Pure Data 0.43 - en to it translation catalogue (536 entries)

en: linear
it: lineare

en: logarithmic
it: logaritmico

en: new-only
it: solo nuovi

en: new&old
it: nuovi e vecchi

en: no scale
it: nessuna scala

en: scale
it: scala

en: Discard changes to '%s'?
it: Scartare le modifiche apportate a '%s'?

en: Undo clear
it: Annulla pulisci

en: Undo connect
it: Annulla connetti

en: Undo cut
it: Annulla taglia

en: Undo disconnect
it: Annulla disconnetti

en: Undo duplicate
it: Annulla duplica

en: Undo motion
it: Annulla spostamento

en: Undo paste
it: Annulla incolla

en: Undo typing
it: Annulla inserimento

en: Redo clear
it: ripeti pulizia

en: Redo connect
it: re-connetti

en: Redo cut
it: Ripeti taglio

en: Redo disconnect
it: Ri-disconnetti

en: Redo duplicate
it: Ripeti duplicazione

en: Redo motion
it: Ripeti spostamento

en: Redo paste
it: Ripeti incolla

en: Redo typing
it: Ripeti inserimento

en: no Pd settings to clear
it: nessuna impostazione Pd da pulire

en: removed .pdsettings file
it: file .pdsettings rimosso

en: couldn't delete .pdsettings file
it: impossibile cancellare il file .pdsettings

en: failed to erase Pd settings
it: impossibile cancellare le impostazioni di Pd

en: erased Pd settings
it: impostazioni Pd cancellate

en: no Pd settings to erase
it: nessuna impostazione Pd da cancellare

en: skipping loading preferences... Pd seems to have crashed on startup
it: salto il caricamento delle preferenze... pare che Pd sia fallito durante l'avvio

en: (re-save preferences to reinstate them)
it: ri salva preferenze per ripristinarle

en: Edit
it: Modifica

en: Put
it: Inserisci

en: Find
it: Trova

en: Window
it: Finestra

en: Help
it: Aiuto

en: Show &Hidden Files and Directories
it: Mostra i File e le Cartelle Nascosti

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Array Properties
it: Proprietà Array

en: Name:
it: Nome:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Save contents
it: Salva contenuto

en: Draw as:
it: Disegna come:

en: Polygon
it: Poligono

en: Points
it: Punti

en: Bezier curve
it: Curva bezier

en: Put array into:
it: Matty l'array in:

en: New graph
it: Nuovo grafico

en: Last graph
it: Ultimo grafico

en: Options
it: Opzioni

en: Open List View...
it: Apri visualizzazione lista...

en: Delete array
it: Cancella array

en: Cancel
it: Annulla

en: Apply
it: Applica

en: no device
it: nessun dispositivo

en: (same as input device)...
it: (identico al dispositivo di ingresso)...

en: Channels:
it: Canali:

en: Input Devices
it: Dispositivo di ingresso

en: Output Devices
it: Dispositivo di uscita

en: Use Multiple Devices
it: Usa Dispositivi Multipli

en: Rescan Devices
it: Ricontrolla i dispositivi

en: Audio System
it: Sistema audio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Sample rate:
it: Frequenza di campionamento:

en: Delay (msec):
it: Ritardo (msec):

en: Block size:
it: Dimensione del blocco:

en: Use callbacks
it: Usa callback

en: Audio Settings
it: Settaggi Audio

en: Save All Settings
it: Salva tutti i settaggi

en: WARNING: unknown graphme flags received in pdtk_canvas_dialog
it: ATTENZIONE: flag graphme sconosciute ricevute da pdtk_canvas_dialog

en: Canvas Properties
it: Proprietà Canvas

en: Scale
it: Scala

en: X units per pixel:
it: X unità per pixel:

en: Y units per pixel:
it: Y unità per pixel:

en: Appearance on parent patch
it: Aspetto sulla parent patch

en: Graph-On-Parent
it: Mostra sulla patent

en: Hide object name and arguments
it: Nascondi il nome oggetto e gli argomenti

en: Range and size
it: Intervallo e dimensioni

en: X range: from
it: Intervallo X: da

en: to
it: a

en: Margin:
it: Margine:

en: Y range: from
it: Intervallo Y: da

en: Object:
it: Oggetto:

en: Data Properties
it: Proprietà Dati

en: Send
it: Invia

en: Done
it: Fatto

en: Found '%1$s' in %2$s
it: Trovato '%1$s' in %2$s

en: Couldn't find '%1$s' in %2$s
it: Impossibile trovare '%1$s' in %2$s

en: Search in %s for:
it: Cerca in %s:

en: Showed last '%1$s' in %2$s
it: Mostrato ultimo '%1$s' in %2$s

en: Showing '%1$d' out of %2$d items in %3$s
it: Mostro '%1$d' su %2$d elementi in %3$s

en: Pd window
it: Finestra Pd

en: Match whole word only
it: Solo parole intere

en: Close
it: Chiudi

en: %s Font
it: Carattere %s

en: Font
it: Carattere

en: Font Size
it: Dimensione Carattere

en: Stretch
it: Allunga

en: X and Y
it: X e Y

en: X only
it: Solo X

en: Y only
it: Solo Y

en: GUI Box Properties
it: Proprietà GUI Box

en: Messages
it: Messaggi

en: Send symbol:
it: Invia simbolo:

en: Receive symbol:
it: Ricevi simbolo:

en: Width:
it: Larghezza:

en: Limits
it: Limiti

en: Lower:
it: Inferiore:

en: Upper:
it: Superiore:

en: Label
it: Etichetta

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Top
it: Sopra

en: Bottom
it: Sotto

en: Background color
it: Colore sfondo

en: Foreground color
it: Colore primo piano

en: Label color
it: Colore etichetta

en: Flash Time (msec)
it: Tempo di Lampeggiamento (msec)

en: Non Zero Value
it: Valore diverso da zero

en: Value:
it: Valore:

en: Number2
it: Numero2

en: Width (digits):
it: Larghezza (cifre):

en: Height:
it: Altezza:

en: Output Range
it: Intervallo in Uscita

en: Log height:
it: Altezza log:

en: Vslider
it: Slider verticale

en: Hslider
it: Slider orizzontale

en: Vradio
it: Radio verticale

en: Num cells:
it: Num caselle:

en: Hradio
it: Radio orizzontale

en: VU Meter
it: Indicatore VU

en: Canvas
it: Tavolozza

en: Visible Rectangle (pix)
it: Rettangolo Visibile (pix)

en: %s Properties
it: %s Proprietà

en: Parameters
it: Parametri

en: Init
it: Inizializza

en: No init
it: Non inizializzare

en: Jump on click
it: Click imposta il valore

en: Steady on click
it: Click incrementa/decrementa

en: X offset:
it: Scostamento X:

en: Y offset:
it: Scostamento Y:

en: Colors
it: Colori

en: Background
it: Colore sfondo

en: Front
it: Primo piano

en: Compose color
it: Crea colore

en: Test label
it: Test etichetta

en: Send a Pd message
it: Invia un Messaggio Pd

en: (use arrow keys for history)
it: (usa i tasti freccia per la cronologia)

en: no input devices
it: nessun dispositivo d'ingresso

en: In Ports:
it: Porte Ingresso:

en: Out Ports:
it: Porte Uscita:

en: MIDI system
it: Sistema MIDI

en: MIDI Settings
it: Settaggi MIDI

en: ALSA MIDI Settings
it: Settaggi ALSA MIDI

en: Pd search path for objects, help, audio, text and other files
it: Percorsi di ricerca di Pd per oggetti, help, audio, testi e altri file

en: Use standard paths
it: Usa i percorsi standard

en: Verbose
it: Verboso

en: Pd Documents Directory
it: Cartella Documenti Pd

en: Browse
it: Seleziona

en: Disable
it: Disabilita

en: Externals Install Directory
it: Cartella Installazione Externals

en: Clear
it: Pulisci

en: path preferences
it: Preferenze patch

en: Choose Pd documents directory:
it: Scegli la cartella per i documenti Pd:

en: Install externals to directory:
it: Installa gli external nella cartella:

en: Add a new path
it: Aggiungi nuovo percorso

en: Edit existing path [%s]
it: Modifica percorso esistente [%s]

en: Patch Windows
it: Finestre Patch

en: Zoom New Windows
it: Zoom delle Nuove Finestre

en: GUI Settings
it: Impostazioni GUI

en: Preference layout (reopen the preferences to see the effect)
it: Preferenze di layout (riaprire le preferenze per vedere l'effetto)

en: Use tabs
it: Usa tab

en: Single page
it: Pagina singola

en: Patching helpers
it: Aiuti per le connessioni

en: Highlight active cord while connecting
it: Evidenzia linee attive durante il collegamento

en: Preferences
it: Preferenze

en: startup preferences
it: preferenze di avvio

en: audio preferences
it: preferenze audio

en: MIDI preferences
it: Preferenze MIDI

en: deken preferences
it: Preferenze deken

en: misc preferences
it: Preferenze - Altro

en: Add new library
it: Aggiungi una nuova libreria

en: Edit library
it: Modifica libreria

en: Settings below require a restart of Pd!
it: I settaggi sotto richiedono dei riavviare Pd!

en: Pd libraries to load on startup
it: Librerie Pd da caricare all'avvio

en: GUI Options
it: Opzioni della GUI

en: language
it: lingua

en: Menu language
it: Menu lingua

en: float (32bit)
it: singola precisione (32bit)

en: double (64bit) EXPERIMENTAL
it: double (64bit) SPERIMENTALE

en: double (64bit)
it: doppia precisione (64bit)

en: float size
it: dimensione del valore float

en: Numeric precision of Pd-core
it: Precisione numerica di Pd-core

en: Startup Options
it: Opzioni di avvio

en: Defeat real-time scheduling
it: Non attivare lo scheduling in tempo reale

en: Startup Flags:
it: Opzioni di avvio:

en: Help Browser
it: Browser della Guida

en: Associated Files
it: File associati

en: Pd Files
it: File Pd

en: Max Patch Files
it: Patch Max

en: Max Text Files
it: File di testo Max

en: Max Patch Files (.pat)
it: Patch Max (.pat)

en: Max Text Files (.mxt)
it: File di testo Max (.mxt)

en: detected font: %s
it: carattere trovato: %s

en: WARNING: font family '%1$s' not found, using default (%2$s)
it: ATTENZIONE: Famiglia di font '%1$s' non trovata, uso quella di default (%2$s)

en: WARNING: font weight '%1$s' not found, using default (%2$s)
it: ATTENZIONE: spessore '%1$s' del font non trovato, uso quello di default (%2$s)

en: using font: %1$s %2$s
it: uso il font: %1$s %2$s

en: '%1$s' already loaded, ignoring: '%2$s'
it: '%1$s' già caricato, ignoro: '%2$s'

en: Loading plugin: %s
it: Caricamento del plugin: %s

en: UNHANDLED ERROR: %s
it: ERRORE NON GESTITO: %s

en: FAILED TO LOAD %s
it: IMPOSSIBILE CARICARE %s

en: Failed to read plugin %s ...skipping!
it: Impossibile leggere il plugin %s ...scartato!

en: Failed to find plugins in %s ...skipping!
it: Impossibile trovare plugin in %s ...scartato!

en: Pd startup failure
it: Errore nella partenza di Pd

en: Failed to start Pd-core
it: Errore nella partenza del core Pd

en: (Tcl) MISSING CLOSE-BRACE '}':
it: (Tcl) MANCA LA PARENTESI GRAFFA DI CHIUSURA'}':

en: (Tcl) INVALID COMMAND NAME:
it: (Tcl) NOME DI COMANDO NON VALIDO:

en: (Tcl) UNHANDLED ERROR:
it: (Tcl) ERRORE NON GESTITO:

en: [deken] installed version [%1$s] > %2$s...skipping!
it: Versione di [deken] installata [%1$s] > %2$s...saltato!

en: [deken] installed version [%1$s] < %2$s...overwriting!
it: Versione di [deken] installata [%1$s] < %2$s...sovrascrivo!

en: [deken] installed version [%1$s] == %2$s...skipping!
it: Versione di [deken] installata [%1$s] == %2$s...saltato!

en: installing deken package '%s'
it: installazione del pacchetto deken '%s'

en: ignoring '%s': doesn't look like a deken package
it: ignoro '%s': non sembra un pacchetto deken

en: Installing '%s'
it: Installazione di '%s'

en: Successfully unzipped %1$s into %2$s.
it: Decompressione di %1$s in %2$s avvenuta con successo.

en: Unable to extract package automatically.
it: Impossibile estrarre il pacchetto automaticamente.

en: Please perform the following steps manually:
it: Per favore esegui questi passaggi manualmente:

en: 1. Unzip %s.
it: 1. Decomprimi %s.

en: You might need to change the file-extension from .dek to .zip
it: Potresti dover cambiare l'estensione del file da .dek a .zip

en: 2. Copy the contents into %s.
it: 2. Copia il contenuto in %s.

en: 3. Remove %s. (optional)
it: 3. Rimuovi %s. (facoltativo)

en: Removing '%s'
it: Rimozione di '%s'

en: Uninstalling %1$s from %2$s failed!
it: Disinstallazione di %1$s da %2$s non riuscita!

en: Skipping SHA256 verification of '%s'.
it: Salto la verifica SHA256 di '%s'.

en: SHA256 verification of '%s'
it: Verifica SHA256 di '%s'

en: Unable to fetch reference SHA256 for '%s'.
it: Impossibile recuperare il riferimento SHA256 per '%s'.

en: File checksum looks invalid: '%s'.
it: Il checksum del file sembra non valido: '%s'.

en: Reference checksum looks invalid: '%s'.
it: Il checksum di riferimento sembra non valido: '%s'.

en: Unable to perform SHA256 verification for '%s'.
it: Impossibile effettuare la verifica SHA256 di '%s'.

en: Unable to download from %1$s [%2$s]
it: Impossibile scaricare da %1$s [%2$s]

en: Unable to download from '%s'!
it: Impossibile scaricare da '%s'!

en: Download failed
it: Download non riuscito

en: Unable to remove stray file '%s'
it: Impossibile rimuovere il file randagio '%s'

en: Unable to rename downloaded file to '%s'
it: Impossibile rinominare il file scaricato in '%s'

en: Create
it: Crea

en: Check
it: Controlla

en: Installation options:
it: Opzioni di installazione:

en: Try to verify the libraries' checksum before (re)installing them
it: Prova a verificare il checksum delle librierie prima di (re)installarle

en: Try to remove libraries before (re)installing them
it: Prova a rimuovere le librerie prima di (re)installarle

en: Show README of newly installed libraries (if present)
it: Mostra il README delle librerie appena installate (se presente)

en: Keep package files after installation
it: Mantieni i file del pacchetto dopo l'installazione

en: Add newly installed libraries to Pd's search path
it: Aggiungi le librerie appena installate nel percorso di ricerca di Pd

en: Platform settings:
it: Impostazioni della piattaforma:

en: Default platform: %s
it: Piattaforma di default: %s

en: User-defined platform:
it: Piattaforma definita dall'utente:

en: Hide foreign architectures
it: Nascondi architetture estranee

en: Only show the newest version of a library
    (treats other versions like foreign architectures)
it: Mostra solo la versione più recente di una libreria
    (considera le altre versioni come architetture estranee)

en: Deken %s Preferences
it: Preferenze di Deken %s

en: Platform re-detected: %s
it: Piattaforma ri-identificata: %s

en: SHA256 verification of '%s' failed!
it: Verifica SHA256 di '%s' fallita!

en: SHA256 verification failed
it: Verifica SHA256 fallita

en: Checksum mismatch for '%s'
it: Non corrispondenza del checksum per '%s'

en: Deken Packages
it: Pacchetti Deken

en: ZIP Files
it: File ZIP

en: TAR Files
it: File TAR

en: All Files
it: Tutti i file

en: Uninstalling previous installation of '%s'
it: Disinstallazione della precedente installazione di '%s'

en: Temporarily moving %1$s into %2$s failed.
it: Spostamento temporaneo di %1$s in %2$s non riuscito.

en: Installing package '%s'
it: Installazione del pacchetto '%s'

en: Installation completed!
it: Installazione completata!

en: Successfully installed '%s'!
it: '%s' installato con successo!

en: Installation failed!
it: Installazione non riuscita!

en: Failed to install '%s'!
it: Impossibile installare '%s'!

en: Package installation failed
it: Installazione del pacchetto non riuscita

en: Failed to completely remove %1$s.
    Please manually remove the directory %2$s after quitting Pd.
it: Impossibile rimuovere completamente %1$s.
    Per favore, rimuovi manualmente la cartella %2$s dopo aver chiuso Pd.

en: Unable to add %s to search paths
it: Impossibile aggiungere %s ai percorsi di ricerca

en: Add %s to the Pd search paths?
it: Aggiungere %s ai percorsi di ricerca di Pd?

en: Added %s to search paths
it: %s aggiunto ai percorsi di ricerca

en: No packages selected for installation.
it: Nessun pacchetto selezionato per l'installazione.

en: Processed %d packages selected for installation.
it: Processati %d pacchetti selezionati per l'installazione.

en: Show all
it: Mostra tutto

en: Search
it: Cerca

en: Install (%d)
it: Installa (%d)

en: Install
it: Installa

en: %s%% of download completed
it: %s%% di download completato

en: e.g. 'freeverb~'
it: ad esempio 'freeverb~'

en: Use the '*' wildcard to match any number of characters.
it: Usa il carattere jolly '*' per indicare un qualsiasi numero di caratteri.

en: e.g. '*-plugin' will match 'deken-plugin' (and more).
it: ad esempio '*-plugin' troverà 'deken-plugin' (e altri).

en: You can restrict the search to only-libraries or only-objects.
it: Puoi restringere la ricerca alle sole librerie o ai soli oggetti.

en: To get a list of all available externals, try an empty search.
it: Per avere una lista di tutti gli external disponibili, prova a fare una ricerca vuota.

en: Right-clicking a search result will give you more options...
it: Cliccando con il pulsante destro su un risultato ti darà più opzioni...

en: You can also search for libraries & objects via your web browser:
it: Puoi anche cercare librerie e oggetti attraverso il tuo browser web:

en: Find externals
it: Trova externals

en: Install DEK file...
it: Installa file DEK...

en: Preferences...
it: Preferenze...

en: Search for:
it: Cerca:

en: libraries
it: librerie

en: objects
it: oggetti

en: both
it: entrambi

en: translations
it: traduzioni

en: Only install externals uploaded by people you trust.
it: Installa solo externals caricati da persone di cui ti fidi.

en: Disabling tabbed view: incompatible Tcl/Tk detected
it: Vista a schede disabilitata: trovato Tcl/Tk incompatibile

en: Library
it: Libreria

en: Version
it: Versione

en: Description
it: Descrizione

en: Uploader
it: Caricato da

en: Date
it: Data

en: Search Results
it: Risultati della Ricerca

en: Searching for "%s"...
it: Ricerca di "%s"...

en: Unable to perform search. Are you online?
it: Impossibile effettuare la ricerca. Sei online?

en: Found %1$d usable packages (of %2$d packages in total).
it: Trovati %1$d pacchetti utilizzabili (di %2$d pacchetti in totale).

en: It appears that there are no matching packages for your architecture.
it: Sembra che non ci siano pacchetti corrispondenti per la tua architettura.

en: No matching externals found.
it: Nessun external corrispondente trovato.

en: Try using the full name e.g. 'freeverb~'.
it: Prova a usare il nome completo, ad esempio 'freeverb~'.

en: Or use wildcards like 'freeverb*'.
it: O usa caratteri jolly, come 'freeverb*'.

en: Please select a (writable) installation directory!
it: Per favore scegli una cartella (con permessi di scrittura) per l'installazione!

en: Install %1$s to %2$s?
it: Installare %1$s in %2$s?

en: Cancelling download of '%s': No installation directory given.
it: Cancellazione del download di '%s': Nessuna cartella di installazione fornita.

en: Installing to non-existent directory failed
it: Installazione su una cartella non esistente fallita

en: Directory does not exist!
it: La cartella non esiste!

en: Unable to install to '%s'
it: Impossibile installare in '%s'

en: Directory is not writable!
it: Non è possibile scrivere nella cartella!

en: Downloading '%s'
it: Scaricamento di '%s'

en: Commencing download of '%1$s' into '%2$s'...
it: Inizio a scaricare '%1$s' in '%2$s'...

en: aborting.
it: interrompo.

en: Downloading '%s' failed
it: Scaricamento di '%s' non riuscito

en: Download failed!
it: Scaricamento fallito!

en: Download completed! Verifying...
it: Scaricamento completato! Sto verificando...

en: Ignoring checksum mismatch
it: Ignoro la non corrispondenza del checksum

en: Ignoring checksum errors
it: Trascurare gli errori di checksum

en: [deken] deken-plugin.tcl (Pd externals search) loaded from %s.
it: [deken] deken-plugin.tcl (ricerca di externals di Pd) caricato da %s.

en: [deken] Platform detected: %s
it: [deken] Piattaforma identificata: %s

en: Searching on %s...
it: Ricerca su %s...

en: Searching on %1$s returned %2$d results
it: La ricerca su %1$s ha restituito %2$d risultati

en: No usable servers for searching found...
it: Non sono stati trovati server utilizzabili per la ricerca...

en: Uploaded by %1$s @ %2$s
it: Caricato da %1$s @ %2$s

en: Searching for '%s' failed!
it: Ricerca di '%s' fallita!

en: Search failed
it: Ricerca non riuscita

en: Unable to perform search.
it: Impossibile effettuare la ricerca.

en: Select package for installation
it: Seleziona il pacchetto per l'installazione

en: Deselect package
it: Deseleziona il pacchetto

en: Open package webpage
it: Apri la pagina web del pacchetto

en: Copy package URL
it: Copia l'URL del pacchetto

en: Copy SHA256 checksum URL
it: Copia l'URL del checksum SHA256

en: Copy OpenGPG signature URL
it: Copia l'URL della firma OpenGPG

en: Uninstall '%s'
it: Disinstalla '%s'

en: Do you want Pd to use the existing documents directory for patches and external libraries?
    
    Location: %s
    
    You can change or disable this later in the Path preferences.
it: Vuoi che Pd usi la cartella dei documenti esistente per le tue patch e le librerie esterne?
    
    Posizione: %s
    
    Puoi cambiare o disabilitare questa scelta in seguito nelle preferenze del percorso.

en: Do you want Pd to create a documents directory for patches and external libraries?
    
    Location: %s
    
    You can change or disable this later in the Path preferences.
it: Vuoi che Pd crei una cartella dei documenti per le patch e le librerie esterne?
    
    Posizione: %s
    
    Puoi cambiarlo o disabilitarlo in seguito nelle preferenze del percorso.

en: Pd documents directory cannot be found:
    
    %s
    
    Choose a new location?
it: La cartella dei documenti di Pd non può essere trovata:
    
    %s
    
    Scegliere una nuova posizione?

en: couldn't create Pd documents directory: %s
it: impossibile creare la cartella documenti di Pd: %s

en: couldn't create "externals" directory in: %s
it: impossibile creare la cartella "externals" in: %s

en: refusing to delete empty domain
it: non cancello il dominio vuoto

en: Couldn't create preferences "%1$s" in %2$s
it: Impossibile creare le preferenze "%1$s" in %2$s

en: Abkhazian
it: Abkhaziano

en: Amharic
it: Amarico

en: Arabic
it: Arabo

en: Avaric
it: Avarico

en: Azerbaijani
it: Azerbagiano

en: Bashkir
it: Baschiro

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Bengali
it: Bengalese

en: Tibetan
it: Tibetano

en: Breton
it: Bretone

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Catalan
it: Catalano

en: Chechen
it: Ceceno

en: Corsican
it: Corso

en: Czech
it: Ceco

en: Chuvash
it: Ciuvascio

en: Welsh
it: Gallese

en: Danish
it: Danese

en: German
it: Tedesco

en: German (Austria)
it: Tedesco (Austria)

en: Greek
it: Greco

en: English
it: Inglese

en: English (Canada)
it: Inglese (Canada)

en: English (UK)
it: Inglese (UK)

en: English (USA)
it: Inglese (USA)

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Estonian
it: Estone

en: Basque
it: Basco

en: Persian
it: Persiano

en: Finnish
it: Finlandese

en: Fijian
it: Figiano

en: French
it: Francese

en: Frisian
it: Frisone

en: Irish
it: Irlandese

en: Gaelic
it: Gaelico

en: Galician
it: Galiziano

en: Guarani
it: Guaraní

en: Manx
it: Mannese

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Croatian
it: Croato

en: Haitian
it: Haitiano

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Armenian
it: Armeno

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: Occidental
it: Occidentale

en: Icelandic
it: Islandese

en: Italian
it: Italiano

en: Japanese
it: Giapponese

en: Javanese
it: Giavanese

en: Georgian
it: Georgiano

en: Kazakh
it: Kazako

en: Greenlandic
it: Groenlandese

en: Korean
it: Coreano

en: Kurdish
it: Curdo

en: Cornish
it: Cornico

en: Kyrgyz
it: Kirghiso

en: Latin
it: Latino

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: Limburgish
it: Limburghese

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Latvian
it: Lettone

en: Malagasy
it: Malgascio

en: Macedonian
it: Macedone

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Malay
it: Malese

en: Nepali
it: Nepalese

en: Dutch
it: Olandese

en: Norwegian Nynorsk
it: Norvegese (Nynorsk)

en: Occitan
it: Occitano

en: Ossetian
it: Osseto

en: Polish
it: Polacco

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazil)
it: Portoghese (Brasiliano)

en: Portuguese (Portugal)
it: Portoghese (Portogallo)

en: Romansh
it: Romancio

en: Romanian
it: Rumeno

en: Russian
it: Russo

en: Sanskrit
it: Sanscrito

en: Sardinian
it: Sardo

en: Sinhala
it: Singalese

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Samoan
it: Samoano

en: Somali
it: Somalo

en: Albanian
it: Albanese

en: Serbian
it: Serbo

en: Swedish
it: Svedese

en: Tajik
it: Tagico

en: Tigrinya
it: Tigrino

en: Turkmen
it: Turcmeno

en: Tongan
it: Tongano

en: Turkish
it: Turco

en: Tatar
it: Tartaro

en: Tahitian
it: Tahitiano

en: Uyghur
it: Uiguro

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: Uzbek
it: Uzbeco

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: Walloon
it: Vallone

en: Chinese (Traditional)
it: Cinese (Tradizionale)

en: (no translation)
it: (nessuna traduzione)

en: (default language: %s)
it: Lingua di default: %s

en: Print...
it: Stampa...

en: double precision
it: doppia precisione

en: ignoring '%s': doesn't exist
it: ignoro '%s': non esiste

en: About Pd
it: Informazioni su Pd

en: couldn't read "%s" document
it: impossibile leggere il documento "%s"

en: New
it: Nuovo File

en: Open
it: Apri File...

en: Open Recent
it: Apri recenti

en: Save
it: Salva

en: Save As...
it: Salva con nome...

en: Quit
it: Esci

en: Undo
it: Annulla

en: Redo
it: Ripristina

en: Cut
it: Taglia

en: Paste Replace
it: Incolla e Sostituisci

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Duplicate
it: Duplica

en: Tidy Up
it: Allinea elementi

en: (Dis)Connect Selection
it: (Dis)Connetti Selezionati

en: Triggerize
it: Triggerizza

en: Zoom In
it: Zoom Avanti

en: Zoom Out
it: Zoom Indietro

en: Clear Console
it: Pulisci console

en: Edit Mode
it: Modalità modifica

en: Object
it: Oggetto

en: Message
it: Messaggio

en: Number
it: Numero

en: List
it: Lista

en: Symbol
it: Simbolo

en: Comment
it: Commento

en: Graph
it: Grafico

en: Find...
it: Trova...

en: Find Again
it: Cerca Ancora

en: Find Last Error
it: Trova l'ultimo errore

en: DSP On
it: DSP Attivo

en: DSP Off
it: DSP Inattivo

en: Test Audio and MIDI...
it: Test Audio e MIDI...

en: Load Meter
it: Misura carico CPU

en: Audio Settings...
it: Settaggi audio...

en: MIDI Settings...
it: Settaggi MIDI...

en: Minimize
it: Minimizza

en: Bring All to Front
it: Porta tutto in primo piano

en: Next Window
it: Finestra Successiva

en: Previous Window
it: Finestra Precedente

en: Parent Window
it: Finestra parent

en: Message...
it: Messaggio...

en: HTML Manual...
it: Manuale HTML...

en: List of objects...
it: Lista degli oggetti...

en: Check for updates
it: Controlla aggiornamenti

en: Report a bug
it: Segnala un bug

en: Clear Menu
it: Pulisci menu

en: Delete all preferences?
    (takes effect when Pd is restarted)
it: Rimuovere tutte le preferenze?
    (ha effetto quando Pd è riavviato)

en: removed GUI settings
it: impostazioni GUI rimosse

en: no Pd-GUI settings to clear
it: nessuna impostazione Pd-GUI da rimuovere

en: Edit Preferences...
it: Preferenze...

en: Save All Preferences
it: Salva Tutte le Preferenze

en: Save to...
it: Salva in...

en: Load from...
it: Carica da...

en: Forget All...
it: Rimuovi Tutte...

en: Tabbed preferences
it: Preferenze Tab

en: Do you want to save the changes you made in '%s'?
it: Salvare le modifiche apportate a '%s'?

en: Properties
it: Proprietà

en: Accept changes to '%s'?
it: Accettare le modifiche apportate a '%s'?

en: Accepting will update the contents in the associated object. You still have to save the patch to make the changes persistent.
it: Accettando sarà aggiornato il contenuto dell'oggetto associato. E' ancora necessario salvare il patch per rendere le modifiche permanenti.

en: dropped %d lines from the Pd window
it: tolte %d righe dalla finestra Pd

en: the Pd window filtered %d lines
it: la finestra di Pd ha filtrato %d righe

en: Audio on
it: Audio attivo

en: Audio off
it: Audio inattivo

en: EXPERIMENTAL double (64bit) precision
it: SPERIMENTALE doppia precisione (64 bit)

en: %dbit-floats EXPERIMENTAL
it: %dbit-floats SPERIMENTALE

en: Audio I/O error
it: Errore I/O Audio

en: fatal
it: fatale

en: error
it: errori

en: normal
it: normale

en: all
it: tutto

en: New...
it: Nuovo...

en: Edit...
it: Modifica...

en: Delete
it: Rimuovi

en: ignoring '%s': doesn't look like a Pd file
it: ignoro '%s': non sembra un file Pd
