ptyxis main - en to eu translation catalogue (441 entries)

en: A container-oriented terminal for GNOME
eu: Edukiontziekin erabiltzeko terminala GNOMErako

en: Terminal
eu: Terminala

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: terminal;prompt;ptyxis;shell;command;commandline;cmd;cli;console;container;podman;toolbox;distrobox;
eu: terminala;gonbita;ptyxis;shell-a;komandoa;komando-lerroa;cmd;cli;kontsola;edukiontzia;podman;tresna-kutxa

en: New Window
eu: Leiho berria

en: New Tab
eu: Fitxa berria

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Container-oriented terminal
eu: Edukiontziekin erabiltzeko terminala

en: Ptyxis is a terminal for GNOME that focuses on ease-of-use in a world of containers.
eu: Ptyxis GNOMErako terminal bat da, edukiontzien mundu batean erraz erabiltzeko modukoa.

en: Features:
eu: Eginbideak:

en: Remembers current container when opening a new tab with support for podman, toolbox, distrobox, and more
eu: Uneko edukiontzia gogoratzen du fitxa bat irekitzean, eta podman, toolbox, distrobox eta beste hainbat onartzen ditu

en: Configurable keyboard shortcuts
eu: Laster-tekla konfiguragarriak

en: Modern interface which integrates the palette with the window styling
eu: Interfaze modernoa, paleta eta leihoei estiloa ematea integratzen duena

en: User-installable color palettes
eu: Erabiltzaileak instalatu ditzakeen kolore-paletak

en: Support for preferences profiles with container integration
eu: Hobespen-profilen euskarria edukiontzi-integrazioarekin

en: Integrated color palettes with light and dark support
eu: Kolore-paleta integratuak gai ilun eta argiarekin

en: Tabbed interface with tab overviews
eu: Fitxadun interfazea fitxen ikuspegiarekin

en: Efficient foreground process tracking denoting sudo and SSH
eu: Aurreko planoko prozesu-jarraipen eraginkorra sudo eta SSH adieraziz

en: Support for transparent terminal backgrounds
eu: Terminalaren atzeko plano gardenak onartzen ditu

en: Separate process mode for terminal-based applications
eu: Prozesu-modu bereizia terminalean oinarritutako aplikazioetarako

en: Support for pinned tabs and saved sessions
eu: Ainguratutako fitxak eta gordetako saioak onartzen ditu

en: Terminal tabs are run within separate cgroups
eu: Terminaleko fitxak cgroups bereizietan exekutatzen dira

en: Terminal inspector to help when writing terminal-based applications
eu: Terminal-ikuskatzailea, terminalean oinarritutako aplikazioak idazten laguntzeko

en: A column and row size indicator is displayed when resizing the window
eu: Zutabeen eta errenkaden tamainaren adierazle bat bistaratzen da leihoaren tamaina aldatzean

en: Containers are automatically discovered and displayed
eu: Edukiontziak automatikoki aurkitu eta bistaratzen dira

en: Many behaviors of the terminal may be tweaked to user preference
eu: Erabiltzaileak terminalaren portaera batzuk doitu ditzake

en: You may rename a tab by providing a prefix to the title
eu: Fitxen izena aldatu daiteke izenburuari aurrizki bat jarriz

en: Palettes provide an integrated dark mode
eu: Paletek modu ilun integratua eskaintzen dute

en: You can see an overview of your tabs at any time
eu: Zure fitxen ikuspegi orokorra eduki dezakezu edonoiz

en: Many shortcuts may be remapped to user preference
eu: Lasterbide asko birmapatu egin daitezke erabiltzailearen gogoaren arabera

en: Built-in color palettes provide both dark and light mode variants
eu: Kolore-paleta integratuek modu iluna zein argia eskaintzen dute

en: Profiles allow for overriding a number of features such as default container
eu: Profilen bidez, eginbideetako batzuk indargabetu daitezke, adibidez edukiontzi lehenetsia

en: The terminal will remind you when you're root on the local system
eu: Terminalak gogoraraziko dizu sistema lokalean erroa zarela

en: The terminal will remind you when you're on a remote system
eu: Terminalak gogoraraziko dizu urruneko sistema batean zaudela

en: Error
eu: Errorea

en: Error: %s already exists.
    Please remove it first.
eu: Errorea: %s badago lehendik.
    Kendu hura lehenengo.

en: Default Profile UUID
eu: Profil lehenetsiaren UUIDa

en: The UUID of the default profile
eu: Profil lehenetsiaren UUIDa

en: UUIDs of all Profiles
eu: Profil guztien UUIDak

en: A list of UUID for every profile
eu: Profil bakoitzaren UUIDaren zerrenda

en: New Tab Position
eu: Fitxa berriaren posizioa

en: Where to place new tabs
eu: Non kokatu fitxa berriak

en: Audible Bell
eu: Kanpai entzungarria

en: If an audible bell should be used
eu: Entzuten den kanpaia erabiliko den

en: Visible Bell
eu: Kanpai ikusgarria

en: If a visual bell should be used
eu: Ikusten den kanpaia erabiliko den

en: Visual Process Leader
eu: Ikusizko prozesu-liderra

en: Display a visual window highlight when process leader is SSH, sudo, or other specialized tooling
eu: Bistaratu leihoaren ikusizko nabarmentzea prozesu-liderra SSH, sudo edo beste tresna espezializatu bat denean

en: Use System Font
eu: Erabili sistemaren letra-tipoa

en: If the default system monospace font should be used
eu: Sistemaren tarte bakarreko letra-tipo lehenetsia erabiliko den ala ez

en: Font Name
eu: Letra-izena

en: The font description to use if use-system-font is set to False
eu: use-system-font ezarpenean faltsua ezartzen bada erabiliko den letra-deskribapena

en: Cursor Shape
eu: Kurtsorearen forma

en: The default shape of the cursor
eu: Kurtsorearen forma lehenetsia

en: Cursor Blink Mode
eu: Kurtsorearen keinuaren modua

en: The default blink mode cursor
eu: Kurtsorea keinuaren modu lehenetsia

en: List of punctuation characters that are treated as word characters
eu: Hitz-karakteretzat hartzen diren puntuazio-karaktereen zerrenda

en: By default, when doing word-wise selection, most punctuation breaks up word boundaries. This list of exceptions will instead be treated as part of the word.
eu: Modu lehenetsian, hitzak hautatzean, puntuazioak hitzak hausten ditu. Salbuespenen zerrenda honetakoak, berriz, hitzaren partetzat hartuko dira.

en: Scrollbar Policy
eu: Korritze-barraren politika

en: If scrollbars should be displayed
eu: Korritze-barrak bistaratu behar diren ala ez

en: Text Blink Mode
eu: Testuaren keinuaren modua

en: When text blinking is allowed
eu: Testuaren keinuak onartzen diren ala ez

en: Interface Style
eu: Interfazearen estiloa

en: If light or dark interface style should be used
eu: Interfaze argia ala iluna erabiliko den

en: Restore Session
eu: Leheneratu saioa

en: Restore tabs from previous session when starting Ptyxis
eu: Leheneratu aurreko saioaren fitxak Ptyxis abiaraztean

en: Restore Window Size
eu: Leheneratu leiho-tamaina

en: Restore the previous window size when creating new windows
eu: Leheneratu aurreko leiho-tamaina leiho berriak sortzean

en: Default Column Size
eu: Zutabe-tamaina lehenetsia

en: Default window size when restore-window-size is not true.
eu: Leihoaren tamaina lehenetsia restore-window-size egia ez denean.

en: Default Row Size
eu: Errenkada-tamaina lehenetsia

en: Toast on Copy Clipboard
eu: Jakinarazpena arbelean kopiatzean

en: Show the user when text has copied to the clipboard.
eu: Erakutsi erabiltzaileari testua arbelean kopiatu dela.

en: Enable Accessibility
eu: Gaitu irisgarritasuna

en: Currently experimental feature to send accessibility information to screen readers.
eu: Eginbide esperimentala, irisgarritasun-informazioa pantaila-irakurleei bidaltzeko.

en: Disable Padding around Terminal Emulator
eu: Desgaitu terminal-emulatzailearen inguruko betegarria

en: Do not pad around the terminal emulator widget. Setting to true may have significant performance impacts.
eu: Ez erantsi betegarririk terminal-emulatzailearen trepetaren inguruan. Egia ezartzen bada, errendimenduan aldaketa esanguratsuak egon daitezke.

en: Prompt when active tab is closed
eu: Galdetu fitxa aktiboa ixten denean

en: If a tab (or window) is closed with active foreground processes, prompt the user for confirmation.
eu: Aurreko planoko prozesu aktiboak dituen fitxa (edo leiho) bat ixten denean, galdetu erabiltzaileari berresteko.

note: Translators: OSC stands for "Operating System Command" and is referencing in-band escape sequences from the child process to set the title
en: Ignore OSC Title
eu: Ez ikusiarena egin OSC izenburuari

en: If OSC title should be ignored in tab titles.
eu: OSC izenburuari ez ikusiarena egingo zaion ala ez fitxen izenburuetan.

en: Label
eu: Etiketa

en: The label for the profile
eu: Profilaren etiketa

en: Login Shell
eu: Saio-hasierako shell-a

en: Use a login shell
eu: Erabili saio-hasierako shell-a

en: Limit Scrollback
eu: Mugatu atzeranzko korritzea

en: Limit the number of lines to keep for scrollback
eu: Mugatu atzeranzko korritzearen lerro kopurua

en: Scrollback Lines
eu: Atzeranzko korritzearen lerroak

en: The number of lines to keep in the scrollback, zero for no scrollback
eu: Atzeranzko korritzearen lerro koopurua, zero korritzerik ez gertatzeko

en: Scroll on Output
eu: Korritu irteeran

en: Scroll to the bottom upon new output
eu: Beheraino korritu irteera berri bat dagoenean

en: Scroll on Keystroke
eu: Korritu tekla-sakatzean

en: Scroll to the bottom upon user keystroke
eu: Beheraino korritu erabiltzaileak tekla bat sakatzean

en: Use Custom Command
eu: Erabili komando pertsonalizatua

en: If a custom command should be used
eu: Komando pertsonalizatua erabiliko den

en: Use Proxy
eu: Erabili proxya

en: Apply proxy settings from the host in the container
eu: Aplikatu ostalariaren proxy-ezarpenak edukiontzian

en: Custom Command
eu: Komando pertsonalizatua

en: A custom command for the shell
eu: Komando pertsonalizatua shell-erako

en: Default Container
eu: Edukiontzi lehenetsia

en: The default container to run the command in
eu: Komandoa exekutatzeko erabiliko den edukiontzi lehenetsia

en: Preserve Container
eu: Mantendu edukiontzia

en: Preserve the active container when creating new tabs and windows
eu: Mantendu edukiontzi aktiboa fitxa eta leiho berriak sortzean

en: Exit Action
eu: Irteteko ekintza

en: The action to take when the shell exits
eu: Gauzatuko den ekintza shell-etik irtetean

en: Preserve Directory
eu: Mantendu direktorioa

en: If the directory should be preserved for new terminals
eu: Direktorioa mantendu behar den ala ez terminal berrietan

en: Palette
eu: Paleta

en: The color palette to use for the profile, by name
eu: Profilean erabiltzeko kolore-paleta, izenaren arabera

en: Opacity
eu: Opakutasuna

en: The opacity of the palette background
eu: Paletaren atzeko planoaren opakutasuna

en: Bold is Bright
eu: Lodia distiratsua da

en: Setting bold on one of the lower 8 colors in the palette will use bright variant (upper 8 colors)
eu: Paletaren beheko 8 koloretako baten bertio lodiak aldaera distiratsua (goiko 8 koloreak) erabiliko du

en: Line Spacing
eu: Lerroen arteko tartea

en: The terminal’s cell height scale
eu: Terminalaren gelaxka-altueraren eskala

en: CJK Ambiguous Width
eu: CJK zabalera anbiguoa

en: The size to apply to ambiguous width characters
eu: Zabalera anbiguoa duten karaktereei aplikatuko zaien tamaina

en: Backspace Binding
eu: Atzerako teklaren lotura

en: What to send to the PTY when a backspace is entered
eu: PTYari zer bidaliko zaion atzerako tekla sakatzean

en: Custom Links
eu: Esteka pertsonalizatuak

en: A list of custom hyperlinks, each defined by a regular expression matching the text, and a replacement pattern
eu: Hiperesteka pertsonalizatuen zerrenda bat, haietako bakoitza testuarekin bat datoreen adierazpen erregular baten eta ordezte-eredu baten bidez definituta.

en: Copy to Clipboard
eu: Kopiatu arbelean

en: The shortcut to copy to clipboard
eu: Arbelean kopiatuko den lasterbidea

en: Paste from Clipboard
eu: Itsatsi arbeletik

en: The shortcut to paste from the clipboard
eu: Arbeletik itsatsiko den lasterbidea

en: The shortcut to create a new tab in the current window
eu: Uneko leihoan fitxa berria sortzeko lasterbidea

en: The shortcut to create a new tab in a new window
eu: Leiho berrian fitxa berria sortzeko lasterbidea

en: Tab Overview
eu: Fitxen ikuspegi orokorra

en: The shortcut to show the tab overview
eu: Fitxen ikuspegi orokorrean erakusteko lasterbidea

en: The shortcut to show application preferences
eu: Aplikazio-hobespenak erakusteko lasterbidea

en: Zoom Out
eu: Txikiagotu

en: The shortcut to zoom out
eu: Txikiagotzeko lasterbidea

en: Reset Zoom
eu: Berrezarri zooma

en: The shortcut to reset zoom
eu: Zooma berrezartzeko lasterbidea

en: Zoom In
eu: Handiagotu

en: The shortcut to zoom in
eu: Handiagotzeko lasterbidea

en: Toggle Fullscreen
eu: Ikusi pantaila osoan

en: The shortcut to toggle fullscreen
eu: Pantaila osoa txandakatzeko lasterbidea

en: Reset Terminal
eu: Berrezarri terminala

en: Reset the terminal state for misbehaving clients
eu: Berrezarri terminalaren egoera gaizki portatzen diren bezeroekin

en: Reset Terminal and Clear History
eu: Berrezarri terminala eta garbitu historia

en: Reset the terminal state and clear history for misbehaving clients
eu: Berrezarri terminalaren egoera eta garbitu historia gaizki portatzen diren bezeroekin

note: Translators: Refers to searching the terminal scrollback
en: Search History
eu: Bilatu historian

en: Shortcut to begin searching the terminal history
eu: Terminal-historian bilaketa egiteko lasterbidea

en: Select All
eu: Hautatu dena

en: Shortcut to select all the entire terminal scrollback
eu: Terminalaren atzeranzko  korritze osoa hautatzeko lasterbidea

en: Select None
eu: Ez hautatu ezer

en: Shortcut to clear the terminal selection
eu: Terminaleko hautapena garbitzeko lasterbidea

en: Popup Menu
eu: Laster-menua

en: Shortcut to show the popup menu for the terminal
eu: Terminaleko laster-menua erakusteko lasterbidea

en: Primary Menu
eu: Menu nagusia

en: Shortcut to show the primary menu for the window
eu: Leihoaren menu nagusia erakusteko lasterbidea

en: Tab Menu
eu: Fitxa-menua

en: Shortcut to show the new tab menu
eu: Fitxa-menu berria erakusteko lasterbidea

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Move to Previous Tab
eu: Joan aurreko fitxara

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Shortcut to move to the previous tab
eu: Aurreko fitxara joateko lasterbidea

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Move to Next Tab
eu: Joan hurrengo fitxara

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Shortcut to move to the next tab
eu: Hurrengo fitxara joateko lasterbidea

en: Move Tab Left
eu: Eraman fitxa ezkerrera

en: Shortcut to move the current tab to the left one position
eu: Uneko fitxa posizio bat ezkerrera eramateko lasterbidea

en: Move Tab Right
eu: Eraman fitxa eskuinera

en: Shortcut to move the current tab to the right one position
eu: Uneko fitxa posizio bat eskuinera eramateko lasterbidea

en: Move Tab to New Window
eu: Eraman fitxa leiho berrira

en: Shortcut to move the current tab into a new window
eu: Fitxa berria leiho berrira eramateko lasterbidea

en: Close Tab
eu: Itxi fitxa

en: Shortcut to close the current tab
eu: Uneko fitxa ixteko lasterbidea

en: Close Other Tabs
eu: Itxi beste fitxak

en: Shortcut to close all tabs in the window but the current one
eu: Leihoko fitxa guztiak, unekoa salbu, ixteko lasterbidea

en: Close Window
eu: Itxi leihoa

en: Shortcut to close the current window
eu: Uneko leihoa ixteko lasterbidea

en: Set Title
eu: Ezarri izenburua

en: The shortcut to show set title
eu: Izenburua ezartzea erakusteko lasterbidea

en: Focus Tab 1
eu: Fokuratu 1. fitxa

en: Shortcut to focus tab 1
eu: 1. fitxa fokuratzeko lasterbidea

en: Focus Tab 2
eu: Fokuratu 2. fitxa

en: Shortcut to focus tab 2
eu: 2. fitxa fokuratzeko lasterbidea

en: Focus Tab 3
eu: Fokuratu 3. fitxa

en: Shortcut to focus tab 3
eu: 3. fitxa fokuratzeko lasterbidea

en: Focus Tab 4
eu: Fokuratu 4. fitxa

en: Shortcut to focus tab 4
eu: 4. fitxa fokuratzeko lasterbidea

en: Focus Tab 5
eu: Fokuratu 5. fitxa

en: Shortcut to focus tab 5
eu: 5. fitxa fokuratzeko lasterbidea

en: Focus Tab 6
eu: Fokuratu 6. fitxa

en: Shortcut to focus tab 6
eu: 6. fitxa fokuratzeko lasterbidea

en: Focus Tab 7
eu: Fokuratu 7. fitxa

en: Shortcut to focus tab 7
eu: 7. fitxa fokuratzeko lasterbidea

en: Focus Tab 8
eu: Fokuratu 8. fitxa

en: Shortcut to focus tab 8
eu: 8. fitxa fokuratzeko lasterbidea

en: Focus Tab 9
eu: Fokuratu 9. fitxa

en: Shortcut to focus tab 9
eu: 9. fitxa fokuratzeko lasterbidea

en: Focus Tab 10
eu: Fokuratu 10. fitxa

en: Shortcut to focus tab 10
eu: 10. fitxa fokuratzeko lasterbidea

en: Undo Close Tab
eu: Desegin fitxa ixtea

en: Undo closing of last tab
eu: Desegin azken fitxa ixtea

en: --tab, --tab-with-profile, or --new-window may not be used together
eu: --tab, --tab-with-profile eta --new-window ezin dira elkarrekin erabili

en: Cannot parse command: %s
eu: Ezin da komandoa analizatu: %s

en: Examples:
eu: Adibideak:

en: Show the application preferences
eu: Erakutsi aplikazioaren hobespenak

note: Used for new tabs/windows/etc when specified
en: Use DIR for --tab, --tab-with-profile, --new-window, or -x
eu: Erabili DIR hauetarako: --tab, --tab-with-profile, --new-window edo -x

note: By default, this implies a new ptyxis instance unless the options * below are provided to override that.
en: Command to execute in new window
eu: Leiho berrian exekutatuko den komandoa

note: These options all imply we're using a shared Ptyxis instance. We do not support * short command options for these to make it easier to sniff them in early args * checking from `main.c`.
en: New terminal window
eu: Terminal-leiho berria

en: New terminal tab in active window
eu: Terminal-fitxa berria leiho aktiboan

en: New terminal tab in active window using the profile UUID
eu: Terminal-fitxa berria leiho aktiboan profilaren UUIDa erabiliz

en: PROFILE_UUID
eu: PROFILAREN_UUIDA

note: Standalone (single instance mode)
en: Start a new instance, ignoring existing instances
eu: Abiarazi instantzia berria, lehendik dauden instantziei ez ikusiarena eginez

en: Set title for new tab
eu: Ezarri fitxa berriaren izenburua

en: Maximize a newly created window
eu: Maximizatu leiho sortu berria

en: Fullscreen a newly created window
eu: Leiho sortu berria pantaila osoan

note: Import a custom .palette file. This works like dragging the file onto preferences
en: Import a Ptyxis palette file
eu: Inportatu Ptyxis paleta-fitxategi bat

en: FILE
eu: FITXATEGIA

en: Run Separate Instance
eu: Exekutatu instantzia bereizia

en: Open Preferences
eu: Ireki hobespenak

en: Run Custom Command in New Window
eu: Exekutatu komando pertsonalizatua leiho berrian

en: Import a custom palette
eu: Inportatu paleta pertsonalizatu bat

en: [-- COMMAND ARGUMENTS]
eu: [-- KOMANDOA ARGUMENTUAK]

en: _Close
eu: It_xi

en: _Close All
eu: It_xi dena

en: Close Window?
eu: Itxi leihoa?

en: Some processes are still running.
eu: Zenbait prozesu abian daude oraindik.

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: Process %d
eu: Prozesatu %d

en: Edit Custom Link
eu: Editatu esteka pertsonalizatu bat

en: Custom Link
eu: Esteka pertsonalizatua

en: A clickable link in the terminal that matches text patterns and opens custom URLs. Uses regex capture groups to build the final URL (e.g., $1 becomes the first matched group).
eu: Testu-ereduekin bat datorren eta URL pertsonalizatuak irekitzen dituen esteka klikagarri bat terminalean. Adierazpen erregularren bidez kapturatutako taldeak erabiltzen ditu azken URLa eraikitzeko (adibidez, $1 bat datorren lehen taldea bihurtzen da).

en: Regex Pattern
eu: Adierazpen erregularraren eredua

en: Target URL
eu: Helburuko URLa

en: Removed custom link “%s”
eu: “%s” esteka pertsonalizatua kendu da

en: Undo
eu: Desegin

en: View More
eu: Ikusi gehiago

en: _Edit…
eu: _Editatu…

en: _Remove
eu: _Kendu

en: Search Up
eu: Bilatu gorantz

en: Search Down
eu: Bilatu beherantz

en: Search Options
eu: Bilaketaren aukerak

en: Match _Case
eu: _Maiuskula/minuskula

en: Whole _Words
eu: Hitz _osoak

en: Use _Regular Expressions
eu: Erabili a_dierazpen erregularrak

en: Close
eu: Itxi

en: Close the search bar
eu: Itxi bilaketa-barra

en: unset
eu: ezarri gabea

en: Row
eu: Errenkada

en: Column
eu: Zutabea

note: NOTE: If we are in a container that also supports VTE patches * then it will send shell-precmd via escape sequences. The reality * is that our foreground is the `toolbox enter` process (until we * have better patches in VTE) but we show "Shell" instead. * * This is fine for now, but I'd like it to b
en: Shell
eu: Shell-a

en: untracked
eu: markatu gabea

en: Inspector
eu: Ikuskatzailea

en: Process
eu: Prozesua

en: Foreground Process
eu: Aurreko planoko prozesua

en: Window Title
eu: Leiho-izenburua

en: Current Directory
eu: Uneko direktorioa

en: Current File
eu: Uneko fitxategia

en: Container
eu: Edukiontzia

en: Runtime
eu: Exekuzio-denbora

en: Name
eu: Izena

en: Appearance
eu: Itxura

en: Grid Size
eu: Sareta-tamaina

en: Colors
eu: Koloreak

en: Font
eu: Letra-tipoa

en: Cell Size
eu: Gelaxka-tamaina

en: Input
eu: Sarrera

en: Cursor
eu: Kurtsorea

en: Position
eu: Kokalekua

en: Mouse
eu: Sagua

en: Hyperlink
eu: Hiperesteka

en: My Computer
eu: Nire ordenagailua

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
eu: Eva eta Iñaxio quadez joan ziren flyscheko campingeko bungalowera

en: Select Font
eu: Hautatu letra-tipoa

en: Show Fewer Palettes
eu: Erakutsi paleta gutxiago

en: Show All Palettes
eu: Erakutsi paleta guztiak

en: Add Profile
eu: Gehitu profila

en: Add Link
eu: Gehitu esteka

en: Transparency
eu: Gardentasuna

en: Reduces the opacity of the background window
eu: Atzeko planoko leihoaren opakutasuna murrizten du

en: Use System _Font
eu: Erabili sistemaren _letra-tipoa

en: Custom Font
eu: Letra-tipo pertsonalizatua

en: Blinking Text
eu: Testu keinukaria

en: Never
eu: Inoiz ere ez

en: Focused
eu: Fokuratuta

en: Unfocused
eu: Fokuratu gabea

en: Always
eu: Beti

en: Block
eu: Blokea

en: I-Beam
eu: I kurtsorea

en: Underline
eu: Azpimarratua

en: Cursor Blinking
eu: Kurtsore-keinua

en: Follow System
eu: Jarraitu sistemari

en: Enabled
eu: Gaituta

en: Disabled
eu: Desgaituta

en: Behavior
eu: Portaera

en: Interface
eu: Interfazea

en: Next
eu: Hurrengoa

en: Last
eu: Azkena

en: Attempt to restore previous tabs when Ptyxis starts
eu: Saiatu aurreko fitxak berreskuratzen Ptyxis abiarazten denean

en: Restore the previous window size when creating a new window
eu: Leheneratu aurreko leiho-tamaina leiho berria sortzean

en: Columns
eu: Zutabeak

en: Rows
eu: Erren.

en: Accessibility
eu: Erabilerraztasuna

en: Allow Screen Readers
eu: Onartu pantaila-irakurleak

en: Permit screen readers such as Orca to read terminal content and typed text
eu: Ahalbidetu Orca bezalako pantaila-irakurleek terminaleko edukia eta idatzitako testua irakurri dezaten

en: Bell
eu: Kanpaia

en: Emit an audible bell when requested by active tab
eu: Igorri kanpai-soinu entzungarria fitxa aktiboak eskatzen duenean

en: Visual Bell
eu: Ikusizko kanpaia

en: Emit a visual bell when requested by active tab
eu: Igorri ikusizko kanpaia fitxa aktiboak eskatzen duenean

en: Scrolling
eu: Korritzea

en: Use Scrollbars
eu: Erabili korritze-barrak

en: Scroll to the bottom upon input keystroke
eu: Beheraino korritu tekla bat sakatzean

en: Scroll to the bottom when new content is available
eu: Beheraino korritu eduki berria dagoenean

en: Restrict the number of lines saved for scrollback
eu: Mugatu atzeranzko korritzerako gordeko den lerro kopurua

en: The number of lines to keep for scrollback
eu: Atzeranzko korritzerako gordeko den lerro kopurua

en: Use Login Shell
eu: Erabili saio-hasierako shell-a

en: Preserve Working Directory
eu: Mantendu laneko direktorioa

en: Safe
eu: Segurua

en: No Action
eu: Ekintzarik ez

en: Restart
eu: Berrabiarazi

en: Compatibility
eu: Bateragarritasuna

en: Backspace Key
eu: Atzerako tekla

en: Sequence to send for Backspace key
eu: Atzerako teklak bidaliko duen sekuentzia

en: Delete Key
eu: Ezabatzeko tekla

en: Sequence to send for Delete key
eu: Ezabatzeko teklak bidaliko duen sekuentzia

en: Ambiguous-width Characters
eu: Zabalera anbiguoko karaktereak

en: Narrow
eu: Estua

en: Wide
eu: Zabala

en: Set as Default Terminal
eu: Ezarri terminal lehenetsi gisa

en: Shortcuts
eu: Lasterbideak

en: Clear Selection
eu: Garbitu hautapena

en: Reset
eu: Berrezarri

en: Reset and Clear
eu: Berrezarri eta garbitu

en: Show Context Menu
eu: Erakutsi laster-menua

en: Windows
eu: Leihoak

en: Open a new tab in a new window
eu: Ireki fitxa berria leiho berrian

en: Close the current window
eu: Itxi uneko leihoa

en: Tabs
eu: Fitxak

en: Open a new tab in the current window
eu: Ireki fitxa berria uneko leihoan

en: View Tab Overview
eu: Bistaratu fitxen ikuspegia

en: Show an overview of all tabs within the window
eu: Erakutsi leiho barruko fitxa guztien ikuspegi orokorra

en: Close the current tab
eu: Itxi uneko fitxa

en: Close all tabs except the active tab
eu: Itxi fitxa guztiak aktiboa salbu

en: Undo closing the last tab
eu: Desegin azken fitxa ixtea

en: Move the tab one position to the left
eu: Eraman fitxa posizio bat ezkerrera

en: Move the tab one position to the right
eu: Eraman fitxa posizio bat eskuinera

en: Detach the current tab and move it to a new window
eu: Askatu uneko fitxa eta eraman leiho berri batera

en: Switch to Tab 1
eu: Joan 1. fitxara

en: Switch to Tab 2
eu: Joan 2. fitxara

en: Switch to Tab 3
eu: Joan 3. fitxara

en: Switch to Tab 4
eu: Joan 4. fitxara

en: Switch to Tab 5
eu: Joan 5. fitxara

en: Switch to Tab 6
eu: Joan 6. fitxara

en: Switch to Tab 7
eu: Joan 7. fitxara

en: Switch to Tab 8
eu: Joan 8. fitxara

en: Switch to Tab 9
eu: Joan 9. fitxara

en: Switch to Tab 10
eu: Aldatu 10. fitxara

en: Zoom
eu: Zooma

en: Application
eu: Aplikazioa

en: Toggle in and out of fullscreen
eu: Txandakatu pantaila osoa

en: Show Primary Menu
eu: Erakutsi menu nagusia

en: Displays the primary menu for the terminal window
eu: Terminal-leihoaren menu nagusia erakusten du

en: Show New Tab Menu
eu: Erakutsi fitxa berriaren menua

en: Displays the new tab menu for the terminal window
eu: Fitxa berriaren menua erakusten du terminal-leihorako

en: Show this preferences window
eu: Erakutsi hobespen-leiho hau

en: Profiles
eu: Profilak

en: Automatic
eu: Automatikoa

en: Control-H
eu: Kontrol-H

en: Escape Sequence
eu: Ihes-sekuentzia

en: TTY Erase
eu: TTY ezabatu

en: Untitled Profile
eu: Izenbururik gabeko profila

en: Copied to clipboard
eu: Arbelean kopiatu da

en: Removed profile “%s”
eu: “%s” profila kendu da

en: Edit Profile
eu: Editatu profila

en: Profile
eu: Profila

en: Identifier
eu: Identifikatzailea

en: Copy
eu: Kopiatu

en: Color
eu: Kolorea

en: Use Bright Colors for Bold
eu: Erabili kolore distiratsuak lodirako

en: Network
eu: Sarea

en: Proxy
eu: Proxya

en: Applies the network proxy settings to the container environment
eu: Sarearen proxy-ezarpenak edukiontzi-ingurunean aplikatzen ditu

en: The default container to use with this profile
eu: Profil honekin erabiliko den edukiontzi lehenetsia

en: Preserve the current container when opening new tabs and windows
eu: Mantendu uneko edukiontzia fitxa eta leiho berriak irekitzean

en: Remove Profile
eu: Kendu profila

en: _Make Default
eu: Bihurtu lehenetsia

en: _Duplicate…
eu: _Bikoiztu…

note: Translators: <b>%s</b> is used to show the provided text in bold
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
eu: Sartu lasterbide berria <b>%s</b> aldatzeko.

note: do not use underline as it prevents alt+c as an accelerator
en: Cancel
eu: Utzi

note: do not use underline as it prevents alt+s as an accelerator
en: Set
eu: Ezarri

en: Press Escape to cancel or Backspace to disable.
eu: Sakatu Esc tekla bertan behera uzteko edo atzera-tekla desgaitzeko.

en: Set Shortcut
eu: Ezarri lasterbidea

en: disabled
eu: desgaitua

en: Process Exited from Signal %d
eu: Prozesua %d seinaleagatik amaitu da

en: _Restart
eu: _Berrabiarazi

note: Always prepare the banner even if we don't show it because we may * display it again if the tab is removed from the parking lot and * restored into the window.
en: Process Exited
eu: Prozesua amaitu da

en: Failed to launch terminal
eu: Huts egin du terminala abiarazteak

en: Cannot locate container “%s”
eu: Ezin da “%s” edukiontzia aurkitu

en: Failed to create pseudo terminal device
eu: Huts egin du sasiterminalaren gailua sortzeak

en: Exited
eu: Irten da

en: Failed
eu: Huts egin du

en: Failed to open link
eu: Huts egin du esteka irekitzak

en: Command completed
eu: Komandoa osatu da

en: Search…
eu: Bilatu…

en: _Open Link
eu: _Ireki esteka

en: _Copy
eu: _Kopiatu

en: Copy selection from terminal to clipboard
eu: Kopiatu hautapena terminaletik arbelean

en: Copy as _HTML
eu: Kopiatu _HTML gisa

en: Copy selection from terminal to clipboard with HTML formatting
eu: Kopiatu hautapena terminaletik arbelean HTML formatuarekin

en: _Copy Link
eu: _Kopiatu esteka

en: _Paste
eu: _Itsatsi

en: Paste from clipboard into the terminal
eu: Itsatsi arbeletik terminalean

en: Select _All
eu: Hautatu _dena

en: Selection all text from terminal including scrollback
eu: Terminaleko testu guztiaren hautapena, atzeranzko korritzea barne

en: Select _None
eu: Ez hautatu e_zer

en: Read-Only
eu: Irakurtzeko soilik

en: Leave Fullscreen
eu: Irten pantaila osotik

en: _Inspect Terminal
eu: _Ikuskatu terminala

en: Follow System Style
eu: Jarraitu sistemaren estiloa

en: Follow system style
eu: Jarraitu sistemaren estiloa

en: Light Style
eu: Estilo argia

en: Light style
eu: Estilo argia

en: Dark Style
eu: Estilo iluna

en: Dark style
eu: Estilo iluna

en: Title
eu: Titulua

en: Include Process Title
eu: Sartu prozesuaren izenburua

en: Append title from Shell application
eu: Erantsi izenburua Shell aplikaziotik

note: translators: Builder Terminal means this is a terminal bundled with GNOME Builder
en: Builder Terminal
eu: Builder terminala

en: Zoom in
eu: Handiagotu

en: Zoom out
eu: Txikiagotu

en: Containers
eu: Edukiontziak

en: New Terminal
eu: Terminal berria

en: Show Profiles and Containers
eu: Erakutsi profilak eta edukiontziak

en: Filter…
eu: Iragazkia…

en: No Matching Results
eu: Bilaketak ez du emaitzarik

en: Main Menu
eu: Menu nagusia

en: Show Open Tabs
eu: Erakutsi fitxa irekiak

en: New _Tab
eu: _Fitxa berria

en: New _Window
eu: Leiho _berria

en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

en: _Preferences
eu: _Hobespenak

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

en: _About
eu: Honi _buruz

en: Move _Left
eu: Eraman e_zkerrera

en: Move _Right
eu: Eraman e_skuinera

en: Move to New _Window
eu: Eraman leiho _berrira

en: _Pin Tab
eu: _Ainguratu fitxa

en: Un_pin Tab
eu: Kendu a_ingura fitxari

en: Close _Other Tabs
eu: Itxi _beste fitxak

en: _Close Tab
eu: It_xi fitxa
