pulseeffects - en to id_ID translation catalogue (254 entries)

en: Audio Effects for PulseAudio Applications
id_ID: Penerap Efek Suara untuk Aplikasi Berbasis Pulseaudio

en: PulseEffects is an advanced audio manipulation tools. It includes an equalizer, limiter, compressor and a reverberation tool, just to mention a few. To complement this there is also a built in spectrum analyzer.
id_ID: PulseEffects merupakan aplikasi pengubah efek suara. Berisi modul-modul seperti ekualiser, pembatas, kompresor, dan modul penggema. Dilengkapi juga dengan Penganalisis Spektrum untuk memantau efek yang diterapkan.

en: Because PulseEffects uses the default PulseAudio sound server it will work with most, if not all, applications you use. All supported applications are presented in the main window, where each can be enabled individually.
id_ID: PulseEffects bekerja dengan aplikasi berbasis PulseAudio. Aplikasi yang mendukung PulseEffects akan ditampilkan pada jendela utama aplikasi.

en: Besides manipulating sound output, PulseEffects is able to apply effects to an input device, such as a microphone. This is, for example, useful in audio recording, but it also works well during voice conversations.
id_ID: Selain mengolah suara yang keluar, PulseEffects dapat mengolah efek suara seperti pada mikrofon dan pengakat masukan lainnya. PulseEffects juga bekerja dengan baik ketika dipakai dalam percakapan suara.

en: When PulseEffects is launched it will conveniently remember the configuration used in the last session. It is also possible to save all the current settings as profiles.
id_ID: Ketika PulseEffects dijalankan, preset terakhir yang dipakai akan termuat otomatis. Anda juga dapat menyimpan pengaturan yang telah dibuat ke dalam profil tersendiri.

en: Set the volume and turn on/off effects
id_ID: Atur Volume dan hidupkan/matikan Efek

en: Includes an equalizer with built-in presets
id_ID: Dilengkapi dengan Ekualiser dengan Preset Bawaan

en: Input Limiter
id_ID: Pembatas Masukan

en: Compressor
id_ID: Kompresor

en: Calibration
id_ID: Kalibrasi

en: "Presets"
id_ID: Preset

en: Audio effects for PulseAudio applications
id_ID: Terapkan Efek Suara via PulseAudio

en: Applications
id_ID: Aplikasi

en: Format
id_ID: Format Resampling

en: Rate
id_ID: Rataan Frekuensi

en: Channels
id_ID: Total Kanal

en: Resampler
id_ID: Modus Penyampling

en: Buffer
id_ID: Ukuran Penyangga

en: Latency
id_ID: Besar Latensi

en: State
id_ID: Status

en: Test Signals
id_ID: Uji Sinyal

en: Settings
id_ID: Setelan

en: Help
id_ID: Bantuan

en: Presets
id_ID: Preset

en: Auto Gain
id_ID: Gain Otomatis

en: Reset
id_ID: Atur Ulang

en: Momentary
id_ID: Efek Sejenak

en: Weights
id_ID: Tinggi

en: Short Term
id_ID: Waktu Singkat

en: Integrated
id_ID: Terintegrasi

en: Input
id_ID: Masukan

en: Relative
id_ID: Relatif

en: Gain
id_ID: Besar Gain

en: Loudness
id_ID: Kelantangan

en: Range
id_ID: Rentang

en: Bass Enhancer
id_ID: Penguat Bass

en: Listen
id_ID: Uji Pengaturan

en: 3rd
id_ID: Ketiga

en: 2nd
id_ID: Kedua

en: Blend Harmonics
id_ID: Pencampuran Harmonik

en: Amount
id_ID: Besaran

en: Harmonics
id_ID: Harmonik

en: Scope
id_ID: Frekuensi Target Bass

en: Floor
id_ID: Monitor Lantai

en: Create Preset
id_ID: Buat Preset

en: Name
id_ID: Nama

en: Input Effects
id_ID: Efek Input

en: Output Effects
id_ID: Efek Luaran

en: Sine
id_ID: Sinus

en: Square
id_ID: Kotak

en: Saw
id_ID: Gergaji

en: Triangle
id_ID: Segitiga

en: Silence
id_ID: Diam

en: White Noise
id_ID: Derau Putih

en: Pink Noise
id_ID: Derau Merah Muda

en: Sine Table
id_ID: Tabel Sinus

en: Ticks
id_ID: Ketukan per Detik

en: Gaussian Noise
id_ID: Derau Gaussia

en: Red Noise
id_ID: Derau Merah

en: Blue Noise
id_ID: Derau Biru

en: Violet Noise
id_ID: Derau Ungu

en: Frequency
id_ID: Frekuensi

en: Window
id_ID: Jendela

en: Measure Noise
id_ID: Ukur Derau

en: Subtract Noise
id_ID: Kurangi Derau

en: Threshold
id_ID: Ambang Batas

en: Ratio
id_ID: Rasio

en: Makeup
id_ID: Penguatan

en: Release
id_ID: Rilis

en: Downward
id_ID: Kompresi Menekan

en: Upward
id_ID: Kompresi Mengangkat

en: Reactivity
id_ID: Pengaktifan Ulang

en: Type
id_ID: Tipe

en: Mode
id_ID: Modus

en: Side
id_ID: Volume Kanal Sisi

en: Left
id_ID: Kiri

en: Right
id_ID: Kanan

en: Source
id_ID: Sumber

en: Off
id_ID: Mati

en: Curve
id_ID: Bentuk Kurva

en: Convolver
id_ID: Konvolver

en: Import Impulse
id_ID: Muat Impuls

en: Import Impulse Response File
id_ID: Muat Berkas Respons Impuls

en: L
id_ID: Kiri

en: R
id_ID: Kanan

en: Duration
id_ID: Durasi

en: Samples
id_ID: Jumlah Sampel

en: Impulse Response
id_ID: Respons Impuls

en: Select the impulse Response File
id_ID: Pilih Berkas Repons Impuls

en: Spectrum
id_ID: Spektrum

en: Stereo Width
id_ID: Lebar Stereo

en: Jmeier
id_ID: J. Meier

en: Default
id_ID: Aturan Bawaan

en: Cmoy
id_ID: C. Moy

en: Cutoff
id_ID: Frekuensi Potong

en: Feed
id_ID: Volume Penyuapan

en: Crystalizer
id_ID: Pengkristal Suara

en: Before
id_ID: Sebelum

en: After
id_ID: Sesudah

en: Mute
id_ID: Bungkam

en: Deesser
id_ID: Penghilang Desis

en: Laxity
id_ID: Laksitas

en: Detection
id_ID: Deteksi

en: Wide
id_ID: Luas

en: Split
id_ID: Pisah

en: Reduction
id_ID: Pengurangan

en: Detected
id_ID: Terlacak

en: Equalizer
id_ID: Ekualiser

en: Flat Response
id_ID: Respons Datar

en: Calculate Frequencies
id_ID: Hitung Frekuensi

en: Bands
id_ID: Jumlah Band

en: Split Channels
id_ID: Pisahkan Kanal

en: Resonance
id_ID: Resonansi

en: Slope
id_ID: Besar Lembah

en: Quality
id_ID: Kualitas

en: Width
id_ID: Lebar

en: Apply
id_ID: Terapkan

en: Exciter
id_ID: Penguat Frekuensi Tinggi

en: Ceiling
id_ID: Langit-langit

en: Muted
id_ID: Dibungkam

en: Disco
id_ID: Disko

en: Distant Headphones
id_ID: Headphone Berjarak

en: 12dB/oct Lowpass
id_ID: Lowpass 12dB/oktaf

en: 24dB/oct Lowpass
id_ID: Lowpass 24dB/oktaf

en: 36dB/oct Lowpass
id_ID: Lowpass 36dB/oktaf

en: 12dB/oct Highpass
id_ID: Highpass 12dB/oktaf

en: 24dB/oct Highpass
id_ID: Highpass 24dB/oktaf

en: 36dB/oct Highpass
id_ID: Highpass 36dB/oktaf

en: 6dB/oct Bandpass
id_ID: Bandpass 6dB/oktaf

en: 12dB/oct Bandpass
id_ID: Bandpass 12dB/oktaf

en: 18dB/oct Bandpass
id_ID: Bandpass 18dB/oktaf

en: 6dB/oct Bandreject
id_ID: Bandreject 6dB/oktaf

en: 12dB/oct Bandreject
id_ID: Bandpass 12dB/oktaf

en: 18dB/oct Bandreject
id_ID: Bandpass 18dB/oktaf

en: Inertia
id_ID: Kelembaman

en: Start Service at Login
id_ID: Mulai Layanan Saat Startup

en: Process All Outputs
id_ID: Proses Semua Output

en: Process All Inputs
id_ID: Proses Semua Input

en: Use Dark Theme
id_ID: Gunakan Tema Gelap

en: Niceness
id_ID: Proritas Sempurna

en: Real Time
id_ID: Waktu Real Time

en: None
id_ID: Biarkan

en: Priority Type
id_ID: Atur Prioritas

en: Priority
id_ID: Atur Prioritas

en: About
id_ID: Tentang PulseEffects

en: Stereo Link
id_ID: Penautan Stereo

en: Average
id_ID: Rata-Rata

en: Maximum
id_ID: Maksimal

en: Limiter
id_ID: Pembatas

en: Limit
id_ID: Batas

en: Oversampling
id_ID: Peningkat Sampling

en: Attenuation
id_ID: Atenuasi

en: Maximizer
id_ID: Pemaksimal Gain

en: Gain Reduction
id_ID: Pengurangan Kuatan

en: Multiband Compressor
id_ID: Kompresor Multiband

en: Compression
id_ID: Kompresi

en: Sub Band
id_ID: Band Sub

en: Low Band
id_ID: Band Rendah

en: Mid Band
id_ID: Band Tengah

en: High Band
id_ID: Band Tinggi

en: Pitch
id_ID: Nada

en: Cents
id_ID: Sen

en: Semitones
id_ID: Seminada

en: Octaves
id_ID: Oktav

en: Crispness
id_ID: Kerenyahan

en: Faster
id_ID: Lebih Cepat

en: Preserve Formant
id_ID: Jaga Bentuk

en: Save current settings to this preset file
id_ID: Simpan Setelan Saat Ini Ke Berkas Preset

en: Remove this preset file
id_ID: Hapus Berkas Preset Ini

en: Import Presets
id_ID: Muat Preset

en: Use Default
id_ID: Gunakan Aturan Bawaan

en: Block Size
id_ID: Ukuran Blok

en: Reverberation
id_ID: Penggemaan

en: Ambience
id_ID: Suasana

en: Empty Walls
id_ID: Tembok Kosong

en: Room
id_ID: Ruangan

en: Large Empty Hall
id_ID: Aula Besar Kosong

en: Large Occupied Hall
id_ID: Aula Besar Terisi Penuh

en: Pre Delay
id_ID: Pra Tunda

en: Decay Time
id_ID: Waktu Decay

en: Bass Cut
id_ID: Potong Bass

en: Treble Cut
id_ID: Potong Treble

en: Diffusion
id_ID: Difusi

en: Room Size
id_ID: Ukuran Ruangan

en: Small
id_ID: Kecil

en: Medium
id_ID: Sedang

en: Large
id_ID: Besar

en: Tunnel
id_ID: Terowongan

en: Large/smooth
id_ID: Besar/Halus

en: Experimental
id_ID: Eksperimental

en: High Frequency Damping
id_ID: Pembasahan Frekuensi Tinggi

en: Fill
id_ID: Spektrum Batangan

en: Use Custom Color
id_ID: Gunakan Warna Kustom

en: Use Gradient
id_ID: Terapkan Gradien warna

en: Points
id_ID: Titik

en: Height
id_ID: Tinggi

en: Sampling
id_ID: Atur Sampling

en: Bars
id_ID: Batang

en: Spectrum Color
id_ID: Warna Spektrum

en: Gradient Color
id_ID: Warna Gradien

en: Stereo Tools
id_ID: Pengolah Stereo

en: Balance
id_ID: Keseimbangan

en: S/C Level
id_ID: Level Sisi/Tengah

en: Softclip
id_ID: Kliping Lunak

en: Side Level
id_ID: Volume Kanal Sisi

en: Side Balance
id_ID: Keseimbangan Sisi

en: Middle Level
id_ID: Volume Kanal Tengah

en: Middle Panorama
id_ID: Panorama Kanal Tengah

en: LR > LR (Stereo Default)
id_ID: Kiri-Kanan > Kiri-Kanan (Stereo Standar)

en: LR > MS (Stereo to Mid-Side)
id_ID: Kiri-Kanan > Tengah (Stereo ke Sisi Tengah)

en: MS > LR (Mid-Side to Stereo)
id_ID: Tengah > Kiri-Kanan (Sisi Tengah ke Stereo)

en: LR > LL (Mono Left Channel)
id_ID: Kiri-Kanan > Kiri-Kiri (Kanal Kiri Mono)

en: LR > RR (Mono Right Channel)
id_ID: Kiri-Kanan > Kanan-kanan (Kanal Kanan Mono)

en: LR > L+R (Mono Sum L+R)
id_ID: Kiri-Kanan > Kiri+Kanan (Kiri Mono + Kanan Mono)

en: LR > RL (Stereo Flip Channels)
id_ID: Kiri-Kanan > Kanan-Kiri (Pembalikan Setereo)

en: Stereo Matrix
id_ID: Matriks Stereo

en: Invert Phase
id_ID: Balikkan Phase

en: Delay L/R
id_ID: Penundaan Kiri/Kanan

en: Stereo Base
id_ID: Basis Stereo

en: Stereo Phase
id_ID: Phase Stereo

en: Enable
id_ID: Hidupkan

en: Extended Filter
id_ID: Filter Diperluas

en: High Pass Filter
id_ID: Filter High Pass

en: Low
id_ID: Rendah

en: Moderate
id_ID: Sedang

en: High
id_ID: Tinggi

en: Delay Agnostic
id_ID: Penundaan Agnosti

en: Echo Canceller
id_ID: Penghilang Gema

en: Very High
id_ID: Sangat Tinggi

en: Noise Suppressor
id_ID: Supresor Derau

en: Adaptive Digital
id_ID: Digital Adaptif

en: Fixed Digital
id_ID: Digital Tetap

en: Gain Controller
id_ID: Pengatur Angkatan

en: Target Level
id_ID: Target Tingkat

en: Maximum Gain
id_ID: Angkatan Maksimal

en: Detection Likelihood
id_ID: Lacak Keberadaan Vokal

en: Frame Size
id_ID: Ukuran Bingkai

en: Very Low
id_ID: Sangat Rendah

en: Voice Detector
id_ID: Pelacak Vokal

en: paused
id_ID: terjeda

en: playing
id_ID: memutar

en: Quit PulseEffects. Useful when running in service mode.
id_ID: Tutup PulseEffects. Berguna Ketika Berjalan dalam Modus Layanan.

en: Show available presets.
id_ID: Tampilkan Preset Tersedia.

en: Load a preset. Example: pulseeffects -l music
id_ID: Muat Preset. Misalkan: pulseeffects -l music

en: Reset PulseEffects.
id_ID: Atur Ulang PulseEffects

en: Blocklist
id_ID: Daftar Blokir

en: Calibration Microphone
id_ID: Kalibrasikan Mikrofon

en: Import Impulse File
id_ID: Muat Berkas Impuls

en: Open
id_ID: Buka

en: Cancel
id_ID: Batal

en: Failed
id_ID: Gagal

en: Could Not Load The Impulse File
id_ID: Tidak dapat Memuat Berkas Impuls

en: infinity
id_ID: Tak Terbatas

en: General
id_ID: Umum
