pybik - en to bg translation catalogue (108 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
bg: Натиснете клавиша Esc, за да излезете от режима за редактиране

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
bg[0]: {current} / {total} ход
bg[1]: {current} / {total} хода

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
bg: решено

en: not solved
bg: не e решено

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
bg: Поздравления, вие решихте пъзела!

note: Name of the application, probably should not be translated.
en: Pybik
bg: Рубик

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
bg: Красиви модели

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
bg: Това е свободна програма; можете да я разпространявате и/или променяте при условията на Общото Право за Обществено Ползване ГНУ публикувано от Фондацията за свободни програми; или версия 3 или (по Ваш избор) коя да е по късна версия.
    
    Тази програма се разпространява с надеждата , че ще бъде полезна но БЕЗ КАКВАТО И ДА Е ГАРАНЦИЯ ЗА ТОВА, дори без косвена гаранция за ПРИГОДНОСТ ЗА ОПРЕДЕЛЕНА ЦЕЛ. Виж условията на Общото Право за Обществено Ползване ГНУ за повече подробности.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
bg: Прочетете пълния текст на <text:FULL_LICENSE_TEXT|>Общото Право на Обществено Ползване ГНУ<|>, или посетете уеб сайта  <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
bg: Би трябвало да сте получили препис от Общото Право за Обществено Ползване ГНУ заедно с тази програма. Ако не сте обърнете се към <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
bg: Ако намерите грешка в Рубик или имате предложение за подобряване на програмата, моля изпратете <{CONTACT_FILEBUG}|>доклад за грешка<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
bg: Превода на програмата се провежда от <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>групата за превод в Launchpad<|>.
    
    Ако искате да помогнете при превеждането на Рубик на други езици, можете да го направите чрез <https://translations.launchpad.net/pybik|>уеб интерфейса<|>.
    
    Узнайте повече в разделите за помощ <https://help.launchpad.net/Translations|>«Translating with Launchpad»<|> и <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>«Starting to translate»<|>.

en: Lighting
bg: Осветление

en: Pybik project website
bg: Уеб сайт на проекта Рубик

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
bg: деактивирано

en: ugly
bg: ужасно

en: low
bg: ниско

en: medium
bg: средно

en: high
bg: високо

en: higher
bg: максимално

en: About Pybik
bg: Относно Рубик

en: Translators:
bg: Преводачи:

en: About
bg: Относно

en: License
bg: Лиценз

en: Ne&w Solved
bg: Н&ова решена

en: &Quit
bg: &Изход

en: &Set as Initial State
bg: &Задай за начално състояние

en: &Reset Rotation
bg: &Възстанови ротациите

en: &Preferences …
bg: &Настройки…

en: &Status Bar
bg: &Лента за състоянието

en: &Info …
bg: &Информация …

en: Rewind
bg: Превърти назад

en: Previous
bg: Предишен

en: Stop
bg: Спри

en: Play
bg: Старт

en: Next
bg: Следващ

en: Forward
bg: Превърти напред

en: Add Mark
bg: Добави отметката

en: Mark the current place in the sequence of moves
bg: Маркирай сегашното място в последователността на ходовете

en: Remove Mark
bg: Изтрий отметката

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
bg: Изтрий отметката от сегашното място в последователността на ходовете

en: &Edit Bar
bg: &Редакционен панел

en: Preferences
bg: Предпочитания

en: Animation Speed:
bg: Скорост на анимацията:

en: Mirror Distance:
bg: Разстояние на огледалото:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
bg: Програмата трябва да бъде рестартирана, за да влязат промените в сила.

en: Graphic
bg: Графика

en: Mouse
bg: Мишка

en: Add
bg: Добави

en: Remove
bg: Премахни

en: Reset
bg: Възстанови

en: Keys
bg: Клавиши

en: Color:
bg: Цвят:

en: Image File:
bg: Изображение:

en: Tiled
bg: Теракот

en: Mosaic
bg: Мозайка

en: Background:
bg: Фон:

en: Appearance
bg: Външен вид

en: Move
bg: Придвижване

en: Key
bg: Клавиш

en: Open Image
bg: Отвори изображение

en: plain
bg: обикновено

en: select …
bg: избери ...

en: Press a key …
bg: Натиснете клавиша...

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
bg: Рубик;куб;пъзел;магия;

en: Challenges
bg: Предизвикателства

en: Solvers
bg: Решители

en: Top edges
bg: Топ ръбове

en: Top corners
bg: Топ ъгли

en: Middle slice
bg: Среден слой

en: Bottom edge orient
bg: Долен ръбов ориентир

en: Bottom corner orient
bg: Долен ъглов ориентир

en: Bottom corner place
bg: Долно ъглово място

en: Bottom edge place
bg: Долно място на ръба

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel
bg: Шпигел

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
bg: Подобрен шпигел

en: Top slice
bg: Горен слой

en: Stripes
bg: Ивици

en: Criss-Cross
bg: Наопаки

en: Fried Eggs
bg: Пържени яйца

en: Big Fried Eggs
bg: Големи пържени яйца

en: 4 Fried Eggs
bg: 4 пържени яйца

en: Chessboard
bg: Шахматно

en: Cross
bg: Пресечно

en: Zig Zag
bg: Зиг заг

note: T is the shape formed by the cube labels. T-Time is a pun (Tea Time) and not suitable for literal translation. Don't translate it or use something common or whatever you think makes sense.
en: T-Time
bg: Т-време

note: C is the shape formed by the cube labels
en: C
bg: С

en: Cube in a Cube
bg: Куб в куба

en: Striped Cube in a Cube
bg: Раиран куб в куба

note: Superflip may be not translated, because it has a special meaning in the mathematical theory behind the Rubik's Cube.
en: Superflip
bg: Супер флип

en: Superflip easy
bg: Лесен супер флип

en: Green Mamba
bg: Зелена мамба

en: Anaconda
bg: Анаконда

en: Duck Feet
bg: Патешки крачета

en: Library
bg: Библиотека

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
bg: 2×нагоре

en: Misc
bg: Разно

en: Brick
bg: Блок

en: {0}×{1}×{2}-Brick
bg: {0}×{1}×{2}-Блок

en: Width:
bg: Ширина:

en: Height:
bg: Височина:

en: Depth:
bg: Дълбочина:

en: Tower
bg: Кула

en: {0}×{1}-Tower
bg: {0}×{1}-Кула

en: Basis:
bg: Основа:

en: Cube
bg: Куб

en: {0}×{0}×{0}-Cube
bg: {0}×{0}×{0}-Куб

en: Size:
bg: Размер:
