Pure Data 0.53.0 - en to ja translation catalogue (586 entries)

en: linear
ja: 線形

en: logarithmic
ja: 対数形

en: new-only
ja: 新しいのみ

en: new&old
ja: 新しい＆古い

en: no scale
ja: スケールなし

en: scale
ja: スケール

en: Discard changes to '%s'?
ja: '%s'の変更を保存しないで続けますか?

en: Undo clear
ja: クリアを取り消す

en: Undo connect
ja: 接続を取り消す

en: Undo cut
ja: カットを取り消す

en: Undo disconnect
ja: 切断を取り消す

en: Undo duplicate
ja: 複製を取り消す

en: Undo motion
ja: 移動を取り消す

en: Undo paste
ja: ペーストを取り消す

en: Undo typing
ja: タイピングを取り消す

en: Redo clear
ja: クリアをやり直す

en: Redo connect
ja: 接続をやり直す

en: Redo cut
ja: カットをやり直す

en: Redo disconnect
ja: 切断をやり直す

en: Redo duplicate
ja: 複製をやり直す

en: Redo motion
ja: 移動をやり直す

en: Redo paste
ja: ペーストをやり直す

en: Redo typing
ja: タイピングをやり直す

en: no Pd settings to clear
ja: Pd設定がないのでクリアできません

en: removed .pdsettings file
ja: .pdsettingsファイルを削除しました

en: couldn't delete .pdsettings file
ja: .pdsettingsファイルを削除できませんでした

en: failed to erase Pd settings
ja: Pd設定の消去に失敗しました

en: erased Pd settings
ja: Pd設定を削除しました

en: no Pd settings to erase
ja: Pd設定がないので削除できません

en: skipping loading preferences... Pd seems to have crashed on startup
ja: 環境設定の読み込みをスキップしています... Pdが起動時にクラッシュしたようです

en: (re-save preferences to reinstate them)
ja: (環境設定を再保存すると元に戻ります）

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Put
ja: 配置

en: Find
ja: 探す

en: Media
ja: メディア

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Show &Hidden Files and Directories
ja: ファイルやディレクトリの表示・非表示

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: ペースト

en: Array Properties
ja: 配列のプロパティ

en: Array
ja: 配列

en: Name:
ja: 名前:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Save contents
ja: コンテンツを保存

en: Draw as:
ja: 描画形式:

en: Polygon
ja: ポリゴン

en: Points
ja: 点

en: Bezier curve
ja: ベジェ曲線

en: Put array into:
ja: 配列を入れるところ:

en: New graph
ja: 新しいグラフ

en: Last graph
ja: 最後のグラフ

en: Options
ja: オプション

en: Open List View...
ja: リストビューを開く...

en: Delete array
ja: 配列の削除

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Apply
ja: 適用する

en: (same as input device)...
ja: (入力デバイスと同じ)...

en: Channels:
ja: チャンネル:

en: Input Devices
ja: 入力デバイス

en: Output Devices
ja: 出力デバイス

en: Use Multiple Devices
ja: 複数のデバイスを使用する

en: Settings
ja: 設定

en: Sample rate:
ja: サンプリングレート:

en: Delay (msec):
ja: 遅延(msec):

en: Block size:
ja: ブロックサイズ:

en: Use callbacks
ja: コールバックを使用する

en: Audio Settings
ja: オーディオ設定

en: Save All Settings
ja: すべての設定を保存

en: WARNING: unknown graphme flags received in pdtk_canvas_dialog
ja: 警告: pdtk_canvas_dialog で受け取った未知のgraphmeフラグです

en: Canvas Properties
ja: キャンバスのプロパティ

en: Scale
ja: スケール

en: X units per pixel:
ja: X単位 (1pixelあたり):

en: Y units per pixel:
ja: Y単位 (1pixelあたり):

en: Appearance on parent patch
ja: 親パッチでの表示

en: Graph-On-Parent
ja: グラフオンペアレント

en: Hide object name and arguments
ja: オブジェクト名と引数を隠す

en: Range and size
ja: 範囲と大きさ

en: X range: from
ja: X範囲: はじまり

en: to
ja: おわり

en: Margin:
ja: 余白:

en: Y range: from
ja: Y範囲: はじまり

en: Object:
ja: オブジェクト:

en: Data Properties
ja: データプロパティ

en: Send
ja: 送信

en: Done
ja: 完了

en: Found '%1$s' in %2$s
ja: %2$sで'%1$s'が見つかりました

en: Couldn't find '%1$s' in %2$s
ja: %2$sで'%1$s'は見つかりませんでした

en: Search in %s for:
ja: %s で検索:

en: Showed last '%1$s' in %2$s
ja: 最後の'%1$s'を%2$sで表示しました

en: Showing '%1$d' out of %2$d items in %3$s
ja: %3$sの%2$d個のアイテムのうち'%1$d'を表示しています

en: Pd window
ja: Pd ウィンドウ

en: Match whole word only
ja: 全単語の一致のみ

en: Close
ja: 閉じる

en: %s Font
ja: %sフォント

en: Font
ja: フォント

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Stretch
ja: 伸縮

en: X and Y
ja: XY方向

en: X only
ja: X方向のみ

en: Y only
ja: Y方向のみ

en: GUI Box Properties
ja: GUIボックスのプロパティ

en: Messages
ja: メッセージ

en: Send symbol:
ja: シンボルを送る:

en: Receive symbol:
ja: シンボルを受けとる:

en: Width:
ja: 幅:

en: Limits
ja: 制限

en: Lower:
ja: 最小:

en: Upper:
ja: 最大:

en: Label
ja: ラベル

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Background color
ja: 背景色

en: Foreground color
ja: 前景色

en: Label color
ja: ラベルの色

en: Bang
ja: バン

en: Flash Time (msec)
ja: フラッシュ時間 (msec)

en: Min:
ja: 最小:

en: Max:
ja: 最大:

en: Toggle
ja: トグル

en: Non Zero Value
ja: ゼロでない値

en: Value:
ja: 値:

en: Number2
ja: ナンバー2

en: Width (digits):
ja: 幅(ケタ):

en: Height:
ja: 高さ:

en: Output Range
ja: 出力範囲

en: Log height:
ja: ログの高さ:

en: Vslider
ja: 垂直スライダ

en: Hslider
ja: 水平スライダ

en: Vradio
ja: 垂直ラジオボタン

en: Num cells:
ja: セルの数:

en: Hradio
ja: 水平ラジオボタン

en: VU Meter
ja: VUメータ

en: Canvas
ja: キャンバス

en: Visible Rectangle (pix)
ja: 表示する矩形(pix)

en: %s Properties
ja: %s プロパティ

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Init
ja: 初期化

en: No init
ja: 値を保持

en: Jump on click
ja: クリックでジャンプ

en: Steady on click
ja: クリックでジャンプしない

en: X offset:
ja: X方向オフセット:

en: Y offset:
ja: Y方向オフセット:

en: Colors
ja: カラー

en: Background
ja: 背景

en: Front
ja: 前景

en: Compose color
ja: カラー合成

en: Test label
ja: テストラベル

en: Send a Pd message
ja: Pdメッセージの送信

en: (use arrow keys for history)
ja: (矢印キーで履歴を使用できます)

en: In Ports:
ja: 入力ポート:

en: Out Ports:
ja: 出力ポート:

en: MIDI Settings
ja: MIDI設定

en: ALSA MIDI Settings
ja: ALSA MIDI設定

en: Pd search path for objects, help, audio, text and other files
ja: Pdの検索パス(オブジェクト、ヘルプ、オーディオ、テキスト、その他のファイル)

en: Use standard paths
ja: 標準パスを使用

en: Verbose
ja: 冗長モード

en: Pd Documents Directory
ja: Pd ドキュメントディレクトリ

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Reset
ja: リセット

en: Disable
ja: 無効にする

en: Externals Install Directory
ja: Externals インストールディレクトリ

en: Clear
ja: クリア

en: Choose Pd documents directory:
ja: Pd documentsディレクトリを選択:

en: Install externals to directory:
ja: Externalsをインストールするディレクトリ:

en: Add a new path
ja: 新しいパスの追加

en: Edit existing path [%s]
ja: 既存のパス [%s] の編集

en: Zoom New Windows
ja: 新しいウィンドウを拡大する

en: Preferences
ja: 環境設定

en: Add new library
ja: 新規ライブラリの追加

en: Edit library
ja: ライブラリの編集

en: Pd libraries to load on startup
ja: 起動時に読み込むPdライブラリ

en: Defeat real-time scheduling
ja: リアルタイムスケジューリングより優先

en: Startup Flags:
ja: 起動時のフラグ:

en: Help Browser
ja: ヘルプブラウザ

en: Associated Files
ja: 関連するファイル

en: Pd Files
ja: Pdファイル

en: Max Patch Files
ja: Maxパッチファイル

en: Max Text Files
ja: Maxテキストファイル

en: Max Patch Files (.pat)
ja: Maxパッチファイル(.pat)

en: Max Text Files (.mxt)
ja: Maxテキストファイル(.mxt)

en: detected font: %s
ja: 検出されたフォント: %s

en: WARNING: font family '%1$s' not found, using default (%2$s)
ja: 警告: フォントファミリー '%1$s' が見つかりません、デフォルト (%2$s) を使用します

en: WARNING: font weight '%1$s' not found, using default (%2$s)
ja: 警告: フォント太さ '%1$s' が見つかりません、デフォルト (%2$s) を使用します

en: using font: %1$s %2$s
ja: 使用フォント: %1$s %2$s

en: '%1$s' already loaded, ignoring: '%2$s'
ja: '%1$s' は既にロードされているため、無視: '%2$s'

en: Loading plugin: %s
ja: プラグインをロードしています: %s

en: UNHANDLED ERROR: %s
ja: 未処理のエラー: %s

en: FAILED TO LOAD %s
ja: %sのロードに失敗しました

en: Failed to read plugin %s ...skipping!
ja: プラグイン %s の読み込みに失敗しました...スキップします!

en: Failed to find plugins in %s ...skipping!
ja: プラグイン %s を見つけられませんでした...スキップします!

en: (Tcl) MISSING CLOSE-BRACE '}':
ja: (Tcl) 閉じ括弧 '}' がありません:

en: (Tcl) INVALID COMMAND NAME:
ja: (Tcl) 無効なコマンド名:

en: (Tcl) UNHANDLED ERROR:
ja: (Tcl) 未処理のエラー:

en: [deken] installed version [%1$s] > %2$s...skipping!
ja: [deken] インストールされたバージョン [%1$s] > %2$s...スキップします!

en: [deken] installed version [%1$s] < %2$s...overwriting!
ja: [deken] インストールされたバージョン [%1$s] < %2$s... 上書きします!

en: [deken] installed version [%1$s] == %2$s...skipping!
ja: [deken] インストール済みバージョン [%1$s] == %2$s...スキップします!

en: installing deken package '%s'
ja: deken パッケージ '%s' をインストールしています

en: ignoring '%s': doesn't look like a deken package
ja: '%s'を無視: dekenパッケージではないようです

en: Installing '%s'
ja: '%s'をインストールしています

en: Successfully unzipped %1$s into %2$s.
ja: %1$s を %2$s に展開できました。

en: Unable to extract package automatically.
ja: パッケージの自動展開ができません。

en: Please perform the following steps manually:
ja: 次の操作を手動で行ってください:

en: 1. Unzip %s.
ja: 1. %sを展開する。

en: You might need to change the file-extension from .dek to .zip
ja: ファイルの拡張子を.dekから.zipに変更する必要があるかもしれません

en: 2. Copy the contents into %s.
ja: 2. 展開した内容を%sにコピーします。

en: 3. Remove %s. (optional)
ja: 3. %sを削除します。(オプション)

en: Removing '%s'
ja: '%s'を削除しています

en: Uninstalling %1$s from %2$s failed!
ja: %2$s からの %1$s のアンインストールに失敗しました!

en: Skipping SHA256 verification of '%s'.
ja: '%s'のSHA256 検証をスキップします。

en: SHA256 verification of '%s'
ja: '%s'のSHA256 検証

en: Unable to fetch reference SHA256 for '%s'.
ja: '%s' の参照 SHA256 を取得できません。

en: Unable to perform SHA256 verification for '%s'.
ja: '%s' の SHA256 検証を実行できません。

en: Unable to download from %1$s [%2$s]
ja: %1$s [%2$s] からダウンロードできません

en: Unable to download from '%s'!
ja: '%s' からダウンロードできません!

en: Download failed
ja: ダウンロードに失敗しました

en: Unable to remove stray file '%s'
ja: 不明なファイル '%s' を削除できません

en: Unable to rename downloaded file to '%s'
ja: ダウンロードしたファイルの名前を '%s' に変更できません

en: Create
ja: 作成

en: Check
ja: チェック

en: Installation options:
ja: インストールオプション:

en: Try to verify the libraries' checksum before (re)installing them
ja: ライブラリのチェックサムを確認してから(再)インストールしてみてください

en: Try to remove libraries before (re)installing them
ja: ライブラリを削除してから(再)インストールしてみてください

en: Show README of newly installed libraries (if present)
ja: 新しくインストールされたライブラリのREADMEを表示(ある場合のみ)

en: Keep package files after installation
ja: インストール後もパッケージファイルを保持する

en: Add newly installed libraries to Pd's search path
ja: 新しくインストールされたライブラリをPdの検索パスに追加する

en: Platform settings:
ja: プラットフォームの設定:

en: Default platform: %s
ja: デフォルトのプラットフォーム: %s

en: User-defined platform:
ja: ユーザー定義プラットフォーム:

en: Hide foreign architectures
ja: 異なるアーキテクチャのものを非表示

en: Only show the newest version of a library
    (treats other versions like foreign architectures)
ja: 最新バージョンのライブラリのみを表示する 
    (他のバージョンは異なるアーキテクチャのように扱います）

en: Deken %s Preferences
ja: Deken %s 設定

en: Platform re-detected: %s
ja: 再検出されたプラットフォーム: %s

en: SHA256 verification of '%s' failed!
ja: '%s' の SHA256 検証に失敗しました!

en: SHA256 verification failed
ja: SHA256 検証に失敗しました

en: Checksum mismatch for '%s'
ja: '%s' のチェックサムが一致しません

en: Deken Packages
ja: Deken パッケージ

en: ZIP Files
ja: ZIP ファイル

en: TAR Files
ja: TAR ファイル

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: Uninstalling previous installation of '%s'
ja: 以前インストールされた '%s' をアンインストールしています

en: Temporarily moving %1$s into %2$s failed.
ja: %1$s を %2$s に一時的に移動することができませんでした。

en: Installing package '%s'
ja: パッケージ '%s' をインストールしています

en: Installation completed!
ja: インストール完了!

en: Successfully installed '%s'!
ja: '%s' のインストールに成功しました!

en: Installation failed!
ja: インストールに失敗!

en: Failed to install '%s'!
ja: '%s' のインストールに失敗しました!

en: Package installation failed
ja: パッケージのインストールに失敗しました

en: Failed to completely remove %1$s.
    Please manually remove the directory %2$s after quitting Pd.
ja: %1$s の完全な削除に失敗しました。 
    Pd を終了させた後、ディレクトリ %2$s を手動で削除してください。

en: Unable to add %s to search paths
ja: 検索パスに %s を追加できません

en: Add %s to the Pd search paths?
ja: Pdの検索パスに%sを追加しますか?

en: Added %s to search paths
ja: 検索パスに %s を追加しました

en: No packages selected for installation.
ja: インストールするパッケージが選択されていません。

en: Processed %d packages selected for installation.
ja: インストール用に選択された %d 個のパッケージが処理されました。

en: Show all
ja: すべて表示

en: Search
ja: 検索

en: Install (%d)
ja: インストール (%d)

en: Install
ja: インストール

en: %s%% of download completed
ja: ダウンロードの %s%% が完了しました

en: e.g. 'freeverb~'
ja: 例) 'freeverb~'

en: Use the '*' wildcard to match any number of characters.
ja: ワイルドカード '*' を使用すると、任意の数の文字と一致させることができます。

en: e.g. '*-plugin' will match 'deken-plugin' (and more).
ja: 例) '*-plugin' と入力すると 'deken-plugin' にマッチします（その他にもマッチします）。

en: You can restrict the search to only-libraries or only-objects.
ja: ライブラリのみ または オブジェクトのみに 検索を制限できます。

en: To get a list of all available externals, try an empty search.
ja: 利用可能なすべてのexternalsのリストを取得するには、空の検索を試してみてください。

en: Right-clicking a search result will give you more options...
ja: 検索結果を右クリックすると、さらに多くのオプションが表示されます...

en: You can also search for libraries & objects via your web browser:
ja: Webブラウザからライブラリやオブジェクトを検索することも可能です:

en: Find externals
ja: externals を探す

en: Install DEK file...
ja: DEKファイルをインストールする...

en: Preferences...
ja: 環境設定...

en: Search for:
ja: 検索:

en: libraries
ja: ライブラリ

en: objects
ja: オブジェクト

en: both
ja: ライブラリとオブジェクト

en: translations
ja: 翻訳

en: Only install externals uploaded by people you trust.
ja: 信頼できる人がアップロードしたエクスターナルだけをインストールする。

en: Disabling tabbed view: incompatible Tcl/Tk detected
ja: タブ表示を無効にする: 互換性のないTcl/Tkが検出されました

en: Library
ja: ライブラリ

en: Version
ja: バージョン

en: Description
ja: 説明

en: Uploader
ja: アップローダ

en: Date
ja: 日付

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Log
ja: ログ

en: Searching for "%s"...
ja: "%s" を検索しています...

en: online? %s
ja: ネットに接続できていますか? %s

en: Unable to perform search. Are you online?
ja: 検索を実行できません。ネットに接続できていますか?

en: Found %1$d usable packages (of %2$d packages in total).
ja: 使用可能なパッケージが %1$d 個見つかりました (合計 %2$d 個のパッケージのうち)。

en: It appears that there are no matching packages for your architecture.
ja: お使いのアーキテクチャに対応するパッケージがないようです。

en: No matching externals found.
ja: 一致する externals は見つかりませんでした。

en: Try using the full name e.g. 'freeverb~'.
ja: フルネーム(例えば'freeverb~'など)で試してみてください。

en: Or use wildcards like 'freeverb*'.
ja: または、'freeverb*'のようなワイルドカードも使用できます。

en: Please select a (writable) installation directory!
ja: インストール先の(書き込み可能な)ディレクトリを選択してください!

en: Install %1$s to %2$s?
ja: %1$s を %2$s にインストールしますか？

en: Cancelling download of '%s': No installation directory given.
ja: '%s' のダウンロードをキャンセルしています: インストール先のディレクトリが指定されていません。

en: Installing to non-existent directory failed
ja: 存在しないディレクトリのためインストールに失敗しました

en: Directory does not exist!
ja: ディレクトリが存在しません!

en: Unable to install to '%s'
ja: '%s' にインストールできません

en: Directory is not writable!
ja: ディレクトリが書き込み禁止になっています!

en: Downloading '%s'
ja: '%s' をダウンロード中です

en: Commencing download of '%1$s' into '%2$s'...
ja: '%1$s' の '%2$s' へのダウンロードを開始します...

en: aborting.
ja: 中止します。

en: Downloading '%s' failed
ja: '%s' のダウンロードに失敗しました

en: Download failed!
ja: ダウンロードに失敗しました!

en: Download completed! Verifying...
ja: ダウンロードが完了しました! 検証中しています...

en: Ignoring checksum mismatch
ja: チェックサムの不一致を無視する

en: [deken] deken-plugin.tcl (Pd externals search) loaded from %s.
ja: [deken] deken-plugin.tcl (Pd externals 検索) は %s からロードされました。

en: [deken] Platform detected: %s
ja: [deken] プラットフォームが検出されました: %s

en: Searching on %s...
ja: %s で検索しています...

en: Searching on %1$s returned %2$d results
ja: %1$s で検索すると %2$d の結果が得られました

en: No usable servers for searching found...
ja: 検索に使用できるサーバーが見つかりません...

en: Uploaded by %1$s @ %2$s
ja: アップローダ: %1$s @ %2$s

en: Searching for '%s' failed!
ja: '%s' の検索に失敗しました!

en: Search failed
ja: 検索に失敗しました

en: Unable to perform search.
ja: 検索を実行できません。

en: Select package for installation
ja: インストールするパッケージの選択

en: Deselect package
ja: パッケージの選択解除

en: Open package webpage
ja: パッケージのWebページを開く

en: Copy package URL
ja: パッケージのURLをコピーする

en: Copy SHA256 checksum URL
ja: SHA256 チェックサムURLをコピーする

en: Copy OpenGPG signature URL
ja: OpenGPG署名のURLをコピーする

en: Uninstall '%s'
ja: アンインストール '%s'

en: Do you want Pd to use the existing documents directory for patches and external libraries?
    
    Location: %s
    
    You can change or disable this later in the Path preferences.
ja: パッチやexternalsのために、Pdに既存のドキュメントディレクトリを使用しますか？
    
    場所: %s
    
    これは後で環境設定のパスの設定で変更したり無効にしたりできます。

en: Do you want Pd to create a documents directory for patches and external libraries?
    
    Location: %s
    
    You can change or disable this later in the Path preferences.
ja: パッチやexternalsのために、Pdに既存のドキュメントディレクトリを使用しますか？
    
    場所: %s
    
    これは後で環境設定のパスの設定で変更したり無効にしたりできます。

en: Pd documents directory cannot be found:
    
    %s
    
    Choose a new location?
ja: Pd ドキュメントディレクトリが見つかりません。
    
    %s
    
    新しい場所を選択しますか?

en: couldn't create Pd documents directory: %s
ja: Pd ドキュメントディレクトリを作成できませんでした: %s

en: couldn't create "externals" directory in: %s
ja: "externals" ディレクトリを作成できませんでした: %s の中に

en: refusing to delete empty domain
ja: 空のドメインの削除を拒否されました

en: Couldn't create preferences "%1$s" in %2$s
ja: 環境設定 "%1$s" を %2$s に作成できませんでした

en: Afar
ja: アファル語

en: Abkhazian
ja: アブハズ語

en: Avestan
ja: アヴェスター語

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Akan
ja: アカン語

en: Amharic
ja: アムハラ語

en: Aragonese
ja: アラゴン語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Assamese
ja: アッサム語

en: Avaric
ja: アヴァル語

en: Aymara
ja: アイマラ語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Bashkir
ja: バシキール語

en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Bihari
ja: ビハール語

en: Bislama
ja: ビスラマ語

en: Bambara
ja: バンバラ語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Tibetan
ja: チベット語

en: Breton
ja: ブルターニュ語

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Catalan
ja: カタルーニャ語

en: Chechen
ja: チェチェン語

en: Chamorro
ja: チャモロ語

en: Corsican
ja: コルシカ語

en: Cree
ja: クリー語

en: Czech
ja: チェコ語

en: Chuvash
ja: チュヴァシ語

en: Welsh
ja: ウェールズ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: German
ja: ドイツ語

en: German (Austria)
ja: ドイツ語 (オーストリア)

en: Dhivehi
ja: ディベヒ語

en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

en: Ewe
ja: エウェ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: English
ja: 英語

en: English (Canada)
ja: 英語 (カナダ)

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Basque
ja: バスク語

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Fulah
ja: フラ語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: Fijian
ja: フィジー語

en: Faroese
ja: フェロー語

en: French
ja: フランス語

en: Frisian
ja: フリジア語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Gaelic
ja: ゲール語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Guarani
ja: グアラニー語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Manx
ja: マン島語

en: Hausa
ja: ハウサ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hiri Motu
ja: ヒリモツ語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Haitian
ja: ハイチ語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Herero
ja: ヘレロ語

en: Interlingua
ja: インターリングア

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Occidental
ja: オクツィデンタル

en: Igbo
ja: イボ語

en: Nuosu
ja: 四川彝語

en: Inupiaq
ja: イヌピアック語

en: Ido
ja: イド語

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Inuktitut
ja: イヌクティトゥット語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Javanese
ja: ジャワ語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Kongo
ja: コンゴ語

en: Gikuyu
ja: キクユ語

en: Kwanyama
ja: クワニャマ語

en: Kazakh
ja: カザフ語

en: Greenlandic
ja: グリーンランド語

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Korean
ja: 朝鮮語

en: Kanuri
ja: カヌリ語

en: Kashmiri
ja: カシミール語

en: Kurdish
ja: クルド語

en: Komi
ja: コミ語

en: Cornish
ja: コーンウォール語

en: Kyrgyz
ja: キルギス語

en: Latin
ja: ラテン語

en: Luxembourgish
ja: ルクセンブルク語

en: Luganda
ja: ガンダ語

en: Limburgish
ja: リンブルフ語

en: Lingala
ja: リンガラ語

en: Lao
ja: ラオ語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Luba-Katanga
ja: ルバ・カタンガ語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Malagasy
ja: マダガスカル語

en: Marshallese
ja: マーシャル語

en: Maori
ja: マオリ語

en: Macedonian
ja: マケドニア語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Mongolian
ja: モンゴル語

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: Malay
ja: マレー語

en: Maltese
ja: マルタ語

en: Burmese
ja: ビルマ語

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Nepali
ja: ネパール語

en: Ndonga
ja: ンドンガ語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Norwegian Nynorsk
ja: ノルウェー語 (ニーノシュク)

en: Navaho
ja: ナバホ語

en: Nyanja
ja: ニャンジャ語

en: Occitan
ja: オック語

en: Ojibwe
ja: オジブエ語

en: Oromo
ja: オロモ語

en: Odia
ja: オリヤー語

en: Ossetian
ja: オセット語

en: Pali
ja: パーリ語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Pashto
ja: パシュトー語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語 (ポルトガル)

en: Quechua
ja: ケチュア語

en: Romansh
ja: ロマンシュ語

en: Rundi
ja: ルンディ語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Kinyarwanda
ja: ルワンダ語

en: Sanskrit
ja: サンスクリット

en: Sardinian
ja: サルデーニャ語

en: Sindhi
ja: シンド語

en: Sango
ja: サンゴ語

en: Sinhala
ja: シンハラ語

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Samoan
ja: サモア語

en: Shona
ja: ショナ語

en: Somali
ja: ソマリ語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Swati
ja: スワジ語

en: Sundanese
ja: スンダ語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Swahili
ja: スワヒリ語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Tajik
ja: タジク語

en: Thai
ja: タイ語

en: Tigrinya
ja: ティグリニャ語

en: Turkmen
ja: トルクメン語

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Tswana
ja: ツワナ語

en: Tongan
ja: トンガ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Tsonga
ja: ツォンガ語

en: Tatar
ja: タタール語

en: Twi
ja: トウィ語

en: Tahitian
ja: タヒチ語

en: Uyghur
ja: ウイグル語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Uzbek
ja: ウズベク語

en: Venda
ja: ヴェンダ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Volapük
ja: ヴォラピュク

en: Walloon
ja: ワロン語

en: Wolof
ja: ウォロフ語

en: Xhosa
ja: コサ語

en: Yiddish
ja: イディッシュ語

en: Yoruba
ja: ヨルバ語

en: Zhuang
ja: チワン語

en: Zulu
ja: ズールー語

en: Print...
ja: プリント...

en: ignoring '%s': doesn't exist
ja: 無視 '%s': 存在しません

en: About Pd
ja: Pdについて

en: couldn't read "%s" document
ja: "%s "ドキュメントを読み込みできません

en: New
ja: 新規

en: Open
ja: 開く

en: Open Recent
ja: 最近使った項目を開く

en: Save
ja: 保存

en: Save As...
ja: 名前を付けて保存...

en: Quit
ja: 終了

en: Undo
ja: 取り消し

en: Redo
ja: やり直し

en: Cut
ja: カット

en: Paste Replace
ja: ペーストして置き換え

en: Select All
ja: すべてを選択

en: Duplicate
ja: 複製

en: Tidy Up
ja: 整理する

en: (Dis)Connect Selection
ja: 選択箇所を接続・切断

en: Triggerize
ja: トリガーオブジェクトの自動生成

en: Zoom In
ja: ズームイン

en: Zoom Out
ja: ズームアウト

en: Clear Console
ja: コンソールクリア

en: Edit Mode
ja: 編集モード

en: Object
ja: オブジェクト

en: Message
ja: メッセージ

en: Number
ja: ナンバー

en: List
ja: リスト

en: Symbol
ja: シンボル

en: Comment
ja: コメント

en: Graph
ja: グラフ

en: Find...
ja: 検索...

en: Find Again
ja: もう一度検索する

en: Find Last Error
ja: 最後のエラーを検索する

en: DSP On
ja: DSP オン

en: DSP Off
ja: DSP オフ

en: Test Audio and MIDI...
ja: オーディオとMIDIをテストする...

en: Load Meter
ja: CPU負荷を計る

en: Audio Settings...
ja: オーディオ設定...

en: MIDI Settings...
ja: MIDI設定...

en: Minimize
ja: 最小化

en: Zoom
ja: ズーム

en: Bring All to Front
ja: すべてを前面に

en: Next Window
ja: 次のウインドウ

en: Previous Window
ja: 前のウィンドウ

en: Parent Window
ja: 親ウィンドウ

en: Message...
ja: メッセージ...

en: HTML Manual...
ja: HTMLマニュアル...

en: Browser...
ja: ブラウザ...

en: List of objects...
ja: オブジェクト一覧...

en: Check for updates
ja: アップデートを確認

en: Report a bug
ja: バグを報告する

en: Clear Menu
ja: メニュークリア

en: Delete all preferences?
    (takes effect when Pd is restarted)
ja: すべての設定を削除しますか？
    (Pdを再起動すると反映されます）

en: removed GUI settings
ja: GUI設定の削除

en: no Pd-GUI settings to clear
ja: Pd-GUIの設定が存在しないのでクリアできません

en: Save All Preferences
ja: すべての設定を保存

en: Save to...
ja: 保存...

en: Load from...
ja: 読込...

en: Forget All...
ja: 全てを忘れる...

en: Do you want to save the changes you made in '%s'?
ja: '%s'で行った変更を保存しますか？

en: Properties
ja: プロパティ

en: Accept changes to '%s'?
ja: '%s' の変更を受け付けますか?

en: dropped %d lines from the Pd window
ja: Pd ウィンドウから%d行を削除しました

en: the Pd window filtered %d lines
ja: Pd ウィンドウは%d行をフィルタリングしました

en: Audio on
ja: オーディオ オン

en: Audio off
ja: オーディオ オフ

en: Audio I/O error
ja: オーディオ I/O エラー

en: Log:
ja: ログ:

en: fatal
ja: 致命的

en: error
ja: エラー

en: normal
ja: 通常

en: debug
ja: デバッグ

en: all
ja: 全て

en: New...
ja: 新規...

en: Edit...
ja: 編集...

en: Delete
ja: 削除

en: ignoring '%s': doesn't look like a Pd file
ja: '%s'を無視: Pd ファイルではないようです
