pulseeffects - en to tr translation catalogue (318 entries)

en: Test Signals
tr: Test Sinyalleri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Help
tr: Yardım

en: Presets
tr: Ön Ayarlar

en: Show Spectrum
tr: Spektrumu Göster

en: Fill
tr: Dolgu

en: Border
tr: Kenar

en: Use Custom Color
tr: Özel Renk Kullan

en: Use Gradient
tr: Geçişli Renk Kullan

en: Spectrum Color
tr: Spektrum Rengi

en: Gradient Color
tr: Geçiş Rengi

en: Spectrum Type
tr: Spektrum Türü

en: Bars
tr: Barlar

en: Lines
tr: Çizgiler

en: Points
tr: Noktalar

en: Height
tr: Yükseklik

en: Scale
tr: Ölçek

en: Exponent
tr: Katsayı

en: Sampling
tr: Örnekleme

en: Line Width
tr: Hat Genişliği

en: Use Default
tr: Öntanımlıyı Kullan

en: Block Size
tr: Blok Boyutu

en: Pipeline Input
tr: Pipeline Giriş

en: Buffer
tr: Arabellek

en: Latency
tr: Gecikme

en: Pipeline Output
tr: Pipeline Çıkış

en: Input Effects
tr: Giriş Efektleri

en: Output Effects
tr: Çıkış Efektleri

en: Create Preset
tr: Hazır Ayar Oluştur

en: Name
tr: İsim

en: Start Service at Login
tr: Oturum Açarken Hizmeti Başlat

en: Process All Outputs
tr: Tüm Çıkışları İşle

en: Use Dark Theme
tr: Koyu Tema Kullan

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Niceness
tr: Hassaslık

en: Real Time
tr: Eş Zamanlı

en: None
tr: Hiçbiri

en: Priority Type
tr: Öncelik Türü

en: About
tr: Hakkında

en: Process All Inputs
tr: Tüm Girişleri İşle

en: Priority
tr: Öncelik

en: Audio effects for PulseAudio applications
tr: PulseAudio uygulamaları için ses efektleri

en: Format
tr: Biçim

en: Rate
tr: Oran

en: Channels
tr: Kanallar

en: Resampler
tr: Örnekleme

en: State
tr: Durum

en: Version
tr: Sürüm

en: Default Sink
tr: Öntanımlı Sink

en: Default Source
tr: Öntanımlı Kaynak

en: Protocol
tr: Protokol

en: Default Sample Format
tr: Öntanımlı Örnek Biçimi

en: Default Sampling Rate
tr: Öntanımlı Örnekleme Hızı

en: Channel Mapping
tr: Kanal Eşleme

en: Server
tr: Sunucu

en: Modules
tr: Modüller

en: Clients
tr: İstemciler

en: File
tr: Dosya

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Resamplers
tr: Örnekleyiciler

en: Auto Gain
tr: Otomatik Kazanç

en: Reset History
tr: Geçmişi Sıfırla

en: Detect Silence
tr: Sessizliği Algıla

en: Momentary
tr: Anlık

en: Short Term
tr: Kısa Süreli

en: Integrated
tr: Tümleşik

en: Weights
tr: Ağırlık

en: Target
tr: Hedef

en: Input
tr: Giriş

en: Output
tr: Çıkış

en: Relative
tr: Göreceli

en: Gain
tr: Kazanç

en: Loudness
tr: Yüksek Ses

en: Range
tr: Sınır

en: Limiter
tr: Sınırlayıcı

en: Input Gain
tr: Giriş Kazancı

en: Release
tr: Bırak

en: Lookahead
tr: İlerleme

en: Oversampling
tr: Aşırı Örnekleme

en: Attenuation
tr: Zayıflatma

en: Compressor
tr: Sıkıştırıcı

en: Threshold
tr: Eşik

en: Ratio
tr: Oran

en: Knee
tr: Oynak

en: Makeup
tr: Süs

en: Attack
tr: Atak

en: Downward
tr: Aşağıya

en: Upward
tr: Yukarıya

en: Compression Mode
tr: Sıkıştırma Kipi

en: Listen
tr: Liste

en: Pre-amplification
tr: Öntanımlı-yükselticiler

en: Reactivity
tr: Tepkinirlik

en: Feed-forward
tr: İleri-besleme

en: Feed-back
tr: Geri-besleme

en: Type
tr: Tür

en: Peak
tr: Doruk

en: Low-Pass
tr: Düşük-Geçiş

en: Uniform
tr: Aynı

en: Mode
tr: Kip

en: Middle
tr: Orta

en: Side
tr: Yan

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Source
tr: Kaynak

en: Sidechain
tr: Yanzincir

en: Curve
tr: Eğri

en: Multiband Compressor
tr: Çoklu Bant Şıkıştırıcı

en: Split 1/2
tr: 1/2 Böl

en: Split 2/3
tr: 2/3 Böl

en: Split 3/4
tr: 3/4 Böl

en: Bypass
tr: Atla

en: Solo
tr: Tekli

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: Sub Band
tr: Alt Bant

en: Low Band
tr: Düşük Bant

en: Mid Band
tr: Orta Bant

en: High Band
tr: Yüksek Bant

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Muted
tr: Sessiz

en: Disco
tr: Disko

en: Distant Headphones
tr: Uzak Kulaklıklar

en: Default
tr: Öntanımlı

en: 12dB/oct Lowpass
tr: 12dB/oct Düşük geçiş

en: 24dB/oct Lowpass
tr: 24dB/oct Düşük geçiş

en: 36dB/oct Lowpass
tr: 36dB/oct Düşük geçiş

en: 12dB/oct Highpass
tr: 12dB/oct Yüksek geçiş

en: 24dB/oct Highpass
tr: 24dB/oct Yüksek geçiş

en: 36dB/oct Highpass
tr: 36dB/oct Yüksek geçiş

en: 6dB/oct Bandpass
tr: 6dB/oct Bant geçişi

en: 12dB/oct Bandpass
tr: 12dB/oct Bant geçişi

en: 18dB/oct Bandpass
tr: 18dB/oct Bant geçişi

en: 6dB/oct Bandreject
tr: 6dB/oct Bant reddet

en: 12dB/oct Bandreject
tr: 12dB/oct Bant reddet

en: 18dB/oct Bandreject
tr: 12dB/oct Bant reddet

en: Frequency
tr: Sıklık

en: Resonance
tr: Çınlama

en: Inertia
tr: Durağan

en: Equalizer
tr: Ekolayzır

en: Split Channels
tr: Kanalları Böl

en: Bands
tr: Bantlar

en: Flat Response
tr: Düz Yanıt

en: Calculate Frequencies
tr: Frekansları Hesapla

en: Reset Equalizer
tr: Ekolayzır Sıfırla

en: Off
tr: Kapalı

en: Bell
tr: Çan

en: High Pass
tr: Yüksek Geçiş

en: High Shelf
tr: Yüksek Sığlık

en: Low Pass
tr: Düşük Geçiş

en: Low Shelf
tr: Düşük Sığlık

en: Notch
tr: Çentik

en: Slope
tr: Eğim

en: Quality
tr: Kalite

en: Width
tr: Genişlik

en: Mute
tr: Sessiz

en: Apply
tr: Uygula

en: Reverberation
tr: Yankılanma

en: Ambience
tr: Ortam

en: Empty Walls
tr: Boş Duvarlar

en: Room
tr: Oda

en: Large Empty Hall
tr: Büyük Boş Salon

en: Large Occupied Hall
tr: Büyük Dolu Salon

en: Pre Delay
tr: Ön Gecikme

en: Decay Time
tr: Bozunma Süresi

en: Amount
tr: Miktar

en: Dry
tr: Sertlik

en: Bass Cut
tr: Bas Kesim

en: Treble Cut
tr: Tiz Kesim

en: Diffusion
tr: Yayılma

en: Room Size
tr: Oda Boyutu

en: Small
tr: Küçük

en: Medium
tr: Orta

en: Large
tr: Büyük

en: Tunnel
tr: Tünel

en: Large/smooth
tr: Büyük/pürüzsüz

en: Experimental
tr: Deneysel

en: High Frequency Damping
tr: Yüksek Frekans Sönümleme

en: Bass Enhancer
tr: Bas Yükseltici

en: 3rd
tr: 3.

en: 2nd
tr: 2.

en: Blend Harmonics
tr: Harmonik Karışımları

en: Harmonics
tr: Harmonikler

en: Scope
tr: Kapsam

en: Floor
tr: Zemin

en: Exciter
tr: Uyarıcı

en: Ceiling
tr: Tavan

en: Stereo Tools
tr: Stereo Araçları

en: Softclip
tr: Yumuşak kırpım

en: Balance
tr: Denge

en: S/C Level
tr: S/C Seviye

en: Side Level
tr: Seviye Tarafı

en: Side Balance
tr: Denge Tarafı

en: Middle Level
tr: Orta Seviye

en: Middle Panorama
tr: Orta Panorama

en: LR > LR (Stereo Default)
tr: LR > LR (Stereo Öntanımlı)

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
tr: LR > MS (Stereo Orta Tarafa)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
tr: MS > LR (Orta Taraftan Stereo)

en: LR > LL (Mono Left Channel)
tr: LR > LL (Mono Sol Kanal)

en: LR > RR (Mono Right Channel)
tr: LR > RR (Mono Sağ Kanal)

en: LR > L+R (Mono Sum L+R)
tr: LR > L+R (Mono İşlem L+R)

en: LR > RL (Stereo Flip Channels)
tr: LR > RL (Stereo Kanalları Ters Çevir)

en: Stereo Matrix
tr: Stereo Matris

en: Invert Phase
tr: Ters Faz

en: Delay L/R
tr: Gecikme L/R

en: Stereo Base
tr: Stereo Taban

en: Stereo Phase
tr: Stereo Faz

en: Cutoff
tr: Kesici

en: Feed
tr: Akış

en: Crossfeed
tr: Çapraz Besleme

en: Maximizer
tr: Yükseltici

en: Gain Reduction
tr: Kazanç Azaltma

en: Link
tr: Bağ

en: Gate
tr: Aralık

en: Detection
tr: Keşif

en: Stereo Link
tr: Stereo Bağ

en: Average
tr: Ortalama

en: Maximum
tr: Azami

en: Gating
tr: Geçitleme

en: Multiband Gate
tr: Çoklu Bant Geçitleme

en: Reduction
tr: Azalım

en: Wide
tr: Geniş

en: Split
tr: Ayır

en: Level
tr: Seviye

en: Peak Q
tr: Q Doruk

en: Laxity
tr: Gevşeklik

en: Detected
tr: Saptanan

en: Convolver
tr: Sarsıcı

en: Import Impulse
tr: Dürtü Dosyasını İçeri Al

en: Import Impulse Response File
tr: Dürtü Yanıt Dosyasını İçeri Aktar

en: Duration
tr: Süre

en: Samples
tr: Örnekler

en: Impulse Response
tr: Dürtü Yanıtı

en: Select the impulse Response File
tr: Dürtü Yanıt Dosyasını Seç

en: Spectrum
tr: Spektrum

en: Stereo Width
tr: Stereo Genişliği

en: Crystalizer
tr: Kristalleştirici

en: Aggressive Mode
tr: Agresif Kip

en: Loudness Range
tr: Yüksek Ses Aralığı

en: Before
tr: Öncesi

en: After
tr: Sonrası

en: Pitch
tr: Perde

en: Faster
tr: Daha Hızlı

en: Preserve Formant
tr: Biçimlendiriciyi Koru

en: Cents
tr: Küsür

en: Semitones
tr: Yarım Ses

en: Octaves
tr: Oktav

en: Crispness
tr: Canlılık

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Extended Filter
tr: Genişletilmiş Süzgeç

en: Delay Agnostic
tr: Agnostik Gecikme

en: High Pass Filter
tr: Yüksek Geçiş Süzgeci

en: Suppresion Level
tr: Bastırma Seviyesi

en: Low
tr: Düşük

en: Moderate
tr: Ölçülü

en: High
tr: Yüksek

en: Echo Canceller
tr: Yankı Önleyici

en: Very High
tr: Çok Yüksek

en: Noise Suppressor
tr: Gürültü Baskılayıcı

en: Adaptive Digital
tr: Dijital Uyarlamalı

en: Fixed Digital
tr: Dijital Sabitleyici

en: Gain Controller
tr: Kazanç Denetleyicisi

en: Target Level
tr: Hedef Seviye

en: Maximum Gain
tr: Azami Kazanç

en: Detection Likelihood
tr: Algılama Olasılığı

en: Frame Size
tr: Çerçeve Boyutu

en: Very Low
tr: Çok Düşük

en: Voice Detector
tr: Ses Dedektörü

en: Delay
tr: Gecikme

en: Save current settings to this preset file
tr: Geçerli ayarları bu ön ayar dosyasına kaydet

en: Remove this preset file
tr: Hazır ayar dosyasını kaldır

en: Automatically apply this preset whenever the currently used device is plugged in the system
tr: Şu anda kullanılan cihaz sisteme takılı olduğunda bu ön ayarı otomatik olarak uygula

en: Import Presets
tr: Önayarları İçe Aktar

en: Volume
tr: Ses

en: Sine
tr: Sinüs

en: Square
tr: Kare

en: Saw
tr: Kesir

en: Triangle
tr: Üçgen

en: Silence
tr: Sessizlik

en: White Noise
tr: Beyaz Gürültü

en: Pink Noise
tr: Pembe Gürültü

en: Sine Table
tr: Sinüs Tablosu

en: Ticks
tr: İşaretler

en: Gaussian Noise
tr: Gauss Gürültü

en: Red Noise
tr: Kırmızı Gürültü

en: Blue Noise
tr: Mavi Gürültü

en: Violet Noise
tr: Menekşe Gürültü

en: Window
tr: Pencere

en: Measure Noise
tr: Gürültü Ölçümü

en: Subtract Noise
tr: Gürültü Çıkar

en: Audio Effects for PulseAudio Applications
tr: PulseAudio Uygulamaları için Ses Efektleri

en: PulseEffects is an advanced audio manipulation tools. It includes an equalizer, limiter, compressor and a reverberation tool, just to mention a few. To complement this there is also a built in spectrum analyzer.
tr: PulseEffects gelişmiş bir ses işleme aracıdır. Bir ekolayzır, sınırlayıcı, sıkıştırıcı ve yankılanma araçları içerir. Bunları tamamlamak için ayrıca bir spektrum analizörü bulunmaktadır.

en: Because PulseEffects uses the default PulseAudio sound server it will work with most, if not all, applications you use. All supported applications are presented in the main window, where each can be enabled individually.
tr: PulseEffects, varsayılan PulseAudio ses sunucusunu kullandığından, kullandığınız uygulamaların tümü olmasa da çoğu ile çalışacaktır. Desteklenen tüm uygulamalar, her birinin ayrı ayrı etkinleştirilebileceği ana pencerede sunulur.

en: Besides manipulating sound output, PulseEffects is able to apply effects to an input device, such as a microphone. This is, for example, useful in audio recording, but it also works well during voice conversations.
tr: Ses çıkışını manipüle etmenin yanı sıra, PulseEffects, mikrofon gibi bir giriş cihazına da efektler uygulayabilir. Bu özellik ses kaydında da kullanışlıdır ve sesli konuşmalarda da iyi çalışır.

en: When PulseEffects is launched it will conveniently remember the configuration used in the last session. It is also possible to save all the current settings as profiles.
tr: PulseEffects başlatıldığında, son oturumda kullanılan ayarlamaları rahatlıkla hatırlayacaktır. Tüm mevcut ayarları profil olarak kaydetmek de mümkündür.

en: Set the volume and turn on/off effects
tr: Sesi ayarla ve efektleri aç/kapat

en: Includes an equalizer with built-in presets
tr: Yerleşik ön ayarlara sahip bir ekolayzır içerir

en: Input Limiter
tr: Giriş Sınırlayıcı

en: Calibration
tr: Kalibrasyon

en: Equalizer, Compressor and Other Audio Effects
tr: Ekolayzır, Sıkıştırıcı ve Diğer Ses Efektleri

en: limiter;compressor;reverberation;equalizer;autovolume;
tr: sınırlayıcı,kompresör,yankı,ekolayzır,otomatikses;yükseltici;sıkıştırıcı;

en: "Presets"
tr: "Ön Ayarlar"

en: Quit PulseEffects. Useful when running in service mode.
tr: PulseEffects'ten çık. Servis kipinde çalışırken kullanışlıdır.

en: Show available presets.
tr: Kullanılabilir hazır ayarları göster.

en: Load a preset. Example: pulseeffects -l music
tr: Bir ön ayar yükle. Örnek: pulseeffects -l music

en: Reset PulseEffects.
tr: PulseEffects’i Sıfırla.

en: Output Presets:
tr: Çıkış Ön Ayarları:

en: Input Presets:
tr: Giriş Ön Ayarları:

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Blocklist
tr: Karaliste

en: General
tr: Genel

en: Open
tr: Aç

en: Cancel
tr: İptal

en: paused
tr: durdurulmuş

en: playing
tr: oynatılıyor

en: Calibration Microphone
tr: Mikrofon Kalibrasyonu

en: Import Impulse File
tr: Dürtü Dosyasını İçe Aktar

en: Failed
tr: Başarısız

en: Could Not Load The Impulse File
tr: Dürtü Dosyası Yüklenemedi

en: infinity
tr: sonsuzluk
