pybik - en to ast translation catalogue (102 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
ast: Calque la tecla Esc pa salir del mou d'edición

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
ast[0]: {current} / {total} movimientu
ast[1]: {current} / {total} movimientos

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
ast: resueltu

en: not solved
ast: ensin resolver

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
ast: ¡Norabona, resolvió'l rompecabeces!

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
ast: Patrones guapos

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ast: Esti programa ye software llibre: pue redistribuílu y/o camudalu baxo los términos de la Llicencia Pública Xeneral GNU, tal y como la publica la Free Software Foundation, o bien la versión 3 de la llicencia, o (como prefiera) cualquier versión posterior.
    
    Esti programa distribúise esperando que seya útil, pero ENSIN NENGUNA GARANTÍA, sin siquiera la garantía implícita de COMERCIALIDÁ o ADAUTACIÖN PA UN PROPÓSITU PARTICULAR. Vea la Llicencia Pública Xeneral GNU pa más detalles.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ast: Llea'l testu completu de la <text:FULL_LICENSE_TEXT|>Llicencia Pública Xeneral GNU<|> o vea <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ast: Habría de tener recibío una copia de la Llicencia Pública Xeneral GNU xunto con esti programa. Sinón visite <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
ast: Se atopa algún fallu en Pybik o tien una suxerencia p'ameyoralu, por favor, unvie un  <{CONTACT_FILEBUG}|>informe d'error<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
ast: Les traducciones xestionense pol <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Grupu de traducción de Launchpad<|>.
    
    Si quier ayudar a traducir Pybik al so idioma pue facelo usando la <https://translations.launchpad.net/pybik|>interfaz web<|>.
    
    Llea más tocante a <https://help.launchpad.net/Translations|>"Traducir con Launchpad"<|> y <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Principiar a traducir"<|>.

en: Lighting
ast: Illuminación

en: Pybik project website
ast: Sitiu web del proyeutu Pybik

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
ast: desactiváu

en: ugly
ast: feu

en: low
ast: baxo

en: medium
ast: mediu

en: high
ast: Altu/a

en: higher
ast: mayor

en: About Pybik
ast: Tocante a Pybik

en: Translators:
ast: Traductores:

en: About
ast: Tocante a

en: License
ast: Llicencia

en: Ne&w Solved
ast: Nue&vu resueltu

en: &Quit
ast: Co&lar

en: &Set as Initial State
ast: &Definir como estáu inicial

en: &Reset Rotation
ast: &Reestablecer xiru

en: &Preferences …
ast: &Preferencies…

en: &Status Bar
ast: Barra d'&estáu

en: &Info …
ast: &Info…

en: Rewind
ast: Rebobinar

en: Previous
ast: Anterior

en: Stop
ast: Parar

en: Play
ast: Xugar

en: Next
ast: Siguiente

en: Forward
ast: Alantre

en: Add Mark
ast: Amestar marca

en: Mark the current place in the sequence of moves
ast: Marcar el llugar actual na secuencia de movimientos

en: Remove Mark
ast: Desaniciar marca

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
ast: Desaniciar la marca del llugar actual na secuencia de movimientos

en: &Edit Bar
ast: &Editar barra

en: Preferences
ast: Preferencies

en: Animation Speed:
ast: Velocidá de l'animación:

en: Mirror Distance:
ast: Distancia d'espeyu:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
ast: Necesites reaniciar el programa pa que los cambeos surtan efeutu.

en: Graphic
ast: Gráficu

en: Mouse
ast: Mur

en: Add
ast: Amestar

en: Remove
ast: Desaniciar

en: Reset
ast: Reaniciar

en: Keys
ast: Tecles

en: Image File:
ast: Ficheru d'imaxe:

en: Tiled
ast: En mosaicu

en: Mosaic
ast: Mosaicu

en: Background:
ast: Fondu:

en: Appearance
ast: Aspeutu

en: Move
ast: Mover

en: Key
ast: Clave

en: Open Image
ast: Abrir imaxe

en: plain
ast: planu

en: select …
ast: seleicionar…

en: Press a key …
ast: Calca una tecla…

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
ast: rubik;cubu;rompecabeces;máxicu;

en: Challenges
ast: Retos

en: Solvers
ast: Solucionadores

en: Top edges
ast: Bordes superiores

en: Top corners
ast: Esquines superiores

en: Middle slice
ast: Banda del mediu

en: Bottom edge orient
ast: Orientar el borde inferior

en: Bottom corner orient
ast: Orientar esquina inferior

en: Bottom corner place
ast: Llugar d'esqina inferior

en: Bottom edge place
ast: Llugar del borde inferior

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
ast: Spiegel ameyoráu

en: Top slice
ast: Banda superior

en: Stripes
ast: Rayes

en: Criss-Cross
ast: Entrellazáu

en: Fried Eggs
ast: Güevos fritos

en: Big Fried Eggs
ast: Güevos fritos grandes

en: 4 Fried Eggs
ast: 4 güevos fritos

en: Chessboard
ast: Tableru d'axedrez

en: Cross
ast: Cruz

en: Zig Zag
ast: Ziszás

note: T is the shape formed by the cube labels. T-Time is a pun (Tea Time) and not suitable for literal translation. Don't translate it or use something common or whatever you think makes sense.
en: T-Time
ast: Tiempu-T

en: Cube in a Cube
ast: Cubu nun cubu

en: Striped Cube in a Cube
ast: Cubu a rayes nun cubu

en: Superflip easy
ast: Superflip fácil

en: Green Mamba
ast: Mamba verde

en: Duck Feet
ast: Pie de coríu

en: Library
ast: Biblioteca

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
ast: 2×Arriba

en: Misc
ast: Otros

en: Brick
ast: Lladriyu

en: {0}×{1}×{2}-Brick
ast: {0}×{1}×{2}-Bloque

en: Width:
ast: Anchor:

en: Height:
ast: Altor:

en: Depth:
ast: Profundidá:

en: Tower
ast: Torre

en: {0}×{1}-Tower
ast: {0}×{1}-Torre

en: Basis:
ast: Base:

en: Cube
ast: Cubu

en: {0}×{0}×{0}-Cube
ast: {0}×{0}×{0}-Cubu

en: Size:
ast: Tamañu:
