ptyxis main - en to fa translation catalogue (350 entries)

en: @APP_NAME@
fa: چنبره

en: A container-oriented terminal for GNOME
fa: پایانه‌ای بارگنج‌محور برای گنوم

en: Terminal
fa: پایانه

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: terminal;prompt;ptyxis;shell;command;commandline;cmd;cli;console;container;podman;toolbox;distrobox;
fa: terminal;prompt;ptyxis;shell;command;commandline;cmd;cli;console;container;podman;toolbox;distrobox;ترمینال;پایانه;اعلان;چنبره;پوسته;فرمان;کنسول;خط;بارگنج;پادمن;

en: New Window
fa: پنجرهٔ جدید

en: New Tab
fa: زبانهٔ جدید

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Container-oriented terminal
fa: پایانهٔ بارگنج‌محور

en: Ptyxis is a terminal for GNOME that focuses on ease-of-use in a world of containers.
fa: چنبره پایانه‌ای برای گنوم است که روی سادگی استفاده در دنیای بارگنج‌ها تمرکز دارد.

en: Features:
fa: ویژگی‌ها:

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Christian Hergert
fa: کریستین هرگرت

en: Default Profile UUID
fa: شناسهٔ یکتای نمایهٔ پیش‌گزده

en: The UUID of the default profile
fa: شناسهٔ یکتای نمایهٔ پیش‌گزده

en: UUIDs of all Profiles
fa: شناسهٔ یکتای همهٔ نمایه‌ها

en: A list of UUID for every profile
fa: سیاهه‌ای از شناسه‌های یکتا برای همهٔ نمایه‌ها

en: New Tab Position
fa: جایگاه زبانهٔ جدید

en: Where to place new tabs
fa: مکان قرارگیری زبانه‌های جدید

en: Audible Bell
fa: زنگ صوتی

en: If an audible bell should be used
fa: این که باید از زنگ صوتی استفاده شود یا نه

en: Visible Bell
fa: زنگ بصری

en: If a visual bell should be used
fa: این که باید از زنگ بصری استفاده شود یا نه

en: Use System Font
fa: استفاده از قلم سامانه

en: Font Name
fa: نام قلم

en: Cursor Shape
fa: شکل مکان‌نما

en: The default shape of the cursor
fa: شکل پیش‌گزیدهٔ مکان‌نما

en: Cursor Blink Mode
fa: حالت چشمک مکان‌نما

en: The default blink mode cursor
fa: مکان‌نمای حالت چشمک پیش‌گزیده

en: Scrollbar Policy
fa: سیاست نوار لغزش

en: If scrollbars should be displayed
fa: این که نوارهای لفزش باید نشان داده شوند یا نه

en: Text Blink Mode
fa: حالت چشمک متن

en: When text blinking is allowed
fa: هنگام مجاز بودن چشمک زدن متن

en: Interface Style
fa: سبک میانا

en: If light or dark interface style should be used
fa: این که باید میانای روشن یا تیره استفاده شود

en: Restore Session
fa: بازگردانی نشست

en: Restore tabs from previous session when starting Ptyxis
fa: بازگردانی زبانه‌ها از نشست پیشین هنگام آغاز چنبره

en: Restore Window Size
fa: بازگردانی اندازهٔ پنجره

en: Restore the previous window size when creating new windows
fa: بازگردانی اندازهٔ پنجرهٔ پیشین هنگام ایجاد پنجره‌های جدید

en: Default Column Size
fa: اندازهٔ پیش‌گزیدهٔ ستون

en: Default window size when restore-window-size is not true.
fa: اندازهٔ پنجرهٔ پیش‌گزیده هنگام درست نبودن restore-window-size.

en: Default Row Size
fa: اندازهٔ پیش‌گزیدهٔ ردیف

en: Label
fa: برچسب

en: Login Shell
fa: پوستهٔ ورودی

en: Use a login shell
fa: استفاده از پوسته‌ای ورودی

en: Limit Scrollback
fa: محدودیت پیمایش به پیش

en: Use Custom Command
fa: استفاده از فرمان سفارشی

en: If a custom command should be used
fa: این که از فرمانی سفارشی استفاده شود یا نه

en: Use Proxy
fa: استفاده از پیشکار

en: Apply proxy settings from the host in the container
fa: اعمال تنظیمات پیشکار از میزبان در بارگنج

en: Custom Command
fa: فرمان سفارشی

en: A custom command for the shell
fa: فرمانی سفارشی برای پوسته

en: Default Container
fa: بارگنج پیش‌گزیده

en: The default container to run the command in
fa: بارگنج پیش‌گزیده برای اجرای فرمان

en: Exit Action
fa: کنش خروج

en: The action to take when the shell exits
fa: کنش انجام شده هنگام خروج از پوسته

en: Palette
fa: تخته‌رنگ

en: The color palette to use for the profile, by name
fa: تختخ‌رنگ استفاده شده برای نمایه، بر حسب نام

en: Opacity
fa: شفافیت

en: The opacity of the palette background
fa: کدری پس‌زمینهٔ تخته‌رنگ

en: Bold is Bright
fa: توپر روشن است

en: Setting bold on one of the lower 8 colors in the palette will use bright variant (upper 8 colors)
fa: تنظیم توپری روی یکیاز ۸ رنگ پایین تخته‌رنگ از دگرگونهٔ روشن (۸ رنگ بالا) استفاده می‌کند

en: Line Spacing
fa: فاصله گذاری خط

en: Column Spacing
fa: فاصله گذاری ستون

en: Backspace Binding
fa: ترکیب پس‌بر

en: What to send to the PTY when a backspace is entered
fa: هنگام ورود پس‌بر چه به PTY فرستاده شود

en: Custom Links
fa: پیوندهای سفارشی

en: Copy to Clipboard
fa: رونوشت در تخته‌گیره

en: The shortcut to copy to clipboard
fa: میان‌بر رونوشت به تخته‌گیره

en: Paste from Clipboard
fa: جایگذاری از تخته‌گیره

en: The shortcut to paste from the clipboard
fa: میان‌بر جایگذاری از تخته‌گیره

en: The shortcut to create a new tab in the current window
fa: میان‌بر ایجاد زبانه‌ای جدید در پنجرهٔ کنونی

en: The shortcut to create a new tab in a new window
fa: میان‌بر ایجاد زبانه‌ای جدید در پنجره‌ای جدید

en: Tab Overview
fa: نمای کلی زبانه‌ها

en: The shortcut to show the tab overview
fa: میان‌بر نمایش نمای کلی زبانه‌ها

en: The shortcut to show application preferences
fa: میان‌بر نمایش ترجیحات برنامه

en: Zoom Out
fa: کوچک‌نمایی

en: The shortcut to zoom out
fa: میان‌بر کوچک‌نمایی

en: Reset Zoom
fa: بازنشانی بزرگ‌نمایی

en: The shortcut to reset zoom
fa: میان‌بر بازنشانی بزرگنمایی

en: Zoom In
fa: بزرگ‌نمایی

en: The shortcut to zoom in
fa: میان‌بر بزرگ‌نمایی

en: Toggle Fullscreen
fa: تغییر وضعیت تمام‌صفحه

en: The shortcut to toggle fullscreen
fa: میان‌بر تغییر حالت تمام‌صفحه

note: Translators: Refers to searching the terminal scrollback
en: Search History
fa: تاریخچهٔ جست‌وجو

en: Select All
fa: گزینش همه

en: Select None
fa: گزینش هیچ‌کدام

en: Popup Menu
fa: فهرست بالا پریدنی

en: Primary Menu
fa: فهرست اصلی

en: Tab Menu
fa: فهرست زبانه

en: Shortcut to show the new tab menu
fa: میان‌بر نمایش فهرست زبانهٔ جدید

en: Move Tab Left
fa: جابه‌جایی زبانه به راست

en: Move Tab Right
fa: جابه‌جایی زبانه به چپ

en: Close Tab
fa: بستن زبانه

en: Close Other Tabs
fa: بستن دیگر زبانه‌ها

en: Shortcut to close all tabs in the window but the current one
fa: میان‌بر بستن همهٔ زبانه‌های پنجره جز زبانهٔ‌ کنونی

en: Close Window
fa: بستن پنجره

en: Shortcut to close the current window
fa: میان‌بر بستن پنجرهٔ کنونی

en: Set Title
fa: تنظیم عنوان

en: Focus Tab 1
fa: تمرکز روی زبانهٔ ۱

en: Shortcut to focus tab 1
fa: میان‌بر تمرکز روی زبانهٔ ۱

en: Focus Tab 2
fa: تمرکز روی زبانهٔ ۲

en: Shortcut to focus tab 2
fa: میان‌بر تمرکز روی زبانهٔ ۲

en: Focus Tab 3
fa: تمرکز روی زبانهٔ ۳

en: Shortcut to focus tab 3
fa: میان‌بر تمرکز روی زبانهٔ ۳

en: Focus Tab 4
fa: تمرکز روی زبانهٔ ۴

en: Shortcut to focus tab 4
fa: میان‌بر تمرکز روی زبانهٔ ۴

en: Focus Tab 5
fa: تمرکز روی زبانهٔ ۵

en: Shortcut to focus tab 5
fa: میان‌بر تمرکز روی زبانهٔ ۵

en: Focus Tab 6
fa: تمرکز روی زبانهٔ ۶

en: Shortcut to focus tab 6
fa: میان‌بر تمرکز روی زبانهٔ ۶

en: Focus Tab 7
fa: تمرکز روی زبانهٔ ۷

en: Shortcut to focus tab 7
fa: میان‌بر تمرکز روی زبانهٔ ۷

en: Focus Tab 8
fa: تمرکز روی زبانهٔ ۸

en: Shortcut to focus tab 8
fa: میان‌بر تمرکز روی زبانهٔ ۸

en: Focus Tab 9
fa: تمرکز روی زبانهٔ ۹

en: Shortcut to focus tab 9
fa: میان‌بر تمرکز روی زبانهٔ ۹

en: Focus Tab 10
fa: تمرکز روی زبانهٔ ۱۰

en: Shortcut to focus tab 10
fa: میان‌بر تمرکز روی زبانهٔ ۱۰

en: Undo Close Tab
fa: برگردان بستن زبانه

en: Undo closing of last tab
fa: برگذداندن بستن آخرین زبانه

en: Examples:
fa: مثال‌ها:

en: Show the application preferences
fa: نمایش ترجیحات برنامه

note: These options all imply we're using a shared Ptyxis instance. We do not support * short command options for these to make it easier to sniff them in early args * checking from `main.c`.
en: New terminal window
fa: پنجرهٔ جدید پایانه

en: Open Preferences
fa: گشودن ترجیحات

en: _Close
fa: _بستن

en: _Close All
fa: _بستن همه

en: Close Window?
fa: بستن پنجره؟

en: _Cancel
fa: _لغو

en: Process %d
fa: فرایند %Id

en: Custom Link
fa: پیوند سفارشی

en: Regex Pattern
fa: الگوی عبارت باقاعده

en: Target URL
fa: نشانی مقصد

en: Removed custom link “%s”
fa: پیوند سفارشی «%s»  برداشته شد

en: Undo
fa: برگردان

en: View More
fa: بیش‌تر ببینید

en: _Edit…
fa: _ویرایش…

en: _Remove
fa: _برداشتن

en: Search Up
fa: جست‌وجو به بالا

en: Search Down
fa: جست‌وجو به پایین

en: Search Options
fa: گزینه‌های جست‌وجو

en: Match _Case
fa: تطابق _بزرگی و کوچکی

en: Whole _Words
fa: واژه‌های _کامل

en: Use _Regular Expressions
fa: استفاده از _عبارت‌های باقاعده

en: Close
fa: بستن

en: Close the search bar
fa: بستن نوار جست‌وجو

en: unset
fa: ناتنظیم

en: Row
fa: ردیف

en: Column
fa: ستون

note: NOTE: If we are in a container that also supports VTE patches * then it will send shell-precmd via escape sequences. The reality * is that our foreground is the `toolbox enter` process (until we * have better patches in VTE) but we show "Shell" instead. * * This is fine for now, but I'd like it to b
en: Shell
fa: پوسته

en: untracked
fa: ردیابی نشده

en: Inspector
fa: بازرس

en: Process
fa: فرایند

en: Foreground Process
fa: فرایند پیش‌زمینه

en: Window Title
fa: عنوان پنجره

en: Current Directory
fa: شاخهٔ کنونی

en: Current File
fa: پروندهٔ کنونی

en: Container
fa: بارگنج

en: Runtime
fa: سامانه زمان اجرا

en: Name
fa: نام

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Grid Size
fa: اندازهٔ شبکه

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Font
fa: قلم

en: Cell Size
fa: اندازهٔ خانه

en: Input
fa: ورودی

en: Cursor
fa: مکان‌نما

en: Position
fa: جایگاه

en: Mouse
fa: موشی

en: Hyperlink
fa: فراپیوند

en: My Computer
fa: رایانه‌ام

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
fa: اَلا یا اَیًُهَا السّاقی، اَدِر کَاْساً وَ ناوِلها

en: Select Font
fa: گزینش قلم

en: Show Fewer Palettes
fa: نمایش تخته‌رنگ‌های کم‌تر

en: Show All Palettes
fa: نمایش همهٔ تخته‌رنگ‌ها

en: Add Profile
fa: افزودن نمایه

en: Add Link
fa: افزودن پیوند

en: Transparency
fa: شفافیت

en: Reduces the opacity of the background window
fa: کاهش کدری پنجرهٔ پس‌زمینه

en: Use System _Font
fa: استفاده از _قلم سامانه

en: Custom Font
fa: قلم سفارشی

en: Blinking Text
fa: متن چشمک زن

en: Never
fa: هرگز

en: Focused
fa: متمرکز

en: Unfocused
fa: نامتمرکز

en: Always
fa: همیشه

en: Block
fa: بلوک

en: I-Beam
fa: باریکه

en: Underline
fa: زیر خط

en: Cursor Blinking
fa: چشمک‌زدن مکان‌نما

en: Follow System
fa: پیروی از سامانه

en: Enabled
fa: به کار افتاده

en: Disabled
fa: از کار افتاده

en: Behavior
fa: رفتار

en: Interface
fa: واسط

en: Next
fa: بعدی

en: Last
fa: آخر

en: Attempt to restore previous tabs when Ptyxis starts
fa: تلاش برای بازگردانی زبانه‌های پیشین هنگام آغاز چنبره

en: Restore the previous window size when creating a new window
fa: بازگردانی اندازهٔ پنجرهٔ پیشین هنگام ایجاد پنجره‌ای جدید

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Rows
fa: سطرها

en: Accessibility
fa: دسترسی‌پذیری

en: Allow Screen Readers
fa: اجازه به صفحه‌خوان‌ها

en: Permit screen readers such as Orca to read terminal content and typed text
fa: اجازه به صفحه‌خوان‌هایی چون اورکا برای خواندن محتوای پایانه و متن نوشته

en: Bell
fa: زنگوله

en: Emit an audible bell when requested by active tab
fa: اعمال زنگی شنیداری هنگام درخواست از سوی زبانهٔ فعّال

en: Visual Bell
fa: زنگ دیداری

en: Emit a visual bell when requested by active tab
fa: اعمال زنگی دیداری هنگام درخواست از سوی زبانهٔ فعّال

en: Scrolling
fa: لغزش

en: Use Scrollbars
fa: استفاده از نوارهای لغزش

en: Scroll to the bottom upon input keystroke
fa: لغزش به ته هنگام ورود ضربهٔ کلید

en: Scroll to the bottom when new content is available
fa: لغزش به ته هنگام موجود بودن محتوای جدید

en: Restrict the number of lines saved for scrollback
fa: محدود کردن شمار خط‌های ذخیره شده برای لغزش به پس

en: The number of lines to keep for scrollback
fa: شمار خط‌های نگه داشته برای لغزش به پس

en: Use Login Shell
fa: استفاده از پوستهٔ ورود

en: Preserve Working Directory
fa: نگه داشتن شاخهٔ کاری

en: Safe
fa: امن

en: No Action
fa: بون کنش

en: Restart
fa: آغاز دوباره

en: Compatibility
fa: سازگاری

en: Backspace Key
fa: کلید پس‌بر

en: Sequence to send for Backspace key
fa: دنبالهٔ فرستادن برای کلید پس‌بر

en: Delete Key
fa: کلید حذف

en: Sequence to send for Delete key
fa: دنبالهٔ فرستادن برای کلید حذف

en: Ambiguous-width Characters
fa: نویسه‌های با پهنای نامشخّص

en: Narrow
fa: باریک

en: Wide
fa: پهن

en: Set as Default Terminal
fa: تنظیم به پایانهٔ پیش‌گزیده

en: Shortcuts
fa: میان‌برها

en: Clear Selection
fa: پاک‌سازی گزینش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Reset and Clear
fa: بازنشانی و پاک‌سازی

en: Show Context Menu
fa: نمایش فهرست بافتاری

en: Windows
fa: پنجره‌ها

en: Open a new tab in a new window
fa: گشودن زبانه‌ای جدید در پنجره‌ای جدید

en: Close the current window
fa: بستن پنجرهٔ کنونی

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Open a new tab in the current window
fa: گشودن زبانه‌ای جدید در پنجرهٔ کنونی

en: View Tab Overview
fa: دیدن نمای کلی زبانه‌ها

en: Show an overview of all tabs within the window
fa: نمایش نمایی کلی از همهٔ زبانه‌ها در پنجره

en: Close the current tab
fa: بستن زبانهٔ کنونی

en: Close all tabs except the active tab
fa: بستن همهٔ زبانه‌ها جز زبانهٔ فعّال

en: Undo closing the last tab
fa: بازگردنی بستن آخرین زبانه

en: Move the tab one position to the left
fa: جابه‌جایی زبانه یکی به راست

en: Move the tab one position to the right
fa: جابه‌جایی زبانه یکی به چپ

en: Detach the current tab and move it to a new window
fa: جدا کردن زبانهٔ کنونی و جابه‌جاییش به پنجره‌ای جدید

en: Switch to Tab 1
fa: تعویض به زبانهٔ ۱

en: Switch to Tab 2
fa: تعویض به زبانهٔ ۲

en: Switch to Tab 3
fa: تعویض به زبانهٔ ۳

en: Switch to Tab 4
fa: تعویض به زبانهٔ ۴

en: Switch to Tab 5
fa: تعویض به زبانهٔ ۵

en: Switch to Tab 6
fa: تعویض به زبانهٔ ۶

en: Switch to Tab 7
fa: تعویض به زبانهٔ ۷

en: Switch to Tab 8
fa: تعویض به زبانهٔ ۸

en: Switch to Tab 9
fa: تعویض به زبانهٔ ۹

en: Switch to Tab 10
fa: تعویض به زبانهٔ ۱۰

en: Zoom
fa: بزرگنمایی

en: Application
fa: برنامه

en: Toggle in and out of fullscreen
fa: تغییر وضعیت تمام‌صفحه بودن

en: Show Primary Menu
fa: نمایش فهرست اصلی

en: Displays the primary menu for the terminal window
fa: نمایش فهرست اصلی پنجرهٔ پایانه

en: Show New Tab Menu
fa: نمایش فهرست زبانهٔ جدید

en: Displays the new tab menu for the terminal window
fa: نمایش فهرست زبانهٔ جدید پنجرهٔ پایانه

en: Show this preferences window
fa: نمایش این پنجرهٔ ترجیحات

en: Profiles
fa: نمایه‌ها

en: Automatic
fa: خودکار

en: Control-H
fa: مهار+H

en: ASCII DEL
fa: حذف اَسکی

en: Escape Sequence
fa: دنبالهٔ گریز

en: TTY Erase
fa: پاک کردن TTY

en: Untitled Profile
fa: نمایهٔ بی‌نام

en: Copied to clipboard
fa: در تخته‌گیره رونوشت شد

en: Removed profile “%s”
fa: نمایهٔ برداشتهٔ «%s»

en: Edit Profile
fa: ویرایش نمایه

en: Profile
fa: نمایه

en: Identifier
fa: شناساگر

en: Copy
fa: رونوشت

en: Color
fa: رنگ

en: Use Bright Colors for Bold
fa: استفاده از رنگ‌های روشن برای توپر

en: Network
fa: شبکه

en: Proxy
fa: پیشکار

en: Applies the network proxy settings to the container environment
fa: تنظیمات پیشکار شبکه را در محیط بارگنج به کار می‌بندد

en: The default container to use with this profile
fa: بارگنج پیش‌گزیدهٔ این نمایه

en: Preserve the current container when opening new tabs and windows
fa: نگه داشتن بارگنج کنونی هنگام گشودن پنجره‌ها و زبانه‌های جدید

en: Remove Profile
fa: برداشتن نمایه

en: _Make Default
fa: _تبدیل به پیش‌گزیده

en: _Duplicate…
fa: _تکثیر…

note: Translators: <b>%s</b> is used to show the provided text in bold
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
fa: ورود میان‌بر جدید برای تعویض <b>%s</b>.

note: do not use underline as it prevents alt+c as an accelerator
en: Cancel
fa: لغو

note: do not use underline as it prevents alt+s as an accelerator
en: Set
fa: تنظیم

en: Press Escape to cancel or Backspace to disable.
fa: برای لغو گریز را یا برای از کار انداختن پس‌بر را بزنید.

en: Set Shortcut
fa: تنظیم میان‌بر

en: disabled
fa: از کار افتاده

en: A foreground process is running
fa: فرایند پیش‌زمینه‌ای دارد اجرا می‌شود

en: Process Exited from Signal %d
fa: فرایند از علامت %Id خارج شد

en: _Restart
fa: _آغاز دوباره

note: Always prepare the banner even if we don't show it because we may * display it again if the tab is removed from the parking lot and * restored into the window.
en: Process Exited
fa: فرایند خارج شد

en: Failed to launch terminal
fa: شکست در اجرای پایانه

en: Cannot locate container “%s”
fa: نمی‌توان بارگنج «%s» را جانمایی کرد

en: Failed to create pseudo terminal device
fa: شکست در ایجاد افزارهٔ شبه‌پایانه

en: Exited
fa: خارج شد

en: Failed
fa: شکست خورد

en: Failed to open link
fa: گشودن پیوند شکست خورد

en: Command completed
fa: دستور کامل شد

en: Search…
fa: جست‌وجو…

en: _Open Link
fa: _گشودن پیوند

en: _Copy
fa: _رونوشت

en: Copy selection from terminal to clipboard
fa: رونوشت گزینش از پایانه به تخته‌گیره

en: Copy as _HTML
fa: رونوشت به صورت _HTML

en: Copy selection from terminal to clipboard with HTML formatting
fa: رونوشت گزینش از پایانه به تخته‌گیره با قالب‌بندی HTML

en: _Copy Link
fa: _رونوشت از پیوند

en: _Paste
fa: _جایگذاری

en: Paste from clipboard into the terminal
fa: جای‌گذاری از تخته‌گیره به پایانه

en: Select _All
fa: گزینش _همه

en: Selection all text from terminal including scrollback
fa: گزینش تمام متن از پایانه شامل متن‌های لغزانده

en: Select _None
fa: گزینش هیچ‌_کدام

en: Read-Only
fa: فقط خواندنی

en: Leave Fullscreen
fa: خروج از تمام‌صفحه

en: _Inspect Terminal
fa: _وارسی پایانه

en: Follow System Style
fa: پیروی از سبک سامانه

en: Follow system style
fa: پیروی از سبک سامانه

en: Light Style
fa: سبک روشن

en: Light style
fa: سبک روشن

en: Dark Style
fa: سبک تیره

en: Dark style
fa: سبک تیره

en: Title
fa: عنوان

en: Include Process Title
fa: شامل عنوان فرایند

en: Append title from Shell application
fa: افزودن عنوان از برنامهٔ پوسته

note: translators: Builder Terminal means this is a terminal bundled with GNOME Builder
en: Builder Terminal
fa: پایانهٔ سازنده

en: Ptyxis
fa: چنبره

en: Zoom in
fa: بزرگ‌نمایی

en: Zoom out
fa: کوچک‌نمایی

en: Containers
fa: بارگنج‌ها

en: New Terminal
fa: پایانهٔ جدید

en: Show Profiles and Containers
fa: نمایش نمایه‌ها و بارگنج‌ها

en: Filter…
fa: پالایش…

en: No Matching Results
fa: بدون نتیجهٔ مطابقک

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: Show Open Tabs
fa: نمایش زبانه‌های گشوده

en: New _Tab
fa: _‌زبانهٔ جدید

en: New _Window
fa: _پنجرهٔ جدید

en: Fullscreen
fa: تمام‌صفحه

en: _Preferences
fa: _ترجیحات

en: _Keyboard Shortcuts
fa: _میان‌برهای صفحه‌کلید

en: _About
fa: _درباره

en: Move _Left
fa: جابه‌جایی به _چپ

en: Move _Right
fa: جابه‌جایی به _راست

en: Move to New _Window
fa: انتقال به _پنجرهٔ جدید

en: _Pin Tab
fa: _سنجاق کردن زبانه

en: Un_pin Tab
fa: _برداشتن سنجاق زبانه

en: Close _Other Tabs
fa: بستن _دیگر زبانه‌ها

en: _Close Tab
fa: _بستن زبانه
