμπέλες μεταβλητών  με μήκος %u που ξεκινούν στο %u στις εγγραφές ταμπέλων υπερβαίνουν το τέλος των %u-δυφίων στις εγγραφές ταμπελών.

en: Record 1 has length %u (expected %u).
el: Η εγγραφή 1 έχει μήκος %u (αναμενόταν %u).

en: Variable %u has invalid type %<PRIu8>.
el: Η μεταβλητή %u έχει μη έγκυρο τύπο %<PRIu8>.

en: Invalid weight index %u.
el: Μη έγκυρος καταχωρητής στάθμισης %u.

en: Invalid variable name `%s'.
el: Μη έγκυρο όνομα μεταβλητής `%s'.

en: Renaming variable with duplicate name `%s' to `%s'.
el: Μετονομασία μεταβλητής με διπλότυπο όνομα από `%s' σε `%s'.

en: Cannot weight by string variable `%s'.
el: Δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν Βάρος μεταβλητή συμβολοσειράς `%s'.

en: File ends in partial case.
el: Το αρχείο τελειώνει πρόωρα.

en: Case beginning at offset 0x%08x extends past end of data record at offset 0x%08x.
el: Η υπόθεση που αρχίζει στο 0x%08x επεκτείνεται μετά το τέλος του αρχείου στο 0x%08x.

en: Error reading case from file %s.
el: Σφάλμα ανάγνωσης υπόθεσης από το αρχείο %s.

en: Possible compressed data corruption: string contains compressed integer (opcode %d).
el: Πιθανόν αλλοιωμένα συμπιεσμένα δεδομένα: Η συμβολοσειρά περιέχει ακέραιο τον ακέραιο αριθμό συμπίεσης (opcode %d).

en: `%s' near offset 0x%llx:
el: `%s' κόντα στο 0x%llx:

en: System error: %s.
el: Σφάλμα συστήματος: %s.

en: Unexpected end of file.
el: Μη αναμενόμενο τέλος αρχείου.

en: %s: seek failed (%s).
el: %s: η αναζήτηση απέτυχε (%s).

en: SPSS/PC+ System File
el: Αρχείο συστήματος SPSS/PC+

en: portable file %s corrupt at offset 0x%llx:
el: φορητό αρχείο %s αλλοιωμένο στο 0x%llx:

en: reading portable file %s at offset 0x%llx:
el: διάβασμα φορητού αρχείου %s από 0x%llx:

en: Error closing portable file `%s': %s.
el: Σφάλμα στο κλείσιμο του φορητού αρχείου `%s': %s.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: portable file
el: φορητό αρχείο

en: An error occurred while opening `%s' for reading as a portable file: %s.
el: Σφάλμα συνέβη στο άνοιγμα του `%s' για διάβασμα σαν φορητού αρχείου: %s.

en: Data record expected.
el: Δεδομένα αναμενόταν να υπάρχουν.

en: Number expected.
el: Αριθμός αναμενόταν.

en: Missing numeric terminator.
el: Λείπει αριθμητικός τερματιστής.

en: Invalid integer.
el: Μη έγκυρος ακέραιςο αριθμός.

en: Bad string length %d.
el: Λάθος μήκος συμβολοσειράς %d.

en: %s: Not a portable file.
el: %s: Δεν είναι φορητό αρχείο.

en: Unrecognized version code `%c'.
el: Μη  αναγνωρίσιμη έκδοση κώδικα `%c'.

en: Bad date string length %zu.
el: Λάθος μήκος συμβολοσειράς ημερομηνίας %zu.

en: Bad time string length %zu.
el: Λάθος μήκος συμβολοσειράς χρόνου %zu.

en: Numeric variable %s has invalid format specifier %s.
el: Η αριθμητική μεταβλητή %s έχει μη έγκυρο δοσμένο μορφότυπο %s.

en: String variable %s with width %d has invalid format specifier %s.
el: Η μεταβλητή συμβολοσειράς %s με εύρος %d έχει μη έγκυρο δοσμένο μορφότυπο  %s.

en: %s: Bad format specifier byte (%d).  Variable will be assigned a default format.
el: %s: Λανθασμένο μορφότυπο διφύου (%d). Η μεταβλητή θα μορφοποιηθεί με μία προκαθορισμένη μορφοποίηση.

en: Expected variable count record.
el: Αναμενόταν εγγραφή μετρήσιμου δείκτη μεταβλητής.

en: Invalid number of variables %d.
el: Μη έγκυρος αριθμός μεταβλητών %d.

en: Weight variable name (%s) truncated.
el: Το όνομα της μεταβλητής στάθμισης (%s) περικόπηκε.

en: Expected variable record.
el: Αναμετόνα εγγραφή μεταβλητής.

en: Invalid variable width %d.
el: Μη έγκυρο εύρος μεταβλητής %d.

en: Bad width %d for variable %s.
el: Λάθος εύρος %d για την μεταβλητή %s.

en: Weighting variable %s not present in dictionary.
el: Η μεταβλητή στάθμισης %s δεν υπάρχει στην λίστα.

en: Unknown variable %s while parsing value labels.
el: Άγνωστη μεταβλητή %s καθώς γινόταν ανάλυση των Ταμπέλων τιμών.

en: Cannot assign value labels to %s and %s, which have different variable types.
el: Δεν μπορεί να τοποθετηθεί ετικέτα τιμής στην %s και στην %s, οι οποίες είναι διαφορετικού τύπου μεταβλητές.

en: SPSS Portable File
el: Φορητό αρχείο SPSS

en: Invalid decimal digits count %d.  Treating as %d.
el: Μη έγκυρη μέτρηση δεκαδικών ψηφίων %d. Θεωρείται ως %d.

en: Error opening `%s' for writing as a portable file: %s.
el: Σφάλμα ανοίγματος `%s' για εγγραφή σαν φορητό αρχείο: %s.

en: An I/O error occurred writing portable file `%s'.
el: Ένα σφάλμα I/O συνέβη στην εγγραφή φορητού αρχείου `%s'.

en: Support for reading postgres databases was not compiled into this installation of PSPP
el: Υποστήριξη για ανάγνωση postgres βάσης δεδομένων δεν υπάρχει σε αυτή την εγκατάσταση PSPP

en: Memory error whilst opening psql source
el: Σφάλμα μνήμης στη διάρκεια ανοίγματος της psql

en: Error opening psql source: %s.
el: Σφάλμα ανοίγματος psql: %s.

en: Postgres server is version %s. Reading from versions earlier than 8.0 is not supported.
el: Ο Postgres διακομιστής είναι έκδοσης %s. Η ανάγνωση εκδόσεων πριν την 8.0 δεν υποστηρίζεται.

en: Connection is unencrypted, but unencrypted connections have not been permitted.
el: Η σύνδεση είναι μη κρυπτογραφημένη, αλλά μη κρυπτογραφημένες συνδέσεις δεν έχουν επιτραπεί.

en: Error from psql source: %s.
el: Σφάλμα από την psql: %s.

en: Unsupported OID %d.  SYSMIS values will be inserted.
el: Μη υποστηριζόμενη OID %d.  SYSMIS τιμές θα εισαχθούν.

en: MXWARNS set to zero.  No further warnings will be given even when potentially problematic situations are encountered.
el: MXWARNS ορίστηκε στο 0.  Δεν θα δοθούν άλλες προειδοποιήσεις ακόμη και αν άλλες προβληματικές καταστάσεις εμφανιστούν.

en: Warnings re-enabled. %d warnings will be issued before aborting syntax processing.
el: Οι προειδοποιήσεις επανενεργοποιείθηκαν. %d προειδοποιήσεις θα εκδίδονται πριν την διακοπή στην επεξεργασία της σύνταξης.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: system file
el: αρχείο συστήματος

en: Error opening `%s' for reading as a system file: %s.
el: Σφάλμα ανοίγματος `%s' για ανάγνωση σαν αρχείο συστήματος: %s.

en: Misplaced type 4 record.
el: Αστοχεία τύπου 4 εγγραφή.

en: Duplicate type 6 (document) record.
el: Διπλότυπο τύπου 6 (εγγράφου) εγγραφή.

en: Unrecognized record type 7, subtype %d.  For help, please send this file to %s and mention that you were using %s.
el: Μη αναγνωρίσιμη εγγραφή τύπου 7, υπότυπος %d.  Στείλε ένα αντίγραφο του αρχείου σε %s, και ανέφερε ότι έκανες χρήσης του %s.

en: Record type 7, subtype %d found here has the same type as the record found near offset 0x%llx.  For help, please send this file to %s and mention that you were using %s.
el: Εγγραφή τύπου 7, υπότυπος %d που βρέθηκε εδώ έχει τον ίδιο τύπο όπως η εγγραφή που βρέθηκε κοντά στο 0x%llx. Για βοήθεια, στείλε το αρχείο αυτό %s και ανέφερε ότι έκανες χρήσης του %s.

en: Unrecognized record type %d.
el: Μη αναγνωρίσιμη εγγραφή τύπου %d.

en: Value Label %zu
el: Ετικέτα τιμής %zu

en: Extra Product Info
el: Επιπλέον πληροφορίες προίοντος

en: Document Line %zu
el: Γρααμή εγγράφου %zu

en: MRSET %zu Label
el: MRSET %zu Ετικέτας

en: MRSET %zu Counted Value
el: MRSET %zu υπολογίσιμη τιμή

en: This system file does not indicate its own character encoding.  Using default encoding %s.  For best results, specify an encoding explicitly.  Use SYSFILE INFO with ENCODING="DETECT" to analyze the possible encodings.
el: Αυτό το αρχείο συστήματος δεν αναφέρει το σύστημα κωδικοποίησης των χαρακτήρων του. Χρησιμοποιήτε η ορισμένη κψδικοποίηση %s. Μπορείτε να ορίσετε μία κωδικοποίηση.  Κάνε χρήση του SYSFILE INFO με ENCODING="DETECT" για να δεις πιθανές κωδικοποιήσεις.

en: File header claims %d variable positions but %zu were read from file.
el: Η επικεφαλίδα αρχείου αναφέρει %d διάφορες θέσεις αλλά %zu διαβάστηκε από το αρχείο.

en: This is not an SPSS system file.
el: Αυτό δεν είναι ένα αρχείο συστήματος SPSS.

en: Compression bias is not the usual value of 100, or system file uses unrecognized floating-point format.
el: Η τιμή συμπίεσης δεν έχει τη συνήθης τιμή 100, ή το αρχείο συστήματος κάνει χρήση μη αναγνωρίσιμης μορφής κινητής υποδιαστολής.

en: Variable label indicator field is not 0 or 1.
el: Η ένδειξη πεδίου της ετικέτας μεταβλητής δεν είναι 0 ή 1.

en: Numeric missing value indicator field is not -3, -2, 0, 1, 2, or 3.
el: Η ένδειξη πεδίου των αριθμητικών ελλειπούσων τιμών δεν είναι -3, -2, 0, 1, 2, ή 3.

en: String missing value indicator field is not 0, 1, 2, or 3.
el: Η ένδειξη πεδίου της συμβολοσειράς δεν είναι 0, 1, 2, ή 3.

en: Invalid number of labels %u.
el: Μη έγκυρος αριθμός Ταμπέλων %u.

en: Variable index record (type 4) does not immediately follow value label record (type 3) as it should.
el: Η ένδειξη εγγραφής μεταβλητών (τύπου 4) δεν ακολουθεί άμεσα τις εγγραφές των ταμπέλων τιμών (τύπου 3) όπως θα έπρεπε.

en: Number of variables associated with a value label (%u) is not between 1 and the number of variables (%zu).
el: Ο αριθμός των μεταβλητών που έχουν σχέση με μία τιμή ετικέτας (%u) δεν είναι μεταξύ 1 και με τον αριθμό των μεταβλητών (%zu).

en: Number of document lines (%d) must be greater than 0 and less than %d.
el: Ο αριθμός των γραμμών του εγγράφου (%d) πρέπει να είναι μεγαλύτερος από 0 και μικρότερος από %d.

en: Record type 7, subtype %d has bad size %u (expected %d).
el: Η εγγραφή τύπου 7, υποτύπου %d είχε λανθασμένο μέγεθος %u (αναμενόταν %d).

en: Record type 7, subtype %d has bad count %u (expected %d).
el: Η εγγραφή τύπου 7, υποτύπου %d είχαν λανθασμένη αρίθμηση %u (expected %d).

en: Missing string continuation record.
el: Ελλειπής εγγραφή της συνέχηση της συμβολοσειράς.

en: Variable %s with width %d has invalid print format 0x%x.
el: Η μεταβλητή %s με εύρος %d έχει μη έγκυρο μορφότυπο εκτύπωσης 0x%x.

en: Variable %s with width %d has invalid write format 0x%x.
el: Η μεταβλητή %s με εύρος %d έχει μη έγκυρο εγγράψιμο μορφότυπο 0x%x.

en: Suppressing further invalid format warnings.
el: Επιπλέον παράλλειψη μη έγκυρο μορφότυπο προειδοποιήσεων.

en: Floating-point representation indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
el: Η δηλωθείς κινητή υποδιαστολή από το αρχείο συστήματος (%d) διαφέρει από την αναμενόμενη (%d).

en: Integer format indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
el: Ο μορφότυποε των ακέραιων δηλωθείς από το αρχείο συστήματος (%d) διαφέρει από την αναμενόμενη (%d).

en: File specifies unexpected value %g (%a) as %s, instead of %g (%a).
el: Το αρχείο ορίζει μη αναμενόμενη τιμή %g (%a) σαν %s, αντί για %g (%a).

en: File specifies unexpected value %g (%a) as %s, instead of %g (%a) or %g (%a).
el: Το αρχείο ορίζει μη αναμενόμενη τιμή %g (%a) σαν %s, αντί για %g (%a) ή %g (%a).

en: Missing space following `%c' at offset %zu in MRSETS record.
el: Ελλειπές διάστημα που ακολουθεί το `%c' στο %zu στις εγγραφές MRSETS.

en: Missing label source value following `E' at offset %zu in MRSETS record.
el: Ε ετικέτα τιμής από τη πηγή που ακολουθεί το `E' στο %zu στις εγγραφές MRSETS.

en: Unexpected label source value following `E' at offset %zu in MRSETS record.
el: Μη αναμενόμενη ετικέτα τιμής από τη πηγή που ακολουθεί το `E' στο  %zu στις εγγραφές MRSETS.

en: Missing `C', `D', or `E' at offset %zu in MRSETS record.
el: Ελλειπούσες `C', `D', ή `E' στο %zu στις εγγραφές MRSETS.

en: Missing new-line parsing variable names at offset %zu in MRSETS record.
el: Ελλειπούσα νέα γραμμή ανάλυσης ονομάτων μεταβλητών στο %zu στις εγγραφές MRSETS.

en: Invalid multiple response set name `%s'.
el: Δεν ορίστηκε όνομα για το σετ πολλαπλών απαντήσεων `%s'.

en: MRSET %s contains duplicate variable name %s.
el: MRSET %s περιλαμβάνει διπλότυπο όνομα μεταβλητής %s.

en: MRSET %s contains both string and numeric variables.
el: MRSET %s περιλαμβάνει και συμβολοσειρές και Αριθμητικές μεταβλητές.

en: MRSET %s has no variables.
el: MRSET %s δεν έχει μεταβλητές.

en: MRSET %s has only one variable.
el: MRSET %s έχει μόνο μία μεταβλητή.

en: Extension 11 has bad count %u (for %zu variables).
el: Η επέκταση 11 έχει κακή αρίθμηση %u (για %zu μεταβλητές).

en: Invalid variable display parameters for variable %zu (%s).  Default parameters substituted.
el: Μη έγκυρή παράμετρος  απεικόνισης για μεταβλητές %zu (%s). Η καθορισμένη παράμετρος υποκαταστάθηκε.

en: Duplicate long variable name `%s'.
el: Διπλότυπο μεγάλο όνομα μεταβλητής `%s'.

en: Long variable mapping from %s to invalid variable name `%s'.
el: Αντιγραφή μεγάλου ονόματος μεταβλητής από %s σε μη έγκυρο όνομα `%s'.

en: %s listed as string of invalid length %s in very long string record.
el: %s αναφέρθηκε σαν συμβολοσειρά μη έγκυρου μήκους %s σε εγγραφή με πολύ μεγάλο μήκος.

en: %s listed in very long string record with width %s, which requires only one segment.
el: %s αναφέρθηκε σε εγγραφή με πολύ μεγάλο εύρος %s, το οποίο απαιτέι μόνο ένα τμήμα.

en: Very long string %s overflows dictionary.
el: Πολύ μεγάλη συμβολοσειρά %s που υπερχειλίζει την λίστα.

en: Very long string with width %ld has segment %d of width %d (expected %d).
el: Πολύ μεγάλη συμβολοσειρά με εύρος %ld έχει τμήμα %d εύρους %d (αναμενόμενο %d).

en: Value label variable index %d not in valid range 1...%zu.
el: Ο καταχωρητής ονοματοποίησης επιπέδου μεταβλητής %d δεν είναι σε έγκυρο εύρος 1...%zu.

en: Value label variable index %d refers to long string continuation.
el: Ο καταχωρητής ονοματοποίησης επιπέδου μεταβλητής %d αναφέρεται σε μεγάλες συνεχής συμβολοσειρές.

en: Variables associated with value label are not all of identical type.  Variable %s is %s, but variable %s is %s.
el: Μεταβλητές που έχουν σχετιστεί με τιμές ταμπελών δεν είναι όλες ίδιου τύπου.  Η μεταβλητή %s είναι %s, αλλά η μεταβλητή %s είναι %s.

en: numeric
el: αριθμητικά

en: string
el: συμβολοσειρά

en: Value labels may not be added to long string variables (e.g. %s) using records types 3 and 4.
el: Ταμπέλες τιμών δεν μπορούν να προσθεθούν σε μεγάλες μεταβλητές συμβολοσειράς (π.χ. %s) σε εγγραφές τύπου 3 και 4.

en: Duplicate value label for %g on %s.
el: Διπλότυπες τιμές ταμπέλων για %g στο %s.

en: Duplicate value label for `%.*s' on %s.
el: Διπλότυπη τιμή ετικέτας για `%.*s' στο %s.

en: Suppressed %d additional warnings for value labels.
el: Απόκρυψη %d επιπλέον σχετικών προειδοποιήσεων για ονοματοποιημένα επίπεδα μεταβλητών.

en: Weight variable index %d not in valid range 1...%zu.  Treating file as unweighted.
el: Ο Δείκτης Βάρους μεταβλητής %d σε μη έγκυρο εύρος 1 ... %zu.  Μεταχείριση αρχείου ως δίχως βάρη.

en: Weight variable index %d refers to long string continuation.  Treating file as unweighted.
el: Ο Δείκτης Βάρους μεταβλητής %d αναφέρεται σε μακρά συνεχή συμβολοσειρά. Μεταχείριση αρχείου ως δίχως βάρη.

en: Ignoring string variable `%s' set as weighting variable.
el: Αγνόηση της μεταβλητής συμβολοσειράς `%s' που ορίστηκε σαν μεταβλητή στάθμισης.

en: Error parsing attribute value %s[%d].
el: Σφάλμα ανάλυσης ιδιότητας τιμής %s[%d].

en: Attribute value %s[%d] is not quoted: %s.
el: Ιδιότητα τιμής %s[%d] δεν  έχουν παρατεθεί: %s.

en: Duplicate attribute %s.
el: Διπλότυπο χαρακτηριστικό %s.

en: Invalid role for variable %s.
el: Μη έγκυρος ρολος για μεταβλητή %s.

en: %zu other variables had invalid roles.
el: %zu άλλες μεταβλητές είχαν μη έγκυρους ρόλους.

en: Extension record subtype %d ends unexpectedly.
el: Η εγγραφή επέκτασης υποτύπου %d τελειώνει μη αναμενόμενα.

en: Ignoring long string value label record for unknown variable %s.
el: Αγνόηση ταμπέλες τιμών για μεγάλες συμβολοσειρές για άγνωστη μεταβλητή %s.

en: Ignoring long string value label record for numeric variable %s.
el: Αγνόηση ταμπέλες τιμών για μεγάλες συμβολοσειρές για Αριθμητική μεταβλητή %s.

en: Ignoring long string value label record for variable %s because the record's width (%d) does not match the variable's width (%d).
el: Αγνόηση εγγραφής ταμπέλων τιμών για μεγάλες συμβολοσειρές για μεταβλητή %s επειδή το εύρος της εγγραφής (%d) δεν ταιριάζει με το εύρος της μεταβλητής (%d).

en: Ignoring long string value label %zu for variable %s, with width %d, that has bad value width %zu.
el: Αγνόηση ετικέτας τιμών για μεγάλες συμβολοσειρές %zu για μεταβλητή %s, με εύρος %d, που έχει λάθος τιμή εύρους %zu.

en: Long string missing values record says variable %s has %d missing values, but only 1 to 3 missing values are allowed.
el: Η εγγραφή ελλειπούσων τιμών μεγάλων συμβολοσειρών αναφέρει ότι η μεταβλητή %s έχει %d ελλειπούσες τιμές αλλά μόνο 1 ως 3 ελλειπούσες τιμές επιτρέπονται.

en: Ignoring long string missing value record for unknown variable %s.
el: Αγνόηση εγγραφής ελλειπούσων τιμών μεγάλων συμβολοσειρών για άγνωστη μεταβλητή %s.

en: Ignoring long string missing value record for numeric variable %s.
el: Αγνόηση εγγραφής ελλειπούσων τιμών μεγάλων συμβολοσειρών για Αριθμητική μεταβλητή %s.

en: Ignoring long string missing value %zu for variable %s, with width %d, that has bad value width %zu.
el: Αγνόηση ελλειπούσων τιμών μεγάλων συμβολοσειρών %zu για μεταβλητή %s, με εύρος %d, που έχει λάθος τιμή εύρους %zu.

en: File ends in partial string value.
el: Το αρχείο τελειώνει με περικομμένη τιμή συμβολοσειράς.

en: Possible compressed data corruption: compressed spaces appear in numeric field.
el: Πιθανόν αλλοίωση στη συμπίεση: Συμπιεσμένα διαστήματα εμφανίζονται σε αριθμητικά πεδία.

en: Suppressed %d additional related warnings.
el: Παράληψη %d επιπλεόν σχετικών προειδοποιήσεων.

en: Dictionary record refers to unknown variable %s.
el: Η εγγραφή στην λίστα αναφέρει άγνωστη μεταβλητή %s.

en: Expecting digit at offset %zu in MRSETS record.
el: Αναμενόταν ψηφίο στο %zu στις εγγραφές MRSETS.

en: Expecting space at offset %zu in MRSETS record.
el: Αναμενόταν διάστημα στο %zu στις εγγραφές MRSETS.

en: %zu-byte string starting at offset %zu exceeds record length %zu.
el: %zu-δίφυα συμβολοσειράς ξεκινόντας από %zu υπερβαίνει το μήκος εγγραφής %zu.

en: Expecting space at offset %zu following %zu-byte string.
el: Αναμενόταν διάστημα στο %zu με ακολουθία από %zu-δίφυα συμβολοσειράς.

en: Wrong ZLIB data header offset %#llx (expected %#llx).
el: Λάθος ZLIB δεδομένα επικεφαλίδας στο %#llx (αναμενόταν %#llx).

en: Impossible ZLIB trailer offset 0x%llx.
el: Μη δυνατόν κομμάτι ZLIB που ξεκινά στο 0x%llx.

en: Invalid ZLIB trailer length %lld.
el: Μη έγκυρο μήκος κομματιού ΖLIB που ξεκινά στο %lld.

en: End of ZLIB trailer (0x%llx) is not file size (0x%llx).
el: Τέλος του κομματιού ΖLIB (0x%llx) που δεν είναι μέγεθος αρχείου (0x%llx).

en: ZLIB trailer bias (%lld) differs from file header bias (%.2f).
el: H τιμή του ZLIB κομματιού (%lld) διαφέρει από αυτό της επικεφαλίδας του αρχείου (%.2f).

en: ZLIB trailer "zero" field has nonzero value %lld.
el: Το πεδίο του κομματιού ZLIB "μηδέν" έχει μη μηδενική τιμή %lld.

en: ZLIB trailer specifies unexpected %u-byte block size.
el: Το κομμάτι του ZLIB ορίζει μη αναμενόμενο %u-δίφυα μέγεθος συμπλόκου.

en: %lld-byte ZLIB trailer specifies %u data blocks (expected %lld).
el: %lld-δίφυα του κομματιού του ZLIB ορίζει %u σύμπλοκα δεδομένων (αναμενόταν %lld).

en: ZLIB block descriptor %u reported uncompressed data offset %#llx, when %#llx was expected.
el: Ο περιγραφέας του συμπλόκου ZLIB %u ανέφερε ότι τα ασυμπίεστα δεδομένα ξεκινούν στο %#llx, όταν %#llx αναμενόταν.

en: ZLIB block descriptor %u reported compressed data offset %#llx, when %#llx was expected.
el: Ο περιγραφέας του συμπλόκου ZLIB %u ανέφερε ότι τα συμπιεσμένα δεδομένα ξεκινούν στο %#llx, όταν %#llx αναμενόταν.

en: ZLIB block descriptor %u reported block size %#x, when %#x was expected.
el: Ο περιγραφέας του συμπλόκου ZLIB %u ανέφερε μέγεθος συμπλόκου %#x, όταν %#x αναμενόταν.

en: ZLIB block descriptor %u reported block size %#x, when at most %#x was expected.
el: Ο περιγραφέας του συμπλόκου ZLIB %u ανέφερε μέγεθος συμπλόκου %#x, όταν μέγιστα %#x αναμενόταν.

en: ZLIB block descriptor %u reports compressed size %u and uncompressed size %u.
el: Ο περιγραφέας του συμπλόκου ZLIB %u αναφέρει συμπιεσμένο μέγεθος %u και ασυμπίεστο μέγεθος %u.

en: ZLIB trailer is at offset %#llx but %#llx would be expected from block descriptors.
el: Το κομμάτι του ZLIB ξεκινά στο %#llx αλλά %#llx αναμενόταν από τους περιγραφείς συμπλόκων.

en: ZLIB initialization failed (%s).
el: Η έναρξη του ZLIB απέτυχε (%s).

en: Inconsistency at end of ZLIB stream (%s).
el: Ασυνέπεια στο τέλος του ZLIB  (%s).

en: ZLIB stream inconsistency (%s).
el: ZLIB  ασυνέπεια (%s).

en: Unexpected end of ZLIB compressed data.
el: Μη αναμενόμενο τέλος των συμπιεσμένων δεδομένων του ZLIB.

en: SPSS System File
el: Αρχείο συστήματος SPSS

en: Unknown system file version %d. Treating as version %d.
el: Άγνωστη έκδοση αρχείου συστήαμτος %d. Χρήση σαν έκδοση %d.

en: Error opening `%s' for writing as a system file: %s.
el: Σφάλμα ανοίγματος `%s' προς εγγραφή σαν αρχείο συστήματος: %s.

en: An I/O error occurred writing system file `%s'.
el: Ένα σφάλμα I/O συνέβηστην εγγραφή αρχείου συστήματος `%s'.

en: Failed to initialize ZLIB for compression (%s).
el: Αποτυχία έναρξης του ZLIB για συμπίεση (%s).

en: Failed to complete ZLIB stream compression (%s).
el: Αποτυχία ολοκλήρωσης ZLIB συμπίεσης (%s).

en: ZLIB stream compression failed (%s).
el: ZLIB συμπίεση απέτυχε (%s).

en: %s: Seek failed (%s).
el: %s: Η αναζήτηση απέτυχε (%s).

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Center
el: Κέντρο

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Nominal
el: Ονομαστική

en: Ordinal
el: Τακτική

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Input
el: Εισαγωγή

note: TRANSLATORS: This will be part of a filename.  Please avoid whitespace.
en: Output
el: Εξαγωγή

en: Both
el: Κ τα δύο

en: None
el: Κανένα

en: Partition
el: Διαχώρισμα

en: Split
el: Ημίσεα

en: At least one case in the data file had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
el: Τουλάχιστον μία υπόθεση στο αρχείο δεδομένων είχε τιμή Βάρους που ήταν ελλειπούσα-χρήστη, ελλειπούσα-συστήματος, μηδέν, ή αρνητική.  Αυτές οι υποθέσεις αγνοήθηκαν.

en: %s is not yet implemented.
el: %s δεν είναι διαθέσιμο ακόμη.

en: %s may be used only in testing mode.
el: %s μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σε λειτουργία δοκιμής.

en: %s may be used only in enhanced syntax mode.
el: %s μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο στη πλήρη λειτουργία της σύνταξης.

en: Unknown command `%s'.
el: Άγνωστη εντολή `%s'.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined.
el: %s επιτρέπεται μόνο πριν τον καθορισμό της ενεργής βάσης δεδομένων.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined.
el: %s επιτρέπεται μόνο μετά το καθορισμό της ενεργής βάσης δεδομένων.

en: %s is allowed only inside %s.
el: %s επιτρέπεται μόνο μέσα στο %s.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined or inside %s.
el: %s επιτρέπεται μόνο πριν τον καθορισμό της ενεργής βάσης δεδομένων ή μέσα στο %s.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined or inside %s.
el: %s επιτρέπεται μόνο μετά τον καθορισμό της ενεργής βάσης δεδομένων ή μέσα στο %s.

en: %s is allowed only inside %s or inside %s.
el: %s  επιτρέπεται μόνο μέσα στο %s ή στο %s.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined, inside INPUT PROGRAM, or inside FILE TYPE.
el: %s επιτρέπεται μόνο μετά τον καθορισμό της ενεργής βάσης δεδομένων, μέσα στο INPUT PROGRAM, ή μέσα στο FILE TYPE.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined, inside INPUT PROGRAM, or inside FILE TYPE.
el: %s επιτρέπεται μόνο πριν τον καθορισμό της ενεργής βάσης δεδομένων, μέσα στο INPUT PROGRAM, ή μέσα στο FILE TYPE.

en: %s is not allowed inside %s.
el: %s δεν επιτρέπεται μέσα στο %s.

en: This command not allowed when the %s option is set.
el: Αυτή η εντολή δεν επιτρέπεται όταν η επιλογή %s έχει καθοριστεί.

en: Error removing `%s': %s.
el: Σφάλμα αφαίρεσης `%s': %s.

en: Title
el: Τίτλος

en: Data List
el: Βάση Λίστας

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Document
el: Έγγραφα

en: Missing Values
el: Ελλειπούσες Τιμές

en: Multiple Response Sets
el: Σετ πολλαπλών απαντήσεων

en: Split File
el: Διαχωρισμός Αρχείου

en: Value Labels
el: Ταμπέλες Τιμών

en: Weight
el: Στάθμιση

en: Count
el: Μετρητής

en: Crosstabs
el: Π. Διασταυρώσεων

en: Correlations
el: Συσχετίσεις

en: Descriptives
el: Περιγραφικά

en: Factor
el: Παράγοντας

en: Frequencies
el: Συχνότητες

en: Logistic Regression
el: Λογιστική Παλινδρόμηση

en: Means
el: Μέσοι

en: Regression
el: Παλινδρόμηση

en: Sample
el: Δείγμα

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Sort Cases
el: Ταξινόμηση Υποθέσεων

en: Subcommand %s may only be specified once.
el: Η υποεντολή %s μπορεί να καθοριστεί μόνο μία φορά.

en: Required subcommand %s was not specified.
el: Η αναγκαία υποεντολή %s δεν έχει καθοριστεί.

en: Opening `%s': %s.
el: Άνοιγμα του `%s': %s.

en: Error closing `%s': %s.
el: Σφάλμα κλεισίματος `%s': %s.

en: Unknown format type `%s'.
el: Άγνωστος τύπος μορφοτύπου `%s'.

en: Format specifier `%s' lacks required width.
el: Ο μορφότυπος `%s' στερείται το απαιτούμενο εύρος.

en: Ends of range are equal (%.*g).
el: Τα άκρα του εύρους είναι ίσα (%.*g).

en: %s or %s must be part of a range.
el: %s ή %s πρέπει να είναι μέρος του εύρους.

en: System-missing value is not valid here.
el: Η ελλειπούσ-συστήματος τιμή δεν είναι έγκυρη εδώ.

en: %s is not a variable name.
el: %s δεν είναι όνομα μεταβλητής.

en: %s is not a numeric variable.  It will not be included in the variable list.
el: %s δεν είναι αριθμητική μεταβλητή. Δεν θα συμπεριληφθεί στη λίστα μεταβλητών.

en: %s is not a string variable.  It will not be included in the variable list.
el: %s δεν είναι μία μεταβλητή συμβολοσειράς. Δεν θα συμπεριληφθεί στη λίστα μεταβλητών.

en: Scratch variables (such as %s) are not allowed here.
el: Πρόχειρες μεταβλητές (όπως η %s) δεν επιτρέπονται εδώ.

en: %s and %s are not the same type.  All variables in this variable list must be of the same type.  %s will be omitted from the list.
el: %s και %s δεν είναι ίδιου τύπου. Όλες οι μεταβλητές στην λίστα αυτή πρέπει να είναι ίδιου τύπου. %s θα παραλειφθεί από την λίστα.

en: %s and %s are string variables with different widths.  All variables in this variable list must have the same width.  %s will be omitted from the list.
el: %s και %s είναι μεταβλητές συμβολοσειράς με διαφορετικό εύρος. Όλες οι μεταβλητές στην λίστα αυτή πρέπει να έχουν το ίδιο εύρος. %s θα παραλειφθεί από την λίστα.

en: Variable %s appears twice in variable list.
el: Η μεταβλητή %s εμφανίζεται δύο φορές στη λίστα μεταβλητών.

en: %s TO %s is not valid syntax since %s precedes %s in the dictionary.
el: %s TO %s δεν είναι έγκυρη σύνταξη αφού %s προηγείται του %s στην λίστα.

en: `%s' cannot be used with TO because it does not end in a digit.
el: `%s' δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το TO επειδή δεν τελειώνει σε ψηφίο.

en: Numeric suffix on `%s' is larger than supported with TO.
el: Αριθμητική κατάληξη στο `%s' είναι μεγαλύτερη από την υποστηριζόμενη στο TO.

en: Prefixes don't match in use of TO convention.
el: Προθέματα δεν ταιριάζουν με τη συμβατική χρήση του TO.

en: Bad bounds in use of TO convention.
el: Λάθος όρια με τη συμβατική χρήση του TO.

en: Unknown aggregation function %s.
el: Άγνωστη συνάρτηση Συνάθροισης %s.

en: Missing argument %zu to %s.
el: Λείπει όρισμα %zu στο %s.

en: Arguments to %s must be of same type as source variables.
el: Τα ορίσματα στο %s πρέπει να είναι ίδιου τύπου όπως στις αρχικές μεταβλητές.

en: Number of source variables (%zu) does not match number of target variables (%zu).
el: Ο αριθμός των αρχικών μεταβλητών (%zu) δεν ταιριάζει στον αριθμό των επιλεγμένων μεταβλητών (%zu).

en: Sum of values
el: Άθροισμα τιμών

en: Mean average
el: Αριθμητικός Μέσος

en: Median
el: Διάμεσος

en: Standard deviation
el: Τυπική Απόκλιση

en: Maximum value
el: Μέγιστη τιμή

en: Minimum value
el: Ελάχιστη τιμή

en: Percentage greater than
el: Ποσοστό μεγαλύτερο από

en: Percentage less than
el: Ποσοστό λιγότερο από

en: Percentage included in range
el: Ποσοστό που περιέχεται στο εύρος

en: Percentage excluded from range
el: Ποσοστό που αποκλείστηκε από το εύρος

en: Fraction greater than
el: Κλάσμα μεγαλύτερο από

en: Fraction less than
el: Κλάσμα μικρότερο από

en: Fraction included in range
el: Κλάσμα που περιέχεται στο εύρος

en: Fraction excluded from range
el: Κλάσμα που αποκλείστηκε από το εύρος

en: Number of cases
el: Αριθμός υποθέσεων

en: Number of cases (unweighted)
el: Αριθμός υποθέσεων (αστάθμητες)

en: Number of missing values
el: Αριθμός ελλειπούσων τιμών

en: Number of missing values (unweighted)
el: Αριθμός ελλειπούσων τιμών (αστάθμητες)

en: First non-missing value
el: Αρχική μη ελλειπούσα τιμή

en: Last non-missing value
el: Τελική μη ελλειπούσα τιμή

en: Variable %s is %s in target file, but %s in source file.
el: Η μεταβλητή %s είναι %s στο επιλεγμένο αρχείο, αλλά όχι %s στο αρχικό αρχείο.

en: No matching variables found between the source and target files.
el: Μη ταιριαστές μεταβλητές βρέθηκαν μεταξύ αρχικού και τελικού αρχείου.

en: Source variable count (%zu) does not match target variable count (%zu).
el: Ο μετρητής των αρχικών μεταβλητών (%zu) δεν συμφωνεί με τον μετρητή των τελικών μεταβλητών (%zu).

en: Target variable %s duplicates existing variable %s.
el: Η επιλεγμένη μεταβλητή %s είναι διπλότυπος της ήδη υπάρχουσας μεταβλητής %s.

en: With GROUP, variables may not mix string variables (such as %s) and numeric variables (such as %s).
el: Με το GROUP, οι μεταβλητές δεν πρέπει να αναμιχθούν μεταβλητές συμβολοσειράς (όπως %s) και αριθμητικές μεταβλητές (όπως %s).

en: Recoding grouped variables.
el: Επανακωδικοποίηση ομαδοποιημένων μεταβλητών.

en: Recoding %s into %s (%s).
el: Επανακωδικοποίηση %s σε %s (%s).

en: Recoding %s into %s.
el: Επανακωδικοποίηση του %s σε %s.

en: Attributes
el: Ιδιότητες

en: New Value
el: Νέα Τιμή

en: Value Label
el: Ετικέτα Τιμής

en: Old Value
el: Προηγούμενη Τιμή

en: Variable %s is not dichotomous
el: Η μεταβλητή %s δεν είναι διχότομη

en: Binomial Test
el: Διωνυμικό τεστ

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Category
el: Κατηγορίες

en: Observed Prop.
el: Παρατ. Ποσ.

en: Test Prop.
el: Τεστ Ποσοστών.

en: Exact Sig. (2-tailed)
el: Επακριβής Στ.Σημ. (2-κατ/νσης)

en: Exact Sig. (1-tailed)
el: Επακριβής Στ.Σημ. (1-κατ/νσης)

en: Groups
el: Ομάδες

en: Group 1
el: Ομάδα 1

en: Group 2
el: Ομάδα 2

en: Total
el: Σύνολο

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Cannot change directory to %s: %s
el: Δεν μπορεί να αλλάξει κατάλογο σε %s: %s

en: CHISQUARE test specified %d expected values, but variable %s has %zu distinct values.
el: CHISQUARE τεστ όρισε %d αναμενόμενες τιμές, αλλά η μεταβλητή %s έχει %zu διακριτές τιμές.

en: Observed N
el: Παρατηρήσιμο N

en: Expected N
el: Αναμενόμενο N

en: Residual
el: Σφάλμα

en: Value
el: Τιμή

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Test Statistics
el: Στατιστικά Τεστ

en: Chi-square
el: Χ-Τετράγωνο

en: df
el: βε

en: Asymp. Sig.
el: Ασυμπτ. Στ.Σημ.

en: More than two values encountered.  Cochran Q test will not be run.
el: Πάνω από δύο τιμές βρέθηκαν. Το Cochran Q τεστ δεν θα τρέξει.

en: Success (%.*g)
el: Επιτυχία (%.*g)

en: Failure (%.*g)
el: Αποτυχία (%.*g)

en: Cannot specify the active dataset since none has been defined.
el: Δεν μπορεί να ορίσεί ενεργή βάση δεδομένων, γιατί καμμία δεν έχει οριστεί.

en: This command may not be used after TEMPORARY when the active dataset is an input source.  Temporary transformations will be made permanent.
el: Αυτή η εντολή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά την TEMPORARY όταν η ενεργή βάση δεδομένων είναι εισερχόμενη πηγή. Προσωρινές μετατροπές θα γίνουν μόνιμες.

en: Multiple IN subcommands for a single FILE or TABLE.
el: Πολλαπλά IN υποεντολές για ένα μόνο FILE ή TABLE.

en: File %s lacks BY variable %s.
el: Στο αρχείο %s λείπει η BY μεταβλητή %s.

en: BY is required when %s is specified.
el: Η BY απαιτείται όταν η %s έχει οριστεί.

en: In file %s, %s is numeric.
el: Στο αρχείο %s, η %s είναι αριθμητική numeric.

en: Variable name %s specified on %s subcommand duplicates an existing variable name.
el: Το όνομα μεταβλητής %s που ορίστηκε στην υποεντολή %s επαναλαμβάνει το όνομα μιας υπάρχουσας μεταβλητής.

en: Encountered %zu sets of duplicate cases in the master file.
el: Βρέθηκαν %zu ζεύγη διπλότυπων υποθέσεων στο Κύριο αρχείο.

en: When executing COMPUTE: SYSMIS is not a valid value as an index into vector %s.
el: Όταν εκτελείτε COMPUTE: SYSMIS δεν είναι μία έγκυρη τιμή καταχωρητή διανύσματος %s.

en: When executing COMPUTE: %.*g is not a valid value as an index into vector %s.
el: Όταν εκτελείτε COMPUTE: %.*g δεν είναι μία έγκυρη τιμή καταχωρητή διανύσματος %s.

en: There is no vector named %s.
el: Δεν υπάρχει όνομα διανύσματος %s.

en: Descriptive Statistics
el: Περιγραφικά Στατιστικά

en: Mean
el: Μέσος Όρος

en: Std. Deviation
el: Τυπ. Απόκλιση

en: Pearson Correlation
el: Pearson Συσχέτιση

en: Sig. (2-tailed)
el: Στ.Σημ. (2-κατ/νσης)

en: Sig. (1-tailed)
el: Στ.Σημ. (1-κατ/νσης)

en: Cross-products
el: Ενδογινόμενα

en: Covariance
el: Συνδιακύμανση

en: Significant at .05 level
el: Σημαντικό σε επίπεδο .05

en: The data for the chosen variables are all missing or empty.
el: Τα δεδομένα για τις μεταβλητές επιλογής είναι όλα κενά ή ελλειπούντα.

en: No variables specified.
el: Δεν ορίστηκαν μεταβλητές.

en: Destination cannot be a string variable.
el: Ο προορισμός δεν μπορεί να είναι μία μεταβλητή συμβολοσειράς.

en: Expected
el: Aναμένεται

en: Row %
el: Σειρά %

en: Column %
el: Στήλη %

en: Total %
el: Σύνολο %

en: Std. Residual
el: Στθμ. Σφάλμα

en: Adjusted Residual
el: Προσαρμοσμένο Σφάλμα

en: Missing mode %s not allowed in general mode.  Assuming %s.
el: Ελλειπούσα Επικρατούσα τιμή %s δεν επιτρέπεται στη γενική μορφή. Υποθέτει %s.

en: Too many cross-tabulation variables or dimensions.
el: Πολλές μεταβλητές ή διαστάσεις στις Πινακ. Διασταυρώσεις.

en: %s must be specified before %s.
el: %s πρέπει να οριστεί πριν %s.

en: Summary
el: Σύνοψη

en: Percent
el: Ποσοστά

en: Cases
el: Υποθέσεις

en: Valid
el: Έγκυρες

en: Missing
el: Ελλειπούσες

en: Crosstabulation
el: Π. Διασταυρώσεων

en: Crosstabulation %s contained no non-missing cases.
el: Οι Πιν. Διασταυρώσεις %s δεν περιείχαν ελλειπούσες υποθέσεις.

en: Missing value
el: Ελλειπούσα Τιμή

en: Chi-Square Tests
el: Χ-Τετράγωνο Τεστ

en: Pearson Chi-Square
el: Pearson Χ-Τετράγωνο

en: Likelihood Ratio
el: Λόγος Πιθανότητας

en: Fisher's Exact Test
el: Επακριβής Τεστ Fisher

en: Continuity Correction
el: Διόρθωση Συνέχειας

en: Linear-by-Linear Association
el: Γραμμική-επί-Γραμμική Συσχέτιση

en: N of Valid Cases
el: N έγκυρων Υποθέσεων

en: Asymptotic Sig. (2-tailed)
el: Ασυμπτ. Στ.Σημ. (2-κατ/νσης)

en: Symmetric Measures
el: Συμμετρικά Μέτρα

en: Values
el: Τιμές

en: Asymp. Std. Error
el: Ασυμπτ. Τυπικό Σφάλμα

en: Approx. T
el: Προσεγγ. T

en: Approx. Sig.
el: Προσεγγ. Στ.Σημ.

en: Nominal by Nominal
el: Ονοματική επί Ονοματική

en: Contingency Coefficient
el: Συντελεστής Συνάφειας

en: Ordinal by Ordinal
el: Ιεραρχική επί Ιεραρχική

en: Gamma
el: Γάμμα

en: Spearman Correlation
el: Συσχέτιση Spearman

en: Interval by Interval
el: Ισοδιαστημική επί Ισοδιαστημική

en: Measure of Agreement
el: Μέτρηση Συμφωνίας

en: Kappa
el: Κάππα

en: Risk Estimate
el: Εκτίμηση Ρίσκου

en: 95% Confidence Interval
el: 95% Διάστημα Εμπιστοσύνης

en: Lower
el: Κατώτερο

en: Upper
el: Ανώτερο

en: Symmetric
el: Συμμετρική

en: %s Dependent
el: %s Εξαρτημένη

en: Directional Measures
el: Κατευθυντήρια Μέτρα

en: Goodman and Kruskal tau
el: Goodman και Kruskal tau

en: Uncertainty Coefficient
el: Συντελεστής Αβεβαιότητας

en: Nominal by Interval
el: Ονοματική επί Ισοδιαστημική

en: Eta
el: Ήτα

en: Odds Ratio for %s
el: Λόγος αναλογιών για %s

en: For cohort %s =
el: Για cohort (κλάσεις) %s =

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Mode
el: Επικρατούσα τιμή

en: Range
el: Εύρος

en: Sum
el: Σύνολο

en: Valid N
el: Έγκυρα N

en: Variance
el: Διακύμανση

en: Columns
el: Στήλες

en: At least one variable must be specified.
el: Τουλάχιστον μία μεταβλητή πρέπει να οριστεί.

en: The %s subcommand may only be used within %s.
el: Η υποεντολή %s μπορεί να γίνει χρήση της μόνο μέσω της %s.

en: Only one of FIXED, FREE, or LIST may be specified.
el: Μόνο μία από τις FIXED, FREE, ή LIST μπορεί να οριστεί.

en: Encoding should not be specified for inline data. It will be ignored.
el: Η κωδικοποίηση δεν μπορεί να οριστεί για σωγραμμικά δεδομένα. Θα αγνοηθεί.

en: The %s subcommand may be used only with %s.
el: Η υποεντολή %s μπορεί να γίνει χρήση της μόνο μέσω της %s.

en: %s is a duplicate variable name.
el: %s είναι διπλότυπο όνομα μεταβλητής.

en: There is already a variable %s of a different type.
el: Υπάρχει ήδη μία μεταβλητή %s αλλά διαφορετικού τύπου.

en: There is already a string variable %s of a different width.
el: Υπάρχει ήδη μία μεταβλητή συμβολοσειράς %s αλλά διαφορετικού μήκους.

en: Cannot place variable %s on record %d when RECORDS=%d is specified.
el: Δεν μπορεί να τοποθετήσει τη μεταβλητή %s στην εγγραφή %d όταν η RECORDS=%d έχει οριστεί.

en: Quoted string extends beyond end of line.
el: Η παραθεμένη συμβολοσειρά εκετείνεται πέρα το τέλος της γραμμής.

en: Missing delimiter following quoted string.
el: Ελλειπούσσα υποδιαστολή στην ακόλουθη παραθεμένη συμβολοσειρά.

en: Data for variable %s is not valid as format %s: %s
el: Δεδομένα για την μεταβλητή %s δεν είναι έγκυρα με μορφότυπο %s: %s

en: Partial case of %d of %d records discarded.
el: Περικομμένη υπόθεση στην %d της %d εγγραφής αφέθηκε.

en: Partial case discarded.  The first variable missing was %s.
el: Περικομμένη υπόθεση αφέθηκε. Η πρώτη ελλειπούσσα μεταβλητή ήταν %s.

en: Missing value(s) for all variables from %s onward.  These will be filled with the system-missing value or blanks, as appropriate.
el: Ελλειπούσες τιμές για όλες τις μεταβλητές από %s και έπειτα. Αυτές θα αντικατασταθούν με Ελλειπούσες-Συστήματος ή κενά.

en: Record ends in data not part of any field.
el: Εγγραφή τελειώνει με ορφανά δεδομένα .

en: Reading %d record from %s. | Reading %d records from %s.
el[0]: Ανάγνωση εγγραφής %d από %s.
el[1]: Ανάγνωση εγγραφών %d από %s.

en: Record
el: Εγγραφή

en: Format
el: Μορφοποίηση

en: Reading free-form data from %s.
el: Ανάγνωση μη ορισμένου τύπου δεδομένων από %s.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: data file
el: αρχείο δεδομένων

en: Could not open `%s' for reading as a data file: %s.
el: Δεν μπορεί να ανοιχθεί `%s' για ανάγνωση σαν αρχείο δεδομένων: %s.

en: Could not read `%s' as a text file with encoding `%s': %s.
el: Δεν μπορεί να γίνει ανάγνωση `%s' σαν αρχείο κειμένου με κωδικοποίηση `%s': %s.

en: Missing %s while reading inline data.  This probably indicates a missing or incorrectly formatted %s command.  %s must appear by itself on a single line with exactly one space between words.
el: Ελλειπούσα %s ενώ γίνεται ανάγνωση σωγραμμικών δεδομένων. Υποδυκνύει πιθανόν ελλειπούσα ή εσφαλμένη μορφή εντολής %s. %s πρέπει να εμφανίζεται σε μία γραμμή μόνο, μόνη της με ακριβώς ένα κενό μεταξύ λέξεων.

en: Error reading file %s: %s.
el: Σφάλμα ανάγνωσης αρχείου %s: %s.

en: Unexpected end of file in partial record reading %s.
el: Μη αναμενόμενο τέλος αρχείου σε περικομμένη εγγραφή ανάγνωσης %s.

en: Corrupt block descriptor word at offset 0x%lx in %s.
el: Αλλοιωμένος Αναγνωριστής λέξης μπλόκου στο σημείο 0x%lx στο %s.

en: Corrupt record descriptor word at offset 0x%lx in %s.
el: Αλλοιωμένη εγγραφή Αναγνωριστή λέξης στο σημείο 0x%lx στο %s.

en: Corrupt record size at offset 0x%lx in %s.
el: Αλλοιωμένη εγγραφή μεγέθους στο σημείο 0x%lx στο %s.

en: Record exceeds remaining block length.
el: Η Εγγραφή υπερβαίνει το μέγεθος καταχωρητή.

en: Attempt to read beyond end-of-file on file %s.
el: Προσπάθεια ανάγνωσης πέρας-το-τέλος στο αρχείο %s.

en: Attempt to read beyond %s.
el: Προσπάθεια ανάγνωσης πέρας του %s.

en: This command is not valid here since the current input program does not access the inline file.
el: Αυτή η εντολή δεν είναι έγκυρη εδώ αφού το παρόν εισερχόμενο Πρόγραμμα δεν έχει πρόσβαση στο σωγραμμικό αρχείο.

en: An error occurred while opening `%s' for writing as a data file: %s.
el: Ένα σφάλμα προέκυψε στη διάρκεια του ανοίγματος `%s' για την εγγραφή του ως αρχείο δεδομένων: %s.

en: I/O error occurred writing data file `%s'.
el: I/O σφάλμα προέκυψε στην εγγραφή του αρχείου δεδομένων `%s'.

en: There is no dataset named %s.
el: Δεν υπάρχει βάση δεδομένων με το όνομα %s.

en: Datasets
el: Βάση δεδομένων

en: unnamed dataset
el: δεδομένα δίχως όνομα

en: Only %s is currently implemented.
el: Μόνο %s υποστηρίζεται στη παρούσα στιγμή.

en: %s may not be used to delete all variables from the active dataset dictionary.  Use %s instead.
el: %s δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να διαγράψει όλες τις μεταβλητές από την ενεργή λίστα δεδομένων.  Χρησιμοποίησε αυτό %s καλύτερα.

en: S.E. Mean
el: Τ.Σ. ΜΟ

en: Std Dev
el: ΤΑ

en: Kurtosis
el: Κύρτωση

en: S.E. Kurt
el: Τ.Σ. Κυρτ

en: Skewness
el: Λοξότητα

en: S.E. Skew
el: Τ.Σ. Λοξ

en: Z-score variable name %s would be a duplicate variable name.
el: Το όνομα της μεταβλητής με Z-τιμές %s θα είναι διπλότυπο.

en: DESCRIPTIVES with Z scores ignores TEMPORARY.  Temporary transformations will be made permanent.
el: DESCRIPTIVES με Z τιμές αγνοεί TEMPORARY. Προσωρινές μετατροπές θα γίνουν μόνιμες.

en: Mapping of Variables to Z-scores
el: Αντιστοιχία Μεταβλητών σε Z-τιμές

en: Names
el: Ονόματα

en: Source
el: Αρχικές

en: Target
el: Τελικές

en: Internal error processing Z scores.  Please report this to %s.
el: Ενδότερο σφάλμα επεξεργασίας Z τιμές. Παρακαλώ, αναφέρετέ το στο %s.

en: Z-score of %s
el: Z-τιμή για %s

en: Valid N (listwise)
el: Έγκυρο N (ανά γραμμή)

en: Missing N (listwise)
el: Ελλειπούσες N (ανά υπόθεση)

en:  (missing)
el:  (ελλειπούσα)

en: Boxplot of %s vs. %s
el: Θηκόγραμμα του %s με %s

en: Boxplot of %s
el: Θηκόγραμμα του %s

en: Boxplot
el: Θηκόγραμμα

en: Not creating NP plot because data set is empty.
el: Μη δημιουργία NP γραφήματος επειδή η βάση δεδομένων είναι κενή.

en: Not creating spreadlevel chart for %s
el: Μη δημιουργία spreadlevel γραφήματος για %s

en: User-missing value.
el: Ελλειπούσα-χρήστη τιμή.

en: Percentiles
el: Εκατοστημόρια

en: Weighted Average
el: Σταθμισμένος Μέσος

en: Dependent Variables
el: Εξαρτημένες Μεταβλητές

en: Tests of Normality
el: Τεστ Κανονικότητας

en: Statistic
el: Στατιστικά

en: Sig.
el: Στ.Σημ.

en: Aspect
el: Προοπτική

en: Std. Error
el: Τυπ. Σφάλμα

en: %g%% Confidence Interval for Mean
el: %g%% Διάστημα Εμπιστοσύνης για Μέσο όρο

en: Lower Bound
el: Κατώτερο Όριο

en: Upper Bound
el: Ανώτερο Όριο

en: 5% Trimmed Mean
el: 5% Περικομμένος Μέσος Όρος

en: Interquartile Range
el: Ενδοτεταρτημοριακό Εύρος

en: Extreme Values
el: Ακραίες Τιμές

en: Case Number
el: Αριθμός Υπόθεσης

en: Order
el: Ταξινόμηση

note: TRANSLATORS: This is a noun, not an adjective.
en: Extreme
el: Ακραίες

en: Highest
el: Ανώτατο

en: Lowest
el: Κατώτατο

en: Case Processing Summary
el: Σύνοψη Επεξεργασίας Υποθέσεων

en: Matrix input for %s must be either COV or CORR
el: Ο πίνακας  για %s πρέπει να είναι είτε COV ή CORR

en: Factor analysis on a single variable is not useful.
el: Η παραγοντική ανάλυση με μία μεταβλητή δεν είναι χρήσιμη.

en: Component Number
el: Αριθμός Συνιστώσας

en: Factor Number
el: Αριθμός Παράγοντα

en: Communalities
el: Εταιρικότητες

en: Initial
el: Αρχική

en: Extraction
el: Εξαγωγή

en: Component
el: Συνιστώσα

en: Total Variance Explained
el: Συν/κης. Διακύμανσης Επεξήγηση

en: % of Variance
el: % της Διακύμανσης

en: Cumulative %
el: Συσσωρευτικό %

en: Phase
el: Φάση

en: Initial Eigenvalues
el: Αρχικές Ιδιοτιμές

en: Extraction Sums of Squared Loadings
el: Εξαγωγή Άθροισμα Τετραγονισμένων Φορτώσεων

en: Rotation Sums of Squared Loadings
el: Περιστρεφόμενο Άθροισμα Τετραγονισμένων Φορτώσεων

en: Factor Correlation Matrix
el: Πίνακας Παραγοντικών συσχετίσεων

en: Factor 2
el: Παράγοντας 2

en: Anti-Image Matrices
el: Αντίστροφος πίνακας

en: Anti-image Covariance
el: Αντίστροφος πίνακας Συνδιακύμανσης

en: Anti-image Correlation
el: Συ

en: Correlation Matrix
el: Πίνακας Συσχετίσεων

en: Correlation
el: Συσχέτιση

en: Determinant
el: Ορίζουσα

en: Covariance Matrix
el: Πίνακας _Συνδιακύμανσης

en: The dataset contains no complete observations. No analysis will be performed.
el: Η βάση δεδομένων δεν περιέχει ολοκληρωμένες παρατηρήσεις. Η ανάλυση δεν θα διεξαχθεί.

en: Analysis N
el: Ανάλυση του N

en: KMO and Bartlett's Test
el: Τεστ KMO και Bartlett

en: Kaiser-Meyer-Olkin Measure of Sampling Adequacy
el: Kaiser-Meyer-Olkin Μέτρηση Επάρκειας Δείγματος

en: Bartlett's Test of Sphericity
el: Τεστ Σφαιρικότητας Bartlett

en: Approx. Chi-Square
el: Προσεγγ. Χ-Τετράγωνο

en: The %s criteria result in zero factors extracted. Therefore no analysis will be performed.
el: Το κριτήριο %s έχει σαν αποτέλεσμα μηδέν Παράγοντες να εξαχθούν. Για αυτό το λόγο, η ανάλυση δεν θα διεξαχθεί.

en: The %s criteria result in more factors than variables, which is not meaningful. No analysis will be performed.
el: Το κριτήριο %s έχει σαν αποτέλεσμα περισσότερους Παράγοντες από μεταβλητές, το οποίο δεν είναι χρήσιμο. Η ανάλυση δεν θα διεξαχθεί.

en: Component Matrix
el: Πίνακας Συνιστωσών

en: Factor Matrix
el: Παραγοντικός Πίνακας

en: Pattern Matrix
el: Πίνακας Μοτίβων

en: Structure Matrix
el: Δομικός Πίνακας

en: Rotated Component Matrix
el: Περιστρεφόμενος Πίνακας Συνιστωσών

en: Rotated Factor Matrix
el: Περιστρεφόμενος Παραγοντικός Πίνακας

en: File handle %s is already defined.  Use %s before redefining a file handle.
el: Η λαβή αρχείου %s έχει ήδη οριστεί. Χρήση της %s πριν τον επαναπροσδιορισμό της.

en: %s must be specified with %s.
el: %s πρέπει να οριστεί με %s.

en: The specified file mode requires LRECL.  Assuming %zu-character records.
el: Η δοσμένη μορφή αρχείου απαιτεί LRECL.  Υποθέτοντας %zu-χαρακτήρες εγγραφής.

en: file
el: αρχείο

en: inline file
el: στην ίδια γραμμή αρχείου

en: Handle for %s not allowed here.
el: Χειρισμός για %s δεν επιτρέπεται εδώ.

en: %s ignores %s.  Temporary transformations will be made permanent.
el: %s αγνοεί %s. Προσωρινές μετατροπές θα γίνουν μόνιμες.

en: Could not create temporary file for %s.
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου για %s.

en: Error rewinding %s file: %s.
el: Σφάλμα αναδίπλωσης %s αρχείου: %s.

en: Error creating %s source file.
el: Σφάλμα δημιουργίας %s αρχικού αρχείου.

en: Error reading %s file: %s.
el: Σφάλμα ανάγνωσης %s αρχείου: %s.

en: Unexpected end of file reading %s file.
el: Μη αναμενόμενο τέλος ανάγνωσης αρχείου του %s αρχείου.

en: Error seeking %s source file: %s.
el: Σφάλμα αναζήτησης %s αρχικού αρχείου: %s.

en: Error writing %s source file: %s.
el: Σφάλμα εγγραφής %s αρχικού αρχείου: %s.

en: Error rewinding %s source file: %s.
el: Σφάλμα αναδίπλωσης %s αρχικού αρχείου: %s.

en: Error reading %s temporary file: %s.
el: Σφάλμα ανάγνωσης %s προσωρινού αρχείου: %s.

en: Unexpected end of file reading %s temporary file.
el: Μη αναμενόμενο τέλος ανάγνωσης αρχείου του %s προσωρινού αρχείου.

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Valid Percent
el: Έγκυρα Ποσοστά

en: Cumulative Percent
el: Συσσωρευτικά Ποσοστά

en: Omitting pie chart for %s, which has only %d unique values.
el: Απαλειφή του γράφηματος πίτας για %s, το οποίο έχει μόνο %d μοναδικές τιμές.

en: Omitting pie chart for %s, which has over 50 unique values.
el: Απαλειφή του γράφηματος πίτας για %s, το οποίο έχει πάνω από 50 μοναδικές τιμές.

en: Ranks
el: Κατατάξεις

en: Mean Rank
el: ΜΟ Κατάταξης

en: Chi-Square
el: Χ-Τετράγωνο

en: error reading file `%s'
el: σφάλμα ανάγνωσης αρχείου `%s'

en: Ignoring obsolete IMPORTCASES subcommand.  (N OF CASES or SAMPLE may be used to substitute.)
el: Αγνόηση της απαρχαιωμένης IMPORTCASES υποεντολής.  (N OF CASES ή SAMPLE ίσως μπορεί να γίνει χρήση τους σαν αντικατάσταση.)

en: In compatible syntax mode, the QUALIFIER string must contain exactly one character.
el: Σε συμβατή λειτουργία σύνταξης, η συμβολοσειρά QUALIFIER πρέπει να περιέχει ακριβώς έναν χαρακτήρα.

en: %s: Data file dictionary has no variables.
el: %s: Ο κατάλογος του αρχείου δεδομένων δεν έχει μεταβλητές.

en: Tests of Between-Subjects Effects
el: Τεστ για Μεταξύ - Συμμετεχόντων Επιδράσεις

en: Type I Sum Of Squares
el: Τύπος Ι Αθρ. Τετραγώνων

en: Type II Sum Of Squares
el: Τύπος ΙΙ Αθρ. Τετραγώνων

en: Type III Sum Of Squares
el: Τύπος ΙΙΙ Αθρ. Τετραγώνων

en: Mean Square
el: ΜΟ Τετραγώνου

en: Corrected Model
el: Διορθωμένο Μοντέλο

en: Model
el: Μοντέλο

en: Intercept
el: Σταθερά

en: Error
el: Σφάλμα

en: Corrected Total
el: Διορθωμένο Σύνολο

en: Percentage
el: Ποσοστά

en: Cumulative Count
el: Συσσωρευτική Μέτρηση

en: Maximum number of scatterplot categories reached. Your BY variable has too many distinct values. The coloring of the plot will not be correct.
el: Ο Μέγιστος αριθμός κατηγοριών για Διάγραμμα Διασποράς γέμισε. Η BY μεταβλητή έχει πάρα πολλές διακριτές τιμές. Ο χρωματισμός του γραφήματος δεν θα αποδοθεί σωστά.

en: %s of %s
el: %s από %s

en: Only one chart type is allowed.
el: Μόνο ένα γράφημα επιτρέπεται.

en: Only one variable is allowed.
el: Μόνο μία μεταβλητή επιτρέπεται.

en: %s: Command exited with status %d.
el: %s: Η εντολή διακόπηκε με κατάσταση %d.

en: Failed to create temporary file (%s).
el: Αποτυχία δημιουργίας πρόχειρου αρχείου (%s).

en: /dev/null: Failed to open (%s).
el: /dev/null: Αποτυχία ανοίγματος (%s).

en: Couldn't fork: %s.
el: Δεν μπορεί να εκτελέσει: %s.

en: While running "%s", waiting for child process failed (%s).
el: Ενώ εκτελείτε το "%s", η αναμονή για την υποδιαδικασία απέτυχε (%s).

en: Command "%s" timed out.
el: Η εντολή "%s" έληξε.

en: Command "%s" terminated by signal %d.
el: Η εντολή "%s" τερματίστηκε από σήμα %d.

en: Command or shell not found
el: Η εντολή ή το περιβάλλον δεν βρέθηκαν

en: Could not invoke command or shell
el: Αδυναμία να επικαλεστεί η εντολή ή το περιβάλλον

en: Command "%s" exited with status %d (%s).
el: Η εντολή "%s" τερματίστηκε με κατάσταση %d (%s).

en: Command "%s" exited with status %d.
el: Η εντολή "%s" τερματίστηκε με κατάσταση %d.

en: Command "%s" output could not be read (%s).
el: Το εξερχόμενο αποτέλεσμα της εντολής "%s" δεν μπορεί να διαβαστεί (%s).

en: Time limit not supported on this platform.
el: Χρονικά όρια δεν υποστηρίζονται σε αυτήν την πλατφόρμα.

en: Can't find `%s' in include file search path.
el: Δεν μπορεί να βρεθεί το `%s' στην δοσμένη διεύθυνση αναζήτησης αρχείου.

en: Unexpected end-of-file within %s.
el: Μη αναμενόμενο τέλος-αρχείου στο %s.

en: Input program did not create any variables.
el: Το εισερχόμενο πρόγραμμα δεν δημιούργησε καμία  μεταβλητή.

en: REREAD: Column numbers must be positive finite numbers.  Column set to 1.
el: REREAD: Οι αριθμοί στηλών πρέπει να είναι θετικοί πεπερασμένοι αριθμοί. Ο αρ. στήλης τέθηκε ως 1.

en: Jonckheere-Terpstra Test
el: Jonckheere-Terpstra Τεστ

en: Number of levels in %s
el: Αριθμός επιπέδων στο %s

en: Observed J-T Statistic
el: Παρατηρούμενο J-T

en: Mean J-T Statistic
el: Μέσος όρος J-T

en: Std. Deviation of J-T Statistic
el: Τυπική Απόκλιση J-T

en: Std. J-T Statistic
el: Σταθμισμένο J-T

en: Asymp. Sig. (2-tailed)
el: Ασυμπτ. Στ.Σημ. (2-κατ/νσης)

en: One-Sample Kolmogorov-Smirnov Test
el: Τεστ Kolmogorov-Smirnov για 1-δείγμα

en: Uniform Parameters
el: Παράμετροι για Ομοιόμορφη

en: Normal Parameters
el: Παράμετροι για Κανονικότητα

en: Poisson Parameters
el: Παράμετροι για Poisson

en: Exponential Parameters
el: Παράμετροι για Εκθετική

en: Most Extreme Differences
el: Οι πιο Ακραίες Διαφορές

en: Absolute
el: Απόλυτο

en: Positive
el: Θετικό

en: Negative
el: Αρνητικό

en: All predicted values are either 1 or 0
el: Όλες οι τιμές πρόβλεψης είναι είτε 1 ή 0

en: Dependent variable's values are not dichotomous.
el: Οι τιμές της εξαρτημένης μεταβλητής δεν είναι διχοτομημένες.

en: Category %s does not have at least two distinct values. Logistic regression will not be run.
el: Η Κατηγορία %s δεν έχει τουλάχιστον δύο διακριτές τιμές.Η Λογαριθμική Παλινδρόμηση δεν θα διεξαχθεί.

en: Estimation terminated at iteration number %d because parameter estimates changed by less than %g
el: Η Εκτίμηση σταμάτησε στην επ'αριθμό Επανάληψη %d επειδή οι εκτιμήσεις παραμέτρων άλλαξαν λιγότερο από %g

en: Estimation terminated at iteration number %d because Log Likelihood decreased by less than %g%%
el: Η Εκτίμηση σταμάτησε στην επ'αριθμό iteration %d επειδή οι Λογαριθμηκές Πιθανότητες ελλατώθηκαν λιγότερο από %g%%

en: Estimation terminated at iteration number %d because maximum iterations has been reached
el: Η Εκτίμηση σταμάτησε στην επ'αριθμό διαδοχή %d επειδή ο μέγιστος αριθμός διαδοχών γέμισε

en: Dependent Variable Encoding
el: Κωδικοποίηση της Εξαρτημένης Μεταβλητής

en: Mapping
el: Χαρτογράφηση

en: Internal Value
el: Εσωτερική Τιμή

en: Original Value
el: Αρχική Τιμή

en: Variables in the Equation
el: Μεταβλητές στην Εξίσωση

en: S.E.
el: Τ.Σ.

en: Exp(B)
el: Εκθ(Β)

en: %d%% CI for Exp(B)
el: %d%% ΔΕ για Εκθ(B)

en: Step 1
el: Βήμα 1

en: Constant
el: Σταθερά

en: Model Summary
el: Σύνοψη Μοντέλου

en: -2 Log likelihood
el: -2 Λογ. πιθανότητα

en: Cox & Snell R Square
el: Cox & Snell R Τετράγωνο

en: Nagelkerke R Square
el: Nagelkerke R Τετράγωνο

en: Step
el: Βήμα

en: Unweighted Cases
el: Αστάθμητες Υποθέσεις

en: Included in Analysis
el: Συμπεριλήφθηκε στην Ανάλυση

en: Missing Cases
el: Ελλειπούσες Υποθέσεις

en: Categorical Variables' Codings
el: Κωδικοποιήσεις Κατηγορικων Μεταβλητών

en: Codings
el: Κωδικοποιήσεις

en: Parameter coding
el: Κωδικοποίηση παραμέτρων

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Classification Table
el: Πίνακας Ταξινόμησης

en: Predicted
el: Προβλέφθηκε

en: Percentage Correct
el: Ποσοστό Σωστό

en: Observed
el: Παρατηρήθηκε

en: Overall Percentage
el: Συνολικό Ποσοστό

en: Only one index clause may be specified.
el: Μόνό μία ρήτρα καταχωρητή μπορεί να οριστεί.

en: Sum of Ranks
el: Άθροισμα των Κατατάταξεων

en: Matrix dataset lacks a variable called %s.
el: Στην ενεργή βάση δεδομένων λείπει η BY μεταβλητή %s.

en: Matrix dataset variable %s should be of string type.
el: Η μεταβλητή δεδομένων στον πίνακα %s πρέπει να είναι τύπου συμβολοσειρά.

en: Attribute
el: Ιδιότητες

en: Split Values
el: Διαχωρισμός Τιμών

en: The McNemar test is appropriate only for dichotomous variables
el: Το τεστ McNemar είναι κατάλληλο μόνο για διχοτομημένες μεταβλητές

en: Point Probability
el: Πιθανότητα Σημείου

en: Pairs
el: Ζεύγη

en: Group Median
el: Διάμεσος Ομάδας

en: First
el: Αρχικό

en: Last
el: Τελευταίο

en: Percent N
el: Ποσοστιαίο N

en: Percent Sum
el: Ποσοστιαίο Σύνολο

en: Harmonic Mean
el: Αρμονικός Μέσος

en: Geom. Mean
el: Γεωμ. Μέσος

en: Included
el: Περιλήφθηκε

en: Excluded
el: Αποκλείστηκε

en: Report
el: Αναφορά

en: The table "%s" has no non-empty control variables.  No result for this table will be displayed.
el: Ο πίνακας "%s"  δεν έχει μη κενές μεταβλητές ελέγχου. Δεν θα εμφανιστεί αποτέλεσμα για αυτόν τον πίνακα.

en: > Median
el: > Διάμεσος

en: ≤ Median
el: ≤ Διάμεσος

en: Too many numeric missing values.  At most three individual values or one value and one range are allowed.
el: Πολλές αριθμητικές Ελλειπούσες τιμές. Το μέγιστο, τρεις ατομικές τιμές, ή μία τιμή, ή ένα εύρος τιμών επιτρέπεται.

en: Truncating missing value to maximum acceptable length (%d bytes).
el: Περικοπή ελλειπούσες τιμές ως το μέγιστο αποδεκτό μήκος (%d διφύα).

en: Too many string missing values.  At most three individual values are allowed.
el: Πολλές συμβολοσειρές είναι ελλειπούσες τιμές. Το πολύ τρεις ατομικές τιμές επιτρέπονται.

en: Numeric VALUE must be an integer.
el: Η Αριθμητική τιμή της VALUE πρέπει να είναι ακέραιος.

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies LABELSOURCE=VARLABEL but not CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES.  Ignoring LABELSOURCE.
el: MDGROUP υποεντολή για την ομάδα %s ορίζει LABELSOURCE=VARLABEL αλλά όχι το CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES.  Αγνόηση της LABELSOURCE.

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies both LABEL and LABELSOURCE, but only one of these subcommands may be used at a time.  Ignoring LABELSOURCE.
el: MDGROUP  υποεντολή για την ομάδα %s ορίζει και τις δύο, τη LABEL και τη LABELSOURCE, αλλά μόνο μία από αυτές μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οποιαδήποτε στιγμή.  Αγνόηση της LABELSOURCE.

en: Variables %s and %s specified as part of multiple dichotomy group %s have the same variable label.  Categories represented by these variables will not be distinguishable in output.
el: Οι μεταβλητές %s και %s που ορίστηκαν σαν μέρος πολλαπλής διχοτόμησης ομάδας %s που έχουν την ίδια ετικέτα μεταβλητής. Οι κατηγορίες που αναπαρίστανται από αυτές τις μεταβλητές δεν θα είναι διακριτές στην οθόνη εξαγωγής.

en: Variable %s specified as part of multiple dichotomy group %s (which has CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) has no value label for its counted value.  This category will not be distinguishable in output.
el: Η μεταβλητή %s που ορίστηκε σαν μέρος πολλαπλής διχοτόμησης ομάδας %s (η οποία έχει CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) δεν έχει ετικέτα τιμής για τις μετρήσιμες τιμές της. Αυτή η κατηγορία δεν θα είναι διακριτή στην οθόνη εξαγωγής.

en: Variables %s and %s specified as part of multiple dichotomy group %s (which has CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) have the same value label for the group's counted value.  These categories will not be distinguishable in output.
el: Οι μεταβλητές %s και %s που ορίστηκαν σαν μέρος πολλαπλής διχοτόμησης ομάδας %s (η οποία έχει την CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) έχει την ίδια ετικέτα τιμής για τις μετρήσιμες τιμές αυτής της ομάδας. Αυτές οι κατηγορίες δεν θα είναι διακριτές στην οθόνη εξαγωγής.

en: Variables specified on MCGROUP should have the same categories, but %s and %s (and possibly others) in multiple category group %s have different value labels for value %s.
el: Οι μεταβλητές που ορίστηκαν στην MCGROUP θα πρέπει να έχουν τις ίδιες κατηγορίες, αλλά η %s και η %s (και ίσως και άλλες) στην ομάδα πολλαπλής κατηγορίας %s έχουν διαφορετικές τιμές ετικέτας για την τιμή %s.

en: No multiple response set named %s.
el: Δεν ορίστηκε όνομα για το σετ πολλαπλών απαντήσεων %s.

en: The active dataset dictionary does not contain any multiple response sets.
el: Η ενεργή λίστα δεδομένων δεν περιέχει κανένα σετ πολλαπλών απαντήσεων.

en: Label
el: Ετικέτα

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Counted Value
el: Μετρημένη Τιμή

en: Member Variables
el: Μεταβλητές Μέλη

en: Name
el: Όνομα

en: Dichotomies
el: Διχοτομίες

en: %d expected values were given, but the specified range (%d-%d) requires exactly %d values.
el: %d αναμενόμενες τιμές δόθηκαν, αλλά το δοσμένο εύρος (%d-%d) απαιτεί επακριβώς %d τιμές.

en: Format type %s may not be used with a numeric variable.
el: Ο μορφότυπος %s δεν μπορεί να γίνει χρήση του με μάι αριθμητική μεταβλητή.

en: There is already a variable named %s.
el: Υπάρχει ήδη μια μεταβλητή που ονομάζεται %s.

en: Dependent variable %s has no non-missing values.  No analysis for this variable will be done.
el: Η Εξαρτημένη μεταβλητή %s δεν έχει ελλειπούσες τιμές. Δεν θα γίνει ανάλυση για τη μεταβλητή αυτή.

en: In contrast list %zu, the number of coefficients (%zu) does not equal the number of groups (%d). This contrast list will be ignored.
el: Στη λίστα Συγκρίσεων %zu, ο αριθμός των συντελεστών (%zu) δεν ισούται τον αριθμό των ομάδων (%d). Αυτή η λίστα Συγκρίσεων θα αγνοηθεί.

en: Coefficients for contrast %zu do not total zero
el: Οι Συντελεστές της Σύγκρισης %zu δεν έχουν άθροισμα μηδέν

en: Sum of Squares
el: Άθρ. Τετραγώνων

en: Type
el: Τύπος

en: Between Groups
el: Μεταξύ Ομάδων

en: Within Groups
el: Εντός Ομάδων

en: Dependent Variable
el: Εξαρτημένη Μεταβλητή

en: Test of Homogeneity of Variances
el: Τεστ Ομοιογένειας Διακύμανσης

en: Levene Statistic
el: Στατιστικό Levene

en: df1
el: βθ.ελ.1

en: df2
el: βθ.ελ.2

en: Contrast Coefficients
el: Συντελεστές Σύγκρισης

en: Contrast
el: Σύγκριση

en: Contrast Tests
el: Τεστ Συγκρίσεων

en: Value of Contrast
el: Τιμή Σύγκρισης

en: Assumption
el: Προϋπόθεση

en: Assume equal variances
el: Υπόθεση Ίσων Διακυμάνσεων

en: Does not assume equal variances
el: Δεν προϋποθέτει ίσες διακυμάνσεις

en: Multiple Comparisons (%s)
el: Πολλαπλές Συγκρίσεις (%s)

en: Mean Difference (I - J)
el: Διαφορές Μέσου (I - J)

en: %g%% Confidence Interval
el: %g%% Διάστημα Εμπιστοσύνης

en: (J) Family
el: (J) Οικογένεια

en: Test
el: Τεστ

en: Unknown cell class %s.
el: Άγνωστη εντολή κλάσης κελιού %s.

en: Number of variables specified (%zu) differs from number of variable formats (%zu).
el: Ο αριθμός μεταβλητών που ορίστηκε (%zu) διαφέρει από τον αριθμό μορφοποίησης μεταβλητών (%zu).

en: SPSS-like or Fortran-like format specification expected after variable names.
el: SPSS ή Fortran μορφότυπος αναμένεται έπειτα από το όνομα μεταβλητών.

en: The %d columns %d-%d can't be evenly divided into %zu fields.
el: Οι %d στήλες %d-%d δεν μπορούν να διαιρεθούν ζυγά σε %zu πεδία.

en: Column positions for fields must be positive.
el: Οι θέσεις στηλών για πεδία πρέπει να είναι θετικά.

en: Column positions for fields must not be negative.
el: Οι θέσεις στηλών για πεδία δεν πρέπει να είναι αρνητικά.

en: The ending column for a field must be greater than the starting column.
el: Η τελευταία στήλη για ένα πεδίο πρέπει να είναι μεγαλύτερο από την πρώτη στήλη.

en: The expression on %s evaluated to the system-missing value.
el: Η έκφραση στο %s εκτιμήθηκε σαν τιμή Ελλειπούσα-Συστήματος.

en: The expression on %s evaluated to %g.
el: Η έκφραση στην %s εκτιμήθηκε σαν %g.

en: %s is required when binary formats are specified.
el: %s απαιτείται όταν Δυαδικές μορφές ορίζονται.

en: Output calls for %d records but %zu specified on RECORDS subcommand.
el: Η εξαγωγή αναζητά %d εγγραφές αλλά %zu ορίστηκαν στην υποεντολή RECORDS.

en: Print Summary
el: Εκτυπωμένη Σύνοψη

en: N of Records
el: Ν Εγγραφές

en: Initial Cluster Centers
el: Αρχική Κεντροποίηση Συστάδων

en: Final Cluster Centers
el: Τελική Κεντροποίηση Συστάδων

en: Cluster
el: Συστάδα

en: Cluster Membership
el: Συμμετοχή Συστάδων

en: Number of Cases in each Cluster
el: Αριθμός Υποθέσεων σε κάθε Συστάδα

en: Clusters
el: Συστάδες

en: A variable called `%s' already exists.
el: Μία μεταβλητή ονομαζόμενη %s υπάρχει ήδη.

en: Cannot generate variable name for ranking %s with %s.  All candidates in use.
el: Δεν μπορεί να δημιουργηθεί όνομα μεταβλητής για τη κατάταξη της %s με την %s.  Όλοι οι συνδυασμοί σε χρήση.

en: Too many variables in %s clause.
el: Πάρα πολλές μεταβλητές στην πρόταση %s.

en: Variable %s already exists.
el: Η μεταβλητή %s υπάρχει ήδη.

en: Duplicate variable name %s.
el: Διπλότυπο όνομα μεταβλητής %s.

en: %s of %s by %s
el: %s της %s από %s

en: Variables Created by RANK
el: Μεταβλητές Δημιουργήθηκαν από την RANK

en: New Variable
el: Νέα Μεταβλητή

en: Function
el: Συνάρτηση

en: Fraction
el: Κλάσμα

en: Grouping Variables
el: Ομαδοποίηση Μεταβλητών

en: Existing Variable
el: Υπάρχουσα Μεταβλητή

en: %s is not allowed with string variables.
el: %s δεν επιτρέπεται με μεταβλητές συμβολοσειράς.

en: VARIABLES may not appear after %s
el: VARIABLES μπορεί να μην εμφανίζονται μετά από %s

en: REGRESSION with SAVE ignores TEMPORARY.  Temporary transformations will be made permanent.
el: REGRESSION με SAVE αγνοεί την TEMPORARY.  Προσωρινές μετατροπές θα γίνουν μόνιμες.

en: REGRESSION with SAVE ignores FILTER.  All cases will be processed.
el: REGRESSION με SAVE αγνοεί την FILTER.  Όλες οι υποθέσεις θα επεξεργαστούν.

en: The dependent variable is equal to the independent variable. The least squares line is therefore Y=X. Standard errors and related statistics may be meaningless.
el: Η εξαρτημένη μεταβλητή είναι ίση με την ανεξάρτητη μεταβλητή. Για αυτό η γραμμή περιγραφής από τα Ελάχιστα Τετράγόνα είναι Y=X. Τα Τυπικά Σφάλματα και τα σχετικά στατιστικά είναι άχρηστα.

en: No valid data found. This command was skipped.
el: Μη έγκυρα δεδομένα βρέθηκαν. Αυτή η εντολή δεν εκτελέστηκε.

en: Model Summary (%s)
el: Σύνοψη Μοντέλου (%s)

en: R Square
el: R Τετράγωνο

en: Adjusted R Square
el: Προσ. R Τετράγωνο

en: Std. Error of the Estimate
el: Τυπικό Σφάλμα Εκτίμησης

en: Coefficients (%s)
el: Συντελεστές (%s)

en: Unstandardized Coefficients
el: Αστάθμιτοι Συντελεστές

en: Standardized Coefficients
el: Σταθμισμένοι Συντελεστές

en: Beta
el: β

en: %g%% Confidence Interval for B
el: %g%% Διάστημα Εμπιστοσύνης β

en: Collinearity Statistics
el: Στατιστικά Συγγραμικότητας

en: (Constant)
el: (Σταθερά)

en: Coefficient Correlations (%s)
el: Συντελεστής Συσχετίσεων (%s)

en: Models
el: Μοντέλα

en: Covariances
el: Συνδιακυμάνσεις

en: Reliability on a single variable is not useful.
el: Η Αξιοπιστία για μία μόνο Μεταβλητή δεν είναι χρήσιμη.

en: The STATISTICS subcommand is not yet implemented.  No statistics will be produced.
el: Η εντολή STATISTICS δεν είναι ακόμη διαθέσιμη. Δεν θα παραχθούν στατιστικά αποτελέσματα.

en: Scale: %s
el: Κλίμακα: %s

en: Item-Total Statistics
el: Συνολικά Στατιστικά Πρότασης

en: Scale Mean if Item Deleted
el: ΜΟ κλίμακας αν η Πρόταση αφαιρεθεί

en: Scale Variance if Item Deleted
el: Διακύμανση Κλίμακας αν η Πρόταση αφαιρεθεί

en: Corrected Item-Total Correlation
el: Διορθομένη Συνολική Συσχέτιση Πρότασης

en: Cronbach's Alpha if Item Deleted
el: Cronbach's Alpha αν η Πρόταση αφαιρεθεί

en: Reliability Statistics
el: Στατιστικά Αξιοπιστίας

en: N of Items
el: N Προτάσεων

en: Part 1
el: Μέρος 1

en: Part 2
el: Μέρος 2

en: Total N of Items
el: Συνολικό N Προτάσεων

en: Correlation Between Forms
el: Συσχετίσεις ανάμεσα σε Φόρμες

en: Spearman-Brown Coefficient
el: Spearman-Brown Συντελεστής

en: Equal Length
el: Ίδιου Μήκους

en: Unequal Length
el: Μη ίδιου Μήκους

en: Guttman Split-Half Coefficient
el: Guttman Συντελεστής Ημίσεων

en: %s may not be used after %s.  Temporary transformations will be made permanent.
el: %s δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά το %s.  Πρόχειρες μετατροπές θα γίνουν μόνιμες.

en: Differing number of variables in old name list (%zu) and in new name list (%zu).
el: Διαφορετικός αριθμο μεταβλητω στη παλιά ονοματική λίστα (%zu) και στη νέα ονοματική λίστα (%zu).

en: Renaming would duplicate variable name %s.
el: Η μετονομασία θα δημιουργήσει διπλότυπο της ονομασίας μεταβλητής %s.

en: Dummy variable name `%s' hides dictionary variable `%s'.
el: Το όνομα της ψευδομεταβλητής `%s' αποκρύπτει τη μεταβλητή λίστας `%s'.

en: Dummy variable name `%s' is given twice.
el: Το όνομα της ψευδομεταβλητής `%s' δίδεται δύο φορές.

en: Ranges may only have integer bounds.
el: Τα εύρη μπορεί να έχουν μόνο ακέραια όρια.

en: %ld TO %ld is an invalid range.
el: %ld TO %ld είναι ένα μη έγκυρο εύρος.

en: No matching %s.
el: Μη ταίριασμα %s.

en: Area Under the Curve
el: Περιοχή κάτω από τη Καμπύλη

en: Area
el: Περιοχή

en: Asymptotic Sig.
el: Ασυμπτ. Στ.Σημ.

en: Asymp. %g%% Confidence Interval
el: Ασυμπτ. %g%% Διάστημα Εμπιστοσύνης

en: Variable under test
el: Μεταβλητή υπό ανάλυση

en: Case Summary
el: Σύνοψη Υποθέσεων

en: Unweighted
el: Αστάθμητα

en: Weighted
el: Σταθμησμένα

en: Coordinates of the Curve
el: Συντεταγμένες της Καμπύλης

en: Positive if greater than or equal to
el: Θετικό αν μεγαλύτερο από ή ίσο με

en: Sensitivity
el: Ευαισθησία

en: 1 - Specificity
el: 1 -  Ειδικότητα

en: Coordinates
el: Συντεταγμένες

en: Test variable
el: Μεταβλητή για Ανάλυση

en: Multiple modes exist for variable `%s'.  Using %.*g as the threshold value.
el: Πολλαπλές Επικρατούσες τιμές για τη μεταβλητή `%s'. Χρήση του %.*g σαν Κατώφλι τιμής.

en: Runs Test
el: Τεστ Ροών

en: Test Value
el: Τιμή Τεστ

en: Test Value (mode)
el: Τιμή Τεστ (Επικρατούσα)

en: Test Value (mean)
el: Τιμή Τεστ (Μ.Ο.)

en: Test Value (median)
el: Τιμή Τεστ (Διάμεσος)

en: Cases < Test Value
el: Υποθέσεις < Τιμή Τεστ

en: Cases ≥ Test Value
el: Υποθέσεις ≥ Τιμή Τεστ

en: Total Cases
el: Συνολικές Υποθέσεις

en: Number of Runs
el: Αριθμός Ροών

en: The %s string must contain exactly one character.
el: Η συμβολοσειρά %s πρέπει να περιέχει ακριβώς έναν χαρακτήρα.

en: Output file `%s' exists but %s was not specified.
el: Το εξαγώμενο αρχείο `%s' υπάρχει αλλά %s δεν ορίστηκε.

en: The OUTFILE or METADATA subcommand is required.
el: Το OUTFILE ή METADATA εντολή απαιτείτε.

en: The filter variable must be numeric.
el: Η μεταβλητή φίλτρου πρέπει να είναι αριθμητική.

en: The filter variable may not be scratch.
el: Η μεταβλητή φίλτρου δεν μπορεί να είναι πρόχειρη μεταβλητή.

en: ISL (32-bit IEEE 754 single, little-endian)
el: ISL (32-bit IEEE 754 μονό, lΜικρή-Τελότητ)

en: ISB (32-bit IEEE 754 single, big-endian)
el: ISB (32-bit IEEE 754 μονό, Μεγάλη-Τελότητα)

en: IDL (64-bit IEEE 754 double, little-endian)
el: IDL (64-bit IEEE 754 διπλός, Μικρή-Τελότητα)

en: IDB (64-bit IEEE 754 double, big-endian)
el: IDB (64-bit IEEE 754 διπλός, Μεγάλη-Τελότητα)

en: VF (32-bit VAX F, VAX-endian)
el: VF (32-bit VAX F, VAX-Τελότητα)

en: VD (64-bit VAX D, VAX-endian)
el: VD (64-bit VAX D, VAX-Τελότητα)

en: VG (64-bit VAX G, VAX-endian)
el: VG (64-bit VAX G, VAX-Τελότητα)

en: ZS (32-bit IBM Z hexadecimal short, big-endian)
el: ZS (32-bit IBM Z δεκαεξαδικό ελάχιστο, Μεγάλη Τελότητα (Endian))

en: ZL (64-bit IBM Z hexadecimal long, big-endian)
el: ZL (64-bit IBM Z δεκαεξαδικό εκτενές, Μεγάλη Τελότητα (Endian))

en: %s requires numeric output format as an argument.  Specified format %s is of type string.
el: %s απαιτεί μορφότυπο αριθμητικής εξαγωγής σαν όρισμα. Ο δοθέντας μορφότυπος %s είναι τύπου συμβολοσειράς.

en: %s is not a recognized encoding or locale name
el: %s δεν είναι μία αναγνωρισμένη κωδικοποίηση

en: Too many %s commands without a %s: at most %d levels of saved settings are allowed.
el: Πολλές εντολές %s χωρίς %s: Μέγιστα %d επίπεδα αποθήκευσης επιλογών επιτρέπονται.

en: %s without matching %s.
el: %s χωρίς ταίριασμα %s.

en: Differences
el: Διαφορές

en: Negative Differences
el: Αρνητικές Διαφορές

en: Positive Differences
el: Θετικές Διαφορές

en: Ties
el: Δέσμοι

en: Variable %s specified twice in sort criteria.
el: Η μεταβλητή %s ορίστηκε δύο φορές στα Ταξινομικά Κριτήρια.

en: File Information
el: Πληροφορίες Αρχείου

en: File
el: Αρχείο

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Integer Format
el: Μορφοποίηση ακεραίου

en: Big Endian
el: Μεγάλη Τελότητα, Endian

en: Little Endian
el: Μικρή Τελότητα, Endian

en: Real Format
el: Πραγματική μορφοποίηση

en: IBM 390 Hex Long.
el: IBM 390 δεκαεδικό μήκος.

en: Not weighted
el: Μη στάθμιση

en: Compression
el: Συμπίεση

en: Documents
el: Έγγραφα

en: (none)
el: (Τίποτα)

en: No variables to display.
el: Μεταβλητές δεν υπάρχουν για να εμφανιστούν.

en: (empty)
el: (κενό)

en: Position
el: Θέση

en: Measurement Level
el: Επίπεδο μέτρησης

en: Role
el: Ρόλος

en: Width
el: Εύρος

en: Alignment
el: Ευθυγράμμιση

en: Print Format
el: Μορφοποίηση Εκτύπωσης

en: Write Format
el: Διαμορφωποίηση Εγγραφής

en: Variable Value
el: Τιμή Μεταβλητής

en: User-missing value
el: Ελλειπούσα-Χρήστη τιμή

en: Variable and Dataset Attributes
el: Ιδιότητες Μεταβλητής κ Δεδομένων

en: Variable and Name
el: Μεταβλητή κ Όνομα

en: (dataset)
el: (βάση δεδομένων)

en: No vectors defined.
el: Δεν ορίστηκε διάνυσμα.

en: Vectors
el: Διανύσματα

en: Vector and Position
el: Διάνυσμα και θέση

en: No valid encodings found.
el: Μη έγκυρες κωδικοποιήσεις βρέθηκαν.

en: Usable encodings for %s.
el: Εύχρηστες κωδικοποιήσεις για %s.

en: Encodings that can successfully read %s (by specifying the encoding name on the GET command's ENCODING subcommand).  Encodings that yield identical text are listed together.
el: Οι κωδικοποιήσεις που μπορούν να διαβάσουν επιτυχώς %s (με τον ορισμό του ονόματος της κωδικοποίησης στην υποεντολή ENCODING της GET). Κωδικοποιήσεις που έχουν σαν αποτέλεσμα ίδιο κείμενο αναφέρονται μαζί.

en: Encodings
el: Κωδικοποιήσεις

en: %s Encoded Text Strings
el: %s Κωδικοποιημένο κείμενο συμβολοσειράς

en: Text strings in the file dictionary that the previously listed encodings interpret differently, along with the interpretations.
el: Κειμενό-Συμβολοσειρές στη λίστα που οι προηγούμενες κωδικοποιήσεις μετέφρασαν διαφορετικά, όπως και τις ερμηνείες αυτών.

en: Text
el: Κείμενο

en: Purpose
el: Σκοπός

en: Group Statistics
el: Στατιστικά Ομάδας

en: Group
el: Ομάδα

en: Independent Samples Test
el: Τεστ Ανεξαρτήτων Δειγμάτων

en: Levene's Test for Equality of Variances
el: Τεστ Levene για Ισότητα Διακυμάνσεων

en: T-Test for Equality of Means
el: T-test για Ισότητα Μέσων

en: Mean Difference
el: Διαφορές Μέσου

en: Std. Error Difference
el: Τυπικό Σφάλμα Διαφορών

en: 95% Confidence Interval of the Difference
el: 95% Διάστημα Εμπιστοσύνης Διαφοράς

en: Assumptions
el: Προϋποθέσεις

en: Equal variances assumed
el: Υπόθεση Ίσων Διακυμάνσεων

en: Equal variances not assumed
el: Υπ. Μη Ισων Διακυμάνσεων

en: One-Sample Test
el: Μονο-Δειγματικό Τεστ

en: Test Value = %.*g
el: Τιμή Τεστ  = %.*g

en: %g%% Confidence Interval of the Difference
el: %g%% Διάστημα Εμπιστοσύνης για Διαφορά

en: One-Sample Statistics
el: Στατιστικά Μονο-Δειγματικού τεστ

en: Paired Sample Statistics
el: Στατιστικά Εξαρτημένων Δειγμάτων

en: Pair %zu
el: Ζεύγος %zu

en: Paired Samples Correlations
el: Συσχετίσεις Εξαρτημένων Δειγμάτων

en: Paired Samples Test
el: Τεστ Εξαρτημένων Δειγμάτων

en: Paired Differences
el: Διαφορές Ζεύγων

en: When applying %s to a string variable, two values must be specified.
el: Στην εφαρμογή του %s σε μία μεταβλητή συμβολοσειράς, δύο τιμές πρέπει να ορίζονται.

en: %s subcommand may not be used with %s.
el: Η %s υποεντολή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με την %s.

en: Exactly one of TESTVAL, GROUPS and PAIRS subcommands must be specified.
el: Μόνο μία από τις TESTVAL, GROUPS και PAIRS υποεντολές πρέπει να οριστεί.

en: This command may only appear once between procedures and procedure-like commands.
el: Αυτή η εντολή μπορεί να εμφανίζεται μόνο μία φορά μεταξύ διαδικασιών και παρόμοιων εντολών.

en:    (Entered %s)
el:    (Εισήχθη σαν %s)

en: Requested renaming duplicates variable name %s.
el: Απαιτείται η μετονομασία δυπλότυπων ονομάτων μεταβλητών %s.

en: Cannot DROP all variables from dictionary.
el: Δεν μπορεί να γίνει DROP (απόρριψη) όλων των μεταβλητών από την λίστα.

en: Truncating value label to %d bytes.
el: Περικοπή ετικέτας τιμής κατά %d διφύα.

en: A vector named %s already exists.
el: Ένα διάνυσμα ονόματι %s ήδη υπάρχει.

en: Vector name %s is given twice.
el: Το όνομα διανύσματος %s έχει δωθεί δύο φορές.

en: %s is an existing variable name.
el: %s ήδη υπάρχει σαν όνομα μεταβλητής.

en: The weighting variable must be numeric.
el: Η μεταβλητή στάθμισης πρέπει να είναι αριθμητική.

en: The weighting variable may not be scratch.
el: Η μεταβλητή στάθμισης δεν πρέπει να είναι πρόχειρη μεταβλητή.

en: Negative Ranks
el: Αρνητικές Κατατάξεις

en: Positive Ranks
el: Θετικές Κατατάξεις

en: Too many pairs to calculate exact significance
el: Πάρα πολλά ζεύγη για υπολογισμό Επακριβής Στ.Σημ

en: Unrecognized date unit `%.*s'.  Valid date units are `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', and `%s'.
el: Μη αποδεκτή μονάδα Ημερομηνίας `%.*s'. Αποδεκτές μονάδες Ημερομηνίας είναι `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', and `%s'.

en: Invalid DATESUM method.  Valid choices are `%s' and `%s'.
el: Μη έγκυρη μέθοδος DATESUM.  Έγκτυρες επιλογές είναι `%s' και `%s'.

en: Unknown system variable %s.
el: Άγνωστη μεταβλητή συστήματος %s.

en: Unknown identifier %s.
el: Άγνωστος αναγνώστης %s.

en: Type mismatch invoking %s as
el: Αναντιστοιχία τύπου προκαλεί %s σαν

en: Function invocation
el: Συνάρτηση επίκλησης

en:  does not match any known function.  Candidates are:
el:  δεν έχει αντιστοιχία με καμμία γνωστή συνάρτηση.  Επιλογές είναι:

en: No function or vector named %s.
el: Δεν υπάρχει συνάρτηση ή διάνυσμα με όνομα %s.

en: %s is a PSPP extension.
el: %s είναι μια PSPP κατάληξη.

en: %s is not available in this version of PSPP.
el: %s δεν είναι διαθέσιμη στην έκδοση αυτή του PSPP.

en: %s may not appear after %s.
el: %s μπορεί να μην εμφανιστεί έπειτα της %s.

en: failed to create temporary file
el: αποτυχία δημιουργίας πρόχειρου αρχείου

en: seeking in temporary file
el: αναζήτηση στο πρόχειρο αρχείο

en: reading temporary file
el: διάβασμα πρόχειρου αρχείου

en: unexpected end of file reading temporary file
el: ανεπιτυχή τερματισμό αρχείου ανάγνωση προσωρινού αρχείου

en: writing to temporary file
el: δημιουργία πρόχειρου αρχείου

en: Arabic
el: Αραβικά

en: Armenian
el: Αρμενικά

en: Baltic
el: Βαλτικά

en: Celtic
el: Κέλτικα

en: Central European
el: Ευρώπη: Κεντρικά

en: Chinese Simplified
el: Απλοποιημένα Κινέζικα

en: Chinese Traditional
el: Παραδοσιακά Κινέζικα

en: Croatian
el: Κροάτικα

en: Cyrillic
el: Κυριλλικά

en: Cyrillic/Russian
el: Κυριλλικά/Ρώσικα

en: Cyrillic/Ukrainian
el: Κυριλλικά/Ουκρανικά

en: Georgian
el: Γεωργιανά

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Gujarati
el: Γκουγιαράτι

en: Gurmukhi
el: Γκουρμούκι

en: Hebrew
el: Εβραϊκά

en: Hebrew Visual
el: Οπτικά Εβραϊκά

en: Hindi
el: Χίντι

en: Icelandic
el: Ισλανδικά

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: Korean
el: Κορεάτικα

en: Nordic
el: Σκανδιναβικά

en: Romanian
el: Ρουμάνικα

en: South European
el: Ευρώπη: Νότια

en: Thai
el: Ταϊλανδικά

en: Turkish
el: Τούρκικα

en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

en: Western European
el: Ευρώπη: Δυτικά

en: error
el: σφάλμα

en: warning
el: προειδοποίηση

en: note
el: σημείωση

en: Notes (%d) exceed limit (%d).  Suppressing further notes.
el: Οι σημειώσεις (%d) υπερβαίνουν το όριο (%d).  Παράληψη επιπλέον σημειώσεων.

en: Warnings (%d) exceed limit (%d).  Syntax processing will be halted.
el: Οι Προειδοποιήσεις (%d) υπερβαίνουν το όριο (%d). Η εκτέλεση της Σύνταξης θα σταματήσει.

en: Errors (%d) exceed limit (%d).  Syntax processing will be halted.
el: Τα Σφάλματα (%d) υπερβαίνει το όριο (%d). Η εκτέλεση της Σύνταξης θα σταματήσει.

en: %s: corrupt archive at 0x%llx: expected %#<PRIx32> but got %#<PRIx32>
el: %s: κατεστραμμένο αρχείο στο 0x%llx: αναμενόταν %#<PRIx32> αλλά είχε %#<PRIx32>

en: %s: open failed (%s)
el: %s: το άνοιγμα απέτυχε (%s)

en: %s: cannot find central directory
el: %s: Δεν μπορεί να βρεθεί ο κεντρικός κατάλογος

en: %s: seek failed (%s)
el: %s: η αναζήτηση απέτυχε (%s)

en: %s: unknown member "%s"
el: %s: άγνωστο μέλος `%s'

en: %s: name mismatch between central directory (%s) and local file header (%s)
el: %s: Αναντιστοιχία ονόματος μεταξύ κεντρικού καταλόγου (%s) κ τοπικής κεφαλίδας αρχείου (%s)

en: %s: cannot initialize inflator (%s)
el: %s: Δεν μπορεί να ξεκινήσει ο πληθωριστής (%s)

en: %s: error inflating "%s" (%s)
el: %s: Σφάλμα πληθωριστή "%s" (%s)

en: %s: error opening output file
el: %s: σφάλμα ανοίγματος εξαγώμενου αρχείου

en: %s: error seeking in output file
el: %s: σφάλμα αναζήτησης στο εξαγώμενο αρχείο

en: %s: write failed
el: %s: η εγγραφήεγγραφή απέτυχε

en: Not creating histogram because the data contains less than 2 distinct values
el: Μη δημιουργία ιστογραμμάτος επειδή τα δεδομένα περιέχουν λιγότερες από 2 διακριτές τιμές

en: One or more weight values are non-integer.  Fractional parts will be ignored when calculating the Shapiro-Wilk statistic.
el: Ένα ή παραπάνω τιμές βαρών είναι μη ακέραιος. Κλασματοειδή μέρη θα αγνοηθούν στους στατιστικούς υπολογισμούς Shapiro-Wilk.

en: ascii: opening output file `%s'
el: ascii: άνοιγμα εξαγώμενου αρχείου `%s'

en: %s: %s must be positive integer or `auto'
el: %s: %s πρέπει να είναι θετικός ακέραιος ή `auto'

en: ascii: page must be at least %d characters wide, but as configured is only %d characters
el: ascii: η σελίδα πρέπει να έχει πλάτος τουλάχιστον %d χαρακτήρες, αλλά όπως έχει διαμορφωθεί έχει μόνο %d χαρακτήρες

en: See %s for a chart.
el: Δες %s για γράφημα.

en: error writing output file `%s': %s
el: σφάλμα εγγραφής εξερχομένου αρχείου `%s': %s

en: `%s': bad font specification
el: `%s': Λάθος στα ορίσματα γραμαμτοσειράς

en: error opening output file `%s': %s
el: σφάλμα ανοίγματος εξερχόμενου αρχείου `%s': %s

en: Bar Chart
el: Ραβδόγραμμα

en: Normal Q-Q Plot of %s
el: Τυπικό Q-Q διάγραμμα του %s

en: Observed Value
el: Παρατηρίσημη Τιμή

en: Expected Normal
el: Αναμενόμενό Τυπικό

en: Detrended Normal Q-Q Plot of %s
el: Αποτασσικό Τυπικό Q-Q διάγραμμα του %s

en: Dev from Normal
el: Απόκλ. από Τυπική

en: HISTOGRAM
el: ΙΣΤΟΓΡΑΜΜΑ

en: ROC Curve
el: ROC Καμπύλη (ΛΑΙΔ-Κ)

en: Scatterplot %s
el: Διάγραμμα Διασποράς %s

en: Scree Plot
el: Διάγρ. Συνιστωσών

en: Eigenvalue
el: ΙδιοΤιμή

en: Spread vs. Level Plot of %s
el: Διάγραμμα Διασποράς-Επιπέδου (S-L) του %s

en: Level
el: Επίπεδο

en: Spread
el: Διασπορά

en: error opening output file `%s'
el: σφάλμα ανοίγματος εξερχόμενου αρχείου `%s'

en: %s: unknown option `%s'
el: %s: άγνωστη επιλογή `%s'

en: %s: output option missing `='
el: %s: επιλογή εξερχόμενου λείπει `='

en: %s: output option specified more than once
el: %s: η επιλογή εξερχόμενου ορίστηκε πάνω από μία φορά

en: PSPP Output
el: PSPP Εξαγωγή

en: No description
el: Μη περιγραφή

en: error writing output file `%s'
el: σφάλμα εγγραφής στο εξαγώμενο αρχείο `%s'

en: `%s' is not a valid length.
el: `%s' δεν έχει έγκυρο μήκος.

en: syntax error in paper size `%s'
el: συντακτικό λάθος-στο μέγεθος χαρτιού `%s'

en: unknown paper type `%.*s'
el: άγνωστος τύπος χαρτιού `%.*s'

en: error opening input file `%s'
el: σφάλμα ανοίγματος εισερχόμενου αρχείου `%s'

en: file `%s' does not state a paper size
el: το μέγεθος χαρτιού στο αρχείο `%s' δεν αναφέρεται

en: %s: `%s' is `%s' but a Boolean value is required
el: %s: `%s' είναι `%s' αλλά μία λογική (Boolean) τιμη'απαιτείται

en: %s: `%s' is `%s' but one of the following is required: %s
el: %s: `%s' είναι `%s' αλλά ένα από τα παρακάτω απαιτείται: %s

en: %s: `%s' is `%s' but a non-negative integer is required
el: %s: `%s' είναι `%s' αλλά ένας μη αρνητικός ακέραιος απαιτείται

en: %s: `%s' is `%s' but a positive integer is required
el: %s: `%s' είναι `%s' αλλά ένας θετικός ακέραιος απαιτείται

en: %s: `%s' is `%s' but an integer is required
el: %s: `%s' είναι `%s' αλλά ένας ακέραιος απαιτείται

en: %s: `%s' is `%s' but an integer greater than %d is required
el: %s: `%s' είναι `%s' αλλά ένας ακέραιος μεγαλύτερος από %d απαιτείται

en: %s: `%s' is `%s'  but an integer between %d and %d is required
el: %s: `%s' είναι `%s' αλλά ένας ακέραιος μεταξύ %d και %d απαιτείται

en: %s: `%s' is `%s' but a file name that contains `#' is required.
el: %s: `%s' είναι `%s' αλλά ένα όνομα αρχείου  που περιέχει `#' απαιτείται.

en: Page Break
el: Αλλαγή Σελίδας

en: Page Title
el: Τίτλος Σελίδας

en: Log
el: Λογ

en: Table lacks cell data.
el: Ο πίνακας δεν διαθέτει δεδομένα κελιού.

en: %s: create failed
el: %s: η εγγραφή απέτυχε

en: I/O error writing SPV file
el: I/O σφάλμα εγγραφής SPV αρχείου

en: %s: Failed to create XML parser
el: %s: Αποτυχία δημιουργίας XML αναλυτή

en: %s: document is not well-formed
el: %s: το έγγραφο δεν είναι καλά διαμορφωμένο

en: %s: root node is "%s" but "%s" was expected
el: %s: ο αρχικός κόμβος είναι "%s" αλλά "%s" αναμενόταν

en: Add
el: Πρόσθεση

en: Edit
el: Διόρθωση

en: Remove
el: Διαγραφή

en: OK
el: ΟΚ

en: Go To
el: Προς

en: Continue
el: Επόμενο

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Find
el: Αναζήτηση

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Help
el: Βοήθεια

en: _Insert Case
el: Ει_Σαγωγή Υπόθεσης

en: Cl_ear Cases
el: _Καθαρισμός Υποθέσεων

en: _Insert Variable
el: Εισαγωγή Μεταβλητή

en: Cl_ear Variables
el: Κα_Θαρισμός Μεταβλητών

en: Sort _Ascending
el: _Ταξινόμηση Αύξουσα

en: Sort _Descending
el: Ταξινόμηση _Φθίνουσα

en: Aggregate destination file
el: Συναθροισμός προορισμού αρχείου

en: System Files (*.sav)
el: Αρχεία Συστήματος (*.sav)

en: Compressed System Files (*.zsav)
el: Συμπιεσμένα Αρχεία Συστήματος (*.zsav)

en: Portable Files (*.por)
el: Φορητά Αρχεία (*.por)

en: New
el: Νέο

en: Old
el: Προηγούμενο

en: Column Number: %d
el: Αριθμός Στήλης: %d

en: Chisq
el: Χ-τετρ

en: Pearson chi-square, likelihood ratio, Fisher’s exact test, continuity correction, linear-by-linear association.
el: Pearson Χ τετράγωνο, αναλογία πιθανοτήτων, Fisher’s ακριβές τεστ, διόρθωση συνέχειας, γραμμική επί γραμμική σχέση.

en: CC
el: ΣΣ

en: Contingency coefficient
el: Συντελεστής Συνάφειας

en: UC
el: ΣΑ

en: Uncertainty coefficient
el: Συντελεστής Αβεβαιότητας

en: Kendall's Tau-b
el: Kendall's tau-b

en: Kendall's Tau-c
el: Kendall's tau-c

en: Risk
el: Ρίσκο

en: Relative Risk estimate
el: Σχετική Εκτίμηση Ρίσκου

en: Somer's d
el: Somers' d

en: Corr
el: Συσχ

en: Spearman correlation, Pearson's r
el: Συσχέτιση Spearman, Pearson's r

en: Frequency Count
el: Συχνότητα

en: Row
el: Σειρά

en: Row percent
el: Ποσοστά

en: Column
el: Στήλη

en: Column percent
el: Ποσοστά Στήλης

en: Total percent
el: Συνολικά Ποσοστά

en: Expected value
el: Αναμενόμενη Τιμή

en: Standardized Residual
el: Στθμ. Σφάλμα

en: Adjusted Std. Residual
el: Προσαρμοσμένο Στθμ. Σφάλμα

en: Standard error
el: Τυπικό Σφάλμα

en: Standard error of mean
el: Τυπικό σφάλμα μέσου

en: Kurtosis and standard error of kurtosis
el: Κύρτωση κ Τυπικό σφάλμα κύρτωσης

en: Skewness and standard error of skewness
el: Λοξότητα κ Τυπικό σφάλμα λοξότητας

en: _Eigenvalues over %4.2f times the mean eigenvalue
el: _Ιδιοτιμές πάνω από %4.2f φορές τη μέση ιδιοτιμή

en: Standard error of the mean
el: Τυπικό σφάλμα μέσου

en: Standard error of the skewness
el: Τυπικό σφάλμα λοξότητας

en: Standard error of the kurtosis
el: Τυπικό σφάλμα κύρτωσης

en: Contrast %d of %d
el: Συγκρίσεις %d of %d

en: O_ptions...
el: Ε_πιλογές...

en: Paired Samples T Test
el: Εξαρτημένων δειγμάτων Τ Τεστ

en: Recode into Different Variables
el: Κωδικοποίηση σε Διαφορετικές Μεταβλητές

en: Recode into Different Variables: Old and New Values
el: Επανακώδικας Μεταβλητών σε Άλλες: Παλιές και Νέες Τιμές

en: Recode into Same Variables
el: Επανακώδικας στις Ιδίες Μεταβλητές

en: Recode into Same Variables: Old and New Values
el: Επανακώδικας στις Ιδίες Μεταβλητές: Παλιές και Νέες Τιμές

en: Coeff
el: Συντελ

en: Show the regression coefficients
el: Προβολή συντελεστών παλινδρόμησης

en: Conf. Interval
el: Διάστ. Εμπ.

en: Show the confidence interval for the regression coefficients
el: Προβολή Διαστημάτων εμπιστοσύνης για τους συντελεστές παλινδρόμησης

en: Show the correlation between observed and predicted values
el: Προβολή συσχετίσεων μεταξύ παρατηρίσιμων και προβλέψιμων τιμών

en: Show the analysis of variance table
el: Προβολή πίνακα ανάλυσης διακύμανσης

en: Bcov
el: B Συνδ

en: Show the variance coefficient matrix
el: Προβολή πίνακα συντελεστών διακύμνασης

en: Show the variance inflation factor and its reciprocal
el: Δείχνει τον παράγοντα πληθωρισμού διακύμανσης και τον αμοιβαίο του

en: Approximately %3d%% of all cases.
el: Σχεδόν %3d%% όλων των υποθέσεων.

en: Exactly %3d cases from the first %3d cases.
el: Ακριβώς %3d υποθέσεις από τις πρώτες %3d υποθέσεις.

en: %d thru %d
el: %d ως %d

en: Test Type
el: Τύπος Τεστ

en: Two-Related-Samples Tests
el: Δύο-Εξαρτημένων-Δειγμάτων Τεστ

en: Do not weight cases
el: Μη στάθμιση υποθέσεων

en: Weight cases by %s
el: Στάθμιση Υποθέσεων κατά %s

en: Wrap around
el: Αναδίπλωση

en: Search backward
el: Oπισθόδρομη Αναζήτηση

en: Var
el: Μεταβλ

note: TRANSLATORS: This string must be a valid variable name.  That means: - The string must be at most 64 bytes (not characters) long. - The string may not contain whitespace. - The first character may not be '$' - The first character may not be a digit - The final character may not be '.' or '_'
en: Var%04d
el: Μετ%04d

en: Prefer variable labels
el: Προτίμηση ετικέτας μεταβλητής

en: Default sort order
el: Ορισμένη Ταξινόμιση

en: Unsorted (dictionary order)
el: Αταξινόμητα (Σειρά Λίστας)

en: Sort by name
el: Ταξινόμηση κατά όνομα

en: Sort by label
el: Ταξινόμηση κατά ετικέτα

en: Layer %d of %d
el: Επίπεδο %d από %d

en: Forward
el: Επόμενο

en: Back
el: Πίσω

en: Could not open `%s'
el: Αδυναμία ανοίγματος του `%s'

en: Error reading `%s': %s
el: Σφάλμα ανάγνωσης `%s': %s

en: Failed to read `%s', because it contains a line over %d bytes long and therefore appears not to be a text file.
el: Αποτυχία ανάγνωσης του `%s'. Περιέχει μία γραμμή κατά %d διφύων μήκους και για αυτό φαίνεται ότι δεν είναι αρχείο κειμένου.

en: `%s' is empty.
el: Το `%s' είναι κενό.

en: through
el: διά

en: _Value:
el: _Τιμή:

en: _System Missing
el: Ελλειπούσες _Συστήματος

en: System _or User Missing
el: Συστήματος ή _Χρήστη ελλειπούσες

en: _Range:
el: _Εύρος:

en: Range, _LOWEST thru value
el: Εύρος, _Ελάχιστη ως Τιμή

en: Range, value thru _HIGHEST
el: Εύρος, Τιμή ως _Μέγιστη

en: _All other values
el: Ό_Λες οι υπόλοιπες τιμές

en: Var%d
el: Μεταβλ%d

en: Decimal
el: Δεκαδικά

en: Align
el: Ευθυγρ/ση

en: Measure
el: Μέτρηση

en: Algorithm must be either `%s' or `%s'.
el: Ο Αλγόριθμος πρέπει να είναι είτε `%s' ή `%s'.

en: Syntax must be either `%s' or `%s'.
el: Η σύνταξη πρέπει να είναι είτε `%s' ή `%s'.

en: Error encountered while ERROR=STOP is effective.
el: Σφάλμα βρέθηκε ενώ η ERROR=STOP ήταν ενεργή.

en: Stopping syntax file processing here to avoid a cascade of dependent command failures.
el: Σταμάτησε την εκτέλεση της σύνταξης για την αποφυγή πολλαπλών σφαλμάτων από επακόλουθα σφάλματα εντολών.

en: Bad regular expression: %s
el: Λάθος τυπικής έκφρασης: %s

en: A program for the analysis of sampled data
el: Πρόγραμμα για τη στατιστική ανάλυση δεδομένων

en: Help path conversion error: %s
el: Σφάλμα βοήθειας μετατροπής διαδρομής: %s

en: Cannot open via html: %s with uri: %s The PSSP manual is also available at %s
el: Αδυναμία ανοίγματος μέσω html: %s με Uniform Resource Identifier (URI): %s Το εγχειρίδιο PSPP είναι επίσης προσβάσιμος στο %s

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _About
el: Σ_χετικά

en: _Reference Manual
el: _Οδηγός Αναφορών

en: Show version information and exit
el: Απεικόνιση πληροφορίας έκδοσης και έξοδος

en: Do not display the splash screen
el: Μη απεικόνιση της αρχικής οθόνης

en: Do not attempt single instance negotiation
el: Μην προβείς σε απομονωμένη  διαπραγμάτευση της περίπτωσης αυτής

en: The maximum length of a missing value for a string variable is 8 in UTF-8.
el: Το μέγιστο μήκος μιας ελλειπούσας τιμής για μία συμβολοσειρά είναι 8 στο UTF-8.

en: At least one value must be specified
el: Τουλάχιστον μία τιμή πρέπει να οριστεί

en: Incorrect range specification
el: Εσφαλμένο εύρος ορισμάτων

en: %'d case | %'d cases
el[0]: %'d υπόθεση
el[1]: %'d υποθέσεις

en: %'d variable | %'d variables
el[0]: %'d μεταβλητή
el[1]: %'d μεταβλητές

en: Case
el: Υπόθεση

en: Data View
el: Απεικ. Δεδομένων

en: Variable View
el: Απεικ. Μεταβλητών

en: Transformations Pending
el: Μετατροπές Αναμένονται

en: Filter off
el: Μη Φίλτρο

en: Filter by %s
el: Φίλτρο με %s

en: No Split
el: Μη Διαίρεση

en: Split by
el: Διαίρεση με

en: Weights off
el: Μη Στάθμιση

en: Weight by %s
el: Στάθμιση με %s

en: All Files
el: Όλα τα Αρχεία

en: System File
el: Αρχείο Συστήματος

en: Compressed System File
el: Συμπιεσμένο Αρχείο Συστήματος (CSF)

en: Portable File
el: Φορητό Αρχείο

en: Format:
el: Μορφή:

en: Delete Existing Dataset?
el: Διαγραφή Υπάρχουσας Βάσης Δεδομένων?

en: Renaming "%s" to "%s" will destroy the existing dataset named "%s".  Are you sure that you want to do this?
el: Μετονομασία από "%s" σε "%s" θα καταστρέψει την υπάρχουσα βάση δεδομένων με το όνομα "%s".  Θέλεις σίγουρα να το κάνεις αυτό;

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Please enter a new name for dataset "%s":
el: Παρακαλώ, εισήγαγε ένα νέο όνομα για τη βάση δεδομένων "%s":

en: Rename Dataset
el: Μετονομασία Βάσης

en: _File
el: _Αρχείο

en: _New
el: _Νέο

en: _Syntax
el: _Σύνταξη

en: _Data
el: _Δεδομένα

en: _Open
el: _Άνοιγμα

en: _Import Data...
el: _Εισαγωγή Δεδομένων...

en: _Save...
el: Απο_Θήκευση...

en: Save _As...
el: Αποθήκευση _Ως...

en: _Rename Dataset...
el: _Μετονομασία Βάσης...

en: _Display Data File Information
el: _Πληροφορίες Αρχείου Δεδομένων

en: Working File
el: _Αρχείο Εργασίας

en: _External File...
el: _Εξωτερικό Αρχείο...

en: _Recently Used Data
el: _Δεδομένα Πρόσφατης Χρήσης

en: Recently Used _Files
el: Αρχεία Πρόσφατης _Χρήσης

en: _Quit
el: Έ_Ξοδος

en: _Edit
el: _Διόρθωση

en: _Go To Variable...
el: _Προς την μεταβλητή...

en: _Go To Case...
el: Π_Ρος την Υπόθεση...

en: Cu_t
el: Απο_Κοπή

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: _Paste
el: Επικό_Λληση

en: Clear _Variables
el: Κα_Θαρισμός Μεταβλητών

en: _Find...
el: _Αναζήτηση...

en: _Options...
el: Ε_Πιλογές...

en: Jump to variable
el: Πήγαινε στην μεταβλητή

en: Jump to a case in the data sheet
el: Πήγαινε σε μία Υπόθεση στο Φύλλο Δεδομένων

en: Search for values in the data
el: Αναζήτηση τιμών στην ενεργή βάση

en: Create a new case at the current position
el: Δημιοργία νέας υπόθεσης στην παρούσα θέση

en: Create a new variable at the current position
el: Δημιοργία νέας μεταβλητής στην παρούσα θέση

en: Split the active dataset
el: Διαίρεση της ενεργής Βάσης

en: Weight cases by variable
el: Στάθμιση υποθέσεων βάση μεταβλητής

en: Show/hide value labels
el: Δείξε/Κρύψε ταμπέλες τιμών

en: Data Editor
el: Επεξεργασία Δεδομένων

en: Automatically Detect
el: Αυτόματος Εντοπισμός

en: Locale Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Character Encoding:
el: Κωδικοποίηση Χαρακτήρων:

en: Text Files
el: Αρχεία Κειμένου

en: Text (*.txt) Files
el: Αρχεία Κειμένου (*.txt)

en: Plain Text (ASCII) Files
el: Απλά Αρχεία Κειμένου (ASCII)

en: Comma Separated Value Files
el: Αρχεία Τιμών Χωρισμένα με Κόμμα

en: Tab Separated Value Files
el: Αρχεία Τιμών Χωρισμένα με διάκενο

en: Gnumeric Spreadsheet Files
el: Αρχεία Υπολ. φύλλων Gnumeric

en: OpenDocument Spreadsheet Files
el: Αρχεία Υπολογ. φύλλων Ανοικτού Εγγράφου (odt)

en: All Spreadsheet Files
el: Όλα τα αρχεία Υπολογ.φύλλων

en: Select File to Import
el: Επιλογή αρχείου για Εισαγωγή

en: Importing Delimited Text Data
el: Εισαγωγή Δεδομένων από Αρχείο Κειμένου Υποδιαστολής

en: Adjust Variable Formats
el: Ρύθμιση Μορφής Μεταβλητών

en: Importing Spreadsheet Data
el: Δεδομένα Υπ. Φύλλου εισάγωνται

en: line
el: γραμμή

en: var
el: μετ

en: Select the First Line
el: Επίλεξε τη Πρώτη Γραμμή

en: Line
el: Γραμμή

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
el: Αυτός ο βοηθός θα σε καθοδηγήσει στις διαδικασίες εισαγωγής δεδομένων στο PSPP από ένα αρχείο κειμένου, με κάθε γραμμή να ορίζει μία υπόθεση, και με πεδία διαχωρισμένα με διάκενα, κόμματα, ή άλλου τύπου υποδιαστολές

en: The selected file contains %'lu line of text.   | The selected file contains %'lu lines of text.
el[0]: Το επιλεγμένο αρχείο περιέχει %'lu γραμμή κειμένου.
el[1]: Το επιλεγμένο αρχείο περιέχει %'lu γραμμές κειμένου.

en: The selected file contains approximately %'lu line of text.   | The selected file contains approximately %'lu lines of text.
el[0]: Το επιλεγμένο αρχείο περιέχει σχεδόν %'lu γραμμή κειμένου.
el[1]: Το επιλεγμένο αρχείο περιέχει σχεδόν %'lu γραμμές κειμένου.

en: Only the first %zu line of the file will be shown for preview purposes in the following screens.   | Only the first %zu lines of the file will be shown for preview purposes in the following screens.
el[0]: Μόνο η πρώτη %zu γραμμή του αρχείου θα εμφανιστεί στην επόμενη οθόνη για λόγους προεπισκόπησης.
el[1]: Μόνο οι πρώτες %zu γραμμές του αρχείου θα εμφανιστούν στην επόμενη οθόνη για λόγους προεπισκόπησης.

en: You may choose below how much of the file should actually be imported.
el: Μπορείς να διαλέξεις παρακάτω πόσοτητα αρχείου που θα γίνει εισαγωγή.

en: Only the first %4d cases
el: Μόνο οι πρώτες %4d υποθέσεις

en: Only the first %3d %% of file (approximately)
el: Μόνο οι πρώτες %3d %% του αρχείου (σχεδόν)

en: Select the Lines to Import
el: Επιλογή Γραμμών για Εισαγωγή

en: Choose Separators
el: Διάλεξε Διαχωριστές

en: failed to create temporary directory during clipboard operation
el: αποτυχία δημιουργίας προσωρινού καταλόγου στη διάρκεια διαδικασιών στο Πρόχειρο

en: Infer file type from extension
el: Αναγνώριση τύπος αρχείου από κατάληξη

en: SPSS Viewer (*.spv)
el: Προβολή SPSS (*.spv)

en: OpenDocument (*.odt)
el: Ανοικτού Εγγράφου (*.odt)

en: Text (*.txt)
el: Κειμένου (*.txt)

en: Text [plain] (*.txt)
el: Κειμένου [απλού] (*.txt)

en: Comma-Separated Values (*.csv)
el: Χωρισμένες με κόμμα τιμές (*.csv)

en: Export Output
el: Αποθήκευση Αρχείου

en: Output Viewer
el: Απεικ. Εξαγωγής

en: Saved file `%s'
el: Αποθ/μένο αρχείο `%s'

en: Save Syntax
el: Αποθ. Σύνταξης

en: Syntax Files (*.sps)
el: Αρχεία Σύνταξης (*.sps)

en: Syntax Editor
el: Επεξ. Σύνταξης

en: Cannot load syntax file `%s'
el: Αδυναμία φόρτωσης αρχείου σύνταξης `%s'

en: Save the changes to `%s' before closing?
el: Αποθήκευση αλλαγών σε `%s' πριν το κλείσιμο?

en: If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
el: Αν δεν αποθηκεύσης, αλλαγές από τα τελευταία %ld δευτ/πτα θα χαθούν μόνιμα.lost.

en: Close _without saving
el: Κλείσιμο _Δίχως Αποθήκευσης

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Data and Syntax Files
el: Αρχεία δεδομένων και Σύνταξης

en: System Files (*.sav, *.zsav)
el: Αρχεία Συστήματος (*.sav, *.zsav)

en: Output Files (*.spv)
el: Εξερχόμενα Αρχεία (*.spv)

en: Con_fidence Interval: %2d %%
el: _Διάστημα Εμπιστοσύνης: %2d %%

en: Variable Type and Format
el: Τύπος Μεταβλητής κ Μορφή

en: _Minimize all Windows
el: Ε_Λαχιστοποίηση Όλων

en: _Split
el: _Διαίρεση

en: _Windows
el: _Παράθυρα

en: %s argument must be a single character
el: Το όρισμα %s πρέπει να είναι ένας χαρακτήρας

en: exactly two non-option arguments are required; use --help for help
el: ακριβώς δύο (μη) ορίσματα απαιτούνται εκτός των επιλογών; χρήση της --help για βοήθεια

en: %s: cannot guess output format (use -O option)
el: %s: αδυναμία κατανόησης εξερχόμενου μορφοτύπου (κάνε χρήση της επιλογής -O)

en: %s: unknown output format (use -O option)
el: %s: άγνωστος εξερχόμενος μορφοτύπος (κάνε χρήση της επιλογής-O)

en: %s: error reading input file
el: %s: σφάλμα ανάγνωσης εισερχόμενου αρχείου

en: %s: error writing output file
el: %s: σφάλμα εγγραφής εξερχομένου αρχείου

en: %s: error opening password file
el: %s: σφάλμα ανοίγματος κωδικοποιημένου αρχείου

en: 
    %s: password not in file
el: 
    %s: κωδικός δεν είναι στο αρχείο

en: %s: '%c' is not in alphabet
el: %s: '%c' δεν είναι στην αλφάβητο

en: sorry, wrong password
el: συγνώμη, λάθος κωδικός

en: %s: invalid XPath expression
el: %s: μη έγκυρη έκφραση XPath

en: missing command name (use --help for help)
el: λείπει όνομα εντολής (χρησιμοποιήστε --help για βοήθεια)

en: unknown command "%s" (use --help for help)
el: άγνωστη εντολή "%s" (χρησιμοποιήστε --help για βοήθεια)

en: "%s" command takes exactly %d argument | "%s" command takes exactly %d arguments
el[0]: Η εντολή "%s" παίρνει ακριβώς το %d όρισμα
el[1]: Η εντολή "%s" παίρνει ακριβώς %d όρισμα

en: "%s" command requires at least %d argument | "%s" command requires at least %d arguments
el[0]: "%s" εντολή απαιτεί τουλάχιστον %d ορίσματα
el[1]: "%s" εντολή απαιτεί τουλάχιστον %d ορίσματα

en: "%s" command requires between %d and %d arguments
el: "%s" εντολή απαιτεί μεταξύ %d και %d ορίσματα

en: The following object classes are supported:
el: Υποστηρίζονται οι ακόλουθες κλάσεις αντικειμένων:

en: Aggregate Data
el: Συναθροιστικά Δεδομένα

en: _Break variable(s)
el: Μεταβλητή(ες) _Διαχωρισμού

en: Variable Name:
el: Όνομα Μεταβλητής:

en: Variable Label:
el: Ετικέτα Μεταβλητής:

en: Function:
el: Συναρτήσεις:

en: Argument 1:
el: Όρισμα 1:

en: Argument 2:
el: Όρισμα 2:

en: Aggregated variables
el: Μεταβλητές Συνάθροισης

en: _Add aggregated variables to the active dataset
el: _Πρόσθεση μεταβλητών Συνάθροισης στην ενεργή βάση δεδομένων

en: _Replace the current dataset with the aggregated variables
el: Αντικατάσταση της τωρινής βάσης δεδομένων με μεταβλητές Συνάθροισης

en: _Write a new data file containing only the aggregated variables
el: _Εγγραφή νέου αρχείου δεδομένων που περιέχει μόνο τις μεταβλητές Συνάθροισης

en: label
el: ετικέτα

en: File is _already sorted on break variable(s)
el: Το αρχείο είναι ήδη ταξινομημένο με βαση την(ις) Μεταβλητές(η) Διαχωρισμού

en: Sort file before a_ggregating
el: Ταξινόμηση αρχείου πριν την Συνάθροισή του

en: Options for very large datasets
el: Επιλογές για μεγάλες βάσεις δεδομένων

en: Automatic Recode
el: Αυτόματη Κωδικοποίηση

en: Variable -> New Name
el: Μεταβλητή -> Νέο Όνομα

en: _Lowest value
el: _Κατώτατη τιμή

en: _Highest value
el: _Ανώτατη τιμή

en: Recode starting from
el: Να αρχίσει η Επανακωδικοποίηση από

en: _New Name
el: _Νέο Όνομα

en: _Add New Name
el: _Πρόσθεση Νέου Ονόματος

en: _Use the same recoding scheme for all variables
el: Χρήρη της ίδιας μορφής κωδικοποίησης για όλες τις μεταβλητές

en: Treat _blank string values as missing
el: _Κενές τιμές συμβολοσειράς θα θεωρηθούν σαν ελλειπούσες

en: _Test Variable List:
el: _Λίστα Εξέτασης Μεταβλητών:

en: _Get from data
el: _Πάρε από δεδομένα

en: _Cut point:
el: Τιμή _Απόρριψης:

en: Define Dichotomy
el: Ορισμός Διχοτόμησης

en: Test _Proportion:
el: Τεστ _Αναλλογιών:

en: Compute Variable: Type and Label
el: Υπολογισμός Μεταβλητής: Τύπος και Ετικέτα

en: Use _expression as label
el: Χρήση _Εκφράσης σαν Ετικέτα

en: _Label:
el: _Ετικέτα:

en: _String
el: _Συμβολοσειρά

en: _Numeric
el: _Αριθμητική

en: Compute Variable
el: Υπολογισμός Μεταβλητής

en: Target _Variable:
el: Επιλεγμένη _Μεταβλητή:

en: _Type & Label...
el: _Τύπος & Ετικέτα...

en: _Numeric Expressions:
el: _Αριθμητικές Εκφράσεις:

en: _Functions:
el: _Συναρτήσεις:

en: _If...
el: _Αν...

en: Barchart
el: Ραβδόγραμμα

en: Category A_xis:
el: Ά_Ξονας Κατηγοριών:

en: _N of cases
el: Αριθμός _Ν υποθέσεων

en: _Cum. n of cases
el: _Συσσωρ. Ν υποθέσεις

en: Other _summary function
el: Άλλη εντολή _περίληψης

en: % of c_ases
el: % υπο_Θέσεις

en: C_um. % of cases
el: Σ_υσσορ. % υποθέσεις

en: _Variable:
el: _Μεταβλητή:

en: Bars Represent
el: Μπάρες δείχνουν

en: Category C_luster:
el: Κατηγορία Συστ_Άδας:

en: Bivariate Correlations
el: ∆ιµεταβλητή Συσχετίσεις

en: Pearso_n
el: _Pearson

en: Correlation Coefficients
el: Συντελεστές Συσχέτισης

en: _Two-tailed
el: 2πλης _Κατ/νσης

en: One-tai_led
el: Μίας Κατ/νσης

en: Test of Significance
el: Τεστ Στ.Σημαντικότητας

en: _Flag significant correlations
el: _Διάκριση Στ.Σημαντικών συσχετίσεων

en: Count Occurrences of Values within Cases
el: Μέτρηση Εμφάνιση Τιμών εντός Υποθέσεωμ

en: Numeric _Variables:
el: _Αριθμητικές Μεταβλητές:

en: _Target Variable:
el: Μεταβλητή _Επιλογής:

en: Target _Label:
el: _Ετικέτα Επιλογής:

en: _Define Values...
el: _Ορισμός Τιμών...

en: Count Values within Cases: Values to Count
el: Μέτρηση Τιμών εντός Υποθέσεων: Μέτρηση Τιμών

en: Values _to Count:
el: _Μέτρηση Τιμών:

en: Data File Comments
el: Σχόλια Αρχείου Δεδομένου

en: Comments:
el: Σχόλια:

en: Display comments in output
el: Εμφάνιση σχολίων στην Εξαγωγή

en: Column Number: 0
el: Αριθμός Στήλης: 0

en: Crosstabs: Cells
el: Π. Διασταυρώσεων: Κελιά

en: Cell Display
el: Εμφάνιση Κελιών

en: _Rows
el: Σ_Ειρές

en: _Columns
el: _Σ_Τήλες

en: _Format...
el: _Μορφοποίηση...

en: _Statistics...
el: _Στατιστικά...

en: Ce_lls...
el: _Κελιά...

en: Crosstabs: Format
el: Πίνακες: Μορφοποίηση

en: Print tables
el: Εκτύπωση Πινάκων

en: Pivot
el: Συγκεντρωτικοί Πίνακες

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Crosstabs: Statistics
el: Π. Διασταυρώσεων: Statistics

en: Chi-Square Test
el: Χ-Τετράγωνο Τεστ

en: All categor_ies equal
el: Όλες οι κατηγορίες _Ίσες

en: _Values
el: _Τιμές

en: Expected Values:
el: Αναμενόμενες Τιμές:

en: Test _Variables
el: Τεστ _Μεταβλητών

en: Use _specified range
el: Χρήση _Δοσμένου εύρους

en: _Lower:
el: _Κατώτερο:

en: _Upper:
el: _Ανώτερο:

en: Expected Range:
el: Αναμενόμενο Εύρος:

en: _Variables:
el: _Μεταβλητές:

en: S_tatistics:
el: Σ_Τατιστικά:

en: _Exclude entire case if any selected variable is missing
el: _Αποκλεισμός υποθέσεων με ελλειπούσες τιμές

en: _Include user-missing data in analysis
el: Με Ελλειπούσες Τιμές-Χρήστη

en: Save _Z-scores of selected variables as new variables
el: Αποθήκευση _Z-Τιμές σαν νέες μεταβλητές

en: Options:
el: Επιλογές:

en: Explore
el: Διερεύνηση

en: _Label Cases by:
el: _Ετικέτα Υποθέσεων κατά:

en: _Factor List:
el: _Λίστα Παραγόντων:

en: _Dependent List:
el: Λίστα _Εξαρτημένων:

en: Explore: Options
el: Διερεύνηση: Επιλογές

en: Exclude cases _listwise
el: Αποκλεισμός Υποθέσεων ανά _Υπόθεση

en: Exclude cases _pairwise
el: Αποκλεισμός Υποθέσεων ανά _Ανάλυση

en: _Report values
el: _Αναφορά Τιμών

en: Histogram
el: Ιστόγραμμα

en: Explore: Statistics
el: Διερεύνηση: Στατιστικά

en: _Descriptives
el: _Περιγραφικά

en: _Extremes
el: _Ακραίες Τιμές

en: _Percentiles
el: _Εκατοστημόρια

en: Goto Case
el: Προς Υπόθεση

en: Goto Case Number:
el: Προς Αριθμό Υπόθεσης:

en: Factor Analysis: Rotation
el: Παραγοντική Ανάλυση: Περιστροφή

en: _None
el: _Καμμία

en: _Varimax
el: Ανω_Διακύ (varimax)

en: _Quartimax
el: Ανω_Τετράς Qmax

en: _Equimax
el: Ανω_Μετρία (Emax)

en: Method
el: Μέθοδος

en: _Display rotated solution
el: Εμφάνιση Περιστρεφόμενων _Λύσεων

en: Ma_ximum iterations for convergence:
el: Μέγιστες Διαδοχές για _Σύγκλιση:

en: Principal Components Analysis
el: Ανάλυση Κύριων Συνιστωσών

en: Principal Axis Factoring
el: Κύριων Αξόνων Παραγοντοποίηση

en: Factor Analysis: Extraction
el: Παραγοντική Ανάλυση: Εξαγωγή

en: _Method:
el: Μέ_Θοδος:

en: Co_rrelation matrix
el: _Πίνακας Συσχέτισης

en: Co_variance matrix
el: Πίνακας _Συνδιακύμανσης

en: Analyze
el: Ανάλυση

en: _Unrotated factor solution
el: _Μη Περιστρεφόμενη Λύση Παραγόντων

en: _Scree plot
el: Διάγραμμα _Iδιοτιμών

en: _Number of factors:
el: _Αριθμός Παραγόντων:

en: Extract
el: Εξαγωγή

en: Factor Analysis
el: Παραγοντική Ανάλυση

en: _Descriptives...
el: Περι_Γραφικά...

en: _Extraction...
el: _Αποθήκευση...

en: _Rotations...
el: Π_Εριστροφές...

en: Find Case
el: Αναζήτηση Υπόθεσης

en: Variable:
el: Μεταβλητή:

en: Value:
el: Τιμή:

en: Search value labels
el: Αναζήτηση Ταμπέλες Τιμών

en: Regular expression Match
el: Ταίρι Κανονικής Έκφρασης

en: Search substrings
el: Αναζήτηση Υποσυμβολοσειρές

en: Frequencies: Frequency Tables
el: Συχνότητες: Πίνακες Συχνοτήτων

en: _Always
el: Πά_Ντα

en: _Never
el: Π_Οτέ

en: If no _more than
el: Αν όχι _Περισσότερο από

en: values
el: τιμές

en: Display frequency tables
el: Εμφάνιση πινάκων Συχνότητας

en: A_scending value
el: Αύ_Ξουσα τιμή

en: D_escending value
el: Φ_Θίνουσα τιμή

en: Ascending _frequency
el: _Αύξουσα Συχνότητα

en: Descending f_requency
el: _Φθίνουσα Συχνότητα

en: Order by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Frequencies: Charts
el: Συχνότητες: Πίτες

en: Scale:
el: Κλίμακα:

en: _Frequencies
el: _Συχνότητες

en: _Percentages
el: _Ποσοστά

en: Exclude values _below
el: Αποκλεισμός _Τιμών κάτω από

en: Exclude values _above
el: Αποκλεισμός _Τιμών πάνω από

en: <b>Chart Formatting</b>
el: <b>Μορφοποίηση ΡαΒδογραµµάτων</b>

en: Draw _histograms
el: _Ιστόγραμμα

en: Superimpose _normal curve
el: _Καμπύλη Κανονικότητας

en: <b>Histograms</b>
el: <b>Ιστογράμματα</b>

en: Draw _bar charts
el: Ρα_Βδογράµµατα

en: <b>Bar Charts</b>
el: <b>Ραβδογράµµατα</b>

en: Draw _pie charts
el: _Πίτες

en: Include slices for _missing values
el: Πίτες με Ελλειπούσες _Τιμές

en: <b>Pie Charts</b>
el: <b>Πίτες</b>

en: _Variable(s):
el: _Μεταβλητή(ες):

en: _Statistics:
el: _Στατιστικά:

en: Include _missing values
el: Συμπερίληψη Ελλειπούσων _Τιμών

en: Ch_arts...
el: _Γραφήματα...

en: Frequency _Tables...
el: Πίνακες _Συχνοτήτων...

en: _Display normal curve
el: _Εμφάνισε Καμπύλη Κανονικότητας

en: Define Groups
el: Ορισμός Ομάδων

en: Group_2 value:
el: Τιμή για _Ομάδα 2:

en: Group_1 value:
el: Τιμή για _Ομάδα 1:

en: _Use specified values:
el: _Χρήση των ορισμένων τιμών:

en: Independent-Samples T Test
el: Ανεξάρτητα-Δείγματτα T Τεστ

en: _Define Groups...
el: Ο_Ρισμός Ομάδων...

en: _Test Variable(s):
el: _Μεταβλητή(ες) Εξέτασης:

en: _Grouping Variable:
el: Ο_Μαδοποίηση Μεταβλητής:

en: _Upper limit:
el: _Ανώτερο Όριο:

en: _Lower limit:
el: _Κατώτερο Όριο:

en: Tests for Several Independent Samples
el: Τεστ Πολλαπλών Ανεξάρτητων Δειγμάτων

en: Test _Variable List:
el: _Λίστα μεταβλητών εξέτασης:

en: _Define Groups
el: _Ορισμός Ομάδων

en: _Median
el: _Διάμεσος

en: K-Means Cluster Analysis
el: K-Μέσοι Ανάλυση Συστάδων

en: N_umber of Clusters:
el: Αριθμός Συστάδων:

en: Tests for Several Related Samples
el: Τεστ Πολλαπλών Εξαρτημένων Δειγμάτων

en: _Test Variables:
el: _Μεταβλητές εξέτασης:

en: _Normal
el: _Τυπική

en: _Poisson
el: _Πουασσόν

en: _Uniform
el: _Oμοιόμορφη

en: _Exponential
el: _Εκθετική

en: Test Distribution
el: Κατανομή Εξέτασης

en: Logistic Regression: Options
el: Λογιστική Παλινδρόμηση: Επιλογές

en: CI for _exp(B):
el: ΔΕ για _Εκθ(B):

en: Classification cu_toff:
el: Ταξινόμηση Τιμών Απόρριψης:

en: _Maximum Iterations:
el: _Μέγιστες Διαδοχές:

en: Include _constant in model
el: Συμπερίληψη _σταθεράς στο μοντέλο

en: _Dependent
el: _Εξαρτημένη

en: _Independent
el: _Ανεξάρτητη

en: _Independent List:
el: _Λίστα Ανεξάρτητων:

en: _No missing values
el: _Μη ελλειπούσες τιμές

en: _Discrete missing values
el: Διακριτές _Ελλειπούσες τιμές

en: _Low:
el: _Χαμηλό:

en: _High:
el: _Υψηλό:

en: Di_screte value:
el: _Διακριτή τιμή:

en: _Range plus one optional discrete missing value
el: _Εύρος συν μία προαιρετική διακριτή ελελιπούσα τιμή

en: One-Way ANOVA: Contrasts
el: Μονόδρομη ANOVA: Συγκρίσεις

en: _Coefficients:
el: _Συντελεστές:

en: Coefficient Total:
el: Συντελεστής Σύνολο:

en: Contrast 1 of 1
el: Σύγκριση 1 από 1

en: One-Way ANOVA
el: 1 Κατ/σης ANOVA

en: _Factor:
el: _Παράγοντας:

en: Dependent _Variable(s):
el: Εξαρτημένη(ες) _Μεταβλητέ(ές):

en: _Homogeneity
el: _Ομοιογένεια

en: _Contrasts...
el: _Συγκρίσεις...

en: One-Way ANOVA: Post-Hoc
el: Μονόδρομη ANOVA: Συγκρίσεις

en: Games Howell
el: Games-Howell

en: Options Case
el: Επιλογές Υποθέσεων

en: Display _Labels
el: Τιμές _Ετικετών

en: Display _Names
el: Εμφάνιση _Ονομάτων

en: Sort by L_abel
el: Ταξινόμηση κατά Ε_Τικέτα

en: Sort by Na_me
el: Ταξινόμηση κατά ό_Νομα

en: Do not S_ort
el: Μη Τα_Ξινόμηση

en: Variable Lists
el: Λίστα Μεταβλητών

en: Ma_ximize
el: Μεγιστο_Ποίηση

en: _Raise
el: _Αύξηση

en: Aler_t
el: Συναγε_Ρμός

en: Output Window Action
el: Συμβάντα  του Παραθύρου Εξαγωγείς

en: _Test Pair(s):
el: _Ζευγάρι(α) Εξέτασης:

en: Rank Cases: Types
el: Κατάταξη Υποθέσεων: Τύποι

en: Sum of case _weights
el: Άθροισμα Σταθμίσεων _Υπόθεσης

en: Fractional rank as _%
el: Κλασματική κατάταξη ως _%

en: _Fractional rank
el: Κ_Λασματική κατάταξη

en: _Savage score
el: _Savage τιμή

en: _Rank
el: _Κατάταξη

en: N_tiles
el: _Μόρια

en: _Proportion Estimates
el: _Αναλογία Εκτιμήσεων

en: _Normal Scores
el: _Τυπικές Τιμές

en: Proportion Estimation Formula
el: Αναλογία Εκτίμησης Τύπου

en: Rank Cases
el: Κατάταξη Υποθέσεων

en: _By:
el: _Κατά:

en: _Smallest Value
el: _Μικρότερη Τιμή

en: _Largest Value
el: _Υψηλότερη Τιμή

en: Assign rank 1 to:
el: Ανάθεση Κατάταξης 1 σε:

en: _Display summary tables
el: _Εμφάνιση Συνοπτικών Πινάκων

en: Rank T_ypes
el: Τύποι Κατάτα_Ξης

en: _Ties...
el: _Δεσμοί...

en: Rank Cases: Ties
el: Κατάταξη Υποθέσεων: Δεσμοί

en: _Mean
el: _Μέσος

en: _Low
el: Χαμηλό

en: _High
el: _Υψηλό

en: _Sequential ranks to unique values
el: Εν σειρά _Κατατάξεις προς μοναδικές τιμές

en: Rank Assigned to Ties
el: Κατάταξη για Δεσμούς

en: M_ean
el: _Μέσος

en: Mo_de
el: _Επικρατούσα

en: _Custom:
el: _Επιλογή χρήστη:

en: Cut Point
el: Τιμή Απόρριψης

en: Sort by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Sort Order
el: Είδος Ταξινόμησης

en: Anal_yze all cases.  Do not create groups.
el: Ανάλυση όλων των _Υποθέσεων. Μη δημιουργία ομάδων.

en: Compare _groups.
el: _Σύγκριση _Ομάδων.

en: Organize ou_tput by groups.
el: Ο_Ργάνωση της Εξαγωγής ανά ομάδα.

en: Groups _based on:
el: _Ομάδες που βασίζονται σε:

en: _Sort the file by grouping variables.
el: _Ταξινόμηση αρχείου με την μεταβλητή ομαδοποίησης.

en: _File is already sorted.
el: Το Αρ_Χείο είναι ήδη ταξινομημένο.

en: Current Status :
el: Παρούσα κατάσταση :

en: Analysis by groups is off
el: Ανάλύση ανά ομάδες είναι κλειστή

en: System _Missing
el: _Ελλειπούσες Συστύματος

en: Co_py old values
el: Αντι_Γραφή Προηγούμενων τιμών

en: Va_lue:
el: Τι_Μή:

en: Conver_t numeric strings to numbers (`5' -> 5)
el: Μετατροπή Αριθμητικών συμβολοσειρών σε _Αριθμούς (`5' -> 5)

en: Output variables are _strings
el: Οι μεταβλητές ε_Ξαγωγής είναι συμβολοσειρές

en: Width:
el: Εύρος:

en: _Name:
el: _Όνομα:

en: La_bel:
el: _Ετικέτα:

en: Chan_ge
el: _Αλλαγή

en: Output Variable
el: Μεταβλητή Εξαγωγής

en: Old and New Va_lues...
el: Παλιές κ _Νέες τιμές...

en: S_tatistics...
el: Σ_Τατιστικά...

en: Regression: Save
el: Παλινδρόμηση: Αποθήκευση

en: _Predicted values
el: _Τιμές Πρόβλεψης

en: _Residuals
el: Σ_Φάλματα

en: Regression: Statistics
el: Παλινδρόμηση: Στατιστικά

en: S_tatistics
el: _Στατιστικά

en: Reliability Analysis
el: Ανάλυση Α_Ξιοπιστίας

en: _Items:
el: _Ερωτοστοιχεία:

en: _Model:
el: _Μοντέλο:

en: _Variables in first split:
el: Μεταβλητές στο 1ο _Διαχωρισμό:

en: Show _descriptives for scale if item is deleted
el: _Περιγραφικά κλίμακας όταν διαγράφεται ένα ερωτοστοιχείο

en: _Test Variable:
el: Μεταβλητή _Εξέτασης:

en: _State Variable:
el: Μεταβλητή _Ορισμού:

en: _Value of state variable:
el: _Τιμή της Μεταβλητής-Ορισμού:

en: ROC C_urve
el: ROC _Καμπύλη

en: _With diagonal reference line
el: _Με γραμμή αναφοράς τη Διαγώνιο

en: Standard _Error and Confidence Interval
el: Τυπικό _Λάθος κ Διάστημα Εμπιστοσύνης

en: _Coordinate points of the ROC Curve
el: _Συντεταγμένες σημείων στην καμπύλη ROC

en: Scatterplot
el: Διάγραμμα Διασποράς

en: _X Axis:
el: _X άξονας:

en: _Y Axis:
el: _Y άξονας:

en: Select Cases: Range
el: Επιλογή Υποθέσεων: Εύρος

en: First case
el: Πρώτη υπόθεση

en: Last case
el: Τελευταία υπόθεση

en: Observation
el: Παρατήρηση

en: Select Cases
el: Επιλογή Υποθέσεων

en: Use filter variable
el: Χρήση της μεταβλητής φίλτρου

en: Based on time or case range
el: Βασισμένο στο χρόνο ή στο εύρος υποθέσεων

en: Range...
el: Εύρος...

en: Random sample of cases
el: Τυχαίο δείγμα υποθέσεων

en: Sample...
el: Δείγμα...

en: If condition is satisfied
el: Αν η συνθήκη ικανοποιήθηκε

en: If...
el: Αν... (IF)

en: All Cases
el: Όλες οι Υποθέσεις

en: Select
el: Επιλογή

en: Filtered
el: Φιλτραριστούν

en: Deleted
el: Διαγραφούν

en: Unselected Cases Are
el: Μη Επιλεγμένες Υποθέσεις θα

en: Select Cases: Random Sample
el: Επιλογή Υποθέσεων: Τυχαίο δείγμα

en: Sample Size
el: Μέγεθος Δείγματος

en: _Cells:
el: _Κελιά:

en: <b>Cells to Import</b>
el: <b>Κελιά για Εισαγωγή</b>

en: Options
el: Επιλογές

en: Exclude cases _analysis by analysis
el: Αποκλεισμός υποθέσεων ανά _Ανάλυση

en: One - Sample T Test
el: Μονοδειγματικό T τεστ

en: Test _Value:
el: _Τιμή Τέστ:

en: Select the first line of the data file that contains data.
el: Επίλεξε τη πρώτη γραμμή στο αρχείο που περιέχει δεδομένα.

en: Line above selected line contains variable names
el: Η γραμμή από πάνω από την επιλεγμένη γραμμή περιέχει ονόματα μεταβλητών

en: Check the data formats displayed below and fix any that are incorrect.  You may set other variable properties now or later.
el: Έλεγξε τη μορφή των απεικονιζόμενων δεδομένων κ διόρθωσε τυχόν λάθη. Μπορείς να ορίσεις άλλες ιδιότητες μεταβλητών τώρα ή μετά.

en: <b>Variables</b>
el: <b>Μεταβλητές</b>

en: <b>Data Preview</b>
el: <b>Προεπισκόπιση Δεδομένων</b>

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
    
    	The selected file contains N lines of text.  Only the first M of these will be shown for preview purposes in the following screens.  You may choose below how much of the file should actually be imported.
el: Ο βοηθός θα σε καθοδηγήσει στη διαδικασία εισαγωγής δεδομένων στο PSPP από ένα αρχείο κειμένου, τύπου txt, με μία γραμμή ανά υπόθεση,  στο οποίο τα πεδία είναι διαχωρισμένα με Εσοχές, Κόμματα, ή άλλου  τύπου οροθέτες.
    
    Το επιλεγμένο αρχείο περιέχει N γραμμές κειμένου.  Μόνο οι πρώτες M αυτών θα εμφανιστούν στη προεπισκόπηση, στις ακόλουθες οθόνες. Μπορείς να διαλέξεις παρακάτω πόσα δεδομένα από το αρχείο θα εισαχθούν τελικά.

en: All cases
el: Όλες οι υποθέσεις

en: <b>Amount to Import</b>
el: <b>Ποσότητα για Εισαγωγή</b>

en: C_ustom
el: _Ορισμός

en: Slas_h (/)
el: Δε_Ξιοπλαγία (/)

en: Semicolo_n (;)
el: _Ερωτηματικό (;)

en: P_ipe (|)
el: _Κάθετος (|)

en: H_yphen (-)
el: _Παύλα (-)

en: Co_mma (,)
el: Κό_Μμα (,)

en: _Colon (:)
el: _ΆνωΚάτω Τελεία (:)

en: Ban_g (!)
el: _Θαυμαστικό (!)

en: Ta_b
el: _Εσοχέας

en: _Space
el: _Διάστημα

en: <b>Fields Preview</b>
el: <b>Προεπισκόπηση Πεδίων</b>

en: Transpose
el: _Μετάθεση

en: Name Variable:
el: Όνομα Μεταβλητής:

en: Variable(s):
el: Μεταβλητή(ες):

en: Univariate: Save
el: Μονοπαραγοντική: Αποθήκευση

en: Univariate: Statistics
el: Μονοπαραγοντική: Στατιστικά

en: Univariate
el: Μονοπαραγοντική

en: _Dependent Variable
el: _Εξαρτημένη Μεταβλητή

en: _Fixed Factors
el: _Καθορισμένοι Παράγοντες

en: Value Label:
el: Τιμές Ετικέτας:

en: Information Area
el: Κατάσταση Ενημερώσεων

en: Case Counter Area
el: Κατάσταση Μετρητών Υποθέσεων

en: Filter Use Status Area
el: Κατάσταση Φίλτρων

en: Weight Status Area
el: Κατάσταση Στάθμισης

en: Split File Status Area
el: Κατάσταση Διαίρεσης Αρχείου

en: _View
el: Π_Ροβολή

en: _Status Bar
el: Μπάρα _Κατάστασης

en: _Font...
el: _Γραμματοσειρά...

en: _Grid Lines
el: _Πλέγμα Γραμμών

en: Value _Labels
el: Τιμές _Ταμπέλων

en: _Variables
el: _Μεταβλητές

en: _Sort Cases...
el: _Κατάταξη Υποθέσεων...

en: _Transpose...
el: _Μετάθεση...

en: _Aggregate...
el: Συνά_Θροιση...

en: S_plit File...
el: Διαίρεση _Αρχείου...

en: Select _Cases...
el: Επιλογή _Υποθέσεων...

en: _Weight Cases...
el: _Στάθμιση Υποθέσεων...

en: _Transform
el: _Μετατροπές

en: _Compute...
el: Υ_Πολογισμός...

en: Cou_nt...
el: _Καταμέτρηση...

en: Ran_k Cases...
el: Κατάταξη _Υποθέσεων...

en: Auto_matic Recode...
el: _Αυτόματη Κωδικοποίηση...

en: Recode into _Same Variables...
el: Κωδικοποίηση στις _Ίδιες Μεταβλητές...

en: Recode into _Different Variables...
el: Κωδικοποίηση σε _Διαφορετικές Μεταβλητές...

en: _Run Pending Transforms
el: _Εκτέλεση Εκκρεμών Μετατροπών

en: _Analyze
el: _Ανάλυση

en: _Descriptive Statistics
el: Περιγραφικά Στατιστικά

en: _Frequencies...
el: _Συχνότητες...

en: _Explore...
el: _Διερεύνηση...

en: _Crosstabs...
el: _Πίνακας Διασταύρωσης...

en: Compare _Means
el: Σύγκριση _Μέσων

en: _Means...
el: Μέ_σοι...

en: _One Sample T Test...
el: Μονοδειγματικό _Τ Τεστ...

en: _Independent Samples T Test...
el: _Ανεξάρτητων Δειγμάτων Τ Τεστ...

en: _Paired Samples T Test...
el: _Εξαρτημένων Δειγμάτων Τ Τεστ...

en: One Way _ANOVA...
el: Μονόδρομη ANOVA...

en: _Univariate Analysis...
el: _Μονοπαραγοντική Ανάλυση...

en: Bivariate _Correlation...
el: _∆ιµεταβλητή Συσχέτιση...

en: _K-Means Cluster...
el: _K-Μέσοι _Συστάδων...

en: _Factor Analysis...
el: Παραγοντική _Ανάλυση...

en: Re_liability...
el: Α_Ξιοπιστία...

en: _Regression
el: _Παλινδρόμηση

en: _Linear...
el: _Γραμμική...

en: _Binary Logistic...
el: Δυαδική _Λογιστική...

en: _Non-Parametric Statistics
el: _Μη-Παραμετρικά

en: _Chi Square...
el: _Χ-τετράγωνο...

en: _Binomial...
el: Δ_Ιωνυμική...

en: _Runs...
el: _Ροών...

en: _1 Sample K-S...
el: _Μονοδειγματικό K-S...

en: _2 Related Samples...
el: 2 Ε_Ξαρτημένα Δείγματα...

en: _K Related Samples...
el: K Εξαρτημένα _Δείγματα...

en: K _Independent Samples...
el: Κ Αν_Εξάρτητων Δειγμάτων...

en: ROC Cur_ve...
el: ROC _Καμπύλη...

en: _Graphs
el: _Γραφήματα

en: _Scatterplot
el: _Διάγραμμα Διασποράς

en: _Histogram
el: _Ιστόγραμμα

en: _Barchart
el: _Ραβδόγραμμα

en: _Utilities
el: _Βοηθήματα

en: _Variables...
el: _Μεταβλητές...

en: Data File _Comments...
el: _Σχόλια Αρχείου Δεδομένων...

en: _Print...
el: Ε_Κτύπωση...

en: _Export...
el: Ε_Ξαγωγή...

en: Select _All
el: Επιλογή Ό_Λων

en: Syntax
el: _Σύνταξη

en: Data
el: Δεδομένα

en: _Save
el: Α_Ποθήκευση

en: Save _As
el: Αποθήκευση _Ως

en: _Print
el: Ε_Κτύπωση

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: _Undo
el: Α_Ναίρεση

en: _Redo
el: Ε_Παναφορά

en: _Find
el: Α_Ναζήτηση

en: _Run
el: _Εκτέλεση

en: _All
el: _Όλα

en: _Selection
el: Επιλο_Γή

en: _To End
el: _Ως το Τέλος

en: Scientific notation
el: Επιστημονικός συμβολισμός

en: Custom currency
el: Ορισμός νομίσματος

en: positive
el: θετικό

en: negative
el: αρνητικό

en: Width:
el: Εύρος:

en: Decimal Places:
el: Δεκαδικές θέσεις:

en: Weight Cases
el: Στάθμιση Υποθέσεων

en: Weight cases by
el: Στάθμιση Υποθέσεων κατά

en: Frequency Variable
el: Μεταβλητή Συχνοτήτων

en: Current Status:
el: Παρούσα Κατάσταση:

en: GNU PSPP is a program for statistical analysis of sampled data
el: Το GNU PSPP είναι ένα πρόγραμμα στατιστικής ανάλυσης δειγμάτων δεδομένων

en: GNU PSPP is a program for the statistical analysis of sampled data. It is a Free replacement for the proprietary program SPSS, and appears very similar to it with a few exceptions. The most important of these exceptions are, that there are no “time bombs”; your copy of PSPP will not “expire” or deliberately stop working in the future. Neither are there any artificial limits on the number of cases or variables which you can use. There are no additional packages to purchase in order to get “advanced” functions; all functionality that PSPP currently supports is in the core package.
el: Το GNU PSPP είναι ένα πρόγραμμα για τη στατιστική ανάλυση δειγματικών δεδομένων. Είναι μια δωρεάν αντικατάσταση για το ιδιόκτητο πρόγραμμα SPSS, κ φαίνεται πολύ παρόμοιο με αυτό με μερικές εξαιρέσεις. Οι σημαντικότερες από αυτές τις εξαιρέσεις είναι ότι δεν υπάρχει «χρονόμετρο». Το αντίγραφο του PSPP δεν θα "λήξει" ή θα σταματήσει να λειτουργεί στο μέλλον, επίτηδες. Ούτε υπάρχουν τεχνητά όρια στον αριθμό περιπτώσεων ή μεταβλητών που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε. Δεν υπάρχουν πρόσθετα πακέτα για αγορά προκειμένου να λάβετε «προηγμένες» λειτουργίες. Όλες οι λειτουργίες που υποστηρίζει το PSPP είναι στο βασικό πακέτο.

en: PSPP is a stable and reliable application. It can perform descriptive statistics, T-tests, anova, linear and logistic regression, measures of association, cluster analysis, reliability and factor analysis, non-parametric tests and more. Its backend is designed to perform its analyses as fast as possible, regardless of the size of the input data. You can use PSPP with its graphical interface or the more traditional syntax commands.
el: Το PSPP είναι μια σταθερή κ αξιόπιστη εφαρμογή. Μπορεί να εκτελέσει περιγραφικά στατιστικά στοιχεία, δοκιμές T, anova, γραμμική και λογιστική παλινδρόμηση, μέτρα συσχέτισης, ανάλυση συστάδων, αξιοπιστία κ ανάλυση παραγόντων, μη παραμετρικές δοκιμές κ άλλα. Το backend -"παρασκήνιο"- έχει σχεδιαστεί για να εκτελεί τις αναλύσεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα, ανεξάρτητα από το μέγεθος των δεδομένων εισαγωγής. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το PSPP με τη γραφική διεπαφή ή τις πιο παραδοσιακές εντολές σύνταξης.

en: Support for over 1 billion cases
el: Υποστήριξη για πάνω από 1 δισεκατομμύριο υποθέσεις

en: Support for over 1 billion variables
el: Υποστήριξη για πάνω από 1 δισεκατομμύριο μεταβλητές

en: Syntax and data files which are compatible with those of SPSS
el: Σύνταξη κ αρχεία δεδομένων που είναι συμβατά με αυτά του SPSS

en: A choice of terminal or graphical user interface
el: Δυνατότητα επιλογής χρήσης γραμμή εντολών ή γραφικού περιβάλλοντος από τον χρήστη

en: Inter-operability with: LibreOffice, Apache OpenOffice, Gnumeric and other free software
el: Δια-λειτουργικότητα με: LibreOffice, Apache OpenOffice, Gnumeric κ άλλα δωρεάν -ανοικτού κώδικα- λογισμικά

en: Easy data import from spreadsheets, text files and database sources
el: Εύκολη εισαγωγή δεδομένων από υπολογιστικά φύλλα, αρχεία κειμένου κ πηγές βάσης δεδομένων

en: The capability to open, analyse and edit two or more datasets concurrently
el: Η δυνατότητα ανοίγματος, ανάλυσης κ επεξεργασίας δύο ή περισσότερων συνόλων δεδομένων ταυτόχρονα

en: A user interface supporting all common character sets
el: Μια διεπαφή χρήστη που υποστηρίζει όλα τα κοινά σύνολα χαρακτήρων υπολογιστή

en: Very fast statistical procedures, even on very large data sets
el: Πολύ γρήγορες εκτελέσεις στατιστικών διαδικασιών, ακόμη κ σε πολύ μεγάλα σύνολα δεδομένων

en: No license fees and no expiration period
el: Χωρίς τέλη άδειας κατοχής προγράμματος κ περίοδο λήξης

en: No unethical “end user license agreements”
el: Χωρίς ανήθικες "συμφωνίες άδειας τελικού χρήστη"

en: A fully indexed user manual
el: Ένα εγχειρίδιο χρήστη με πλήρες ευρετήριο

en: Freedom ensured; It is licensed under the GPLv3 or later
el: Διασφάλιση της ελευθερίας. Έχει άδεια βάσει της GPLv3 ή νεότερης έκδοσης

en: Portability; Runs on many different computers and many different operating systems
el: Φορητότητα; Τρέχει σε πολλούς διαφορετικούς υπολογιστές κ σε πολλά διαφορετικά λειτουργικά συστήματα

en: PSPP is particularly aimed at statisticians, social scientists and students requiring fast convenient analysis of sampled data.
el: Το PSPP απευθύνεται ιδιαίτερα σε στατιστικολόγους, κοινωνικούς επιστήμονες κ μαθητές που απαιτούν γρήγορη κ βολική ανάλυση δεδομένων δειγματοληψίας.

en: GNU PSPP Variable View
el: Απεικόνιση Μεταβλητών GNU PSPP

en: Free Software Foundation
el: Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού

en: Statistical Software
el: Στατιστικό Πρόγραμμα

en: Analyze statistical data with a free alternative to SPSS
el: Ανάλυση στατιστικών δεδομένων με δωρεάν πρόγραμμα, εναλλακτικό του SPSS

note: TRANSLATORS: You must keep all ";" - also at the end of line.
en: statistics;analysis;spss;
el: στατιστικές;ανάλυση;spss;
