Ptyxis main - en to sv translation catalogue (441 entries)

en: A container-oriented terminal for GNOME
sv: En behållarorienterad terminal för GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: terminal;prompt;ptyxis;shell;command;commandline;cmd;cli;console;container;podman;toolbox;distrobox;
sv: terminal;prompt;ptyxis;skal;kommando;kommandorad;cmd;cli;konsol;behållare;podman;toolbox;distrobox;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Container-oriented terminal
sv: Behållarorienterad terminal

en: Ptyxis is a terminal for GNOME that focuses on ease-of-use in a world of containers.
sv: Ptyxis är en terminal för GNOME som fokuserar på användarvänlighet i en värld av behållare.

en: Features:
sv: Funktioner:

en: Remembers current container when opening a new tab with support for podman, toolbox, distrobox, and more
sv: Kommer ihåg nuvarande behållare när du öppnar en ny flik med stöd för podman, toolbox, distrobox med mera

en: Configurable keyboard shortcuts
sv: Konfigurerbara tangentbordsgenvägar

en: Modern interface which integrates the palette with the window styling
sv: Modernt gränssnitt som integrerar paletten med fönsterstilen

en: User-installable color palettes
sv: Färgpaletter installerbara av användare

en: Support for preferences profiles with container integration
sv: Stöd för inställningsprofiler med behållarintegration

en: Integrated color palettes with light and dark support
sv: Integrerade färgpaletter med ljust och mörkt stöd

en: Tabbed interface with tab overviews
sv: Gränssnitt med flikar och fliköversikter

en: Efficient foreground process tracking denoting sudo and SSH
sv: Effektiv spårning av förgrundsprocesser som anger sudo och SSH

en: Support for transparent terminal backgrounds
sv: Stöd för transparenta terminalbakgrunder

en: Separate process mode for terminal-based applications
sv: Separat processläge för terminalbaserade program

en: Support for pinned tabs and saved sessions
sv: Stöd för fastnålade flikar och sparade sessioner

en: Terminal tabs are run within separate cgroups
sv: Terminalflikar körs inom separata cgroup:er

en: Terminal inspector to help when writing terminal-based applications
sv: Terminalinspektör som hjälper dig när du skriver terminalbaserade program

en: A column and row size indicator is displayed when resizing the window
sv: En kolumn- och radstorleksindikator visas när du ändrar storlek på fönstret

en: Containers are automatically discovered and displayed
sv: Behållare upptäcks och visas automatiskt

en: Many behaviors of the terminal may be tweaked to user preference
sv: Många beteenden hos terminalen kan anpassas efter användarens önskemål

en: You may rename a tab by providing a prefix to the title
sv: Du kan byta namn på en flik genom att ange ett prefix till titeln

en: Palettes provide an integrated dark mode
sv: Paletter tillhandahåller ett integrerat mörkt läge

en: You can see an overview of your tabs at any time
sv: Du kan se en översikt över dina flikar när som helst

en: Many shortcuts may be remapped to user preference
sv: Många genvägar kan anpassas till användarens preferenser

en: Built-in color palettes provide both dark and light mode variants
sv: Inbyggda färgpaletter ger varianter för både mörkt och ljust läge

en: Profiles allow for overriding a number of features such as default container
sv: Profiler gör det möjligt att åsidosätta ett antal funktioner som standardbehållare

en: The terminal will remind you when you're root on the local system
sv: Terminalen kommer att påminna dig när du är root på det lokala systemet

en: The terminal will remind you when you're on a remote system
sv: Terminalen kommer att påminna dig när du är på ett fjärrsystem

en: Error
sv: Fel

en: Error: %s already exists.
    Please remove it first.
sv: Fel: %s finns redan.
    Ta bort den först.

en: Default Profile UUID
sv: Standard profil UUID

en: The UUID of the default profile
sv: UUID för standardprofilen

en: UUIDs of all Profiles
sv: UUID för alla profiler

en: A list of UUID for every profile
sv: En lista med UUID för varje profil

en: New Tab Position
sv: Position för ny flik

en: Where to place new tabs
sv: Var nya flikar placeras

en: Audible Bell
sv: Hörbar klocka

en: If an audible bell should be used
sv: Om en hörbar klocka ska användas

en: Visible Bell
sv: Synlig klocka

en: If a visual bell should be used
sv: Om en synlig klocka ska användas

en: Visual Process Leader
sv: Visuell processledare

en: Display a visual window highlight when process leader is SSH, sudo, or other specialized tooling
sv: Visa en visuell fönstermarkering när processledaren är SSH, sudo eller andra specialverktyg

en: Use System Font
sv: Använd systemets typsnitt

en: If the default system monospace font should be used
sv: Om standardsystemets typsnitt med fast breddsteg ska användas

en: Font Name
sv: Typsnittsnamn

en: The font description to use if use-system-font is set to False
sv: Typsnittsbeskrivningen som ska användas om use-system-font är inställt på False

en: Cursor Shape
sv: Markörform

en: The default shape of the cursor
sv: Standardform för markören

en: Cursor Blink Mode
sv: Markörblinkläge

en: The default blink mode cursor
sv: Standardmarkör för blinkläge

en: List of punctuation characters that are treated as word characters
sv: Lista över skiljetecken som ska behandlas som tecken i ord

en: By default, when doing word-wise selection, most punctuation breaks up word boundaries. This list of exceptions will instead be treated as part of the word.
sv: Som standard delar de flesta skiljetecken upp ordgränser vid ordvis markering. Denna lista över undantag kommer i stället behandlas som en del av ordet.

en: Scrollbar Policy
sv: Rullningslistpolicy

en: If scrollbars should be displayed
sv: Om rullningslister ska visas

en: Text Blink Mode
sv: Textblinkläge

en: When text blinking is allowed
sv: När textblinkande tillåts

en: Interface Style
sv: Gränssnittsstil

en: If light or dark interface style should be used
sv: Om ljus eller mörk gränssnittsstil ska användas

en: Restore Session
sv: Återställ session

en: Restore tabs from previous session when starting Ptyxis
sv: Återställ flikar från föregående session när du startar Ptyxis

en: Restore Window Size
sv: Återställ fönsterstorlek

en: Restore the previous window size when creating new windows
sv: Återställ den tidigare fönsterstorleken när du skapar nya fönster

en: Default Column Size
sv: Standardstorlek för kolumner

en: Default window size when restore-window-size is not true.
sv: Standardstorlek för fönster när restore-window-size inte är true (sant).

en: Default Row Size
sv: Standardstorlek för rader

en: Toast on Copy Clipboard
sv: Meddelande vid kopiering till urklipp

en: Show the user when text has copied to the clipboard.
sv: Visa användaren när text har kopierats till urklipp.

en: Enable Accessibility
sv: Aktivera hjälpmedelsfunktioner

en: Currently experimental feature to send accessibility information to screen readers.
sv: För närvarande experimentell funktion för att skicka hjälpmedelsinformation till skärmläsare.

en: Disable Padding around Terminal Emulator
sv: Inaktivera utfyllnad kring teminalemulator

en: Do not pad around the terminal emulator widget. Setting to true may have significant performance impacts.
sv: Fyll inte ut kring teminalemulatorkomponenten. Att ställa in till true (sant) kan påverka prestanda betydligt.

en: Prompt when active tab is closed
sv: Fråga när aktiv flik stängs

en: If a tab (or window) is closed with active foreground processes, prompt the user for confirmation.
sv: Om en flik (eller ett fönster) med aktiva förgrundsprocesser stängs så ombeds användaren att bekräfta.

note: Translators: OSC stands for "Operating System Command" and is referencing in-band escape sequences from the child process to set the title
en: Ignore OSC Title
sv: Ignorera OSC-titel

en: If OSC title should be ignored in tab titles.
sv: Om OSC-titel ska ignoreras i fliktitlar.

en: Inhibit Logout
sv: Förhindra utloggning

en: Inhibit desktop logout when a foreground process is running in a tab.
sv: Förhindra utloggning av skrivbord när en förgrundsprocess körs i en flik.

en: Label
sv: Etikett

en: The label for the profile
sv: Etiketten för profilen

en: Login Shell
sv: Inloggningsskal

en: Use a login shell
sv: Använd ett inloggningsskal

en: Limit Scrollback
sv: Begränsa rullning tillbaka

en: Limit the number of lines to keep for scrollback
sv: Begränsa antalet rader att behålla för tillbakarullning

en: Scrollback Lines
sv: Bläddra tillbaka rader

en: The number of lines to keep in the scrollback, zero for no scrollback
sv: Antalet rader att behålla i rullningen, noll för ingen rullning

en: Scroll on Output
sv: Rulla vid utdata

en: Scroll to the bottom upon new output
sv: Rulla till botten vid ny utdata

en: Scroll on Keystroke
sv: Rulla vid tangenttryckning

en: Scroll to the bottom upon user keystroke
sv: Rulla till botten när användaren trycker på en tangent

en: Use Custom Command
sv: Använd anpassat kommando

en: If a custom command should be used
sv: Om ett anpassat kommando ska användas

en: Use Proxy
sv: Använd proxy

en: Apply proxy settings from the host in the container
sv: Tillämpa proxyinställningar från värden i behållaren

en: Custom Command
sv: Anpassat kommando

en: A custom command for the shell
sv: Ett anpassat kommando för skalet

en: Default Container
sv: Standardbehållare

en: The default container to run the command in
sv: Standardbehållaren att köra kommandot i

en: Preserve Container
sv: Bevara behållare

en: Preserve the active container when creating new tabs and windows
sv: Bevara den aktiva behållaren när du skapar nya flikar och fönster

en: Exit Action
sv: Avslutningsåtgärd

en: The action to take when the shell exits
sv: Åtgärden som ska vidtas när skalet avslutas

en: Preserve Directory
sv: Bevara katalog

en: If the directory should be preserved for new terminals
sv: Om katalogen ska bevaras för nya terminaler

en: Palette
sv: Palett

en: The color palette to use for the profile, by name
sv: Färgpaletten som ska användas för profilen, efter namn

en: Opacity
sv: Opacitet

en: The opacity of the palette background
sv: Opaciteten för palettbakgrunden

en: Bold is Bright
sv: Fetstilt är ljust

en: Setting bold on one of the lower 8 colors in the palette will use bright variant (upper 8 colors)
sv: Att ställa in fetstil på en av de nedre 8 färgerna i paletten kommer använda ljusa varianter (övre 8 färger)

en: Line Spacing
sv: Radavstånd

en: The terminal’s cell height scale
sv: Terminalens cellhöjdskala

en: Column Spacing
sv: Kolumnavstånd

en: The terminal’s cell width scale
sv: Terminalens cellbreddskala

en: CJK Ambiguous Width
sv: Tvetydig bredd för CJK

en: The size to apply to ambiguous width characters
sv: Storleken som ska tillämpas på tecken med tvetydig bredd

en: Backspace Binding
sv: Backstegsbindning

en: What to send to the PTY when a backspace is entered
sv: Vad som ska skickas till PTY:n när ett backsteg anges

en: Custom Links
sv: Anpassade länkar

en: A list of custom hyperlinks, each defined by a regular expression matching the text, and a replacement pattern
sv: En lista över anpassade hyperlänkar, var och en definierad av ett reguljärt uttryck som matchar texten, och ett ersättningsmönster

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: The shortcut to copy to clipboard
sv: Genvägen för att kopiera till urklipp

en: Paste from Clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: The shortcut to paste from the clipboard
sv: Genvägen för att klistra in från urklipp

en: The shortcut to create a new tab in the current window
sv: Genvägen för att skapa en ny flik i det aktuella fönstret

en: The shortcut to create a new tab in a new window
sv: Genvägen för att skapa en ny flik i ett nytt fönster

en: Tab Overview
sv: Fliköversikt

en: The shortcut to show the tab overview
sv: Genvägen för att visa fliköversikten

en: The shortcut to show application preferences
sv: Genvägen för att visa programinställningar

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: The shortcut to zoom out
sv: Genvägen för att zooma ut

en: Reset Zoom
sv: Återställ zoom

en: The shortcut to reset zoom
sv: Genvägen för att återställa zoom

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: The shortcut to zoom in
sv: Genvägen för att zooma in

en: Toggle Fullscreen
sv: Växla helskärm

en: The shortcut to toggle fullscreen
sv: Genvägen för att växla helskärm

en: Reset Terminal
sv: Återställ terminal

en: Reset the terminal state for misbehaving clients
sv: Återställ terminaltillståndet för klienter som inte beter sig

en: Reset Terminal and Clear History
sv: Återställ terminal och rensa historik

en: Reset the terminal state and clear history for misbehaving clients
sv: Återställ terminaltillståndet och rensa historiken för klienter som inte beter sig

note: Translators: Refers to searching the terminal scrollback
en: Search History
sv: Sökhistorik

en: Shortcut to begin searching the terminal history
sv: Genväg för att börja söka i terminalhistoriken

en: Select All
sv: Markera allt

en: Shortcut to select all the entire terminal scrollback
sv: Genväg för att markera hela terminalens rullning tillbaka

en: Select None
sv: Markera inget

en: Shortcut to clear the terminal selection
sv: Genväg för att rensa terminalmarkering

en: Popup Menu
sv: Popupmeny

en: Shortcut to show the popup menu for the terminal
sv: Genväg för att visa popupmenyn för terminalen

en: Primary Menu
sv: Primär meny

en: Shortcut to show the primary menu for the window
sv: Genväg för att visa primärmenyn för fönstret

en: Tab Menu
sv: Flikmeny

en: Shortcut to show the new tab menu
sv: Genväg för att visa den nya flikmenyn

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Move to Previous Tab
sv: Gå till föregående flik

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Shortcut to move to the previous tab
sv: Genväg för att gå till föregående flik

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Move to Next Tab
sv: Gå till nästa flik

note: Translators: in this context, "Move" means to switch tabs
en: Shortcut to move to the next tab
sv: Genväg för att gå till nästa flik

en: Move Tab Left
sv: Flytta flik åt vänster

en: Shortcut to move the current tab to the left one position
sv: Genväg för att flytta den aktuella fliken ett steg till vänster

en: Move Tab Right
sv: Flytta flik åt höger

en: Shortcut to move the current tab to the right one position
sv: Genväg för att flytta den aktuella fliken ett steg till höger

en: Move Tab to New Window
sv: Flytta flik till nytt fönster

en: Shortcut to move the current tab into a new window
sv: Genväg för att flytta den aktuella fliken till ett nytt fönster

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Shortcut to close the current tab
sv: Genväg för att stänga den aktuella fliken

en: Close Other Tabs
sv: Stäng andra flikar

en: Shortcut to close all tabs in the window but the current one
sv: Genväg för att stänga alla flikar i fönstret utom den aktuella

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Shortcut to close the current window
sv: Genväg för att stänga det aktuella fönstret

en: Set Title
sv: Ställ in titel

en: The shortcut to show set title
sv: Genvägen för att visa ställ in titel

en: Focus Tab 1
sv: Fokusera flik 1

en: Shortcut to focus tab 1
sv: Genväg till fokusera flik 1

en: Focus Tab 2
sv: Fokusera flik 2

en: Shortcut to focus tab 2
sv: Genväg till fokusera flik 2

en: Focus Tab 3
sv: Fokusera flik 3

en: Shortcut to focus tab 3
sv: Genväg till fokusera flik 3

en: Focus Tab 4
sv: Fokusera flik 4

en: Shortcut to focus tab 4
sv: Genväg till fokusera flik 4

en: Focus Tab 5
sv: Fokusera flik 5

en: Shortcut to focus tab 5
sv: Genväg till fokusera flik 5

en: Focus Tab 6
sv: Fokusera flik 6

en: Shortcut to focus tab 6
sv: Genväg till fokusera flik 6

en: Focus Tab 7
sv: Fokusera flik 7

en: Shortcut to focus tab 7
sv: Genväg till fokusera flik 7

en: Focus Tab 8
sv: Fokusera flik 8

en: Shortcut to focus tab 8
sv: Genväg till fokusera flik 8

en: Focus Tab 9
sv: Fokusera flik 9

en: Shortcut to focus tab 9
sv: Genväg till fokusera flik 9

en: Focus Tab 10
sv: Fokusera flik 10

en: Shortcut to focus tab 10
sv: Genväg till fokusera flik 10

en: Undo Close Tab
sv: Ångra flikstängning

en: Undo closing of last tab
sv: Ångra stängning av senaste flik

en: --tab, --tab-with-profile, or --new-window may not be used together
sv: --tab, --tab-with-profile eller --new-window kan inte användas tillsammans

en: Cannot parse command: %s
sv: Kan inte analysera kommando: %s

en: Examples:
sv: Exempel:

en: Show the application preferences
sv: Visa programinställningarna

note: Used for new tabs/windows/etc when specified
en: Use DIR for --tab, --tab-with-profile, --new-window, or -x
sv: Använd KAT för --tab, --tab-with-profile, --new-window eller -x

en: DIR
sv: KAT

note: By default, this implies a new ptyxis instance unless the options * below are provided to override that.
en: Command to execute in new window
sv: Kommando att köra i ett nytt fönster

note: These options all imply we're using a shared Ptyxis instance. We do not support * short command options for these to make it easier to sniff them in early args * checking from `main.c`.
en: New terminal window
sv: Nytt terminalfönster

en: New terminal tab in active window
sv: Ny terminalflik i aktivt fönster

en: New terminal tab in active window using the profile UUID
sv: Ny terminalflik i aktivt fönster som använder profilens UUID

en: PROFILE_UUID
sv: PROFIL-UUID

note: Standalone (single instance mode)
en: Start a new instance, ignoring existing instances
sv: Starta en ny instans, ignorera befintliga instanser

en: Set title for new tab
sv: Ställ in titel för ny flik

en: Maximize a newly created window
sv: Maximera ett nyligen skapat fönster

en: Fullscreen a newly created window
sv: Växla ett nyligen skapat fönster till helskärm

note: Import a custom .palette file. This works like dragging the file onto preferences
en: Import a Ptyxis palette file
sv: Importera en Ptyxis-palettfil

en: FILE
sv: FIL

en: Run Separate Instance
sv: Kör separat instans

en: Open Preferences
sv: Öppna inställningar

en: Run Custom Command in New Window
sv: Kör anpassat kommando i nytt fönster

en: Import a custom palette
sv: Importera en anpassad palett

en: [-- COMMAND ARGUMENTS]
sv: [-- KOMMANDOARGUMENT]

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Close All
sv: _Stäng alla

en: Close Window?
sv: Stäng fönster?

en: Some processes are still running.
sv: Vissa processer körs fortfarande.

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Edit Custom Link
sv: Redigera anpassad länk

en: Custom Link
sv: Anpassad länk

en: A clickable link in the terminal that matches text patterns and opens custom URLs. Uses regex capture groups to build the final URL (e.g., $1 becomes the first matched group).
sv: En klickbar länk i terminalen som matchar textmönster och öppnar anpassade URL:er. Använder fångstgrupper för reguljära uttryck för att bygga den slutgiltiga URL:en (t.ex. blir $1 den första matchade gruppen).

en: Regex Pattern
sv: Reguttr-mönster

en: Target URL
sv: Mål-URL

en: Removed custom link “%s”
sv: Tog bort anpassad länk ”%s”

en: Undo
sv: Ångra

en: View More
sv: Visa mer

en: _Edit…
sv: _Redigera…

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Search Up
sv: Sök uppåt

en: Search Down
sv: Sök nedåt

en: Search Options
sv: Sökalternativ

en: Match _Case
sv: _Matcha skiftläge

en: Whole _Words
sv: Hela _ord

en: Use _Regular Expressions
sv: Använd _reguljära uttryck

en: Close
sv: Stäng

en: Close the search bar
sv: Stäng sökfältet

en: unset
sv: ej inställt

en: Row
sv: Rad

en: Column
sv: Kolumn

note: NOTE: If we are in a container that also supports VTE patches * then it will send shell-precmd via escape sequences. The reality * is that our foreground is the `toolbox enter` process (until we * have better patches in VTE) but we show "Shell" instead. * * This is fine for now, but I'd like it to b
en: Shell
sv: Skal

en: untracked
sv: ospårad

en: Inspector
sv: Inspektör

en: Foreground Process
sv: Förgrundsprocess

en: Window Title
sv: Fönstertitel

en: Current Directory
sv: Nuvarande katalog

en: Current File
sv: Nuvarande fil

en: Container
sv: Behållare

en: Runtime
sv: Körtid

en: Name
sv: Namn

en: Appearance
sv: Utseende

en: Grid Size
sv: Rutnätsstorlek

en: Colors
sv: Färger

en: Font
sv: Typsnitt

en: Cell Size
sv: Cellstorlek

en: Input
sv: Inmatning

en: Cursor
sv: Markör

en: Mouse
sv: Mus

en: Hyperlink
sv: Hyperlänk

en: My Computer
sv: Min dator

en: The quick brown fox jumps over the lazy dog
sv: Flygande bäckasiner söka strax hwila på mjuka tuvor

en: Select Font
sv: Välj typsnitt

en: Show Fewer Palettes
sv: Visa färre paletter

en: Show All Palettes
sv: Visa alla paletter

en: Add Profile
sv: Lägg till profil

en: Add Link
sv: Lägg till länk

en: Transparency
sv: Transparens

en: Reduces the opacity of the background window
sv: Minskar bakgrundsfönstrets opacitet

en: Use System _Font
sv: Använd system_typsnitt

en: Custom Font
sv: Anpassat typsnitt

en: Blinking Text
sv: Blinkande text

en: Never
sv: Aldrig

en: Focused
sv: Fokuserad

en: Unfocused
sv: Ofokuserad

en: Always
sv: Alltid

en: I-Beam
sv: I-balk

en: Underline
sv: Understrykning

en: Cursor Blinking
sv: Markörblinkning

en: Follow System
sv: Följ system

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Behavior
sv: Beteende

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Next
sv: Nästa

en: Last
sv: Sista

en: Attempt to restore previous tabs when Ptyxis starts
sv: Försök att återställa tidigare flikar när Ptyxis startar

en: Restore the previous window size when creating a new window
sv: Återställ den tidigare fönsterstorleken när du skapar ett nytt fönster

en: Columns
sv: Kolumner

en: Rows
sv: Rader

en: Accessibility
sv: Hjälpmedel

en: Allow Screen Readers
sv: Tillåt skärmläsare

en: Permit screen readers such as Orca to read terminal content and typed text
sv: Tillåt skärmläsare som Orca att läsa terminalinnehåll och inskriven text

en: Bell
sv: Klocka

en: Emit an audible bell when requested by active tab
sv: Avge en hörbar klocka när aktiv flik begär det

en: Visual Bell
sv: Visuellt alarm

en: Emit a visual bell when requested by active tab
sv: Sänd ut ett visuellt alarm när aktiv flik begär det

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Use Scrollbars
sv: Använd rullningslister

en: Scroll to the bottom upon input keystroke
sv: Rulla till botten vid inmatning av tangenttryckning

en: Scroll to the bottom when new content is available
sv: Rulla till botten när nytt innehåll är tillgängligt

en: Restrict the number of lines saved for scrollback
sv: Begränsa antalet rader som sparas för tillbakarullning

en: The number of lines to keep for scrollback
sv: Antalet rader att behålla för tillbakarullning

en: Use Login Shell
sv: Använd inloggningsskal

en: Preserve Working Directory
sv: Bevara arbetskatalog

en: Safe
sv: Säker

en: No Action
sv: Ingen åtgärd

en: Restart
sv: Starta om

en: Compatibility
sv: Kompatibilitet

en: Backspace Key
sv: Backstegstangent

en: Sequence to send for Backspace key
sv: Sekvens att skicka för backstegstangenten

en: Delete Key
sv: Delete-tangent

en: Sequence to send for Delete key
sv: Sekvens att skicka för Delete-tangenten

en: Ambiguous-width Characters
sv: Tvetydiga tecken

en: Narrow
sv: Smal

en: Wide
sv: Bred

en: Set as Default Terminal
sv: Ange som standardterminal

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Clear Selection
sv: Rensa markering

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset and Clear
sv: Återställ och rensa

en: Show Context Menu
sv: Visa snabbvalsmeny

en: Windows
sv: Fönster

en: Open a new tab in a new window
sv: Öppna en ny flik i ett nytt fönster

en: Close the current window
sv: Stäng aktuellt fönster

en: Tabs
sv: Flikar

en: Open a new tab in the current window
sv: Öppna en ny flik i det aktuella fönstret

en: View Tab Overview
sv: Visa fliköversikt

en: Show an overview of all tabs within the window
sv: Visa en översikt över alla flikar i fönstret

en: Close the current tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Close all tabs except the active tab
sv: Stäng alla flikar utom den aktiva fliken

en: Undo closing the last tab
sv: Ångra stängning av den senaste fliken

en: Move the tab one position to the left
sv: Flytta fliken ett steg åt vänster

en: Move the tab one position to the right
sv: Flytta fliken ett steg åt höger

en: Detach the current tab and move it to a new window
sv: Koppla lös den aktuella fliken och flytta den till ett nytt fönster

en: Switch to Tab 1
sv: Ändra till flik 1

en: Switch to Tab 2
sv: Ändra till flik 2

en: Switch to Tab 3
sv: Ändra till flik 3

en: Switch to Tab 4
sv: Ändra till flik 4

en: Switch to Tab 5
sv: Ändra till flik 5

en: Switch to Tab 6
sv: Ändra till flik 6

en: Switch to Tab 7
sv: Ändra till flik 7

en: Switch to Tab 8
sv: Ändra till flik 8

en: Switch to Tab 9
sv: Ändra till flik 9

en: Switch to Tab 10
sv: Ändra till flik 10

en: Application
sv: Program

en: Toggle in and out of fullscreen
sv: Växla in och ut från helskärm

en: Show Primary Menu
sv: Visa primär meny

en: Displays the primary menu for the terminal window
sv: Visar den primära menyn för terminalfönstret

en: Show New Tab Menu
sv: Visa ny flikmeny

en: Displays the new tab menu for the terminal window
sv: Visar den nya flikmenyn för terminalfönstret

en: Show this preferences window
sv: Visa detta inställningsfönster

en: Profiles
sv: Profiler

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Control-H
sv: Ctrl-H

en: Escape Sequence
sv: Utrymningssekvens

en: TTY Erase
sv: TTY radera

en: Untitled Profile
sv: Namnlös profil

en: Copied to clipboard
sv: Kopierat till urklipp

en: Removed profile “%s”
sv: Tog bort profil “%s”

en: Edit Profile
sv: Redigera profil

en: Profile
sv: Profil

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Copy
sv: Kopiera

en: Color
sv: Färg

en: Use Bright Colors for Bold
sv: Använd ljusa färger för fetstil

en: Network
sv: Nätverk

en: Applies the network proxy settings to the container environment
sv: Tillämpar nätverkets proxyinställningar på behållarmiljön

en: The default container to use with this profile
sv: Standardbehållaren att använda med denna profil

en: Preserve the current container when opening new tabs and windows
sv: Bevara den aktuella behållaren när du öppnar nya flikar och fönster

en: Remove Profile
sv: Ta bort profil

en: _Make Default
sv: _Ange som standard

en: _Duplicate…
sv: _Duplicera…

note: Translators: <b>%s</b> is used to show the provided text in bold
en: Enter new shortcut to change <b>%s</b>.
sv: Ange ny genväg för att ändra <b>%s</b>.

note: do not use underline as it prevents alt+c as an accelerator
en: Cancel
sv: Avbryt

note: do not use underline as it prevents alt+s as an accelerator
en: Set
sv: Ställ in

en: Press Escape to cancel or Backspace to disable.
sv: Tryck på Escape-tangenten för att avbryta eller backsteg för att inaktivera.

en: Set Shortcut
sv: Ställ in genväg

en: disabled
sv: inaktiverad

en: A foreground process is running
sv: En förgrundsprocess körs

en: Process Exited from Signal %d
sv: Process avslutad från signal %d

en: _Restart
sv: _Starta om

note: Always prepare the banner even if we don't show it because we may * display it again if the tab is removed from the parking lot and * restored into the window.
en: Process Exited
sv: Process avslutad

en: Failed to launch terminal
sv: Misslyckades med att starta terminal

en: Cannot locate container “%s”
sv: Kan inte hitta behållare “%s”

en: Failed to create pseudo terminal device
sv: Misslyckades med att skapa pseudoterminalenhet

en: Exited
sv: Avslutad

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Failed to open link
sv: Misslyckades med att öppna länk

en: Command completed
sv: Kommando slutfört

en: _Open Link
sv: Ö_ppna länk

en: _Copy Link
sv: _Kopiera länk

en: Search…
sv: Sök…

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy selection from terminal to clipboard
sv: Kopiera markering från terminal till urklipp

en: Copy as _HTML
sv: Kopiera som _HTML

en: Copy selection from terminal to clipboard with HTML formatting
sv: Kopiera markering från terminal till urklipp med HTML-formatering

en: _Paste
sv: _Klistra in

en: Paste from clipboard into the terminal
sv: Klistra in från urklipp till terminalen

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Selection all text from terminal including scrollback
sv: Markera all text från terminalen inklusive tillbakarullning

en: Select _None
sv: Markera _inget

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: Change Profile
sv: Byt profil

en: Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärm

en: _Inspect Terminal
sv: _Inspektera terminal

en: Follow System Style
sv: Följ systemets stil

en: Follow system style
sv: Följ systemets stil

en: Light Style
sv: Ljus stil

en: Light style
sv: Ljus stil

en: Dark Style
sv: Mörk stil

en: Dark style
sv: Mörk stil

en: Title
sv: Titel

en: Include Process Title
sv: Inkludera processtitel

en: Append title from Shell application
sv: Lägg till titel från skalprogram

note: translators: Builder Terminal means this is a terminal bundled with GNOME Builder
en: Builder Terminal
sv: Builders terminal

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Containers
sv: Behållare

en: New Terminal
sv: Ny terminal

en: Show Profiles and Containers
sv: Visa profiler och behållare

en: Filter…
sv: Filtrera…

en: No Matching Results
sv: Inga matchande resultat

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Show Open Tabs
sv: Visa öppna flikar

en: New _Tab
sv: Ny _flik

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About
sv: _Om

en: Move _Left
sv: Flytta _vänster

en: Move _Right
sv: Flytta _höger

en: Move to New _Window
sv: Flytta till nytt _fönster

en: _Pin Tab
sv: _Fäst flik

en: Un_pin Tab
sv: Av_fäst flik

en: Close _Other Tabs
sv: Stäng _andra flikar

en: _Close Tab
sv: _Stäng flik
