pybik - en to bs translation catalogue (99 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
bs: Pritisnite Esc tipku da zatvorite mod za uređivanje

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
bs[0]: {current} / {total} pokret
bs[1]: {current} / {total} pokreta
bs[2]: {current} / {total} pokreta

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
bs: riješeno

en: not solved
bs: nije riješeno

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
bs: Čestitamo, riješili ste zagonetku!

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
bs: Lijepi uzorci

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
bs: Pročitajte cijeli tekst <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU Opće javne licence<|> ili posjetite <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: Lighting
bs: Osvjetljenje

en: Pybik project website
bs: Pybik web stranica

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
bs: onemogućeno

en: ugly
bs: ružno

en: low
bs: slabo

en: medium
bs: srednji

en: high
bs: jako

en: higher
bs: više

en: About Pybik
bs: O Pybiku

en: Translators:
bs: Prevodioci:

en: About
bs: O programu

en: License
bs: Licenca

en: Ne&w Solved
bs: No&vo riješeno

en: &Quit
bs: &Izađi

en: &Set as Initial State
bs: &Postavi kao početno stanje

en: &Reset Rotation
bs: &Resetuj rotaciju

en: &Preferences …
bs: &Opcije...

en: &Status Bar
bs: &Statusna traka

en: Rewind
bs: Premotaj

en: Previous
bs: Prethodna

en: Stop
bs: Stani

en: Play
bs: Pokreni

en: Next
bs: Sljedeća

en: Forward
bs: Naprijed

en: Add Mark
bs: Dodaj mjesto

en: Mark the current place in the sequence of moves
bs: Označi trenutno mjestu u sekvenci koraka

en: Remove Mark
bs: Ukloni mjesto

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
bs: Ukloni oznaku na trenutnoj lokaciji u sekvenci koraka

en: &Edit Bar
bs: &Traka za uređivanje

en: Preferences
bs: Postavke

en: Animation Speed:
bs: Brzina animacije:

en: Mirror Distance:
bs: Udaljenost slike:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
bs: Program je potrebno ponovo pokrenuti da bi promjene počele djelovati.

en: Graphic
bs: Grafika

en: Mouse
bs: Miš

en: Add
bs: Dodaj

en: Remove
bs: Ukloni

en: Reset
bs: Resetuj

en: Keys
bs: Tipke

en: Color:
bs: Boja:

en: Image File:
bs: Datoteka slike:

en: Tiled
bs: Popločano

en: Mosaic
bs: Mozaik

en: Background:
bs: Pozadina:

en: Appearance
bs: Izgled

en: Move
bs: Pomjeri

en: Key
bs: Tipka

en: Open Image
bs: Otvori sliku

en: plain
bs: obično

en: select …
bs: odaberi ...

en: Press a key …
bs: Pritisnite tipku ...

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
bs: rubik;kocka;puzzle;slagalica;zagonetka;

en: Challenges
bs: Izazovi

en: Solvers
bs: Način rješavanja

en: Top edges
bs: Gornje ivice

en: Top corners
bs: Gornji uglovi

en: Middle slice
bs: Srednji dio

en: Bottom edge orient
bs: Orijentacija donje ivice

en: Bottom corner orient
bs: Orijentacija donjeg ugla

en: Bottom corner place
bs: Lokacija donjeg ugla

en: Bottom edge place
bs: Lokacija donje ivice

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
bs: Poboljšani Spiegel

en: Top slice
bs: Gornji dio

en: Stripes
bs: Trake

en: Criss-Cross
bs: Križanja

en: Fried Eggs
bs: Pržena jaja

en: Big Fried Eggs
bs: Velika pržena jaja

en: 4 Fried Eggs
bs: 4 pržena jajeta

en: Chessboard
bs: Šahovska tabla

en: Cross
bs: Ukrštanje

en: Zig Zag
bs: Cik-cak

note: T is the shape formed by the cube labels. T-Time is a pun (Tea Time) and not suitable for literal translation. Don't translate it or use something common or whatever you think makes sense.
en: T-Time
bs: T-vrijeme

en: Cube in a Cube
bs: Kocka u kocki

en: Striped Cube in a Cube
bs: Prugasta kocka u kocki

en: Superflip easy
bs: Pojednostavljeni superflip

en: Green Mamba
bs: Zelena Mamba

en: Anaconda
bs: Anakonda

en: Duck Feet
bs: Pačije stopalo

en: Library
bs: Biblioteka

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
bs: 2×Gore

en: Misc
bs: Razno

en: Brick
bs: Cigla

en: {0}×{1}×{2}-Brick
bs: {0}×{1}×{2}-Cigla

en: Width:
bs: Širina:

en: Height:
bs: Visina:

en: Depth:
bs: Dubina:

en: Tower
bs: Kula

en: {0}×{1}-Tower
bs: {0}×{1}-Kula

en: Basis:
bs: Baza:

en: Cube
bs: Kocka

en: {0}×{0}×{0}-Cube
bs: {0}×{0}×{0}-Kocka

en: Size:
bs: Veličina:
