pulseaudio - en to sv translation catalogue (526 entries)

en: %s [options]
    
    COMMANDS:
      -h, --help                            Show this help
          --version                         Show version
          --dump-conf                       Dump default configuration
          --dump-modules                    Dump list of available modules
          --dump-resample-methods           Dump available resample methods
          --cleanup-shm                     Cleanup stale shared memory segments
          --start                           Start the daemon if it is not running
      -k  --kill                            Kill a running daemon
          --check                           Check for a running daemon (only returns exit code)
    
    OPTIONS:
          --system[=BOOL]                   Run as system-wide instance
      -D, --daemonize[=BOOL]                Daemonize after startup
          --fail[=BOOL]                     Quit when startup fails
          --high-priority[=BOOL]            Try to set high nice level
                                            (only available as root, when SUID or
                                            with elevated RLIMIT_NICE)
          --realtime[=BOOL]                 Try to enable realtime scheduling
                                            (only available as root, when SUID or
                                            with elevated RLIMIT_RTPRIO)
          --disallow-module-loading[=BOOL]  Disallow user requested module
                                            loading/unloading after startup
          --disallow-exit[=BOOL]            Disallow user requested exit
          --exit-idle-time=SECS             Terminate the daemon when idle and this
                                            time passed
          --scache-idle-time=SECS           Unload autoloaded samples when idle and
                                            this time passed
          --log-level[=LEVEL]               Increase or set verbosity level
      -v  --verbose                         Increase the verbosity level
          --log-target={auto,syslog,stderr,file:PATH,newfile:PATH}
                                            Specify the log target
          --log-meta[=BOOL]                 Include code location in log messages
          --log-time[=BOOL]                 Include timestamps in log messages
          --log-backtrace=FRAMES            Include a backtrace in log messages
      -p, --dl-search-path=PATH             Set the search path for dynamic shared
                                            objects (plugins)
          --resample-method=METHOD          Use the specified resampling method
                                            (See --dump-resample-methods for
                                            possible values)
          --use-pid-file[=BOOL]             Create a PID file
          --no-cpu-limit[=BOOL]             Do not install CPU load limiter on
                                            platforms that support it.
          --disable-shm[=BOOL]              Disable shared memory support.
          --enable-memfd[=BOOL]             Enable memfd shared memory support.
    
    STARTUP SCRIPT:
      -L, --load="MODULE ARGUMENTS"         Load the specified plugin module with
                                            the specified argument
      -F, --file=FILENAME                   Run the specified script
      -C                                    Open a command line on the running TTY
                                            after startup
    
      -n                                    Don't load default script file
sv: %s [flaggor]
    
    KOMMANDON:
      -h, --help                            Visa denna hjälp
          --version                         Visa version
          --dump-conf                       Dumpa standardkonfiguration
          --dump-modules                    Dumpa lista över tillgängliga moduler
          --dump-resample-methods           Dumpa tillgängliga omsamplingsmetoder
          --cleanup-shm                     Städa upp utgångna delade minnessegment
          --start                           Starta demonen om den inte redan körs
      -k  --kill                            Döda en körande demon
          --check                           Kontrollera om det finns någon körande demon (returnerar bara returkod)
    
    FLAGGOR:
          --system[=BOOL]                   Kör som en systemomfattande instans
      -D, --daemonize[=BOOL]                Demonisera efter start
          --fail[=BOOL]                     Avsluta om start misslyckas
          --high-priority[=BOOL]            Försök att sätta en hög nice-nivå
                                            (bara tillgängligt som root, när SUID eller
                                            med förhöjd RLIMIT_NICE)
          --realtime[=BOOL]                 Försök att aktivera realtidsschemaläggning
                                            (bara tillgängligt som root, när SUID eller
                                            med förhöjd RLIMIT_RTPRIO)
          --disallow-module-loading[=BOOL]  Förbjud av användaren begärd laddning/urladdning
                                            av moduler efter start
          --disallow-exit[=BOOL]            Förbjud användarbegärt avslut
          --exit-idle-time=SEK              Avsluta demonen vid inaktivitet och efter
                                            denna tid
          --scache-idle-time=SEK            Inaktivera autoinlästa samplingar vid inaktivitet och
                                            efter denna tid
          --log-level[=NIVÅ]                Öka eller bestäm informativa nivån
      -v  --verbose                         Öka informativa nivån
          --log-target={auto,syslog,stderr,file:SÖKVÄG,newfile:SÖKVÄG}
                                            Ange mål för loggen
          --log-meta[=BOOL]                 Inkludera kodplats i loggmeddelanden
          --log-time[=BOOL]                 Inkludera tidsstämpel i loggmeddelanden
          --log-backtrace=RAMAR             Inkluderar bakåtspårning i loggmeddelanden
      -p, --dl-search-path=SÖKVÄG           Ange sökvägen för dynamiskt delade
                                            objekt (insticksmoduler)
          --resample-method=METOD           Använd den angivna omsamplingsmetoden
                                            (Se --dump-resample-methods för
                                            möjliga värden)
          --use-pid-file[=BOOL]             Skapa en PID-fil
          --no-cpu-limit[=BOOL]             Installera inte en CPU-belastningsbegränsare
                                            på plattformar som stödjer det.
          --disable-shm[=BOOL]              Inaktivera stöd för delat minne.
          --enable-memfd[=BOOL]             Aktivera stöd för memfd-delat minne.
    
    STARTSKRIPT:
      -L, --load=”MODUL ARGUMENT”           Läs in den angivna insticksmodulen med
                                            det specificerade argumentet
      -F, --file=FILNAMN                    Kör det angivna skriptet
      -C                                    Öppna en kommandorad på körande TTY
                                            efter start
    
      -n                                    Läs inte in standardskriptfil

en: --daemonize expects boolean argument
sv: --daemonize förväntar sig ett booleskt argument

en: --fail expects boolean argument
sv: --fail förväntar sig ett booleskt argument

en: --log-level expects log level argument (either numeric in range 0..4 or one of error, warn, notice, info, debug).
sv: --log-level förväntar sig loggnivåargument (antingen numeriska i intervallet 0..4 eller en av error, warn, notice, info, debug).

en: --high-priority expects boolean argument
sv: --high-priority förväntar sig ett booleskt argument

en: --realtime expects boolean argument
sv: --realtime förväntar sig ett booleskt argument

en: --disallow-module-loading expects boolean argument
sv: --disallow-module-loading förväntar sig ett booleskt argument

en: --disallow-exit expects boolean argument
sv: --disallow-exit förväntar sig ett booleskt argument

en: --use-pid-file expects boolean argument
sv: --use-pid-file förväntar sig ett booleskt argument

en: Invalid log target: use either 'syslog', 'journal', 'stderr' or 'auto' or a valid file name 'file:<path>', 'newfile:<path>'.
sv: Ogiltigt mål för loggen: använd antingen ”syslog”, ”journal”, ”stderr” eller ”auto” eller ett giltigt filnamn ”file:<sökväg>”, ”newfile:<sökväg>”.

en: Invalid log target: use either 'syslog', 'stderr' or 'auto' or a valid file name 'file:<path>', 'newfile:<path>'.
sv: Ogiltigt mål för loggen: använd ”syslog”, ”journal”, ”stderr”, ”auto” eller ett giltigt filnamn ”file:<sökväg>”, ”newfile:<sökväg>”.

en: --log-time expects boolean argument
sv: --log-time förväntar sig ett booleskt argument

en: --log-meta expects boolean argument
sv: --log-meta förväntar sig ett booleskt argument

en: Invalid resample method '%s'.
sv: Ogiltig omsamplingsmetod ”%s”.

en: --system expects boolean argument
sv: --system förväntar sig ett booleskt argument

en: --no-cpu-limit expects boolean argument
sv: --no-cpu-limit förväntar sig ett booleskt argument

en: --disable-shm expects boolean argument
sv: --disable-shm förväntar sig ett booleskt argument

en: --enable-memfd expects boolean argument
sv: --enable-memfd förväntar sig ett booleskt argument

en: [%s:%u] Invalid log target '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltigt mål för loggen ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid log level '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltig loggnivå ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid resample method '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltig omsamplingsmetod ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid rlimit '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltig rlimit ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid sample format '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltigt samplingsformat ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid sample rate '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltig samplingsfrekvens ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid sample channels '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltiga samplingskanaler ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid channel map '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltig kanalmappning ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid number of fragments '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltigt antal fragment ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid fragment size '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltig fragmentstorlek ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid nice level '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltig nice-nivå ”%s”.

en: [%s:%u] Invalid server type '%s'.
sv: [%s:%u] Ogiltig servertyp ”%s”.

en: Failed to open configuration file: %s
sv: Misslyckades med att öppna konfigurationsfil: %s

en: The specified default channel map has a different number of channels than the specified default number of channels.
sv: Den angivna standardkanalmappningen har ett annat antal kanaler än den angivna standardkanalmappningens antal.

en: ### Read from configuration file: %s ###
sv: ### Läs från konfigurationsfilen: %s ###

en: Name: %s
sv: Namn: %s

en: No module information available
sv: Ingen modulinformation tillgänglig

en: Description: %s
sv: Beskrivning: %s

en: Author: %s
sv: Upphovsman: %s

en: Usage: %s
sv: Användning: %s

en: Load Once: %s
sv: Läs in en gång: %s

en: DEPRECATION WARNING: %s
sv: FÖRÅLDRADVARNING: %s

en: Path: %s
sv: Sökväg: %s

en: Failed to open module %s: %s
sv: Misslyckades med att öppna modulen %s: %s

en: Failed to find original lt_dlopen loader.
sv: Misslyckades med att hitta original-lt_dlopen loader.

en: Failed to allocate new dl loader.
sv: Misslyckades med att allokera en ny dl loader.

en: Failed to add bind-now-loader.
sv: Misslyckades med att lägga till bind-now-loader.

en: Failed to find user '%s'.
sv: Misslyckades med att hitta användaren ”%s”.

en: Failed to find group '%s'.
sv: Misslyckades med att hitta gruppen ”%s”.

en: GID of user '%s' and of group '%s' don't match.
sv: GID för användare ”%s” och för grupp ”%s” stämmer inte överens.

en: Home directory of user '%s' is not '%s', ignoring.
sv: Hemkatalogen för användaren ”%s” är inte ”%s”, ignorerar.

en: Failed to create '%s': %s
sv: Misslyckades med att skapa ”%s”: %s

en: Failed to change group list: %s
sv: Misslyckades med att ändra grupplista: %s

en: Failed to change GID: %s
sv: Misslyckades med att ändra GID: %s

en: Failed to change UID: %s
sv: Misslyckades med att ändra UID: %s

en: System wide mode unsupported on this platform.
sv: Systemomfattande läge stöds inte på denna plattform.

en: Failed to parse command line.
sv: Misslyckades med att tolka kommandoraden.

en: System mode refused for non-root user. Only starting the D-Bus server lookup service.
sv: Systemläge vägrades för icke-rootanvändare. Startar bara D-Bus-serveruppslagningstjänsten.

en: Failed to kill daemon: %s
sv: Misslyckades med att döda demonen: %s

en: This program is not intended to be run as root (unless --system is specified).
sv: Detta program är inte tänkt att köras som root (såvida inte --system har angivits).

en: Root privileges required.
sv: Root-behörighet krävs.

en: --start not supported for system instances.
sv: --start stöds inte för systeminstanser.

en: User-configured server at %s, refusing to start/autospawn.
sv: Användaranpassad server på %s, vägrar starta/autostarta.

en: User-configured server at %s, which appears to be local. Probing deeper.
sv: Användaranpassad server på %s, som ser ut att vara lokal. Undersöker djupare.

en: Running in system mode, but --disallow-exit not set.
sv: Kör i systemläge, men --disallow-exit är inte angett.

en: Running in system mode, but --disallow-module-loading not set.
sv: Kör i systemläge, men --disallow-module-loading är inte angett.

en: Running in system mode, forcibly disabling SHM mode.
sv: Kör i systemläge, tvingar fram inaktivering av SHM-läge.

en: Running in system mode, forcibly disabling exit idle time.
sv: Kör i systemläge, tvingar fram avslut vid inaktivitet.

en: Failed to acquire stdio.
sv: Misslyckades med att få stdio.

en: pipe() failed: %s
sv: pipe() misslyckades: %s

en: fork() failed: %s
sv: fork() misslyckades: %s

en: read() failed: %s
sv: read() misslyckades: %s

en: Daemon startup failed.
sv: Demonstart misslyckades.

en: setsid() failed: %s
sv: setsid() misslyckades: %s

en: Failed to get machine ID
sv: Misslyckades med att hämta maskin-ID

en: OK, so you are running PA in system mode. Please make sure that you actually do want to do that.
    Please read http://www.freedesktop.org/wiki/Software/PulseAudio/Documentation/User/WhatIsWrongWithSystemWide/ for an explanation why system mode is usually a bad idea.
sv: Ok, du kör PA i systemläge. Försäkra dig om att du verkligen vill göra detta.
    Läs http://www.freedesktop.org/wiki/Software/PulseAudio/Documentation/User/WhatIsWrongWithSystemWide/ för en förklaring till varför systemläge vanligtvis är en dålig idé.

en: pa_pid_file_create() failed.
sv: pa_pid_file_create() misslyckades.

en: pa_core_new() failed.
sv: pa_core_new() misslyckades.

en: command line arguments
sv: kommandoradsargument

en: Failed to initialize daemon due to errors while executing startup commands. Source of commands: %s
sv: Misslyckades att initiera demonen på grund av fel vid körning av uppstartskommandon. Källa till kommandon: %s

en: Daemon startup without any loaded modules, refusing to work.
sv: Demonen startade utan inlästa moduler, fungerar inte.

en: PulseAudio Sound System
sv: PulseAudio ljudsystem

en: Start the PulseAudio Sound System
sv: Starta ljudsystemet PulseAudio

en: Input
sv: Ingång

en: Docking Station Input
sv: Ingång för dockningsstation

en: Docking Station Microphone
sv: Mikrofon för dockningsstation

en: Docking Station Line In
sv: Linje in för dockningsstation

en: Line In
sv: Linje in

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Front Microphone
sv: Frontmikrofon

en: Rear Microphone
sv: Bakre mikrofon

en: External Microphone
sv: Extern mikrofon

en: Internal Microphone
sv: Intern mikrofon

en: Automatic Gain Control
sv: Automatisk förstärkningskontroll

en: No Automatic Gain Control
sv: Ingen automatisk förstärkningskontroll

en: Boost
sv: Ökning

en: No Boost
sv: Ingen ökning

en: Amplifier
sv: Förstärkare

en: No Amplifier
sv: Ingen förstärkare

en: Bass Boost
sv: Basökning

en: No Bass Boost
sv: Ingen basökning

en: Speaker
sv: Högtalare

en: Headphones
sv: Hörlurar

en: Analog Input
sv: Analog ingång

en: Dock Microphone
sv: Dockmikrofon

en: Headset Microphone
sv: Headset-mikrofon

en: Analog Output
sv: Analog utgång

en: Headphones 2
sv: Hörlurar 2

en: Headphones Mono Output
sv: Monoutgång för hörlurar

en: Line Out
sv: Linje ut

en: Analog Mono Output
sv: Analog monoutgång

en: Speakers
sv: Högtalare

en: Digital Output (S/PDIF)
sv: Digital utgång (S/PDIF)

en: Digital Input (S/PDIF)
sv: Digital ingång (S/PDIF)

en: Multichannel Input
sv: Multikanalingång

en: Multichannel Output
sv: Multikanalutgång

en: Game Output
sv: Spelutgång

en: Chat Output
sv: Chatt-utgång

en: Chat Input
sv: Chatt-ingång

en: Virtual Surround 7.1
sv: Virtual surround 7.1

en: Analog Mono
sv: Analog mono

en: Analog Mono (Left)
sv: Analog mono (vänster)

en: Analog Mono (Right)
sv: Analog mono (höger)

note: Note: Not translated to "Analog Stereo Input", because the source * name gets "Input" appended to it automatically, so adding "Input" * here would lead to the source name to become "Analog Stereo Input * Input". The same logic applies to analog-stereo-output, * multichannel-input and multichannel-ou
en: Analog Stereo
sv: Analog stereo

en: Speakerphone
sv: Högtalartelefon

en: Multichannel
sv: Multikanal

en: Analog Surround 2.1
sv: Analog surround 2.1

en: Analog Surround 3.0
sv: Analog surround 3.0

en: Analog Surround 3.1
sv: Analog surround 3.1

en: Analog Surround 4.0
sv: Analog surround 4.0

en: Analog Surround 4.1
sv: Analog surround 4.1

en: Analog Surround 5.0
sv: Analog surround 5.0

en: Analog Surround 5.1
sv: Analog surround 5.1

en: Analog Surround 6.0
sv: Analog surround 6.0

en: Analog Surround 6.1
sv: Analog surround 6.1

en: Analog Surround 7.0
sv: Analog surround 7.0

en: Analog Surround 7.1
sv: Analog surround 7.1

en: Digital Stereo (IEC958)
sv: Digital stereo (IEC958)

en: Digital Surround 4.0 (IEC958/AC3)
sv: Digital surround 4.0 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/AC3)
sv: Digital surround 5.1 (IEC958/AC3)

en: Digital Surround 5.1 (IEC958/DTS)
sv: Digital surround 5.1 (IEC958/DTS)

en: Digital Stereo (HDMI)
sv: Digital stereo (HDMI)

en: Digital Surround 5.1 (HDMI)
sv: Digital surround 5.1 (HDMI)

en: Chat
sv: Chatt

en: Game
sv: Spel

en: Analog Mono Duplex
sv: Analog mono duplex

en: Analog Stereo Duplex
sv: Analog stereo duplex

en: Digital Stereo Duplex (IEC958)
sv: Digital stereo duplex (IEC958)

en: Multichannel Duplex
sv: Multikanalduplex

en: Stereo Duplex
sv: Stereo duplex

en: Mono Chat + 7.1 Surround
sv: Mono Chatt + 7.1 Surround

en: Off
sv: Av

en: %s Output
sv: %s utgång

en: %s Input
sv: %s ingång

en: ALSA woke us up to write new data to the device, but there was actually nothing to write.
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
    We were woken up with POLLOUT set -- however a subsequent snd_pcm_avail() returned 0 or another value < min_avail.
sv: ALSA väckte oss för att skriva ny data till enheten, men det fanns inget att skriva.
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera detta problem till ALSA-utvecklarna.
    We were woken up with POLLOUT set -- however a subsequent snd_pcm_avail() returned 0 or another value < min_avail.

en: ALSA woke us up to read new data from the device, but there was actually nothing to read.
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
    We were woken up with POLLIN set -- however a subsequent snd_pcm_avail() returned 0 or another value < min_avail.
sv: ALSA väckte oss för att läsa ny data från enheten, men det fanns inget att läsa.
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera detta problem till ALSA-utvecklarna.
    We were woken up with POLLIN set -- however a subsequent snd_pcm_avail() returned 0 or another value < min_avail.

en: snd_pcm_avail() returned a value that is exceptionally large: %lu byte (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_avail() returned a value that is exceptionally large: %lu bytes (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
sv[0]: snd_pcm_avail() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %lu byte (%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.
sv[1]: snd_pcm_avail() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %lu byte (%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.

en: snd_pcm_delay() returned a value that is exceptionally large: %li byte (%s%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_delay() returned a value that is exceptionally large: %li bytes (%s%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
sv[0]: snd_pcm_delay() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %li byte (%s%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.
sv[1]: snd_pcm_delay() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %li byte (%s%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.

en: snd_pcm_avail_delay() returned strange values: delay %lu is less than avail %lu.
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
sv: snd_pcm_avail_delay() returnerade konstiga värden: fördröjningen %lu är mindre än tillgängliga %lu.
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.

en: snd_pcm_mmap_begin() returned a value that is exceptionally large: %lu byte (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers. | snd_pcm_mmap_begin() returned a value that is exceptionally large: %lu bytes (%lu ms).
    Most likely this is a bug in the ALSA driver '%s'. Please report this issue to the ALSA developers.
sv[0]: snd_pcm_mmap_begin() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %lu byte (%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.
sv[1]: snd_pcm_mmap_begin() returnerade ett värde som är exceptionellt stort: %lu byte (%lu ms).
    Förmodligen är detta ett fel i ALSA-drivrutinen ”%s”. Vänligen rapportera problemet till ALSA-utvecklarna.

en: Bluetooth Input
sv: Bluetooth-ingång

en: Bluetooth Output
sv: Bluetooth-utgång

en: Headphone
sv: Hörlurar

en: Portable
sv: Bärbar

en: Car
sv: Bil

en: Phone
sv: Telefon

en: High Fidelity Playback (A2DP Sink)
sv: High fidelity playback (A2DP Sink)

en: High Fidelity Capture (A2DP Source)
sv: High fidelity capture (A2DP Source)

en: Headset Head Unit (HSP)
sv: Headset-huvudenhet (HSP)

en: Headset Audio Gateway (HSP)
sv: Headset audio gateway (HSP)

en: Handsfree Head Unit (HFP)
sv: Handsfree-huvudenhet (HFP)

en: Handsfree Audio Gateway (HFP)
sv: Handsfree audio gateway (HFP)

en: source_name=<name for the source> source_properties=<properties for the source> source_master=<name of source to filter> sink_name=<name for the sink> sink_properties=<properties for the sink> sink_master=<name of sink to filter> adjust_time=<how often to readjust rates in s> adjust_threshold=<how much drift to readjust after in ms> format=<sample format> rate=<sample rate> channels=<number of channels> channel_map=<channel map> aec_method=<implementation to use> aec_args=<parameters for the AEC engine> save_aec=<save AEC data in /tmp> autoloaded=<set if this module is being loaded automatically> use_volume_sharing=<yes or no> use_master_format=<yes or no>
sv: source_name=<namn på källa> source_properties=<egenskaper för källa> source_master=<namn på källa att filtrera> sink_name=<namn på mottagare> sink_properties=<egenskaper för mottagare> sink_master=<namn på mottagare att filtrera> adjust_time=<hur ofta frekvens ska justeras i s> adjust_threshold=<hur mycket avsteg ska justeras i ms> format=<samplingsformat> rate=<samplingshastighet> channels=<antal kanaler> channel_map=<kanalmappning> aec_method=<implementation att använda> aec_args=<parametrar för AEC-motorn> save_aec=<spara AEC-data i /tmp> autoloaded=<ange om denna modul läses in automatiskt> use_volume_sharing=<ja eller nej> use_master_format=<ja eller nej>

note: add on profile
en: On
sv: På

en: Dummy Output
sv: Attrapputgång

en: Always keeps at least one sink loaded even if it's a null one
sv: Håll alltid minst en mottagare inläst även om den är null

en: Always keeps at least one source loaded even if it's a null one
sv: Håll alltid minst en källa inläst även om den är null

en: General Purpose Equalizer
sv: Allmän equalizer

en: sink_name=<name of the sink> sink_properties=<properties for the sink> sink_master=<sink to connect to> format=<sample format> rate=<sample rate> channels=<number of channels> channel_map=<channel map> autoloaded=<set if this module is being loaded automatically> use_volume_sharing=<yes or no>
sv: sink_name=<namn på mottagare> sink_properties=<egenskaper för mottagare> sink_master=<mottagare att ansluta till> format=<samplingsformat> rate=<samplingshastighet> channels=<antal kanaler> channel_map=<kanalmappning> autoloaded=<om denna modul läses in automatiskt> use_volume_sharing=<ja eller nej>

en: FFT based equalizer on %s
sv: FFT-baserad equalizer på %s

en: autoclean=<automatically unload unused filters?>
sv: autoclean=<automatiskt inaktivera oanvända filter?>

en: Virtual LADSPA sink
sv: Virtual LADSPA-mottagare

en: sink_name=<name for the sink> sink_properties=<properties for the sink> sink_input_properties=<properties for the sink input> master=<name of sink to filter> sink_master=<name of sink to filter> format=<sample format> rate=<sample rate> channels=<number of channels> channel_map=<input channel map> plugin=<ladspa plugin name> label=<ladspa plugin label> control=<comma separated list of input control values> input_ladspaport_map=<comma separated list of input LADSPA port names> output_ladspaport_map=<comma separated list of output LADSPA port names> autoloaded=<set if this module is being loaded automatically>
sv: sink_name=<namn på mottagare> sink_properties=<egenskaper för mottagare> sink_input_properties=<egenskaper för mottagaringång> master=<namn på mottagare att filtrera> sink_master=<namn på mottagare att filtrera> format=<samplingsformat> rate=<samplingshastighet> channels=<antal kanaler> channel_map=<ingångskanalmappning> plugin=<namn på ladspa-instick> label=<etikett för ladspa-instick> control=<kommaseparerad lista över ingångskontrollvärden> input_ladspaport_map=<kommaseparerad lista över LADSPA-portnamn för ingång> output_ladspaport_map=<kommaseparerad lista över LADSPA-portnamn för utgång> autoloaded=<angiven om denna modul läses in automatiskt>

en: Clocked NULL sink
sv: Klockad NULL-mottagare

en: Null Output
sv: Nullutgång

en: Failed to set format: invalid format string %s
sv: Misslyckades med att ange format: ogiltig formatsträng %s

en: Output Devices
sv: Utgångsenheter

en: Input Devices
sv: Ingångsenheter

en: Audio on @HOSTNAME@
sv: Ljud på @HOSTNAME@

note: TODO: old tunnel put here the remote sink_name into stream name e.g. 'Null Output for lynxis@lazus' TODO: old tunnel put here the remote source_name into stream name e.g. 'Null Output for lynxis@lazus'
en: Tunnel for %s@%s
sv: Tunnel för %s@%s

en: Tunnel to %s/%s
sv: Tunnel till %s/%s

en: Virtual surround sink
sv: Virtual surround-mottagare

en: sink_name=<name for the sink> sink_properties=<properties for the sink> master=<name of sink to filter> sink_master=<name of sink to filter> format=<sample format> rate=<sample rate> channels=<number of channels> channel_map=<channel map> use_volume_sharing=<yes or no> force_flat_volume=<yes or no> hrir=/path/to/left_hrir.wav hrir_left=/path/to/left_hrir.wav hrir_right=/path/to/optional/right_hrir.wav autoloaded=<set if this module is being loaded automatically>
sv: sink_name=<namn för mottagaren> sink_properties=<egenskaper för mottagaren> master=<namn på mottagare att filtrera> sink_master=<namn på mottagare att filtrera> format=<samplingsformat> rate=<samplingshastighet> channels=<antal kanaler> channel_map=<kanalavbildning> use_volume_sharing=<ja eller nej> force_flat_volume=<ja eller nej> hrir=/sökväg/till/left_hrir.wav hrir_left=/sökväg/till/left_hrir.wav hrir=/sökväg/till/right_hrir.wav autoloaded=<angiven om denna modul läses in automatiskt>

en: Unknown device model
sv: Okänd enhetsmodell

en: RAOP standard profile
sv: RAOP-standardprofil

en: PulseAudio Sound Server
sv: PulseAudio ljudserver

en: Front Center
sv: Center fram

en: Front Left
sv: Vänster fram

en: Front Right
sv: Höger fram

en: Rear Center
sv: Center bak

en: Rear Left
sv: Vänster bak

en: Rear Right
sv: Höger bak

en: Front Left-of-center
sv: Vänster-om-center fram

en: Front Right-of-center
sv: Höger-om-center fram

en: Side Left
sv: Vänster sida

en: Side Right
sv: Höger sida

en: Auxiliary 0
sv: Extra 0

en: Auxiliary 1
sv: Extra 1

en: Auxiliary 2
sv: Extra 2

en: Auxiliary 3
sv: Extra 3

en: Auxiliary 4
sv: Extra 4

en: Auxiliary 5
sv: Extra 5

en: Auxiliary 6
sv: Extra 6

en: Auxiliary 7
sv: Extra 7

en: Auxiliary 8
sv: Extra 8

en: Auxiliary 9
sv: Extra 9

en: Auxiliary 10
sv: Extra 10

en: Auxiliary 11
sv: Extra 11

en: Auxiliary 12
sv: Extra 12

en: Auxiliary 13
sv: Extra 13

en: Auxiliary 14
sv: Extra 14

en: Auxiliary 15
sv: Extra 15

en: Auxiliary 16
sv: Extra 16

en: Auxiliary 17
sv: Extra 17

en: Auxiliary 18
sv: Extra 18

en: Auxiliary 19
sv: Extra 19

en: Auxiliary 20
sv: Extra 20

en: Auxiliary 21
sv: Extra 21

en: Auxiliary 22
sv: Extra 22

en: Auxiliary 23
sv: Extra 23

en: Auxiliary 24
sv: Extra 24

en: Auxiliary 25
sv: Extra 25

en: Auxiliary 26
sv: Extra 26

en: Auxiliary 27
sv: Extra 27

en: Auxiliary 28
sv: Extra 28

en: Auxiliary 29
sv: Extra 29

en: Auxiliary 30
sv: Extra 30

en: Auxiliary 31
sv: Extra 31

en: Top Center
sv: Topp mitten

en: Top Front Center
sv: Topp fram mitten

en: Top Front Left
sv: Topp fram vänster

en: Top Front Right
sv: Upp fram höger

en: Top Rear Center
sv: Topp bak mitten

en: Top Rear Left
sv: Topp bak vänster

en: Top Rear Right
sv: Topp bak höger

en: (invalid)
sv: (ogiltig)

en: xcb_connect() failed
sv: xcb_connect() misslyckades

en: xcb_connection_has_error() returned true
sv: xcb_connection_has_error() returnerade true

en: Failed to parse cookie data
sv: Misslyckades med att tolka kakdata

en: Received message for unknown extension '%s'
sv: Tog emot meddelande för okända tillägget ”%s”

en: input
sv: ingång

en: output
sv: utgång

en: bidirectional
sv: dubbelriktad

en: invalid
sv: ogiltig

en: XDG_RUNTIME_DIR (%s) is not owned by us (uid %d), but by uid %d! (This could e.g. happen if you try to connect to a non-root PulseAudio as a root user, over the native protocol. Don't do that.)
sv: XDG_RUNTIME_DIR (%s) ägs inte av oss (uid %d), utan av uid %d! (Det kan hända om du exempelvis försöker att ansluta till en icke-root PulseAudio som en root-användare över det interna protokollet. Gör inte det.)

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: Cannot access autospawn lock.
sv: Kan inte komma åt låset för autospawn.

en: Failed to open target file '%s'.
sv: Misslyckades med att öppna målfilen ”%s”.

en: Tried to open target file '%s', '%s.1', '%s.2' ... '%s.%d', but all failed.
sv: Försökte att öppna målfilen ”%s”, ”%s.1”, ”%s.2” … ”%s.%d” men misslyckades.

en: Invalid log target.
sv: Ogiltigt mål för logg.

en: Built-in Audio
sv: Inbyggt ljud

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Unknown command
sv: Okänt kommando

en: Invalid argument
sv: Ogiltigt argument

en: Entity exists
sv: Entiteten finns

en: No such entity
sv: Ingen sådan entitet

en: Connection refused
sv: Anslutning nekades

en: Protocol error
sv: Protokollfel

en: Timeout
sv: Tidsgräns nåddes

en: No authentication key
sv: Ingen autentiseringsnyckel

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Connection terminated
sv: Anslutningen terminerad

en: Entity killed
sv: Entitet dödad

en: Invalid server
sv: Ogiltig server

en: Module initialization failed
sv: Misslyckades med att starta modul

en: Bad state
sv: Felaktigt tillstånd

en: No data
sv: Ingen data

en: Incompatible protocol version
sv: Inkompatibel protokollversion

en: Too large
sv: För stor

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Unknown error code
sv: Okänd felkod

en: No such extension
sv: Det finns inget sådant tillägg

en: Obsolete functionality
sv: Föråldrad funktionalitet

en: Missing implementation
sv: Implementering saknas

en: Client forked
sv: Klienten förgrenad

en: Input/Output error
sv: In-/utgångsfel

en: Device or resource busy
sv: Enhet eller resurs upptagen

en: %s %uch %uHz
sv: %s %u kan. %u Hz

en: Failed to drain stream: %s
sv: Misslyckades med att dränera strömmen: %s

en: Playback stream drained.
sv: Uppspelningsströmmen dränerad.

en: Draining connection to server.
sv: Dränerar anslutning till servern.

en: pa_stream_begin_write() failed: %s
sv: pa_stream_begin_write() misslyckades: %s

en: pa_stream_peek() failed: %s
sv: pa_stream_peek() misslyckades: %s

en: Stream successfully created.
sv: Strömmen skapad.

en: pa_stream_get_buffer_attr() failed: %s
sv: pa_stream_get_buffer_attr() misslyckades: %s

en: Buffer metrics: maxlength=%u, tlength=%u, prebuf=%u, minreq=%u
sv: Buffertmått: maxlength=%u tlength=%u prebuf=%u minreq=%u

en: Buffer metrics: maxlength=%u, fragsize=%u
sv: Buffertmått: maxlength=%u fragsize=%u

en: Using sample spec '%s', channel map '%s'.
sv: Använder samplingsspec ”%s”, kanalmappning ”%s”.

en: Connected to device %s (index: %u, suspended: %s).
sv: Ansluten till enheten %s (index:%u, vänteläge: %s).

en: Stream error: %s
sv: Strömfel: %s

en: Stream device suspended.%s
sv: Strömenheten avstängd.%s

en: Stream device resumed.%s
sv: Strömenheten återaktiverad.%s

en: Stream underrun.%s
sv: Strömmen underskriden.%s

en: Stream overrun.%s
sv: Strömmen överskriden.%s

en: Stream started.%s
sv: Strömmen startad.%s

en: Stream moved to device %s (%u, %ssuspended).%s
sv: Strömmen flyttad till enhet %s (%u, %savstängd).%s

en: not
sv: inte

en: Stream buffer attributes changed.%s
sv: Strömbuffertattribut ändrade.%s

en: Cork request stack is empty: corking stream
sv: Korkningsbegäransstacken är tom: Korkar igen ström

en: Cork request stack is empty: uncorking stream
sv: Korkningsbegäransstacken är tom: Korkar ur ström

en: Warning: Received more uncork requests than cork requests.
sv: Varning: Mottog fler urkorkningsbegäran än korkningsbegäran.

en: Connection established.%s
sv: Anslutning etablerad.%s

en: pa_stream_new() failed: %s
sv: pa_stream_new() misslyckades: %s

en: pa_stream_connect_playback() failed: %s
sv: pa_stream_connect_playback() misslyckades: %s

en: Failed to set monitor stream: %s
sv: Misslyckades med att ange övervakningsströmmen: %s

en: pa_stream_connect_record() failed: %s
sv: pa_stream_connect_record() misslyckades: %s

en: Connection failure: %s
sv: Anslutningsfel: %s

en: Got EOF.
sv: Fick filslut.

en: pa_stream_write() failed: %s
sv: pa_stream_write() misslyckades: %s

en: write() failed: %s
sv: write() misslyckades: %s

en: Got signal, exiting.
sv: Fick signal, avslutar.

en: Failed to get latency: %s
sv: Misslyckades med att avgöra latens: %s

en: Time: %0.3f sec; Latency: %0.0f usec.
sv: Tid: %0.3f s; Latens: %0.0f μs.

en: pa_stream_update_timing_info() failed: %s
sv: pa_stream_update_timing_info() misslyckades: %s

en: %s [options]
    %s
    
      -h, --help                            Show this help
          --version                         Show version
    
      -r, --record                          Create a connection for recording
      -p, --playback                        Create a connection for playback
    
      -v, --verbose                         Enable verbose operations
    
      -s, --server=SERVER                   The name of the server to connect to
      -d, --device=DEVICE                   The name of the sink/source to connect to. The special names @DEFAULT_SINK@, @DEFAULT_SOURCE@ and @DEFAULT_MONITOR@ can be used to specify the default sink, source and monitor respectively.
      -n, --client-name=NAME                How to call this client on the server
          --stream-name=NAME                How to call this stream on the server
          --volume=VOLUME                   Specify the initial (linear) volume in range 0...65536
          --rate=SAMPLERATE                 The sample rate in Hz (defaults to 44100)
          --format=SAMPLEFORMAT             The sample format, see
                                            https://www.freedesktop.org/wiki/Software/PulseAudio/Documentation/User/SupportedAudioFormats/
                                            for possible values (defaults to s16ne)
          --channels=CHANNELS               The number of channels, 1 for mono, 2 for stereo
                                            (defaults to 2)
          --channel-map=CHANNELMAP          Channel map to use instead of the default
          --fix-format                      Take the sample format from the sink/source the stream is
                                            being connected to.
          --fix-rate                        Take the sampling rate from the sink/source the stream is
                                            being connected to.
          --fix-channels                    Take the number of channels and the channel map
                                            from the sink/source the stream is being connected to.
          --no-remix                        Don't upmix or downmix channels.
          --no-remap                        Map channels by index instead of name.
          --latency=BYTES                   Request the specified latency in bytes.
          --process-time=BYTES              Request the specified process time per request in bytes.
          --latency-msec=MSEC               Request the specified latency in msec.
          --process-time-msec=MSEC          Request the specified process time per request in msec.
          --property=PROPERTY=VALUE         Set the specified property to the specified value.
          --raw                             Record/play raw PCM data.
          --passthrough                     Passthrough data.
          --file-format[=FFORMAT]           Record/play formatted PCM data.
          --list-file-formats               List available file formats.
          --monitor-stream=INDEX            Record from the sink input with index INDEX.
sv: %s [flaggor]
    %s
    
      -h, --help                            Visa denna hjälp
          --version                         Visa version
    
      -r, --record                          Skapa en anslutning för inspelning
      -p, --playback                        Skapa en anslutning för uppspelning
    
      -v, --verbose                         Aktivera informativa åtgärder
    
      -s, --server=SERVER                   Namn på servern att ansluta till
      -d, --device=ENHET                    Namn på mottagare/källa att ansluta till. De speciella namnen @DEFAULT_SINK@, @DEFAULT_SOURCE@ och @DEFAULT_MONITOR@ kan användas för att ange standardmottagaren, -källan respektive -övervakaren.
      -n, --client-name=NAMN                Hur denna klient ska namnges på servern
          --stream-name=NAMN                Hur denna ström ska namnges på servern
          --volume=VOLYM                    Ange initiala (linjära) volymen i intervallet 0…65536
          --rate=SAMPLINGSFREKVENS          Samplingsfrekvens i Hz (standard 44100)
          --format=SAMPLINGSFORMAT            Samplingsformat, se
                                            https://www.freedesktop.org/wiki/Software/PulseAudio/Documentation/User/SupportedAudioFormats/
                                            för möjliga värden (standard s16ne)
          --channels=KANALER                Antalet kanaler, 1 för mono, 2 för stereo
                                            (standard 2)
          --channel-map=KANALAVBILDNING     Kanalavbildning att använda istället för standard
          --fix-format                      Ta samplingsformatet från mottagaren/källan strömmen
                                            ansluts till.
          --fix-rate                        Ta samplingsfrekvensen från mottagaren/källan strömmen
                                            ansluts till.
          --fix-channels                    Ta antalet kanaler och kanalavbildning
                                            från mottagaren/källan strömmen ansluts till.
          --no-remix                        Mixa inte upp eller ner kanaler.
          --no-remap                        Avbilda kanaler med index istället för med namn.
          --latency=BYTE                    Begär angiven latens i byte.
          --process-time=BYTE               Begär angiven processtid per begäran i byte.
          --latency-msec=MS                 Begär angiven latens i ms.
          --process-time-msec=MS            Begär angiven processtid per begäran i ms.
          --property=EGENSKAP=VÄRDE         Sätt angiven egenskap till angivet värde.
          --raw                             Spela in/upp rå PCM-data.
          --passthrough                     Strömma data igenom.
          --file-format[=FFORMAT]           Spela in/upp formaterad PCM-data.
          --list-file-formats               Lista tillgängliga filformat.
          --monitor-stream=INDEX            Spela in från mottagaringången med index INDEX.

en: Play back encoded audio files on a PulseAudio sound server.
sv: Spela upp kodade ljudfiler på en PulseAudio-server.

en: Capture audio data from a PulseAudio sound server and write it to a file.
sv: Fånga ljuddata från en PulseAudio-ljudserver och skriv den till fil.

en: Capture audio data from a PulseAudio sound server and write it to STDOUT or the specified file.
sv: Fånga ljuddata från en PulseAudio-ljudserver och skriv den till STDOUT eller angiven fil.

en: Play back audio data from STDIN or the specified file on a PulseAudio sound server.
sv: Spela upp ljuddata från STDIN eller den angivna filen, på en PulseAudio-server.

en: pacat %s
    Compiled with libpulse %s
    Linked with libpulse %s
sv: pacat %s
    Kompilerade med libpulse %s
    Länkade med libpulse %s

en: Invalid client name '%s'
sv: Ogiltigt klientnamn ”%s”

en: Invalid stream name '%s'
sv: Ogiltigt namn på strömmen ”%s”

en: Invalid channel map '%s'
sv: Ogiltig kanalmappning ”%s”

en: Invalid latency specification '%s'
sv: Ogiltig latensangivelse ”%s”

en: Invalid process time specification '%s'
sv: Ogiltig angivelse av processtid ”%s”

en: Invalid property '%s'
sv: Ogiltig egenskap ”%s”

en: Unknown file format %s.
sv: Okänt filformat %s.

en: Failed to parse the argument for --monitor-stream
sv: Misslyckades med att tolka argumentet för --monitor-stream

en: Invalid sample specification
sv: Ogiltig samplingsspecifikation

en: Too many arguments.
sv: För många argument.

en: Failed to generate sample specification for file.
sv: Misslyckades med att generera samplingsspecifikation för filen.

en: Failed to open audio file.
sv: Misslyckades med att öppna ljudfilen.

en: Warning: specified sample specification will be overwritten with specification from file.
sv: Varning: angiven samplingsspecifikation kommer att skrivas över med specifikation från filen.

en: Failed to determine sample specification from file.
sv: Misslyckades med att avgöra samplingsspecifikation från filen.

en: Warning: Failed to determine channel map from file.
sv: Varning: Misslyckades med att avgöra kanalmappningen från filen.

en: Channel map doesn't match sample specification
sv: Kanalmappning stämmer inte överens med samplingsspecifikationen

en: Warning: failed to write channel map to file.
sv: Varning: Misslyckades med att skriva kanalmappningen till filen.

en: Opening a %s stream with sample specification '%s' and channel map '%s'.
sv: Öppnar en %s-ström med samplingsspecifikationen ”%s” och kanalmappningen ”%s”.

en: recording
sv: inspelning

en: playback
sv: uppspelning

en: Failed to set media name.
sv: Misslyckades med att ange medienamn.

en: pa_mainloop_new() failed.
sv: pa_mainloop_new() misslyckades.

en: io_new() failed.
sv: io_new() misslyckades.

en: pa_context_new() failed.
sv: pa_context_new() misslyckades.

en: pa_context_connect() failed: %s
sv: pa_context_connect() misslyckades: %s

en: pa_context_rttime_new() failed.
sv: pa_context_rttime_new() misslyckades.

en: pa_mainloop_run() failed.
sv: pa_mainloop_run() misslyckades.

en: NAME [ARGS ...]
sv: NAMN [ARG …]

en: NAME|#N
sv: NAMN|#N

en: NAME
sv: NAMN

en: NAME|#N VOLUME
sv: NAMN|#N VOLYM

en: #N VOLUME
sv: #N VOLYM

en: NAME|#N 1|0
sv: NAMN|#N 1|0

en: NAME|#N KEY=VALUE
sv: NAMN|#N NYCKEL=VÄRDE

en: #N KEY=VALUE
sv: #N NYCKEL=VÄRDE

en: NAME SINK|#N
sv: NAMN MOTTAGARE|#N

en: NAME FILENAME
sv: NAMN FILNAMN

en: PATHNAME
sv: SÖKVÄGSNAMN

en: FILENAME SINK|#N
sv: FILNAMN MOTTAGARE|#N

en: #N SINK|SOURCE
sv: #N MOTTAGARE|KÄLLA

en: CARD PROFILE
sv: KORT PROFIL

en: NAME|#N PORT
sv: NAMN|#N PORT

en: CARD-NAME|CARD-#N PORT OFFSET
sv: KORT-NAMN|KORT-#N PORT OFFSET

en: TARGET
sv: MÅL

en: NUMERIC-LEVEL
sv: NUMERISK NIVÅ

en: FRAMES
sv: LJUDRUTOR

en: RECIPIENT MESSAGE [MESSAGE_PARAMETERS]
sv: MOTTAGARE MEDDELANDE [MOTTAGARPARAMETRAR]

en: 
      -h, --help                            Show this help
          --version                         Show version
    When no command is given pacmd starts in the interactive mode.
sv: 
      -h, --help                            Visa denna hjälp
          --version                         Visa version
    När inget kommando anges startar pacmd i det interaktiva läget.

en: pacmd %s
    Compiled with libpulse %s
    Linked with libpulse %s
sv: pacmd %s
    Kompilerad med libpulse %s
    Länkad med libpulse %s

en: No PulseAudio daemon running, or not running as session daemon.
sv: Ingen PulseAudio-demon körs, eller körs ej som en sessionsdemon.

en: Failed to kill PulseAudio daemon.
sv: Misslyckades med att döda PulseAudio-demon.

en: Daemon not responding.
sv: Demon svarar ej.

en: Failed to get statistics: %s
sv: Misslyckades med att hämta statistik: %s

en: Currently in use: %u block containing %s bytes total.
     | Currently in use: %u blocks containing %s bytes total.
sv[0]: Används för närvarande: %u block innehållande %s byte totalt.
sv[1]: Används för närvarande: %u block innehållande %s byte totalt.

en: Allocated during whole lifetime: %u block containing %s bytes total.
     | Allocated during whole lifetime: %u blocks containing %s bytes total.
sv[0]: Allokerade under hela livstiden: %u block innehållande %s byte totalt.
sv[1]: Allokerade under hela livstiden: %u block innehållande %s byte totalt.

en: Sample cache size: %s
sv: Samplingscachestorlek: %s

en: Failed to get server information: %s
sv: Misslyckades med att hämta serverinformation: %s

en: Server String: %s
    Library Protocol Version: %u
    Server Protocol Version: %u
    Is Local: %s
    Client Index: %u
    Tile Size: %zu
sv: Serversträng: %s
    Biblioteksprotokollversion: %u
    Serverprotokollversion: %u
    Lokal: %s
    Klientindex: %u
    Blockstorlek: %zu

en: User Name: %s
    Host Name: %s
    Server Name: %s
    Server Version: %s
    Default Sample Specification: %s
    Default Channel Map: %s
    Default Sink: %s
    Default Source: %s
    Cookie: %04x:%04x
sv: Användarnamn: %s
    Värdnamn: %s
    Servernamn: %s
    Serverversion: %s
    Förvald samplingsspecifikation: %s
    Förvald kanalmappning: %s
    Förvald mottagare: %s
    Förvald källa: %s
    Kaka: %04x:%04x

en: availability unknown
sv: tillgänglighet okänd

en: available
sv: tillgänglig

en: not available
sv: inte tillgänglig

en: Unknown
sv: Okänd

en: Line
sv: Linje

en: Mic
sv: Mik

en: Handset
sv: Lur

en: Earpiece
sv: Hörlur

en: Bluetooth
sv: Blåtand

en: Network
sv: Nätverk

en: Failed to get sink information: %s
sv: Misslyckades med att få information om mottagare: %s

en: Sink #%u
    	State: %s
    	Name: %s
    	Description: %s
    	Driver: %s
    	Sample Specification: %s
    	Channel Map: %s
    	Owner Module: %u
    	Mute: %s
    	Volume: %s
    	        balance %0.2f
    	Base Volume: %s
    	Monitor Source: %s
    	Latency: %0.0f usec, configured %0.0f usec
    	Flags: %s%s%s%s%s%s%s
    	Properties:
    		%s
sv: Mottagare #%u
    	Tillstånd: %s
    	Namn: %s
    	Beskrivning: %s
    	Drivrutin: %s
    	Samplingsspecifikation: %s
    	Kanalmappning: %s
    	Ägarmodul: %u
    	Tyst: %s
    	Volym: %s
    	        balans %0.2f
    	Basvolym: %s
    	Övervakarkälla: %s
    	Latens: %0.0f µs, anpassad %0.0f µs
    	Flaggor: %s%s%s%s%s%s%s
    	Egenskaper:
    		%s

en: 	Ports:
sv: 	Portar:

en: 		%s: %s (type: %s, priority: %u%s%s, %s)
sv: 		%s: %s (typ: %s, prioritet: %u%s%s, %s)

en: , availability group:
sv: , tillgänglighetsgrupp:

en: 	Active Port: %s
sv: 	Aktiv port: %s

en: 	Formats:
sv: 	Format:

en: Failed to get source information: %s
sv: Misslyckades med att få information om källa: %s

en: Source #%u
    	State: %s
    	Name: %s
    	Description: %s
    	Driver: %s
    	Sample Specification: %s
    	Channel Map: %s
    	Owner Module: %u
    	Mute: %s
    	Volume: %s
    	        balance %0.2f
    	Base Volume: %s
    	Monitor of Sink: %s
    	Latency: %0.0f usec, configured %0.0f usec
    	Flags: %s%s%s%s%s%s
    	Properties:
    		%s
sv: Källa nr %u
    	Tillstånd: %s
    	Namn: %s
    	Beskrivning: %s
    	Drivrutin: %s
    	Samplingsspecifikation: %s
    	Kanalmappning: %s
    	Ägarmodul: %u
    	Tystad: %s
    	Volym: %s
    	       balans %0.2f
    	Basvolym: %s
    	Övervakare för mottagare: %s
    	Latens: %0.0f µs, konfigurerad %0.0f µs
    	Flaggor: %s%s%s%s%s%s
    	Egenskaper:
    		%s

en: n/a
sv: ej tillämpligt

en: Failed to get module information: %s
sv: Misslyckades med att få modulinformation: %s

en: Module #%u
    	Name: %s
    	Argument: %s
    	Usage counter: %s
    	Properties:
    		%s
sv: Modul nr. %u
    	Namn: %s
    	Argument: %s
    	Användningsräknare: %s
    	Egenskaper:
    		%s

en: Failed to get client information: %s
sv: Misslyckades med att få klientinformation: %s

en: Client #%u
    	Driver: %s
    	Owner Module: %s
    	Properties:
    		%s
sv: Klient #%u
    	Drivrutin: %s
    	Ägarmodul: %s
    	Egenskaper:
    		%s

en: Failed to get card information: %s
sv: Misslyckades med att få kortinformation: %s

en: Card #%u
    	Name: %s
    	Driver: %s
    	Owner Module: %s
    	Properties:
    		%s
sv: Kort #%u
    	Namn: %s
    	Drivrutin: %s
    	Ägarmodul: %s
    	Egenskaper:
    		%s

en: 	Profiles:
sv: 	Profiler:

en: 		%s: %s (sinks: %u, sources: %u, priority: %u, available: %s)
sv: 		%s: %s (mottagare: %u, källor: %u, prioritet: %u, tillgängliga: %s)

en: 	Active Profile: %s
sv: 	Aktiv profil: %s

en: 		%s: %s (type: %s, priority: %u, latency offset: %<PRId64> usec%s%s, %s)
sv: 		%s: %s (typ: %s, prioritet: %u, latensavstånd: %<PRId64> µs%s%s, %s)

en: 			Properties:
    				%s
sv: 			Egenskaper:
    				%s

en: 			Part of profile(s): %s
sv: 			Del av profil(er): %s

en: Failed to get sink input information: %s
sv: Misslyckades med att få ingångsinformation för mottagaren: %s

en: Sink Input #%u
    	Driver: %s
    	Owner Module: %s
    	Client: %s
    	Sink: %u
    	Sample Specification: %s
    	Channel Map: %s
    	Format: %s
    	Corked: %s
    	Mute: %s
    	Volume: %s
    	        balance %0.2f
    	Buffer Latency: %0.0f usec
    	Sink Latency: %0.0f usec
    	Resample method: %s
    	Properties:
    		%s
sv: Mottagaringång #%u
    	Drivrutin: %s
    	Ägarmodul: %s
    	Klient: %s
    	Mottagare: %u
    	Samplingsspecifikation: %s
    	Kanalmappning: %s
    	Format: %s
    	Korkad: %s
    	Tyst: %s
    	Volym: %s
    	        balans %0.2f
    	Buffertlatens: %0.0f µs
    	Mottagarlatens: %0.0f µs
    	Omsamplingsmetod: %s
    	Egenskaper:
    		%s

en: Failed to get source output information: %s
sv: Misslyckades med att få information om källutgång: %s

en: Source Output #%u
    	Driver: %s
    	Owner Module: %s
    	Client: %s
    	Source: %u
    	Sample Specification: %s
    	Channel Map: %s
    	Format: %s
    	Corked: %s
    	Mute: %s
    	Volume: %s
    	        balance %0.2f
    	Buffer Latency: %0.0f usec
    	Source Latency: %0.0f usec
    	Resample method: %s
    	Properties:
    		%s
sv: Källutgång #%u
    	Drivrutin: %s
    	Ägarmodul: %s
    	Klient: %s
    	Källa: %u
    	Samplingsspecifikation: %s
    	Kanalmappning: %s
    	Format: %s
    	Korkad: %s
    	Tyst: %s
    	Volym: %s
    	        balans %0.2f
    	Buffertlatens: %0.0f µs
    	Källatens: %0.0f µs
    	Omsamplingsmetod: %s
    	Egenskaper:
    		%s

en: Failed to get sample information: %s
sv: Misslyckades med att få samplingsinformation: %s

en: Sample #%u
    	Name: %s
    	Sample Specification: %s
    	Channel Map: %s
    	Volume: %s
    	        balance %0.2f
    	Duration: %0.1fs
    	Size: %s
    	Lazy: %s
    	Filename: %s
    	Properties:
    		%s
sv: Sampling nr. %u
    	Namn: %s
    	Samplingsspecifikation: %s
    	Kanalmappning: %s
    	Volym: %s
    	       balans %0.2f
    	Varaktighet: %0.1f s
    	Storlek: %s
    	Lat: %s
    	Filnamn: %s
    	Egenskaper:
    		%s

en: Failure: %s
sv: Misslyckande: %s

en: Send message failed: %s
sv: Att skicka ett meddelande misslyckades: %s

en: list-handlers message failed: %s
sv: listhanterares meddelande misslyckades: %s

en: list-handlers message response could not be parsed correctly
sv: listhandlers-meddelandets svar kunde inte tolkas korrekt

en: list-handlers message response is not a JSON array
sv: list-handlers-meddelandets svar är inte en JSON-vektor

en: list-handlers message response array element %d is not a JSON object
sv: listhanterares meddelandesvars vektorelement %d är inte ett JSON-objekt

en: Failed to unload module: Module %s not loaded
sv: Misslyckades med att stänga modul: Modulen %s är inte aktiv

en: Failed to set volume: You tried to set volumes for %d channel, whereas channel(s) supported = %d
     | Failed to set volume: You tried to set volumes for %d channels, whereas channel(s) supported = %d
sv[0]: Misslyckades att sätta volym: du försökte att sätta volymer för %d kanal, medan antalet kanaler som stödjs = %d
sv[1]: Misslyckades att sätta volym: du försökte att sätta volymer för %d kanaler, medan antalet kanaler som stödjs = %d

en: Failed to upload sample: %s
sv: Misslyckades med att skicka upp samplingen: %s

en: Premature end of file
sv: För tidigt filslut

en: new
sv: ny

en: change
sv: ändra

en: remove
sv: ta bort

en: unknown
sv: okänd

en: sink
sv: mottagare

en: source
sv: källa

en: sink-input
sv: mottagaringång

en: source-output
sv: källutgång

en: module
sv: modul

en: client
sv: klient

en: card
sv: kort

en: Event '%s' on %s #%u
sv: Händelse '%s' på %s #%u

en: Got SIGINT, exiting.
sv: Fick SIGINT, avslutar.

en: Invalid volume specification
sv: Ogiltig volymangivelse

en: Volume outside permissible range.
sv: Volym utanför tillåtet intervall.

en: Invalid number of volume specifications.
sv: Ogiltigt antal volymspecifikationer.

en: Inconsistent volume specification.
sv: Inkonsekvent volymspecifikation.

en: [options]
sv: [flaggor]

en: [TYPE]
sv: [TYP]

en: FILENAME [NAME]
sv: FILNAMN [NAMN]

en: NAME [SINK]
sv: NAMN [MOTTAGARE]

en: NAME|#N VOLUME [VOLUME ...]
sv: NAMN|#N VOLYM [VOLYM …]

en: #N VOLUME [VOLUME ...]
sv: #N VOLYM [VOLYM …]

en: NAME|#N 1|0|toggle
sv: NAMN|#N 1|0|växla

en: #N 1|0|toggle
sv: #N 1|0|växla

en: #N FORMATS
sv: #N FORMAT

en: 
    The special names @DEFAULT_SINK@, @DEFAULT_SOURCE@ and @DEFAULT_MONITOR@
    can be used to specify the default sink, source and monitor.
sv: 
    Specialnamnen @DEFAULT_SINK@, @DEFAULT_SOURCE och @DEFAULT_MONITOR@
    kan användas för att ange standardmottagare, källa och övervakare.

en: 
      -h, --help                            Show this help
          --version                         Show version
    
      -f, --format=FORMAT                   The format of the output. Either "normal" or "json"
      -s, --server=SERVER                   The name of the server to connect to
      -n, --client-name=NAME                How to call this client on the server
sv: 
      -h, --help                            Visa detta hjälpmeddelande
          --version                         Visa version
    
      -f --format=FORMAT                    Utdataformatet. Antingen "normal" eller "json"
      -s, --server=SERVER                   Namnet på servern att ansluta till
      -n, --client-name=NAMN                Vad klienten ska kallas på servern

en: pactl %s
    Compiled with libpulse %s
    Linked with libpulse %s
sv: pactl %s
    Kompilerad med libpulse %s
    Länkad med libpulse %s

en: Invalid format value '%s'
sv: Ogiltigt formatvärde '%s'

en: Specify nothing, or one of: %s
sv: Specificera inget, eller endera av: %s

en: Please specify a sample file to load
sv: Ange en samplingsfil att ladda

en: Failed to open sound file.
sv: Misslyckades med att öppna ljudfilen.

en: Warning: Failed to determine sample specification from file.
sv: Varning: Misslyckades med att avgöra samplingsspecifikationen från filen.

en: You have to specify a sample name to play
sv: Du måste ange ett samplingsnamn att spela

en: You have to specify a sample name to remove
sv: Du måste ange ett samplingsnamn att ta bort

en: You have to specify a sink input index and a sink
sv: Du måste ange ett index för en ingångsmottagare och en mottagare

en: You have to specify a source output index and a source
sv: Du måste ange ett index för en källutgång och en källa

en: You have to specify a module name and arguments.
sv: Du måste ange ett modulnamn och argument.

en: You have to specify a module index or name
sv: Du måste ange ett modulindex eller namn

en: You may not specify more than one sink. You have to specify a boolean value.
sv: Du får inte ange fler än en mottagare. Du måste ange ett booleskt värde.

en: Invalid suspend specification.
sv: Ogiltig avstängningsspecifikation.

en: You may not specify more than one source. You have to specify a boolean value.
sv: Du får inte ange fler än en källa. Du måste ange ett booleskt värde.

en: You have to specify a card name/index and a profile name
sv: Du måste ange ett kortnamn/-index och ett profilnamn

en: You have to specify a sink name/index and a port name
sv: Du måste ange ett mottagarnamn/-index och ett portnamn

en: You have to specify a sink name
sv: Du måste ange namn på en mottagare

en: You have to specify a source name/index and a port name
sv: Du måste ange ett källnamn/-index och ett portnamn

en: You have to specify a source name
sv: Du måste ange namn på en källa

en: You have to specify a sink name/index
sv: Du måste ange ett namn/index på en sänka

en: You have to specify a sink name/index and a volume
sv: Du måste ange ett mottagarnamn/-index och en volym

en: You have to specify a source name/index
sv: Du måste ange ett namn/index på en källa

en: You have to specify a source name/index and a volume
sv: Du måste ange ett källnamn/-index och en volym

en: You have to specify a sink input index and a volume
sv: Du måste ange ett index för en mottagaringång och en volym

en: Invalid sink input index
sv: Ogiltigt index för mottagaringång

en: You have to specify a source output index and a volume
sv: Du måste ange ett källutgångsindex och en volym

en: Invalid source output index
sv: Ogiltigt källutgångsindex

en: You have to specify a sink name/index and a mute action (0, 1, or 'toggle')
sv: Du måste ange en mottagarnamn/-index och ett dämpningsvärde (0, 1, eller ”toggle”)

en: Invalid mute specification
sv: Ogiltig dämpningsspecifikation

en: You have to specify a source name/index and a mute action (0, 1, or 'toggle')
sv: Du måste ange ett källnamn/-index och ett dämpningsvärde (0, 1, eller ”toggle”)

en: You have to specify a sink input index and a mute action (0, 1, or 'toggle')
sv: Du måste ange ett index för en mottagaringång och ett dämpningsvärde (0, 1, eller ”toggle”)

en: Invalid sink input index specification
sv: Ogiltig angivelse av index för mottagaringång

en: You have to specify a source output index and a mute action (0, 1, or 'toggle')
sv: Du måste ange ett källutgångsindex och ett dämpningsvärde (0, 1, eller ”toggle”)

en: Invalid source output index specification
sv: Ogiltig specificering av källutgångsindex

en: You have to specify at least an object path and a message name
sv: Du måste ange åtminstone en objektsökväg och ett meddelandenamn

en: Excess arguments given, they will be ignored. Note that all message parameters must be given as a single string.
sv: Överflödiga argument givna, de kommer ignoreras. Observera att alla meddelandeparametrar måste ges som en enda sträng.

en: You have to specify a sink index and a semicolon-separated list of supported formats
sv: Du måste ange ett mottagarindex och en semikolonavskild lista med format som stöds

en: You have to specify a card name/index, a port name and a latency offset
sv: Du måste ange ett kortnamn/-index, ett portnamn och en latensoffset

en: Could not parse latency offset
sv: Kunde inte tolka latensoffset

en: No valid command specified.
sv: Inget giltigt kommando angett.

en: Failure to resume: %s
sv: Misslyckades med att återuppta: %s

en: Failure to suspend: %s
sv: Misslyckades med vänteläge: %s

en: WARNING: Sound server is not local, not suspending.
sv: VARNING: Ljudservern är inte lokal, försätter ej i vänteläge.

en: Connection failure: %s
sv: Anslutningsfel: %s

en: Got SIGINT, exiting.
sv: Erhöll SIGINT, avslutar.

en: WARNING: Child process terminated by signal %u
sv: VARNING: Underordnad process avslutad av signalen %u

en: %s [options] -- PROGRAM [ARGUMENTS ...]
    
    Temporarily suspend PulseAudio while PROGRAM runs.
    
      -h, --help                            Show this help
          --version                         Show version
      -s, --server=SERVER                   The name of the server to connect to
sv: %s [flaggor] -- PROGRAM [ARGUMENT …]
    
    Stäng tillfälligt av PulseAudio medan PROGRAM kör.
    
      -h, --help                            Visa denna hjälp
          --version                         Visa version
      -s, --server=SERVER                   Namnet på servern att ansluta till

en: pasuspender %s
    Compiled with libpulse %s
    Linked with libpulse %s
sv: pasuspender %s
    Kompilerad med libpulse %s
    Länkad med libpulse %s

en: pa_mainloop_new() failed.
sv: pa_mainloop_new() misslyckades.

en: pa_context_new() failed.
sv: pa_context_new() misslyckades.

en: pa_mainloop_run() failed.
sv: pa_mainloop_run() misslyckades.

en: %s [-D display] [-S server] [-O sink] [-I source] [-c file]  [-d|-e|-i|-r]
    
     -d    Show current PulseAudio data attached to X11 display (default)
     -e    Export local PulseAudio data to X11 display
     -i    Import PulseAudio data from X11 display to local environment variables and cookie file.
     -r    Remove PulseAudio data from X11 display
sv: %s [-D display] [-S server] [-O mottagare] [-I källa] [-c fil]  [-d|-e|-i|-r]
    
     -d    Visa aktuell PulseAudio-data som hör till X11-display (standard)
     -e    Exportera lokal PulseAudio-data till X11-display
     -i    Importera PulseAudio-data från X11-display till lokala miljövariabler och kakfil.
     -r    Ta bort PulseAudio-data från X11-display

en: Failed to parse command line.
sv: Misslyckades med att tolka kommandorad.

en: Source: %s
sv: Källa: %s

en: Sink: %s
sv: Mottagare: %s

en: Cookie: %s
sv: Kaka: %s

en: Failed to parse cookie data
sv: Misslyckades med att tolka kakdata

en: Failed to save cookie data
sv: Misslyckades med att spara kakdata

en: Failed to get FQDN.
sv: Misslyckades med att hämta FQDN.

en: Failed to load cookie data
sv: Misslyckades med att läsa in kakdata

en: Not yet implemented.
sv: Ännu inte implementerad.
