pulseaudio - en to eo translation catalogue (125 entries)

en: Name: %s
eo: Nomo: %s

en: No module information available
eo: Neniuj modul-informoj disponeblas

en: Version: %s
eo: Versio: %s

en: Description: %s
eo: Priskribo: %s

en: Author: %s
eo: Aŭtoro: %s

en: Usage: %s
eo: Uzado: %s

en: PulseAudio Sound System
eo: PulseAudio-sonsistemo

en: Start the PulseAudio Sound System
eo: Startigi la PulseAudio-sonsistemon

en: Input
eo: Enigo

en: Docking Station Input
eo: Doka enigo

en: Docking Station Microphone
eo: Doka mikrofono

en: Microphone
eo: Mikrofono

en: Front Microphone
eo: Antaŭa mikrofono

en: Rear Microphone
eo: Malantaŭa mikrofono

en: External Microphone
eo: Ekstera mikrofono

en: Internal Microphone
eo: Interna mikrofono

en: Amplifier
eo: Amplifilo

en: No Amplifier
eo: Neniu amplifilo

en: Speaker
eo: Laŭtparolilo

en: Headphones
eo: Kapaŭskultilo

en: Analog Input
eo: Analoga enigo

en: Dock Microphone
eo: Doka mikrofono

en: Headset Microphone
eo: Kaptelefona mikrofono

en: Analog Output
eo: Analoga eligo

en: Headphones 2
eo: Kapaŭskultilo 2

en: Headphones Mono Output
eo: Kapaŭskultila mono-eligo

en: Analog Mono Output
eo: Analoga mono-eligo

en: Speakers
eo: Laŭtparoliloj

en: Digital Output (S/PDIF)
eo: Cifera eligo (S/PDIF)

en: Digital Input (S/PDIF)
eo: Cifera enigo (S/PDIF)

en: Multichannel Input
eo: Plurkanala enigo

en: Multichannel Output
eo: Plurkanala eligo

en: Game Output
eo: Lud-eligo

en: Chat Output
eo: Babil-eligo

en: Chat Input
eo: Babil-enigo

en: Virtual Surround 7.1
eo: Virtuala ĉirkaŭa sono 7.1

en: Analog Mono
eo: Analoga mono

en: Analog Mono (Left)
eo: Analoga mono (maldekstra)

en: Analog Mono (Right)
eo: Analoga mono (dekstra)

note: Note: Not translated to "Analog Stereo Input", because the source * name gets "Input" appended to it automatically, so adding "Input" * here would lead to the source name to become "Analog Stereo Input * Input". The same logic applies to analog-stereo-output, * multichannel-input and multichannel-ou
en: Analog Stereo
eo: Analoga stereo

en: Headset
eo: Kaptelefono

en: Multichannel
eo: Plurkanala

en: Analog Surround 2.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 2.1

en: Analog Surround 3.0
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 3.0

en: Analog Surround 3.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 3.1

en: Analog Surround 4.0
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 4.0

en: Analog Surround 4.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 4.1

en: Analog Surround 5.0
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 5.0

en: Analog Surround 5.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 5.1

en: Analog Surround 6.0
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 6.0

en: Analog Surround 6.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 6.1

en: Analog Surround 7.0
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 7.0

en: Analog Surround 7.1
eo: Analoga ĉirkaŭa sono 7.1

en: Digital Stereo (IEC958)
eo: Cifera stereo (IEC958)

en: Digital Surround 4.0 (IEC958/AC3)
eo: Cifera ĉirkaŭa sono 4.0 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3)
eo: Cifera ĉirkaŭa sono 5.1 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/DTS)
eo: Cifera ĉirkaŭa sono 5.1 (IEC958/DTS)

en: Digital Stereo (HDMI)
eo: Cifera stereo (HDMI)

en: Digital Surround 5.1 (HDMI)
eo: Cifera ĉirkaŭa sono 5.1 (HDMI)

en: Chat
eo: Babilo

en: Game
eo: Ludo

en: Analog Mono Duplex
eo: Analoga mono-dupleksa

en: Analog Stereo Duplex
eo: Analoga stereo-dupleksa

en: Digital Stereo Duplex (IEC958)
eo: Cifera stereo-dupleksa (IEC958)

en: Multichannel Duplex
eo: Plurkanala dupleksa

en: Stereo Duplex
eo: Stereo-dupleksa

en: Mono Chat + 7.1 Surround
eo: Mono-babilo + 7.1 ĉirkaŭa sono

en: Off
eo: Malŝaltita

en: %s Output
eo: %s-eligo

en: %s Input
eo: %s-enigo

en: Bluetooth Input
eo: Bludenta enigo

en: Bluetooth Output
eo: Bludenta eligo

en: Handsfree
eo: Libermana

en: Headphone
eo: Kapaŭskultilo

en: Car
eo: Aŭto

en: Phone
eo: Telefono

en: High Fidelity Playback (A2DP Sink)
eo: Altfidela ludado (A2DP-celo)

en: High Fidelity Capture (A2DP Source)
eo: Altfidela kaptado (A2DP-fonto)

note: add on profile
en: On
eo: Ŝaltita

en: Dummy Output
eo: Lokokupa eligo

en: Output Devices
eo: Eligaj aparatoj

en: Input Devices
eo: Enigaj aparatoj

en: Audio on @HOSTNAME@
eo: Sono sur @HOSTNAME@

note: TODO: old tunnel put here the remote sink_name into stream name e.g. 'Null Output for lynxis@lazus' TODO: old tunnel put here the remote source_name into stream name e.g. 'Null Output for lynxis@lazus'
en: Tunnel for %s@%s
eo: Tunelo por %s@%s

en: Tunnel to %s/%s
eo: Tunelo al %s/%s

en: Virtual surround sink
eo: Cifera ĉirkaŭa sona celo

en: Front Center
eo: Antaŭ-centro

en: Front Left
eo: Antaŭ-maldekstro

en: Front Right
eo: Antaŭ-dekstro

en: Rear Center
eo: Malantaŭ-centro

en: Rear Left
eo: Malantaŭ-maldekstro

en: Rear Right
eo: Malantaŭ-dekstro

en: Subwoofer
eo: Baso

en: Front Left-of-center
eo: Antaŭ-maldekstre-de-centro

en: Front Right-of-center
eo: Antaŭ-dekstre-de-centro

en: Side Left
eo: Flank-maldekstro

en: Side Right
eo: Flank-dekstro

en: Top Center
eo: Supra-centro

en: Top Front Center
eo: Supra-antaŭ-centro

en: Top Front Left
eo: Supra-antaŭ-maldekstro

en: Top Front Right
eo: Supra-antaŭ-dekstro

en: Top Rear Center
eo: Supra-malantaŭ-centro

en: Top Rear Left
eo: Supra-malantaŭ-maldekstro

en: Top Rear Right
eo: Supra-malantaŭ-dekstro

en: (invalid)
eo: (nevalida)

en: Surround 4.0
eo: Ĉirkaŭa sono 4.0

en: Surround 4.1
eo: Ĉirkaŭa sono 4.1

en: Surround 5.0
eo: Ĉirkaŭa sono 5.0

en: Surround 5.1
eo: Ĉirkaŭa sono 5.1

en: Surround 7.1
eo: Ĉirkaŭa sono 7.1

en: input
eo: enigo

en: output
eo: eligo

en: yes
eo: jes

en: no
eo: ne

en: Built-in Audio
eo: Integrita sono

en: OK
eo: Bone

en: recording
eo: registro

en: playback
eo: ludado

en: available
eo: disponebla

en: not available
eo: nedisponebla

en: Unknown
eo: Nekonata

en: Mic
eo: Mikrofono

en: Bluetooth
eo: Bludento

en: Network
eo: Reto

en: Analog
eo: Analoga
