pspp 0.10.5pre1 - en to tr translation catalogue (1177 entries)

en: An error occurred while opening `%s': %s.
tr: `%s' açılırken bir hata oluştu: %s.

en: Error reading `%s': %s.
tr: `%s' okunamadı: %s.

en: `%s' is not a system or portable file.
tr: `%s' bir sistem dosyası ya da taşınabilir dosya değil.

en: The inline file is not allowed here.
tr: Satıriçi dosyalara burada izin verilmiyor.

en: Cannot read from dataset %s because no dictionary or data has been written to it yet.
tr: Yazılan sözlük veya veri olmadığından veri kümesi %s veri okunamadı.

en: Dataset
tr: Veri Seti

en: At least one case in the data read had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
tr: Veri okumada en az bir vaka kullanıcı kaybı, sistem kaybı, sıfır veya negatif değer ağırlığına sahip. Bu vaka(lar) yoksayıldı.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: CSV file
tr: CSV dosyası

en: An I/O error occurred writing CSV file `%s'.
tr: CSV dosyası `%s' yazılırken bir girdi/çıktı hatası oluştu.

en: Data is not valid as format %s: %s
tr: Veri %s biçiminde geçerli değil: %s

en: Field contents are not numeric.
tr: Alan içeriği sayısal değil.

en: Number followed by garbage.
tr: Değersiz veriyi takip eden numara

en: Invalid numeric syntax.
tr: Geçersiz sayısal sözdizimi.

en: Too-large number set to system-missing.
tr: Sistem kaybı için çok büyük rakam kümesi.

en: Too-small number set to zero.
tr: Çok küçük rakamları sıfır olarak ayarlandı.

en: All characters in field must be digits.
tr: Alandaki tüm karakterler rakam olmalıdır.

en: Unrecognized character in field.
tr: Alan içerisinde tanınmayan karakter.

en: Field must have even length.
tr: Alanın bir uzunluğu olmalı.

en: Field must contain only hex digits.
tr: Alan sadece onaltılık sayılar içerebilir.

en: Invalid zoned decimal syntax.
tr: Geçersiz kuşatılmış ondalık sözdizimi.

en: Invalid syntax for P field.
tr: P alanı için geçersiz sözdizimi.

en: Syntax error in date field.
tr: Tarih alanında sözdizimi hatası.

en: Day (%ld) must be between 1 and 31.
tr: Gün (%ld) 1 ile 31 arasında olmalıdır.

en: Delimiter expected between fields in date.
tr: Tarih içerisindeki alanlarda sınırlandırıcı bekleniyor.

en: Unrecognized month format.  Months may be specified as Arabic or Roman numerals or as at least 3 letters of their English names.
tr: Bilinmeyen ay biçimi. Aylar Arapça ve Roma rakamlı olarak ya da İngilizce isimlerinin en az 3 harfi olarak belirlenebilir.

en: Year (%ld) must be between 1582 and 19999.
tr: Yıl (%ld) 1582 ile 19999 arasında olmalıdır.

en: Trailing garbage `%.*s' following date.
tr: İzlenen çöp `%.*s' takip tarihi.

en: Julian day must have exactly three digits.
tr: Jülyen takvimine göre gün tam olarak üç rakamdan oluşmalıdır.

en: Julian day (%ld) must be between 1 and 366.
tr: Jülyen takvimine göre gün (%ld) 1 ile 366 arasında olmalıdır.

en: Quarter (%ld) must be between 1 and 4.
tr: Çeyrek (%ld) 1 ile 4 arasında olmalıdır.

en: Week (%ld) must be between 1 and 53.
tr: Hafta (%ld) 1 ile 53 rasında olmalıdır.

en: Delimiter expected between fields in time.
tr: Zaman içerisindeki alanlarda sınırlandırıcı bekleniyor.

en: Minute (%ld) must be between 0 and 59.
tr: Dakika (%ld) 0 ile 59 arasında olmalıdır.

en: Unrecognized weekday name.  At least the first two letters of an English weekday name must be specified.
tr: Bilinmeyen gün adı. En azından İngilizce gün isimlerinden birisinin ilk iki harfi belirtilmelidir.

en: `%c' expected in date field.
tr: Tarih alanında`%c' bekleniyor.

en: Weekday number %f is not between 1 and 7.
tr: Haftanın günü %f, 1 ile 7 arasında değil.

en: Month number %f is not between 1 and 12.
tr: Ay numarası %f, 1 ile 12 arasında değil.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: dataset
tr: veri seti

en: ordinary
tr: olağan

en: system
tr: sistem

en: scratch
tr: baştan

note: TRANSLATORS: "bytes" is correct, not characters due to UTF encoding
en: Truncating document line to %d bytes.
tr: Belge satırı %d bayta kadar kısaltılıyor.

en: An error occurred while reading `%s': %s.
tr: `%s' okunurken bir hata oluştu: %s.

en: active dataset
tr: etkin veri seti

en: Can't read from %s as a %s because it is already being read as a %s.
tr: %s ögesinden %s olarak okunamıyor çünkü dosya halihazırda %s olarak okunmuş.

en: Can't write to %s as a %s because it is already being written as a %s.
tr: %s ögesine %s olarak yazılamıyor çünkü dosya halihazırda %s olarak yazılmış.

en: Can't re-open %s as a %s.
tr: %s, %s olarak yeniden açılamadı.

en: Format %s may not be used for input.
tr: %s biçimi girdi için kullanılamaz.

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Comma
tr: Virgül

en: Dot
tr: Nokta

en: Scientific
tr: Bilimsel

en: Date
tr: Tarih

en: Dollar
tr: Dolar

en: Custom
tr: Özel

en: String
tr: Dize

en: Cannot convert the value in the spreadsheet cell %s to format (%s): %s
tr: Hesap Tablosu %s hücresindeki değer (%s) biçimine dönüştülemiyor: %s

en: There was a problem whilst reading the %s file `%s' (near line %d): `%s'
tr: %s dosyası `%s' (yakın satır %d) okuma esnasında bir problem: `%s'

en: Invalid cell range `%s'
tr: Geçersiz hücre aralığı `%s'

en: Selected sheet or range of spreadsheet `%s' is empty.
tr: `%s' hesap tablosunun seçilmiş sayfası veya aralığı boş.

en: Identifier `%s' exceeds %d-byte limit.
tr: `%s' tanımlayıcısı %d-bayt sınırını aşıyor.

en: Identifier cannot be empty string.
tr: Tanımlayıcı dize boş bırakılamaz.

en: `%s' may not be used as an identifier because it is a reserved word.
tr: `%s' bir tanımlayıcı olarak kullanılamaz, çünkü bu sözcük program tarafından önceden ayrılmış özel bir sözcük.

en: `%s' may not be used as an identifier because it contains ill-formed UTF-8 at byte offset %tu.
tr: `%s' tanımlayıcı olarak kullanılamaz çünkü %tu bayt baskısında kötü biçimlendirilmiş UTF-8 içeriyor.

en: Character %s (in `%s') may not appear in an identifier.
tr: %s karakteri (`%s' deki) bir belirteçte görünmeyebilir.

en: Opening %s for writing: %s.
tr: %s yazılmak için açılıyor: %s.

en: Opening stream for %s: %s.
tr: %s için dosya açılıyor: %s

en: Creating temporary file to replace %s: %s.
tr: %s ile değiştirmek için geçici dosya oluşturuluyor: %s.

en: Creating temporary file %s: %s.
tr: Geçici dosya %s oluşturuluyor: %s.

en: Opening stream for temporary file %s: %s.
tr: %s geçici dosyası için dosya açılıyor: %s.

en: Replacing %s by %s: %s.
tr: %s, %s ile değiştiriliyor: %s.

en: Removing %s: %s.
tr: %s kaldırılıyor: %s.

en: Cannot open %s as a OpenDocument file: %s
tr: %s bir AçıkBelge dosyası olarak açılamadı: %s

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: SPSS/PC+ system file
tr: SPSS/PC+ sistem dosyası

en: Error opening `%s' for reading as an SPSS/PC+ system file: %s.
tr: `%s' dosyası, bir SPSS/PC+ sistem dosyası gibi okumak için açılamadı: %s.

en: %s: stat failed (%s).
tr: %s: stat başarısız oldu (%s).

en: %s: file too large.
tr: %s: dosya çok büyük.

en: Directory entry is for a %u-byte record starting at offset %u but file is only %u bytes long.
tr: Dizin girişi mahsup %u-byte başlangıç %u kaydı ancak dosyası sadece %u bayt uzunluğunda.

en: Directory fields have unexpected values (%u,%u).
tr: Dizin alanları beklenmeyen değerlere sahip (%u,%u).

en: Variable %zu
tr: Değişken %zu

en: Variable %zu Label
tr: Değişken %zu etiket

en: Variable %zu Value Label %zu
tr: Değişken %zu Değer Etiketi %zu

en: Creation Date
tr: Oluşturma tarihi

en: Creation Time
tr: Oluşturulma saati

en: Product
tr: Ürün

en: File Label
tr: Dosya Etiketi

en: Error closing system file `%s': %s.
tr: `%s' sistem dosyası kapatılırken bir hata oluştu: %s.

en: Record 1 has length %u (expected %u).
tr: Kayıtlı 1 uzunlukta %u (beklenen %u).

en: Variable %u has invalid type %<PRIu8>.
tr: Değişken %u geçersiz tür %<PRIu8>.

en: Invalid weight index %u.
tr: Geçersiz ağırlık endeksi %u.

en: Invalid variable name `%s'.
tr: `%s' uygun olmayan değişken ismi.

en: Renaming variable with duplicate name `%s' to `%s'.
tr: Değişkenin yinelenen adı `%s' `%s' ile yeniden adlandırma.

en: Cannot weight by string variable `%s'.
tr: Dize değişkeni tarafından `%s' değiştirilemez ağırlık.

en: File ends in partial case.
tr: Dosya yarım kalmış bir olay ile bitiyor.

en: Case beginning at offset 0x%08x extends past end of data record at offset 0x%08x.
tr: Mahsup başlangıcı 0x%08x ofsette veri kaydının sonunu uzatır 0x%08x.

en: Error reading case from file %s.
tr: %s dosyasından olay okunamadı.

en: Possible compressed data corruption: string contains compressed integer (opcode %d).
tr: Mümkün sıkıştırılmış veri bozulması: dize içeren sıkıştırılmış tamsayı (opcode %d).

en: `%s' near offset 0x%llx:
tr: '%s' yakınındaki offset 0x%llx:

en: System error: %s.
tr: Sistem hatası: %s.

en: Unexpected end of file.
tr: Beklenmedik dosya sonu.

en: %s: seek failed (%s).
tr: %s: arama başarısız oldu (%s).

en: SPSS/PC+ System File
tr: SPSS/PC+ Sistemi Dosya

en: portable file %s corrupt at offset 0x%llx:
tr: taşınabilir %s dosyası 0x%llx konumunda bozuk:

en: reading portable file %s at offset 0x%llx:
tr: %s taşınabilir dosyası 0x%llx ofsetinden okunuyor:

en: Error closing portable file `%s': %s.
tr: taşınabilir `%s' dosyası kapatılırken bir hata oluştu: %s.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: portable file
tr: taşınabilir dosya

en: An error occurred while opening `%s' for reading as a portable file: %s.
tr: `%s' bir taşınabilir dosya olarak okuma için açılırken hata oluştu: %s.

en: Data record expected.
tr: Veri kaydı gerekli.

en: Number expected.
tr: Sayı bekleniyor.

en: Missing numeric terminator.
tr: Sayısal sonlandırıcı eksik.

en: Invalid integer.
tr: Geçersiz tamsayı.

en: Bad string length %d.
tr: Uygunsuz dize uzunluğu %d.

en: %s: Not a portable file.
tr: %s: Bir taşınabilir dosya değil.

en: Unrecognized version code `%c'.
tr: Tanınmayan sürüm kodu `%c'.

en: Bad date string length %zu.
tr: Uygunsuz tarih dizesi uzunluğu %zu.

en: Bad time string length %zu.
tr: Uygunsuz zaman dizesi uzunluğu %zu.

en: Numeric variable %s has invalid format specifier %s.
tr: Sayısal değişken %s geçersiz %s biçim belirleyici içeriyor.

en: String variable %s with width %d has invalid format specifier %s.
tr: Dize değişkeni %s %d genişliğinde geçersiz %s biçim belirleyicisini içeriyor.

en: %s: Bad format specifier byte (%d).  Variable will be assigned a default format.
tr: %s: Kötü biçim belirleyici bayt (% d). Değişken varsayılan bir biçim olarak atanacaktır.

en: Expected variable count record.
tr: Gerekli değişken sayı kaydı.

en: Invalid number of variables %d.
tr: Geçersiz değişken sayısı %d.

en: Weight variable name (%s) truncated.
tr: Ağırlık değişken adı (%s) kısaltıldı.

en: Expected variable record.
tr: Gerekli değişken kaydı.

en: Invalid variable width %d.
tr: Geçersiz değişken genişliği %d.

en: Bad width %d for variable %s.
tr: Kötü genişlik %d, %s değişkeni için.

en: Weighting variable %s not present in dictionary.
tr: Dizinde ağırlık değişkeni %s sözlükte yok.

en: Unknown variable %s while parsing value labels.
tr: Değer etiketleri ayrıştırılırken bilinmeyen %s değişkeni.

en: Cannot assign value labels to %s and %s, which have different variable types.
tr: Farklı değişken türleri olan %s ve %s değişkenlerine değer etiketleri atanamıyor.

en: Invalid decimal digits count %d.  Treating as %d.
tr: Geçersiz ondalık rakam sayısı %d. %d gibi değişiyor.

en: Error opening `%s' for writing as a portable file: %s.
tr: `%s' dosyası,  bir taşınabilir dosya olarak yazmak için açılamadı: %s.

en: An I/O error occurred writing portable file `%s'.
tr: Taşınabilir `%s' dosyasına yazılırken bir girdi/çıktı hatası oluştu.

en: Support for reading postgres databases was not compiled into this installation of PSPP
tr: Postgres veritabanları okuma için destek PSPP'nin bu kurulumunda bulunmamaktadır.

en: Memory error whilst opening psql source
tr: Psql kaynağı açılırken bellek hatası oluştu

en: Error opening psql source: %s.
tr: Psql kaynağı açılamadı: %s.

en: Postgres server is version %s. Reading from versions earlier than 8.0 is not supported.
tr: Postgresql sunucu sürümü %s. Bu sunucunun 8.0 sürümünden daha eski sürümlerinden okuma eylemi desteklenmiyor.

en: Connection is unencrypted, but unencrypted connections have not been permitted.
tr: Bağlantı şifrelenmemiş, şifrelenmemiş bağlantılara izin verilmiyor.

en: Error from psql source: %s.
tr: Psql kaynağında hata: %s.

en: Unsupported OID %d.  SYSMIS values will be inserted.
tr: Desteklenmeyen OID %d. SYSMIS değerleri eklenecek.

en: MXWARNS set to zero.  No further warnings will be given even when potentially problematic situations are encountered.
tr: MXWARNS sıfıra ayarlandı. Artık olası sorunlu durumlarda bile bir uyarı yapılmayacak.

en: Warnings re-enabled. %d warnings will be issued before aborting syntax processing.
tr: Uyarılar yeniden etkinleştirildi. %d uyarıları sözdizim işleminden çıkmadan önce bildirilecek.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: system file
tr: sistem dosyası

en: Error opening `%s' for reading as a system file: %s.
tr: `%s' dosyası,  bir sistem dosyası olarak okumak için açılamadı: %s.

en: Misplaced type 4 record.
tr: Tip 4 kaydı yanlış yerleştirildi.

en: Duplicate type 6 (document) record.
tr: Tür 6 (belge) kaydını kopyala.

en: Unrecognized record type %d.
tr: Bilinmeyen kayıt türü %d.

en: File header claims %d variable positions but %zu were read from file.
tr: Dosya başlığı %d değişken konumunu istiyor ancak dosyadan %zu okundu.

en: This is not an SPSS system file.
tr: Bu bir SPSS sistem dosyası değil.

en: Variable label indicator field is not 0 or 1.
tr: Değişken etiketi gösterici alanı 0 ya da 1 değil.

en: Numeric missing value indicator field is not -3, -2, 0, 1, 2, or 3.
tr: Sayısal kayıp değer gösterge alanı -3, -2, 0, 1, 2 veya 3 değildir.

en: String missing value indicator field is not 0, 1, 2, or 3.
tr: Dize kayıp değer gösterge alanı 0, 1, 2 veya 3 değildir.

en: Number of document lines (%d) must be greater than 0 and less than %d.
tr: Belge satır sayısı (%d) 0'dan büyük ve %d sayısından küçük olmalıdır.

en: Missing string continuation record.
tr: Dize devam kaydı eksik.

en: Variable %s with width %d has invalid print format 0x%x.
tr: Değişken %s (%d genişlikli) 0x%x geçersiz yazdırma biçimi içeriyor.

en: Variable %s with width %d has invalid write format 0x%x.
tr: Değişken %s (%d genişlikli) 0x%x geçersiz yazma biçimi içeriyor.

en: Suppressing further invalid format warnings.
tr: Sonraki geçersiz biçim uyarıları engelleniyor.

en: Integer format indicated by system file (%d) differs from expected (%d).
tr: Sistem dosyası (%d) tarafından tamsayı biçiminin beklenen (%d) biçiminden farklı olduğu gösterildi.

en: MRSET %s contains both string and numeric variables.
tr: MRSET %s hem dize hem de sayısal değişkenler içeriyor.

en: Invalid variable display parameters for variable %zu (%s).  Default parameters substituted.
tr: Değişken %zu (%s) için değişken görüntüleme parametreleri geçersiz. Yerine öntanımlı parametreler kullanıldı.

en: Duplicate long variable name `%s'.
tr: `%s' uzun değişken adını kopyala.

en: Very long string %s overflows dictionary.
tr: Çok uzun olan %s dize sözlükten taşıyor.

en: numeric
tr: sayısal

en: string
tr: dize

en: Duplicate value label for %g on %s.
tr: %g için %s üzerinde yinelenmiş değer etiketi.

en: Duplicate value label for `%.*s' on %s.
tr: `%.*s için %s üzerinde yinelenmiş değer etiketi.

en: Error parsing attribute value %s[%d].
tr: %s[%d] öznitelik değeri ayrıştırılamadı.

en: Invalid role for variable %s.
tr: Değişken %s için geçersiz rol.

en: %zu other variables had invalid roles.
tr: %zu diğer değişkenler geçersiz rollere sahip.

en: Ignoring long string value label record for unknown variable %s.
tr: Bilinmeyen değişken %s için uzun dize değer etiketi kaydını yoksay.

en: Ignoring long string value label record for numeric variable %s.
tr: Sayısal değişken %s için uzun dize değer etiketi kaydını yoksay.

en: Ignoring long string missing value record for unknown variable %s.
tr: Bilinmeyen değişken %s için uzun dize kayıp değer etiketi kaydını yoksay.

en: Ignoring long string missing value record for numeric variable %s.
tr: Sayısal değişken %s için uzun dize kayıp değer etiketi kaydını yoksay.

en: Expecting digit at offset %zu in MRSETS record.
tr: MRSETS kaydındaki %zu baskısında rakam bekleniyor.

en: Expecting space at offset %zu in MRSETS record.
tr: MRSETS kaydındaki %zu baskısında boşluk bekleniyor.

en: Unexpected end of ZLIB compressed data.
tr: Beklenmedik ZLIB sıkıştırılmış veri sonu.

en: Unknown system file version %d. Treating as version %d.
tr: Bilinmeyen sistem dosyası sürümü %d. %d sürümü gibi değerlendiriliyor.

en: Error opening `%s' for writing as a system file: %s.
tr: `%s' dosyası, bir sistem dosyası olarak yazmak için açılamadı: %s.

en: An I/O error occurred writing system file `%s'.
tr: Sistem dosyası `%s' yazılırken bir girdi/çıktı hatası oluştu.

en: ZLIB stream compression failed (%s).
tr: ZLIB sıkıştırma başarısız oldu (%s).

en: %s: Seek failed (%s).
tr: %s: Arama başarısız oldu (%s).

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Center
tr: Orta

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Nominal
tr: Sınıfsal

en: Ordinal
tr: Sırasal

en: Scale
tr: Ölçek

en: Input
tr: Girdi

note: TRANSLATORS: This will be part of a filename.  Please avoid whitespace.
en: Output
tr: Çıktı

en: Both
tr: Her ikisi de

en: None
tr: Hiçbiri

en: Partition
tr: Bölüm

en: Split
tr: Böl

en: At least one case in the data file had a weight value that was user-missing, system-missing, zero, or negative.  These case(s) were ignored.
tr: Veri dosyasında en az bir vaka kullanıcı kaybı, sistem kaybı, sıfır veya negatif değer ağırlığına sahip. Bu vaka(lar) yoksayıldı.

en: %s is not yet implemented.
tr: %s henüz eklenmedi.

en: %s may be used only in testing mode.
tr: %s sadece deneme kipinde kullanılabilir.

en: %s may be used only in enhanced syntax mode.
tr: %s sadece gelişmiş sözdizimi kipinde kullanılabilir.

en: Unknown command `%s'.
tr: Bilinmeyen `%s' komutu.

en: %s is allowed only before the active dataset has been defined.
tr: %s komutuna sadece etkin bir veri seti belirtilmeden önce izin verilir.

en: %s is allowed only after the active dataset has been defined.
tr: %s komutuna sadece etkin bir veri seti belirtildikten sonra izin verilir.

en: %s is not allowed inside %s.
tr: %s komutuna %s içerisinde izin verilmiyor.

en: Error removing `%s': %s.
tr: `%s' kaldırılamadı: %s.

en: N
tr: Adet

en: Display
tr: Göster

en: Missing Values
tr: Eksik Değerler

en: Split File
tr: Dosyayı Böl

en: Value Labels
tr: Değer Etiketleri

en: Vector
tr: Vektör

en: Count
tr: Sayı

en: Crosstabs
tr: Çapraz Tablolar

en: Correlations
tr: Korelasyon

en: Descriptives
tr: Betimleyiciler

en: Factor
tr: Faktör

en: Frequencies
tr: Frekanslar

en: Logistic Regression
tr: Lojistik Regresyon

en: Means
tr: Ortalamalar

en: Regression
tr: Regresyon

en: Sample
tr: Örneklem

en: Save
tr: Kaydet

en: Sort Cases
tr: Vakaları Sınıflandır

en: Subcommand %s may only be specified once.
tr: %s alt komutu sadece bir kez belirtilebilir.

en: Required subcommand %s was not specified.
tr: Gerekli olan %s alt komutu belirtilmedi.

en: Opening `%s': %s.
tr: `%s' açılıyor: %s.

en: Error closing `%s': %s.
tr: `%s' kapatılamadı: %s.

en: Unknown format type `%s'.
tr: `%s' bilinmeyen biçim türü.

en: System-missing value is not valid here.
tr: Sistem kayıp değeri burada geçersiz.

en: %s is not a variable name.
tr: %s bir değişken adı değil.

en: %s is not a numeric variable.  It will not be included in the variable list.
tr: %s bir sayısal değişken değil. Değişken listesinde içerilmeyecek.

en: %s is not a string variable.  It will not be included in the variable list.
tr: %s bir dize değişken değil. Değişken listesinde içerilmeyecek.

en: Scratch variables (such as %s) are not allowed here.
tr: Rastgele değişkenlere (%s gibi) burada izin verilmiyor.

en: %s and %s are not the same type.  All variables in this variable list must be of the same type.  %s will be omitted from the list.
tr: %s ve %s aynı tür değil. Bu değişken listesindeki tüm değişkenler aynı türde olmalıdır. %s listeden çıkarılacak.

en: %s and %s are string variables with different widths.  All variables in this variable list must have the same width.  %s will be omitted from the list.
tr: %s ve %s değişkenleri farklı genişlikteki dize değişkenleri. Bu listedeki tüm değişkenler aynı genişlikte olmalıdır. %s değişkeni listeden çıkartılacak.

en: Variable %s appears twice in variable list.
tr: %s değişkeni değişken listesinde iki kez kullanılmış.

en: Unknown aggregation function %s.
tr: Bilinmeyen kümeleme fonksiyonu %s.

en: Sum of values
tr: Değerler toplamı

en: Mean average
tr: Aritmetik ortalama

en: Median
tr: Medyan

en: Standard deviation
tr: Standart sapma

en: Maximum value
tr: En yüksek değer

en: Minimum value
tr: En düşük değer

en: Percentage greater than
tr: Bundan daha büyük yüzdeler

en: Percentage less than
tr: Bundan daha küçük yüzdeler

en: Number of cases
tr: Vaka sayısı

en: Number of cases (unweighted)
tr: Vaka sayısı (ağırlıklandırılmamış)

en: Number of missing values
tr: Eksik değerlerin sayısı

en: Number of missing values (unweighted)
tr: Eksik değerlerin sayısı (ağırlıklandırılmamış)

en: First non-missing value
tr: İlk eksik olmayan değer

en: Last non-missing value
tr: Son eksik olmayan değer

en: No matching variables found between the source and target files.
tr: Kaynak ve hedef dosyalar arasında eşleşen değişken yok.

en: Source variable count (%zu) does not match target variable count (%zu).
tr: Kaynak değişken sayısı (%zu) hedef değişken sayısı (%zu) ile eşleşmiyor.

en: Target variable %s duplicates existing variable %s.
tr: Hedef değişken %s, %s değişkeninin aynısı.

en: New Value
tr: Yeni Değer

en: Value Label
tr: Değer Etiketi

en: Old Value
tr: Eski Değer

en: Variable %s is not dichotomous
tr: %s değişkeni iki değerli (dichotomous) bir değişken değil

en: Binomial Test
tr: Binom Testi

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Category
tr: Kategori

en: Observed Prop.
tr: Gözlenen Miktar

en: Test Prop.
tr: Test Miktarı

en: Exact Sig. (2-tailed)
tr: Kesin Anlamlılık (İki Yanlı)

en: Exact Sig. (1-tailed)
tr: Kesin Anlamlılık (Tek Yanlı)

en: Total
tr: Toplam

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Observed N
tr: Gözlenen N

en: Expected N
tr: Beklenen N

en: Residual
tr: Artık

en: Value
tr: Değer

en: Variable
tr: Değişken

en: Test Statistics
tr: Test İstatistikleri

en: df
tr: Serbestlik Derecesi

en: Asymp. Sig.
tr: Asimptotik Anlamlılık

en: More than two values encountered.  Cochran Q test will not be run.
tr: İki değerden fazlasıyla karşılaşıldı. Cochran Q testi çalışmayacak.

en: In file %s, %s is numeric.
tr: %s dosyasında, %s sayısal.

en: Encountered %zu sets of duplicate cases in the master file.
tr: Ana dosya içindeki kopyalanan vakaların %zu serisi ile karşılaşıldı.

en: There is no vector named %s.
tr: %s isimli vektör yok.

en: Descriptive Statistics
tr: Betimleyici İstatistikler

en: Mean
tr: Ortalama

en: Std. Deviation
tr: Standart Sapma

en: Pearson Correlation
tr: Pearson Korelasyonu

en: Sig. (2-tailed)
tr: Anlamlılık (2 yanlı)

en: Sig. (1-tailed)
tr: Anlamlılık (Tek yanlı)

en: Cross-products
tr: Çapraz ürünler

en: Covariance
tr: Kovaryans

en: No variables specified.
tr: Değişken belirtilmedi.

en: Destination cannot be a string variable.
tr: Hedef, bir dize değişken olamaz.

en: Expected
tr: Beklenen

en: Std. Residual
tr: Standart Artık

en: Too many cross-tabulation variables or dimensions.
tr: Çok fazla çapraz tablolama değişkeni ya da boyutu.

en: Percent
tr: Yüzde

en: Cases
tr: Vakalar

en: Valid
tr: Geçerli

en: Missing
tr: Eksik

en: Crosstabulation %s contained no non-missing cases.
tr: Çapraz tablo %s kayıp vakaları içermiyor.

en: Pearson Chi-Square
tr: Pearson Ki-Kare

en: Likelihood Ratio
tr: Olabilirlik Oranı

en: Fisher's Exact Test
tr: Fisher Anlamlılık Testi

en: Continuity Correction
tr: Süreklilik Düzeltmesi

en: Linear-by-Linear Association
tr: Doğrusal - Doğrusal Birliktelik

en: N of Valid Cases
tr: Geçerli Vakaların N Tanesi

en: Asymp. Std. Error
tr: Asimptotik Standart Hata

en: Approx. T
tr: Yaklaşık T

en: Approx. Sig.
tr: Yaklaşık Anlamlılık

en: Nominal by Nominal
tr: Sınıf - Sınıf

en: Phi
tr: Fi

en: Contingency Coefficient
tr: Çaprazlık Katsayısı

en: Ordinal by Ordinal
tr: Sıra - Sıra

en: Spearman Correlation
tr: Spearman Korelasyonu

en: Interval by Interval
tr: Aralık - Aralık

en: Measure of Agreement
tr: Uzlaşma Ölçüsü

en: Lower
tr: Alt

en: Upper
tr: Üst

en: Symmetric
tr: Simetrik

en: %s Dependent
tr: %s Bağımlı

en: Goodman and Kruskal tau
tr: Goodman - Kruskal tau katsayısı

en: Uncertainty Coefficient
tr: Belirsizlik Katsayısı

en: Nominal by Interval
tr: Sınıf - Aralık

en: Maximum
tr: En yüksek

en: Minimum
tr: En düşük

en: Mode
tr: Kip

en: Range
tr: Aralık

en: Sum
tr: Toplam

en: Valid N
tr: Geçerli N

en: Variance
tr: Varyans

en: Columns
tr: Sütunlar

en: At least one variable must be specified.
tr: En az bir değişken belirtilmelidir.

en: Only one of FIXED, FREE, or LIST may be specified.
tr: SABİT, SERBEST veya LİSTE seçeneklerinden sadece bir tanesi belirlenebilir.

en: Partial case discarded.  The first variable missing was %s.
tr: Yarım vaka değerlendirmeden çıkartıldı. Eksik olan ilk değer %s.

en: Record
tr: Kayıt

en: Format
tr: Biçim

en: Reading free-form data from %s.
tr: %s dosyasından bağımsız form verileri okunuyor.

note: TRANSLATORS: this fragment will be interpolated into messages in fh_lock() that identify types of files.
en: data file
tr: veri dosyası

en: Could not open `%s' for reading as a data file: %s.
tr: `%s' dosyası okumak için, bir veri dosyası olarak açılamadı: %s.

en: Could not read `%s' as a text file with encoding `%s': %s.
tr: `%s' kodu ile `%s' bir metin dosyası olarak okunmadı: %s.

en: Error reading file %s: %s.
tr: %s dosyası okunamadı: %s.

en: An error occurred while opening `%s' for writing as a data file: %s.
tr: `%s' dosyası,  bir veri dosyası olarak yazmak için açılamadı: %s.

en: I/O error occurred writing data file `%s'.
tr: `%s' veri dosyası yazılırken girdi/çıktı hatası oluştu.

en: There is no dataset named %s.
tr: %s adlı bir veri seti dosyası yok.

en: unnamed dataset
tr: İsimsiz Veri Seti

en: S.E. Mean
tr: Standart Hata Ortalaması

en: Std Dev
tr: Std. Sapma

en: Kurtosis
tr: Basıklık

en: S.E. Kurt
tr: Standart Hata Basıklığı

en: Skewness
tr: Çarpıklık

en: S.E. Skew
tr: Standart Hata Çarpıklığı

en: Source
tr: Kaynak

en: Target
tr: Hedef

en: Z-score of %s
tr: %s ögesinin Z-skoru

en: Valid N (listwise)
tr: Geçerli N (tüm değerler girilmiş)

en:  (missing)
tr:  (eksik)

en: Percentiles
tr: Yüzdebirlikler

en: Weighted Average
tr: Ağırlıklı Ortalama

en: Statistic
tr: İstatistik

en: Sig.
tr: Anlamlılık

en: Std. Error
tr: Standart Hata

en: %g%% Confidence Interval for Mean
tr: %g%% Ortalama için Güven Aralığı

en: Lower Bound
tr: Alt Sınır

en: Upper Bound
tr: Üst Sınır

en: 5% Trimmed Mean
tr: 5% Budanmış Ortalama

en: Interquartile Range
tr: Çeyrekler Açıklığı (Değişim Aralığı)

en: Extreme Values
tr: Uç Değerler

en: Case Number
tr: Vaka Numarası

en: Highest
tr: En Yüksek

en: Lowest
tr: En Düşük

en: Case Processing Summary
tr: Vaka İşleme Özeti

en: Factor analysis on a single variable is not useful.
tr: Sadece bir değişkenin faktör analizi faydalı bir bilgi değildir.

en: Component Number
tr: Bileşen Numarası

en: Factor Number
tr: Faktör Sayısı

en: Initial
tr: Başlangıç

en: Extraction
tr: Özet Sonuç

en: Component
tr: Bileşen

en: Total Variance Explained
tr: Açıklanan Toplam Varyans

en: % of Variance
tr: Varyansın % değeri

en: Cumulative %
tr: Kümülatif %

en: Initial Eigenvalues
tr: Başlangıçtaki Özdeğerler

en: Correlation Matrix
tr: Korelasyon Matrisi

en: Correlation
tr: Korelasyon

en: The dataset contains no complete observations. No analysis will be performed.
tr: Veriseti tamamlanmış gözlemler içermiyor. Analiz yapılmayacak.

en: Analysis N
tr: Analiz Sayısı

en: KMO and Bartlett's Test
tr: KMO ve Bartlett Testi

en: Bartlett's Test of Sphericity
tr: Bartlett'in Küresellik Testi

en: Approx. Chi-Square
tr: Yaklaşık Ki-Kare

en: Component Matrix
tr: Bileşen Matrisi

en: Factor Matrix
tr: Faktör Matrisi

en: Rotated Component Matrix
tr: Yönlendirilmiş Bileşen Matriksi

en: Rotated Factor Matrix
tr: Yönlendirilmiş Faktör Matriksi

en: The specified file mode requires LRECL.  Assuming %zu-character records.
tr: Belirlenen dosya modu LRECL gerektiriyor. %zu-karakter kayıtları varsayılıyor.

en: file
tr: dosya

en: inline file
tr: satıriçi dosya

en: Handle for %s not allowed here.
tr: %s için tanıtıcıya burada izin verilmiyor.

en: Frequency
tr: Frekans

en: Valid Percent
tr: Geçerli Yüzde

en: Ranks
tr: Dereceler

en: Mean Rank
tr: Derece Ortalaması

en: Chi-Square
tr: Ki-Kare

en: error reading file `%s'
tr: `%s' dosyası okunamadı

en: Mean Square
tr: Ortalama Karesi

en: Corrected Model
tr: Düzeltilmiş Model

en: Intercept
tr: Kesen

en: Error
tr: Hata

en: Corrected Total
tr: Düzeltilmiş Toplam

en: Couldn't fork: %s.
tr: Çatallanamadı: %s.

en: Can't find `%s' in include file search path.
tr: İçerilecek dosyaları arama yolunda `%s' bulunamadı.

en: Input program did not create any variables.
tr: Girdi programı hiç değişken oluşturmadı.

en: Jonckheere-Terpstra Test
tr: Jonckheere-Terpstra Testi

en: Number of levels in %s
tr: %s ögesindeki seviye sayısı

en: Observed J-T Statistic
tr: Gözlenen  J-T İstatistiği

en: Mean J-T Statistic
tr: Ortalama J-T İstatistiği

en: Std. Deviation of J-T Statistic
tr:  J-T İstatistiğinin Standart Sapması

en: Std. J-T Statistic
tr: Standart J-T İstatistiği

en: Asymp. Sig. (2-tailed)
tr: Asimptotik Anlamlılık (İki yanlı)

en: One-Sample Kolmogorov-Smirnov Test
tr: Tek Örneklemli Kolmogorov-Smirnov Testi

en: Uniform Parameters
tr: Tekdüze Parametreler

en: Normal Parameters
tr: Normal Parametreler

en: Poisson Parameters
tr: Poisson Parametreleri

en: Exponential Parameters
tr: Üstel Parametreler

en: Most Extreme Differences
tr: En Fazla Aşırı Farklar

en: Absolute
tr: Mutlak

en: Positive
tr: Pozitif

en: Negative
tr: Negatif

en: Category %s does not have at least two distinct values. Logistic regression will not be run.
tr: Kategori %s en az iki farklı değere sahip değil. Lojistik regrasyon çalışmayacak.

en: Dependent Variable Encoding
tr: Bağımlı Değişken Kodlama

en: Internal Value
tr: İç Değer

en: Original Value
tr: Asıl Değer

en: Variables in the Equation
tr: Denklemdeki Değişkenler:

en: S.E.
tr: Standart Hata

en: Step 1
tr: Adım 1

en: Constant
tr: Sabit

en: Model Summary
tr: Model Özeti

en: Unweighted Cases
tr: Ağırlıklandırılmamış Vakalar

en: Included in Analysis
tr: Analizlere Eklendi

en: Missing Cases
tr: Kayıp Vakalar

en: Categorical Variables' Codings
tr: Kategorik Değişkenlerin Kodlaması

en: Parameter coding
tr: Parametre kodlama

en: Classification Table
tr: Sınıflandırma Tablosu

en: Predicted
tr: Beklenen

en: Observed
tr: Gözlenen

en: Overall Percentage
tr: Tam Yüzde

en: Only one index clause may be specified.
tr: Sadece bir tane dizin tümcesi belirtilebilir.

en: Sum of Ranks
tr: Derecelerin Toplamı

en: Attribute
tr: Öznitelik

en: The McNemar test is appropriate only for dichotomous variables
tr: McNemar testi çift yönlü değişkenler için uygundur

en: Point Probability
tr: Nokta Olasılığı

en: Group Median
tr: Grup Medyanı

en: First
tr: İlk

en: Last
tr: Son

en: Percent N
tr: Yüzde N

en: Percent Sum
tr: Yüzde Toplamı

en: Harmonic Mean
tr: Harmonik Ortalama

en: Geom. Mean
tr: Geometrik Ortalama

en: Included
tr: İçerilen

en: Excluded
tr: Hariç tutulan

en: Report
tr: Rapor

en: > Median
tr: > Medyan

en: ≤ Median
tr: ≤ Medyan

en: Numeric VALUE must be an integer.
tr: Sayısal DEĞER bir tamsayı olmalıdır.

en: Label
tr: Etiket

en: Name
tr: İsim

en: %d expected values were given, but the specified range (%d-%d) requires exactly %d values.
tr: %d verilen değerleri bekliyordu ancak belirlenen aralık (%d-%d) tamam olarak %d değerini gerektiriyor.

en: There is already a variable named %s.
tr: %s isimli bir değişken zaten var.

en: Dependent variable %s has no non-missing values.  No analysis for this variable will be done.
tr: Bağımlı değişken %s kayıp değer içermiyor. Bu değişken için analiz yapılmayacak.

en: Sum of Squares
tr: Kareler Toplamı

en: Type
tr: Tür

en: Between Groups
tr: Gruplar Arasında

en: Within Groups
tr: Grup İçerisinde

en: Test of Homogeneity of Variances
tr: Varyansların Homojenlik Testi

en: Levene Statistic
tr: Levene İstatistiği

en: df1
tr: Serbestlik Derecesi1

en: df2
tr: Serbestlik Derecesi2

en: Contrast Coefficients
tr: Zıtlık Katsayıları

en: Contrast
tr: Zıtlık

en: Contrast Tests
tr: Zıtlık Testleri

en: Value of Contrast
tr: Zıtlık Değeri

en: Assume equal variances
tr: Varyanslar eşit sayılır

en: Multiple Comparisons (%s)
tr: Çoklu Karşılaştırmalar (%s)

en: %g%% Confidence Interval
tr: %g%% Güven Aralığı

en: Number of variables specified (%zu) differs from number of variable formats (%zu).
tr: Belirlenen (%zu) değişken sayıları değişken biçimleri(%zu)'nden farklıdır.

en: SPSS-like or Fortran-like format specification expected after variable names.
tr: Değişken isimlerinden sonra SPSS benzeri veya Fortran benzeri biçim belirleme bekleniyor.

en: The %d columns %d-%d can't be evenly divided into %zu fields.
tr: %d sütunları %d-%d %zu alanlarına bölünemez.

en: Column positions for fields must be positive.
tr: Alanlar için sütun konumları pozitif olmalıdır.

en: Column positions for fields must not be negative.
tr: Alanlar için sütun konumları negatif olamaz.

en: The ending column for a field must be greater than the starting column.
tr: Bir alan için bitiş sütunu başlangıç sütundan daha büyük olmalıdır.

en: Cluster
tr: Küme

en: Number of Cases in each Cluster
tr: Her Kümedeki Vaka Sayısı

en: Variable %s already exists.
tr: %s değişkeni zaten var.

en: Duplicate variable name %s.
tr: %s değişken adı zaten kullanılıyor.

en: No valid data found. This command was skipped.
tr: Geçerli veri bulunamadı. Bu komut atlanıyor.

en: Model Summary (%s)
tr: Model Özeti (%s)

en: R Square
tr: R Kare

en: Adjusted R Square
tr: Ayarlanmış R Kare

en: Std. Error of the Estimate
tr: Tahminin Standart Hatası

en: Coefficients (%s)
tr: Katsayılar (%s)

en: (Constant)
tr: (Sabit)

en: Coefficient Correlations (%s)
tr: Katsayılı Korelasyonlar (%s)

en: Covariances
tr: Kovaryanslar

en: Reliability on a single variable is not useful.
tr: Sadece bir değişkenin güvenilirliği faydalı bir bilgi değildir.

en: Scale: %s
tr: Ölçek: %s

en: Scale Variance if Item Deleted
tr: Eğer Öge Silinmişse Ölçek Varyansı

en: Cronbach's Alpha if Item Deleted
tr: Öge Silindiğinde Cronbach'ın Alpha Değeri

en: Reliability Statistics
tr: Güvenilirlik İstatistikleri

en: N of Items
tr: Ögelerin N tanesi

en: Part 1
tr: Bölüm 1

en: Part 2
tr: Bölüm 2

en: Spearman-Brown Coefficient
tr: Spearman-Brown Katsayısı

en: Equal Length
tr: Eşit Uzunluk

en: Unequal Length
tr: Eşit Olmayan Uzunluk

en: Dummy variable name `%s' hides dictionary variable `%s'.
tr: Yapay değişken adı `%s' `%s' sözlük değişkenini gizledi.

en: Dummy variable name `%s' is given twice.
tr: Yapay değişken adı `%s' iki kere verildi.

en: Ranges may only have integer bounds.
tr: Aralıklar sadece tam sayı sınırlarına sahip olmalıdır.

en: %ld TO %ld is an invalid range.
tr: %ld ile %ld arası geçersiz bir aralıktır.

en: Area Under the Curve
tr: Eğrinin Altındaki Alan

en: Area
tr: Alan

en: Asymptotic Sig.
tr: Asimptotik Anlamlılık

en: Asymp. %g%% Confidence Interval
tr: Asimptotik %g%% Güven Aralığı

en: Variable under test
tr: Test edilen değişken

en: Case Summary
tr: Vaka Özeti

en: Unweighted
tr: Ağırlıklandırılmamış

en: Weighted
tr: Ağırlıklı

en: Coordinates of the Curve
tr: Eğrinin Koordinatları

en: Positive if greater than or equal to
tr: Bu değerden büyük veya eşit ise pozitif

en: Sensitivity
tr: Duyarlılık

en: 1 - Specificity
tr: 1 - Belirginlik

en: Test variable
tr: Değişkeni Test Et

en: Runs Test
tr: Testi Çalıştır

en: Test Value
tr: Test Değeri

en: Test Value (mode)
tr: Test Değeri (mod)

en: Test Value (mean)
tr: Test Değeri (ortalama)

en: Test Value (median)
tr: Test Değeri (medyan)

en: Cases < Test Value
tr: Vakalar < Test Değeri

en: Cases ≥ Test Value
tr: Vakalar ≥ Test Değeri

en: Total Cases
tr: Toplam Vakalar

en: Number of Runs
tr: Çalıştırma Sayısı

en: The filter variable must be numeric.
tr: Filtre değişkeni sayısal olmalıdır.

en: ISL (32-bit IEEE 754 single, little-endian)
tr: ISL (32-bit IEEE 754 tek, little-endian)

en: ISB (32-bit IEEE 754 single, big-endian)
tr: ISB (32-bit IEEE 754 tek, big-endian)

en: IDL (64-bit IEEE 754 double, little-endian)
tr: IDL (64-bit IEEE 754 çift, little-endian)

en: IDB (64-bit IEEE 754 double, big-endian)
tr: IDB (64-bit IEEE 754 çift, big-endian)

en: %s is not a recognized encoding or locale name
tr: %s tanımlanan bir kodlama veya yerel ad değil

en: Negative Differences
tr: Negatif Farklar

en: Positive Differences
tr: Pozitif Farklar

en: Variable %s specified twice in sort criteria.
tr: Değişken %s sınıflandırma ölçütünde iki defa tanımlanmış.

en: No variables to display.
tr: Gösterilecek değişken yok.

en: (empty)
tr: (boş)

en: Position
tr: Konum

en: Role
tr: Rol

en: Width
tr: Genişlik

en: Print Format
tr: Yazdırma Biçimi

en: No vectors defined.
tr: Tanımlanan vektör yok.

en: Text
tr: Metin

en: Group Statistics
tr: Grup İstatistikleri

en: Independent Samples Test
tr: Bağımsız Örnekler Testi

en: Mean Difference
tr: Ortalama Fark

en: Std. Error Difference
tr: Standart Hata Farkı

en: Equal variances assumed
tr: Eşit varyanslar alındı

en: Equal variances not assumed
tr: Eşit varyanslar alınmadı

en: One-Sample Test
tr: Tek-Örnek Testi

en: %g%% Confidence Interval of the Difference
tr: %g%% Farkın Güven Aralığı

en: One-Sample Statistics
tr: Tek-Örnek İstatistikleri

en: Paired Sample Statistics
tr: Çift Örnek İstatistikleri

en: Paired Samples Correlations
tr: Çift Örnek Korelasyonu

en: Paired Samples Test
tr: Çift Örnek Testi

en:    (Entered %s)
tr:    (%s girildi)

en: Truncating value label to %d bytes.
tr: Değer etiketi %d bayta kadar kısaltılıyor.

en: A vector named %s already exists.
tr: Vektör adı %s zaten var.

en: Vector name %s is given twice.
tr: Vektör adı %s iki kere verildi.

en: %s is an existing variable name.
tr: %s var olan bir değişken adı.

en: Negative Ranks
tr: Negatif Dereceler

en: Positive Ranks
tr: Pozitif Dereceler

en: Unrecognized date unit `%.*s'.  Valid date units are `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', and `%s'.
tr: Tanımlanmayan tarih biçim `%.*s'. Geçerli tarih biçimleri  `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s', `%s'.

en: Unknown system variable %s.
tr: Bilinmeyen sistem değişkeni %s.

en: Unknown identifier %s.
tr: Bilinmeyen tanımlayıcı %s.

en:  does not match any known function.  Candidates are:
tr:  hiçbir fonksiyonla eşleşmiyor. Adaylar:

en: No function or vector named %s.
tr: %s isimli işlev veya vektör yok.

en: %s is a PSPP extension.
tr: %s bir PSPP uzantısıdır.

en: failed to create temporary file
tr: geçici dosya oluşturulamadı

en: seeking in temporary file
tr: geçici dosyada aranıyor

en: reading temporary file
tr: geçici dosya okunuyor

en: writing to temporary file
tr: geçici dosyaya yazılıyor

en: Arabic
tr: Arapça

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Baltic
tr: Baltık

en: Celtic
tr: Kelt

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rusça

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukraynaca

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Greek
tr: Yunanca

en: Gujarati
tr: Gujarat Dili

en: Gurmukhi
tr: Gurmukhi Dili

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Icelandic
tr: İzlanda Dili

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Nordic
tr: İskandinav Dili

en: Romanian
tr: Romence

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Thai
tr: Tay Dili

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Vietnamese
tr: Vietnam Dili

en: Western European
tr: Batı Avrupa

en: error
tr: hata

en: warning
tr: uyarı

en: note
tr: not

en: %s: error opening output file
tr: %s: Çıktı dosyası açılamadı

en: %s: write failed
tr: %s: Yazma hatası

en: ascii: opening output file `%s'
tr: ascii: çıktı dosyası  `%s'  açılıyor

en: See %s for a chart.
tr: Grafik için %s konumuna bakın.

en: error writing output file `%s': %s
tr: `%s' çıktı dosyasına yazılamadı: %s

en: `%s': bad font specification
tr: `%s': uygun olmayan yazı tipi belirtimi

en: error opening output file `%s': %s
tr: `%s' çıktı dosyası açılamadı: %s

en: Observed Value
tr: Gözlenen Değer

en: Expected Normal
tr: Beklenen Normal

en: HISTOGRAM
tr: ÇUBUK GRAFİĞİ

en: ROC Curve
tr: ROC Eğrisi

en: Scree Plot
tr: Kaygantaş Çizimi

en: Eigenvalue
tr: Özdeğer

en: Level
tr: Düzey

en: Spread
tr: Yayılma

en: error opening output file `%s'
tr: `%s' çıktı dosyası açılamadı

en: %s: unknown option `%s'
tr: %s: `%s' bilinmeyen seçenek

en: %s: output option missing `='
tr: %s: çıktı seçeneği `=' eksik

en: %s: output option specified more than once
tr: %s: çıktı seçeneği birden fazla belirtilmiş

en: PSPP Output
tr: PSPP Çıktısı

en: No description
tr: Açıklama yok

en: error writing output file `%s'
tr: `%s' çıktı dosyasına yazılamadı

en: `%s' is not a valid length.
tr: `%s' geçerli bir uzunluk değil.

en: syntax error in paper size `%s'
tr: sayfa boyutunda`%s' sözdizimi hatası

en: unknown paper type `%.*s'
tr: `%.*s' bilinmeyen sayfa türü

en: error opening input file `%s'
tr: `%s' girdi dosyası açılamadı

en: %s: `%s' is `%s' but a Boolean value is required
tr: %s: `%s' bir `%s' ama bir Mantıksal değer gerekiyor

en: %s: `%s' is `%s' but one of the following is required: %s
tr: %s: `%s' bir `%s' ama şunlardan biri gerekiyor: %s

en: %s: `%s' is `%s' but a positive integer is required
tr: %s: `%s' bir `%s' ama pozitif bir tamsayı gerekiyor

en: %s: `%s' is `%s' but an integer is required
tr: %s: `%s' bir `%s' ama tamsayı gerekiyor

en: Add
tr: Ekle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Remove
tr: Kaldır

en: OK
tr: Tamam

en: Go To
tr: Git

en: Continue
tr: Devam Et

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Cancel
tr: İptal

en: Close
tr: Kapat

en: Reset
tr: Sıfırlama

en: Help
tr: Yardım

en: Cl_ear Variables
tr: Değişkenleri _Temizle

en: Sort _Ascending
tr: Artan Sıralama

en: Sort _Descending
tr: Azalan Sıralama

en: Aggregate destination file
tr: Hedef dosyayı kümele

en: System Files (*.sav)
tr: Sistem Dosyaları (*.sav)

en: Compressed System Files (*.zsav)
tr: Sıkıştırılmış Sistem Dosyaları (*.zsav)

en: Portable Files (*.por)
tr: Taşınabilir Dosyalar (*.por)

en: New
tr: Yeni

en: Old
tr: Eski

en: Column Number: %d
tr: Sütun Numarası: %d

en: Chisq
tr: Ki-Kare

en: CC
tr: Çaprazlık Katsayısı

en: UC
tr: Belirsizlik Katsayısı

en: BTau
tr: Tau-b

en: CTau
tr: Tau-c

en: Corr
tr: Korr.

en: Row
tr: Satır

en: Column
tr: Sütun

en: Adjusted Std. Residual
tr: Ayarlanmış Standart Artık

en: Standard error
tr: Standart hata

en: Standard error of the mean
tr: Ortalamanın standart hatası

en: Standard error of the skewness
tr: Çarpıklığın standart hatası

en: Standard error of the kurtosis
tr: Basıklığın standart hatası

en: O_ptions...
tr: _Seçenekler...

en: Paired Samples T Test
tr: Bağlı İki Örneklemli T Testi

en: Recode into Different Variables
tr: Farklı Değişkenlere Kodla

en: Recode into Different Variables: Old and New Values
tr: Farklı Değişkenlere Kodla: Eski ve Yeni Değerler

en: Recode into Same Variables
tr: Aynı Değişkenlere Kodla

en: Recode into Same Variables: Old and New Values
tr: Aynı Değişkenlere Kodla: Eski ve Yeni Değerler

en: Coeff
tr: Katsayı

en: Approximately %3d%% of all cases.
tr: Tüm vakaların yaklaşık %%%3d kadarını seç.

en: Exactly %3d cases from the first %3d cases.
tr: Tam olarak %3d vaka seç (ilk %3d vaka arasından).

en: Test Type
tr: Test Tipi

en: Two-Related-Samples Tests
tr: İki Bağlı Örneklem Testleri

en: Do not weight cases
tr: Vakaları ağırlıklandırma

en: Weight cases by %s
tr: Vakaları %s ile ağırlıklandır

en: Wrap around
tr: Başa dön

en: Search backward
tr: Geriye doğru ara

en: Prefer variable labels
tr: Değişken etiketlerini tercih et

en: Default sort order
tr: Varsayılan sıralama düzeni

en: Unsorted (dictionary order)
tr: Sıralanmamış (sözlük sırası)

en: Sort by name
tr: Ada göre sırala

en: Sort by label
tr: Etiket göre sırala

en: Layer %d of %d
tr: %d katmanı %d

en: Could not open `%s'
tr: `%s' açılamadı

en: Error reading `%s': %s
tr: `%s' okunamadı: %s

en: Failed to read `%s', because it contains a line over %d bytes long and therefore appears not to be a text file.
tr: `%s' dosyasını okuma başarısız oldu. Çünkü %d bayt uzunluğundan fazla satır içeriyor ve bu nedenle bir metin dosyası olarak gözükmüyor.

en: `%s' is empty.
tr: `%s' boş.

en: through
tr: boyunca

en: _Value:
tr: _Değer:

en: _System Missing
tr: _Sistem Eksik

en: System _or User Missing
tr: Sistem _veya Kullanıcı Eksik

en: _Range:
tr: _Aralık:

en: Range, _LOWEST thru value
tr: Aralık, _ENDÜŞÜK değerden değere

en: Range, value thru _HIGHEST
tr: Aralık, değerden EN _YÜKSEK değere

en: _All other values
tr: _Diğer tüm değerler

en: Var%d
tr: Değişken%d

en: Align
tr: Yerleşim

en: Measure
tr: Ölçü

en: Algorithm must be either `%s' or `%s'.
tr: Algoritma ya `%s' ya da`%s' olmalıdır.

en: Syntax must be either `%s' or `%s'.
tr: Sözdizimi ya `%s' ya da `%s' olmalıdır.

en: Bad regular expression: %s
tr: Hatalı düzenli ifade: %s

en: A program for the analysis of sampled data
tr: Örneklenmiş verileri analiz etmek için bir uygulama

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Reference Manual
tr: _Başvuru Kitabı

en: Incorrect range specification
tr: Geçersiz aralık belirlemesi

en: %'d case | %'d cases
tr[0]: %'d vaka
tr[1]: %'d vaka

en: %'d variable | %'d variables
tr[0]: %'d değişken
tr[1]: %'d değişken

en: Case
tr: Vaka

en: Data View
tr: Veri Görünümü

en: Variable View
tr: Değişken Görünümü

en: Transformations Pending
tr: Bekleyen Dönüşümler

en: Filter off
tr: Filtreleme kapalı

en: Filter by %s
tr: %s ile filtrele

en: No Split
tr: Bölme Yok

en: Split by
tr: Böl:

en: Weights off
tr: Ağırlıklar kapalı

en: Weight by %s
tr: %s ile ağırlıklandır

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: System File
tr: Sistem Dosyası

en: Compressed System File
tr: Sıkıştırılmış Sistem Dosyası

en: Portable File
tr: Taşınabilir Dosya

en: Format:
tr: Biçim:

en: Delete Existing Dataset?
tr: Var Olan Veri Seti Silinsin mi?

en: Renaming "%s" to "%s" will destroy the existing dataset named "%s".  Are you sure that you want to do this?
tr: "%s" değişkenini "%s" olarak yeniden adlandırmak varolan "%s" isimli veri kümesine zarar verecektir. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Please enter a new name for dataset "%s":
tr: Lütfen "%s" veri seti için yeni bir isim girin:

en: Rename Dataset
tr: Veri Setini Yeniden Adlandır

en: _File
tr: _Dosya

en: _Syntax
tr: _Sözdizimi

en: _Data
tr: _Veri

en: _Save...
tr: _Kaydet...

en: Save _As...
tr: _Farklı Kaydet...

en: _Rename Dataset...
tr: _Veri Setini Yeniden Adlandır...

en: Working File
tr: Çalışılan Dosya

en: Recently Used _Files
tr: Son Kullanılan _Dosyalar

en: _Edit
tr: _Düzen

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Find...
tr: _Bul...

en: _Options...
tr: _Seçenekler...

en: Jump to variable
tr: Değişkene atla

en: Jump to a case in the data sheet
tr: Veri setinde bulunan belirli bir olaya git

en: Create a new case at the current position
tr: Şimdiki konumda yeni bir olay oluştur

en: Create a new variable at the current position
tr: Şimdiki konumda yeni bir değişken oluştur

en: Split the active dataset
tr: Etkin veri setini böl

en: Weight cases by variable
tr: Vakaları değişken ile ağırlıklandır

en: Show/hide value labels
tr: Değer etiketlerini göster/gizle

en: Data Editor
tr: Veri Düzenleyici

en: Automatically Detect
tr: Otomatik Belirle

en: Locale Encoding
tr: Yerel Kodlama

en: Character Encoding:
tr: Karakter Kodlaması:

en: Text Files
tr: Metin Dosyaları

en: Text (*.txt) Files
tr: Metin (*.txt) Dosyaları

en: Plain Text (ASCII) Files
tr: Düz Metin (ASCII) Dosyaları

en: Comma Separated Value Files
tr: Virgül ile Ayrılmış Değerler Dosyaları

en: Tab Separated Value Files
tr: Sekme ile Ayrılmış Değerler Dosyaları

en: Gnumeric Spreadsheet Files
tr: Gnumeric Hesap Tablo Dosyaları

en: OpenDocument Spreadsheet Files
tr: AçıkBelge Hesap Tablosu Dosyaları

en: All Spreadsheet Files
tr: Tüm Hesap Tablosu Dosyaları

en: Importing Delimited Text Data
tr: Sınırlandırılmış Metin Verileri İçeriye Aktarma

en: Adjust Variable Formats
tr: Değişken Biçimlerini Ayarla

en: Importing Spreadsheet Data
tr: Hesap Tablo Verisini İçeriye Aktarma

en: var
tr: değişken

en: Line
tr: Satır

en: This assistant will guide you through the process of importing data into PSPP from a text file with one line per case,  in which fields are separated by tabs, commas, or other delimiters.
tr: Bu sihirbaz sekmeyle, virgülle veya diğer diğer sınırlayıcılarla ayrılmış vaka başına tek satırlı metin dosyalarından PSPP'ye veri aktarma sürecinde size yardım edecektir.

en: The selected file contains approximately %'lu line of text.   | The selected file contains approximately %'lu lines of text.
tr[0]: Seçilen dosya yaklaşık olarak %'lu satır metin içeriyor.
tr[1]: Seçilen dosya yaklaşık olarak %'lu satır metin içeriyor.

en: Only the first %zu line of the file will be shown for preview purposes in the following screens.   | Only the first %zu lines of the file will be shown for preview purposes in the following screens.
tr[0]: Sonraki ekranlarda dosyanın ilk %zu satırları ön izleme amacıyla gösterilecektir.
tr[1]: Sonraki ekranlarda dosyanın ilk %zu satırları ön izleme amacıyla gösterilecektir.

en: You may choose below how much of the file should actually be imported.
tr: Aşağıdan dosyaların kaç tanesini içeriye aktaracağınızı seçebilirsiniz.

en: Only the first %4d cases
tr: Sadece ilk %4d vaka

en: Only the first %3d %% of file (approximately)
tr: Sadece dosyaların ilk %% %3d kadarını (yaklaşık olarak)

en: Choose Separators
tr: Ayırıcıları Seç

en: Infer file type from extension
tr: Dosya uzantısından belirle

en: Text (*.txt)
tr: Metin (*.txt)

en: Comma-Separated Values (*.csv)
tr: Virgülle Ayrılmış Değerler (*.csv)

en: Export Output
tr: Çıktıyı Dışarıya Aktar

en: Output Viewer
tr: Çıktı Gösterici

en: Saved file `%s'
tr: `%s' dosyası kaydedildi

en: Save Syntax
tr: Sözdizimi Kaydet

en: Syntax Files (*.sps)
tr: Sözdizimi Dosyaları (*.sps)

en: Syntax Editor
tr: Sözdizimi Düzenleyici

en: Cannot load syntax file `%s'
tr: `%s' sözdizimi dosyası yüklenemedi

en: Save the changes to `%s' before closing?
tr: Kapatılmadan önce değişiklikler `%s' dosyasına yazılsın mı?

en: If you don't save, changes from the last %ld seconds will be permanently lost.
tr: Eğer kaydetmezseniz %ld saniyedir yaptığınız tüm değişiklikleri kalıcı olarak kaybedeceksiniz.

en: Close _without saving
tr: _Kaydetmeden kapat

en: Open
tr: Aç

en: Data and Syntax Files
tr: Veri ve Sözdizimi Dosyaları

en: System Files (*.sav, *.zsav)
tr: Sistem Dosyaları (*.sav, *zsav)

en: Con_fidence Interval: %2d %%
tr: _Güven Aralığı: %% %2d

en: _Split
tr: _Böl

en: _Windows
tr: _Pencereler

en: %s: error reading input file
tr: %s: girdi dosyası okunamadı

en: %s: error writing output file
tr: %s: çıktı dosyası yazma hatası

en: Aggregate Data
tr: Verileri Kümele

en: _Break variable(s)
tr: _Değişen(ler)i kes

en: Variable Name:
tr: Değişken Adı:

en: Variable Label:
tr: Değişken Etiketi:

en: Function:
tr: Fonksiyon:

en: Argument 1:
tr: Argüman 1:

en: Argument 2:
tr: Argüman 2:

en: Aggregated variables
tr: Kümelenmiş değişkenler

en: _Add aggregated variables to the active dataset
tr: Etkin veri setine _kümelenmiş değişkenler ekle

en: _Replace the current dataset with the aggregated variables
tr: Şimdiki veri setini _kümelenmiş değişkenler ile değiştir

en: _Write a new data file containing only the aggregated variables
tr: _Sadece kümelenmiş değişkenleri içeren yeni bir veri dosyası yaz

en: label
tr: etiket

en: File is _already sorted on break variable(s)
tr: _Dosya zaten kesme değişken(ler)ine göre sınıflandırılmış

en: Sort file before a_ggregating
tr: _Kümelemeden önce dosyayı sınıflandır

en: Options for very large datasets
tr: Çok büyük veri setleri için seçenekler

en: Automatic Recode
tr: Otomatik Yeniden Kodlama

en: Variable -> New Name
tr: Değişken -> Yeni İsim

en: _Lowest value
tr: _En düşük değer

en: _Highest value
tr: _En yüksek değer

en: Recode starting from
tr: Buradan başlayarak yeniden kodla

en: _New Name
tr: _Yeni İsim

en: _Add New Name
tr: _Yeni İsim Ekle

en: _Use the same recoding scheme for all variables
tr: _Tüm değişkenler için aynı yeniden kodlama düzenini kullan

en: Treat _blank string values as missing
tr: _Boş dize değişkenlerini eksikmiş gibi değerlendir

en: _Test Variable List:
tr: _Test Değişken Listesi:

en: _Get from data
tr: _Veriden al

en: _Cut point:
tr: _Kesme noktası:

en: Define Dichotomy
tr: İkiye Ayırma Tanımla

en: Test _Proportion:
tr: Test Miktarı:

en: Compute Variable: Type and Label
tr: Değişkeni Hesapla: Tür ve Etiket

en: Use _expression as label
tr: _İfadeyi etiket olarak kullan

en: _Label:
tr: _Etiket:

en: _String
tr: _Dize

en: _Numeric
tr: _Sayısal

en: Compute Variable
tr: Değişkeni Hesapla

en: Target _Variable:
tr: Hedef Değişken:

en: _Type & Label...
tr: Tip & Etiket...

en: _Numeric Expressions:
tr: Sayısal İfadeler:

en: _Functions:
tr: İşlevler:

en: _If...
tr: _Eğer...

en: Bivariate Correlations
tr: İki Değişkenli Korelasyonlar

en: Correlation Coefficients
tr: Korelasyon Katsayıları

en: _Two-tailed
tr: _İki yanlı

en: One-tai_led
tr: _Tek yanlı

en: Test of Significance
tr: Anlamlılık Testi

en: _Flag significant correlations
tr: _Anlamlı korelasyonları işaretle

en: Count Occurrences of Values within Cases
tr: Değerlerin Vakalarda Görülme Adetlerini Say

en: Numeric _Variables:
tr: Sayısal _Değişkenler:

en: _Target Variable:
tr: _Hedef Değişken:

en: Target _Label:
tr: Hedef _Etiket:

en: _Define Values...
tr: _Değerleri Tanımla...

en: Count Values within Cases: Values to Count
tr: Vakalardaki Değerleri Say: Sayılacak Değerler

en: Values _to Count:
tr: _Hesaplanacak Değerler:

en: Data File Comments
tr: Veri Dosyası Açıklamaları

en: Comments:
tr: Açıklamalar:

en: Display comments in output
tr: Açıklamaları çıktıda göster

en: Column Number: 0
tr: Sütun Numarası: 0

en: Crosstabs: Cells
tr: Çapraz Tablolar: Hücreler

en: Cell Display
tr: Hücre Görünümü

en: _Rows
tr: _Satırlar

en: _Columns
tr: _Sütunlar

en: _Format...
tr: _Biçim...

en: _Statistics...
tr: _İstatistikler...

en: Ce_lls...
tr: _Hücreler...

en: Crosstabs: Format
tr: Çapraz Tablolar: Biçim

en: Print tables
tr: Tabloları yazdır

en: Pivot
tr: Eksen

en: Ascending
tr: Artan

en: Crosstabs: Statistics
tr: Çapraz Tablolar: İstatistikler

en: Chi-Square Test
tr: Ki-Kare Testi

en: All categor_ies equal
tr: Tüm _kategoriler eşit

en: _Values
tr: _Değerler

en: Expected Values:
tr: _Beklenen Değerler:

en: Test _Variables
tr: Test _Değişkenleri

en: Use _specified range
tr: Belirtilen _aralığı kullan

en: _Lower:
tr: Aşağı:

en: _Upper:
tr: Yukarı:

en: Expected Range:
tr: Beklenen Aralık:

en: _Variables:
tr: _Değişkenler:

en: S_tatistics:
tr: İ_statistikler:

en: _Exclude entire case if any selected variable is missing
tr: _Eğer seçili değişkenlerden biri dahi eksikse olayı hariç tut

en: _Include user-missing data in analysis
tr: _Analizinde kullanıcı eksiği verileri içer

en: Save _Z-scores of selected variables as new variables
tr: Seçilmiş değişkenlerin _Z-skorlarını yeni değişken olarak kaydet

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Explore
tr: Araştır

en: _Label Cases by:
tr: _Vakaları buna göre etiketle:

en: _Factor List:
tr: Faktör Listesi:

en: _Dependent List:
tr: _Bağımlılar Listesi:

en: Explore: Options
tr: Araştır: Seçenekler

en: Exclude cases _listwise
tr: Vakaları _liste olarak hariç tut

en: Exclude cases _pairwise
tr: _Eşleşmeyen vakaları hariç tut

en: _Report values
tr: _Rapor değerleri

en: Explore: Statistics
tr: Araştır: İstatistikler

en: _Descriptives
tr: _Betimleyiciler

en: _Extremes
tr: _Uç Değerler

en: _Percentiles
tr: _Yüzdebirlikler

en: Goto Case
tr: Vakaya Git

en: Goto Case Number:
tr: Vaka Numarasına Git:

en: Factor Analysis: Rotation
tr: Faktör Analizi: Döndürme

en: _None
tr: _Hiçbiri

en: _Quartimax
tr: En Büyük _Çeyrek

en: Method
tr: Yöntem

en: _Display rotated solution
tr: Dönen çözümü _görüntüle

en: Ma_ximum iterations for convergence:
tr: _Yakınsama için en fazla yineleme sayısı

en: Principal Components Analysis
tr: Ana Bileşen Analizleri

en: Principal Axis Factoring
tr: Ana Eksen Çarpanlaması

en: Factor Analysis: Extraction
tr: Faktör Analizi: Özet Sonuç

en: _Method:
tr: _Yöntem:

en: Co_rrelation matrix
tr: _Korelasyon matrisi

en: Co_variance matrix
tr: Ko_varyans matrisi

en: Analyze
tr: Çözümle

en: _Unrotated factor solution
tr: Yönlendirilmemiş faktör çözümü

en: _Scree plot
tr: _Kaygantaş çizimi

en: _Number of factors:
tr: Faktör _sayısı:

en: Extract
tr: Çıkart

en: Factor Analysis
tr: Faktör Analizi

en: _Descriptives...
tr: _Betimleyiciler...

en: _Extraction...
tr: _Özet Sonuç...

en: _Rotations...
tr: _Döndürmeler...

en: Find Case
tr: Vaka Bul

en: Variable:
tr: Değişken:

en: Value:
tr: Değer:

en: Search value labels
tr: Değer etiketlerinde ara

en: Regular expression Match
tr: Eşlenecek düzenli ifade

en: Search substrings
tr: Alt dizeleri ara

en: Frequencies: Frequency Tables
tr: Frekanslar: Frekans Tabloları

en: _Always
tr: _Her Zaman

en: _Never
tr: _Asla

en: If no _more than
tr: _Bundan fazla değilse

en: values
tr: değerler

en: Display frequency tables
tr: Frekans tablolarını göster

en: A_scending value
tr: _Artan değer

en: D_escending value
tr: A_zalan değer

en: Ascending _frequency
tr: Artan _frekanslar

en: Descending f_requency
tr: Azalan f_rekanslar

en: Order by
tr: Sıralama düzeni

en: Frequencies: Charts
tr: Frekanslar: Grafikler

en: Scale:
tr: Ölçek:

en: _Frequencies
tr: _Frekanslar

en: _Percentages
tr: _Yüzdeler

en: Exclude values _below
tr: _Aşağıdaki değerleri hariç tut

en: Exclude values _above
tr: _Yukarıdaki değerleri hariç tut

en: <b>Chart Formatting</b>
tr: <b>Grafik Biçimlendirme</b>

en: Draw _histograms
tr: Sütun _grafikleri çiz

en: Superimpose _normal curve
tr: _Normal eğrinin üzerine ekle

en: <b>Histograms</b>
tr: <b>Sütun Grafikleri</b>

en: Draw _pie charts
tr: _Pasta grafikleri çiz

en: Include slices for _missing values
tr: _Eksik değerler için dilimleri içer

en: <b>Pie Charts</b>
tr: <b>Pasta Grafikleri</b>

en: _Variable(s):
tr: _Değişken(ler):

en: _Statistics:
tr: _İstatistikler:

en: Include _missing values
tr: Eksik _değerleri içer

en: Ch_arts...
tr: _Grafikler...

en: Frequency _Tables...
tr: Frekans _Tabloları...

en: Define Groups
tr: Grupları Tanımla

en: Group_2 value:
tr: Grup_2 değeri:

en: Group_1 value:
tr: Grup_1 değeri:

en: _Use specified values:
tr: _Belirtilmiş değerleri kullan:

en: Independent-Samples T Test
tr: Bağımsız Örneklem T Testi

en: _Define Groups...
tr: Grupları _Tanımla

en: _Test Variable(s):
tr: Değişken(ler)i _Sına:

en: _Grouping Variable:
tr: _Gruplama Değişkeni:

en: Test _Variable List:
tr: Test _Değişkenleri Listesi:

en: _Median
tr: _Medyan

en: K-Means Cluster Analysis
tr: _K-Ortalamalar Kümelemesi Analizi

en: N_umber of Clusters:
tr: Kümelerin _Sayısı:

en: Tests for Several Related Samples
tr: Birkaç Bağlı Örneklem Testi

en: _Test Variables:
tr: _Test Değişkenleri:

en: _Uniform
tr: _Tekdüze

en: _Exponential
tr: _Üstel

en: Test Distribution
tr: Test Dağılımı

en: Logistic Regression: Options
tr: Lojistik Regresyon: Seçenekler

en: Classification cu_toff:
tr: _Sınıflandırma noktası:

en: _Maximum Iterations:
tr: En Fazla Yineleme Sayısı:

en: Include _constant in model
tr: Modelde _sabitleri dahil et

en: _Dependent
tr: _Bağımlı

en: _Independent
tr: Bağım_sız

en: _Independent List:
tr: Bağımsı_zlar Listesi:

en: _No missing values
tr: _Eksik değer yok

en: _Discrete missing values
tr: _Eksik değerleri ayrık tut

en: _Low:
tr: _Düşük:

en: _High:
tr: _Yüksek:

en: Di_screte value:
tr: _Ayrık değer:

en: _Range plus one optional discrete missing value
tr: _Birden fazla isteğe bağlı farklı kayıp değeri sırala

en: One-Way ANOVA: Contrasts
tr: Tek Yönlü ANOVA: Zıtlıklar

en: _Coefficients:
tr: _Katsayılar:

en: Coefficient Total:
tr: Katsayılar Toplamı:

en: One-Way ANOVA
tr: Tek Yönlü ANOVA

en: _Factor:
tr: _Faktör:

en: Dependent _Variable(s):
tr: Bağımlı _Değişken(ler):

en: _Homogeneity
tr: _Türdeşlik

en: _Contrasts...
tr: _Zıtlıklar...

en: _Test Pair(s):
tr: Test Çift(ler)i:

en: Rank Cases: Types
tr: Vakaları Derecelendir: Türler

en: Sum of case _weights
tr: Vaka ağırlıklarının toplamı

en: Fractional rank as _%
tr: % olarak kesirli derecelendirme

en: _Fractional rank
tr: Kesirli derecelendirme

en: _Rank
tr: Derece

en: _Proportion Estimates
tr: Miktar Tahminleri

en: _Normal Scores
tr: Normal Skorlar

en: _Blom
tr: Blom

en: Tuke_y
tr: Tukey

en: _Van der Waerden
tr: Van der Wärden

en: Proportion Estimation Formula
tr: Miktar Tahmin Formülü

en: Rank Cases
tr: Vakaları Derecelendir

en: _Smallest Value
tr: _En Küçük Değer

en: _Largest Value
tr: En _Büyük Değer

en: Assign rank 1 to:
tr: Derece 1'i ata:

en: _Display summary tables
tr: _Özet tablolarını göster

en: Rank T_ypes
tr: Derece Türleri

en: _Ties...
tr: Bağlar...

en: Rank Cases: Ties
tr: Vakaları Derecelendir: Bağlar

en: _Mean
tr: _Ortalama

en: _Low
tr: _Düşük

en: _High
tr: _Yüksek

en: _Sequential ranks to unique values
tr: Özgün değerlere sıralı dereceler

en: Rank Assigned to Ties
tr: Bağlara derece atandı

en: M_ean
tr: _Ortalama

en: Mo_de
tr: Mo_d

en: _Custom:
tr: _Özel:

en: Cut Point
tr: Kesme Noktası

en: Sort by:
tr: Buna göre sınıflandır:

en: Descending
tr: Azalan

en: Sort Order
tr: Sınıflandırma Düzeni

en: Anal_yze all cases.  Do not create groups.
tr: Tüm vakaları analiz et. Grup oluşturma.

en: Compare _groups.
tr: Grupları karşılaştır.

en: Organize ou_tput by groups.
tr: Çıktıyı gruplara göre düzenle.

en: Groups _based on:
tr: Buna göre grupla:

en: _Sort the file by grouping variables.
tr: _Dosyayı değişkenleri gruplandırarak sınıflandır.

en: _File is already sorted.
tr: _Dosya zaten sınıflandırılmış.

en: Current Status :
tr: Şimdiki Durum :

en: Analysis by groups is off
tr: Gruplara göre analizler kapalı

en: System _Missing
tr: Sistem Eksiği

en: Co_py old values
tr: Eski değerleri kopyala

en: Va_lue:
tr: Değer:

en: Conver_t numeric strings to numbers (`5' -> 5)
tr: _Sayısal dizeleri sayılara dönüştür (`5' -> 5)

en: Output variables are _strings
tr: Çıktı değişkenleri _dize

en: Width:
tr: Genişlik:

en: _Name:
tr: _İsim:

en: La_bel:
tr: _Etiket:

en: Chan_ge
tr: _Değiştir

en: Output Variable
tr: Çıktı Değişkeni

en: Old and New Va_lues...
tr: _Eski ve Yeni Değerler

en: S_tatistics...
tr: İ_statistikler...

en: Regression: Save
tr: Regresyon: Kaydet

en: _Predicted values
tr: _Beklenen değerler

en: _Residuals
tr: _Artıklar

en: Regression: Statistics
tr: Regresyon: İstatistikler

en: S_tatistics
tr: İ_statistikler

en: Reliability Analysis
tr: Güvenilirlik Analizi

en: _Items:
tr: _Ögeler:

en: _Variables in first split:
tr: _Birinci parçadaki değişkenler:

en: Show _descriptives for scale if item is deleted
tr: Eğer ögeler silinmişse ölçek için tanımlayıcıları göster

en: _Test Variable:
tr: _Test Değişkeni:

en: _State Variable:
tr: _Durum Değişkeni:

en: _Value of state variable:
tr: Durum değişkeninin d_eğeri:

en: ROC C_urve
tr: ROC _Eğrisi

en: _With diagonal reference line
tr: Köşegen başvuru çizgisi ile

en: Standard _Error and Confidence Interval
tr: Standart _Hata ve Güven Aralığı

en: _Coordinate points of the ROC Curve
tr: _ROC Eğrisinin noktalarını düzenle

en: Select Cases: Range
tr: Vakaları Seç: Aralık

en: First case
tr: İlk Vaka

en: Last case
tr: Son vaka

en: Observation
tr: Gözlem

en: Select Cases
tr: Vakaları Seç

en: Use filter variable
tr: Filtre değişkenini kullan

en: Based on time or case range
tr: Zaman veya vaka aralığı temelli

en: Range...
tr: Aralık...

en: Random sample of cases
tr: Rastgele vaka örneklemi

en: Sample...
tr: Örneklem...

en: If condition is satisfied
tr: Eğer koşul sağlanırsa

en: If...
tr: Eğer...

en: All Cases
tr: Tüm Vakalar

en: Select
tr: Seç

en: Filtered
tr: Filtrelenmiş

en: Deleted
tr: Silinmiş

en: Unselected Cases Are
tr: Seçilmemiş Vakalar

en: Select Cases: Random Sample
tr: Vakaları Seç: Rastgele Örneklem

en: Sample Size
tr: Örneklem Boyutu

en: _Cells:
tr: _Hücreler:

en: <b>Cells to Import</b>
tr: <b>İçeriye Aktarılacak Hücreler</b>

en: Options
tr: Seçenekler

en: Exclude cases _analysis by analysis
tr: Vaka analizlerini çözümlemeden hariç tut

en: One - Sample T Test
tr: Tek Örneklemli T Testi

en: Test _Value:
tr: Test _Değeri:

en: Select the first line of the data file that contains data.
tr: Veri dosyasında veri içeren ilk satırı seç.

en: Line above selected line contains variable names
tr: Seçilen satır üzerindeki satır değişken özelliklerini içeriyor

en: Check the data formats displayed below and fix any that are incorrect.  You may set other variable properties now or later.
tr: Aşağıda görüntülenen veri biçimlerini denetle ve yanlışlık varsa düzelt. Diğer değişken özelliklerini şimdi veya daha sonra ayarlayabilirsiniz.

en: <b>Variables</b>
tr: <b>Değişkenler</b>

en: <b>Data Preview</b>
tr: <b>Veri Önizlemesi</b>

en: All cases
tr: Tüm Vakalar

en: <b>Amount to Import</b>
tr: <b>İçeriye Aktarılacak Miktar</b>

en: C_ustom
tr: _Özel

en: Slas_h (/)
tr: Eğik Çizgi (/)

en: Semicolo_n (;)
tr: _Noktalı Virgül (;)

en: P_ipe (|)
tr: Di_k Çizgi (|)

en: H_yphen (-)
tr: K_ısa Çizgi (-)

en: Co_mma (,)
tr: _Virgül (,)

en: _Colon (:)
tr: _İki Nokta Üst Üste (:)

en: Ban_g (!)
tr: _Ünlem (!)

en: Ta_b
tr: _Sekme

en: _Space
tr: _Boşluk

en: <b>Fields Preview</b>
tr: <b>Alan Önizlemeleri</b>

en: Transpose
tr: Yer Değiştir

en: Name Variable:
tr: İsim Değişkeni:

en: Variable(s):
tr: Değişken(ler):

en: Univariate: Save
tr: Tek Değişkenli: Kaydet

en: Univariate: Statistics
tr: Tek Değişkenli: İstatistikler

en: Univariate
tr: Tek Değişkenli

en: _Dependent Variable
tr: _Bağımlı Değişken

en: _Fixed Factors
tr: _Sabit Faktörler

en: Value Label:
tr: Değer Etiketi:

en: Information Area
tr: Bilgilendirme Alanı

en: Case Counter Area
tr: Vaka Sayacı Alanı

en: Filter Use Status Area
tr: Filtre Kullanım Durumu Alanı

en: Weight Status Area
tr: Ağırlık Durumu Alanı

en: Split File Status Area
tr: Dosya Durumu Alanını Böl

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Status Bar
tr: _Durum Çubuğu

en: _Font...
tr: _Yazı Tipi...

en: _Grid Lines
tr: _Kılavuz Çizgileri

en: Value _Labels
tr: Değer _Etiketleri

en: _Variables
tr: _Değişkenler

en: _Sort Cases...
tr: Vakaları _Sırala...

en: _Transpose...
tr: _Yer Değiştir...

en: _Aggregate...
tr: _Kümele...

en: S_plit File...
tr: Dosyayı B_öl...

en: Select _Cases...
tr: Vakaları Seç...

en: _Weight Cases...
tr: Vakaları _Ağırlıklandır...

en: _Transform
tr: _Dönüştür

en: _Compute...
tr: _Hesapla...

en: Cou_nt...
tr: Sa_y...

en: Ran_k Cases...
tr: Vakaları _Derecelendir...

en: Auto_matic Recode...
tr: _Otomatik Yeniden Kodlama...

en: Recode into _Same Variables...
tr: _Aynı Değişkenlere Kodla...

en: Recode into _Different Variables...
tr: _Farklı Değişkenlere Kodla...

en: _Run Pending Transforms
tr: _Bekleyen Dönüşümleri Çalıştır

en: _Analyze
tr: _Analiz Et

en: _Descriptive Statistics
tr: A_çıklayıcı İstatistikler

en: _Frequencies...
tr: _Frekanslar...

en: _Explore...
tr: Araş_tır...

en: _Crosstabs...
tr: _Çapraz Tablolar...

en: Compare _Means
tr: _Ortalamaları Karşılaştır

en: _Means...
tr: _Ortalamalar...

en: _One Sample T Test...
tr: _Tek Örneklemli T Testi...

en: _Independent Samples T Test...
tr: _Bağımsız İki Örneklemli T Testi...

en: _Paired Samples T Test...
tr: Bağlı _İki Örneklemli T Testi...

en: _Univariate Analysis...
tr: _Tek Değişkenli Analizler...

en: Bivariate _Correlation...
tr: _İki Değişkenli Korelasyon...

en: _K-Means Cluster...
tr: _K-Ortalamalar Kümelemesi...

en: Re_liability...
tr: _Güvenilirlik...

en: _Regression
tr: _Regresyon

en: _Linear...
tr: _Doğrusal

en: _Binary Logistic...
tr: _İkili Lojistik...

en: _Non-Parametric Statistics
tr: _Parametrik Olmayan İstatistikler

en: _Binomial...
tr: _Binom...

en: ROC Cur_ve...
tr: ROC _Eğrisi...

en: _Utilities
tr: _Araçlar

en: _Variables...
tr: _Değişkenler...

en: Data File _Comments...
tr: Veri Dosyası Açıklamaları...

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: _Export...
tr: _Dışarıya Aktar...

en: Select _All
tr: Tümünü _Seç

en: _Save
tr: _Kaydet

en: _Run
tr: _Çalıştır

en: Scientific notation
tr: Bilimsel gösterim

en: Custom currency
tr: Özel para birimi

en: positive
tr: pozitif

en: negative
tr: negatif

en: Width:
tr: Genişlik:

en: Decimal Places:
tr: Ondalık Basamaklar:

en: Weight Cases
tr: Vakaları Ağırlıklandır

en: Weight cases by
tr: Vakaları buna göre ağırlıklandır

en: Frequency Variable
tr: Frekans Değişkeni

en: Current Status:
tr: Şimdiki Durum:

en: Statistical Software
tr: İstatistiksel Yazılım

en: Analyze statistical data with a free alternative to SPSS
tr: SPSS yazılımının özgür alternatifi ile istatistiksel verileri analiz edin
