ptyxis main - en to hu translation catalogue (440 entries)

en: A container-oriented terminal for GNOME
hu: Egy konténerorientált terminál a GNOME-hoz

en: Terminal
hu: Terminál

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: terminal;prompt;ptyxis;shell;command;commandline;cmd;cli;console;container;podman;toolbox;distrobox;
hu: terminál;bekérés;ptyxis;parancsértelmező;parancs;parancssor;cmd;cli;konzol;konténer;podman;eszköztár;distrobox;

en: New Window
hu: Új ablak

en: New Tab
hu: Új lap

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Container-oriented terminal
hu: Konténerorientált terminál

en: Ptyxis is a terminal for GNOME that focuses on ease-of-use in a world of containers.
hu: A Ptyxis egy terminál GNOME-hoz, amely a könnyű használhatóságra összpontosít a konténerek világában.

en: Features:
hu: Funkciók:

en: Remembers current container when opening a new tab with support for podman, toolbox, distrobox, and more
hu: Megjegyzi a jelenlegi konténert új lap megnyitásakor podman, toolbox, distrobox és egyebek támogatásával

en: Configurable keyboard shortcuts
hu: Beállítható gyorsbillentyűk

en: Modern interface which integrates the palette with the window styling
hu: Modern felület, amely integrálja a palettát az ablak stílusával

en: User-installable color palettes
hu: Felhasználó által telepíthető színpaletták

en: Support for preferences profiles with container integration
hu: Beállítási profilok támogatása konténerintegrációval

en: Integrated color palettes with light and dark support
hu: Beépített színpaletták világos és sötét mód támogatással

en: Tabbed interface with tab overviews
hu: Lapozható felület lapáttekintésekkel

en: Efficient foreground process tracking denoting sudo and SSH
hu: Hatékony előtéri folyamatkövetés sudo és SSH megjelöléssel

en: Support for transparent terminal backgrounds
hu: Átlátszó terminálhátterek támogatása

en: Separate process mode for terminal-based applications
hu: Különálló folyamatmód terminálalapú alkalmazásokhoz

en: Support for pinned tabs and saved sessions
hu: Kitűzött lapok és mentett munkamenetek támogatása

en: Terminal tabs are run within separate cgroups
hu: A terminállapok különálló cgroupokban futnak

en: Terminal inspector to help when writing terminal-based applications
hu: Terminálvizsgáló, hogy segítsen terminálalapú alkalmazások írásakor

en: A column and row size indicator is displayed when resizing the window
hu: Oszlop- és sorméretjelző jelenik meg az ablak átméretezésekor

en: Containers are automatically discovered and displayed
hu: A konténerek automatikus felfedezésre és megjelenítésre kerülnek

en: Many behaviors of the terminal may be tweaked to user preference
hu: A terminál számos viselkedése a felhasználói beállítások szerint finomhangolható

en: You may rename a tab by providing a prefix to the title
hu: Átnevezhet egy lapot a címhez való előtag megadásával

en: Palettes provide an integrated dark mode
hu: A paletták integrált sötét módot biztosítanak

en: You can see an overview of your tabs at any time
hu: Bármikor megnézheti a lapjai áttekintését

en: Many shortcuts may be remapped to user preference
hu: Számos gyorsbillentyű átállítható a felhasználói beállítások szerint

en: Built-in color palettes provide both dark and light mode variants
hu: A beépített színpaletták sötét és világos módú változatokat is biztosítanak

en: Profiles allow for overriding a number of features such as default container
hu: A profilok lehetővé teszik számos funkció felülbírálását, például az alapértelmezett konténert

en: The terminal will remind you when you're root on the local system
hu: A terminál emlékeztetni fogja, ha Ön rendszergazda a helyi rendszeren

en: The terminal will remind you when you're on a remote system
hu: A terminál emlékeztetni fogja, ha távoli rendszeren van

en: Error
hu: Hiba

en: Error: %s already exists.
    Please remove it first.
hu: Hiba: a(z) %s már létezik.
    Először távolítsa el.

en: Default Profile UUID
hu: Alapértelmezett profil UUID-ja

en: The UUID of the default profile
hu: Az alapértelmezett profil UUID-ja

en: UUIDs of all Profiles
hu: Az összes profil UUID-ja

en: A list of UUID for every profile
hu: Az UUID-k listája minden profilhoz

en: New Tab Position
hu: Új lap helyzete

en: Where to place new tabs
hu: Hol legyenek elhelyezve az új lapok

en: Audible Bell
hu: Hallható csengő

en: If an audible bell should be used
hu: Ha hallható csengőt kell használni

en: Visible Bell
hu: Látható csengő

en: If a visual bell should be used
hu: Ha látható csengőt kell használni

en: Visual Process Leader
hu: Látható folyamatvezető

en: Display a visual window highlight when process leader is SSH, sudo, or other specialized tooling
hu: Látható ablakkijelölés megjelenítése, ha a folyamatvezető SSH, sudo vagy más speciális eszköz

en: Use System Font
hu: Rendszer betűkészletének használata

en: If the default system monospace font should be used
hu: Ha a rendszer alapértelmezett, rögzített szélességű betűkészletét kell használni

en: Font Name
hu: Betűkészlet neve

en: The font description to use if use-system-font is set to False
hu: A használandó betűkészlet leírása, ha a „use-system-font” hamisra van állítva

en: Cursor Shape
hu: Kurzor alakja

en: The default shape of the cursor
hu: A kurzor alapértelmezett alakja

en: Cursor Blink Mode
hu: Kurzor villogásának módja

en: The default blink mode cursor
hu: Az alapértelmezett villogási mód kurzor

en: List of punctuation characters that are treated as word characters
hu: Központozási karakterek listája, amelyek szókarakterekként legyenek kezelve

en: By default, when doing word-wise selection, most punctuation breaks up word boundaries. This list of exceptions will instead be treated as part of the word.
hu: Alapértelmezetten a szavankénti kijelöléskor a legtöbb írásjel megszakítja a szóhatárokat. Ez a kivétellista viszont a szó részének lesz tekintve.

en: Scrollbar Policy
hu: Görgetősáv irányelve

en: If scrollbars should be displayed
hu: Ha a görgetősávokat meg kell jeleníteni

en: Text Blink Mode
hu: Szöveg villogásának módja

en: When text blinking is allowed
hu: Ha a szöveg villogása engedélyezve van

en: Interface Style
hu: Felület stílusa

en: If light or dark interface style should be used
hu: Ha világos vagy sötét felületstílust kell használni

en: Restore Session
hu: Munkamenet helyreállítása

en: Restore tabs from previous session when starting Ptyxis
hu: Lapok helyreállítása az előző munkamenetből a Ptyxis indításakor

en: Restore Window Size
hu: Ablakméret helyreállítása

en: Restore the previous window size when creating new windows
hu: Az előző ablakméret helyreállítása új ablakok létrehozásakor

en: Default Column Size
hu: Alapértelmezett oszlopméret

en: Default window size when restore-window-size is not true.
hu: Alapértelmezett ablakméret, ha a „restore-window-size” nem igaz.

en: Default Row Size
hu: Alapértelmezett sorméret

en: Toast on Copy Clipboard
hu: Beúszó értesítés a vágólap másolásakor

en: Show the user when text has copied to the clipboard.
hu: Megjelenítés a felhasználónak, ha szöveg lett másolva a vágólapra.

en: Enable Accessibility
hu: Akadálymentesítés engedélyezése

en: Currently experimental feature to send accessibility information to screen readers.
hu: Jelenleg kísérleti funkció, amely akadálymentesítési információkat küld a képernyőolvasóknak.

en: Disable Padding around Terminal Emulator
hu: Terminálemulátor körüli kitöltés letiltása

en: Do not pad around the terminal emulator widget. Setting to true may have significant performance impacts.
hu: Ne legyen kitöltés a terminálemulátor felületi eleme körül. Igazra állítva jelentős teljesítményhatása lehet.

en: Prompt when active tab is closed
hu: Kérdezzen az aktív lap bezárásakor

en: If a tab (or window) is closed with active foreground processes, prompt the user for confirmation.
hu: Ha egy aktív előtéri folyamatokkal rendelkező lapot (vagy ablakot) bezárnak, kérjen megerősítést a felhasználótól.

note: Translators: OSC stands for "Operating System Command" and is referencing in-band escape sequences from the child process to set the title
en: Ignore OSC Title
hu: OSC-cím figyelmen kívül hagyása

en: If OSC title should be ignored in tab titles.
hu: Ha az OSC-címet figyelmen kívül kell hagyni a lapcímekben.

en: Label
hu: Címke

en: The label for the profile
hu: A profil címkéje

en: Login Shell
hu: Bejelentkezési parancsértelmező

en: Use a login shell
hu: Bejelentkezési parancsértelmező használata

en: Limit Scrollback
hu: Visszagörgetés korlátozása

en: Limit the number of lines to keep for scrollback
hu: A visszagörgetéshez megtartott sorok számának korlátozása

en: Scrollback Lines
hu: Visszagörgetési sorok

en: The number of lines to keep in the scrollback, zero for no scrollback
hu: A visszagörgetéshez megtartott sorok száma, nulla esetén nincs visszagörgetés

en: Scroll on Output
hu: Görgetés kimenet esetén

en: Scroll to the bottom upon new output
hu: Görgetés alulra új kimenet írásakor

en: Scroll on Keystroke
hu: Görgetés billentyűleütéskor

en: Scroll to the bottom upon user keystroke
hu: Görgetés alulra felhasználói billentyűleütéskor

en: Use Custom Command
hu: Egyéni parancs használata

en: If a custom command should be used
hu: Ha egyéni parancsot kell használni

en: Use Proxy
hu: Proxy használata

en: Apply proxy settings from the host in the container
hu: A géptől származó proxybeállítások alkalmazása a konténerben

en: Custom Command
hu: Egyéni parancs

en: A custom command for the shell
hu: Egyéni parancs a parancsértelmezőhöz

en: Default Container
hu: Alapértelmezett konténer

en: The default container to run the command in
hu: Az alapértelmezett konténer a parancs futtatásához

en: Preserve Container
hu: Konténer megőrzése

en: Preserve the active container when creating new tabs and windows
hu: Az aktív konténer megőrzése új lapok vagy ablakok létrehozásakor

en: Exit Action
hu: Kilépési művelet

en: The action to take when the shell exits
hu: A parancsértelmező kilépésekor végrehajtandó művelet

en: Preserve Directory
hu: Könyvtár megőrzése

en: If the directory should be preserved for new terminals
hu: Ha a könyvtárat meg kell őrizni az új termináloknál

en: Palette
hu: Paletta

en: The color palette to use for the profile, by name
hu: A profilhoz használandó színpaletta, név szerint

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: The opacity of the palette background
hu: A paletta hátterének átlátszatlansága

en: Bold is Bright
hu: A félkövér világos

en: Setting bold on one of the lower 8 colors in the palette will use bright variant (upper 8 colors)
hu: A palettán lévő alsó 8 szín egyikének félkövérre állítása világos változatot fog használni (felső 8 szín)

en: Line Spacing
hu: Sorköz

en: The terminal’s cell height scale
hu: A terminál cellamagasságának méretezése

en: CJK Ambiguous Width
hu: CJK kétértelmű szélesség

en: The size to apply to ambiguous width characters
hu: Az alkalmazandó méret a kétértelmű szélességű karaktereknél

en: Backspace Binding
hu: Visszatörlés kötése

en: What to send to the PTY when a backspace is entered
hu: Mi legyen elküldve a PTY-nak egy visszatörlés billentyű megnyomásakor

en: Custom Links
hu: Egyéni hivatkozások

en: A list of custom hyperlinks, each defined by a regular expression matching the text, and a replacement pattern
hu: Egyéni hiperhivatkozások listája, amelyek mindegyike a szövegre illeszkedő reguláris kifejezéssel és helyettesítési mintával van meghatározva

en: Copy to Clipboard
hu: Másolás a vágólapra

en: The shortcut to copy to clipboard
hu: A gyorsbillentyű a vágólapra másoláshoz

en: Paste from Clipboard
hu: Beillesztés a vágólapról

en: The shortcut to paste from the clipboard
hu: A gyorsbillentyű a vágólapról való beillesztéshez

en: The shortcut to create a new tab in the current window
hu: A gyorsbillentyű új lap létrehozásához a jelenlegi ablakban

en: The shortcut to create a new tab in a new window
hu: A gyorsbillentyű új lap létrehozásához egy új ablakban

en: Tab Overview
hu: Lapáttekintés

en: The shortcut to show the tab overview
hu: A gyorsbillentyű a lapáttekintés megjelenítéséhez

en: The shortcut to show application preferences
hu: A gyorsbillentyű az alkalmazás beállításainak megjelenítéséhez

en: Zoom Out
hu: Kicsinyítés

en: The shortcut to zoom out
hu: A gyorsbillentyű a kicsinyítéshez

en: Reset Zoom
hu: Nagyítás visszaállítása

en: The shortcut to reset zoom
hu: A gyorsbillentyű a nagyítás visszaállításához

en: Zoom In
hu: Nagyítás

en: The shortcut to zoom in
hu: A gyorsbillentyű a nagyításhoz

en: Toggle Fullscreen
hu: Teljes képernyő be- és kikapcsolása

en: The shortcut to toggle fullscreen
hu: A gyorsbillentyű a teljes képernyő be- és kikapcsolásához

en: Reset Terminal
hu: Terminál visszaállítása

en: Reset the terminal state for misbehaving clients
hu: A terminál állapotának visszaállítása a rosszul viselkedő ügyfeleknél

en: Reset Terminal and Clear History
hu: Terminál visszaállítása és előzmények törlése

en: Reset the terminal state and clear history for misbehaving clients
hu: A terminál állapotának visszaállítása és az előzmények törlése a rosszul viselkedő ügyfeleknél

note: Translators: Refers to searching the terminal scrollback
en: Search History
hu: Keresési előzmények

en: Shortcut to begin searching the terminal history
hu: Gyorsbillentyű a terminál előzményeinek kereséséhez

en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: Shortcut to select all the entire terminal scrollback
hu: Gyorsbillentyű az egész terminál-visszagörgetés kijelöléséhez

en: Select None
hu: Kijelölés törlése

en: Shortcut to clear the terminal selection
hu: Gyorsbillentyű a terminál kijelölésének törléséhez

en: Popup Menu
hu: Felugró menü

en: Shortcut to show the popup menu for the terminal
hu: Gyorsbillentyű a terminál felugró menüjének megjelenítéséhez

en: Primary Menu
hu: Elsődleges menü

en: Shortcut to show the primary menu for the window
hu: Gyorsbillentyű az ablak elsődleges menüjének megjelenítéséhez

en: Tab Menu
hu: Lapmenü

en: Shortcut to show the new tab menu
hu: Gyorsbillentyű az új lap menüjének megjelenítéséhez

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Move to Previous Tab
hu: Áthelyezés az előző lapra

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Shortcut to move to the previous tab
hu: Gyorsbillentyű az előző lapra való áthelyezéshez

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Move to Next Tab
hu: Áthelyezés a következő lapra

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Shortcut to move to the next tab
hu: Gyorsbillentyű a következő lapra való áthelyezéshez

en: Move Tab Left
hu: Lap mozgatása balra

en: Shortcut to move the current tab to the left one position
hu: Gyorsbillentyű a jelenlegi lap egy pozícióval balra mozgatásához

en: Move Tab Right
hu: Lap mozgatása jobbra

en: Shortcut to move the current tab to the right one position
hu: Gyorsbillentyű a jelenlegi lap egy pozícióval jobbra mozgatásához

en: Move Tab to New Window
hu: Lap áthelyezése új ablakba

en: Shortcut to move the current tab into a new window
hu: Gyorsbillentyű a jelenlegi lap új ablakba való áthelyezéséhez

en: Close Tab
hu: Lap bezárása

en: Shortcut to close the current tab
hu: Gyorsbillentyű a jelenlegi lap bezárásához

en: Close Other Tabs
hu: Egyéb lapok bezárása

en: Shortcut to close all tabs in the window but the current one
hu: Gyorsbillentyű az ablakban lévő összes lap bezárásához, kivéve a jelenlegit

en: Close Window
hu: Ablak bezárása

en: Shortcut to close the current window
hu: Gyorsbillentyű a jelenlegi ablak bezárásához

en: Set Title
hu: Cím beállítása

en: The shortcut to show set title
hu: A gyorsbillentyű a beállított cím megjelenítéséhez

en: Focus Tab 1
hu: 1. lap fókuszálása

en: Shortcut to focus tab 1
hu: Gyorsbillentyű az 1. lapra való fókuszáláshoz

en: Focus Tab 2
hu: 2. lap fókuszálása

en: Shortcut to focus tab 2
hu: Gyorsbillentyű a 2. lapra való fókuszáláshoz

en: Focus Tab 3
hu: 3. lap fókuszálása

en: Shortcut to focus tab 3
hu: Gyorsbillentyű a 3. lapra való fókuszáláshoz

en: Focus Tab 4
hu: 4. lap fókuszálása

en: Shortcut to focus tab 4
hu: Gyorsbillentyű a 4. lapra való fókuszáláshoz

en: Focus Tab 5
hu: 5. lap fókuszálása

en: Shortcut to focus tab 5
hu: Gyorsbillentyű az 5. lapra való fókuszáláshoz

en: Focus Tab 6
hu: 6. lap fókuszálása

en: Shortcut to focus tab 6
hu: Gyorsbillentyű a 6. lapra való fókuszáláshoz

en: Focus Tab 7
hu: 7. lap fókuszálása

en: Shortcut to focus tab 7
hu: Gyorsbillentyű a 7. lapra való fókuszáláshoz

en: Focus Tab 8
hu: 8. lap fókuszálása

en: Shortcut to focus tab 8
hu: Gyorsbillentyű a 8. lapra való fókuszáláshoz

en: Focus Tab 9
hu: 9. lap fókuszálása

en: Shortcut to focus tab 9
hu: Gyorsbillentyű a 9. lapra való fókuszáláshoz

en: Focus Tab 10
hu: 10. lap fókuszálása

en: Shortcut to focus tab 10
hu: Gyorsbillentyű a 10. lapra való fókuszáláshoz

en: Undo Close Tab
hu: Lap bezárásának visszavonása

en: Undo closing of last tab
hu: Az utolsó lap bezárásának visszavonása

en: --tab, --tab-with-profile, or --new-window may not be used together
hu: A --tab, --tab-with-profile vagy --new-window kapcsoló nem használható együtt

en: Cannot parse command: %s
hu: Nem lehet feldolgozni a parancsot: %s

en: Examples:
hu: Példák:

en: Show the application preferences
hu: Az alkalmazás beállításainak megjelenítése

note: Used for new tabs/windows/etc when specified
en: Use DIR for --tab, --tab-with-profile, --new-window, or -x
hu: KÖNYVTÁR használata a --tab, --tab-with-profile, --new-window vagy -x kapcsolóhoz

en: DIR
hu: KÖNYVTÁR

note: By default, this implies a new ptyxis instance unless the options * below are provided to override that.
en: Command to execute in new window
hu: Új ablakban végrehajtandó parancs

note: These options all imply we're using a shared Ptyxis instance. We do not support * short command options for these to make it easier to sniff them in early args * checking from `main.c`.
en: New terminal window
hu: Új terminálablak

en: New terminal tab in active window
hu: Új terminállap az aktív ablakban

en: New terminal tab in active window using the profile UUID
hu: Új terminállap az aktív ablakban a profil UUID-jának használatával

en: PROFILE_UUID
hu: PROFIL_UUID

note: Standalone (single instance mode)
en: Start a new instance, ignoring existing instances
hu: Új példány indítása, meglévő példányok figyelmen kívül hagyása

en: Set title for new tab
hu: Új lap címének beállítása

en: Maximize a newly created window
hu: Újonnan létrehozott ablak maximalizálása

en: Fullscreen a newly created window
hu: Újonnan létrehozott ablak teljes képernyőjűvé tétele

note: Import a custom .palette file. This works like dragging the file onto preferences
en: Import a Ptyxis palette file
hu: Ptyxis palettafájl importálása

en: FILE
hu: FÁJL

en: Run Separate Instance
hu: Különálló példány futtatása

en: Open Preferences
hu: Beállítások megnyitása

en: Run Custom Command in New Window
hu: Egyéni parancs futtatása új ablakban

en: Import a custom palette
hu: Egyéni paletta importálása

en: [-- COMMAND ARGUMENTS]
hu: [-- PARANCS ARGUMENTUMOK]

en: _Close
hu: _Bezárás

en: _Close All
hu: Összes _bezárása

en: Close Window?
hu: Bezárja az ablakot?

en: Some processes are still running.
hu: Néhány folyamat még fut.

en: _Cancel
hu: _Mégse

en: Process %d
hu: %d. folyamat

en: Edit Custom Link
hu: Egyéni hivatkozás szerkesztése

en: Custom Link
hu: Egyéni hivatkozás

en: A clickable link in the terminal that matches text patterns and opens custom URLs. Uses regex capture groups to build the final URL (e.g., $1 becomes the first matched group).
hu: Kattintható hivatkozás a terminálban, amely szövegmintákra illeszkedik, és egyéni URL-eket nyit meg. Reguláris kifejezések elfogási csoportjait használja a végső URL összeállításához (például a $1 az első illeszkedő csoport lesz).

en: Regex Pattern
hu: Reguláris kifejezés minta

en: Target URL
hu: Cél URL

en: Removed custom link “%s”
hu: A(z) „%s” egyéni hivatkozás eltávolítva

en: Undo
hu: Visszavonás

en: View More
hu: Több megtekintése

en: _Edit…
hu: _Szerkesztés…

en: _Remove
hu: _Eltávolítás

en: Search Up
hu: Keresés felfelé

en: Search Down
hu: Keresés lefelé

en: Search Options
hu: Keresési beállítások

en: Match _Case
hu: _Kis- és nagybetűk megkülönböztetése

en: Whole _Words
hu: Teljes _szavak

en: Use _Regular Expressions
hu: _Reguláris kifejezések használata

en: Close
hu: Bezárás

en: Close the search bar
hu: A keresési sáv bezárása

en: unset
hu: visszaállítás

en: Row
hu: Sor

en: Column
hu: Oszlop

note: NOTE: If we are in a container that also supports VTE patches * then it will send shell-precmd via escape sequences. The reality * is that our foreground is the `toolbox enter` process (until we * have better patches in VTE) but we show "Shell" instead. * * This is fine for now, but I'd like it to b
en: Shell
hu: Parancsértelmező

en: untracked
hu: nem követett

en: Inspector
hu: Vizsgáló

en: Process
hu: Folyamat

en: Foreground Process
hu: Előtéri folyamat

en: Window Title
hu: Ablak címe

en: Current Directory
hu: Jelenlegi könyvtár

en: Current File
hu: Jelenlegi fájl

en: Container
hu: Konténer

en: Runtime
hu: Futtatókörnyezet

en: Name
hu: Név

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Grid Size
hu: Rácsméret

en: Colors
hu: Színek

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Cell Size
hu: Cellaméret

en: Input
hu: Bemenet

en: Cursor
hu: Kurzor

en: Position
hu: Pozíció

en: Mouse
hu: Egér

en: Hyperlink
hu: Hiperhivatkozás

en: My Computer
hu: Saját számítógép

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
hu: Jó foxim és don Quijote húszwattos lámpánál ülve egy pár bűvös cipőt készít

en: Select Font
hu: Betűkészlet kiválasztása

en: Show Fewer Palettes
hu: Kevesebb paletta megjelenítése

en: Show All Palettes
hu: Összes paletta megjelenítése

en: Add Profile
hu: Profil hozzáadása

en: Add Link
hu: Hivatkozás hozzáadása

en: Transparency
hu: Átlátszóság

en: Reduces the opacity of the background window
hu: Csökkenti a háttérablak átlátszatlanságát

en: Use System _Font
hu: Rendszer _betűkészletének használata

en: Custom Font
hu: Egyéni betűkészlet

en: Blinking Text
hu: Villogó szöveg

en: Never
hu: Soha

en: Focused
hu: Fókuszált

en: Unfocused
hu: Nem fókuszált

en: Always
hu: Mindig

en: Block
hu: Blokk

en: I-Beam
hu: Szövegkurzor

en: Underline
hu: Aláhúzás

en: Cursor Blinking
hu: Kurzor villogása

en: Follow System
hu: Rendszer követése

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Disabled
hu: Letiltva

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Interface
hu: Felület

en: Next
hu: Következő

en: Last
hu: Utolsó

en: Attempt to restore previous tabs when Ptyxis starts
hu: Előző lapok helyreállításának kísérlete a Ptyxis indításakor

en: Restore the previous window size when creating a new window
hu: Előző ablakméret helyreállítása új ablak létrehozásakor

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Rows
hu: Sorok

en: Accessibility
hu: Akadálymentesítés

en: Allow Screen Readers
hu: Képernyőolvasók engedélyezése

en: Permit screen readers such as Orca to read terminal content and typed text
hu: Engedélyezés az Orca és hasonló képernyőolvasóknak, hogy felolvassák a terminál tartalmát és a begépelt szöveget

en: Bell
hu: Csengő

en: Emit an audible bell when requested by active tab
hu: Hallható csengőhang kiadása az aktív lap kérésére

en: Visual Bell
hu: Látható csengő

en: Emit a visual bell when requested by active tab
hu: Látható csengő megjelenítése az aktív lap kérésére

en: Scrolling
hu: Görgetés

en: Use Scrollbars
hu: Görgetősávok használata

en: Scroll to the bottom upon input keystroke
hu: Görgetés alulra beviteli billentyűleütéskor

en: Scroll to the bottom when new content is available
hu: Görgetés alulra, ha új tartalom érhető el

en: Restrict the number of lines saved for scrollback
hu: Visszagörgetéshez mentett sorok számának korlátozása

en: The number of lines to keep for scrollback
hu: A visszagörgetéshez megtartott sorok száma

en: Use Login Shell
hu: Bejelentkezési parancsértelmező használata

en: Preserve Working Directory
hu: Munkakönyvtár megőrzése

en: Safe
hu: Biztonságos

en: No Action
hu: Nincs művelet

en: Restart
hu: Újraindítás

en: Compatibility
hu: Kompatibilitás

en: Backspace Key
hu: Visszatörlés billentyű

en: Sequence to send for Backspace key
hu: Visszatörlés billentyűnél küldendő sorozat

en: Delete Key
hu: Delete billentyű

en: Sequence to send for Delete key
hu: Delete billentyűnél küldendő sorozat

en: Ambiguous-width Characters
hu: Kétértelmű szélességű karakterek

en: Narrow
hu: Keskeny

en: Wide
hu: Széles

en: Set as Default Terminal
hu: Beállítás alapértelmezett terminálként

en: Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Clear Selection
hu: Kijelölés törlése

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Reset and Clear
hu: Visszaállítás és törlés

en: Show Context Menu
hu: Helyi menü megjelenítése

en: Windows
hu: Ablakok

en: Open a new tab in a new window
hu: Új lap megnyitása új ablakban

en: Close the current window
hu: A jelenlegi ablak bezárása

en: Tabs
hu: Lapok

en: Open a new tab in the current window
hu: Új lap megnyitása a jelenlegi ablakban

en: View Tab Overview
hu: Lapáttekintés megjelenítése

en: Show an overview of all tabs within the window
hu: Az ablakon belüli összes lap áttekintésének megjelenítése

en: Close the current tab
hu: A jelenlegi lap bezárása

en: Close all tabs except the active tab
hu: Az összes lap bezárása, kivéve az aktív lapot

en: Undo closing the last tab
hu: Az utolsó lap bezárásának visszavonása

en: Move the tab one position to the left
hu: A lap mozgatása egy pozícióval balra

en: Move the tab one position to the right
hu: A lap mozgatása egy pozícióval jobbra

en: Detach the current tab and move it to a new window
hu: A jelenlegi lap leválasztása és áthelyezése új ablakba

en: Switch to Tab 1
hu: Váltás az 1. lapra

en: Switch to Tab 2
hu: Váltás a 2. lapra

en: Switch to Tab 3
hu: Váltás a 3. lapra

en: Switch to Tab 4
hu: Váltás a 4. lapra

en: Switch to Tab 5
hu: Váltás az 5. lapra

en: Switch to Tab 6
hu: Váltás a 6. lapra

en: Switch to Tab 7
hu: Váltás a 7. lapra

en: Switch to Tab 8
hu: Váltás a 8. lapra

en: Switch to Tab 9
hu: Váltás a 9. lapra

en: Switch to Tab 10
hu: Váltás a 10. lapra

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: Application
hu: Alkalmazás

en: Toggle in and out of fullscreen
hu: Teljes képernyő be- és kikapcsolása

en: Show Primary Menu
hu: Elsődleges menü megjelenítése

en: Displays the primary menu for the terminal window
hu: Megjeleníti a terminálablak elsődleges menüjét

en: Show New Tab Menu
hu: Új lap menüjének megjelenítése

en: Displays the new tab menu for the terminal window
hu: Megjeleníti a terminálablak új lapjának menüjét

en: Show this preferences window
hu: Ezen beállítási ablak megjelenítése

en: Profiles
hu: Profilok

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Escape Sequence
hu: Elfedési sorozat

en: TTY Erase
hu: TTY törlés

en: Untitled Profile
hu: Névtelen profil

en: Copied to clipboard
hu: Vágólapra másolva

en: Removed profile “%s”
hu: A(z) „%s” profil eltávolítva

en: Edit Profile
hu: Profil szerkesztése

en: Profile
hu: Profil

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Copy
hu: Másolás

en: Color
hu: Szín

en: Use Bright Colors for Bold
hu: Világos színek használata a félkövérhez

en: Network
hu: Hálózat

en: Applies the network proxy settings to the container environment
hu: A hálózati proxybeállítások alkalmazása a konténer környezetére

en: The default container to use with this profile
hu: Az ezzel a profillal használandó alapértelmezett konténer

en: Preserve the current container when opening new tabs and windows
hu: A jelenlegi konténer megőrzése új lapok ablak és ablakok megnyitásakor

en: Remove Profile
hu: Profil eltávolítása

en: _Make Default
hu: _Alapértelmezetté tétel

en: _Duplicate…
hu: _Kettőzés…

note: Translators: <b>%s</b> is used to show the provided text in bold
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
hu: Új gyorsbillentyű megadása a(z) <b>%s</b> megváltoztatásához.

note: do not use underline as it prevents alt+c as an accelerator
en: Cancel
hu: Mégse

note: do not use underline as it prevents alt+s as an accelerator
en: Set
hu: Beállítás

en: Press Escape to cancel or Backspace to disable.
hu: Nyomja meg az Escape billentyűt a megszakításhoz, vagy a visszatörlést a letiltáshoz.

en: Set Shortcut
hu: Gyorsbillentyű beállítása

en: disabled
hu: letiltva

en: Process Exited from Signal %d
hu: A folyamat kilépett a(z) %d. szignálból

en: _Restart
hu: Új_raindítás

note: Always prepare the banner even if we don't show it because we may * display it again if the tab is removed from the parking lot and * restored into the window.
en: Process Exited
hu: A folyamat kilépett

en: Failed to launch terminal
hu: Nem sikerült elindítani a terminált

en: Cannot locate container “%s”
hu: Nem található a(z) „%s” konténer

en: Failed to create pseudo terminal device
hu: Nem sikerült létrehozni az áltermináleszközt

en: Exited
hu: Kilépett

en: Failed
hu: Sikertelen

en: Failed to open link
hu: Nem sikerült megnyitni a hivatkozást

en: Command completed
hu: Parancs befejezve

en: Search…
hu: Keresés…

en: _Open Link
hu: Hivatk_ozás megnyitása

en: _Copy
hu: _Másolás

en: Copy selection from terminal to clipboard
hu: Kijelölés másolása a terminálból a vágólapra

en: Copy as _HTML
hu: Másolás _HTML-ként

en: Copy selection from terminal to clipboard with HTML formatting
hu: Kijelölés másolása a terminálból a vágólapra HTML formázással

en: _Copy Link
hu: Hi_vatkozás másolása

en: _Paste
hu: _Beillesztés

en: Paste from clipboard into the terminal
hu: Beillesztés a vágólapról a terminálba

en: Select _All
hu: Öss_zes kijelölése

en: Selection all text from terminal including scrollback
hu: Az összes szöveg kijelölése a terminálból, beleértve visszagörgetést is

en: Select _None
hu: Kijelölés _megszüntetése

en: Read-Only
hu: Csak olvasható

en: Leave Fullscreen
hu: Teljes képernyő elhagyása

en: _Inspect Terminal
hu: Terminál v_izsgálata

en: Follow System Style
hu: Rendszer stílusának követése

en: Follow system style
hu: Rendszer stílusának követése

en: Light Style
hu: Világos stílus

en: Light style
hu: Világos stílus

en: Dark Style
hu: Sötét stílus

en: Dark style
hu: Sötét stílus

en: Title
hu: Cím

en: Include Process Title
hu: Folyamat címének felvétele

en: Append title from Shell application
hu: Cím hozzáfűzése a parancsértelmező alkalmazásból

note: translators: Builder Terminal means this is a terminal bundled with GNOME Builder
en: Builder Terminal
hu: Építő terminálja

en: Zoom in
hu: Nagyítás

en: Zoom out
hu: Kicsinyítés

en: Containers
hu: Konténerek

en: New Terminal
hu: Új terminál

en: Show Profiles and Containers
hu: Profilok és konténerek megjelenítése

en: Filter…
hu: Szűrő…

en: No Matching Results
hu: Nincs egyező találat

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Show Open Tabs
hu: Nyitott lapok megjelenítése

en: New _Tab
hu: Új _lap

en: New _Window
hu: Új _ablak

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _About
hu: _Névjegy

en: Move _Left
hu: Mozgatás _balra

en: Move _Right
hu: Mozgatás _jobbra

en: Move to New _Window
hu: Áthelyezés új _ablakba

en: _Pin Tab
hu: Lap _kitűzése

en: Un_pin Tab
hu: Lap kitűzésének _megszüntetése

en: Close _Other Tabs
hu: _Egyéb lapok bezárása

en: _Close Tab
hu: Lap be_zárása
