Pure Data 0.53.0 - en to pt_br translation catalogue (463 entries)

en: logarithmic
pt_br: logarítmico

en: new-only
pt_br: novo-apenas

en: new&old
pt_br: novo&velho

en: no scale
pt_br: sem escala

en: scale
pt_br: escala

en: Discard changes to '%s'?
pt_br: Descartar as mudanças feitas em '%s'?

en: Undo clear
pt_br: Desfazer limpar

en: Undo connect
pt_br: Desfazer conectar

en: Undo cut
pt_br: Desfazer cortar

en: Undo disconnect
pt_br: Desfazer desconectar

en: Undo duplicate
pt_br: Desfazer duplicar

en: Undo motion
pt_br: Desfazer movimentar

en: Undo paste
pt_br: Desfazer colar

en: Undo typing
pt_br: Desfazer digitação

en: Redo clear
pt_br: Refazer limpar

en: Redo connect
pt_br: Refazer conectar

en: Redo cut
pt_br: Refazer cortar

en: Redo disconnect
pt_br: Refazer desconectar

en: Redo duplicate
pt_br: Refazer duplicar

en: Redo motion
pt_br: Refazer movimentar

en: Redo paste
pt_br: Refazer colar

en: Redo typing
pt_br: Refazer digitação

en: no Pd settings to clear
pt_br: nenhuma configuração do Pd para limpar

en: removed .pdsettings file
pt_br: arquivo .pdsettings removido

en: couldn't delete .pdsettings file
pt_br: impossível deletar arquivo .pdsettings

en: failed to erase Pd settings
pt_br: falha ao apagar configurações do Pd

en: erased Pd settings
pt_br: configurações do Pd apagadas

en: no Pd settings to erase
pt_br: nenhuma configuração do Pd para apagar

en: skipping loading preferences... Pd seems to have crashed on startup
pt_br: pulando carregar preferências... o Pd parece ter travado na inicialização

en: (re-save preferences to reinstate them)
pt_br: (re-salvar preferências para reinstanciá-las)

en: File
pt_br: Arquivo

en: Edit
pt_br: Editar

en: Put
pt_br: Inserir

en: Find
pt_br: Encontrar

en: Media
pt_br: Mídia

en: Window
pt_br: Janela

en: Help
pt_br: Ajuda

en: Show &Hidden Files and Directories
pt_br: Mostrar &Arquivos Escondidos e Diretórios

en: Copy
pt_br: Copiar

en: Paste
pt_br: Colar

en: Array Properties
pt_br: Propriedades da Tabela

en: Array
pt_br: Tabela

en: Name:
pt_br: Nome:

en: Size:
pt_br: Tamanho:

en: Save contents
pt_br: Salvar conteúdo

en: Draw as:
pt_br: Desenhar como:

en: Polygon
pt_br: Polígono

en: Points
pt_br: Pontos

en: Bezier curve
pt_br: Curva de Bézier

en: Put array into:
pt_br: Inserir tabela em:

en: New graph
pt_br: Novo gráfico

en: Last graph
pt_br: Último gráfico

en: Options
pt_br: Opções

en: Open List View...
pt_br: Abrir Visualização em Lista...

en: Delete array
pt_br: Deletar tabela

en: Cancel
pt_br: Cancelar

en: Apply
pt_br: Aplicar

en: no device
pt_br: Nenhum dispositivo

en: (same as input device)...
pt_br: (mesmo que o dispositivo de entrada)...

en: Channels:
pt_br: Canais:

en: Input Devices
pt_br: Dispositivos de Entrada

en: Output Devices
pt_br: Dispositivos de Saída

en: Use Multiple Devices
pt_br: Usar Múltiplos Dispositivos

en: audio system
pt_br: Sistema de áudio

en: Settings
pt_br: Configurações

en: Sample rate:
pt_br: Taxa de amostragem:

en: Delay (msec):
pt_br: Latência (ms):

en: Block size:
pt_br: Tamanho do bloco:

en: Use callbacks
pt_br: Usar callbacks

en: Audio Settings
pt_br: Configurações de Áudio

en: Save All Settings
pt_br: Salvar Todas as Configurações

en: WARNING: unknown graphme flags received in pdtk_canvas_dialog
pt_br: AVISO: marcadores desconhecidos de 'graphme' recebidos em pdtk_canvas_dialog

en: Canvas Properties
pt_br: Propriedades da Tela

en: Scale
pt_br: Escala

en: X units per pixel:
pt_br: X unidades por pixel:

en: Y units per pixel:
pt_br: Y unidades por pixel:

en: Appearance on parent patch
pt_br: Aparência no patch pai

en: Graph-On-Parent
pt_br: Mostrar Gráfico no Patch Pai

en: Hide object name and arguments
pt_br: Esconder nome do objeto e argumentos

en: Range and size
pt_br: Registro e tamanho

en: X range: from
pt_br: Registro de X: de

en: to
pt_br: a

en: Margin:
pt_br: Margem:

en: Y range: from
pt_br: Registro de Y: de

en: Data Properties
pt_br: Propriedades da Estrutura de Dados

en: Send
pt_br: Enviar

en: Done
pt_br: Pronto

en: Found '%1$s' in %2$s
pt_br: Encontrado '%1$s' em %2$s

en: Couldn't find '%1$s' in %2$s
pt_br: Não foi possível encontrar '%1$s' em %2$s

en: Search in %s for:
pt_br: Procurar em %s por:

en: Showed last '%1$s' in %2$s
pt_br: Mostrado último '%1$s' em %2$s

en: Showing '%1$d' out of %2$d items in %3$s
pt_br: Mostrando '%1$d' de %2$d itens em %3$s

en: Pd window
pt_br: Janela do Pd

en: Match whole word only
pt_br: Procurar apenas pela palavra inteira

en: Close
pt_br: Fechar

en: %s Font
pt_br: Fonte %s

en: Font
pt_br: Fonte

en: Font Size
pt_br: Tamanho da Fonte

en: Stretch
pt_br: Esticar

en: X and Y
pt_br: X e Y

en: X only
pt_br: Somente X

en: Y only
pt_br: Somente Y

en: GUI Box Properties
pt_br: Propriedades da Caixa de GUI

en: Messages
pt_br: Mensagens

en: Send symbol:
pt_br: Símbolo de envio:

en: Receive symbol:
pt_br: Símbolo de recebimento:

en: auto
pt_br: automático

en: Width:
pt_br: Largura:

en: Limits
pt_br: Limites

en: Lower:
pt_br: Inferior:

en: Upper:
pt_br: Superior:

en: Label
pt_br: Rótulo

en: Left
pt_br: Esquerda

en: Right
pt_br: Direita

en: Top
pt_br: Acima

en: Bottom
pt_br: Abaixo

en: Background color
pt_br: Cor de fundo

en: Foreground color
pt_br: Cor de frente

en: Label color
pt_br: Cor do rótulo

en: Flash Time (msec)
pt_br: Tempo de piscagem (ms)

en: Min:
pt_br: Mínimo:

en: Max:
pt_br: Máximo:

en: Non Zero Value
pt_br: Valor Ligado (Não Zero)

en: Value:
pt_br: Valor:

en: Number2
pt_br: Número2

en: Width (digits):
pt_br: Largura (dígitos):

en: Height:
pt_br: Altura:

en: Output Range
pt_br: Registro de Saída

en: Log height:
pt_br: Altura de Log:

en: Vslider
pt_br: Slider Vertical

en: Hslider
pt_br: Slider Horizontal

en: Vradio
pt_br: Rádio Vertical

en: Num cells:
pt_br: Número de células:

en: Hradio
pt_br: Rádio Horizontal

en: Visible Rectangle (pix)
pt_br: Retângulo Visível (pix)

en: %s Properties
pt_br: Propriedades de %s

en: Parameters
pt_br: Parâmetros

en: Init
pt_br: Inicialização

en: No init
pt_br: Sem inicialização

en: Jump on click
pt_br: Pular ao clicar

en: Steady on click
pt_br: Fixo ao clicar

en: X offset:
pt_br: Deslocamento X:

en: Y offset:
pt_br: Deslocamento Y:

en: Colors
pt_br: Cores

en: Background
pt_br: Fundo

en: Front
pt_br: Frente

en: Compose color
pt_br: Compor cor

en: Test label
pt_br: Rótulo teste

en: Send a Pd message
pt_br: Enviar uma mensagem

en: (use arrow keys for history)
pt_br: (use setas para histórico)

en: no input devices
pt_br: nenhum dispositivos de entrada

en: In Ports:
pt_br: Portas de Entrada:

en: Out Ports:
pt_br: Portas de Saída:

en: MIDI system
pt_br: Sistema MIDI

en: MIDI Settings
pt_br: Configurações de MIDI

en: ALSA MIDI Settings
pt_br: Configurações de ALSA MIDI

en: Pd search path for objects, help, audio, text and other files
pt_br: Caminho de busca do Pd para objetos, arquivos de ajuda, fontes e outros

en: Use standard paths
pt_br: Usar caminhos padrões

en: Verbose
pt_br: Detalhado

en: Pd Documents Directory
pt_br: Diretório dos Documentos Pd

en: Browse
pt_br: Navegar

en: Reset
pt_br: Resetar

en: Disable
pt_br: Desabilitar

en: Externals Install Directory
pt_br: Diretório de Instalação de Externals

en: Clear
pt_br: Limpar

en: path preferences
pt_br: caminho de busca

en: Choose Pd documents directory:
pt_br: Escolher diretório dos documentos Pd:

en: Install externals to directory:
pt_br: Instalar externals no diretório:

en: Add a new path
pt_br: Adicionar um novo caminho

en: Edit existing path [%s]
pt_br: Editar caminho existente [%s]

en: Patch windows
pt_br: Janelas do Patch

en: Zoom New Windows
pt_br: Ampliar Zoom em Novas Janelas

en: GUI settings
pt_br: Configurações de GUI

en: preference layout (reopen the preferences to see the effect)
pt_br: preferência de layout (reabra as preferências para ver o efeito)

en: use tabs
pt_br: usar abas

en: single page
pt_br: página única

en: Preferences
pt_br: Preferências

en: startup preferences
pt_br: inicialização

en: audio preferences
pt_br: áudio

en: MIDI preferences
pt_br: MIDI

en: deken preferences
pt_br: preferências do deken

en: misc preferences
pt_br: diversas

en: Add new library
pt_br: Adicionar nova biblioteca

en: Edit library
pt_br: Editar biblioteca

en: Settings below require a restart of Pd!
pt_br: As configurações abaixo requerem a reinicialização do Pd!

en: Pd libraries to load on startup
pt_br: Bibliotecas de Pd a serem carregadas na inicialização

en: GUI options
pt_br: opções de GUI

en: language
pt_br: idioma

en: Menu language
pt_br: Menu de idioma

en: float size
pt_br: Tamanho do float

en: Numeric precision of Pd-core
pt_br: Precisão numérica do núcleo do Pd

en: Startup options
pt_br: Opções de inicialização

en: Defeat real-time scheduling
pt_br: Anular agendamento em tempo real

en: Startup flags:
pt_br: Flags de inicialização:

en: Help Browser
pt_br: Navegador de Ajuda

en: Associated Files
pt_br: Arquivos associados

en: Pd Files
pt_br: Arquivos de Pd

en: Max Patch Files
pt_br: Arquivos de Patch de Max

en: Max Text Files
pt_br: Arquivos de texto de Max

en: Max Patch Files (.pat)
pt_br: Arquivos de Patch de Max (.pat)

en: Max Text Files (.mxt)
pt_br: Arquivos de Texto de Max (.mxt)

en: detected font: %s
pt_br: fonte detectada: %s

en: WARNING: font family '%1$s' not found, using default (%2$s)
pt_br: AVISO: família de fonte '%1$s' não encontrado, usando padrão (%2$s)

en: WARNING: font weight '%1$s' not found, using default (%2$s)
pt_br: AVISO: peso de fonte '%1$s' não encontrado, usando padrão (%2$s)

en: using font: %1$s %2$s
pt_br: usando fonte: %1$s %2$s

en: '%1$s' already loaded, ignoring: '%2$s'
pt_br: '%1$s' já carregado, ignorando: '%2$s'

en: Loading plugin: %s
pt_br: Carregando plugin: %s

en: UNHANDLED ERROR: %s
pt_br: ERRO NÃO TRATADO: %s

en: FAILED TO LOAD %s
pt_br: FALHA AO CARREGAR %s

en: Failed to read plugin %s ...skipping!
pt_br: Falha ao ler plugin %s …pulando!

en: Failed to find plugins in %s ...skipping!
pt_br: Falha ao encontrar plugin em %s …pulando!

en: Pd startup failure
pt_br: falha de inicialização do Pd

en: Failed to start Pd-core
pt_br: Falha ao iniciar o núcleo do Pd

en: (Tcl) UNHANDLED ERROR:
pt_br: (Tcl) ERRO NÃO TRATADO:

en: [deken] installed version [%1$s] > %2$s...skipping!
pt_br: [deken] versão instalada [%1$s] > %2$s...pulando!

en: [deken] installed version [%1$s] < %2$s...overwriting!
pt_br: [deken] versão instalada [%1$s] < %2$s...sobrescrevendo!

en: [deken] installed version [%1$s] == %2$s...skipping!
pt_br: [deken] versão instalada [%1$s] == %2$s...pulando!

en: installing deken package '%s'
pt_br: instalando pacote deken '%s'

en: ignoring '%s': doesn't look like a deken package
pt_br: ignorando '%s': não parece ser um pacote do deken

en: Installing '%s'
pt_br: Instalando '%s'

en: Successfully unzipped %1$s into %2$s.
pt_br: %1$s descompactado em %2$s com sucesso.

en: Unable to extract package automatically.
pt_br: Incapaz de extrair o pacote automaticamente.

en: Please perform the following steps manually:
pt_br: Por favor realize os seguintes passos manualmente:

en: 1. Unzip %s.
pt_br: 1. Descompactar %s.

en: You might need to change the file-extension from .dek to .zip
pt_br: Talvez você precise alterar a extensão do arquivo de .dek para .zip

en: 2. Copy the contents into %s.
pt_br: 2. Copiar conteúdo em %s.

en: 3. Remove %s. (optional)
pt_br: 3. Remover %s. (opcional)

en: Removing '%s'
pt_br: Removendo '%s'

en: Uninstalling %1$s from %2$s failed!
pt_br: Falha ao desinstalar %1$s de %2$s!

en: Skipping SHA256 verification of '%s'.
pt_br: Pulando verificação SHA256 de '%s'.

en: SHA256 verification of '%s'
pt_br: Verificação SHA256 de '%s'

en: Unable to fetch reference SHA256 for '%s'.
pt_br: Incapaz de coletar referência SHA256 de '%s'.

en: Unable to perform SHA256 verification for '%s'.
pt_br: Incapaz de fazer verificação SHA256 de '%s'.

en: Unable to download from %1$s [%2$s]
pt_br: Incapaz de baixar de %1$s [%2$s]

en: Unable to download from '%s'!
pt_br: Incapaz de baixar de '%s'!

en: Download failed
pt_br: Download falhou

en: Unable to remove stray file '%s'
pt_br: Incapaz de remover arquivo 'stray' '%s'

en: Unable to rename downloaded file to '%s'
pt_br: Incapaz de renomear arquivo baixado de '%s'

en: Create
pt_br: Criar

en: Check
pt_br: Checar

en: Installation options:
pt_br: Opções de instalação:

en: Try to verify the libraries' checksum before (re)installing them
pt_br: Tente verificar o checksum das bibliotecas antes de (re)instalá-las

en: Try to remove libraries before (re)installing them
pt_br: Tente remover as bibliotecas antes de (re)instalá-las

en: Show README of newly installed libraries (if present)
pt_br: Mostrar README de bibliotecas recém-instaladas (se houver)

en: Keep package files after installation
pt_br: Manter arquivos do pacote depois da instalação

en: Add newly installed libraries to Pd's search path
pt_br: Adicionar bibliotecas recém-instaladas ao caminho de busca do Pd

en: Platform settings:
pt_br: Configurações da plataforma:

en: Default platform: %s
pt_br: Platforma padrão: %s

en: User-defined platform:
pt_br: Platforma definida pelo usuário:

en: Hide foreign architectures
pt_br: Esconder arquiteturas estrangeiras

en: Only show the newest version of a library
    (treats other versions like foreign architectures)
pt_br: Apenas mostrar a mais nova versão de uma biblioteca
    (tratar outras versões como arquiteturas estrangeiras)

en: Deken %s Preferences
pt_br: Preferências do Deken %s

en: Platform re-detected: %s
pt_br: Plataforma re-detectada: %s

en: Deken Packages
pt_br: Pacotes do Deken

en: ZIP Files
pt_br: Arquivos ZIP

en: TAR Files
pt_br: Arquivos TAR

en: All Files
pt_br: Todos os Arquivos

en: Checksum mismatch for '%s'
pt_br: Checksum falhou para '%s'

en: SHA256 verification of '%s' failed!
pt_br: Verificação SHA256 de '%s' falhou!

en: SHA256 verification failed
pt_br: Verificação SHA256 falhou

en: Uninstalling previous installation of '%s'
pt_br: Desinstalando instalação prévia de '%s'

en: Temporarily moving %1$s into %2$s failed.
pt_br: A movimentação temporária de %1$s para %2$s falhou.

en: Installing package '%s'
pt_br: Instalando pacote '%s'

en: Installation completed!
pt_br: Instalação completa!

en: Successfully installed '%s'!
pt_br: Instalação de '%s' bem-sucedida!

en: Installation failed!
pt_br: Instalação falhou!

en: Failed to install '%s'!
pt_br: Falha ao instalar '%s'!

en: Package installation failed
pt_br: Falha na instalação do pacote

en: Failed to completely remove %1$s.
    Please manually remove the directory %2$s after quitting Pd.
pt_br: Falha ao remover completamente %1$s.
    Por favor remover manualmente o diretório %2$s depois de fechar o Pd.

en: Unable to add %s to search paths
pt_br: Incapaz de adicionar %s aos caminhos de busca

en: Add %s to the Pd search paths?
pt_br: Adicionar %s aos caminhos de busca do Pd?

en: Added %s to search paths
pt_br: %s adicionado aos caminhos de busca

en: No packages selected for installation.
pt_br: Nenhum pacote selecionado para instalação.

en: Processed %d packages selected for installation.
pt_br: Processado %d pacotes selecionados para instalação.

en: Show all
pt_br: Mostra todos

en: Search
pt_br: Procurar

en: Install (%d)
pt_br: Instalar (%d)

en: Install
pt_br: Instalar

en: %s%% of download completed
pt_br: download de %s%% concluído

en: Enter an exact library or object name.
pt_br: Digite o nome exato de um objeto ou biblioteca.

en: e.g. 'freeverb~'
pt_br: p. ex., 'freeverb~'

en: Use the '*' wildcard to match any number of characters.
pt_br: Use o curinga '*' para combinar com qualquer número de caracteres.

en: e.g. '*-plugin' will match 'deken-plugin' (and more).
pt_br: e.g. '*-plugin' combinará com 'deken-plugin' (e mais).

en: You can restrict the search to only-libraries or only-objects.
pt_br: Você pode restringir a busca para apenas-bibliotecas ou apenas-objetos.

en: To get a list of all available externals, try an empty search.
pt_br: Para receber uma lista com todos os externals disponíveis, tente uma busca vazia.

en: Right-clicking a search result will give you more options...
pt_br: Click-direito no resultado da busca lhe dará mais opções...

en: You can also search for libraries & objects via your web browser:
pt_br: Você também pode procurar por bibliotecas e objetos via seu navegador:

en: Find externals
pt_br: Procurar externals

en: Install DEK file...
pt_br: Instalar arquivo DEK...

en: Preferences...
pt_br: Preferências...

en: Search for:
pt_br: Procurar por:

en: libraries
pt_br: bibliotecas

en: objects
pt_br: objetos

en: both
pt_br: ambos

en: translations
pt_br: traduções

en: Only install externals uploaded by people you trust.
pt_br: Apenas Instale externals enviados por quem você confia.

en: Disabling tabbed view: incompatible Tcl/Tk detected
pt_br: Desabilitando a visão por abas: Tcl/Tk incompatível detectado

en: Library
pt_br: Biblioteca

en: Version
pt_br: Versão

en: Description
pt_br: Descrição

en: Uploader
pt_br: Enviador

en: Date
pt_br: Data

en: Search Results
pt_br: Resultados de Busca

en: Searching for "%s"...
pt_br: Procurando por "%s"...

en: Unable to perform search. Are you online?
pt_br: Incapaz de fazer busca. Você está online?

en: Found %1$d usable packages (of %2$d packages in total).
pt_br: Encontrado %1$d pacotes usáveis (de %2$d pacotes no total).

en: It appears that there are no matching packages for your architecture.
pt_br: Aparentemente não há pacotes encontrados para sua arquitetura.

en: No matching externals found.
pt_br: Nenhum external encontrado.

en: Try using the full name e.g. 'freeverb~'.
pt_br: Tente usar o nome completo p. ex. 'freeverb~'.

en: Or use wildcards like 'freeverb*'.
pt_br: Ou use curingas como 'freeverb*'.

en: Please select a (writable) installation directory!
pt_br: Por favor selecione um diretório de instalação (gravável)!

en: Install %1$s to %2$s?
pt_br: Instalar %1$s em %2$s?

en: Cancelling download of '%s': No installation directory given.
pt_br: Cancelando download de '%s': Nenhum diretório de instalação fornecido.

en: Installing to non-existant directory failed
pt_br: Falha ao instalar em um diretório não existente

en: Unable to install to '%s'
pt_br: Incapaz de instalar em '%s'

en: Directory does not exist!
pt_br: Diretório não existe!

en: Directory is not writable!
pt_br: Directório não é 'gravável'!

en: Downloading '%s'
pt_br: Baixando '%s'

en: Commencing download of '%1$s' into '%2$s'...
pt_br: Começando download de '%1$s' em '%2$s'...

en: aborting.
pt_br: cancelando.

en: Downloading '%s' failed
pt_br: Falha ao fazer download de '%s'

en: Download failed!
pt_br: Download falhou!

en: Download completed! Verifying...
pt_br: Download completo! Verificando...

en: Ignoring checksum mismatch
pt_br: Ignorando mismatch de checksum

en: [deken] deken-plugin.tcl (Pd externals search) loaded from %s.
pt_br: [deken] deken-plugin.tcl (busca de externals Pd) carregado de %s.

en: [deken] Platform detected: %s
pt_br: [deken] platforma detectada: %s

en: Searching on %s...
pt_br: Procurando em %s...

en: Searching on %1$s returned %2$d results
pt_br: Procura em %1$s retornou %2$d resultados

en: No usable servers for searching found...
pt_br: Nenhum servidor encontrado para procurar...

en: Uploaded by %1$s @ %2$s
pt_br: Enviado por %1$s em %2$s

en: Searching for '%s' failed!
pt_br: Procura por '%s' falhou!

en: Search failed
pt_br: Procura falhou

en: Unable to perform search.
pt_br: Incapaz de fazer procura.

en: Select package for installation
pt_br: Selecionar pacotes para instalação

en: Deselect package
pt_br: Desselecionar pacote

en: Open package webpage
pt_br: Abrir a página do pacote na web

en: Copy package URL
pt_br: Copiar URL do pacote

en: Copy SHA256 checksum URL
pt_br: Copiar URL do SHA256 checksum

en: Copy OpenGPG signature URL
pt_br: Copiar URL da assinatura OpenGPG

en: Uninstall '%s'
pt_br: Desinstalar '%s'

en: Do you want Pd to use the existing documents directory for patches and external libraries?
    
    Location: %s
    
    You can change or disable this later in the Path preferences.
pt_br: Você quer que o Pd use o diretório de documentos existente para patches e Bibliotecas de externals?
    
    Localidade: %s
    
    Você pode mudar ou desabilitar isso posteriormente em preferências de Caminho.

en: Do you want Pd to create a documents directory for patches and external libraries?
    
    Location: %s
    
    You can change or disable this later in the Path preferences.
pt_br: Você quer que o Pd crie um diretório de documentos para patches bibliotecas de externals?
    
    Localidade: %s
    
    Você pode mudar ou desabilitar isso posteriormente em preferências de Caminho.

en: Pd documents directory cannot be found:
    
    %s
    
    Choose a new location?
pt_br: Diretório de documentos do Pd não encontrado:
    
    %s
    
    Escolher um novo local?

en: couldn't create Pd documents directory: %s
pt_br: impossível criar diretório de documentos Pd: %s

en: couldn't create "externals" directory in: %s
pt_br: impossível criar diretório de "externals" em: %s

en: refusing to delete empty domain
pt_br: recusando deletar domínio vazio

en: Couldn't create preferences "%1$s" in %2$s
pt_br: Não foi possível criar preferências "%1$s" em %2$s

en: Afrikaans
pt_br: Africâner

en: Arabic
pt_br: Árabe

en: Azerbaijani
pt_br: Azerbaijano

en: Belarusian
pt_br: Bielorrusso

en: Bulgarian
pt_br: Búlgaro

en: German
pt_br: Alemão

en: German (Austria)
pt_br: Alemão (Áustria)

en: Greek
pt_br: Grego

en: English
pt_br: Inglês

en: English (Canada)
pt_br: Inglês (Canadá)

en: English (UK)
pt_br: Inglês (Britânico)

en: English (USA)
pt_br: Inglês (EUA)

en: Spanish
pt_br: Espanhol

en: Basque
pt_br: Basco

en: Finnish
pt_br: Finlândia

en: French
pt_br: Francês

en: Gujarati
pt_br: Gujardo

en: Hebrew
pt_br: Hebraico

en: Hindi
pt_br: Híndi

en: Hungarian
pt_br: Húngaro

en: Armenian
pt_br: Arménio

en: Italian
pt_br: Italiano

en: Indonesian
pt_br: Indonésio

en: Japanese
pt_br: Japonês

en: Korean
pt_br: Coreano

en: Dutch
pt_br: Holandês

en: Panjabi
pt_br: Panjábi

en: Polish
pt_br: Polonês

en: Portuguese
pt_br: Português

en: Portuguese (Brazil)
pt_br: Português (Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
pt_br: Português (Portugal)

en: Russian
pt_br: Russo

en: Albanian
pt_br: Albanês

en: Swedish
pt_br: Sueco

en: Turkish
pt_br: Turco

en: Ukrainian
pt_br: Ucraniano

en: Vietnamese
pt_br: Vietnamita

en: Chinese (Traditional)
pt_br: Chinês (Tradicional)

en: (default language: %s)
pt_br: (idioma padrão: %s)

en: (no translation)
pt_br: (sem tradução)

en: ignoring '%s': doesn't exist
pt_br: ignorando '%s': não existe

en: About Pd
pt_br: Sobre o Pd

en: couldn't read "%s" document
pt_br: não foi possível ler o documento "%s"

en: Save
pt_br: Salvar

en: Save As...
pt_br: Salvar Como...

en: Print...
pt_br: Imprimir...

en: Paste Replace
pt_br: Colar Substituir

en: Duplicate
pt_br: Duplicar

en: Zoom In
pt_br: Ampliar Zoom

en: Zoom Out
pt_br: Reduzir Zoom

en: Tidy Up
pt_br: Organizar

en: (Dis)Connect Selection
pt_br: (Des)Conectar Seleção

en: Edit Mode
pt_br: Modo de Edição

en: Undo
pt_br: Desfazer

en: Redo
pt_br: Refazer

en: New
pt_br: Novo

en: Open
pt_br: Abrir

en: Message...
pt_br: Mensagem...

en: Cut
pt_br: Cortar

en: Select All
pt_br: Selecionar Tudo

en: Clear Console
pt_br: Limpar Console

en: Object
pt_br: Objeto

en: Message
pt_br: Mensagem

en: Number
pt_br: Número

en: List
pt_br: Lista

en: Symbol
pt_br: Símbolo

en: Comment
pt_br: Comentário

en: Graph
pt_br: Gráfico

en: Find...
pt_br: Procurar...

en: Find Again
pt_br: Procurar Novamente

en: Find Last Error
pt_br: Procurar Último Erro

en: DSP On
pt_br: DSP Ligado

en: DSP Off
pt_br: DSP Desligado

en: Test Audio and MIDI...
pt_br: Testar Áudio e MIDI...

en: Load Meter
pt_br: Medidor de CPU

en: Audio Settings...
pt_br: Configurações de Áudio...

en: MIDI Settings...
pt_br: Configurações de MIDI...

en: Minimize
pt_br: Minimizar

en: Bring All to Front
pt_br: Trazer Todas para Frente

en: Next Window
pt_br: Próxima Janela

en: Previous Window
pt_br: Janela Anterior

en: Parent Window
pt_br: Janela Mãe

en: HTML Manual...
pt_br: Manual em HTML...

en: Browser...
pt_br: Navegador...

en: List of objects...
pt_br: Lista de objetos...

en: Check for updates
pt_br: Procurar por atualizações

en: Report a bug
pt_br: Reportar problemas (bugs)

en: Clear Menu
pt_br: Limpar Menu

en: Delete all preferences?
    (takes effect when Pd is restarted)
pt_br: Deletar todas as preferências?
    (faz efeito quando o Pd é reiniciado)

en: removed GUI settings
pt_br: configurações de GUI removidas

en: no Pd-GUI settings to clear
pt_br: nenhuma configuração Pd-GUI para limpar

en: Edit Preferences...
pt_br: Editar Preferências...

en: Save All Preferences
pt_br: Salvar Todas as Preferências

en: Save to...
pt_br: Salvar em...

en: Load from...
pt_br: Carregar de...

en: Forget All...
pt_br: Esquecer Todas...

en: Tabbed preferences
pt_br: Preferências em abas

en: Open Recent
pt_br: Abrir Recente

en: Quit
pt_br: Sair

en: Do you want to save the changes you made in '%s'?
pt_br: Você deseja salvar as alterações feitas em '%s'?

en: Properties
pt_br: Propriedades

en: Accept changes to '%s'?
pt_br: Aceitar as mudanças feitas em '%s'?

en: Accepting will update the contents in the associated object. You still have to save the patch to make the changes persistent.
pt_br: Aceitar atualizará o conteúdo dos objetos associados. Você ainda terá que salvar o patch para que as mudanças sejam permanentes.

en: dropped %d lines from the Pd window
pt_br: descartadas %d linhas da janela de Pd

en: the Pd window filtered %d lines
pt_br: a janela do Pd filtrou %d linhas

en: Audio on
pt_br: Áudio ligado

en: Audio off
pt_br: Áudio desligado

en: EXPERIMENTAL double (64bit) precision
pt_br: EXPERIMENTAL precisão double (64bit)

en: Audio I/O error
pt_br: Erro de Entrada/Saída de áudio

en: error
pt_br: erro

en: debug
pt_br: debugar

en: all
pt_br: todos

en: New...
pt_br: Novo...

en: Edit...
pt_br: Editar...

en: Delete
pt_br: Deletar

en: ignoring '%s': doesn't look like a Pd file
pt_br: ignorando '%s': não parece ser um arquivo de Pd
