pspp 0.10.2 - en to ja translation catalogue (1575 entries)

en: An error occurred while opening `%s': %s.
ja: `%s' を開くときにエラーが発生しました: %s．

en: Error reading `%s': %s.
ja: `%s' を読み込み中にエラー: %s

en: `%s' is not a system or portable file.
ja: `%s' はシステムファイルまたはポータブルファイルではありません．

en: The inline file is not allowed here.
ja: ここではインラインファイルは使えません．

en: Cannot read from dataset %s because no dictionary or data has been written to it yet.
ja: ディクショナリかデータが未記入のためデータセット %s から読めません．

en: Dataset
ja: データセット

en: At least one case in the data read had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
ja: 読み込まれたデータのうち少なくとも1つのケースの重み付け値はユーザ欠損値またはシステム欠損値，ゼロ，負です．これらのケースは無視されます．

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: CSV file
ja: コンマ区切りデータ(CSV)ファイル

en: An I/O error occurred writing CSV file `%s'.
ja: CSV ファイル `%s' の書き込み中にエラーが発生しました．

en: Data is not valid as format %s: %s
ja: データはフォーマット %s としては有効でありません: %s

en: Field contents are not numeric.
ja: フィールドは数値ではありません．

en: Number followed by garbage.
ja: 不要データを伴う数値

en: Invalid numeric syntax.
ja: 不正な数値シンタックス

en: Too-large number set to system-missing.
ja: 大きすぎる数値がシステム欠損値に指定されています．

en: Too-small number set to zero.
ja: 小さすぎる数値は0とします．

en: All characters in field must be digits.
ja: フィールド中のすべての文字は数字に限ります．

en: Unrecognized character in field.
ja: フィールド中に認識できない文字があります．

en: Field must have even length.
ja: フィールド長は偶数です．

en: Field must contain only hex digits.
ja: フィールド内は 16 進数文字に限ります．

en: Invalid zoned decimal syntax.
ja: 不正なゾーン10進数シンタックス．

en: Invalid syntax for P field.
ja: Pフィールドでの不正なシンタックス

en: Syntax error in date field.
ja: データフィールドでのシンタックスエラー

en: Day (%ld) must be between 1 and 31.
ja: 日(%ld)は1から31でなければなりません．

en: Delimiter expected between fields in date.
ja: 日付のフィールド間には区切り記号が必要です．

en: Unrecognized month format.  Months may be specified as Arabic or Roman numerals or as at least 3 letters of their English names.
ja: 月フォーマットが識別不能．月はアラビアまたはローマ数字，少なくと3文字以上の英語名で指定します．

en: Year (%ld) must be between 1582 and 19999.
ja: 年(%ld)は 1582 から 19999 の範囲内です．

en: Trailing garbage `%.*s' following date.
ja: 日付の後に不要データ `%.*s' が続いています．

en: Julian day must have exactly three digits.
ja: ユリウス通日は必ず3文字でなければなりません．

en: Julian day (%ld) must be between 1 and 366.
ja: ユリウス通日(%ld)は1から366でなければなりません．

en: Quarter (%ld) must be between 1 and 4.
ja: 四半期(%ld)は1から4の範囲内です．

en: Week (%ld) must be between 1 and 53.
ja: 週(%ld)は 1 から 53 の範囲内です．

en: Delimiter expected between fields in time.
ja: 時間フィールド間には区切りが必要です．

en: Minute (%ld) must be between 0 and 59.
ja: 分(%ld)は 0 から 59 の範囲内です．

en: Unrecognized weekday name.  At least the first two letters of an English weekday name must be specified.
ja: 曜日が識別不能．英語の少なくとも最初の2文字で指定します．

en: `%c' expected in date field.
ja: 日付フィールドには `%c' が必要です．

en: Weekday number %f is not between 1 and 7.
ja: 曜日(%f)が 1 から 7 の範囲外です．

en: Month number %f is not between 1 and 12.
ja: 月(%f)が1から12の範囲外です．

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: dataset
ja: データセット

en: ordinary
ja: 通常の

en: system
ja: システム

en: scratch
ja: 消去

note: TRANSLATORS: "bytes" is correct, not characters due to UTF encoding
en: Truncating document line to %d bytes.
ja: ドキュメント行を %d バイトに縮めました．

en: An error occurred while reading `%s': %s.
ja: `%s' を読み込み中にエラーが発生しました: %s．

en: active dataset
ja: アクティブなデータセット

en: Can't read from %s as a %s because it is already being read as a %s.
ja: %s から %s として読み込めません（すでに %s として読み込み済みです）．

en: Can't write to %s as a %s because it is already being written as a %s.
ja: %s に %s として書き込めません（すでに %s として書き込み済みです）．

en: Can't re-open %s as a %s.
ja: %s を %s として再オープンできません．

en: Not opening pipe file `%s' because %s option set.
ja: パイプファイル %s が開けません．%s オプションが指定されています．

en: Format %s may not be used for input.
ja: フォーマット %s は入力では使えません．

en: Numeric
ja: 数値

en: Comma
ja: コンマ

en: Dot
ja: ドット

en: Scientific
ja: 科学的

en: Date
ja: 日付

en: Dollar
ja: ドル通貨

en: Custom
ja: カスタム

en: String
ja: 文字列

en: Cannot convert the value in the spreadsheet cell %s to format (%s): %s
ja: 表計算ファイル中のセル %s の値をフォーマット(%s)に変換できません: %s

en: There was a problem whilst reading the %s file `%s' (near line %d): `%s'
ja: %s ファイル `%s’（%d 行付近）を読み込み中に問題が発生しました: `%s'

en: Invalid cell range `%s'
ja: 不正なセル範囲 `%s'

en: Selected sheet or range of spreadsheet `%s' is empty.
ja: 表計算ファイル `%s' の選択されたシートまたは範囲は空です．

en: The gnumeric file `%s' is encoded as %s instead of the usual UTF-8 encoding. Any non-ascii characters will be incorrectly imported.
ja: グニューメリックファイル `%s' は通常の UTF-8 ではなく %s でエンコードされています．非アスキー文字は不正に読み込まれます．

en: Identifier `%s' exceeds %d-byte limit.
ja: 識別子 `%s' は %d バイト制限を超えています．

en: Identifier cannot be empty string.
ja: 識別子が空の文字列ではいけません．

en: `%s' may not be used as an identifier because it is a reserved word.
ja: 予約語であるため `%s' は識別子として使えません．

en: `%s' may not be used as an identifier because it contains ill-formed UTF-8 at byte offset %tu.
ja: %s にはバイトオフセット %tu で不正形式のUTF-8が含まれているため識別子としては使えません．

en: Character %s (in `%s') may not appear in an identifier.
ja: 文字 %s（`%s' 中）は識別子には出現しません．

en: Opening %s for writing: %s.
ja: 書き込み用として %s を開いています: %s．

en: Opening stream for %s: %s.
ja: %s のためにストリームを開いています: %s．

en: Creating temporary file to replace %s: %s.
ja: %s を置き換える一時ファイルを新規作成中: %s．

en: Creating temporary file %s: %s.
ja: 一時ファイル %s を新規作成中: %s．

en: Opening stream for temporary file %s: %s.
ja: 一時ファイル %s 用のストリームを開いています: %s．

en: Replacing %s by %s: %s.
ja: %s を %s で置換: %s．

en: Removing %s: %s.
ja: %s を削除: %s．

en: Cannot open %s as a OpenDocument file: %s
ja: %s をオープンドキュメントファイルとして開けません: %s

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: SPSS/PC+ system file
ja: SPSS/PC+システムファイル

en: Error opening `%s' for reading as an SPSS/PC+ system file: %s.
ja: SPSS/PC+システムファイルとして `%s' を開くときにエラー: %s．

en: %s: stat failed (%s).
ja: %s: 情報取得でエラー(%s)．

en: %s: file too large.
ja: %s: ファイルが大きすぎます．

en: Directory entry is for a %u-byte record starting at offset %u but file is only %u bytes long.
ja: オフセット %u から始まる %u バイトのレコードを格納したディレクトリ項目ですが，ファイル長が %u バイトしかありません．

en: Directory fields have unexpected values (%u,%u).
ja: ディレクトリ・フィールドに予期せぬ値 (%u,%u) があります．

en: Variable %zu
ja: 変数 %zu

en: Variable %zu Label
ja: 変数 %zu ラベル

en: Variable %zu Value Label %zu
ja: 変数 %zu 値ラベル %zu．

en: Creation Date
ja: 作成日

en: Creation Time
ja: 作成時刻

en: Product
ja: プロダクト

en: File Label
ja: ファイルラベル

en: Using default encoding %s to read this SPSS/PC+ system file.  For best results, specify an encoding explicitly.  Use SYSFILE INFO with ENCODING="DETECT" to analyze the possible encodings.
ja: この SPSS/PC+システムファイルではデフォールトのエンコーディング %s が適用されます．最適な結果を得るためには，エンコーディングを明示して下さい．利用可能なエンコーディングを調べるには，SYSTEM INFOコマンドでENCODING="DETECT"を使って下さい．

en: Error closing system file `%s': %s.
ja: システムファイル `%s' を閉じるときにエラーが発生しました: %s．

en: This is not an SPSS/PC+ system file.
ja: SPSS/PC+ のシステムファイルではありません．

en: Record 0 has unexpected length %u.
ja: レコード 0 には予期せぬ長さ %u が指定されています．

en: Record 0 specifies unexpected system missing value %g (%a).
ja: レコード 0 では予期せぬシステム欠損値 %g (%a) が指定されています．

en: Record 0 reserved fields have unexpected values (%u,%u,%u,%u,%u,%u).
ja: レコード 0 の予約領域には予期せぬ値 %u,%u,%u,%u,%u,%u が含まれています．

en: Record 0 case counts differ (%u versus %u).
ja: レコード 0 のケース数が違います（%u 対 %u）．

en: Invalid compression type %u.
ja: 無効な圧縮形式 (%u) です．

en: Record 0 claims %u cases with %u values per case (requiring at least %zu bytes) but data record is only %u bytes long.
ja: レコード 0 には %u ケースがあり，各ケースには %u 個の値があるとされているが（少なくとも %zu バイトが必要），データレコードの長さは %u バイトしかない．

en: Value labels claimed to end at offset %u in labels record but labels record is only %u bytes.
ja: ラベルレコードのオフセット %u で終わる値ラベルですが，ラベルレコードは %u バイトしかありません．

en: Value labels claimed to be at offset %u with length %u but file size is only %u bytes.
ja: オフセット %u から始まる長さ %u の値ラベルですが，ファイルサイズは %u バイトしかありません．

en: Value labels end with partial label (%u bytes left in record, label length %<PRIu8>).
ja: 値ラベルは部分ラベルで終わっています（レコードの残りは %u バイト，ラベル長は %<PRIu8>）．

en: %u leftover bytes following value labels.
ja: 値ラベルの後に残り %u バイトがあります．

en: Variable label claimed to start at offset %u in labels record but labels record is only %u bytes.
ja: ラベルレコードでオフセット %u で始まるとされている変数ラベルですが，ラベルレコードは %u バイトしかありません．

en: Variable label with length %u starting at offset %u in labels record overruns end of %u-byte labels record.
ja: ラベルレコードでオフセット %u で始まるとされている長さ %u の変数ラベルですが，%u バイトのラベル終端を超えています．

en: Record 1 has length %u (expected %u).
ja: レコード 1 の長さは %u です (%u のはずです)．

en: Variable %u has invalid type %<PRIu8>.
ja: 変数 %u は無効なタイプ %<PRIu8> です．

en: Invalid weight index %u.
ja: %u は無効な重み付けインデックスです．

en: Invalid variable name `%s'.
ja: 不正な変数名 `%s'．

en: Renaming variable with duplicate name `%s' to `%s'.
ja: 名前の変更で変数名 `%s' と `%s' が重複します．

en: Cannot weight by string variable `%s'.
ja: 文字列変数 %s は重み付けには使えません．

en: File ends in partial case.
ja: ケースの一部でファイルが終わっています．

en: Case beginning at offset 0x%08x extends past end of data record at offset 0x%08x.
ja: オフセット 0x%08x から始まるケースは，オフセット 0x%08x でレコードの終端を超えています．

en: Error reading case from file %s.
ja: ファイル %s からケースを読み込み中にエラーが発生しました．

en: Possible compressed data corruption: string contains compressed integer (opcode %d).
ja: 圧縮データの破損の可能性: 文字列に圧縮された整数(オペコード %d)が含まれています．

en: `%s' near offset 0x%llx:
ja: `%s'（オフセット 0x%llx 付近）:

en: System error: %s.
ja: システムエラー: %s．

en: Unexpected end of file.
ja: 予期せぬファイル終端

en: %s: seek failed (%s).
ja: %s: 探索でエラー(%s)．

en: SPSS/PC+ System File
ja: SPSS/PC+システムファイル

en: portable file %s corrupt at offset 0x%llx:
ja: ポータブルファイル %s はオフセット 0x%llx で壊れています:

en: reading portable file %s at offset 0x%llx:
ja: ポータブルファイル %s のオフセット 0x%llx を読み込んでいます:

en: Error closing portable file `%s': %s.
ja: ポータブルファイル `%s' を閉じるときにエラーです: %s．

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: portable file
ja: ポータブルファイル

en: An error occurred while opening `%s' for reading as a portable file: %s.
ja: ポータブルファイルとして読み込み用に %s を開こうとしてエラーが発生しました: %s．

en: Data record expected.
ja: データレコードでなければなりません．

en: Number expected.
ja: 数値でなければなりません．

en: Missing numeric terminator.
ja: 数値の終わりがありません．

en: Invalid integer.
ja: 不正な整数

en: Bad string length %d.
ja: 誤った文字列長 %d

en: %s: Not a portable file.
ja: %s: ポータブルファイルではありません．

en: Unrecognized version code `%c'.
ja: 認識できないバージョン番号 `%c'．

en: Bad date string length %zu.
ja: 誤った日付文字列長 %zu

en: Bad time string length %zu.
ja: 誤った時刻文字列長 %zu

en: Numeric variable %s has invalid format specifier %s.
ja: 数値変数 %s のフォーマット指定子 %s は不正です．

en: String variable %s with width %d has invalid format specifier %s.
ja: 文字列型変数 %s (長さ %d)のフォーマット指定子 %s は不正です．

en: %s: Bad format specifier byte (%d).  Variable will be assigned a default format.
ja: %s: 誤ったフォーマット指定子バイト(%d)．変数にはデフォールトのフォーマットが割り当てられます．

en: Expected variable count record.
ja: 変数の計数記録が必要です．

en: Invalid number of variables %d.
ja: 不正な変数の数 %d．

en: Weight variable name (%s) truncated.
ja: 重み付け変数名(%s)が短縮されました．

en: Expected variable record.
ja: 変数レコードが必要です．

en: Invalid variable width %d.
ja: 不正な変数幅 %d．

en: Bad width %d for variable %s.
ja: 不正な横幅 %d(変数 %s)．

en: Weighting variable %s not present in dictionary.
ja: 重み付け変数 %s が現在のディクショナリには存在しません．

en: Unknown variable %s while parsing value labels.
ja: 値ラベルの解析中における不明な変数 %s ．

en: Cannot assign value labels to %s and %s, which have different variable types.
ja: 異なる変数型である %s と %s には値ラベルは割り当てられません．

en: SPSS Portable File
ja: SPSS ポータブルファイル

en: Invalid decimal digits count %d.  Treating as %d.
ja: %d 個の不正な小数点．%d として扱う．

en: Error opening `%s' for writing as a portable file: %s.
ja: `%s' をポータブルファイルとして開くときエラー: %s．

en: An I/O error occurred writing portable file `%s'.
ja: ポータブルファイル `%s' の書き込み中にI/Oエラーが発生しました．

en: Support for reading postgres databases was not compiled into this installation of PSPP
ja: postgresデータベースからの読み込みサポートは現在の PSPP には含まれていません．

en: Memory error whilst opening psql source
ja: PSQL ソースを開くときにメモリエラーが発生しました．

en: Error opening psql source: %s.
ja: PSQL のソースが開けません: %s．

en: Postgres server is version %s. Reading from versions earlier than 8.0 is not supported.
ja: Postgresサーバのバージョンは %s です．バージョン8．0以前からの読み込みはサポートされていません．

en: Connection is unencrypted, but unencrypted connections have not been permitted.
ja: 非暗号化接続はサポートされていません．

en: Error from psql source: %s.
ja: PSQLソースからのエラー: %s．

en: Unsupported OID %d.  SYSMIS values will be inserted.
ja: サポートされていない OID %d．システム値が挿入されます．

en: MXWARNS set to zero.  No further warnings will be given even when potentially problematic situations are encountered.
ja: MXWARNS は 0 にセットされました．潜在的に問題となるような状況に出会っても，これ以上の警告は出力されません．

en: Warnings re-enabled. %d warnings will be issued before aborting syntax processing.
ja: 警告は再び有効になりました．シンタックス処理を中止する前に%d の警告が出力されます．

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: system file
ja: システムファイル

en: Error opening `%s' for reading as a system file: %s.
ja: システムファイルとして読み込む `%s' を開くときにエラー: %s．

en: Misplaced type 4 record.
ja: 誤配置されたタイプ 4 レコード

en: Duplicate type 6 (document) record.
ja: 重複したタイプ 6 (ドキュメント)レコード

en: Unrecognized record type 7, subtype %d.  For help, please send this file to %s and mention that you were using %s.
ja: 認識できないレコードタイプ 7，サブタイプ %d．このファイルを %s に送って下さい（使用中の %s もお示し下さい）．

en: Record type 7, subtype %d found here has the same type as the record found near offset 0x%llx.  For help, please send this file to %s and mention that you were using %s.
ja: ここで見つかったレコードタイプ 7，サブタイプ %d は，オフセット 0X%llx の近くで見つかったレコードと同じ型を持っています．このファイルを %s に送って下さい（使用中の %s もお示し下さい）．

en: Unrecognized record type %d.
ja: 不明なレコードタイプ %d．

en: Value Label %zu
ja: 値ラベル %zu

en: Extra Product Info
ja: 追加製品情報

en: Document Line %zu
ja: ドキュメント行 %zu

en: MRSET %zu Label
ja: MRSET %zu ラベル

en: MRSET %zu Counted Value
ja: MRSET %zu 計数値

en: This system file does not indicate its own character encoding.  Using default encoding %s.  For best results, specify an encoding explicitly.  Use SYSFILE INFO with ENCODING="DETECT" to analyze the possible encodings.
ja: このシステムファイルでは文字エンコーディングが示されていません．デフォールトのエンコーディング %s が適用されます．最適な結果を得るためには，エンコーディングを明示して下さい．利用可能なエンコーディングを調べるには，SYSTEM INFOコマンドでENCODING="DETECT"を使って下さい．

en: File header claims %d variable positions but %zu were read from file.
ja: ファイルヘッダには %d 変数位置とありますが %zu がファイルから読み込まれました．

en: This is not an SPSS system file.
ja: SPSS のシステムファイルではありません．

en: Compression bias is not the usual value of 100, or system file uses unrecognized floating-point format.
ja: 圧縮バイアス通常の値である100でないか，またはシステムファイルでは認識できない浮動小数点形式が使われています．

en: Variable label indicator field is not 0 or 1.
ja: 変数ラベル表示子フィールドが 0 または 1  でありません．

en: Numeric missing value indicator field is not -3, -2, 0, 1, 2, or 3.
ja: 数値型の欠損値の指示子は -3, -2, 0, 1, 2, 3 ではありません．

en: String missing value indicator field is not 0, 1, 2, or 3.
ja: 文字列欠損値の指示子が 0, 1, 2, 3 ではありません．

en: Invalid number of labels %u.
ja: 不正なラベル %u の数．

en: Variable index record (type 4) does not immediately follow value label record (type 3) as it should.
ja: 変数インデックスレコード（タイプ 4）が値ラベルレコード（タイプ 3）の直後にありません．

en: Number of variables associated with a value label (%u) is not between 1 and the number of variables (%zu).
ja: 値ラベル(%u)に関連づけられた変数の数は1と変数の数(%zu)の範囲内にありません．

en: Number of document lines (%d) must be greater than 0 and less than %d.
ja: ドキュメントの行数(%d)は1以上，%d 未満でなければなりません．

en: Record type 7, subtype %d has bad size %u (expected %d).
ja: レコードタイプ7，サブタイプ %d のサイズ %u は誤っています(%d でなければなりません)．

en: Record type 7, subtype %d has bad count %u (expected %d).
ja: レコードタイプ7，サブタイプ %d のカウント %u は誤っています(%d でなければなりません)．

en: Missing string continuation record.
ja: 文字継続レコードがありません．

en: Variable %s with width %d has invalid print format 0x%x.
ja: 変数 %s（横幅 %d）の印刷フォーマット 0x%x は適切ではありません．

en: Variable %s with width %d has invalid write format 0x%x.
ja: 変数 %s（横幅 %d）の書き出しフォーマット 0x%x は適切ではありません．

en: Suppressing further invalid format warnings.
ja:  `%s'

en: Floating-point representation indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
ja: システムファイル(%d)での浮動小数点形式は規定(%d)にあっていません．

en: Integer format indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
ja: システムファイル(%d)での整数形式は規定(%d)にあっていません．

en: File specifies unexpected value %g (%a) as %s, instead of %g (%a).
ja: ファイルは予期せぬ値 %g(%a) を %s としています．正しくは %g(%a)です．

en: File specifies unexpected value %g (%a) as %s, instead of %g (%a) or %g (%a).
ja: ファイルは予期せぬ値 %g(%a) を %s としています．正しくは %g(%a) または %g(%a) です．

en: Missing space following `%c' at offset %zu in MRSETS record.
ja: MRSETS レコードで `%c’（オフセット %zu）の次に空白がありません．

en: Unexpected label source value following `E' at offset %zu in MRSETS record.
ja: 予期しないラベルソース値が MRSETS レコード内のオフセット %zu にある`E' に続いています．

en: Missing `C', `D', or `E' at offset %zu in MRSETS record.
ja: MRSETS レコードにおいてオフセット %zu で `C', `D', `E' がありません．

en: Missing new-line parsing variable names at offset %zu in MRSETS record.
ja: MRSETS レコード内のオフセット %zu で変数名を解析中に改行が見つかりません．

en: MRSET %s contains duplicate variable name %s.
ja: MRSET %s には重複した変数名 %s が含まれています．

en: MRSET %s contains both string and numeric variables.
ja: MRSET %s　には文字列と数値の両方が入っています．

en: MRSET %s has no variables.
ja: MRSET %s には変数がありません．

en: MRSET %s has only one variable.
ja: MRSET %s には変数が１つしかありません．

en: Extension 11 has bad count %u (for %zu variables).
ja: エクステンション 11 のカウント数 %u は誤りです（%zu 変数が対象）．

en: Invalid variable display parameters for variable %zu (%s).  Default parameters substituted.
ja: 無効な変数 %zu(%s)の変数表示パラメータ．デフォルトのパラメータが置換．

en: Duplicate long variable name `%s'.
ja: 長い変数名 `%s' は重複しています．

en: Long variable mapping from %s to invalid variable name `%s'.
ja: 長い変数マッピング: %s　から不正な変数名 `%s' まで．

en: %s listed as string of invalid length %s in very long string record.
ja: %s は非常に長い文字列レコードにおいて不正な長さ %s の文字列としてリストされました．

en: %s listed in very long string record with width %s, which requires only one segment.
ja: %s は長さ %s の非常に長い文字列の中でリストされました(セグメントは1つだけ必要)．

en: Very long string %s overflows dictionary.
ja: 非常に長い文字列 %s によりディクショナリがオーバーフローしました．

en: Very long string with width %ld has segment %d of width %d (expected %d).
ja: 長さが %ld の非常に長い文字列はセグメント %d(長さ %d)を持っています(予想は %d)

en: Variables associated with value label are not all of identical type.  Variable %s is %s, but variable %s is %s.
ja: 値ラベルに関連付けられた変数は，すべてが同一タイプではありません．変数 %s は %s ですが，変数 %s は %s です．

en: numeric
ja: 数値

en: string
ja: 文字列

en: Value labels may not be added to long string variables (e.g. %s) using records types 3 and 4.
ja: 値ラベルは長い文字列型変数（たとえば %s）に対してレコードタイプ 3 と 4 を使用して追加することはできません．

en: Duplicate value label for %g on %s.
ja: %g(%s 内)のための値ラベルに重複があります．

en: Duplicate value label for `%.*s' on %s.
ja: `%.*s'(%s 内)のための値ラベルに重複があります．

en: Ignoring string variable `%s' set as weighting variable.
ja: 重み付け変数としての文字列型変数 `%s' は無視されます．

en: Error parsing attribute value %s[%d].
ja: 属性値 %s[%d] の解析中にエラーが発生しました．

en: Attribute value %s[%d] is not quoted: %s.
ja: 属性値 %s[%d] は参照されていません: %s．

en: Invalid role for variable %s.
ja: 変数 %s にとっての不正な役割

en: %zu other variables had invalid roles.
ja: %zu の他の変数は不適切な役割を担っています．

en: Extension record subtype %d ends unexpectedly.
ja: 拡張レコードのサブタイプ %d は予期せぬ終了となっています．

en: Ignoring long string value label record for unknown variable %s.
ja: 不明な変数 %s のための長い文字列の変数ラベルレコードは無視されました．

en: Ignoring long string value label record for numeric variable %s.
ja: 数値型変数 %s のための長い文字列の変数ラベルレコードは無視されました．

en: Ignoring long string value label record for variable %s because the record's width (%d) does not match the variable's width (%d).
ja: 変数 %s のための長い文字列の変数ラベルレコードは無視されました．レコード長(%d)が変数長(%d)と一致しません．

en: Ignoring long string value label %zu for variable %s, with width %d, that has bad value width %zu.
ja: 長い文字列値 %zu(変数は %s，長さは %d)は無視されます．値幅 %zu が正しくないからです．

en: Long string missing values record says variable %s has %d missing values, but only 1 to 3 missing values are allowed.
ja: 長い文字列謙遜値レコードでは変数 %s には %d 個の欠損値があるとされているが，1から3個の欠損値だけが許されています．

en: Ignoring long string missing value record for unknown variable %s.
ja: 不明な変数 %s のための長い文字列の欠損値レコードは無視されました．

en: Ignoring long string missing value record for numeric variable %s.
ja: 数値型変数 %s のための長い文字列の欠損値レコードは無視されました．

en: Ignoring long string missing value %zu for variable %s, with width %d, that has bad value width %zu.
ja: 長い文字欠損値 %zu(変数は %s，長さは %d)は無視されます．値幅 %zu が正しくないからです．

en: File ends in partial string value.
ja: 文字列の断片でファイルが終わっています．

en: Possible compressed data corruption: compressed spaces appear in numeric field.
ja: 圧縮データの破損の可能性: 圧縮されたスペースは数値フィールドに表示されます．

en: Suppressed %d additional related warnings.
ja: 以下の %d 個の関連する警告は非表示とされました．

en: Dictionary record refers to unknown variable %s.
ja: ディクショナリのレコードは不明な変数 %s を参照しています．

en: Expecting digit at offset %zu in MRSETS record.
ja: MRSETSレコードのオフセット %zu には数字が必要です．

en: Expecting space at offset %zu in MRSETS record.
ja: MRSETSレコードのオフセット %zu には空白が必要です．

en: %zu-byte string starting at offset %zu exceeds record length %zu.
ja: %zu バイトの文字列（開始オフセット %zu）はレコード長 %zu を超えています．

en: Expecting space at offset %zu following %zu-byte string.
ja: オフセット %zu に空白が必要です(%zu-バイトの文字列に続く)．

en: Wrong ZLIB data header offset %#llx (expected %#llx).
ja: 誤ったZLIBデータヘッダのオフセット %#llx(予測は %#llx)．

en: Impossible ZLIB trailer offset 0x%llx.
ja: 誤ったZLIBトレイラーのオフセット 0x%llx．

en: Invalid ZLIB trailer length %lld.
ja: 不正なZLIBトレイラー長 %lld．

en: End of ZLIB trailer (0x%llx) is not file size (0x%llx).
ja: ZLIB トレイラーの終わり(0x%llx)はファイルサイズ(0x%llx)ではありません．

en: ZLIB trailer bias (%lld) differs from file header bias (%.2f).
ja: ZLIB トレイラーのバイアス(%lld)はファイルヘッダのバイアス(%.2f)とは異なります．

en: ZLIB trailer "zero" field has nonzero value %lld.
ja: ZLIB トレイラーの "zero" フィールドは非 0 値(%lld)です．

en: ZLIB trailer specifies unexpected %u-byte block size.
ja: ZLIB トレーラーは予期せぬ %u-バイトのブロック長を指定しています．

en: %lld-byte ZLIB trailer specifies %u data blocks (expected %lld).
ja: %lld バイトの ZLIB トレイラーは %u のデータブロックを指定しています（予測は %lld）．

en: ZLIB block descriptor %u reported uncompressed data offset %#llx, when %#llx was expected.
ja: ZLIB ブロック記述子 %u は非圧縮データのオフセットを %#llx としていますが，%#llx なければなりません．

en: ZLIB block descriptor %u reported compressed data offset %#llx, when %#llx was expected.
ja: ZLIB ブロック記述子 %u は圧縮データのオフセットを %#llx としていますが，%#llx なければなりません．

en: ZLIB block descriptor %u reported block size %#x, when %#x was expected.
ja: ZLIB ブロック記述子 %u はブロックサイズを %#x としていますが，%#x なければなりません．

en: ZLIB block descriptor %u reported block size %#x, when at most %#x was expected.
ja: ZLIB ブロック記述子 %u はブロックサイズを %#x としていますが，多くても %x なければなりません．

en: ZLIB block descriptor %u reports compressed size %u and uncompressed size %u.
ja: ZLIB ブロック記述子 %u は圧縮サイズは %u ，非圧縮サイズは %u だと報告しています．

en: ZLIB trailer is at offset %#llx but %#llx would be expected from block descriptors.
ja: ZLIBトレイラーはオフセット %#llxにありますが，ブロック記述子からは %#llx だと予測されています．

en: ZLIB initialization failed (%s).
ja: ZLIB の初期化でエラー(%s)．

en: Inconsistency at end of ZLIB stream (%s).
ja: ZLIB ストリームの最後での不一致(%s)．

en: ZLIB stream inconsistency (%s).
ja: ZLIB ストリームの不一致(%s)．

en: Unexpected end of ZLIB compressed data.
ja: 予期せぬ ZLIB 圧縮データの終端

en: SPSS System File
ja: SPSS システムファイル

en: Unknown system file version %d. Treating as version %d.
ja: システムファイルのバージョン %d は不明．バージョン %d として扱います．

en: Error opening `%s' for writing as a system file: %s.
ja: システムファイルとして書き込むために開く `%s' でエラー: %s．

en: An I/O error occurred writing system file `%s'.
ja: システムファイル `%s'  の書き込み中にエラーが発生しました．

en: Failed to initialize ZLIB for compression (%s).
ja: 圧縮のための ZLIB を初期化できませんでした(%s)．

en: Failed to complete ZLIB stream compression (%s).
ja: ZLIB ストリーム圧縮を完了できませんでした(%s)．

en: ZLIB stream compression failed (%s).
ja: ZLIB ストリーム圧縮でエラー(%s)．

en: %s: Seek failed (%s).
ja: %s: 探索でエラー(%s)．

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Center
ja: 中央

en: Unknown
ja: 不明

en: Nominal
ja: 名義

en: Ordinal
ja: 順序

en: Scale
ja: 尺度

en: Input
ja: 入力

note: TRANSLATORS: This will be part of a filename.  Please avoid whitespace.
en: Output
ja: 出力

en: Both
ja: 両方

en: None
ja: なし

en: Partition
ja: 区分

en: Split
ja: 折半法

en: At least one case in the data file had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
ja: データファイル中の少なくとも1つのケースの重み付け値はユーザ欠損値またはシステム欠損値，ゼロ，負です．これらのケースは無視されます．

en: %s is not yet implemented.
ja: %s は実装されていません．

en: %s may be used only in testing mode.
ja: %s はテストモードでしか使えません．

en: %s may be used only in enhanced syntax mode.
ja: %s は拡張システムモードでしか使えません．

en: Unknown command `%s'.
ja: 不明なコマンド `%s'．

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined.
ja: %s はアクティブなデータセットが定義される以前においてのみ有効です．

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined.
ja: %s はアクティブなデータセットが定義された以降においてのみ有効です．

en: %s is allowed only inside %s.
ja: %s は %s 内でしか許されません．

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined or inside %s.
ja: %s はアクティブなデータセットが定義される以前か %s の内部においてのみ有効です．

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined or inside %s.
ja: %s はアクティブなデータセットが定義された以降か %s の内部においてのみ有効です．

en: %s is allowed only inside %s or inside %s.
ja: %s は %s か %s の内部でしか認められません．

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined, inside INPUT PROGRAM, or inside FILE TYPE.
ja: %s アクティブなデータセットが定義された後か，INPUT PROGRAM または FILE TYPE の内部においてのみ有効です．

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined, inside INPUT PROGRAM, or inside FILE TYPE.
ja: %s アクティブなデータセットが定義される前か，INPUT PROGRAM または FILE TYPE の内部においてのみ有効です．

en: %s is not allowed inside %s.
ja: %s は %s 内では許されません．

en: This command not allowed when the %s option is set.
ja: このコマンドは %s オプションが設定されているときには使えません．

en: Error removing `%s': %s.
ja: エラーで `%s' を除外しています: %s．

en: Display
ja: 表示

en: Missing Values
ja: 欠損値

en: Multiple Response Sets
ja: 多重回答セット

en: Split File
ja: ファイルの分割

en: Value Labels
ja: 変数ラベル

en: Vector
ja: ベクトル

en: Count
ja: 度数

en: Crosstabs
ja: クロス集計表

en: Correlations
ja: 相関

en: Descriptives
ja: 記述統計量

en: Factor
ja: 因子

en: Frequencies
ja: 度数分布表

en: Logistic Regression
ja: 回帰

en: Means
ja: 平均

en: Regression
ja: 回帰

en: Sample
ja: 標本

en: Save
ja: 保存

en: Sort Cases
ja: ケースの並び替え

en: Subcommand %s may only be specified once.
ja: サブコマンド %s は1度しか使えません．

en: Required subcommand %s was not specified.
ja: 必要なサブ込まんd %s が指定されていません．

en: Opening `%s': %s.
ja: `%s' をオープン中: %s．

en: Error closing `%s': %s.
ja: `%s' を閉じるときにエラー: %s．

en: Unknown format type `%s'.
ja: 不明なフォーマットタイプ `%s'．

en: Format specifier `%s' lacks required width.
ja: フォーマット指定子 `%s' は必要

en: Ends of range are equal (%.*g).
ja: 両範囲の終わりは同じです(%.*g)．

en: %s or %s must be part of a range.
ja: %s または %s は範囲の一部でなければなりません．

en: System-missing value is not valid here.
ja: ここではシステム欠損値は無効です．

en: %s is not a variable name.
ja: %s は有効な変数名ではありません．

en: %s is not a numeric variable.  It will not be included in the variable list.
ja: %s は数値型変数ではありません．そのため変数リストに含まれません．

en: %s is not a string variable.  It will not be included in the variable list.
ja: %s は文字列型変数ではありません．そのため変数リストに含まれません．

en: Scratch variables (such as %s) are not allowed here.
ja: %s のようなスクラッチ変数は，ここでは許されません．

en: %s and %s are not the same type.  All variables in this variable list must be of the same type.  %s will be omitted from the list.
ja: %s と %s は同じタイプではありません．この変数リストにおける全ての変数は同じタイプでなければなりません．%s はリストから除外されます．

en: %s and %s are string variables with different widths.  All variables in this variable list must have the same width.  %s will be omitted from the list.
ja: %s と %s は異なる長さを持つ文字列型変数です．この変数リスト内のすべての変数は同じ長さを持っている必要があります．%s はリストから除外されます．

en: Variable %s appears twice in variable list.
ja: 変数 %s は変数リストに2つあります．

en: %s TO %s is not valid syntax since %s precedes %s in the dictionary.
ja: %s TO %s は不正なシンタックスです．ディクショナリ内で %s は %s を超えています．

en: `%s' cannot be used with TO because it does not end in a digit.
ja: 最後が数字でないため `%s' は TO と一緒にはつかえません．

en: Numeric suffix on `%s' is larger than supported with TO.
ja: `%s' の数値後置子は TO でサポートされているものより大きいです．

en: Prefixes don't match in use of TO convention.
ja: TO変換の使用でプリフィックスが一致していません．

en: Bad bounds in use of TO convention.
ja: TO 変換における誤った境界

en: Unknown aggregation function %s.
ja: 不明な集計関数 `%s'．

en: Missing argument %zu to %s.
ja: 引数 %zu (%s が対象) がありません．

en: Arguments to %s must be of same type as source variables.
ja: %s への引数は元の変数と同じタイプでなければなりません．

en: Number of source variables (%zu) does not match number of target variables (%zu).
ja: ソース変数(%zu)の数がターゲット変数(%zu)の数と一致しません．

en: Sum of values
ja: 合計

en: Mean average
ja: 平均

en: Median
ja: 中央値

en: Standard deviation
ja: 標準偏差

en: Maximum value
ja: 最大値

en: Minimum value
ja: 最小値

en: Percentage greater than
ja: パーセンテージ：上

en: Percentage less than
ja: パーセンテージ：下

en: Percentage included in range
ja: パーセンテージ：内側

en: Percentage excluded from range
ja: パーセンテージ：外側

en: Fraction greater than
ja: 割合：上

en: Fraction less than
ja: 割合：下

en: Fraction included in range
ja: 割合：内側

en: Fraction excluded from range
ja: 割合：外側

en: Number of cases
ja: ケースの数：重み付けされる

en: Number of cases (unweighted)
ja: ケースの数：重み付けされない

en: Number of missing values
ja: ケースの数：重み付けされる欠損

en: Number of missing values (unweighted)
ja: ケース数：重み付けされない欠損

en: First non-missing value
ja: 最初の非欠損値

en: Last non-missing value
ja: 最後の非欠損値

en: Variable %s is %s in target file, but %s in source file.
ja: 変数 %s はターゲットファイルでは %s ですが，ソースファイルでは %s です．

en: No matching variables found between the source and target files.
ja: ソースとターゲットとなるファイル間に一致する変数がありません．

en: Source variable count (%zu) does not match target variable count (%zu).
ja: ソース変数カウント(%zu)とターゲット変数カウント(%zu)が一致していません．

en: Target variable %s duplicates existing variable %s.
ja: 対象となる変数 %s はすでにある変数 %s と重複しています．

en: New Value
ja: 新しい値

en: Value Label
ja: 値ラベル

en: Old Value
ja: 元の値

en: Variable %s is not dichotomous
ja: 変数 %s は2値型ではありません．

en: Binomial Test
ja: ２項検定

en: Statistics
ja: 統計

en: Category
ja: カテゴリ

en: Observed Prop.
ja: 観測比率

en: Test Prop.
ja: 検定比率

en: Exact Sig. (2-tailed)
ja: 正確有意水準(両側検定)

en: Exact Sig. (1-tailed)
ja: 正確有意水準(片側検定)

en: Total
ja: 合計

en: Variables
ja: 変数

en: Observed N
ja: 観測度数

en: Expected N
ja: 期待度数

en: Residual
ja: 残差

en: Value
ja: 値

en: Variable
ja: 変数

en: Test Statistics
ja: 検定統計

en: df
ja: 自由度

en: Asymp. Sig.
ja: 近似的有意水準

en: More than two values encountered.  Cochran Q test will not be run.
ja: ２つ以上の値に遭遇．コクランのQ検定は実行されません．

en: Success (%.*g)
ja: 成功 (%.*g)

en: Failure (%.*g)
ja: 失敗 (%.*g)

en: Cochran's Q
ja: コクランのQ

en: Cannot specify the active dataset since none has been defined.
ja: まだ定義されていないためアクティブなデータセットを指定することはできません．

en: This command may not be used after TEMPORARY when the active dataset is an input source.  Temporary transformations will be made permanent.
ja: このコマンドは，アクティブなデータセットが入力ソースの場合，TEMPORARYの後で使用することはできません．一時的な変換が確定されます．

en: Multiple IN subcommands for a single FILE or TABLE.
ja: 複数の IN サブコマンドが１つの FILE または TABLE にあります．

en: File %s lacks BY variable %s.
ja: ファイル %s では BY 変数 %s が足りません．

en: BY is required when %s is specified.
ja: %s が指定されていると BY が必要です．

en: In file %s, %s is numeric.
ja: ファイル %s 内の %s は数字です．

en: Variable name %s specified on %s subcommand duplicates an existing variable name.
ja: 変数名 %s（サブコマンド %s内）は既存の変数名と重複しています．

en: Encountered %zu sets of duplicate cases in the master file.
ja: マスターファイルにおいて %zu 組の重複したケースに遭遇しました．

en: When executing COMPUTE: SYSMIS is not a valid value as an index into vector %s.
ja: COMPUTE の実行中: SYSMIS はベクトルの %s へのインデックスとして有効な値ではありません．

en: When executing COMPUTE: %.*g is not a valid value as an index into vector %s.
ja: COMPUTE の実行中: %.*g はベクトル %s へのインデックスとして有効な値ではありません．

en: There is no vector named %s.
ja: %s というベクトルはありません．

en: Descriptive Statistics
ja: 記述統計

en: Mean
ja: 平均

en: Std. Deviation
ja: 標準偏差

en: Pearson Correlation
ja: ピアソン相関

en: Sig. (2-tailed)
ja: 有意水準(両側)

en: Sig. (1-tailed)
ja: 有意水準(片側)

en: Cross-products
ja: 外積

en: Covariance
ja: 共分散

en: The data for the chosen variables are all missing or empty.
ja: 選択された変数のデータはすべて欠損値か空です．

en: No variables specified.
ja: 変数が指定されていません．

en: Destination cannot be a string variable.
ja: 代入先は文字列型変数ではありません．

en: Expected
ja: 期待

en: Std. Residual
ja: 標準された残差

en: Missing mode %s not allowed in general mode.  Assuming %s.
ja: 欠損モード %s は一般モードで使用できません．%s が仮定されます．

en: Too many cross-tabulation variables or dimensions.
ja: クロス集計変数あまたは次元が多すぎます．

en: %s must be specified before %s.
ja: %s は %s より前に指定せねばなりません．

en: Percent
ja: パーセント

en: Cases
ja: ケース

en: Valid
ja: 有効

en: Missing
ja: 欠損

en: Crosstabulation %s contained no non-missing cases.
ja: クロス集計表 %s には欠損値でないデータがありません

en: Pearson Chi-Square
ja: ピアソンのカイ2乗

en: Likelihood Ratio
ja: 最尤比

en: Fisher's Exact Test
ja: フィッシャーの正確確率検定

en: Continuity Correction
ja: 連続性のための修正

en: Linear-by-Linear Association
ja: 線形－線形関連

en: N of Valid Cases
ja: 有効ケース数

en: Asymp. Std. Error
ja: 漸近的標準誤差

en: Approx. T
ja: 近似t

en: Approx. Sig.
ja: 近似的有意水準

en: Nominal by Nominal
ja: 名義と名義

en: Cramer's V
ja: クラメールのV

en: Contingency Coefficient
ja: C係数

en: Ordinal by Ordinal
ja: 順序と順序

en: Kendall's tau-b
ja: ケンドールのタウ

en: Kendall's tau-c
ja: ケンドールのタウ

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Spearman Correlation
ja: スピアマンの順位相関

en: Interval by Interval
ja: 間隔と間隔

en: Pearson's R
ja: ピアソンの R

en: Measure of Agreement
ja: 合意尺度

en: Kappa
ja: カッパ

en: Lower
ja: 下限

en: Upper
ja: 上限

en: Symmetric
ja: 対称

en: %s Dependent
ja: %s 従属

en: Lambda
ja: ラムダ

en: Goodman and Kruskal tau
ja: グッドマン・クラスカルのタウ

en: Uncertainty Coefficient
ja: 不確実係数

en: Somers' d
ja: ソマーズのd

en: Nominal by Interval
ja: 名義と間隔

en: Eta
ja: イータ

en: Maximum
ja: 最大値

en: Minimum
ja: 最小値

en: Mode
ja: 最頻値

en: Range
ja: 範囲

en: Sum
ja: 合計

en: Valid N
ja: 有効データ数

en: Variance
ja: 分散

en: Columns
ja: 列

en: At least one variable must be specified.
ja: 少なくとも１つの変数は指定されねばなりません．

en: The %s subcommand may only be used within %s.
ja: %s サブコマンドは %s においてのみ使用できます．

en: Only one of FIXED, FREE, or LIST may be specified.
ja: FIXED または FREE，LIST のどれか１つしか使えません．

en: Encoding should not be specified for inline data. It will be ignored.
ja: エンコーディングはインラインデータに対して指定すべきではありません．無視されます．

en: The %s subcommand may be used only with %s.
ja: %s サブコマンドは %s とともにしか使えません．

en: %s is a duplicate variable name.
ja: %s は重複した変数名です．

en: There is already a variable %s of a different type.
ja: 異なる型の変数 %s がすでに存在します．

en: There is already a string variable %s of a different width.
ja: 異なる長さの文字列変数 %s がすでに存在します．

en: Cannot place variable %s on record %d when RECORDS=%d is specified.
ja: 変数 %s をレコード %d の格納できません．RECORDS = %d が指定されているためです．

en: Quoted string extends beyond end of line.
ja: 引用符で始まる文字列が1行を超えています．

en: Missing delimiter following quoted string.
ja: 引用符でくくられた文字列に続く区切記号がありません．

en: Data for variable %s is not valid as format %s: %s
ja: 変数 %s に対するデータはフォーマット %s にとっては不正です: %s

en: Partial case of %d of %d records discarded.
ja: %d ケースに一部(%d レコード中)は破棄されました．

en: Partial case discarded.  The first variable missing was %s.
ja: ケースの一部が読み捨てされました．失われた最初の変数は %s でした．

en: Missing value(s) for all variables from %s onward.  These will be filled with the system-missing value or blanks, as appropriate.
ja: %s 以降のすべての変数は欠損値です．これらは適切なシステム欠損値または空白で埋められます．

en: Record ends in data not part of any field.
ja: レコードはどのフィールドの一部分でもないデータで終わっています．

en: Reading %d record from %s. | Reading %d records from %s.
ja[0]: %d レコードを %sから読み込み中．

en: Record
ja: レコード

en: Format
ja: フォーマット

en: Reading free-form data from %s.
ja: %s から自由形式のデータを読み込み中．

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: data file
ja: データファイル

en: Could not open `%s' for reading as a data file: %s.
ja: データファイルとして読み込むための %s を開けませんでした: %s．

en: Could not read `%s' as a text file with encoding `%s': %s.
ja: `%s' をテキストファイル(エンコード `%s')として読み込めませんでした: %s．

en: Missing %s while reading inline data.  This probably indicates a missing or incorrectly formatted %s command.  %s must appear by itself on a single line with exactly one space between words.
ja: インラインデータを読み込み中に %s が見当たりません．おそらく存在しないか，または間違ってフォーマットされた %s コマンドの可能性があります．%s は単語の間に正確に1つの空白を持つ単一の行に単独で存在する必要があります．

en: Error reading file %s: %s.
ja: ファイル %s の読み込みエラー: %s．

en: Unexpected end of file in partial record reading %s.
ja: 予期せぬファイル終端が%s レコードの一部分の読み込みにありました．

en: Corrupt block descriptor word at offset 0x%lx in %s.
ja: 壊れたブロック記述子ワードがオフセット 0x%lx(%s 内)にあります．

en: Corrupt record descriptor word at offset 0x%lx in %s.
ja: 壊れたレコード記述子ワードがオフセット 0x%lx(%s 内)にあります．

en: Corrupt record size at offset 0x%lx in %s.
ja: 壊れたレコードサイズがオフセット 0x%lx(%s 内)にあります．

en: Record exceeds remaining block length.
ja: レコードは残りのブロック長を超えています．

en: Attempt to read beyond end-of-file on file %s.
ja: ファイル %s の終端より先を読み込もうとしました．

en: Attempt to read beyond %s.
ja: %s より先を読み込もうとしました．

en: This command is not valid here since the current input program does not access the inline file.
ja: ---現在の入力プログラムがインラインファイルにアクセスしないので，このコマンドはここでは有効ではありません．

en: An error occurred while opening `%s' for writing as a data file: %s.
ja: %s を書き込みデータファイルとして開くときにエラーが発生しました: %s．

en: I/O error occurred writing data file `%s'.
ja: データファイル `%s' に書き込み中にI/Oエラー．

en: There is no dataset named %s.
ja: %s という名前のデータセットはありません．

en: unnamed dataset
ja: 名前なしデータセット

en: Only %s is currently implemented.
ja: 今のところ %s だけが実装されています．

en: %s may not be used to delete all variables from the active dataset dictionary.  Use %s instead.
ja: %s はアクティブなデータセットの辞書からすべての変数を削除するために使用することはできません．代わりに %s を使用して下さい．

en: S.E. Mean
ja: 標準誤差(平均)

en: Std Dev
ja: 標準偏差

en: Kurtosis
ja: 尖度

en: S.E. Kurt
ja: 標準誤差(尖度)

en: Skewness
ja: 歪度

en: S.E. Skew
ja: 標準誤差(歪度)

en: Z-score variable name %s would be a duplicate variable name.
ja: 標準得点の変数名 %s は重複した変数名になってしまいます．

en: DESCRIPTIVES with Z scores ignores TEMPORARY.  Temporary transformations will be made permanent.
ja: 標準得点を伴った DESCRIPTIVS により TEMPORARY は無視されます．一時的な変換が確定されます．

en: Source
ja: ソース

en: Target
ja: ターゲット

en: Z-score of %s
ja: %s の標準得点

en: Valid N (listwise)
ja: 有効データ数 (リスト単位)

en:  (missing)
ja: （欠損）

en: Boxplot of %s vs. %s
ja: %s 対 %s の箱ひげ図

en: Boxplot of %s
ja: %s の箱ひげ図

en: Boxplot
ja: 箱ひげ図

en: Not creating NP plot because data set is empty.
ja: データセットがからのため NP プロットが作成できません．

en: Not creating spreadlevel chart for %s
ja: %s のための拡散レベルチャートチャートを作成できません．

en: Percentiles
ja: パーセンタイル

en: Weighted Average
ja: 加重平均

en: Tukey's Hinges
ja: テューキーのヒンジ

en: Statistic
ja: 統計量

en: Sig.
ja: 有意水準

en: Std. Error
ja: 標準誤差

en: %g%% Confidence Interval for Mean
ja: 平均の %g%% 信頼区間

en: Lower Bound
ja: 下限

en: Upper Bound
ja: 上限

en: 5% Trimmed Mean
ja: 上下5%除外平均

en: Interquartile Range
ja: 四分位範囲

en: Extreme Values
ja: 外れ値

en: Case Number
ja: ケース番号

en: Highest
ja: 最高

en: Lowest
ja: 最低

en: Case Processing Summary
ja: ケース処理の要約

en: Factor analysis on a single variable is not useful.
ja: 単変数の因子分析は意味がありません｡

en: Component Number
ja: 成分数

en: Factor Number
ja: 因子数

en: Communalities
ja: 共通性

en: Initial
ja: 初期

en: Extraction
ja: 抽出の基準

en: Component
ja: 成分

en: Total Variance Explained
ja: 説明される分散の和

en: % of Variance
ja: 分散%

en: Cumulative %
ja: 累積%

en: Initial Eigenvalues
ja: 初期固有値

en: Extraction Sums of Squared Loadings
ja: 抽出後の負荷量の平方和

en: Rotation Sums of Squared Loadings
ja: 回転後の負荷量の平方和

en: Factor Correlation Matrix
ja: 因子相関行列

en: Correlation Matrix
ja: 相関行列

en: Correlation
ja: 相関係数

en: Determinant
ja: 行列式

en: The dataset contains no complete observations. No analysis will be performed.
ja: データセットには完全なオブザベーションが含まれていません．解析は行われません．

en: Analysis N
ja: 分析データ数

en: KMO and Bartlett's Test
ja: KMO・バートレット検定

en: Kaiser-Meyer-Olkin Measure of Sampling Adequacy
ja: カイザー・マイヤー・オルキンのサンプリング適切性尺度

en: Bartlett's Test of Sphericity
ja: バートレットの球面性検定

en: Approx. Chi-Square
ja: 近似カイ2乗値

en: The %s criteria result in zero factors extracted. Therefore no analysis will be performed.
ja: %s 基準により因子はまったく抽出されませんでした．したがって解析は行われません．

en: The %s criteria result in more factors than variables, which is not meaningful. No analysis will be performed.
ja: %s 基準により意味がない変数の数以上の因子が抽出されました．解析は行われません．

en: Component Matrix
ja: 成分行列

en: Factor Matrix
ja: 因子行列

en: Pattern Matrix
ja: 因子パターン行列

en: Structure Matrix
ja: 因子構造行列

en: Rotated Component Matrix
ja: 回転後の成分行列

en: Rotated Factor Matrix
ja: 回転後の因子行列

en: File handle %s is already defined.  Use %s before redefining a file handle.
ja: ファイルハンドルが %s はすでに定義されています．ファイルハンドルを再定義する前に %s を使用してください．

en: %s must be specified with %s.
ja: %s は %s とともに指定せねばなりません．

en: The specified file mode requires LRECL.  Assuming %zu-character records.
ja: 指定されたファイルモードには LRECL が必要です．%zu-文字のレコードが仮定されます．

en: file
ja: ファイル

en: inline file
ja: インラインファイル

en: Handle for %s not allowed here.
ja: %s のためのハンドルは許されません．

en: %s ignores %s.  Temporary transformations will be made permanent.
ja: %s は %s を無視しました．一時的な変換が確定されます．

en: Could not create temporary file for %s.
ja: %s 用の一時ファイルを新規作成できませんでした．

en: Error rewinding %s file: %s.
ja: %s ファイルの「巻き戻し」エラー: %s．

en: Error creating %s source file.
ja: %s ソースファイルの新規作成エラー．

en: Error reading %s file: %s.
ja: %s ファイルの読み込みエラー: %s．

en: Unexpected end of file reading %s file.
ja: %s ファイル読み込み中の予期せぬファイル終端．

en: Error seeking %s source file: %s.
ja: %s ソースファイルの探索エラー: %s．

en: Error writing %s source file: %s.
ja: %s ソースワイルの書き込みエラー: %s．

en: Error rewinding %s source file: %s.
ja: %s ソースファイルの「巻き戻し」エラー: %s．

en: Error reading %s temporary file: %s.
ja: %s 一時ファイルの読み込みエラー: %s．

en: Unexpected end of file reading %s temporary file.
ja: %s 一時ファイル読み込み中の予期せぬファイル終端．

en: Frequency
ja: 度数

en: Valid Percent
ja: 有効パーセント

en: Cumulative Percent
ja: 累積パーセント

en: Omitting pie chart for %s, which has only %d unique values.
ja: %s の円グラフは省略(ユニークな値が %d しかないため)

en: Omitting pie chart for %s, which has over 50 unique values.
ja: %s の円グラフは省略（異なる値が 50 を超えているため）

en: Ranks
ja: 階数

en: Mean Rank
ja: 平均順位

en: Kendall's W
ja: Kendall の W

en: Chi-Square
ja: カイ2乗

en: error reading file `%s'
ja: ファイル `%s' の読み込み中にエラー

en: Ignoring obsolete IMPORTCASES subcommand.  (N OF CASES or SAMPLE may be used to substitute.)
ja: 廃止された IMPORTCASES サブコマンドは無視されます．代わりに N OF CASES か SAMPLE を使って下さい．

en: In compatible syntax mode, the QUALIFIER string must contain exactly one character.
ja: 互換性のあるシンタックスモードでは QUALIFIER 文字列は正確に1文字が含まれている必要があります．

en: %s: Data file dictionary has no variables.
ja: %s: データファイル辞書には変数がありません．

en: Tests of Between-Subjects Effects
ja: 被験者間効果の検定

en: Mean Square
ja: 平均平方

en: Corrected Model
ja: 修正モデル

en: Model
ja: モデル

en: Intercept
ja: 切片

en: Error
ja: エラー

en: Corrected Total
ja: 修正済み合計

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Cumulative Count
ja: 累積度数

en: %s vs. %s by %s
ja: %s 対 %s （%s 別）

en: %s vs. %s
ja: %s 対 %s

en: Maximum number of scatterplot categories reached. Your BY variable has too many distinct values. The coloring of the plot will not be correct.
ja: 散布図のカラゴリ数が上限に達しました．使われた BY 変数には異なる値が多すぎます．プロットの識別色は正しく表示されていません．

en: %s of %s
ja: %s / %s

en: Only one chart type is allowed.
ja: チャートタイプは１つしか指定できません．

en: Only one variable is allowed.
ja: 許される変数は１つだけです．

en: Couldn't fork: %s.
ja: 起動出来ません: %s．

en: Can't find `%s' in include file search path.
ja: インクルードファイル探索パス内で `%s' が見つかりません．

en: Unexpected end-of-file within %s.
ja: %s において予期せぬファイル終端．

en: Input program did not create any variables.
ja: 入力プログラムは変数をまったく新規作成できませんでした．

en: REREAD: Column numbers must be positive finite numbers.  Column set to 1.
ja: REREAD: 列番号は正の有限数でなければなりません．列には1が設定されます．

en: Jonckheere-Terpstra Test
ja: ヨンクヒール・タプストラ検定

en: Number of levels in %s
ja: %s の水準数

en: Observed J-T Statistic
ja: 観測 J-T 統計

en: Mean J-T Statistic
ja: 平均J-T統計

en: Std. Deviation of J-T Statistic
ja: J-T統計の標準偏差

en: Std. J-T Statistic
ja: 標準J-T統計

en: Asymp. Sig. (2-tailed)
ja: 近似的有意水準（両側検定）

en: One-Sample Kolmogorov-Smirnov Test
ja: １サンプルによる Kolmogorov-Smirnov 検定

en: Uniform Parameters
ja: 一様分布母数

en: Normal Parameters
ja: 正規分布母数

en: Poisson Parameters
ja: ポアソン分布母数

en: Exponential Parameters
ja: 指数分布母数

en: Most Extreme Differences
ja: 最大差異

en: Absolute
ja: 絶対

en: Positive
ja: 正

en: Negative
ja: 負

en: Kolmogorov-Smirnov Z
ja: コルモゴロフ・スミルノフの Z

en: All predicted values are either 1 or 0
ja: すべての予測値は1か0です．

en: Dependent variable's values are not dichotomous.
ja: 従属変数の値が2値型ではありません．

en: Category %s does not have at least two distinct values. Logistic regression will not be run.
ja: カテゴリー %s は少なくとも2つの別個の値を持っていません．ロジスティック回帰分析は実行されません．

en: Estimation terminated at iteration number %d because parameter estimates changed by less than %g
ja: 推定は反復回数 %d で終了しました．パラメータ推定値が %g に変化したためです．

en: Estimation terminated at iteration number %d because Log Likelihood decreased by less than %g%%
ja: 推定は反復回数 %d で終了しました．対数尤度が %g%% 未満に減少したためです．

en: Estimation terminated at iteration number %d because maximum iterations has been reached
ja: 推定は反復回数 %d で終了しました．最大反復回数に達したためです．

en: Dependent Variable Encoding
ja: 従属変数のコード化

en: Internal Value
ja: インターナル値

en: Original Value
ja: 元の値

en: Variables in the Equation
ja: 等式内の変数群

en: S.E.
ja: 標準誤差

en: Wald
ja: ウォード

en: Step 1
ja: ステップ１

en: Constant
ja: 定数

en: Model Summary
ja: モデル要約

en: -2 Log likelihood
ja: -2対数尤度

en: Cox & Snell R Square
ja: コックス・スネルのR2乗

en: Nagelkerke R Square
ja: ナゲルケルケの R2 乗

en: Unweighted Cases
ja: ケースの重み付け

en: Included in Analysis
ja: 分析に投入

en: Missing Cases
ja: 欠損ケース

en: Categorical Variables' Codings
ja: カテゴリ変数にコード化

en: Parameter coding
ja: パラメータコーディング

en: Classification Table
ja: 分類表

en: Predicted
ja: 予測

en: Observed
ja: 観測地

en: Overall Percentage
ja: 全体のパーセント

en: Only one index clause may be specified.
ja: インデックス句は１つだけしか指定できません．

en: Sum of Ranks
ja: 順位和

en: Mann-Whitney U
ja: マン・ホイットニーのU

en: Wilcoxon W
ja: ウィルコクソンのW

en: Attribute
ja: 属性

en: The McNemar test is appropriate only for dichotomous variables
ja: マクネマー検定は2値データに限って有効です．

en: Point Probability
ja: ポイント確率

en: Group Median
ja: グループ中央値

en: First
ja: 最初

en: Last
ja: 最後

en: Percent N
ja: パーセント N

en: Percent Sum
ja: パーセント和

en: Harmonic Mean
ja: 調和平均

en: Geom. Mean
ja: 幾何平均

en: Included
ja: 包含

en: Excluded
ja: 除外

en: Report
ja: レポート

en: > Median
ja: > 中央値

en: ≤ Median
ja: ≤ 中央値

en: Too many numeric missing values.  At most three individual values or one value and one range are allowed.
ja: 数値の欠損値が多すぎます．それぞれ最大で３つの値，または１つの値と１つの範囲までが許されています．

en: Truncating missing value to maximum acceptable length (%d bytes).
ja: 欠損値は許される最大長(%d バイト)に短縮されました．

en: Too many string missing values.  At most three individual values are allowed.
ja: 文字列の欠損値が多すぎます．それぞれ最大で３つの値までが許されています．

en: Numeric VALUE must be an integer.
ja: 数値は整数でなければなりません．

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies LABELSOURCE=VARLABEL but not CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES.  Ignoring LABELSOURCE.
ja: グループ %s に対する MDGROUP サブコマンドは LABELSOURCE = VARLABEL を指定していますが，CATEGORYLABELS = COUNTEDVALUES ではありません．LABELSOURCE は無視されます．

en: MDGROUP subcommand for group %s specifies both LABEL and LABELSOURCE, but only one of these subcommands may be used at a time.  Ignoring LABELSOURCE.
ja: グループ %s に対する MDGROUP サブコマンドは LABEL と LABELSOURCE の両方を指定していますが，これらのサブコマンドの1つだけが1度に使用できます．LABELSOURCE は無視されます．

en: Variables %s and %s specified as part of multiple dichotomy group %s have the same variable label.  Categories represented by these variables will not be distinguishable in output.
ja: 変数 %s と %s は多重2分割グループ %s の一部として指定されていますが，同一の変数ラベルを持ちます．これらの変数によって表されているカテゴリーは，出力で区別されません．

en: Variable %s specified as part of multiple dichotomy group %s (which has CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) has no value label for its counted value.  This category will not be distinguishable in output.
ja: 変数 %s は多重2分割グループ %s（CATEGORYLABELS = COUNTEDVALUES あり）の一部として指定されていますが，計数値の値ラベルがありません．このカテゴリーは出力で区別されません．

en: Variables %s and %s specified as part of multiple dichotomy group %s (which has CATEGORYLABELS=COUNTEDVALUES) have the same value label for the group's counted value.  These categories will not be distinguishable in output.
ja: 変数 %s と %s は多重2分割グループ %s（CATEGORYLABELS = COUNTEDVALUESあり)）の一部として指定されていますが，グループ計数値の値ラベルが同じです．このカテゴリーは出力で区別されません．

en: Variables specified on MCGROUP should have the same categories, but %s and %s (and possibly others) in multiple category group %s have different value labels for value %s.
ja: MCGROUP で指定された変数は同じカテゴリを持っている必要がありますが，%s と %s（多重カテゴリグループ %s 内）は値 %s にとっての異なる値ラベルを持っています．

en: No multiple response set named %s.
ja: %s という名前の多重回答セットはありません．

en: The active dataset dictionary does not contain any multiple response sets.
ja: アクティブなデータセットのディクショナリには任意の多重回答グループが含まれていません．

en: Label
ja: ラベル

en: Name
ja: 名前

en: %d expected values were given, but the specified range (%d-%d) requires exactly %d values.
ja: %d 個の期待度数が与えられていますが指定された範囲(%d - %d)にはきっちり %d 個の値が必要です．

en: Format type %s may not be used with a numeric variable.
ja: フォーマットタイプ %s は数値型変数では使えません．

en: There is already a variable named %s.
ja: %s という変数名はすでに存在します．

en: Tukey HSD
ja: テューキーの HSD

en: Bonferroni
ja: ボンフェローニ

en: Scheffé
ja: シェッフェ

en: Games-Howell
ja: ゲームズ・ハウエル

en: Šidák
ja: シダック

en: Dependent variable %s has no non-missing values.  No analysis for this variable will be done.
ja: 従属変数 %s には非欠損値が有りません．この変数のための分析は行われません．

en: In contrast list %zu, the number of coefficients (%zu) does not equal the number of groups (%d). This contrast list will be ignored.
ja: 対比リスト %zu において，係数の数(%zu)がグループの数(%d)と等しくありません．この対比リストは無視されます．

en: Coefficients for contrast %zu do not total zero
ja: 対比係数 %zu の合計が0でありません．

en: ANOVA
ja: 分散分析

en: Sum of Squares
ja: 平方和

en: Type
ja: タイプ

en: Between Groups
ja: 群間

en: Within Groups
ja: 郡内

en: Test of Homogeneity of Variances
ja: 分散の等質性検定

en: Levene Statistic
ja: レーベンの検定

en: Contrast Coefficients
ja: 対比係数

en: Contrast
ja: 対比

en: Contrast Tests
ja: 対比検定

en: Value of Contrast
ja: 対比値

en: Assume equal variances
ja: 等分散を仮定する．

en: Multiple Comparisons (%s)
ja: 多重比較(%s)

en: %g%% Confidence Interval
ja: %g%% 信頼区間

en: Number of variables specified (%zu) differs from number of variable formats (%zu).
ja: 指定された変数の数(%zu)は変数フォーマットの数(%zu)とは異なります．

en: SPSS-like or Fortran-like format specification expected after variable names.
ja: SPSS または Fortran のようなのフォーマット仕様が変数名の後に必要です．

en: The %d columns %d-%d can't be evenly divided into %zu fields.
ja: %d 列 %d-%d は均等な %zu フィールドに分割できません．

en: Column positions for fields must be positive.
ja: フィールドの列位置は正でなければなりません．

en: Column positions for fields must not be negative.
ja: フィールドの列位置は負であってはなりません．

en: The ending column for a field must be greater than the starting column.
ja: フィールドの最後の列は最初の列よりも大きくなければなりません．

en: The expression on %s evaluated to the system-missing value.
ja: %s 中の表現はシステム欠損値として評価されました．

en: The expression on %s evaluated to %g.
ja: %s での表現は %g と評価されました．

en: %s is required when binary formats are specified.
ja: バイナリのフォーマットが指定されたときは %s が必要です．

en: Output calls for %d records but %zu specified on RECORDS subcommand.
ja: 出力は %d レコードを呼び出しますが，RECORDS サブコマンドでは %zu が指定されています．

en: Initial Cluster Centers
ja: 初期クラスタ起点

en: Final Cluster Centers
ja: 最終クラスタ起点

en: Cluster
ja: クラスタ

en: Cluster Membership
ja: クラスタのメンバーシップ

en: Number of Cases in each Cluster
ja: 各クラスタ内のケース数

en: Cannot generate variable name for ranking %s with %s.  All candidates in use.
ja: %s の順位付け（%s による）のための変数名を生成することができません．すべての候補対象は使用中です．

en: Too many variables in %s clause.
ja: %s 句の変数は多すぎます．

en: Variable %s already exists.
ja: 変数 %s はすでに存在します．

en: Duplicate variable name %s.
ja: 重複した変数名 %s．

en: %s of %s by %s
ja: %s（%s 中で %s によるもの）

en: %s is not allowed with string variables.
ja: 文字列変数では %s は使えません．

en: REGRESSION with SAVE ignores TEMPORARY.  Temporary transformations will be made permanent.
ja: SAVE が指定された REGRESSION では TEMPORARY は無視されます．一時的な変換は確定されます．

en: REGRESSION with SAVE ignores FILTER.  All cases will be processed.
ja: SAVE を伴う REGRESSIONにより FILTER は無視されます．すべてのケースが処理されます．

en: The dependent variable is equal to the independent variable. The least squares line is therefore Y=X. Standard errors and related statistics may be meaningless.
ja: 従属変数が独立変数は同じです．したがって最小2乗直線はY=Xとなります．標準誤差および関連する統計は無意味となります．

en: No valid data found. This command was skipped.
ja: 適正なコマンドが見つかりません．このコマンドはスキップされました．

en: Model Summary (%s)
ja: モデル要約 (%s)

en: R Square
ja: R2乗

en: Adjusted R Square
ja: 自由度調整済みR2乗

en: Std. Error of the Estimate
ja: 推定の標準誤差

en: Coefficients (%s)
ja: 係数 (%s)

en: Unstandardized Coefficients
ja: 非基準化係数

en: Standardized Coefficients
ja: 基準化係数

en: Beta
ja: ベータ

en: %g%% Confidence Interval for B
ja: B の %g%% 信頼区間

en: (Constant)
ja: （定数）

en: ANOVA (%s)
ja: 分散分析 (%s)

en: Coefficient Correlations (%s)
ja: 係数相関 (%s)

en: Covariances
ja: 共分散

en: Reliability on a single variable is not useful.
ja: 単一変数では信頼性は意味をもちません．

en: The STATISTICS subcommand is not yet implemented.  No statistics will be produced.
ja: STATISTICS サブコマンドはまだ実装されていません．追加統計は出力されません．

en: Scale: %s
ja: 尺度: %s

en: Item-Total Statistics
ja: 全項目の統計

en: Scale Mean if Item Deleted
ja: 当該項目を除いた尺度平均

en: Scale Variance if Item Deleted
ja: 当該項目を除いた分散

en: Corrected Item-Total Correlation
ja: 修正済み項目ー合計相関

en: Cronbach's Alpha if Item Deleted
ja: 当該項目を除いたクロンバックのアルファ(α)

en: Reliability Statistics
ja: 信頼性統計

en: Cronbach's Alpha
ja: クロンバックのアルファ(α)

en: N of Items
ja: アイテム数

en: Part 1
ja: パート 1

en: Part 2
ja: パート 2

en: Total N of Items
ja: 全アイテム数

en: Correlation Between Forms
ja: フォーム間の相関

en: Spearman-Brown Coefficient
ja: スピアマン・ブラウン係数

en: Equal Length
ja: 等長

en: Unequal Length
ja: 不等長

en: Guttman Split-Half Coefficient
ja: ガットマンの折半係数

en: %s may not be used after %s.  Temporary transformations will be made permanent.
ja: %s は %s の後で使用することはできません．一時的な変換が確定されます．

en: Differing number of variables in old name list (%zu) and in new name list (%zu).
ja: 古い名前リスト(%zu)と新しい名前リスト(%zu)で変数の数が異なります．

en: Renaming would duplicate variable name %s.
ja: 名前の変更で変数名 %s が重複します．

en: Dummy variable name `%s' hides dictionary variable `%s'.
ja: ダミー変数 `%s' はディクショナリ変数 `%s' を不可視にしています．

en: Dummy variable name `%s' is given twice.
ja: ダミー変数名 `%s' は2度使われています．

en: Ranges may only have integer bounds.
ja: 範囲は両端は整数です．

en: %ld TO %ld is an invalid range.
ja: %ld から %ld は不正な範囲です．

en: No matching %s.
ja: %s が対応しません．

en: Area Under the Curve
ja: 曲線以下のエリア

en: Area
ja: エリア

en: Asymptotic Sig.
ja: 近似的有意水準

en: Asymp. %g%% Confidence Interval
ja: 漸近 %g%% 信頼区間

en: Variable under test
ja: 検定対象の変数

en: Case Summary
ja: ケース要約

en: Unweighted
ja: 非加重

en: Weighted
ja: 加重

en: Coordinates of the Curve
ja: 曲線の座標

en: Positive if greater than or equal to
ja: 以上であれば正

en: Sensitivity
ja: 感度

en: 1 - Specificity
ja: 1 - 特異度

en: Test variable
ja: 検定変数

en: Multiple modes exist for variable `%s'.  Using %.*g as the threshold value.
ja: 複数のモードが変数`%s 'には存在します．閾値として %.*g が使われます．

en: Runs Test
ja: ラン(連)検定

en: Test Value
ja: 検定値

en: Test Value (mode)
ja: 検定値 (最頻値)

en: Test Value (mean)
ja: 検定値（平均）

en: Test Value (median)
ja: 検定値 (中央値)

en: Cases < Test Value
ja: ケース < 検定値

en: Cases ≥ Test Value
ja: ケース ≥ 検定値

en: Total Cases
ja: 全ケース数

en: Number of Runs
ja: ラン(連)の数

en: The %s string must contain exactly one character.
ja: %s 文字列はきっちり1文字でなければなりません．

en: Output file `%s' exists but %s was not specified.
ja: 出力ファイル `%s' は存在しますが %s が指定されていません．

en: The filter variable must be numeric.
ja: フィルタ変数は数値でなければなりません．

en: The filter variable may not be scratch.
ja: フィルタ変数はスクラッチではいけません．

en: ISL (32-bit IEEE 754 single, little-endian)
ja: ISL（32-bit IEEE 754 単精度, 下位バイト順）

en: ISB (32-bit IEEE 754 single, big-endian)
ja: ISB（32-bit IEEE 754 単精度, 上位バイト順）

en: IDL (64-bit IEEE 754 double, little-endian)
ja: IDL （64-bit IEEE 754 倍精度, 下位バイト順）

en: IDB (64-bit IEEE 754 double, big-endian)
ja: IDB (64-bit IEEE 754 倍精度, 上位バイト順)

en: VF (32-bit VAX F, VAX-endian)
ja: VF（32-bit VAX F, VAX バイト順）

en: VD (64-bit VAX D, VAX-endian)
ja: VD（64-bit VAX D, VAXバイト順）

en: VG (64-bit VAX G, VAX-endian)
ja: VG（64-bit VAX G, VAX バイト順）

en: ZS (32-bit IBM Z hexadecimal short, big-endian)
ja: ZS (32-bit IBM Z 16進数 単精度, 上位バイト順)

en: ZL (64-bit IBM Z hexadecimal long, big-endian)
ja: ZL（64-bit IBM Z 16 進数 倍精度, 上位バイト順）

en: %s requires numeric output format as an argument.  Specified format %s is of type string.
ja: %s は引数として数値の出力形式を必要とします．指定された書式 %s は文字列型です．

en: %s is not a recognized encoding or locale name
ja: %s は既知のエンコーディングまたはロケールではありません．

en: Too many %s commands without a %s: at most %d levels of saved settings are allowed.
ja: RESTORE を伴わない多すぎる %s コマンド（%s はない）: 保存された設定の最大で %d レベルまでが許可されています．

en: %s without matching %s.
ja: %s は %s とマッチしない．

en: Negative Differences
ja: 負の差分

en: Positive Differences
ja: 正の差分

en: Ties
ja: 同順位

en: Variable %s specified twice in sort criteria.
ja: 変数 %s は並べ替え基準で2度指定されています．

en: Big Endian
ja: 上位バイト順

en: Little Endian
ja: 下位バイト順

en: IEEE 754 LE.
ja: IEEE 754 LE．

en: IEEE 754 BE.
ja: IEEE 754 BE．

en: VAX D.
ja: VAX D．

en: VAX G.
ja: VAX G．

en: IBM 390 Hex Long.
ja: IBM 390 16 進 長整数．

en: No variables to display.
ja: 表示する変数がありません．

en: (empty)
ja: （空）

en: Position
ja: 位置

en: Role
ja: 役割

en: Width
ja: 横幅

en: Print Format
ja: 印字フォーマット

en: No vectors defined.
ja: ベクトルが未定義です．

en: No valid encodings found.
ja: 有効な院コーディングが見つかりません．

en: Usable encodings for %s.
ja: %s にとって許されるエンコーディング．

en: Encodings that can successfully read %s (by specifying the encoding name on the GET command's ENCODING subcommand).  Encodings that yield identical text are listed together.
ja: 次の表は %s を正しく読めるエンコーディングの一覧である．そのためには GET コマンドの ENCODING サブコマンドでエンコード名を指定する．同じテキストを生成するエンコーディングも一緒にリストされる．

en: Encodings
ja: エンコーディング

en: Text strings in the file dictionary that the previously listed encodings interpret differently, along with the interpretations.
ja: 先にリストされたエンコーディングを含むファイル辞書内のテキスト文字列は，文脈に応じて異なった解釈がなされる．

en: Text
ja: テキスト

en: Purpose
ja: 目的

en: Group Statistics
ja: グループ統計

en: Independent Samples Test
ja: 独立したサンプルのｔ検定

en: Levene's Test for Equality of Variances
ja: レーベンの分散同等性検定

en: Mean Difference
ja: 平均の差

en: Std. Error Difference
ja: 標準誤差の差分

en: Equal variances assumed
ja: 等分散性を仮定する

en: Equal variances not assumed
ja: 等分散性を仮定しない

en: One-Sample Test
ja: 一標本検定

en: %g%% Confidence Interval of the Difference
ja: 差分の %g%% 信頼区間

en: One-Sample Statistics
ja: 一標本統計

en: Paired Sample Statistics
ja: 対応のあるサンプルの統計

en: Paired Samples Correlations
ja: 対応のあるサンプルの相関

en: Paired Samples Test
ja: 対応のある標本の検定

en: Paired Differences
ja: 対応がある差異

en: When applying %s to a string variable, two values must be specified.
ja: 文字列変数に %s を適用する場合は，２つの値を指定する必要があります．

en: %s subcommand may not be used with %s.
ja: %s サブコマンドは %s と共には使えません．

en: Exactly one of TESTVAL, GROUPS and PAIRS subcommands must be specified.
ja: TESTVAL, GROUP，PAIRSサブコマンドのいずれか1つだけを指定せねばなりません．

en: This command may only appear once between procedures and procedure-like commands.
ja: このコマンドは手続きや手続き型コマンドの間で1度しか使えません．

en:    (Entered %s)
ja: （%s 処理中）

en: Requested renaming duplicates variable name %s.
ja: 要求された名前の変更によって変数名 %s が重複してしまいます．

en: Cannot DROP all variables from dictionary.
ja: ディクショナリから全ての変数を DROP できません．

en: Truncating value label to %d bytes.
ja: 変数ラベルを %d バイトに短縮．

en: A vector named %s already exists.
ja: ベクトル名 %s はすでに使われています．

en: Vector name %s is given twice.
ja: ベクトル名 %s は2度使われています．

en: %s is an existing variable name.
ja: %s はすでに存在する変数名です．

en: The weighting variable must be numeric.
ja: 重み付け変数は数値でなければなりません．

en: The weighting variable may not be scratch.
ja: 重み付け変数はスクラッチではいけません．

en: Negative Ranks
ja: 負の階数

en: Positive Ranks
ja: 正の階数

en: Unrecognized date unit `%.*s'.  Valid date units are `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', and `%s'.
ja: 認識されない日付ユニット `%.*s'です．有効な日付の単位は `%s '，`%s'，`%s '，`%s'，`%s '，`%s'，`% s '，`%s'です．

en: Invalid DATESUM method.  Valid choices are `%s' and `%s'.
ja: 不正な DATASUM の使用．適正な選択肢は `%s' と `%s' です．

en: Unknown system variable %s.
ja: 不明なシステム変数 %s．

en: Unknown identifier %s.
ja: 不明な識別し %s．

en: Type mismatch invoking %s as
ja: %s を起動中にタイプの不一致:

en: Function invocation
ja: 関数の起動

en:  does not match any known function.  Candidates are:
ja: 既知のどの関数にも一致しません．代替候補は:

en: No function or vector named %s.
ja: %s という関数またはベクトルはありません．

en: %s is a PSPP extension.
ja: %s は PSPP のによる拡張です．

en: %s is not available in this version of PSPP.
ja: このバージョンの PSPP では %s は使えません．

en: %s may not appear after %s.
ja: %s が %s 以後にありません．

en: failed to create temporary file
ja: 一時ファイルが作成できません．

en: seeking in temporary file
ja: 一時ファイルを探索中

en: reading temporary file
ja: 一時ファイルから読み込み中

en: unexpected end of file reading temporary file
ja: 一時ファイル読み込み中に予期せぬ終端に到達

en: writing to temporary file
ja: 一時ファイルに書き込み中

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Armenian
ja: 米語

en: Baltic
ja: バルティック語

en: Celtic
ja: ケルト語

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ

en: Chinese Simplified
ja: 中国（略字体）

en: Chinese Traditional
ja: 中国（繁字体）

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Cyrillic
ja: キリル

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル/ロシア語

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル/ウクライナ語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Gurmukhi
ja: グルムキー

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語ビジュアル

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Nordic
ja: ノルディック語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: South European
ja: 南ヨーロッパ語

en: Thai
ja: タイ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Western European
ja: 西ヨーロッパ語

en: error
ja: エラー

en: warning
ja: 警告

en: note
ja: 注意

en: Notes (%d) exceed limit (%d).  Suppressing further notes.
ja: 通知(%d)が制限(%d)を超えています．これ以上の通知は抑止されます．

en: Warnings (%d) exceed limit (%d).  Syntax processing will be halted.
ja: 警告(%d)が制限(%d)を超えています．シンタックス処理は停止されます．

en: Errors (%d) exceed limit (%d).  Syntax processing will be halted.
ja: エラー(%d)が制限(%d)を超えています．シンタックス処理は停止します．

en: %s: error opening output file
ja: %s: 出力ファイルのオープンエラー

en: %s: error seeking in output file
ja: %s: 出力ファイルのシークエラー

en: %s: write failed
ja: %s: 書き込めません

en: Not creating histogram because the data contains less than 2 distinct values
ja: データには個別の値が2未満のためヒストグラムは作成されません．

en: ascii: opening output file `%s'
ja: ASCII: 出力ファイル `%s' を開いています．

en: %s: %s must be positive integer or `auto'
ja: %s: %s は正の整数か `auto' でなければなりません．

en: See %s for a chart.
ja: チャートでは %s を参照

en: error writing output file `%s': %s
ja: 出力ファイル `%s' の書き込み中にエラー: %s

en: `%s': bad font specification
ja: `%s': 誤ったフォントの仕様

en: error opening output file `%s': %s
ja: 出力ファイル `%s' を開くときにエラー: %s

en: Bar Chart
ja: バーチャート

en: Normal Q-Q Plot of %s
ja: %s の正規 Q-Q  プロット

en: Observed Value
ja: 観測値

en: Expected Normal
ja: 期待される正規分布

en: Detrended Normal Q-Q Plot of %s
ja: %s のトレンド除去された正規 Q-Q  プロット

en: Dev from Normal
ja: 正規分布から逸脱

en: HISTOGRAM
ja: ヒストグラム

en: ROC Curve
ja: ROC 曲線

en: Scatterplot %s
ja: 散布図 %s

en: Scree Plot
ja: スクリープロット

en: Eigenvalue
ja: 固有値

en: Spread vs. Level Plot of %s
ja: %s のスプレッド対レベルプロット

en: Level
ja: レベル

en: Spread
ja: スプレッド

en: error opening output file `%s'
ja: 出力ファイル `%s' を開くときにエラー

en: %s: unknown option `%s'
ja: %s: 不明なオプション `%s'

en: %s: output option missing `='
ja: %s: 出力オプションに `=' がありません．

en: %s: output option specified more than once
ja: %s: 出力オプションが２度以上指定されています．

en: PSPP Output
ja: PSPP出力

en: No description
ja: 記述なし

en: error writing output file `%s'
ja: 出力ファイル `%s' の書き込み中にエラー

en: `%s' is not a valid length.
ja: `%s' は適切な長さではありません．

en: syntax error in paper size `%s'
ja: 用紙サイズ `%s' シンタックスエラー

en: unknown paper type `%.*s'
ja: 不明な用紙タイプ `%.*s'

en: error opening input file `%s'
ja: 入力ファイル `%s' を開くときにエラー

en: file `%s' does not state a paper size
ja: ファイル `%s' には用紙サイズが記述されていません．

en: %s: `%s' is `%s' but a Boolean value is required
ja: %s: `%s' は `%s' ですが論理値が必要です．

en: %s: `%s' is `%s' but one of the following is required: %s
ja: %s: `%s' は `%s' ですが以下 %s のいづれかが必要です．

en: %s: `%s' is `%s' but a positive integer is required
ja: %s: `%s' は `%s' ですが正の整数が必要です．

en: %s: `%s' is `%s' but an integer is required
ja: %s: `%s' は `%s' ですが整数が必要です．

en: %s: `%s' is `%s' but an integer greater than %d is required
ja: %s: `%s' は `%s' ですが %d を超える整数が必要です．

en: %s: `%s' is `%s'  but an integer between %d and %d is required
ja: %s: `%s' は `%s' ですが %d と %d のあいだの整数が必要です．

en: %s: `%s' is `%s' but a file name that contains `#' is required.
ja: %s: `%s' は `%s' ですが`#'を含むファイル名が必要です．

en: Add
ja: 追加

en: Edit
ja: 編集

en: Remove
ja: 削除

en: OK
ja: Ｏｋ

en: Go To
ja: 移動

en: Continue
ja: 続く

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Find
ja: 検索

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Close
ja: 閉じる

en: Reset
ja: リセット

en: Help
ja: ヘルプ

en: Cl_ear Variables
ja: 変数の削除(_e)

en: Sort _Ascending
ja: 昇順でソート(_A)

en: Sort _Descending
ja: 降順でソート(_D)

en: Aggregate destination file
ja: 書き出し先ファイルの統合

en: System Files (*.sav)
ja: システムファイル(*sav)

en: Compressed System Files (*.zsav)
ja: 圧縮されたシステムファイル(*.zsav)

en: Portable Files (*.por)
ja: ポータブルファイル (*.por)

en: New
ja: 新規

en: Old
ja: 現在

en: Column Number: %d
ja: 列の数: %d

en: Chisq
ja: カイ2乗

en: CC
ja: 分割係数

en: UC
ja: 不確定係数

en: BTau
ja: Kendallのタウb

en: CTau
ja: Kendall のタウ c

en: Risk
ja: 相対リスク

en: D
ja: Somersのd

en: Corr
ja: 相関係数

en: Row
ja: 行

en: Column
ja: 列

en: Adjusted Std. Residual
ja: 調整済みの標準化された残差

en: Standard error
ja: 標準誤差

en: _Eigenvalues over %4.2f times the mean eigenvalue
ja: 固有値平均の %4.2f 倍以上の固有値(_E)

en: Standard error of the mean
ja: 平均の標準誤差

en: Standard error of the skewness
ja: 歪度の標準誤差

en: Standard error of the kurtosis
ja: 尖度の標準誤差

en: Contrast %d of %d
ja: 対比 %d / %d

en: O_ptions...
ja: オプション(_p)...

en: Paired Samples T Test
ja: 対応のあるサンプルの t 検定

en: Recode into Different Variables
ja: 他の変数への値の再割り当て

en: Recode into Different Variables: Old and New Values
ja: 同じ変数への再コード化: 今までの値と新しい値

en: Recode into Same Variables
ja: 同一の変数への値の再割り当て

en: Recode into Same Variables: Old and New Values
ja: 新しい変数への再コード化: 今までの値と新しい値

en: Coeff
ja: 係数

en: Show the regression coefficients
ja: 回帰係数の表示

en: Conf. Interval
ja: 信頼区間

en: Show the confidence interval for the regression coefficients
ja: 回帰係数の信頼区間の表示

en: Show the correlation between observed and predicted values
ja: 観測値と予測値との相関の表示

en: Anova
ja: 分散分析

en: Show the analysis of variance table
ja: 分散分析表の表示

en: Bcov
ja: BCOV

en: Show the variance coefficient matrix
ja: 分散係数行列の表示

en: Approximately %3d%% of all cases.
ja: およそ全ケースの%3d%%

en: Exactly %3d cases from the first %3d cases.
ja: きっちり %3d ケース(最初に %3d ケース中)

en: %d thru %d
ja: %d から %d

en: Test Type
ja: 検定の種類

en: _Wilcoxon
ja: Wilcoxon(_W)

en: _Sign
ja: 符号(_S)

en: _McNemar
ja: McNemar(_M)

en: Two-Related-Samples Tests
ja: 対応のある2標本の検定

en: Do not weight cases
ja: ケースの重み付けなし

en: Weight cases by %s
ja: 重み付け変数は%s

en: Wrap around
ja: 最初に戻る

en: Search backward
ja: 逆方向の検索

en: Prefer variable labels
ja: 変数ラベルの使用

en: Unsorted (dictionary order)
ja: 未ソート（辞書順）

en: Sort by name
ja: 名前による並び替え

en: Sort by label
ja: ラベルによる並び替え

en: Layer %d of %d
ja: レイヤー %d / %d

en: Forward
ja: 前へ

en: Back
ja: 後へ

en: Could not open `%s'
ja: `%s' を開けません

en: Error reading `%s': %s
ja: `%s' の読み込みエラー: %s

en: Failed to read `%s', because it contains a line over %d bytes long and therefore appears not to be a text file.
ja: `%s' の読み込みに失敗しました．そこには長い %d バイト以上の行が含まれていたので，テキストファイルではないと判断されたためです．

en: `%s' is empty.
ja: `%s' は空です．

en: through
ja: ～

en: _Value:
ja: 値(_V):

en: _System Missing
ja: システム欠損値(_S)

en: System _or User Missing
ja: システムまたはユーザ欠損値(_o)

en: _Range:
ja: 範囲(_R):

en: Range, _LOWEST thru value
ja: 範囲，最小値から次の値まで(_L)

en: Range, value thru _HIGHEST
ja: 範囲，次の値から最大値まで(_H)

en: _All other values
ja: その他の全ての値(_A)

en: Align
ja: 配置

en: Measure
ja: 測度

en: {%s, %s}...
ja: {%s, %s} ...

en: Algorithm must be either `%s' or `%s'.
ja: アルゴリズムは `%s' と `%s' のどちらかでなければなりません．

en: Syntax must be either `%s' or `%s'.
ja: シンタックスは %s か %s のどちらかでなければなりません．

en: Error encountered while ERROR=STOP is effective.
ja: ERROR=STOPが有効時にエラーが起こりました．

en: Stopping syntax file processing here to avoid a cascade of dependent command failures.
ja: 依存するコマンドエラーの連鎖を回避するために，シンタックスファイルの処理を停止しました．

en: Bad regular expression: %s
ja: 誤った正規表現: %s

en: A program for the analysis of sampled data
ja: 標本抽出によるデータの分析プログラム

en: Help path conversion error: %s
ja: ヘルプパスの変換エラー: %s

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: このプログラムについて(_A)

en: _Reference Manual
ja: リファレンスマニュアル(_R)

en: The maximum length of a missing value for a string variable is 8 in UTF-8.
ja: 文字列変数において欠損値の最長は UTF-8 で 8 文字です．

en: At least one value must be specified
ja: 少なくとも１つの値は指定せねばなりません．

en: Incorrect range specification
ja: 不正な範囲指定

en: %'d case | %'d cases
ja[0]: %'d ケース

en: %'d variable | %'d variables
ja[0]: %'d 変数

en: Case
ja: ケース

en: Data View
ja: データビュー

en: Variable View
ja: 変数ビュー

en: Transformations Pending
ja: 変換保留

en: Filter off
ja: フィルタリングなし

en: Filter by %s
ja: %s によるフィルタリング

en: No Split
ja: 分割なし

en: Split by
ja: 分割

en: Weights off
ja: 重み付けなし

en: Weight by %s
ja: %s による重み付け

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: System File
ja: システムファイル

en: Compressed System File
ja: 圧縮されたシステムファイル

en: Portable File
ja: ポータブルファイル

en: Format:
ja: フォーマット:

en: Delete Existing Dataset?
ja: 現在あるデータセットを消去しますか?

en: Renaming "%s" to "%s" will destroy the existing dataset named "%s".  Are you sure that you want to do this?
ja: "%s " から "%s"への名前の変更は既存のデータセット "%s" を破壊します．本当に実行しますか?

en: Delete
ja: 削除

en: Please enter a new name for dataset "%s":
ja: データセット "%s" の新しい名前を入力して下さい:

en: Rename Dataset
ja: データセット名を変更

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Syntax
ja: シンタックス(_S)

en: _Data
ja: データ(_D)

en: _Save...
ja: 保存(_S) ...

en: Save _As...
ja: 名前を付けて保存(_A) ...

en: _Rename Dataset...
ja: データセット名を変更(_R) ...

en: Working File
ja: 作業ファイル

en: Recently Used _Files
ja: 最近使ったファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Find...
ja: 検索(F) ...

en: _Options...
ja: オプション(_O) ...

en: Jump to variable
ja: 変数へのジャンプ

en: Jump to a case in the data sheet
ja: データシート内のケースへジャンプ

en: Create a new case at the current position
ja: 現在の場所に新しいケースを作成．

en: Create a new variable at the current position
ja: 現在の場所に新しい変数を作成．

en: Split the active dataset
ja: アクティブなデータセットの分割

en: Weight cases by variable
ja: 変数によるケースの重み付け

en: Show/hide value labels
ja: 値ラベル表示／非表示

en: Data Editor
ja: データ エディタ

en: Automatically Detect
ja: 自動検出

en: Locale Encoding
ja: ロケール

en: Character Encoding:
ja: 文字コード:

en: Text Files
ja: テキストファイル

en: Text (*.txt) Files
ja: テキストファイル(*.txt)

en: Plain Text (ASCII) Files
ja: 単純テキスト（ASCII）ファイル

en: Comma Separated Value Files
ja: コンマ区切りデータ(CSV)ファイル

en: Tab Separated Value Files
ja: タブ区切りデータファイル

en: Gnumeric Spreadsheet Files
ja: グニューメリック表計算ファイル

en: OpenDocument Spreadsheet Files
ja: オープンドキュメント表計算ファイル

en: All Spreadsheet Files
ja: すべての表計算ファイル

en: Select File to Import
ja: インポートするファイルの選択

en: Importing Delimited Text Data
ja: 区切られたテキストデータの読み込み

en: Adjust Variable Formats
ja: 変数フォーマットの調整

en: Importing Spreadsheet Data
ja: 表計算データの読み込み

en: var
ja: 変数

en: Select the First Line
ja: 1 行目の選択

en: Line
ja: 並び

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
ja: このアシスタントはフィールドがタブまたはコンマ，その他の区切り文字で区切られているケースごとに1行のテキストファイルからPSPPにデータを読み込むプロセスをご案内します．

en: The selected file contains %'lu line of text.   | The selected file contains %'lu lines of text.
ja[0]: 選択されたファイルには %'lu 行のテキストがあります．

en: The selected file contains approximately %'lu line of text.   | The selected file contains approximately %'lu lines of text.
ja[0]: 選択されたファイルにはおよそ %lu 行のテキストがあります．

en: Only the first %zu line of the file will be shown for preview purposes in the following screens.   | Only the first %zu lines of the file will be shown for preview purposes in the following screens.
ja[0]: 次の画面ではプレビューのためにファイル内の最初の %zu 行だけが表示されています．

en: You may choose below how much of the file should actually be imported.
ja: 下のなかでどれだけのファイルを読み込むかを選択して下さい．

en: Only the first %4d cases
ja: 最初の %4d ケースのみ

en: Only the first %3d %% of file (approximately)
ja: ファイル全体の最初の %3d%% のケースのみ（概数）

en: Select the Lines to Import
ja: インポートする行の選択

en: Choose Separators
ja: 分割記号の選択

en: failed to create temporary directory during clipboard operation
ja: クリップボード操作の際に一時的なディレクトリの作成に失敗しました．

en: Infer file type from extension
ja: 拡張子からのファイルタイプの判定

en: OpenDocument (*.odt)
ja: オープンドキュメント(*odt)

en: Text (*.txt)
ja: テキスト(*.txt)

en: Text [plain] (*.txt)
ja: プレインテキスト(*.txt)

en: Comma-Separated Values (*.csv)
ja: コンマ区切りデータファイル(*.csv)

en: Export Output
ja: 出力のエクスポート

en: Output Viewer
ja: 出力ビューア

en: Saved file `%s'
ja: 保存ファイル `%s'

en: Save Syntax
ja: シンタックス保存

en: Syntax Files (*.sps)
ja: シンタックスファイル(*.sps)

en: Syntax Editor
ja: シンタックスエディタ

en: Cannot load syntax file `%s'
ja: シンタックスファイル `%s' をロードできません．

en: Save the changes to `%s' before closing?
ja: 終了する前に変更を `%s' に保存しますか？

en: If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
ja: 保存しない場合は，これまで %ld 秒の変更は永久に失われます．

en: Close _without saving
ja: 保存せずに閉じる(_w)

en: Open
ja: 開く

en: Data and Syntax Files
ja: データおよびシンタックスファイル

en: System Files (*.sav, *.zsav)
ja: システムファイル(*.sav, *.zsav)

en: Con_fidence Interval: %2d %%
ja: 信頼区間: %2d %%(_f)

en: _Minimize all Windows
ja: すべてのウィンドウを最小化する(_M)

en: _Split
ja: 画面分割(_S)

en: _Windows
ja: ウィンドウ(_W)

en: exactly two non-option arguments are required; use --help for help
ja: きっちり2つの非引数が必要です．--helpでヘルプを参照して下さい．

en: %s: cannot guess output format (use -O option)
ja: %s: 推測できない出力フォーマット（-O オプションを使用）

en: %s: unknown output format (use -O option)
ja: %s: 不明な出力フォーマット（-O オプションを使用）

en: %s: error reading input file
ja: %s: 入力ファイルの読み込みエラー

en: %s: error writing output file
ja: %s: 出力ファイルの書き込みエラー

en: sorry, wrong password
ja: パスワードが誤りです

en: Aggregate Data
ja: データのグループ集計

en: _Break variable(s)
ja: ブレーク変数(_B)

en: Variable Name:
ja: 変数名:

en: Variable Label:
ja: ラベル:

en: Function:
ja: 関数:

en: Argument 1:
ja: 引数１:

en: Argument 2:
ja: 引数２:

en: Aggregated variables
ja: 集計変数

en: _Add aggregated variables to the active dataset
ja: アクティブなデータセットに集計変数を追加(_A)

en: _Replace the current dataset with the aggregated variables
ja: 現在のデータセットを集計変数で置き換える(_R)

en: _Write a new data file containing only the aggregated variables
ja: 集計変数のみを含む新しいデータファイルを作成する(_W)

en: label
ja: ラベル

en: File is _already sorted on break variable(s)
ja: ファイルは既にブレーク変数で並べ替えられている(_a)

en: Sort file before a_ggregating
ja: グループ集計前にファイルを並べ替え(_g)

en: Options for very large datasets
ja: 非常に大きなデータセットのオプション

en: Automatic Recode
ja: 連続数への再割当

en: Variable -> New Name
ja: 変数 -> 新規名

en: _Lowest value
ja: 最低値(_L)

en: _Highest value
ja: 最高値(_H)

en: Recode starting from
ja: 変換の開始値

en: _New Name
ja: 新しい変数名(_N):

en: _Add New Name
ja: 新しい変数名の追加(_A)

en: _Use the same recoding scheme for all variables
ja: すべての変数に同一の値の再割り当てスキーマを使用(_U)

en: Treat _blank string values as missing
ja: 空白文字列をユーザ欠損値として扱う(_b)

en: _Test Variable List:
ja: 検定変数リスト(_T):

en: _Get from data
ja: データからの取得(_G)

en: _Cut point:
ja: 分割点(_C):

en: Define Dichotomy
ja: 2分割の定義

en: Test _Proportion:
ja: 検定比率(_P):

en: Compute Variable: Type and Label
ja: 計算変数: タイプとラベル

en: Use _expression as label
ja: 表示をラベルとして使用(_e)

en: _Label:
ja: ラベル(_L):

en: _String
ja: 文字列(_S)

en: _Numeric
ja: 数値(_N)

en: Compute Variable
ja: 変数の計算

en: Target _Variable:
ja: 目標変数(_V):

en: _Type & Label...
ja: 型とラベル(_T) ...

en: _Numeric Expressions:
ja: 数式(_N):

en: _Functions:
ja: 関数(_F):

en: _If...
ja: _If ...

en: Barchart
ja: バーチャート

en: Category A_xis:
ja: カテゴリ軸(_x)

en: _N of cases
ja: ケース数(_N)

en: _Cum. n of cases
ja: 累積ケース数(_C)

en: Other _summary function
ja: 他の要約機能(_s)

en: % of c_ases
ja: ケースのパーセント(_a)

en: C_um. % of cases
ja: ケースの累積パーセント

en: _Variable:
ja: 変数(_V):

en: Bars Represent
ja: バーの表示

en: Category C_luster:
ja: カテゴリのクラスタ(_l)

en: Bivariate Correlations
ja: ２変量の相関分析

en: Pearso_n
ja: ピアソン(_n)

en: _Kendall's tau-b
ja: ケンドールのタウ(_K)

en: _Spearman
ja: スピアマン(_S)

en: Correlation Coefficients
ja: 相関係数

en: _Two-tailed
ja: 両側検定(_T)

en: One-tai_led
ja: 片側検定(_l)

en: Test of Significance
ja: 有意性検定

en: _Flag significant correlations
ja: 有意な相関の星印を付ける(_F)

en: Count Occurrences of Values within Cases
ja: 出現数の計算

en: Numeric _Variables:
ja: 数値変数(_V):

en: _Target Variable:
ja: グループ化変数(_T):

en: Target _Label:
ja: 目標変数のラベル(_L):

en: _Define Values...
ja: グループの定義(_D) ...

en: Count Values within Cases: Values to Count
ja: ケース内の値の計数: 計数する値

en: Values _to Count:
ja: 集計される値(_t):

en: Data File Comments
ja: データファイルのコメント

en: Comments:
ja: コメント:

en: Display comments in output
ja: 出力時にコメントを表示する

en: Column Number: 0
ja: 列の数: 0

en: Crosstabs: Cells
ja: クロス集計: セル

en: Cell Display
ja: セル表示

en: _Rows
ja: 行(_R)

en: _Columns
ja: 列(_C)

en: _Format...
ja: 書式(_F) ...

en: _Statistics...
ja: 統計(_S) ...

en: Ce_lls...
ja: セル(_l) ...

en: Crosstabs: Format
ja: クロス集計: 書式

en: Print tables
ja: 表の印刷

en: Pivot
ja: ピボット(軸)

en: Ascending
ja: 昇順

en: Crosstabs: Statistics
ja: クロス集計: 統計

en: Chi-Square Test
ja: カイ2乗検定

en: All categor_ies equal
ja: 全てのカテゴリが同じ(_i)

en: _Values
ja: 値(_V)

en: Expected Values:
ja: 期待度数:

en: Test _Variables
ja: 検定変数リスト(_V)

en: Use _specified range
ja: 指定された範囲を使用(_s)

en: _Lower:
ja: 下限(_L):

en: _Upper:
ja: 上限(_U)

en: Expected Range:
ja: 期待範囲:

en: _Variables:
ja: 変数(_V):

en: S_tatistics:
ja: 統計(_t):

en: _Exclude entire case if any selected variable is missing
ja: 選択された変数いずれかが欠損値ならばケース全体を除外(_E)

en: _Include user-missing data in analysis
ja: ユーザ欠損値を分析に含める(_I)

en: Save _Z-scores of selected variables as new variables
ja: 標準得点を変数として保存(_Z)

en: Options:
ja: オプション:

en: Explore
ja: 探索的

en: _Label Cases by:
ja: ケースのラベル(_L):

en: _Factor List:
ja: 因子(_F):

en: _Dependent List:
ja: 従属変数(_D):

en: Explore: Options
ja: 探索的分析: オプション

en: Exclude cases _listwise
ja: リストごとに除外(_l)

en: Exclude cases _pairwise
ja: ペアごとに除外(_p)

en: _Report values
ja: 欠損値を出力(_R)

en: Histogram
ja: ヒストグラム

en: Explore: Statistics
ja: 探索的分析: 統計

en: _Descriptives
ja: 記述統計量(_D)

en: _Extremes
ja: 外れ値(_E)

en: _Percentiles
ja: パーセンタイル(_P)

en: Goto Case
ja: 指定のケースへの移動 ...

en: Goto Case Number:
ja: ケース番号へ移動:

en: Factor Analysis: Rotation
ja: 因子分析: 回転

en: _None
ja: なし(_N)

en: _Varimax
ja: バリマックス(_V)

en: _Quartimax
ja: クォーティマックス(_Q)

en: _Equimax
ja: エカマックス(_E)

en: Method
ja: 方法

en: _Display rotated solution
ja: 回転後の解(_D)

en: Ma_ximum iterations for convergence:
ja: 収束のための最大反復回数(_x):

en: Principal Components Analysis
ja: 主成分分析

en: Principal Axis Factoring
ja: 主因子法

en: Factor Analysis: Extraction
ja: 因子分析: 抽出

en: _Method:
ja: 解法(_M):

en: Co_rrelation matrix
ja: 相関行列(_r)

en: Co_variance matrix
ja: 分散共分散行列(_v)

en: Analyze
ja: 分析

en: _Unrotated factor solution
ja: 回転のない因子解(_U)

en: _Scree plot
ja: スクリープロット(_S)

en: _Number of factors:
ja: 抽出する因子(_N):

en: Extract
ja: 抽出

en: Factor Analysis
ja: 因子分析

en: _Descriptives...
ja: 記述統計量(_D) ...

en: _Extraction...
ja: 因子抽出(_E) ...

en: _Rotations...
ja: 回転(_R) ...

en: Find Case
ja: ケース検索

en: Variable:
ja: 変数:

en: Value:
ja: 値:

en: Search value labels
ja: 値ラベルの検索

en: Regular expression Match
ja: 正規表現で一致

en: Search substrings
ja: 部分文字列の検索

en: Frequencies: Frequency Tables
ja: 度数分布: 度数分布表

en: _Always
ja: 常に表示する(_A)

en: _Never
ja: 常に表示しない(_N)

en: If no _more than
ja: カテゴリ数が(_n)

en: values
ja: 以下ならば表示する

en: Display frequency tables
ja: 度数分布表の表示

en: A_scending value
ja: 値による昇順(_s)

en: D_escending value
ja: 値による降順(_e)

en: Ascending _frequency
ja: 度数による昇順(_f)

en: Descending f_requency
ja: 度数による降順(_r)

en: Order by
ja: 表示順

en: Frequencies: Charts
ja: 度数分布: チャート

en: Scale:
ja: 尺度:

en: _Frequencies
ja: 度数分布(_F)

en: _Percentages
ja: パーセンテージ(_P)

en: Exclude values _below
ja: 未満を除外(_b)

en: Exclude values _above
ja: 超過を除外(_a)

en: <b>Chart Formatting</b>
ja: <b>チャートのフォーマット</b>

en: Draw _histograms
ja: ヒストグラムの描画(_h)

en: Superimpose _normal curve
ja: 正規曲線の重ね書き(_n)

en: <b>Histograms</b>
ja: <b>ヒストグラム</b>

en: Draw _bar charts
ja: バーチャートの描画(_b)

en: <b>Bar Charts</b>
ja: <b>バーチャート</b>

en: Draw _pie charts
ja: パイチャートの描画(_p)

en: Include slices for _missing values
ja: 欠損値のスライスを含める(_m)

en: <b>Pie Charts</b>
ja: <b>パイチャート</b>

en: _Variable(s):
ja: 変数(_V):

en: _Statistics:
ja: 統計(_S):

en: Include _missing values
ja: 欠損値を含む(_m)

en: Ch_arts...
ja: チャート(_a) ...

en: Frequency _Tables...
ja: 度数分布表(_T) ...

en: _Display normal curve
ja: 正規曲線の表示(_D)

en: Define Groups
ja: グループの定義

en: Group_2 value:
ja: グループ2の値(_2):

en: Group_1 value:
ja: グループ1の値(_1):

en: _Use specified values:
ja: 特定の値を使用(_U):

en: Independent-Samples T Test
ja: 独立したサンプルのｔ検定

en: _Define Groups...
ja: グループの定義(_D) ...

en: _Test Variable(s):
ja: 検定変数(_T):

en: _Grouping Variable:
ja: グループ化変数(_G):

en: Test _Variable List:
ja: 検定変数リスト(_V):

en: _Median
ja: メディアン(_M)

en: K-Means Cluster Analysis
ja: K平均法クラスタ分析

en: N_umber of Clusters:
ja: クラスタ数(_N):

en: Tests for Several Related Samples
ja: 複数の対応サンプルの検定

en: _Test Variables:
ja: 検定変数(_T):

en: _Friedman
ja: Friedman(_F)

en: _Kendall's W
ja: Kendall の W(_K)

en: _Cochran's Q
ja: CochranのQ(_Q)

en: _Normal
ja: 正規(_N)

en: _Poisson
ja: ポアソン(_P)

en: _Uniform
ja: 一様(_U)

en: _Exponential
ja: 指数(_E)

en: Test Distribution
ja: 検定のための分布

en: Logistic Regression: Options
ja: ロジスティック回帰: オプション

en: Classification cu_toff:
ja: カットオフの分類(_t):

en: _Maximum Iterations:
ja: 最大反復回数(_M):

en: Include _constant in model
ja: モデルに定数を含める(_c)

en: _Dependent
ja: 従属変数(_D)

en: _Independent
ja: 独立変数(_I)

en: _Independent List:
ja: 独立変数(_I):

en: _No missing values
ja: 欠損値なし(_N)

en: _Discrete missing values
ja: 離散的欠損値(_D)

en: _Low:
ja: 下限(_L):

en: _High:
ja: 上限(_H):

en: Di_screte value:
ja: 離散値(_s):

en: _Range plus one optional discrete missing value
ja: 範囲とオプションの離散的欠損値(_R)

en: One-Way ANOVA: Contrasts
ja: 一元配置分散分析: 対比

en: _Coefficients:
ja: 係数(_C):

en: Coefficient Total:
ja: 係数の合計:

en: Contrast 1 of 1
ja: 対比1の1

en: One-Way ANOVA
ja: 一元配置分散分析

en: _Factor:
ja: 因子(_F):

en: Dependent _Variable(s):
ja: 従属変数リスト(_V):

en: _Homogeneity
ja: 等分散性の検定(_H)

en: _Contrasts...
ja: 対比(_C) ...

en: _Test Pair(s):
ja: 対応のある変数(_T):

en: Rank Cases: Types
ja: ケースの順位付け: タイプ

en: Sum of case _weights
ja: ケースの重み付けの合計(_w)

en: Fractional rank as _%
ja: 小数点付き順位パーセント(_%)

en: _Fractional rank
ja: 小数点付き順位(_F)

en: _Savage score
ja: サベージスコア(_S)

en: _Rank
ja: 順位(_R)

en: N_tiles
ja: 百分位(_t)

en: _Proportion Estimates
ja: 比率推定値(_E)

en: _Normal Scores
ja: 正規スコア(_N)

en: _Blom
ja: ブロム(_B)

en: Tuke_y
ja: テューキー(_y)

en: Ran_kit
ja: Rankit(_k)

en: _Van der Waerden
ja: ファン・デル・ヴェルデン(_V)

en: Proportion Estimation Formula
ja: 比率推定式

en: Rank Cases
ja: ケースのランク付け

en: _By:
ja: グループ(_B):

en: _Smallest Value
ja: 最小値(_S)

en: _Largest Value
ja: 最大値(_L)

en: Assign rank 1 to:
ja: ランク１の割当:

en: _Display summary tables
ja: 要約表の表示(_D)

en: Rank T_ypes
ja: 手法(_y)

en: _Ties...
ja: 同順位(_T) ...

en: Rank Cases: Ties
ja: ケースの順位付け: 同順位

en: _Mean
ja: 平均(_M)

en: _Low
ja: 下(_L)

en: _High
ja: 上(_H)

en: _Sequential ranks to unique values
ja: 同じ値に対する同順位(_S)

en: Rank Assigned to Ties
ja: 同順位に割り当てる順位

en: M_ean
ja: 平均(_e)

en: Mo_de
ja: 最頻値(_d)

en: _Custom:
ja: ユーザの指定(_C):

en: Cut Point
ja: 分割点

en: Sort by:
ja: 並び替え:

en: Descending
ja: 降順

en: Sort Order
ja: 並び順

en: Anal_yze all cases.  Do not create groups.
ja: 全てのケースを分析(_y)

en: Compare _groups.
ja: グループの比較(_g)

en: Organize ou_tput by groups.
ja: グループごとの分析(_t)

en: Groups _based on:
ja: グループ化変数(_b):

en: _Sort the file by grouping variables.
ja: グループ変数によるファイルの並べ替え(_S)

en: _File is already sorted.
ja: ファイルはすでに並べ替え済み(_F)

en: Current Status :
ja: 現在の状態:

en: Analysis by groups is off
ja: グループごとに分析しない

en: System _Missing
ja: システム欠損値(_M)

en: Va_lue:
ja: 値(_l):

en: Conver_t numeric strings to numbers (`5' -> 5)
ja: 数字文字の数値への変換 [`5' -> 5](_t)

en: Output variables are _strings
ja: 変換先変数(_s)

en: Width:
ja: 横幅:

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: La_bel:
ja: ラベル(_L):

en: Chan_ge
ja: 変更(_g)

en: Output Variable
ja: 変換先変数

en: Old and New Va_lues...
ja: 今までの値と新しい値(_l) ...

en: S_tatistics...
ja: 統計(_t) ...

en: Regression: Save
ja: 回帰: 保存

en: _Predicted values
ja: 予測値(_P)

en: _Residuals
ja: 残差(_R)

en: Regression: Statistics
ja: 回帰分析: 統計

en: S_tatistics
ja: 統計(_t)

en: Alpha
ja: アルファ (α)

en: Reliability Analysis
ja: 信頼性分析

en: _Items:
ja: 項目(_I):

en: _Model:
ja: モデル(_M):

en: _Variables in first split:
ja: 第1分割の変数(_V):

en: Show _descriptives for scale if item is deleted
ja: 項目を削除したときの尺度(_d)

en: _Test Variable:
ja: 検定変数(_T):

en: _State Variable:
ja: 状態変数(_S):

en: _Value of state variable:
ja: 状態変数の値(_V):

en: ROC C_urve
ja: ROC 曲線(_u)

en: _With diagonal reference line
ja: 対角参照線(_W)

en: Standard _Error and Confidence Interval
ja: 標準誤差と信頼区間(_E)

en: _Coordinate points of the ROC Curve
ja: ROC曲線の座標点(_C)

en: Scatterplot
ja: 散布図

en: _X Axis:
ja: X 軸(_X)

en: _Y Axis:
ja: Y 軸(_Y)

en: Select Cases: Range
ja: ケースの選択: 範囲指定

en: First case
ja: 最初のケース

en: Last case
ja: 最後のケース

en: Observation
ja: オブザベーション

en: Select Cases
ja: ケースの選択

en: Use filter variable
ja: フィルター変数の使用

en: Based on time or case range
ja: 日付またはケース番号の範囲

en: Range...
ja: 範囲 ..

en: Random sample of cases
ja: ケースの無作為抽出

en: Sample...
ja: サンプル ...

en: If condition is satisfied
ja: IF 条件が満たされるケース

en: If...
ja: If ...

en: All Cases
ja: すべてのケース

en: Select
ja: 選択状況

en: Filtered
ja: 除外

en: Deleted
ja: 削除

en: Unselected Cases Are
ja: 選択されなかったケース

en: Select Cases: Random Sample
ja: ケースの選択: 無作為抽出

en: Sample Size
ja: 標本の大きさ

en: _Cells:
ja: セル(_C):

en: <b>Cells to Import</b>
ja: <b>読み込むセル</b>

en: Options
ja: オプション

en: Exclude cases _analysis by analysis
ja: 分析ごとに除外(_a)

en: One - Sample T Test
ja: １サンプルの t 検定

en: Test _Value:
ja: 検定値(_V):

en: Select the first line of the data file that contains data.
ja: データが含まれているデータファイルの最初の行を選択して下さい．

en: Line above selected line contains variable names
ja: 選択された行より上の行には変数名が含まれています．

en: Check the data formats displayed below and fix any that are incorrect.  You may set other variable properties now or later.
ja: 次に表示されるデータ形式を確認し，間違っているものを修正して下さい．これで以降は他の変数のプロパティを設定することもできます．

en: <b>Variables</b>
ja: <b>変数</b>

en: <b>Data Preview</b>
ja: <b>データのプレビュー</b)

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
    
    	The selected file contains N lines of text.  Only the first M of these will be shown for preview purposes in the following screens.  You may choose below how much of the file should actually be imported.
ja: このアシスタントは，フィールドがタブかコンマまたは他の区切り記号で分割された1行が1ケースであるテキストファイルから，PSPP にデータを読み込むためのガイドです．
    
    	選択されたファイルには N 行のテキストが格納されている．最初の M 行だけがプレビューのために以下の画面で表示されている．実際にファイルのどれだけを読み込むかは下で選択できる．

en: All cases
ja: すべてのケース

en: <b>Amount to Import</b>
ja: <b>読み込み量</b>

en: C_ustom
ja: カスタム(_u)

en: Slas_h (/)
ja: スラッシュ'/'(_h)

en: Semicolo_n (;)
ja: セミコロン';'(_n)

en: P_ipe (|)
ja: パイプ'|'(_i)

en: H_yphen (-)
ja: ハイフン'-'(_y)

en: Co_mma (,)
ja: コンマ','(_m)

en: _Colon (:)
ja: コロン':'(_C)

en: Ban_g (!)
ja: 感嘆符'!'(_g)

en: Ta_b
ja: タブ(_b)

en: _Space
ja: スペース' '(_S)

en: <b>Fields Preview</b>
ja: <b>フィールドのプレビュー</b>

en: Transpose
ja: 行と列の入れ換え

en: Name Variable:
ja: 名前変数:

en: Variable(s):
ja: 変数:

en: Univariate: Save
ja: 単変量: 保存

en: Univariate: Statistics
ja: 一変量: 統計

en: Univariate
ja: 一変量

en: _Dependent Variable
ja: 従属変数(_D)

en: _Fixed Factors
ja: 固定因子(_F)

en: Value Label:
ja: 値ラベル:

en: Information Area
ja: 情報エリア

en: Case Counter Area
ja: ケース数エリア

en: Filter Use Status Area
ja: フィルタ使用状態エリア

en: Weight Status Area
ja: 重み付け状態エリア

en: Split File Status Area
ja: 分割ファイル状態エリア

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Status Bar
ja: ステータスバー(_S)

en: _Font...
ja: フォント(_F) ...

en: _Grid Lines
ja: 格子線(_G)

en: Value _Labels
ja: 値ラベル(_L)

en: _Variables
ja: 変数(_V)

en: _Sort Cases...
ja: ケースの並び替え(_S) ...

en: _Transpose...
ja: 行と列の入れ換え(_T) ...

en: _Aggregate...
ja: データのグループ集計(_A) ...

en: S_plit File...
ja: ファイルの分割(_p) ...

en: Select _Cases...
ja: ケースの選択(_C) ...

en: _Weight Cases...
ja: ケースの重み付け(_W) ...

en: _Transform
ja: 変換(_T)

en: _Compute...
ja: 変数の計算(_C) ...

en: Cou_nt...
ja: カウント(_n) ...

en: Ran_k Cases...
ja: ケースのランク付け(_k) ...

en: Auto_matic Recode...
ja: 連続数への再割り当て_m) ...

en: Recode into _Same Variables...
ja: 同一の変数への値の再割り当て(_S) ...

en: Recode into _Different Variables...
ja: 他の変数への値の再割り当て(_D) ...

en: _Run Pending Transforms
ja: 保留された変換の実行(_R)

en: _Analyze
ja: 分析(_A)

en: _Descriptive Statistics
ja: 記述統計量(_D)

en: _Frequencies...
ja: 度数分布表(_F) ...

en: _Explore...
ja: 探索的(_E) ...

en: _Crosstabs...
ja: クロス集計表(_C) ...

en: Compare _Means
ja: 平均の比較(_M)

en: _Means...
ja: グループの平均(_M) ...

en: _One Sample T Test...
ja: １サンプルの t 検定(_O) ...

en: _Independent Samples T Test...
ja: 独立したサンプルのｔ検定(_I) ...

en: _Paired Samples T Test...
ja: 対応のあるサンプルの t 検定(_P) ...

en: One Way _ANOVA...
ja: 一元配置分散分析(_A) ...

en: _Univariate Analysis...
ja: 一変量分析(_U) ...

en: Bivariate _Correlation...
ja: ２変量相関(_C) ...

en: _K-Means Cluster...
ja: K平均法クラスタ分析(_K)　...

en: Re_liability...
ja: 信頼性(_l) ...

en: _Regression
ja: 回帰(_R)

en: _Linear...
ja: 線形(_L) ...

en: _Binary Logistic...
ja: 2項ロジスティック回帰(_B) ...

en: _Non-Parametric Statistics
ja: ノンパラメトリック検定(_N)

en: _Binomial...
ja: ２項(_B) ...

en: ROC Cur_ve...
ja: ROC 曲線(_V) ...

en: _Graphs
ja: グラフ(_G)

en: _Scatterplot
ja: 散布図(_S)

en: _Histogram
ja: ヒストグラムの描画(_H)

en: _Barchart
ja: バーチャート(_B)

en: _Utilities
ja: ユーティリティ(_U)

en: _Variables...
ja: 変数(_V) ...

en: Data File _Comments...
ja: データファイルのコメント(_C) ...

en: _Print...
ja: 印刷(_P) ...

en: _Export...
ja: 書き出し(_E) ...

en: Select _All
ja: すべてを選択(_A)

en: _Save
ja: 上書き保存

en: _Run
ja: 実行(_R)

en: Scientific notation
ja: 科学的表記法

en: Custom currency
ja: カスタム通貨

en: positive
ja: 正

en: negative
ja: 負

en: Width:
ja: 横幅:

en: Decimal Places:
ja: 小数点位置:

en: Weight Cases
ja: ケースの重み付け

en: Weight cases by
ja: ケースの重み付け

en: Frequency Variable
ja: 度数変数

en: Current Status:
ja: 現在の状態:

en: Statistical Software
ja: 統計ソフトウェア

en: Analyze statistical data with a free alternative to SPSS
ja: フリーな SPSS 代替ソフトウェアによる統計データ分析
