pulseaudio - en to he translation catalogue (164 entries)

en: No module information available
he: אין מידע על המודול

en: Version: %s
he: גרסה: %s

en: Description: %s
he: תיאור: %s

en: Author: %s
he: יצירה: %s

en: PulseAudio Sound System
he: מערכת הקול PulseAudio

en: Start the PulseAudio Sound System
he: הפעלת מערכת הקול PulseAudio

en: Input
he: קלט

en: Docking Station Input
he: קלט מתחנת עגינה

en: Docking Station Microphone
he: מיקרופון מתחנת עגינה

en: Docking Station Line In
he: קו נכנס מתחנת עגינה

en: Line In
he: קו נכנס

en: Microphone
he: מיקרופון

en: Front Microphone
he: מיקרופון קדמי

en: Rear Microphone
he: מיקרופון אחורי

en: External Microphone
he: מיקרופון חיצוני

en: Internal Microphone
he: מיקרופון פנימי

en: Radio
he: רדיו

en: Video
he: וידאו

en: Amplifier
he: מגבר

en: No Amplifier
he: אין מגבר

en: Bass Boost
he: הגברת באסים

en: No Bass Boost
he: ללא הגברת באסים

en: Speaker
he: רמקול

en: Headphones
he: אוזניות אנלוגיות

en: Analog Input
he: קלט אנלוגי

en: Dock Microphone
he: מיקרופון של תחנת עגינה

en: Headset Microphone
he: מיקרופון באוזניות

en: Analog Output
he: פלט אנלוגי

en: Headphones 2
he: אוזניות 2

en: Headphones Mono Output
he: פלט מונו לאוזניות

en: Line Out
he: קו יוצא

en: Analog Mono Output
he: פלט מונו אנלוגי

en: Speakers
he: רמקולים

en: Digital Output (S/PDIF)
he: פלט דיגיטלי (S/PDIF)

en: Digital Input (S/PDIF)
he: קלט דיגיטלי (S/PDIF)

en: Multichannel Input
he: קלט רב־ערוצי

en: Multichannel Output
he: פלט רב־ערוצי

en: Game Output
he: פלט משחק

en: Chat Output
he: פלט צ׳אט

en: Chat Input
he: קלט צ׳אט

en: Virtual Surround 7.1
he: סראונד וירטואלי 7.1

en: Analog Mono
he: מונו אנלוגי

en: Analog Mono (Left)
he: מונו אנלוגי (שמאל)

en: Analog Mono (Right)
he: מונו אנלוגי (ימין)

note: Note: Not translated to "Analog Stereo Input", because the source * name gets "Input" appended to it automatically, so adding "Input" * here would lead to the source name to become "Analog Stereo Input * Input". The same logic applies to analog-stereo-output, * multichannel-input and multichannel-ou
en: Analog Stereo
he: סטריאו אנלוגי

en: Mono
he: מונו

en: Stereo
he: סטריאו

en: Headset
he: אוזניות עם מיקרופון

en: Speakerphone
he: דיבורית לחדר ישיבות

en: Multichannel
he: ערוצים מרובים

en: Analog Surround 2.1
he: סראונד אנלוגי 2.1

en: Analog Surround 3.0
he: סראונד אנלוגי 3.0

en: Analog Surround 3.1
he: סראונד אנלוגי 3.1

en: Analog Surround 4.0
he: סראונד אנלוגי 4.0

en: Analog Surround 4.1
he: סראונד אנלוגי 4.1

en: Analog Surround 5.0
he: סראונד אנלוגי 5.0

en: Analog Surround 5.1
he: סראונד אנלוגי 5.1

en: Analog Surround 6.0
he: סראונד אנלוגי 6.0

en: Analog Surround 6.1
he: סראונד אנלוגי 6.1

en: Analog Surround 7.0
he: סראונד אנלוגי 7.0

en: Analog Surround 7.1
he: סראונד אנלוגי 7.1

en: Digital Stereo (IEC958)
he: סטריאו דיגיטלי (IEC958)

en: Digital Surround 4.0 (IEC958/AC3)
he: סראונד דיגיטלי 4.0 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3)
he: סראונד דיגיטלי 5.1 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/DTS)
he: סראונד דיגיטלי 5.1 (IEC958/DTS)

en: Digital Stereo (HDMI)
he: סטריאו דיגיטלי (HDMI)

en: Digital Surround 5.1 (HDMI)
he: סראונד דיגיטלי 5.1 (HDMI)

en: Game
he: משחק

en: Analog Mono Duplex
he: מונו אנלוגי משולב

en: Analog Stereo Duplex
he: סטריאו אנלוגי משולב

en: Digital Stereo Duplex (IEC958)
he: סטריאו דיגיטלי משולב (IEC958)

en: Stereo Duplex
he: סטריאו משולב

en: Off
he: מכובה

en: %s Output
he: פלט %s

en: %s Input
he: קלט %s

en: Bluetooth Input
he: קלט בלוטות׳

en: Bluetooth Output
he: פלט בלוטות׳

en: Handsfree
he: דיבורית

en: Headphone
he: אוזניות

en: Portable
he: נייד

en: Car
he: מכונית

en: Phone
he: טלפון

en: Headset Head Unit (HSP)
he: יחידת ראש של אוזניות (HSP)

en: Headset Audio Gateway (HSP)
he: מגשר שמע לשפופרת (HSP)

note: add on profile
en: On
he: פעיל

en: Dummy Output
he: פלט מדומה

en: Null Output
he: פלט ריק

en: Output Devices
he: התקני פלט

en: Input Devices
he: התקני קלט

en: Unknown device model
he: דגם התקן לא ידוע

en: PulseAudio Sound Server
he: שרת הקול PulseAudio

en: Front Center
he: מרכזי קדמי

en: Front Left
he: שמאלי קדמי

en: Front Right
he: ימני קדמי

en: Rear Center
he: מרכזי אחורי

en: Rear Left
he: שמאלי אחורי

en: Rear Right
he: ימני אחורי

en: Side Left
he: צד שמאל

en: Side Right
he: צד ימין

en: Top Center
he: מרכזי עליון

en: Top Front Center
he: מרכזי עליון קדמי

en: Top Front Left
he: עליון שמאלי קדמי

en: Top Front Right
he: עליון ימני קדמי

en: Top Rear Center
he: עליון מרכזי אחורי

en: Top Rear Left
he: עליון שמאלי אחורי

en: Top Rear Right
he: עליון ימני אחורי

en: (invalid)
he: (לא תקף)

en: Surround 4.0
he: סראונד 4.0

en: Surround 4.1
he: סראונד 4.1

en: Surround 5.0
he: סראונד 5.0

en: Surround 5.1
he: סראונד 5.1

en: Surround 7.1
he: סראונד 7.1

en: input
he: קלט

en: output
he: פלט

en: bidirectional
he: דו־כיווני

en: invalid
he: שגוי

en: yes
he: כן

en: no
he: לא

en: Built-in Audio
he: צליל פנימי

en: Modem
he: מודם

en: OK
he: אישור

en: Access denied
he: הגישה נדחתה

en: Unknown command
he: פקודה לא ידועה

en: Connection refused
he: החיבור נדחה

en: Protocol error
he: שגיאת פרוטוקול

en: Internal error
he: שגיאה פנימית

en: Bad state
he: מצב פגום

en: No data
he: אין נתונים

en: Incompatible protocol version
he: גרסת הפרוטוקול אינה תואמת

en: Too large
he: גדול מדי

en: Not supported
he: לא נתמך

en: Unknown error code
he: קוד שגיאה לא מוכר

en: No such extension
he: אין הרחבה כזאת

en: Obsolete functionality
he: תכונה מיושנת

en: Missing implementation
he: הטמעה חסרה

en: Input/Output error
he: שגיאת קלט/פלט

en: Device or resource busy
he: התקן או משאב עסוקים

en: not
he: לא

en: Connection failure: %s
he: שגיאת התחברות: %s

en: recording
he: מקליט

en: playback
he: נגינה

en: availability unknown
he: זמינות לא ידועה

en: available
he: זמין

en: not available
he: לא זמין

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Line
he: קו

en: Mic
he: מיקרופון

en: Handset
he: שפופרת

en: Earpiece
he: אוזניה

en: TV
he: טלוויזיה

en: Bluetooth
he: בלוטות׳

en: Network
he: רשת

en: Analog
he: אנלוגי

en: n/a
he: לא זמין

en: 	Profiles:
he: 	פרופילים:

en: Failure: %s
he: כשל: %s

en: remove
he: הסרה

en: unknown
he: לא ידוע

en: source
he: מקור

en: server
he: שרת

en: card
he: כרטיס

en: Failed to parse command line.
he: פענוח שורת הפקודה נכשל.

en: Server: %s
he: שרת: %s

en: Source: %s
he: מקור: %s
