ptyxis main - en to he translation catalogue (305 entries)

en: A container-oriented terminal for GNOME
he: מסוף מוכוון מכולות ל־GNOME

en: Terminal
he: מסוף

en: New Window
he: חלון חדש

en: New Tab
he: לשונית חדשה

en: Preferences
he: העדפות

en: Container-oriented terminal
he: מסוף מוכוון מיכלים

en: Ptyxis is a terminal for GNOME that focuses on ease-of-use in a world of containers.
he: ‏Ptyxis הוא מסוף עבור GNOME שמתמקד בשימוש קל בעולם המיכלים.

en: Features:
he: תכונות:

en: New Tab Position
he: מיקום לשונית חדשה

en: Where to place new tabs
he: היכן למקם לשונית חדשה

en: Audible Bell
he: פעמון שמיעתי

en: If an audible bell should be used
he: האם להשתמש בפעמון שמיעתי

en: Visible Bell
he: פעמון חזותי

en: If a visual bell should be used
he: האם להשתמש בפעמון חזותי

en: Use System Font
he: שימוש בגופן מערכת

en: Font Name
he: שם גופן

en: Cursor Shape
he: צורת סמן

en: The default shape of the cursor
he: צורת ברירת המחדל של הסמן

en: Cursor Blink Mode
he: מצב הבהוב סמן

en: The default blink mode cursor
he: מצב הבהוב ברירת המחדל של הסמן

en: Scrollbar Policy
he: מדיניות פס גלילה

en: If scrollbars should be displayed
he: האם להציג פסי גלילה

en: Text Blink Mode
he: מצב הבהוב טקסט

en: When text blinking is allowed
he: האם מותר להבהב טקסט

en: Interface Style
he: סגנון הממשק

en: Restore Session
he: שחזור הפעלה

en: Restore Window Size
he: שחזור גודל חלון

en: Default Column Size
he: גודל עמודה בברירת מחדל

en: Default Row Size
he: גודל שורה בברירת מחדל

en: Enable Accessibility
he: לאפשר נגישות

en: Label
he: תווית

en: The label for the profile
he: תווית הפרופיל

en: Use Custom Command
he: שימוש בפקודה מותאמת

en: Use Proxy
he: שימוש במתווך

en: Custom Command
he: פקודה מותאמת

en: Default Container
he: מיכל ברירת מחדל

en: Exit Action
he: פעולה ביציאה

en: Palette
he: לוח צבעים

en: Opacity
he: אטימות

en: The opacity of the palette background
he: אטימות לוח צבעי הרקע

en: Bold is Bright
he: מודגש הוא בהיר

en: Copy to Clipboard
he: העתקה ללוח הגזירים

en: Paste from Clipboard
he: הדבקה מלוח הגזירים

en: Zoom Out
he: התרחקות

en: Reset Zoom
he: איפוס התקריב

en: Zoom In
he: התקרבות

en: Toggle Fullscreen
he: שינוי מצב מסך מלא

en: Reset Terminal
he: איפוס המסוף

en: Search History
he: חיפוש בהיסטורייה

en: Select All
he: בחירה של הכול

en: Select None
he: ביטול הבחירה

en: Popup Menu
he: תפריט קופץ

en: Primary Menu
he: תפריט עיקרי

en: Move to Previous Tab
he: מעבר ללשונית הקודמת

en: Move to Next Tab
he: מעבר ללשונית הבאה

en: Move Tab Left
he: הזזת לשונית ימינה

en: Shortcut to move the current tab to the left one position
he: קיצור מקשים להעברת הלשונית הנוכחית מקום אחד שמאלה

en: Move Tab Right
he: הזזת לשונית שמאלה

en: Shortcut to move the current tab to the right one position
he: קיצור מקשים להעברת הלשונית הנוכחית מקום אחד ימינה

en: Move Tab to New Window
he: העברת לשונית לחלון חדש

en: Shortcut to move the current tab into a new window
he: קיצור מקשים להעברת הלשונית הנוכחית לחלון חדש

en: Close Tab
he: סגירת לשונית

en: Shortcut to close the current tab
he: קיצור מקשים לסגירת הלשונית הנוכחית

en: Close Other Tabs
he: סגירת שאר הלשוניות

en: Shortcut to close all tabs in the window but the current one
he: קיצור מקשים לסגירת כל הלשוניות בחלון למעט הנוכחית

en: Focus Tab 1
he: מיקוד בלשונית 1

en: Shortcut to focus tab 1
he: קיצורי מקשים למיקוד בלשונית 1

en: Focus Tab 2
he: מיקוד בלשונית 2

en: Shortcut to focus tab 2
he: קיצורי מקשים למיקוד בלשונית 2

en: Focus Tab 3
he: מיקוד בלשונית 3

en: Shortcut to focus tab 3
he: קיצורי מקשים למיקוד בלשונית 3

en: Focus Tab 4
he: מיקוד בלשונית 4

en: Shortcut to focus tab 4
he: קיצורי מקשים למיקוד בלשונית 4

en: Focus Tab 5
he: מיקוד בלשונית 5

en: Shortcut to focus tab 5
he: קיצורי מקשים למיקוד בלשונית 5

en: Focus Tab 6
he: מיקוד בלשונית 6

en: Shortcut to focus tab 6
he: קיצורי מקשים למיקוד בלשונית 6

en: Focus Tab 7
he: מיקוד בלשונית 7

en: Shortcut to focus tab 7
he: קיצורי מקשים למיקוד בלשונית 7

en: Focus Tab 8
he: מיקוד בלשונית 8

en: Shortcut to focus tab 8
he: קיצורי מקשים למיקוד בלשונית 8

en: Focus Tab 9
he: מיקוד בלשונית 9

en: Shortcut to focus tab 9
he: קיצורי מקשים למיקוד בלשונית 9

en: Focus Tab 10
he: מיקוד בלשונית 10

en: Shortcut to focus tab 10
he: קיצורי מקשים למיקוד בלשונית 10

en: Undo Close Tab
he: ביטול סגירת לשונית

en: Undo closing of last tab
he: שחזור הלשונית האחרונה שנסגרה

en: Cannot parse command: %s
he: לא ניתן לפענח את הפקודה: %s

en: Examples:
he: דוגמאות:

en: Show the application preferences
he: הצגת העדפות היישום

en: Set title for new tab
he: הגדרת כותרת ללשונית חדשה

en: Run Separate Instance
he: הרצת מופע נפרד

en: Open Preferences
he: פתיחת העדפות

en: Run Custom Command in New Window
he: הרצת פקודה מותאמת אישית בחלון חדש

en: _Close
he: _סגירה

en: _Close All
he: _סגירה של הכול

en: Close Window?
he: לסגור את החלון?

en: Some processes are still running.
he: ישנם תהליכים שעדיין רצים.

en: _Cancel
he: _ביטול

en: Process %d
he: תהליך %d

en: Unknown Container
he: מיכל לא ידוע

en: Search Up
he: חיפוש למעלה

en: Search Down
he: חיפוש למטה

en: Search Options
he: אפשרויות חיפוש

en: Match _Case
he: התאמת _רישיות

en: Whole _Words
he: התאמה למילים _שלמות

en: Use _Regular Expressions
he: שימוש ב_ביטויים רגולרים

en: Close
he: סגירה

en: Close the search bar
he: סגירת סרגל החיפוש

en: unset
he: לא מוגדר

en: Row
he: שורה

en: Column
he: עמודה

note: NOTE: If we are in a container that also supports VTE patches * then it will send shell-precmd via escape sequences. The reality * is that our foreground is the `toolbox enter` process (until we * have better patches in VTE) but we show "Shell" instead. * * This is fine for now, but I'd like it to b
en: Shell
he: מעטפת

en: untracked
he: לא במעקב

en: Inspector
he: מפקח

en: Process
he: תהליך

en: Foreground Process
he: תהליך חזית

en: Window Title
he: כותרת חלון

en: Current Directory
he: תיקייה עבודה נוכחית

en: Current File
he: קובץ נוכחי

en: Container
he: מיכל

en: Runtime
he: זמן ריצה

en: Name
he: שם

en: Appearance
he: מראה

en: Grid Size
he: גודל רשת

en: Colors
he: צבעים

en: Font
he: גופן

en: Cell Size
he: גודל תא

en: Input
he: קלט

en: Cursor
he: סמן

en: Position
he: מיקום

en: Mouse
he: עכבר

en: Hyperlink
he: קישור

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
he: עטלף אבק נס דרך מזגן שהתפוצץ כי חם

en: Select Font
he: בחירת גופן

en: Show Fewer Palettes
he: להציג פחות ערכות צבע

en: Show All Palettes
he: להציג את כל ערכות הצבע

en: Transparency
he: שקיפות

en: Reduces the opacity of the background window
he: הפחתת האטימות של רקע החלון

en: Use System _Font
he: שימוש ב_גופן מערכת

en: Custom Font
he: גופן מותאם אישית

en: Use Bright Colors for Bold
he: שימוש בצבעים בהירים להדגשה

en: Blinking Text
he: הבהוב טקסט

en: Never
he: אף פעם

en: Focused
he: ממוקד

en: Unfocused
he: לא ממוקד

en: Always
he: תמיד

en: Block
he: מקטע

en: I-Beam
he: סמן הטקסט

en: Underline
he: קו תחתי

en: Cursor Blinking
he: הבהוב סמן

en: Follow System
he: כמו המערכת

en: Enabled
he: מאופשר

en: Disabled
he: מושבת

en: Behavior
he: התנהגות

en: Interface
he: ממשק

en: Next
he: הבא

en: Last
he: אחרון

en: Attempt to restore previous tabs when Ptyxis starts
he: לנסות לשחזר את הלשוניות הקודמות עם הפעלת Ptyxis

en: Restore the previous window size when creating a new window
he: שחזור הגודל הקודם של החלון בזמן יצירת חלון חדש

en: Columns
he: עמודות

en: Rows
he: שורות

en: Accessibility
he: נגישות

en: Allow Screen Readers
he: לאפשר מקריא מסך

en: Permit screen readers such as Orca to read terminal content and typed text
he: לאפשר לקוראי מסך כגון Orca לקרוא את תוכן המסוף והטקסט המוקלד

en: Bell
he: פעמון

en: Emit an audible bell when requested by active tab
he: להפעיל פעמון שמיעתי שהלשונית הפעילה מבקשת

en: Visual Bell
he: פעמון חזותי

en: Emit a visual bell when requested by active tab
he: להפעיל פעמון חזותי כשהלשונית הפעילה מבקשת

en: Scrolling
he: גלילה

en: Use Scrollbars
he: שימוש בפסי גלילה

en: Scroll to the bottom upon input keystroke
he: לגלול לתחתית עם הקלדה כלשהי

en: Scroll to the bottom when new content is available
he: לגלול לתחתית כשתוכן חדש זמין

en: Restrict the number of lines saved for scrollback
he: הגבלת מספר השורות שנשמרות לגלילה אחורה

en: The number of lines to keep for scrollback
he: מספר השורות לשמירה לגלילה לאחור

en: Use Login Shell
he: שימוש בהתחברות מאובטחת

en: Preserve Working Directory
he: שימור תיקיית העבודה

en: Safe
he: בטוח

en: No Action
he: אין פעולה

en: Restart
he: הפעלה מחדש

en: Compatibility
he: תאימות

en: Backspace Key
he: מקש Backspace

en: Sequence to send for Backspace key
he: רצפים לשליחה עבור מקש Backspace

en: Delete Key
he: מקש Delete

en: Sequence to send for Delete key
he: רצפים לשליחה עבור מקש Delete

en: Ambiguous-width Characters
he: תווים ברוחב משתנה

en: Narrow
he: צר

en: Wide
he: רחב

en: Set as Default Terminal
he: הגדרה כמסוף ברירת המחדל

en: Shortcuts
he: צירופי מקשים

en: Clear Selection
he: ניקוי הבחירה

en: Reset
he: איפוס

en: Reset and Clear
he: איפוס וניקוי

en: Show Context Menu
he: הצגת תפריט ההקשר

en: Tabs
he: לשוניות

en: Open a new tab in the current window
he: פתיחת לשונית חדשה בחלון הנוכחי

en: Open a new tab in a new window
he: פתיחת לשונית חדשה בחלון חדש

en: View Tab Overview
he: הצגת תצוגה מקדימה של הלשוניות

en: Show an overview of all tabs within the window
he: הצגת תצוגה מקדימה של כל הלשוניות בחלון זה

en: Close the current tab
he: סגירת הלשונית הנוכחית

en: Close all tabs except the active tab
he: סגירת כל הלשוניות מלבד הלשונית הפעילה

en: Undo closing the last tab
he: ביטול סגירת הלשונית האחרונה

en: Move the tab one position to the left
he: העברת הלשונית מקום אחד ימינה

en: Move the tab one position to the right
he: העברת הלשונית מקום אחד שמאלה

en: Detach the current tab and move it to a new window
he: ניתוק הלשונית הנוכחית והעברתה לחלון חדש

en: Switch to Tab 1
he: מעבר ללשונית 1

en: Switch to Tab 2
he: מעבר ללשונית 2

en: Switch to Tab 3
he: מעבר ללשונית 3

en: Switch to Tab 4
he: מעבר ללשונית 4

en: Switch to Tab 5
he: מעבר ללשונית 5

en: Switch to Tab 6
he: מעבר ללשונית 6

en: Switch to Tab 7
he: מעבר ללשונית 7

en: Switch to Tab 8
he: מעבר ללשונית 8

en: Switch to Tab 9
he: מעבר ללשונית 9

en: Switch to Tab 10
he: מעבר ללשונית 10

en: Zoom
he: תקריב

en: Application
he: יישום

en: Toggle in and out of fullscreen
he: שינוי מצב מסך מלא

en: Show Primary Menu
he: הצגת התפריט העיקרי

en: Displays the primary menu for the terminal window
he: הצגת התפריט העיקרי של חלון המסוף

en: Show this preferences window
he: הצגת חלון העדפות זה

en: Profiles
he: פרופילים

en: _Add Profile
he: _הוספת פרופיל

en: Automatic
he: אוטומטי

en: Escape Sequence
he: רצף יציאה

en: TTY Erase
he: מחיקת ה־TTY

en: Untitled Profile
he: פרופיל ללא שם

en: Copied to clipboard
he: הועתק ללוח הגזירים

en: Removed profile “%s”
he: הסרת הפרופיל „%s“

en: Undo
he: ביטול

en: My Computer
he: המחשב שלי ‏

en: Edit Profile
he: עריכת פרופיל

en: Profile
he: פרופיל

en: Identifier
he: מזהה

en: Copy
he: העתקה

en: Color
he: צבע

en: Network
he: רשת

en: Proxy
he: מתווך

en: Applies the network proxy settings to the container environment
he: החלת הגדרות מתווך הרשת לסביבת ה

en: The default container to use with this profile
he: מיכל ברירת המחדל לשימוש עם פרופיל זה

en: Preserve the current container when opening new tabs and windows
he: שמירת המיכל הנוכחי עם פתיחת לשוניות חדשות וחלונות חדשים

en: Remove Profile
he: הסרת פרופיל

en: View More
he: להציג עוד

en: _Make Default
he: ה_גדרה כברירת מחדל

en: _Duplicate…
he: _שכפול…

en: _Edit…
he: ע_ריכה…

en: _Remove
he: ה_סרה

note: Translators: <b>%s</b> is used to show the provided text in bold
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
he: יש להזין צירוף מקשים חדש לשינוי <b>%s</b>.

note: do not use underline as it prevents alt+c as an accelerator
en: Cancel
he: ביטול

note: do not use underline as it prevents alt+s as an accelerator
en: Set
he: הגדרה

en: Press Escape to cancel or Backspace to disable.
he: יש ללחוץ Escape לביטול או Backspace להשבתה.

en: Set Shortcut
he: הגדרת צירופי מקשים

en: disabled
he: מושבת

en: Process Exited from Signal %d
he: תהליך יצא עם אות %d

en: _Restart
he: הפעלה _מחדש

note: Always prepare the banner even if we don't show it because we may * display it again if the tab is removed from the parking lot and * restored into the window.
en: Process Exited
he: התהליך הסתיים

en: Failed to launch terminal
he: הפעלת המסוף נכשלה

en: Cannot locate container “%s”
he: לא ניתן לאתר את המכולה „%s”

en: Failed to create pseudo terminal device
he: יצירת התקן מסוף מדומה נכשלה

en: Exited
he: נסגר

en: Failed
he: נכשל

en: Failed to open link
he: פתיחת הקישור נכשלה

en: Command completed
he: פקודה הושלמה

en: Search…
he: חיפוש…

en: _Open Link
he: _פתיחת קישור

en: _Copy
he: _העתקה

en: Copy selection from terminal to clipboard
he: העתקת הטקסט הנבחר מהמסוף ללוח הגזירים

en: _Copy Link
he: ה_עתקת קישור

en: _Paste
he: ה_דבקה

en: Paste from clipboard into the terminal
he: הדבקה מלוח הגזירים למסוף

en: Select _All
he: _בחירה בהכול

en: Selection all text from terminal including scrollback
he: בחירת כל הטקסט במסוף לרבות מה שמעבר לגלילה

en: Select _None
he: _ניקוי בחירה

en: Read-Only
he: קריאה בלבד

en: Leave Fullscreen
he: יציאה ממצב מסך מלא

en: _Inspect Terminal
he: _חקירת מסוף

en: Follow System Style
he: כמו סגנון המערכת

en: Follow system style
he: כמו סגנון המערכת

en: Light Style
he: סגנון בהיר

en: Light style
he: סגנון בהיר

en: Dark Style
he: סגנון כהה

en: Dark style
he: סגנון כהה

note: translators: Builder Terminal means this is a terminal bundled with GNOME Builder
en: Builder Terminal
he: מסוף Builder

en: Set Title
he: הגדרת כותרת

en: Zoom in
he: התקרבות

en: Zoom out
he: התרחקות

en: Containers
he: מיכלים

en: New Terminal
he: מסוף חדש

en: Show Profiles and Containers
he: הצרת פרופילים ומיכלים

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Show Open Tabs
he: הצגת לשוניות פתוחות

en: New _Tab
he: _לשונית חדשה

en: New _Window
he: _חלון חדש

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: _Preferences
he: _העדפות

en: _Keyboard Shortcuts
he: _צירופי מקשים

en: _About
he: על _אודות

en: Move _Left
he: ה_עברה לשמאל

en: Move _Right
he: הע_ברה לימין

en: Move to New _Window
he: העברה ל_חלון חדש

en: _Pin Tab
he: ה_צמדת לשונית

en: Un_pin Tab
he: _ביטול הצמדת לשונית

en: Close _Other Tabs
he: סגירת _שאר הלשוניות

en: _Close Tab
he: סגירת ה_לשונית

en: _My Computer
he: המחשב _שלי
