pybik - en to de translation catalogue (217 entries)

en: Press the Esc key to exit Edit Mode
de: Drücken Sie die Esc-Taste, um den Edit-Modus zu beenden

note: substitution for {move_text} in statusbar text
en: {current} / {total} move | {current} / {total} moves
de[0]: {current} / {total} Zug
de[1]: {current} / {total} Züge

note: substitution for {solved_text} in statusbar text
en: solved
de: gelöst

en: not solved
de: ungelöst

en: Congratulations, you have solved the puzzle!
de: Glückwunsch, Sie haben das Puzzle gelöst!

note: short description
en: Rubik's cube game
de: Rubiks Zauberwürfelspiel

note: The next 7 lines belong together and form the long description
en: Pybik is a 3D puzzle game about the cube invented by Ernő Rubik.
de: Pybik ist ein 3D-Puzzle mit dem von Ernő Rubik erfundenen Würfel.

en: Various 3D puzzles, such as cubes, towers, prisms, tetrahedra, octahedra, dodecahedra and many more
de: Verschiedene 3D-Puzzles: Würfel, Türme, Prismen, Tetraeder, Oktaeder, Dodekaeder und viele mehr

en: Solvers for some puzzles
de: Lösungen für einige Puzzles

note: Use something that is common in the Rubik scene in your language, sometimes it's just the equivalent of "patterns".
en: Pretty patterns
de: Muster

en: Editor for move sequences
de: Bearbeitbare Zugfolgen

en: Custom colors and images on the surface of the puzzles
de: Benutzerdefinierte Farben und Bilder auf der Oberfläche der Puzzles

en: This program is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
de: Dieses Programm ist freie Software. Sie können es unter den Bedingungen der GNU General Public License, wie von der Free Software Foundation veröffentlicht, weitergeben und/oder modifizieren, entweder gemäß Version 3 der Lizenz oder (nach Ihrer Option) jeder späteren Version.
    
    Die Veröffentlichung dieses Programms erfolgt in der Hoffnung, dass es Ihnen von Nutzen sein wird, aber OHNE IRGENDEINE GARANTIE, sogar ohne die implizite Garantie der MARKTREIFE oder der VERWENDBARKEIT FÜR EINEN BESTIMMTEN ZWECK. Details finden Sie in der GNU General Public License.

note: Text between "<" and ">" is expanded to a link by the program and should not be modified. Text between "<LINK|>" and "<|>" is the translatable text for the link.
en: Read the full text of the <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> or see <http://www.gnu.org/licenses/>.
de: Lesen sie den vollständigen Text der <text:FULL_LICENSE_TEXT|>GNU General Public License<|> oder siehe <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
de: Sie sollten ein Exemplar der GNU General Public License zusammen mit diesem Programm erhalten haben. Falls nicht, siehe <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: If you find any bugs in Pybik or have a suggestion for an improvement then please submit a <{CONTACT_FILEBUG}|>bug report<|>.
de: Wenn Sie irgendwelche Fehler in Pybik gefunden haben oder einen Verbesserungsvorschlag haben, erstellen Sie bitte einen <{CONTACT_FILEBUG}|>Fehlerbericht<|>.

en: Translations are managed by the <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad translation group<|>.
    
    If you want help to translate Pybik to your language you can do it through the <https://translations.launchpad.net/pybik|>web interface<|>.
    
    Read more about <https://help.launchpad.net/Translations|>"Translating with Launchpad"<|> and <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>"Starting to translate"<|>.
de: Übersetzungen werden von der <https://translations.launchpad.net/+groups/launchpad-translators|>Launchpad Übersetzer-Gruppe<|> gemacht.
    
    Wenn Sie bei der Übersetzung von Pybik helfen wollen, können Sie das über die <https://translations.launchpad.net/pybik|>Web-Oberfläche<|> tun.
    
    Lesen Sie mehr über <https://help.launchpad.net/Translations|>„Translating with Launchpad“<|> und <https://help.launchpad.net/Translations/StartingToTranslate|>„Starting to translate“<|>.

en: Lighting
de: Beleuchtung

en: Simple
de: einfach

note: labels are the colored stickers on the cube
en: Labels
de: Aufkleber

en: Select Puzzle
de: Puzzle auswählen

note: 1 slice, 2 slices, 3 slices, ...
en: {} slice | {} slices
de[0]: {} Schicht
de[1]: {} Schichten

en: {}×{} slices
de: {}×{} Schichten

note: The next strings form the text in the help dialog: Title of the 1st paragraph
en: Using the mouse to rotate the cube
de: Die Maus benutzen zum Würfeldrehen

note: Text of the 1st paragraph, followed by bullet list items
en: Position the mouse cursor over the puzzle and you will see an arrow that gives you a hint in which direction the slice under the mouse cursor will be rotated.
de: Wenn man die Maus über das Puzzle bewegt, zeigt der pfeilförmige Mauszeiger die Richtung an, in der sich die Schicht bewegen wird.

en: The left mouse button rotates a single slice of the cube in the direction of the arrow.
de: Der linke Maustaste dreht eine einzelne Schicht in Pfeilrichtung.

en: The right mouse button rotates a single slice of the cube against the direction of the arrow.
de: Der rechte Maustaste dreht eine einzelne Schicht entgegen der Pfeilrichtung.

en: To rotate the whole cube instead of a single slice press the Ctrl key together with the mouse button.
de: Um den ganzen Würfel zu drehen anstelle einer einzelnen Schicht, muss man die Strg-Taste halten während man die Maustaste drückt.

note: Title of the 2nd paragraph
en: Using the keyboard to rotate the cube
de: Die Tastatur benutzen zum Würfeldrehen

note: Text of the 2nd paragraph, followed by bullet list items
en: Make sure the keyboard focus is on the cube area (e.g. click on the background of the cube). The keys can be configured in the preferences dialog, the default is:
de: Der Tastatur-Fokus muss auf dem Würfel sein (um das zu erreichen kann man beispielsweise auf Hintergrund klicken). Die Tasten können im Einstellungsdialog geändert werden, die Voreinstellung ist:

note: before the item text is a list of keys
en: Moves the left, right, upper, down, front or back slice clockwise.
de: Bewegt die linke, rechte, obere, untere, vordere oder hintere Schicht im Uhrzeigersinn.

en: Moves a slice couterclockwise.
de: Bewegt eine Schicht gegen den Uhrzeigersinn.

en: Moves the whole cube.
de: Bewegt den ganzen Würfel.

note: Title of the 3rd paragraph
en: Other keys and buttons
de: Andere (Maus-)Tasten

note: bullet list items of the 3rd paragraph
en: Mouse wheel – Zoom in/out
de: Mausrad – Vergrößern/Verkleinern

en: Arrow keys, Left mouse button on the background – Changes the direction of looking at the cube.
de: Pfeiltasten, Linke Maustaste auf den Hintergrund – Ändert die Blickrichtung auf den Würfel.

en: Moves keyboard focus to the sequence editor above the cube area where you can edit the move sequence in the notation described below. Hit enter when done.
de: Bewegt den Tastatur-Fokus zur Bearbeitungsleiste für Zugfolgen. Die Notation für die Zugfolgen werden weiter unten beschrieben. Durch das Drücken der Eingabetaste werden die Änderungen angewendet.

note: Title of the 4th paragraph
en: Notation for moves
de: Notation für Zugfolgen

note: Text of the 4th paragraph, followed by bullet list items
en: All moves, however they are made, are displayed progressively above the cube area:
de: Alle Züge werden sofort über dem Würfelbereich angezeigt:

en: Moves the first, second or third slice from left clockwise. The allowed numbers are in the range from 1 to the count of parallel slices. "l1" is always the same as "l" and for the classic 3×3×3-Cube "l2" is the same as "r2-" and "l3" is the same as "r-".
de: Bewegt die erste, zweite oder dritte Schicht von links im Uhrzeigersinn. Erlaubt sind Zahlen von 1 bis zur Anzahl paralleler Schichten. "l1" ist immer gleich "l" und für den klassischen 3×3×3-Würfel is "l2" gleich "r2-" und "l3" ist gleich "r-".

en: You can use a space to separate groups of moves.
de: Ein Leerzeichen trennt Gruppen von Zugfolgen.

en: Pybik project website
de: Pybik Projekt-Webseite

en: This plugin does not work for any model.
de: Dieses Plugin funktioniert für kein Modell.

en: This plugin only works for:
de: Dieses Plugin funktioniert nur für:

en: This puzzle is not solvable.
de: Dieses Puzzle ist nicht lösbar.

note: The following 6 words are for the antialiasing levels: disabled, ugly, low, medium, high, higher
en: disabled
de: deaktiviert

en: ugly
de: hässlich

en: low
de: schwach

en: medium
de: mittel

en: high
de: stark

en: higher
de: stärker

en: About Pybik
de: Über Pybik

en: Translators:
de: Übersetzer:

en: About
de: Über

en: Contribute
de: Mitwirken

en: License
de: Lizenz

en: Help
de: Hilfe

en: &New Challenge
de: &Neue Herausforderung

en: Ne&w Solved
de: Ne&u, gelöst

en: &Quit
de: &Beenden

en: &Set as Initial State
de: Als &Ausgangszustand festlegen

en: &Reset Rotation
de: &Rotation zurücksetzen

en: &Preferences …
de: &Einstellungen …

en: &Status Bar
de: &Statusleiste

en: Rewind
de: Zurückspulen

en: Previous
de: Zurück

en: Stop
de: Stopp

en: Play
de: Abspielen

en: Next
de: Weiter

en: Forward
de: Vorspulen

en: Add Mark
de: Markierung einfügen

en: Mark the current place in the sequence of moves
de: Markiere die aktuelle Stelle in der Zugabfolge

en: Remove Mark
de: Markierung entfernen

en: Remove the mark at the current place in the sequence of moves
de: Markierung an der aktuellen Stelle in der Zugabfolge entfernen

en: &Edit Bar
de: &Bearbeiten-Leiste

en: &Help …
de: &Hilfe …

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Animation Speed:
de: Animationsgeschwindigkeit:

en: Mirror Distance:
de: Spiegel-Abstand:

en: Quality:
de: Qualität:

en: Lower antialiasing has better performance, higher antialiasing has better quality.
de: Schwächeres Antialiasing bedeutet eine bessere Leistung, stärkeres Antialiasing bedeutet eine bessere Qualität.

en: The program needs to be restarted for the changes to take effect.
de: Das Programm muss neu gestartet werden, damit die Änderungen wirksam werden.

en: Graphic
de: Grafik

en: Point and click, all directions
de: Point and click, alle Richtungen

en: Point and click, simplified
de: Point and click, vereinfacht

en: Gestures
de: Gesten

en: Mouse
de: Maus

en: Add
de: Hinzufügen

en: Remove
de: Entfernen

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Keys
de: Tasten

en: Color:
de: Farbe:

en: Image File:
de: Bildauswahl:

en: Tiled
de: Gekachelt

en: Mosaic
de: Mosaik

en: Background:
de: Hintergrund:

en: Appearance
de: Aussehen

en: Move
de: Zug

en: Key
de: Taste

en: Open Image
de: Ein Bild öffnen

en: plain
de: einfarbig

en: select …
de: Auswählen …

en: Press a key …
de: Drücken Sie eine Taste …

note: Add whatever keywords you want in your language, separated by semicolons, last character must be a semicolon. These keywords are used when searching for applications in Unity, GNOME Shell, etc.
en: rubik;cube;puzzle;magic;
de: rubik;cube;würfel;puzzle;zauberwürfel;

en: Challenges
de: Herausforderungen

en: Solve random puzzle
de: Zufälliges Puzzle lösen

en: Solve in {} move | Solve in {} moves
de[0]: In einem Zug lösen
de[1]: In {} Zügen lösen

en: Solvers
de: Lösungen

en: Beginner's method
de: Anfängermethode

en: Top edges
de: Obere Kanten

en: Top corners
de: Obere Ecken

en: Middle slice
de: Mittlere Schicht

en: Bottom edge orient
de: Untere Kanten ausrichten

en: Bottom corner orient
de: Untere Ecken ausrichten

en: Bottom corner place
de: Untere Ecken platzieren

en: Bottom edge place
de: Untere Kanten platzieren

note: Spiegel is a german magazine
en: Spiegel improved
de: Spiegel verbessert

en: Top slice
de: Obere Schicht

en: Stripes
de: Streifen

en: Criss-Cross
de: Kreuz und Quer

en: Fried Eggs
de: Spiegeleier

en: Big Fried Eggs
de: Große Spiegeleier

en: 4 Fried Eggs
de: 4 Spiegeleier

en: 2 Fried Eggs
de: 2 Spiegeleier

en: Chessboard
de: Schachbrett

en: Cross
de: Kreuz

en: Zig Zag
de: Zick Zack

en: Cube in a Cube
de: Würfel im Würfel

en: Striped Cube in a Cube
de: Gestreifter Würfel im Würfel

en: Six square cuboids
de: Sechs quadratische Quader

en: Superflip easy
de: Superflip einfach

en: Green Mamba
de: Grüne Mamba

en: Anaconda
de: Anakonda

en: Duck Feet
de: Entenfüße

en: Volcano
de: Vulkan

en: Checkerboard (easy)
de: Schachbrett (einfach)

en: Checkerboard (fast)
de: Schachbrett (schnell)

en: Mixed Checkerboard
de: Gemischtes Schachbrett

en: Library
de: Sammlung

en: Swap edges
de: Tausche Kanten

en: 3 edges ⟳, top layer
de: 3 Kanten ⟳, obere Schicht

en: 3 edges ⟲, top layer
de: 3 Kanten ⟲, obere Schicht

en: 3 edges, middle layer
de: 3 Kanten, mittlere Schicht

en: 4 edges, front and right
de: 4 Kanten, vorne und rechts

en: 4 edges, front and back
de: 4 Kanten, vorne und hinten

en: Swap 2 edges and 2 corners, top layer
de: Vertausche 2 Kanten und 2 Ecken, obere Schicht

en: Flip edges
de: Kanten kippen

en: 4 edges
de: 4 Kanten

en: 2 edges, top layer
de: 2 Kanten, obere Schicht

en: Swap corners
de: Ecken vertauschen

en: 2 corners, top layer
de: 2 Ecken, obere Schicht

en: 2 corners diagonal, top layer
de: 2 Ecken diagonal, obere Schicht

en: 3 corners ⟳, top layer
de: 3 Ecken ⟳, obere Schicht

en: 3 corners ⟲, top layer
de: 3 Ecken ⟲, obere Schicht

en: 4 corners, top layer
de: 4 Ecken, obere Schicht

en: 2 corners, partial sequence, top layer
de: 2 Ecken, Teilsequenz, obere Schicht

en: Rotate corners
de: Ecken drehen

en: 1 corner ⟳, partial sequence, top layer
de: 1 Ecke ⟳, Teilsequenz, obere Schicht

en: 1 corner ⟲, partial sequence, top layer
de: 1 Ecke ⟲, Teilsequenz, obere Schicht

en: Rotate center
de: Zentrum drehen

note: 2 rotations of the center face in the upper layer
en: 2×Up
de: 2×Oben

note: Up clockwise and front clockwise
en: Up ⟳ and front ⟳
de: Oben ⟳ und Vorne ⟳

note: Up clockwise and front counterclockwise
en: Up ⟳ and front ⟲
de: Oben ⟳ und Vorne ⟲

en: Swap center parts, up and front
de: Tausche Mittelteile, oben und vorne

note: Up clockwise and down counterclockwise
en: Up ⟳ and down ⟲
de: Oben ⟳ und Unten ⟲

en: Misc
de: Verschiedenes

note: Yields in a rotated back layer, but the sequence of moves does not touch the back layer
en: Back without back
de: Hinten ohne Hinten

en: 2×Back without back
de: 2×Hinten ohne Hinten

en: Move transformations
de: Zugfolgen-Transformationen

en: Invert move sequence
de: Zugfolge invertieren

en: Normalize cube rotations
de: Würfeldrehungen normalisieren

en: Normalize move sequence
de: Zugfolge normalisieren

en: Brick
de: Ziegel

en: {0}×{1}×{2}-Brick
de: {0}×{1}×{2}-Ziegel

en: Width:
de: Breite:

en: Height:
de: Höhe:

en: Depth:
de: Tiefe:

en: up
de: oben

en: down
de: unten

en: left
de: links

en: right
de: rechts

en: front
de: vorne

en: back
de: hinten

en: Tower
de: Turm

en: {0}×{1}-Tower
de: {0}×{1}-Turm

en: Cube
de: Würfel

en: {0}×{0}×{0}-Cube
de: {0}×{0}×{0}-Würfel

en: Size:
de: Größe:

en: Void Cube
de: Hohler Würfel

en: Tetrahedron
de: Tetraeder

en: {0}-Tetrahedron
de: {0}-Tetraeder

en: Triangular Prism
de: Dreieck-Prisma

en: {0}×{1} Triangular Prism
de: {0}×{1} Dreieck-Prisma

en: Triangular Prism (complex)
de: Dreieck-Prisma (komplex)

en: {0}×{1} Triangular Prism (complex)
de: {0}×{1} Dreieck-Prisma (komplex)

en: Pentagonal Prism
de: Fünfeck-Prisma

en: {0}×{1} Pentagonal Prism
de: {0}×{1} Fünfeck-Prisma

en: front-right
de: vorne rechts

en: back-right
de: hinten rechts

en: back-left
de: hinten links

en: front-left
de: vorne links

en: Pentagonal Prism (stretched)
de: Fünfeck-Prisma (gestreckt)

en: {0}×{1} Pentagonal Prism (stretched)
de: {0}×{1} Fünfeck-Prisma (gestreckt)

en: Octahedron
de: Oktaeder

en: {0}-Octahedron
de: {0}-Oktaeder

en: Dodecahedron
de: Dodekaeder

en: {0}-Dodecahedron
de: {0}-Dodekaeder

en: down-back-right
de: unten hinten rechts

en: down-front-right
de: unten vorne rechts

en: down-front
de: unten vorne

en: down-front-left
de: unten vorne links

en: down-back-left
de: unten hinten links

en: up-back
de: oben hinten

en: up-back-right
de: oben hinten rechts

en: up-front-right
de: oben vorne rechts

en: up-front-left
de: oben vorne links

en: up-back-left
de: oben hinten links
