Ptyxis main - en to ja translation catalogue (445 entries)

en: A container-oriented terminal for GNOME
ja: コンテナ志向の GNOME 向けターミナル

en: Terminal
ja: ターミナル

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: terminal;prompt;ptyxis;shell;command;commandline;cmd;cli;console;container;podman;toolbox;distrobox;
ja: terminal;prompt;ptyxis;shell;command;commandline;cmd;cli;console;container;podman;toolbox;distrobox;ターミナル;端末;プロンプト;シェル;コマンド;コマンドライン;コンテナー;

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: Preferences
ja: 設定

en: Container-oriented terminal
ja: コンテナ志向のターミナル

en: Ptyxis is a terminal for GNOME that focuses on ease-of-use in a world of containers.
ja: Ptyxis はコンテナの使いやすさにフォーカスした GNOME 向けのターミナルです。

en: Features:
ja: 機能:

en: Remembers current container when opening a new tab with support for podman, toolbox, distrobox, and more
ja: podman、toolbox、distrobox などをサポートし、新しいタブを開く際に現在のコンテナを記憶する

en: Configurable keyboard shortcuts
ja: 構成可能なキーボードショートカット

en: Modern interface which integrates the palette with the window styling
ja: ウィンドウスタイルがパレットと調和するモダンなインターフェイス

en: User-installable color palettes
ja: ユーザーがインストール可能なカラーパレット

en: Support for preferences profiles with container integration
ja: コンテナ統合による設定プロファイルのサポート

en: Integrated color palettes with light and dark support
ja: ライトとダークに対応した調和したカラーバレット

en: Tabbed interface with tab overviews
ja: タブの一覧表示ができるタブインターフェース

en: Efficient foreground process tracking denoting sudo and SSH
ja: フォアグラウンドプロセスを効率的に追跡し sudo や SSH をお知らせ

en: Support for transparent terminal backgrounds
ja: ターミナル背景の透明化に対応

en: Separate process mode for terminal-based applications
ja: ターミナルベースのアプリケーション用にプロセスモードを分離

en: Support for pinned tabs and saved sessions
ja: タブのピン留め、セッションの保存に対応

en: Terminal tabs are run within separate cgroups
ja: ターミナルのタブは分離された cgroups で実行されます

en: Terminal inspector to help when writing terminal-based applications
ja: ターミナルベースのアプリケーション開発を支援するターミナルインスペクター

en: A column and row size indicator is displayed when resizing the window
ja: ウィンドウサイズ変更時に、列と行のサイズインジケーターが表示されます

en: Containers are automatically discovered and displayed
ja: コンテナーを自動検出して表示します

en: Many behaviors of the terminal may be tweaked to user preference
ja: ユーザーの好みに合わせて、ターミナルの多くの動作を調整できます

en: You may rename a tab by providing a prefix to the title
ja: タイトルにプレフィックスを付けることで、タブの名前を変更できます

en: Palettes provide an integrated dark mode
ja: パレットは調和したダークモードを提供します

en: You can see an overview of your tabs at any time
ja: いつでもタブ一覧を表示できます

en: Many shortcuts may be remapped to user preference
ja: ユーザーの好みに合わせて、多くのショートカットを再割り当てできます

en: Built-in color palettes provide both dark and light mode variants
ja: 組み込みのカラーパレットはダークとライトモードの両方に対応

en: Profiles allow for overriding a number of features such as default container
ja: プロファイルを使用すると、デフォルトコンテナーなど、多くの機能を上書きできます

en: The terminal will remind you when you're root on the local system
ja: ローカルシステムで root 権限の時にお知らせします

en: The terminal will remind you when you're on a remote system
ja: リモートシステムに接続中であることをお知らせします

en: Error
ja: エラー

en: Error: %s already exists.
    Please remove it first.
ja: エラー: %s はすでに存在します。
    先に削除してください。

en: Default Profile UUID
ja: デフォルトプロファイルの UUID

en: The UUID of the default profile
ja: デフォルトのプロファイルに割り当てられた UUID

en: UUIDs of all Profiles
ja: すべてのプロファイルの UUID

en: A list of UUID for every profile
ja: すべてのプロファイルに割り当てられた UUID の一覧

en: New Tab Position
ja: 新しいタブの位置

en: Where to place new tabs
ja: 新しいタブを配置する場所

en: Audible Bell
ja: 音声ベル

en: If an audible bell should be used
ja: 音声ベルを使用するかどうか

en: Visible Bell
ja: 視覚ベル

en: If a visual bell should be used
ja: 視覚ベルを使用するかどうか

en: Visual Process Leader
ja: プロセスリーダーの視覚化

en: Display a visual window highlight when process leader is SSH, sudo, or other specialized tooling
ja: プロセスリーダーが SSH、sudo、または他の特殊なツールの場合にウィンドウの視覚的なハイライトを表示します

en: Use System Font
ja: システムフォントを使用

en: If the default system monospace font should be used
ja: デフォルトのシステムの等幅フォントを使用するかどうか

en: Font Name
ja: フォント名

en: The font description to use if use-system-font is set to False
ja: use-system-font が False に設定されている場合のフォントの説明

en: Cursor Shape
ja: カーソル形状

en: The default shape of the cursor
ja: デフォルトのカーソル形状

en: Cursor Blink Mode
ja: カーソル点滅モード

en: The default blink mode cursor
ja: デフォルトのカーソル点滅モード

en: List of punctuation characters that are treated as word characters
ja: 単語の一部として扱われる句読点文字のリスト

en: By default, when doing word-wise selection, most punctuation breaks up word boundaries. This list of exceptions will instead be treated as part of the word.
ja: デフォルトでは単語選択時に句読点で境界が分かれますが、このリストの文字は単語の一部として扱われます。

en: Scrollbar Policy
ja: スクロールバーの処理

en: If scrollbars should be displayed
ja: スクロールバーが表示される場合

en: Text Blink Mode
ja: テキスト点滅モード

en: When text blinking is allowed
ja: テキストの点滅が許可されている場合

en: Interface Style
ja: インターフェイスのスタイル

en: If light or dark interface style should be used
ja: ライトまたはダークのインターフェイススタイルが使用されている場合

en: Restore Session
ja: セッションを復元

en: Restore tabs from previous session when starting Ptyxis
ja: Ptyxis 起動時に以前のセッションのタブを復元

en: Restore Window Size
ja: ウィンドウサイズを復元

en: Restore the previous window size when creating new windows
ja: 新しいウィンドウを作成する際に前回のウィンドウサイズを復元

en: Default Column Size
ja: デフォルトの列のサイズ

en: Default window size when restore-window-size is not true.
ja: restore-window-size が true ではない場合のデフォルトのウィンドウサイズ。

en: Default Row Size
ja: デフォルトの行のサイズ

en: Toast on Copy Clipboard
ja: クリップボードへコピー時にトースト通知

en: Show the user when text has copied to the clipboard.
ja: テキストがクリップボードにコピーされたとき、ユーザーに表示。

en: Enable Accessibility
ja: アクセシビリティを有効

en: Currently experimental feature to send accessibility information to screen readers.
ja: アクセシビリティ情報をスクリーンリーダーへ送信する、現時点で実験的な機能。

en: Enable zoom on scroll holding the control key
ja: Ctrl キーを押しながらスクロールしたときにズームする

en: Enable to adjust the zoom level on scroll scroll while holding the control key.
ja: Ctrl キーを押しながらスクロールしたときにズームレベルを調整できるようにする。

en: Disable Padding around Terminal Emulator
ja: ターミナルの余白を無効

en: Do not pad around the terminal emulator widget. Setting to true may have significant performance impacts.
ja: ターミナルエミュレータウィジェットの周囲にパディングを設定しない。この設定によりパフォーマンスが低下する場合があります。

en: Prompt when active tab is closed
ja: アクティブなタブを閉じる際に確認

en: If a tab (or window) is closed with active foreground processes, prompt the user for confirmation.
ja: 実行中のプロセスがあるタブやウィンドウを閉じる際に確認ダイアログを表示。

note: Translators: OSC stands for "Operating System Command" and is referencing in-band escape sequences from the child process to set the title
en: Ignore OSC Title
ja: OSC タイトル設定を無視

en: If OSC title should be ignored in tab titles.
ja: OSC によるタブタイトル変更を無視。

en: Inhibit Logout
ja: ログアウトを抑制

en: Inhibit desktop logout when a foreground process is running in a tab.
ja: タブでフォアグラウンドプロセスが実行中の場合、デスクトップのログアウトを抑制する。

en: Label
ja: ラベル

en: The label for the profile
ja: プロファイルのラベル

en: Login Shell
ja: ログインシェル

en: Use a login shell
ja: ログインシェルを使用

en: Limit Scrollback
ja: スクロールバックを制限

en: Limit the number of lines to keep for scrollback
ja: スクロールバックのために保持する行数を制限

en: Scrollback Lines
ja: スクロールバックの行

en: The number of lines to keep in the scrollback, zero for no scrollback
ja: スクロールバックで保持する行数。0 の場合、スクロールバックはオフ

en: Scroll on Output
ja: 出力時にスクロール

en: Scroll to the bottom upon new output
ja: 新しい出力される度に下へスクロール

en: Scroll on Keystroke
ja: キー入力時にスクロール

en: Scroll to the bottom upon user keystroke
ja: ユーザーのキー入力の度に下へスクロール

en: Use Custom Command
ja: カスタムコマンドを使用

en: If a custom command should be used
ja: カスタムコマンドが使用されている場合

en: Use Proxy
ja: プロキシを使用

en: Apply proxy settings from the host in the container
ja: コンテナでホストのプロキシ設定を適用

en: Custom Command
ja: カスタムコマンド

en: A custom command for the shell
ja: シェルのカスタムコマンド

en: Default Container
ja: デフォルトのコンテナ

en: The default container to run the command in
ja: コマンドを実行するデフォルトのコンテナ

en: Preserve Container
ja: 持続するコンテナ

en: Preserve the active container when creating new tabs and windows
ja: 新しいタブやウィンドウが開かれたときに、アクティブなコンテナを持続する

en: Exit Action
ja: 終了時のアクション

en: The action to take when the shell exits
ja: シェルが終了したときに取るアクション

en: Preserve Directory
ja: 記憶するディレクトリ

en: If the directory should be preserved for new terminals
ja: 新しいターミナルのためにディレクトリ保存する場合

en: Palette
ja: パレット

en: The color palette to use for the profile, by name
ja: プロファイルで使用するカラーパレットの名前

en: Opacity
ja: 不透明度

en: The opacity of the palette background
ja: パレットの背景の不透明度

en: Bold is Bright
ja: 太字テキストを明るく

en: Setting bold on one of the lower 8 colors in the palette will use bright variant (upper 8 colors)
ja: 太字のテキストをパレットの下位８色に設定した場合、パレットの明るい色（上位８色）が使用される

en: Line Spacing
ja: 行間隔

en: The terminal’s cell height scale
ja: 文字の高さ倍率

en: Column Spacing
ja: 列間隔

en: The terminal’s cell width scale
ja: 文字幅の倍率

en: CJK Ambiguous Width
ja: 曖昧な CJK テキストの幅

en: The size to apply to ambiguous width characters
ja: 曖昧な幅の文字に適用するサイズ

en: Backspace Binding
ja: バックスペースキーの割り当て

en: What to send to the PTY when a backspace is entered
ja: バックスペースが押されたとき PTY に送信する内容

en: Custom Links
ja: カスタムリンク

en: A list of custom hyperlinks, each defined by a regular expression matching the text, and a replacement pattern
ja: カスタムハイパーリンクの一覧。各項目は、テキストにマッチする正規表現と置換パターンで定義される

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

en: The shortcut to copy to clipboard
ja: クリップボードにコピーするショートカット

en: Paste from Clipboard
ja: クリップボードから貼り付け

en: The shortcut to paste from the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けるショートカット

en: The shortcut to create a new tab in the current window
ja: 現在のウィンドウで新しいタブを開くショートカット

en: The shortcut to create a new tab in a new window
ja: 新しいウィンドウで新しいタブを開くショートカット

en: Tab Overview
ja: タブ一覧

en: The shortcut to show the tab overview
ja: タブ一覧を表示するショートカット

en: The shortcut to show application preferences
ja: アプリケーションの設定を表示するショートカット

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: The shortcut to zoom out
ja: ターミナルを縮小するショートカット

en: Reset Zoom
ja: 拡大縮小をリセット

en: The shortcut to reset zoom
ja: 拡大縮小をリセットするショートカット

en: Zoom In
ja: 拡大

en: The shortcut to zoom in
ja: ターミナルを拡大するショートカット

en: Toggle Fullscreen
ja: 全画面表示の切り替え

en: The shortcut to toggle fullscreen
ja: 全画面表示を行うショートカット

en: Reset Terminal
ja: ターミナルをリセット

en: Reset the terminal state for misbehaving clients
ja: うまく動かないクライアントに対してターミナルの状態をリセット

en: Reset Terminal and Clear History
ja: ターミナルをリセットして履歴を削除

en: Reset the terminal state and clear history for misbehaving clients
ja: うまく動かないクライアントに対してターミナルの状態をリセットして履歴を削除

note: Translators: Refers to searching the terminal scrollback
en: Search History
ja: 検索履歴

en: Shortcut to begin searching the terminal history
ja: ターミナルの履歴の検索を始めるショートカット

en: Select All
ja: すべて選択

en: Shortcut to select all the entire terminal scrollback
ja: ターミナルのスクロールバック全体を選択範囲にするショートカット

en: Select None
ja: 選択を解除

en: Shortcut to clear the terminal selection
ja: ターミナルの選択範囲をクリアするスクリーンショット

en: Popup Menu
ja: ポップアップメニュー

en: Shortcut to show the popup menu for the terminal
ja: ターミナルのポップアップメニューを表示するショートカット

en: Primary Menu
ja: プライマリーメニュー

en: Shortcut to show the primary menu for the window
ja: プライマリーメニューをウィンドウに表示するショートカット

en: Tab Menu
ja: タブメニュー

en: Shortcut to show the new tab menu
ja: 新しいタブメニューを表示するショートカット

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Move to Previous Tab
ja: 前のタブに戻る

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Shortcut to move to the previous tab
ja: 前のタブに戻るショートカット

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Move to Next Tab
ja: 次のタブに進む

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Shortcut to move to the next tab
ja: 次のタブに進むショートカット

en: Move Tab Left
ja: 左にタブを移動

en: Shortcut to move the current tab to the left one position
ja: 現在のタブを一つ左の位置に移動ショートカット

en: Move Tab Right
ja: 右にタブを移動

en: Shortcut to move the current tab to the right one position
ja: 現在のタブを一つ右の位置に移動ショートカット

en: Move Tab to New Window
ja: 新しいウィンドウにタブを移動

en: Shortcut to move the current tab into a new window
ja: 現在のタブを新しいウィンドウに移すショートカット

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Shortcut to close the current tab
ja: 現在のタブを閉じるショートカット

en: Close Other Tabs
ja: 他のタブを閉じる

en: Shortcut to close all tabs in the window but the current one
ja: 現在のタブ以外のすべてのタブを閉じるショートカット

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Shortcut to close the current window
ja: 現在のウィンドウを閉じるショートカット

en: Set Title
ja: タイトルを設定

en: The shortcut to show set title
ja: タイトルを設定するショートカット

en: Focus Tab 1
ja: タブ1に移動

en: Shortcut to focus tab 1
ja: タブ1に移動するショートカット

en: Focus Tab 2
ja: タブ2に移動

en: Shortcut to focus tab 2
ja: タブ2に移動するショートカット

en: Focus Tab 3
ja: タブ3に移動

en: Shortcut to focus tab 3
ja: タブ3に移動するショートカット

en: Focus Tab 4
ja: タブ4に移動

en: Shortcut to focus tab 4
ja: タブ4に移動するショートカット

en: Focus Tab 5
ja: タブ5に移動

en: Shortcut to focus tab 5
ja: タブ5に移動するショートカット

en: Focus Tab 6
ja: タブ6に移動

en: Shortcut to focus tab 6
ja: タブ6に移動するショートカット

en: Focus Tab 7
ja: タブ7に移動

en: Shortcut to focus tab 7
ja: タブ7に移動するショートカット

en: Focus Tab 8
ja: タブ8に移動

en: Shortcut to focus tab 8
ja: タブ8に移動するショートカット

en: Focus Tab 9
ja: タブ9に移動

en: Shortcut to focus tab 9
ja: タブ9に移動するショートカット

en: Focus Tab 10
ja: タブ10に移動

en: Shortcut to focus tab 10
ja: タブ10に移動するショートカット

en: Undo Close Tab
ja: 閉じたタブを取り消し

en: Undo closing of last tab
ja: 最後に閉じたタブを取り消す

en: --tab, --tab-with-profile, or --new-window may not be used together
ja: --tab、--tab-with-profile、--new-window は併用できません

en: Cannot parse command: %s
ja: コマンドを処理できません: %s

en: Examples:
ja: 例:

en: Show the application preferences
ja: アプリケーションの設定を表示する

note: Used for new tabs/windows/etc when specified
en: Use DIR for --tab, --tab-with-profile, --new-window, or -x
ja: --tab、--tab-with-profile、--new-window、-x で DIR を指定

note: By default, this implies a new ptyxis instance unless the options * below are provided to override that.
en: Command to execute in new window
ja: 新しいウィンドウで実行するコマンド

note: These options all imply we're using a shared Ptyxis instance. We do not support * short command options for these to make it easier to sniff them in early args * checking from `main.c`.
en: New terminal window
ja: 新しいターミナルウィンドウ

en: New terminal tab in active window
ja: アクティブウィンドウに新しいタブを作成

en: New terminal tab in active window using the profile UUID
ja: プロファイル UUID を指定してアクティブウィンドウに新しいタブを作成

note: Standalone (single instance mode)
en: Start a new instance, ignoring existing instances
ja: 既存のプロセスを無視して新しいプロセスを起動

en: Set title for new tab
ja: 新しいタブのタイトルを設定

en: Maximize a newly created window
ja: 新しいウィンドウを最大化

en: Fullscreen a newly created window
ja: 新しいウィンドウを全画面表示

note: Import a custom .palette file. This works like dragging the file onto preferences
en: Import a Ptyxis palette file
ja: Ptyxis パレットファイルをインポート

en: Run Separate Instance
ja: 別プロセスとして起動

en: Open Preferences
ja: 設定を開く

en: Run Custom Command in New Window
ja: 新しいウィンドウでカスタムコマンドを実行

en: Import a custom palette
ja: カスタムパレットをインポート

en: _Close
ja: 閉じる (_C)

en: _Close All
ja: すべて閉じる (_C)

en: Close Window?
ja: ウィンドウを閉じますか?

en: Some processes are still running.
ja: 一部のプロセスが実行中です。

en: _Cancel
ja: キャンセル (_C)

en: Process %d
ja: プロセス %d

en: Edit Custom Link
ja: カスタムリンクを編集

en: Custom Link
ja: カスタムリンク

en: A clickable link in the terminal that matches text patterns and opens custom URLs. Uses regex capture groups to build the final URL (e.g., $1 becomes the first matched group).
ja: テキストパターンを認識してカスタム URL を開くクリック可能リンクです。正規表現のキャプチャグループを使用して URL を動的に生成します (例: $1 は最初にマッチした部分に置換されます)。

en: Regex Pattern
ja: 正規表現パターン

en: Target URL
ja: 対象 URL

en: Removed custom link “%s”
ja: カスタムリンク “%s” を削除しました

en: Undo
ja: 元に戻す

en: View More
ja: さらに表示

en: _Edit…
ja: 編集… (_E)

en: _Remove
ja: 削除… (_R)

en: Search Up
ja: 上方向検索

en: Search Down
ja: 下方向検索

en: Search Options
ja: 検索オプション

en: Match _Case
ja: 大・小文字を区別 (_C)

en: Whole _Words
ja: 単語で一致 (_W)

en: Use _Regular Expressions
ja: 正規表現を使用 (_R)

en: Close
ja: 閉じる

en: Close the search bar
ja: 検索バーを閉じる

en: unset
ja: 未設定

en: Row
ja: 行

en: Column
ja: 列

note: NOTE: If we are in a container that also supports VTE patches * then it will send shell-precmd via escape sequences. The reality * is that our foreground is the `toolbox enter` process (until we * have better patches in VTE) but we show "Shell" instead. * * This is fine for now, but I'd like it to b
en: Shell
ja: シェル

en: untracked
ja: 追跡なし

en: Inspector
ja: 分析ツール

en: Process
ja: プロセス

en: Foreground Process
ja: フォアグラウンドプロセス

en: Window Title
ja: ウィンドウタイトル

en: Current Directory
ja: 現在のディレクトリ

en: Current File
ja: 現在のファイル

en: Container
ja: コンテナ

en: Runtime
ja: ランタイム

en: Name
ja: 名前

en: Appearance
ja: 外観

en: Grid Size
ja: グリッドサイズ

en: Colors
ja: カラー

en: Font
ja: フォント

en: Cell Size
ja: セルのサイズ

en: Input
ja: 入力

en: Cursor
ja: カーソル

en: Position
ja: 位置

en: Mouse
ja: マウス

en: Hyperlink
ja: ハイパーリンク

en: My Computer
ja: このコンピューター

en: Select Font
ja: フォントを選択

en: Show Fewer Palettes
ja: パレットの表示を減らす

en: Show All Palettes
ja: パレットをすべて表示

en: Add Profile
ja: プロファイルを追加

en: Add Link
ja: リンクを追加

en: Transparency
ja: 透明度

en: Reduces the opacity of the background window
ja: ウィンドウ背景の不透明度を下げます

en: Use System _Font
ja: システムフォントを使用 (_F)

en: Custom Font
ja: カスタムフォント

en: Blinking Text
ja: テキストの点滅

en: Never
ja: しない

en: Focused
ja: フォーカス時

en: Unfocused
ja: 非フォーカス時

en: Always
ja: 常時

en: Block
ja: ブロック

en: I-Beam
ja: I 字型

en: Underline
ja: 下線

en: Cursor Blinking
ja: カーソルの点滅

en: Follow System
ja: システムに従う

en: Enabled
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Behavior
ja: 振る舞い

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Next
ja: 次

en: Last
ja: 末尾

en: Attempt to restore previous tabs when Ptyxis starts
ja: Ptyxis 起動時に前回のタブを復元しようとします

en: Restore the previous window size when creating a new window
ja: 新しいウィンドウ作成時に前回のウィンドウサイズを復元します

en: Columns
ja: 列数

en: Rows
ja: 行数

en: Accessibility
ja: アクセシビリティ

en: Allow Screen Readers
ja: スクリーンリーダーを許可

en: Permit screen readers such as Orca to read terminal content and typed text
ja: ターミナルの内容と入力されたテキストを Orca のようなスクリーンリーダーが読み上げることを許可します

en: Bell
ja: ベル

en: Emit an audible bell when requested by active tab
ja: アクティブなタブからのリクエストで音声ベルを鳴らします

en: Visual Bell
ja: 視覚ベル

en: Emit a visual bell when requested by active tab
ja: アクティブなタブからのリクエストで視覚的なベルを表示します

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Use Scrollbars
ja: スクロールバーを使用

en: Scroll to the bottom upon input keystroke
ja: キー入力で下にスクロールします

en: Scroll to the bottom when new content is available
ja: 新しいコンテンツが出力されたときにスクロールします

en: Restrict the number of lines saved for scrollback
ja: スクロールバックのために保存される行数を制限します

en: The number of lines to keep for scrollback
ja: スクロールバックのために保持する行数

en: Use Login Shell
ja: ログインシェルを使用

en: Preserve Working Directory
ja: 作業ディレクトリを保持

en: Safe
ja: 安全

en: No Action
ja: 何もしない

en: Restart
ja: 再起動

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Backspace Key
ja: Backspace キー

en: Sequence to send for Backspace key
ja: Backspace キーが押された際に送信されるシークエンス

en: Delete Key
ja: Delete キー

en: Sequence to send for Delete key
ja: Delete キーが押された際に送信されるシークエンス

en: Ambiguous-width Characters
ja: 曖昧な幅の文字

en: Narrow
ja: 狭い

en: Wide
ja: 広い

en: Set as Default Terminal
ja: デフォルトターミナルとして設定

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Clear Selection
ja: 選択を解除

en: Reset
ja: リセット

en: Reset and Clear
ja: リセットしてクリア

en: Show Context Menu
ja: コンテキストメニューを表示

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Open a new tab in a new window
ja: 新しいタブを新規ウィンドウで開く

en: Close the current window
ja: 現在のウィンドウを閉じる

en: Tabs
ja: タブ

en: Open a new tab in the current window
ja: 新しいタブを現在のウィンドウで開く

en: View Tab Overview
ja: タブ一覧を表示

en: Show an overview of all tabs within the window
ja: ウィンドウ内ですべてのタブ一覧を表示

en: Close the current tab
ja: 現在のタブを閉じる

en: Close all tabs except the active tab
ja: アクティブなタブ以外のタブを閉じる

en: Undo closing the last tab
ja: 最後に閉じたタブを取り消す

en: Move the tab one position to the left
ja: タブをひとつ左側に移動

en: Move the tab one position to the right
ja: タブをひとつ右側に移動

en: Detach the current tab and move it to a new window
ja: 現在のタブを新しいウィンドウへ移動

en: Switch to Tab 1
ja: タブ 1 に切り替える

en: Switch to Tab 2
ja: タブ 2 に切り替える

en: Switch to Tab 3
ja: タブ 3 に切り替える

en: Switch to Tab 4
ja: タブ 4 に切り替える

en: Switch to Tab 5
ja: タブ 5 に切り替える

en: Switch to Tab 6
ja: タブ 6 に切り替える

en: Switch to Tab 7
ja: タブ 7 に切り替える

en: Switch to Tab 8
ja: タブ 8 に切り替える

en: Switch to Tab 9
ja: タブ 9 に切り替える

en: Switch to Tab 10
ja: タブ 10 に切り替える

en: Zoom
ja: ズーム

en: Application
ja: アプリケーション

en: Toggle in and out of fullscreen
ja: フルスクリーンのオン/オフの切り替え

en: Show Primary Menu
ja: プライマリーメニューの表示

en: Displays the primary menu for the terminal window
ja: ターミナルのウィンドウにプライマリメニューを表示する

en: Show New Tab Menu
ja: 新しいタブメニューを表示

en: Displays the new tab menu for the terminal window
ja: ターミナルウィンドウの新しいタブメニューを表示する

en: Show this preferences window
ja: この設定メニューを表示する

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Automatic
ja: 自動

en: Escape Sequence
ja: Escape キーのシークエンス

en: TTY Erase
ja: TTY 消去

en: Untitled Profile
ja: 無題のプロファイル

en: Change Profile
ja: プロファイルを変更

en: Profile
ja: プロファイル

en: Select a profile to apply to this terminal
ja: この端末に適用するプロファイルを選択します

en: Copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーされました

en: Removed profile “%s”
ja: プロファイル “%s” を削除

en: Edit Profile
ja: プロファイルを編集

en: Identifier
ja: 識別子

en: Copy
ja: コピー

en: Color
ja: カラー

en: Use Bright Colors for Bold
ja: 太字に明るい色を使用

en: Network
ja: ネットワーク

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Applies the network proxy settings to the container environment
ja: ネットワークプロキシ設定をコンテナ環境に適用する

en: The default container to use with this profile
ja: デフォルトのコンテナにこのプロファイルを使用する

en: Preserve the current container when opening new tabs and windows
ja: 新しいタブやウィンドウを開く際に現在のコンテナを保持する

en: Remove Profile
ja: プロファイルを削除

en: _Make Default
ja: デフォルトにする (_M)

en: _Duplicate…
ja: 複製… (_D)

note: Translators: <b>%s</b> is used to show the provided text in bold
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
ja: <b>%s</b> を変更する新しいショートカットを入力してください。

note: do not use underline as it prevents alt+c as an accelerator
en: Cancel
ja: キャンセル

note: do not use underline as it prevents alt+s as an accelerator
en: Set
ja: 設定

en: Press Escape to cancel or Backspace to disable.
ja: Escape キーを押すとキャンセル、Backspace を押すと無効化します。

en: Set Shortcut
ja: ショートカットを設定

en: disabled
ja: 無効

en: A foreground process is running
ja: フォアグラウンドプロセスが実行中

en: Process Exited from Signal %d
ja: プロセスがシグナル %d で終了しました

en: _Restart
ja: 再起動 (_R)

note: Always prepare the banner even if we don't show it because we may * display it again if the tab is removed from the parking lot and * restored into the window.
en: Process Exited
ja: プロセス終了

en: Failed to launch terminal
ja: ターミナルの起動に失敗しました

en: Cannot locate container “%s”
ja: コンテナー “%s” が見つかりません

en: Failed to create pseudo terminal device
ja: 疑似ターミナルデバイスの作成に失敗しました

en: Exited
ja: 終了しました

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed to open link
ja: リンクを開けませんでした

en: Command completed
ja: コマンドが完了しました

en: _Open Link
ja: リンクを開く (_O)

en: _Copy Link
ja: リンクをコピー (_C)

en: Search…
ja: 検索…

en: _Copy
ja: コピー (_C)

en: Copy selection from terminal to clipboard
ja: ターミナルの選択範囲をクリップボードにコピー

en: Copy as _HTML
ja: HTML としてコピー (_H)

en: Copy selection from terminal to clipboard with HTML formatting
ja: ターミナルの選択範囲を HTML 書式付きでクリップボードにコピー

en: _Paste
ja: 貼り付け (_P)

en: Paste from clipboard into the terminal
ja: ターミナルにクリップボードから貼り付ける

en: Select _All
ja: すべて選択 (_A)

en: Selection all text from terminal including scrollback
ja: スクロールバックを含むターミナルのすべてのテキストを選択する

en: Select _None
ja: 選択を解除 (_N)

en: Read-Only
ja: 読み取り専用

en: Leave Fullscreen
ja: フルスクリーンを解除

en: _Inspect Terminal
ja: ターミナルを分析 (_I)

en: Follow System Style
ja: システムのスタイルに従う

en: Follow system style
ja: システムのスタイルに従う

en: Light Style
ja: 明るいスタイル

en: Light style
ja: 明るいスタイル

en: Dark Style
ja: 暗いスタイル

en: Dark style
ja: 暗いスタイル

en: Title
ja: タイトル

en: Include Process Title
ja: プロセス名を含める

en: Append title from Shell application
ja: シェルアプリケーションからのタイトルを追加

note: translators: Builder Terminal means this is a terminal bundled with GNOME Builder
en: Builder Terminal
ja: Builder ターミナル

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Containers
ja: コンテナ

en: New Terminal
ja: 新しいターミナル

en: Show Profiles and Containers
ja: プロファイルとコンテナを表示

en: Filter…
ja: フィルター…

en: No Matching Results
ja: 一致する結果がありません

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Show Open Tabs
ja: 開いているすべてのタブを表示

en: New _Tab
ja: 新しいタブ (_T)

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ (_W)

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: _Preferences
ja: 設定 (_P)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボード・ショートカット (_K)

en: _About
ja: Ptyxis について (_A)

en: Move _Left
ja: 左へ移動 (_L)

en: Move _Right
ja: 右へ移動 (_R)

en: Move to New _Window
ja: 新しいウィンドウへ移動 (_W)

en: _Pin Tab
ja: タブをピン留め (_P)

en: Un_pin Tab
ja: タブのピン留めを解除 (_P)

en: Close _Other Tabs
ja: 他のタブを閉じる (_O)

en: _Close Tab
ja: タブを閉じる (_C)
