pybik - en to cs translation catalogue (103 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
cs: Stiskněte klávesu Esc pro opuštění editačního módu

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
cs[0]: {current} / {total} pohyb
cs[1]: {current} / {total} pohyby
cs[2]: {current} / {total} pohybů

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
cs: vyřešeno

en: not solved
cs: nevyřešeno

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
cs: Gratulujeme, vyřešili jste hlavolam!

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
cs: Hezké vzory

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
cs: Tento program je svobodným softwarem: můžete ho dále šířit a/nebo modifikovat za podmínek licence GNU General Public, která je uveřejněna Nadací Svobodného Softwaru, ve verzi 3 nebo (podle vašeho uvážení) jakékoli pozdější verze.
    
    Tento program je uveřejněn, jak doufáme, že bude užitečný, avšak BEZ JAKÉKOLI ZÁRUKY; bez záruky PRODEJNOSTI nebo VHODNOSTI PRO DANÝ ÚČEL. Podívejte se do licence General Public pro více informací.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
cs: Přečtěte si plné znění <text:FULL_LICENSE_TEXT|>licence GNU General Public<|> nebo se podívejte na <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
cs: Spolu s tímto programem byste měli obdržet kopii licence GNU General Public License. Pokud se tak nestalo, podívejte se na <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
cs: Jestliže najdete v programu Pybik nějakou chybu nebo máte nějaký nápad na zlepšení, odešlete, prosím, <{CONTACT_FILEBUG}|>chybové hlášení<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
cs: Překlady jsou spravovány <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>skupinou překladatelů v Launchpadu<|>.
    
    Jestliže si přejete pomoci s překlady programu Pybik, můžete tak učinit skrze <https://translations.launchpad.net/pybik|>webové rozhraní<|>.
    
    Přečtěte si více o <https://help.launchpad.net/Translations|>"Překladech v Launchpadu"<|> a <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Začínáme překládat"<|>.

en: Lighting
cs: Nasvícení

en: Pybik project website
cs: Webové stránky projektu Pybik

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
cs: zakázáno

en: ugly
cs: ošklivé

en: low
cs: nízké

en: medium
cs: střední

en: high
cs: vysoké

en: higher
cs: nejvyšší

en: About Pybik
cs: O programu Pybik

en: Translators:
cs: Překladatelé:

en: About
cs: O programu

en: License
cs: Licence

en: Ne&w Solved
cs: No&vá vyřešená

en: &Quit
cs: U&končit

en: &Set as Initial State
cs: Nas&tavit jako výchozí stav

en: &Reset Rotation
cs: &Výchozí otočení

en: &Preferences …
cs: &Nastavení

en: &Status Bar
cs: &Stavový řádek

en: &Info …
cs: &Informace ...

en: Rewind
cs: Posunout zpět

en: Previous
cs: Předchozí

en: Stop
cs: Zastavit

en: Play
cs: Přehrát

en: Next
cs: Další

en: Forward
cs: Vpřed

en: Add Mark
cs: Přidat značku

en: Mark the current place in the sequence of moves
cs: Označit stávající místo v posloupnosti jednotlivých kroků

en: Remove Mark
cs: Odstranit značku

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
cs: Odstranit značku pro stávající místo v posloupnosti jednotlivých kroků

en: &Edit Bar
cs: &Upravit nabídku

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Animation Speed:
cs: Rychlost animace:

en: Mirror Distance:
cs: Vzdálenost zrcadla:

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
cs: Program musí být pro uplatnění změn restartován.

en: Graphic
cs: Grafika

en: Mouse
cs: Myš

en: Add
cs: Přidat

en: Remove
cs: Odebrat

en: Reset
cs: Obnovit

en: Keys
cs: Klávesy

en: Color:
cs: Barva:

en: Image File:
cs: Soubor obrázku:

en: Tiled
cs: Dlaždice

en: Mosaic
cs: Mozaika

en: Background:
cs: Pozadí:

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Move
cs: Pohyb

en: Key
cs: Klávesa

en: Open Image
cs: Otevřít obrázek

en: plain
cs: prostý

en: select …
cs: vybrat ...

en: Press a key …
cs: Stiskněte jakoukoli klávesu ...

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
cs: rubik;kostka;hlavolam;kouzelný;

en: Challenges
cs: Výzvy

en: Solvers
cs: Ti, co vyřešili

en: Top edges
cs: Horní hrany

en: Top corners
cs: Horní rohy

en: Middle slice
cs: Střední řez

en: Bottom edge orient
cs: Orientace spodní hrany

en: Bottom corner orient
cs: Orientace spodního rohu

en: Bottom corner place
cs: Umístění spodního rohu

en: Bottom edge place
cs: Umístění spodní hrany

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
cs: Vylepšený Spiegel

en: Top slice
cs: Horní řez

en: Stripes
cs: Pruhy

en: Criss-Cross
cs: Křižování

en: Fried Eggs
cs: Smažená vajíčka

en: Big Fried Eggs
cs: Velká smažená vajíčka

en: 4 Fried Eggs
cs: 4 smažená vajíčka

en: Chessboard
cs: Šachovnice

en: Cross
cs: Kříž

en: Zig Zag
cs: Cikcak

en: Cube in a Cube
cs: Kostka v kostce

en: Striped Cube in a Cube
cs: Pruhovaná kostka v kostce

en: Superflip easy
cs: Jednoduchý superflip

en: Green Mamba
cs: Zelená mamba

en: Anaconda
cs: Anakonda

en: Duck Feet
cs: Kachní nohy

en: Library
cs: Knihovna

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
cs: 2x nahoru

en: Misc
cs: Různé

en: Brick
cs: Kostka

en: {0}×{1}×{2}-Brick
cs: {0}×{1}×{2}-Cihla

en: Width:
cs: Šířka:

en: Height:
cs: Výška:

en: Depth:
cs: Hloubka:

en: Tower
cs: Věž

en: {0}×{1}-Tower
cs: {0}×{1}-Věž

en: Basis:
cs: Základ:

en: Cube
cs: Kostka

en: {0}×{0}×{0}-Cube
cs: {0}×{0}×{0}-Kostka

en: Size:
cs: Velikost:
